nazabane
18.02.05,10:50
Ahojte Poraďáci!!!!!!

Skúšala som vyhľadávať, ale nič podobné sa ešte nikto nepýtal.
Potrebujem Vašu pomoc. :confused:

Moja mama po svojich rodičoch zdedila v r. 1998 pôdu. Pôda je v nájme, ktorý je podložený nájomnou zmluvou, ktorá končí 1.1.2005. V zmluve je uvedené, že nájomca sa zaväzuje platiť dane podľa doteraz platného zákona. V novom zákone 582/2004 je uvedené, že nájomca platí daň, keď je zapísaný v katastri (žiaľ toto neviem). Spoluvlastníkov na parcelu so spísanými nájomnými zmluvami je viac a rovnako "múdri" sú všetci.

Vie mi niekto poradiť čo je treba urobiť ?


Preveriť si, či je nájomca zapísaný v katastri? Čo ak nie? Kto bude platiť daň?
Preveriť, či podal priznanie. (lepší prípad) Ako na to? Mám sa obrátiť na nájomcu, alebo na príslušný úrad? Vybavím vec telefonicky, alebo treba zájsť osobne?
Ešte by som sa opýtala, či máme nájomcu informovať o skončení nájomnej zmluvy a požiadať ho o vyjadrenie, či chce pôdu naďalej užívať. (ak má niekto vzor takejto písomnosti, budem rada)

Ak mi zodpoviete moje otázky, budem sa táákto usmievať :D :D :D
K porade som sa dostala len pred mesiacom (škoda), pri vyhľadávaní vecí okolo odvodov na zdrav. poistenie. Od vtedy som stálou pasívnou vyhľadávačkou a čitateľkou. Až teraz sa potrebujem 1x opýtať, preto prepáčte štýl.
Palino
18.02.05,11:03
Nájomca mal platiť daň z nehnuteľností - pozemku ,aj doteraz len vtedy, ak bol zapísaný v katastri nehnuteľností. Bolo treba dať zaevidovať zmluvu.
Keď nebol zapísaný, tak daň musí platiť vlastník nehnuteľností - pozemku.
K ostatnému sa vyjadriť neviem.
anka1
18.02.05,12:19
Ja som taktiež zdedila pôdu po starých rodičoch. Na príslušnom obecnom úrade mi bolo povedané, že za takéto pozemky, ktoré sú v prenájme, nemusím podávať daňové priznanie. Vraj to vysporiadava nájomca. Takže som to nechala tak, aj keď o takomto niečom sa v zákone nepíše.
nazabane
18.02.05,12:29
Palino, ďakujem Ti, že si zareagoval na moju otázku. To najpodstatnejšie si mi zodpovedal !
Bod 2 - kontrolovať niekoho iného, či si spĺňa svoju povinnosť, podľa mňa nie je mojou povinnosťou.(v zákone som sa s tým nestretla). Pravdupovediac, na to nás naviedla pracovníčka úradu v obci XX, že si máme v obci YY, preveriť, či bolo podané priznanie. Opravte ma, Poraďáci, ak sa mýlim.
nazabane
18.02.05,12:43
Ja som taktiež zdedila pôdu po starých rodičoch. Na príslušnom obecnom úrade mi bolo povedané, že za takéto pozemky, ktoré sú v prenájme, nemusím podávať daňové priznanie. Vraj to vysporiadava nájomca. Takže som to nechala tak, aj keď o takomto niečom sa v zákone nepíše.
Anka, tiež Ti ďakujem za Tvoj názor. Som rada, že mám ďaľší názor, že neplatiť. Doteraz sme sa tiež nestarali o daň, priamo v nájomnej zmluve bolo uvedené, že ju bude platiť nájomca. Pochybnosti prišli teraz s novým zákonom. Ľudia teraz kadečo narozprávajú ... Preto som sa odhodlala napísať sem a nechať si to objasniť podkutejšími.
Mám ešte trochu nejasnosť v tom ako sa bude rátať, keď sa zmluva predĺži, či sa ráta 5 rokov v nájme ako takom alebo 5 rokov na nájomnú zmluvu. (to už asi moc nad tým premýšľam alebo vymýšľam)
Už sa začínam usmievať :D
Stanley
18.02.05,15:53
Poraďte prosím novému členovi! Pred 2 týždňami som nadobudol pozemok, bol podaný vklad na kataster. Mám povinnosť platiť daň z nehnuteľností? Ďakujem priatelia! Stanley
ivetakli
18.02.05,16:57
Pokiaľ je NZ uzatvorená na dobu kratšiu ako 5 rokov platí daň vlastník, v opačnom prípade užívateľ.
draik
18.02.05,18:20
Poraďte prosím novému členovi! Pred 2 týždňami som nadobudol pozemok, bol podaný vklad na kataster. Mám povinnosť platiť daň z nehnuteľností? Ďakujem priatelia! Stanley
Pozemok nadobudnete az vtedy, ked kataster navrh na vklad povoli. Dan z nehnutelnosti tento rok platit nemusite (predpokladam, ze titulom nadobudnutia je kupna zmluva). Pre dan je rozhodujuci stav k 1.1 roka. Do 30 dni od povolenia vkladu ale musite spravcovi dane oznamit, ze ste pozemok nadobudli.
učty
18.02.05,20:19
Vám je fajn no mňa ste nepotesili.Tak isto vlastnim zdedenú pôdu - neužívam ju, ale nemám nájomnú zmluvu s pánom veľkopodnikateľom!!! Co teď?
Palino
21.02.05,08:13
Vám je fajn no mňa ste nepotesili.Tak isto vlastnim zdedenú pôdu - neužívam ju, ale nemám nájomnú zmluvu s pánom veľkopodnikateľom!!! Co teď?Tak musíš podávať daňové priznanie a zaplatiť daň z nehnuteľností. Alebo ísť do rizika a čakať, či niekto na to príde a prípadne dozadu vyrúbi daň a sankcie. Ťažko povedať, či sa dá vôbec momentálne zistiť kto má platiť a ak, tak či aj platí? Ak máš tú pôdu už dlhšie a doteraz si daň neplatil, možno stojí za to porozmýšľať aj takto. Lebo keď sa prihlásiš, asi budú vyrubovať aj dozadu.

pre nazabane - treba mať uzavretú zmluvu na dobu neurčitú alebo dlhšie ako 5 rokov.
učty
22.02.05,22:17
Už som nacupkala a na zmluve sa pracuje treba stihnúť do konca februára.
učty
22.02.05,22:26
Len k bodu 2.
V našom meste sú dvaja veľkí nájomcovia. Jeden vraj dá Mestskému úradu zoznam všetkých vlastníkov ktorých pôdu má v prenájme, druhý dáva samostatné potvrdenia