ajacik
19.02.05,20:18
Vynikajúci vlastný recept na bryndzové halušky:

pre 2-3 osoby:

1/2 kg zemiakov (najemno nastrúhať)
125 g hladnej múky
125 g hrubej múky (alebo 250 g polohrubej múky)
2 vajíčka
1/2 prášku do pečiva
soľ

Halušky varíme v osolenej vode a scedíme.
Do horúcich pridáme:

150 g bryndze
100 g taveného syra (napr. 1 bambino)
1/2 pochúťkovej kyslej smotany

a nemôžme zabudnúť na dobre usmaženú slaninku.

Sú naozaj vynikajúce. mnam
Nika
19.02.05,20:22
Milujem bryndzové halušky. Ja bryndzu zmiešavam s kyslou smotanou. A nedávam do nich vajce.
ajacik
19.02.05,20:25
nedávaš do zemiakového cesta vajíčko? a to sa ti nerozpadne??
Nika
19.02.05,20:38
Nie. Držia dobre. Dávam iba zemiaky, múku a soľ.Vypracujem cesto a nechám ho postáť, kým mi nezovrie voda. A potom ich uvarím.
rene
19.02.05,20:46
MŃam, vyzerajú pôvabne.
Asi to robí, ajačik, tá hladná múka...:D
Marta V
19.02.05,22:26
nedávaš do zemiakového cesta vajíčko? a to sa ti nerozpadne??
Ani ja nedávam ani vajíčko a ani prášok do pečiva. A múku dávam len hladkú.Sú super.
Lienočky
11.03.05,22:46
Z vajíčka halušky trochu stvrdnú. Ja najemno postrúham zemiaky, scedím z nich šťavu - čím viac šťavy, tým viac múky a potom sú tvrdé - pridám hladkú múku po troške a skúšam či sa nerozvárajú. Ak áno, pridám múku. Do cesta nedávam vôbec !!! soľ, pretože zemiaky potom púšťajú vodu a treba dať veľa múky. Veľa soli dám do vody, kde sa halušky varia a hádžem ich do hrnca z lopárika vidličkou úplne maličké.Ku scedeným pridám bryndzu, kyslú smotanu a soľ. Sú výborné aj bez slaniny. Aspoň nemáme kyselinu v žalúdku. Deti sa idú zadusiť, manžel a návšteva tiež.
ondrejvla
11.03.05,22:50
Z vajíčka halušky trochu stvrdnú. Ja najemno postrúham zemiaky, scedím z nich šťavu - čím viac šťavy, tým viac múky a potom sú tvrdé - pridám hladkú múku po troške a skúšam či sa nerozvárajú. Ak áno, pridám múku. Do cesta nedávam vôbec !!! soľ, pretože zemiaky potom púšťajú vodu a treba dať veľa múky. Veľa soli dám do vody, kde sa halušky varia a hádžem ich do hrnca z lopárika vidličkou úplne maličké.Ku scedeným pridám bryndzu, kyslú smotanu a soľ. Sú výborné aj bez slaniny. Aspoň nemáme kyselinu v žalúdku. Deti sa idú zadusiť, manžel a návšteva tiež.
Diavčence NIE!!!!!!!!!
Už je neskoro, a ja som strááášne hladná. Musím zamknúť špajzu a zahodiť kľúč, lebo to nevydržím, kým bude vyhodnotenie.
Vlasta
pyton
17.09.05,16:39
Mňam, práve robím halušky, ale ja jedno vajíčko dávam, už som totiž skúšala bez vajíčka a mne sa úplne "stratili" v tej vode, upchala a zababrala som si celé umývadlo a halušiek maličkých som vydolovala len veľmi poskromne:D
STRELEC
17.09.05,19:12
Možno barbarské, ale dobré a rýchle : Halušky v prášku + najemno zotreté zemiaky + špetka soli + korenie. Nechať postáť. Uvariť, opláchnuť, bryndza, zjesť. Dôležité sú (podľa mňa) škvarky (!), tj. len tá najlepšia gazdovská slanina, domáca slanina.

Vyzerali ako na fotke vyššie. Dnes som ja varil, z dvojnásobnej dávky a moji najbližší sa išli potrhať.
Tana74
20.09.05,14:18
Ja niekedy kúpim aj hotové mrazené zemiakové halušky, keď nemám veľa času a sú tiež dobré. Len tam musí byť aj veľa slaniny.
pavel9
30.04.06,14:06
Pekný deň.
Myslím si že vajíčko do pravých halušiek nepatrí, nehovoriac o tom že vajíčko a soľ spolu v jedle stvrdnú. Preto je vhodné aj praženicu, (miešané vajíčka) ochutiť až hotové pri stolovaní.
Ja tiež halušky pripravujem len zo zemiakov, hladkej múkya máličko soli.


A ešte môj osobný názor k bryndzi. V dnešnej dobe sa bryndza mieša s mliekarenskou hrudkou, čo samo o sebe znehodnocuje pravú bryndzu, pripravenú len z prvého ovčieho syra. Mal som možnosť si urobiť bryndzu doma a verte, len z ovčieho syra je to pravé. Naučili sme sa klamať aj to, čo nás reprezentuje vo svete
vema
14.05.06,15:56
Už je letná bryndza a tak tu pozerám ako najlepšie urobiť bryndzové halušky.Čítam príspevok od Pavel 9, ako si pripravil bryndzu z ovčieho syra.Prezraď, ako na to.Alebo som to zle pochopila?;)
mirka165
15.05.06,21:17
ja dávam do bryndzových halušiek aj kôpor....každý kto to ich ochutnal a kôpor má rád to začal praktizovať
Marína
16.05.06,06:51
Ja do cesta na halušky k postrúhaným zemiakom pridávam "tatarčanu"(pohánkovú múku). Pomer je cca 1/5-1/4 pohánkovej múky + 4/5 polohrubej múky. Môžete pridať aj trochu hrubej múky. Cesto trochu osolíme. Radšej viac soli pridáme do vody, v ktorej sa varia. Hladkú múku zásadne nedávam. Vajce do cesta na halušky nepatrí. Pohánka je nielen zdravá, ale aj chutná. Halušky majú ozaj dobrú chuť. Majú trochu sivastú farbu, ale to je znakom ich vylepšeenia pohánkou. Takto sa robili pirohy na severovýchode už pred mnohými desiatkami rokov. Do halušiek pridávam bryndzu rozmiešanú s trochou kyslej smotany a halušky na tanieri posypem vyškvarenou domácou slaninou. Výborné sú aj posypané nakrájanou kvalitnou údenou klobásou pokrájanou na kolieska popraženou na slaninke a cibuľke.
Do bryndzových pirohov zásadne pridávam pohánkovú múku. Sú to tzv. tatarčane pirohy. Majú vynikajúcu chuť. Ak budete chcieť recept, pridám.
Domáca bryndza
Ovčí syr postrúhame na strúhadle na čo najmenších okách(niekto syr len mrví). Trochu osolíme a "udusáme" do hrnčeka. Odložíme do chladničky a do cca 2 dní je bryndza hotová.
Dopĺňam: Syr je dobre necháť odstáť.
Tweety
16.05.06,06:59
Ja do cesta na halušky k postrúhaným zemiakom pridávam "tatarčanu"(pohánkovú múku). Pomer je cca 1/5-1/4 pohánkovej múky + 4/5 polohrubej múky. Môžete pridať aj trochu hrubej múky. Cesto trochu osolíme. Radšej viac soli pridáme do vody, v ktorej sa varia. Hladkú múku zásadne nedávam. Vajce do cesta na halušky nepatrí. Pohánka je nielen zdravá, ale aj chutná. Halušky majú ozaj dobrú chuť. Majú trochu sivastú farbu, ale to je znakom ich vylepšeenia pohánkou. Takto sa robili pirohy na severovýchode už pred mnohými desiatkami rokov. Do halušiek pridávam bryndzu rozmiešanú s trochou kyslej smotany a halušky na tanieri posypem vyškvarenou domácou slaninou. Výborné sú aj posypané nakrájanou kvalitnou údenou klobásou pokrájanou na kolieska popraženou na slaninke a cibuľke.
Do bryndzových pirohov zásadne pridávam pohánkovú múku. Sú to tzv. tatarčane pirohy. Majú vynikajúcu chuť. Ak budete chcieť recept, pridám.
Domáca bryndza
Ovčí syr postrúhame na strúhadle na čo najmenších okách(niekto syr len mrví). Trochu solíme a "udusáme" do hrnčeka. Odložíme do chladničky a do cca 2 dní je bryndza hotová. Tatarčané pirohy jedla moja mamka dávno u svokrovcov, stále o nich hovorí,že boli také tmavšie, ale super. Čiže tá múka je vlastne pohánková?Nikdy som nevedela prísť na to, odkiaľ môžu mať takú múku., a ono to je veľmi ľahké.:p
vema
16.05.06,09:00
Marína, ďakujem za recept na bryndzu.Určite ho vyskúšam.Chcem sa ešte opýtať.Kúpila som omylom hladkú múku T 650.Doma som zistila,že je nejaká tmavá - je to celozrnná múka? Ak áno som celkom rada,lebo ja som ju pridala do halušiek a tiež im nič nechýbalo,len boli trochu tmavšie.Ja kupujem celozrnnú múku špecial strednú,no tam je v názve,že je celozrnná.Túto múku T 650 som vživote nikdy nemala a ani som sa o ňu nezaujímala.Používate niekto túto múku?A tú pohánkovú múku dostať bežne v obchode?
Zita4
16.05.06,09:06
Marína, ďakujem za recept na bryndzu.Určite ho vyskúšam.Chcem sa ešte opýtať.Kúpila som omylom hladkú múku T 650.Doma som zistila,že je nejaká tmavá - je to celozrnná múka? Ak áno som celkom rada,lebo ja som ju pridala do halušiek a tiež im nič nechýbalo,len boli trochu tmavšie.Ja kupujem celozrnnú múku špecial strednú,no tam je v názve,že je celozrnná.Túto múku T 650 som vživote nikdy nemala a ani som sa o ňu nezaujímala.Používate niekto túto múku?A tú pohánkovú múku dostať bežne v obchode?
T 650 sa používa na pečenie domáceho chlebíka. :)
vema
16.05.06,11:57
Normálne mi to prišlo smiešne,čo za múku som to kúpila a ešte som ju dala do halušiek,ale fakt to nebolo na závadu.Zita4, ďakujem za vysvetlenie...:D Musím sa stále chechtať.
Marína
16.05.06,12:26
Zitka má pravdu. Ja z nej pečiem chlieb. Len keď sú moji chlapci veľmi, veľmi dobrí. Pohánkovú múku dostať kúpiť aj v niektorých potravinách, ale pozor. Napr. v Tescu je o 100% drahšia. Ja ju kupujem v jednej predajni za cca 35 Sk/500g ale hlavne v racionálnych predajniach kupujem bio pohánkovú múku za 49 Sk/500g.
Tweety
16.05.06,12:43
Zitka má pravdu. Ja z nej pečiem chlieb. Len keď sú moji chlapci veľmi, veľmi dobrí. Pohánkovú múku dostať kúpiť aj v niektorých potravinách, ale pozor. Napr. v Tescu je o 100% drahšia. Ja ju kupujem v jednej predajni za cca 35 Sk/500g ale hlavne v racionálnych predajniach kupujem bio pohánkovú múku za 49 Sk/500g. To musia byť chlapci fakt veľmi dobrí, aby si zaslúžili chlebík z takej drahej múky.:p Verím, že nie sú stále, to by si prišla na mizinu.:p
Marína
16.05.06,13:33
Majka, tu došlo k nedorozumeniu. ;) Chlieb pečiem z hladkej(tzv. obyčajnej) múky T650(cca 10 Sk/kg). Zase s tým pečením chleba to nepreháňam, cca 2-3/rok. Pohánkovú múku pridávam len do halušiek aj pirohov. Z nej by sa chlieb ani nedal piecť, lebo by sa rozpadol. Obsahuje málo lepku.
Tweety
16.05.06,13:35
Majka, tu došlo k nedorozumeniu. ;) Chlieb pečiem z hladkej(tzv. obyčajnej) múky T650(cca 10 Sk/kg). Zase s tým pečením chleba to nepreháňam, cca 2-3/rok. Pohánkovú múku pridávam len do halušiek aj pirohov. Z nej by sa chlieb ani nedaj piecť, lebo by sa rozpadol. Obsahuje málo lepku.Aha, to som nečítala pozorne, tak aj tak musia byť dobrí, ak chcú pirohy a halušky.:p
pavel9
17.05.06,11:21
Pekný deň.
Dovoľte mi pridať môj recept na domácu bryndzu.

Pravý ovčí syr necháme pri izbovej teplote niekoľko dní (cca4) "odpočívať. Za tento čas sa z neho ešte oddelí srvátka a popritom sa vytvoria väčšie "oká " . To je znak, že je dobre vyzretý. Odvážime si ho. Pripravíme si do misky z celkovej hmotnosti syra asi 2% soli. Ovčí syr pomelieme na mäsovom mlynčeku, je dobre si ho predtým nakrájať na menšie kúsky. Postupne pridávame soľ, podľa chuti, nemusia jej byť práve až tie 2%. Dobre premiešame. Takto pripravenú bryndzu si môžeme naformovať a zabaliť do fólie a zmraziť. Nebojte sa ju zmraziť, mám to odskúšané.
Marína
17.05.06,11:38
Súhlasím s Pavlom, že je dobré nechať syr odstáť. Ja som zásadne však za chladničku. Tiež nie som zástancom mrazenia mliečnych výrobkov. Neviem to teraz nájsť, ale niekde(už dávno) som čítala, že v mliečnych výrobkoch sú také druhy ..neviem čoho..., ktoré prežijú pri oveľa nižších teplotách, akú vieme v mrazničkách zabezpečiť.
MAGDALIENKA
17.05.06,11:38
Prišla som z obeda, mám plné brucho, ale keď som si prečítala tvoj
recept už mi tečú slinky. Určite to vyskúšam. Dakujem ta tip. M.K.
Orim
28.05.06,23:21
Ja robím halušky pravidelne keď príde dcéra domov z cudziny. Vždy telefonuje aby som nezabudol na halušky.
Skúšal som rôzne múky a je mi to celkom jedno. Snažím sa ich ale robiť zo zemiakov a hrubej múky, vypracované cesto nechám odstáť. Keď mám chuť a dosť času tak ich hádžem ručne do vriacej vody. Niekedy keď sa ponáhľam tak urobím mierne redšie cesto a pretláčam to cez ten dierovaný nezmysel čo kúpila moja žena, lebo sa jej nechce hádzať halušky. Ale lepšie jej chutia tie hádzané.
Rád ich zapíjam mliečnym zákvasom alebo kyslým mliekom.

Najviac mi však chutila na zapíjanie kyslá žinčica.

Ak chcem dlhšie vydržať bez jedla urobím ich tvrdšie a dám viac slaniny.
Orim
01.06.06,23:43
Včera manželka doniesla zo služobky žinčicu, bryndzu a ovčí syr. Čo si myslíte, že sme dnes jedli. Jasne že halušky.

Neviem prečo sa ich vždy úplne nekresťansky prežeriem. :D
ajacik
02.06.06,20:05
Neviem prečo sa ich vždy úplne nekresťansky prežeriem. :D

o tom mi niečo rozprávaj :D:D:D
pavel9
26.06.06,12:36
Včera manželka doniesla zo služobky žinčicu, bryndzu a ovčí syr. Čo si myslíte, že sme dnes jedli. Jasne že halušky.

Neviem prečo sa ich vždy úplne nekresťansky prežeriem. :D



Máš pravdu, najlepšia je kyslá žinčica, alebo kyslé mlieko.
Ale kde tie lanské snehy sú, keď sa z kúpeného mlieka dalo urobiť dobré kyslé mlieko.......pamätáš, ešte tie časy, keď po mlieko sa chodievalo s kandličkou? za 2,00 koruny?
ivetaf
01.07.06,16:01
Minule som na tv videla iný spôsob prípravy bryndzových halušiek a hneď som ich aj vyskúšala. Cesto si pripravím klasicky, vyvarím halušky, precedím ich a potom ich dám do ohňovzdornej misy, primiešam bryndzu, smotanu a vrch posypem opečenou slaninkou. Toto dám na cc. 20 minút zapiecť do rúry a je to fantastické. Odvtedy mi nechcú byrndzové halušky ináč ani zjesť.
ondrejvla
16.07.06,18:58
Evička, pridaj recept na tie Tatarčané pirohy, vidím, že je to slané jedlo, tak musí byť aj dobré. No a pohánková múka, veď to musí byť lepšie ako mäsko!
Marína
16.07.06,19:15
Tatarčane pirohy
Cca 4/5 polohrubej múky, 1/5 pohánkovej(tatarka) múky, trošku soli a vodu spracujeme na doske. Vajce nepridávame. Vyvaľkáme na hrubšie(cca 2-3 mm). Bryndzu(2/3), uvarené a postrúhané zemiaky alebo "popučené"(1/3) zmiešame s pridaním posekaného kôpru. Ak máme málo bryndze, kľudne môžeme dať pomer 1:1. Niekto varí pirohy plnené len zemiakmi. Cesto pokrájame na štvorce, pokladieme kôpky bryndze, zlepíme na trojuholníčky. Cesto sa dobre lepí tým, že v ňom nie je vajce. Má plastelínovú konzistenciu. Pirohy uvaríme v osolenej vode. Scedíme, prepláchneme a necháme odtiecť. Premiešame s upraženým maslom. Toho dáme také množstvo, aby pirohy boli riadne omastené. Môžeme poliať aj upraženou slaninkou pokrájanou na kocky, cibuľkou. Vtedy dáme masla menej. Podávame s kyslým mliekom.
Dobrú chuť.