Maxinka
02.06.10,11:24
Nerozumiem tomu asi dobre:mee:. Ide to na jeden účet.
To zameškané výživné si mám rozrátať na 2/3 a zvláš ten poplatok a trovy?To bežné nebudem k tomu rátať?
:confused: prosím - ĎAkujem
Andyke
02.06.10,09:43
Maxinka prečítaj prísp. od 446 po 454 tu :
http://www.porada.sk/t54710-p45-zrazky-zo-mzdy-exekucia.html

a k tomu ešte 2x prečítaj odpoveď od Janky.
Potom to určite pochopíš.
Maxinka
02.06.10,10:11
Ďakujem, ale veru ja som to nepochopila-asi nemám na to ....
Ja som to rátala takto:266,60(čistá mzda)-111,11=155,49/3=51,83€x2=103,66€ by som asi mala posielať na účet exekútora.:confused:
Andyke
02.06.10,10:27
To výživné sa bude zrážať pre maloleté dieťa ? Ak áno tak potom na povinného odpočítaš 77,77 nepostihnut.časť.

Ak pre plnoleté dieťa tak exek.zrážku máš dobre vypočítanú.
Jana Motyčková
02.06.10,10:29
Platí, že výživné a dlžné výživné sa zrážajú predostne z druhej, tretiny, ostatné uvedené zrážky z prvej tretiny. Ak na výživné druhá tretina nestačí, zráža sa tiež z prvej tretiny.
Keďže všetko ide na jeden účet a je v tom aj výživné, tak kým dlžné výživné nesplatíš, tak je to jednoduché, spočítaš dve tretiny a pošleš exekútorovi. Pozor pri výživnom na maloleté dieťa sa nepoužíva ako nepostihnuteľná suma 111,11 ale 70% z tejto sumy, t.j. 77,77. V tomto prípade teda 266,60-77,77 = 188,83. Prvá tretina 62,94, druhá tretina 62,94. Exekútorovi pošleš teda 125,88.
Ďalej to nechcem komplikovať, keď budeš mať pocit, že dlžné výživné je splatené, prípadne ak by mal výrazne vyššiu mzdu obráť sa na exekútora a spýtaj sa, ktoré z pohľadávok eviduje ako splatené a potom uvidíš, prípadne požiadaj exekútora o výpočet výšky splátky.
Maxinka
02.06.10,12:03
ĎAKUJEM Andyke a JANKE MOTYĆKOVEJ - vôbec som ani netušila že sa to rozdeluje ak je dieťa neplnoleté.:)
Aňuška
03.06.10,14:43
Prosím o odsúhlasenie:
1. zrážka zo mzdy podľa OSP (ProfiCredit) mesačne 184,43 - vyšlo

Čistá mzda podľa exekučného poriadku = 609,40
2. neprednostná exekúcia - nevyšlo
3. neprednostná exekúcia - nevyšlo
4. prednostná exekúcia - uhrádzam z druhej tretiny:
vyšlo mi 92,59 € za 1/3, ale neviem, či k nej mám pripočítať
celú sumu, ktorá sa zráža v plnej výške (nad 150%) 35,35 €.

Ďakujem.
Jana Motyčková
04.06.10,05:48
Ak v prvej tretine je po zrazení 1.zrážky ešte nejaký zvyšok - uvádzaš 35,35, tak táto suma sa použije na 2.neprednostnú pohľadávku. Druhá tretina (92,59) pôjde na 4.-prednostnú pohľadávku.
Aňuška
04.06.10,06:35
Janka, po zrazení 1. zrážky nie je žiadny zvyšok. Iba pri výpočte prednostnej zrážky mi vyšla jedna tretina 92,59 a suma, čo sa zrážka nad 150%. Teraz neviem, či mám v 4. zrážke uhradiť len 92,59 alebo tam mám započítať aj sumu nad 150%. Prikladám tabuľku výpočtu. Ďakujem.
Jana Motyčková
04.06.10,06:43
V tom prípade treba ale na prvú zrážku zraziť iba 127,94. Aj keď je v zmluve s Proficreditom vyššia mesačná zrázka, treba rešpektovať §281 Občianskeho súdneho poriadku - "Vykonávať zrážky vo väčšom rozsahu ako dovoľujú ustanovenia tohto zákona je neprípustné, a to i keď s tým povinný súhlasí."
Na 4.zrážku ide len druhá tretina - 92,59.
Aňuška
04.06.10,06:49
Janka, ďakujem za odpoveď. Prvá zrážka bola podľa OSP, a výška čistej mzdy mi pokryla mesačnú zrážku. Dúfam, že je to tak v poriadku, alebo sa čistá mzda už počíta rovnako?
Jana Motyčková
04.06.10,07:24
Čistá mzda sa počíta odlišne, len neviem, či tam môže byť až taký veľký rozdiel.
Aňuška
04.06.10,07:35
Poistné je 92,48 €.
Janka, ďakujem ti pekne, že si si našla čas a odpovedala mi. Veľmi si to cením.
resola
04.06.10,12:33
Poprosim o radu ohľadom exekucii . Prečitala som celu temu a napriek tomu neviem čo potrebujem. Prevzala som učtovnictvo a jeden zamestnanec ma 4 exekucie , vyživne na jedno dieťa určene vo vyške 24,63 € a teraz mu prišli ďalšie 3 prednostne exekucie.
Ma čistu mzdu 393,60 € . Moja predchodkyňa neviem akym spôsobom dospela k vypočtom ale sulu vo vške 124 € rozdelila medzi jednolive exekucie a ja si myslim , že to nieje spravne a neviem ako postupovať ďalej. Tie neprednostne exekucie prišli postupne a 3 prednostne prišli spolu . Poraďte prosim . Ja čo som sa dočitala tak som pochopila tak , že bolo potrebne najprv zražať exekuciu z 1/3 , ktora prišla ako prva z 2/3 vyživné a potom postupne ostatne. Chapem to spravne_
Andyke
04.06.10,18:41
V akom poradí prišli exekúcie?
Prvá neprednostná , potom výživné a neskôr 3 ďalšie prednostné naraz?
Tak prvú tretinu na neprednostnú, druhú tretinu na výživné a keď si písala, že iba 24,63 € treba zrážať, tak Ti tam zostane zvyšok nevyčerpanej sumy na 3 prednostné exekúcie(ktoré prišli naraz) a tieto uspokojíš v pomere podľa výšky pohľadávky .
Takže 1 neprednostnú a 4 prednostné spolu zrážaš mesačne.
resola
05.06.10,13:56
Ďakujem pekne, ešte že existuje porada.
Ľubica2
09.06.10,06:29
Prosím poraďte mi : Zamestnancovi prišla exekúcia - neprednostná pohľadávka. Tento zamestnanec však predložil doklad, že už sám spláca (teda nie zrážkou zo mzdy) inú pohľadávku (súdna pohľadávka). Môžem pri výpočte zrážky pre exekútora zohľadniť ako zrážku aj túto pohľadávku t.j. ak napr. 1/3 vychádza 130 € a zamestnanec sám spláca 100 €, tak exekútorovi pošlem 30 € ?
Ďakujem za odpoveď.
Betina2
09.06.10,11:11
Prosím poraďte mi : Zamestnancovi prišla exekúcia - neprednostná pohľadávka. Tento zamestnanec však predložil doklad, že už sám spláca (teda nie zrážkou zo mzdy) inú pohľadávku (súdna pohľadávka). Môžem pri výpočte zrážky pre exekútora zohľadniť ako zrážku aj túto pohľadávku t.j. ak napr. 1/3 vychádza 130 € a zamestnanec sám spláca 100 €, tak exekútorovi pošlem 30 € ?
Ďakujem za odpoveď.

ja si myslím, že nezohladňuješ, jedine ak by vás požiadal, aby ste mu zrážali zo mdy, tak by ste exekútorovi oznámili, že už zrážate tú prvú (či si teraz on sám platí) a že momentálne nie je z čoho zrážať jeho pohladávku a že začnete, ked dozrážate tú prvú.
Andyke
09.06.10,11:34
Prosím poraďte mi : Zamestnancovi prišla exekúcia - neprednostná pohľadávka. Tento zamestnanec však predložil doklad, že už sám spláca (teda nie zrážkou zo mzdy) inú pohľadávku (súdna pohľadávka). Môžem pri výpočte zrážky pre exekútora zohľadniť ako zrážku aj túto pohľadávku t.j. ak napr. 1/3 vychádza 130 € a zamestnanec sám spláca 100 €, tak exekútorovi pošlem 30 € ?
Ďakujem za odpoveď.

Výška dobrovoľne platenej inej pohľadávky neznižuje výšku zrážok pri nútenom výkone rozhodnutia.
Farks
10.06.10,07:28
Potrebovala by som poradiť, čo v takomto prípade. Prevzala som účtovníctvo, kde bol zamestnanec, ktorý mal exekúciu. Je ženatý a ma dve deti. Exekúcia bola na výživné na dieťa neplnoleté s prvého manželstva. Čistá mzda zamestnanca je 306,60€ (vrátane daňovéh bonusu) Mne vychádza exekučná zrážka vo výške 87,75€. Účtovníčka predomnou zrážala 77,47€ Ako mám postupovať ďalej? Rátam ja zle alebo bývalá účtovníčka? Ďakujem za Váš čas
blondy
10.06.10,08:09
Potrebovala by som poradiť, čo v takomto prípade. Prevzala som účtovníctvo, kde bol zamestnanec, ktorý mal exekúciu. Je ženatý a ma dve deti. Exekúcia bola na výživné na dieťa neplnoleté s prvého manželstva. Čistá mzda zamestnanca je 306,60€ (vrátane daňovéh bonusu) Mne vychádza exekučná zrážka vo výške 87,75€. Účtovníčka predomnou zrážala 77,47€ Ako mám postupovať ďalej? Rátam ja zle alebo bývalá účtovníčka? Ďakujem za Váš čas
Rátaš to dobre. Aj mne pri exekúcii výživného vyšla zrážka 87,75€. ťažko povedať ako to rátala ona.
Iveta Matlovičová
11.06.10,04:54
Rátaš to dobre. Aj mne pri exekúcii výživného vyšla zrážka 87,75€. ťažko povedať ako to rátala ona.

mozem sa spytat ako ste sa dopatrali k tomu vysledku ?
blondy
11.06.10,05:40
čistá mzda 306,60
nepostihnuteľná časť na osobu : -77,78
nepostihnuteľná časť na manželku+2deti: -97,21
suma na ponechanie povinnému 1/3 : -43,86
výsledná zrážka 306,60-77,78-97,21-43,86=87,75
robím pri výpočte nejakú chybu?
Iveta Matlovičová
13.06.10,11:23
čistá mzda 306,60
nepostihnuteľná časť na osobu : -77,78
nepostihnuteľná časť na manželku+2deti: -97,21
suma na ponechanie povinnému 1/3 : -43,86
výsledná zrážka 306,60-77,78-97,21-43,86=87,75
robím pri výpočte nejakú chybu?

dakujem, mne to vychadzalo o par centov inak,
nepostihnuteľná časť na osobu : 77,77
nepostihnuteľná časť na manželku+2deti: 97,20
ale postup pri vypočte ztážky je ten istý:306,60-77,77-97,20-43,89=87,74


60% z 185,18 € = 111,11 € po zaokrúhlení na €c nadol, a z toho 70% je 77,77 €

Podla nar. 268/2006 Z.z.
§ 1
(1) Základná suma, ktorá sa nesmie zraziť povinnému z jeho mesačnej mzdy, 1) je 60 % zo životného minima na plnoletú fyzickú osobu2) platného v mesiaci, za ktorý sa vykonávajú zrážky.
(2) Na každú osobu, ktorej povinný poskytuje výživné, sa započítava 25 % zo životného minima na plnoletú fyzickú osobu2) platného v mesiaci, za ktorý sa vykonávajú zrážky; rovnako to platí aj na manžela povinného, ktorý má samostatný príjem.
(3) Ak sa zrážky zo mzdy vykonávajú z miezd oboch manželov, započíta sa 25 % zo životného minima na plnoletú fyzickú osobu2) platného v mesiaci, za ktorý sa vykonávajú zrážky na dieťa, ktoré spoločne vyživujú, každému z nich osobitne.
(4) 25 % zo životného minima na plnoletú fyzickú osobu2) platného v mesiaci, za ktorý sa vykonávajú zrážky, sa nezapočítava na tú osobu, v ktorej prospech trvá výkon rozhodnutia na vymoženie pohľadávky výživného.
§ 2
Ak ide o výživné pre maloleté dieťa, základná suma, ktorú povinnému nemožno zraziť z mesačnej mzdy, je 70 % základnej sumy určenej podľa § 1.
Sumy podľa § 1 a § 3 ods. 1 sa zaokrúhľujú na eurocenty smerom nadol.
mirčiak
14.06.10,08:02
Dobrý deň, ja chcem poprosiť niekoho, aby mi objasnil pojmy zrážky zo mzdy pred a po zdanení. Aký je medzi nimi rozdiel? Konkrétne riešim situáciu že zamestnancovi bola udelená pokuta z firmy za nedodržanie interných predpisov a majú to uvedené aj v zmluvách - možnosť tejto pokuty. A neviem kam to mám zaradiť v páske či pred zdanením alebo po zdanení. Viem že to nesúvisí s danou témou (exekúcia) ale nemala som to kde zaradiť. Ďakujem
Anja111
14.06.10,09:42
Dobrý deň, ja chcem poprosiť niekoho, aby mi objasnil pojmy zrážky zo mzdy pred a po zdanení. Aký je medzi nimi rozdiel? Konkrétne riešim situáciu že zamestnancovi bola udelená pokuta z firmy za nedodržanie interných predpisov a majú to uvedené aj v zmluvách - možnosť tejto pokuty. A neviem kam to mám zaradiť v páske či pred zdanením alebo po zdanení. Viem že to nesúvisí s danou témou (exekúcia) ale nemala som to kde zaradiť. Ďakujem
Zrážka pred zdanením je taká zrážka, ktorá znižuje základ dane zamestnanca, (napr. odvody do poisťovní. Znamená to, že hrubý príjem zamestnanca sa nezdaní celý, ale zdaní sa zdaniteľný príjem, znížený o odvody). Zrážka po zdanení je taká zrážka, ktorá sa zráža zamestnancovi z čistého príjmu, (napr. exekúcia, výživné, stravné platené zamestnancom, pokuta...). V tomto prípade zaradíš zrážku po zdanení...
mirčiak
15.06.10,05:24
Zrážka pred zdanením je taká zrážka, ktorá znižuje základ dane zamestnanca, (napr. odvody do poisťovní. Znamená to, že hrubý príjem zamestnanca sa nezdaní celý, ale zdaní sa zdaniteľný príjem, znížený o odvody). Zrážka po zdanení je taká zrážka, ktorá sa zráža zamestnancovi z čistého príjmu, (napr. exekúcia, výživné, stravné platené zamestnancom, pokuta...). V tomto prípade zaradíš zrážku po zdanení...

Ďakujem veľmi pekne za vysvetlenie :). Pomohlo.
alenagarajová
21.06.10,08:18
Chcem si overiť správnosť výpočtu:: Zamestnanec má zrážku zo mzdy formou exekúcie,nie je to výživné.Mám mu strhnúť z dvoch tretín mzdy.
Čistú mzdu mal 317,87EUR.Podľa dosadenia do tabuľky na výpočet exekúcie mi vyšlo: jedna tretina na zrážku 68,92EUR a počet tretín na zrážku -dve- mi vyšlo na zrazenie 137,84EUR.
Zamestnancovi zostane 180,03EUR. Je to správne?
Jana Motyčková
21.06.10,08:41
Ak nemá deti, ani manželku, je to správne.
veposmp
01.07.10,11:22
Dobrý deň. Zamestnanec má zrážku zo mzdy formou exekúcie.
Čistú mzdu má 413,86 €, počet vyživovaných osôb 2 - 92,58 €. 1/3 na zrazenie mi vyšlo 70,06 €. Zamestnancovi zostane 343,80 €. Je to správne? Je to moja prvá zrážka na exekúciu, a nie je mi úplne jasné koľko tretín mám strhnúť.
Aňuška
01.07.10,11:49
Vypočítané je to správne.
Počet tretín závisí od toho, či ide o prednostnú zrážku (2/3) alebo neprednostnú (1/3).
veposmp
01.07.10,12:01
Ďakujem
janber
12.07.10,10:30
Dobrý deň, chcem si len odklepnúť nepostihnuteľné sumy platné od 01.07.2010:

1) na povinného = 111,22€ (v príp. že sa jedná o výživné = 77,85€)
2) na ďalšiu vyž.osobu = 46,34€ (v príp. že sa jedná o výživné = 32,43€)
3) suma nad kt. sa zrazí zvyšok ČM = 278,07€

Vopred ďakujem a prajem pekný deň
jozefIK
12.07.10,12:47
Je to OK.
iriska
30.07.10,17:19
Ahojte, dovolím si trošku teoretizovať:

Podľa Exekučného poriadku, keď zamestnanec má príjem napr. z dvoch dohôd, z jednej 60 eur a z druhej 60 eur, môže exekútor u jedného zamestnávateľa prikázať zrážku

... a čo s tým keď má u jedného 60 eur a poberá aj sociálku 60 eur, myslíte, že aj vtedy by mohol zamestnávateľ zrážať?
ďakujem za zamyslenia
Iveta Matlovičová
02.08.10,04:37
Ahojte, dovolím si trošku teoretizovať:

Podľa Exekučného poriadku, keď zamestnanec má príjem napr. z dvoch dohôd, z jednej 60 eur a z druhej 60 eur, môže exekútor u jedného zamestnávateľa prikázať zrážku

... a čo s tým keď má u jedného 60 eur a poberá aj sociálku 60 eur, myslíte, že aj vtedy by mohol zamestnávateľ zrážať?
ďakujem za zamyslenia

Podľa § 89 ods. 1 Exekučného poriadku ustanovenia o exekúcii zrážkami zo mzdy sa použijú aj na exekúciu zrážkami z pracovnej odmeny členov družstiev a z príjmov, ktoré povinnému nahrádzajú odmenu za prácu, najmä z odmeny vyplývajúcej z dohody o vykonaní práce, z náhrady príjmu pri dočasnej pracovnej neschopnosti zamestnanca, dávok sociálneho poistenia a z dôchodkov starobného dôchodkového sporenia.

takže zrážať má povinnosť z odmeny vyplatenej na základe dohody, dávok sociálneho poistnenia .....
Llívia
02.08.10,05:11
Ahojte, dovolím si trošku teoretizovať:

Podľa Exekučného poriadku, keď zamestnanec má príjem napr. z dvoch dohôd, z jednej 60 eur a z druhej 60 eur, môže exekútor u jedného zamestnávateľa prikázať zrážku

... a čo s tým keď má u jedného 60 eur a poberá aj sociálku 60 eur, myslíte, že aj vtedy by mohol zamestnávateľ zrážať?
ďakujem za zamyslenia


Podľa § 89 ods. 1 Exekučného poriadku ustanovenia o exekúcii zrážkami zo mzdy sa použijú aj na exekúciu zrážkami z pracovnej odmeny členov družstiev a z príjmov, ktoré povinnému nahrádzajú odmenu za prácu, najmä z odmeny vyplývajúcej z dohody o vykonaní práce, z náhrady príjmu pri dočasnej pracovnej neschopnosti zamestnanca, dávok sociálneho poistenia a z dôchodkov starobného dôchodkového sporenia.

takže zrážať má povinnosť z odmeny vyplatenej na základe dohody, dávok sociálneho poistnenia .....

Odkiaľ sa ja ako zamestnávateľ dozviem, koľko zamestnanec zarobí u iného zamestnávateľa, príp. výšku dávky zo sociálneho poistenia, a teda koľko mu mám z výplaty zraziť na exekúciu?
Iveta Matlovičová
02.08.10,05:19
Odkiaľ sa ja ako zamestnávateľ dozviem, koľko zamestnanec zarobí u iného zamestnávateľa, príp. výšku dávky zo sociálneho poistenia, a teda koľko mu mám z výplaty zraziť na exekúciu?

Každý zamestnávateľ si to rieši osve, ide o to, že zrážku je možné realizovať aj z dávok sociálneho poistenia. Ak u vás nepoberá mzdu, napr. je PN, tak postúpite info na príslušný Exekútorsky úrad a ten sa skontaktuje so Sociálnou poisťovňou. Ak má zamestnanec niekoľko zamestnávateľov, uvedené rieši § 87 EP:

Niekoľko platiteľov mzdy
§ 87

(1) Ak povinný poberá mzdu od niekoľkých platiteľov mzdy, vzťahuje sa príkaz na začatie exekúcie a exekučný príkaz na všetky jeho mzdy.(2) Zrážky zo mzdy je každý platiteľ mzdy povinný vykonávať odo dňa, keď sa mu doručil príkaz na začatie exekúcie. Zrazené sumy však môže oprávnenému vyplácať platiteľ mzdy až vtedy, keď sa mu doručil exekučný príkaz.
Llívia
02.08.10,05:24
Každý zamestnávateľ si to rieši osve, ide o to, že zrážku je možné realizovať aj z dávok sociálneho poistenia. Ak u vás nepoberá mzdu, napr. je PN, tak postúpite info na príslušný Exekútorsky úrad a ten sa skontaktuje so Sociálnou poisťovňou. Ak má zamestnanec niekoľko zamestnávateľov, uvedené rieši § 87 EP:

Niekoľko platiteľov mzdy
§ 87

(1) Ak povinný poberá mzdu od niekoľkých platiteľov mzdy, vzťahuje sa príkaz na začatie exekúcie a exekučný príkaz na všetky jeho mzdy.(2) Zrážky zo mzdy je každý platiteľ mzdy povinný vykonávať odo dňa, keď sa mu doručil príkaz na začatie exekúcie. Zrazené sumy však môže oprávnenému vyplácať platiteľ mzdy až vtedy, keď sa mu doručil exekučný príkaz.


Stále mi to nie je jasné. Ak u mňa zarobí 100 EUR, po odpočítaní nepostihnuteľnej sumy mu nemôžem zraziť nič. Ak u iného zamestnávateľa zarobí tiež 100 EUR (o ktorých však ja neviem), ten mu tiež odráta nepostihnuteľné minimum a tiež mu nič nezrazí?
iriska
02.08.10,05:31
Stále mi to nie je jasné. Ak u mňa zarobí 100 EUR, po odpočítaní nepostihnuteľnej sumy mu nemôžem zraziť nič. Ak u iného zamestnávateľa zarobí tiež 100 EUR (o ktorých však ja neviem), ten mu tiež odráta nepostihnuteľné minimum a tiež mu nič nezrazí?

Veď som písala, že to nariadi exekútor - viď Exekučný poriadok

§88
1/ Ak exekútor prikazuje vykonať exekúciu zrážkami zo mzdy niekoľkým platiteľom mzdy, urží im jednotlivo, akú časť základnej sumy (§70) nemajú zrážať. Keby príjem povinného nedosahoval u niektorého platiteľa mzdy ani uvedenú časť základnej sumy, platiteľ mzdy je povinný oznámiť to exekútorovi. Exekútor potom znova určí, akú časť základnej sumy má každý platiteľ mzdy zrážať. Exekútor môže tiež určiť...
Llívia
02.08.10,05:36
Veď som písala, že to nariadi exekútor - viď Exekučný poriadok

Exekútor nenariadi, koľko konkrétne sa má zo mzdy zrážať, len oznámi celkovú sumu exekúcie a účet (účty), kam treba zrazené sumy poslať.

Edit: našla som:

§ 88
(1) Ak exekútor prikazuje vykonať exekúciu zrážkami zo mzdy niekoľkým platiteľom mzdy, určí im jednotlivo, akú časť základnej sumy (§ 70) nemajú zrážať. Keby príjem povinného nedosahoval u niektorého platiteľa mzdy ani uvedenú časť základnej sumy, platiteľ mzdy je povinný oznámiť to exekútorovi. Exekútor potom znova určí, akú časť základnej sumy má každý platiteľ mzdy zrážať. Exekútor môže tiež určiť, najmä ak sa vykonávajú zrážky už len na bežné výživné, aby ich vykonával len niektorý z platiteľov mzdy a aby ostatní vo vykonávaní zrážok zatiaľ nepokračovali.

(2) Ak zrážky zo mzdy vykonáva niekoľko platiteľov mzdy zároveň, zašlú zrážky vždy exekútorovi. Exekútor preverí, či celkove zrazená suma neprevyšuje pohľadávku oprávneného. Ak ju neprevyšuje, vyplatí celú zrazenú sumu oprávnenému. Ak ju prevyšuje, vyplatí exekútor zo zrazenej sumy oprávnenému len toľko, koľko zodpovedá jeho pohľadávke, a zvyšok vráti povinnému. Výplatu zrazenej sumy oprávnenému, ako aj vrátenie jej zvyšku povinnému vykoná exekútor do siedmich dní odo dňa jej prijatia.
Iveta Matlovičová
02.08.10,06:02
Stále mi to nie je jasné. Ak u mňa zarobí 100 EUR, po odpočítaní nepostihnuteľnej sumy mu nemôžem zraziť nič. Ak u iného zamestnávateľa zarobí tiež 100 EUR (o ktorých však ja neviem), ten mu tiež odráta nepostihnuteľné minimum a tiež mu nič nezrazí?

Nepostihnuteľná suma na povinného je 111,22 €. Ak čistá mzda zamestnanca bude 100 €, nie je možné zraziť nič, zamestnávateľ je povinný to oznámiť exekútorovi, ktorý vie (mal by vedieť) o existencii viacerých zamestnávateľov daného zamestnávateľa - a EP umožňuje exekútorovi upraviť v zmysle § 88 EP výšku nepostihnuteľnej sumy na povinného a určí jednotlivo každému zamestnávateľovi, akú výšku nepostihnuteľnej sumy uplatní, ak ani to nestačí, opäť je zametnávateľ povinný informovať exekútora ...vy ako zamestnávateľ vôbec nemusíte mať a ani nepotrebujete mať vedomosť o tom, či daný zamestnanec má aj ďalších zamestnávateľov.
mirka06121985
07.09.10,10:34
Ahojte poradaci,

mam jednu otazocku:zamestnankyni zrazam od 02/2010 exekúciu - jednu tretinu z CM, teraz mi prisla druha exekúcia,ale v nej nebolo urcene akym sposobom sa ma zrazat (tato druha exekúcia sa tyka dlhu voci jednej banke, ktory teraz od nas ziada vyplatit cez svojho pravnika). Mozem zrazat tiez ako jedno tretinovu zrazku a ako to bude s vypoctom...Jej CM cca 336 €. Zamestnankyna je vydata, deti nemaju. Prosim o rychlu odpoved. Dakujem velmi pekne. :-)
mirka06121985
07.09.10,10:57
este k mojej otazke: v druhej exekúcii bolo este napisane: Ziadam vas o vykonavanie zrazok zo mzdy zodpovedajucej maximalnej pripustnej vyske zrazok podla predpisov upravujucich zrazky zo mzdy (inych prijmov) pri vykone rozhodnutia.
Jana Motyčková
07.09.10,11:29
Zrejme ide o dohodu o zrážkach zo mzdy podľa §551 Občianskeho zákonníka postúpenú zamestnávateľovi. Keďže ide o neprednostnú pohľadávku zráža sa ako druhá v poradí z jednej tretiny. Keďže celá tretina ide na prvú zrážku, na druhú by teoreticky nemalo ostať.
Ale pokiaľ by sme výšku 2. zrážky počitali presne podľa Občianskeho súdneho poriadku (pri výpočet zrážky sa neodpočítava poistné na rozdiel od exekúcie), tak nejaká menšia suma by sa zraziť dala. Viac by ste zraziť nemali.
mirka06121985
07.09.10,11:51
ano ide o dohodu o zrazkach zo mzdy...takze by som ratala zo sumy: (CM) 336 + (poistne-SP, ZP) 51= 387 €
387 - 157,56 (nepost. suma na seba 111,22 + na manzela 46,34)= 229,44: 3 = 76,48 € ???
pomozte mi prosim, este som sa s tymto nestretla, dakujem :-)
Jana Motyčková
09.09.10,05:54
Ak má prvú exekúciu, na tú z čistej mzdy 336 zráža (336-157,56), z toho prvá tretina je 59,48€. To treba zraziť celé. Prvá tretina na druhú zrážku je 76,48, ale keďže 59,48 z prvej tretiny už išlo na exekúciu, tak na druhú zrážku ostane iba rozdiel 76,48-59,48 = 17€.
Čiže na prvú (exekúciu) 59,48, na druhú v poradí (dohodu) 17€.
polis1
09.09.10,06:44
Dobrý den tak isto prosím o skontrolovanie

mam jednu exekúciu a tá mi vyšla 51,79 eur a zostáva mu vyplatiť ešte 214,81 ale mám este jednu exekúciu tak tú možem tak isto trhnúť vo výške 29,43 a zostanemu mu životné mininum ktoré mu bude vyplatené je to tak
Jana Motyčková
09.09.10,07:39
Ak sú obe zrážky exekúcie a obe sú neprednostné, potom je možné zraziť iba prvú exekúciu (51,79). Druhú je možné zraziť iba ak zamestnanec súhlasí (písomne) so zrážkou vyššouu ako stanovuje zákon, najviac možno zraziť toľko, aby mu k výplate zostala aspoň nepostihnuteľbá suma na neho, manželku a deti.
margaretka71
10.09.10,10:07
Mám zamestnanca, ktorému zrážam exekúciu, ďalšia čaká v poradí ako druhá, a teraz som dostala zo spoločnosti CETELEM dohodu o zrážka zo mzdy s tým istým zamestnancom. Môžem popri exekúcii uspokojiť aj spomínanú spoločnosť? Alebo musia tiež čakať v poradí? Ide vlastne o pôžičku, ktorú zmluvne podpísal, že pri neplatení súhlasí so zrážkami zo mzdy nimi určenými.
Jana Motyčková
10.09.10,10:25
Viď môj príspevok 545 - dá sa využiť iba to, že podľa zákona sa pri zrážkach podľa Občianskeho súdneho poriadku pri výpočte čistej mzdy zo mzdy neodpočítava poistné. Keďže postúpená dohoda sa zráža podľa OSP, a prvá tretina podľa OSP je o niečo vyššia ako prvá tretina pre exekúcie, rozdiel medzi tretinami sa môže zraziť na dohodu.
lefa
10.09.10,10:36
Prosim o vysvetlenie v ktorom pripade pri zrazkach je vypocet cistej mzdy:

1. Hruby príjem minus dan
2. hruby prijem, minus dan a minus poistne fondy
margaretka71
10.09.10,10:39
Ďakujem pekne za odpoveď, tak to bude iba naozaj zanedbateľná čiastka.
Jana Motyčková
10.09.10,10:49
Prosim o vysvetlenie v ktorom pripade pri zrazkach je vypocet cistej mzdy:

1. Hruby príjem minus dan
2. hruby prijem, minus dan a minus poistne fondy

2. exekúcie
1. ostatné - zrážky na výpočet ktorých sa vzťahuje Občiansky súdny poriadok, t.j. výkony rozhodnutia súdu, pokuty (napr. Sociálna poisťovňa), postúpené dohody o zrážkach zo mzdy ....

Ale nepoznám prípad, že by sa niekto sťažoval pri použití postupu 2. aj pre zrážky podľa OSP.
lefa
10.09.10,11:05
Vdaka, pekny vikend.
gabuš
12.09.10,19:23
Dobrý deň,

chcela by som Vás poprosiť o radu: má vyrátané podľa priloženej tabuľky zrážky zo mzdy len nerozumiem koľko mám zraziť ak mám dve exekúcie, ktoré prišli na raz. Jedna je vo výške 258,70 a druhá 275,30 €. Prosím poradte mi koľko mám zraziť zamestnancovi zo mzdy za mesiac august 2010? Ďakujem.
Iveta Matlovičová
13.09.10,04:14
Spolu je pohľadávka 534 € (258,70+275,30), na každú pohľadávku podiel v % predstavuje:
1. pohľadávka - 48,45 % (258,70 : 534)
2. pohľadávka - 51,55 % (275,30 : 534)
Podľa vami priloženej tabuľky je možné použiť na úhradu neprednostných pohľadávok sumu 253,31 €, t.z. na úhradu:
- prvej pohľadávky použijem čiastku 122,72 € (48,45%x253,31)
- druhej pohľadávky použijem 130,59 € (51,55%x253,31)
gabuš
13.09.10,06:48
ďakujem za radu
Zuzy
27.09.10,06:27
Dobrý deň prajem, keď dostanem exekučný príkaz vypočítam podľa tabulky splátky, a tú sumu použijem na zrážky celé obdobie kým trvá exekúcia, alebo môžem tú sumu meniť, alebo ako to vôbec funguje? Za odpovede a názory ďakujem
Anja111
27.09.10,07:00
Dobrý deň prajem, keď dostanem exekučný príkaz vypočítam podľa tabulky splátky, a tú sumu použijem na zrážky celé obdobie kým trvá exekúcia, alebo môžem tú sumu meniť, alebo ako to vôbec funguje? Za odpovede a názory ďakujem
Vypočítaná suma sa mení, alebo je rovnaká, podľa skutočného čistého príjmu zamestnanca za príslušný mesiac...
zuzkakom
04.10.10,10:28
Prosim Vás o pomoc, prišla nám exekúcia na 1/3 mzdy, zamestnankyňa má len minimálnu mzdu (z toho čistá je 266,6), je vdova ani nemá vyživované deti, našla som v tejto téme viaceré tabuľky, a po doplnení mi tie výpočty nejako nesedia. Prosím pomožte ako mám správne vypočítať zrážku.
Jana Motyčková
04.10.10,10:48
266,60-111,22 = 155,38, zaokrúhlené na sumu v eurocentoch deliteľnú tromi
jedna tretina : 51,79 ak ide o neprednostnú zrážku
dve tretiny : 103,58 ak ide o prednostnú zrážku
zuzkakom
04.10.10,10:57
266,60-111,22 = 155,38, zaokrúhlené na sumu v eurocentoch deliteľnú tromi
jedna tretina : 51,79 ak ide o neprednostnú zrážku
dve tretiny : 103,58 ak ide o prednostnú zrážku

Ďakujem pekne :)
petacuckova
05.10.10,05:35
Dobrý deň. Prečítala som si príspevky k danej téme...Prosím vás o kontrolu exekúcie zamestnanca. Čistá mzda za mesiac september 329,77, žije sám, bezdetný, nejedná sa o prednostnú pohľadávku...
Mala by som mu zraziť 72,85 EUR ? Ďakujem za odpoveď.
ewita888
05.10.10,05:45
áno
petacuckova
05.10.10,06:09
Ďakujem za odpoveď a prajem pekný deň.
margaretka71
06.10.10,07:42
Potrebovala by som poradiť. Mám dva exekučné príkazy, ktoré prišli postupne a sú neprednostné. Zrážam zatiaľ prvý v poradí. Druhý čaká. Niesom si istá, či by som nemala zrážať aj ten druhý.

Čistá mzda - 320,86
vyživované osoby - 2
zrážka 1/3 - 38,99 Eur
Povinnému ostane - 281,87

Môžem mu v tomto prípade zraziť ešte niečo viac? Nie som si istá. Iba viem, že exekúcie, ktoré neprišli naraz a sú neprednostné sa majú uspokojiť postupne. Ďakujem
Jana Motyčková
06.10.10,07:58
Zatiaľ sa môže zrážať iba prvá exekúcia.
margaretka71
06.10.10,09:07
Ďakujem za odpoveď. Toto som potrebovala vedieť. Prajem pekný deň.
rrrrr
07.10.10,05:49
Dostali sme exekuciu na zamestnanca, ktoremu sa vypocitava mzda s pouzitim platoveho koeficientu. Ako mam vypocitat zakladne sumy? dakujem za pomoc
Jana Motyčková
07.10.10,06:12
Aké zakladné sumy máš na mysli? Tiež neviem ako sa vypočítava mzda s použitím platovéo koeficientu, ale nemyslím, že by to malo vplyv na výpočet exekúcie.
rrrrr
07.10.10,11:46
v §70 ods. 3 zakona č. 233/1995 hovori: Ak ide o osobu, ktora vykonava pracu v zahranici a ktorej mzda aelbo plat sa na tento ucel vypocitva s pouzitim platoveho koeficientu alebo inym obdobnym sposobom, sposob vypoctu zakladnej sumy sa ustanovy rovnakym sposobom a v rovnakom pomere ako tato mzda aelbo plat.
Plat v zahranici sa vypocita: funkčny plat krat platovy koeficient.
preto si myslim, ze aj zakladna suma sa ma nasobit plat. koeficientom.
Co myslite?
Jana Motyčková
07.10.10,12:23
Áno, v takomto príapde by som zákaldnú sumu (teda sumu na povinného+na vyživované osoby) násobila rovnakým platovým koeficientom, akým sa násobí plat. Problém mám trochu s tým, že suma nad ktorú sa zrazí všetko (1,5-násobok životného minima) sa platovým koeficientom násobiť podľa zákona nemá.
rrrrr
08.10.10,07:12
Tym padom, ak plat. koeficient bude napr. 6,5, tak na seba je to 111,22*6,5 a na dieta 46,34*6,5. idem to skusit vypocitat.
zamestnankyna ak by mala cistu mzdu 2800 Eur. odpocitam zakladne sumy a to 111,22*6,5 + 46,34*6,5 = 1024,14 EUr
Zostava mi 2800 - 1024,14 = 1775,86 eur
nad sumu 278,08 eur mozem zrazit vsetko, cize 1775,86 -278,08 = 1497,84 eur mozem zrazit bez obmedzenia
a 1/3 zo sumy 278,08 deleno 3 = 92,69 eur
cize mozem zrazit zamestnankyni exekuciu vo vyske 1590,53 Eur.
Dobry to pocitam? dkaujem
Jana Motyčková
08.10.10,08:21
Ja by som to robila tak.
wewenka1
12.10.10,05:21
Ahojte poraďáci, neviem či som správne pochopila môj prípad. Zamestnancovi mám vykonávať zrážky zo mzdy na základe začatia exekúcie - neprednostná zrážka. ČM za september je 371,86 (vrátane náhrady za DPN). Je rozvedený, platí výživné na 2 deti z prvého manželstva. Opäť sa oženil, vyženil 2 manželkine deti. Je správne, keď uvediem ako vyživované osoby všetky 4 deti + manželku? Je teda zrážka 9,64 EUR?
Vopred ďakujem za radu.
Jana Motyčková
12.10.10,09:50
Má tie manželkine deti osvojené?
Jeho deti sa počítajú do vyživovaných, ak na ne nie je vydaný výkon rozhodnutia súdu na vymoženie pohľadávky výživného. T.j. ak výživné platí len na základe dohody medzi manželmi alebo rozhodnutia súdu o určení výživného, tak si ich zapoćíta ako vyživované. Ak nemá manželkine deti osvojené, tak vyživovanými osobami pre jeho zrážky nie sú.
Alex_Ovechkin
12.10.10,10:21
Dobrý deň. Chcel by som sa opýtať, od akej hodnoty čistej mzdy môžem zrážať zamestnancovi exekúciu.
Minulý mesiac mal čistú mzdu 413,05 € , z toho mi vyšla exekúcia 46 €.
Teraz mal čistú mzdu 313,02 € a exekúcia 34,21 €.
Zamestnanec mi povedal, že mu to zraziť nemôžem.
Tak teda môžem, alebo nie?
Vďaka za odpoveď.
Jana Motyčková
12.10.10,10:26
Od hodnoty 0,01€.
Ale je zvláštne, keď pri čistej mzde 413,05 vyjde exekúcia 46€ a pri 313,02 je exekúcia 34,21€. Ak sa nezmenili podmienky, tak to zrejme nebude dobre.
Alex_Ovechkin
12.10.10,10:42
Od hodnoty 0,01€.
Ale je zvláštne, keď pri čistej mzde 413,05 vyjde exekúcia 46€ a pri 313,02 je exekúcia 34,21€. Ak sa nezmenili podmienky, tak to zrejme nebude dobre.
Myslel som od akej hodnoty čistej mzdy (napr. od 350 €, od 380 €, od 420 €, atď...)
Jana Motyčková
12.10.10,10:53
V princípe za určitých (málo sa vyskytujúcich) podmienok aj od hodnoty čistej mzdy 0,03. Ale väčšinou je možné od čistej mzdy odpočítať sumu na povinného 111,22, niekedy aj na deti a manželku. Pri výživnom na maloletého sa ale odpočítava na povinného iba 77,85€. Takže povedzme u niekoho od čistej mzdy 77,88.

Exekúciu je možné vykonať z akejkoľvek mzdy ak vyjde v nenulovej výške.
margaretka71
13.10.10,04:50
Dobrý deň. Chcel by som sa opýtať, od akej hodnoty čistej mzdy môžem zrážať zamestnancovi exekúciu.
Minulý mesiac mal čistú mzdu 413,05 € , z toho mi vyšla exekúcia 46 €.
Teraz mal čistú mzdu 313,02 € a exekúcia 34,21 €.
Zamestnanec mi povedal, že mu to zraziť nemôžem.
Tak teda môžem, alebo nie?
Vďaka za odpoveď.

Prepočítavala som výšku zrážky, ale nejako som sa nedopracovala k takej to čiastke ako vyšla tebe. Máš to dobre? Skús si to prepočítať ešte raz podľa tabuľky na výpočet zrážok. Je to veľmi dobrý pomocník. A má dotyčný aj vyživované osoby? To neuvádzaš.
Alex_Ovechkin
13.10.10,09:03
Ďakujem Vám za rady, pomoc. Asi som urobil ja chybu.

Za august mal zamestnanec čistú mzdu 445,56 €. Má manželku a 4 deti.
Viete mi prosím Vás z tohto vypočítať exekúciu?
Prepočítaval som to viackrát, ale neviem či dobre. Prepočítavala mi to aj jedna známa, ale jej vyšlo niečo iné.

V septembri mal čistú mzdu 267,15 €. Po odpočítaní tej časti, ktorú mu musím nechať mi vyjde záporné číslo, čiže mu nemôžem tento mesiac nič strhnúť.

Prosím Vás o pomoc. Ďakujem pekne.
margaretka71
13.10.10,10:20
Z čístej mzdy 445,56
vyživované osoby 5
počet tretín na zrážku 1
výsledok 34,21 Eur zraziť

Z čistej mzdy 267,15 zrážky nevyjdu. Ak to mám zle opravte ma. Pekný deň
armor1
13.10.10,11:00
výsledok 34,21 Eur zraziť
deň
Sedi presne na cent:)
margaretka71
13.10.10,11:02
Ďakujem za odsúhlasenie.
Iveta Matlovičová
20.10.10,08:21
Zamestnanec má čistú mzdu 411,22 €. Prišlo mu v jeden deň bežné výživné 60 €, zameškané výživné 1200 € a bežná pohľadávka 500 €. Nepostihnuteľná suma je len na povinného.

Suma, ktorú môžem použiť na zrazenie výživného sa vypočíta:
411,22 - 77,85 = 333,37 €, na zrazenie sa použije suma 92,69 € - suma z 2/3, uhradí sa z nej bežné výživné vo výške 60 € a časť zameškaného výživného vo výške 32,69 €. Zvyšok zameškaného výživného zrazíme spolu s bežnou pohľadávkou z prvej tretiny. otázka je, aké nepostihnuteľné sumy použijem pri výpočte prvej tretiny (ako na výživné 77,85 alebo 111,22 ?) Ďakujem za rady. Čím viac to preratávam, tým som viac z toho zamotaná...:(

411,22 - 111,22 = 300 €, zvyšok je 21,93 €, 1/3 je vo výške 92,69 €, na úhradu bežnej pohľadávky použijem 114,62 € ?

411,22 - 77,85 = 333,37 € zvyšok je 55,30 €, čiže k dispozícii na zaplatenie zameškaného výživného je len 92,69 €, alebo a rozdiel 55,30 - 21,93 ?

Ako to má byť správne, keď prišli obe naraz ?
Jana Motyčková
20.10.10,08:52
Toto je prípad, na ktorý treba použiť § 78 exekučného poriadku : "Ak o to požiada platiteľ mzdy, oprávnený alebo povinný, exekútor určí, aká suma sa má v príslušnom výplatnom období zo mzdy povinného zrážať, a ak je viac oprávnených, koľko z nej pripadne na každého z nich."
a §81 :
" Zrazenú sumu vyplatí platiteľ mzdy priamo oprávnenému. Ak sa však vykonané zrážky majú vyplatiť niekoľkým oprávneným, môže platiteľ mzdy zaslať zrazenú sumu exekútorovi, ktorý ju rozvrhne medzi oprávnených a sám vykoná výplatu. Platiteľ mzdy je povinný zaslať zrazenú sumu exekútorovi, ak mu to na žiadosť niektorého z oprávnených prikáže exekútor. Výplatu zrazenej sumy oprávneným vykoná exekútor do siedmich dní odo dňa jej prijatia."

Vyštudovala som síce matematiku, ale toto vypočítať neviem. Teda vedela by som, len aby mi to uznali.
(prvú tretinu ako vyjde pre bežnú zrážku rozdeliť v pomere podľa výšky pohľadávky na výživné a na druhú pohľadávku, a sumu = prvá tretina pre výživné mínus prvá tretina pre bežnú pohľadávku dať na výživné)

PS Išlo o maloleté dieťa?
Jana Motyčková
20.10.10,09:01
Čiže k tým sumám :
dala by som z 1.tretiny:
114,62/1700x1200 na dlžné výživné
114,62/1700x500 na bežnú pohľadávku
a rozdiel medzi tretinami 33,37 na dlžné výživné
Iveta Matlovičová
20.10.10,09:12
Je to komplikovanejší prípad, ja som sa ho snažila napísať jednoduchšie, dotyčný zamestnanec má cca. 8 exekúcii rôznych typov, výživné platí na 4 deti ...časť exekúcií platil doteraz poštou, snažím sa mu pomôcť, ale ...asi využijem ten § 81

ale ak som správne pochopila 92,69 (prvú tretinu pre bežnú, aj so zvyškom 21,93 €) rozdeliť pomerne medzi výživné a bežnú pohľ., a k výživnému pridať ešte rozdiel prvej tretiny pre výživné a prvej tretiny pre bežnú vo výške 33,37 €, t.j. ((55,30 + 92,69) - (21,93+92,69)
Iveta Matlovičová
20.10.10,09:24
je ale potom v poriadku, že ak prvú tretinu so zvyškom spolu 114,62 použijem na úhradu bežnej a výživného, ak som pri výpočte použila nekrátené nepostihnuteľné sumy?

a ešte jedna pikoška, aké nepostihnuteľné sumy použijem pri výpočte zrážky pre výživné a pre prednostnú p. z druhej tretiny (jej výška postačuje) ?
armor1
20.10.10,09:47
Ja by som postupoval nasledujúco:
Zamestnanec má čistú mzdu 411,22 €. Keďže sa jedná o výživné tak nepostihnuteľná suma je 77,85 čo je vlastne 70% zo základnej sumy 111,22.
Nad 150% životného minima má 55,30 (411,22 - 77,85). Tretina je 92,69 €.
Z druhej tretiny zrážaš prednostné pohľadávky v prvom rade však výživné.
Keďže to je vo výške 60 € tak prednostne z 2 tretiny zrážaš to. Ostane ti 92,69 - 60 = 32,69. Túto sumu použiješ na zaplatenie zameškaného výživného. Teraz prichádza na rad 1. tretina plus zvyšok na 150% životného minima. Je to suma 92,69 + 55,30 = 147,99. Ostáva ti vlastne zameškané výživné 1200 - 32,69 = 1167,31€ a bežná pohľadávka 500 €. Tu potrebuješ vlastne pomer Zameškaného výživného a bežnej pohľadávky, čo je: Zameškané výživné - 70,0116% a bežnej pohľadávky 29,9884%. To treba previesť na sumu 147,99. Takže splatíš ešte 103,61€ zo Zameškaného výživného a 44,38€ z bežnej pohľadávky.
Moje zhrnutie:
Bežné výživné - 60€ - zrazíš celé
Zameškané výživné - 1200€ - 32,69+103,61= zrazíš - 136,3€
Bežná pohľadávka - 500 - zrazíš - 44,38€

Neviem či to presne sedí aj po zaokrúhleniach. Malo by.

PS: Ak počítaš výplatu, tak použiješ pri výpočte len jednu základnú sumu a to: 111,22 a ak sa jedná o výživné tak 77,85. Rovnako tak pri rodinných príslušníkoch: 46,34 ak sa jedná o výživné tak 32,44. Nikdy sa to nekombinuje. Použije sa to takto pre celý výpočet.
Iveta Matlovičová
20.10.10,10:03
OK, ale ty zrážaš z prvej tretiny nielen výživné ale aj bežnú, a uplatňuješ nepostihnuteľné sumy ako u výživného - v tomto prípade poškodzuješ zamestnanca

411,22 - 111,22 = 300, nad 150% ŽM je 21,93 + 92,69 = 114,62 € túto sumu by som pomerne rozdelila medzi bežnú a výživné:
bežná je 500 € = 30 %, zrazí sa z prvej tretiny 34,39 €
výživné zostatok je 1 167,31 € - 70 %, zrazí sa z prvej tretiny 80,23 €

potom pripočítam rozdiel (ako uvádza janka m. vyššie) medzi prvou tretinou vypočítanou pri výživnom a prvou tretinou vypočítanou pri bežnej pp, tj. 33,37 € (55,30 + 92,69) - (92,69+21,93)

bežná bude 34,38 €, výživné 32,69 + 33,37 + 80,23 € = 146,29, bežné výživné 60 €, dokopy zrážky: 240,67 + nepostihnuteľná tretina 92,69 + nepostihnuteľná suma na povinného 77,85 = 411,22 (čistá mzda'
Iveta Matlovičová
20.10.10,10:09
ale či je to dobre, nie som 100% presvedčená ....:(
Jana Motyčková
20.10.10,10:12
je ale potom v poriadku, že ak prvú tretinu so zvyškom spolu 114,62 použijem na úhradu bežnej a výživného, ak som pri výpočte použila nekrátené nepostihnuteľné sumy?

a ešte jedna pikoška, aké nepostihnuteľné sumy použijem pri výpočte zrážky pre výživné a pre prednostnú p. z druhej tretiny (jej výška postačuje) ?
Prvá tretina je iná pre výživné a bežnú pohľadávku. Pre bežnú je 114,62, pre výživné je 114,62+33,37=147,99. V tej sume pre výživné (147,99) je ale časť 114,62 spoločná aj pre bežnú pohľadávku, preto túto časť som rozdelila v pomere podľa výšky pohľadávky, svyšok prvej tretiny (33,37) keďže je len z čati ktorá prináleži výživnému dám len na výživné.

Nepostihnuteľné sumy pre druhú tretinu sa použivajú rovnaké ako pre prvú - máš to vypočítané. V uvedenom prípade, keďže je zvyšok čistej mzdy pri oboch typoch nepostihnuteľných súm nad 278,07, druhá tretina pre oba prípady je rovnaká (278,07/3). Ak by aj druhé tretiny boli rôzne, potom je to jednoduchší prípad ako z prvých tretín, lebo tu sa najskôr zráža bežné výživné, potom dlžné výživné až potom prednostné pohľadávky. Takže na prednostné pohľadávky pravdepdobne nevyjde. Ak by náhodou vyšlo, že sa všetko výživné splatí z druhej tretiny, potom zvyšok druhej tretiny pre bežnú prednostnú pohľadávku sa zrazí na tú.
Jana Motyčková
20.10.10,10:16
ale či je to dobre, nie som 100% presvedčená ....:(
Preto ten §78 a 81.
Iveta Matlovičová
20.10.10,10:19
Preto ten §78 a 81.
určite, ďakujem za názory, idem to "rozchodiť" do zubárskeho kresla, pekný dník všetkým
Mima P.
02.11.10,07:11
Ahojte.
Mam otazku k exekucii. Zamestanec u nas pracuje na zaklade dohody o vykonani prace, vachadza mu okolo 30-40 Eúmesacne ako kedy.
Teraz mi dosla exekucia a vyzivne. Ako mam postupovat? Mozem vobec stahovat z odmeny z dohody a z takej malej ciastky? Urcite pobera kadejake socialne davky a prispevky, neviem ako mam teraz postupovat.
Prosim poraddte!
Vopred dakujem.
Jana Motyčková
02.11.10,07:32
Z tak nízkej odmeny zrážka nevyjde. Oznámte to exekútorovi a uvidíte, či vám dá iné pokyny (písomne).
Aňuška
02.11.10,08:37
Má prednosť súdne Rozhodnutie o exekúcii (nemyslím prednostnú pohľadávku ani výživné) pred zrážkou na základe Dohody o zrážke napr. pre nebankové subjekty? Doteraz som si myslela, že u týchto zrážok je rozhodujúce poradie, v akom prišli. Na školení Ing. Strýčkovej som sa dozvedela, že u zrážok z 1/3 má prednosť súdne rozhodnutie. Takže to robím zle? Ďakujem za usmernenie.
Jana Motyčková
02.11.10,09:18
Možno je to sporné, ale mne to vychádza tak, že exekúcia a zrážka na základe postúpenej dohody sú rovnocenné, t.j. zrážajú sa v poradí, v akom došli.
Videla som aj výkad exekútora, že exekúcia má prednosť, ale našla som aj výklad právnikov, že sú rovnocenné.
Súdne rozhodnutie nexistuje.
Aňuška
02.11.10,09:22
Janka, ďakujem za odpoveď.
batorek
02.11.10,18:21
Dobrý večer.
Ja by som mala otázku k zrážke zo mzdy. Prišiel mi exekučný príkaz
na zrážky zo mzdy, ale zamestnanec robí na pol. uväzok a má čistú mzdu
160,40 €. Pritom má 4 deti a je rozvedená. Keď som to hodila do tabuľky
na výpočet vyšla mi záporná suma. Chcem sa spýtať čo v takomto
prípade mám oznámiť exekútorovi, že nemá z čoho zrážať.???? Je to pre
nebankový subjekt tá zrážka. Ďakujem za skorú odpoveď.
Stašek
02.11.10,18:44
Dobrý večer.
Ja by som mala otázku k zrážke zo mzdy. Prišiel mi exekučný príkaz
na zrážky zo mzdy, ale zamestnanec robí na pol. uväzok a má čistú mzdu
160,40 €. Pritom má 4 deti a je rozvedená. Keď som to hodila do tabuľky
na výpočet vyšla mi záporná suma. Chcem sa spýtať čo v takomto
prípade mám oznámiť exekútorovi, že nemá z čoho zrážať.???? Je to pre
nebankový subjekt tá zrážka. Ďakujem za skorú odpoveď.
Exekútorovi oznámiš to, čo si napísala ... pol úväzok, 160,40 €... a že mu nemôžeš previesť zrážky zo mzdy, petože jeho čistý príjem je menší ako základná (nepostihnuteľná) suma podľa § 70 Exekučného poriadku. Nezabudni uviesť všetky tie "údaje": čís. EX, meno, rodné meno, adresu, dát. nar., R.Č....to čo máš uvedené na exekučnom príkaze.
batorek
02.11.10,19:36
dakujem za skorú odpoveď. Batorek
Farks
03.11.10,11:55
Zamestnanec má čístú mzdu okolo 306€. Strhávam mu výživné vo výške cca 88€. Teraz mi prišli ďalšie dve exekúcie z toho jedna prednostná.

Chcem sa spýtať môžem ešte zrážať?

Ďakujem
armor1
03.11.10,12:12
Ahoj, keďže máš na zrážky Výživné + prednostnú + inú zrážku, tak siahaš aj na 2/3.
- 1/3 = 76,05 (ak nemá manželku alebo iné vyživované dieťa). Celkovo môžeš teda použiť až 152,10 €.
- Z prvej tretiny, keďže nepostačuje ani na tých cca 88€ zrazíš len 76,05€.
- Z druhej tretiny zrazíš zvyšok výživného (to preto, lebo to výživné bolo ako prvé) 88 - 76,05 = 11,95€.
- Potom prichádza na rad tá prednostná a neprednostná. Keďže sa ti z druhej tretiny nič nezvýšilo, tak ideš zrážať z 1/3 sumu 64,1€ (76,05 - 11,95). Keďže už si na 1/3 tak nerozlišuješ či to je prednostná alebo neprednostná, ale rozlišuje poradie ako prišli (ak spolu tak), podelíš pomerne medzi oba zvyšné , ak prišli postupne, tak najprv uspokojíš tú čo prišla prvá a potom zo zvyšku tú druhú.
Farks
03.11.10,12:21
Ďakujem za vysvetlenie, zamestnanec má dve deti a manželku. Zaujímalo by ma odkiaľ je tá suma 152,10€?
Koľko môžem teda zraziť?
armor1
03.11.10,12:31
To bola hodnota ak nemá deti ani manželku. Ak má manželku a 2 deti tak maximum čo mu môžeš stiahnuť je 87,22€. Nič viac. Ospravedlňujem sa ak to nesedí na centy.
Farks
03.11.10,12:34
To bola hodnota ak nemá deti ani manželku. Ak má manželku a 2 deti tak maximum čo mu môžeš stiahnuť je 87,22€. Nič viac
Teraz už rozumiem ďakujem.

Takže nezrážamn nič na tie ďalšie dve exekúcie.

Ďakujem všetkým.
Jana Motyčková
03.11.10,13:17
Zamestnanec má čístú mzdu okolo 306€. Strhávam mu výživné vo výške cca 88€. Teraz mi prišli ďalšie dve exekúcie z toho jedna prednostná.

Chcem sa spýtať môžem ešte zrážať?

Ďakujem
Na výživné existuje exekučný príkaz na zrážku zo mzdy alebo výživné zrážaš iba na základe dohody alebo súdneho rozhodnutia o určení výživného?
Farks
03.11.10,18:14
Na výživné existuje exekučný príkaz na zrážku zo mzdy alebo výživné zrážaš iba na základe dohody alebo súdneho rozhodnutia o určení výživného?

mám exekučný príkaz.
Jana Motyčková
04.11.10,06:51
Tie 2 deti sú tie, na ktoré sa zráža exekúcia výživného alebo okrem tých na ktoré je exekúcia výživého má ďaľsie dve deti?
mysimis
10.11.10,09:35
Prišla mi exekúcia na zamestnanca a keďže nemám skúsenosti s exekúciami rada by som sa poradila. Zamestnanec má hrubú mzdu 600,- € a čistú mzdu 484,62€, je rozvedený - platí výživné vo výške 132,80€, má auto na leasing a býva v podnájme /neviem či môžem brať ohľad aj na toto/. Exekúcia je na sumu 966,28 € a nemá charakter prednostnej pohľadávky. Koľko mu môžem z uvedenej sumy strhávať?
Jana Motyčková
10.11.10,10:55
Výživné platí na základe dohody alebo rozhodnutia súdu o určení výživného alebo na základe nejakej exekúcie?
Na koľko detí platí výživné?
Leasing a podnájom sa do úvahy neberú.
mysimis
10.11.10,15:55
Výživné platí na základe dohody alebo rozhodnutia súdu o určení výživného alebo na základe nejakej exekúcie?
Na koľko detí platí výživné?
Leasing a podnájom sa do úvahy neberú.

Výživné platí na jedno dieťa a platí ho na základe rozsudku súdu - je to rozhodnutie o rozvode a určení výživného.
Andyke
10.11.10,18:23
Výška plateného výživného neznižuje výšku zrážok pri nútenom výkone rozhodnutia.

Odpočet na povinného plus na 1 dieťa (voči ktorému má vyživovaciu povinnosť upravenú uznesením súdu a túto povinnosť si dobrovoľne plní.)
Exek.zrážka mi vyšla 141,68 €
mysimis
11.11.10,08:52
Výška plateného výživného neznižuje výšku zrážok pri nútenom výkone rozhodnutia.

Odpočet na povinného plus na 1 dieťa (voči ktorému má vyživovaciu povinnosť upravenú uznesením súdu a túto povinnosť si dobrovoľne plní.)
Exek.zrážka mi vyšla 141,68 €


Ďakujem veľmi pekne, ale ešte Ťa poprosím, ako si sa dostala k tomuto výpočtu.....rada by som sa to už aj ja naučila, lebo nemám žiadne skúsenosti s exekúciami.:)
Andyke
11.11.10,09:33
484,62-111,22-46,34=327,06
1/3 z 278,07 =92,69 (celá 1.tretina ide na zrážku)
Nad 150 % ŽM sa zráža všetko : t.j. 327,06-278,07= 48,99
Spočítaš 92,69 +48,99 = 141,68 €
londay
15.11.10,12:06
Dobrý deň,
chcela by som sa spýtať v ktorom zákone je presne uvedené, že suma nad ktorú sa zrazí celá mzda je 150 % životného minima. Ďakujem.
katka50
15.11.10,12:13
Dobrý deň,
chcela by som sa spýtať v ktorom zákone je presne uvedené, že suma nad ktorú sa zrazí celá mzda je 150 % životného minima. Ďakujem.
Exekučný poriadok, Nariadenie vlády 268/2006
londay
15.11.10,12:20
Exekučný poriadok
to mi je jasné, že zákon č. 233/1995 Z.z., ale ja potrebujem presný paragraf v ktorom sa o tomto píše, nemôžem to nájsť.Ďakujem.
katka50
15.11.10,12:28
to mi je jasné, že zákon č. 233/1995 Z.z., ale ja potrebujem presný paragraf v ktorom sa o tomto píše, nemôžem to nájsť.Ďakujem.
V predchádzajúcej odpovedi som Ti pripla nariadenie vlády 268/2006.
karol x
17.01.11,10:12
dobry den,
hladal som v tejto porade ako postupovat v pripade ak zvysok cistej mzdy je vyssi ako 150% zivotneho minima. uz som z toho zmateny.

V ucebnici Základy OPP od mazaka z roku 2007 ( a malo by to byt aj v jednej porade) sa uvadza:
"Citovane nariadenie vlady v § 3 urcuje sumu nad ktoru sa zvysok cistej mzdy povinneho zrazi bez obmedzenia, na 150% zivot. minima... Pri aplikacii tohto ustanovenia sa neuplatni delenie zvyšku cistej mzdy na tretiny."

Rozumiem tomu, dobre ak si myslim, ze:
Sposob vykonia exe zrazkami zavisi od vysky zvysku cistej mzdy. Ak je do 150% pouzije sa tretinovy system, ak je vyssii ako 150%, zvysok cistej mzdy sa vobec nedeli na tretiny a pohladavky sa uspokojuju vsetky z jedneho balika, ktory je sumou presahujucou 150% zvysku cistej mzdy (t.zn. prioritne vyzivne, potom prednostne a napokon neprednostne pohladavky)? Potom ale nerozumiem tomu, ze pri vypocte nad 150% zivotneho minima sa objavuje nejaka tretina, ktora sa opat pripocitava. Preco sa tam zase pletie tretina, ked zvysok cistej mzdy prevysuje 150%?

A este otazocka v suvislosti s so zrazkami do 150% ZM.Docital som sa: "Pri neprednostnych pohladavkach sa exe vykonava zrazkami zo mzdy len z prvej tretiny." Ak ma teda povinny zrazky len neprednostne, bez ohladu na to, kolko je v druhej tretine, moze exekutor zrazit len z prvej tretiny a druhu necha lezat ladom, aj keby sa napr. cela neprednostna pohladavka alebo vsetky nepredn. pohladavky (ak ich je viac) z tejto mesacnej mzdy neuspokojili? uspokojuju sa pri dalsej vyplate mzdy?

dakujem za odpoved a ostavam s pozdravom
mimča
17.01.11,11:01
Dobrý deň,
zamestnancovi mesačne zrážame exekúčne zrážky (dlhodobo keďže sa jedná o dosť vysokú sumu) - v decembri však odpracoval len 2 dni - ostatné dni bol PN.. jeho čistá mzda je cca 28,03 + náhrada príjmu 51,81 - takže za mesiac december nie je možné vykonať zrážku zo mzdy - ako postupovať v tomto prípade? je potrebné upovedomiť o tom exekútora? (nakolko je PN aj v mesiaci január zrejme nebude možné zraziť ani nasledujúci mesiac..)
ďakujem
Zuzka 1
17.01.11,17:00
Dobrý večer potrebovala by som poradiť, mám zamestnanca, ktorému už rok zrážam exekúciu vo výške 34,46 a teraz dostal ďalšiu exekúciu v akej výške ju mám zraziť. ČM je 324,52 má jedno dieťa
Zuzka 1
17.01.11,18:32
Dobrý večer, chcela by som poprosiť o radu, mám zamestnanca, ktorému zrážam exekúciu vo výške 34,46 EUR má 1 dieťa a manželku a teraz mu prisla ďalšia exekúcia výška ČM je 324,52 ďakujem za pomoc.
Andyke
17.01.11,18:46
Zuzka obidve exek.zrážky sú neprednostné?
Ak áno, tak z prvej tretiny posielaš 34,46 na tú prvú exekúciu a na 2. exekúciu 5,74.
Zuzka 1
19.01.11,06:30
Dobrý večer, chcela by som poprosiť o radu, mám zamestnanca, ktorému zrážam exekúciu vo výške 34,46 EUR má 1 dieťa a manželku a teraz mu prisla ďalšia exekúcia výška ČM je 324,52 ďakujem za pomoc.
Zuzka obidve exek.zrážky sú neprednostné?
Ak áno, tak z prvej tretiny posielaš 34,46 na tú prvú exekúciu a na 2. exekúciu 5,74.
Ja by som Vás chcela poprosiť ako ste došli k tomu výpočtu lebo ja si neviem rady. Ďakujem pekne za pomoc.
michallka
04.02.11,08:26
prosim o radu.
prisiel nam dnes prikaz na zacatie exekucie zrazkami zo mzdy a inych prijmov. Plati to aj vtedy ked je zamestnanec pracujuci len na dohodu, tzn. ze nema pravidelny staly prijem? mesacne si u nas privyrobi od 20 do max 70 eur. sme povinni mu z tejto malej sumy zrazat nejaku ciastku a posielat exekutorovi? ak ano, v akej vyske? ak nie, je potrebne exekutora pisomne upovedomit o tom, ze mu nic zrazat nebudeme a na aky paragraf alebo na co sa mozme odvolat?
dakujem
michallka
04.02.11,08:38
nasla som kdesi takuto vetu: V súčasnosti platná právna úprava ustanovuje základnú sumu, ktorá sa nesmie zraziť povinnému z jeho mzdy ako 60 % životného minima na plnoletú fyzickú osobu platného v mesiaci, za ktorý sa vykonávajú zrážky. podla toho mi vychadza, ze mu nemozme z tych "smiesnych" 70 eur zrazit nic, ak tomu dobre rozumiem.
dasasopi
09.02.11,15:47
Ahojte, potrebovala by som poradiť. Nepostihnuteľná čiastka je rovnaká aj na dieťa aj na manželku? Ďakujem
Ivuchak
17.02.11,11:50
Zdravím, prosím vie niekto, či diéty podliehajú exekučným zrážkam zo mzdy? Od 1.1.2011 diéty podliehajú dani z príjmu, tak ma napadlo, či aj exekúcii. Vôbec sa v tom nevyznám, predtým údajne nepodliehali. Ďakujem moc.
Andyke
17.02.11,12:53
Nie, nepodlliehajú exekúcii.
jerr4
19.02.11,11:38
ahojte....potreboval by som radu.Zamestnanec platí výživné zrážkami zo mzdy/49,79eur/teraz mu prišli dve neprednostné exekúcie.Je rozvedený a dalšie deti už nemá.Kolko mu môžem max. zraziť pri čistom príjme 572,30 eur?Exekúcie mu mám zrážať podla poradia v akom prišli,alebo obidve naraz?Dakujem
jerr4
19.02.11,12:45
vyšlo mi to na 262,65.len neviem či to je správne...
Jana Motyčková
19.02.11,13:24
Ak ide o exekúciu výživného, tak :
Výpočet :
572,30-111,22 = 461,08
Nad 278,07 sa zráža všetko, to je 461,08-278,07 = 183,01
1/3 z 278,07 = 92,69
Spolu na neprednostné zrážky ide 275,70 €. Neprednostné sa zrážajú v poradí, v akom došli.
Na výživné ide z druhej tretiny 49,79 €.
jerr4
20.02.11,11:15
nie nejde o exekúciu výživného,tých 49,79 je riadne výživné.
jerr4
20.02.11,11:27
počítal som mu to dieťa na ktoré platí výživné ako vyživovanú osobu,bola to chyba?
Jana Motyčková
20.02.11,14:39
Ak to teda nie je exekúcia výživného ale platí to riadne, tak to dieťa sa započitava do vyživovaných osôb a teda ten výpočet bude odlišný:
572,30-111,22-46,34 = 414,74
Nad 278,07 sa zráža všetko, to je 414,74-278,07 = 136,67,
1/3 z 278,07 = 92,69
Spolu na neprednostné zrážky ide 136,67+92,69=229,36 €. Neprednostné sa zrážajú v poradí, v akom došli.
Na výživné sa zrazí 49,79 € (mala by byť na to dohoda o zrážkach zo mzdy).
jerr4
20.02.11,16:47
dakujem pekne za pomoc...
jales
03.03.11,13:18
Chcela by som sa spýtať pani Motyčkovej. Tu pri výpočte výšky exekúcie počíta so sumou 111,22 € (chápem, že je to 60 % zo ŽM). Tu som na porade stiahla tabuľku na výpočet a podľa nej tam na povinného vychádza 77,85 €. Vychádza mi ešte tá suma 111,22 *70 %. Neviem aký je v tom rozdiel. Prečo sa to raz počíta tak raz inak.
A ešte sa chcem spýtať ak mám pracovníčku, ktorá má iné zrážky 64 + 34 € a teraz jej došla exekúcia. Má 3 deti, je rozvedená. ČM je 400 €. Koľko jej môžem zraziť. Všetky tie zrážky jej idú len z 1/3, na viac jej nemôžem siahnuť?
A ešte jedna otázka, ak sa jedná o prednostnú exekúciu, musí to byť v exekučnom príkaze uvedené, či ako to viem.
Petrikova
04.03.11,12:28
dobrý deň, potrebovala by som poradiť s exekúciou. Zamestnanec má 1 exekúciu, teraz prišla ďalšia z daňového úradu. Ako treba postupovať? Zrážať tú daňovú exekúciu z dvoch tretín a tá prvá exekúcia sa pozastaví? Ďakujem za každú radu
tattoo2
06.03.11,12:14
Dobrý deň,chcel by som vas poprosiť o radu.Už asi 3 roky nesplácam svoje pohľadávky,teraz keď mi to opat plat dovolí,chcem to začať platit.Chcem sa spýtať,kde zistím komu a koľko som dlžný,lebo to bolo viac menších súm,niečo som zaplatil a niečo ešte ostalo a viem,že sa mi ozvalo viac exekútorov.Ďakujem
Iveta Matlovičová
07.03.11,11:14
dobrý deň, potrebovala by som poradiť s exekúciou. Zamestnanec má 1 exekúciu, teraz prišla ďalšia z daňového úradu. Ako treba postupovať? Zrážať tú daňovú exekúciu z dvoch tretín a tá prvá exekúcia sa pozastaví? Ďakujem za každú radu

daňovú exekúciu budeš zrážať z druhej tretiny, z prvej tretiny budeš zrážať tú prvú exekúciu, ktorú už zrážaš, daňová exekúcia sa z prvej tretiny nebude zrážať, pretože neprišla v ten istý termín ako prvá exekúcia
Iveta Matlovičová
07.03.11,11:18
Dobrý deň,chcel by som vas poprosiť o radu.Už asi 3 roky nesplácam svoje pohľadávky,teraz keď mi to opat plat dovolí,chcem to začať platit.Chcem sa spýtať,kde zistím komu a koľko som dlžný,lebo to bolo viac menších súm,niečo som zaplatil a niečo ešte ostalo a viem,že sa mi ozvalo viac exekútorov.Ďakujem

skúste sa obrátiť na príslušné exekútorské úrady, príp. priamo na osoby, voči ktorým máte podlžnosti
jol
11.03.11,20:21
dobry vecer potrebujem poradit ohladom exekucie zrazka zo mzdy,exekucia sa tika jednej tretiny z cisteho prjmu.Je mozne abi zo sumi 870,90e bola jedna tretina 500e,ine zrazki niesu tam. Dakujem.
Jana Motyčková
11.03.11,20:34
Je to možné, ak 870,90 je čistá mzda. Vyšlo mi to ešte o niečo viac, ale neviem, či máš manželku, deti...
Z čistej mzdy sa odpočitava na teba 111,22 a ešte po 46,34 na manželku a deti. Z toho, čo ostane a je nad 278,07€ sa zráža všetko. Zo sumy do 278,07 sa zráža tá jedna tretina (92,69).
Jana Motyčková
11.03.11,20:41
Chcela by som sa spýtať pani Motyčkovej. Tu pri výpočte výšky exekúcie počíta so sumou 111,22 € (chápem, že je to 60 % zo ŽM). Tu som na porade stiahla tabuľku na výpočet a podľa nej tam na povinného vychádza 77,85 €. Vychádza mi ešte tá suma 111,22 *70 %. Neviem aký je v tom rozdiel. Prečo sa to raz počíta tak raz inak.
A ešte sa chcem spýtať ak mám pracovníčku, ktorá má iné zrážky 64 + 34 € a teraz jej došla exekúcia. Má 3 deti, je rozvedená. ČM je 400 €. Koľko jej môžem zraziť. Všetky tie zrážky jej idú len z 1/3, na viac jej nemôžem siahnuť?
A ešte jedna otázka, ak sa jedná o prednostnú exekúciu, musí to byť v exekučnom príkaze uvedené, či ako to viem.
Asi ste si stiahli tabuľku na výpočet exekúcie výživného pre maloleté dieťa. Ak sa jedná o exekúciu výživného na maloleté dieťa, použije sa 70% z nepostihnuteľných súm.
Aké sú to iné zrážky a aká došla exekúcia?
V exekučnom príkaze je uvedený minimálne účel zrážky a potom podľa zákona treba pozrieť, či je to prednostná alebo neprednostná. Ale niekedy je tam priamo uvedené, že ide o prednostnú/neprednostnú pohľadávku, alebo sa má zrážať z dvoch alebo z jednej tretiny.
(Nežiadajte niekoho menovite o odpoveď - ad 1 je to v pravidlách porady - ad 2 - možno by vám vedel odpovedať aj niekto iný, a takto neodpovie a ja sem týždeň alebo aj mesiac nakuknúť nemusím).
ivakumova
12.03.11,13:02
Dobrý deň, tiež by som potrebovala poradiť. Zamestnanec platí výživné na 1 dieťa 70,- na základe súdneho rozhodnutia, mzdu má cca 500,-, teraz mu prišla ešte exekúcia na dlžné výživné za minulé roky. Výpočet je mi vcelku jasný, nad 278,07 zrazím všetko. Z 1. tretiny (92,69) mám najskôr odpočítať 70,- výživné (platí ho sám, mala by som mu robiť radšej zrážku zo mzdy?) a zostane 22,69 a 2. tretinu zrazím celú?, celkovo na exe mu zrazím 22,69+92,69? ďakujem
Jana Motyčková
12.03.11,17:38
To výživné, ktoré platí sám sa platí až po vykonaní exekúcie, rovnako by to bolo, aj keby sa mu to zrážalo zo mzdy. Zrážať zo mzdy je to možné len na základe dohody o zrážkach zo mzdy a tá nemá prednosť pred exekúciou.
ivakumova
13.03.11,08:10
Ďakujem, potrebujem si len overiť - zrazím mu všetko nad 278,07 a ešte aj obidve tretiny 2*92,69? to mu v každom prípade nech zarobí koľko chce zostane 170,54 netto mzda (77,85 na povinného, nemá žiadnu vyživovanú osobu, lebo v prospech maloletého je exe plus mu zostane 1 tretina vo výške 92,69), z nej má zaplatiť výživné 70,-? nechcem ho obhajovať, ale z toho nevyžije, platí nájomné a lieky...asi dá výpoveď a nebude mať nič matka dieťaťa ani on. Tá vyhláška sa mi zdá dosť krutá.
Jana Motyčková
13.03.11,12:05
Tak je to.
Je mi to jasné - nie je asi časté, že v exekúcii nemá uvedené aj výživné - keby to tam bolo, tak po zrazení výživného a dlžného výživného by mu ostalo aspoň tých 170,54 - čo je dosť málo...ale to je exekúcia.
Keď dá výpoveď, tiež nu to nepomôže, to dlžné výživné sa tým nesplatí a finančná situácia sa mu nezlepší.
V každom prípade na tých 70 eur musíte mať dohodu o zrážkach zo mzdy, bez toho to nesmiete zraziť.
ivakumova
13.03.11,15:16
ďakujem, veľmi ste mi pomohli
Monika09
14.03.11,12:51
Dobrý deň, prosím vás poradiť mi, či do príjmu zamestnanca na vykonanie exekučnej zrážky sa pripočíta aj zamestnanecká prémia, ktorá mu bude v tomto mesiaci vyplatená - zraziť mu na exekúciu z celého príjmu?
Ďakujem
Monika09
15.03.11,09:37
Ešte sa chcem spýtať, podlieha exekúcii aj daňnový bonus?
Prosím, poraďte
Andyke
15.03.11,11:53
jol
15.03.11,16:48
dobry den chcem sa spitat ci je rozdiel medzi slovami co sa tika exekucie, jednu tretinu-alebo z jednej tretini.ci je tam rovnaky vypocet. dakujem
optimistka
17.03.11,13:52
považuje sa družka za vyživovanú osobu ??
jol
17.03.11,17:46
druzka sa nerata ako vizivovacia osoba ziadna neni
witch
23.03.11,07:26
Ahojte.
Mam otazku k exekucii. Zamestanec u nas pracuje na zaklade dohody o vykonani prace, vychadza mu okolo 30-40 Eú mesacne ako kedy.
Teraz mi dosla exekucia . Ako mam postupovat? Mozem vobec stahovat z odmeny z dohody a z takej malej ciastky? Urcite pobera kadejake socialne davky a prispevky, neviem ako mam teraz postupovat.
Prosim poraddte!
Vopred dakujem.

Mám podobný prípad, výpočet pre zrážku je v mínuse. Ale zamestnanec sa vyjadril, že sa dohodol s exekútorom, že mu zrazíme nejakú minimálnu čiastku a budeme ju ex. posielať. Je možný taký postup? Môžme spísať dohodu so zamestnancom o dobrovolnej zrážke na sumu napr. 15€?
Jana Motyčková
23.03.11,07:34
Mám podobný prípad, výpočet pre zrážku je v mínuse. Ale zamestnanec sa vyjadril, že sa dohodol s exekútorom, že mu zrazíme nejakú minimálnu čiastku a budeme ju ex. posielať. Je možný taký postup? Môžme spísať dohodu so zamestnancom o dobrovolnej zrážke na sumu napr. 15€?
Podľa §73 EP zrážky vo väčsom rozsahu je prípustné vykonávať len ak s tým povinný súhlasí, pritom nie je možne siahnuť na nepostihnuteľné sumy. Súhlas by som vyžadovala písomne.
Ivana 1511
23.03.11,07:49
§ 281 občiansky súdny poriadok hovorí že

Vykonávať zrážky zo mzdy vo väčšom rozsahu, ako dovoľujú ustanovenia tohto zákona, je neprípustné, a to i keď s tým povinný súhlasí.
Jana Motyčková
23.03.11,07:52
Ivana 1511 : áno, ale u neho sa nevykonávajú zrážky podľa OSP ale podľa Exekučného poriadku, čiže vyššie zrážky sú možné za podmienok ako som uviedla vyššie.
witch
23.03.11,10:09
Podľa §73 EP zrážky vo väčsom rozsahu je prípustné vykonávať len ak s tým povinný súhlasí, pritom nie je možne siahnuť na nepostihnuteľné sumy. Súhlas by som vyžadovala písomne.

Ďakujem za odpoveď. Nepostihnuteľná suma je aká, je to 60% z životného minima? Teda 111,22 €?
Jana Motyčková
23.03.11,11:03
Ak nejde o výživné, tak 111,22, ale aj plus na vyživované osoby, ak má.
witch
23.03.11,11:05
Nie, nemá, takže len na povinného. Ďakujem pekne za odpovede!
cimovak
24.03.11,10:54
Prosím o radu ešte som exekúcie neriešila. Prišiel mi exekučný príkaz na vymoženie:
-zostatku dopočítateľného výživného 608,59EUR
-bežného výživného 130,00EUR mesačne
-zostatku trov exekúcie 901,88 EUR.
Ako mám postupovať keď ide o zrážky z dvoch tretín zo mzdy.Je rozvedený .MJeden mesiac pracuje na dohodu s čistou len 150 EUR. Neskôr bude na zmluvu. Mám mu aj z dohody odviesť zrážky a ako to vypočítam? Ďakujem som v tom začiatočník.
tomášp
02.04.11,11:53
Prišiel mi príkaz na vykonanie exekúcie zrážkami zo mzdy. Chcem sa spýtať, ako vypočítam sumu, z ktorej môžem vykonať zamestnancovi zrážku.
Ďakujem za každú radu!
Dobrý den.Potreboval by som poradiť.Mám jedno dieťa na ktoré platím riadne výživné zrážkami zo mzdy.Teraz mi prišla neprednostná exekúcia.Mne vyšiel výpočet:čistá mzda-677,99 ex.zrážky-335,05.Problém je v tom že útovníčka mi nepriznala dcéru ako vyživovanú osobu nakolko vraj nežijeme v spoločnej domácnosti.Po mojich námietkách zavolala exekútorovy,ten potvrdil správnosť jej výpočtou. Tým pádom mi zrazila 383,03.Niekde som čítal že vyživovaná osoba je tá osoba na ktorú povinný prispieva.Ak mám pravdu ako ju mám presvedčiť?Dakujem
Jana Motyčková
02.04.11,15:05
Spoločná domácnosť nie je podstatná pre to, či je dieťa vyživovanou osobou. Vyživovanou osobou je každý na koho máš vyživovaciu povinnosť. Keby si na ňu nemal vyživovaciu povinnosť, nemusel by si platiť výživné. Takže dcéra určite je vyživovanou osobou.
Vyživovanou osobou pre exekučné zrážky ale nie je dieťa, na ktoré trvá výkon rozhodnutia na vymoženie pohľadávky výživného.

T.j. ak výživné platíš, resp. je ti zrážané na základe dohody medzi tebou a zamestnávateľom, dcéra je považovaná za tvoju vyživovanú osobu pre exekučné zrážky - jedná sa aj o prípady, kedy súd rozhodol o výške výživného ale ty ho normálne platíš. Toto rozhodnutie nechodí priamo zamestnávateľovi. A platíš to výživné buď zo svojho účtu alebo máš dohodu a zráža ti ho zamestnávateľ. Je to v princípe ten prípad, kedy môžeš mzdárke povedať aby ti to prestala zrážať a budeš si to platiť sám.

Ak ale na výživné existuje súdne rozhodnutie na zrážku zo mzdy alebo exekučná zrážka zo mzdy na výživné, potom táto pohľadávka výživného je prednostná a pre všetky exekučné zrážky sa dcéra nezapočítava do počtu vyživovaných osôb. Toto rozhodnutie chodí priamo zamestnávateľovi a zamestnávateľ ho musí rešpektovať. Nemôžeš prísť a povedať mzdárke, že už nechceš, aby ti to zrážala, źe si to budeš platiť sám.

Pri telefonáte s exekútorom mohlo dôjsť k nedorozumeniu aj z hľadiska pojmov používaných mzdárkou - aký druh zrážky výživného u teba realizuje.
Liptáčik
10.04.11,12:27
Máme pracovníka na DoVP. Došiel exekúčny príkaz na zrážky zo mzdy. Môžem mu vypočítané zrážky zrážať aj odmeny na dohodu?
Tweety
10.04.11,13:19
Máme pracovníka na DoVP. Došiel exekúčny príkaz na zrážky zo mzdy. Môžem mu vypočítané zrážky zrážať aj odmeny na dohodu?
Áno.
janber
11.04.11,08:58
Dobrý deň, práve som dotelefonovala s exekútorkou a zaskočila ma s nasledovným usmernením...mám člena dozornej rady, na kt. prišla exekúcia, orkem príjmu u nás je zamestnaný na prac. pomer v inej spoločnosti...exekútrka mi povedala, že na nepostihnuteľné sumy má nárok iba u jedného zamestnávateľa...je to pravda???

Doteraz som nikdy neskúmala u zamestnancov, na kt. prišla exekúcia ich ďalšie zárobky a ani od exekútora som nikdy nedostala pokyn neuplatňovať nepostihnuteľné sumy z dôvodu ich uplatnenia niekde inde.

Poprosila som ju § kt. to rieši a nevedela hneď zareagovať, že si to preverí...nemáte niekto podobnú skúsenosť.

Ďakujem,

jana

už som dostala aj odpoveď od exekútorky...v exek. poriadku to rieši §88
(1) Ak exekútor prikazuje vykonať exekúciu zrážkami zo mzdy niekoľkým platiteľom mzdy, určí im jednotlivo, akú časť základnej sumy (§ 70) nemajú zrážať. Keby príjem povinného nedosahoval u niektorého platiteľa mzdy ani uvedenú časť základnej sumy, platiteľ mzdy je povinný oznámiť to exekútorovi. Exekútor potom znova určí, akú časť základnej sumy má každý platiteľ mzdy zrážať. Exekútor môže tiež určiť, najmä ak sa vykonávajú zrážky už len na bežné výživné, aby ich vykonával len niektorý z platiteľov mzdy a aby ostatní vo vykonávaní zrážok zatiaľ nepokračovali.

(2) Ak zrážky zo mzdy vykonáva niekoľko platiteľov mzdy zároveň, zašlú zrážky vždy exekútorovi. Exekútor preverí, či celkove zrazená suma neprevyšuje pohľadávku oprávneného. Ak ju neprevyšuje, vyplatí celú zrazenú sumu oprávnenému. Ak ju prevyšuje, vyplatí exekútor zo zrazenej sumy oprávnenému len toľko, koľko zodpovedá jeho pohľadávke, a zvyšok vráti povinnému. Výplatu zrazenej sumy oprávnenému, ako aj vrátenie jej zvyšku povinnému vykoná exekútor do siedmich dní odo dňa jej prijatia.

Možno to niekomu tiež pomôže,

pekný deň všetkým!
macula
14.04.11,11:15
Ahojte,
prosim Vás o kontrolu výpočtu exekučných zrážok pri zamestnancovi, ktorý má manželku a 2 deti a jeho čistý príjem je 322,91 €a exekučné príkazy mi chodili v tomto poradí:
1.exekučný príkaz - neprednostná pohľadávka , zrážam 1/3 , t.j. 24,22 €
2. exekučný príkaz - prednostná pohľadávka , zrážam 2/3, t.j. 48,45
3. exekučný príkaz - prednostná pohľadávka, v poradí ????????
Andyke
14.04.11,16:22
Prvá tretina na neprednostnú pohľadávku 24,22 €, lebo prišla prvá v poradí.
Druhá tretina na prednostnú pohľadávku ale je to iba suma 24,22 €.
Prednostná pohľadávka, čo došla naposledy je v poradí. Exekútorovi písomne oznámiť, že už vykonávate prednostné zrážky a zatiaľ jeho pohľadávku evidujete v poradí.
macula
15.04.11,05:44
Prvá tretina na neprednostnú pohľadávku 24,22 €, lebo prišla prvá v poradí.
Druhá tretina na prednostnú pohľadávku ale je to iba suma 24,22 €.
Prednostná pohľadávka, čo došla naposledy je v poradí. Exekútorovi písomne oznámiť, že už vykonávate prednostné zrážky a zatiaľ jeho pohľadávku evidujete v poradí.
Mám mierny chaos v týchto exekučných zrážkach, prvá neprednostná mi je jasná, ale druhá v poradí je prednostná a v exekučnom príkaze sa píše ,, vykonával z dvoch tretín mzdy povinného zrážky " podľa mňa by sa malo zrážať 48,45€ a tretia prednostná je v poradí...Potvrdí mi niekto tento môj názor, alebo ako to vlastne je?
Jana Motyčková
15.04.11,06:19
"Vykonával z dvoch tretín"... ale v súlade so zákonom, ktorý hovorí, že z prvej tretiny sa zrážky zrážajú v poradí, v akom došli (to je tých 24,22 na 1.neprednostnú zrážku) a z druhej tretiny sa zrážajú prednostné (čiže len druhá tretina ide na prednostnú zrážku - 24,22).
macula
15.04.11,06:51
Ďakujem veľmi pekne
AnnaČ
20.05.11,08:32
Prišla mi exekúcia na pracovníčku v hodnote 10000€. Žije v spoločnej domácnosti s manželom a synom 23 ročným, ktorí sú evidovaný na ÚP.
Jej čistá mzda je 301,87€. Vypočítala som správne, že jej mám zraziť 32,65€ ?. Je to neprednostná zrážka. Ďakujem.
mici1
03.06.11,06:21
Chcela by som poprosiť o radu. Ak mi prišlo niekoľko exekúcii zamestnanca za sebou (myslím dátumovo) niektoré sú prednostné, niektoré nie. Ako ich treba vybavovať? postupne či naraz??, Zamestnanec totiž uzavrel dohodu s daňovým úradom o splácaní dlhu na 100 eur mesačne v apríli a exekúcie prišli v priebehu mája. Mzdu má 336,44 (manželka , dve deti) vyšlo mi 84,20 eur čo mu môžem zrážať. ak bude platiť daňovému úradu tých 100 eur, máme právo ako zamestnávateľ mu zrážať zrážky na exekúcie alebo len odpíšeme exekútorovi, že sú v poradí?? Veľmi pekne ďakujem vopred.
mici1
03.06.11,06:38
Chcela by som poprosiť o radu. Ak mi prišlo niekoľko exekúcii zamestnanca za sebou (myslím dátumovo) niektoré sú prednostné, niektoré nie. Ako ich treba vybavovať? postupne či naraz??, Zamestnanec totiž uzavrel dohodu s daňovým úradom o splácaní dlhu na 100 eur mesačne v apríli a exekúcie prišli v priebehu mája. Mzdu má 336,44 (manželka , dve deti) vyšlo mi 84,20 eur čo mu môžem zrážať. ak bude platiť daňovému úradu tých 100 eur, máme právo ako zamestnávateľ mu zrážať zrážky na exekúcie alebo len odpíšeme exekútorovi, že sú v poradí?? Veľmi pekne ďakujem vopred.
vie mi niekto poradiť kto je online? ďakujem
Aňuška
03.06.11,07:36
Z prvej tretiny zrazíš tú, ktorá prišla ako prvá podľa dátumu.
Z druhej tretiny zrazíš prednostnú, ktorá prišla ako prvá prednostná.
Andyke
03.06.11,08:02
Mici1 - ten výpočet máš zle. Ako si to počítala?
mici1
06.06.11,12:22
ďakujem už som sa z toho vymotala...
mici1
06.06.11,12:26
Mici1 - ten výpočet máš zle. Ako si to počítala?
myslela som to takto:

Čm: 336,44-111,22.3*46,34=86,20 eur a to na tri tretiny
1/3 - na neprednostné 28,73
2/3 - na prednostné 28,73 eur. môže byť?

Ďakujem. vychádzala som z predošlých výpočtov na porade + pomohla aj tabuľka.
Jana Motyčková
06.06.11,12:53
Je to OK .
mici1
07.06.11,08:28
Je to OK .
ďakujem
Farks
10.06.11,06:49
Dobrý deň. Potrebujem sa len uistiť s mojím výpočtom.
Mám zamestnanca, ktorý má čistú mzdu 323,21€, je rozvedený, bezdetný. Mám jednu neprednostnú exekúciu, ktorú strhávam vo výške 70,66€, prišla ďalšia neprednostná - napísala som list, že je v poradí a teraz prišla ďalšia prednostná - zrazím 70,66€.
Čiže v jednom mesiaci strhnem dvakrát 70,66 a pošlem exekútorovi. Je to v poriadku? ďakujem
Jana Motyčková
10.06.11,07:15
Je to správne.
Farks
10.06.11,07:18
Je to správne.

ďakujem veľmi pekne
Katarína Cigánová
10.06.11,07:23
skusim priložit pomôcku pre výpočet
Aňuška
10.06.11,08:25
skusim priložit pomôcku pre výpočet

Pozor, priložila si starú tabuľku výpočtu. V tejto tabuľke si treba opraviť sumu životného minima, ktorá platí od 1.7.2010 a to na 185,38.
Katarína Cigánová
10.06.11,08:40
Pozor, priložila si starú tabuľku výpočtu. V tejto tabuľke si treba opraviť sumu životného minima, ktorá platí od 1.7.2010 a to na 185,38.
dakujem za upozornenie , ja som už dávno nemala exek . - teda nie ja , ale nezrážala som :) je to samozrejme premenná hodnota vždy k 1.7.
Vivi
15.06.11,12:37
prosim o pomoc pri vypocte exekucnej zrazky.
Zamestnanec ma minimalnu mzdu,cize v cistom 274.53 eur.
Je rozvedeny,plati vyzivne na 3 deti v sume 3*25.68 eur. prisli nam/zamestnavatelovi 2 exekucne prikazy na zrazky zo mzdy.

Uvazujem spravne,ak na prvy zrazam 54.43 eur a na druhy 32.74?nie som si ista,ci tie deti zohladnujem spravne,aby som zamestnancovi nezrazala viac,ako mam.dakujem za rady.
Andyke
16.06.11,09:30
Vivi upresni Tvoj príspevok :
1. Prišli exek.zrážky na výživné? Pokiaľ áno, tak vtedy deti nezohľadňuješ ako vyživované osoby, lebo v prospech nich sa vykonáva exek. zrážka. Odpočet na zamestnanca bude 77,85 Eur.

2. Alebo výživné si sám platí a prišli ďalšie exekúcie (aké? Prednostná či neprednostná pohľadávka? Prišli tie exekúcie v jeden deň alebo postupne?)
Pokiaľ prišli ďalšie nové exekúcie, tak tie 3 deti uplatníš ako vyživované osoby vo výške 139,02 Eur + odpočet na zamestnanca 111,22 Eur z čistej mzdy a na neprednostnú pohľadávku môžeš zraziť z 1. tretiny 8,09 Eur, pokiaľ prišla do firmy ako prvá.
Ak prišla prednostná pohľadávka ako prvá tak zrazíš 2 tretiny t.j. 16,18 Eur.
Vivi
16.06.11,11:37
vyzivne si plati sam,na to exekucia neprisla.
Prisli dve - najprv jedna (nie je uvedene,ze by bola prednostna,je to od exekutora nejaky dlh-cize asi je neprednostna),potom druha z danoveho uradu (tam tiez nie je uvedene,ze by bola prednostna,ale dane asi su chapane ako prednostna pohladavka vsak?).

Cize teraz na zaklade tohto co pisem,mam zohladnit deti?oni neziju spolocne v domacnosti,len na ne plati.cize ich v podstate nevyzivuje ako rodic,ak to teda spravne chapem.

Cize ak som spravne pochopila,pojdem podla bodu 2.neprednostna prisla prva,cize zrazim 8.09 a druha prednostna tam zrazim tiez 8.09?
Andyke
16.06.11,19:29
Vivi nevadí, že nežije s deťmi v spoločnej domácnosti. On ich vyživuje, však pri rozvode mu určili výšku výživného na 3 deti a on to aj plní.
Takže pri výpočte tých nových exekúcií tie deti zohľadňuješ ako vyživované osoby.
Áno na 1. exekúciu 8,09 a na tú prednostnú z 2.tretiny tiež 8,09 Eur pošleš.
Vivi
18.06.11,07:15
super,velmi pekne dakujem za odpoved a radu.
Peterika
18.06.11,18:48
Prosím o radu :
Zamestnanec bez vyživovaných osôb
mzda čista 280,87
1,Ex / neprednostná v plnení/ zrážka 1/3 v sume 56,55€
Prišli daľšie exekúcie:
2, Ex - prednostná VšZP - ale z časti splnená predchádzajúcim zamestnávateľom - zostávajú len úrok z omeškania a odmena exekútora / zrážať z jednej tretiny/
3, Ex - prednostná VšZP istina z 2/3, trovy, úrok z 1/3
- zrazím tiež 56,55 € /naratávam do výšky istiny 120,70 € /
4,5, EX neprednostné /v čakaní/

Prosím o kontrolu výpočtu zrážok.
A mám otázku - Po splatení istiny na tretiu EX VšZP/prednostne - istiny/ a plnení stále prvej EX / nakoľko je vysoká/ pokračujem ako v zrážaní zrážok ?
Vopred moc ďakujem
Iveta Matlovičová
20.06.11,04:20
Prednostné exekúcie sa uspokojujú z druhej tretiny, takže najskôr dozrážaš 2,Ex, potom 3,Ex (ak prišli naraz, tak ich zrážaš pomerne), na úhradu by si použila prvú tretinu len v prípade, ak by si už 1,Ex dozrážala, a bola by prvá tretina "voľná" na prednostné exekúcie, ktoré prišli neskôr ako neprednostná exekúcia
dúfam, že som to napísala zrozumiteľne:-)
bonboane
14.07.11,10:33
Dobrý deň
Poprosila by som o radu, mám zamestnanca, ktorý má 2 exekúcie (veľké sumy) a teraz mu prišla jedna prednostná. Na tie neprednostné zrážam cca 70€ mesačne zo mzdy (340€). Ako mám posielať zrážky od budúceho mesiaca? Ďakujem za radu.
Andyke
14.07.11,13:55
Z 1.tretiny budeš posielať naďalej na neprednostné pohľadávky (pokiaľ prišli naraz tak pomerne na obidve exekúcie. Pokiaľ exek.príkazy prišli postupne, tak v takom poradí budeš posielať v akom prišli) a z 2. tretiny pošleš zrážky na prednostnú pohľadávku.
Nezabudni pri výpočte exekúcie, že od 1.7. zvýšili živ.minimum .
bonboane
15.07.11,06:46
Ďakujem za radu. Mám ešte jednu otázku. Volala som so súdnou tajomníčkou, ktorá to má na starosti a tá mi povedala, že prednostná exekúcia má prednosť pred neprednostnými a tie neprednostné musím pozastaviť. Ako to je?
Barbara
15.07.11,06:53
Ďakujem za radu. Mám ešte jednu otázku. Volala som so súdnou tajomníčkou, ktorá to má na starosti a tá mi povedala, že prednostná exekúcia má prednosť pred neprednostnými a tie neprednostné musím pozastaviť. Ako to je?


Má pravdu, preto sa to volá prednostná, lebo má prednosť pred neprednostnou, ale keď mu vyjdú aj na tie neprednostné, tak zrážaj aj na tie, ako Ti radili vyššie. Len v tom prípade ich zastav, ak mu na tie nič nevyjde.

§ 71 Zákon č. 233/1995 exek. poriadok

Prednostnými pohľadávkami sú

a) pohľadávky výživného,
b) pohľadávky náhrady škody spôsobenej poškodenému ublížením na zdraví,
c) pohľadávky náhrady škody spôsobenej úmyselnými trestnými činmi,
d) pohľadávky daní, poplatkov a ciel, pohľadávky na poistnom voči osobám, ktoré sú povinné platiť poistné na zdravotné poistenie a sociálne poistenie, pohľadávky na príspevkoch na starobné dôchodkové sporenie voči osobám, ktoré sú povinné platiť príspevky na starobné dôchodkové sporenie, pohľadávky na preplatkoch na náhrade príjmu pri dočasnej pracovnej neschopnosti zamestnanca, dávkach sociálneho poistenia, dôchodkoch starobného dôchodkového sporenia, prídavku na dieťa, pohľadávky náhrady za príspevok na výživu dieťaťa a príspevok na úhradu potrieb dieťaťa zvereného do pestúnskej starostlivosti, pohľadávky úhrady za sociálne služby poskytované podľa osobitného predpisu. 8b)
bonboane
15.07.11,06:58
Takže iba pre uistenie: na neprednostné zrážam 73€, to je 1/3 mzdy a na prednostnú teraz začnem ďalších 73€ - 2/3 mzdy. Mám to nechať tak, alebo aj tú prvú tretinu dať na prednostnú?
srska
15.07.11,07:02
a nie je to takto? z 340 čistého po odpočítaní 113,89 = 226,11 z toho deliteľné 3 = 75,37 a z toho 2/3 = 150,74 ???
Andyke
15.07.11,08:17
Druhá tretina je určená na prednostné pohľadávky ak nestačí tak zrážame spolu s ost.pohľadávkami z prvej tretiny. Nakoľko z prvej tretiny zrážame podľa poradia v akom došli, tak z prvej tretiny pokračuješ v zrážkach na neprednostnú pohľadávku, lebo prišla prvá a nakoľko Tvoj zamestnanec má nízku mzdu a vysoký dlh, celá prvá tretina ide na neprednostnú, nič Ti tam nezostane, že by si mohla aspoň čiastočne uspokojiť aj niečo na prednostnú.

Pre istotu Ti pripájam aj §-y :
§ 71 EP
(1) Z čistej mzdy, ktorá zostáva po odpočítaní základnej sumy a ktorá sa zaokrúhli smerom nadol na sumu deliteľnú troma a vyjadrenú v celých korunách, možno zraziť na vymoženie pohľadávky oprávneného len jednu tretinu. Na prednostné pohľadávky uvedené v odseku 2 sa zrážajú dve tretiny. Prednostné pohľadávky sa uspokojujú najprv z druhej tretiny, a až vtedy, ak táto tretina na ich úhradu nestačí, uspokojujú sa spolu s ostatnými pohľadávkami z prvej tretiny.

§ 72 EP
(1) Ak sa zrážky zo mzdy vykonávajú na vymoženie niekoľkých pohľadávok, jednotlivé pohľadávky sa uspokoja z prvej tretiny zvyšku čistej mzdy podľa svojho poradia bez ohľadu na to, či ide o prednostné pohľadávky alebo o ostatné pohľadávky.
Farks
18.07.11,10:08
Dobrý deň.

Potrebujem poradiť, mám zamestnanca, na ktorého mi prišla prednostná exekúcia, zamestnanec má čistú mzdu 321,23€, koľko mu mám zraziť? Je rozvedený, bezdetný, mám zraziť 70,66€ alebo 141,32€.?Ďakujem
Jana Motyčková
18.07.11,12:23
Nepostihnuteľná suma je 111,22, na prednostnú pohľadávku vychádza 140 € presne.
srska
18.07.11,14:09
Nepostihnuteľná suma je 111,22, na prednostnú pohľadávku vychádza 140 € presne.

140,00 - do 30.06.11
138,00(živ.min. od 01.07.2011 = 189,83eur)
Jana Motyčková
19.07.11,12:52
áno, ale to až z júlovej výplaty.
btt12
10.08.11,11:09
Dobry den, co v pripade, ak som zistila, ze boli zrazky zrazane vyssie ako mali byt? Zamestnanec pracoval na dohodu o vykonani prace a zrazky mu boli zrazane dohodou. Problem vsak je, ze islo o exekuciu na zaklade sudneho rozhodnutia. Co teraz?
Mila123
10.08.11,11:21
Dobry den, co v pripade, ak som zistila, ze boli zrazky zrazane vyssie ako mali byt? Zamestnanec pracoval na dohodu o vykonani prace a zrazky mu boli zrazane dohodou. Problem vsak je, ze islo o exekuciu na zaklade sudneho rozhodnutia. Co teraz?
pokiaľ viem, ak zamestnanec súhlasí aj s vyššími zrážkami ako mal by mať podľa výpočtu je to oki.....daj si ten súhlas ním podpísať....
btt12
10.08.11,13:25
pokiaľ viem, ak zamestnanec súhlasí aj s vyššími zrážkami ako mal by mať podľa výpočtu je to oki.....daj si ten súhlas ním podpísať....

Tiez som na to myslela, ale nasla som nieco taketo:
! Poznámka: Pri súdnom výkone rozhodnutia výkon zrážok vo väčšom rozsahu, ako dovoľuje zákon, je neprípustný. Vyplýva to z § 281 Občianskeho súdneho poriadku. Takže pokiaľ by sa oprávnený domáhal svojho uspokojenia povinným súdnou cestou v rámci výkonu rozhodnutia zrážkami zo mzdy, nebude povinný môcť plniť viac, než je predpisom stanovené.
witch
11.08.11,06:44
Tiez som na to myslela, ale nasla som nieco taketo:
! Poznámka: Pri súdnom výkone rozhodnutia výkon zrážok vo väčšom rozsahu, ako dovoľuje zákon, je neprípustný. Vyplýva to z § 281 Občianskeho súdneho poriadku. Takže pokiaľ by sa oprávnený domáhal svojho uspokojenia povinným súdnou cestou v rámci výkonu rozhodnutia zrážkami zo mzdy, nebude povinný môcť plniť viac, než je predpisom stanovené.

Problém sa tu už riešil:


Podľa §73 EP zrážky vo väčsom rozsahu je prípustné vykonávať len ak s tým povinný súhlasí, pritom nie je možne siahnuť na nepostihnuteľné sumy. Súhlas by som vyžadovala písomne.


§ 281 občiansky súdny poriadok hovorí že

Vykonávať zrážky zo mzdy vo väčšom rozsahu, ako dovoľujú ustanovenia tohto zákona, je neprípustné, a to i keď s tým povinný súhlasí.


Ivana 1511 : áno, ale u neho sa nevykonávajú zrážky podľa OSP ale podľa Exekučného poriadku, čiže vyššie zrážky sú možné za podmienok ako som uviedla vyššie.
encik
11.08.11,06:55
Ja mám taký problém, že zamestnancovi sa zráža exekúcia tak, že mu ostáva len to potrebné minimum, ale chcem sa opýtať, či je možné mu sťahovať viac na základe jeho písomného súhlasu.
jacekova
11.08.11,06:58
Ja mám taký problém, že zamestnancovi sa zráža exekúcia tak, že mu ostáva len to potrebné minimum, ale chcem sa opýtať, či je možné mu sťahovať viac na základe jeho písomného súhlasu.

podľa mňa nie je možné siahať na nepostihnuteľné sumy, a to ani so súhlasom
witch
11.08.11,06:59
V príspevku 715 napísané červene , že nie je možné! a bola som predbehnutá:D
jacekova
11.08.11,07:02
prepáááááááááááááč :D:D:D
witch
11.08.11,07:08
Som pomalááá..
encik
11.08.11,07:09
Ďakujem
btt12
11.08.11,13:47
Problém sa tu už riešil:

Velmi pekne dakujem, potesila si ma
zuzu 76
12.08.11,06:28
Dobrý deň, prajem ...
viem ,že sa postup pri výpočte zrážok rozoberal viackrát, ale chcela by som si len overiť správnosť môjho výpočtu ( zrážku zo mzdy z titulu exekúcie sťahujem prvý krát).
Zamestnanec u nás pracuje na dohodu o pracovnej činnosti - mesačný čistý príjem má 117,62 Eur. Prišiel nám príkaz na začatie exekúcie zrážkami zo mzdy, predpokladám,že z titulu nezaplateného zdravotného poistenia.. ZP Union.. správne predpokladám, že ide o prednostnú pohľadávku? ak áno, tak zamestnancovi zrazím zo mzdy nasledovnú zrážku :

117,62 - 113,89 = 3,73 = 3,72 (zaokrúhlenie) / 3 = 1,24 * 2 tretiny = 2,48 Eur

ďakujem
milka1619
17.08.11,05:51
Môžem si s vami odsúhlasiť postup a výpočet exek. zrážky u z-nca: slobodný, čistá mzda bez cest. náhrad - 290,56 - 113,89 nepost.suma = 176,67 :3= 58,89 (1/3)
- zrážka 1. exek. - neprednostná - 58,89
- " 2. daňový exek. príkaz - prednostná - 58,89. Neviem či postupujem správne . Pre DÚ - zrážam iba 58,89 ? Prosím o radu. Ďakujem.
tattoo2
17.08.11,06:26
dobry den,chcem sa opytat na jednu vec.mam pracu na dobu neurcitu.zacal som splacat svoje pohladavky voci exekutorom,no po zaplateny splatky mi prisiel domov list,ze aj napriek tomu,mi oznamuje,ze mi dava zrazky so mzdy.ma na to pravo aj napriek tomu,ze mam snahu mu to splacat aj sam?so svojim financnym poradcom som mu poslal aj list,na ktorom ho ziadam o splatkovy kalendar,no zatial nereaguje.doterajsi splatkovy kalendar bol dohodnuty len cez telefon,co bola asi chyba.chcem sa opytat,ma ten dotycny pravo siahat mi na mzdu aj napriek tomu,ze som mu zacal platit? dakujem
tattoo2
17.08.11,08:38
ak uz dojde na tie zrazky,moze mi exekutor strhnut viac ako tretinu platu pri mzde cca 600 eur v cistom?
milka1619
17.08.11,17:28
Môžem si s vami odsúhlasiť postup a výpočet exek. zrážky u z-nca: slobodný, čistá mzda bez cest. náhrad - 290,56 - 113,89 nepost.suma = 176,67 :3= 58,89 (1/3)
- zrážka 1. exek. - neprednostná - 58,89
- " 2. daňový exek. príkaz - prednostná - 58,89. Neviem či postupujem správne . Pre DÚ - zrážam iba 58,89 ? Prosím o radu. Ďakujem.

Nevie nikto poradiť ?
Erislava
18.08.11,03:26
Ja by som zrazila dve tretiny. Podľa zákona č. 233/1995 §71 ods 2
sú prednostnými pohľadávkami pohľadávky daní, poplatkov a ciel.... a to isté hovorí aj zákon č. 99/1963 § 279 ods.2 písmeno e prednostnými pohľadávkami sú pohľadávky daní a poplatkov.Takže 2 x 58,89.
slimko5875
18.08.11,07:17
Dobrý deň.
Vie mi niekto poradiť?
Dcéra dostala oznámenie oexekúcii za nesplácanie pôžičky.
Kolko jej budú asi strhávať z platu cca 500 Eur čistého? Má 12-ročnú dcéru, žije s ňou sama, manžela nemá.
A ak jej príde ďalšia exekúcia, kým táto nebude splatená /napr. Dopravný podnik/, koľko jej budú strhávať potom?

Ďakujem za odpoveď.
Aňuška
18.08.11,07:20
Môžem si s vami odsúhlasiť postup a výpočet exek. zrážky u z-nca: slobodný, čistá mzda bez cest. náhrad - 290,56 - 113,89 nepost.suma = 176,67 :3= 58,89 (1/3)
- zrážka 1. exek. - neprednostná - 58,89
- " 2. daňový exek. príkaz - prednostná - 58,89. Neviem či postupujem správne . Pre DÚ - zrážam iba 58,89 ? Prosím o radu. Ďakujem.

Zrážky uspokojuješ podľa poradia. Takže najprv z 1/3 tú, ktorá prišla skôr.
Z druhej tretiny uspokojuješ prednostnú. Takže tvoj postup ako si napísala je správny.
Erislava
18.08.11,07:31
Ja by som zrazila dve tretiny. Podľa zákona č. 233/1995 §71 ods 2
sú prednostnými pohľadávkami pohľadávky daní, poplatkov a ciel.... a to isté hovorí aj zákon č. 99/1963 § 279 ods.2 písmeno e prednostnými pohľadávkami sú pohľadávky daní a poplatkov.Takže 2 x 58,89.
Ospravedlňujem sa, zle som si prečítala zadanie, nevšimla som si, že je tam ešte jedna exekúcia.Takže tá prvá exekúcia sa zráža z I.tretiny a daňový úrad z II.tretiny.Spolu dve tretiny.Ak by sa medzitým splatila tá prvá exekúcia, tak potom sa budú na daňový úrad poukazovať dve tretiny.
Adiks
25.08.11,08:04
Ahojte,
prosim Vás o kontrolu výpočtu exekučných zrážok pri zamestnancovi, ktorý má manželku a 2 deti a jeho čistý príjem je 322,91 €a exekučné príkazy mi chodili v tomto poradí:
1.exekučný príkaz - neprednostná pohľadávka , zrážam 1/3 , t.j. 24,22 €
2. exekučný príkaz - prednostná pohľadávka , zrážam 2/3, t.j. 48,45
3. exekučný príkaz - prednostná pohľadávka, v poradí ????????
Výška zrážok zo mzdy zodpovedá zamestnancovi, ktorý má manželku a 3 deti, pričom v zadaní sú uvedené 2 deti.
freelover
13.09.11,08:47
Chcem sa spýtat podľa akého paragrafu je vytvorený ten excelovský výpočet. Lebo podla paragrafu 71 to nesedi. Dakujem
Jana Motyčková
13.09.11,12:21
A čo nesedí?
freelover
13.09.11,16:27
No kde v zákone sa hovori že všetko nad 150% zo ŽM može exekutor zobrať.

71
(1) Z čistej mzdy, ktorá zostáva po odpočítaní základnej sumy a ktorá sa zaokrúhli smerom nadol na sumu deliteľnú troma a vyjadrenú v celých korunách, možno zraziť na vymoženie pohľadávky oprávneného len jednu tretinu. Na prednostné pohľadávky uvedené v odseku 2 sa zrážajú dve tretiny. Prednostné pohľadávky sa uspokojujú najprv z druhej tretiny, a až vtedy, ak táto tretina na ich úhradu nestačí, uspokojujú sa spolu s ostatnými pohľadávkami z prvej tretiny.
Jana Motyčková
14.09.11,05:32
§71 má aj odsek 3.
freelover
21.09.11,17:17
odsek(3) Vláda Slovenskej republiky ustanoví nariadením sumu, nad ktorú sa zrazí zvyšok čistej mzdy vypočítanej podľa odseku 1 prvej vety bez obmedzenia.


Kedy ustanoví? Kde sa tam spomina 150%? Možete mi to prosím vysvetliť?
Andyke
22.09.11,11:50
Prikladám Ti nariadenie vlády 268/2006 , tam máš uvedené v § 3.
Ľubica2
05.10.11,08:45
Dobrý deň,
prosím o radu :
Prišli mi v jeden deň dve exekúcie na jedného zamestnanca, každá na 2/3 zo mzdy povinného. V zmysle § 72 ods. 3 ich rozdelím pomerne podľa výšky pohľadávky. Na exekučných príkazoch mám však uvedené :
1) pripísať na účet č. ......... pohľadávku v určenej výške
2) poukázať na účet č. ........ trovy exekúcie v určenej výške
... pričom čísla účtu sú rozdielne, s čím som sa doteraz nestretla.
Neviem či mám aj pomernou časťou pripísať na jednotlivé účty zrážku t.j. vykonala by som 4 zrážky (2x pohľadávka, 2xrovy exekúcie, alebo najskôr pošlem zrážky len uspokojenie pohľadávky podľa bodu 1).
Ďakujem.
macula
11.10.11,10:28
Ahojte,
prosím Vás ako mám zrážať zamestnancovi( slobodný, bezdetný) s čistou mzdou 324,23 EUR zrážky, ak mi prišli v tomto poradí:
1. Dohoda o zrážkach zo mzdy s nemenovanou spoločnosťou, ktorá požičiava hotovosť vo výške 55,- eur ( táto dohoda prišla ako prvá a už vyše roka posielam 55,-EUR- táto suma bola uvedená v tej dohode)
2. Teraz mi prišiel Exekučný príkaz (Krajské riaditeľstvo policajného zboru)
Mám naďalej posielať tých 55,- eur a na ten exekučný príkaz koľko mám poslať?Aký je prosím Vás postup?
macula
12.10.11,06:40
Ahojte,
prosím Vás ako mám zrážať zamestnancovi( slobodný, bezdetný) s čistou mzdou 324,23 EUR zrážky, ak mi prišli v tomto poradí:
1. Dohoda o zrážkach zo mzdy s nemenovanou spoločnosťou, ktorá požičiava hotovosť vo výške 55,- eur ( táto dohoda prišla ako prvá a už vyše roka posielam 55,-EUR- táto suma bola uvedená v tej dohode)
2. Teraz mi prišiel Exekučný príkaz (Krajské riaditeľstvo policajného zboru)
Mám naďalej posielať tých 55,- eur a na ten exekučný príkaz koľko mám poslať?Aký je prosím Vás postup?
posúvam............
Andyke
12.10.11,06:42
Neviem ktorú čistú mzdu si uviedla, takže presné číslo Ti nevypočítam.
Pri dohode postupuješ podľa OSP (takže budeš mať inú čistú mzdu ako na 2.exekúciu, kde budeš postupovať podľa Ex.poriadku.)
Najprv vypočítaš jednu tretinu podľa OSP (určite bude vyššia ako 55 Eur, takže zrazíš 55 Eur a pošleš.)
Na 2. exekúciu tiež vypočítaj jednu tretinu podľa Exek.poriadku a odpočítaj od tej sumy 55 Eur a ten zvyšok pošli na 2. exekúciu.
macula
12.10.11,07:00
Neviem ktorú čistú mzdu si uviedla, takže presné číslo Ti nevypočítam.
Pri dohode postupuješ podľa OSP (takže budeš mať inú čistú mzdu ako na 2.exekúciu, kde budeš postupovať podľa Ex.poriadku.)
Najprv vypočítaš jednu tretinu podľa OSP (určite bude vyššia ako 55 Eur, takže zrazíš 55 Eur a pošleš.)
Na 2. exekúciu tiež vypočítaj jednu tretinu podľa Exek.poriadku a odpočítaj od tej sumy 55 Eur a ten zvyšok pošli na 2. exekúciu.
Neviem, ale asi som to nepochopila, aku inu čistu mzdu si myslela?
macula
12.10.11,07:11
Neviem ktorú čistú mzdu si uviedla, takže presné číslo Ti nevypočítam.
Pri dohode postupuješ podľa OSP (takže budeš mať inú čistú mzdu ako na 2.exekúciu, kde budeš postupovať podľa Ex.poriadku.)
Najprv vypočítaš jednu tretinu podľa OSP (určite bude vyššia ako 55 Eur, takže zrazíš 55 Eur a pošleš.)
Na 2. exekúciu tiež vypočítaj jednu tretinu podľa Exek.poriadku a odpočítaj od tej sumy 55 Eur a ten zvyšok pošli na 2. exekúciu.
Mozno si myslela, či nie je ponížená o tých 55,- EuR, ale nie je, takže malo by to byť takto:
324,23 - 111,11( na povinného) =213,12
213,12/3= 71,04
71,04 -55=16,04 ktoré posielam na exekučný príkaz a 55,- na dohodu
Mám to takto správne?
Andyke
12.10.11,07:12
OSP : čistú mzdu definuje ako hrubá mzda mínus daň (neodpočítava sa poistné).

Exek. poriadok : Zrážky sa vykonávajú z čistej mzdy povinného, ktorá sa vypočíta tak, že od mzdy sa odpočíta preddavok na daň alebo daň z príjmov fyzických osôb a odvody zdravotného poistenia, nemocenského poistenia a dôchodkového zabezpečenia a do Fondu zamestnanosti Slovenskej republiky.
Andyke
12.10.11,07:16
Macula odpočet na povinného : 113,89 Eur (od 1.7.2011)
macula
12.10.11,07:21
OSP : čistú mzdu definuje ako hrubá mzda mínus daň (neodpočítava sa poistné).

Exek. poriadok : Zrážky sa vykonávajú z čistej mzdy povinného, ktorá sa vypočíta tak, že od mzdy sa odpočíta preddavok na daň alebo daň z príjmov fyzických osôb a odvody zdravotného poistenia, nemocenského poistenia a dôchodkového zabezpečenia a do Fondu zamestnanosti Slovenskej republiky.
Uviedla som čistú mzdu ( hrubá mzda-odvody-daň), takže môj vyššie uvedený výpočet by mal byť správny, dobre som to už pochopila? :rolleyes:
Andyke
12.10.11,08:04
Na tú 2. exekúciu pošleš 15,11 Eur. Pochopila si to dobre.(len konečnú sumu máš zle)
macula
12.10.11,09:39
Na tú 2. exekúciu pošleš 15,11 Eur. Pochopila si to dobre.(len konečnú sumu máš zle)
Ďakujem veľmi pekne, tú čiastku na povinného som si opravila :)
suklova
13.10.11,06:35
A čo v prípade, ak zamestnanec má 1/3 Exe a teraz mu prišla ním podpísaná dohoda o zrážkach. Budem zrážať tú 1/3 exe a dohodu o zrážkach až potom, ak tá prvá exekúcia bude splatená? Je to tak správne?