jana.bel
14.09.07,22:44
Ahojte.Ja mám problém s dohodami. Jedno tlačivo je:
"Dohoda o vykonaní práce" a druhé tlačivo je:

"Dohoda o pracovnej činnosti"

Na základe čoho sa vypisuje jedna alebo druhá. Ďakujem pekne.
brm
15.09.07,05:50
Ahojte.Ja mám problém s dohodami. Jedno tlačivo je:
"Dohoda o vykonaní práce" a druhé tlačivo je:

"Dohoda o pracovnej činnosti"

Na základe čoho sa vypisuje jedna alebo druhá. Ďakujem pekne.
:) základný princíp je jednoduchý...dohoda o práci je jednorazová činnosť/ napríklad premaľovanie dverí v kancelárii/ a dohoda o činnosti je dlhodobejšia záležitosť, napríklad že upratovačka ti bude chodiť tie dvere každý týždeň umývať...:)
jana.bel
15.09.07,19:42
a keď máme zamestnanca "kuriča",ktorý chodí kúriť každý deň na 3 hod a je na dohodu, tak aké tlačivo mu mám vypísať? Dohodu o pracovnej činnosti?Som nová a za predchádzajúce mesiace som mu našla napísané Dohody o vykonaní práce.
Preto sa pýtam.Prosím odpovedzte mi ešte. Ďakujem.
Manual
15.09.07,19:49
Vypíš DOPČ.........................
DanielaSL
15.09.07,19:50
a keď máme zamestnanca "kuriča",ktorý chodí kúriť každý deň na 3 hod a je na dohodu, tak aké tlačivo mu mám vypísať? Dohodu o pracovnej činnosti?Som nová a za predchádzajúce mesiace som mu našla napísané Dohody o vykonaní práce.
Preto sa pýtam.Prosím odpovedzte mi ešte. Ďakujem.

Tak dobre, že ste nemali kontrolu z Inšpektorátu práce, lebo Dohoda o vykonaní práce, bolo úplne chybné riešenie ako uzatvoriť pracovný vzťah s kuričom. Predsa kurič túto prácu vykonáva denne - opakujúca sa činnosť a táto dohoda bola určená len na jednorázovú činnosť napr. odpratať kopu uhlia , vymaľovať kancelárie a pod. Od 1.9. je možnosť uzatvoriť s ním Dohodu o pracovnej činnosti . Ale zase je podmienka , aby odpracoval v týždni len 10 hod.
Melnick
15.09.07,19:56
a keď máme zamestnanca "kuriča",ktorý chodí kúriť každý deň na 3 hod a je na dohodu, tak aké tlačivo mu mám vypísať? Dohodu o pracovnej činnosti?Som nová a za predchádzajúce mesiace som mu našla napísané Dohody o vykonaní práce.
Preto sa pýtam.Prosím odpovedzte mi ešte. Ďakujem.
Janka,je dobré opýtať sa a vyvarovať sa chýb. brm,Manual a DanielaSĽ Ti dali odpovede na Tvoju otázku.:)
leilaaaa80
16.09.07,23:07
a co s tym pracovnikom co sme ho zamestnali na dohodu o vykonani prace v auguste je to v poriadku
Manual
17.09.07,13:31
a co s tym pracovnikom co sme ho zamestnali na dohodu o vykonani prace v auguste je to v poriadku
Moc otázke nerozumiem - a čo ten pracovník robí ? Ak robí kuriča tak ako je uvedené v predošlej otázke tak to nie je správne. Lebo to je denno-denne sa opakujúca činnosť. Do DoVP za 8/07 mu dajte napr. že "upratuje uhlie" alebo "opravuje radiatory" a od 1.9.07 mu napíšte DoPČ na to čo skutočne robí.
ZDENIELA
18.09.07,07:46
V súvislosti s touto témou ma napadla jedna otázka. :confused: Mám zamestanca na dohodu o vykonaní práce, ktorú ukončí dňa 20.9. a od 21. 9. idem s ním uzatvoriť dohodu o pracovnej činnosti. Je potreba takéhoto zamestnanca odhlásiť a znova prihlásiť na Sociálnej poisťovni, alebo prihlásenie platí???
brm
18.09.07,10:02
netreba...na registračnom liste sa druhy dohôd nerozlišujú, pre sociálku dohoda ako dohoda, aj tak ho nenájdeš v zozname o mesiac dva tri päť...rozlišuješ len pracovný pomer a dohodu
alenkas
18.09.07,10:09
Prepáčte, ale aj pracovníka, ktorý je normálne zamestnaný nA SVOJOM PRACOVISKU A u mňa vykoná jednorázovú prácu na dohodu o vykonaní práce, musím ohlásiť do soc. poisťovne? Ešte som to nerobila, prosím o vysvetlenie a trpezlivosť. sOM žIVNOSTNíK.
ivemar
18.09.07,10:13
Ano aj taky pracovnik na dohodu sa musi nahlasit do SP.
vikinka
18.09.07,10:26
Prepáčte, ale aj pracovníka, ktorý je normálne zamestnaný nA SVOJOM PRACOVISKU A u mňa vykoná jednorázovú prácu na dohodu o vykonaní práce, musím ohlásiť do soc. poisťovne? Ešte som to nerobila, prosím o vysvetlenie a trpezlivosť. sOM žIVNOSTNíK.
Áno prihlásiť do SP ako dohodára, na DÚ sa registrovať ako platca dane zo závislej činnosti,odozdávať prehľady Q.
MartaP
18.09.07,12:03
Z dohody o pracovnej činnosti sa odvádza do Soc. poisťovne úraz. a garančné poistenie a na DU 19 % daň, tak ako pri Dohode o vykonaní práce?
aniv
19.09.07,15:18
kontrolóri na nelegálnu prácu neuznajú prihlásenie do SP za predchádzajúcu dohodu, nová dohoda tak je potrebné odhlásiť starú dohodu a prihlásiť novú
jacekova
20.09.07,06:22
Z dohody o pracovnej činnosti sa odvádza do Soc. poisťovne úraz. a garančné poistenie a na DU 19 % daň, tak ako pri Dohode o vykonaní práce?


áno, presne tak.
jacekova
20.09.07,06:23
kontrolóri na nelegálnu prácu neuznajú prihlásenie do SP za predchádzajúcu dohodu, nová dohoda tak je potrebné odhlásiť starú dohodu a prihlásiť novú


ja si tiež myslím, že by bolo treba starú dohodu odhlásiť (veď tam bol uvedený dátum, dokedy je uzavretá) a potom prihlásiť novú dohodu.
Stani3
20.09.07,06:39
Ja mám tiež podobný problém, mám jednu dohodu o vykonaní práce s dôchodkyňou, ktorá mi chodí vypomáhať do obchodu len vtedy, keď ide napr. jedna predavačka na dovolenku, k lekárovi a pod. Takže nechodí pravidelne, a neodpracuje ročne viac ako 300 hodín. Niekedy sa stane, že nepríde robiť napr. 5 mesiacov za sebou. To s ňou mám uzavrieť dohodu o pracovnej činnosti, alebo je dobrá dohoda o vykonaní práce?
Jozef Mihál
20.09.07,06:53
Odporúčam DoVP ukončiť a prejsť na DoPČ. Dôležité je, že pri DoPČ nesmie odpracovať viac ako 10 hodín za týždeň. Preto ak by to mal byť problém, vhodnejšie budú jednorazové opakované DoVP.
pure61
20.09.07,15:39
-prosím, poraďte mi, práca čašníka na dohodu o pracovnej činnosti na obdobie jedného mesiaca - koľko hodín môže odrobiť a aký môže mať max. príjem /aby nebol vyradený z evidencie na úrade práce/? Odvody do soc. poisťovne sú garančné a úrazové + daň zo mzdy ?
pure61
20.09.07,15:56
Ďakujem, už som si to našla...
janasl
24.09.07,11:23
My zamestnávame lekárov, ktorí nepravidelne 1-3 krát do mesiaca počas celého roka majú službu na ambulancii. Čo je najvýhodnejšie, uzavrieť s nimi dohodu o vykonaní práce alebo o pracovnej činnosti? S dohodou o PČ môže byť niekedy problém, pretože občas ich služba trvá 12 hodín, čo už je v jej rozpore.
ĎAkujem za radu
bukovacova
25.09.07,08:06
My zamestnávame pomocných elektrikárov na DVP. Podľa toho, čo som sa dočítala, by sme s nimi mali uzavrieť dohodu o pracovnej činnosti. Stačí ak podpíšeme dodatok k DVP v ktorom bude, že vzhľadom na novelizáciu zákonníka práce sa DVP mení na dohodu o prac. činnosti. Alebo treba ukončiť DVP a uzavrieť nanovo dohodu??
mina311
25.09.07,09:18
My zamestnávame pomocných elektrikárov na DVP. Podľa toho, čo som sa dočítala, by sme s nimi mali uzavrieť dohodu o pracovnej činnosti. Stačí ak podpíšeme dodatok k DVP v ktorom bude, že vzhľadom na novelizáciu zákonníka práce sa DVP mení na dohodu o prac. činnosti. Alebo treba ukončiť DVP a uzavrieť nanovo dohodu??

Podľa mňa DoVP a DoPC su dve rozdielne veci, takze jednoduchsie je ukoncit DVP a vytvorit novu DPC... ale pockaj si na erudovanejsi nazor...

Ja sa chcem spytat trosku mozno mimotemy , ale moji nadriadeny teraz prerabaju stare DoVP zpred 2 rokov - lebo im niekto z ESF (mali sme projekt) povedal, ze DoVP nemozu byt uzatvorene cez rok - napr. od 1.9.05 do 30.06.06 - takze prerobili nove, ktore su od 1.9.05 do 31.12.05 a druhu od 1.1.06 do 30.06.06 - podla mna je to blbost - hlavne je, ze osobitne v kazdom roku neprekrocili 300 hod... Tak sa chcem spytat na Vas nazor... Pretoze by som to este musela dodatocne hlasit na Soc.Poist. Dakujem
Janca
25.09.07,10:05
Mám čerstvý príklad:
DOVP od 5.9.2007 do 13.9.2007 - oprava konkrétnej veci
medzitým s tým istým zamestnávateľom
DOPČ od 10.9.2007 na dobu neurčitú - pravidelné kontroly - údržba
Podľa usmernenia z našej pobočky SP, tieto dohody sa prelínajú, tzn. nie je povinnosť odhlasovať DOVP a prihlasovať DOPČ.
Snáď niekomu ako vzor pomôže....
zhv
25.09.07,10:09
Zákon o nelegálnej práci ,kde sa musia dohody prihlasovať a odhlasovať.
zhv
25.09.07,10:12
Podľa mňa DoVP a DoPC su dve rozdielne veci, takze jednoduchsie je ukoncit DVP a vytvorit novu DPC... ale pockaj si na erudovanejsi nazor...

Ja sa chcem spytat trosku mozno mimotemy , ale moji nadriadeny teraz prerabaju stare DoVP zpred 2 rokov - lebo im niekto z ESF (mali sme projekt) povedal, ze DoVP nemozu byt uzatvorene cez rok - napr. od 1.9.05 do 30.06.06 - takze prerobili nove, ktore su od 1.9.05 do 31.12.05 a druhu od 1.1.06 do 30.06.06 - podla mna je to blbost - hlavne je, ze osobitne v kazdom roku neprekrocili 300 hod... Tak sa chcem spytat na Vas nazor... Pretoze by som to este musela dodatocne hlasit na Soc.Poist. Dakujem
Ja si myslím ,že je to tiež blbosť to prerrábať / sledovanie 300 hod je dodržané/
Janca
25.09.07,10:28
Podľa mňa, ak bola DOVP uzatvorená na dobu určitú hoci od 1.9.2005 do 30.6.2006 (teda na 9 mesiacov), boli splnené podmienky, že išlo o jednorázovú prácu (viete si to obhájiť), nevidím problém v tom, že dohoda prechádzala cez dva kalendárne roky.
mina311
25.09.07,12:38
Podľa mňa, ak bola DOVP uzatvorená na dobu určitú hoci od 1.9.2005 do 30.6.2006 (teda na 9 mesiacov), boli splnené podmienky, že išlo o jednorázovú prácu (viete si to obhájiť), nevidím problém v tom, že dohoda prechádzala cez dva kalendárne roky.

Sme skola a riaditel vseobecne uzatvara DoVP (resp. teraz bude DoPC) na taky PP, kde pracovnik vykonava pracu celorocne ale iba 7 hod tyzdenne... - podla mna by to mal byt riadny PP s kratsim prac.uväzkom.. - pracovnik robi spravcu PC siete.
Este by som mu tolerovala takych, ktori vyucuju nabozenstvo (1-2 hod tyzdenne)a robia iba pocas sk. roka - prazdniny nie...(lebo tam nie je mozne urobit PP na urcitu dobu - lebo ked ho bude opatovne uzatvarat, tak je to do 2 mesiacov od skoncenia predchadzajuceho...- takze viac ako 2x predlzenie v priebehu 3 rokov by bolo proti novemu ZP)

Zas ide aj o tu fin. stranku, ze z takeho PP by musel platit vyssie odvody aj zam-ec, aj zam-el...(a skola nikdy nema peniaze nazvys...)

Proste - pred kym si to mame obhajovat??:confused:
A co by ste odporucili pre nasho spravcu PC siete a ucitelov nabozenstva?
medved
25.09.07,12:52
My máme s učiteľmi náboženstva uzatvorenú DoPČ od 1.9.07 do 30.6.08, keďže
odučia iba 2-3 hod./ týždeň. Podobne by som riešila tiež správcu PC siete.
Janca
26.09.07,05:16
mina311 vo svojom príspevku č. 28 som reagovala "všeobecne" na Tvoju "všeobecnú" II. časť v príspevku č. 24 o DOVP. Ja som pochopila otázku, že sa pýtaš na dĺžku uzavretia DOVP a nie jej náplň, o ktorej som zdôraznila, že musí ísť o jednorázovú záležitosť.
Až v príspevku č. 29 uvádzaš, že ide o školu a pravidelné vyučovanie, čo je samozrejme iná situácia.
Snáď by bolo vhodné, keby sa pri každej otázke hneď povedali všetky aspekty, ktoré treba brať do úvahy, aby bola otázka pochopená správne a potom sa aj správne odpovedalo.
ZlaticaB
26.09.07,06:33
Súhlasím s medved, tiež máme s učit. náboženstva uzavreté DoPČ prečo ju neuzatvoriť aj so správcom PC siete? Pred 1.9.2007 sme s učit. náboženstva uzatvarali iba prac. zmluvy na kratší prac. čas. /hoci je to finančne nákladnejšie / ale myslím, že stále to bude lfinančne lacnejšie ako potom platiť pokuty.
mina311
26.09.07,07:03
...Snáď by bolo vhodné, keby sa pri každej otázke hneď povedali všetky aspekty, ktoré treba brať do úvahy, aby bola otázka pochopená správne a potom sa aj správne odpovedalo.

Ja som sa aj pôvodne chcela spýtať všeobecne - lebo tie zmluvy, ktore menili spred 2 rokov boli všeobecného charakteru - nešlo o učiteľov - išlo o jednorazové upratovanie, pomocné práce a pod. - v rámci toho projektu - takže pôvodne som sa pýtala všeobecne ohľadom toho, či môžu byť uzavreté zmluvy cez rok.... A potom po Vašej odpovedi ma napadlo opýtať sa na momentálnu situáciu v ZŠ - teda na učiteľov náboženstva a správcu PC siete.

Takže sa ospravedlňujem, že zaberám ďalší koment k v tejto diskusii. ;)
janasl
26.09.07,09:30
Prosím viete mi niekto poradiť, opakujem otázku:
My zamestnávame lekárov, ktorí nepravidelne 1-3 krát do mesiaca počas celého roka majú službu na ambulancii. Čo je najvýhodnejšie, uzavrieť s nimi dohodu o vykonaní práce alebo o pracovnej činnosti? S dohodou o PČ môže byť niekedy problém, pretože občas ich služba trvá 12 hodín, čo už je v jej rozpore.
ĎAkujem za radu
Janca
26.09.07,09:59
O.K. mina311, ja len nechcem zavádzať.
ZlaticaB
26.09.07,10:54
Lenže DoVP nemôžeš s nimi uzavrieť pretože to je opakujúca sa činnosť. A čo tak prac. zmluvu s kratším prac. časom?
janasl
26.09.07,11:06
Zmluvu na kratší pracovný čas by sme im neradi dávali,
veď v niektorom mesiaci lekár odpracuje iba 8 hodín, zase v ďalšom 22 hodín.
Je to skutočne individuálne - napr. konkrétny prípad:
1.týždeň - 8 hodín
2.týždeň - 0
3.týždeň 15 hodín
4.týždeň - 0 hodín,
rozmýšlal som, či mu tých 15 hodín proste nerozpíšeme do 2 týždňov, aby to splňalo max.limit podľa zákona a uzavrieme Dohodu o pracovnej činnosti.
Alebo čo by ste poradili?
ZlaticaB
26.09.07,11:32
A čo tak nerovnomerné rozvrhnutie prac. času § 87, ale tam sú tiež obmedzenia, neviem či by to vyhovovalo
janasl
26.09.07,12:14
nerovnomerné rozvrhnutie - to asi nie
mne osobne sa najviac z toho pozdáva DoPČ, s tým, že bude nutné
sledovať ten limit 10 hodin - prípadne to nejak rozpísať do tých dvoch týždňov
gokko
26.09.07,12:41
DoPČ môžu mať aj dve, v každej je limit 10 hodín týždenne, akurát treba vymyslieť dve rôzne činnosti. Napr. jedna lekárska starostlivosť a druhá administratívne práce, alebo nejak podobne.