PORADA.sk
PORADA.sk

Zobraziť plne funkčnú verziu príspevku : Prihlasenie sa na urade prace



scevo
30.08.07, 10:55
Ukoncil som pracovny pomer, teraz do kolkych dni som povinny nahlasit sa na urade prace a ake papiere k tomu potrebujem?

ajobs
30.08.07, 11:05
Ukoncil som pracovny pomer, teraz do kolkych dni som povinny nahlasit sa na urade prace a ake papiere k tomu potrebujem?


Nie si povinný prihlísiť sa nikde, ale do 8-mich dní sa potom musíš prihlásiť ako dobrovoľne nezamestnaná osoba do ZP a platiť poistné 692 Sk.
Ak máš nárok na dávku v nezamestnanosti, potom ak sa prihlásiš na UPSVaR do 7 dní po ukončení PP, máš nárok na dávku od 1. dňa po ukončení PP.
Potrebuješ k tomu pomerne veľa papierov-inštrukcie dajú na ÚP.

veronikasad
30.08.07, 11:52
Nie si povinný prihlísiť sa nikde, ale do 8-mich dní sa potom musíš prihlásiť ako dobrovoľne nezamestnaná osoba do ZP a platiť poistné 692 Sk.
Ak máš nárok na dávku v nezamestnanosti, potom ak sa prihlásiš na UPSVaR do 3 dní po ukončení PP, máš nárok na dávku od 1. dňa po ukončení PP.
Potrebuješ k tomu pomerne veľa papierov-inštrukcie dajú na ÚP.
Pozri § 34 Zákona o zamestnanosti :
Ak uchádzač o zamestnanie požiada o zaradenie do evidencie uchádzačov o zamestnanie do s ie d m i ch kalendárnych dní ododňa skončenia zamestnaniam zaradí sa do evidencie odo dňa nasledujúceho po skončení zamestnania

---------
Veronika

Magma
30.08.07, 13:37
Doklad o skončení pracovného pomeru, na ÚP dajú žiadosť, ktorú vyplní uchádzač o zamestnanie a potvrdenie, ktoré vyplní posledný zamestnávateľ.

bbtina
30.08.07, 13:42
A ako to funguje keď je ukončený PP a človek je na PN vo vzťahu UP, SP, ZP? Na urade pravdepodobne eviduje au po ukonceni PN a co ZP a SP?

Magma
30.08.07, 13:53
Ak je občan nezamestnaný, tak sa nejde sám prihlásiť do ZP a SP, ale ho tam prihlasuje úrad práce. Pokiaľ je ihneď po ukončení prac.pomeru PN, počas PN ho nezaevidujú ani na úrade práce. /S takýmito bývalými zamestnancami sme mali problémy, lebo ich predvolávala ZP, kde boli prihlásení v tom čase, teda v čase PN a museli to dokladovať kópiou PN-ky/

bbtina
30.08.07, 13:59
Predpokladám, že by sa aspon na zdravotke mali nahlásiť ako nejaky samoplatca, či až po ukončení PN?

Magma
30.08.07, 14:04
Predpokladám, že by sa aspon na zdravotke mali nahlásiť ako nejaky samoplatca, či až po ukončení PN?
Nie je samoplatca, pretože počas PN za neho poistné platí štát. Situácia sa rieši zvyčajne až vtedy, keď ho úrad práce nahlási a vzniknú nejaké "nepoistené dni", ale vydokladuje sa táto doba potvrdením o PN a všetko je v poriadku.

veronikasad
30.08.07, 15:01
Ak je občan nezamestnaný, tak sa nejde sám prihlásiť do ZP a SP, ale ho tam prihlasuje úrad práce. Pokiaľ je ihneď po ukončení prac.pomeru PN, počas PN ho nezaevidujú ani na úrade práce. /S takýmito bývalými zamestnancami sme mali problémy, lebo ich predvolávala ZP, kde boli prihlásení v tom čase, teda v čase PN a museli to dokladovať kópiou PN-ky/

Každý nezamestnaný - evidovaný na úrade práce sa musí sám prihlásiť v zdravotnej poisťovni. Počas evidencie zdr.poistenie za neho platí štát. Lehota je do 8 dní, treba tam ísť hneď ako obdrží rozhodnutie o zaradení do evidencie - spolu s týmto dokladom. Štát za evidovaných nezamestnaných neplatí nemocenské ani dôchodkové poistenie, ani poistenie v nezamestnanosti, môže si ho platiť nezamestnaný sám ako dobrovolne poistená osoba.
Do evidencie uchadzačov zaevidujú až do skončení PN-ky.

---------
Veronika

bbtina
30.08.07, 15:19
Takže predsa musí tú zdravotku absolvovať sám. A ako je to zo sociálkou?

veronikasad
30.08.07, 15:28
Takže predsa musí tú zdravotku absolvovať sám. A ako je to zo sociálkou?

V príspevku č. 10 to máš rozpísané, pozornejšie si prečítaj.

scevo
31.08.07, 06:44
Doklad o skončení pracovného pomeru, na ÚP dajú žiadosť, ktorú vyplní uchádzač o zamestnanie a potvrdenie, ktoré vyplní posledný zamestnávateľ.

Cize pokial nemam doklad o skonceni pracovneho pomeru od zamestnavatela tak sa mi ani neoplati ist na urad prace?

Magma
31.08.07, 06:53
Nechápem otázku, veď ak skončí pracovný pomer, musíš mať o tom doklad, buď výpoveď, dohodu.
Záleží na pracovníčke ÚP, v podstate pri prvom kontakte vydajú tlačivo pre uchádzača o zamestnanie /základné údaje uchádzača, vzdelanie, akú má prax, a pod./

scevo
31.08.07, 10:50
Nechám otázku, veď ak skončí pracovný pomer, musíš mať o tom doklad, buď výpoveď, dohodu.
Záleží na pracovníčke ÚP, v podstate pri prvom kontakte vydajú tlačivo pre uchádzača o zamestnanie /základné údaje uchádzača, vzdelanie, akú má prax, a pod./

Ide o to, ze pracovny pomer koncim k 31.8. ale doklad o skonceni prac. pomeru dostanem az 6.9. kedze pracovnicka, ktora sa tymto zaobera sa vrtai z dovolenky az buduci tyzden.
Preto chcem vediet ci ma vyznam ist na urad prace bez akehokolvek papiera alebo pockat az na ten o skonceni prac. pomeru.

Magma
31.08.07, 11:26
Ja by som išla, ako som písala, v podstate ony len vydajú čisté tlačivá pre uchádzača a zamestnávateľa a potom už vyplnenú žiadosť treba vrátiť do 7 dní od skončenia prac.pomeru!

Janina1
31.08.07, 13:49
Ale prax je taka, ze bez dokladu o skonceni prac. pomeru odmietnu cloveka zaevidovat aj ked o to poziada. Treba mat jednoducho aspon nieco v rukach, prevzatu vypoved ...

Magma
31.08.07, 14:24
Ja som síce ešte nebola evidovaná na úrade práce, ale dcéra sa išla hlásiť po skončení VŠ a dali jej len žiadosť o zaevidovanie, vysvetlili čo má doniesť. Zaevidovali ju až vtedy keď doniesla vyplnenú žiadosť. Zato som písala, že ja by som išla aspoň vypýtať tie tlačivá a vyplnené vrátiť v požadovanej lehote.

veronikasad
31.08.07, 16:26
Ide o to, ze pracovny pomer koncim k 31.8. ale doklad o skonceni prac. pomeru dostanem az 6.9. kedze pracovnicka, ktora sa tymto zaobera sa vrtai z dovolenky az buduci tyzden.
Preto chcem vediet ci ma vyznam ist na urad prace bez akehokolvek papiera alebo pockat az na ten o skonceni prac. pomeru.
Choď na ÚP hneď v pondelok, aj keď ešte nebudeš mať doklady od zamestnávateľa. Dostaneš tlačivá - u nás na žiadosti o evidenciu napíšu dátum prvej návštevy. Ak bude mať zamestnavateľ spracovanú výplatu, potvrdí ti príjem a odnesieš ho spolu s ostatnými dokladmi. /zápočtový list, maturitné vysvedčenie, resp.diplom, vypísanú žiadosť o zaradenie do evidencie uchádzačov./.

---------
Veronika