tetrisss
26.10.08,11:57
Po tomto tvojom prispevku uz asi ani niet co dodat, len to ,ze zakon to nevyriesi, najprv kazda nadejna matka sa musi pozriet na potrat presne tvojimi ocami a citit, ze to co pocala nie je ziadna predelena bunka, ale aj ked je to len 8 buniek, ale zivy tvor, jej pokracovanie a to najvacsie stastie na svete, ktore nam je pozicane, nie je to nas majetok a je to fakticky zabitie . Vychova, vychova a este raz vychova a nie legislativa.
evina
26.10.08,11:10
Su mi tu smiesne tie pripomienky, ktorymi tuto debatu niektoi z vas stale prespikovavaju. Ze neuznam nazor inych, ze si stale presadzujem svoj a tak. Je to naozaj uplne komicke stale pocuvat. Diskusia je suboj argumentov a akekolvek respektovanie opacneho nazoru je prazdna floskula. V realnej diskusii je slusne respektovat druheho tym, ze mu neskaceme do reci, a nechame ho vyslovit svoj nazor. Na nete sa to (skakanie do reci) ani technicky neda, preto vsetky dalsie debaty o respektovani ineho nazoru su o nicom.

V diskusii sa respekt k inermu nazoru prejavuje vylucne tym, ze si ho vypocujeme, a ja som si vsetky vase nazory vypocul (nemam nastavene ziadne obmedzenia svetlo - tma, zobrazuju sa mi vsetky prispevky). Myslim, ze na nete sa prehresuju voci ucte k inemu nazoru vylucne ti, ktori klikaju "ine" nazory do tmy, je mi to smiesne a detinske.


...

Samozrejme, že každý sa snaží obhájiť svoje konanie i názory - je to človeku prirodzené....
Si Mišomišo dobrý rétorik a dokážeš, každé slová otočiť - pomenujem to opäť presne na "zviditeľňovanie tejto témy "/čo neznamená, že som proti/...


Nemyslite si preto, ze nevidim, aky je nazor vacsiny ludi na Porade - bolo by smiesne sa domievat, ze som si to nevsimol.

.

Neboj sa, nie sme smiešni ani detinskí /zatiaľ nie chvalabohu :D/, veľmi dobre vidíme aj vieme, že to vieš a taktiež čítame všetky príspevky a vieme si urobiť názor o diskutujúcih... Nezabúdaj nediskutuješ tu naozaj so 17-násťročnými a ani s takými ženami, /resp. mužmi ktorí to podporili/, ktoré boli za svojho života 5krát na potrate....Ty tiež veľmi dobre vieš, že vetu, ktorú si hrubo vytlačil v príspevku, kde si mňa citoval /poviem to skrátene/ nehovorí len o rešpektovaní názoru a má omnoho hlbšiu myšlienku - považujem za zbytočné ďalej rozoberať ....
V diskusii sa rešpekt k inermu názoru neprejavuje výlučne tym, ze si ho vypočujeme, ale aj spôsobom ako diskutujeme a ako volíme slová....

V jednom svojom príspevku vyššie som uviedla, že spôsobom ako sa vedú kampane, diskusie a pod presadzovania Práva na život /i tu na Porade/ sa často minú účinkom práve pre spôsob ako sa vedú, čo ľudí popudí a nezamýšľajú sa vlastne nad interupciou ako takou , ale spôsobom rétoriky /a to je pre ľudí prirodzené/ a tým sa veľa pokazí a skĺza to do osobných útokov....hovorím Ti na základe vyjadrení a poznatkov ľudí k tejto téme, lebo odjakživa ma táto téma zaujímala ako aj Teba, aj keď naše pohľady sa úplne nestotožňujú.

Ver mi /aj nemusíš/, že slová vražda, zabitie, posadiť ženu do väzenia, krvavé bilboardy, ohavný čin, trestný čin narobia viac zla ako dobra. Každé jediné rozhodnutie rodičov k prerušeniu tehotenstva je špecifické.... a pokiaľ súd nevyslovil slovo "vražda", "trestný čin" a pod. nemáme na to právo....


To je fajn, najma ak hovoris iba za seba. Ja som prave reagoval na mnoziace sa prispevky typu: Nevadia mi odporcovia potratov, mozno mi nevadia ani reklamy, ale vadi mi snaha o zmenu legislativy.

.

Ak sú ľudia, ktorým prekážajú aj snahy o zmenu legislatívy, ja osobne rešpektujem i to...




Ak by hrozilo, ze sa niekedy budeme moct ocitnut naspat v case, v dobe, ked sme boli este v matkinom bruchu, tak by sme zmenili nazor aj na potraty. Kedze sme na vlastnej kozi nikdy ako obet nemohli pocitit, co to znamena, a ani nehrozi, ze by nas to samych mohlo niekedy postihnut, velmi nas to netrapi...
Tu budem na záver ja expresívna - nemáš právo na takéto vyjadrenie. Trápi nás to, len nie podľa Tvojho scenára...
Ja som už naozaj povedala všetko čo som chcela :)...

P.s. Keďže sa snažíš uvádzať príklady zo svojho života, tak len pre pobavenie: chápem Tvoju manželku, že sa urazila, je normálne že sa snažila sama pred sebou ospravedlniť a mohol si ju pokarhať, ale na záver utešiť, že sa nič nikomu nestalo a nech sa viac netrápi. Asi to čakala, ako počuť, že nech čuší., keď už bola vinná- to ona dobre vedela:):)
bepo
26.10.08,11:46
Už som písal že táto téma nikam nepovedia a ani som už nechcel prispieť lebo si to téma nezaslúži ale že sa to tu rozbehlo tak poslednýkrát:
1- bilboardy rozvešiava združenie ktoré má za cieľ zrušiť interrupčný zákon. Ako sa na Slovensku dodržiavajú zákony by Tutkovej mohol napísať dopravný expert Misomiso, určite by ju tá snaha prešla
2- dúfam že Tutková a húf jej podporovateľov žijú mimo územia SK a majú cudzie občianstvo. Tutková a spol z lekárov robí vrahov, zo žien spolupáchateľky vraždy a z nemocníc zariadenia napomáhajúce vražde. Totiž ja by som v krajine kde štát má zariadenia na výkon vraždy, 1,5 mil nepotrestaných obetí vrážd, niekoľko stoviek nepotrestaných vrahov a niekoľko desiatok tisíc nepotrestaných spolupáchateliek vrážd nedokázal žiť. Ja by som si musel každý deň napľuť medzi oči že žijem v takom štáte. Takže až uvidím Tutkovú a iných s pľuvancom medzi očami potom sa stane rovnocenný partner na diskusiu.
3- K Sulíkovi a hodnote človeka- to je dosť filozofická otázka ako merať hodnotu človeka, čo to vôbec je , čo to je právo človeka na niečo- život, majetok, hocičo. Ako vzniklo právo človeka?, ktoré právo je nadradené?, kedy sa môže porušiť právo človeka a pod ale to tu nevyriešime. Život každého je založený na rôznych porušeniach práv a zákonov, aj na diskriminácii. Stačí si predstaviť ako človek zareaguje za volantom keď mu urobí nebezpečnú myšičku cudzí človek a keď mu to urobí kamarát- každý zareaguje v rovnakej situácii rôzne a to už je diskriminácia. Neverím že pre niekoho bude hodnota vlastného dieťaťa rovnaká ako hodnota cudzieho.
tetrisss
26.10.08,12:18
Bepo, neviem ci si zrovna zvolil prijatelny ton, teda bez urazky, keby prerusenie tehotenstva nebolo zabitie /aby sme trosku zmiernili ton/, tak preco je obmedzene casom? Aky je fakticky rozdiel v tom, ci nenarodeneho cloviecika zabijeme v 4 tyzdni, alebo trebars v 24 tyzdni? ved to nema logiku. Dnesna doba ponuka siroke moznosti antikoncepcie, ktora podstatou posobi proti dozretiu vajicka a ten zivot ani v samej podstate este nevznika, tak ako moze mysliaci tvor pouzivat miesto antokoncepcie potrat? Podotykam, ze ja nie som za legislativne riesenie, pretoze nic neriesi. A ani nie som priatelom mnohopocetnych rodin, aby bolo jasne, dnes nejde o to, aby som dieta priviedla na svet, ale musim sa o nho aj primerane starat a pochybujem, ze v normalnej rodine /priemerne zarabajucej/ je mozne poskytnut primerane vzdelanie povedzme 6 detom. Ale potrat je nehumanne a pre mna neprijatelne riesenie, niekedy aj vlastnej pohodlnosti.
Kazu
26.10.08,13:24
Po tomto tvojom prispevku uz asi ani niet co dodat, len to ,ze zakon to nevyriesi, najprv kazda nadejna matka sa musi pozriet na potrat presne tvojimi ocami a citit, ze to co pocala nie je ziadna predelena bunka, ale aj ked je to len 8 buniek, ale zivy tvor, jej pokracovanie a to najvacsie stastie na svete, ktore nam je pozicane, nie je to nas majetok a je to fakticky zabitie . Vychova, vychova a este raz vychova a nie legislativa.

No, a práve v tom je problém, že každý sa díva na svet tými svojimi očami. Aj mne by sa viac páčilo, keby sa všetci dívali na svet mojimi očami. :)
misomiso
26.10.08,14:00
Ver mi /aj nemusíš/, že slová vražda, zabitie, posadiť ženu do väzenia, krvavé bilboardy, ohavný čin, trestný čin narobia viac zla ako dobra. Každé jediné rozhodnutie rodičov k prerušeniu tehotenstva je špecifické.... a pokiaľ súd nevyslovil slovo "vražda", "trestný čin" a pod. nemáme na to právo....


Ver mi, ze mame. Mam dnes pravo nasvat Busha najnebezpecnejsim teroristom dneska, alebo nemam? Samozrejme, ze mam. Oficialne ho tak nikto nenazyva, ziaden sud by mi nedal za pravdu. No ani Hitlera sme za 2. svet vojny nesmeli nazyvat vrahom, rovnake platilo aj o Stalinovi. Obaja boli za svojho zivota pocestnymi obcanmi s mnohymi zasluhami, vzormi, ktore boli (oficialne) hodne nasledovnia.

Z dnesneho hladiska sa na to pozerame inak. Uz vtedy boli ludia, ktori to videli inak (robnako ako my) a vedeli ich pomenovat spravnym nazvom.

Nazyvanie veci pravymi menami je uplne prvotnym predpokladom pre akukolvek diskusiu. Prave preto to zahmilievanie (zo strany privrzencov potratov) ktori uplne zamerne nazyvaju umely potrat prerusenim tehotenstva (co samozrejme nie je pravda), aby zahmili skutocny zamer a vysledok. Zidom v koncentracnych taboroch hovorili tiez iba, ze idu do sprchy...
Bastian
26.10.08,14:06
Už som písal že táto téma nikam nepovedia a ani som už nechcel prispieť lebo si to téma nezaslúži ...
Bepo ak sa vďaka tej kampani a takýchto debát zachráni čo len jedno dieťa, tak to niekam viedlo. Podľa teba nie? A ako sa dozvedám na rôznych fórach (aj tu), tak sa nad sebou zamyslelo viac ľudí - čiže výsledky sú. Oplatilo sa to... a aj do budúcna to má zmysel hovoriť o tom.

... nie téma, ale splodené deti si to zaslúžia.
evina
26.10.08,14:09
. Uz vtedy boli ludia, ktori to videli inak (robnako ako my) a vedeli ich pomenovat spravnym nazvom.



Aha, tak to som nevedela....:)
tetrisss
26.10.08,14:13
No, a práve v tom je problém, že každý sa díva na svet tými svojimi očami. Aj mne by sa viac páčilo, keby sa všetci dívali na svet mojimi očami. :)

No ale by bol ten svet jednotvarny, keby sme vsetci mali ten isty pohlad, br..
Su ale veci, ktore sa netykaju len spravneho uhla pohladu a toto je jedna z nich, je to aj o svedomi a vedeni.
Kazu
26.10.08,14:28
No ale by bol ten svet jednotvarny, keby sme vsetci mali ten isty pohlad, br..
Su ale veci, ktore sa netykaju len spravneho uhla pohladu a toto je jedna z nich, je to aj o svedomi a vedeni.

S mojim svedomím nažívam v porozumení a priateľskej zhode a vedenie? Aké? Také čo rozhodne, že ja mám zatrepať krpcami a mojim deťom má manžel priviesť cudziu ženu ako novú mamu? Eee, ďakujem neprosím!
Danila
26.10.08,14:35
Bepo ak sa vďaka tej kampani a takýchto debát zachráni čo len jedno dieťa, tak to niekam viedlo. Podľa teba nie? A ako sa dozvedám na rôznych fórach (aj tu), tak sa nad sebou zamyslelo viac ľudí - čiže výsledky sú. Oplatilo sa to... a aj do budúcna to má zmysel hovoriť o tom.

... nie téma, ale splodené deti si to zaslúžia.Rozmýšľam, rozmýšľam, na nič neprichádzam, no to bude tým, že som nedokonalá Bastian. Zamyslela som sa nad sebou, dieťa som od počiatku témy nesplodila, oplatilo sa, či neoplatilo? Názor som nezmenila, ale malo to zmysel.;):)

P.S. Tvoje štatistické a odborné závery sú skutočne nenahraditeľné.:D
evina
26.10.08,14:36
No ale by bol ten svet jednotvarny, keby sme vsetci mali ten isty pohlad, br..
Su ale veci, ktore sa netykaju len spravneho uhla pohladu a toto je jedna z nich, je to aj o svedomi a vedeni.

O vedení koho ?...
evina
26.10.08,14:39
Bepo ak sa vďaka tej kampani a takýchto debát zachráni čo len jedno dieťa, tak to niekam viedlo. Podľa teba nie? A ako sa dozvedám na rôznych fórach (aj tu), tak sa nad sebou zamyslelo viac ľudí - čiže výsledky sú. Oplatilo sa to... a aj do budúcna to má zmysel hovoriť o tom.

... nie téma, ale splodené deti si to zaslúžia.

Otázka je kto sa nad čím zamyslel? Nevidela som konkrétne tu jeden zmenený názor....

Ale ak sa naozaj zachránil čo len jeden život áno....ale to sa určite viac podarí iným konkrétnym rozhovorom, radou, dôvodením ako odsudzovaním :)
tetrisss
26.10.08,14:40
O vedení koho ?...

Vedeni ako od slova vediet, nie je to slovensky spravne?, ospravedlnujem sa.:)
evina
26.10.08,14:43
Vedeni ako od slova vediet, nie je to slovensky spravne?, ospravedlnujem sa.:)

je to slovensky správne:), len filozofický zmysel mi unikol - od koho, resp. čoho, akého vedenia to závisí?
Danila
26.10.08,14:43
Vedeni ako od slova vediet, nie je to slovensky spravne?, ospravedlnujem sa.:)Občas na vedú aj takí, čo nič nevedia. Takže je to absolútna zámena slov. Ale ospravedlnenie sa príjíma.:)
tetrisss
26.10.08,15:00
Občas na vedú aj takí, čo nič nevedia. Takže je to absolútna zámena slov. Ale ospravedlnenie sa príjíma.:)

mimotemy Vsak s nimi to ide najlepsie, nie? Stado ovci, to je sen kazdeho tyrana.:---
tetrisss
26.10.08,15:02
je to slovensky správne:), len filozofický zmysel mi unikol - od koho, resp. čoho, akého vedenia to závisí?
Ja si myslim, ze kazda zena by mala o svojom tele vediet co najviac, aj o pocati a plode, o moznosti ochrany pred pocatim a pod. tak som to myslela.
Kazu
26.10.08,15:13
Názor som síce nezmenila, ale už to tu vzdávam. :--- Aj tak naša rodina kope druhú ligu, lebo viac ako problém odtehotnenia nás trápi problém otehotnenia. A k tomu tiež využívame všetky legálne dostupné prostriedky. Ale nech to zostane len medzi nami, lebo nám zase šliapnu do svedomia zástancovia ideí prirodzeného počatia. Lebo aj taký tuším existujú. No holt, čo narobíme? :--- Asi nám je súdené vytŕčať z radu. :) Tak sa tu majte, je mením stanovište, idem gúgliť podrobnosti o asistovanej reprodukcii.
evina
26.10.08,15:13
Ja si myslim, ze kazda zena by mala o svojom tele vediet co najviac, aj o pocati a plode, o moznosti ochrany pred pocatim a pod. tak som to myslela.

To áno ...
evina
26.10.08,15:15
Názor som síce nezmenila, ale už to tu vzdávam. :--- Aj tak naša rodina kope druhú ligu, lebo viac ako problém odtehotnenia nás trápi problém otehotnenia. A k tomu tiež využívame všetky legálne dostupné prostriedky. Ale nech to zostane len medzi nami, lebo nám zase šliapnu do svedomia zástancovia ideí prirodzeného počatia. Lebo aj taký tuším existujú. No holt, čo narobíme? :--- Asi nám je súdené vytŕčať z radu. :) Tak sa tu majte, je mením stanovište, idem gúgliť podrobnosti o asistovanej reprodukcii.

Držím palce za bábätko :):)
misomiso
26.10.08,17:17
Tak sa tu majte, je mením stanovište, idem gúgliť podrobnosti o asistovanej reprodukcii.

Napriklad ja si myslim, ze v podstate kazda reprodukcia je asistovana :)
misomiso
26.10.08,17:20
Ja si myslim, ze kazda zena by mala o svojom tele vediet co najviac,

Urcite. Myslim ze aj muzi by mali vediet o zenskom tele co najviac :)
misomiso
26.10.08,17:23
Si Mišomišo dobrý rétorik a dokážeš, každé slová otočiť

Vobec si nemyslim, ze by som bol nejako nadpriemerne nadany v tomto smere. Skor to bude v tom, ze pouzivam skutocne argumenty (nic nezahmilevam a nemaskujem) a ze argumenty v prospech ochrany zivota su logicke a tazko spochybnitelne.
evina
26.10.08,17:27
Vobec si nemyslim, ze by som bol nejako nadpriemerne nadany v tomto smere. Skor to bude v tom, ze pouzivam skutocne argumenty (nic nezahmilevam a nemaskujem) a ze argumenty v prospech ochrany zivota su logicke a tazko spochybnitelne.

Absolútne vytrhnuté z môjho kontextu...;) aj keď plne potvrdzuješ obsah môjho textu :D



Si Mišomišo dobrý rétorik a dokážeš, každé slová otočiť -
pomenujem to opäť presne na "zviditeľňovanie tejto témy
tetrisss
26.10.08,17:30
Urcite. Myslim ze aj muzi by mali vediet o zenskom tele co najviac :)
Ked si odmyslime ten skryty vyznam, tak muzi by mali predovsetkym vediet o svojom tele, v tom teda maju riadne medzery!
;)
Chobot
27.10.08,09:46
Vidím, že k téme už nemáte čo napísať, tak aby ste nemrhali svojím časom na takéto zbytočné príspevky, tak vám tému uzatváram.:---
Chobot
31.10.08,09:21
Na žiadosť niektorých členov porady som tému opäť otvoril. Dúfam, že horúce hlavy už vychladli a diskusia bude v medziach slušnosti, aby som nedostával zase hlásenia o porušovaní etikety a žiadosti o uzavretie témy...:rolleyes:
DanielaSL
31.10.08,09:40
Tak tomu neverím, že im hlavy vychladli...rozbehne sa to tu zase..ale zrejme niekomu o to ide....;)
Stanislav 1975
31.10.08,12:16
Na žiadosť niektorých členov porady som tému opäť otvoril. Dúfam, že horúce hlavy už vychladli a diskusia bude v medziach slušnosti, aby som nedostával zase hlásenia o porušovaní etikety a žiadosti o uzavretie témy...:rolleyes:
Tie budeš dostávať Chobot stále, a tým luďom nejde o osočovanie, ani o etiketu a možno to ani nečítajú, ale proste im vadí téma a je jedno, čo sa tam bude písať, poniektorí budú mať sťažnosti stále...
Petra Nová
31.10.08,18:22
Na žiadosť niektorých členov porady som tému opäť otvoril. Dúfam, že horúce hlavy už vychladli a diskusia bude v medziach slušnosti, aby som nedostával zase hlásenia o porušovaní etikety a žiadosti o uzavretie témy...:rolleyes:
Nezúčastňovala som sa debát v tejto téme, hoci podstatnú časť príspevkov som si prečítala. Ale neviem si odpustiť poznámku k tomu, že téma bola znovu oživená. Na žiadosť niektorých členov. Hviezdnych členov? A nedalo sa rešpektovať názory tých nehviezdnych členov, ktorí žiadali uzavretie témy, resp. s uzavretím témy vyslovili súhlas? Tiež som toho názoru, že každá téma by mala mať svoj začiatok a mala by mať aj svoj koniec, ak neprináša nič nové. A aj preto, že skôr pripomína detskú hru ...“Kolo, kolo mlynské ...“ Z toho, čo som čítala mi vyšlo, že presvedčených nikto nepresvedčí o opaku. A tak, ako na základe Conanovej témy o Alkoholizme...., neprestane žiadny alkoholik piť, tak na základe tejto, sotva bude donosený jeden ľudský plod.
A ak boli predchádzajúce témy so zhodnou tematikou zamknuté, z tých istých dôvodov ako táto, potom sa pýtam, či tie predchádzajúce rozhodnutia boli nesprávne ? Tiež sa pýtam, či okolo dvoch tisícok príspevkov skutočne nestačilo? Skôr sa mi zdá, akoby Porada. v tejto téme sa stala predĺženou rukou slečny TUTKOVEJ a pokračovaním kampane „právo na život“. Je Porada tým správnym miestom? Výsledkom tejto diskusie bude čo? Spísanie petície alebo prijatie nového zákona alebo ovplyvní rozhodnutie ÚS SR o interupciách? Asi sotva. Tak aký zmysel má jej ďalšie pokračovanie?!:confused::rolleyes::eek:
misomiso
31.10.08,19:06
Aby bolo čo najviac názorov v diskusii, dávam do pozornosti tiež jeden názor, ktorý som našiel:

http://richardsulik.blog.sme.sk/c/168796/Zivot-je-hodnotny-tym-co-z-neho-spravime.html


Keby si aj poriadne cital temu, ktoru si sa rozhodol uzavriet (myslel som ze ju citas) :) tak by si vedel, ze tento blog tu bol prilepeny uz v prispevku 193 a diskutuje sa o nom od prispevku 194 :) - takze naozaj nic noveho. Ale myslim, ze tema by mala zostat otvorena nie preto, by sme sa k nej vyjadrovali dookola my, co sme uz sem vsetko napisali, ale aby sa k nej mohli vyjadrit aj ti, co sem prisli neskor, pripadne aby sme sa mohli vsetci vyjadrit, ak nastanu v spolocnosti nejake nove skutocnosti (a tie nastanu v kazdom pripade).
Bastian
31.10.08,19:14
Nezúčastňovala som sa debát v tejto téme, hoci podstatnú časť príspevkov som si prečítala. Ale neviem si odpustiť poznámku k tomu, že téma bola znovu oživená. Na žiadosť niektorých členov. Hviezdnych členov? A nedalo sa rešpektovať názory tých nehviezdnych členov, ktorí žiadali uzavretie témy, resp. s uzavretím témy vyslovili súhlas? Tiež som toho názoru, že každá téma by mala mať svoj začiatok a mala by mať aj svoj koniec, ak neprináša nič nové. A aj preto, že skôr pripomína detskú hru ...“Kolo, kolo mlynské ...“ Z toho, čo som čítala mi vyšlo, že presvedčených nikto nepresvedčí o opaku. A tak, ako na základe Conanovej témy o Alkoholizme...., neprestane žiadny alkoholik piť, tak na základe tejto, sotva bude donosený jeden ľudský plod.
A ak boli predchádzajúce témy so zhodnou tematikou zamknuté, z tých istých dôvodov ako táto, potom sa pýtam, či tie predchádzajúce rozhodnutia boli nesprávne ? Tiež sa pýtam, či okolo dvoch tisícok príspevkov skutočne nestačilo? Skôr sa mi zdá, akoby Porada. v tejto téme sa stala predĺženou rukou slečny TUTKOVEJ a pokračovaním kampane „právo na život“. Je Porada tým správnym miestom? Výsledkom tejto diskusie bude čo? Spísanie petície alebo prijatie nového zákona alebo ovplyvní rozhodnutie ÚS SR o interupciách? Asi sotva. Tak aký zmysel má jej ďalšie pokračovanie?!:confused::rolleyes::eek:
Prečo si myslíš, že vďaka odborným témam budú ľudia schopní vyriešiť svoje problémy?
A prečo si myslíš, že debaty o alkoholizme či um. potratoch nikam nevedú?
Odkiaľ to ty vieš že sotva pomôžu?
Bastian
31.10.08,19:23
Aby bolo čo najviac názorov v diskusii, dávam do pozornosti tiež jeden názor, ktorý som našiel:

http://richardsulik.blog.sme.sk/c/168796/Zivot-je-hodnotny-tym-co-z-neho-spravime.html
Andrej ho sem priložil tiež podobným spôsobom... Ak píšeš o názoroch, tak prezraď - je to aj Tvoj názor?
Petra Nová
31.10.08,19:36
Prečo si myslíš, že vďaka odborným témam budú ľudia schopní vyriešiť svoje problémy?
A prečo si myslíš, že debaty o alkoholizme či um. potratoch nikam nevedú?
Odkiaľ to ty vieš že sotva pomôžu?
Z jedného logického dôvodu. Nikto, ale ozaj nikto, sa v Conanovej téme ešte nevyznal, ktorý by čo i len uvažoval o tom, že bude riešiť svoj problém s alkoholizmom. A to práve na základe jeho rád alebo rád iného debatujúceho.

A to si myslíš, že téma Alkoholizmus je odborná téma a vedená odborníkom. A to isté sa pýtam, či sa považuješ za odborníka v téme Interupcie?
Stanislav 1975
31.10.08,19:42
Z jedného logického dôvodu. Nikto, ale ozaj nikto, sa v Conanovej téme ešte nevyznal, ktorý by čo i len uvažoval o tom, že bude riešiť svoj problém s alkoholizmom. A to práve na základe jeho rád alebo rád iného debatujúceho.
Peti, ale toto ako ty navrhuješ bolo v časoch minulých- nad všetkým zatvárajme oči, buďme ticho, nepovedzme svoj názor...
Ani o chudobe sa nevedelo- lebo bolo ticho
Ani o mentálne postih. sa nevedelo-lebo bolo ticho
Ani o mrtvých na hraniciach sa nevedelo- lebo bolo ticho
Všetko bolo také krásne, ružové a genialne- lebo sme nič nevedeli a nevideli a preto treba debatovať...
Petra Nová
31.10.08,19:51
Peti, ale toto ako ty navrhuješ bolo v časoch minulých- nad všetkým zatvárajme oči, buďme ticho, nepovedzme svoj názor...
Ani o chudobe sa nevedelo- lebo bolo ticho
Ani o mentálne postih. sa nevedelo-lebo bolo ticho
Ani o mrtvých na hraniciach sa nevedelo- lebo bolo ticho
Všetko bolo také krásne, ružové a genialne- lebo sme nič nevedeli a nevideli a preto treba debatovať...
Stanko, ale z ani z jedného môjho príspevku nevyplynulo, že by bolo treba zatvárať oči pred problémami. Len si skutočne nemyslím, že ak každý na Porade mal možnosť sa s diskutovanému problému vyjadriť niekoľko ráz opakovane, že to treba robiť tak donekonečna. Naviac, ak to prináša viac škody , ako osohu.
Bastian
31.10.08,20:12
Nezúčastňovala som sa debát v tejto téme, hoci podstatnú časť príspevkov som si prečítala. Ale neviem si odpustiť poznámku k tomu, že téma bola znovu oživená. Na žiadosť niektorých členov. Hviezdnych členov?
:confused::rolleyes::eek:
Keď sa chceš vyjadrovať k rebríčku, ktorý zostavil Stanislav, tak navštív tú tému.


Z jedného logického dôvodu. Nikto, ale ozaj nikto, sa v Conanovej téme ešte nevyznal, ktorý by čo i len uvažoval o tom, že bude riešiť svoj problém s alkoholizmom. A to práve na základe jeho rád alebo rád iného debatujúceho.

A to si myslíš, že téma Alkoholizmus je odborná téma a vedená odborníkom. A to isté sa pýtam, či sa považuješ za odborníka v téme Interupcie?

Ja som len taký malý neodborník. Nič extra. No napriek tomu neprehliadam kde zase smeruješ debatu.

V týchto témach má možnosť sa vyjadriť hocikto... a mám pocit, že už teraz obsahujú veľa hodnotných rád pre niekoho. Petra ty sa chceš vracať ku Conanovej téme? Veľmi rád o nej podebatím. Ale bude lepšie o tom písať práve tam. Vidím že ste ho vtedy ešte nevysmiali dostatočne... Bol vysmiaty a podozrievaný z klamstva práve takými odborníkmi ako si ty... Pre mňa je nie ten odborník, čo má hlavu plnú paragrafov... A už vôbec nie ten, kto sa dokáže vysmievať niekomu, kto je v niečom slabší...

Pýtam sa všetkých "citlivo vnímajúcich" prečo vnímate tak citlivo iba niektoré príspevky? Uvedomujete si, že používate dva metre? Jeden má 100cm a druhý iba 15,5cm...
misomiso
31.10.08,20:13
každý na Porade mal možnosť sa s diskutovanému problému vyjadriť niekoľko ráz opakovane, že to treba robiť tak donekonečna. Naviac, ak to prináša viac škody , ako osohu.

Tak toto je zly vtip. Tak potom preco tuto temu stale vytahujes na svetlo Bozie tym, ze sem prispievas (hoci nemas co k veci povedat?). To, ze ma nejaka tema zostat otvorena este neznamena, ze do nej denne musi silou-mocou prispiet X ludi.

No neviem, ci dokazes posudit, ci tema priniela viac skody alebo osohu. Ja som presvedceny, ze zachranila nejake ludske zivoty, vopred pisem ze je to moj subjektivny nazor, takze k tomu v podstate nemusite dalej disktovat (je jasne, ze mozete mat iny).

Ale neviem, preco vzdy vidite vsetko take cierne. Napriklad ja som si v teme vsimol aj nabadenie ku konkretnej (charitnej) pomoci matkam v nudzi. Vsimol som si aj konkretny (genialny) napad, zriadit caspois na podporu deti bez rodicov (v domovoch) podobne, ako o bezdomovcov sa stara Nota Bene. Tento napad je genialny, to mi nikto nevyhovori. No v zivote to tak byva, ze udelom (a poslanim) jedneho je priniest napad a udelom (a poslanim) ineho je cudzi napad realizovat a priniest do praxe. Nemyslim, ze ten, koho to napadlo bude mat hned aj odvahu, cas, peniaze, trpezlivost realizovat to. Ale moze si to precitat iny a dotiahnut to do konca. Samozrejme, iba za predpokladu, ze poniektori, ktori sa nedokazu vysporiadat s vlastnym svedomim nepresadia zmazanie temy skor, ako si to "prave ten vhodny" citatel precita.

Vy mate dojem, ze v zivote je vsetko velmi jednoduche. Nechceme vidiet utrpenie, preto sme nechali nasich rodicov umierat v nemocniciach. Nechceme vidiet co robime nenarodenym detom, preto bojujeme proti kampani ktora to zobrazuje. Nechceme vidiet strasne vela veci, ale nakoniec im aj tak neunikneme. V svedomi urcite nie. Este raz - ak nieco nechcem vidiet, tak sa na to nepozeram. Televizor vypnem, temu na Porade neotvaram, alebo aspon zbytocnymi prispevkami neposuvam stale hore na svetlo...
Petra Nová
31.10.08,20:26
Keď sa chceš vyjadrovať k rebríčku, ktorý zostavil Stanislav, tak navštív tú tému.



Ja som len taký malý neodborník. Nič extra. No napriek tomu neprehliadam kde zase smeruješ debatu.

V týchto témach má možnosť sa vyjadriť hocikto... a mám pocit, že už teraz obsahujú veľa hodnotných rád pre niekoho. Petra ty sa chceš vracať ku Conanovej téme? Veľmi rád o nej podebatím. Ale bude lepšie o tom písať práve tam. Vidím že ste ho vtedy ešte nevysmiali dostatočne... Bol vysmiaty a podozrievaný z klamstva práve takými odborníkmi ako si ty... Pre mňa je nie ten odborník, čo má hlavu plnú paragrafov... A už vôbec nie ten, kto sa dokáže vysmievať niekomu, kto je v niečom slabší...

Pýtam sa všetkých "citlivo vnímajúcich" prečo vnímate tak citlivo iba niektoré príspevky? Uvedomujete si, že používate dva metre? Jeden má 100cm a druhý iba 15,5cm...
Nie, Bastian, nechcem sa vracať ku Conanovej téme. Dôvody hádam nemusím uvádzať. Ale všimla som si, že si v obidvoch témach použil ten istý predpoklad, že ... "ak pomôže,čo i len jednému alkoholikovi"... ; ..." ak pomôže zachrániť, čo i len jeden život ".... .
Snažim sa pozerať na tieto veci triezvo, a nič nenasvedčuje tomu, že niektorá z tém má takéto účinky.
DanielaSL
31.10.08,20:27
Tak tomu neverím, že im hlavy vychladli...rozbehne sa to tu zase..ale zrejme niekomu o to ide....;)

A ejhle....nehovorila som to? A ešte som si aj -1 vyslúžila.:)
Petra Nová
31.10.08,20:37
Tak toto je zly vtip. Tak potom preco tuto temu stale vytahujes na svetlo Bozie tym, ze sem prispievas (hoci nemas co k veci povedat?). To, ze ma nejaka tema zostat otvorena este neznamena, ze do nej denne musi silou-mocou prispiet X ludi.

No neviem, ci dokazes posudit, ci tema priniela viac skody alebo osohu. Ja som presvedceny, ze zachranila nejake ludske zivoty, vopred pisem ze je to moj subjektivny nazor, takze k tomu v podstate nemusite dalej disktovat (je jasne, ze mozete mat iny).

Ale neviem, preco vzdy vidite vsetko take cierne. Napriklad ja som si v teme vsimol aj nabadenie ku konkretnej (charitnej) pomoci matkam v nudzi. Vsimol som si aj konkretny (genialny) napad, zriadit caspois na podporu deti bez rodicov (v domovoch) podobne, ako o bezdomovcov sa stara Nota Bene. Tento napad je genialny, to mi nikto nevyhovori. No v zivote to tak byva, ze udelom (a poslanim) jedneho je priniest napad a udelom (a poslanim) ineho je cudzi napad realizovat a priniest do praxe. Nemyslim, ze ten, koho to napadlo bude mat hned aj odvahu, cas, peniaze, trpezlivost realizovat to. Ale moze si to precitat iny a dotiahnut to do konca. Samozrejme, iba za predpokladu, ze poniektori, ktori sa nedokazu vysporiadat s vlastnym svedomim nepresadia zmazanie temy skor, ako si to "prave ten vhodny" citatel precita.

Vy mate dojem, ze v zivote je vsetko velmi jednoduche. Nechceme vidiet utrpenie, preto sme nechali nasich rodicov umierat v nemocniciach. Nechceme vidiet co robime nenarodenym detom, preto bojujeme proti kampani ktora to zobrazuje. Nechceme vidiet strasne vela veci, ale nakoniec im aj tak neunikneme. V svedomi urcite nie. Este raz - ak nieco nechcem vidiet, tak sa na to nepozeram. Televizor vypnem, temu na Porade neotvaram, alebo aspon zbytocnymi prispevkami neposuvam stale hore na svetlo...
Ty, ktorý si taký zástanca korektnej debaty, by si asi nemal začínať niečim takým, ..." akože iný príspevok, než Tvoj je zlý vtip". Zaujímavé, že si to v téme použil viac ráz. No dovolila som si ju vytiahnuť na svetlo Božie preto, že je obnovená a využila som možnosť povedať aj ja svoj názor k nej. To mi hádam dovolíš. V predchádzajúcom príspevku si tvrdil, že je to dobré, keď sa do nej zapoja aj noví ľudia . A ja nová som. No, a to ostatné, ... je to spomínané ... kolo, ... kolo... .
Ajuška
31.10.08,21:02
Tak toto je zly vtip. Tak potom preco tuto temu stale vytahujes na svetlo Bozie tym, ze sem prispievas (hoci nemas co k veci povedat?)...
Absolútny súhlas... že toto je zlý vtip... Mišomišo ja som si už zvykla že ignoruješ moje - práve Tebe (ja viem - prehrešok voči etikete;)) adresované poznámky v akejkoľvek téme... Dávaš mi tým (nechtiac) tichý súhlas trefy do čierneho...:rolleyes:... Nemôžem ani teraz nepoužiť protismeč... Nemám ANI čas... ANI chuť... urobiť štatistiku Tvojích príspevkov na túto kontroverznú tému... vo všetkých, v ktorých si sa tu na porade prezentoval... Nie som však jediná toho názoru, že kvantita nenahradí kvalitu ani v tomto prípade... Naozaj žiadnym svojím ďalším príspevkom nedokážeš k veci NIČ nového povedať... Bilancia... bohužiaľ smutná v Tvoj neprospech... správny chlap si tieto veci časom dokáže priznať...:rolleyes:...
Bastian
31.10.08,22:08
Vykonal som tisíce potratov č.1

Stojan Adaševič si ten deň zapamätal na celý život. Bol študentom lekárskej fakulty a v lekárskej izbe usporadúval kartotéku. Sedel v kúte nad papiermi, keď sa v miestnosti začali zhromažďovať gynekológovia. Nevšímali si bokom čupiaceho chlapca a začali sa rozprávať o rôznych prípadoch zo svojej praxe.
Doktor Rado Ignatovič spomínal na istú tehotnú ženu, ktorá prišla, aby si dala zobrať svoje dieťa. Potrat sa nepodaril, lebo gynekológ nedokázal roztvoriť kŕčok maternice. Keď lekári začali hovoriť o ďalších osudoch ženy, načúvajúci Stojan skamenel. Zrazu pochopil, že zubárka z neďalekého zdravotného strediska, o ktorej muži rozprávali, je jeho mama.
„Už nežije, ale ktovie, čo sa stalo s dieťaťom, ktorého sa chcela zbaviť?“ spýtal sa ktorýsi z gynekológov.
Stojan už nevydržal: „To ja som to dieťa,“ povedal vstávajúc. V miestnosti nastalo hrobové ticho a po chvíli začali lekári jeden po druhom odchádzať.
V nasledujúcich rokoch sa doktor Adaševič často v myšlienkach vracal k tamtej udalosti. Veľmi dobre chápal, že žije len vďaka tomu, že nejaký lekár spackal potrat. On sám by nikdy takú fušerskú robotu neodviedol. Neraz za ním prichádzali kolegovia, ktorí nevedeli otvoriť kŕčok maternice, no on si vždy vedel rady s týmto problémom. Napokon bol najlepším potratovým doktorom v Belehrade. Rýchlo v tomto odbore predstihol svojho majstra, doktora Ignatoviča, ktorému vďaka jeho neschopnosti vďačil za život.
„Tajomstvo úspechu spočíva v tom, aby ste si vytrénovali ruku častými zákrokmi,“ hovoril, pričom citoval nemecké príslovie Übung macht Meister (cvičenie robí majstra). Verný tejto zásade robil denne 20, 30 potratov. Jeho denný rekord dosiahol 35. Dnes už nedokáže povedať, koľko potratov urobil počas 26 rokov praxe. Ich počet odhaduje na 48 až 62 tisíc.
Celé roky bol presvedčený, že potrat – ako sa učí na lekárskych fakultách a píše v knihách – je chirurgický zákrok podobný odstráneniu slepého čreva. Rozdiel spočíva jedine v odstránení iného orgánu z tela ženy – raz je to kúsok čreva, inokedy „tehotné“ tkanivo.
Pochybnosti sa začali objavovať v deväťdesiatych rokoch, keď do juhoslovanských nemocníc začali zavádzať ultrasonografy. Vtedy Adaševič na obrazovke USG prvý raz uvidel to, čo doteraz nebol viditeľné – vnútro lona ženy a živé dieťa, ktoré si cmúľa prst, pohybuje rukami i nohami. Obvykle o chvíľu kúsky toho dieťaťa ležali pred ním na stole.
„Pozeral som sa, ale nevidel,“ spomína dnes. „Všetko sa zmenilo, keď sa mi začali snívať sny.“
Bastian
31.10.08,22:08
Vykonal som tisíce potratov č.2

Sen doktora Adaševiča

Vlastne bol to jeden sen, no opakoval sa každú noc, zo dňa na deň, z týždňa na týždeň, z mesiaca na mesiac.
Snívalo sa mu, že kráča po slnkom zaliatej lúke, okolo neho je plno krásnych kvetov, lietajú pestrofarebné motýle, je teplo a príjemne, no napriek tomu ho trápi akýsi znepokojujúci pocit. V istej chvíli sa lúka zapĺňa deťmi, ktoré pobehujú, hrajú sa futbal, smejú sa. Sú rôzneho veku, od troch, štyroch rokov do asi dvadsiatky. Všetky sú neobyčajne krásne. Tvár jedného chlapca a dvoch dievčat sa mi vidia veľmi známe, ale nevie si spomenúť, odkiaľ ich pozná. Pokúša sa s deťmi rozprávať, ale tie, keď si ho všimnú, vydesené začnú utekať a kričať. Na to všetko sa pozerá človek v čiernych šatách, pripomínajúci mnícha. Nič nehovorí, len prenikavo pozerá.
Adaševič sa každú noc budil vydesený a do rána nemohol zaspať. Nepomáhali ani bylinky a prášky na spanie.
Jednej noci vo sne, úplne vykoľajený z rovnováhy, začal naháňať utekajúce deti. Podarilo sa mu jedno z nich chytiť. Ono vtedy začalo prenikavo kričať: „Pomoc! Vrah! Zachráňte ma pred vrahom!“ V tej chvíli v čiernom oblečený človek sťa orol priletel k Adaševičovi, vytrhol mu dieťa z rúk a ušiel.
Doktor sa prebudil, srdce mu bilo ako zvon. V izbe bolo chladno, no on bol celý rozhorúčený a spotený. Ráno sa rozhodol ísť za psychiatrom. Pretože nebol voľný termín, objednal sa na nasledujúci deň.
Keď nastala noc, rozhodol sa, že vo sne pôjde za „čiernym človekom“ a spýta sa ho, kto je. Tak aj urobil. Neznámy mu odpovedal: „Moje meno ti aj tak nič nepovie.“ Keď však doktor nástojil, odpovedal mu: „Volajú ma Tomáš Akvinský.“
Toto meno Adaševičovi naozaj nič nehovorilo. Počul ho prvý raz. Človek v čiernom pokračoval: „A prečo sa nepýtaš, kto sú tie deti? Nepoznávaš ich?“ Keď lekár odpovedal záporne, Tomáš povedal: „To nie je pravda. Oni ťa poznajú veľmi dobre. To sú deti, ktoré si zabil pri potratoch.“ - „Ako to?“ odporoval Adaševič. „Veď sú veľké, no ja som nikdy nezabíjal narodené deti.“ - „A ty nevieš, že tu, vo večnosti, na druhej strane, všetky deti rastú?“ opýtal sa Tomáš.
Doktor sa však nevzdával. „Veď som nezabil dvadsaťročného človeka.“ Tomáš odpovedal: „Zabil si ho pred dvadsiatimi rokmi, keď mal tri mesiace.“
Vtedy si Adaševič zrazu spomenul, na koho sa ten dvadsaťročný mládenec a tie dve dievčatá tak podobajú – na jeho veľmi dobrých známych, ktorým pred rokmi robil potrat. Chlapec vyzeral tak, ako vyzeral jeho otec, keď mal dvadsať. Bol to Adaševičov dobrý priateľ a jeho žene urobil potrat presne pred dvadsiatimi rokmi. V tvárach dievčat doktor spoznal črty ich matiek, z ktorých jedna bola jeho sesternicou.
Keď sa zobudil, rozhodol sa, že už nikdy v živote neurobí potrat.
Bastian
31.10.08,22:09
Vykonal som tisíce potratov č.3


V ruke som držal bijúce srdce

V nemocnici na neho čakal bratranec so svojou milenkou. Mali u neho dohovorený termín potratu. Bola v štvrtom mesiaci tehotenstva a chcela sa zbaviť svojho deviateho dieťaťa.
Adaševič odmietol, avšak bratranec ho nahováral tak dlho a nástojčivo, až napokon ustúpil: „No dobre, posledný raz v živote.“
Na obrazovke USG zreteľne videl obrysy dieťaťa i cmúľanie prstu. Roztiahol maternicu, vsunul do nej kliešte, niečo nimi zachytil a vytiahol. Pozrel sa a uvidel, že v nich drží malú rúčku. Položil ju na stôl, no tak, že nerv z odtrhnutého ramena sa dotkol miesta, kde bol rozliaty jód. Rúčka sa zrazu sama začala pohybovať. Vedľa stojaca zdravotná sestra až vykríkla: „Celkom ako nohy žaby na cvičeniach z fyziológie!“
Doktor sebou trhol, no potrat neprerušil. Znova vložil kliešte do maternice, niečo chytil a vytiahol. Tentoraz to bola malá nôžka. Stihol si len pomyslieť: „Len aby som ju nepoložil zas na ten jód,“ keď v tom iná sestra, ktorá stála za ním, pustila na zem tácku s chirurgickými nástrojmi. Rozľahol sa buchot, doktor až podskočil, uvoľnil kliešte a nôžka spadla hneď vedľa rúčky. A tiež sa začala pohybovať.
Všetok personál videl také čosi prvý raz – pohybujúce sa končatiny na stole. Adaševič sa rozhodol všetko, čo ostalo v maternici, rozdrviť na kašu a vysať ako beztvarú hmotu. Tak aj urobil. Začal sekať, mliaždiť, drviť. Keď vytiahol kliešte v presvedčení, že uvidí kašu z mäsa, uzrel... ľudské srdce. Ešte bilo, čoraz pomalšie a pomalšie, až napokon prestalo biť. Vtedy pochopil, že zabil človeka.
Zotmelo sa mu pred očami. Nevedel, ako dlho to trvalo. Zrazu pocítil, ako ho niekto myká za rameno a počul vydesený hlas sestry: „Doktor Adaševič! Doktor Adaševič!“
Zistil, že pacientke hrozí vykrvácanie. Prvý raz po dlhom čase sa začal vrúcne modliť k Bohu: „Pane Bože, zachráň nie mňa, ale túto ženu!“
Keď v maternici zostanú veľké zvyšky plodu, tak na jej dôkladné vyčistenie treba najmenej desať minút. Tentoraz sa to doktorovi podarilo dvoma vsunutiami nástrojov do pošvy. Keď si zložil rukavice, vedel, že už nikdy v živote neurobí potrat.
Bastian
31.10.08,22:10
Vykonal som tisíce potratov č.4


Vedro ako nástroj pri potrate

Keď svoje rozhodnutie oznámil primárovi, vyvolalo to údiv. Ešte sa nestalo, aby v belehradskej nemocnici nejaký gynekológ odmietol robiť potraty. Začali na neho robiť nátlak, aby zmenil rozhodnutie. Plat v nemocnici mu zmenšili na polovicu, dcéru vyhodili z práce, syna z prijímacích skúšok na vysokú školu. Útočili na neho v tlači i televízii. Písali, že socialistický štát mu poskytol vzdelanie, aby mohol robiť potraty, no on sabotuje štát.
Po dvoch rokoch nátlaku bol na pokraji nervového zrútenia. Rozhodol sa, že nasledujúci deň sa ohlási u primára a požiada o pridelenie potratu. Avšak v noci sa mi prisnil Tomáš, poklepal ho po pleci a povedal mu: „Si mojím dobrým priateľom. Bojuj ďalej.“ Nasledujúce ráno doktor za primárom nešiel. Rozhodol sa bojovať.
Zapojil sa do hnutia na ochranu života nenarodených detí. Cestoval po celom Srbsku s prednáškami a seminármi na tému potratu. V juhoslovanskej televízii dosiahol, že dva razy odvysielali film Bernarda Nathansona Nemý výkrik, ktorý ukazuje ukončenie tehotenstva, zaznamenané s pomocou USG. Vďaka jeho iniciatíve na začiatku stých rokov minulého storočia juhoslovanský parlament schválil zákon o ochrane života nenarodených. Ten sa dostal k prezidentovi Slobodanovi Miloševičovi, ktorý ho však nepodpísal. Potom sa začala vojna a na zákon už nik nemal čas.
Keď už je reč o vojne, Adaševič uvažuje takto: „Ako ináč vysvetliť tie jatky, ktoré sa tu na Balkáne diali, ak nie odvrátením sa ľudí od Boha a nedostatkom úcty voči ľudskému životu?“
Aby to neboli len plané reči, rozpráva o praxi, ktorá je v Srbsku bežná: „Pretože náš zákon stanovuje, že život dieťaťa je chránený až od prvého nadýchnutia sa, čiže od chvíle, keď prvý raz zakričí, legálne sa robia potraty aj v siedmom, ôsmom, ba dokonca aj deviatom mesiaci tehotenstva. Tu už ani nemožno hovoriť o potrate, lebo v skutočnosti sa vyvoláva predčasný pôrod. Pri gynekologickom kresle je vedro s vodou a kým dieťa stihne vykríknuť, zapchajú mu ústa a strčia ho do vody. Oficiálne je to potrat a všetko sa deje v súlade so zákonom – dieťa sa predsa nenadýchlo.“
Adaševič cituje Matku Teréziu z Kalkaty: „Ak matka môže zabiť vlastné dieťa, čo môže zabrániť mne i tebe, aby sme sa nezabíjali navzájom?“
Dnes sa väčšina potratov v Srbsku robí na súkromných klinikách, ktoré nezverejňujú informácie o počte ukončených tehotenstiev. Podľa Adaševičových výpočtov na 25 počatých detí pripadá sotva jedno živo narodené. Teda 24 bytostí je zničených.
„Je to skutočná vojna narodených s nenarodenými,“ hovorí doktor. „V tejto vojne som viackrát zmenil front. Najprv som bol ako nenarodený odsúdený na smrť, potom som sám zabíjal nenarodených, teraz sa zas usilujem brániť ich.“
„Začal som sa zaujímať aj o život Tomáša Akvinského, o ktorom som dovtedy nemal ani tušenia. Rozmýšľal som, prečo som videli práve jeho, a nie iných svätcov, tým skôr, že je to katolícky svätec, no ja som pravoslávny. Aby som si to objasnil, začal som študovať Tomášovo učenie. A čo som zistil? Našiel som jeho texty, v ktorých tvrdil, že ľudský život sa začína 40 dní po oplodnení v prípade mužského plodu a 80 dní po oplodnení v prípade ženského plodu. A čím je to dieťa prvé dni po počatí? Ničím? Myslím si, že to, čo Tomáš napísal, ho vo večnosti znepokojuje. Aj keď treba vedieť, že toto tvrdenie prevzal od Aristotela, ktorý bol vtedy veľkou autoritou. Tomáš sa teda nechal ovplyvniť jeho tvrdeniami a urobil chybu.
Prešlo veľa času, kým som pochopil, že dieťa v lone matky je živým človekom nie od chvíle, keď sa prvý raz nadýchne, ako nás učili komunistickí profesori, ale od chvíle, keď sa stane ľudským embryom, teda od spojenia spermie s vajíčkom (...).
Ťažko hovoriť o štatistikách, lebo na zabíjanie detí v lonách matiek sa používajú aj iné prostriedky, ako špirály alebo tabletky RU 486, ktoré sú oficiálne zaradené medzi antikoncepčné prostriedky. Starci z hory Athos, s ktorými som sa rozprával, delia antikoncepciu na hriešnu a diabolskú. Hriešna je tá, ktorá zabraňuje spojeniu spermie s vajíčkom. Diabolská je zas tá, ktorá zabíja už počaté dieťa. A práve to spôsobuje špirála a tabletky ako RU 486. Špirála účinkuje ako meč, ktorý odtne malú ľudskú bytosť od zdroja výživy v maternici. Je to strašná smrť. Človek umiera od hladu v miestnosti plnej jedla.


Grzegorz Górny

Táto reportáž bola uverejnená v skrátenej forme 1. decembra 2003 v poľskom denníku Rzeczpospolita.

Zdroj: Časopis Milujte sa! č. 4/2007
jozka56
31.10.08,22:26
Asi treba túto tému zavrieť, zadávateľ aj tak nekomunikuje.
misomiso
31.10.08,22:33
No dobre, davam aj ja suhlas na jej zatvorenie.

Skoda ze ti, ktorych tazi svedomie za vlastne skutky nedokazu obetovat svoj komfort tu na Porade pre to, aby umoznili inym v buducnosti vyvarovat sa rovnakych omylov a chyb.

Nech mi je aj udelena cervena karta za to, ze kricim, toto som povazoval za dolezite povedat v suvislosti so suhlasom na zatvorenie temy.
willma
01.11.08,08:00
Skoda ze ti, ktorych tazi svedomie za vlastne skutky nedokazu obetovat svoj komfort tu na Porade pre to, aby umoznili inym v buducnosti vyvarovat sa rovnakych omylov a chyb.

Dovolila som si len útržok, ale ešte som skutočne nestretla človeka, vrátane mňa, ktorý by sa bol poučil na chybách druhých. Holt každý si asi potrebuje "natĺcť držku" osobne a niektorí aj viac krát.
misomiso
01.11.08,09:00
Dovolila som si len útržok, ale ešte som skutočne nestretla človeka, vrátane mňa, ktorý by sa bol poučil na chybách druhých. Holt každý si asi potrebuje "natĺcť držku" osobne a niektorí aj viac krát.

Ja osobne davam napriklad mesacne cca 1.000 Sk za knihy (+ obcas nejake to skolenie) - hlavne z oblasti marketingu a manazmentu, aby som sa mohol ucit z chyb inych. Knihy nekupujem len tak na slepo, dlho v nich najprv listujem. Take, v ktorych sa nerozoberaju konkretne uspechy a chyby inych, ani nekupujem.
iriska
01.11.08,09:04
Bastian, sám predsa vidíš, že pridávaš príspevky, ktoré opisujú minulú dobu a potrat v 4. mesiaci tehotenstva. DNES a na SLOVENSKU sa toto nedeje. Nerobia sa tisícky a tisícky potratov, preboha, fakt ste zaspali dobu? Neodporúčam čítať túto tému ľuďom so slabšou psychikou.
DanielaSL
01.11.08,09:11
Ja odporúčam, aby sa už táto téma definitívne uzatvorila. Každý mal možnosť odprezentovať tu svoj názor... načo viesť zbytočné a osočujúce a aj tak k ničomu dobrému nevedúce diskusie.
Chobot
01.11.08,18:00
Keby si aj poriadne cital temu, ktoru si sa rozhodol uzavriet (myslel som ze ju citas) :) tak by si vedel, ze tento blog tu bol prilepeny uz v prispevku 193 a diskutuje sa o nom od prispevku 194 :) - takze naozaj nic noveho. Ale myslim, ze tema by mala zostat otvorena nie preto, by sme sa k nej vyjadrovali dookola my, co sme uz sem vsetko napisali, ale aby sa k nej mohli vyjadrit aj ti, co sem prisli neskor, pripadne aby sme sa mohli vsetci vyjadrit, ak nastanu v spolocnosti nejake nove skutocnosti (a tie nastanu v kazdom pripade).

Priznám sa, že som nečítal tému. Prečítal som si len nahlásené príspevky a pár posledných, ktoré už prekročili hranicu etikety a tie som vymazal. Mňa nezaujímajú názory iných na iterupciu, preto som tému nečítal.

Môj príspevok s odkazom som vymazal, aby ťa neiritovalo, že je v diskusii 2x odkaz na ten istý článok.;)
Chobot
01.11.08,18:21
Andrej ho sem priložil tiež podobným spôsobom... Ak píšeš o názoroch, tak prezraď - je to aj Tvoj názor?

Pôvodne som nechcel sem prispieť, ale keď sa ma na to priamo pýtaš, tak mi slušnosť káže odpovedať.

Podľa môjho názoru administratívnym zákazom potratov samotné vykonávanie potratov sa nezruší. Budú sa vykonávať ilegálne, alebo za hranicami. Ani v Amerike prohibíciou nedosiahli vymiznutie alkoholu - pašoval sa a vyrábal sa načierno. A čo je lepšie, ilegálny potrat, alebo legislatívne upravený zákrok?

Zákrok ako taký je samozrejme z lekárskeho aj morálneho hľadiska dosť závažná vec (nie je to ako vybrať si guličku z nosa). Na to vždy budú mať ľudia rôzne názory. Ale myslím si, že nie je možné (či lepšie povedané vhodné) zakázať to absolútne. Je to v podstate menšie zlo, pokiaľ budú interupcie povolené. Dalo by sa oponovať, že zákazom síce nevymiznú, ale bude ich menej. Nižší počet by sa dal dosiahnuť aj pri legálnej možnosti.


Videl som znovu požidavky na uzatvorenie témy. Pokiaľ sa príspevky budú týkať zadanej témy, a budú v medziach Etikety, tak nebude dôvod na uzavretie témy. Preto ju ešte nechám otvorenú na skúšobnú dobu.;) A poproísm vás - píšte len k téme a tolerujte názory iných. Nemsuíte s nimi súhlasiť, ale nekomentujte ich nevhodným spôsobom.
misomiso
01.11.08,18:40
Podľa môjho názoru administratívnym zákazom potratov samotné vykonávanie potratov sa nezruší. Budú sa vykonávať ilegálne, alebo za hranicami. Ani v Amerike prohibíciou nedosiahli vymiznutie alkoholu - pašoval sa a vyrábal sa načierno.

Ja sice nepoznam americky pribeh o prohibicii, ale bol mi opisany svedsky (pocas navstevy Svedska). Vsetci, Svedi, s ktorymi som hovoril velebili tu ich rozumnu vladu, ktora mala tu odvahu a zaviedla take nepopularne opatrenie, akym bola prohibicia. Vo Svedsku som uz nebol minimalne 10 rokov, neviem, aka je tam situacia dnes. No vtedy boli vsetci nadseni tym, ako sa podarilo spolocnost vytiahnut z riadnej bryndy. Vsetci sa zhodli v tom, ze alkoholizmus u nich bol zavazny problem, ktory poskodzoval celu spolocnost - rodinny zivot aj vykonnost ekonomiky. Zaviedli prisme pravidla - alkohol iba v specialnych obchodoch, iba na pridel (maly pridel). Navyse vplyvom silnej kampane sa ludia hanbili, ze piju, takze si alkohol este v obchode prebalovali do inych sackov, aby na ulici nikto nevidel, ze domov nesu flasku. Za podnapilost bol vyhadzov z prace a strata naroku na rozne podpory.

A viete co oststni Europania vedia (predovsetkym) o prohibicii vo Svedsku? Ako ju dodnes vnimaju? Vnimaju ju ako obraz par jednotlivcov, ktorym sa oplatilo denne si kupovat listok na trajekt do Danska a spat (nejaka tristvrtehodinka cesty) a tam sa zryt do bezvedomia. Tto tito ludia robili roky, ja som tym trajekto cestoval, takze sa to nedalo nevidiet. Teda vsetci navstevnici Svedska sa Svedom vysmievali: "Vidite - zaviedli ste prohibiciu, a narod vam chodi denne chlastat do Danska". Lenze ich to netrapilo. Preco? Preto ze to bolo cca 50 - 100 ludi. cely narod sa zatial podarilo skultivovat, odnaucit pit a naucit venovat sa praci, konickom, sportu a rodine.

Toto iste plati aj o zakaze potratov. No - iste mozu sa najst jednotlivci, ktori si za ziadnu cenu nebudu chiet "dat povedat". Ale snad mi nechcete tvrdit, ze v Polsku sa 320 zien denne rozhoduje pre najaky pokutny nelegalny potrat, kedze su tam legalne potraty zakazane.
misomiso
01.11.08,18:44
Bastian, sám predsa vidíš, že pridávaš príspevky, ktoré opisujú minulú dobu a potrat v 4. mesiaci tehotenstva.

Prepac, ale pre mna je to ako keby sme sa teraz v teme o zakaze telesnych trestov na detoch zacali bavit o tom, ze zalezi na tom, co hovorime o 9 rocnom alebo 8 rocnom decku.



DNES a na SLOVENSKU sa toto nedeje. Nerobia sa tisícky a tisícky potratov, preboha, fakt ste zaspali dobu?.

Rad si necham od uctovnikov vysvetlit matematiku. 15.000 umelych potratov na Slovensku rocne su:

a.) desiatky
b.) stovky
c.) tisicky

Ktora moznost je spravna?
Monika Kováčová
01.11.08,20:20
c
misomiso
01.11.08,20:26
c

...myslel som si :)
Bastian
01.11.08,22:39
Nie, Bastian, nechcem sa vracať ku Conanovej téme. Dôvody hádam nemusím uvádzať. Ale všimla som si, že si v obidvoch témach použil ten istý predpoklad, že ... "ak pomôže,čo i len jednému alkoholikovi"... ; ..." ak pomôže zachrániť, čo i len jeden život ".... .
Snažim sa pozerať na tieto veci triezvo, a nič nenasvedčuje tomu, že niektorá z tém má takéto účinky.
K tomuto len toľko-už som tu na výzvu jozky56 reagovala...u mňa všetko nasvedčuje tomu, že jedna z tých tém a síce interupcia a predovšetkým právo na život-tam konkrétne išlo o "misove" názory a vyjadrenia-mi zmenili pohľad na potraty-zastávala som názor"žena je tá, ktorá má právo rozhodnúť o osude dieťaťa"... už si to nemyslím a presvedčili ma veľmi silné argumenty, ktoré som si tam mohli nájsť...
Bastianova manželka
iriska
02.11.08,07:26
Holandsko patrí napriek legalizovaným a bezplatným umelým prerušeniam
tehotenstva medzi krajiny s najnižšiou umelou potratovosťou v Európe.

V Poľskej republike sa vykoná ročne až 200 000 nezákonných potratov. Tento šokujúci počet spôsobil zákaz beztrestných interrupcií, ktorý sa v Poľsku podarilo presadiť.


http://www.infostat.sk/vdc/pdf/doc/velicka.pdf

http://64.233.183.104/search?q=cache:exe3vsTaaHIJ:marekmezei.blog.sme.sk/c/151123/Interupcie-ano-ci-nie.html+%22po%C4%8Det+interupci%C3%AD%22&hl=sk&ct=clnk&cd=3&client=opera

http://64.233.183.104/search?q=cache:5c992BNc3A8J:www.rodicovstvo.sk/plus7.htm+%22po%C4%8Det+interupci%C3%AD%22&hl=sk&ct=clnk&cd=17&client=opera
evina
02.11.08,08:11
K tomuto len toľko-už som tu na výzvu jozky56 reagovala...u mňa všetko nasvedčuje tomu, že jedna z tých tém a síce interupcia a predovšetkým právo na život-tam konkrétne išlo o "misove" názory a vyjadrenia-mi zmenili pohľad na potraty-zastávala som názor"žena je tá, ktorá má právo rozhodnúť o osude dieťaťa"... už si to nemyslím a presvedčili ma veľmi silné argumenty, ktoré som si tam mohli nájsť...
Bastianova manželka

Je to pozitívna zmena Vášho názoru.
Ak však nechceme potvrdiť "ľudové tvrdenie", že štatistika je súhrn nepresných čísiel, myslím, že je potrebné podotknúť, že tu ide o zmenu názoru a možno i o skutočnosť v prípade, že pred takúto voľbu budete postavení. Je však otázkou, či budete ešte pred takúto voľbu postavení. Názor môže zmeniť aj 50-ročná žena....

V prvom rade môžeme hovoriť o záchrane života v prípade, ak už tehotná žena, ktorá sa rozhodla podstúpiť interupciu ju pod argumentami práva na život nepodstúpi....
Nechcem tým povedať, že nie je treba vplývať na všetkých, áno aj som už povedala nemám nič proti tomu, ak je zachovaná primeraná forma, najmä pravdivé a vecné dôvody, len som chcela upresniť ....

P.s. Naše názory sa preveria v konkrétnych a najmä krízových situáciách...
misomiso
02.11.08,11:53
K tomuto len toľko-už som tu na výzvu jozky56 reagovala...u mňa všetko nasvedčuje tomu, že jedna z tých tém a síce interupcia a predovšetkým právo na život-tam konkrétne išlo o "misove" názory a vyjadrenia-mi zmenili pohľad na potraty-zastávala som názor"žena je tá, ktorá má právo rozhodnúť o osude dieťaťa"... už si to nemyslím a presvedčili ma veľmi silné argumenty, ktoré som si tam mohli nájsť...
Bastianova manželka

Tak to som rad, sucasne vitam medzi nami novu clenku (hoci pod spolocnym nickom) :)
misomiso
02.11.08,11:59
[quote=iriska;859493]

V Poľskej republike sa vykoná ročne až 200 000 nezákonných potratov.

...a to mas prosim ta odkial ?? :)
Petra Nová
02.11.08,14:15
K tomuto len toľko-už som tu na výzvu jozky56 reagovala...u mňa všetko nasvedčuje tomu, že jedna z tých tém a síce interupcia a predovšetkým právo na život-tam konkrétne išlo o "misove" názory a vyjadrenia-mi zmenili pohľad na potraty-zastávala som názor"žena je tá, ktorá má právo rozhodnúť o osude dieťaťa"... už si to nemyslím a presvedčili ma veľmi silné argumenty, ktoré som si tam mohli nájsť...
Bastianova manželka
Teším sa s Tebou, že manželka zmenila názor práve vďaka silnej misomiso-vej argumentácii. On argumentovať vie. Taktiež verím, že sa ona nikdy nerozhodne pre interupciu, lebo predpokladám, že je ešte mladučká a môže porodiť veľa potomkov. Ja už veľmi nie, aj keď ako štyridsiatnička znesiem nejaké to vajce, a aj si zakotkodákam:).
iriska
02.11.08,15:46
[quote=iriska;859493]

V Poľskej republike sa vykoná ročne až 200 000 nezákonných potratov.

...a to mas prosim ta odkial ?? :)


Používam google - predpokladám, že aj ty, a ak nie, vrele odporúčam, je to dobrá vec (lepšia ako názory z bulvárnych plátkov).
Jaaaaaj, ešte ma napadlo, odkiaľ majú ostatní odôvodnenia svojich názorov?
misomiso
02.11.08,19:09
[quote=misomiso;859585]


Používam google - predpokladám, že aj ty, a ak nie, vrele odporúčam, je to dobrá vec (lepšia ako názory z bulvárnych plátkov).
Jaaaaaj, ešte ma napadlo, odkiaľ majú ostatní odôvodnenia svojich názorov?

Ale ja som sa nepytal, aky system vyhladavania pouzivas, ale kto je autorom tychto udajov. Ak ja na net zavesim ze kazdy Poradak denne vypije v proemere 3,6 flase vodky, tak to zajtra moze ktokolvek vygooglit a tym sa to stane pravdou?

Pozrime sa napriklad na oficialnu stranku zdruzenia Moznost Volby, ktore v mediach zastupuje najznamejsia zastankyna potratov pani Pietruchova. Ich statistika konci rokom 2000 (preco neuvadzaju aktualnejsie udaje?), kde uvadzaju 18.468 potratov. Dnes sa v oficialnych statistikach uvadza cislo 15.000 rocne a nepocul som, ze by toto cislo pani Pietruchova niekedy v nenakej debate spochybnila. Nopak - poklada ho za uspech, co je pre mna uplne absurdne.

Vy sa tu pokusate mylit ludi roznymo hausnumerami. Jeden mi tu napise ze "ved denne u nas zomiera podstatene viac ludi na cestach pri dopravnych nehodach" bez toho, aby si overil, ze deti pri potratoch zomiera 25 x viac. Druhy zasa napise, ze v Polsku sa robi 200.000 nelegalnych potratov. No uz si neviem predstavit absurdnejsie cislo. Poliaci su skutocne veriaci narod, staci sa ist pozriet cez pracovny den na rannu omsu na siestu alebo na siedmu, kde su vsetky kostoly plne, lebo vacsina naroda, aj mladi ludia si privstanu, aby sa mohli ist pomodlit pocas cesty do prace. Aj medzi lekarmi je drviva vacsina veriacich. Ak by sa take nieco dialo, bollo by tam vela ludi, ktori by hned zakrocili proti tym, co to robia.
iriska
02.11.08,20:37
:)
misomiso
02.11.08,20:55
V prvom rade môžeme hovoriť o záchrane života v prípade, ak už tehotná žena, ktorá sa rozhodla podstúpiť interupciu ju pod argumentami práva na život nepodstúpi....
Iste. Ale ludsky zivot moze zachranit aj to, ak zena, ktora si povodne neuvedomuje, o co vlastne v pripade potratu ide, zmeni nazor a rozhodne sa konat v sulade s (inou) etikou v buducnosti.



Nechcem tým povedať, že nie je treba vplývať na všetkých, áno aj som už povedala nemám nič proti tomu, ak je zachovaná primeraná forma, najmä pravdivé a vecné dôvody, len som chcela upresniť ....

P.s. Naše názory sa preveria v konkrétnych a najmä krízových situáciách...

Presne tak. Lenze ak chceme, aby bola aspon nejaka sanca, aby sa clovek zachoval spravne v kritickej situacii, tak najprv musi mat jasno v tom, co ma robit, ak je "v pohode".

Typicka kriticka situacia, ktora sa tyka rovnako ziane ako muzov (mozno viac muzov) je, ked vodic niekde mimo obce vecer zrazi chodca. Vela ludi nezvladne ten tlak na seba v situacii, ked sa musia rozhodnut v priebehu sekundy, ci stupia na brzdu (pokusia sa zranenemu pomoct, zavolaju pomoc a policiu) alebo stupia na plyn a pokusia sa uniknut. Ak som suhlasil s nazorom, ze az v kritickej situacii sa postoj clovek anaozaj preveri, tak je jasne, ze aj sam sebe mozem doverovat iba na 99% a ze je vzdy nejaka moznost, ze kazdy, teda aj ja by som v takejto situacii zlyhal.

To vsak neznamena, ze by som si prial legislativu, ktora by taketo konanie legalizovala.
evina
02.11.08,21:08
Človek, ktorý má jasno /v hocičom/ v kritickej situáci môže zlyhať a úplne protichodne konať .Nemôžme si byť podľa mojej mienky nikto úplne istý, konkrétna situácia človeka preverí. Sama osobne viem, že som na veľa vecí, resp. situácii v živote povedala: "No to by som nikdy ..." a opak bol pravdou... a som v "pohode":)

Ale ja som chcela povedať, že nemôžme použiť argumentáciu záchrany jedného života zmenou názoru u jednej osoby..../z filozofického hľadiska v budúcnosti áno/ ale o úspešnosti kampane p. Tutkovej napr. nemôže povedať nikto - zmenili sa od hrôzy názory troch ľudí, zachránili sme tri životy.... Tak ako sa majú aj uvádzať presné štatistiky v počte potratov... na ktoré si napr. apeloval:) tak máme byť úprimní i v tomto ...
misomiso
02.11.08,22:18
Ale ja som chcela povedať, že nemôžme použiť argumentáciu záchrany jedného života zmenou názoru u jednej osoby..../z filozofického hľadiska v budúcnosti áno/ ale o úspešnosti kampane p. Tutkovej napr. nemôže povedať nikto - zmenili sa od hrôzy názory troch ľudí, zachránili sme tri životy.... Tak ako sa majú aj uvádzať presné štatistiky v počte potratov... na ktoré si napr. apeloval:) tak máme byť úprimní i v tomto ...

Aj ja by som si velmi prial vediet presnu statistiku, kolko zivotov kampan zachranila. Nejake cislo sa uvadzalo v debate, kde bola pozvana aj pani Pietruchova a aj ona tam nespochybnila, ze na nejake obdobie (mesiac - dva) naozaj pocty potratov poklesli. Potom sa vraj vratili na povodnu uroven, co pani Pietruchova povazovala za potvrdenie svojich nazorov, ze kampan bola zbytocna. Cize nejake stovky zivotov to zachranilo, presne cislo si odvodi kazdy, kto detailne porovna statistiky za jednotlive mesiace (vo vztahu k medzimasacnym vykyvom v inych rokoch).

Ale o to tu nejde. Tvrdit, ze sa da exaktne dokazat, ze kampan zachranila 586 zivotov by bol nezmysel. Rovanko ako Richard nevie, od kolkych politickych tem uchrani Poradu, ak bude na vsetkych clenov apelovat, aby taketo temy nezakladali. No jednoducho presne cisla sa tu nedaju dokazat a ani nie su dolezite preto, aby sme mohli tvrdit, ze posobit na ludi treba a ze to ma zmysel. Vysledok je sice casto nic-moc, no a k by sme neposobili, bolo by to este horsie.
misomiso
07.11.08,08:11
Prave ku mne dorazili informacie, ktore dost zmenili moj pohlad na novozvoleneho americkeho prezidenta. Priznam sa, ze ma dost sokovala aj sucasna americka prax vo vykonavano potratov. Citujem z newslettera ktory mi chodi z CBR:

Nediskriminovaný Obama diskriminuje novorodencov

Zvolenie senátora Obamu za amerického prezidenta je tragédiou vzhľadom na jeho diskriminačné postoje. Tento právnik s titulom z Harvardskej univerzity pri plnom vedomí hlasoval 4 krát za legalizáciu zabíjania novonarodeniatok.

V USA, kde sú umelé potraty legálne až do pôrodu, sa vyskytujú prípady, že dieťa prežije potrat. Pred časom prijatá federálna legislatíva chráni dieťa, ktoré umelý potrat prežilo a je von z maternice. Zdravotný personál mu má poskytnúť zdravotnícku starostlivosť. "Obama však svojim niekoľkonásobným hlasovaním ako senátor štátu Illinois odoprel základné ľudské právo na život i narodeným deťom len z dôvodu, že sú nechcené. Toto je jednoznačne genocidálna mentalita."
Bastian
07.11.08,09:20
Kandidát černošského pôvodu, ktorého práva boli pred niekoľkými desaťročiami popierané, sám odopiera práva bezbranným deťom pred narodením i tesne po tom. Dokonca mu vykĺzlo z úst, že by svoju neplnoletú dcéru nepotrestal tým, aby porodila neočakávane počaté dieťa, ale poslal by ju na umelý potrat.

Rovnosť človeka bez ohľadu na to, či je v maternici alebo mimo nej, je pre dnešnú dobu revolučný koncept. Nepochybne bude Obama konfrontovaný s touto výzvou vo svojej krajine, kde viac ako polovica populácie je presvedčená, že ľudský život začína od počatia."


Srdečná vďaka za vyjadrenú podporu, povzbudenie i obhajobu CBR v médiách a Vašom okolí.

S úctou k životu a pravde,
Jana Tutková
Richard
07.11.08,09:33
Politické, náboženské a iné kontroverzné diskusie na Poradu nepatria.
Tému uzatváram.