Richard
17.06.04,03:07
Príklady účtovania na tomto účte (pri texte možno uviesť aj protiúčet)
Každý novú možnosť prosím uvádzajte odrážkou (neskôr ich zhrniem do jedného príspevku):

- (príklad účtovania) + súvzťažné účty
Zuzka
20.06.04,10:26
- pokuty a penále z DU / 345
- za nesplnenie oznamovacej povinnosti u DPH / 345
- za nepredloženie daňového priznania / 345
- za oneskorenú úhradu DHP / 345
- za oneskorenú úhradu dani z príjmu / 345
- za oneskorenú úhradu dani zo ZC, ap. / 345
- pokuty a penále zdravotných poistovní / 336 AU
- pokuty a penále sociálnej poisťovni / 336 AU
- pokuty a penále za znečistenie ovzdušia / 345
- pokuty a penále za oneskorenú úhradu dane z nehnutelnosti / 345
- pokuty a penále za nezaplatenie poplatku za odvoz odpadov / 345
- za oneskorenú úhradu poplatku za odvoz odpadov / 345
ANNA
21.06.04,06:48
-predpis sankcie pri nesprávnom použití dotácie 545/379
Leta
15.06.05,09:09
Zdravím všetkých,
potrebujem sa uistiť, že som správne zaúčtovala sankčný úrok z Daňového úradu za nezaplatenie preddavku na daň z príjmov PO v lehote splatnosti.
Po uhradení pokuty som zaúčtovala na 545/221. Je to správne?
Mám k tomu urobiť aj ID (ako to zaúčtovať)?
Prosím o radu.
bea
15.06.05,09:55
Podľa mňa by bolo treba zaúčtovať skôr predpis na ID 545/379 a potom úhradu 379/221. Z banky by podľa možnosti priamo nemali byť účtované iné náklady ako bankové poplatky.
Olgica
15.06.05,10:00
Podľa mňa by bolo treba zaúčtovať skôr predpis na ID 545/379 a potom úhradu 379/221. Z banky by podľa možnosti priamo nemali byť účtované iné náklady ako bankové poplatky.Leta, účtovať tak ako hovorí Bea.
Jana Acsová
15.06.05,14:59
Na zúčtovanie záväzku voči štátnemu rozpočtu (dane, sankčného úroku, penále atď.) by som prednostne použil účet účtovej skupiny 34 a nie účet 379.
ondrejvla
15.06.05,17:13
Na zúčtovanie záväzku voči štátnemu rozpočtu (dane, sankčného úroku, penále atď.) by som prednostne použil účet účtovej skupiny 34 a nie účet 379.
Súhlasím s AVO, interným dokladom predpis 545/345, úhrada 345/221.
lenkak
15.06.05,17:39
Robím presne tak ako Vlastička.
Velettka
16.08.05,06:13
Chcem sa opýtať, dostali sme pokutu zo živnostenského úradu za porušenie §49 odst.1 a §56 odst.1, lebo zme neoznámili zmeny v názve spoločnosti a zmenu v adrese konateľa ..... kam to mám zaúčtovať?
petra:-)
16.08.05,06:22
Podľa môjho názoru na účet 545 - nedaňový náklad
McMarti
22.09.05,08:50
Na zúčtovanie záväzku voči štátnemu rozpočtu (dane, sankčného úroku, penále atď.) by som prednostne použil účet účtovej skupiny 34 a nie účet 379.
vyrúbena pokuta daňovým úradom je nedaňový náklad? je dobré mať rozčlenené 545 na daňovo uznané a daňovo neuznané,ktoré kam patria?
ako rozlíšiť ktorá ja daňovo uznaná a opačne?
Tweety
22.09.05,09:35
vyrúbena pokuta daňovým úradom je nedaňový náklad? je dobré mať rozčlenené 545 na daňovo uznané a daňovo neuznané,ktoré kam patria?
ako rozlíšiť ktorá ja daňovo uznaná a opačne?

Uz som to v jednom prispevku pisala,ze danovo uznane su zmluvne pokuty a neuznane su tie,ktore su za nedodrzanie povinnosti voci DU,SP,ZP...moze ich
byt este viac, ale zatial ma nestrasili.
Zmluvne patria na 544 a tie ostatne na 545
MM
tonkat
30.09.05,08:54
Uz som to v jednom prispevku pisala,ze danovo uznane su zmluvne pokuty a neuznane su tie,ktore su za nedodrzanie povinnosti voci DU,SP,ZP...moze ich
byt este viac, ale zatial ma nestrasili.
Zmluvne patria na 544 a tie ostatne na 545
MM
Zmluvné musia byť aj uhradené, aby boli daňovo uznané????
andrej_rv
30.09.05,13:11
Zmluvné musia byť aj uhradené, aby boli daňovo uznané????§ 21 od.2 písm. a) ZDP: " Daňovými výdavkami nie sú tiež...penále a pokuty s výnimkou zaplatených zmluvných pokút."
§ 17 ods. 21 ZDP: "Zmluvné pokuty, poplatky z omeškania a úroky z omeškania sa zahrnú do základu dane u veriteľa po prijatí úhrady alebo u dlžníka po ich zaplatení".
Takže zmluvná pokuta sa zahŕňa do daňových výdavkov dlžníka v tom zdaňovacom období, kedy bola uhradená (bez ohľadu, kedy vznikla resp. kedy ju veriteľ vyúčtoval).
tonkat
30.09.05,13:46
§ 21 od.2 písm. a) ZDP: " Daňovými výdavkami nie sú tiež...penále a pokuty s výnimkou zaplatených zmluvných pokút."
§ 17 ods. 21 ZDP: "Zmluvné pokuty, poplatky z omeškania a úroky z omeškania sa zahrnú do základu dane u veriteľa po prijatí úhrady alebo u dlžníka po ich zaplatení".
Takže zmluvná pokuta sa zahŕňa do daňových výdavkov dlžníka v tom zdaňovacom období, kedy bola uhradená (bez ohľadu, kedy vznikla resp. kedy ju veriteľ vyúčtoval).
Vďaka, to je poriešený jeden prípad. Ja mám taký prípad, že v roku 2004 sme vyrúbili zmluvnú pokutu 7 mil. - účt. 378/644, v tom istom roku bolo 5 mil. zaplatených - teda 2 mil som dala ako položku znižujúcu základ dane. V tomto roku (2005) chceme tieto 2 mil. odpustiť. Ako sa mi to premietne účtovne a daňovo? Zaúčtujem mínusom 378/644 a dám ako položku zvyšujúcu základ dane?? Je tak správne??
andrej_rv
30.09.05,14:31
V tomto roku (2005) chceme tieto 2 mil. odpustiť. Ako sa mi to premietne účtovne a daňovo? Zaúčtujem mínusom 378/644 a dám ako položku zvyšujúcu základ dane?? Je tak správne??Vychádzajúc zo znenia § 5 ods. 1 Postupov PÚ: "Náklady a výnosy sa účtujú do obdobia, s ktorým časovo a vecne súvisia..." by som zníženie pohľadávky v súvislosti s odpustením pokuty z r. 2004 účtoval skôr v zmysle § 59 ods. 14 Postupov PÚ oproti účtu 428 alebo 429, nie ako zníženie výnosov bežného roku
(-644). Jednak to vernejšie zobrazí HV za rok 2005 a nebude treba upravovať základ dane (reálny daňový príjem 5 mil. Sk už bol v plnej miere zahrnutý do základu dane v r. 2004). Keďže však ide o dosť veľkú sumu, budem rád, ak svoj názor k účtovaniu vyjadria aj iní :) .
kacena26
31.10.05,10:41
Ahojte...

mohli by ste mi niekto pomôct s takýmto problémom?
naš šofér mi doniesol pokutový šek od policajtov v sume 2000,- Sk
viem ze je to nedaňový naklad ale nie som si istá ci si ho možem zučtovat do nákladov na tento účet. niekde som čitala že pokuta za dopravný priestupok sa nepovažuje za uznateťný výdavok.
tak ako to vlasne je?
kto može nech pomôže... Ďakujem
renča1
31.10.05,10:50
Ahojte...

mohli by ste mi niekto pomôct s takýmto problémom?
naš šofér mi doniesol pokutový šek od policajtov v sume 2000,- Sk
viem ze je to nedaňový naklad ale nie som si istá ci si ho možem zučtovat do nákladov na tento účet. niekde som čitala že pokuta za dopravný priestupok sa nepovažuje za uznateťný výdavok.
tak ako to vlasne je?
kto može nech pomôže... Ďakujem
Áno pokuta od policajtov je daňovo neuznat.
Tweety
31.10.05,10:53
Áno pokuta od policajtov je daňovo neuznat.
Veď si za priestupok môže sám, tak si to musí aj sám zacvakať. :rolleyes: :cool:
kacena26
31.10.05,10:58
To mate pravdu,ale čo ked som ho zaplatila a este som bola tak "šikovná" že som uviedla na šek firemné údaje...
Vobec to nemože isť do učto.?
Jana Acsová
31.10.05,11:02
To mate pravdu,ale čo ked som ho zaplatila a este som bola tak "šikovná" že som uviedla na šek firemné údaje...
Vobec to nemože isť do učto.?Môžte ako pohľadávku voči osobe, ktorej bola pokuta uložená.
kacena26
31.10.05,11:07
Môžte ako pohľadávku voči osobe, ktorej bola pokuta uložená.Ďakujem...
to ma nenapadlo...
kikobene
12.02.06,11:38
Potrebovala by som poradiť.Mám prevádzku v budove,ktorá má 2 podn.miestnosti.V druhej miestnosti je druhá prevádzka.Energie sú účtované tak,že ja som zmluvný odberateľ a energie sme si účtovali na 1/2.Ja som im vystavila na 1/2 sumy Fa. a oni mi ju zaplatili.Od nového roku z priestorov zmizli a samozrejme,nezaplatili.Chcela by som vedieť ,či sa dá nejako postupovať,keď sme nemali medzi sebou uzavretú žiadnu písomnú,len ústnu dohodu. Ďakujem veľmi pekne
Adra
14.02.06,16:12
Zdravím, chcely by som sa opýtať, konateľ šiel firemným autom a dostal pokutu 500,- Sk od dopravnej polície, je možné aby si dal túto pokutu do nákladov, napr. ako PHM, či opravy? Vďaka
JankaO
14.02.06,16:27
Zdravím, chcely by som sa opýtať, konateľ šiel firemným autom a dostal pokutu 500,- Sk od dopravnej polície, je možné aby si dal túto pokutu do nákladov, napr. ako PHM, či opravy? Vďaka


Pokuta je pripočítateľná položka k HV, nemôže znížiť daňový základ tak ako nahrady za spotrebované PHM alebo opravy.
Adra
14.02.06,17:30
Ak by som ju zadala do pokladne, aký by bol protiúčet k 211?
liba2
14.02.06,17:34
Zdravím, chcely by som sa opýtať, konateľ šiel firemným autom a dostal pokutu 500,- Sk od dopravnej polície, je možné aby si dal túto pokutu do nákladov, napr. ako PHM, či opravy? VďakaZ firmy si môže tú sumu vybrať ( 545 / 211) ale len ako nedaňový výdavok, t.j NZD.
andrej_rv
14.02.06,17:37
Ak by som ju zadala do pokladne, aký by bol protiúčet k 211? Keďže je to pokuta pre vodiča - pre osobu - nie pre firmu, podľa mňa to cez pokladňu vôbec nemá ísť. Nanajvýš ako nejaká pohľadávka voči zamestnancovi - 335/211. Alebo ak je to konateľ-spoločník, a má nejaké vklady, tak 365/211.
andrej_rv
14.02.06,17:39
Z firmy si môže tú sumu vybrať ( 545 / 211) ale len ako nedaňový výdavok, t.j NZD. A nemalo by sa to potom posudzovať ako nepeňažný príjem konateľa ?
liba2
14.02.06,17:39
Keďže je to pokuta pre vodiča - pre osobu - nie pre firmu, podľa mňa to cez pokladňu vôbec nemá ísť. Nanajvýš ako nejaká pohľadávka voči zamestnancovi - 335/211. Alebo ak je to konateľ-spoločník, a má nejaké vklady, tak 365/211............ale konateľa nepresvedčíííí :D (česť výnimkám), no a ZD to neovplyvní :)
liba2
14.02.06,17:43
A nemalo by sa to potom posudzovať ako nepeňažný príjem konateľa ?Keď sa takto nato pozrieme, môžeš mať aj pravdu !
andrej_rv
14.02.06,17:53
...........ale konateľa nepresvedčíííí :D (česť výnimkám), no a ZD to neovplyvní :) Veď ja tiež viem, aká je prax, pred pár mesiacmi tuším Ondrejvla uviedla pekné príklady, čo všetko by si šéfstvo nechalo preplatiť :D
Vianocka
15.02.06,18:52
Kedze som zabludila k teme pokuty, pridam takyto pripad: podnikatel fyzicka osoba zaplatil pokutu banke za oneskorene predlozenie uctovneho vykazu, ktory je povinny predkladat banke v stanovenom termine (vykaz predklada z titulu uveru v tejto banke). Podla mna by tato pokuta mohla byt danovo uznana. Dakujem vopred za nazor.
JankaO
15.02.06,19:02
Kedze som zabludila k teme pokuty, pridam takyto pripad: podnikatel fyzicka osoba zaplatil pokutu banke za oneskorene predlozenie uctovneho vykazu, ktory je povinny predkladat banke v stanovenom termine (vykaz predklada z titulu uveru v tejto banke). Podla mna by tato pokuta mohla byt danovo uznana. Dakujem vopred za nazor.


Ak v zmluve o úvere majú ustanovené, že pri nepredložení výkazov a DP bude klient sankcionovaný pokutou, jedná sa o zmluvnú pokutu a vtedy treba výdaj posudzovať nasledovne:
Pojem “zmluvná pokuta” sa v rámci zákona č. 595/2003 Z. z. o dani z príjmov v znení neskorších predpisov (ďalej iba “zákon o dani z príjmov”) vyskytuje v rámci ustanovenia § 21 ods. 2 písm. a) (nedaňové výdavky), ako aj v rámci ustanovenia § 17 ods. 21 zákona o dani z príjmov.

V zmysle spomínaných ustanovení možno konštatovať, že zmluvné pokuty sú daňovým výdavkom iba po zaplatení, pričom je potrebné skúmať všetky uvedené právne ustanovenia vyplývajúce z obchodnozáväzkových vzťahov.

Aj keď zmluvná pokuta nie je takou položkou vymedzenou v § 19 zákona o dani z príjmov, ktorej daňovú uznateľnosť vyžaduje tento paragraf, jej zaplatenie na uznanie do daňových výdavkov vyžaduje ustanovenie § 21 ods. 2 písm. a) zákona o dani z príjmov. Zmluvná pokuta sa pritom zahŕňa do výdavkov dlžníka v tom zdaňovacom období, kedy bola zaplatená, bez ohľadu na to, kedy vznikla povinnosť úhrady zmluvnej pokuty. Uvedené platí v zmysle ustanovenia § 17 ods. 21 zákona o dani z príjmov.
Vianocka
15.02.06,19:20
JankaO dakujem za odvolavky na jednotlive paragrafy v zakone.
sylkra
16.02.06,08:49
Ak v zmluve o úvere majú ustanovené, že pri nepredložení výkazov a DP bude klient sankcionovaný pokutou, jedná sa o zmluvnú pokutu a vtedy treba výdaj posudzovať nasledovne:
Pojem “zmluvná pokuta” sa v rámci zákona č. 595/2003 Z. z. o dani z príjmov v znení neskorších predpisov (ďalej iba “zákon o dani z príjmov”) vyskytuje v rámci ustanovenia § 21 ods. 2 písm. a) (nedaňové výdavky), ako aj v rámci ustanovenia § 17 ods. 21 zákona o dani z príjmov.

V zmysle spomínaných ustanovení možno konštatovať, že zmluvné pokuty sú daňovým výdavkom iba po zaplatení, pričom je potrebné skúmať všetky uvedené právne ustanovenia vyplývajúce z obchodnozáväzkových vzťahov.

Aj keď zmluvná pokuta nie je takou položkou vymedzenou v § 19 zákona o dani z príjmov, ktorej daňovú uznateľnosť vyžaduje tento paragraf, jej
zaplatenie na uznanie do daňových výdavkov vyžaduje ustanovenie § 21 ods. 2 písm. a) zákona o dani z príjmov. Zmluvná pokuta sa pritom zahŕňa do výdavkov dlžníka v tom zdaňovacom období, kedy bola zaplatená, bez ohľadu na to, kedy vznikla povinnosť úhrady zmluvnej pokuty. Uvedené platí v zmysle ustanovenia § 17 ods. 21 zákona o dani z príjmov.


Mohli by sme si blizsie definovat "danovu zmluvnu pokutu"?
Napr. materska spolocnost v zahranici nam pozicia fin. prostriedky formou
kratkodobeho uveru uroceneho nejakou %sadzbou, samozrejme vyhodnojesou nez v banke. V pripade, ze nezaplatime uvedeny urok, bude platit "pokutu z omeskania". Je to danova zmluvna pokuta?
Kejt
16.02.06,19:01
Ja by som to zuáčtovala nasledovne predpis 545/345 cez ID a platbu 345/221
zuzanavo
20.09.06,12:29
A úrok z omeškania úveru banke kde účtujete? Na 562 sa nedá, vraj na 544 a 545, ale keď sa na to pozerám, tak tak môžu ísť zmluvné pokuty a penále z omeškania a ostatné pokuty a penále podľa zmlúv - ale, neúčtujú sa tu úroky z omeškania podľa zmluvy o úveroch. Tak potom, kam to účtujete?
JDM
25.09.06,07:59
ja by som sa chcela spýtať na nasledovné: ešte v roku 2003 sme dostali od dodávateľa faktrúru na úroky z omeškania. Tá bola vyrátaná správne, lenže do dnešného dňa nezaplatená. Až dnes konateľ znovu od tohto dodávateľa čosi potreboval, a tam musel zaplatiť sumu spomínanej faktúry. Až potiaľto tomu rozumiem, a zastávam názor, že mu tie úroky právom patrili.
Ale:
Pred chvíľou prišiel, priniesol faktúru na spomínaný úrok z omeškania, ale sumu bola navýšená ešte o penále vo výška 0,5% za každý deň omeškania od toho roku 2003 k dnešnému dňu, a ešte nato vyrubená 19%-DPH.

Prosím, myslím si, že na pôvodné penále sa nenabaluje ďalšie penále a už vôbec nie DPH. Je to správne? ďakujem
Llívia
06.04.11,07:23
Keďže je to pokuta pre vodiča - pre osobu - nie pre firmu, podľa mňa to cez pokladňu vôbec nemá ísť. Nanajvýš ako nejaká pohľadávka voči zamestnancovi - 335/211. Alebo ak je to konateľ-spoločník, a má nejaké vklady, tak 365/211.
Ako zaúčtovať pokutu, keď zamestnávateľ nariadil zamestnancovi, aby naložil toľko materiálu, koľko sa mu na auto zmestí, vodič dostal vysokú pokutu za prekročenie hmotnosti a pokuta zaplatila firma? Pokutu dostal síce zamestnanec, ale konal na príkaz zamestnávateľa, čoho si je zamestnávateľ vedomý a nebude od neho požadovať úhradu pokuty.
Pri účtovaní 335/211 by v účtovníctve zostala „visieť“ suma ako pohľadávka na 335.
Ak by mu pokutu odpustil, tak by sa to považovalo u zamestnanca za nepeňažný príjem?

mimotemy Pokutový blok sú len ústrižky, na ktorých je len séria, číslo bloku, nápis „Blok na pokutu“, suma, pečiatka DI. Nie je na nej žiadny podpis, dátum, napísané, za čo a komu bola pokuta daná. Pokutové bloky sú vždy len takéto alebo si policajt uľahčil robotu a odflákol jeho vyplnenie? Alebo sa k pokutovým blokom dáva ešte nejaký iný „papier“?
Llívia
06.04.11,19:29
Posúvam
srska
06.04.11,22:16
Ako zaúčtovať pokutu, keď zamestnávateľ nariadil zamestnancovi, aby naložil toľko materiálu, koľko sa mu na auto zmestí, vodič dostal vysokú pokutu za prekročenie hmotnosti a pokuta zaplatila firma? Pokutu dostal síce zamestnanec, ale konal na príkaz zamestnávateľa, čoho si je zamestnávateľ vedomý a nebude od neho požadovať úhradu pokuty.
Pri účtovaní 335/211 by v účtovníctve zostala „visieť“ suma ako pohľadávka na 335.
Ak by mu pokutu odpustil, tak by sa to považovalo u zamestnanca za nepeňažný príjem?

mimotemy Pokutový blok sú len ústrižky, na ktorých je len séria, číslo bloku, nápis „Blok na pokutu“, suma, pečiatka DI. Nie je na nej žiadny podpis, dátum, napísané, za čo a komu bola pokuta daná. Pokutové bloky sú vždy len takéto alebo si policajt uľahčil robotu a odflákol jeho vyplnenie? Alebo sa k pokutovým blokom dáva ešte nejaký iný „papier“?
papier dávajú vtedy ak sa platí prevodom. variabilný symbol sa dáva rodné číslo a do identifikácie platby napr.: DO-PZ A001313... a to je číslo toho lajstra čo dajú hriešnikovi, kde je popis priestupku napr. v mojom prípade prekročenie rýchlosti o +21 a stálo ma to vtedy 50 eur
Llívia
07.04.11,05:14
Ďakujem za info.
Na týchto blokoch nie je ani dátum. :confused:
(Lacno si obišiel, nášho šoféra to stalo niekoľkonásobne viac.)
Llívia
07.04.11,12:43
Nikto neriešil, ako zaúčtovať pokutu, ktorú síce dostal zamestnanec, ale za niečo, čo mu nariadil zamestnávateľ?
Stefan2005
07.04.11,14:35
Nikto neriešil, ako zaúčtovať pokutu, ktorú síce dostal zamestnanec, ale za niečo, čo mu nariadil zamestnávateľ?

... na Porade aj niekoľkokrát... napr.:

http://www.porada.sk/t123918-pokuta-za-pretazenie-ako-preplatit-zamestnancovi.html
http://www.porada.sk/t31220-preplatenie-pokuty-zamestnancovi.html
...
Llívia
07.04.11,18:55
Ďakujem. V tej druhej téme som nenašla nič podobné, ako je tento prípad.
V prvej téme sa v tomto príspevku http://www.porada.sk/1205970-post5.html píše o preplatení pokuty zamestnancovi.
Lenže túto pokutu zaplatila firma.
Keby sa napísal výdavkový doklad na zamestnanca, musela by som mu to dať do mzdy ako peňažný príjem = zraziť odvody, daň.
Ale zase keď pokutu dostal vodič a nie firma, tak sumu pokuty, ktorú za zamestnanca zaplatila firma, by mal mať ako nepeňažný príjem = zraziť odvody, daň.

Lenže prečo by mal byť postihnutý zamestnanec za to, čo mu nariadil zamestnávateľ? Zamestnane by mohol povedať, že mu nebola vyplatená celá mzda, keby mu firma zrazila dane + odvody z preplatenej pokuty za to, že plnil príkazy zamestnávateľa, a mohol by z dôvodu nevyplatenia mzdy okamžite skončiť pracovný pomer podľa podmienok ZP. Ešte by mohol argumentovať aj tým, že zamestnávateľ mu nezabezpečil pravidelné školenie ako vodiča (nie som si istá, či sa robí každý rok, ale zamestnanec ho neabsolvoval ani raz. Vo firme pracuje niečo cez 1 rok.)
Stefan2005
07.04.11,19:13
Ako zaúčtovať pokutu, keď zamestnávateľ nariadil zamestnancovi, aby naložil toľko materiálu, koľko sa mu na auto zmestí, vodič dostal vysokú pokutu za prekročenie hmotnosti a pokuta zaplatila firma? ... Pokutový blok sú len ústrižky, na ktorých je len séria, číslo bloku, nápis „Blok na pokutu“, suma, pečiatka DI. Nie je na nej žiadny podpis, dátum, napísané, za čo a komu bola pokuta daná....

Zaúčtuj 545/211, pripočítateľná položka k ZD...
Hoci, keď to moja firma, tak to zosobním tomu, čo to nariadil....
Llívia
07.04.11,19:25
To by si sám sebe zosobnil.;)
Aj som to tak zaúčtovala a teraz budem tŕpnuť, či to v prípade daňovej kontroly obhájim.
KEJKA
07.04.11,21:54
a čo ti už DU môže vyčítať? ved dane neskrátiš, 545 je prip.suma
Llívia
07.04.11,22:18
a čo ti už DU môže vyčítať? ved dane neskrátiš, 545 je prip.suma
Vyčítať by mohli to, že pokutu dostal zamestnanec, a keď to za neho zaplatila firma, mala mu to zdaniť ako nepeňažný príjem. Neviem, či by prípadnej kontrole dostatočne stačilo tvrdenie, že zamestnávateľ nariadil zamestnancovi porušiť predpisy, príp. ešte aj to, že zamestnávateľ šoférovi nezabezpečil povinné školenie. (Mohla by som o tom spraviť nejaký zápis, ktorý by podpísal majiteľ firmy.)
KEJKA
08.04.11,05:20
áno, máš pravdu, ale pripadá mi to pritiahnuté za vlasy. Neviem sa oprieť o §, ale nepripadá mi to logické, zam-c plnil úkohy dané zamestnávateľom, čo keby si to dal do cesťáku ako vedľajšie výdavky?
Určite by som kvôli tomuto vedela dobre spávať.
Llívia
08.04.11,05:48
Tak teda budem dobre spať :D:)
(Pokuta bola riadne vysoká - 650 EUR.)
promont maja
08.04.11,06:47
Lenže túto pokutu zaplatila firma.
Keby sa napísal výdavkový doklad na zamestnanca, musela by som mu to dať do mzdy ako peňažný príjem = zraziť odvody, daň.
Ale zase keď pokutu dostal vodič a nie firma, tak sumu pokuty, ktorú za zamestnanca zaplatila firma, by mal mať ako nepeňažný príjem = zraziť odvody, daň.

Lenže prečo by mal byť postihnutý zamestnanec za to, čo mu nariadil zamestnávateľ? Zamestnane by mohol povedať, že mu nebola vyplatená celá mzda, keby mu firma zrazila dane + odvody z preplatenej pokuty za to, že plnil príkazy zamestnávateľa, a mohol by z dôvodu nevyplatenia mzdy okamžite skončiť pracovný pomer podľa podmienok ZP. Ešte by mohol argumentovať aj tým, že zamestnávateľ mu nezabezpečil pravidelné školenie ako vodiča (nie som si istá, či sa robí každý rok, ale zamestnanec ho neabsolvoval ani raz. Vo firme pracuje niečo cez 1 rok.)
... prečo si myslíš, že by bol zamestnanec týmto "postihnutý" ... a ak tú pokutu za "ňho" zaplatil zamestnávateľ = teda ju zamestnanec neplatil a ani nebude ... na jeho mzdu by mu predsa nik nesiahol ..., len by mal " naviac" nepeňažný príjem, z ktorého by si zaň odviedla odvody ... ? ... aj keď z ľudského hľadiska je to "pritiahnuté za vlasy" ( súhlasím s Kejkou) ... ale čisto z daňového a účtovného hľadiska by som to tomu zamestnancovi najprv pekne vysvetlila ... však konieckoncov je vždy všetko o ľuďoch ..nie?
Llívia
08.04.11,07:34
... prečo si myslíš, že by bol zamestnanec týmto "postihnutý" ... a ak tú pokutu za "ňho" zaplatil zamestnávateľ = teda ju zamestnanec neplatil a ani nebude ... na jeho mzdu by mu predsa nik nesiahol ..., len by mal " naviac" nepeňažný príjem, z ktorého by si zaň odviedla odvody ... ? ... aj keď z ľudského hľadiska je to "pritiahnuté za vlasy" ( súhlasím s Kejkou) ... ale čisto z daňového a účtovného hľadiska by som to tomu zamestnancovi najprv pekne vysvetlila ... však konieckoncov je vždy všetko o ľuďoch ..nie?
Takto by bol postihnutý:
hrubá mzda napr. 500 EUR, poistné 67, daň 25,91, k výplate 407,09

hrubá mzda 500 + nepeňažný príjem 650 EUR, poistné 153,63, daň 132,95, k výplate 213,42.

Poistné z nepeňažného príjmu by neplatil len zamestnávateľ, ale aj zamestnanec + zamestnanec by platil aj daň (zamestnávateľ mu to síce zrazí a odvedie za neho, ale z jeho peňazí). Keby si bola na mieste tohto zamestnanca, nechala by si si pekne vysvetliť, prečo máš mzdu nižšiu o 193,67 EUR kvôli tomu, že si plnila príkazy zamestnávateľa? :rolleyes:
promont maja
08.04.11,11:03
Takto by bol postihnutý:
hrubá mzda napr. 500 EUR, poistné 67, daň 25,91, k výplate 407,09

hrubá mzda 500 + nepeňažný príjem 650 EUR, poistné 153,63, daň 132,95, k výplate 213,42.

Poistné z nepeňažného príjmu by neplatil len zamestnávateľ, ale aj zamestnanec + zamestnanec by platil aj daň (zamestnávateľ mu to síce zrazí a odvedie za neho, ale z jeho peňazí). Keby si bola na mieste tohto zamestnanca, nechala by si si pekne vysvetliť, prečo máš mzdu nižšiu o 193,67 EUR kvôli tomu, že si plnila príkazy zamestnávateľa? :rolleyes:

... ak to chápeš takto, že ide o tzv. požitok z nepeňažného príjmu, tak je tvoj výpočet správny a nespravodlivý k tomuto zamestancovi ... ale musím podotnúť, že v tomto prípade to nie je ten klasický nepeňažný "príjem", resp. požitok ... pretože ak dostaneš na výplatu časť v peniazoch a časť nepeňažne, povedzme napr. v naturáliách ako je obilie, tak Ti naturálie, teda obilie a zvyšok, resp. čisté peniaze ostanú ...

... ja osobne, by som v tomto prípade ( rozoberiem iba nepeňažný " príjem") odviedla iba odvody ( daň a odvody z VZ=650 EUR, aj keď týmto pôjde o ďalšie nemalé náklady zamestnávateľa) a mzda by sa mu týmto nekrátila, nakoľko nemá z takéhoto nepeňažného príjmu "požitok" ale skôr "nepožitok", pretože nejde v skutočnosti o taký nepeňažný príjem, s akým počíta zákon ... ale keďže je ťažké nájsť v tomto prípade oporu v zákone, oslovila by som priamo Sociálnu poisťovňu, nech sa vyjadrí ... alebo "Drak-a"?

... hoci musím uznať, že sa mi páči aj Kejkin názor ... a musím povedať, že napokon má úplnú pravdu, ak to celé nehodnotí ako "nepeňažný príjem" ... pretože zaplatenie pokuty nie je žiaden " požitok=príjem" ... či?
great.zv
08.04.11,11:09
a aká hrozí pokuta z DU za neskorú úhradu dane za DPPO ???
Llívia
08.04.11,12:32
... ak to chápeš takto, že ide o tzv. požitok z nepeňažného príjmu, tak je tvoj výpočet správny a nespravodlivý k tomuto zamestancovi ... ale musím podotnúť, že v tomto prípade to nie je ten klasický nepeňažný "príjem", resp. požitok ... pretože ak dostaneš na výplatu časť v peniazoch a časť nepeňažne, povedzme napr. v naturáliách ako je obilie, tak Ti naturálie, teda obilie a zvyšok, resp. čisté peniaze ostanú ...

... ja osobne, by som v tomto prípade ( rozoberiem iba nepeňažný " príjem") odviedla iba odvody ( daň a odvody z VZ=650 EUR, aj keď týmto pôjde o ďalšie nemalé náklady zamestnávateľa) a mzda by sa mu týmto nekrátila, nakoľko nemá z takéhoto nepeňažného príjmu "požitok" ale skôr "nepožitok", pretože nejde v skutočnosti o taký nepeňažný príjem, s akým počíta zákon ... ale keďže je ťažké nájsť v tomto prípade oporu v zákone, oslovila by som priamo Sociálnu poisťovňu, nech sa vyjadrí ... alebo "Drak-a"?

... hoci musím uznať, že sa mi páči aj Kejkin názor ... a musím povedať, že napokon má úplnú pravdu, ak to celé nehodnotí ako "nepeňažný príjem" ... pretože zaplatenie pokuty nie je žiaden " požitok=príjem" ... či?
Požitok= príjem to je, pre štát :D:D:D
Zaúčtovala som to na 545, Sociálnu poisťovňu oslovovať nebude a nebudem to už ani ďalej riešiť, pretože to bola jednoznačne chyba zamestnávateľa. V najhoršom prípade, ak by sme dostali kontrolu a neobhájila by som to, že zamestnanec túto sumu nemal zdanenú, tak by firma musela zaplatiť len penále z omeškania na dani zo závislej činnosti a tie by neboli nejako vysoké.
Kejkin nápad myslíš ten s cesťákom? Bolo to v mieste výkonu práce, takže žiaden cesťák nie je.
Stefan2005
08.04.11,18:24
Vyčítať by mohli to, že pokutu dostal zamestnanec, a keď to za neho zaplatila firma...

Prakticky za každou pokutou, ktorá je uložená, stojí konkrétna osoba, alebo osoby - zamestnanec, konateľ, majiteľ danej firmy; je jedno, či je to pokuta uložená v cestnej premávke, za oneskorené podanie DP, oneskorenú úhradu poistného, neplnenie povinností na úseku BOZP, .... a mohol by som menovať ešte zopár pokút, ktoré možno uložiť za neplnenie či porušenie zákonných povinností. Ešte som sa nestretol s prípadom chápania pokuty ako nepeňažného príjmu... Všetky menované pokuty patria medzi Ostatné pokuty (účtované na 545) a všetky sú pripočítateľnou položkou k ZD.


To by si sám sebe zosobnil.

podľa zadania príkaz vydal majiteľ firmy ... teraz položím takú záludnú otázku - ak by napr. musel on - majiteľ šoférovať to auto a bola by mu uložená pokuta - tiež by došiel a žiadal preplatenie bločkov ? Lebo mne klienti ani nepriznajú, že museli zaplatiť pokutu, vybavia si to z vlastného ;)
jojka2001
24.02.12,08:06
Súhlasím s AVO, interným dokladom predpis 545/345, úhrada 345/221.

Achcem sa spytat, prosim vas, ako postupujem, ak si socialna poistovna odpocitala pokutu od preplatkov z minulych rokov? preberam uctovnictvo od externej firmy, takze je vtom dobry hokej...dakujem...
KEJKA
24.02.12,08:37
Achcem sa spytat, prosim vas, ako postupujem, ak si socialna poistovna odpocitala pokutu od preplatkov z minulych rokov? preberam uctovnictvo od externej firmy, takze je vtom dobry hokej...dakujem...
najskôr zvykne byť rozhodnutie = výmer o pokute = zaúčtuješ predpis pokuty.
Nasleduje Oznámenie, resp. rozhodnutie o započítaní preplatkov na vyrovnanie pokuty - takže vyrovnáš v rámci účtov, ktoré eviduješ. Znižiš preplatok a vyrovnáš pokutu.
zuzumojko
15.03.12,12:07
A keď mám vo fa od Telekomu zahrnutý jednorázový poplatok - zmluvná pokuta za nedodržanie doby splatnosti (jednej faktúry), tak to dám na 544 - nedaňový?(Mala som to na 545, ale má to byť na 544 podľa všetkého) PP k ZD..smerovanie vo VZaS 23 H a v DPPO r.130 a v časti III.A, r. 14?
Aljok
15.03.12,13:23
Prečo nedaňový keď je to zmluvná pokuta?
Pozri § 21/2. Ak je to zaplatená zmluvná pokuta tak je daňovým nákladom.
Tweety
15.03.12,13:24
A keď mám vo fa od Telekomu zahrnutý jednorázový poplatok - zmluvná pokuta za nedodržanie doby splatnosti (jednej faktúry), tak to dám na 544 - nedaňový?(Mala som to na 545, ale má to byť na 544 podľa všetkého) PP k ZD..smerovanie vo VZaS 23 H a v DPPO r.130 a v časti III.A, r. 14?
Zmluvné pokuty účtujeme na 544- daňovo uznaný náklad.
vanessa2
15.03.12,13:27
545 a pripoč.položka k zakladu dane
Tweety
15.03.12,13:49
545 a pripoč.položka k zakladu dane

Ak je to odpoveď k prísp. 62., tak je nesprávna.
KEJKA
15.03.12,15:21
A keď mám vo fa od Telekomu zahrnutý jednorázový poplatok - zmluvná pokuta za nedodržanie doby splatnosti (jednej faktúry), tak to dám na 544 - nedaňový?(Mala som to na 545, ale má to byť na 544 podľa všetkého) PP k ZD..smerovanie vo VZaS 23 H a v DPPO r.130 a v časti III.A, r. 14?
nedaňový do momentu zaplatenia, daňovú v roku úhrady


Prečo nedaňový keď je to zmluvná pokuta?
Pozri § 21/2. Ak je to zaplatená zmluvná pokuta tak je daňovým nákladom.
správne
vanessa2
16.03.12,07:22
odpoved sa týkala pokuty zo živnost.úradu, len som to zle preposlala, pokuty telekomun.úradom sa účtujú 544 a v prípade neuhradenia na konci roku sú pripočítateľnou položkou
psps
08.06.12,13:07
Prišlo nám zo SP zaplatiť penále za oneskorenie platby odvodov za zamestnancov v sume 11,-E. Oneskorená platba sa týka obdobia 8/2010. Penále nám prišlo v 6/2011. Daňové priznanie za 2011 mám odložené. Môžem toto penále zaúčtovať do r. 2011 ako 544/336 ? Mám to pripočítať z základu dane?

Sme výrobná firma, zaplatili sme v r.2011 penále zákazníkom za oneskorený dovoz zákaziek. Môžem to zaúčtovať ako 544/311 ? Mám to pripočítať k základu dane?
Tweety
08.06.12,13:14
Prišlo nám zo SP zaplatiť penále za oneskorenie platby odvodov za zamestnancov v sume 11,-E. Oneskorená platba sa týka obdobia 8/2010. Penále nám prišlo v 6/2011. Daňové priznanie za 2011 mám odložené. Môžem toto penále zaúčtovať do r. 2011 ako 544/336 ? Mám to pripočítať z základu dane? Penále účtujeme na 545. Pripoč. položka k ZD.

Sme výrobná firma, zaplatili sme v r.2011 penále zákazníkom za oneskorený dovoz zákaziek. Môžem to zaúčtovať ako 544/311 ? Mám to pripočítať k základu dane? Zrejme ide o zmluvné penále, tak to áno na 544.
V texte. Ale ak ho oni fakturujú tak 544/321.
psps
08.06.12,13:48
V texte. Ale ak ho oni fakturujú tak 544/321.

penále zo SP môžem dať do r. 2011? vtedy prišiel oznam.

Majú to zákazníci v zmluve, že sme im povinný vrátiť percento zo sumy v prípade meškania. vystavujeme tým zákazníkom dobropis, teda 544/311.
A takéto naše pokuty tiež pripočítam k základu dane?
Tweety
08.06.12,13:51
penále zo SP môžem dať do r. 2011? vtedy prišiel oznam. Áno.

Majú to zákazníci v zmluve, že sme im povinný vrátiť percento zo sumy v prípade meškania. vystavujeme tým zákazníkom dobropis, teda 544/311. OK. Je to daňovo uznaný náklad.(po zaplatení)
A takéto naše pokuty tiež pripočítam k základu dane?
V texte.
KEJKA
08.06.12,14:05
penále zo SP môžem dať do r. 2011? vtedy prišiel oznam.

Majú to zákazníci v zmluve, že sme im povinný vrátiť percento zo sumy v prípade meškania. vystavujeme tým zákazníkom dobropis, teda 544/311.
A takéto naše pokuty tiež pripočítam k základu dane?
na zvýraznené prišla čiastočne nesprávna resp. neúplná odpoveĎ. Daňovo uznaný náklad to je až po zaplatení. A ovnako na druhej strane daňový výnos až po prijatí úhrady.
yvica
26.10.12,18:36
môžem dať penále zo sp za oneskorený odvod na 545/336 alebo 545/379? dík
Tweety
27.10.12,07:11
môžem dať penále zo sp za oneskorený odvod na 545/336 alebo 545/379? dík
545/379 je správne.
katka
24.01.13,09:21
Prosím o radu. Dostali sme z daňového úradu rozhodnutie o priznanom úroku z omeškania,nakoľko nám neskoro vrátili nadmerný odpočet DPH. Môžem to zaúčtovať 378/645 ? Nie som si istá tou 378-čkou. A je to vlastne nedaňový príjem? Ďakujem.
KEJKA
24.01.13,22:18
Prosím o radu. Dostali sme z daňového úradu rozhodnutie o priznanom úroku z omeškania,nakoľko nám neskoro vrátili nadmerný odpočet DPH. Môžem to zaúčtovať 378/645 ? Nie som si istá tou 378-čkou. A je to vlastne nedaňový príjem? Ďakujem.
je to nedaňový príjem.
ja som to minulý rok účtovala na 662 nedaňovo, šlo o pár centov.
Adiks
25.01.13,14:36
Prečo, keď spoločnosť neskoro zaplatí daň je to účet 545, ale keď daňový úrad neskoro vráti daň spoločnosti je to už účet 662 ? Mal by to byť tiež účet 645. Obsahovo rovnaká náplň sa účtuje na ekvivalentných účtoch nákladov resp. výnosov. Nehovoriac už o tom, že do výnosov z finančnej činnosti sa účtujú výnosy, ktoré sú výnosmi z hospodárskej činnosti.
zuzanna
06.02.13,15:15
prosim vas pokuta za oneskorenu uhradu faktury vo vyske 4,99 od telekomu zauctujem na 545 alebo 544??? mam ich totiz viac
Tweety
06.02.13,15:19
prosim vas pokuta za oneskorenu uhradu faktury vo vyske 4,99 od telekomu zauctujem na 545 alebo 544??? mam ich totiz viac
Zrejme ide o zmluvnú pokutu, pozri si podmienky, tak 544.
zuzanna
06.02.13,15:29
na fakture je uvedene zmluvna pokuta za oneskorenu uhradu a mozem to dat do danovych vydavkov ked je to vlastne moja chyba ze som ich zabudla zaplatit, tak asi nie ze???
Tweety
06.02.13,15:49
na fakture je uvedene zmluvna pokuta za oneskorenu uhradu a mozem to dat do danovych vydavkov ked je to vlastne moja chyba ze som ich zabudla zaplatit, tak asi nie ze???
Zmluvné pokuty účtujeme na účet 544. sú to daňovo uznané výdavky.
KEJKA
06.02.13,18:57
Zmluvné pokuty účtujeme na účet 544. sú to daňovo uznané výdavky.súhlasím, ale až po zaplatení, treba si to usledovať.
katka s.
25.02.13,08:26
Poprosím o radu. V roku 2007 sme prijali pôžičku od zahraničného spoločníka s.r.o.. Zmluva sa mi dostala do rúk až teraz a zistila som, že je dohodnutý úrok približne 5000 € ročne. Doteraz nebolo nič zaplatené, pôžička bola splatná až v roku 2012 - taktiež nesplatená. Úroky som doteraz neúčtovala. Môžem ich zaúčtovať v roku 2012 aj za staré roky na účet 544, ale predpokladám, že v DP ich budem mať ako pripočítateľnú položku keďže neboli zaplatené. Uisťujem sa, lebo na školení mi bolo povedané, že ak je to nová skutočnosť zistená v roku 2012 môže ísť celá do nákladov, ale ďalej sme to už nerozoberali. Je to dosť veľká suma a ovplyvní nám to aj preddavky. Ďakujem.
Stefan2005
25.02.13,08:51
... zaúčtovať v roku 2012 aj za staré roky na účet 544, ale predpokladám, že v DP ich budem mať ako pripočítateľnú položku keďže neboli zaplatené. .... Je to dosť veľká suma a ovplyvní nám to aj preddavky. Ďakujem.

... ako to ovplyvní preddavky ???
veď keď to nie je zaúčtované, bude ZD taký istý, ako keď to bude zaúčtované a pripočítané k ZD ....
katka s.
25.02.13,09:56
Zle som sa vyjadrila. Moja prvotná info zo školenia bola - zaúčtovať do nákladov - nedomyslené ako to ovplyvní daňovú povinnosť. Keďže máme daňovú povinnosť vysokú, myslela som že sa týmto spôsobom zníži. Domyslené do konca - už viem, že je to blbosť. Lebo keď doúčtujem záväzok za úroky aj keď na nákladový účet v daň. priznaní to zas pripočítam. Išlo mi hlavne o to, či to môžem doúčtovať aj za staré roky do záväzkov.
selia5
28.02.13,08:12
Dnes (28.02.2013) som dostala predpis penále zo SP za oneskorenú úhradu odvodov za december 2012. Musím to doúčtovať ešte do roku 2012, alebo účtujem 545/336 do 02/2013? Už mám takmer hotové výkazy za rok 2012,nerada by som prerábala.
Tweety
28.02.13,08:43
Dnes (28.02.2013) som dostala predpis penále zo SP za oneskorenú úhradu odvodov za december 2012. Musím to doúčtovať ešte do roku 2012, alebo účtujem 545/336 do 02/2013? Už mám takmer hotové výkazy za rok 2012,nerada by som prerábala.
Zaúčtuješ ho teda do roku 2013.
selia5
28.02.13,09:06
Zaúčtuješ ho teda do roku 2013.

Dakujem Tweety,z tvojej odpovede mi ale vyznieva,ze by bolo asi správnejsie ho predsa len zaúčtovať do r. 2012.
ak sa rozhodnem zaúčtovať to do r. 2012,môžem to zaúčtovať takto: 5 € 545/383 a potom
r. 2013 5 € 383/336, alebo nejako inak?
Tweety
28.02.13,09:16
Dakujem Tweety,z tvojej odpovede mi ale vyznieva,ze by bolo asi správnejsie ho predsa len zaúčtovať do r. 2012.
ak sa rozhodnem zaúčtovať to do r. 2012,môžem to zaúčtovať takto: 5 € 545/383 a potom
r. 2013 5 € 383/336, alebo nejako inak?
Kedže si písala, že už máš skoro hotové výkazy, tak už máš účto hotové, preto som napísala, že ho zaúčtuješ teda do tohto roka.
tibor1000
12.04.13,14:03
Dobry den poradaci
prosim ked Socialna poistovna vycisli pre sr.o. pokutu za neskore uhrady
(20 e), uctujem 545/379 ako NEdanovy naklad? (je to tiez za r.2012,ale dali mi to az teraz,takze to az v r.2013 zauctujem..)
podobne mame problem z Mestkseho uradu pokutu 50 e - za nedodrzanie
podmienok pri stavebnom dozore
su to danovo uznatelne naklady,alebo nedanove 545..?
dakujem vopred
Tweety
12.04.13,14:17
ÁNo sú to daňovo neuznané náklady.
Adiks
22.05.13,12:18
Tibor 1000, pokutu od Sociálnej poisťovne zaúčtuj 545/336, pokutu od Mestského úradu 545/345. Obidve sú daňovo neuznané výdavky.