luebchenko
21.02.05,09:48
Pohrajme sa trochu so slovenskou "klasikou" - ako robíte bryndzáky? Nezabudnite na tie drobnosti, ktoré sú tou čerešničkou na dorte! Ja sa priznám, že vezmem polotovar - slovenské halušky v prášku, dostrúham do cesta jeden veľký zemiak a varím podľa návodu na sáčku :D. Potom vytopím slaninku na drobné škvarky, tie z vytopenej masti vyberiem, do masti rozpustím bryndzu, potom do toho kydnem halušky, posypem škvarkami no a potom sa už len oblizujeme :D. Na 500 gr. polotovarového cesta dostrúham 2 zemiaky, slaninky hodne, a cca 300-400 gr. bryndze. No a sme traja a táto porcia sa spráska na jednej večeri :D
luebchenko
21.02.05,11:44
Mea culpa, nevšimla som si, že bryndzáky tu už máme :D Ale to tu je ozaj tak málo expertov na bryndziačiky? :p nechce sa mi veriť :D
Hlinkovx
21.02.05,13:46
No ja tiež robím halušky z prášku...ale riadim sa len podľa návodu...žiadny zemiak a ani nič iné do toho nedávam..a keďže som lováčisko bryndzu nejem...
takže ju nahradzujem bambinom /pre neznalých "syr v črievku"/
na spodok taniera vytlačím pólku bambina..dám halušky..vytlačím zvyšok bambina..
zalejem roztopenou oravskou slaninkou s prídavkom pokrájanej klobásy, ktorú som
spolu s tou slaninkou riadne opražila
a už do seba tlačím..až sa mi robia guče za ušami...:D:D:D
Zita5
21.02.05,13:59
Dievčatá , já som sa zúčastnila ME vo varení a jedení bryndzových halušiek .Bola som ako kapitánka družstva . Za 19,3 min. sa mi podarilo pripraviť suroviny , uvariť a skonzumovať 3 kg bryndových halušiek .Na papkanie som tam mala ešte troch ujov a já štvrtá . Skončila som zo 45 súťažiacich na 15 mieste aj s mojim družstvom , čo je vcelku veľmi dobré , na to , že som sa nechala prehovoriť aby som išla súťažiť úplne po prvý krát . Odvtedy ........bryndzové halušky .............veľmi , ale veľmi nerada . Tento rok sa teším , že si to pôjdem zopakovať . To len okrajovo , lebo keď som čítala Vaše príspevky , tak som si pripomenula dobu minulú .
Zuzka
21.02.05,14:04
Zjesť 1/4 z tých 3 kíl ....to by som asi :D:D:D Ale zabudla si na pretekársky recept :D
olga88
21.02.05,14:46
4 velke zemiaky nastruhas,1 vajce, zalejes vodou/primerane/ a pridas hladku muku. Dbre s vareskou premiesas a v horucej vode vyvaris halusky a precedis studenou vodou. Slaninku najlepsie oravsku na stvorceky vytopis. Na tanier servirujes halusky, na ne kopec byndze zmiesanou s kyslou smotanou a poliat roztopenou slaninou.
Skuste a uvidite, co su original slovenske bryndzove halusky.
Prajem dobru chut.
olga
Zuzka
21.02.05,15:00
Oli, ja som tým myslela Zitine "pretekárske" halušky. Robím ich podobne ako Ty, len som chcela vedieť, či má nejaký tajný recept? :D
accad
21.02.05,15:10
Baby, vy ste tu mnohé také kuchárky, čo tak doniesť niečo originálne z vlastnej kuchyne na krst Jožkovej knihy 2.3. Odo mňa radšej nič nečakajte, aj pred Vianocami som zháňala cez PORADU dobrú cukrárku. Ale z niektorých receptov na PORADe mi už veľakrát tiekli slinky ako bábätku.
olga88
21.02.05,15:13
Zuzka a vlastne taku chut mam na tie halusky, ze ich zajtra navarim, ale ja musim vela lebo nasi chlapi maju cca 2 metre a strasne radi jedia a jedia.
olga
olga88
21.02.05,15:15
Baby, vy ste tu mnohé také kuchárky, čo tak doniesť niečo originálne z vlastnej kuchyne na krst Jožkovej knihy 2.3. Odo mňa radšej nič nečakajte, aj pred Vianocami som zháňala cez PORADU dobrú cukrárku. Ale z niektorých receptov na PORADe mi už veľakrát tiekli slinky ako bábätku.Najlepsia by bola Sacherova torta, to je sama cokolada .
Olga
Zita5
22.02.05,06:52
Zjesť 1/4 z tých 3 kíl ....to by som asi :D:D:D Ale zabudla si na pretekársky recept :D
To vieš , že já som 1/4 nezjedla , na to som mala chlapov . K tomu receptu - nič tajné - tak ako bežný recept :

nastrúham ľubovolné množstvo zemiakov/ já musím veľa pretože mám šesť člennú rodinu/ primiešam hladkú múku,vajíčko , poprípade ak je masa hustá ,tak trošku vody , soľ. Vyvarím halušky . Horúce polejem roztopeným maslom a prilejem trolinku masti z opečenej oravskej slaninky . Já bryndzu rozmiešam rovno s haluškami , ktoré mám určite vo veľkej nádobe a dochutím smotanou , aby sa lepšie šmýkali . Na tanieri sa ešte polejú opečenou oravskou slaninkou.
Janka6685
02.03.06,14:47
Najlepsia by bola Sacherova torta, to je sama cokolada .
Olga

Nemáte niekto, prosím, recept na Sacherovu tortu?
Tweety
02.03.06,15:56
Nemáte niekto, prosím, recept na Sacherovu tortu?
150 g čokolády, 150 g masla, 6 žltkov, 150 g prášk. cukru, 150g hl.múky.
Čokoládu pokvapkáme mierne vodou a dáme do rúry zmäknúť. Vymiešame ju s maslom, žltkami a cukrom. Do zmesi pridáme tuhý sneh y biekov a hl. múku. Takto pripravenou zmesou naplníme tortovú formu vyloženú papierom a pečieme asi 15 min. Vychladnutý korpus obrátime, hladkú stranu potrieme hustým marhuľovým džemom, polejeme čokoládou a necháme stuhnúť. Potom už len olizujeme taniere. ;)
dogicka
02.03.06,16:36
To vieš , že já som 1/4 nezjedla , na to som mala chlapov . K tomu receptu - nič tajné - tak ako bežný recept :

nastrúham ľubovolné množstvo zemiakov/ já musím veľa pretože mám šesť člennú rodinu/ primiešam hladkú múku,vajíčko , poprípade ak je masa hustá ,tak trošku vody , soľ. Vyvarím halušky . Horúce polejem roztopeným maslom a prilejem trolinku masti z opečenej oravskej slaninky . Já bryndzu rozmiešam rovno s haluškami , ktoré mám určite vo veľkej nádobe a dochutím smotanou , aby sa lepšie šmýkali . Na tanieri sa ešte polejú opečenou oravskou slaninkou.
Ja ich robím tak isto len dávam hrubú múku sú potom lepšie. A zmiešam ich s bryndzou a pochúťkovou smotanou a samozrejme s opraženou slaninkou. S tou smotanou sú také jemnejšie. Dnes som ich robila na obed, mňam, mňam....
Janka6685
02.03.06,16:44
150 g čokolády, 150 g masla, 6 žltkov, 150 g prášk. cukru, 150g hl.múky.
Čokoládu pokvapkáme mierne vodou a dáme do rúry zmäknúť. Vymiešame ju s maslom, žltkami a cukrom. Do zmesi pridáme tuhý sneh y biekov a hl. múku. Takto pripravenou zmesou naplníme tortovú formu vyloženú papierom a pečieme asi 15 min. Vychladnutý korpus obrátime, hladkú stranu potrieme hustým marhuľovým džemom, polejeme čokoládou a necháme stuhnúť. Potom už len olizujeme taniere. ;)

Ďakujem

Ja som našla síce jednu, ale nezdala sa mi, lebo raz som jednu sacherovu videla a bola tam kopa čokolády.

Túto som našla:

7 vajec, 200 g kryštálového cukru, 100 g mandlí, 140 g krupicovej múky, 30 g kakaa.
Plnka: 1/4 l šľahačky, 30 g práškového cukru, 200 g marhuľového lekváru, 100 g čerešní.

Celé vajcia šľaháme šľahačom na sneh v kotlíku nad parou, kým sa masa nezohreje, potom ju odstavíme a šľaháme do vychladnutia. Do vychladnutej zamiešame múku s kakaom a obielené, postrúhané mandle. Cesto dáme do vymastenej a múkou vysypanej formy a upečieme. Vychladnuté dvakrát naplocho prekrojíme. Spodný plátok potrieme marhulovým lekvárom, priložíme druhý plátok, ktorý potrieme ušľahanou, osladenou šľahačkou a prikryjeme tretím plátkom. Vrch a boky torty potrieme šľahačkou a ozdobíme kandizovanými čerešňami.
Tweety
02.03.06,16:46
Ďakujem

Ja som našla síce jednu, ale nezdala sa mi, lebo raz som jednu sacherovu videla a bola tam kopa čokolády.

Túto som našla:

7 vajec, 200 g kryštálového cukru, 100 g mandlí, 140 g krupicovej múky, 30 g kakaa.
Plnka: 1/4 l šľahačky, 30 g práškového cukru, 200 g marhuľového lekváru, 100 g čerešní.

Celé vajcia šľaháme šľahačom na sneh v kotlíku nad parou, kým sa masa nezohreje, potom ju odstavíme a šľaháme do vychladnutia. Do vychladnutej zamiešame múku s kakaom a obielené, postrúhané mandle. Cesto dáme do vymastenej a múkou vysypanej formy a upečieme. Vychladnuté dvakrát naplocho prekrojíme. Spodný plátok potrieme marhulovým lekvárom, priložíme druhý plátok, ktorý potrieme ušľahanou, osladenou šľahačkou a prikryjeme tretím plátkom. Vrch a boky torty potrieme šľahačkou a ozdobíme kandizovanými čerešňami.
Nemusí to byť zlé, ale to už nie je pravá sacherka.:cool:
Zita5
02.03.06,16:49
Ja ich robím tak isto len dávam hrubú múku sú potom lepšie. A zmiešam ich s bryndzou a pochúťkovou smotanou a samozrejme s opraženou slaninkou. S tou smotanou sú také jemnejšie. Dnes som ich robila na obed, mňam, mňam....

Tento rok zasa idem súťažiť na ME :p , a aby sa lepšie šmýkali dám aj ja smotanu :cool:
dogicka
03.03.06,08:32
Zitka budem ti držať palce, daj vedieť na ktorom mieste si skončila
BeaY
08.03.06,08:04
dobre cesto na bryndzove halusky alebo strapacky: 300 g HLM, 600 g postrúhanych zemiakov, 1 zltko, trochu soli, zmiesat, urobit halusky, varit v slanej vode. Bryndzu bud samotnu, alebo rozmiesat s kyslou smotanou - je to super.
lbdent
21.03.06,20:25
Veľmi dôležité pri echt slovenských zemiakových bryndzových haluškách je vodu v ktorej sa varili nevyliať ale nechať "sadnúť". Potom zliať vrch, alebo ho odložiť na riedenie. Do hustého vývaru zo zemiakových halušiek, ktorý ostane na dne hrnca treba rozpustiť bryndzu a až takúto potom vyliať na halušky. Posypať popraženou slaninkou. Je to jedna báseň.
zasys
05.04.06,19:43
Rada by som Vám pridala recept ako sa robia bryndzové halušky na Liptove. Pravý nefalšovaný liptovský recept. Nastrúhať zemiaky ručne alebno v mixéri. Do tejto hmoty HLADKÚ MÚKU. Ale len toľko koľko popijú zemiaky. V žiadnom prípade nie vodu ani vajce. Len MÚKU A SOĽ. Či máte hmotu správnej konzistencie zistíte, keď do vriacej vody jednu hodíte. Ak sa nerozvarí môžete začať stŕčať. Vodu dať vrieť podľa možnosti do veľkého hrnca. Aspoň 5 litrového. Tak sú lepšie. /Je to skúsenosť z reštaurácie, kde ich varia už roky./ Ale nie je to podmienka.
Bryndzu môžete v mise /najlepšie drevenej/ rozmiešať s kyslou smotanou. Vynikajúca je táto bryndzová plnka, ak sa vymieša v mixéri. Do tejto hmoty dávať vyvarené halušky. Premiešať. Navrch na tanier rozpraženú slaninku.
Ja varím pre 5-tich doma a keď aspoň dvaja pomáhajú majú halušky na stole za 30 min. Ale s pomocou mixéra.
Vyskúšajte aj takto.
Melnick
05.04.06,20:02
[quote=zasys]Rada by som Vám pridala recept ako sa robia bryndzové halušky na Liptove. Pravý nefalšovaný liptovský recept. Nastrúhať

Zasys, zo všetkým súhlasím,až na tú smotanu - to už nie sú pravé
liptovské, ale vylepšené. Je dobré ak sa po odvarení halušky polejú
najskôr vypraženou masťou so slaninky- potom tak nezmäknú a až
potom primiešať bryndzu s troškou vody z vyvarených halušiek.
Skúšala som rôzne druhy múky,ale potom som si povedala:kde naše
staré mamy poznali polohrubú,prípadne špeciálnu a odvtedy ich robím
iba z obyčajnej hladkej múky a fakt sú vynikajúce.:)