mathias
27.07.07,18:57
Dobry den,
Prosim Vas o vysvetlenie paragrafu 72 Zakonnika prace ods.(2)

Pisomne oznamenie o skonceni pracovneho pomeru, sa ma dorucit
spravidla 3 dni. pred ukoncenim prac. pomeru

Je mozne priniest vypoved rano do roboty a ihned odist?


pouzil som blikajuci otaznik, preto lebo tuto situaciu musim riesit
uz zajtra, dakujem za pochopenie.
Este stale precujem v skusobnej lehote.
vdaka
STRELEC
27.07.07,17:03
[quote=mathias;504479]Dobry den,
Prosim Vas o vysvetlenie paragrafu 72 Zakonnika prace ods.(2)

Pisomne oznamenie o skonceni pracovneho pomeru, sa ma dorucit
spravidla 3 dni. pred ukoncenim prac. pomeru

Je mozne priniest vypoved rano do roboty a ihned odist? Samozrejme, že by to bolo "protipredpisové". Ak dá zamestnanec výpoveď , tak od prvého nasledujúceho mesiaca začne výpovedná lehota 2 (resp. 3) mesiace a po jej ukončení až pracovný pomer skončí. Si v skúšobnej lehote? Ak áno, tak by som dal zamestnávateľovi oznámenie o skončení pracovného pomeru v skúšobnej lehote k 31.07.


pouzil som blikajuci otaznik, preto lebo tuto situaciu musim riesit
uz zajtra, dakujem za pochopenie.
Este stale precujem v skusobnej lehote.
vdaka[/
mathias
27.07.07,17:27
STRELEC,
Ano este stale som v skusobnej lehote,
Zajtra chcem doniest vypoved, a ihned odist,

paragraf 72,odsek 2 hovori ze sa tak ma spravit SPRAVIDLA 3 dni pred ukoncenim.

ide o to ci to nieje pravne napadnutelne, pokial nedodrzim tie 3 dni.
dakujem
staslov
27.07.07,17:56
Tebou opísaný postup je možný, a vsúlade so zákonom, ide totiž o lehotu dodržanie ktorej nie je právne sakncionovateľné, úvahu o škode považujem skôr za úvahu "fantázie",
Chobot
27.07.07,23:32
Nebudem sa s Tebou hádať - rád sa nechám poučiť skúsenejšími a hlavne znalými problematiky. Aj keď v Tvojom profile čítam "právnik", neviem ako podrobne máš preštudovaný Zákonník práce a aké sú Tvoje celkové znalosti z oblasti pracovného práva.
Na základe mojich vedomostí získaných pri študovaní všeobecne záväzných predpisov z oblasti pracovného práva sa domnievam, že pri spôsobení škody vzniknutej ako priameho následku takéhoto "expresného" postupu by dotyčný mal mať veľmi kvalitného právneho zástupcu, aby dokázal obhájiť svoj názor aj pred súdom.

endrju, nemusíš sa s ním hádať, ale myslím, že má pravdu.

Skončenie PP v skúšobnej dobe nie je podmienené nijakými lehotami. Môže ho skončiť z-c aj z-ľ kedykoľvek. To, že je tam napísané, že oznámenie má byť doručené spravidla 3 dni vopred, neznamená, že ak to nedodrží, skončenie nie je platné. V praxi sa bežne končí v skúš. dobe okamžite, tie 3 dni nie sú dodržiavané. Je to len ako "best practise".
Chobot
27.07.07,23:34
STRELEC,
Ano este stale som v skusobnej lehote,
Zajtra chcem doniest vypoved, a ihned odist,

paragraf 72,odsek 2 hovori ze sa tak ma spravit SPRAVIDLA 3 dni pred ukoncenim.

ide o to ci to nieje pravne napadnutelne, pokial nedodrzim tie 3 dni.
dakujem

Ako si si už mohol prečítať, môžeš to urobiť. Tie 3 dni nie sú záväzné. Jednoduché povieš v pondelok, že končíš a v pondelok si skončil.
ms.isis
08.12.08,10:15
hojky, podla mojho nazoru zamestnavatel nema narok na odskodne, ak mu da zamestnanec vypoved pocas skusobnej lehoty... tak nato tam ta skusobna lehota je a zamestnavatel musi ratat s tym, ze pracovne podmienky nebudu podla zamestnanca mozno prijemne,pripadne si zamestnanec uvedomi, ze to nezvlada atd...

ked si to vezmeme opacne: ma zamestnanec narok na odskodne, ak dostane vypoved v skusobnej lehote? nie... nikoho nezaujima, ci bude mat nejaku robotu alebo nie... takze preto predpokladam, ze ako to je ku zamestnancom, tak aj ku zamestnavatelom... :)
feco
30.04.10,04:35
Ahojte...
Viem mi niekto poradit? 23.4 so isiel na PN a vcera 29.4 mi bolo oznamene,ze mam ku 15.4 vypoved podla paragrafu 72 ZP ,lebo som bol v skusobnej dobe. Aj na zdravotnej poist.som zistil,ze uz od 15.4 som odhlaseny. Ziadnu vypoved mi nedali podpisat. Proste mi ju hodila a...
Je to mozne????? Dnes sa chystam na urad prace,lebo aj tak ma asi neminie sam si zaplatit zdravotnu???


dakujem
Zoltán Kovács
30.04.10,04:38
Ahojte...
Viem mi niekto poradit? 23.4 so isiel na PN a vcera 29.4 mi bolo oznamene,ze mam ku 15.4 vypoved podla paragrafu 72 ZP ,lebo som bol v skusobnej dobe. Aj na zdravotnej poist.som zistil,ze uz od 15.4 som odhlaseny. Ziadnu vypoved mi nedali podpisat. Proste mi ju hodila a...
Je to mozne????? Dnes sa chystam na urad prace,lebo aj tak ma asi neminie sam si zaplatit zdravotnu???


dakujem

Počas skúšobnej doby nejde o výpoveď, ale o ukončenie pracovného pomeru podľa § 72.
katka50
30.04.10,04:46
Ahojte...
Viem mi niekto poradit? 23.4 so isiel na PN a vcera 29.4 mi bolo oznamene,ze mam ku 15.4 vypoved podla paragrafu 72 ZP ,lebo som bol v skusobnej dobe. Aj na zdravotnej poist.som zistil,ze uz od 15.4 som odhlaseny. Ziadnu vypoved mi nedali podpisat. Proste mi ju hodila a...
Je to mozne????? Dnes sa chystam na urad prace,lebo aj tak ma asi neminie sam si zaplatit zdravotnu???


dakujem
A Tebe to písomne neoznámili ?

Zákonník práce § 72
§ 72
Skončenie pracovného pomeru v skúšobnej dobe
(1)V skúšobnej dobe môže tak zamestnávateľ, ako aj zamestnanec skončiť pracovný pomer písomne z akéhokoľvek dôvodu alebo bez uvedenia dôvodu.
(2)Písomné oznámenie o skončení pracovného pomeru sa má doručiť druhému účastníkovi spravidla aspoň tri dni pred dňom, keď sa má pracovný pomer skončiť.
feco
30.04.10,05:00
Je to trosku zlozite. 14 som prisiel z Finska. Bolo nas viacej. Vraj vsetkym posielali vypovede, hoci vsetci vieme ,ze o mesiac sa vraciame. Vraj preco by mali platit zbytocne odvody... Tak poslali vsetkym vypovede k 14.4 ale ...Niekto si prebral a niekto nie. Ale vcera som bol odniest ukoncenie marodky a o vypovedi som vobec nic nevedel. Nic mi neprislo postou. Ona mi hovori,ze je to jedno ci prislo,ci neprislo,ze aj tak tamto ma kazdy zahodit,ze je zmena.
Do 31.3sme boli zamestnani v Xfirme,potom mi dala ukoncenie pracovneho pomeru k 31.3 v tej X firme,hned nato mi dala podpisat zmluvu,ale uz za Y firmu. Hned nato mi dala ukoncenie prac.pomeru k 15.4 podla parag.72ZP.z Y firmou Ze..vraj im to je jedno. Ze sa mame ist prihlasit na urad prace a ak bude robota(ktor bude na isto)tak nam potom zavolaju a urobime nove zmluvy a UZ ZA NOVU FIRMU
MAM IST NA URAD PRACE,ALEBO MAM IST ZA PRAVNIKOM?
feco
30.04.10,05:01
A Tebe to písomne neoznámili ?

Zákonník práce § 72
§ 72
Skončenie pracovného pomeru v skúšobnej dobe
(1)V skúšobnej dobe môže tak zamestnávateľ, ako aj zamestnanec skončiť pracovný pomer písomne z akéhokoľvek dôvodu alebo bez uvedenia dôvodu.
(2)Písomné oznámenie o skončení pracovného pomeru sa má doručiť druhému účastníkovi spravidla aspoň tri dni pred dňom, keď sa má pracovný pomer skončiť.

Je to trosku zlozite. 14 som prisiel z Finska. Bolo nas viacej. Vraj vsetkym posielali vypovede, hoci vsetci vieme ,ze o mesiac sa vraciame. Vraj preco by mali platit zbytocne odvody... Tak poslali vsetkym vypovede k 14.4 ale ...Niekto si prebral a niekto nie. Ale vcera som bol odniest ukoncenie marodky a o vypovedi som vobec nic nevedel. Nic mi neprislo postou. Ona mi hovori,ze je to jedno ci prislo,ci neprislo,ze aj tak tamto ma kazdy zahodit,ze je zmena.
Do 31.3sme boli zamestnani v Xfirme,potom mi dala ukoncenie pracovneho pomeru k 31.3 v tej X firme,hned nato mi dala podpisat zmluvu,ale uz za Y firmu. Hned nato mi dala ukoncenie prac.pomeru k 15.4 podla parag.72ZP.z Y firmou Ze..vraj im to je jedno. Ze sa mame ist prihlasit na urad prace a ak bude robota(ktor bude na isto)tak nam potom zavolaju a urobime nove zmluvy a UZ ZA NOVU FIRMU
MAM IST NA URAD PRACE,ALEBO MAM IST ZA PRAVNIKOM?
moriteru
30.04.10,05:50
Je to trosku zlozite. 14 som prisiel z Finska. Bolo nas viacej. Vraj vsetkym posielali vypovede, hoci vsetci vieme ,ze o mesiac sa vraciame. Vraj preco by mali platit zbytocne odvody... Tak poslali vsetkym vypovede k 14.4 ale ...Niekto si prebral a niekto nie. Ale vcera som bol odniest ukoncenie marodky a o vypovedi som vobec nic nevedel. Nic mi neprislo postou. Ona mi hovori,ze je to jedno ci prislo,ci neprislo,ze aj tak tamto ma kazdy zahodit,ze je zmena.
Do 31.3sme boli zamestnani v Xfirme,potom mi dala ukoncenie pracovneho pomeru k 31.3 v tej X firme,hned nato mi dala podpisat zmluvu,ale uz za Y firmu. Hned nato mi dala ukoncenie prac.pomeru k 15.4 podla parag.72ZP.z Y firmou Ze..vraj im to je jedno. Ze sa mame ist prihlasit na urad prace a ak bude robota(ktor bude na isto)tak nam potom zavolaju a urobime nove zmluvy a UZ ZA NOVU FIRMU
MAM IST NA URAD PRACE,ALEBO MAM IST ZA PRAVNIKOM?

S X firmou si ukončil PP dohodou ?????
Zmluva s ňou už bola po skúšobnej dobe ?
A hneď potom si podpísal novú zmluvu s firmou Y - s novou skúšobnou dobou.
A v tej ti dali ukončenie PP v skúšobnej dobe ?

PS
Majú pravdu (zo svojho hľadiska)
A ušetrili aj odstupné.

PS2
Evidovať sa treba do 7 dní
(nakoľko sa ti oplatí "meniť" firmy, ktoré ti zabezpečia prácu - posúď sám)
feco
30.04.10,06:26
S X firmou si ukončil PP dohodou ?????
Zmluva s ňou už bola po skúšobnej dobe ?
A hneď potom si podpísal novú zmluvu s firmou Y - s novou skúšobnou dobou.
A v tej ti dali ukončenie PP v skúšobnej dobe ?

PS
Majú pravdu (zo svojho hľadiska)
A ušetrili aj odstupné.

PS2
Evidovať sa treba do 7 dní
(nakoľko sa ti oplatí "meniť" firmy, ktoré ti zabezpečia prácu - posúď sám)


Nie, s firmou X som bol tiez len v skusobnej dobe.
Chapem ich taktiku,ale... Neje to fer,
Sedem dni dozadu mi zaplati ZP urad prace,ale ten zbytok si musim hradit sam. Nebolo nic dohodnute. Proste koncia snami a potom sa ozvu. Je to sv...stvo. dakujem...
feco
01.05.10,08:50
Zaujimave...
Na urade prace ma nechcu zaevidovat,lebo som na PN. Tak ako teraz? To si mam sam zaplatit zdravotnu poist. pokial mi neskonci PN.?
veronikasad
01.05.10,08:54
Zaujimave...
Na urade prace ma nechcu zaevidovat,lebo som na PN. Tak ako teraz? To si mam sam zaplatit zdravotnu poist. pokial mi neskonci PN.?
Počas PN-ky ťa na úrade práce nezaevidujú (mal si sa najskôr zaevidovať až potom isť na PN). Zdr. poistenie si platit nemusíš, treba odniesť kopiu PN-ky do zdr. poistovne. štát je platitelom zdr. poistenia aj za poistencov, ktorým vznikla práceneschopnosť počas ochrannej doby zo zamestnania.
feco
01.05.10,21:08
Počas PN-ky ťa na úrade práce nezaevidujú (mal si sa najskôr zaevidovať až potom isť na PN). Zdr. poistenie si platit nemusíš, treba odniesť kopiu PN-ky do zdr. poistovne. štát je platitelom zdr. poistenia aj za poistencov, ktorým vznikla práceneschopnosť počas ochrannej doby zo zamestnania.

a k comu je vlasne ta ochranna doba?
veronikasad
01.05.10,21:10
a k comu je vlasne ta ochranna doba?
počas ochrannej doby (42 dní od skončenia prac. pomeru), môžeš mať začiatok PN-ky a nemocenské ti bude vyplácané z príjmu od posledného zamestnávateľa
feco
01.05.10,21:12
počas ochrannej doby (42 dní od skončenia prac. pomeru), môžeš mať začiatok PN-ky a nemocenské ti bude vyplácané z príjmu od posledného zamestnávateľa

ta, ze mi ho zaplati zamestnavateL? (byvaly?)
veronikasad
01.05.10,21:14
ta, ze mi ho zaplati zamestnavateL? (byvaly?)
nie, nezaplatí, zamestnávatel s tým už nič nemá, len ti musí k začiatku PN-ky vystaviť potvrdenie o príjme, ktoré si sám odnesieš do sociálnej poisťovne. Nemocenské platí od prvého dňa soc. poisťovňa
feco
01.05.10,21:17
nie, nezaplatí, zamestnávatel s tým už nič nemá, len ti musí k začiatku PN-ky vystaviť potvrdenie o príjme, ktoré si sám odnesieš do sociálnej poisťovne. Nemocenské platí od prvého dňa soc. poisťovňa

On mi, ale ziadne potvrdenie nedal. Tak, ze si asi ho musim ist pytat,a aj tu kopiu PN-ky?
veronikasad
01.05.10,21:18
On mi, ale ziadne potvrdenie nedal. Tak, ze si asi ho musim ist pytat,a aj tu kopiu PN-ky?
PN-ku si nechal u zamestnávatela ? Zisti si, či ju mzdárka odoslala spolu s potvrdením do SP (predpokladám, že pracovný pomer bol ukončený a bol si zo SP od zamestnávaela odhlásený).
feco
01.05.10,21:20
PN-ku si nechal u zamestnávatela ? Zisti si, či ju mzdárka odoslala spolu s potvrdením do SP (predpokladám, že pracovný pomer bol ukončený a bol si zo SP od zamestnávaela odhlásený).

Presne tak. PN-ku si nechala a odlhlaseny som uz ku 15.4. A co ak este ju tam bude mat? Mam si ju zobrat?
veronikasad
01.05.10,21:23
Presne tak. PN-ku si nechala a odlhlaseny som uz ku 15.4. A co ak este ju tam bude mat? Mam si ju zobrat?
Začiatok PN-ky máš odkedy ?
K poslednému dňu v mesiaci si vypýtaj "prechodku" od lekára, zavolaj mzdárke či začiatok poslala do SP - ak nie vypýtaj si ju a spolu s prechodkou odnes do SP - inak ti nemocenské nebude vyplatené.
feco
01.05.10,21:25
Začiatok PN-ky máš odkedy ?
K poslednému dňu v mesiaci si vypýtaj "prechodku" od lekára, zavolaj mzdárke či začiatok poslala do SP - ak nie vypýtaj si ju a spolu s prechodkou odnes do SP - inak ti nemocenské nebude vyplatené.

Zaciatok mam 23.4.
veronikasad
01.05.10,21:26
Zaciatok mam 23.4.
Je to po skončení prac.pomeru, platí všetko čo som písala vyššie.
feco
01.05.10,21:28
Je to po skončení prac.pomeru, platí všetko čo som písala vyššie.

O.K dakujem pekne... Dobru noc :-)