Danovnik
17.02.05,17:59
Ahojte,

chcela by som Vás poprosiť o radu v následovnom:

V roku 2003 sme kúpili časť podniku. Spolu s ním aj pohľadávky pôvodného podniku. Rada týchto pohľadávok je napr. z r. 2002 a k dnešnému dňu neboli uhradené. Neviem, či k nim môžem tvoriť opravné položky podľa § 25 ods. 1 písm. v) zákona o daniach z príjmov (366/1999).

Myslím si, že nie, lebo tieto pohľadávky neboli zahrnuté v príjmoch našej spoločnosti, ale šef mi tvrdí, že to musí ísť. Prosím o radu! :)
Danovnik
17.02.05,18:01
Ahojte,

chcela by som Vás poprosiť o radu v následovnom:

V roku 2003 sme kúpili časť podniku. Spolu s ním aj pohľadávky pôvodného podniku. Rada týchto pohľadávok je napr. z r. 2002 a k dnešnému dňu neboli uhradené. Neviem, či k nim môžem tvoriť opravné položky podľa § 25 ods. 1 písm. v) zákona o daniach z príjmov (366/1999).

Myslím si, že nie, lebo tieto pohľadávky neboli zahrnuté v príjmoch našej spoločnosti, ale šef mi tvrdí, že to musí ísť. Prosím o radu! :)

Ale na druhej strane § 25/1/v nehovorí, že príjmy musia byť zahrnuté u daňovníka, ktorý si uplatňuje ako daňový výdavok tvorbu opravnej položky. A v našom prípade, tvoríme opravnú položku k nepremlčaným pohľadávkam, ktoré boli zahrnuté do príjmov (síce nie našej firmy ale predajcu časti podniku). Myslíte, že by táto argumentácia prešla pri daňovej kontrole?

Ďakujem vopred za každý názor :) !
Danovnik
18.02.05,11:28
Nemá nikto skúsenosti s mojou otázkou? Poraďte prosím.