maad
12.05.09,11:53
čiže správne som porozumela budem mu zrážať bez ohľadu na to či má nejaké iné zrážky?Môžte mi poradiť či som to vyrátala správne? Ide o dohodára príjem mesačný 132,77 eur už mu zrážam exekúciu zrážka 19,21 eur,dalšia exekúcia ktorú mu zrazím na výživné 8,77 eur je to správna čiastka prosím poraďte??????????
nevie mi nik poradť????
maad
12.05.09,10:01
Ako sa dopracovať k sume ktorú zraziť pomôžte???????
Ivana 1511
12.05.09,10:08
V príspevku č. 182 na strane 19 je pomocná tabuľka pre výpočet.
Skús pozrieť, mne pomohla.
maad
12.05.09,10:45
OK vďaka a ešte niečo vyrátala som zrážku výživného ktorá je prednostná zrazím ju,ale teraz mi nevyjde čiastka na druhú exekúciu ktorú som zrážala doteraz, mám si tú čiastku ponížiť do sumy do ktorej môžem zraziť a oznámiť to exekútorovi že nemôžem toľko zrážať koľko doteraz je možné ponížiť sumu exekútorovi keď mu už boli vyčíslené zrážky???
Andrea Balašková
12.05.09,10:51
Ahojte poraďáci, chcem sa spýtať na zrážky zo mzdy pre zamestnanca, ktorý vlani podpísal úverovú zmluvu s firmou HOME CREDIT, v čase keď už bol našim zamestnancom, a teraz skoro po roku mi prišiel od uvedenej firmy pokyn k strhávaniu zrážok zo mzdy vo výške dvojnásobku mesačnej splátky.Keď som sa ho na to spýtala, tvrdil mi, že žiadnu pôžičku si nebral. Neviem, či mu môžem strhávať zrážky, keď nemám exekučný príkaz na strhávanie zrážok zo mzdy.Prosím poraďte mi, lebo nemám s tým žiadne skúsenosti. Vďaka a prajem všetkým pekný deň. Andrea
Iveta Matlovičová
12.05.09,10:54
čiže správne som porozumela budem mu zrážať bez ohľadu na to či má nejaké iné zrážky?Môžte mi poradiť či som to vyrátala správne? Ide o dohodára príjem mesačný 132,77 eur už mu zrážam exekúciu zrážka 19,21 eur,dalšia exekúcia ktorú mu zrazím na výživné 8,77 eur je to správna čiastka prosím poraďte??????????

V prvom rade ti doporučujem prečítať si príspevok č. 233 od Janky Motyčkovej. Ak chceš poradiť s výpočtom, napíš viac údajov. Aká je prvá exekúcia, ktorú už zrážaš, je to bežná, prednostná pohľadávka, alebo je to tiež výživné ?
Jana Motyčková
12.05.09,16:50
Ahojte poraďáci, chcem sa spýtať na zrážky zo mzdy pre zamestnanca, ktorý vlani podpísal úverovú zmluvu s firmou HOME CREDIT, v čase keď už bol našim zamestnancom, a teraz skoro po roku mi prišiel od uvedenej firmy pokyn k strhávaniu zrážok zo mzdy vo výške dvojnásobku mesačnej splátky.Keď som sa ho na to spýtala, tvrdil mi, že žiadnu pôžičku si nebral. Neviem, či mu môžem strhávať zrážky, keď nemám exekučný príkaz na strhávanie zrážok zo mzdy.Prosím poraďte mi, lebo nemám s tým žiadne skúsenosti. Vďaka a prajem všetkým pekný deň. Andrea
Na dohody o zrážkach postúpené zamestnávateľovi sa vzťahujú pravidlá ako pre zrážky podľa Občianskeho súdneho poriadku, t.j. používa sa tzv. "tretinový" systém, ide o neprednostnú pohľadávku.
maad
12.05.09,18:35
Ak mi to niekto vie vypočítať tak pomôžte zamestnanec dohodár mesačný príjem 132,77eur od januára sa mu zráža exekúcia ide o bežnú pohľadávku 9,61eur a 9,60eur toto je jedna exekúcia ale ide na dva účty.A teraz prišla ďalšia exekúcia výživné ktorá je prednostná pohľadávka. Koľko mu mám zraziť ???Mne to vychádza na 17,55eur neviem či je to správne a čo s tou exekúciou ktorá sa mu zráža od januára koľko mu môžem zraziť ešte z tej ex. Pomôžte mi niekto lebo mám v tom chaos robím to po prvý raz!!!!!!!!!
maad
12.05.09,19:00
Ak mi to niekto vie vypočítať tak pomôžte zamestnanec dohodár mesačný príjem 132,77eur od januára sa mu zráža exekúcia ide o bežnú pohľadávku 9,61eur a 9,60eur toto je jedna exekúcia ale ide na dva účty.A teraz prišla ďalšia exekúcia výživné ktorá je prednostná pohľadávka. Koľko mu mám zraziť ???Mne to vychádza na 17,55eur neviem či je to správne a čo s tou exekúciou ktorá sa mu zráža od januára koľko mu môžem zraziť ešte z tej ex. Pomôžte mi niekto lebo mám v tom chaos robím to po prvý raz!!!!!!!!!
Zabudla som dodať ma na jednu osobu vyživovaciu povinnosť a a exekúcia výživného nariadená z dvoch tretín čistej mzdy.poraďte!!
mzdarka renca
12.05.09,19:30
Andyke
12.05.09,19:50
Čo sa týka 1. exekúcie si nemala zrážať, lebo zamestnanec u Vás nedosiahol takú mzdu , aby sa mohli zrážky vykonávať. (výnimka:
s jeho súhlasom áno)
Výživné : 17,55 Eur zaslať exekútorovi( to je 1. a 2. tretina spolu).
Písomne oznámiť exek. úradu, že už nebudeš vykonávať zrážky na tú prvú exekúciu, lebo nemá taký príjem.
To je môj názor.
maad
13.05.09,05:02
Vďaka za rady ja som bola toho istého názoru že sa mu nemá zrážať tú prvú exekúciu tie prvé zrážky zrážala účtovníčka predo mnou a vobec netuším ako sa dopracovala k takým sumám lebo mne to nijak nevychádzalo.
janka.jana1
13.05.09,10:02
Ahojte.

Aj ja by som potrebovala poradiť.

Zamestnakyňa má čistú mzdu v tomto mesiaci 406,43 EUR.

Zrážam jej už jednu dohodu o zrážkach (z poštovej banky) mesačne vo výške 86,14 EUR.

Tento mesiac mi prišli ďalšie dve dohody o zražkach, obidve z Home Credit - jedna vo výške 107,08 EUR a druhá vo výške 79,40 EUR.

Ako tu už bolo uvedené, pri dohodách o zrážkach zo mzdy postupujem tiež podľa tretinového systému, tak isto ako pri exekúciách.

Mám v tom ale totálne nejasno, prosím pomôžte mi s tým, koľko jej môžem tento mesiac zraziť???????
Katija
13.05.09,12:11
Ahojte.

Aj ja by som potrebovala poradiť.

Zamestnakyňa má čistú mzdu v tomto mesiaci 406,43 EUR.

Zrážam jej už jednu dohodu o zrážkach (z poštovej banky) mesačne vo výške 86,14 EUR.

Tento mesiac mi prišli ďalšie dve dohody o zražkach, obidve z Home Credit - jedna vo výške 107,08 EUR a druhá vo výške 79,40 EUR.

Ako tu už bolo uvedené, pri dohodách o zrážkach zo mzdy postupujem tiež podľa tretinového systému, tak isto ako pri exekúciách.
Mám v tom ale totálne nejasno, prosím pomôžte mi s tým, koľko jej môžem tento mesiac zraziť???????
Zrazíš jej prvú tretinu + sumu nad 150 % ŽM.
Čiže, ak neuplatňuje žiadne vyživované osoby, tak je to spolu 89,46 + 30,70 = 120,16 €.
__________________
Katija:):cool:
jales
13.05.09,12:19
Ja sa chcem spýtať: v exekúcii vyčíslená suma, ktorú mám zamestnancovi zraziť + je tam uvedené úroky z omeškania, ale nie sú vyčíslené. Keď už končím zrážky exekúcie mám si sama vyčísliť tie úroky z omeškania, či to my exekútor pošle po úhrade dlžnej čiastky.
Iveta Matlovičová
13.05.09,12:45
Ja sa chcem spýtať: v exekúcii vyčíslená suma, ktorú mám zamestnancovi zraziť + je tam uvedené úroky z omeškania, ale nie sú vyčíslené. Keď už končím zrážky exekúcie mám si sama vyčísliť tie úroky z omeškania, či to my exekútor pošle po úhrade dlžnej čiastky.

určite by som kontaktovala exekútora, mimotemy čo už mzdárky majú počítať všetko :rolleyes:
jales
13.05.09,13:26
Ďakujem. To isté si myslím aj ja, veď ja z toho exekučného príkazu ani neviem poriadne vyčítať všetky potrebné údaje.
garby
14.05.09,13:32
ahojte,

chcela by som sa k teme exekucii opytat, ci mam zamestnancovi zrazat aj sumu 6 centov, teda ci ju mam posielat exekutorovi.
Iveta Matlovičová
14.05.09,13:41
áno
garby
18.05.09,06:59
dakujem za odpoved.
povinny
29.05.09,21:52
Zdravím všetkých.Chcel by som poradiť..Dostal som: príkaz na vykonanie exekúcie zrážkami z 1/3 zvyšku čistej mzdy,resp.iných príjmov.Ja mám momentálne ale iba jeden príjem. bude to?? iný príjem keď je to suma mne poukazovaná na základe súdneho rozhodnutia,v mesačných splátkach???Ak áno ako prijme exekútor mne povinného platiť,aby platil jemu???Dá sa to vobec??Zároveň mi dal príkaz do bánk na vykonanie exekúcie prikázaním pohľadávky z účtu v banke.Može mi blokovať súčastne aj účet a aj zrážať ??Ono je to skomplikované aj trochu tým ,že ja som sa z oprávneným pred časom dohodol na splátkach a aj som mu už prvú uhradil na jeho účet.Čo mám robiť..Prosím poraďte..splácať chcem.Ďakujem
margaretka71
02.06.09,20:27
Dobrý večer. Poprosím o radu. Prišli mi na jedného zamestnanca v rovnaký deň 4 exekúcie všetky prednostné. Ako mám postupovať pri uspokojovaní týchto exekúcií, mýslím v akom poradí ich zrážať? Už som mala exekučné aj prednostné, ale nie toľko naraz. Prosím skúsenejší poraďte. Potrebujem to k výpočte výplaty za 5/2009 takže ma to dosť súri. Ďakujem
Zuna 3
03.06.09,06:07
Poprosím o radu:
Mám zamestnanca ktorému zrážam exekúciu. Má manželku a 5 detí.
Nepostihnuteľná časť je spolu 375,73 Eur, to je na neho, ženu a deti spolu. Doteraz mi vychádzalo z jeho mzdy vždy niečo zraziť, ale
teraz keďže máme znížený týždenný pracovný čas mi jeho mzda
vychádza 323,16 EUR a nepostihnuteľná časť je 375,73 EUR.
Čiže mi tým že je zmena prac.času,znížila sa mzda už asi nebude
vychádzať žiadna zrážka. Môžem sa s ním dohodnúť na nejakej dobrovoľnej zrážke a tú pošlem exekútorovi, alebo sa to nemôže ?
margaretka71
03.06.09,06:56
Ja by som mu nezrazila nič, a oznámila by som to exekútorovi, že ide o skrátený prac. týždeň atď... a tým pádom zrážky teraz nemôžeš vykonávať. Keď sa mýlim opravte ma.
A mne kto odpovie na príspevok č. 272 potrebujem to vedieť. Prosím
Barbara
03.06.09,07:10
Dobrý večer. Poprosím o radu. Prišli mi na jedného zamestnanca v rovnaký deň 4 exekúcie všetky prednostné. Ako mám postupovať pri uspokojovaní týchto exekúcií, mýslím v akom poradí ich zrážať? Už som mala exekučné aj prednostné, ale nie toľko naraz. Prosím skúsenejší poraďte. Potrebujem to k výpočte výplaty za 5/2009 takže ma to dosť súri. Ďakujem



Margaretka, normálne ich zadaj , teda všetky dátumom od 1.5.2009 ako prednostné.

kedže si ich dostala v rovnaký deň, poradie nie je dôležité. keď mu bude vychádzať na všetky tak sa budú zrážať všetky, a keď nie tak napíšeš exekútorovi, že tá a tá exekúcia nevychádza, lebo mu vykonávaš zrážky zo mzdy aj na ďalšie prednostné exekúcie.
margaretka71
03.06.09,07:23
Veľmi pekne ďakujem Barbara. Už mi to je jasné. A odpovedala som dobre na príspevok č. 273, to len tak pre seba chcem vedieť, lebo každý príspevok mi dodáva ďalšie vedomosti.
Jana Motyčková
03.06.09,08:04
Poprosím o radu:
Mám zamestnanca ktorému zrážam exekúciu. Má manželku a 5 detí.
Nepostihnuteľná časť je spolu 375,73 Eur, to je na neho, ženu a deti spolu. Doteraz mi vychádzalo z jeho mzdy vždy niečo zraziť, ale
teraz keďže máme znížený týždenný pracovný čas mi jeho mzda
vychádza 323,16 EUR a nepostihnuteľná časť je 375,73 EUR.
Čiže mi tým že je zmena prac.času,znížila sa mzda už asi nebude
vychádzať žiadna zrážka. Môžem sa s ním dohodnúť na nejakej dobrovoľnej zrážke a tú pošlem exekútorovi, alebo sa to nemôže ?
Štandardne, ak mzda na zrážku nevychádza, oznámi sa to exekútorovi.
Ale dohodu o zrážkach zo mzdy je možné uzavrieť na akúkoľvek zrážku.
Jana Motyčková
03.06.09,08:07
Dobrý večer. Poprosím o radu. Prišli mi na jedného zamestnanca v rovnaký deň 4 exekúcie všetky prednostné. Ako mám postupovať pri uspokojovaní týchto exekúcií, mýslím v akom poradí ich zrážať? Už som mala exekučné aj prednostné, ale nie toľko naraz. Prosím skúsenejší poraďte. Potrebujem to k výpočte výplaty za 5/2009 takže ma to dosť súri. Ďakujem
Ak prišli v jeden deň, tak "najprednostnejšie" je výživné a dlžné výživné. Ak tam výživné a dlžné výživné nie je, tak sa zrážajú súbežne všetky pohľadávky - vypočíta sa jedna suma pre prednostnú zrážku a rozdelí sa na pohľadávky v pomere podľa výšky pohľadávky. Pokiaľ došli od jedného exekútora, je možné zrážku zraziť celú a poslať exekútorovi, on zŕážku rozdelí - v tom prípade kontaktujte exekútora.
margaretka71
03.06.09,12:48
Ja som tieto exekúcie uspokojila takto:
- vypočítaná výška zrážky je 157,34
1. exekúcia výška 25,89 - uhradila som ju
2. exekúcia výška 53,11 - uhradila som ju
3. exekúcia výška 39,83 - uhradila som ju
4. exekúcia výška 690,76 - uhradila som zvyšok /38,51/
5. exekúcia výška 3 303,79 - neuhradená /oznámim exekútorovi/

Môže to byť takto? Všetky exekúcie idú na iný účet.
Jana Motyčková
03.06.09,13:02
Spravne to má byť takto :
spolu pohľadávky : 4113,38
na prvú pohladávku : 157,34/4113,38x 25,89 = 0,99
na druhú pohľadávku : 157,34/4113,38x 53,11 = 2,03
atď.
a zakaždým platiť na všetky účty. Samozrejme je to jednoduchšie urobiť tak, ako si napísala, ale nie je to podľa zákona.
Keďže prvé 3 exekúcie sú dosť nízke, ja by som možno tieto uhradila (v jednom-dvoch mesiacoch) a ďaľšie dve by som uhrádzala tak ako treba (pomerne) -ale aj prvý mesiac by som čosi poslala na obe exekúcie.
Ivenka
09.06.09,08:59
výpočet zrážky exekúcie zo mzdy
londay
17.06.09,08:44
Dobrý deň,
chcela by som sa spýtať, nastúpil k nám nový zamestnanec, ktorý ma na zápočtovom liste uvedené, že mu boli vykonávané zrážky zo mzdy na základe exek. rozhodnutia, exekúcia stále trvá, ako sa ďalej postupuje, mám mu začať zrážať zrážky zo mzdy alebo mám čakať kým ma nevyzve exekúčný úrad.
Ďakujem.
Jana Motyčková
17.06.09,09:05
Treba mu vykonávať zrážky zo mzdy.
londay
17.06.09,09:39
Ďakujem za odpoveď.
A čo v tom prípade ak mi ten zápočtový list nebol včas doručený, príp. nebol doručený vôbec?
A v tom prípade že nenastal súbeh dvoch zamestnaní, medzi predchádzajúcim zamestnávateľom a súčasným bol evidovaný na úrade práce?
Ďakujem.
Barbara
17.06.09,11:05
Dobrý deň,
chcela by som sa spýtať, nastúpil k nám nový zamestnanec, ktorý ma na zápočtovom liste uvedené, že mu boli vykonávané zrážky zo mzdy na základe exek. rozhodnutia, exekúcia stále trvá, ako sa ďalej postupuje, mám mu začať zrážať zrážky zo mzdy alebo mám čakať kým ma nevyzve exekúčný úrad.
Ďakujem.


riešila som to tak, že napísala som každému exekútorovi, že..... do nášho podniku nastúpil XY od......., a vyžiadala som od nich exekučný príkaz na každú exekúciu, ktoré mal uvedené na zápočtovom liste.
mimotemy
no poviem Vám, mala som čo robiť, lebo ten dotyčný mal z tých exekúcii, tuším až 6.:D
Jana Motyčková
17.06.09,11:13
Ďakujem za odpoveď.
A čo v tom prípade ak mi ten zápočtový list nebol včas doručený, príp. nebol doručený vôbec?
A v tom prípade že nenastal súbeh dvoch zamestnaní, medzi predchádzajúcim zamestnávateľom a súčasným bol evidovaný na úrade práce?
Ďakujem.
Exekúciu ste povinní zrážať, ak sa o nej dozviete od zamestnanca, alebo bývaleho zamestnávateľa. Ak sa to nedozviete od zamestnanca ani bývalého zamestnávateľa, tak začnete exekúciu vykonávať až po doručení príkazu na exekuciu a exekučného príkazu. Viď §83 exekučneho poriadku.
macula
25.06.09,13:36
Ahojte,
chcem sa iba uistiť, či rátam správne, ak mám exekučný príkaz na zamestnanca za daňový nedoplatok:
čistá mzda: 311,80 €
na povinného -107,35 €
na manželku a 2 deti:-134,19
zostane 70,26€ a z toho 1/3 : 23,42
Keďže ide o prednostnú zrážku, tak mu zrazím 2/3 t.j. 46,84 € a jemu zostane 264,96 €
Je môj výpočet správny, lebo mi nie je jasná formulácia tých 150% ŽM.
Andyke
25.06.09,13:57
Máš to dobre vypočítané. Tvoj zamestnanec má nízku mzdu, takže z jeho mzdy nie je možné zraziť sumu nad 150 % ŽM.
ferovost
25.06.09,14:13
Prišiel mi príkaz na vykonanie exekúcie zrážkami zo mzdy. Chcem sa spýtať, ako vypočítam sumu, z ktorej môžem vykonať zamestnancovi zrážku.
Ďakujem za každú radu!
Hladam ludi ktorí mali problemi so spolocnostou EXPRESS FINANCE s.r.o.
macula
26.06.09,07:06
Máš to dobre vypočítané. Tvoj zamestnanec má nízku mzdu, takže z jeho mzdy nie je možné zraziť sumu nad 150 % ŽM.

Andyke ďakujem
Maaaria
29.06.09,08:25
caute poradaci, chcela by som sa len uistit s vypoctom.
mame zamestnanca ktory ma nedopl.na DU (2/3 zrazat)
+ma dalsiu exekuciu nedoplatok na zdravot.poist.

cize - cista mzda 284,30
na povinneho - 107,35
na manzelku - 44,73
po odpocitani =112,22
zrazit exek.DU 2/3 =74,81
zostane povinnemu = 189,49
mozme este zrazit exek.na zdravot.poist. ked ŽM je 178,92 €???
a ked ano tak ako vypocitam vysku exekecie do Zdravot.poistovni?

dakujem vam za pripadne odpovede
Maaaria
29.06.09,09:58
caute poradaci, chcela by som sa len uistit s vypoctom.
mame zamestnanca ktory ma nedopl.na DU (2/3 zrazat)
+ma dalsiu exekuciu nedoplatok na zdravot.poist.

cize - cista mzda 284,30
na povinneho - 107,35
na manzelku - 44,73
po odpocitani =112,22
zrazit exek.DU 2/3 =74,81
zostane povinnemu = 189,49
mozme este zrazit exek.na zdravot.poist. ked ŽM je 178,92 €???
a ked ano tak ako vypocitam vysku exekecie do Zdravot.poistovni?

dakujem vam za pripadne odpovede

neviete mi s tym niekto poradit? neviem si rady. dakujem
invest
29.06.09,10:39
neviete mi s tym niekto poradit? neviem si rady. dakujem
Máš to zle odpočítané. Skús túto tabuľku.
Iveta Matlovičová
29.06.09,10:48
neviete mi s tym niekto poradit? neviem si rady. dakujem

Čistá mzda: 284,30
Nepostihnuteľné sumy spolu: 152,08
- z toho na povinného 107,35
- z toho na manželku 44,73
- z toho deti 0,00
Zostatok čistej mzdy: 132,22
Prvá tretina 44,07
Druhá tretina 44,07
Treta tretina 44,07

Na úhradu prednostnej pohľadávky mi vyhádza zrážka 88,14 €. Čo sa týka tej druhej pohľaadávky na poistnom (považuje sa za prednostnú pohľadávku), ak prišla neskôr ako prvá pohľadávky (DÚ), riadime sa Exekučným poriadkom, t.z., že najprv vysporiadame 1 pohľadávku a až potom začneme zrážať druhú.
§72 ods. 3:
"Poradie pohľadávok sa spravuje dňom, keď sa platiteľovi mzdy doručil príkaz na začatie exekúcie. Ak sa mu doručil toho istého dňa príkaz na začatie exekúcie pre niekoľko pohľadávok, majú tieto pohľadávky rovnaké poradie; ak nestačí suma na ne pripadajúca na ich plné uspokojenie, uspokoja sa pomerne"
Iveta Matlovičová
29.06.09,10:52
ešte doplním, že povinnému vyplatíš 196,16 € (152,08 + 44,07 + 0,01) a čiastka 88,14 € bude určená na úhradu pohľadávky DÚ, čo dokopy predstavuje jeho čistú mzdu 284,30 €.
Maaaria
29.06.09,12:33
dakujem za vycerpavajucu odpoved. takze dobre som pochopila, najprv budeme zrazat iba pohladavku voci DU a ked celu uhradime tak pohladavku voci ZP?som myslela ze mozem obidve naraz zrazat.
dakujem
Maaaria
30.06.09,11:57
dakujem za vycerpavajucu odpoved. takze dobre som pochopila, najprv budeme zrazat iba pohladavku voci DU a ked celu uhradime tak pohladavku voci ZP?som myslela ze mozem obidve naraz zrazat.
dakujem

takze uz len posledna otazocka, mam poslat list na exekucny urad, ze nemozme zrazat zam-covi, lebo uz mu zrazame nedoplatok voci DU?
Jana Motyčková
30.06.09,12:03
áno .
jana007
01.07.09,07:36
Zamestnancovi prišla daňová exekúcia zrážkami zo mzdy.
Čistú mzdu má 316,72 Eur. Je slobodný.
Na povinného - 107,35
Zrážka exekúcie bude - 69,79 (1/3 z 209,37)
Zamestnancovi zostane - 249,63
Je výpočet správny?
Jana Motyčková
01.07.09,08:02
Pohľadávky voči DÚ sú zvyčajne prednostnými pohľadávkami (pohľadávky daní) a tie sa zrážajú dvomi tretinami. Teda treba zraziť 139,58€.
jana007
01.07.09,08:09
Minulý mesiac som robila zrážku iba vo výške 1/3 (čerpala som z Poradcu podnikateľa), je to veľká chyba?
Jana Motyčková
01.07.09,08:42
Pokiaľ sa DÚ neohradí, nič sa nedeje.
mandula
06.07.09,11:00
Prosím vás Poradáci, poraďte mi, mám zamestnanca, ktorému vykonávam exekúciu zrážkami zo mzdy. Výšku mesačných zrážok mám vyrátanú, teraz ale zostal dlhodobo PN. Do 7.6.2009 bude mať mzdu, od 8.6. do 17.6. náhradu mzdy, a nie som si celkom istá, ako vypočítam výšku zrážky za jún. Prosím poraďte mi, ako mám v danom prípade postupovať. Veľká vďaka.
Jana Motyčková
06.07.09,12:33
Rovnako ako za predchádzajúce mesiace. Náhrada príjmu pri PN sa započíta do príjmu.
jaanna
07.07.09,13:01
Dobrý deň, pri zrážkach za mesiac jún, sa berie do úvahy ešte životné minimum 178,92 EUR, alebo už 185,19 EUR. Ďakujem.
Jana Motyčková
07.07.09,13:31
Za jún sa berie do úvahy ešte staré životné minimum.
jaanna
08.07.09,06:33
Ešte prosím o radu ako je to v takom prípade, že v tom istom mesiaci som obdržala na jedného zamestnanca až 4 príkazy na začatie exekúcie /z toho jeden na úrad práce čiže prednostná/
a jeden už hotový exekučný príkaz /Orange/. Mám začať zrážať už exekučný príkaz, alebo prednostnú pohľadávku pre úrad práce aj keď zatiaľ nie je vydaný príkaz na exekúciu ale iba príkaz na začatie exekúcie. Za radu ďakujem.
Jana Motyčková
08.07.09,07:55
Dôležité je poradie obdržania príkazov na začatie exekúcie - presne podľa dní. Do úvahy sa berie dátum obdržania prikazu na začatie exekúcie, na základe neho už je potrebné zamestnancovi exekúciu zrážať.
Deni
14.07.09,13:40
Dnes mi prišla žiadosť z poštovej banky o realizácii dohody o zrážkach zo mzdy podľa § 551 odst.1 Obč.zákonníka. Prečítala som už veľa príspevkov a som z toho trochu zamotaná. Mám tieto zrážky zo mzdy zrážať tak ako kedy to bol exekučný príkaz, čiže z dvoch tretín? Alebo mám zrážať tak ako sú uvedené mesačné zrážky v žiadosti od pošt.banky, aj keď to bude viac ako je možné zrážať podľa exek.zákona?
Deni
14.07.09,14:06
Prosím Vás poradíte mi s tým?
Jana Motyčková
15.07.09,11:49
Dnes mi prišla žiadosť z poštovej banky o realizácii dohody o zrážkach zo mzdy podľa § 551 odst.1 Obč.zákonníka. Prečítala som už veľa príspevkov a som z toho trochu zamotaná. Mám tieto zrážky zo mzdy zrážať tak ako kedy to bol exekučný príkaz, čiže z dvoch tretín? Alebo mám zrážať tak ako sú uvedené mesačné zrážky v žiadosti od pošt.banky, aj keď to bude viac ako je možné zrážať podľa exek.zákona?
Treba to zrážať podobne ako exekučné príkazy. Keďže je tam uvedená suma, ktorá sa má zrážať, bude sa zrážať uvedená suma, maximálne ale vo výške jednej tretiny.
Deni
16.07.09,12:01
To znamená že keď je čistá mzda 306 Eur, zrážka bude 36,39 Eur?
306
- 107,35
- 44,73 na manžela
- 44,73 na dieťa
----------
109,19
: 3
----------
26,39

Mám to takto vypočítané správne? Za jún by sa to malo ešte
počítať podľa starého živ.minima, nie? Tých 44,73 Eura si môže uplatniť len na nezaopatrené dieťa?
A ďakujem za odpoveď.
Deni
16.07.09,12:05
Opravujem chybu, vypočítaná suma na konci má byť 36,39.
margaretka71
20.07.09,17:35
Dobrý večer. Chcem sa opýtať, či sa môžu robiť exekučné zrážky z minimálnej mzdy. Počula som, že nemôžu. Ako je to, prosím?
margaretka71
20.07.09,17:58
Nevie mi nikto poradiť? Na zmluve je minimálna mzda 295,50. Môžem alebo nemôžem robiť exekučnú zrážku, prosím poraďte, alebo kde by som sa to dočítala?
Barbara
21.07.09,07:50
exekúcie si povinná zrážať, ale či mu niečo aj vyjde to je už druhá vec, lebo
živ. minimum mu musí ostať, keby mu nič nevyšlo, tak napíšeš exekútorovi, že si nemohla vykonať zrážku, lebo mu to nevyšlo .

tu je pomôcka na výpočet na exek. aj na výživné-, len tu prepíšeš čistú mzdu a či má manželku a deti a podľa toho sa ti to vyráta.

tie pomôcky sú od Zita4
margaretka71
21.07.09,08:32
Ďakujem, potvrdila si mi môj názor zhodný s tvojim. Tabuľky už mám, lebo už mám niekoľko exekúcii, no nie z minimálnej mzdy.
Zuzanac2
22.07.09,08:29
prosím, vie mi niekto poradit? priatelovi dnes exekútor strhol z účtu vsetky peniaze,kt.tam mal. bez toho aby bol upozorneny, ze nejaka exekúcia voci nemu nastala. sam sa dopatral,ze za nedoplatok na poistení auta - kt.v tom obdobi uz ani nevlastnil a novy vlastnik toto poistenie neplatil. existuje vsak riadny prepis majitela auta. ma exekútor pravo strhnut rovno peniaze z uctu? nemalo by to ist najskôr cez zamestnavatela - zrazkami zo mzdy , ked uz? dakujem
Milusa
22.07.09,12:28
Prosím, vie mi niekto poradiť?
Kto má určiť (v ex.zákone je to jasné), či ide o bežnú alebo prednostnú pohľadávku pri exekúciách? Dostali sme Exek. príkaz na zaplatenie pohľadávky pre zamestnanca, ide o istinu VšZP s príslušenstom a exekučné trovy, ale je na exekučnom príkaze vykonávať zrážka z jednej tretiny. Aj som sa priamo opýtala na ex. úrade o akú pohľadávku ide, povedali že bežnú a aby som im odpísala, prečo zatiaľ nezrážame. Avšak som si nie istá, lebo čo ak po rokoch (odvtedy sú 2 roky hoci som im odpísala, že sú v 16.poradí a splácame veľkú 2. v poradí asi za vyše 100 rokov...) budú nás obviňovať že sme mali zrážať ako prednostnú. Pri iných prednostných som to mala jasne napísané, že je prednostná a zrážať z dvoch tretín, alebo aspon, že zrážať z dvoch tretín. Pomôže mi niekto ?
Barbara
22.07.09,12:42
Prosím, vie mi niekto poradiť?
Kto má určiť (v ex.zákone je to jasné), či ide o bežnú alebo prednostnú pohľadávku pri exekúciách? Dostali sme Exek. príkaz na zaplatenie pohľadávky pre zamestnanca, ide o istinu VšZP s príslušenstom a exekučné trovy, ale je na exekučnom príkaze vykonávať zrážka z jednej tretiny. Aj som sa priamo opýtala na ex. úrade o akú pohľadávku ide, povedali že bežnú a aby som im odpísala, prečo zatiaľ nezrážame. Avšak som si nie istá, lebo čo ak po rokoch (odvtedy sú 2 roky hoci som im odpísala, že sú v 16.poradí a splácame veľkú 2. v poradí asi za vyše 100 rokov...) budú nás obviňovať že sme mali zrážať ako prednostnú. Pri iných prednostných som to mala jasne napísané, že je prednostná a zrážať z dvoch tretín, alebo aspon, že zrážať z dvoch tretín. Pomôže mi niekto ?


Miluska klikni sem: ktoré sú prednostné exekúcie

http://www.epi.sk/Main/Default.aspx?Template=~/Main/TArticles.ascx&phContent=~/Main/ArticleShow.ascx&ArtID=7440&LngID=0
Barbara
22.07.09,12:46
prosím, vie mi niekto poradit? priatelovi dnes exekútor strhol z účtu vsetky peniaze,kt.tam mal. bez toho aby bol upozorneny, ze nejaka exekúcia voci nemu nastala. sam sa dopatral,ze za nedoplatok na poistení auta - kt.v tom obdobi uz ani nevlastnil a novy vlastnik toto poistenie neplatil. existuje vsak riadny prepis majitela auta. ma exekútor pravo strhnut rovno peniaze z uctu? má právo nemalo by to ist najskôr cez zamestnavatela - zrazkami zo mzdy , ked uz? nie, keď tá poisťovňa dá tú pohľadávku exekútorovi, tak sa s tým už zaoberá exekútor, určite ten exekútor pošle exekučný príkaz zamestnávateľovi na zrážanie a to bude 1/3. dakujem


odpoveď v texte
Milusa
22.07.09,13:07
Je mi jasné, že by to mala byť prednostná, ale na exekučnom príkaze to tak nie je, lebo mám zrážať len z jednej tretiny,je to tak napísané a aj mi to telef. potvrdili,tak toto nezrážam (2 roky), ale preto mám pochybnosti a neviem čo teraz, a kto to môže napadnúť? Exekútor, alebo VšZP, alebo platí napísané z 1/3 od exekútora, čím ďalej tomu menej rozumiem.
Jana Motyčková
22.07.09,17:05
Možno to nie je zrážka poistného (ale penále alebo nejaké iné podĺžnosti) a preto to nie je prednostná pohľadávka. Ak je v exekučnom príkaze vyslovene napísané z jednej tretiny, tak zrážajte ako neprednostnú.
Milusa
23.07.09,05:09
Možno to nie je zrážka poistného (ale penále alebo nejaké iné podĺžnosti) a preto to nie je prednostná pohľadávka. Ak je v exekučnom príkaze vyslovene napísané z jednej tretiny, tak zrážajte ako neprednostnú.
Veľmi pekne ďakujem, veľmi mi odľahlo na duši.
janka.jana1
23.07.09,08:50
Ahojte.

Prosím o radu.

Keď skončíme pracovný pomer so zamestnancom, ktorému sme vykonávali exekúcie, ja som povinná oznámiť exekútorovi do (myslím) jedného týždňa, že dotyčná osoba už nie je zamestnancom a tiež aj exekútorovi zaslať výpis koľko, v akej výške sme mu zrážali...???

Čo sa stane, ak len pošlem list, že dotyčný už nie je zamestnancom...??

Ide totiž o to, som začiatočník, takéto veci si teraz prechádzam a chcem si to naštudovať všetko poriadne, teda som aj zistila, že mám takúto povinnosť... ale...

Kolegyňa predo mnou neviedla žiadnu evidenciu o tom aké zrážky sme vykonávali zamestnancom, takže nemám teraz čo poslať...

Je to veľký problém?

Dik.
Barbara
23.07.09,09:04
Ahojte.

Prosím o radu.

Keď skončíme pracovný pomer so zamestnancom, ktorému sme vykonávali exekúcie, ja som povinná oznámiť exekútorovi do (myslím) jedného týždňa, že dotyčná osoba už nie je zamestnancom a tiež aj exekútorovi zaslať výpis koľko, v akej výške sme mu zrážali...???

Čo sa stane, ak len pošlem list, že dotyčný už nie je zamestnancom...?? myslím si, že sa nestane nič, veď aj on má evidenciu o tom, že koľko sa zrazilo , /aj ja len posielam list, že ten a ten vystúpil/, ale v zákone je napísané, teda malo by sa aj to písať, že koľko sa mu zrazilo :rolleyes:tuším to budem písať aj ja;)

Ide totiž o to, som začiatočník, takéto veci si teraz prechádzam a chcem si to naštudovať všetko poriadne, teda som aj zistila, že mám takúto povinnosť... ale...

Kolegyňa predo mnou neviedla žiadnu evidenciu o tom aké zrážky sme vykonávali zamestnancom, takže nemám teraz čo poslať...:eek::eek: akože nie je evidencia o zrážkach?? veď máte mzdové listy, pásky. a kde mala založené zrážky, čo zrážala???:eek::eek: evidencia musí byť v každom prípade

Je to veľký problém? tak toto je veľký, povedala by som, že velikánsky

Dik.

odpoveď v texte
janka.jana1
23.07.09,09:14
Diky za odpoved...

Ja som sa na konci zle vyjadrila...jasne, ze su aj mzdove listy a vyplatne pasky, tiez su zalozene aj zostavy zakonne zrazky..

len myslela som to tak, ze z tychto podkladov by asi bolo treba urobit nejaku evidenciu pre kazdeho toho konkretneho zamestnanca, ktory ma exekucie a to nemam lebo to ani ona nerobila...

ja by som si to chcela takto zosumarizovat, ale zatial nemam na to cas...
Jana Motyčková
23.07.09,11:51
Zo zákona má zamestnávateľ povinnosť do 1 týždňa po skončení zamestnania oznámiť exekútorovi, že zamestnanec u neho už nepracuje a zároveň je povinný zaslať mu vyúčtovanie zrážok, zoznam pohľadávok, ktoré boli zrážané a ich poradie (EP §85). Zároveň je zamestnávateľ povinný zamestnancovi vydať tzv. zápočtový list, kde je povinný okrem iného uviesť, či sa zo mzdy vykonávajú zrážky, v akom poradí, v akej výške (tretina, dve tretiny, suma) a v prospech koho. O tom zase hovorí Zákonník práce §75.
Lukana
29.07.09,08:02
Dobrý deň, poprosím o radu, neviem či do vyživovaných detí pri výpočte zrážky výkonu rozhodnutia môžem zarátať aj dospelé deti žijúce v spoločnej domácnosti s vlastným príjmom alebo iba do veku 25 roku.
Vie mi niekto pomôcť?
mzdarka renca
29.07.09,08:16
Dobrý deň, poprosím o radu, neviem či do vyživovaných detí pri výpočte zrážky výkonu rozhodnutia môžem zarátať aj dospelé deti žijúce v spoločnej domácnosti s vlastným príjmom alebo iba do veku 25 roku.
Vie mi niekto pomôcť?

Nie, veď už len ten pojem "vyživované" o tom hovorí. ;)
Lukana
29.07.09,08:56
Vďaka
brikina
03.08.09,08:46
prosím Vás poradaci, mozno to tu uz bolo, ale ak ano, tak som to prehliadla. Uz teraz zrazam zamestnancovi na základe Dohody o zrážkach zo mzdy od poštovej banky. Zrážam maximum, co sa dá (1/3 zo sumy po odpocítani na povinneho a vyziv. osoby), lebo príjmy ma nízke a postová banka chce vysoku splátku. Teraz mi vsak prisiel príkaz na zacatie exekucie spolu s exekucným príkazom. Tí mi povedali, že toto je nadradene nad Dohodu o záržkach zo mzdy a tak by som mala splácat tuto exekuciu a az ked tu splati, tak znovu pokracovat s tou Dohodou. Otazka teda znie, ci naozaj exekucia - nie je prednostna - je nadradená nad Dohodu o zrážkach zo mzdy. Dufam, ze je to zrozumitelne... :)
Dakujem
polis1
04.08.09,09:41
môžem poprosiť o to či mám správny výpočet exekúcie, prvý raz mam exekúciu a práve sa chcem spýtať ako to je pohľadávka je 3425Kc, trovy 16,60EUR ale máme to poslat oprávnenému a to na do Čiech a potom su trovy exekúcie. A týmto sa chcem spýtať naprv budeme strhať pre oprávneného a potom pre exekútora? a ako to je s tými Kč?

je to nutné

daný zamestnanec mal za 7/2009 čistú mzdu: 263,51EUR. Vieme že platí aj výživné tak 100EUR ale to sa mu nestrha z platu prosím o radu???vyšlo mi že mu mám strhnúť 50,80
EUR
Aďka S
04.08.09,13:21
nemyslím si, že je pravdou, že exekúcia má prednosť pred dohodou o zrážkach zo mzdy. Ja sa riadim dátumom doručenia bez ohľadu na to, či prišla DoZzM alebo exekučný príkaz. Mám aj také prípady, že zamestnanec má zrážky pre splátkové spoločnosti (43 a 100 €) a potom prišiel EP na neprednostnú pohľadávku. Podľa tretinového systému mu môžem zrážať cca 376 €, takže na exekúciu pôjde 233 € (376 - 43 - 100). Jediný rozdiel je, že pri dohode o zrážkach zo mzdy je dôležitá dohodnutá zrážka (zväčša nižšia ako postihnuteľná suma) a táto suma je fixná (pričom súčet niekoľkých zrážok nesmie prekročiť postihnuteľnú časť podľa tretinového systému) Pri exekúcii idem rovno na tretinový systém a zrážam maximu - teda suma sa mení v závislosti od čistej mzdy.
Aďka S
04.08.09,13:27
môžem poprosiť o to či mám správny výpočet exekúcie, prvý raz mam exekúciu a práve sa chcem spýtať ako to je pohľadávka je 3425Kc, trovy 16,60EUR ale máme to poslat oprávnenému a to na do Čiech a potom su trovy exekúcie. A týmto sa chcem spýtať naprv budeme strhať pre oprávneného a potom pre exekútora? a ako to je s tými Kč?

je to nutné

daný zamestnanec mal za 7/2009 čistú mzdu: 263,51EUR. Vieme že platí aj výživné tak 100EUR ale to sa mu nestrha z platu prosím o radu???vyšlo mi že mu mám strhnúť 50,80
EUR


Z Tvojich informácií nie je možné určiť výšku zrážky. Neuviedla si, či ide o prednostnú alebo neprednostnú pohľadávku alebo dokonca výživné. Neuviedla si, či má povinný dáke vyživované osoby. Bez toho je výpočet véélmo ťažký :)
polis1
04.08.09,17:29
je to neprednostná pohľadávka, je rozvedený a platí výživné vo výške 100EUR ako nas informoval v zamestnaní. inak žije sám. poprosím o radu. dakujem
polis1
04.08.09,17:31
je to neprednostná pohľadávka. len nás zamestnanec informaval že zo mzdy platí výživné 100Eur. inak je rozvedný a žije sám, len platí to výživné ale zo mzdy mu ho nestrhame.poprosím o radu
polis1
04.08.09,17:32
zamestnanec je rozvedeny platí si zo mzdy výživné 100eur, a inak ide o neprednostnú pohľadávku inak žije sám.
Katija
04.08.09,17:45
zamestnanec je rozvedeny platí si zo mzdy výživné 100eur, a inak ide o neprednostnú pohľadávku inak žije sám.
Mal by ti zdokladovať na koľko detí platí výživné. Sú to vyživované osoby.
__________________
Katija:):cool:
Keď to nejde takto, pôjde to inakšie.
Anja111
05.08.09,06:42
Bežné exekučné zrážky som už robila... Prvýkrát však idem robiť exekučnú zrážku výživného.
Zamestnanec je rozvedený a výživné na deti doteraz neplatil. Pri výpočte exekučnej zrážky tieto deti nepovažujem za vyživované osoby(?).
V exekučnom príkaze sa píše:
- zaostalé výživné ... 245,62 €
s príslušenstvom
- 99,58 € bežné výživné mesačne od 1.4.2009 do zaplatenia
- trovy právneho zastúpenia v exekučnom konaní ... 116,45 €
- predbežné trovy exekúcie vrátane 19% DPH ... 1098,37 €.
Uvažujem správne, že odpočítam len 77,77 € na povinného a zostatok rozdelím na tretiny a zrazím mu zo mzdy zrážku 2/3? Takto budem postupovať až kým mu nezrazím všetko, vrátane trov? Nemusím oddelene sledovať, čo je výživné a čo sú trovy?
Vopred ďakujem za rady...
Katija
05.08.09,07:40
Bežné exekučné zrážky som už robila... Prvýkrát však idem robiť exekučnú zrážku výživného.
Zamestnanec je rozvedený a výživné na deti doteraz neplatil. Pri výpočte exekučnej zrážky tieto deti nepovažujem za vyživované osoby(?).
V exekučnom príkaze sa píše:
- zaostalé výživné ... 245,62 €
s príslušenstvom
- 99,58 € bežné výživné mesačne od 1.4.2009 do zaplatenia
- trovy právneho zastúpenia v exekučnom konaní ... 116,45 €
- predbežné trovy exekúcie vrátane 19% DPH ... 1098,37 €.
Uvažujem správne, že odpočítam len 77,77 € na povinného a zostatok rozdelím na tretiny a zrazím mu zo mzdy zrážku 2/3? Takto budem postupovať až kým mu nezrazím všetko, vrátane trov? Nemusím oddelene sledovať, čo je výživné a čo sú trovy?
Vopred ďakujem za rady... :) Tiež by som to tak urobila.
1. Deti na ktoré sa zráža výživné sa nepovažujú za vyživované osoby.
2. Na povinného pri exekúcii výživného v prospech maloletých sa uplatňuje znížená nepostihnuteľná suma.
3. Exekúcia sa zrazí jednou sumou v celku z 2/3 + zvyšku nad 150% ŽM.

Problém v sledovaní by mohol nastať, iba ak by prišla ďalšia exekúcia na "vÝživné".
Potom by druhú tretinu bolo treba deliť podľa § 72 odsek 2 zákona 233/1995 Z.z.
_________________
Katija:):cool:
Keď to nejde takto, pôjde to inakšie.
Anja111
05.08.09,07:48
:) Tiež by som to tak urobila.
1. Deti na ktoré sa zráža výživné sa nepovažujú za vyživované osoby.
2. Na povinného pri exekúcii výživného v prospech maloletých sa uplatňuje znížená nepostihnuteľná suma.
3. Exekúcia sa zrazí jednou sumou v celku z 2/3 + zvyšku nad 150% ŽM.

Problém v sledovaní by mohol nastať, iba ak by prišla ďalšia exekúcia na "vÝživné".
Potom by druhú tretinu bolo treba deliť podľa § 72 odsek 2 zákona 233/1995 Z.z.
_________________
Katija:):cool:
Keď to nejde takto, pôjde to inakšie.
Ďakujem veľmi pekne. Pomohlo mi to...
polis1
05.08.09,08:04
dobre tak mi to zdokladuje, viem, že je to 100EUR tak potom ako bude ten výpočet prosím o pomoc dnes to nutne potrebujem
marilyn30
05.08.09,16:01
Dobrý deň, chcela by som vás všetkých poprosiť o radu pri výpočte exekúcie. Mám zamestnanca, na ktorého mi prišiel príkaz na začatie exekúcie a poverenie, ale zatiaľ mi neprišiel exekučný príkaz, prevzal výzvu až 27.7.2009 takže musím počkať zatiaľ s vyplatením, ale zrážku zo mzdy urobiť musím.... Jeho čistá mzda bez daňového bonusu je 532,86 eur - má manželku a 3 deti na ktoré poberá aj daňový bonus.

Môj výpočet:
532,86 eur
- 111,11 eur na povinného
- 185,16 eur na vyživované 4 osoby
-----------------------------------
po odpočítaní: 236,59 eur

1/3 zrážka : 78,863 eur po zaokrúhlení 78,86???
počet tretín 2: 157,72 ??? alebo 157,73 ???

povinnému zostane: 375,13 eur al. 375,14 eur ???
- spadá mi do nižšej mzdy

exekútor chce aby som jednu štvrtinu (25%) zrazených peň.prostriedkov poslala exekútorovi - 157,72 x 25% = 39,43 eur a 75% -3/4 - zrazených peň.prostriedkov poslala exekútorovi Sociálnej poisťovni do štátnej kasy - 157,72 x 75% = 118,29 eur???

Prosím ak máte niekto možno mi to prepočítať a poradiť či postupujem správne a urýchlene mi napíšete budem vám nesmierne povďačná:-)))
Jana Motyčková
06.08.09,10:00
Suma po odpočítaní sum na povinného a na vyživované osoby sa zaokrúhľuje nadol na číslo deliteľné tromi na dve desatinné miesta. Čiže 236,59 zaokrúhliš na 236,58, z toho 1/3 78,86, dve tretiny 157,72.
marilyn30
06.08.09,17:55
Ďakujem za radu veľmi mi to pomohlo, ja len dúfam že to bude všetko ok - je to moja druhá exekúcia takže som skôr nováčik:-)))
Aďka S
07.08.09,11:23
dobre tak mi to zdokladuje, viem, že je to 100EUR tak potom ako bude ten výpočet prosím o pomoc dnes to nutne potrebujem

Polis,
nie je dôležité, koľko € na deti platí, ale na koľko detí platí. (Katija Ti písala "Mal by ti zdokladovať na koľko detí platí výživné. Sú to vyživované osoby.")

Myslím, že Tvojich 50 € je veľa. Mne to vyšlo inak.
Prikladám Ti súbor, v ktorom ja počítam exekúcie. Treba tam aktualizovať počet vyživovaných osôb, čistú mzdu a raz za rok životné mimimum. Možno Ti pomôže, najmä preto, že suma exekúcie sa mení, keďže sa mení ČM.
Aďka S
07.08.09,11:58
Dobrý deň, chcela by som vás všetkých poprosiť o radu pri výpočte exekúcie. Mám zamestnanca, na ktorého mi prišiel príkaz na začatie exekúcie a poverenie, ale zatiaľ mi neprišiel exekučný príkaz, prevzal výzvu až 27.7.2009 takže musím počkať zatiaľ s vyplatením, ale zrážku zo mzdy urobiť musím.... Jeho čistá mzda bez daňového bonusu je 532,86 eur - má manželku a 3 deti na ktoré poberá aj daňový bonus.

Môj výpočet:
532,86 eur
- 111,11 eur na povinného
- 185,16 eur na vyživované 4 osoby
-----------------------------------
po odpočítaní: 236,59 eur

1/3 zrážka : 78,863 eur po zaokrúhlení 78,86???
počet tretín 2: 157,72 ??? alebo 157,73 ???

povinnému zostane: 375,13 eur al. 375,14 eur ???
- spadá mi do nižšej mzdy

exekútor chce aby som jednu štvrtinu (25%) zrazených peň.prostriedkov poslala exekútorovi - 157,72 x 25% = 39,43 eur a 75% -3/4 - zrazených peň.prostriedkov poslala exekútorovi Sociálnej poisťovni do štátnej kasy - 157,72 x 75% = 118,29 eur???

Prosím ak máte niekto možno mi to prepočítať a poradiť či postupujem správne a urýchlene mi napíšete budem vám nesmierne povďačná:-)))

Bola to prednostná alebo neprednostná pohľadávka?
Zuzka2510
10.08.09,07:36
Dobrý deň. Ja by som sa chcela opýtať je rozdiel v percentách nepostihnuteľných súm na povinného, na manželku a deti ak sa robia ex. zrážky na výživné a ex. zrážky obyčajné. Hľadala som to v zákone a nenašla som nikde rozdiel. Pýtam sa to preto, lebo čo som našla rôzne tabuľky na výpočet ex. tak sú niekde iné %. Ďakujem pekne
Iveta Matlovičová
10.08.09,08:56
Dobrý deň. Ja by som sa chcela opýtať je rozdiel v percentách nepostihnuteľných súm na povinného, na manželku a deti ak sa robia ex. zrážky na výživné a ex. zrážky obyčajné. Hľadala som to v zákone a nenašla som nikde rozdiel. Pýtam sa to preto, lebo čo som našla rôzne tabuľky na výpočet ex. tak sú niekde iné %. Ďakujem pekne

vysvetlenie máš v nariadení 268/2006 (469 - je úprava nariadenia kvôli prechodu na euro), všimni si hlavne § 2
Zuzka2510
10.08.09,10:18
Ďakujem veľmi mi to pomohlo.
Zuzka2510
10.08.09,18:55
Dobrý večer. Chcela by som sa opýtať na prípad ak mám zamestnanca ktorému idem vykonávať zrážky zo mzdy na výživné na 2 deti. Jedno dieťa má 19 rokov a druhé 11 rokov. Môj problém je že neviem ako mám vyrátať nepostihnuteľnú čiastku na zamestnanca a tým pádom aj výživné. Viem že základná suma je 60 % zo ŽM ale čo ďalej stými 70 % zo základnej sumy? Prosím poradte mi. Ďakujem pekne.:confused:
Zuzka2510
10.08.09,19:15
Viem že už je neskoro, ale prosím ak by sa našiel niekto ochotný mi pomôcť.
Iveta Matlovičová
11.08.09,08:10
Dobrý večer. Chcela by som sa opýtať na prípad ak mám zamestnanca ktorému idem vykonávať zrážky zo mzdy na výživné na 2 deti. Jedno dieťa má 19 rokov a druhé 11 rokov. Môj problém je že neviem ako mám vyrátať nepostihnuteľnú čiastku na zamestnanca a tým pádom aj výživné. Viem že základná suma je 60 % zo ŽM ale čo ďalej stými 70 % zo základnej sumy? Prosím poradte mi. Ďakujem pekne.:confused:

výška ŽM je od 1.7.2009 vo výške 185,19 €, 60% z tejto sumy po zaokrúhlení na €c nadol je 111,11 €; ak sa jedná o výživné, tak v tomto prípade budú nepostihnuteľné sumy nižšie - teda:
- na povinného 70% z čiastky 111.11 = 77,77 €
- na ďalšiu vyž.osobu 70% z čiastky 46,29 € = 32,40 €

napr. máš zamestnanca, ktorého čistá mzda je 480 € a vykonávaš mu zrážky (na výživné), tak od čistej mzdy odpočítaš nepostihnuteľnú sumu na povinného (zamestnanca, ktorému ideš robiť zrážky na výživné) 77,77 €, ak má manželku, príp. deti (nesmie ísť o deti prospech ktorých trvá výkon rozhodnutia na vymoženie pohľadávky výživného), tak odpočítaš ďalšie nepostihnuteľné sumy 32,40 € x počet osôb, napr.:

Čistá mzda: 480,00
Nepostihnuteľné sumy spolu: 142,57
- z toho na povinného 77,77
- z toho na manželku 32,40
- z toho deti 32,40
Zostatok čistej mzdy: 337,43
Zostatok čistej mzdy > 150% živ.minima: 59,65
Prvá tretina 92,59
Druhá tretina 92,59
Tretia tretina 92,59 + 0,01
- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
Zrážka na výživné: 244,83

Zrážka je súčtom prvej tretiny, druhej tretiny a zostatku čistej mzdy 59,65 €. Na porade sa nachádza (pohľadaj) aj tabuľka na výpočet zrážok - veľmi dobrá pomôcka. Dúfam, že som ti troch pomohla.
Zuzka2510
11.08.09,08:23
Tých 70 % sa týka aj toho druhého dieťaťa ktoré má 19 rokov?
brikina
12.08.09,06:43
prosím Vás poradaci, mozno to tu uz bolo, ale ak ano, tak som to prehliadla. Uz teraz zrazam zamestnancovi na základe Dohody o zrážkach zo mzdy od poštovej banky. Zrážam maximum, co sa dá (1/3 zo sumy po odpocítani na povinneho a vyziv. osoby), lebo príjmy ma nízke a postová banka chce vysoku splátku. Teraz mi vsak prisiel príkaz na zacatie exekucie spolu s exekucným príkazom. Tí mi povedali, že toto je nadradene nad Dohodu o záržkach zo mzdy a tak by som mala splácat tuto exekuciu a az ked tu splati, tak znovu pokracovat s tou Dohodou. Otazka teda znie, ci naozaj exekucia - nie je prednostna - je nadradená nad Dohodu o zrážkach zo mzdy. Dufam, ze je to zrozumitelne... :)
Dakujem

Prosím viete sa mi k tomuto vyjadrit? Adka S mi odpovedala, že podla nej nie je dolezite ci je to dohoda alebo exekucia, riadi sa podla toho v akom poradi prisli. Niekto iny mi tvrdi, ze Ex.príkaz ma prednost, tak ja uz neviem... skusi mi este niekto poradit?
mysimis
12.08.09,10:39
Prosím Vás o pomoc, ešte som nikdy nikomu nezrážala exekučné zrážky. Zamestnanec má minimálnu mzdu 295,50€, čístá mzda je 256,08€. ženatý nie je, ale žije s partnerkou a má 1 maloleté nezaopatrené dieťa. Koľko mu môžem strhávať mesačne keď exekúcia je na vyše 400 €?
Andyke
12.08.09,18:52
Pre mysimis :
Ak je exekúcia neprednostná tak zrážaš 1/3 (určite to máš napísané na exek.príkaze) Z 256,08 € posielaš 32,89 € exekútorovi a zamestnancovi vyplatíš 223,19 €. To dieťa som považovala, že je to jeho dieťa (čo má s partnerkou).
Takže odpočet iba na povinného a na 1 dieťa.
Jana Motyčková
17.08.09,07:42
Prosím viete sa mi k tomuto vyjadrit? Adka S mi odpovedala, že podla nej nie je dolezite ci je to dohoda alebo exekucia, riadi sa podla toho v akom poradi prisli. Niekto iny mi tvrdi, ze Ex.príkaz ma prednost, tak ja uz neviem... skusi mi este niekto poradit?
Mam tiež ten názor, že takáto dohoda je rovnocenná s exekúciou.
khandlova
18.08.09,14:11
Prosim o radu pri exekucii,ktoru mi sposobil moj znamy vo vyske 4000 eur.Ide o podpisanie zmluvy s tmobilom a orangom a nakoniec neplatil.Da sa aj napriek tomu podat trestne oznamenie ,aj ked vsetky zmluvy boli na mna pisane no v tej dobe som bola studen a on mi vdaka svojij firme dal potvrdenie o zamestnany.
SilviaS
24.08.09,10:03
Dobrý deň poradáci!!:)
Prvý krát mi prišlo do firmy oznámenie- exekúčný príkaz na vykonanie
exekúcie zrážkami zo mzdy jednému zamestnancovi celková vymáhaná
pohľadávka je vo výške 2.559,26 EUR.
A ja teraz neviem ako to mám všetko zrážať zo mzdy a koľko a či to mám
uvádzať vo výplatnej páske, alebo len tu konečnú sumu ktorú ma mať
na výplate tak mu to ponížim o tu sumu a takú istú sumu pošlem tomu
exekútorovi!!!
Prosím poradte mi lebo ja to naozaj neviem prosíííííímmmmmm:mee:

Vďaka pekne za všetky rady Silvia
nesca
24.08.09,12:10
Nepanikár. Ak máš dobrý program,zadáš doňho potrebné info a sám ti vypľuvne zrážku.Ak nie,tu máš tabuľku.Vyplň potrebné veci a máš to.Peniaze nechávaš v depozite u seba alebo posielaš na zadaný účet od exekútora.Pri 3exekúcii zistíš ako to funguje:) .Ak ak si nie si celkom istá,skús zavolať tomu exekútorovi,nech ťa usmernia.Aj keď mne sa ešte nestalo,aby mi boli poradili-a to sú myslím povinní.Jediné,čo som sa od nich dozvedela,bola výška úrokov.
http://www.porada.sk/attachment.php?attachmentid=41742&d=1249643881
SilviaS
25.08.09,05:23
Ďakujem ti pekne za pomoc pekný den praje Silvia:)
Barbara
25.08.09,05:54
len doplním:

keď je to príkaz na začatie exekúcie - nechať zrazenú sumu v depozite, kým nepríde exekučný príkaz,
keď je to exekučný príkaz- vtedy zrazenú sumu nedáme do depozitu, ale pošleme exekútorovi .
SilviaS
25.08.09,06:28
Dobre takže teraz som volala exekútorovi a on mi povedal že pohľadávka
vymáhaná je 1.338,33 EUR.Takže najprv mám vypočítať čistú mzdu a od
toho odpočítať tých: 111,11 EUR a potom čo ďalej??Prečítala som si aj tabuľku ktorú mi poslala Nesca ale neviem s toho výjsť ako treba pokračovať???
Vďaka Silvia:)
Barbara
25.08.09,07:22
V prvom rade musíme vedieť, či je to 1/3, alebo 2/3, teda či je to prednostná, alebo neprednostná exekúcia, nie je to výživné?
a či je ženatý, či má aj deti.
podľa toho treba použiť tie tabuľky
SilviaS
25.08.09,07:26
Ten náš zamestnanec je slobodný nemá manželku ani dieťa.
Tá pani na exekúcii mi povedala že 1/3 a či je prednostná alebo
neprednostná to mám skadiaľ vyčítať??? Nie je to výživné on len neplatil T-Mobile a tak teraz má tú
čiastu zaplaťiť!!
Barbara
25.08.09,07:45
Ten náš zamestnanec je slobodný nemá manželku ani dieťa.
Tá pani na exekúcii mi povedala že 1/3 a či je prednostná alebo
neprednostná to mám skadiaľ vyčítať??? Nie je to výživné on len neplatil T-Mobile a tak teraz má tú
čiastu zaplaťiť!!


vyčítať to môžeš tu:http://www.epi.sk/Main/Default.aspx?Template=~/Main/TArticles.ascx&phContent=~/Main/ArticleShow.ascx&ArtID=7440&LngID=0

tak do tej tabuľky doplníš jeho čistú mzdu, na neho sa odráta tých 111,11 a 1/3 sa zrazí, ináč niekedy zvyknú exekútori aj napísať ne ten príkaz, či je to 1/3 alebo 2/3.
t- mobile nie je prednostná exekúcia

ale mne sa zdá, že na neprednostnú exekúciu sa na neho odráta 77,77:rolleyes:
môže ma niekto opraviť?

tak by to vyzeralo, keby mal čistú mzdu napr. tých 500 EUR


p.s. môžeš mu poradiť, že nech sa dohodne s exekútorom na nejakej pevnej čiastke, aby sa mu nezrážalo veľa.;)
SilviaS
25.08.09,07:55
No ja som volala na exekúciu a povedali mi že tých 111,11Eur je a preto
a nechceli sa dohodnúť na žiadnej čiastke len povedali že to mám vypočítať a každý mesiac do 15.im mám poslať peniaze na účet čiže exekútorovi takže tak!!Ešte niekdy som nič také nerobila preto sa radím
a rozmýšlam ako sa to vypočítava nakoľko nemám software na vypočítanie takže tak preto tak šaškujem ale ďakujem veľmi pekne za pomoc Silvia:)

Podľa mňa je to neprednostná pohľadávka prečítala som si zákon s prednostnými pohľadávkami!!

Takže ak som to dobre pochopila tak aj je napr.čistá mzda 500,-EUR vyšlo mi zraziť 203,70 EUR
čiže túto čiastu poslať exekútorovi a nie je to neako veľa???A tých 296,30 ostane zamestnancovi..
Je to takto správne vôbec????
SilviaS
25.08.09,08:32
Poradáci je to správne???
Vďaka Silvia:)
Katija
25.08.09,08:53
Takže ak som to dobre pochopila tak aj je napr.čistá mzda 500,-EUR vyšlo mi zraziť 203,70 EUR
čiže túto čiastu poslať exekútorovi a nie je to neako veľa???A tých 296,30 ostane zamestnancovi..
Je to takto správne vôbec????
Je to tak správne - presne podľa zákona.
__________________
Katija:):cool:
Keď to nejde takto, pôjde to inakšie.
Katija
25.08.09,08:59
t- mobile nie je prednostná exekúcia
ale mne sa zdá, že na neprednostnú exekúciu sa na neho odráta 77,77:rolleyes:
môže ma niekto opraviť?

Znížená nepostihnuteľná časť mzdy na povinného by sa použila iba pri exekúcii výživného na maloleté dieťa.
__________________
Katija:):cool:
Keď to nejde takto, pôjde to inakšie.
Maaaria
27.08.09,10:21
ahojte poradaci,
obraciam sa na vas aby som sa uistila ze to robim dobre..............mame zamestanca ktoremu sa zraza nedoplatok voci DU, a to 2/3 zo mzdy. Tento tyzden nam dosiel dalsi exek.prikaz zo zdravot.poistovi. Je to tiez prednostna pohladavka takze 2/3zo mzdy. Mozem zrazat tuto druhu exekuciu zo zvysku mzdy ktora zamestnancovi ostava. Alebo ju zacnem zrazat az po vyrovnani nedoplatku voci DU???????
dakujem za odpoved
Jana Motyčková
27.08.09,15:22
Exekúcia voči ZP sa začne vykonávať až po vyrovnaní nedoplatku na DÚ.
Kalapka
02.09.09,11:34
Prosím, kde nájdem príklady na výpočet exekučných zrážok po zmene životného minima od 1.7.2009
invest
02.09.09,12:07
myslíš túto tabuľku??
KAMENAK
03.09.09,11:50
Ahojte,m
som začínajúca mzd. účtovníčka, prosím radu: pracovníčka je vydatá dve deti
a má exekučku 29,91€, úver.zmluva zrážka 53,04€a teraz prišla nová exekučka. Ako mám postupovať pri výpočte?Som zúfalá.
Zasa asi niečo pokašlem.
A ešte rada dávajú exekútori nejaké postihy keď som nenahlásila že uvedená pracovníčka je PN??? Ja viem neznalosť zákona neospravedlňuje ale ja robím mzdárku od júna a pracovníčka marodovala od apríla Nevyhováram sa napredchodkynu len ma zaujíma pokuta? Už ma aj vyzvali z exek.úradu o zdôvodnenei prečo neboli zrážky.

Veľmi veľmi ďakujem za vaše odpovede i za názor
atomika
04.09.09,09:31
Prosím o kontrolu.
Zamestnanec má príkaz na začatie exekúcie vo výške 104,73 EUR.
Jeho čistá mzda za 08/2009 je 522,50. Má vyživovaciu povinnosť na 1 dieťa. Podľa tu uvedenej tabuľky mi vyšlo, že môžem zraziť 121,69 EUR, takže mu zrazím celú sumu naraz. Mám to správne?
Vopred ďakujem za kontrolu.
JANAKU
07.09.09,08:38
Podľa mňa áno. Zrazíš naraz.

Ja som na porade našla až 3 tabuľky výpočtu a v každej mi to vyšlo inak.
Zamestnanec je sám a čistá mzda je 422,87 EUR. Koľko môžem zraziť.
atomika
07.09.09,18:02
OK. Vdaka. Aj mne to vyslo zakazdym inak. Nechapem, preco je 150% ZM delene tromi. Ja som to pochopila po precitani zakona tak, ze od CM odpocitam 60% ZM, potom 25% ZM(na vyzivovane dieta). Sumu, ktora mi vyjde som vydelila tromi a to je suma (jedna tretina je uvedena v exekucnom prikaze), ktoru mozem zrazit.
Jana Motyčková
07.09.09,18:07
Suma nad 150% ŽM sa zráža celá. Preto ak je zvyšok čistej mzdy vyšší ako 150%ŽM, tak zo 150% sa spočíta 1/3 a nad 150% sa zrazí celé.
Zuzy
11.09.09,08:12
len doplním:

keď je to príkaz na začatie exekúcie - nechať zrazenú sumu v depozite, kým nepríde exekučný príkaz,
keď je to exekučný príkaz- vtedy zrazenú sumu nedáme do depozitu, ale pošleme exekútorovi .

Dobrý deň, ja som dostala príkaz na začatie pred dvoma mesiacmi, a príkaz len teraz, ale zamestnanec v tomto mesiaci je PN, mala by som už vtedy pred dvoma mesiacmi /z tej čistej mzdy/ vypočítať tie zrážky? Za odpovede ďakujem
Barbara
11.09.09,08:32
Dobrý deň, ja som dostala príkaz na začatie pred dvoma mesiacmi, a príkaz len teraz, ale zamestnanec v tomto mesiaci je PN, mala by som už vtedy pred dvoma mesiacmi /z tej čistej mzdy/ vypočítať tie zrážky? Za odpovede ďakujem


Zuzy, áno mala si začať zrážať a nechať tú sumu na Vašom účte, a keď si dostala ten exek. príkaz, tak si mala uvoľniť z depozitu a poslať teraz exekútorovi.
vidím, že teraz je PN, tak oznám exekútorovi, že je PN nad 10 dní a že ND vypláca Soc. poisť. Podľa exek. poriadku si povinná oznámiť exekútorovi, keď niekomu nemôžeš vykonávať zrážku zo mzdy. Keď sa jedná o výživné, keď je niekto PN, musíš poslať ten príkaz aj do Soc. poisť.
tamci
11.09.09,12:28
Dobrý deň. Ako postupovať, ak prišla ako prvá exekúcia (ako neprednostná zrážka), na ktorú sa má zrážať 1/3 a teraz prišlo aj výživné vo výške 150 €. Aby sa to ľahko vypočítavalo, tretiny by vyšli napr. po 100 € (t.j. 3 * 100 €).
Ak si správne myslím, tak keď ako prvá prišla exekúcia, na ktorú sa má zrážať celá 1/3, tak celých 100 € z prvej tretiny zrazím na túto exekúciu. Je potom správne, ak z druhej tretiny zrazím na výživné iba 100 €?? Čo potom s tými 50 €, ktoré už nemám z čoho zraziť? Nemalo by sa z tej prvej tretiny zraziť 50 € na výživné a na exekúciu potom iba 50 €?
Jana Motyčková
11.09.09,17:39
Celá prvá tretina ide na zrážku, ktorá prišla prvá. Druhá tretina ide na výživné, t.j. 100€ na prvú ex. a 100€ na výživné - ale tých 100€ na výživné nebude správna suma, ak ide o výživné pre maloleté dieťa, lebo pri výživnom na maloleté dieťa sa použijú nižšie nepostihnuteľné sumy:
Spôsob výpočtu pre výživné na maloleté dieťa (príklad) : čistá mzda 411,11€, bez vyživovaných osôb.
Pre bežnú zrážku 411,11-111,11 =300, 1/3 = 100€
Pre výživné : 411,11-77,77 = 333,34, zaokr. 333,33. 1/3 = 111,11, druhá tretina = 111,11. Na výživné pôjde :
druhá tretina 111,11
+ čo ostalo v prvej tretine pre výživné po zrážke prvej zrážky, t.j. 111,11-100.
Spolu bude výživné 111,11+11,11 =122,22€.
Jana Motyčková
16.09.09,11:07
Opravujem predchádzajúci príspevok - vo výpočte treba zohľadniť, že nad 277,78€ sa zráža všetko.
zuzanask
21.09.09,10:01
Takisto riesim tieto zapekliste exekucie :). Náš zamestnanec pracujuci na polovicny uvazok ma cistu mzdu 154,38 €. Teda minimalnu mzdu. Dostava však diety za služobné cesty do zahraničia. Mesačne to niekedy vyjde aj 400€. Dočítala som sa že do čistej mzdy sa tieto náhrady nezapočítavajú. Takze mozem ratat len s čistou mzdou za odpracovany cas?
Jana Motyčková
21.09.09,10:47
Náhrady cestovných výdavkov vyplácané "v rámci" zákona o cestovných náhradách sa do čistého príjmu nezahŕňajú.
zuzanask
21.09.09,11:15
Takze budem vychádzať z čistej mzdy 154,38 € od ktorej odratam 111,11 € (60%ŽM). Ostane 43,27 €. V prípade ak má manžela, tak sa odráta 46,30 € a vtedy jej nemôžem uplatniť exekučnú zrážku?
Jana Motyčková
21.09.09,11:46
Ak nič nevyjde, exekúcia sa nevykoná, treba informovať exekútora.
Iveta Matlovičová
05.10.09,17:31
Opravujem predchádzajúci príspevok - vo výpočte treba zohľadniť, že nad 277,78€ sa zráža všetko.
elá prvá tretina ide na zrážku, ktorá prišla prvá. Druhá tretina ide na výživné, t.j. 100€ na prvú ex. a 100€ na výživné - ale tých 100€ na výživné nebude správna suma, ak ide o výživné pre maloleté dieťa, lebo pri výživnom na maloleté dieťa sa použijú nižšie nepostihnuteľné sumy:
Spôsob výpočtu pre výživné na maloleté dieťa (príklad) : čistá mzda 411 (http://www.porada.sk/t59512-411-zakladne-imanie.html),11€, bez vyživovaných osôb.
Pre bežnú zrážku 411 (http://www.porada.sk/t59512-411-zakladne-imanie.html),11-111,11 =300€, 22,22€ (sa zrazí bez obmedzenia) +1/3 - 92,59 € = 114,81 € na bežnú pohľadávku
Pre výživné : 411 (http://www.porada.sk/t59512-411-zakladne-imanie.html),11-77,77 = 333 (http://www.porada.sk/t58966-333-ostatne-zavazky-voci-zamestnancom.html),34, 55,56 € (sa zrazí bez obmedzenia)+ 2/3 - 92,59 € =148,15 €

Je to dobre ?
Andyke
05.10.09,19:46
Celá prvá tretina ide na zrážku, ktorá prišla prvá. Druhá tretina ide na výživné, t.j. 100€ na prvú ex. a 100€ na výživné - ale tých 100€ na výživné nebude správna suma, ak ide o výživné pre maloleté dieťa, lebo pri výživnom na maloleté dieťa sa použijú nižšie nepostihnuteľné sumy:
Spôsob výpočtu pre výživné na maloleté dieťa (príklad) : čistá mzda 411 (http://www.porada.sk/t59512-411-zakladne-imanie.html),11€, bez vyživovaných osôb.
Pre bežnú zrážku 411 (http://www.porada.sk/t59512-411-zakladne-imanie.html),11-111,11 =300€, 22,22€ (sa zrazí bez obmedzenia) +1/3 - 92,59 € = 114,81 € na bežnú pohľadávku
Pre výživné : 411 (http://www.porada.sk/t59512-411-zakladne-imanie.html),11-77,77 = 333 (http://www.porada.sk/t58966-333-ostatne-zavazky-voci-zamestnancom.html),34, 55,56 € (sa zrazí bez obmedzenia)+ 2/3 - 92,59 € =148,15 €

Je to dobre ?

Pre výživné bude zrážka : 92,59€+ 33,34€ = 125,93 €
Vysvetlenie 33,34 € = 55,56 – 22,22
Suma nad 150 % ŽM pri výpočte výživného 55,56 €, ale nakoľko už pri 1.exekúcii sme zrazili čiastku nad 150 % ŽM t.j. 22,22 € , tak pre zrážku výživného zostane už len zatiaľ nevyčerpaná čiastka 33,34 €.
Iveta Matlovičová
06.10.09,07:18
Pre výživné bude zrážka : 92,59€+ 33,34€ = 125,93 €
Vysvetlenie 33,34 € = 55,56 – 22,22
Suma nad 150 % ŽM pri výpočte výživného 55,56 €, ale nakoľko už pri 1.exekúcii sme zrazili čiastku nad 150 % ŽM t.j. 22,22 € , tak pre zrážku výživného zostane už len zatiaľ nevyčerpaná čiastka 33,34 €.

Vlastne ano, pretože potom by to v súčte nesedelo: zrážka na výživné 125,93 € + zrážka na bežnú pohľadávku 114,81 € + suma vyplatená zamestnancovi 170,36 € = 411,11 €

Ak by však prišlo prvé výživné, tak zrážka na sumu výživného by bola 55,56 + 92.59, a na bežnú pohľadávku by sa použila len suma z 1/3 vo výške 92.59 € ?
Katija
06.10.09,07:28
Vlastne ano, pretože potom by to v súčte nesedelo: zrážka na výživné 125,93 € + zrážka na bežnú pohľadávku 114,81 € + suma vyplatená zamestnancovi 170,36 € = 411,11 €

Ak by však prišlo prvé výživné, tak zrážka na sumu výživného by bola 55,56 + 92.59, a na bežnú pohľadávku by sa použila len suma z 1/3 vo výške 92.59 € ?
Nie. Ak by prišlo prvé výživné, zrazila by si celú sumu 240,74 € na výživné.
Druhá neprednostná pohľadávka by bola v poradí a tú by si začala uspokojovať, až po splatení výživného.
________________
Katija:):cool:
Keď to nejde takto, pôjde to inakšie.
Barbara
06.10.09,07:30
výživné je prednostná exekúcia, má prednosť pred ostatnými bežnými exekúciami, takže najprv sa vypočíta výživné a až potom tie ostatné exekúcie.
Iveta Matlovičová
06.10.09,07:59
dakujem:-)
Ing. Pavol Zúber
08.10.09,07:24
AK zamestnancovi vykonávam dve ex.zrážky najskôr prednostnú a zo zbytku čistej mzdy neprednostnú aká čistá mzda mu musí zostať minimálne? Je to tých 60% životného minima? Ráta sa do čistej mzdy aj odstupné? Ďakujem.
Iveta Matlovičová
09.10.09,07:18
AK zamestnancovi vykonávam dve ex.zrážky najskôr prednostnú a zo zbytku čistej mzdy neprednostnú aká čistá mzda mu musí zostať minimálne? Je to tých 60% životného minima? Ráta sa do čistej mzdy aj odstupné? Ďakujem.

áno je to tých 60 % životného minima na povinného, ak má deti, manželku - tak viac (pripájam nariadenie), započítava sa aj odstupné, nie je nikde vylúčené - ani v Exekučnom poriadku a ani v Ob. súdnom poriadku
Forest LK
05.11.09,19:37
Prosím o odsúhlasenie,
dostala som exekučný príkaz, ako oprávnený je písaný ÚPSVR ..... je to prednostná pohľadávka?

Môj výpočet zrážky:

ČM = 240,09 €
nepostihnuteľná suma na povinného = 111,11 €
nepostihnuteľná suma na vyživované osoby (manžel + 1 maloleté dieťa) = 46,3 x 2 = 92,60 €

postihnuteľná časť = 240,09 - (111,11 + 92,60) = 36,38 €
....zaokrúhlená nadol na číslo deliteľné 3oma = 36,36 €

1/3 = 12,12 €
2/3 = 24,24 €

Bude teda finálna zrážka 24,24 € (teda jedná sa o prednostnú zrážku) ?

Vopred ďakujem za rýchlu odpoveď
Iveta Matlovičová
06.11.09,07:25
Prosím o odsúhlasenie,
dostala som exekučný príkaz, ako oprávnený je písaný ÚPSVR ..... je to prednostná pohľadávka?

Môj výpočet zrážky:

ČM = 240,09 €
nepostihnuteľná suma na povinného = 111,11 €
nepostihnuteľná suma na vyživované osoby (manžel + 1 maloleté dieťa) = 46,3 x 2 = 92,60 €

postihnuteľná časť = 240,09 - (111,11 + 92,60) = 36,38 €
....zaokrúhlená nadol na číslo deliteľné 3oma = 36,36 €

1/3 = 12,12 €
2/3 = 24,24 €

Bude teda finálna zrážka 24,24 € (teda jedná sa o prednostnú zrážku) ?

Vopred ďakujem za rýchlu odpoveď

Podľa § 71 ods. 2 EP Prednostnými pohľadávkami sú
a) pohľadávky výživného,
b) pohľadávky náhrady škody spôsobenej poškodenému ublížením na zdraví,
c) pohľadávky náhrady škody spôsobenej úmyselnými trestnými činmi,
d) pohľadávky daní, poplatkov a ciel, pohľadávky na poistnom voči osobám, ktoré sú povinné platiť poistné na zdravotné poistenie a sociálne poistenie, pohľadávky na príspevkoch na starobné dôchodkové sporenie voči osobám, ktoré sú povinné platiť príspevky na starobné dôchodkové sporenie, pohľadávky na preplatkoch na náhrade príjmu pri dočasnej pracovnej neschopnosti zamestnanca, dávkach sociálneho poistenia, dôchodkoch starobného dôchodkového sporenia, prídavku na dieťa, pohľadávky náhrady za príspevok na výživu dieťaťa a príspevok na úhradu potrieb dieťaťa zvereného do pestúnskej starostlivosti, pohľadávky úhrady za sociálne služby poskytované podľa osobitného predpisu

Podľa mňa nestačí len, že je to pohľadávka ÚPSVAR, treba ju bližšie špecifikovať, a vačšinou to býva aj v exek. príkaze uvedené, či máš zrážať jednou alebo dvoma tretinami; na výpočet ideš dobre, ale nepostihnuteľná suma na vyživ. osobu je 46.29 € (zaokr. nadol):)
Forest LK
06.11.09,09:04
Podľa mňa nestačí len, že je to pohľadávka ÚPSVAR, treba ju bližšie špecifikovať, a vačšinou to býva aj v exek. príkaze uvedené, či máš zrážať jednou alebo dvoma tretinami; na výpočet ideš dobre, ale nepostihnuteľná suma na vyživ. osobu je 46.29 € (zaokr. nadol):)

Ďakujem za opravu, na príkaze nie je špecifikované či 1/3 alebo 2/3. Nie je tam nič viac napísané. Asi tam skúsim zavolať.
tamci
06.11.09,10:15
Dobrý deň. Suma nad 150 % ŽM sa zráža celá. Treba však pri nej zohľadňovať prednostné a neprednostné zrážky a poradie zrážok ako prišli?? Alebo sa len jednoducho rozdelí pomerne na všetky zrážky bez ohľadu na to, v akom poradí prišli a či sú niektoré prednostné alebo neprednostné? Prípadne, nájdem odpoveď na túto otázku niekde v zákone?
Sabadka
06.11.09,10:26
Dobrý deň. Suma nad 150 % ŽM sa zráža celá. Treba však pri nej zohľadňovať prednostné a neprednostné zrážky a poradie zrážok ako prišli?? Alebo sa len jednoducho rozdelí pomerne na všetky zrážky bez ohľadu na to, v akom poradí prišli a či sú niektoré prednostné alebo neprednostné? Prípadne, nájdem odpoveď na túto otázku niekde v zákone?

Prednosť majú prednostné:) zrážky, potom zrážaš podľa poradia v akom prišli.
vinea
09.11.09,08:29
Dobrý deň ,
mam zamestnakyňu, ktorej zrážam zo mzdy exekúciu. Nad 150% životneho minima strhávam všetko +1/3 zrážku.
Obdržala som dalsiu exekúciu za zamestnankynu, a teraz som si neni ista, možem jej rozdelit jenu zrazku medzi dvoch exekútorov, alebo musim počkať, pokým nesplatí tu prvú a potom zrážať tú druhu ?
Prosim Vam o radu.. Dakujem
mzdarka renca
09.11.09,08:46
Dobrý deň ,
mam zamestnakyňu, ktorej zrážam zo mzdy exekúciu. Nad 150% životneho minima strhávam všetko +1/3 zrážku.
Obdržala som dalsiu exekúciu za zamestnankynu, a teraz som si neni ista, možem jej rozdelit jenu zrazku medzi dvoch exekútorov, alebo musim počkať, pokým nesplatí tu prvú a potom zrážať tú druhu ?
Prosim Vam o radu.. Dakujem

najskôr jednu, potom druhú
abel
09.11.09,10:32
Firme prišla exekúcia na mzdu zamestnanca, ktorý vo firme pracuje na polovičný úväzok za minimálnu mzdu 150.- € mesačne. Výška exekúcie je 170.- €, mesačne by mi vyšlo na exekúciu zraziť cca 5 - 6.- €. Zamestnanec súhlasí, aby sme mu zrážali 15.- € mesačne. Môžem s ním spísať dohodu podľa § 131 ods. 3 ZP na čiastku 15.- €?
Andyke
09.11.09,16:39
Podľa exekučného poriadku nemožno strhnúť viac ako určuje zákon, ale podľa mňa takáto dohoda môže byť uzavretá podľa Zákonníka práce § 131 ods.3.
ezop
09.11.09,16:50
dobrý deň,
zamestnankyňa má dve exekúcie, ktoré neprišli v rovnakú dobu a ja som 1/3 zrážky rozdelila na polovicu medzi dvoch exekútorov. Akým spôsobom to dať na pravú mieru, nie sú to prednostné zrážky. ďakujem
Andyke
09.11.09,17:02
Najprv sa mala zrážať tá 1.exekúcia (t.j. tá, ktorá v poradí prišla ako prvá). Pokračuj v zrážkach z 1. exekúcie .
Na tú 2.exekúciu by som napísala list exekútorovi a oznámila by som mu, že už od tohto mesiaca príp. od 10. mesiaca (ak ste ešte nerobili mzdy) nebudete vykonávať zrážky, kým nedokončíte exek.zrážky z exek.príkazu, ktorá prišla skôr.
mzdarka renca
09.11.09,17:37
Firme prišla exekúcia na mzdu zamestnanca, ktorý vo firme pracuje na polovičný úväzok za minimálnu mzdu 150.- € mesačne. Výška exekúcie je 170.- €, mesačne by mi vyšlo na exekúciu zraziť cca 5 - 6.- €. Zamestnanec súhlasí, aby sme mu zrážali 15.- € mesačne. Môžem s ním spísať dohodu podľa § 131 ods. 3 ZP na čiastku 15.- €?

Áno Elenka, pravdaže môžeš, ak so zamestnancom spíšeš dohodu o zrážkach zo mzdy.:)
ezop
09.11.09,17:40
Ešte raz ďakujem
Jana Motyčková
10.11.09,08:45
Podľa exekučného poriadku nemožno strhnúť viac ako určuje zákon, ale podľa mňa takáto dohoda môže byť uzavretá podľa Zákonníka práce § 131 ods.3.
Len upresnenie - podľa EP (§73) zrážky zo mzdy vo väčšom rozsahu ako je stanovené zákonom je možné vykonať len ak s tým povinný súhlasí. T.j. je možné uzavrieť dohodu o zrážkach zo mzdy podľa §131 Zákonníka práce. Ale v §73 EP s odvolaním na §70 sa hovorí, že tá zrážka musí byť najviac v takej výške, aby zamestnancovi ostala základná nepostihnuteľná čiastka (na neho a vyživované osoby).
kocka503
10.11.09,14:04
Ahojte, ako zistím, koľko vyživovaných osôb má môj zamestnanec, na ktorého mi prišla exekúcia? Má mi to čestne prehlásiť? A ak nemám na exekučnom príkaze napísaný druh pohľadávky (neviem či je prednostná, alebo nie) tak koľko tretín mám zrážať? 1/3, alebo 2/3? Ďakujem
kocka503
11.11.09,08:24
Nikto mi nevie poradiť? Hlavne potrebujem vedieť, ako je to s vyživovanými osobami. Ako mám zistiť, koľký sú v jednej domácnosti? Opýtam sa, alebo mi to má písomne podložiť?????
Iveta Matlovičová
11.11.09,09:25
Ahojte, ako zistím, koľko vyživovaných osôb má môj zamestnanec opýtaš sa zamestnanca, na ktorého mi prišla exekúcia? Má mi to čestne prehlásiť ked si chceš byť istá, vypýtaj si sobášný list, rodné listy detí k nahliadnutiu ? A ak nemám na exekučnom príkaze napísaný druh pohľadávky (neviem či je prednostná, alebo nie) tak koľko tretín mám zrážať? 1/3, alebo 2/3? zavolaj exekútorovi Ďakujem

odpovede v texte
kocka503
11.11.09,09:43
odpovede v texte


Ďakujem :D
tamci
13.11.09,09:40
Prednosť majú prednostné:) zrážky, potom zrážaš podľa poradia v akom prišli.

Stále tomu nerozumiem. Takže ak mi prišla ako prvá nejaká prednostná zrážka (nie je to však výživné) a potom mi prišlo ešte aj výživné, tak tú sumu nad 150 % ŽM dám najskôr na tú prvú prednostnú zrážku a až potom čo ostane na výživné?? Nemalo by mať výživné vždy prednosť aj pri tejto sume nad 150 %?? A čo ak by prišli v rovnaký deň?
Jana Motyčková
13.11.09,11:12
Výživné má prednosť len pri zrážaní z druhej tretiny. Z prvej tretiny sa vždy zráža v poradí v akom pohľadávky prišli. Ak vprvej tretine niečo ostane aj na v poradí druhú pohľadávku (výživné), tá časť sa zrazí na výživné. Suma nad 150% sa podľa mňa pripočítava k prvej tretine - ale nepýtajte sa ma, ako som na to prišla, veľmi dlho som to skúmala pred pár rokmi s týmto záverom a dôvoy si už nepamätám.
Treba dať pozor na to, že pri výživnom na maloleté dieťa sú iné výšky nepostihnuteľných častí.
Barbara
13.11.09,12:22
Poradie uspokojovania pohľadávok

Prednostnými pohľadávkami (v zmysle § 71 ods. 2 Exekučného poriadku a § 279 ods. 2 Občianskeho súdneho poriadku, na ktoré sa zrážajú dve tretiny), ktoré sa uspokojujú najprv z druhej tretiny a až vtedy, ak táto tretina na ich úhradu nestačí, uspokojujú sa spolu s ostatnými pohľadávkami z prvej tretiny, sú prednostné pohľadávky.

Prednostnými pohľadávkami sú:
a) pohľadávky výživného,
b) pohľadávky náhrady škody spôsobenej poškodenému ublížením na zdraví,
c) pohľadávky náhrady škody spôsobenej úmyselnými trestnými činmi,
d) pohľadávky
– daní, poplatkov a ciel,
– pohľadávky na poistnom voči osobám, ktoré sú povinné platiť poistné na zdravotné poistenie a sociálne poistenie, pohľadávky na príspevkoch na starobné dôchodkové sporenie voči osobám, ktoré sú povinné platiť príspevky na starobné dôchodkové sporenie,
– pohľadávky na preplatkoch na náhrade príjmu pri dočasnej pracovnej neschopnosti zamestnanca, dávkach sociálneho poistenia, dôchodkoch starobného dôchodkového sporenia, prídavku na dieťa,
– pohľadávky náhrady za príspevok na výživu dieťaťa a príspevok na úhradu potrieb dieťaťa zvereného do pestúnskej starostlivosti,
– pohľadávky úhrady za sociálne služby poskytované podľa osobitného predpisu.

Podľa § 71 ods. 1 z čistej mzdy, ktorá zostáva po odpočítaní základnej sumy a ktorá sa zaokrúhli smerom nadol na sumu deliteľnú troma a vyjadrenú v celých korunách, možno zraziť na vymoženie pohľadávky oprávneného len jednu tretinu. Na prednostné pohľadávky sa zrážajú dve tretiny. Prednostné pohľadávky sa uspokojujú najprv z druhej tretiny a až vtedy, ak táto tretina na ich úhradu nestačí, uspokojujú sa spolu s ostatnými pohľadávkami z prvej tretiny.

Ak sa zrážky zo mzdy vykonávajú na vymoženie niekoľkých pohľadávok, jednotlivé pohľadávky sa uspokoja z prvej tretiny zvyšku čistej mzdy podľa svojho poradia bez ohľadu na to, či ide o prednostné pohľadávky alebo o ostatné pohľadávky.

Ak podľa § 71 ods. 1 sa vykonávajú zrážky z druhej tretiny zvyšku čistej mzdy, uspokoja sa z nej bez zreteľa na poradie najskôr pohľadávky výživného a až potom podľa poradia ostatné prednostné pohľadávky. Ak suma zrazená z druhej tretiny nestačí na uspokojenie všetkých pohľadávok výživného, uspokojí sa najprv bežné výživné všetkých oprávnených a až potom nedoplatky za skorší čas, a to podľa pomeru bežného výživného. Ak by však sumou zrazenou z druhej tretiny nebolo kryté ani bežné výživné všetkých oprávnených, rozdelí sa medzi nich suma zrazená z druhej tretiny pomerne podľa výšky bežného výživného bez ohľadu na výšku nedoplatkov.
Poradie pohľadávok sa spravuje dňom, keď sa platiteľovi mzdy doručil príkaz na začatie exekúcie. Ak sa mu doručil toho istého dňa príkaz na začatie exekúcie pre niekoľko pohľadávok, majú tieto pohľadávky rovnaké poradie. Ak nestačí suma na ne pripadajúca na ich plné uspokojenie, uspokoja sa pomerne.


epi.sk
Anja111
13.11.09,14:28
Pri exekučných zrážkach výživného, (bežného aj zmeškaného), na plnoleté dieťa som omylom postupovala ako pri maloletom dieťati. Nepostihnuteľnú sumu na povinného som znížila na 70 %, t.j. uplatnila som mu 77,77 € a mala som zrejme uplatniť 111,11 €. Postupovala som tak počas štyroch mesiacov.
Poraďte mi, prosím, čo s tým môžem teraz urobiť. Vopred ďakujem za každú reakciu.
Andyke
14.11.09,19:20
Asi takto by som začala :
Naša právna úprava EP povoľuje prekročiť rozsah zrážania stanovený Exekučným poriadkom, a to v prípade, ak s tým povinný súhlasí. Takže skúsila by som uzavrieť dohodu podľa § 131 ods.3 so zamestnancom na tie predchádzajúce mesiace.
Anja111
15.11.09,10:31
Asi takto by som začala :
Naša právna úprava EP povoľuje prekročiť rozsah zrážania stanovený Exekučným poriadkom, a to v prípade, ak s tým povinný súhlasí. Takže skúsila by som uzavrieť dohodu podľa § 131 ods.3 so zamestnancom na tie predchádzajúce mesiace.
Ďakujem veľmi pekne. Skúsim to...
Anja111
15.11.09,15:26
Pri exekučných zrážkach výživného, (bežného aj zmeškaného), na plnoleté dieťa som omylom postupovala ako pri maloletom dieťati. Nepostihnuteľnú sumu na povinného som znížila na 70 %, t.j. uplatnila som mu 77,77 € a mala som zrejme uplatniť 111,11 €. Postupovala som tak počas štyroch mesiacov.
Poraďte mi, prosím, čo s tým môžem teraz urobiť. Vopred ďakujem za každú reakciu.


Asi takto by som začala :
Naša právna úprava EP povoľuje prekročiť rozsah zrážania stanovený Exekučným poriadkom, a to v prípade, ak s tým povinný súhlasí. Takže skúsila by som uzavrieť dohodu podľa § 131 ods.3 so zamestnancom na tie predchádzajúce mesiace.
Ak nebude zamestnanec súhlasiť s dohodou, je aj taká možnosť, že by som rozdiel v zrážkach upravila v poslednej výplate?
Vypočítala by som správnu exekučnú zrážku za mesiac a tú by som znížila o rozdiel, ktorý vznikol v predchádzajúcich mesiacoch. Samozrejme by som o tom písomne informovala exekútora...
Vopred ďakujem za pomoc.
Maxinka
18.11.09,10:37
Zamestnancovi, ktorému idem vykonať exekučnú zrážku zo mzdy, tak jeho čistá mzda bude: hrubá mzda - poistné - daň a Výživné ?
Ďakujem.
Andyke
18.11.09,11:13
§ 69 zák. č. 233/1995 (Exek.poriadok)
(1) Zrážky sa vykonávajú z čistej mzdy povinného, ktorá sa vypočíta tak, že od mzdy sa odpočíta preddavok na daň alebo daň z príjmov fyzických osôb a odvody zdravotného poistenia, nemocenského poistenia a dôchodkového zabezpečenia a do Fondu zamestnanosti Slovenskej republiky.
(2) Do čistej mzdy sa započítavajú aj čisté odmeny za vedľajšiu činnosť, náborový príspevok a hodnota naturálií. Nezapočítavajú sa však do nej prídavky na deti a príplatok k prídavkom na deti a sumy poskytované na náhradu nákladov spojených s pracovným výkonom, a to najmä pri pracovných cestách.
Katija
18.11.09,11:27
Ak nebude zamestnanec súhlasiť s dohodou, je aj taká možnosť, že by som rozdiel v zrážkach upravila v poslednej výplate?
Vypočítala by som správnu exekučnú zrážku za mesiac a tú by som znížila o rozdiel, ktorý vznikol v predchádzajúcich mesiacoch. Samozrejme by som o tom písomne informovala exekútora...
Vopred ďakujem za pomoc.Keby pracovník nesúhlasil s dohodou (veľká pravdepodobnosť-ak omyl nezavinil on), tak ti ani nič iné neostáva, len opraviť jeho mzdy a odvody pre exkútora, tak ako si napísala.
Anja111
18.11.09,11:43
Keby pracovník nesúhlasil s dohodou (veľká pravdepodobnosť-ak omyl nezavinil on), tak ti ani nič iné neostáva, len opraviť jeho mzdy a odvody pre exkútora, tak ako si napísala.
Ďakujem za odpoveď.
tamci
19.11.09,12:35
Dobrý deň. Chcela by som poprosiť o radu, či som urobila výpočet správne. Mám prednostnú (nie výživné) a neprednostnú zrážku. Neprednostná zrážka prišla skôr ako prednostná.
ČM = 279,84 €
Neprednostná: 279,84 - 111,11 (na povinného) - 46,29 (na manželku) = zvyšok ČM 122,44 €. Tento je menší ako 150 % ŽM, teda rozdelím na tretiny 122,43 / 3 = 40,81 €
Na exekúciu sa zamestnancovi zrazí 40,81 € (1/3).

Prednostná: 279,84 - 77,77 - 32,40 = zvyšok ČM 169,67 €. Tento je menší ako 150 % ŽM, teda rozdelím len na tretiny 169,65 / 3 = 56,55. Celá jedna tretina ide na prednostnú zrážku t.j. 56,55 €. Len neviem, či mám k tejto ešte pripočítať aj rozdiel z prvej tretiny t.j. 56,55 - 40,81 (čo sa uplatnilo na neprednostnú), t.j. 15,74 €??
Jana Motyčková
19.11.09,12:46
Netreba to komplikovať. Keďže prednostná pohľadávka nie je výživné na maloleté dieťa, tak aj pri prednostnej pohľadávke sa odpočítava 111,11 a 46,29€. T.j. na neprednostnú pôjde 40,81 a na prednostnú 40,81.
tamci
19.11.09,12:52
Netreba to komplikovať. Keďže prednostná pohľadávka nie je výživné na maloleté dieťa, tak aj pri prednostnej pohľadávke sa odpočítava 111,11 a 46,29€. T.j. na neprednostnú pôjde 40,81 a na prednostnú 40,81.

Ahaa! :) Jasné. Ďakujem za odpoveď. A už len pre prípad, že by sa mi také v budúcnosti vyskytlo, keby sa pri tej prednostnej zrážke jednalo o výživné?
Jana Motyčková
19.11.09,13:12
Keby to bolo výživné, tak naň ide druha tretina + čo ostalo v prvej, t.j. 56,55+ 56,55-40,81.
tamci
19.11.09,13:17
Keby to bolo výživné, tak naň ide druha tretina + čo ostalo v prvej, t.j. 56,55+ 56,55-40,81.

Ďakujem pekne. :)
pavlinka
25.11.09,08:40
Prosim poradte mi. Prišla mi exekucia na zamestanca vo výške jednej tretiny z čistej mzdy. Pomocou tabuľky výpočtu z porady som vypočítala zrážku.O týžden mi prišiel ďalší exekúčny príkaz.
Prosím poradťe mi.Zamestnanec má čistý plat 246,00 € a jedno nezaopatrené dieťa.Počítam dobre, že prvá zrážka bude 59,07€ a druhú exekúčnu zrážku už nevykonám. Ešte som sa s týmto nikdy nestretla.ďakujem.
Andyke
25.11.09,08:56
Ak má ešte aj manželku a je to neprednostná pohľadávka tak 14,10 € je exek.zrážka.
Ak manželku nemá, iba to 1 dieťa a je to neprednostná pohľadávka, tak exek. zrážka je 29,53 €.
Pozn. 2. exekúciu už nemôžeš zrážať, lebo má nízku mzdu, treba písomne oznámiť exekútorovi, že je v poradí a zrážky nebudete vykonávať až keď bude mať vyrovnanú tú prvú exekúciu.
pavlinka
25.11.09,09:04
Má aj manžela.Andyke, môžeš mi to rozpísať prosím, ako si sa
k tejto sume dostal ?Ď.
Andyke
25.11.09,09:13
246 - 111,11 - 92,58 = 42,31
Odpočet na povinného 111,11 a 2 osoby: 92,58
42,31 : 3 = 14,10
ivetakli
30.11.09,11:15
Ahojte, poraďaci, prosím Vás o radu, je tu toho veľa popísané, podstatu ovládam, ale aj tak som domotaná. Mám zamestnankyňu, bola na PN od 25.5.2009 do 30.11.2009, v tomto období nám prišla 10.7. dohoda o zrážkach z poštovej banky a 3.8.uznesenie zo súdu, má nedoplatok do justičnej pokladnice, je to prednostná pohľadávka, mám vykonávať z 2/3. Dňa 30.11.ukončila PN a súčastne aj PP. Do výplaty jej preplácam nevyčerpanú dovolenku - v čistom 340,89 -111,11 - 46,29 na manžela, deti nemá = 183,48, 1/3 je 61,16, takže mám na uznesenie zraziť 122,33 (2/3) a do poštovej banky nič? ďakujem
Iveta Matlovičová
30.11.09,11:22
Ahojte, poraďaci, prosím Vás o radu, je tu toho veľa popísané, podstatu ovládam, ale aj tak som domotaná. Mám zamestnankyňu, bola na PN od 25.5.2009 do 30.11.2009, v tomto období nám prišla 10.7. dohoda o zrážkach z poštovej banky a 3.8.uznesenie zo súdu, má nedoplatok do justičnej pokladnice, je to prednostná pohľadávka, mám vykonávať z 2/3. Dňa 30.11.ukončila PN a súčastne aj PP. Do výplaty jej preplácam nevyčerpanú dovolenku - v čistom 340,89 -111,11 - 46,29 na manžela, deti nemá = 183,48, 1/3 je 61,16, takže mám na uznesenie zraziť 122,33 (2/3) a do poštovej banky nič? ďakujem

na pohľadávku z 3.8. použiješ celú druhú tretinu, teda 61.61 €
na pohľadávku z 10.7. použiješ celú prvú tretinu, teda 61.61 €

len ak by prišli naraz v ten istý deň, by si pomerne uspokojila prvú aj druhú pohľadávku z prvej tretiny
Katija
30.11.09,11:34
na pohľadávku z 3.8. použiješ celú druhú tretinu, teda 61.61 €
na pohľadávku z 10.7. použiješ celú prvú tretinu, teda 61.61 €

len ak by prišli naraz v ten istý deň, by si pomerne uspokojila prvú aj druhú pohľadávku z prvej tretinySúhlasím, ale podarilo sa ti prehodiť číslice. Má tam byť 61,16.
ivetakli
30.11.09,12:15
Ďakujem,aj tak mi to uniká, na uznesení mám napísané, na prednostné pohľadávky vrátane súdnej sa zrážajú dve tretiny. prednostné pohľadávky sa zrážajú z druhej tretiny ak táto nestačí uspokojujú sa spolu s ostatnými z prvej tretiny. Keby som jej zrážala len to uznesenie, taj jej aj tak zrazím len jednu tretinu 61,16 ?
Iveta Matlovičová
30.11.09,12:56
Ďakujem,aj tak mi to uniká, na uznesení mám napísané, na prednostné pohľadávky vrátane súdnej sa zrážajú dve tretiny. prednostné pohľadávky sa zrážajú z druhej tretiny ak táto nestačí uspokojujú sa spolu s ostatnými z prvej tretiny. Keby som jej zrážala len to uznesenie, taj jej aj tak zrazím len jednu tretinu 61,16 ?

Áno, Prednostné pohľadávky sa uspokojujú najprv z druhej tretiny, a až vtedy, ak táto tretina na ich úhradu nestačí, uspokojujú sa spolu s ostatnými pohľadávkami z prvej tretiny.

ALE, ďalej podľa § 72 EP platí,, že: Ak sa zrážky zo mzdy vykonávajú na vymoženie niekoľkých pohľadávok (čo je aj tvoj prípad), jednotlivé pohľadávky sa uspokoja z prvej tretiny zvyšku čistej mzdy podľa svojho poradia bez ohľadu na to, či ide o prednostné pohľadávky alebo o ostatné pohľadávky.

A prvá prišla bežná pohľadávka :-)
Czbebe
02.12.09,10:56
Prosím o odkontrolovanie! Zamestnanec má exekučné príkazy:1.na neprednostnú pohľadávku, 2. na výživné, 3. na výživné.
Ja som vypočítala zrážky zo mzdy,ale neviem, či je to správne alebo mám vypočítať inak. čistá mzda je 414,48
Najprv som vypočítala 1. 1/3 na neprednostnú pohľadávku:
414,48-111,11-92,60 (2x46,30-2 deti na ktoré budem zrážať výživné)= 210,77 210.77:3 = 70,25
Potom som vypočítala 2. 1/3 na výžiné:
414,48-77,77=336,71 nakoľko je výšši ako 150%ŽM rozdiel 58,93 musím zrážať. 277,78:3=92,59 túto sumu musím deliť na dve výživné v ich pomere, lebo 1.výživné je 82,46 a druhá je 73,03.
Ale čo mám robiť sumou 58,93 čo mi vyšlo ako rozdiel medzi postihnuteľnou sumou a 150% ŽM? Mám spočítať k 1. 1/3 a poslať spolu s sumou 70,25?
Katija
02.12.09,14:18
Prosím o odkontrolovanie! Zamestnanec má exekučné príkazy:1.na neprednostnú pohľadávku, 2. na výživné, 3. na výživné.
Ja som vypočítala zrážky zo mzdy,ale neviem, či je to správne alebo mám vypočítať inak. čistá mzda je 414,48
Najprv som vypočítala 1. 1/3 na neprednostnú pohľadávku:
414,48-111,11-92,60 (2x46,30-2 deti na ktoré budem zrážať výživné)= 210,77 210.77:3 = 70,25
Potom som vypočítala 2. 1/3 na výžiné:
414,48-77,77=336,71 nakoľko je výšši ako 150%ŽM rozdiel 58,93 musím zrážať. 277,78:3=92,59 túto sumu musím deliť na dve výživné v ich pomere, lebo 1.výživné je 82,46 a druhá je 73,03.
Ale čo mám robiť sumou 58,93 čo mi vyšlo ako rozdiel medzi postihnuteľnou sumou a 150% ŽM? Mám spočítať k 1. 1/3 a poslať spolu s sumou 70,25?Pekný súbeh. Najprv ti trochu opravím sumy.
Nepostihnuteľná časť mzdy na dve vyživované osoby je 92,58 € a prvá tretina je 70,26 €.
Suma 58,93 € sa síce pripočíta k zvyšku prvej tretiny 22,33 €, ale pozor z tejto sumy môžeš už uspokojiť, len pohľadávky výživného na maloleté deti a to podľa ich poradia.
Ak pohľadávky výživného prišli v jeden deń, tak ju rozdelíš medzi ne pomerne. Ak jedna z nich prišla skôr, uspokojíš najprv tú a zvyšok sumy prirátaš k tej druhej v poradí.
V tvojom prípade uspokojíš prvú neprednostnú pohľadávku vo výške 70,26 € a pohľadávky výživného
v plnom rozsahu 82,46 € a 73,03 €.
Aňuška
03.12.09,18:11
Prosím o radu ako mám vypočítať zrážky, píšem podľa poradia, v akom prišli:

1. dohoda o zrážkach (Proficredit mesačne 184,43 €):
ČM podľa OSP po odpočítaní nepostihnutelných súm = 388,60 €

2. exekúcia neprednostná
3. exekúcia prednostná (nie výživné)
ČM podľa exek. poriadku po odpočítaní nepostihnuteľných súm = 298,74 €

Jedna tretina = 92,59 €.
Len neviem, čo s tým nad 150% ŽM. Pripočítam k 1.tretine?

Je to takto správne?
3. zrážka: exekúcia prednostná = 92,59
1. zrážka: Proficredit = 184,43
2. zrážka: exekúcia neprednostná -nevyšlo

Ďakujem za pomoc.
Katija
03.12.09,19:36
Prosím o radu ako mám vypočítať zrážky, píšem podľa poradia, v akom prišli:

1. dohoda o zrážkach (Proficredit mesačne 184,43 €):
ČM podľa OSP po odpočítaní nepostihnutelných súm = 388,60 €

2. exekúcia neprednostná
3. exekúcia prednostná (nie výživné)
ČM podľa exek. poriadku po odpočítaní nepostihnuteľných súm = 298,74 €

Jedna tretina = 92,59 €.
Len neviem, čo s tým nad 150% ŽM. Pripočítam k 1.tretine?

Je to takto správne?
3. zrážka: exekúcia prednostná = 92,59
1. zrážka: Proficredit = 184,43
2. zrážka: exekúcia neprednostná -nevyšlo

Ďakujem za pomoc.
:) Áno je.
Aňuška
04.12.09,08:31
Ak mám 1 exekúciu na výživné + zročné výživné, ktoré idú na účet oprávneného a trovy exekúcie na účet exekútora, mám najprv uspokojiť po výživnom zročné výživné, alebo uspokojiť pomernou časťou aj exekútora?
Ďakujem za odpoveď.
Aňuška
04.12.09,09:01
Ak mám 1 exekúciu na výživné + zročné výživné, ktoré idú na účet oprávneného a trovy exekúcie na účet exekútora, mám najprv uspokojiť po výživnom zročné výživné, alebo uspokojiť pomernou časťou aj exekútora?
Ďakujem za odpoveď.

Posúvam...
Andyke
04.12.09,09:35
Ak mám 1 exekúciu na výživné + zročné výživné, ktoré idú na účet oprávneného a trovy exekúcie na účet exekútora, mám najprv uspokojiť po výživnom zročné výživné, alebo uspokojiť pomernou časťou aj exekútora?
Ďakujem za odpoveď.

Ak suma zrazená z druhej tretiny nestačí na uspokojenie všetkých pohľadávok výživného, uspokojí sa najprv bežné výživné všetkých oprávnených a až potom nedoplatky za skorší čas.
Jana Motyčková
04.12.09,09:50
Z druhej tretiny najskôr výživné, potom dlžné výživné. Z prvej tretiny, keďže to prišlo naraz, uspokojujú sa všetky pohľadávky, t.j. aj exekútor pomerne podľa výšky pohľadávky.
Katija
05.12.09,12:12
Z druhej tretiny najskôr výživné, potom dlžné výživné. Z prvej tretiny, keďže to prišlo naraz, uspokojujú sa všetky pohľadávky, t.j. aj exekútor pomerne podľa výšky pohľadávky.
Chcem sa uistiť, či tomu dobre rozumiem.
Aj keď sú trovy exekútora súčasťou pohľadávky na výživné, neuspokojujeme ich z druhej tretiny
(ani v prípade, že by bolo z čoho), ale len z prvej tretiny + sumy nad 150 % ŽM podľa poradia a to pomerne
k sume výživného?
Jana Motyčková
05.12.09,18:43
Katija -áno.
Katija
05.12.09,22:04
Katija -áno.
:) Ďakujem veľmi pekne za odpoveď. Doteraz som sa na trovy exekúcie takto nepozrela. Ani ma to nenapadlo ak sa peniaze posielali exekútorovi na jeden účet.
Keď sa teraz na trovy exekúcie pozriem ako na samostatnú pohľadávku exekútora, hneď mám jeden problém.
Totiž, ak mám exekúciu dlžného výživného na maloletú osobu, tak pre uspokojenie trov tejto exekúcie musím teda vypočítať prvú tretinu + 150% ŽM tak, že uplatím pri výpočte neznížené nepostihnuteľné sumy mzdy na povinného a vyživované osoby.
No a teraz neviem, či uplatním, alebo neuplatním pri tomto výpočte nepostihnuteľnú sumu na maloleté dieťa
v prospech ktorého exekúciu výživného vykonávam.
Ak je pri zrážkach zo mzdy prioritou exekučného poriadku (§70 ods.2, §72 ods.2 ) a vyhlášky nariadenia vlády (§1 ods.4, §2) vymôcť pre maloleté dieťa na výživné čo najvyššiu sumu, tak by som ju zrejme mala uplatniť.
Jana Motyčková
06.12.09,15:54
Podľa §1 ods.4 nariadenia vlády sa neodpočíta nepostihnuteľná suma na dieťa, na ktoré trvá rozhodnutie na vymoženie pohľadávky výživného. Pritom sa nehovorí, že by sa toto pravidlo malo uplatňovať len pri výživnom. T.j. aj pri inej exekúcii (trovy exekúcie) sa dieťa "neuplatní".
Katija
06.12.09,23:42
Podľa §1 ods.4 nariadenia vlády sa neodpočíta nepostihnuteľná suma na dieťa, na ktoré trvá rozhodnutie na vymoženie pohľadávky výživného. Pritom sa nehovorí, že by sa toto pravidlo malo uplatňovať len pri výživnom. T.j. aj pri inej exekúcii (trovy exekúcie) sa dieťa "neuplatní".Janka ďakujem za odpoveď. Takže § 1 ods. 4 vyhlášky nariadenia vlády neslúži na rýchlejšie vymoženie výživného, ale je to akýsi trest pre povinného za to, že neplatil výživné. Ak sa uplatní na všetky súbežné exekúcie, u všetkých sa zvýši postihnuteľná časť mzdy. Deťom by trochu pomohol opačný výklad. :eek: Akceptujem to teda, ale aký to má zmysel, veľmi nechápem.
Mirka.V
07.12.09,13:28
ako postupovať, ak má zamestnanec manko na pokladni. do akej výšky je mu možné robiť zrážky zo mzdy? spíšeme dohodu o zrážkach.
napr. čistá mzda = 495,77 €
nepostihn.suma = - 111,11 € (je sám)
tzn. že mu môžeme zrážať = 384,66 €?

alebo ešte niečo rátam aj s tým 150 % ŽM ???

Ďakujem veľmi pekne.
pavlinka
14.12.09,13:27
Ako mam postupovať, keď mi prišla exekucia na zamestnanca ,
o mesiac druhá, na ktorú som odpovedala, že tú už nemôžem vykonávať lebo zamestnanec má malý príjem a teraz mi prišla tretia exekúcia. Problem je v tom že ten prvý exekútor neoznámil číslo účtu kde mam zrážku posielať a tie dve ďaľšie mi číslo účtu poslali.Takže neodvádzam zatiaľ nič.
Jana Motyčková
14.12.09,19:08
ako postupovať, ak má zamestnanec manko na pokladni. do akej výšky je mu možné robiť zrážky zo mzdy? spíšeme dohodu o zrážkach.
napr. čistá mzda = 495,77 €
nepostihn.suma = - 111,11 € (je sám)
tzn. že mu môžeme zrážať = 384,66 €?

alebo ešte niečo rátam aj s tým 150 % ŽM ???

Ďakujem veľmi pekne.
Na dohodu o zrážkach zo mzdy medzi zamestnancom a zamestnávateľom sa nevzťahuje "tretinový" systém.
Jana Motyčková
14.12.09,19:10
Ako mam postupovať, keď mi prišla exekucia na zamestnanca ,
o mesiac druhá, na ktorú som odpovedala, že tú už nemôžem vykonávať lebo zamestnanec má malý príjem a teraz mi prišla tretia exekúcia. Problem je v tom že ten prvý exekútor neoznámil číslo účtu kde mam zrážku posielať a tie dve ďaľšie mi číslo účtu poslali.Takže neodvádzam zatiaľ nič.
Zrážaš len tú prvú, ostatných informuješ, že nie je z čoho. Kontaktuj prvého exekútora, čo je s exekučným príkazom.
Stašek
01.01.10,19:49
Prosím o pomoc. Dostali sme exekučný príkaz na vykonanie exekúcie zrážkami z príjmu z Dohody o pracovnej činnosti. Odmena mesačná je 80,-- €. (Povinný pracuje max. 10 hod. týždenne). Čistá odmena je 64,80 €. Podľa zákona z tejto odmeny nemôžeme zrážky vykonávať. (Mám pravdu?). Čo máme napísať exekútorovi?
Iveta Matlovičová
03.01.10,10:37
Prosím o pomoc. Dostali sme exekučný príkaz na vykonanie exekúcie zrážkami z príjmu z Dohody o pracovnej činnosti. Odmena mesačná je 80,-- €. (Povinný pracuje max. 10 hod. týždenne). Čistá odmena je 64,80 €. Podľa zákona z tejto odmeny nemôžeme zrážky vykonávať. (Mám pravdu?). Čo máme napísať exekútorovi?

presne to isté, čo ste napísali na poradu :-), výšku mzdy, rozsah úvazku, proste dôvody, pre ktoré nemôžete výkon zrážok zrealizovať ..
Betina2
10.01.10,16:52
Ako mam postupovať, keď mi prišla exekucia na zamestnanca ,
o mesiac druhá, na ktorú som odpovedala, že tú už nemôžem vykonávať lebo zamestnanec má malý príjem a teraz mi prišla tretia exekúcia. Problem je v tom že ten prvý exekútor neoznámil číslo účtu kde mam zrážku posielať a tie dve ďaľšie mi číslo účtu poslali.Takže neodvádzam zatiaľ nič.

Podľa mňa Ti ten prvý exekútor poslal len Príkaz na začatie exekúcie, a v ňom Vás ako zamestnávateľa vyzval na vykonávanie zrážok zo mzdy povinného (zamestnanca). Ty ako mzdárka si povinná vypočítať a zrážať zrážku zo mzdy v prospech oprávneného už na základe tohto Príkazu na začatie exekúcie. Avšak až do obdržania Exekučného príkazu, v ktorom je obvykle uvedené aj číslo účtu, VS platby a ostatné podrobnosti - niekjedy je čiastka celkom už upravená aj o dodatočný úrok (dopočítaný po dni vystavenia Príkazu na začatie exekúcie do dňa vydania Exekučného príkazu) peniaze neposielaš, ponecháš ich u Vás akoby v depozite. Až keď obdržíš Exekučný príkaz, tak potom peniaze z Vášho účtu odvedieš na účet uvedený v Exekučnom príkaze.
Mne sa to práve prednedávnom stalo. Príkaz na začatie exekúcie došiel v polovičke septembra, po vyplatení miezd za 8/09. Tak zo mzdy za 9/09 som už zrážku vykonala, ale neposlala na účet exekútora. Zostala na našom účte akoby v depozite. Takto to šlo až do začiatku decembra, stále nám nedoručili Exekučný príkaz, tak som volala exekútorovi a oni že ho len pred pár dňami vystavili, práve ho odosielajú a že zrazené čiastky za 9-11 resp. + 12/09 (v závislosti od dátumu obdržania Ex.príkazu im máme poslať pekne jednou sumou a ostatné mesiace potom už klasicky vždy s výplatami ododslať. Takže dnes, keď už viem, že sa bude posielať spolu jednou sumou za 9-12/09 (Ex.príkaz sme prevzali 17.12.09 - po výplatách za 11/09, tak si zinventarizujem účet 379AE k 31.12., kde budem mať zostatok súčet zrážok za 9-12/2009.
Takže pozor!
Príkaz na začatie exekúcie a Exekučný príkaz nie sú rovnaké dokumenty!
Aňuška
02.02.10,14:00
Prosím o radu, príp. na link, ak sa tu to riešilo.
Zamestnankyni exekútor zablokoval účet a ona žiada zamestnávateľa, aby výplatu posielal na účet jej muža.
Ak jej zamestnávateľ vyhovie, môže sa dostať do nejakých
problémov?
Betina2
03.02.10,07:39
Ak ju stíha exekútor, mali by ste aj Vy dostať od neho exekučný príkaz ma vykonávanie zrážok zo mzdy. Ak ste ho nedostali, obrátte sa na neho so žiadosťou o doručenie daného príkazu, aby ste mohli exekúciu uspokojovať zrážkami zo mzdy. Myslím si, že zablokoval účet preto, lebo sa "úspechu minuli" iné možné exekučné riešenia, medziiným aj daný exekučný príkaz. Veď vždy sa najprv posiela povinnému výzva na zaplatenie dlhu, upomienka alebo čosi podobné od veritela, potom ak dôjde k exekúcii, exekútor posiela príkaz na začatie exekúcie povinnému aj zamestnávateľovi a nakoniec aj obom pošle exekučný príkaz, takže neviem čo sa tu stalo. Osobne by som sa snažila primäť zamestnankyňu na komunikáciu s exekútorom. V prípade, že pohľadávku budete riadne uspokojovať zrážkami zo mzdy a pominie pochybnosť o "záujme" splatiť dlh, si myslím, že exekútor účet môže aj odblokovať. Je to ale len moja domnienka, každopádne s ním a zamestnankyňou komunikujte, ak aj ona prejaví záujem. Každopádne ale ona sama musí chcieť problém vyriešiť. A to nie Tebou uvedeným spôsobom. Rozhodne by som ale v danom prípade neposielala peniaze na mužov účet a jej žiadosť o tento postup by som zamietla, lebo Vy ako firma by ste sa mohli dostať do problémov...už len napomáhaním obchádzania exekúcie.
Andyke
03.02.10,09:16
Aňuška ja mám na Tvoj problém iný názor.
Teba vôbec nemusí zaujímať, že ona má zablokovaný účet. (ona to vôbec nemusela povedať, kľudne mohla požiadať, že výplatu od nejakého termínu žiada posielať na iný účet. A na to právo má)
A už vôbec by som sa nekontaktovala x exekútorom, však Vaša firma s ním nič nemá (exek.príkazy sa doručujú doporučene s doručenkou a to nemáte) Ak príde exek.príkaz , tak budeš zrážať, dovtedy na Vás nemá dosah ani exekútor.
Betina2
03.02.10,10:08
Aňuška ja mám na Tvoj problém iný názor.
Teba vôbec nemusí zaujímať, že ona má zablokovaný účet. (ona to vôbec nemusela povedať, kľudne mohla požiadať, že výplatu od nejakého termínu žiada posielať na iný účet. A na to právo má)
A už vôbec by som sa nekontaktovala x exekútorom, však Vaša firma s ním nič nemá (exek.príkazy sa doručujú doporučene s doručenkou a to nemáte) Ak príde exek.príkaz , tak budeš zrážať, dovtedy na Vás nemá dosah ani exekútor.

Andyke, aj s Tebou čiastočne súhlasím, len za iných okolností. Neviem podrobnosti, prečo a za akých okolností jej siahli až na účet. O svojom dlhu predsa musela by informovaná. Ja som len napísla bežný postup, ako to s exekúciou chodí. Exekútori sú napojení na databázu Sociálnej poisťovne, preto ma udivuje, že hneď účet zablokoval a Vás ako zamestnávateľa nezaviazal vykonávaním zrážok zo mzdy. A ak je táto zamestnankyňa u Vás nová, od predchádzajúceho zamestnávateľa mala predložiť zápočtový list, kde sa prípadné nevyrovnané exekúcie uvádzajú. Ak by ho aj nepredložila, z vlastnej skúsenosti viem, že exekútori zvyknú dosť rýchlo vystaviť ex.príkaz aj na toho nového zamestnávateľa. Áno, firma sa nemusí kontaktovať s exekútorom, ale mala by sa s ním skontaktovať táto Vaša zamestnankyňa, aby si vyjasnili Ďalší postup. Aspoň by prejavila záujem vec riešiť. Možno práve pre ten nezáujem a neragovanie na výzvy jej ten účet zablokovali.

Ale samozrejme sa Vy môžete aj tváriť, že o ničom neviete, doklad ste žiadny neobdržali a vlastne sa Vás to netýka. To je fakt. Ale v tom prípade by som sa radšej dohodla na výplate v hotovosti cez pokladňu. Ten manželov účet sa mi tam nejako vidí špekulatívny za týchto okolností. Je to ale vec názoru.
Aňuška
03.02.10,10:27
Ďakujem za odpovede a názory. Zamestnankyni prišiel exekučný príkaz, aj sa jej strhla zo mzdy exekúcia za december. Teraz chce zmeniť účet, preto som zneistila.
Andyke
03.02.10,10:41
Aňuška nič sa nedeje, zrážky vykonávaj ďalej a jej výplata môže ísť na taký účet o aký požiada.
Pokiaľ Vás vyzve exekútor, že máš oznámiť na aký účet posielaš mzdu tak oznámiš ( ste povinní), ale dovtedy nemáš žiadne iné povinnosti.
Betina2
03.02.10,13:32
Ďakujem za odpovede a názory. Zamestnankyni prišiel exekučný príkaz, aj sa jej strhla zo mzdy exekúcia za december. Teraz chce zmeniť účet, preto som zneistila.

Tak tento fakt u mňa podstatne mení názor. Ja som si myslela, že zrážky zo mzdy nevykonávate, lebo Vám nebol doručený exekučný príkaz. Ale ak na základe neho riadne zrážate a odvádzate tak ,ako treba, nie je dôvod, prečo by sa jej zbytok mzdy nemohol vyplatiť trebárs aj na manželov účet.
Takže teraz úplne súhlasím s Andyke.
Preto je treba vždy uviesť aj sprievodné okolnosti problému.
Pekný deň.
tamci
05.02.10,11:22
Dobrý deň. Podľa zákona o súdnych exekútoroch sa pri výpočte zrážky na exekúciu použije čistá mzda po odpočítaní preddavku na daň a odvodov poistného. Chcem sa opýtať, tie preddavky na daň majú byť upravené o daňový bonus ale nie?
Andyke
05.02.10,11:39
K tej dani :
Iba preddavok na daň odpočítaj (na DB neprihliadaj - to má príjem, ale z hľadiska exekúcie príjmom zamestnancanie je)
Libi
05.02.10,11:51
A čo, keď robím zamestnancovi ročné zúčtovanie dane a má preplatok na dani a daňovom bonuse. Tiež to do jeho príjmu pre exekúciu nepočítam? Alebo to mám odčleniť, daňový bonus od dane?
Betina2
10.02.10,09:49
Prosím Vás, menili sa nejaké nepostihnuteľné časti na povinného od 1.1.2010? Mám dojem, že životné minimum, od ktorého to závisí sa nemenilo, ale potvrďte mi to niekto prosím. Súrne rýchlo. Ď.
Iveta Matlovičová
10.02.10,11:22
Prosím Vás, menili sa nejaké nepostihnuteľné časti na povinného od 1.1.2010? Mám dojem, že životné minimum, od ktorého to závisí sa nemenilo, ale potvrďte mi to niekto prosím. Súrne rýchlo. Ď.

Parameter


Hodnota
Životné minimum


185,19 €
Nepostihnuteľná suma na povinného


111,11 €
Nepostihnuteľná suma na vyživovanú osobu


46,29 €
Nepostihnuteľná suma na povinného – pri zrážke výživného


77,77 €
Nepostihnuteľná suma na vyživovanú osobu – pri zrážke výživného


32,40 €
Suma, nad ktorú sa zvyšok čistej mzdy zrazí bez obmedzenia


235,92 €
nika224
16.02.10,06:52
Parameter

Hodnota

Životné minimum

185,19 €

Nepostihnuteľná suma na povinného

111,11 €

Nepostihnuteľná suma na vyživovanú osobu

46,29 €

Nepostihnuteľná suma na povinného – pri zrážke výživného

77,77 €

Nepostihnuteľná suma na vyživovanú osobu – pri zrážke výživného

32,40 €

Suma, nad ktorú sa zvyšok čistej mzdy zrazí bez obmedzenia

235,92 €




Tu asi tá suma, nad ktorú sa zvyšok čistej mzdy zrazí bez obmedzenia nesedí - nemalo by tam byť 277,78?
Maaaria
05.03.10,10:18
Mam na vas otazku poradaci,
mame zamestnanca ktory ma pracovnu zmluvu na kratsi pracovny cas, plat ma 100€/mes. Prisla mu dnes exekucia na 100000€, mozme mu zrazat zo mzdy. Podla mna asi nie, len sa chcem uistit.
dakujem
blazonko
05.03.10,10:31
nika, aj ja počítam zo sumou 277,78.
blondy
05.03.10,10:45
Tu asi tá suma, nad ktorú sa zvyšok čistej mzdy zrazí bez obmedzenia nesedí - nemalo by tam byť 277,78?
malo by tam byť 277,78,
je to 150% zo sumy životného minima. t.j.150% z 185,19 = 277,78€
Andyke
05.03.10,10:50
Maaaria nebudeš vykonávať zrážky zo mzdy. Treba písomne oznámiť exekútorovi, že dotyčný zamestnanec má veľmi nízku mzdu a nie je možné vykonávať exek.zrážky.
Iveta Matlovičová
06.03.10,12:47
Parameter



Hodnota



Životné minimum



185,19 €



Nepostihnuteľná suma na povinného



111,11 €



Nepostihnuteľná suma na vyživovanú osobu



46,29 €



Nepostihnuteľná suma na povinného – pri zrážke výživného



77,77 €



Nepostihnuteľná suma na vyživovanú osobu – pri zrážke výživného



32,40 €



Suma, nad ktorú sa zvyšok čistej mzdy zrazí bez obmedzenia




235,92 €






ospravedlenujem sa mám tam chybu nejaký čertík sa mi tam zamiešal, správne má byť 277.78 €
Parameter


Hodnota
Životné minimum


185,19 €
Nepostihnuteľná suma na povinného


111,11 €
Nepostihnuteľná suma na vyživovanú osobu


46,29 €
Nepostihnuteľná suma na povinného – pri zrážke výživného


77,77 €
Nepostihnuteľná suma na vyživovanú osobu – pri zrážke výživného


32,40 €
Suma, nad ktorú sa zvyšok čistej mzdy zrazí bez obmedzenia


277,78 €
Farks
28.03.10,16:45
Potrebovala by som poradiť. Mám zamestnanca, ktorému zrážam bežnú pohľadávku od exekútora z 1/3. Teraz mi prišla prednostná pohľadávka z 2/3. Ako mám postupovať? Zamestnankyňa je vydatá s dvomi deťmi. Jej čistá mzda je vo výške 380,04 EUR: Ďakujem za vysvetlenie

Mne to vychádza tak, že na obidve exekúcie zrazím po 21,67€. Len potrebujem, aby mi to niekto odsúhlasil po prípade vyvrátil.
Farks
28.03.10,17:28
Potrebovala by som poradiť. Mám zamestnanca, ktorému zrážam bežnú pohľadávku od exekútora z 1/3. Teraz mi prišla prednostná pohľadávka z 2/3. Ako mám postupovať? Zamestnankyňa je vydatá s dvomi deťmi. Jej čistá mzda je vo výške 380,04 EUR: Ďakujem za vysvetlenie

Mne to vychádza tak, že na obidve exekúcie zrazím po 21,67€. Len potrebujem, aby mi to niekto odsúhlasil po prípade vyvrátil.

alebo zrazím dvakrát po 43,34€???
Andyke
28.03.10,23:11
Prednostná pohľadávka sa uspokojuje z 2.tretiny takže 43,35 €.
Nakoľko už zrážaš aj bežnú pohľadávku - tá ide z 1. tretiny 43,35 €.
Takže 2x 43,35 € = 86,70 €
invest
29.03.10,10:01
Chcela by som sa len spýtať na váš názor. Mám zamestnanca, ktorý má viacero ex. zrážok. Zrážam mu ich a zostáva mu iba nepostihnuteľná čiastka, ktorú mu odvádzam na účet. No a teraz mu nejaký nový exekútro zablokoval aj tento účet. Má na to právo?? Veď tým pádom nemá z čoho žiť!?
hanelie
29.03.10,10:19
Prosím o radu, príp. na link, ak sa tu to riešilo.
Zamestnankyni exekútor zablokoval účet a ona žiada zamestnávateľa, aby výplatu posielal na účet jej muža.
Ak jej zamestnávateľ vyhovie, môže sa dostať do nejakých
problémov?

presne to sa nám stalo, odhliadnúc od toho, že zc uviedol, že zmenil číslo účtu takže som nevedela, že ide o exe, ale samozrejme na exe nereagoval, tak teraz prišla nám ako zamestnávateľovi, len už poriadne nabalená o trovy exe / asi o 200 € / nakoniec perlička: volala mi jeho pani, že aby som sa neopovážila mu strhávať viac ako 20€ :)
londay
08.04.10,09:27
Dobrý deň,
chcela by som sa spýtať, či sa pri výpočte exekúcie berie do úvahy čistá mzda vrátane daňového bonusu alebo ČM bez daňového bonusu?
Ďakujem.
VERONIKA6
08.04.10,09:37
Dobrý deň,
chcela by som sa spýtať, či sa pri výpočte exekúcie berie do úvahy čistá mzda vrátane daňového bonusu alebo ČM bez daňového bonusu?
Ďakujem.
Pozri tu:
http://www.porada.sk/t26710-p2-vykony-rozhodnutia-zrazky-zo-mzdy.html
Tony1
14.04.10,12:30
Do čistej mzdy zamestnanca sa zaratáva aj preplatok z ročného zúčtovania? ďakujem.
Andyke
14.04.10,12:32
Áno.
Tony1
14.04.10,12:34
ďakujem, naozaj rýchla odpoveď.
kocka503
05.05.10,14:15
Ahojte, môj zamestnanec zarába mesačne 80 Eur v čistom, avšak na diétach má 1000 Eur. Ak mu prišla exekúcia, môžem mu zrážať aj z týchto diét??? Osobne si myslím, že nie... Tak len pre istotu... Ďakujem.
milka1619
05.05.10,14:21
Cestovné náhrady sa do čistej mzdy nezaratávajú.
Betina2
05.05.10,16:36
Ahojte, môj zamestnanec zarába mesačne 80 Eur v čistom, avšak na diétach má 1000 Eur. Ak mu prišla exekúcia, môžem mu zrážať aj z týchto diét??? Osobne si myslím, že nie... Tak len pre istotu... Ďakujem.

Zrážaš z čistej mzdy zamestnanca. Teda z toho, čo má dostať na výplatu + záloha na mzdu tiež vstupuje do čistej mesačnej mzdy. Ak má cestovné náhrady vrátane diét vyplácané pri podaní vyúčtovania pracovnej cesty v hotovosti, tak do čistej mzdy sa nezahrňajú. V niektorých firmách je všaj zaužívané, že cestovné náhrady sa preplácajú prostredníctvom mzdy a to ako nezdaniteľné náhrady a v tom prípade by potom vstupovali do výslednej čistej mzdy....Takže ak chcete zrážať vyslovene len zo mzdy, tak tie diéty mu vyplácajte v hotovosti z pokladne tak aby neprebehli cez mzdovú evidenciu.
Počkaj si ale aj na názor niekoho iného. U nás vyplácame cestovné náhrady na základe vyúčtovania PC v hotovosti z pokladne. :)
Do čistej mzdy sa napr. zahrňa aj náhrada príjmu počas dočasnej PN.
Katija
05.05.10,18:48
Zrážaš z čistej mzdy zamestnanca. Teda z toho, čo má dostať na výplatu + záloha na mzdu tiež vstupuje do čistej mesačnej mzdy. Ak má cestovné náhrady vrátane diét vyplácané pri podaní vyúčtovania pracovnej cesty v hotovosti, tak do čistej mzdy sa nezahrňajú. V niektorých firmách je všaj zaužívané, že cestovné náhrady sa preplácajú prostredníctvom mzdy a to ako nezdaniteľné náhrady a v tom prípade by potom vstupovali do výslednej čistej mzdy....Takže ak chcete zrážať vyslovene len zo mzdy, tak tie diéty mu vyplácajte v hotovosti z pokladne tak aby neprebehli cez mzdovú evidenciu.
Počkaj si ale aj na názor niekoho iného. U nás vyplácame cestovné náhrady na základe vyúčtovania PC v hotovosti z pokladne. :)
Do čistej mzdy sa napr. zahrňa aj náhrada príjmu počas dočasnej PN.Je jedno, či sa cestovné náhrady vyplácajú cez pokladňu, alebo cez mzdy.
Že sa z nich nezrážajú exekučné zrážky je uvedené priamo v exekučnom zákone.

§ 69 odsek 2 znie.

Do čistej mzdy sa započítavajú aj čisté odmeny za vedľajšiu činnosť, náborový príspevok a hodnota naturálií.
Nezapočítavajú sa však do nej prídavky na deti a sumy poskytované na náhradu nákladov spojených
s pracovným výkonom, a to najmä pri pracovných cestách.
Katija
05.05.10,19:32
Ahojte, môj zamestnanec zarába mesačne 80 Eur v čistom, avšak na diétach má 1000 Eur. Ak mu prišla exekúcia, môžem mu zrážať aj z týchto diét??? Osobne si myslím, že nie... Tak len pre istotu... Ďakujem.Je to tak, z diet nemôžeš zrážať.
Betina2
06.05.10,11:40
Super, takže teraz som o niečo múdrejšia aj vďaka Vám. Vďaka za info. To je tak, ked s tým bežne nerobím...
Dada
14.05.10,12:25
Prosím o odsúhlasenie, či tomu dobre chápem, čo som sa tu dočítala: Mám exekučný príkaz - zrážky z dvoch tretín mzdy povinného
Čistá mzda 312,37 - 111,11 (na povinného) = 201,26
Zaokrúhlenie na číslo deliteľné tromi 201,24
201,24 : 3 = 67,08 x 2 = 134,16 bude exekučná zrážka
Zamestnanec dostane k výplate 312,37 - 134,16 - 25 (zrážka za stravné lístky) = 153,21 Eur
Je to takto správne?
Iveta Matlovičová
16.05.10,10:33
Prosím o odsúhlasenie, či tomu dobre chápem, čo som sa tu dočítala: Mám exekučný príkaz - zrážky z dvoch tretín mzdy povinného
Čistá mzda 312,37 - 111,11 (na povinného) = 201,26
Zaokrúhlenie na číslo deliteľné tromi 201,24
201,24 : 3 = 67,08 x 2 = 134,16 bude exekučná zrážka
Zamestnanec dostane k výplate 312,37 - 134,16 - 25 (zrážka za stravné lístky) = 153,21 Eur
Je to takto správne?

uvazujes spravne, len doplnim, ze zamestnancovi zostane narok na nepostihnutelnu sumu 111,11 plus narok na tretiu tretinu 67,08+0,02 minus zrazka na stravne, teda 153,21 eur
Maxinka
02.06.10,07:46
Prosím o radu:
ak je na exekúcii:
-zameškané výživné 442,20
-bežné výživné 85,00
-poplatok za spísanie....19,75
-predbežné trovy.... 931,04
tak to mám spolu spočítať a z toho vyrátať 2/3 zo mzdy??
Jana Motyčková
02.06.10,08:41
Ak to ide na jeden účet, spočítaš dve tretiny na výživné a pošleš. Mala by si si ale dať pozor, ak už bude splatené dlžné výživné, tak budeš z druhej tretiny posielať iba 85 € a prvú tretinu pošleš celú (čiže nemali by to byť vždy celé dve tretiny).
Maxinka
02.06.10,09:16
Ak to ide na jeden účet, spočítaš dve tretiny na výživné a pošleš. Mala by si si ale dať pozor, ak už bude splatené dlžné výživné, tak budeš z druhej tretiny posielať iba 85 € a prvú tretinu pošleš celú (čiže nemali by to byť vždy celé dve tretiny).
Nerozumiem tomu asi dobre:mee:. Ide to na jeden účet.
To zameškané výživné si mám rozrátať na 2/3 a zvláš ten poplatok a trovy?To bežné nebudem k tomu rátať?