adenka
16.07.07,12:55
mám faktúry za služby aj nejaké poplatky a Know-how z iných členských štátov. Mám tieto faktúry samozdaňovať aj uplatniť. V zákone o DPH mi pri službách nie je jasné. Faktúry z Čiech sa služby mám aj s českou DPH.
Ďakujem veľmi mi pomôžete.
ALBO
16.07.07,14:40
Poskytnuté služby musíte presne pomenovať aby vám niekto vedel poradiť, lebo pri niektorej dochádza k prenosu DP a pri inej nie- na zákazníka.
To know how ak si myslíte že to spadá pod § 15/8/d potom vám mali fakturovať bez DPH a vy robíte samozdanenie§15/7.
adenka
16.07.07,16:54
Ďakujem a spresňujem :
1. software (USA)
2. uverejnenie reklamy (ČR - je bez DPH)
3. vydanie certifikátu (ČR - je s DPH)
4. správne poplatku podľa zmluvy (ČR - je s DPH)
5. členské poplatky (Maďarsko - bez DPH)

To know kow je tiež z Maďarska a je bez DPH.

Ďakujem, stále mi tieto zahraničné faktúry robia problémy.
ALBO
17.07.07,06:58
Ďakujem a spresňujem :
1. software (USA)
2. uverejnenie reklamy (ČR - je bez DPH)
3. vydanie certifikátu (ČR - je s DPH)
4. správne poplatku podľa zmluvy (ČR - je s DPH)
5. členské poplatky (Maďarsko - bez DPH)

To know kow je tiež z Maďarska a je bez DPH.

Ďakujem, stále mi tieto zahraničné faktúry robia problémy.

SW §15/8/d a § 15/7 miesto dodania je tuzemsko=posledná veta odseku 7=samozdanenie.
-reklama §15/8/a´= samozdanenie
-certifikát a správne poplatky to by mohlo byť s DPH ako je, tam nerobíte nič.Predpokladám, že sa to nedá dať pod §15/b
-členské- tam bysom nerobila zdanenie, ak z toho nemám nejaké konkrétne služby ako protihodnotu konkrétne zadefinované.
adenka
17.07.07,12:43
[quote=adenka;498647]
1. software (USA) samozdanenie a odpočet 15/8/d
2. uverejnenie reklamy (ČR - je bez DPH) samozdanenie a odpočet 15/8/a
3. vydanie certifikátu (ČR - je s DPH) nič
4. správne poplatku podľa zmluvy (ČR - je s DPH) nič
5. členské poplatky (Maďarsko - bez DPH) nič

To know kow je tiež z Maďarska a je bez DPH. samozdanenie a odpočet 15/8/d

Pochopila som to teda správne? Ďakujem.
Dúšava
18.07.07,08:16
Dodávku software z USA by som riešila cez JCD. USA neni v EU, samozdanenie sa
nedá použiť.
adenka
18.07.07,10:34
no neviem, ale zrejme to bolo len CD alebo cez net takže baby mi žiadne JCD nedali...tak to nechám tak. Ďakujem
erika_H
22.04.08,15:38
Ahojte,ja mám faktúru z ČR (pre slovenského platcu DPH)- vklad subregistrátora (niečo k doménam,teda k elektronickám službám-aspoň ja tomu tak rozumiem).
Tu som povinná vykonať samozdanenie - podľa § 69 áno?

a iná faktúra - z Francúzska-dodaný tovar - podľa § 11 vykonám samozdanenie?

Mám to prosím správne?
Ďakujem moc a prajem príjemný deň
erika_H
22.04.08,18:05
Ahojte,ja mám faktúru z ČR (pre slovenského platcu DPH)- vklad subregistrátora (niečo k doménam,teda k elektronickám službám-aspoň ja tomu tak rozumiem).
Tu som povinná vykonať samozdanenie - podľa § 69 áno?

a iná faktúra - z Francúzska-dodaný tovar - podľa § 11 vykonám samozdanenie?

Mám to prosím správne?
Ďakujem moc a prajem príjemný deň
posúvam
cactus
23.04.08,07:36
dávam do pléna dotaz takýto:

slovenská firma zamestnáva v Nemecku ľudí na základe zmluvy. Z-ci vo fabrike, kde vykonávajú prácu spôsobili škodu. Zamestnávajúca nemecká firma to dala opraviť, opravu jej vyfakturovala s nemeckou dph servisná nemecká firma a následne bola táto oprava prefakturovaná slovenskej firme bez dph.
Ide mi o to, či mám samozdaniť, pretože je to fakticky prefakturácia pre slovenskú firmu, nemecká dph bola priznaná nemeckou firmou, opravený majetok ostáva v Nemecku a fakturácia pre slovenskú firmu je bez dph.
Ďakujem za každú radu...
sway
23.04.08,07:41
dávam do pléna dotaz takýto:

slovenská firma zamestnáva v Nemecku ľudí na základe zmluvy. Z-ci vo fabrike, kde vykonávajú prácu spôsobili škodu. Zamestnávajúca nemecká firma to dala opraviť, opravu jej vyfakturovala s nemeckou dph servisná nemecká firma a následne bola táto oprava prefakturovaná slovenskej firme bez dph.
Ide mi o to, či mám samozdaniť, pretože je to fakticky prefakturácia pre slovenskú firmu, nemecká dph bola priznaná nemeckou firmou, opravený majetok ostáva v Nemecku a fakturácia pre slovenskú firmu je bez dph.
Ďakujem za každú radu...

Podľa mňa to nepodlieha samozdaneniu.
cactus
23.04.08,07:44
Podľa mňa to nepodlieha samozdaneniu.

Ďakujem ti sway. A ja som si myslela, že keď to samozdaním, tak nič nepokazím, ale jeden nikdy nevie...

Bude, prosím, aj iný názor?
sway
23.04.08,07:52
Ďakujem ti sway. A ja som si myslela, že keď to samozdaním, tak nič nepokazím, ale jeden nikdy nevie...

Bude, prosím, aj iný názor?

...no tu môže nastať iba jeden problém pri kontrole DÚ DPH - so samozdanením to nie je také jednoduché, treba dobre zvážiť a preveriť či samozdaniť či nie, nakoľko som sa stretla s tým, že samozdanila firma dodanie služby ktoré nemala (vysokú čiastku), mysleli si že nič nepokazia lebo vstup "vynuloval" výstup a nič sa vlastne finančne neudialo... aké bolo ich prekvapenie, keď im kontrola dala pokutu za neoprávnené uplatnenie DPH na vstupe, vyrúbila im vrátiť uplatnenú DPH na to pribudlo penále... kontrolu vôbec nezaujímalo, druhá strana - teda výstup....

Aj také sa stáva... nehovorím že sa nedá odvolať... riešiť, ale radšej takýmto prípadom predchádzať.:rolleyes:
cactus
23.04.08,08:07
no, sway, asi máš pravdu, ešte skúsim počkať, či niekto iný neodpovie.
Ďakujem.
erika_H
23.04.08,14:11
Ahojte,ja mám faktúru z ČR (pre slovenského platcu DPH)- vklad subregistrátora (niečo k doménam,teda k elektronickám službám-aspoň ja tomu tak rozumiem).
Tu som povinná vykonať samozdanenie - podľa § 69 áno?

a iná faktúra - z Francúzska-dodaný tovar - podľa § 11 vykonám samozdanenie?

Mám to prosím správne?
Ďakujem moc a prajem príjemný deň
Môžete mi prosím k tomu niekto skúsený napísať názor?Ďakujem moc
cactus
23.04.08,14:17
dávam do pléna dotaz takýto:

slovenská firma zamestnáva v Nemecku ľudí na základe zmluvy. Z-ci vo fabrike, kde vykonávajú prácu spôsobili škodu. Zamestnávajúca nemecká firma to dala opraviť, opravu jej vyfakturovala s nemeckou dph servisná nemecká firma a následne bola táto oprava prefakturovaná slovenskej firme bez dph.
Ide mi o to, či mám samozdaniť, pretože je to fakticky prefakturácia pre slovenskú firmu, nemecká dph bola priznaná nemeckou firmou, opravený majetok ostáva v Nemecku a fakturácia pre slovenskú firmu je bez dph.
Ďakujem za každú radu...

nestretol sa s takým niečim niekto?
azla
23.04.08,20:35
dávam do pléna dotaz takýto:

slovenská firma zamestnáva v Nemecku ľudí na základe zmluvy. Z-ci vo fabrike, kde vykonávajú prácu spôsobili škodu. Zamestnávajúca nemecká firma to dala opraviť, opravu jej vyfakturovala s nemeckou dph servisná nemecká firma a následne bola táto oprava prefakturovaná slovenskej firme bez dph.
Ide mi o to, či mám samozdaniť, pretože je to fakticky prefakturácia pre slovenskú firmu, nemecká dph bola priznaná nemeckou firmou, opravený majetok ostáva v Nemecku a fakturácia pre slovenskú firmu je bez dph.
Ďakujem za každú radu...
Objednala si slovenská firma službu od nemeckej firmy ?
Bola slovenskej firme dodaná nejaká služba ?
Asi nie.
Môj názor je, že servisná nemecká firma poskytla zamestnávajúcej nemeckej firme servisnú službu, opravu, ktorá mala odstrániť škodu, ktorú spôsobili zamestnanci slovenskej firmy- zamestnávajúcej nemeckej firme.
Predpokladám, že následne si zamestnávajúca nemecká firma uplatňuje voči slovenskej firme spôsobenú škodu jej zamestnancami.

Podľa môjho názoru nedošlo k dodávke služby pre slovenskú firmu, ide iba o požadovanie náhrady za spôsobenú škodu. (neviem, či bola nejaká dohoda, alebo iba faktúra; ako znie faktúra atď.).
Ak je zodpovednosť na zamestnancoch - môžte si uplatniť náhradu škody voči zamestnancom.
Asi takto by som sa pozerala na to zo svojho pohľadu.
cactus
23.04.08,20:41
Objednala si slovenská firma službu od nemeckej firmy ?
Bola slovenskej firme dodaná nejaká služba ?
Asi nie.
Môj názor je, že servisná nemecká firma poskytla zamestnávajúcej nemeckej firme servisnú službu, opravu, ktorá mala odstrániť škodu, ktorú spôsobili zamestnanci slovenskej firmy- zamestnávajúcej nemeckej firme.
Predpokladám, že následne si zamestnávajúca nemecká firma uplatňuje voči slovenskej firme spôsobenú škodu jej zamestnancami.

Podľa môjho názoru nedošlo k dodávke služby pre slovenskú firmu, ide iba o požadovanie náhrady za spôsobenú škodu. (neviem, či bola nejaká dohoda, alebo iba faktúra; ako znie faktúra atď.).
Ak je zodpovednosť na zamestnancoch - môžte si uplatniť náhradu škody voči zamestnancom.
Asi takto by som sa pozerala na to zo svojho pohľadu.

áno, tak to aj účtujem, čiže náhradu škody od zamestnancov.
ale išlo mi skôr o tú dph, pretože nemecká firma fakturovala slovenskej škodu bez nemeckej dph, a či som to nemala samozdaniť. Sway mi odpovedla, že samozdanenie nie. Tak som to aj zaúčtovala. Lenže chcela som to ešte potvrdiť, či aj niekto iný má taký názor, že nie samozdaniť.
Dakujem, azla.
azla
24.04.08,06:01
Vychádzajúc z toho, čo som uviedla v predchádzajúcom príspevku, - samozdanenie nie.
cactus
24.04.08,07:52
Vychádzajúc z toho, čo som uviedla v predchádzajúcom príspevku, - samozdanenie nie.


ďakujem.
anka1
28.05.08,08:20
Poprosím o radu:
Slovenská firma faktúruje do EU službu: zriadenie/zrušenie/ zmenu záložného práva, prosím o aku službu sa jedná? Môže to byť finančná služba podľa §15 ods. 8? Teda fakturácia bude bez DPH a povinnosť odviesť daň má odberateľ?
Ďakujem
anka1
05.06.08,12:44
posúvam :-)
ďakujem.
anka1
11.06.08,06:28
nikto nevie poradiť? :(
Vladimír Ozimý
11.06.08,06:34
Poprosím o radu:
Slovenská firma faktúruje do EU službu: zriadenie/zrušenie/ zmenu záložného práva, prosím o aku službu sa jedná? Môže to byť finančná služba podľa §15 ods. 8? Teda fakturácia bude bez DPH a povinnosť odviesť daň má odberateľ?
Ďakujem

nebude to skôr druh právnej služby? Každopádne by som to zaradil do par. 15 ods. 8 a riadil by som sa par. 15 ods. 7 t.j. miesto dodania podľa odberateľa.
maroskoq
11.06.08,06:34
pravne poradenstvo, odberatel nema povinnost ak ju fakturuje mimo svk
johny18
20.06.08,05:44
Ahojte, potrebujem radu.
Nasa firma, platca DPH, dostala fakturu od firmy z ČR za sluzby - nejaka pomoc pri kladeni dlazby, impregnacii a pod. Tuto sluzbu nam vykonavala v Bratislave, vztahuje sa tam na nehnutelnost. Teda miestom dodania je SR. Fakturu nam ceska firma vystavila bez DPH. Je potrebne tutu fakturu samozdanit a odviest z nej DPH? Narok na odpocet dane tam nie je?
johny18
23.06.08,08:59
Poradi mi prosim niekto?
Milan Benka
23.06.08,11:00
Ahojte, potrebujem radu.
Nasa firma, platca DPH, dostala fakturu od firmy z ČR za sluzby - nejaka pomoc pri kladeni dlazby, impregnacii a pod. Tuto sluzbu nam vykonavala v Bratislave, vztahuje sa tam na nehnutelnost. Teda miestom dodania je SR. Fakturu nam ceska firma vystavila bez DPH. Je potrebne tutu fakturu samozdanit a odviest z nej DPH? Narok na odpocet dane tam nie je?

Česká firma postupovala správne. Fa máte povinnosť samozdaniť. Nárok na odpočet dane máte v súlade s § 49 zák. o DPH.
seda
10.07.08,08:45
Dobrý deň, môžte mi poradiť. Došla mi faktúra bez DPH za poplatok evidencie firiem od nemeckej firmy, ktorá má pobočku aj v SR. Na faktúre je len deň vytavenia faktúry, je tam nemecké DIČ a IČ DPH. Mám si DPH samozdaniť? Na zaúčtovanie asi táto faktúra nie je kompletná, mal by tam byť aj dátum dodania? Ďakujem.
Milan Benka
10.07.08,08:47
Dobrý deň, môžte mi poradiť. Došla mi faktúra bez DPH za poplatok evidencie firiem od nemeckej firmy, ktorá má pobočku aj v SR. Na faktúre je len deň vytavenia faktúry, je tam nemecké DIČ a IČ DPH. Mám si DPH samozdaniť? Na zaúčtovanie asi táto faktúra nie je kompletná, mal by tam byť aj dátum dodania? Ďakujem.

Je to fa alebo predfaktúra ?
seda
10.07.08,10:39
Mne to pripadá ako predfaktúra, no je napísané, že je to faktúra č..... a na konci je napísané "Podľa Čl. 196 Smernici Rady 2006/112/ES z 28.11.2006 o spoločnom systéme dane z pridanej hodnoty DPH bude platená osobou, ktorej je služba dodávaná".
Milan Benka
10.07.08,10:44
Objednali ste si túto službu, alebo je to jedna z tzv "vyciciavajúcich " spoločností, kt. zasielajú takéto fa a čakujú, či sa chytíte na háčik ?
Milan Benka
10.07.08,10:46
Ak to máte objednané, podlieha to samozdaneniu. Jedná sa o druh reklamy, miesto dodania služby sídlo odberateľa (§15/7,8)
seda
10.07.08,10:50
Ďakujem veľmi ste mi pomohli. Máte aj pravdu, ak chceme robiť pre nemenovanú firmu, je potrebné si to objednať.
jarkra
03.10.08,19:31
Prosím môžte mi poradiť?

Našim dodávateľom je Poľská firma - platca DPH, faktúruje nám práce buldozérom, ktoré vykonala na území SR. Faktúrovaná čiastka je bez DPH. Máme to samozdaniť, alebo to nie je predmetom dane?
helas
06.10.08,13:11
Prosím poradte aj mne.
Máme faktúry z Nemecka za ubytovanie našich zamestnancov,ktorí pracujú v Nemecku. Niektoré sú z DPH, iné nie. Mám to samozdaniť. Samozdanenie služieb mi vôbec nie je jasné.
Ďakujem
azla
06.10.08,13:27
Prosím poradte aj mne.
Máme faktúry z Nemecka za ubytovanie našich zamestnancov,ktorí pracujú v Nemecku. Niektoré sú z DPH, iné nie. Mám to samozdaniť. Samozdanenie služieb mi vôbec nie je jasné.
Ďakujem
Miesto dodania služby (ubytovacie služby) sa určí podľa § 15, odst 2. - je to služba vzťahujúca sa na nehnuteľnosť.
Miesto dodania je v Nemecku. Nič nesamozdaňujete. (nie je to predmetom tuzemskej dph).

Zodpovednosť je na dodávateľovi. Ak máte fa bez dph, tak ešte by mohla byť možnosť, že sú od neplatcu ... možno.
helas
06.10.08,13:30
Ďakujem veľmi pekne, aj som si to myslela, len už som zo všetkého taká zmagorená, že už neviem ani to, čo som vedela.
Ďakujem.
A ešte tie fa bez DPH sú naozaj od neplatcu, teraz som to pozrela
andyt
17.10.08,12:45
Dobrý deň. Prijatá FA z Čiech platca DPH faktura za služby ( licencia NET ). Faktura aj s českou DPH . Ako na to teraz? Samozdanenie? Platba bola zaplatena v celkovej sume aj s DPH.
Dalsia vec, ze je nespravne IČDPH odberatela CZxxx namiesto SK xxxx.

DAkujem krásny deň.
blcha
17.10.08,13:04
Ja mám podobný problém ako ANDYT. Faktúra je za nákup softwearu cez internet. Predávajúci má sídlo v USA, na faktúre je uvedené daňové číslo EUxxxxxxxx. Cena je zaťažená 19%-ntnou daňou.
1. Z akej sumy samozdaniť? Z celkovej alebo zo sumy bez dane?
2. Aká krajina má kód EU? Na stránke daňového riaditeľstva som taký štát nenašla.
jarkra
19.10.08,11:17
Prosím môžte mi poradiť?

Našim dodávateľom je Poľská firma - platca DPH, faktúruje nám práce buldozérom, ktoré vykonala na území SR. Faktúrovaná čiastka je bez DPH. Máme to samozdaniť, alebo to nie je predmetom dane?

Neviete mi prosím poradiť?
Muška
19.10.08,11:31
Prosím môžte mi poradiť?

Našim dodávateľom je Poľská firma - platca DPH, faktúruje nám práce buldozérom, ktoré vykonala na území SR. Faktúrovaná čiastka je bez DPH. Máme to samozdaniť, alebo to nie je predmetom dane?
samozdaniť.
Daňová povinnosť r. 9 - ZD a r. 10 - DPH
Odpočet dane r. 19 - DPH /ak teda máte nárok na odpočet/
jarkra
19.10.08,11:34
Ďakujem za odpoveď, ešte si chcem upresniť ten nárok na odpočet, ak sme platcom DPH a máme faktúru, máme nárok na odpočet, však?
Muška
19.10.08,12:49
Ďakujem za odpoveď, ešte si chcem upresniť ten nárok na odpočet, ak sme platcom DPH a máme faktúru, máme nárok na odpočet, však?
...myslela som tým tento odstavec
(2) Platiteľ môže odpočítať od dane, ktorú je povinný platiť, daň z tovarov a služieb, ktoré použije na dodávky tovarov a služieb ako platiteľ
ZuzanaP
20.10.08,05:55
Poprosím o odobrenie:

český dodávateľ, platca DPH, vykonal opravu nášho stroja priamo na našej prevádzke v SR (tiež sme platci DPH). Poslali nám faktúru bez DPH, čiže uplatním samozdanenie §15ods. 7 a 8.

Ďakujem:)

A ešte by ma niečo zaujímalo:
fa je vystavená v CZK, ale platbu požadujú v EUR, v akej mene si ju zaúčtujem?
azla
20.10.08,07:00
Miesto dodania určíme podľa § 15, odst. 6 - v danom prípade bude tuzemsko.

Samozdanenie vykonáme podľa § 69, odst. 2.
andyt
20.10.08,07:18
Dobrý deň. Prijatá FA z Čiech platca DPH faktura za služby ( licencia NET ). Faktura aj s českou DPH . Ako na to teraz? Samozdanenie? Platba bola zaplatena v celkovej sume aj s DPH.
Dalsia vec, ze je nespravne IČDPH odberatela CZxxx namiesto SK xxxx.

DAkujem krásny deň.



Vie mi niekto poradiť??? Ďakujem !! Prajem príjemný pondelok...
Tony1
16.03.09,14:20
Miesto dodania služby (ubytovacie služby) sa určí podľa § 15, odst 2. - je to služba vzťahujúca sa na nehnuteľnosť.
Miesto dodania je v Nemecku. Nič nesamozdaňujete. (nie je to predmetom tuzemskej dph).

Zodpovednosť je na dodávateľovi. Ak máte fa bez dph, tak ešte by mohla byť možnosť, že sú od neplatcu ... možno.


Ja som z toho asi mimo, keď takéto faktúry, ktoré máme aj my nesamozdaňujem, tak ako ich naúčtujem. Všetky účtujem bez DPH, či sú vystavené s DPH alebo nie?

Prosím pomôžte, neviem ako postupovať.
azla
16.03.09,14:28
Aké faktúry, za aké služby ?
Kto ich vystavil ?
Tony1
16.03.09,19:12
Máme zamestnancov v Nemecku, sú tam ubytovaní v nejakých penzionoch, prišli nám fa z Nemecka za to ubytovanie.
Niektoré fa sú s DPH a niektoré nie.
Ak nepodliehajú samozdaneniu, čo bolo písané niekde v príspevku hore, tak ako ich účtujem, ako fa bez uplatnenia DPH?
Neviem sa z toho vymotať.
Poraďte niekto ak viete.
azla
16.03.09,19:32
Máme zamestnancov v Nemecku, sú tam ubytovaní v nejakých penzionoch, prišli nám fa z Nemecka za to ubytovanie.
Niektoré fa sú s DPH a niektoré nie.
Ak nepodliehajú samozdaneniu, čo bolo písané niekde v príspevku hore, tak ako ich účtujem, ako fa bez uplatnenia DPH?
Neviem sa z toho vymotať.
Poraďte niekto ak viete.

Prečítaj si ::rolleyes:

príspevok č. 38. (majú fa aj s dph aj bez dph)
príspevok č. 39 - Miesto dodania je Nemecko, ak ich vystavuje platiteľ fa majú obsahovať daň
........................ak neplatiteľ sú bez Dph
príspevok č. 40 - zadavateľka potvrdila, že fa bez dph sú od neplatiteľa.

Tieto fa nepodliehajú samozdaneniu, lebo miesto dodania nie je tuzemsko, je to Nemecko.
Na faktúre si Dph nevšímaš (je to nemecka Dph), fa zaúčtuješ v celej sume na príslušný účet (napr. 518 ...)
Tony1
16.03.09,19:41
Dík, to znamená, že účtujem rovno do nákladov celú sumu, bez toho, aby som si všímala DPH. Tie čo majú DPH sú zdanené v Nemecku, a tie čo nemajú sú od neplatcov DPH. Ale v podstate mňa to nezaujíma, lebo pozerám len na hodnotu faktúry a DPH neúčtujem.
Pochopila som správne?
azla
16.03.09,20:05
Áno.:)
erika_25
16.03.09,20:41
Dobry den, prosim o radu:
My (SR zivnostnik platca DPH v SR) vyrabame a predavame katalogy pre cesku spolocnost (ceska sro platca DPH v CR). Medzi tou ceskou firmou a nami je sprostredkovatel - "vyjednavac" (cesky zivnostnik NEPLATCA DPH v CR), ktoreho platime my za to, ze vyjednava, dohadzuje obchody a rokuje za nas s tou ceskou firmou %-tom z vysky obchodov.
Od sprostredkovatela sme dostali za jeho sluzby ("odmena") fakturu vystavenu bez DPH, kedze nie je platcom DPH. A tu vznikaju rozpory nazorov... vznika nam povinnost tie jeho sluzby samozdanit podla §15 ods. 7 a 8 aj napriek tomu, ze nie je platcom DPH?
Ak vznika, ako by sme mohli nadefinovat jeho sluzby v zmluve a v buducich fakturach, aby to spadalo pod §15 ods. 1 - a teda by sme to my nemuseli samozdanovat a kedze on je neplatca dph, tiez by neplatil dph?
Dakujem vam vsetkym za vase rady :)
erika_H
24.04.09,10:24
Dobry deň,
my sme slovenská firma-teda sídlo s.r.o. je v SR.Máme faktúru z Nemecka-za webové služby a domény-táto faktúra je s DPH.Môj názor je ,že táto fakúra by mala byť bez DPH?Aspoň na Slovensku to tak je - tieto elektronické služby-dátum dodania je v sídle odberateľa,tzn. tuzemsko,tzn. Nemecký dodávateľ mal faktúru vystaviť bez DPH-je prosím moja úvaha správna??
Ďakujem moc
erika_H
24.04.09,13:14
Dobry deň,
my sme slovenská firma-teda sídlo s.r.o. je v SR.Máme faktúru z Nemecka-za webové služby a domény-táto faktúra je s DPH.Môj názor je ,že táto fakúra by mala byť bez DPH?Aspoň na Slovensku to tak je - tieto elektronické služby-dátum dodania je v sídle odberateľa,tzn. tuzemsko,tzn. Nemecký dodávateľ mal faktúru vystaviť bez DPH-je prosím moja úvaha správna??
Ďakujem moc
poradite mi prosim niekto?:confused::mee:
azla
24.04.09,19:15
Dobry deň,
my sme slovenská firma-teda sídlo s.r.o. je v SR.Máme faktúru z Nemecka-za webové služby a domény-táto faktúra je s DPH.Môj názor je ,že táto fakúra by mala byť bez DPH?Aspoň na Slovensku to tak je - tieto elektronické služby-dátum dodania je v sídle odberateľa,tzn. tuzemsko,tzn. Nemecký dodávateľ mal faktúru vystaviť bez DPH-je prosím moja úvaha správna??
Ďakujem moc

Tiež to takto vidím.
Ak by sme prijatú službu považovali za službu podľa §15, odst. 8, mne to vychádza, že miesto dodania je tuzemsko, fa má by bez dane a v tuzemsku (Slovensko) by sa mala samozdaniť.
erika_H
24.04.09,20:00
Tiež to takto vidím.
Ak by sme prijatú službu považovali za službu podľa §15, odst. 8, mne to vychádza, že miesto dodania je tuzemsko, fa má by bez dane a v tuzemsku (Slovensko) by sa mala samozdaniť.
Ďakujem ti pekne Anka.
a čo s tým teda teraz?faktura je z marca,je ich vlastne viac na takéto služby,všade je DPH..:(
no my pravdepodobne nemáme nárok na odpočet DPH.. takže ja si môžem zaúčtovať iba základ dane a samozdaniť? a táto DPH bude nedaňový náklad...
a druhá strana by mala faktúru opraviť a vrátiť DPH,všakže?
no pochybujem.. že to budú spätne opravovať:(
SAIVI
12.05.09,11:33
samozdaniť.
Daňová povinnosť r. 9 - ZD a r. 10 - DPH
Odpočet dane r. 19 - DPH /ak teda máte nárok na odpočet/

...máme podobný prípad:
1. faktúra
dodávateľ z Maďarska nám fakturuje za práce so strojom- drvenie vykonané na území SR bez DPH.
- daňová povinnosť bude podľa § 69 - služby pri ktorých daň platí príjemca v DPH priznaní r. 9,10
-odpočet bude podľa §49 ods 2 - poskytnutie služieb pri ktorých daň platí príjemca - do riadku 19
2. faktúra je vystavená za dopravu stroja na územie SR tiež bez DPH - budem to účtovať tak isto ako 1.faktúru?

dátum dodania na faktúrach 24.04.2009
dátum vystavenia 06.05.2009
Kedže je to zahraničná faktúra budem považovať za dátum dodania den vystavenia, a deň na prepočet z HUF na našu menu použijem deň predchádzajúci dňu vystavenia t.j. 05.05.2009?
SAIVI
15.06.09,11:06
posúvam
SAIVI
15.06.09,12:10
...máme podobný prípad:
1. faktúra
dodávateľ z Maďarska nám fakturuje za práce so strojom- drvenie vykonané na území SR bez DPH.
- daňová povinnosť bude podľa § 69 - služby pri ktorých daň platí príjemca v DPH priznaní r. 9,10
-odpočet bude podľa §49 ods 2 - poskytnutie služieb pri ktorých daň platí príjemca - do riadku 19
2. faktúra je vystavená za dopravu stroja na územie SR tiež bez DPH - budem to účtovať tak isto ako 1.faktúru?

dátum dodania na faktúrach 24.04.2009
dátum vystavenia 06.05.2009
Kedže je to zahraničná faktúra budem považovať za dátum dodania den vystavenia, a deň na prepočet z HUF na našu menu použijem deň predchádzajúci dňu vystavenia t.j. 05.05.2009?


..posúvam
SAIVI
16.06.09,07:38
posuvam
pwr
21.07.09,12:05
Ja mám podobný problém ako ANDYT. Faktúra je za nákup softwearu cez internet. Predávajúci má sídlo v USA, na faktúre je uvedené daňové číslo EUxxxxxxxx. Cena je zaťažená 19%-ntnou daňou.
1. Z akej sumy samozdaniť? Z celkovej alebo zo sumy bez dane?
2. Aká krajina má kód EU? Na stránke daňového riaditeľstva som taký štát nenašla.

Presne tento problém riešim - http://www.porada.sk/t116261-uplatnenie-vat.html . Mohli by ste prosím uviesť ako ste daný problém vyriešili?

Vopred vďaka.
SAIVI
18.01.10,08:07
1. prijatá faktúra za drvenie odpadu -
dodávateľ z Maďarska nám fakturuje za práce so strojom- drvenie vykonané na území SR bez DPH.
- daňová povinnosť bude podľa § 69 - služby pri ktorých daň platí príjemca v DPH priznaní r. 9,10
-odpočet bude podľa §49 ods 2 - poskytnutie služieb pri ktorých daň platí príjemca - do riadku 19

2. Prijatá faktúra za dopravu -
odvoz materiálu z SR (§16) do HU bez DPH - budem to účtovať tak isto ako 1.faktúru - samozdanenie § 69 r.9,10 ) a odpočet §49 r.19 priznania DPH ?

Dátum dodania bude den vystavenia, a deň na prepočet z HUF na našu menu použijem deň predchádzajúci dňu vystavenia ?
silmol
18.01.10,13:17
Chcela by som sa opýtať na konkrétnu situáciu. Balila som reklamné letáky do zahraničia /Rakúska/. Mám to považovať za službu a mám vystaviť faktúru s DPH alebo bez nej keď ja som platcom DPH a takisto aj zahraničný odberateľ?
A ešte by ma zaujímalo či mám podať aj súhrnný výkaz k DPH a ak áno čo mám vyplniť do kolonky KÓD PRE TROJSTRANNÉ OBCHODY?
ďakujem, veľmi by ste mi pomohli.
helas
18.01.10,15:58
Dobrý deň,
Český živnostník-nie je platcom DPH, vykonáva pre slovenskú firmu zámočnícke práce v Nemecku. Faktúru posiela slovenskej firme bez DPH, keďže nie platcom, faktúru máme samozdaniť alebo nie ? My sme platcami DPH.
Ďakujem
fortunka
19.01.10,08:33
No keďže už v tom mám poriady guláš: Ak slovenska firma (platca DPH) PRÍJME službu z EÚ od platcu DPH, je povinná sa za takúto službu registrovať a podávať súrnny výkaz? Doteraz sme to dávali na samozdanenie, myslím že r.09 daň. priznania (§69 Z.o DPH). Kde budeme podavať daňové priznanie a ako to vlastne bude fungovať? Ide o reklamné služby Google Addword.



Takže našla som si odpoveď: Platiteľ dane je povinný podať súhrnný výkaz, ak v kalendárnom mesiaci: -.... dodal službu s miestom dodania v inom členskom štáte podľa § 15 ods. 1 zákona o DPH zdaniteľnej osobe alebo právnickej osobe, ktorá nie je zdaniteľnou osobou a je identifikovaná pre daň, a táto osoba je povinná platiť daň.

Nie je tam nič o prijatí služby, takže nemusím podávať nič?
seda
02.02.10,11:49
Dobrý deň, chcem Vás znova poprosiť o pomoc, mám došlú faktúru z Talianska od platcu DPH za dodanie služby s miestom dodania na SR, prosím poradte mi do ktorého riadku v DP za DPH to mám zapísať? Ďakujem.
SAIVI
15.03.10,12:44
Dostali sme faktúru od DPH Maďarska za dodanie služieb - preprava tovaru v rámci EU, vystavenú v mene HUF.(§69 ods 3 )
-miesto začatia prepravy - SR, koniec prepravy v Madarsku ( miesto dodania SR)
- v období od 20.01.-27.01.2010.

Faktúra :
obdržaná dňa : 08.03.2010
vystavená dňa : 02.03.2010
dátum dodania :27.01.2010

DPH za január sme už podali, takže nemožem použiť dátum podľa nového zákona platného od 01.01.2010 deň 27.01.2010...
Ktorý dátum z vyššie uvedených použijem ako dátum dodania a ..kurzom ktorého dňa prepočítam sumu na faktúre?
azla
15.03.10,14:39
Daňová povinnosť
§ 19
Daňová povinnosť pri dodaní tovaru a služby

(2) Daňová povinnosť vzniká dňom dodania služby.

Miesto dodania je tuzemsko.
Podľa môjho názoru deň dodania je jasný - 27.01.2010. (bez ohľadu či je DP podané alebo nie, bez ohľadu, či ste mali alebo nemali faktúru).

Ak je DP za 1/2010 už podané, ostáva inštitút DDP.

Kurz: § 26
Rozalka
15.03.10,17:59
Jednoznačne DDP - odvedieš DPH v mesiaci január, ale uplatniť si ho môžeš až v marci.
azla
15.03.10,20:07
Jednoznačne DDP - odvedieš DPH v mesiaci január, ale uplatniť si ho môžeš až v marci.

Ak podá DDP za 1/2010 - uplatní daň na výstupe a zároveň si môže uplatniť právo na odpočítanie dane v 1/2010
(potvrdené daňovou poradkyňou)

Daň na výstupe sa uplatňuje podľa §69, 3)
Odpočítanie dane sa uplatňuje podľa §49, b)
§ 49
Odpočítanie dane platiteľom
b) ním uplatnená z tovarov a služieb, pri ktorých je povinný platiť daň podľa § 69 ods. 2 až 4, 7 a 9 až 12,

Uplatnenie práva na odpočítanie je podľa § 51, 1b, a tam stačí, že daň je uvedená v záznamoch na rozdiel od písmena a)

§ 51
Uplatnenie práva na odpočítanie dane


(1) Právo na odpočítanie dane podľa § 49 môže platiteľ uplatniť, ak



a) pri odpočítaní dane podľa § 49 ods. 2 písm. a) má faktúru od platiteľa vyhotovenú podľa § 71,
b) pri odpočítaní dane podľa § 49 ods. 2 písm. b) je daň uvedená v záznamoch podľa § 70,
SAIVI
16.03.10,10:00
...dakujem
Janiča
16.03.10,12:40
[QUOTE=azla;1337813]Daňová povinnosť
§ 19
Daňová povinnosť pri dodaní tovaru a služby

(2) Daňová povinnosť vzniká dňom dodania služby.

Miesto dodania je tuzemsko.
Podľa môjho názoru deň dodania je jasný - 27.01.2010. (bez ohľadu či je DP podané alebo nie, bez ohľadu, či ste mali alebo nemali faktúru).

Ak je DP za 1/2010 už podané, ostáva inštitút DDP.

-------------------
Mám dilemu, či je naozaj nevyhnutné podávať DDP, pretože ak sa DPH uplatní a zároveň sa urobí odpočet DPH, výsledok je nula a podľa Zákona o správe daní a poplatkov (viď nasledujúci výňatok zo zákona) je povinnosť podať DDP vtedy, ak oprava má za následok zvýšenie dane alebo zníženie nadmerného odpočtu. Čiže z toho mi vychádza, že v tomto prípade nie je povinnosť podávať DDP. Ak sa mýlim tak ma, prosím, opravte.
Kurz: § 26[/QUOTE
(2) Ak daňový subjekt zistí, že podané daňové priznanie alebo hlásenie je nesprávne alebo neúplné a jeho oprava má za následok zvýšenie dane alebo zníženie nadmerného odpočtu, 11ad) je povinný podať správcovi dane dodatočné daňové priznanie alebo dodatočné hlásenie do konca mesiaca nasledujúceho po tomto zistení s uvedením obdobia, ktorého sa dodatočné daňové priznanie alebo dodatočné hlásenie týka. V rovnakej lehote je dodatočne priznaná daň splatná, ak osobitný zákon neustanovuje inak.
Rozalka
16.03.10,21:17
Ak podá DDP za 1/2010 - uplatní daň na výstupe a zároveň si môže uplatniť právo na odpočítanie dane v 1/2010
(potvrdené daňovou poradkyňou)

Daň na výstupe sa uplatňuje podľa §69, 3)
Odpočítanie dane sa uplatňuje podľa §49, b)
§ 49
Odpočítanie dane platiteľom
b) ním uplatnená z tovarov a služieb, pri ktorých je povinný platiť daň podľa § 69 ods. 2 až 4, 7 a 9 až 12,

Uplatnenie práva na odpočítanie je podľa § 51, 1b, a tam stačí, že daň je uvedená v záznamoch na rozdiel od písmena a)
§ 51
Uplatnenie práva na odpočítanie dane

(1) Právo na odpočítanie dane podľa § 49 môže platiteľ uplatniť, ak
a) pri odpočítaní dane podľa § 49 ods. 2 písm. a) má faktúru od platiteľa vyhotovenú podľa § 71,


b) pri odpočítaní dane podľa § 49 ods. 2 písm. b) je daň uvedená v záznamoch podľa § 70,


Ak faktúra nebola k dispozícii, ako mohla byť daň uvedená v záznamoch?
SAIVI
17.03.10,07:44
[QUOTE=azla;1337813]Daňová povinnosť
§ 19
Daňová povinnosť pri dodaní tovaru a služby

(2) Daňová povinnosť vzniká dňom dodania služby.

Miesto dodania je tuzemsko.
Podľa môjho názoru deň dodania je jasný - 27.01.2010. (bez ohľadu či je DP podané alebo nie, bez ohľadu, či ste mali alebo nemali faktúru).

Ak je DP za 1/2010 už podané, ostáva inštitút DDP.

-------------------
Mám dilemu, či je naozaj nevyhnutné podávať DDP, pretože ak sa DPH uplatní a zároveň sa urobí odpočet DPH, výsledok je nula a podľa Zákona o správe daní a poplatkov (viď nasledujúci výňatok zo zákona) je povinnosť podať DDP vtedy, ak oprava má za následok zvýšenie dane alebo zníženie nadmerného odpočtu. Čiže z toho mi vychádza, že v tomto prípade nie je povinnosť podávať DDP. Ak sa mýlim tak ma, prosím, opravte.
Kurz: § 26[/QUOTE
(2) Ak daňový subjekt zistí, že podané daňové priznanie alebo hlásenie je nesprávne alebo neúplné a jeho oprava má za následok zvýšenie dane alebo zníženie nadmerného odpočtu, 11ad) je povinný podať správcovi dane dodatočné daňové priznanie alebo dodatočné hlásenie do konca mesiaca nasledujúceho po tomto zistení s uvedením obdobia, ktorého sa dodatočné daňové priznanie alebo dodatočné hlásenie týka. V rovnakej lehote je dodatočne priznaná daň splatná, ak osobitný zákon neustanovuje inak.

..tak teraz neviem či mám robiť to dodatočné DPH alebo nie : (
SAIVI
17.03.10,07:51
..a sú tam aj nejaké sankcie zo strany DU za podanie DDP?
azla
17.03.10,17:00
Tebe sa daňová povinnosť nezmení. Odvádzaš Dph na výstupe a uplatňuješ na vstupe.
Žiadna sankcia.:)

DDP však treba podať, lebo povinnosť odviesť máš v 1/2010 .
Na vstupe ide "len" o právo na odpočet. - toto ak si neuplatníš daňový úrad nemusí až tak bolieť. A právo si môžeš teoreticky uplatniť aj neskôr.

To je aj odpoveď pre Janíča, či podať, alebo nepodať DDP ak sa daňová povinnosť nezmení.
Daňová povinnosť sa nezmení iba za predpokladu, že okrem výstupu sa uplatní aj odpočet na vstupe. To že sa uplatňuje odpočet sa má prejaviť v záznamoch a následne aj v podaní daňového priznania.
Rozalaia
19.03.10,14:14
No a čo také TELEKOMUNIKACNE sluzby prijate z clenskeho statu EU?
SZCO, Slovak so sidlom a podnikanim v SR, riadny platitel DPH podla §4 zacal za ucelom podnikania vyuzivat sluzby T-MOBILE AUSTRIA. Riadne im nahlasil svoje SK VAT, oni ho pekne uvadzaju na fakture a ... odvadzaju na fakture RAKUSKU DPH (!). Na fakture nie je nic o prenose danovej povinnosti.
V pripade, ak ten slovak netrva na vratenie RAKUSKEJ DPH z RAKUSKA, mam taketo faktury uvadzat niekde v evidencii DPH (a nedajboze znova samozdanovat?)
Dakujem.
monikai
21.03.10,20:34
Viete mi niekto poradit? nezisková organizácia si dala opravit lietadlo do čiech - nie sme registrovany platitel DPH. Musime sa registrovat? a ak ano - iba pre tento jeden pripad? budu este nejake nakupy nahradnych dielov z čiech, ale iba par transakcii. vopred ďakujem za odpoveď
Jajina
22.03.10,14:09
Dodávateľská faktúra za prepravu od českej špedičnej firmy:

Česká špedícia prefaktúrovava dopravu uskutočnenú českým dopravcom nám na Slovensko a na Fa uvádza dátum dodania zhodný 3/2010 s dátumom vystavenia 3/2010.
Preprava bola uskutočnená v 2/2010.
Preto som volala českej špedícií, pýtala som sa na ich zákon o DPH (http://www.porada.sk/t7176-zakon-o-dani-z-pridanej-hodnoty-od-01-01-2010-a.html) a chcela som prerobenie faktúry s dátumom dodania 2/2010.

Hlavná ekonómka dosť veľkej špedičnej firmy mi tvrdila, že u nich k zmene fakturácie špedičných prepráv do iného člen.štátu nedošlo.

Ovládate niekto český zákon o DPH (http://www.porada.sk/t7176-zakon-o-dani-z-pridanej-hodnoty-od-01-01-2010-a.html) ? Alebo viete o podobnej webstránke v ČR ako je naša Porada na slovensku?

Aký § českého zákona o DPH (http://www.porada.sk/t7176-zakon-o-dani-z-pridanej-hodnoty-od-01-01-2010-a.html) (obdobný nášmu § 19 odst.6 ) o tom hovorí ?
sztracena
23.03.10,11:04
No a čo také TELEKOMUNIKACNE sluzby prijate z clenskeho statu EU?
SZCO, Slovak so sidlom a podnikanim v SR, riadny platitel DPH podla §4 zacal za ucelom podnikania vyuzivat sluzby T-MOBILE AUSTRIA. Riadne im nahlasil svoje SK VAT, oni ho pekne uvadzaju na fakture a ... odvadzaju na fakture RAKUSKU DPH (!). Na fakture nie je nic o prenose danovej povinnosti.
V pripade, ak ten slovak netrva na vratenie RAKUSKEJ DPH z RAKUSKA, mam taketo faktury uvadzat niekde v evidencii DPH (a nedajboze znova samozdanovat?)
Dakujem.

na túto otázku aj mňa by zaujímala odpoveď :)
azla
23.03.10,11:53
sztracena
24.03.10,09:22
nemohol by niekto prosím odpovedať na tú otázku pod č.82
AdrianaA
24.03.10,11:30
Dodávateľská faktúra za prepravu od českej špedičnej firmy:

Česká špedícia prefaktúrovava dopravu uskutočnenú českým dopravcom nám na Slovensko a na Fa uvádza dátum dodania zhodný 3/2010 s dátumom vystavenia 3/2010.
Preprava bola uskutočnená v 2/2010.
Preto som volala českej špedícií, pýtala som sa na ich zákon o DPH (http://www.porada.sk/t7176-zakon-o-dani-z-pridanej-hodnoty-od-01-01-2010-a.html) a chcela som prerobenie faktúry s dátumom dodania 2/2010.

Hlavná ekonómka dosť veľkej špedičnej firmy mi tvrdila, že u nich k zmene fakturácie špedičných prepráv do iného člen.štátu nedošlo.

Ovládate niekto český zákon o DPH (http://www.porada.sk/t7176-zakon-o-dani-z-pridanej-hodnoty-od-01-01-2010-a.html) ? Alebo viete o podobnej webstránke v ČR ako je naša Porada na slovensku?

Aký § českého zákona o DPH (http://www.porada.sk/t7176-zakon-o-dani-z-pridanej-hodnoty-od-01-01-2010-a.html) (obdobný nášmu § 19 odst.6 ) o tom hovorí ?
Táto vec by aj mňa zaujímala, lebo tiež nám z ČR prefaktúrovali dopravu nasledovne :
dátum dodania 18.03.2010
dátum vystavenia : 18.03.2010
text : doprava z ... do.... zo dňa 29.01.2010
Rozalaia
24.03.10,11:38
Posuvam otazku c 82 .... ak nikto neodpovie, zalozim novu temu!!! Dakujem!

No a čo také TELEKOMUNIKACNE sluzby prijate z clenskeho statu EU?
SZCO, Slovak so sidlom a podnikanim v SR, riadny platitel DPH podla §4 zacal za ucelom podnikania vyuzivat sluzby T-MOBILE AUSTRIA. Riadne im nahlasil svoje SK VAT, oni ho pekne uvadzaju na fakture a ... odvadzaju na fakture RAKUSKU DPH (!). Na fakture nie je nic o prenose danovej povinnosti.
V pripade, ak ten slovak netrva na vratenie RAKUSKEJ DPH z RAKUSKA, mam taketo faktury uvadzat niekde v evidencii DPH (a nedajboze znova samozdanovat?)
Dakujem.
AdrianaA
24.03.10,13:54
Posuvam otazku c 82 .... ak nikto neodpovie, zalozim novu temu!!! Dakujem!

No a čo také TELEKOMUNIKACNE sluzby prijate z clenskeho statu EU?
SZCO, Slovak so sidlom a podnikanim v SR, riadny platitel DPH podla §4 zacal za ucelom podnikania vyuzivat sluzby T-MOBILE AUSTRIA. Riadne im nahlasil svoje SK VAT, oni ho pekne uvadzaju na fakture a ... odvadzaju na fakture RAKUSKU DPH (!). Na fakture nie je nic o prenose danovej povinnosti.
V pripade, ak ten slovak netrva na vratenie RAKUSKEJ DPH z RAKUSKA, mam taketo faktury uvadzat niekde v evidencii DPH (a nedajboze znova samozdanovat?)
Dakujem.
Neviem, či je správne aby tam bola rakúska DPH. Ale ak už tam je, tak už nesamozdaňuj. Bolo by to dvojité zdanenie . Neevidovať v evidencii DPH.
sztracena
25.03.10,08:20
Takto som to aj mala urobené, len dúfam že je to správne :)
Akik
25.03.10,09:48
Dobrý deň, potrebujem poradiť, dostali sme faktúru z Ciech na službu "zasielanie dopytov", faktúra je od platcu DPH, ale je bez DPH, moja otázka znie, či máme odviesť DPH, alebo si môžeme aj uplatniť daň na vstupe, čiže samozdanenie a v ktorých riadkoch v daňovom priznaní sa má daň nachádzať. Ďakujem za skorú odpoveď.
azla
25.03.10,10:53
Posuvam otazku c 82 .... ak nikto neodpovie, zalozim novu temu!!! Dakujem!

No a čo také TELEKOMUNIKACNE sluzby prijate z clenskeho statu EU?
SZCO, Slovak so sidlom a podnikanim v SR, riadny platitel DPH podla §4 zacal za ucelom podnikania vyuzivat sluzby T-MOBILE AUSTRIA. Riadne im nahlasil svoje SK VAT, oni ho pekne uvadzaju na fakture a ... odvadzaju na fakture RAKUSKU DPH (!). Na fakture nie je nic o prenose danovej povinnosti.
V pripade, ak ten slovak netrva na vratenie RAKUSKEJ DPH z RAKUSKA, mam taketo faktury uvadzat niekde v evidencii DPH (a nedajboze znova samozdanovat?)
Dakujem.

Mne vychádza zaradenie tejto služny pod § 15/1.

(§ 16, odst.17,16 - som vylúčila, lebo služba je poskytnutá zdaniteľnej osobe )

Potom miesto dodania služby je Slovensko. Fa má byť bez Dph.

Neviem, či by som sa uspokojila s konštatovaním, že fa už bola zdanená (rakuskou daňou).

Ak bude takáto fa v účtovníctve môže byť posúdená v súvislostiach tak, že miesto dodania je Slovensko a fa ma byť samozdanená a môže byť "dodanený výstup".

To, že si podnikateľ následne neuplatni vstup - to už nie je dôležité. - je to iba jeho právo.
Rozalaia
25.03.10,11:11
Dakujem,
unavuje ma marny boj s Rakuskym T-MOBILE ... lebo podnikatel tu rakusku DPH zaplati, nieco mi vravi, ze ju NEbude danovo uznany vydavok a este mu to aj samozdaním (ja ten vstup uplatnim).
vaneta
25.03.10,14:29
Prosím o radu.
V Čechách nám poskytli reklamu. Faktúra je bez DPH. Ja samozdaním, ale neviem, do ktorého riadku to mám uviesť. riadok 9 alebo 11.
Prosím, keby by niektor súrne odpovedal, bola by som vďačná, dnes je termín na podanie DP.
azla
25.03.10,14:47
Prosím o radu.
V Čechách nám poskytli reklamu. Faktúra je bez DPH. Ja samozdaním, ale neviem, do ktorého riadku to mám uviesť. riadok 9 alebo 11.
Prosím, keby by niektor súrne odpovedal, bola by som vďačná, dnes je termín na podanie DP.

Vaneta, si platiteľ Dph, alebo osoba registrovaná podľa § 7 ?
vaneta
25.03.10,14:49
Normalny platiteľ DPH. a mám reklmu v časopisoch, rozhlase v Poľsku, Čechách....a teraz neviem, do ktorého riadku to mám samzdaniť.
vaneta
25.03.10,14:56
Normálny platiteľ DPH. A mám faktúry za uverejnenú reklamu v časopisoch, rozhlase,...Poľsku, Čechách.....viem že to musím samozdaniť, ale v ktorom riadku daňového priznania?
petra:-)
25.03.10,15:16
Normálny platiteľ DPH. A mám faktúry za uverejnenú reklamu v časopisoch, rozhlase,...Poľsku, Čechách.....viem že to musím samozdaniť, ale v ktorom riadku daňového priznania?

(zdanenie - riadok 9 a 10, odpočet dane riadok 19) - platilo v daňových priznaniach do 31.12.2009

v daňovom priznaní od 1.1.2010 sa uvádza zdanenie do riadku 11 a 12, odpočet ostáva na riadku 19
vaneta
25.03.10,18:00
mám za to, že je to § 63 ods.3 a t.z. riadok 11 a 12. Ale prečo to oddelili. Aký je rozdiel medzi riadkom 9 a 11?
ALBO
26.03.10,09:08
Na r. 11 idú služby podľa 15/1 napr.reklamné.
Na r.9 výnimky podľa 16/4 napr. školenie na Slovensku fakturované Maďarom.
Tieto sa nedávajú ani do súhrnného výkazu ak by ste ich dodávali vy.
Akik
26.03.10,09:51
Posúvam otázku:

Dobrý deň, potrebujem poradiť, dostali sme faktúru z Čiech na službu "zasielanie dopytov", faktúra je od platcu DPH, ale je bez DPH, moja otázka znie, či máme odviesť DPH, alebo si môžeme aj uplatniť daň na vstupe, čiže samozdanenie a v ktorých riadkoch v daňovom priznaní sa má daň nachádzať. Ďakujem za skorú odpoveď.

Odpovie mi niekto prosím?
psps
29.04.10,12:58
Mám českú faktúru za službu. Aký kurz mám použiť? Podľa ECB alebo colných predpisov? Nie je mi to jasné v zákone o DPH § 26 ods. 1 a 2.
Ktorý deň kurzu mám počítať ak zdaniteľné plnenie vychádza na pondelok a deň pred dňom zdaniteľného plnenia je nedeľa? Mám brať pondelok alebo piatok? Lebo víkend nie je v kurzoch podľa ECB.
petra:-)
29.04.10,13:27
Mám českú faktúru za službu. Aký kurz mám použiť? Podľa ECB alebo colných predpisov? Nie je mi to jasné v zákone o DPH § 26 ods. 1 a 2.
Ktorý deň kurzu mám počítať ak zdaniteľné plnenie vychádza na pondelok a deň pred dňom zdaniteľného plnenia je nedeľa? Mám brať pondelok alebo piatok? Lebo víkend nie je v kurzoch podľa ECB.

Bežne sa používa kurz ECB. Kurz podľa colných predpisov sa môžete rozhodnúť používať, ale toto rozhodnutie je potrebné písomne oznámiť DÚ pred jeho prvým použitím a je záväzné počas celého kalendárneho roka.

Ak deň zdaniteľného plnenia vychádza na pondelok, použije sa piatkový kurz ECB.
SAIVI
04.05.10,18:22
..ja by som dala kurz z piatku
Iva1
06.05.10,11:49
Dobrý deň, potrebovala by som súrne poradiť. Dostala som faktúru od českej fyzickej osoby - neplátcu DPH za ilustrácie do časopisu + autorské práva. Faktúra je vystavená bez DPH. Aj takéto faktúry samozdaňujem? Ako je to so zahraničnými dodávateľmi - nezdaniteľnými osobami, aké povinnosti vyplývajú pre nás platiteľov z IČŠ. Ďakujem.
Jajina
06.05.10,12:01
Dobrý deň, potrebovala by som súrne poradiť. Dostala som faktúru od českej fyzickej osoby - neplátcu DPH za ilustrácie do časopisu + autorské práva. Faktúra je vystavená bez DPH. Aj takéto faktúry samozdaňujem? Ako je to so zahraničnými dodávateľmi - nezdaniteľnými osobami, aké povinnosti vyplývajú pre nás platiteľov z IČŠ. Ďakujem.
Na slovensku sa samozdaňujú faktúry aj od neplatcov DPH z iného štátu EÚ.
psps
18.05.10,10:57
Na slovensku sa samozdaňujú faktúry aj od neplatcov DPH z iného štátu EÚ.
Tak to mám problém, ja takého faktúry nesamozdaňujem. Niekde mám dokonca poznačený link, kde vždy zisťujem či je platiteľom DPH v Česku alebo nie je. A nevystavujem doklad Reverse-charge. Je to pre daňovákov moc veľký problém? Myslíte, že by som to mal spätne opraviť? Na výsledku je to jedno.
Jajina
18.05.10,11:17
V podstate máš pravdu "na výsledku je to jedno"
je to logické : samozdaníš - odpočítaš

Daňový úrad sa však na to díva inými očami:
- samozdaniť musíš, ak nie dodaní ťa, poškodil si štát
- odpočítať nemusíš, ak si DPH neuplatnil na odpočet tvoj problém, nie je to povinnosť, na odpočet máš len nárok pri splnení určitých podmienok

Aj takýto pohľad na vec dáva síce tiež logiku.
Mne sa ale tiež nepáči, keď DÚ dodaní za predchádzjúce obdobie aj s pokutou a odpočítať sa daň môžeš až po dodatočnom zaplatení dane v aktuálnom daňovom priznaní.

Ak máte konkrétne skúsenosti s daňovou kontrolou ohľadom neuskutočneného samozdanenia - podeľte sa s radami.
jeso
18.05.10,11:20
Môžem poprosiť o odkontrolovanie -
DF za služby / oprava stroja / z CZ pre Slováka platcu - na Slovensku samozdanenie -
na faktúre je uvedené :
den zdan. plnení: 11.5.2010
den vystavení : 14.5.2010
mne prišla 14.5.2010


kurz pre samozdanenie / DPH / z 10.5.2010
kurz pre zaúčtovanie DF do účtovníctva z 13.5.2010

Dakujem
books
18.05.10,11:39
V podstate máš pravdu "na výsledku je to jedno"
je to logické : samozdaníš - odpočítaš

Daňový úrad sa však na to díva inými očami:
- samozdaniť musíš, ak nie dodaní ťa, poškodil si štát
- odpočítať nemusíš, ak si DPH neuplatnil na odpočet tvoj problém, nie je to povinnosť, na odpočet máš len nárok pri splnení určitých podmienok

Aj takýto pohľad na vec dáva síce tiež logiku.
Mne sa ale tiež nepáči, keď DÚ dodaní za predchádzjúce obdobie aj s pokutou a odpočítať sa daň môžeš až po dodatočnom zaplatení dane v aktuálnom daňovom priznaní.

Ak máte konkrétne skúsenosti s daňovou kontrolou ohľadom neuskutočneného samozdanenia - podeľte sa s radami.

Dobrý deň,ja som mala daňovú kontrolu na DPH a dodanili nás,lebo sme nesamozdanili fa od českého podnikateľa,neplatcu DPH.
Poslali nám dodatočný platobný výmer a uviedli tam toto:Tovary a služby, pri ktorých príjemca platí daň podľa §69 ods.2 až 4 a 9 až 12 zákona v riadku 09 a 10 DP. Zaplatili sme DPH na výstupe a zároveň,keď sme splnili všetky podmienky na odpočítanie,tak sme si ju hneď aj odpočítali.
books
18.05.10,11:41
Dobrý deň,ja som mala daňovú kontrolu na DPH a dodanili nás,lebo sme nesamozdanili fa od českého podnikateľa,neplatcu DPH.
Poslali nám dodatočný platobný výmer a uviedli tam toto:Tovary a služby, pri ktorých príjemca platí daň podľa §69 ods.2 až 4 a 9 až 12 zákona v riadku 09 a 10 DP. Zaplatili sme DPH na výstupe a zároveň,keď sme splnili všetky podmienky na odpočítanie,tak sme si ju hneď aj odpočítali.

Ešte aj priložím,čo mi odpísali z DR SR na dopyt a odpoveď prišla 16.02.2010:

Dobrý deň,
na základe Vášho dopytu podaného prostredníctvom internetu Vám Daňové riaditeľstvo SR Banská Bystrica oznamuje nasledovné:
Podľa § 69 ods. 2 zákona o DPH č. 222/2004 Z.z. v z.n.p. , zdaniteľná osoba, ktorá má sídlo, miesto podnikania, prevádzkáreň alebo bydlisko v tuzemsku, je povinná platiť daň pri službe a pri tovare dodanom
s inštaláciou alebo montážou, ktoré jej dodala zahraničná osoba z iného členského štátu alebo z tretieho štátu, ak ide o službu alebo tovar s miestom dodania v tuzemsku.
Zdaniteľná osoba nie je povinná platiť daň, ak je zahraničná osoba platiteľom.
Miesto dodania služby vzťahujúcej sa na nehnuteľnosť je podľa § 15 ods. 2 v znení zákona o DPH do 31.12.2009 miesto, kde sa nehnuteľnosť nachádza, čo je vo Vašom prípade tuzemsko, z čoho vyplýva, že ste osobou povinnou platiť daň.
Zároveň Vám vzniká právo na odpočítanie dane podľa § 49 ods. 2 písm. b/ a uplatniť si právo na odpočítanie je možné podľa § 51 ods. 1 písm. b/,ak je daň uvedená v záznamoch podľa § 70 zákona o DPH.
Oddelenie metodiky daní a služieb
DR SR pracovisko Banská Bystrica

Váš dopyt:

Dobrý deň,
Firma má sídlo v SR,je platiteľom DPH a prijala faktúru v roku 2009 od českého živnostníka (neplatca DPH),ktorý vykonal stavebné práce na stavbe na SK.
V takomto prípade slovenská firma použije metódu samozdanenia (vstup aj výstup)?
Ďakujem.
liba2
18.05.10,11:48
books, prosím dopíš do tej odpovedi z DU aj dátum odpovede; ďakujem.
jeso
18.05.10,12:04
Môžem poprosiť o odkontrolovanie -
DF za služby / oprava stroja / z CZ pre Slováka platcu - na Slovensku samozdanenie -
na faktúre je uvedené :
den zdan. plnení: 11.5.2010
den vystavení : 14.5.2010
mne prišla 14.5.2010


kurz pre samozdanenie / DPH / z 10.5.2010
kurz pre zaúčtovanie DF do účtovníctva z 13.5.2010

Dakujem

rozhodujúci den pre výpočet DPH - samozdanenie pri službe je den zdaniteľného plnenia-
dodanie služby rieši § 19 ods.2- ale tam vypadlo dodanie služby zahraničnou osobou...
skúsi niekto pomôcť
jeso
21.05.10,05:32
Môžem poprosiť o odkontrolovanie -
DF za služby / oprava stroja / z CZ pre Slováka platcu - na Slovensku samozdanenie -
na faktúre je uvedené :
den zdan. plnení: 11.5.2010
den vystavení : 14.5.2010
mne prišla 14.5.2010


kurz pre samozdanenie / DPH / z 10.5.2010
kurz pre zaúčtovanie DF do účtovníctva z 13.5.2010

Dakujem
posúvam
jeso
21.05.10,08:32
(zdanenie - riadok 9 a 10, odpočet dane riadok 19) - platilo v daňových priznaniach do 31.12.2009

v daňovom priznaní od 1.1.2010 sa uvádza zdanenie do riadku 11 a 12, odpočet ostáva na riadku 19


príspevok 96
nemal by byť odpočet na riadku 21 ?
lenkam68
21.05.10,09:01
[/COLOR]


príspevok 96
nemal by byť odpočet na riadku 21 ?

Nie, na r. 21 ide odpočet len z tuzemských faktúr bez dobropisov- § 51 ods. 1 písm. a).
a_je_to
21.05.10,09:35
Môžem poprosiť o odkontrolovanie -
DF za služby / oprava stroja / z CZ pre Slováka platcu - na Slovensku samozdanenie -
na faktúre je uvedené :
den zdan. plnení: 11.5.2010
den vystavení : 14.5.2010
mne prišla 14.5.2010

kurz pre samozdanenie / DPH / z 10.5.2010
kurz pre zaúčtovanie DF do účtovníctva z 13.5.2010

Dakujem


rozhodujúci den pre výpočet DPH - samozdanenie pri službe je den zdaniteľného plnenia-
dodanie služby rieši § 19 ods.2- ale tam vypadlo dodanie služby zahraničnou osobou...
skúsi niekto pomôcť


Aj kurz pre samozdanenie, aj kurz pre zaúčtovanie do účtovníctva bude z 10.5.2010, Deň zdaniteľného plnenia je podľa § 19, ods. 2 jednovetovo jasný, odlišná úprava pre zahraničné faktúry od 1..2010 vypadla. Ale pre účtovníctvo zostal ...§ 24, ods. 2, písm. a, ZoÚ ... ktorý hovorí že :

(2) Ak tento zákon neustanovuje inak, majetok a záväzky vyjadrené v cudzej mene prepočítava účtovná jednotka na eurá referenčným výmenným kurzom určeným a vyhláseným Európskou centrálnou bankou alebo Národnou bankou Slovenska33a)
a) v deň predchádzajúci dňu uskutočnenia účtovného prípadu alebo v iný deň, ak toustanovuje osobitný predpis, 34)

.... ďalej § 2, ods. 1 PÚP hovorí že :
(1) Dňom uskutočnenia účtovného prípadu je deň splnenia dodávky, platby záväzku, inkasa pohľadávky, započítania pohľadávky, postúpenia pohľadávky, prevzatia dlhu, poskytnutia a prijatia preddavku, úhrady úveru

.... dňom účtovného prípadu je teda deň dodania služby, nie deň doručenia faktúry.
a_je_to
21.05.10,09:41
[/COLOR]


príspevok 96
nemal by byť odpočet na riadku 21 ?



Nie, na r. 21 ide odpočet len z tuzemských faktúr bez dobropisov- § 51 ods. 1 písm. a).

Jasné, že z týchto príspevkov má pravdu jeso, nie lenkam68 .... pretože riadok 21 v priznaní 2010 /viď červenú farbu v príspevku/ nie je určený pre odpočet, ale pre vyčíslenie Daň celkom .
lenkam68
21.05.10,10:03
Už som svoju odpoveď škrtla. Nepozorne som si prečítala prísp. č. 96 a vychádzala som z toho, že sa jedná o r. 2009. Ďakujem za opravu.
u.erika
03.06.10,20:52
Dostali sme Fa za služby /zhotovenie rákosovej strechy/od maď. partnera:"Zjednodušená hotovostná FA". Vyfakturovali nám s 20%-nou DPH. Dole na FA je napísaná, že konečná suma Fa obsahuje 25%-nú DPH.My sme platitelia DPH. Oni majú DIČ, ale asi IČ DPH nie. Hľadala som na stránke drsr - Europa site-kontrola, - IČ DPH neplatné.
Maďarská fy fakturovola slovenskej Fy, a služba bola dodaná v ČR.
My sme prácu vyfakturovali českej fy /platcovi DPH/ bez DPH.
Faktura je vystavená správne? Máme Fa takto zaplatiť, potom samozdaniť?
Jajina
04.06.10,05:33
Dostali sme Fa za služby /zhotovenie rákosovej strechy/od maď. partnera:"Zjednodušená hotovostná FA". Vyfakturovali nám s 20%-nou DPH. Dole na FA je napísaná, že konečná suma Fa obsahuje 25%-nú DPH.My sme platitelia DPH. Oni majú DIČ, ale asi IČ DPH nie. Hľadala som na stránke drsr - Europa site-kontrola, - IČ DPH neplatné.
Maďarská fy fakturovola slovenskej Fy, a služba bola dodaná v ČR.
My sme prácu vyfakturovali českej fy /platcovi DPH/ bez DPH.
Faktura je vystavená správne? Máme Fa takto zaplatiť, potom samozdaniť?
Nedáva to logiku:
- ak maďarská firma neni platca DPH, tak nemôže fakturovať s maďarskou DPH

Miesto dodania:
§ 16 odst.1 - Miesto dodania služby vzťahujúcej sa na nehnuteľnosť ....... je miesto, kde sa nehnuteľnosť nachádza.
Čiže samozdanenie by malo prebehnút v ČR ?
(niekto kto má s týmto problémom väčšie skúsenosti nech ma opraví ak sa mýlim)
irena249
08.06.10,08:45
Dobrý deň, sme plátcovia DPH, dostali sme fa od spoločnosti UPC spolu so sprievodným listom ohľadom zmeny prevádzkovateľa služby. Na faktúre za 6/2010 je už uvedený dodávateľ so sídlom v Luxembursku. IČ DPH dodávateľa je platné. Na faktúre je uvedené: 'DPH je prenesená na príjemcu služby v súlade s článkom 56 a článkom 196 smernice Rady Európskej únie 2006/112/EC z 28.11.200. Čo sa pre nás mení v súvislosti s DPH? Bude to samozdanenie? Riadky priznania 11,12,21? ďakujem
Vivči
10.06.10,21:58
Dobrý deň, prosím Vás o pomoc vo veci:
1. Sme sro máme IC DPH SK. Česká firma pod IČ DPH CZ ,nám vypomáhala na oprave ciest. Faktúru vystavili bez DPH.Padá to pod par.16, ods.1 zákona o DPH, nakoľko nehnuteľnosť sa nachádza na území SR. Mám to samozdaniť? Ak áno do ktorého riadku uvediem v daňovom priznaní o DPH? Študujem, študujem, ale som už z toho tak pometená.
2. Aj naša firma im vypomáha ak máme voľné kapacity, tiež oprava ciest ale v ČR. Fakturujem bez DPH, par.16 ods.1, nehnuteľnosť v ČR. Neuvediem to do daňového priznania o DPH, ani do súhrnneho výkazu podľa poučenia. Je to správne???

Ďakujem za pomoc.
lenkam68
11.06.10,05:21
1. áno, treba to samozdaniť a uvedieš to na r. 9, 10 - výstup a r. 21 - vstup
2. faktúra bude bez DPH, do daň. priznania ani do SV ju neuvádzaš
Agerát
23.06.10,07:01
Dobrý deň, prosím o radu: (sme špedičná spoločnosť)

Došlá faktúra za nedodržanie termínov nakládky a vykládky - samozdaňujem?

došlá faktúra za škodu spôsobenú na tovare pri jeho preprave -
samozdaňujem?

vopred ďakujem za odpovede
a_je_to
11.07.10,18:35
Dobrý deň, prosím o radu: (sme špedičná spoločnosť)
Došlá faktúra za nedodržanie termínov nakládky a vykládky - samozdaňujem?
došlá faktúra za škodu spôsobenú na tovare pri jeho preprave -
samozdaňujem?
vopred ďakujem za odpovede

Prenos daňovej povinnosti na príjemcu tovaru, alebo služby /samozdanenie/ je upravený v § 69, pre platiteľa hlavne v ods. 2 a 6. Sankcia za nedodržanie termínov, ani náhrada škody nie sú uvedené ani v § 69, ani zdaniteľným plnením podľa zákona o DPH. Napokon, faktúra z EÚ by pri týchto plneniach nemala mať ani odkaz na prenos daňovej povinnosti, ktorý je titulom pre samozdaňovanie.
Nie, ani sankcia, ani náhrada škody z EU sa v tuzemsku nesamozdaňuje, žiadne plnenie pridanej hodnoty ste nedostali, iba ste stratili.
Vivči
12.07.10,22:20
Dobrý deň, prosim o radu,
česká dopravca IČ DPH CZ, vykonala prepravu z ČR do HU pre našu firmu IČ DPH SK. Faktúru vystavil bez DPH. Je jasné že to musím samozdaniť, ale do ktorého riadku uvediem v priznaní DPH? je to r. 7 alebo 13? Ďakujem za odpoveď.
lenkam68
13.07.10,09:31
Dobrý deň, prosim o radu,
česká dopravca IČ DPH CZ, vykonala prepravu z ČR do HU pre našu firmu IČ DPH SK. Faktúru vystavil bez DPH. Je jasné že to musím samozdaniť, ale do ktorého riadku uvediem v priznaní DPH? je to r. 7 alebo 13? Ďakujem za odpoveď.
Samozdaňuješ podľa § 69 ods. 3, teda riadky DP 11, 12 a 21.
VieraPopluharova
13.07.10,09:40
Dobry den,

uz sa tu popisalo veľa o samozdanení i ja osobne. No chcela by som sa uistit pri jednej fakture z ČR.
Mam vystavenu fakturu od platcu DPH pod DIC:CZ za tovar, ktorý klient dalej predáva, na fakture je uvedene , ze podla § 64 ods. 1 pism.k) zákona 235/2004 je dodanie tovaru oslobodené od DPH.
Ak tomu dobre rozumiem ta § 64 je zhodny u na s s § 43 zakona o DPH a musim tento tovar samozdanit. Samozdanim to sposobom na vstupe i na vystupe cize dph bude 0 a nemusim to uvadzat do suhrnneho vykazu./oprava do suhrnneho vykazu tovar, alebo sluzba/ dakujem za opravu "haluzke"
Predpokladam spravne?
Ak nie prosim opravte ma.
Dakujem
halúzka
13.07.10,09:45
Vierka, v súhrnom výkaze uvádzaš tovar (ktorý ty predávaš) a služby ktoré ty poskytuješ, nie došlé faktúry.
VieraPopluharova
13.07.10,10:03
Vierka, v súhrnom výkaze uvádzaš tovar (ktorý ty predávaš) a služby ktoré ty poskytuješ, nie došlé faktúry.

Hej, hej, prepac spatne som sa vyjadrila , ale ostatne suhlasi, vsak?
halúzka
13.07.10,18:52
Vierka, trošku zle si sa vyjadrila v príspevku 128, predpokladám, že si chcela povedať, že dopad na DPH bude nulový. Už to správne chápeš, budeš naprv daň priznávať ( daň na výstupe ) a tiež daň odpočítavať ( daň na vstupe). Neboj, občas ani my nie sme si istý tým, čím sme si istý :eek::---
sameika
15.07.10,08:40
Dobry den prajem, poprosim o radu, klient mi doniesol fa z UK za sluzby - skolenie programator + zaslanie cerifikatu,,, na fa nie je vycislena DPH ale neviem si zatial nijako overit, ci tato sluzba nie je v UK oslobodena od DPH,,, neviete mi niekto poradit,,, klient je platcom DPH,, prosim,,

:confused:
sameika
15.07.10,11:50
Dobry den prajem, poprosim o radu, klient mi doniesol fa z UK za sluzby - skolenie programator + zaslanie cerifikatu,,, na fa nie je vycislena DPH ale neviem si zatial nijako overit, ci tato sluzba nie je v UK oslobodena od DPH,,, neviete mi niekto poradit,,, klient je platcom DPH,, prosim,,

:confused:



posuvam,,,, neviete mi nik poradit?
seda
30.07.10,09:13
Dobrý deň, chcela by som si len overiť, či som dala správne DF za službu od platcu DPH z ČR za ročné zasielanie slovenských dopytov do DP DPH. Na faktúre je poznámka: Osobnou povinnou priznať a zaplatiť daň je podľa § 10 zákona o DPH platca, pre ktorého sa služba uskutočňuje. FA je bez vyčísleného DPH na 109 Eur. Do DP som dala do r.č. 11: 109, r.č.12: 20,71 a do r.č. 21: 20,71. Pozriete sa mi, či som to urobila správne? Ďakujem.
akire-erika
30.07.10,09:25
Dobrý deň, chcela by som si len overiť, či som dala správne DF za službu od platcu DPH z ČR za ročné zasielanie slovenských dopytov do DP DPH. Na faktúre je poznámka: Osobnou povinnou priznať a zaplatiť daň je podľa § 10 zákona o DPH platca, pre ktorého sa služba uskutočňuje. FA je bez vyčísleného DPH na 109 Eur. Do DP som dala do r.č. 11: 109, r.č.12: 20,71 a do r.č. 21: 20,71. Pozriete sa mi, či som to urobila správne? Ďakujem.


Pokiaľ je firma "riadny" platiteľ DPH = registrovaný podľa §4, tak to ide do r. 09:109,-EUR a r. 10:20,71 EUR. Riadok č. 21 je OK.
r. 11 a 12 sa používajú len pri registrácii podľa §7 = nie je platiteľ DPH na slovensku, ale príjme službu/ tovar z EU.
nela07
30.07.10,10:03
Pokiaľ je firma "riadny" platiteľ DPH = registrovaný podľa §4, tak to ide do r. 09:109,-EUR a r. 10:20,71 EUR. Riadok č. 21 je OK.
r. 11 a 12 sa používajú len pri registrácii podľa §7 = nie je platiteľ DPH na slovensku, ale príjme službu/ tovar z EU.

Podľa môjho názoru do r. 9,10 idú len vymedzené služby podľa par. 69 ods. 2 a 9 až 12 zákona - služby podľa par. 16 ods.1-4, 10 a 11 - tam sú nehnuteľnosti, nájom dopr. prostriedkov, kultúrne, vedecké podujatia,..., doprava a reštauračné služby, a tu nepatrí služba za zasielanie dopytov.

Naopak par. 69 odsek 3 zákona - t. j. služby v riadku 11 a 12 chápem tak, že tu patria:
1. zdaniteľné osoby
2. a právnické osoby, ktoré nie sú zd. os. a sú reg. pre daň
teda podľa mňa všetky osoby aj platcovia dane. Sú povinné platiť daň pri službe dodanej zahr. osobou ak je miesto dod. služby v tuzemsku.
Ak sa mýlim, opravte ma.
seda
30.07.10,20:10
Dobrý večer, ďakujem za odpovede, no teraz neviem, či som to dala alebo nedala správne. Prosím, ešte niekto poradí?
petra:-)
31.07.10,19:36
Dobrý deň, chcela by som si len overiť, či som dala správne DF za službu od platcu DPH z ČR za ročné zasielanie slovenských dopytov do DP DPH. Na faktúre je poznámka: Osobnou povinnou priznať a zaplatiť daň je podľa § 10 zákona o DPH platca, pre ktorého sa služba uskutočňuje. FA je bez vyčísleného DPH na 109 Eur. Do DP som dala do r.č. 11: 109, r.č.12: 20,71 a do r.č. 21: 20,71. Pozriete sa mi, či som to urobila správne? Ďakujem.

Urobili ste to správne.
vierka22
13.08.10,13:25
Dobrý deň. Chcela by som Vás poprosiť o radu. Mám prijatú FA z Čiech za služby /prenájom plochy výstavy/, kde je vyčíslená DPH 20%.
Základ 5244,45 Eur
DPH 20% 1048,89
Spolu: 6293,34
Ako to mám zaúčtovať, sumu 6293,34 Samozdaniť? To by sa dalo keby tam nebola vyčíslená DPH. A ako postupovať keď šéf chce aby mu vrátili DPH z Čiech. Ešte som to nerobila. Ďakujem dopredu každému za radu, veľmi by mi to pomohlo. Vierka 22
TROYA
16.08.10,07:29
ZD by som zaúčtovala na 518 a dph na osobitnú analytiku 343, s tým, že cez daňového poradcu v cechach -prípadne existujú aj firmy, ktoré vyžiadajú za nejaké to percentíčko Vašu dph s iného ČŠ - by som požiadala o vrátenie dph. je to beh na dlhšie trate, tak veľa zdaru....
Jajina
16.08.10,08:07
Dobrý deň. Chcela by som Vás poprosiť o radu. Mám prijatú FA z Čiech za služby /prenájom plochy výstavy/, kde je vyčíslená DPH 20%.
Základ 5244,45 Eur
DPH 20% 1048,89
Spolu: 6293,34
Ako to mám zaúčtovať, sumu 6293,34 Samozdaniť? To by sa dalo keby tam nebola vyčíslená DPH. A ako postupovať keď šéf chce aby mu vrátili DPH z Čiech. Ešte som to nerobila. Ďakujem dopredu každému za radu, veľmi by mi to pomohlo. Vierka 22
Ak je dodaná službu od dodavateľa z EÚ a faktúra je vystavená s DPH a odberateľ v SR je platcom DPH je najlepšie požiadať o prerobenie faktúry bez DPH. V opačnom prípade sa samozdaní len základ dane. O vrátenie DPH treba požiadať DÚ v príslušnom štáte EÚ.

Ale myslím si, že v Tvojom pripade ide o miesto dodania v ČR podľa výnimiek z §16 odst.1 - prenájom nehnuteľnosti.
Takúto faktúru nesamozdaňuješ. DPH prináleží ČR, čiže celá suma aj s DPH ide do nákladov.

(Prosím o kontrolu môho vysvetlenia niekym skúsenejším!)
Kačena I.
16.08.10,08:29
ZD by som zaúčtovala na 518 a dph na osobitnú analytiku 343, s tým, že cez daňového poradcu v cechach -prípadne existujú aj firmy, ktoré vyžiadajú za nejaké to percentíčko Vašu dph s iného ČŠ - by som požiadala o vrátenie dph. je to beh na dlhšie trate, tak veľa zdaru....

Keď žiadaš o vrátenie DPH z iného ČŠ, tak už to nie je 343xx, ale pohľadávka 315xx
zamako
18.08.10,13:41
jajina/ vierka 22 - alebo skôr §16 ods.3 - Miestom dodania kultúrnych, umeleckých, športových, vedeckých, vzdelávacích, zábavných a podobných služieb, ako napríklad služieb na výstavách a veľtrhoch, vrátane ich organizovania a s nimi súvisiacich doplnkových služieb je miesto, kde sa tieto služby fyzicky vykonajú....
vierka22
18.08.10,15:29
Chcem sa poďakovať TROY A JANINE za radu. Fa mi v CZ neprerobia,lebo zdan.pln. je v CZ. Na daňovom mi poradiť nevedeli asi to urobím tak ako mi radila TROYA základ na 518 a českú DPH na 315. Dnes som mala blbý deň ohľadom tejto faktúry. My túto sumu faktúrujeme inej firme /sprost.výstavy/ a tým pádom sa nám v DPH v zdan.obch. navýši o cca 1000 Eur a do odčítania si to nemôžem dať. Šéf ma za to sfúkol a nevedel to pochopiť. Neviem ako mu to mám po lopate vysvetliť. Blbý deň čo už..Vierka22
TROYA
19.08.10,05:51
akože ved na 315 je pohladavka voci du v cz. tak to du vrati, len to bude trosku dlhsie trvat, a ak to sef nebude pozadovať od du cz môže to byt spolu zo zd na 518
sacka1
20.08.10,06:17
Ak je dodaná službu od dodavateľa z EÚ a faktúra je vystavená s DPH a odberateľ v SR je platcom DPH je najlepšie požiadať o prerobenie faktúry bez DPH. V opačnom prípade sa samozdaní len základ dane. O vrátenie DPH treba požiadať DÚ v príslušnom štáte EÚ.

Ale myslím si, že v Tvojom pripade ide o miesto dodania v ČR podľa výnimiek z §16 odst.1 - prenájom nehnuteľnosti.
Takúto faktúru nesamozdaňuješ. DPH prináleží ČR, čiže celá suma aj s DPH ide do nákladov.

(Prosím o kontrolu môho vysvetlenia niekym skúsenejším!)

od roku 2010 je možnosť požiadať o vrátenie DPH zo štátou EU prostredníctvom portáluu DRSR, ale myslím, že je tam podmienka zaručného elektronického podpisu.
alušik
21.08.10,09:58
Chcela by som poprosiť o radu ohľadom faktúry za reklamu z Rakúska. Ono v podstate nejde o klasickú faktúru. Rakúsky športový klub požiadal slovenskú firmu - platiteľa DPH o sponzorský príspevok. Slovenská firma však trvala na tom, že sponzorský príspevok neposkytne, ale peňažné prostriedky poukáže v prípade, že bude zverejnená reklama tejto firmy na medzinárodnom turnaji. Stalo sa tak a prostredníctvom informačného buletinu bola reklama tejto slovenskej firmy zverejnená. Mám teda akoby len list, na ktorom je uvedené, že požadujú zaplatiť 250 € za reklamu, ktorú v tejto brožúrke zverejnili (mám ju v prílohe listu ako dôkaz). Z pohľadu dane z príjmov to teda určite môžem chápať ako daňovo uznaný náklad, len mám teraz problém, čo sa týka dane z pridanej hodnoty. Môže sa činnosť športového klubu (ten podľa môjho názoru určite nie je zriadený na podnikanie) chápať ako ekonomická činnosť v zmysle zákona o DPH? Mám podľa Vás túto reklamu samozdaniť?:confused:
Mária.K.
23.08.10,11:42
Chcela by som poprosiť o radu ohľadom faktúry za reklamu z Rakúska. Ono v podstate nejde o klasickú faktúru. Rakúsky športový klub požiadal slovenskú firmu - platiteľa DPH o sponzorský príspevok. Slovenská firma však trvala na tom, že sponzorský príspevok neposkytne, ale peňažné prostriedky poukáže v prípade, že bude zverejnená reklama tejto firmy na medzinárodnom turnaji. Stalo sa tak a prostredníctvom informačného buletinu bola reklama tejto slovenskej firmy zverejnená. Mám teda akoby len list, na ktorom je uvedené, že požadujú zaplatiť 250 € za reklamu, ktorú v tejto brožúrke zverejnili (mám ju v prílohe listu ako dôkaz). Z pohľadu dane z príjmov to teda určite môžem chápať ako daňovo uznaný náklad, len mám teraz problém, čo sa týka dane z pridanej hodnoty. Môže sa činnosť športového klubu (ten podľa môjho názoru určite nie je zriadený na podnikanie) chápať ako ekonomická činnosť v zmysle zákona o DPH? Mám podľa Vás túto reklamu samozdaniť?:confused:
Vidím tu dve problematické miesta:
1. potrebujete preukázať, že vašu požiadavku na realizáciu reklamy rakúsky športový klub akceptoval, t.j. že služba bola skutočne dodaná,
2. potrebujete preukázať, že rakúsky športový klub je zahraničná zdaniteľná osoba, ktorá ak poskytla službu podľa § 15 ods. 1 do iného členského štátu, mala pred poskytnutím tejto služby požiadať o IČ DPH v Rakúsku (ak ho predtým nemala pridelené).
Na základe uvedených skutočností by ste službu samozdanili a rakúsky športový klub by ju uviedol do súhrnného výkazu.
Ak skutočnosti, ktoré som uviedla neviete preukázať, potom by som vnímala poskytnuté prostriedky ako dar.
alušik
23.08.10,12:31
1. Toto dokázať samozrejme viem - mám v prílohe "faktúry" (požiadavky na platbu) - akoby brožúru vydanú pri príležitosti súťaže, kde mám naozaj uvedenú reklamu. A oni sami na tom liste píšu "FAktúra za reklamu".
2. Samozrejme, že práve táto časť ma necháva na pochybnostiach pri samozdanení, pretože s istotou viem, že tento športový klub sa nebol registrovať pred poskytnutím služby (IČ DPH na faktúre neuviedol). Ale nemyslím si, že ja by som mala riešiť ich registráciu - je to myslím ich problém a pre nich vyplynú príslušné sankcie za neregistráciu pred dodaním služby. Nemal by to byť teda dôvod, pre ktorý by som ja mala príslušné plnenie chápať ako dar. Alebo sa mýlim? :confused:
betka
23.08.10,14:02
1. Toto dokázať samozrejme viem - mám v prílohe "faktúry" (požiadavky na platbu) - akoby brožúru vydanú pri príležitosti súťaže, kde mám naozaj uvedenú reklamu. A oni sami na tom liste píšu "FAktúra za reklamu".
2. Samozrejme, že práve táto časť ma necháva na pochybnostiach pri samozdanení, pretože s istotou viem, že tento športový klub sa nebol registrovať pred poskytnutím služby (IČ DPH na faktúre neuviedol). Ale nemyslím si, že ja by som mala riešiť ich registráciu - je to myslím ich problém a pre nich vyplynú príslušné sankcie za neregistráciu pred dodaním služby. Nemal by to byť teda dôvod, pre ktorý by som ja mala príslušné plnenie chápať ako dar. Alebo sa mýlim? :confused:


V tomto prípade ide určite o ekonomickú činnosť-poskytuje reklamu, dosahujú ňou príjem.

Zdroj: DUPP/6-7/2010 Ing. Zdenka JAblonková. Citát:

Upozornenie:

Ak ZO, ktorá je príjemcom služby od poskytovateľa usadeného v inom ČŠ, pri kt. je miesto dodania podľa par. 15/1 zákona v tuzemsku, nesplní registračnú povinnosť, nebude mať pridelené IČ DPH a poskytovateľ jej poskytne službu s daňou (poskytovateľ bude vychádzať z predpokladu, že príjemca služby nie je ZO), ZO je povinná zaplatiť ako príjemca služby DU daň podľa par. 69/3 zákona. Nesplnením registračnej povinnosti sa vystavuje dvojitému zdanenie
Mária.K.
23.08.10,14:13
1. Toto dokázať samozrejme viem - mám v prílohe "faktúry" (požiadavky na platbu) - akoby brožúru vydanú pri príležitosti súťaže, kde mám naozaj uvedenú reklamu. A oni sami na tom liste píšu "FAktúra za reklamu".
2. Samozrejme, že práve táto časť ma necháva na pochybnostiach pri samozdanení, pretože s istotou viem, že tento športový klub sa nebol registrovať pred poskytnutím služby (IČ DPH na faktúre neuviedol). Ale nemyslím si, že ja by som mala riešiť ich registráciu - je to myslím ich problém a pre nich vyplynú príslušné sankcie za neregistráciu pred dodaním služby. Nemal by to byť teda dôvod, pre ktorý by som ja mala príslušné plnenie chápať ako dar. Alebo sa mýlim? :confused:
Ja som nemala na mysli, že by ste mali riešiť ich registráciu.
Vychádzam z toho, čo nadväzne hovoria § 5 a § 69 zákona o DPH:

§ 69 – Osoby povinné platiť daň
(3) Zdaniteľná osoba a právnická osoba, ktorá nie je zdaniteľnou osobu a je registrovaná pre daň podľa § 7, sú povinné platiť daň pri službe dodanej zahraničnou osobou z iného členského štátu alebo zahraničnou osobou z tretieho štátu, ak je miesto dodania služby podľa § 15 ods. 1 v tuzemsku.


§ 5

(1) Zdaniteľná osoba, ktorá nemá v tuzemsku sídlo, miesto podnikania, prevádzkareň, bydlisko alebo sa v tuzemsku obvykle nezdržiava (ďalej len "zahraničná osoba"), je povinná podať žiadosť o registráciu pre daň Daňovému úradu Bratislava I pred začatím vykonávania činnosti, ktorá je predmetom dane....

Podľa legislatívnej skratky zavedenej v § 5 zákona o DPH je zahraničnou osobou len zahraničná zdaniteľná osoba.
Ak osoba, ktorá vám poskytla službu s miestom dodania na Slovensku nie je zdaniteľnou osobou, nie ste v zmysle § 69 ods. 3 v nadväznosti definíciu zahraničnej osoby zavedenú legislatívnou skratkou v § 5, osobou povinnou platiť daň.
Ak nie ste osobou povinnou platiť daň, nemáte ani pri dobrovoľnom samozdanení nárok na odpočet DPH, ktorý si pri samozdanení uplatníte.
alušik
24.08.10,05:58
§ 5
(1) Zdaniteľná osoba, ktorá nemá v tuzemsku sídlo, miesto podnikania, prevádzkareň, bydlisko alebo sa v tuzemsku obvykle nezdržiava (ďalej len "zahraničná osoba"), je povinná podať žiadosť o registráciu pre daň Daňovému úradu Bratislava I pred začatím vykonávania činnosti, ktorá je predmetom dane....

Majka, práve preto som išla po definícii zdaniteľnej osoby a pýtala som sa, či tento športový klub môžem považovať za zdaniteľnú osobu...? Alebo teda konkrétne, či môžem túto činnosť považovať za ekonomickú činnosť.
Ostatné veci by boli splnené - miesto dodania takýchto služieb by bolo tuzemsko. Bolo mi úplne jasné, že ak nemám povinnosť zdaniť sa, tak si nemôžem potom ani DPH odpočítať. Oponovala som preto, že inak by ste toto dodanie služby považovali za dar - s tým som nesúhlasila.;) Predsa to, či je nejaká osoba zdaniteľná z pohľadu DPH, nemôže mať vplyv na to, ako z pohľadu dane z príjmu účtujem danú faktúru. Buď ide o reklamu, alebo ide o dar. V tomto prípade som však presvedčená, že o dare účtovať určite nebudem.
Aj tak v konečnom dôsledku nie som múdrejšia - či mám, alebo nemám toto dodanie reklamy samozdaniť.
Mária.K.
24.08.10,07:18
Majka, práve preto som išla po definícii zdaniteľnej osoby a pýtala som sa, či tento športový klub môžem považovať za zdaniteľnú osobu...? Alebo teda konkrétne, či môžem túto činnosť považovať za ekonomickú činnosť.
Ostatné veci by boli splnené - miesto dodania takýchto služieb by bolo tuzemsko. Bolo mi úplne jasné, že ak nemám povinnosť zdaniť sa, tak si nemôžem potom ani DPH odpočítať. Oponovala som preto, že inak by ste toto dodanie služby považovali za dar - s tým som nesúhlasila.;) Predsa to, či je nejaká osoba zdaniteľná z pohľadu DPH, nemôže mať vplyv na to, ako z pohľadu dane z príjmu účtujem danú faktúru. Buď ide o reklamu, alebo ide o dar. V tomto prípade som však presvedčená, že o dare účtovať určite nebudem.
Aj tak v konečnom dôsledku nie som múdrejšia - či mám, alebo nemám toto dodanie reklamy samozdaniť.
Ťažko radiť. Môj názor je taký, že športový klub vykonal ekonomickú činnosť, z ktorej dosiahol príjem a na základe toho by podľa nášho § 3 zákona o DPH mal byť zdaniteľnou osobou. Avšak z informácií, ktoré mám zo školenia od Ing. Jablonkovej vyplýva,že ak nemám dôkaz, že daná osoba zo zahraničia je zdaniteľnou osobou, nemôžem ju za zdaniteľnú osobu považovať. Konkrétne v písomných materiáloch, ktoré som dostala počas účasti na jej prednáške je vo výklade uvedené: "Pri dodaní cezhraničnej služby v rámci EÚ bude poskytovateľ služby na účely § 15 ods. 1 a 2 zákona o DPH vychádzať z predpokladu, že osoba, ktorá má IČ DPH, je zdaniteľnou osobou a osoba, ktorá nemá IČ DPH, nie je zdaniteľnou osobou."
Ako dar som to odporúčala účtovať preto, lebo som si nebola istá, nakoľko máte podložené, že ide naozaj o službu reklamy a na druhej strane - ak to chcete považovať za službu reklamy, ktorú by ste samozdanili a neuplatnili si odpočet, tak na tom nie ste o nič lepšie, ako keď transakciu zaúčtujete ako dar. Jediné riešenie je získať relevantnejší dôkaz o tom, že sú zdaniteľnou osobu a ak takýto dôkaz nezískate, získať aspoň písomné stanovisko z DRSR, že naozaj bez prideleného IČ DPH nemôžete chápať tento športový klub ako zdaniteľnú osobu. Lebo vyjadrenie Ing. Jablonkovej, že bez prideleného IČ DPH, nie sú zdaniteľnou osobou si síce vážim, ale nikde to až tak celkom priezračne nevidím v zákone napísané.
Mária.K.
24.08.10,07:39
Majka, práve preto som išla po definícii zdaniteľnej osoby a pýtala som sa, či tento športový klub môžem považovať za zdaniteľnú osobu...? Alebo teda konkrétne, či môžem túto činnosť považovať za ekonomickú činnosť.
Ostatné veci by boli splnené - miesto dodania takýchto služieb by bolo tuzemsko. Bolo mi úplne jasné, že ak nemám povinnosť zdaniť sa, tak si nemôžem potom ani DPH odpočítať. Oponovala som preto, že inak by ste toto dodanie služby považovali za dar - s tým som nesúhlasila.;) Predsa to, či je nejaká osoba zdaniteľná z pohľadu DPH, nemôže mať vplyv na to, ako z pohľadu dane z príjmu účtujem danú faktúru. Buď ide o reklamu, alebo ide o dar. V tomto prípade som však presvedčená, že o dare účtovať určite nebudem.
Aj tak v konečnom dôsledku nie som múdrejšia - či mám, alebo nemám toto dodanie reklamy samozdaniť.
Pozri si ešte tieto otázky a odpovede - napr. odpoveď na otázku č. 44. Len tam je situácia riešená z inej strany, takže to nie je celkom tvoj prípad. Ale na pojem zdaniteľnej osoby sa pozerajú rovnako ako uvádzala Ing. Jablonková.
http://www.porada.sk/t123823-p5-otazky-a-odpovede-drsr-dan-z-pridanej-hodnoty.html

(http://www.porada.sk/t123823-p5-otazky-a-odpovede-drsr-dan-z-pridanej-hodnoty.html)
florin
26.08.10,08:41
Ahojte poraďáci !
Fak. za služby( laboratorne vyšetrenie) z Čiech bez DPH samozdaním? Na faktúre nie je odkaz na žiadny zákon o tom, kto je povinný platiť daň.
elpka
07.09.10,12:05
Ahojte, chcela by som Vás poprosiť o radu....prevádzam služby (opravy spotrebičov) na území SR, ale faktúry vystavujem firme do Maďarska s ktorou mám uzavretú zmluvu, obaja sme platcami DPH, chcela by som sa opýtať či ja mám fakturovať za opravy s DPH, alebo bez DPH?
Vopred ďakujem za radu...
petra:-)
07.09.10,12:47
Ahojte, chcela by som Vás poprosiť o radu....prevádzam služby (opravy spotrebičov) na území SR, ale faktúry vystavujem firme do Maďarska s ktorou mám uzavretú zmluvu, obaja sme platcami DPH, chcela by som sa opýtať či ja mám fakturovať za opravy s DPH, alebo bez DPH?
Vopred ďakujem za radu...

V uvedenom prípade ide o služby definované ako ocenenie hnuteľného hmotného majetku a práce na hnuteľnom hmotnom majetku. Za predpokladu, že odberateľ je zdaniteľnou osobou bude miesto dodania určené podľa § 15 ods. 1 - miestom dodania je miesto, kde má odberateľ sídlo alebo miesto podnikania. Ak fakturujete maďarskej zdaniteľnej osobe, faktúra bude vystavená bez DPH s náležitosťami podľa podľa § 73.

V prípade, že by ste tieto služby dodávali osobe inej ako zdaniteľnej osobe, posudzuje sa miesto dodania podľa § 16 ods. 9 - miestom dodania je miesto, kde sa tieto služby vykonajú - v uvedenom prípade SR - potom faktúra bude so slovenskou DPH.
elpka
07.09.10,13:06
V uvedenom prípade ide o služby definované ako ocenenie hnuteľného hmotného majetku a práce na hnuteľnom hmotnom majetku. Za predpokladu, že odberateľ je zdaniteľnou osobou bude miesto dodania určené podľa § 15 ods. 1 - miestom dodania je miesto, kde má odberateľ sídlo alebo miesto podnikania. Ak fakturujete maďarskej zdaniteľnej osobe, faktúra bude vystavená bez DPH s náležitosťami podľa podľa § 73.

V prípade, že by ste tieto služby dodávali osobe inej ako zdaniteľnej osobe, posudzuje sa miesto dodania podľa § 16 ods. 9 - miestom dodania je miesto, kde sa tieto služby vykonajú - v uvedenom prípade SR - potom faktúra bude so slovenskou DPH.

Veľmi pekne ďakujem za radu....
podľa toho vyplýva, že keď robím servis výrobkov na území SR a aj výrobky sú predávané na území SR ,ale za tieto služby fakturujem zahraničnému partnerovi, tak by som nemala účtovať DPH. Je to tak správne?
od maďarského partnera mi prišiel takýto mail....
Chcel by som Vás informovať, aby prijaté faktúry zo zahraničia (ak predmet faktúry je služba) evidujeme a spracovávame bez DPH. Podľa zákona o DPH to treba opraviť a znovu vystaviť.
Chcel by som Vás poprosiť o vystavenie faktúry bez DPH.

poprosím... dedukujem správne?
ondrejvla
07.09.10,13:17
Veľmi pekne ďakujem za radu....
podľa toho vyplýva, že keď robím servis výrobkov na území SR a aj výrobky sú predávané na území SR ,ale za tieto služby fakturujem zahraničnému partnerovi, tak by som nemala účtovať DPH. Je to tak správne?
od maďarského partnera mi prišiel takýto mail....
Chcel by som Vás informovať, aby prijaté faktúry zo zahraničia (ak predmet faktúry je služba) evidujeme a spracovávame bez DPH. Podľa zákona o DPH to treba opraviť a znovu vystaviť.
Chcel by som Vás poprosiť o vystavenie faktúry bez DPH.

poprosím... dedukujem správne?

Evička, vystavuješ faktúru bez DPH, v tvojom prípade nejde o ocenenie hnuteľného hmotného majetku, nakoľko sa jedná o opravu drobných elektrospotrebičov, odberateľ je platiteľ DPH, na fa musíš uviesť jeho IČ DPH a postupuješ ako bolo vyššie.
elpka
08.09.10,07:26
Evička, vystavuješ faktúru bez DPH, v tvojom prípade nejde o ocenenie hnuteľného hmotného majetku, nakoľko sa jedná o opravu drobných elektrospotrebičov, odberateľ je platiteľ DPH, na fa musíš uviesť jeho IČ DPH a postupuješ ako bolo vyššie.

ďakujem Vlastička...:)
nika.sum
20.09.10,12:30
Ahoj, mam takyto pripad:
faktura od dopravcu z Norska (nie je tam uvedene IC DPH ziadnej krajiny EU) vykonal prepravu v ramci EU. Fakturoval to slovenskej firme IC DPH SK samozrejme bez DPH. Moja otazka, slovenska firma tuto fakturu samozdani?
Asi sa mal dopravca registrovat v EU, ale to asi ja neriesim vsak?
betka
21.09.10,07:10
Ahoj, mam takyto pripad:
faktura od dopravcu z Norska (nie je tam uvedene IC DPH ziadnej krajiny EU) vykonal prepravu v ramci EU. Fakturoval to slovenskej firme IC DPH SK samozrejme bez DPH. Moja otazka, slovenska firma tuto fakturu samozdani?
Asi sa mal dopravca registrovat v EU, ale to asi ja neriesim vsak?

Malo info, preprava môže byť osobná alebo preprava tovaru.

Len tak pre info ;) Norsko nie je v EU.
nika.sum
21.09.10,07:14
Malo info, preprava môže byť osobná alebo preprava tovaru.

Len tak pre info ;) Norsko nie je v EU.

Viem ze Norsko nie je v EU, ale ako krajina mimo EU, ked vykonava cinnost dopravcu v krajinach EU (napr. DE-CZ), tak by mala byt asi registrovana v danej krajine kde doprava zacina (aspon tak som to pochopila), alebo to tak musi byt len ked ide o dopravu osob? Firma kt. spominam nevykonala danu sluzbu (prepravu tovaru) pod cislo IC DPH ziadnej krajiny v EU):D

V tomto prípade ide o prepravu tovaru (sluzby z pohladu DPH posudzovane podla § 15 odst.1).
Moja otazka znie: ci je spravne ak zdanim tuto sluzbu a zaroven si uplatnim odpocet, aj ked tato firma nie je registrovana v EU?
betka
21.09.10,08:02
69/(3) Zdaniteľná osoba a právnická osoba, ktorá nie je zdaniteľnou osobu a je registrovaná pre daň podľa § 7, sú povinné platiť daň pri službe dodanej zahraničnou osobou z iného členského štátu alebo zahraničnou osobou z tretieho štátu, ak je miesto dodania služby podľa § 15 ods. 1 v tuzemsku.
nika.sum
21.09.10,09:40
dakujem, to zahranicnou osobou z tretieho som prehliadla. Este raz dakujem.
tinto
24.09.10,05:51
Ahoj Vierka22, chcel by som sa spýtať ako sa ti tento prípad podarilo vyriešiť? Já mám podobný prípad ale v Maďarsku a ja som bol aj vystavovateľ, za odpoveď ďakujem.
vierka22
27.09.10,18:06
Ahoj Tinto. My sme vystavovali v Brne a zistila som, že tá firma vystavuje všetkým faktúry aj s DPH, lebo mi musíme uhradiť daň v CZ. Potom si máme pýtať DPH z CZ a to až na rok. Teraz sa pýta daň späť za rok 2009. Potrebovala by som poradiť nejakú firmu, čo sa týmto zaoberá a vybavuje späť dph za nejaké drobné percentá. V PÚ som to zaúčtovala na 518 a českú dph som dala na 315. Neviem, či by som to nemala preúčtovať celé na 518 a keď príde z CZ dph dať to do mimoriadnych výnosov? Neviem či som Ti poradila a ak možeš poraď mi aj ty, veľmi by mi to pomohlo s tým zaúčovaním čo je správne. Vierka 22
alenad
19.10.10,11:13
Pekný deň prajem. Prosím o radu.
Česká firma (plátca dph) nám (plátcovi dph ) faktúruje školenie vykonané na území SR. Faktúra bez dph. Robím samozdanenie.
Pýtam sa aký kurz použiť ( z kt.dátumu ), a s akým dátumom mám povinnosť daň odviesť a odpočítať.
Dátum vyst.fakt. 13.10.2010
Dátum zd.plnenia 30.9.2010
Faktúra došla 13.10.2010
Ďakujem.
alenad
19.10.10,12:42
Skúsi niekto poradiť?
alenad
20.10.10,05:44
Posúvam.
alenki
22.10.10,04:43
Ja by som použila prepočet na menu EUR kurzom ECB vyhláseným v deň predchádzajúci vzniku daňovej povinnosti (§ 26), v tomto prípade je vznik daňovej povinnosti deň dodania služby 30.9.2010
alenad
22.10.10,06:15
Ja by som použila prepočet na menu EUR kurzom ECB vyhláseným v deň predchádzajúci vzniku daňovej povinnosti (§ 26), v tomto prípade je vznik daňovej povinnosti deň dodania služby 30.9.2010
Ďakujem. Tak som urobila aj ja a samozdanenie som urobila tiež s dátumom 30.9.2010 (odviedla aj odpočítala daň). Myslíte, že postup je správny?
tara05
23.10.10,14:48
Dobrý deň, prosím Vás, poradte mi, prišla nám faktura do firmy/s.r.o. platca dph/ od českej firmy /s.r.o. platca dph/ za someliersky kurz , ktorý sa konal v českej republike, faktura je s českou dph 20%, je to prosím Vás správne? a čo mám ja ako slovenská firma s tou dph urobiť? vedieme podvojne učtovníctvo, a fakturu sme uhradili aj s dph. Česká firma dph odvedie v českej republike a my si ju ako požiadame? alebo nepožiadame?Ďakujem
nika.sum
23.10.10,15:01
Dobrý deň, prosím Vás, poradte mi, prišla nám faktura do firmy/s.r.o. platca dph/ od českej firmy /s.r.o. platca dph/ za someliersky kurz , ktorý sa konal v českej republike, faktura je s českou dph 20%, je to prosím Vás správne? a čo mám ja ako slovenská firma s tou dph urobiť? vedieme podvojne učtovníctvo, a fakturu sme uhradili aj s dph. Česká firma dph odvedie v českej republike a my si ju ako požiadame? alebo nepožiadame?Ďakujem

Someliersky kurz - povedala by som, ze sa to moze posudzovat podla §16 odst.3, miesto dodania sluzby je tam kde sa fyzicky vykonavaju, cize vo vasom pripade v CR.Takze firma Vam fakturovala spravne s DPH. Vy fakturu zauctujete na ucet 518 v celej sume. ak si budete chciet vyziadat DPH z Ciech tak tu mate link kde je nieco o tom popisane:
http://www.porada.sk/t127637-vratenie-dph-zo-zahranicia.html
tara05
23.10.10,22:54
ďakujem
ccokoladecka
04.11.10,15:38
dobry den, potrebujem surne poradit. mam fakturu od platcu DPH z ČR,kde su nasledovne polozky: nakup pneu, montaz, uskladnenie, servis auta. Ma byt faktura vystavena bez DPH a mame ju samozdanit? vobec si s tym neviem rady.
Tweety
04.11.10,15:41
dobry den, potrebujem surne poradit. mam fakturu od platcu DPH z ČR,kde su nasledovne polozky: nakup pneu, montaz, uskladnenie, servis auta. Ma byt faktura vystavena bez DPH a mame ju samozdanit? vobec si s tym neviem rady.
AK ste platiteľmi, tak je vystavená správne, vy ju samozdaníte.
ccokoladecka
04.11.10,15:53
a ked sme v mali v 5. mesiaci od nich tiez fakturu za nakup pneu, ale nie je to presne vymedzene + servis, , a vtedy nam ju dali s DPH? je to chyba?
Tweety
04.11.10,15:54
a ked sme v mali v 5. mesiaci od nich tiez fakturu za nakup pneu, ale nie je to presne vymedzene + servis, , a vtedy nam ju dali s DPH? je to chyba?
Áno, je.
ccokoladecka
04.11.10,17:04
a chyba dodavatela alebo odberatela?
Tweety
04.11.10,17:05
a chyba dodavatela alebo odberatela?
Vás, pretože ak ste platiteľmi dph, mali ste to oznámiť dodáv., aby vám fakturoval tak, ako má, teda bez dph. Ak ste mu to oznámili, tak je chyba na jeho strane.
tanti
12.11.10,14:24
Dobrý deň chcela by som sa spýtať ako postupovať pri faktúre, ktorej predmetom je refakturácia dopravy tovaru dovezeného z Čiech na Slovensko od platcu DPH, či sa môže uplatniť samozdanenie. Ďakujem
tanti
15.11.10,09:10
Neviete mi niekto odpovedať? Ďakujem.
Jajina
15.11.10,09:19
Dobrý deň chcela by som sa spýtať ako postupovať pri faktúre, ktorej predmetom je refakturácia dopravy tovaru dovezeného z Čiech na Slovensko od platcu DPH, či sa môže uplatniť samozdanenie. Ďakujem
chýbajú tu informácie:
1. kto fakturuje prepravu (dopravca platca DPH v SK,CZ,...)
2. akému odberateľovi sa doprava refakturuje (platcovi DPH v SK,CZ,...)
tanti
15.11.10,09:40
Pardon neuvedomila som si to. Platbu fakturuje česká spoločnosť, ktorá dodala tovar na Slovensko, ale nie je to prepravná spoločnosť len tú sumu za prepravu prefakturovala slovenskej firme platcovi DPH, ktorej bol dodaný tovar na Slovensko.
Jajina
15.11.10,11:32
Pardon neuvedomila som si to. Platbu fakturuje česká spoločnosť, ktorá dodala tovar na Slovensko, ale nie je to prepravná spoločnosť len tú sumu za prepravu prefakturovala slovenskej firme platcovi DPH, ktorej bol dodaný tovar na Slovensko.
Česká spoločnosť by mala vystaviť faktúru za dopravu slovenskému odberateľovi bez DPH a príjemca služby na slovensku je povinný fakturovanú sumu za službu samozdaniť podľa § 15 odst.1 zákona o DPH.
Halipasa
23.11.10,20:41
Kedy mam narok na odpocet DPH a kedy povinnost odviest DPH, ak mi prisla faktura od ceskeho dodavatela za sluzby - t.j. ide o samozdanenie:
datum dodania: 30.9.2010
datum vyhotovenia faktury: 15.10.2010
faktura dosla: 1.11.2010.....
Kedze som nemala fakturu a ani som nevedela sumu atd, co mam teraz robit?

Musim dat dodatocne danove priznanie? A to znamena, ze danova povinnost mi vznikne hned a narok na odpocet budem mat az ked mi pride faktura?
To znamena, ze budem mat "sklz" 2 mesiace? ....a danovy urad mi vyrubi uroky z omeskania, nie?

dakujem vopred za pomoc
riuska
26.11.10,13:36
ahojte poradaci, potrebujem radu skusenych:)
Nie som platca DPH, predavam tovar prostrednictvom internetoveho obchodu.
Asi pred mesiacom som uzatvorila s jednou firmou zmluvu (ceskou)/ zmluvu o sprostredkovani zamestnaneckych benefitov.
Spolupraca prebieha tak, ze zamestnanec si u mna nakupi a zaplati svojimi kreditmi. Ja si jeho kredity vyzdvihnem, dodame mu tovar. Firme do ciech fakturujem celu sumu za tovar (bez DPH - nie som platca)a nasledne mi firma z ciech posle fakturu za sprostredkovanie (za to, ze mi sprostredkovali tento obchod). Zaregistrovala som sa na danovom urade ako prijemca/dodavatel sluzby z/do ineho clenskeho statu,ale nie je mi to celkom jasne s tou DPH-kou.
Ceska firma mi vystavi fakturu bez DPH na zaklade toho, ze im poslem moje ICDPH a ja potom tu na slovensku musim podat priznanie DPH ? Nie som platca DPH takze nepodavam ho teraz...potom ho podam kvartalne alebo ako?
Viem, ze musim podavat suhrnny vykaz stvrtrocne ale co s tou DPH. A co ak mi ceska firma posle fakturu s ich ceskou DPH? Uviest to v suhrnnom vykaze a tym je to vybavene? Tento tovar predavam prostrednictvom elektronickych sluzieb ale pre zakaznikov na slovensku. Iba sprostredkovatel sluzby je ceska firma....
Dufam, ze som to opisla nie velmi zlozito...ale mam v tom teraz taky chaos, ze uz aj banujem ze som sa na to dala:)
riuska
28.11.10,21:16
Posuvam,snad sa najde niekto....
D betka
29.11.10,07:01
Dobrý. Možno tu už podobný problém bol riešený, ale nevedela som sa dopátrať k odpovedi na môj problém. Mám faktúru zo zahraničia (EÚ) na právne poradenstvo - dodávateľ aj odberateľ sú plátcami DPH. Faktúra je vystavená 19.11.2010 ale obdobie, ktorého sa týka je 1.1.-31.12.2010. V ktorom mesiaci mi vznikne povinnosť samozdanenia. Ďakujem
riuska
01.12.10,18:19
Dobry den,naozaj nie je nikto kto by poradil?
nika.sum
01.12.10,18:44
ahojte poradaci, potrebujem radu skusenych:)
Nie som platca DPH, predavam tovar prostrednictvom internetoveho obchodu.
Asi pred mesiacom som uzatvorila s jednou firmou zmluvu (ceskou)/ zmluvu o sprostredkovani zamestnaneckych benefitov.
Spolupraca prebieha tak, ze zamestnanec si u mna nakupi a zaplati svojimi kreditmi. Ja si jeho kredity vyzdvihnem, dodame mu tovar. Firme do ciech fakturujem celu sumu za tovar (bez DPH - nie som platca)a nasledne mi firma z ciech posle fakturu za sprostredkovanie (za to, ze mi sprostredkovali tento obchod). Zaregistrovala som sa na danovom urade ako prijemca/dodavatel sluzby z/do ineho clenskeho statu,ale nie je mi to celkom jasne s tou DPH-kou.
Ceska firma mi vystavi fakturu bez DPH na zaklade toho, ze im poslem moje ICDPH a ja potom tu na slovensku musim podat priznanie DPH ? Nie som platca DPH takze nepodavam ho teraz...potom ho podam kvartalne alebo ako?
Viem, ze musim podavat suhrnny vykaz stvrtrocne ale co s tou DPH. A co ak mi ceska firma posle fakturu s ich ceskou DPH? Uviest to v suhrnnom vykaze a tym je to vybavene? Tento tovar predavam prostrednictvom elektronickych sluzieb ale pre zakaznikov na slovensku. Iba sprostredkovatel sluzby je ceska firma....
Dufam, ze som to opisla nie velmi zlozito...ale mam v tom teraz taky chaos, ze uz aj banujem ze som sa na to dala:)

Ak Vam ceska firma posiela fakturu za sprostredkovanie, tak vy toto nedavate do suhrnneho vykazu. Sprostredkovatelske sluzby su tusim podla par.15.odst 1 a ceska firma ak ste jej uviedli IC DPH, mala vystavit fakturu bez DPH, da ich do suhrnneho vykazu v Cechach, vy vsak musite podat DP DPH na Slovensku v danom mesiaci a zaplatit z tychto sluzieb DPH. Nakolko nie ste platitel DPH ale len registrovana podla par.7a, tak nemate narok na odpocet DPH z tejto sluzby.

Co sa tyka dodania tovaru, ide asi o zasielkovy predaj par.14. S tym nemam skusenost, ale ked ho spravne chapem, pokial dodanie tovaru do ineho clenskeho statu je pod hranicu danu v danom state, tak moze byt miesto dodania v tuzemsku a vy ako neplatitel DPh vystavujete fakturu tak ako pre tuzemskych odberatelov (bez vycislenej DPH), ale s tymto naozaj nemam skusenost.
riuska
01.12.10,22:31
Dobry vecer
dakujem Vam velmi pekne za odpoved. Este jednu otazku mam...Pisete, ze v danom mesiaci podat DP DPH, takze ho mam podavat potom mesacne alebo stvrtocne...Je predpoklad, ze to bude fakturovane kazdy mesiac, takze preto sa pytam ci kazdy mesiac (do 25.) alebo stvrrok. V tomto pripade ked platim ja DPH nemusim podavat suhrnny vykaz - teda ked mne fakturuju sluzbu? Suhrnny vyaz sa podava iba ak by som ja fakturovala sluzbu bez DPH do krajin EU? A co v takom pripade ak by som fakturovala sluzbu z DPH do krajin EU (neposkytli by mi ICDPH) aj vtedy sa podava suhrnny vykaz?
Este raz vdaka za odpoved.
nika.sum
02.12.10,09:39
Dobry vecer
dakujem Vam velmi pekne za odpoved. Este jednu otazku mam...Pisete, ze v danom mesiaci podat DP DPH, takze ho mam podavat potom mesacne alebo stvrtocne...Je predpoklad, ze to bude fakturovane kazdy mesiac, takze preto sa pytam ci kazdy mesiac (do 25.) alebo stvrrok. V tomto pripade ked platim ja DPH nemusim podavat suhrnny vykaz - teda ked mne fakturuju sluzbu? Suhrnny vyaz sa podava iba ak by som ja fakturovala sluzbu bez DPH do krajin EU? A co v takom pripade ak by som fakturovala sluzbu z DPH do krajin EU (neposkytli by mi ICDPH) aj vtedy sa podava suhrnny vykaz?
Este raz vdaka za odpoved.

Takze§78:
(3) Ak osobe, ktorá nie je platiteľom, vznikne povinnosť platiť daň (§ 69), je táto osoba povinná podať daňové priznanie do 25 dní po skončení kalendárneho mesiaca, v ktorom vznikla daňová povinnosť, a v tej istej lehote zaplatiť daň s výnimkou podľa odseku 4.
K suhrnnemu vykazu:
§ 80
Súhrnný výkaz
(http://www.porada.sk/t7176-zakon-o-dani-z-pridanej-hodnoty-od-01-05-2010-a.html#hore)(1) Platiteľ je povinný podať súhrnný výkaz za každý kalendárny mesiac, v ktorom
a) dodal tovar oslobodený od dane podľa § 43 ods. 1 z tuzemska do iného členského štátu osobe, ktorá je identifikovaná pre daň v inom členskom štáte,
b) premiestnil tovar oslobodený od dane podľa § 43 ods. 4,
c) sa zúčastnil na trojstrannom obchode ako prvý odberateľ podľa § 45,
d) dodal službu s miestom dodania v inom členskom štáte podľa § 15 ods. 1 zdaniteľnej osobe alebo právnickej osobe, ktorá nie je zdaniteľnou osobou a je identifikovaná pre daň, a táto osoba je povinná platiť daň.
Takze ak vy prijmete to nejde do suhrnneho vykazu.
D betka
02.12.10,13:06
prosím poraďte, ďakujem
D betka
06.12.10,12:41
Dobrý. Možno tu už podobný problém bol riešený, ale nevedela som sa dopátrať k odpovedi na môj problém. Mám faktúru zo zahraničia (EÚ) na právne poradenstvo - dodávateľ aj odberateľ sú plátcami DPH. Faktúra je vystavená 19.11.2010 ale obdobie, ktorého sa týka je 1.1.-31.12.2010. V ktorom mesiaci mi vznikne povinnosť samozdanenia. Ďakujem
EŠTE BY SOM DOPLNILA: faktúra mi prišla 20.11.2010
Prosím poraďte; ide to do decembra alebo novembra?
suklova
10.12.10,08:39
Poprosím o radu. Ak mám zahraničnú fa /v eur/ za tovar, tak dátum zdaniteľného plnenia pre samozdanenie dávam z faktúry dátum vystavenia. Ako je to pri službách /prepravné/ dávam dátum zdan.plnenia alebo dátumom vystavenia? Všetkým vopred veľmi pekne dakujem za odpoved.