scorp
12.07.07,20:54
Kazdorocne sa borim s problemom potkanov pobehujucich po zahrade. Na zimu sa dokonca stiahnu do kolne a garaze. Pocul som, ze perlicka-druh sliepky dokaze svojim zvukom ich odplasit. Dokonca aj morske prasiatko. Ake mate skusenosti ?
Manual
12.07.07,19:37
Kazdorocne sa borim s problemom potkanov pobehujucich po zahrade. Na zimu sa dokonca stiahnu do kolne a garaze. Pocul som, ze perlicka-druh sliepky dokaze svojim zvukom ich odplasit. Dokonca aj morske prasiatko. Ake mate skusenosti ?
Perličky akurát idú na nervy svojim "škriekaním" a hlavne susedom, ale potkanov neodplašia. Tie im tam chodia vyjedať čo im gazda nasypal. Myslím že najschodnejšia cesta je ich trovenie, / to je ale dlhodobý proces / alebo vymyslieť nejakú elektrickú ochranu. Šikovný elektrikár niečo vymyslí.
Držím palce.
Monika Kováčová
12.07.07,19:44
a čo pes - guláš?
Johanka
12.07.07,19:54
Hlavne treba hľadať zdroj, odkiaľ potkany prichádzajú k Tvojmu obydliu.
Podobný problém mám našťastie za sebou (bývam v širšom centre svetoznámeho kúpeľného mesta)... sused, náruživý chovateľ domácej zveriny rôzneho druhu (od sliepok cez kozičku po kravičku a koníka) nemal potrebu okolo týchto milých zvieratiek aj upratovať. Na dvore kopa x-ročného neuprataného dreva - raj na zemi. Večer sme pozorovali malé svietiace očká ako prichádzajú na večeru k hrántom a iným nádobám, v ktorých sa povaľovali nedojené zvyšky.... Najväčší gól bol, keď ako správny príslušník nemenovanej sekty zapotil, že aj potkan je tvor boží a on ich kántriť nebude. Zabiť prasa mu však nerobilo najmenší problém ...Po dvore nám chodil straaašne starý potkan, on už nevládal ani behať, hovorili sme mu Jožko Pribilinec :--- .
Našťastie sa susedova dcéra vydala a ženích urobil veľké upratovanie. Rozkopal celý hospodársky dvor, vytopil katakomby, hniezda a bol pokoj ;) .
Na potkanov je vraj dobrá (p)otrava Ratrex a do dier sa dáva nejaké lepidlo - prilepia si nožičku, odžerú si ju a niekde v pokoji skapú. Prosím ochrancov zvierat, aby ma neukameňovali, mať potkanov pri dome naozaj nie je nič príjemné.
wagner
12.07.07,20:19
Pes - guláš by Ti pomohol, ale nie každý taký guláš je aj potkanár. Ja som mala psa potkanára a nemala som na dvore ani potkana ani myši. Žiaľ môj terajší pes sa kamaráti ešte aj s myšami. Našťastie potkanov nemáme, sem -tam prídu od susedov. Keďže nenájdu nič pod zub, odídu naspäť.
M3G
12.07.07,21:25
Mne potkan minulý mesiac dohrýzol odhlučňovací tapacír, ktorý je medzi motorom a kabínou auta. Mal som ale šťastie,lebo kde vyhryzkal dieru, tak asi 10 cm od diery je pripevnená hlavná elektronika auta a idú odtiaľ káble.

Nechápem prečo hrýzli do toho tapacíru a nie do káblov :confused:. Už sa chystám, že aj do motorového priestoru auta dám nejakú otravu.

Všimol som si to, keď som dolieval vodu do ostrekovačov: celý motorový priestor bol od blata a všade boli popadané kúsky toho tapacíru. Blbý pocit.

Doplnené:
Had v motore(krvavé fotky, slabšie povahy nepozerajte)
http://www.naklady.sk/news.php?extend.55
misomiso
12.07.07,21:35
Mne potkan minulý mesiac dohrýzol odhlučňovací tapacír, ktorý je medzi motorom a kabínou auta. Mal som ale šťastie,lebo kde vyhryzkal dieru, tak asi 10 cm od diery je pripevnená hlavná elektronika auta a idú odtiaľ káble.

Nechápem prečo hrýzli do toho tapacíru a nie do káblov :confused:. Už sa chystám, že aj do motorového priestoru auta dám nejakú otravu.

Všimol som si to, keď som dolieval vodu do ostrekovačov: celý motorový priestor bol od blata a všade boli popadané kúsky toho tapacíru. Blbý pocit.

To nerobia potkany ale kuny. Najvacsie problemy s tum maju v Nemecku, tam dostat spustu vselijakych plasicov a sietok do motora.
Manual
13.07.07,04:03
To nerobia potkany ale kuny. Najvacsie problemy s tum maju v Nemecku, tam dostat spustu vselijakych plasicov a sietok do motora.
Robia to potkany !!!!! Parkoval som nejaký čas u susedy v garáži a mám podobnú skúsenosť. Keby dohrýzli káble, neviem čo by robili v servise.
Olgica
13.07.07,04:40
Svokra má mačku - kocúra (obyčajná) a ani jedna myš ani potkan tam od vtedy neexistuje.
Leila2006
13.07.07,06:33
Tiež si myslím, že najlepšia by bola mačka. Tu niet o čom diskutovať. Kde sú mačky, myši a potkany sa majú po chlebe.
Kuzelnicka
13.07.07,07:49
My mame po dvore zasoby dreva a drzia sa tam potkany, take drze nie su zeby sa producirovali po dvore ale my vieme ze tam su:)
akurat pred par dnami nas pes-spic chytil potkana a takisto aj nase macky-mame ich 3:)
potkany mozu prenasat rozne choroby aj na domace zvierata, teda ked nase nieco chytia hned im to podla moznosti bereme a vyhadzujeme
Chobot
13.07.07,07:50
a do dier sa dáva nejaké lepidlo - prilepia si nožičku, odžerú si ju a niekde v pokoji skapú.

Nedá mi nepridať jednu príhodu, ktorú mi rozprával môj otec. Asi pred 40 rokmi sme mávali doma prasatá v chlieve. Samozrejme s tým bola pojená aj prítomnosť potkanov. Preto ich skúšali vyhubiť zaklapávacími pascami. Raz v tej pasci našli odhryznutú potkaniu nohu. mysleli si, že aj tak dobre, veď on potom asi niekde skapal.

Asi rok na to ten chliev rozoberali a pod ním našli zopár potkanov. A jeden z nich bol bez nohy!

Nevolali sme síce Kriminálku Las Bratislava, aby z DNA určili, to bol presne ten, ktorý tú nohu zanechal v pasci, ale s najväčšou pravdepodobnosťou to asi bol on. Odhryzol si nohu a prežil to až do doby, kedy sa búral chliev....:mee:.
účtovník 007
13.07.07,08:58
My bývame nikoľko desiatok metrov od mäsopriemyslu a o potkany na našom dvore nebola núdza, hlavne v časti, kde máme hydinu. Dôležité bolo, nenechávať zbytky, pre ktoré sa im oplatí dvor navštíviť. Ešte aj psovi sme na noc brali hrniec, ak všetko nezjedol. Postupne prestali chodiť. Občas sa nejaký objaví, ale je to zriedkavo.
Inak pozerala som dokumentárny film o potkanoch a potkany sa považujú, za najinteligentnejšie v prezieravosti a v prispôsobivosti. Potkany nikdy nezjedia potravu skôr, ako nevyšlú prieskumníka. Obvykle najslabší, alebo chorý člen skupiny. Ak neskape, tak idú žrať aj ostatní. Preto sa vymyslela otrava na báze, postupného vnútorného krvácania, aby nezistili, že potrava je otrava. Ale potkany sú také učenlivé, že zistili, ako dlho trvá takáto smrť a žerú dovtedy iné, už otestované jedlo a až po uplynutí určitej doby sa vrátia k otestovanej potrave. Videla som, ako sú schopné poučiť sa napríklad z boja so zvieraťom a v budúcnosti takú istú chybu už nespravia. A túto svoju skúsenosť dokážu odovzdať aj ostatným.Čumela som ako puk na ten film:D A to si my hovoríme páni tvorstva;)
scorp
13.07.07,18:41
Vdaka vsetkym, necakal som tolko odpovedi. Susedov dvor upratat nemozem, moj pes - bernsky salasnicky sa prave predvcerom pochlapil a zlomil vazy mlademu potkanovi, ale popravde je to slachtic a nie potkaniar. Tapacinu mi zeru tiez... hrizim s chvile, ked sa pustia do kablov. Macku nechcem kvoli psovi. Viem len jedno ze kde je perlicka, tam zatial potkany nie su, ale dokedy ???
Este raz vdaka.
M3G
13.07.07,18:53
Vdaka vsetkym, necakal som tolko odpovedi. Susedov dvor upratat nemozem, moj pes - bernsky salasnicky sa prave predvcerom pochlapil a zlomil vazy mlademu potkanovi, ale popravde je to slachtic a nie potkaniar. Tapacinu mi zeru tiez... hrizim s chvile, ked sa pustia do kablov. Macku nechcem kvoli psovi. Viem len jedno ze kde je perlicka, tam zatial potkany nie su, ale dokedy ???
Este raz vdaka.

Moja babka má nasledovné zvery, ktoré žijú v symbióze:
- 2 ks pes
- 1 ks kocúr
- 14 ks sliepka
- 1 ks kohút
- a prednedávnom aj 1 ks morského prasaťa

Nikto na nikoho zbytočne nehavkal, nemňaukal ani nekotkodákal.Teda len to morské prasa sa hodilo pod auto(asi nevydržalo ten psychický tlak).
Mairoslava
07.09.13,05:18
Ja mám čistokrvného labradora. Včera večer niečo naháňal na dvore..stráášne to pišťalo..ja som sa zľakla, že chytil mačku alebo čo..začala som ich naháňať aj ja, potom som zbadala ten dlhý úzky ružový chvost (a utekala sa skryť :D) po dlhom súboji ostal potkan vo vedre (môj pes je zjavne poriadkumilovný), všetkými štyrmi nahor...do včerajška som netušila, že psy majú takú averziu voči potkanom...a pokiaľ viem, potkany vysielajú jedného na "prieskum", ten ak zistí nebezpečenstvo, alebo sa vôbec nevráti, mali by priestor opustiť..hádam to môj "chrobáčik" vyriešil :)
buchač
29.10.13,18:58
Terezia13
30.10.13,09:52
............... a rovno susedovi!!!!!!!!!!!!!!!!!! ta odkiaľ prišel!!!!!!!!!!!!!!!!!!
toto nemá chybu
kukučka
06.11.13,23:10
pasca
osky
11.11.13,18:34
Juraaaaaaaj :-)
osky
11.11.13,18:38
my,odkedy nam poskakali kuny po aute a motore, striekame vzdy Motor lakom na vlasy.poradil nam to proti kunam nas znamy-automechanik.zatial to funguje,
Gabhus
12.11.13,04:28
My sme kedysi mali psa - jazvečíkovitý durič to bol - a tento skántril všetko - myši, potkany a ak sa dostal k sliepkam, aj tie... Potom sme mali dvoch kocúrov, ktorí potkanov tiež zvládli. Ale mám skúsenosť, že nie každá mačka a nie každý pes dokáže s potkanmi zatočiť. Musí to byť sprátka "lovec". Sestra má čistokrvného kocúra, ktorý pred myšou uteká. Na tento účel má obyčajnú Micušu, ktorá to zvláda....
bodliak
12.11.13,08:18
Jožko Pribilinec. Živo si to viem predstaviť. :-)