Bastian
20.09.07,16:42
V poslednej dobe pocujem (a vidim) vela ludi s fantastickym vzdelanim ako hovoria (a pisu), ze si nevedia najst pracu. Ako je to mozne? Ved by sa o nich mali bit zamestnavatelia. Ohanaju sa tu roznymi skolami, znalostami, posielaju denne 10 ponuk.... a predsa ziadna robota. A potom len nariekaju a sa navzajom hladkaju, ze to pre to a pre hento a si hladaju dovody. Pre mna je to dost cudne. Myslim si, ze by velka cast tychto nenachadzacov prace mohla zacat podnikat - ved maju na ruke viac tromfov ako ostatni. Ja ked som si dlhsi cas nenachadzal pracu co by mi vyhovovala, tak som zacal pracovat bez "bacu". Stal som sa bacom sam seba... A mozno prave to je ten problem, ze ked clovek zacne podnikat a sa musi niekedy (casto:D ) sam nakopat do zadku, aby sa pustil do prace, tak to nedokazu. Ale podla mna buducnost Slovenska nie je v masovom zamestnavani sa v Peugeot, WV, KIA, IBM, McDonalds.... ale v sebarealizovani sa v podnikani. Ze by tu ludom chybala odvaha, chut, ochota robit trocha viac...? Asi ano. Mam taky pocit, ze slovac potrebuje mat nad sebou nejakeho "bacu - pastiera" ci uz v politike alebo v praci, co ich popozenie a sem tam svihne bicom. Pravdaze si nemyslim, ze by mali podnikat uplne vsetci - napr. zdrav. a soc. pracovnici, policajti, hasici atd. A zase niektori na to jednoducho nemaju. Ale ti co na to maju nech tu nenariekaju. Kto je zdravy a ma chut nieco dosiahnut, tak to urcite dosiahne. A tiez si myslim, ze vo vacsine pripadov nemoze byt brzdou ani nedostatok penazi na rozbehnutie. VZDY SA DAJU NAJST CESTY. Ci uz si pozicat, dat sa dokopy s niekym alebo si zarobit-nasetrit aspon malinky kapitalik. Zacat sa da aj v malom...
renatan
21.09.07,02:58
Nemôžu byť všetci podnikatelia, musí byť aj zamestnanci, koho by tí podnikatelia potom zamestnávali? A ak je niekto "len" zamestnanec, neznamená to, že je menej schopný, alebo nevzdelaný (dnes chcú aj po zdr. sestrách vysokú školu) , a nezaslúži si adekvátku odmenu za svoju prácu. Nemôžme všetci len "vyrábať a zarábať", niekto by mal aj "slúžiť", napr. zdravotné sestry, sociálni pracovníci pre postihnutých ľudí apod. A nemôže mať každá zdr. sestra svoju nemocnicu. Ale to sa dnes bohužiaľ necení. Ale ja si týchto ľudí vážim o to viac, že to robia niekedy skoro za nič, ale venujú sa tomu z vnútornej potreby druhému pomáhať. Troška ľudskosti do toho biznisu.
účtovník 007
21.09.07,05:45
Bastian,
nikdy som nevidela štatistiku, koľko ľudi s VŠ, SŠ, SOŠ, ZŠ podniká, ale myslím si, že aj veľké množstvo informácií môže spôsobiť, že sa človek do podnikania nepustí.
Predstav si(samozrejme pritiahnuté za vlasy), že by sme sa do maturity neučili, že sa môžeme v hlbokej vode utopiť, že sa musíme najskôr naučiť plávať. Učilo by sa to až na VŠ. Vieš koľko VŠ by vliezlo do vody s vedomím , že sa môžu utopiť, že nevedia plávať? Máloktorí. Ale tí ostatní by s tým problém nemali. Vošli by a uvideli....a práve to týchto ľudí posúva ďalej. Majú väčšiu odvahu, neboja sa, zariskujú, riešia problémy postupne, tak ako prichádzajú. Nemajú najskôr zoznam neprekonateľných prekážok, majú svoju predstavu. Ja sama vo svojom okolí mám kopec takýchto "riskovateľov", ktorým to vyšlo a ide im to podnikanie super.
Bastian
21.09.07,06:08
Nemôžu byť všetci podnikatelia, musí byť aj zamestnanci, koho by tí podnikatelia potom zamestnávali? A ak je niekto "len" zamestnanec, neznamená to, že je menej schopný, alebo nevzdelaný (dnes chcú aj po zdr. sestrách vysokú školu) , a nezaslúži si adekvátku odmenu za svoju prácu. Nemôžme všetci len "vyrábať a zarábať", niekto by mal aj "slúžiť", napr. zdravotné sestry, sociálni pracovníci pre postihnutých ľudí apod. A nemôže mať každá zdr. sestra svoju nemocnicu. Ale to sa dnes bohužiaľ necení. Ale ja si týchto ľudí vážim o to viac, že to robia niekedy skoro za nič, ale venujú sa tomu z vnútornej potreby druhému pomáhať. Troška ľudskosti do toho biznisu.
Renatan asi sme sa nepochopili... To, ze nemozu byt vsetci podnikatelia viem aj ja - to je predsa samozrejme. A tiez je samozrejme, ze ak je niekto zamestnanec, tak to neznamena, ze je menej schopny. Tiez je jasne, ze musia byt zdrav. sestry, soc. pracovnici... Ja som ale pisal o ludoch, co tu nariekaju a vypisuju ake maju skoly a kvality - napr.:
"Poradite mi prosim preco nenachadzam pracu i ked pracovat velmi chcem
Kazdu radu naozaj velmi ocenim. Dakujem.
Su veci ktore trh ziada a ja rozpisem co v kazdom smere ponukam:
Vzdelanie- MBA- vysoka skola managementu, magister, studium prebiehalo v anglictine
Aktivne prekladala a.j, n.j, tal.j,; PC cely MS Windows
Posielam v priemere 10 ziadosti na kazdy pracovny den, chodim na 2 pohovory v tyzdni a 4 mes. pracu nemam.
"mam magistru managementu a medzinarodneho obchodu, v Belevue (USA) treba ESTE???"
"poznám to, mám VSE-hospodárska ekonomia, 15 rokov aktívne účtujem,mzdy ovládam,dph tiež,stak sa DU, SP, ZP na jednotku, aktívna nemčina, VP 600 tis. bez nehody, flexibilná,organizačné schopnosti na jednotku a práca ???"
...a napriek tomu nemaju pracu. Tak nech sa skusia sami presadit a realizovat.
Leila2006
21.09.07,06:14
Bastian, presne toto som poradila habibti v jej téme a až potom som si všimla, že si už na to založil novú tému. Aj ja si myslím, že v istom štádiu, keď už mám pocit, že mi status zamestnanca nevyhovuje, je čas ísť vlastnou cestou.
Bastian
21.09.07,06:21
Bastian,
nikdy som nevidela štatistiku, koľko ľudi s VŠ, SŠ, SOŠ, ZŠ podniká, ale myslím si, že aj veľké množstvo informácií môže spôsobiť, že sa človek do podnikania nepustí.
Predstav si(samozrejme pritiahnuté za vlasy), že by sme sa do maturity neučili, že sa môžeme v hlbokej vode utopiť, že sa musíme najskôr naučiť plávať. Učilo by sa to až na VŠ. Vieš koľko VŠ by vliezlo do vody s vedomím , že sa môžu utopiť, že nevedia plávať? Máloktorí. Ale tí ostatní by s tým problém nemali. Vošli by a uvideli....a práve to týchto ľudí posúva ďalej. Majú väčšiu odvahu, neboja sa, zariskujú, riešia problémy postupne, tak ako prichádzajú. Nemajú najskôr zoznam neprekonateľných prekážok, majú svoju predstavu. Ja sama vo svojom okolí mám kopec takýchto "riskovateľov", ktorým to vyšlo a ide im to podnikanie super.
Paci sa mi Tvoj priklad :) - ja tiez rad pouzivam taketo.
Ked ale chcu ludia vidiet krasy mora a zivota pod hladinou, tak veru musia zajst trocha dalej od brehu - iba tam mozu plavat a vidiet vsetky krasy. Pri brehu sa mozu iba clapkat - sice nic neriskuju ale ani nic moc nezaziju.

Ale vzdelanci maju v porovnani s nevzdelancami tu vyhodu, ze vedia co, kde a ako. Vedia kde vojst do vody, kde radsj nie, co si so sebou zobrat, ako si rozdelit sily pri plavani aby sa rychlo neunavili....
Danila
21.09.07,06:38
Paci sa mi Tvoj priklad :) - ja tiez rad pouzivam taketo.
Ked ale chcu ludia vidiet krasy mora a zivota pod hladinou, tak veru musia zajst trocha dalej od brehu - iba tam mozu plavat a vidiet vsetky krasy. Pri brehu sa mozu iba clapkat - sice nic neriskuju ale ani nic moc nezaziju.

Ale vzdelanci maju v porovnani s nevzdelancami tu vyhodu, ze vedia co, kde a ako. Vedia kde vojst do vody, kde radsj nie, co si so sebou zobrat, ako si rozdelit sily pri plavani aby sa rychlo neunavili....Takmer som sa dala uniesť a chcela som Ti odpovedať, prečo sú úspešnejší a častejšie sa čľapkajúci v mori podnikatelia - nevzdelanci ako vzdelanci - nepodnikatelia, ale viem, že si človek vzdelaný a rozhľadený. Takže aj preto je to často tak, ako to je...
qwe
22.09.07,17:26
Jasne mas pravdu ale neznamena ze ked ma clovek vysoku skolu tak musi byt uspesny podnikatel/ka a mat sa dobre v zivote lebo to tak neni ani to tak nikdy nebude .kym nebude clovek robit to vcom je dobry a co ho bavi tak sa nikdy nepredre navrchol poktorom kazdi tuzi .......a natake veci nepotrebujes mat vysoku skolu aby si sa tam dostal...ak si talent tak si navrchole ak nie tak mas smolu.Otom je zivot:rolleyes:
Bastian
24.09.07,06:42
Myslim, ze to ani tak nie je o talente. Aj ked urcite - ked ma clovek nieco v sebe, tak sa problemi riesia lahsie. Podla mna to je hlavne v:
- pracovitosti
- vytrvalosti
- schopnosti nad vecou popremyslat (este pred tym ako sa do niecoho pustim)
- trpezlivosti
- sebadovere
- o pozitivnom mysleni
- fantazii (treba zapajat aj predstavivost - casto si treba veci predstavit, ako to bude vyzerat ked ...) je to dobre, lebo clovek viem tym padom uz napr. 3.tah dopredu, aj ked sa len chysta na 2.tah ...a je to dobre aj z toho dovodu, ze ked si to predstavi ako "to" bude vyzerat, ked to bude hotove, tak ma vacsiu motivaciu pokracovat.
- o odvahe "riskovat" (aj ked co je vacsi risk - ked sa zamestnam a odovzdam kormidlo mojho osudu a kariery do ruk zamestnavatela, alebo ked si sam budem riadit svoju buducnost??
- a nesmie byt clovek "chamtivy = kratkozraky"
:)
Danila
24.09.07,06:54
Myslim, ze to ani tak nie je o talente. Aj ked urcite - ked ma clovek nieco v sebe, tak sa problemi riesia lahsie. Podla mna to je hlavne v:
- pracovitosti
- vytrvalosti
- schopnosti nad vecou popremyslat (este pred tym ako sa do niecoho pustim)
- trpezlivosti
- sebadovere
- o pozitivnom mysleni
- fantazii (treba zapajat aj predstavivost - casto si treba veci predstavit, ako to bude vyzerat ked ...) je to dobre, lebo clovek viem tym padom uz napr. 3.tah dopredu, aj ked sa len chysta na 2.tah ...a je to dobre aj z toho dovodu, ze ked si to predstavi ako "to" bude vyzerat, ked to bude hotove, tak ma vacsiu motivaciu pokracovat.
- o odvahe "riskovat" (aj ked co je vacsi risk - ked sa zamestnam a odovzdam kormidlo mojho osudu a kariery do ruk zamestnavatela, alebo ked si sam budem riadit svoju buducnost??
- a nesmie byt clovek "chamtivy = kratkozraky"
:)Bastian, ale my sme na Slovensku. Toto, čo si napísal, akoby písala Alenka v ríši divov. Predstav si, že ak by toto boli kritériá pre výkon práce, tak potom celkom určite by sme boli v sľubovanom Švajčiarsku. Dnes sa netaja ani na poriadne vysokých stoličkách, že na nich sedia vďaka známosti,či kamarátstvu. A ešte občas úspešnosť závisí od toho, ako hlboko je človek ochotný siahnúť do kešene. A to naozaj nie som pesimista. Som realista ako remeň.:)
Zita5
24.09.07,07:02
Bastian, ale my sme na Slovensku. Toto, čo si napísal, akoby písala Alenka v ríši divov. Predstav si, že ak by toto boli kritériá pre výkon práce, tak potom celkom určite by sme boli v sľubovanom Švajčiarsku. Dnes sa netaja ani na poriadne vysokých stoličkách, že na nich sedia vďaka známosti,či kamarátstvu. A ešte občas úspešnosť závisí od toho, ako hlboko je človek ochotný siahnúť do kešene. A to naozaj nie som pesimista. Som realista ako remeň.:)


Bastian sa netají tým , že je z krajiny zázrakov , Danilka však pozri ,nesie to so sebou aj v profile .:) ;)
Bastian
24.09.07,07:10
Bastian, ale my sme na Slovensku. Toto, čo si napísal, akoby písala Alenka v ríši divov. Predstav si, že ak by toto boli kritériá pre výkon práce, tak potom celkom určite by sme boli v sľubovanom Švajčiarsku. Dnes sa netaja ani na poriadne vysokých stoličkách, že na nich sedia vďaka známosti,či kamarátstvu. A ešte občas úspešnosť závisí od toho, ako hlboko je človek ochotný siahnúť do kešene. A to naozaj nie som pesimista. Som realista ako remeň.:)
No PARDOOON!
Ja som nemyslel tie nesikovne vynimky (aj ked je to vacsina na Slovensku).
Predsa sme na porade, nie? A tu sa schadzaju poctivia a cestni ludia.
Ja vzdy ked hovorim o uspechu ci podnikani, tak mam na mysli take podnikanie alebo uspech, za ktore sa nebudem hanbit a hlavne budem mat sam zo seba dobry pocit a budem moct kludne a spokojne spat. :)
Danila
24.09.07,07:44
No PARDOOON!
Ja som nemyslel tie nesikovne vynimky (aj ked je to vacsina na Slovensku).
Predsa sme na porade, nie? A tu sa schadzaju poctivia a cestni ludia.
Ja vzdy ked hovorim o uspechu ci podnikani, tak mam na mysli take podnikanie alebo uspech, za ktore sa nebudem hanbit a hlavne budem mat sam zo seba dobry pocit a budem moct kludne a spokojne spat. :) Je ti odpustené!:) :D
TinkiDinki
24.09.07,07:45
Súhlasím s totým Bastiánom ale ešte predtým by malo byť toto:

- život je ako šachová partia
- keď ju nikdy nezačneš hrať nikam sa nemôžeš dostať (kariéra)
- aj v živote platí, že malým pešiakom vyhodíš kráľa
- treba si tú partiu premyslieť a dobre rozohrať
- treba si zmapovať kde je moja a nepriateľová kráľovná a iné figúrky vrátane pešiakov
- a pod...

Tuto niekde platí to Bastiánové....

Keď niekto zistí, že podvádzaš už stebou nebude chcieť hrať
Toho kráľa nevyhodíš hneď na prvý ťah (trpezlivosť).
A keď ťa niekto dostane do pasce netreba hneď stiahnuť chvost,
ale vymislieť ako sa z toho dostať. Niekedy aj pomocou obyčajného pešiaka.

Je lepšie začínať kariérny život s neakým tým vzdelaním a nie ako pešiak.
Ale nikde nieje napísané, že ako pešiak sa nemusíš dostať na koniec poľa
a urobiť zo seba trebárs kráľovnú.:)
Byť v správny čas na správnom mieste...
Kuzelnicka
24.09.07,11:13
Súhlasím s totým Bastiánom ale ešte predtým by malo byť toto:

- život je ako šachová partia
- keď ju nikdy nezačneš hrať nikam sa nemôžeš dostať (kariéra)
- aj v živote platí, že malým pešiakom vyhodíš kráľa
- treba si tú partiu premyslieť a dobre rozohrať
- treba si zmapovať kde je moja a nepriateľová kráľovná a iné figúrky vrátane pešiakov
- a pod...

Tuto niekde platí to Bastiánové....

Keď niekto zistí, že podvádzaš už stebou nebude chcieť hrať
Toho kráľa nevyhodíš hneď na prvý ťah (trpezlivosť).
A keď ťa niekto dostane do pasce netreba hneď stiahnuť chvost,
ale vymislieť ako sa z toho dostať. Niekedy aj pomocou obyčajného pešiaka.

Je lepšie začínať kariérny život s neakým tým vzdelaním a nie ako pešiak.
Ale nikde nieje napísané, že ako pešiak sa nemusíš dostať na koniec poľa
a urobiť zo seba trebárs kráľovnú.:)
Byť v správny čas na správnom mieste...

Pekne napisane;)
Jozef I
24.09.07,11:44
Súhlasím s totým Bastiánom ale ešte predtým by malo byť toto:

- život je ako šachová partia
- keď ju nikdy nezačneš hrať nikam sa nemôžeš dostať (kariéra)
- aj v živote platí, že malým pešiakom vyhodíš kráľa
- treba si tú partiu premyslieť a dobre rozohrať
- treba si zmapovať kde je moja a nepriateľová kráľovná a iné figúrky vrátane pešiakov
- a pod...

Tuto niekde platí to Bastiánové....

Keď niekto zistí, že podvádzaš už stebou nebude chcieť hrať
Toho kráľa nevyhodíš hneď na prvý ťah (trpezlivosť).
A keď ťa niekto dostane do pasce netreba hneď stiahnuť chvost,
ale vymislieť ako sa z toho dostať. Niekedy aj pomocou obyčajného pešiaka.

Je lepšie začínať kariérny život s neakým tým vzdelaním a nie ako pešiak.
Ale nikde nieje napísané, že ako pešiak sa nemusíš dostať na koniec poľa
a urobiť zo seba trebárs kráľovnú.:)
Byť v správny čas na správnom mieste...

Pekne napísané , ešte krajšie sa to číta ale velmi ťažko realizuje...;)
Jozef I
24.09.07,11:48
Ak sa mám ale zamyslieť nad tým, prečo tí vzdelaní ľudia nepodnikajú , tak to je veľakrát preto, lebo študovali aby boli odborníkmi vo svojom obore. Neznamená to však, že vedia podnikať, riadiť firmu. Museli by poznať zákutia podnikania, zákony, paragrafy, najať ľudí, jednať z ľuďmi, vedieť predať a obchodovať a pod. A na to nemajú chuť a možno ani nadanie. Radšej by išli do práce a jedinou starosťou by bolo ako si najlepšie urobiť prácu v ktorej sa vyznajú a v ktorej sú dobrí. A nestarať sa o všetko s čím je spojené podnikanie.... Večer chcú prísť kľudne domov a oddychovať. Nie sa starať či zajtra budú mať za svoje služby, tovar zaplatené a či ich budú mať ešte komu ponúknuť.
dad111
24.09.07,13:28
Ti ludia sa ale nestazuju na to, ze sa nemozu uzivit, ale nemozu najst pracu. Presne ako pise Jozef I. Mozu to byt ludia, co presne vedia co chcu a idu za tym. Su aj taki ludia, ktori chcu ak uz maju pracovat, aby ich praca naplnala ich predstavy. Nestudovali na to, aby robili aupaar, aj ked to niekoho obstojne zivi. Ak niekto napriklad chce byt ministrom, nevyhlasi predsa svoje sukromne kralovstvo. Ministrov je malo, tych co nimi chcu byt vela? Ano. Ale co ak si niekto povie, ja som predsa lepsi ako on a dokazem to. Ak ale niekomu staci, ze pre toho ministra zehli kosele, prosim, ak mu to staci...Klobuk dolu pred takymi vytrvalcami. Ak ten clovek ide napriklad na pohovor a vidi, kto ho preveruje a povie si ze on to musi dokazat, je to zle? Aj ja som mal detsky sen cim budem. Splnil sa mi. Vela mojich rovesnikov sa vydali cestou tepleho miestecka pod kridlami svojich strykov. Nebanoval som. Robil som to co ma bavilo. Dnes uz je to samozrejme uplne inak. Pracujem tak aby ma to uzivilo. Rozhodne by som ale doporucil vsetkym a hlavne mladym, co urobili velky kus prace na sebe, aby isli za tym co ich bavi. Ked na to pride cas istotne si najdu sposob obzivy pre seba a svoju rodinu. Je to narocne, treba tomu aj nieco obetovat, napriklad aj hladat uplatnenie vo svete.
anklar
24.09.07,14:29
Ak sa mám ale zamyslieť nad tým, prečo tí vzdelaní ľudia nepodnikajú , tak to je veľakrát preto, lebo študovali aby boli odborníkmi vo svojom obore. Neznamená to však, že vedia podnikať, riadiť firmu. Museli by poznať zákutia podnikania, zákony, paragrafy, najať ľudí, jednať z ľuďmi, vedieť predať a obchodovať a pod. A na to nemajú chuť a možno ani nadanie. Radšej by išli do práce a jedinou starosťou by bolo ako si najlepšie urobiť prácu v ktorej sa vyznajú a v ktorej sú dobrí. A nestarať sa o všetko s čím je spojené podnikanie.... Večer chcú prísť kľudne domov a oddychovať. Nie sa starať či zajtra budú mať za svoje služby, tovar zaplatené a či ich budú mať ešte komu ponúknuť.
Áno. Je to tak. A tá posledná veta - veľmi výstižná. Mnoho večerov som už rozmýšľala, že si opäť začnem hľadať pevné zamestnanie. A budem mať pokoj.
Bastian
24.09.07,15:55
............. A nestarať sa o všetko s čím je spojené podnikanie.... Večer chcú prísť kľudne domov a oddychovať. Nie sa starať či zajtra budú mať za svoje služby, tovar zaplatené a či ich budú mať ešte komu ponúknuť.
Ja zial pracujem casto aj doma... ked ini oddychuju. A sem tam veruze riesim aj neplaticov...
ALE NESTAZUJEM SA - IDE MI TO DOBRE.
Len mi potom prosim vas neskrabte plechy na PORSCHE :D :D :D a nelamentujte ze mate malo. A tiez nechcite aby ten kto robil a zarobil viac, aby vam potom daval svoje peniaze...
Kazdy vie za co kolko moze cakat.
:) :)
Leila2006
25.09.07,05:56
Ono je to tak, že nie len v podnikaní, ale aj v dobre platenom zamestananí si človek často nemôže dovoliť večer len tak oddychovať. Alebo keď, tak ozaj len večer. A tu sa zamýšľam nad tým, či to nie je tá hranica, keď si treba uvedomiť, či to stojí za to, takto makať na niekoho, či by nebolo lepšie, večer radšej makať na seba.
účtovník 007
25.09.07,06:12
Len mi potom prosim vas neskrabte plechy na PORSCHE :D :D :D a nelamentujte ze mate malo. A tiez nechcite aby ten kto robil a zarobil viac, aby vam potom daval svoje peniaze...

:) :)

Bastian, ale poškriabať auto, prepichnúť gumy a potom sa doma "škeriť", je predsa ľahšie ako tvrdo makať od rána do večera. Slovenská nátura-závistlivá, škodoradostná, neprajná sa prejavuje na každom kroku.
mimotemy Práve som nakukla na SME a je tam článok o mamičke, ktorú prepadli, dostala do nosa a ukradli jej kočík, ale našťastie dieťa vyložili do trávy. Až človeka obchádza mráz. A vieš na čom sa odbavujú diskutujúci? Kde zobrala na 30 tis. kočík. :confused: Vôbec im nevadí skutok samotný, ale to že niekto na to má...
http://www.sme.sk/c/3502623/Zlodeji-ulupili-mamicke-kocik-dieta-vylozili-do-travy.html
Bastian
25.09.07,06:17
Bastian, ale poškriabať auto, prepichnúť gumy a potom sa doma "škeriť", je predsa ľahšie ako tvrdo makať od rána do večera. Slovenská nátura-závistlivá, škodoradostná, neprajná sa prejavuje na každom kroku.
mimotemy Práve som nakukla na SME a je tam článok o mamičke, ktorú prepadli, dostala do nosa a ukradli jej kočík, ale našťastie dieťa vyložili do trávy. Až človeka obchádza mráz. A vieš na čom sa odbavujú diskutujúci? Kde zobrala na 30 tis. kočík. :confused: Vôbec im nevadí skutok samotný, ale to že niekto na to má...
http://www.sme.sk/c/3502623/Zlodeji-ulupili-mamicke-kocik-dieta-vylozili-do-travy.html
... smutne a od diskutujucich sproste a nechutne. Velmi rad by som taketo stvorenia chytil do ruk.
Avandgard
27.09.07,10:59
Poda mňa je problém v školskóm a výchovnom systéme na slovensku.Už odmala nas aj dom aj v škole učia:"Dobre sa učte, aby ste si našli dobré zamestnanie."

A vzhladom ktomu si myslim, že najväčšiu šancu stať sa dobrými podnikateľmi majú skôr tý ktorí už v detstve neposlúchali a vymikali sa spod kontroly.Ale uznávam že aj takýto možu byť aj vzdelaný aj nevzdelaný, záleži od toho nakolko boli tvrdohlaví a nakolko si vedeli už odmala vytvárať svoje názory.

Na druhú stranu súhlasim s týmto systémom školstva, lebo dáva nám "nekotrolovateľným" velký výber zamestnancov - od nevzdelaných po géniov:D
Gabi03
27.09.07,11:09
Poda mňa je problém v školskóm a výchovnom systéme na slovensku.Už odmala nas aj dom aj v škole učia:"Dobre sa učte, aby ste si našli dobré zamestnanie."

A vzhladom ktomu si myslim, že najväčšiu šancu stať sa dobrými podnikateľmi majú skôr tý ktorí už v detstve neposlúchali a vymikali sa spod kontroly.Ale uznávam že aj takýto možu byť aj vzdelaný aj nevzdelaný, záleži od toho nakolko boli tvrdohlaví a nakolko si vedeli už odmala vytvárať svoje názory.

Na druhú stranu súhlasim s týmto systémom školstva, lebo dáva nám "nekotrolovateľným" velký výber zamestnancov - od nevzdelaných po géniov:D

Tak k tomuto príspevku iba :eek: :confused:
Avandgard
27.09.07,11:17
Tak k tomuto príspevku iba :eek: :confused:

Chcem tým naznačiť, že už odmala nám do hlavy tlčia blbosti!!!Väčšina ludí (čo ja poznám - zväčša študenti) to bere za jediné východisko po skončení štúdia. Skús sa kohokolvek spýtať čo chce robit v budúcnosti a som zvedavý kolkí z nich ti povedia, že chcú byť samostatný podnikatelia vo svojom odbore - mne to povedal len jeden z 10 opýtaných.

JEDNODUCHO NÁS ODMALA PRIPRAVUJÚ NA TO ABY SME BOLI ZAMESTNANCAMI !!!! - bo je to !vraj! bezrizikové (máš istotu v živote). NO ja s takým tvrdením nesúhlasím.
TinkiDinki
01.10.07,08:16
Poda mňa je problém v školskóm a výchovnom systéme na slovensku.Už odmala nas aj dom aj v škole učia:"Dobre sa učte, aby ste si našli dobré zamestnanie."

A vzhladom ktomu si myslim, že najväčšiu šancu stať sa dobrými podnikateľmi majú skôr tý ktorí už v detstve neposlúchali a vymikali sa spod kontroly.Ale uznávam že aj takýto možu byť aj vzdelaný aj nevzdelaný, záleži od toho nakolko boli tvrdohlaví a nakolko si vedeli už odmala vytvárať svoje názory.

Na druhú stranu súhlasim s týmto systémom školstva, lebo dáva nám "nekotrolovateľným" velký výber zamestnancov - od nevzdelaných po géniov:D

Ktorý učiteľ má sklony k podnikaniu ten už podniká.
A nebude si vychovávať konkurenciu.
Ktorý je v tom naozaj "dobrý" ide do basy (J.Majský)
Bastian
01.10.07,09:52
Chcem tým naznačiť, že už odmala nám do hlavy tlčia blbosti!!!Väčšina ludí (čo ja poznám - zväčša študenti) to bere za jediné východisko po skončení štúdia. Skús sa kohokolvek spýtať čo chce robit v budúcnosti a som zvedavý kolkí z nich ti povedia, že chcú byť samostatný podnikatelia vo svojom odbore - mne to povedal len jeden z 10 opýtaných.

JEDNODUCHO NÁS ODMALA PRIPRAVUJÚ NA TO ABY SME BOLI ZAMESTNANCAMI !!!! - bo je to !vraj! bezrizikové (máš istotu v živote). NO ja s takým tvrdením nesúhlasím.
Bezrizikove nie je ani podnikanie ani byt zamestnancom.
Poznam par ludi, ktori dlhe roky robili v jednej firme (uzko specializovanu cinnost) a ked ich zo dna na den prepustili, tak sa z toho velmi tazko a dlho spamatavali.
Ja osobne si myslim, ze stavit na seba je vzdy najistejsie :) . Ten co sa ide zamestnat, dava svoj osud, energiu a cas ktory ma k dispozicii do ruk zamestnavatelovi. Dava mu doveru a do istej miery aj suhlas na vedenie svojho zivota.
Zamestnavatel ho moze vyuzivat, ubijat v nom sebadoveru, moze mu platit menej, moze ho hocikedy prepustit...(to pisem len ako ukazku, ze ani byt zamestnancom nie je bez rizik).
A jasne ze si nemyslim ze su len zly - su aj seriozni zamestnavatelia, len ich je o nieco menej.
Avandgard
01.10.07,18:14
JJ. S tym všetkým súhlasím...
Ja som len chcel poukázať na to aké milné informácie nám dávajú v školách - bo ako už povedal TinkiDinki učitelia nás nič iné nenaučia bo sami po väčšine žijú v omyle (alebo nemaju odvahu začať robiť na vlastnú päsťa tý ktorý odvahu majú si nebudú robyť konkurentov) ;).
A chyba nieje len v učiteľoch... je problem aj vo výchove rodičmi a spoločnosťou ako takou - väčšina ludí vidí väčšiu istotu v zamestnaní (ako hovorí môj dedo: "ľahšie je byť dobrým zamestnancom ako dobrým a úspešným podnikateľom."). Často sa detí pýtajú: "Čím by si chcel byť?" a odpoveď väčšinou znie "Pilotom/herečkou/hasičom/autobusárom/doktorom..." ale máloktoré povie "Podnikateľom."
NApríklad keď som ja začal mojím rodičom tárať o tom že chcem byť podnikateľom, tak ma zbrzdili slovami: "Je to hazard!" (Podobné námietky mali aj iný ľudia.)
.....
Proste už odmala nám je vštepované aby sme boli zamestnancami a to natoľko, že to skoro každý berie za istotu. A tých čo sa v ceste podnikania nedostanú na koniec cesty, skoro vždy zarazí prvý krach.

P.S.::DA preto bude až do nástupu "storojov" platiť pravidlo 90/10 -chudobná, stredná rieda/bohatá trieda:D
Monika Kováčová
01.10.07,18:15
Chcem tým naznačiť, že už odmala nám do hlavy tlčia blbosti!!!Väčšina ludí (čo ja poznám - zväčša študenti) to bere za jediné východisko po skončení štúdia. Skús sa kohokolvek spýtať čo chce robit v budúcnosti a som zvedavý kolkí z nich ti povedia, že chcú byť samostatný podnikatelia vo svojom odbore - mne to povedal len jeden z 10 opýtaných.

JEDNODUCHO NÁS ODMALA PRIPRAVUJÚ NA TO ABY SME BOLI ZAMESTNANCAMI !!!! - bo je to !vraj! bezrizikové (máš istotu v živote). NO ja s takým tvrdením nesúhlasím.


No a tebe tlčie niekto do hlavy KAWASAKIHO... :rolleyes: Mááááme to už za sebou... :rolleyes:
Jozef Mihál
01.10.07,18:31
Nie je problém, keď si mladý človek pár rokov vyskúša postavenie zamestnanca. Aj rodič je spokojný, aj on sa (možno) niečomu priučí.

A so získanými skúsenosťami hor sa do podnikania.
Avandgard
01.10.07,18:32
Nie nie len ma táto téma zaujala:)A keďže nemám komku svoje filozófie pokladať tak som sa odhodlal nalepiť ich sem:)A keďže bola táto téma otvorená písnul som;)
(Mám 17 a som tu len párdní regnutý takže neviem či to bolo niekedz už rozoberané:)
That is all! Thank you:D
Avandgard
01.10.07,18:34
Nie je problém, keď si mladý človek pár rokov vyskúša postavenie zamestnanca. Aj rodič je spokojný, aj on sa (možno) niečomu priučí.

A so získanými skúsenosťami hor sa do podnikania.
Jest pravda:)A keď sa to tak vezme tak by podľa mňa mal každy okúsiť aj aj;)

JA SOM NEOKÚSIL EŠTE ANI JEDNO :D
danushka
01.10.07,19:41
Nie nie len ma táto téma zaujala:)A keďže nemám komku svoje filozófie pokladať tak som sa odhodlal nalepiť ich sem:)A keďže bola táto téma otvorená písnul som;)
(Mám 17 a som tu len párdní regnutý takže neviem či to bolo niekedz už rozoberané:)
That is all! Thank you:D

Avandgard, ani si nevieš predstaviť ako Ti tu drvivá väčšina závidí tých Tvojich 17-násť:)
Kľudne si tu pri nás pofilozofuj, vždy sa niekto nájde na porade, čo hodí reč...
anklar
02.10.07,11:17
Avandgard, ani si nevieš predstaviť ako Ti tu drvivá väčšina závidí tých Tvojich 17-násť:)
Kľudne si tu pri nás pofilozofuj, vždy sa niekto nájde na porade, čo hodí reč...
Súhlasím s Danushkou, Avandgard. Tobôž, ak sa hlásiš k avantgarde so svojimi 17. Aj ja som zvedavá na Tvoje ďalšie príspevky.
Danila
02.10.07,11:32
Nie nie len ma táto téma zaujala:)A keďže nemám komku svoje filozófie pokladať tak som sa odhodlal nalepiť ich sem:)A keďže bola táto téma otvorená písnul som;)
(Mám 17 a som tu len párdní regnutý takže neviem či to bolo niekedz už rozoberané:)
That is all! Thank you:D:D No tak to sme rovesníci.:) Tiež neviem, či to bolo niekedy rozoberané, ale ja som bola regnutá, keď mi živnostník kominár vystavil za 20 minút práce doklad na slušných 750.-Sk. A som regnutá ešte teraz....:D
dad111
02.10.07,13:06
Na rozhodnuti niektorych ludi, byt zamestnancami nie je nic zle. Jednoducho cely zivot maju jasno co chcu robit a sustavne sa v tom zdokonaluju, aj ked to nevyjde vsetkym. Naopak su ti druhi, ktori v minulosti zanedbali pracu na sebe, dnes ked zistili, ze dociahnu na poziciu maximalne majstra, moze byt aj pravda, ze maju na viac, ale jednoducho nikto im to nezveri vzhladom na ich kvalifikaciu, ak chcu nieco na svojom zivote zmenit, pustia sa vlastnou cestou. Ak Vas kritikov napriklad zdravie prinuti vobec Vam nevadi lahnut si na operacny stol pod skalpel skuseneho lekara aj ked je to len zamestnanec, ked cestujete na dovolenku, letite lietadlom pilotovanym podnikatelom, alebo Vam nevadi pilot zamestnanec, ktory to robi, lebo chce? A tak by som mohol menovat pripady, kde jednoducho sa da dosiahnut len drinou a nie rozvazanim sa na PORSCHE. Aj oni vlastne maju na to aby si ho kupili, nie vsak hned v prvom roku prace, ako mnohi zlatokopi. Vobec sa pri tom nemusia obavat konfrontovat svoje danove priznania a majetkove pomery. To by si zrejme netrufol mnohy nas zlatokop.
Bastian
02.10.07,15:37
Na rozhodnuti niektorych ludi, byt zamestnancami nie je nic zle. Jednoducho cely zivot maju jasno co chcu robit a sustavne sa v tom zdokonaluju, aj ked to nevyjde vsetkym. Naopak su ti druhi, ktori v minulosti zanedbali pracu na sebe, dnes ked zistili, ze dociahnu na poziciu maximalne majstra, moze byt aj pravda, ze maju na viac, ale jednoducho nikto im to nezveri vzhladom na ich kvalifikaciu, ak chcu nieco na svojom zivote zmenit, pustia sa vlastnou cestou. Ak Vas kritikov napriklad zdravie prinuti vobec Vam nevadi lahnut si na operacny stol pod skalpel skuseneho lekara aj ked je to len zamestnanec, ked cestujete na dovolenku, letite lietadlom pilotovanym podnikatelom, alebo Vam nevadi pilot zamestnanec, ktory to robi, lebo chce? A tak by som mohol menovat pripady, kde jednoducho sa da dosiahnut len drinou a nie rozvazanim sa na PORSCHE. Aj oni vlastne maju na to aby si ho kupili, nie vsak hned v prvom roku prace, ako mnohi zlatokopi. Vobec sa pri tom nemusia obavat konfrontovat svoje danove priznania a majetkove pomery. To by si zrejme netrufol mnohy nas zlatokop.
1. Napisal tu niekto, ze na rozhodnuti byt zamestnancami je nieco zle?
Tuto temu som zalozil po tom, ako sem (na poradu) vypisovala Habibti (kludne si to pozri) co vsetko vystudovala... ako denne vypisuje 10 ziadosti atd. a napriek tomu sa jej nedari zohnat pracu. Preto som sa rozhodol zalozit tuto temu.
2. O tom, ako sa zamestnani ludia snazia sustavne zdokonalovat, by som skor povedal, ze sa drviva vacsina z nich "snazi zdokonalovat" minimalne (vacsinou ked su k tomu dotlaceni). Cest vynimkam - poznam ich par!!! Vzdy ked navstivim nejaku firmu, tak sa snazim komunikovat s majitelom. A co sa tyka uradov, to ani nehovorim... Ked som v minulosti riesil rozne zalezitosti, tak som bol vzdy prekvapeny, ked mi na moje otazky nevedeli odpovedat - pritom maju vyhradene uradne dni a hodiny. Asi ked maju volnejsie prac. tempo, tak si sedia na svojej teplej stolicke a popijaju kavu, namiesto toho aby si uvedomili na co su tam a to aj dostali do svojich hlav. Maju na polickach vselijake knizocky, len sa do nich nepozru. Ked potom pride otazka od cloveka, tak krutia hlavami, ze to nevedia, ze taky pripad tu este nemali atd. pripadne vam povedia dvere od dveri ine verzie. Casto ich musim ja prehovarat, aby zdvihli telefon (pripadne zadok:D ) a aby zistili potrebne informacie.
3. O tych druhych co zanedbali pracu na sebe... - asi si mal na mysli, tych co vystudovali len nejaku SOU (aj ked si myslim ze to mozu byt ludia, ktorym sa dana profesia paci - nemuseli zrovna zanedbat pracu na sebe).
A to, ze ma niekto zle vysledky v skole, to nemusi byt vzdy pripad zanedbania praci na sebe. Casto to moze byt aj zlymi pomermi v rodine alebo zlym pristupom "uciteliek". A to mi ver, ze urcite to moze byt pravda, ze niekto s nizsim vzdelanim, by mal aj na vyssiu poziciu, len to je tazke dokazat. Jedine po dlhom case sa mu moze podarit presvedcit nadriadenych svojou pracou, ze na to ma - niekedy to ale moze trvat aj 10 rokov a to je pre niekoho vela.
Preto je fajn, ze vsetci - ci uz ty co maju slabe skoly na karierny postup, alebo ludia zo super vzdelanim, mozu zacat podnikat a ist si vlastnou cestou.
4. Prepac, o akych kritikoch tu pises?
5. A ver tomu, ze aj seriozny podnikatel dosahuje svoj uspech tvrdou drinou a nie rozvazanim sa na Porsche. A ak si to Porsche kupia, tak tiez nie v prvom roku svojho podnikania (takych je malo ktorym by to az tak dobre islo - ja by som si ho ale urcite nekupil, lebo nie je dobre sa ukazovat...). Ty si videl uz nejakeho podnikatela zarabat rozvazanim sa na Porsche?
6. Ja sa tiez nebojim ako ty pises "konfrontovat danove priznanie a majetkove pomery" - podnikam seriozne."
7. Ak ta zaujimaju zlatokopy, tak si precitaj nieco od Jacka Londona, alebo si kup Plus10dni :D
danushka
02.10.07,16:57
:D No tak to sme rovesníci.:) Tiež neviem, či to bolo niekedy rozoberané, ale ja som bola regnutá, keď mi živnostník kominár vystavil za 20 minút práce doklad na slušných 750.-Sk. A som regnutá ešte teraz....:D
Danilka, presne toto sa mi prihodilo minulý týždeň a čumela som ako puk od údivu...Tak som to vzala z tej lepšej stránky, či by nebolo dobré tešiť sa z toho, že som stretla kominára ... a za ten svet som nenašla jednu gombičku na svojom oblečení:D
V takomto porovnaní je práca účtovníkov naozaj márna a neocenená:(
Danila
02.10.07,17:02
Danilka, presne toto sa mi prihodilo minulý týždeň a čumela som ako puk od údivu...Tak som to vzala z tej lepšej stránky, či by nebolo dobré tešiť sa z toho, že som stretla kominára ... a za ten svet som nenašla jednu gombičku na svojom oblečení:D
V takomto porovnaní je práca účtovníkov naozaj márna a neocenená:(No a už to tu máš moja. Kominári berú rovnako na západe aj na východe. A s účtovníkmi handlujú.:) Ja som od údivu na gombík ani netrafila. Ale márna sláva. Trh velí.:)
tetrisss
02.10.07,17:57
Co keby ste si vsetci precitali jednu velmi zaujimavu knihu :"Bohatý a chudý táta" a vsetky slova su zbytocne.
Monika Kováčová
02.10.07,18:14
Co keby ste si vsetci precitali jednu velmi zaujimavu knihu :"Bohatý a chudý táta" a vsetky slova su zbytocne.


A čo tým chceš povedať? Prísp. č. 30 v tejto téme:

No a tebe tlčie niekto do hlavy KAWASAKIHO... :rolleyes: Mááááme to už za sebou... :rolleyes:
severka1
02.10.07,18:43
niekedy nemusime mat vysoku skolu aby sme boli uspesni, myslim ze to ma nieco spolocne s aktivnostou cloveka v urcitom alebo neurcitom odbore, zivotny umelec, trochu aj stastim, znamostami, a odvahou pustit sa do niecoho co viem, alebo jednoducho experimentovat. najst si pracu nie je / je / jednoduche, niekedy si schopny obetovat vela a predsa to neklape, v dnesnom case sa vyberaju pracovnici nielen podla maturity alebo v. skoly, ale skor podla toho aky budes mat pristup k praci, no dalo by sa o tom pisat knihy ....
Bastian
03.10.07,06:13
Co keby ste si vsetci precitali jednu velmi zaujimavu knihu :"Bohatý a chudý táta" a vsetky slova su zbytocne.
Slova ktore nieco hovoria nikdy nie su zbytocne :) .
Ak napises o com je ta kniha, tak si ju mozno kupim.
cathyc
03.10.07,10:24
Bastian ešte stále som nepochopila prečo Ťa to trápi. Ja som začala ako mladá hlúpa stredoškoláčka podnikať v roku 1992. Po toľkých rokoch dnes viem jednu vec - ak by som sa mala dnes rozhodnúť pre tento krok, už by som to určite neurobila a vôbec nie preto, že by som si na seba nedokázala zarobiť. Možno práve na to aby človek tento krok urobil potrebuje mať riadne ružové okuliare.
Dôkazom toho je množstvo príspevkov na porade, ktoré svedčia o tom, že v tomto štáte podnikateľ - živnostník ťahá za riadne krátky koniec.
anklar
03.10.07,10:49
No a tebe tlčie niekto do hlavy KAWASAKIHO... :rolleyes: Mááááme to už za sebou... :rolleyes:
Prepáč, Ermon, že ťa upozorňujem na Tvoj preklep (Kawasaki): je to Robert T. Kiyosaki (+Sharon L.Lechter, ale ona je asi iba pri "Škole b.), autori knihy Bohatý táta, chudý táta. Autori určite vedia, o čom hovoria, žiaľ, nedokázala som si z knihy prevziať dostatok "učiva". Je to o sieťovom marketingu a to mne ani trochu nejde (šedivá hlava!).
Bastian
03.10.07,10:51
Bastian ešte stále som nepochopila prečo Ťa to trápi. Ja som začala ako mladá hlúpa stredoškoláčka podnikať v roku 1992. Po toľkých rokoch dnes viem jednu vec - ak by som sa mala dnes rozhodnúť pre tento krok, už by som to určite neurobila a vôbec nie preto, že by som si na seba nedokázala zarobiť. Možno práve na to aby človek tento krok urobil potrebuje mať riadne ružové okuliare.
Dôkazom toho je množstvo príspevkov na porade, ktoré svedčia o tom, že v tomto štáte podnikateľ - živnostník ťahá za riadne krátky koniec.
Cathyc, je mi to luto, ze si to este stale nepochopila...
S podnikanim mozes skoncit, ak mas toho uz plne zuby, alebo ked sa ti zda, ze je to tazke. Co sa tyka tych negativnych prispevkov na porade - pravdaze si tu ludia sformuluju a povedia svoje problemy - robia to ale nie preto, ze by sa stazovali, ale aby nachadzali riesenia, ako ich zvladat.
anklar
03.10.07,10:55
Slova ktore nieco hovoria nikdy nie su zbytocne :) .
Ak napises o com je ta kniha, tak si ju mozno kupim.
Od Kiyosakiho (Bohatý táta, chudý táta) som si prečítala "Škola byznysu".
Pred Úvodom je jeden jeho citát, ktorý sa mi veľmi páči, aj keď s ním celkom nesúhlasím.
"Muj bohatý táta říkal: Ti nejbohatší lidé na světě hledají a budují obchodní sítě, všichni ostatní hledají práce."
Páči sa ti, Bastian?
anklar
03.10.07,11:10
A ešte, Bastian a ostatní, ktorých takého knihy bavia:
Čítali ste od Toma Schreitera: Velký Al vypráví? (o systéme získavania spolupracovníkov). Samozrejme, tiež v rámci MLM, v nej popisované poznatky však možno aplikovať všeobecne. A je náramne zábavná. Hľadám rýchlo nejaký príklad, ale nejde mi to. Keď nájdem, pridám.
emik
03.10.07,11:25
Od Kiyosakiho (Bohatý táta, chudý táta) som si prečítala "Škola byznysu".
Pred Úvodom je jeden jeho citát, ktorý sa mi veľmi páči, aj keď s ním celkom nesúhlasím.
"Muj bohatý táta říkal: Ti nejbohatší lidé na světě hledají a budují obchodní sítě, všichni ostatní hledají práce."
Páči sa ti, Bastian?

Anklar, preco nesuhlasis s tym citatom?
anklar
03.10.07,11:31
Sľúbené chuťovky od Veľkého Ala:
"Člověku, ktorý to potřebuje,... dejte práci. Člověku, který touží, dejte... příležitost!" (povedal Veľký Al)
"Strach ze stráty je větší než touha po zisku". (povedal Veľký Al)
K tomu pridáva príklad: "Sam Těžkopádný využívá své víkendy k sekání trávy a natírání v domě. Mohl by si najmout chlapce z místní střední školy, ktorý by pro něj udělal totéž jen za pár dolaru. Sam se nechce odloučit o peněz. Mohly by během víkendu pracovat na zkrácený úvazek v místní drogerii a vydělat si třikrát tolik peněz, než kolik by zaplatil místnímu chlapci za práci na zahradě a v domě. Je to příklad STRACHU ZE STRÁTY.

To len krátke úryvky. Prečítané z knihy sa však skutočne dá široko aplikovať.
Gabi03
03.10.07,11:32
Kedy bola napísaná tá kniha?
anklar
03.10.07,11:36
Anklar, preco nesuhlasis s tym citatom?
Ha, keby som vedela. Nesúhlasím akosi pocitovo. Aj keď viem, že tí, ktorí sú vo FORBESe uvádzaní ako najbohatší, tak tí všetci založili siete. Fakt neviem, je to zatiaľ len pocit. Nerozmýšľala som nad tým, lebo nemám na to dôvod - mám svoje vlastné problémy, ťažkosti a radosti.
anklar
03.10.07,11:41
Kedy bola napísaná tá kniha?
Vydalo nakladatelství Jiří Alman v Brně roku 1996 jako svou 4. publikaci.
(Aká som presná, však?:) - mám ju v ruke - inak na poličke v kancelke. Domácu knižnicu som chcela odľahčiť, tak som si ich pár doniesla sem.)
cathyc
03.10.07,11:48
Cathyc, je mi to luto, ze si to este stale nepochopila...
S podnikanim mozes skoncit, ak mas toho uz plne zuby, alebo ked sa ti zda, ze je to tazke. Co sa tyka tych negativnych prispevkov na porade - pravdaze si tu ludia sformuluju a povedia svoje problemy - robia to ale nie preto, ze by sa stazovali, ale aby nachadzali riesenia, ako ich zvladat.
Pravdepodobne sa nechápeme vzájomne. Nehovorila som o tom, že by som najradšej hodila flintu do žita. Som bojovníčka a len tak ľahko sa nevzdávam. Išlo mi o to, že chápem ľudí, ktorí sú dostatočne rohľadení na to, aby si zvážili, že podnikanie pre nich môže byť zátoka do ktorej sa im určite nechce vplávať.
A to na čo slúži porada ovládam. Na čo však slúžia nezmyselné a protirečiace si zákony - to mi jasné nie je. Moja reakcia bola zameraná práve na túto oblasť.
anklar
03.10.07,11:49
Aby som trochu upresnila, aj táto je, samozrejme, o MLM. A ako (múdro)povedala ERMON vo svojom príspevku č. 30, máme to (aj viacerí) už za sebou. V tejto knihe som zistila aj viacej užitočných vecí. Ako som písala, aj v súčasnej praxi je využiteľná napr. pre personalistov, ktorí prijímajú nových zamestnancov. Sú tam príklady, ktoré napovedia, či ten-ktorý uchádzač o zamestnanie bude efektívnym a dobrým spolupracovníkom, resp. nemá význam o neho javiť záujem napr. perfektnému životopisu.
Bastian
03.10.07,12:27
Od Kiyosakiho (Bohatý táta, chudý táta) som si prečítala "Škola byznysu".
Pred Úvodom je jeden jeho citát, ktorý sa mi veľmi páči, aj keď s ním celkom nesúhlasím.
"Muj bohatý táta říkal: Ti nejbohatší lidé na světě hledají a budují obchodní sítě, všichni ostatní hledají práce."
Páči sa ti, Bastian?
Podla mna velke obchodne siete vytlacaju mensich podnikatelov z trhu. Vedia nakupit od vyrobcov za minimalnu cenu. Dokonca diktuju vyrobcom ceny, lebo od nich nakupia za 10 vlakov. Tym vedia ponuknut ludom tovar za nizke ceny. Pravdaze sa im to paci ale... kultura predaja tym straca - vacsinou vam predavaci nevedia poradit (ak nejakeho najdete), lebo tam maju velku fluktuaciu. Maju ju, lebo zamestnancom nevedia ponuknut karieru ani dobry plat. Su tam iba malinkym elementom, velkej masinerie. Tak odtial odchadzaju, lebo vidia ze ta cesta nikam nevedie. Kdezto v riadnej predajni maju vacsiu ochotu poradit (hlavne ked tam predava majitel). Ak im klesnu zisky (z rocneho vynosu 10 miliard na 9,5 miliard), tak hned najdu clanok kde by mohli znizit vydavky - vacsinou na ukor niekoho). Sleduju iba tvorbu zisku a na kvalitu kaslu. Mam zle skusenosti aj s Orange aj s T-mobile. Aby nalakali novych zakaznikov, vytlacia na bilboardy krasne sluby a hodia do TV este krajsie reklamy. Ked ale clovek pride s reklamaciou, tak zistuje ako to je naozaj s tym "vsetko pre zakaznika" - mohli by tam dopisat "pre noveho".
Podla mna je vzdy profesionalnejsia a ochotnejsia firma, ked nenadobudla este rozmery nadnarodnych velkosti a nestoja za nou mamonarsky ludia. Firmy ako napr. J/T sa mi nepacia. Hraju si velku hru a na ludi pozeraju ako na figurky v sachu. Len dufam, ze za 10-20 rokov nebude vsetko na Slovensku patrit nejakej takejto fantastickej firme a nebudu vsetci slovaci jej zamestnancami. Bolo by to dost zle. Ale momentalne sa to tak nejak vyvija. Skupuju cele Tatry, lekarne, zavody... Budeme mat v ich banke peniaze, ktore si zarobime v ich zavode a minat ich budeme tiez v ich obchodnych retazcoch. Cize nam budu len pripisovat a odratavat ciselka na ucte ako v nejakej hre - MONOPOLY. :D
Bastian
03.10.07,12:41
Sľúbené chuťovky od Veľkého Ala:
"Člověku, ktorý to potřebuje,... dejte práci. Člověku, který touží, dejte... příležitost!"
Je to tak. Ale na slovensku vacsine ludi staci praca. Asi treba este nejakych 10 rockov na zmenu myslenia. Ved tu dlhe roky vladol komunizmus, pardon socializmus. Aha, az teraz ked to pisem ma napadlo, ze to bude trvat asi trocha dlhsie... asi viete preco...
:D
anklar
03.10.07,12:53
Je to tak. Ale na slovensku vacsine ludi staci praca. Asi treba este nejakych 10 rockov na zmenu myslenia. Ved tu dlhe roky vladol komunizmus, pardon socializmus. Aha, az teraz ked to pisem ma napadlo, ze to bude trvat asi trocha dlhsie... asi viete preco...
:D
Asi vieme, prečo...keď sa nám sem vrátili aj s tým svojím socializmom.
tetrisss
03.10.07,14:20
Nechcem sa velmi mudrit, bola som zvedava, kolko ludi cita takyto druh literatury ako spominana kniha Bohaty tata a chudy tata /ospravedlnujem sa, trocha som to v prvom prispevku skratila/, pretoze tato kniha je podla mna presne o tom na co sa Bastian recnicky pyta, lebo ja si myslim, ze to dobre vie. Po jej precitani som si pripada, ako keby som mala neposkladany obraz, ktoreho kusky poznam, ale az vtedy sa mi to zlozilo. Mne sa naramne pacila, pretoze on, ako bohaty clovek tam odhaluje pretvarku sveta bohatych, ako sami bohatnu na blbosti? neschopnosti? zbabelosti? - mozete si vybrat tych ostatnych. Aj to tam je, ze system umyselne vychovava tych zamestnancov, ved kto by drel? Kniha ma sice nejako az tak velmi nic nenaucila, akurat ma nastvala, aky sme zaslepeni, ako hmyz pred tretim rozmerom.:D :D :D
Bastian
04.10.07,06:51
Nechcem sa velmi mudrit, bola som zvedava, kolko ludi cita takyto druh literatury ako spominana kniha Bohaty tata a chudy tata /ospravedlnujem sa, trocha som to v prvom prispevku skratila/, pretoze tato kniha je podla mna presne o tom na co sa Bastian recnicky pyta, lebo ja si myslim, ze to dobre vie. Po jej precitani som si pripada, ako keby som mala neposkladany obraz, ktoreho kusky poznam, ale az vtedy sa mi to zlozilo. Mne sa naramne pacila, pretoze on, ako bohaty clovek tam odhaluje pretvarku sveta bohatych, ako sami bohatnu na blbosti? neschopnosti? zbabelosti? - mozete si vybrat tych ostatnych. Aj to tam je, ze system umyselne vychovava tych zamestnancov, ved kto by drel? Kniha ma sice nejako az tak velmi nic nenaucila, akurat ma nastvala, aky sme zaslepeni, ako hmyz pred tretim rozmerom.:D :D :D
Nie system vychovava ale my - ludia. Vsetko co je a ako to je, je preto tak, lebo si to ludia tak vytvorili, lebo to tak chceli, pripadne odovzdali moc do ruk tym, ktorym chceli aby za nich riesili...
mimotemy Akurat v tej politike je to tak, ze si ludia niekoho zvolia na zaklade slubov a potom cakaju, ze to aj dodrzi. Bohuzial to ale nie je vzdy tak - sem-tam urobia ine ako slubovali. Vtedy to uz nie je uplne o tom, ze by ludia mali to co chceli. Ale aj tak nemaju pravo nadavat na nich - predsa ich tam dostali oni. Vdaka svojej kratkozrakosti a necitanim medzi riadkami si ludia casto zvolia zleho krala, ktory ich potom trocha ofakli. Na stastie sme na Slovensku :D - mame tu pekne citatelnych politikov.
anklar
04.10.07,08:28
Anklar, preco nesuhlasis s tym citatom?
Emik, odpísala som ti, že neviem, prečo s tým citátom nesúhlasím, ale, že s ním nesúhlasím pocitovo.
Tak, už viem, prečo!:) :) :) Bastian to presne popisuje vo svojom príspevku č. 57. No nie je to zaujímavé? Takto som na to prišla aj ja, že prečo!
Danila
04.10.07,08:47
:)
Nie system vychovava ale my - ludia. Vsetko co je a ako to je, je preto tak, lebo si to ludia tak vytvorili, lebo to tak chceli, pripadne odovzdali moc do ruk tym, ktorym chceli aby za nich riesili...
mimotemy Akurat v tej politike je to tak, ze si ludia niekoho zvolia na zaklade slubov a potom cakaju, ze to aj dodrzi. Bohuzial to ale nie je vzdy tak - sem-tam urobia ine ako slubovali. Vtedy to uz nie je uplne o tom, ze by ludia mali to co chceli. Ale aj tak nemaju pravo nadavat na nich - predsa ich tam dostali oni. Vdaka svojej kratkozrakosti a necitanim medzi riadkami si ludia casto zvolia zleho krala, ktory ich potom trocha ofakli. Na stastie sme na Slovensku :D - mame tu pekne citatelnych politikov.mimotemy Aspoň aká taká nádej pre svetlejšiu budúcnosť.:) Ak poznáš tých opačných tak pošepkaj. Pôjdem do radu aj trikrát.:D
emik
04.10.07,12:06
Emik, odpísala som ti, že neviem, prečo s tým citátom nesúhlasím, ale, že s ním nesúhlasím pocitovo.
Tak, už viem, prečo!:) :) :) Bastian to presne popisuje vo svojom príspevku č. 57. No nie je to zaujímavé? Takto som na to prišla aj ja, že prečo!

ano rozumiem, no darmo kym zakaznikom bude vyhovovat to ze nakupia vsetky potraviny napriklad pod jednou strechou tak male firmy mozu zaujat len kvalitou sluzieb a uctou k zakaznikovi.

zakaznici na slovensku by mali byt trochu viac narocnejsi a stat si za svojimi pravami.

To, ze na Slovensko prichadzaju zahr. investori je fajn, ale urcite treba mysliet na to ze po par rokoch (az cena prace stupne na uroven inych krajin v eu) tak tieto firmy sa zbalia a odidu. Preto by sa mali neustale zlepsovat podmienky pre slov. firmy. Co moze robit len vlada.

A s tym suvisi zmyslanie ludi na slovensku -> posledne volby a ich vysledok; Podla mna vacsina ludi ma pocit, ze vsetci by sme si mali byt rovni, ze ten kto viac zaraba by mal platit vacsie dane a ludia sa spoliehaju, ze stat sa o nich postara(resp. musi sa postarat).

Co moze spravit kazdy jeden z nas? Mozme prispiet k tomu tak, ze nase deti (sice ziadne este nemam) budeme vychovavat v tom duchu, ze sme strojcom vlastneho stastia, musime mat ciel, ist za nim a nieco pre to spravit. Nebat sa povedat svoj nazor a pytat sa. Samozrejme toto sa musi podporovat aj v skolskych zariadeniach.
No a predovsetkym MY musime takto mysliet :)
anklar
04.10.07,12:40
Emik, v úplnej miere súhlasím s Tvojím príspevkom č. 64. K časti Tvojej vety, citujem: "...väčšina ľudí má pocit...že ten, kto viac zarába by mal platiť väčšie dane..." pridávam toľko, že to, samozrejme, tiež považujem za hlúpe. Kričí z toho iba hlúposť podľa môjho názoru. Tí, ktorí zarábajú viac, aj platia predsa vyššie dane. Hádam, škoda komentovať, aj tak to za nás p o r i e š i a.
Poriešiť = ledabolo pristupovať k problematike, len aby sa nepovedalo, že tomu nebola venovaná pozornosť.
Riešiť / vyriešiť = komplexný prístup k problematike s efektívnym výsledkom.
(tak, ľudovo vysvetlený rozdiel medzi dvoma výrazmi)
emik
04.10.07,13:39
No ale musim povedat, ze som rada, ze to neplati pre vsetkych ako tu mozem citat. A pevne verim, ze sa to bude vyvijat len tym dobrym smerom.

Este k tomu problem problem uspiet na pohovore. Je to ako s predajom tovarov ci sluzieb. Treba predat vlastnu osobu - vedomosti, skusenosti, atd. To si tiez vyzaduje aby clovek porozmyslal, co moze byt zle, ze aplikujem denne na 10 ponuk a vysledok ziaden... - > proaktivny pristup? :)
Bastian
05.10.07,05:35
No ale musim povedat, ze som rada, ze to neplati pre vsetkych ako tu mozem citat. A pevne verim, ze sa to bude vyvijat len tym dobrym smerom.......:)
Ja tiez pevne verim, ze po kratkej pauze sa bude pokracovat v konstruktivnom rieseni problemov Slovenska.
:)
tetrisss
05.10.07,15:07
Bojim sa ze to celkom nie je len o slovensku, treba sa nad tym systemom skutocne zamysliet. Ked spominate dane, ani to nie je pravda, ze ked zarabam viac tak aj viac platim, podla mna to len uplny idealista, pripadne maximalne statocny clovek moze povedat, pretoze tak to vobec nefunguje. Aspon nie v podnikani. Obzrite sa okolo seba ako to funguje, kolko je sedej a este viacej ciernej ekonomiky a nic sa nedeje. Tie hocikedy blaznive zakony su vysledkom slovenskej povahy, ze akonahle vyjde nejaky zakon uz aj kazdy rozmysla ako ho obide, a mozem tieto priklady vraviet do polnoci. Potom aj ten skutocne vzdelany clovek sa v takomto systeme spekulantov musi stratit . Ja som v tomto smere uz davno stratila iluzie a ratam sa k ciernym "prognostikom" /to si ale tentoraz fandim haha/:D :eek:
emik
06.10.07,12:53
Potom aj ten skutocne vzdelany clovek sa v takomto systeme spekulantov musi stratit . Ja som v tomto smere uz davno stratila iluzie a ratam sa k ciernym "prognostikom" /to si ale tentoraz fandim haha/:D :eek:

nic zle nevidim na tom, ak niekto pozna zakony a vie co a ako robit aby ich neporusil a aby maximalizoval svoj zisk:)
tetrisss
06.10.07,17:02
nic zle nevidim na tom, ak niekto pozna zakony a vie co a ako robit aby ich neporusil a aby maximalizoval svoj zisk:)

Lenze ja som nehovorila o dodrzovani zakonov, ale o obchadzani, proti vyuzitiu moznosti zakona nemam nic, kazdy je cudny ak to nerobi. Druha vec je ale, kto tvori tie zakony a pre koho, napr.o predcasnych dochodkoch, len tak mimo temy.:o :o
xmarcelx
09.10.07,07:40
Ahoj Avandgard,

podľa tvojho príspevku o školskom systéme mi napadá, že si isto čítal knihu od Roberta Kiysakiho "bohatý otec, chudobný oted", alebo sa mýlim?
habibti
09.10.07,08:57
[quote=Bastian;540854]1. Napisal tu niekto, ze na rozhodnuti byt zamestnancami je nieco zle?
Tuto temu som zalozil po tom, ako sem (na poradu) vypisovala Habibti (kludne si to pozri) co vsetko vystudovala... ako denne vypisuje 10 ziadosti atd. a napriek tomu sa jej nedari zohnat pracu. Preto som sa rozhodol zalozit tuto temu.


Bastian ma milujeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeee. Je mi to jasne........................................
Bastian
09.10.07,09:13
[quote=Bastian;540854]1. Napisal tu niekto, ze na rozhodnuti byt zamestnancami je nieco zle?
Tuto temu som zalozil po tom, ako sem (na poradu) vypisovala Habibti (kludne si to pozri) co vsetko vystudovala... ako denne vypisuje 10 ziadosti atd. a napriek tomu sa jej nedari zohnat pracu. Preto som sa rozhodol zalozit tuto temu.


Bastian ma milujeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeee. Je mi to jasne........................................
No co uz... si ma odhalila :D
anklar
09.10.07,09:17
Nad Bastianovou hlavičkou dnes nesvieti slniečko. Neva, zajtra isto vykukne - dobre, Bastian?
hanelie
09.10.07,09:28
http://www.sirmi.ic.cz/smajl/48.gif

Bastian ma milujeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeee
Bastian
09.10.07,09:29
Nad Bastianovou hlavičkou dnes nesvieti slniečko. Neva, zajtra isto vykukne - dobre, Bastian?
Mila Anklar, prosim Ta napis odkial si na to dosla, ze nad mojou hlavickou dnes nesvieti slniecko?
Ved mam od rana fantasticku naladu. A teraz ked sa tu objavila Habibti, tak az ziarim od stastia :D :D :D
Bastian
09.10.07,09:32
http://www.sirmi.ic.cz/smajl/48.gif
Ako vidim, dobre sa tu zabavate.
A ja sa tu cervenam...
:)
danushka
09.10.07,09:38
Ako vidim, dobre sa tu zabavate.
A ja sa tu cervenam...
:)
Tak to by som chcela vidieť Bastian, ako sa Ty červenáš....:D :D :D
Bastian
10.10.07,07:01
Tak to by som chcela vidieť Bastian, ako sa Ty červenáš....:D :D :D

Takto:
mona091
17.10.07,10:22
ahojte,
je mnoho ludi, pre ktorych je najlepsie byt na pozicii zamestnanca, aby sa mohli venovat naplno svojej specializacii, a nie mamagnentu, ku ktoremu vobec nemusia mat vztah,
na druhej strane, je mnoho zamestnancov, ktori poukazuju na vyhody podnikatelov, tym by som odporucila ist robit sam na seba,

no urcite by som uvitala, aby vsetky nalezitosti tykajuce sa odvodov, dani, poisteni .... mal na starosti kazdy jednotlivec sam, aby si sam za to vsetko zodpovedal, (kolko casu by mu potom ostalo na samotnu pracu?)

a snad by kazdy aj jednoduhsie vedel ponuknut svoju pracu, resp. by si ju vedel ohodnotit, plati aj z opacnej pozicie
anklar
18.10.07,08:32
Takto:
Ahojko, Bastian!
Teraz som sa pozrela ako sa vieš červenať. Hmm, Bastian, ako ti rozumieť?
Pamätáš sa, minule v jednej téme (neviem v akej) sme sa názorovo zhodli a teraz sa už červenáš takto :D :) :rolleyes: ?
Bastian
22.10.07,07:04
ahojte,
je mnoho ludi, pre ktorych je najlepsie byt na pozicii zamestnanca, aby sa mohli venovat naplno svojej specializacii, a nie mamagnentu, ku ktoremu vobec nemusia mat vztah,
na druhej strane, je mnoho zamestnancov, ktori poukazuju na vyhody podnikatelov, tym by som odporucila ist robit sam na seba.....
Suhlasim.

Skoda, ze skolsky system na to nemysli. Od zakladnej skoly zaplavuju ziakov mnozstvom zbytocnych faktov, ktore clovek v dospelosti moze mat v sufliku v lexikone (prip. na internete), alebo ich ani vobec nebude potrebovat. Ucivo ma podla mna prilis velky zaber a nie kazdy ma vztah ku vsetkemu. Vsetci by mohli mat potrebne zaklady a kazdy vlastnu specializaciu.
Skor by sa malo viac hladiet na ziaka - jeho zaujmy a schopnosti. Podla toho by sa malo jeho smerovanie odvijat.
Urcite by zo skol vychadzali deti s jasnejsou predstavou smerovania. Na koniec by bolo viac profesionalov a menej ludi, ktori potom hovoria: "Mna moja praca nebavi a radsej by som robil nieci ine".
Gabi03
22.10.07,07:18
No neviem, hádam to nie je také jednoduché. Ja som sa veľmi nevedela rozhodnúť ani pre strednú školu, nieto špecializáciu na základnej. :rolleyes: To by musel byť úúúúúúplne (asi nezrealizovateľný) systém vo vzdelávaní. Predsa na základnej toho teraz berú asi viac, ako za mojich čias, ale stále je to všeobecný prehľad z každej oblasti. Nie,
Bastian
22.10.07,08:21
No neviem, hádam to nie je také jednoduché. Ja som sa veľmi nevedela rozhodnúť ani pre strednú školu, nieto špecializáciu na základnej. :rolleyes: To by musel byť úúúúúúplne (asi nezrealizovateľný) systém vo vzdelávaní. Predsa na základnej toho teraz berú asi viac, ako za mojich čias, ale stále je to všeobecný prehľad z každej oblasti. Nie,
Ja som nenapisal, ze by sa musel ziak ZS rozhodnut hned cim bude. Mal som na mysli, ze by sa prihliadalo viac na to "co ho bavi a v com je ozaj dobry" pri smerovani a vybere predmetov. Ako som uz napisal, vsetci bez rozdielu by mali dostat elementarny zaklad (potrebne vedomosti).

Na co su mi lineárne rovnice, zlozite nerovnice, vzorce co pripominaju hieroglify a nepouzitelne hovadiny ako tento priklad (ucivo 7. rocnika):
Akú mala sekera približne pohybovú energiu, tesne pred dopadom, keď na násadu pôsobila silou asi 700 N a zarazila sa do hĺbky 15 cm?
F = 700 N
S = 15 cm = 0,15 m
EK = ?
EK = W
EK = F • s
EK = 700 • 0,15
EK = 105 J
Tesne pred dopadom mala sekera pohybovu energiu asi 105 J.
Na co to komu bude v zivote?
Jedine na to, aby zistil ako hlboko zatal svoju sekeru v banke kde si pozical peniaze, aby prezil...

Gabi03 To si fakt myslis, ze maju na ZS iba vseobecny prehlad zo vsetkeho?
Taky vseobecny prehlad ich zbytocne znechuti, demotivuje od dalsieho ucenia a zbytocne im to zanasa mozog.
Gabi03
22.10.07,08:40
:D Milý Bastian, keď mne niečo nevyhovuje, tak sa to snažím zmeniť. Ale toto chápem ako teoretickú diskusiu, tak rešpektujem tvoj názor.

Ale taký čerstvý príklad zo života:
Som účtovníčka, takže stretávam sa s číslami, ovšem matematické operácie využívam tak sčitovanie, odčitovanie, percentá a možno nejaké priemery. Načo by som potrebovala nejaké vzorce pre geometrické útvary, však?! :D
No ale ideme staviať dom. Pozemok máme na miernom svahu. Projekt si dávame robiť "na mieru", projektant potreboval stupeň klesania. Zavolala som mužovi a ten mi oznámil: dĺžka od plota do 5 m je rovina, od 5. m do 14. m je klesanie 80 cm. Dva údaje a ako sa môže vypočítať klesanie? No predsa matematika základnej školy! Ja som vedela už na základke, že chcem pracovať v obchodnej sfére. No a v obchodnej sfére budem potrebovať využiť geometriu? Ťažko, ale nevylučujem. (Okrem toho matiku som zbožňovala. :) )

Ergo, môj názor je taký, že základná škola poskytuje toľko všeobecných informácií, koľko to dieťa v budúcnosti môže využiť. Je pravda, že špecializácia môže viac pripraviť dieťa v tom-ktorom obore, ale myslím, že netreba zatracovať ani možnosť poskytnúť možnosti v iných oblastiach.
Nie je to tak, že čím viac viem, tým mám viac možností? ;)
Bastian
22.10.07,09:09
:D Milý Bastian, keď mne niečo nevyhovuje, tak sa to snažím zmeniť. Ale toto chápem ako teoretickú diskusiu, tak rešpektujem tvoj názor.

Ale taký čerstvý príklad zo života:
Som účtovníčka, takže stretávam sa s číslami, ovšem matematické operácie využívam tak sčitovanie, odčitovanie, percentá a možno nejaké priemery. Načo by som potrebovala nejaké vzorce pre geometrické útvary, však?! :D
No ale ideme staviať dom. Pozemok máme na miernom svahu. Projekt si dávame robiť "na mieru", projektant potreboval stupeň klesania. Zavolala som mužovi a ten mi oznámil: dĺžka od plota do 5 m je rovina, od 5. m do 14. m je klesanie 80 cm. Dva údaje a ako sa môže vypočítať klesanie? No predsa matematika základnej školy! Ja som vedela už na základke, že chcem pracovať v obchodnej sfére. No a v obchodnej sfére budem potrebovať využiť geometriu? Ťažko, ale nevylučujem. (Okrem toho matiku som zbožňovala. :) )

Ergo, môj názor je taký, že základná škola poskytuje toľko všeobecných informácií, koľko to dieťa v budúcnosti môže využiť. Je pravda, že špecializácia môže viac pripraviť dieťa v tom-ktorom obore, ale myslím, že netreba zatracovať ani možnosť poskytnúť možnosti v iných oblastiach.
Nie je to tak, že čím viac viem, tým mám viac možností? ;)
To, ze sa mi z toho (mnozstva hodin stravenych v polospanku pri preberani zbytocnych uciv) nieco v zivote moze hodit "jednorazovo" je dost malo. Radsej by som ten cas venoval nasavaniu pre mna dolezitejsich informacii.

Ak v zivote potrebujem vediet nieco co neviem tak si potrebne info najdem na polici v lexikone alebo na internete (na porade), alebo si zaplatim odbornika.

Pises, ze: "Základná škola poskytuje toľko všeobecných informácií, koľko to dieťa v budúcnosti môže využiť." Urcite sa to cloveku moze stat, ze to vyuzije. Ale tak ako pises "moze". Ale 90% tych specialnych vedomosti su mu na nic. Ma to v hlave ulozene (pre ten pripad ked to moze vyuzit).


A ked pises, ze mas matematiku rada tak je to v poriadku. Ale ty ktory ju radi nemaju si to asi aj tak nezapamatali.

A to co pises ze: "čím viac viem, tým mám viac možností?" to je naozaj tak. Mna tam ale ucili veci, ktore ma velmi casto vobec nezaujimali. Cize som si to aj tak nezapamatal. Vacsina ludi je s tym podobne...
Keby som sa ten cas venoval niecomu co bavi a v com mam lepsie danosti, tak v tom pripade by som mal naozaj viac tych moznosti. ;)
Bastian
22.10.07,09:27
:D .......Ergo, môj názor je taký, že základná škola poskytuje toľko všeobecných informácií, koľko to dieťa v budúcnosti môže využiť. Je pravda, že špecializácia môže viac pripraviť dieťa v tom-ktorom obore, ale myslím, že netreba zatracovať ani možnosť poskytnúť možnosti v iných oblastiach.
Nie je to tak, že čím viac viem, tým mám viac možností? ;)
Ako vidim, tak tá Základná škola naozaj poskytuje tolko vseobecnych informacii, kolko to dieta v buducnosti moze vyuzit.

Toto som teraz nasiel v teme kde pises aj Ty:
ja si pamatam, ako sme nad synovcovou úlohou z matematiky sedeli 3 ing (technického smeru) so 4 vysokými školami a jedným Phd a na nič sme neprišli :D
Akurát učitel to vyriešl lavou zadnou - podla príručky. A dodnes si myslím, že blbo :eek:. Vcelku mal vtedy šťastie (ten učitel) že sme si to s ním nešli vyjasniť :D
Gabi03
22.10.07,09:57
Ako vidim, tak tá Základná škola naozaj poskytuje tolko vseobecnych informacii, kolko to dieta v buducnosti moze vyuzit.

Toto som teraz nasiel v teme kde pises aj Ty:
ja si pamatam, ako sme nad synovcovou úlohou z matematiky sedeli 3 ing (technického smeru) so 4 vysokými školami a jedným Phd a na nič sme neprišli :D
Akurát učitel to vyriešl lavou zadnou - podla príručky. A dodnes si myslím, že blbo :eek:. Vcelku mal vtedy šťastie (ten učitel) že sme si to s ním nešli vyjasniť :D

To je pravda, ale ako to súvisí s témou? :confused:
Gabi03
22.10.07,10:22
To, ze sa mi z toho (mnozstva hodin stravenych v polospanku pri preberani zbytocnych uciv) nieco v zivote moze hodit "jednorazovo" je dost malo. Radsej by som ten cas venoval nasavaniu pre mna dolezitejsich informacii.

Ak v zivote potrebujem vediet nieco co neviem tak si potrebne info najdem na polici v lexikone alebo na internete (na porade), alebo si zaplatim odbornika.

Pises, ze: "Základná škola poskytuje toľko všeobecných informácií, koľko to dieťa v budúcnosti môže využiť." Urcite sa to cloveku moze stat, ze to vyuzije. Ale tak ako pises "moze". Ale 90% tych specialnych vedomosti su mu na nic. Ma to v hlave ulozene (pre ten pripad ked to moze vyuzit).


A ked pises, ze mas matematiku rada tak je to v poriadku. Ale ty ktory ju radi nemaju si to asi aj tak nezapamatali.

A to co pises ze: "čím viac viem, tým mám viac možností?"to je naozaj tak. Mna tam ale ucili veci, ktore ma velmi casto vobec nezaujimali. Cize som si to aj tak nezapamatal. Vacsina ludi je s tym podobne...
Keby som sa ten cas venoval niecomu co bavi a v com mam lepsie danosti, tak v tom pripade by som mal naozaj viac tych moznosti. ;)

Ojoj, my sa v tejto téme asi ťažko zhodneme. :)
1. Aj ja som mala predmety, ktoré som nenávidela. Na výške to bola dokonca matematika (síce len 2 semestre, ale aj tak). A prečo? Lebo lečo :D . Podľa mňa veľmi, veľmi veľa záleží na prednášajúcom, akou formou to podá.
2. Vedel si ty už na základnej škole zodpovedne povedať, čo ťa baví a čo nie? Mňa učenie vôbec nebavilo, ani tej matiky. V živote som sa matiku neučila. Dejepis a podobné humanitné predmety som sa biflila (napísala som to správne :eek: :) ). Tým chcem povedať, že dieťa ešte nemôže naistotu povedať, čo ho baví a už vôbec nie, čo sa nebude učiť, lebo to URČITE nebude v živote nikdy potrebovať.
3. Píšeš, že k nejakým iným okruhom, než tvoj odbor, budeš hľadať informácie v lexikóne, na internete alebo si zaplatíš odborníka. Nie je jednoduchšie to vedieť? (Upozorňujem, stále hovoríme o všeobecných informáciach.) Ty ako dieťa by si niečo hladal v lexikónoch alebo hocikde inde, ak ťa to nebaví?
4. Všimni si v citácii podčiarknutú časť označenú aj kurzívom. Nechápem. Ja hovorím o všeobecných znalostiach. A je pravda, že ja osobne asi nikdy v živote nebudem potrebovať vedieť obvod zeme, ale mám dobrý pocit, keď to viem. (Nehovoriac o tom, že ak sa ma to raz opýta moje dieťa a ja nebudem vedieť odpovedať.... trapas :D .)
5. Veľmi ťažko si viem predstaviť (až to bolí :) ) tvoj systém výučby. Mňa tak na ZŠ-ke bavilo kresliť, hrať volejbal (neznášala som gymnastiku), počítať príklady a možno nejaké pokusy v labáku. Takže ak by som sa zamerala na toto, zrejme by som mala v tomto príspevku niekoľkonásobne viac gramatických chýb, nevedela by som, kto bol Pribina, ani súčasných predstaviteľov našej republiky a vlády. :D Ja viem, viem, je to pritiahnuté za vlasy. Ale teda dobre, pome na strednú školu. Tá je predsa viac špecifikovaná. Mám za sebou obchodnú akadémiu. Vieš čo som tam neznášala (okrem iného)? Strojopis! Totálne nezáživná hodina. Nebavilo ma to. Som sa z času na čas aj nudila. Teda podľa tvojej teórie by som ju nemusela študovať. Ale pozrime sa na súčasnosť. Okrem toho, že robím účto, mám na starosti aj určitý okruh obchodnej korešpondencie. Viem napísať list, ovládam štruktúru životopisu! Aha, zišiel sa mi ten strojopis. A hoci neovládam stenografiu, keď mi kolega diktuje list, celkom dobre to stíham písať aj na klávesnici. Žeby strojopis?! ;)

Nechcem ťa presviečať, aby si mi dal za pravdu, ale ani ty nechci odo mňa, aby som ja dala za pravdu tebe. ;) :D
Bastian
22.10.07,10:23
To je pravda, ale ako to súvisí s témou? :confused:
No ak to nevedeli ani ludia co vychodili vysoke skoly (a asi sa zaobisli bez toho v zivote), tak to asi nie je az tak zivota potrebne. Jednoducho je to pre dieta zbytocna zataz. A ze: "Základná škola poskytuje toľko všeobecných informácií, koľko to dieťa v budúcnosti môže využiť" nie je pravda - poskytuje vela a hlavne zbytocnych informacii. Tak to suvisi s temou. ;)
Gabi03
22.10.07,10:27
No ak to nevedeli ani ludia co vychodili vysoke skoly (a asi sa zaobisli bez toho v zivote), tak to asi nie je az tak zivota potrebne. Jednoducho je to pre dieta zbytocna zataz. A ze: "Základná škola poskytuje toľko všeobecných informácií, koľko to dieťa v budúcnosti môže využiť" nie je pravda - poskytuje vela a hlavne zbytocnych informacii. Tak to suvisi s temou. ;)

Si si istý? Čo ak ten žiak konečne pochopí na tomto príklade podstatu určitej matematickej operácie a sa mu to tak zapáči, že sa stane z neho matematický inžinier?!

Z tvojej "teórie" mám pocit, že dieťa je obmedzované. Aj na úkor toho, že sa musí učiť niečo, čo ho nebaví a tým aj obmedzuje. Ale ja tvrdím, tak ako ho to MôŽE obmedzovať, tak ho to MôŽE aj posunúť vpred. Tvrdíš opak? A ak áno, na základe čoho? Svojich osobných skúseností?
Gabi03
22.10.07,10:49
Keby som sa ten cas venoval niecomu co bavi a v com mam lepsie danosti, tak v tom pripade by som mal naozaj viac tych moznosti. ;)

A ešte jedna podstatná vec. To, že niekto má v niečom lepšie danosti, neznamená automaticky, že ho to baví. A včul čo? :) Učiť sa, či sa neučiť. To je otázka. ;)
Bastian
22.10.07,11:27
Pises a pytas sa vela, tak Ti odpovedam priamo v texte. To, co je modrym a tucnym, to pisem ja.
Ojoj, my sa v tejto téme asi ťažko zhodneme. :)
1. Aj ja som mala predmety, ktoré som nenávidela. Na výške to bola dokonca matematika (síce len 2 semestre, ale aj tak). A prečo? Lebo lečo :D . Vas na matike ucili varit? Podľa mňa veľmi, veľmi veľa záleží na prednášajúcom, akou formou to podá. Vzdy zalezi na cloveku. A ak hovorime o prednasajucich, tak to plati 2x.

2. Vedel si ty už na základnej škole zodpovedne povedať, čo ťa baví a čo nie? Urcite - ved ked ma nieco bavi alebo som v tom dobry, tak su aj take vysledky. Mňa učenie vôbec nebavilo, ani tej matiky. V živote som sa matiku neučila. Myslim si, ze matematika sa ani neda naucit - treba ju pochopit. Dejepis a podobné humanitné predmety som sa biflila (napísala som to správne :eek: :) ) Malo to zmysel - biflit sa? Jedine kvoli znamkam (ale nepoctivo ziskane jednotky prinasaju falosny "uspech") . Tým chcem povedať, že dieťa ešte nemôže naistotu povedať, čo ho baví a už vôbec nie, čo sa nebude učiť, lebo to URČITE nebude v živote nikdy potrebovať. Citaj co pisem - vsetci by dostali potrebne zaklady.

3. Píšeš, že k nejakým iným okruhom, než tvoj odbor, budeš hľadať informácie v lexikóne, na internete alebo si zaplatíš odborníka. To som nenapisal! Napisal som ze ak v zivote budem potrebovat zistit nieco co neviem tak si potrebne info najdem na polici v lexikone alebo na internete (na porade), alebo si zaplatim odbornika. To je rozdiel. Nie je jednoduchšie to vedieť? (Upozorňujem, stále hovoríme o všeobecných informáciach.) Dolezite a potrebne veci ano, zbytocne nie. Ty ako dieťa by si niečo hladal v lexikónoch alebo hocikde inde, ak ťa to nebaví? Ak si sa musela naucit basen naspamat, ale teba nebavila nenaucila si sa ju? Ked Vam v skole povedali ze sa bude zajtra skusat a Ty si to nevedela - neucila si sa to? Ale prave o tom je to co tu ja hovorim - dolezite a potrebne veci ano, zbytocne nie.

4. Všimni si v citácii podčiarknutú časť označenú aj kurzívom. Nechápem. Ja hovorím o všeobecných znalostiach. Chces mi povedat ze lineárne rovnice, zlozite nerovnice, vzorce co pripominaju hieroglify su vseobecne vedomosti? A taketo ulohy: "Akú mala sekera približne pohybovú energiu, tesne pred dopadom, keď na násadu pôsobila silou asi 700 N a zarazila sa do hĺbky 15 cm?" su potrebne do zivota?
Velmi rad by som Ta dal z tych podla Teba vseobecnych vedomosti preskusat ci len vykrikas a ci to vies skutocne. A je pravda, že ja osobne asi nikdy v živote nebudem potrebovať vedieť obvod zeme, ale mám dobrý pocit, keď to viem. (Nehovoriac o tom, že ak sa ma to raz opýta moje dieťa a ja nebudem vedieť odpovedať.... trapas :D .) Urcite to je dobre vediet. Ale ver tomu keby som Ta posadil za stol s mojim 8 rocnym synom, tak by Ti povedal o Zemi take veci o ktorych nemas ani ponatia - to ale neznamena ze by si sa mala hanbit. Jednoducho ho tie veci nesmierne zaujimaju a preto stale hlada nove informacie. A ked sa ma spyta napr. kolko vazi Zem a ja to neviem, tak si myslim ze to nie trapas. Hanbit sa mozes napr. ked zisti ze klames.
5. Veľmi ťažko si viem predstaviť (až to bolí :) ) tvoj systém výučby. Mňa tak na ZŠ-ke bavilo kresliť, hrať volejbal (neznášala som gymnastiku), počítať príklady a možno nejaké pokusy v labáku. Takže ak by som sa zamerala na toto, zrejme by som mala v tomto príspevku niekoľkonásobne viac gramatických chýb, nevedela by som, kto bol Pribina, ani súčasných predstaviteľov našej republiky a vlády. Teraz si ma prekvapila - preco si myslis ze gramatika nepatri k zakladnym vedomostiam? To, ze je Pribina salama vie kazdy :D no a o predstaviteloch vlady ani netreba hovorit - aj decko vie kto je Velky Mufti, Bicyklista, Stary ujo, Poctivy pionier a Verejny curac. :D Ja viem, viem, je to pritiahnuté za vlasy. Ale teda dobre, pome na strednú školu. Tá je predsa viac špecifikovaná. Mám za sebou obchodnú akadémiu. Vieš čo som tam neznášala (okrem iného)? Strojopis! Totálne nezáživná hodina. Nebavilo ma to. Som sa z času na čas aj nudila. Teda podľa tvojej teórie by som ju nemusela študovať. Ale pozrime sa na súčasnosť. Okrem toho, že robím účto, mám na starosti aj určitý okruh obchodnej korešpondencie. Viem napísať list, ovládam štruktúru životopisu! Mam iba SOU bez maturity a zvladam to tiez - v porovnani s niektorymi uchadzacmi o zamestnanie ovela lepsie. Aha, zišiel sa mi ten strojopis. A hoci neovládam stenografiu, keď mi kolega diktuje list, celkom dobre to stíham písať aj na klávesnici. Žeby strojopis?! ;) Ked si nejake smerovanie vyberiem, tak si zistim co vsetko to obnasa - co vsetko je za tym. A ak si vyberiem nieco co obnasa aj zatat zuby na chvilu, tak to urcite zvladnem.
Nechcem ťa presviečať (pise sa presviedčať:D ), aby si mi dal za pravdu, ale ani ty nechci odo mňa, aby som ja dala za pravdu tebe. Boze chran - este aby sme sa tu presviedcali.
Gabi03
22.10.07,11:37
Mám pocit, že si za mnou prišiel do Nitry z Bratislavy cez Košice. Veľmi málo si pochopil tak, ako som to myslela. Možno som sa zle vyjadrila. :rolleyes:

Ale mi prosím ešte odpovedz na jednu otázku. Kto by mal rozhodovať o tom, čo sa má žiak učiť a čo nemusí, lebo je to zbytočné? A vlastne (druhá otázka ešte :D ) kto rozhodne, čo je zbytočné a čo nie?
Bastian
22.10.07,11:42
Ked mi budes davat vzdy viac otazok naraz, tak Ti budem odovedat v texte kolasicky modro.

Si si istý? Čo ak ten žiak konečne pochopí na tomto príklade podstatu určitej matematickej operácie a sa mu to tak zapáči, že sa stane z neho matematický inžinier?! K tomu si ako prisla? Mas fakt zaujimave myslienkove pochody a aj fantaziu.

Z tvojej "teórie" mám pocit, že dieťa je obmedzované. Aj na úkor toho, že sa musí učiť niečo, čo ho nebaví a tým aj obmedzuje. Ale ja tvrdím, tak ako ho to MôŽE obmedzovať, tak ho to MôŽE aj posunúť vpred. Tvrdíš opak? A ak áno, na základe čoho? Svojich osobných skúseností?
Mas pocit, ze ked sa sustredime na to v com je clovek dobry, co mu ide a co ho aj bavy, tak je obmedzovany? Nanutene a zbytocne vedomosti ma fakt neposunuli nikde. Alebo ich zabudneme, alebo maju minimalne vyuzitie v nasom zivote.
Bastian
22.10.07,11:52
A ešte jedna podstatná vec. To, že niekto má v niečom lepšie danosti, neznamená automaticky, že ho to baví. A včul čo? :) Učiť sa, či sa neučiť. To je otázka. ;)
Hladas a hladas nieco, coho by si sa mohla chytit.
Odpoviem Ti (vcul): vyberiem si to v com som dobry a co ma zaroven aj bavi. Niet nad to, ked Tvoja praca je zaroven aj Tvojim konickom. Ked je to tak, tak Tvoja praca aj tak vyzera - profesionalne. Nie je nic smutnejsie, ako ked stretnem cloveka v praci v ktorej sa tvari znudene a k ostatnym je odporny.
Gabi03
22.10.07,11:57
Hladas a hladas nieco, coho by si sa mohla chytit.
Odpoviem Ti (vcul): vyberiem si to v com som dobry a co ma zaroven aj bavi. Niet nad to, ked Tvoja praca je zaroven aj Tvojim konickom. Ked je to tak, tak Tvoja praca aj tak vyzera - profesionalne. Nie je nic smutnejsie, ako ked stretnem cloveka v praci v ktorej sa tvari znudene a k ostatnym je odporny.

Fajn, s týmto súhlasím.
Ale keď ešte máš chuť :D prenes toto do školských lavíc... ako bude potom znieť tvoja odpoveď?
Bastian
22.10.07,11:57
Mám pocit, že si za mnou prišiel do Nitry z Bratislavy cez Košice. Veľmi málo si pochopil tak, ako som to myslela. Možno som sa zle vyjadrila. :rolleyes:

Ale mi prosím ešte odpovedz na jednu otázku. Kto by mal rozhodovať o tom, čo sa má žiak učiť a čo nemusí, lebo je to zbytočné? A vlastne (druhá otázka ešte :D ) kto rozhodne, čo je zbytočné a čo nie?

Na to vyjadrovanie mas cit.:D

A odpoviem Ti aj na tuto otazku: dieta svojim spravanim a vysledkami ukazuje co ho bavi a v com je dobre. Doma ho moze sledovat mamka a tatko a v skole pani ucitelka. Alebo si myslis, ze ucitelka je tam je len na odrapotanie uciva? Je tam na to, aby deti sledovala a aby ich nieco naucila. Bohuzial velakrat ucitelia iba ukazuju co vsetko vedia. Nehladaju cestu k dietatu ako ho to naucit, vysvetlit - ten co vie ten vie a ten co nevie je v suflicku "menej schopny".
Bastian
22.10.07,12:02
Fajn, s týmto súhlasím.
Ale keď ešte máš chuť :D prenes toto do školských lavíc... ako bude potom znieť tvoja odpoveď?
Takze s vysledkom suhlasis?
To je ako kolaciky neodmietnut, ale do pecenia sa nechciet pustit.

Predsa v skolach mame ludi - ucitelky. To nie su stroje - vidia a pocuju. A k tomu netreba nic ine. Pocul som aj o takych vynimocnych uciteloch. Len by to asi vyzadovalo najprv naucit tie uciteky AKO UCIT a az potom ich pustit k tomu.
Gabi03
22.10.07,12:03
Na to vyjadrovanie mas cit.:D

A odpoviem Ti aj na tuto otazku: dieta svojim spravanim a vysledkami ukazuje co ho bavi a v com je dobre. Doma ho moze sledovat mamka a tatko a v skole pani ucitelka. Alebo si myslis, ze ucitelka je tam je len na odrapotanie uciva? Je tam na to, aby deti sledovala a aby ich nieco naucila. Bohuzial velakrat ucitelia iba ukazuju co vsetko vedia. Nehladaju cestu k dietatu ako ho to naucit, vysvetlit - ten co vie ten vie a ten co nevie je v suflicku "menej schopny".

No, tvoje odpovede ma bohužiaľ stále nútia reagovať. :)

Citovanému som pochopila tak, že do istého veku teda dieťa musí sa zaoberať všetkým, aby sa zistilo, že čo ho baví. Tak?
A čo keď na talent či nejaké schopnosti nie sú vytvorené podmienky, aby si do tohto veku uvedomilo, čo ho baví.
A apropo, ktorý je ten hraničný vek? :D
Gabi03
22.10.07,12:05
Takze s vysledkom suhlasis?
To je ako kolaciky neodmietnut, ale do pecenia sa nechciet pustit.



:D Ty vravíš, že budeš jesť celý život jablkový koláč, lebo ten ti chutí najviac. Možno ochutnáš ešte jablkové pyté, alebo podobné jablkové niečo.
Ja vravím, že najprv ochutnám všetky koláče a zákusky, ktoré mám možnosť a až potom sa rozhodnem, ktoré mám najradšej a tie budem piecť. :D
Bastian
22.10.07,12:08
No, tvoje odpovede ma bohužiaľ stále nútia reagovať. :)

Citovanému som pochopila tak, že do istého veku teda dieťa musí sa zaoberať všetkým, aby sa zistilo, že čo ho baví. Tak?
A čo keď na talent či nejaké schopnosti nie sú vytvorené podmienky, aby si do tohto veku uvedomilo, čo ho baví.
A apropo, ktorý je ten hraničný vek? :D

Zakladne vedomosti sa daju naucit za 3 ci 4 roky a potom by to mohlo byt individualne.

Prepac zalozil som Ta do suflicka s napisom "co ked, co ked":D :D :D
Gabi03
22.10.07,12:13
Zakladne vedomosti sa daju naucit za 3 ci 4 roky a potom by to mohlo byt individualne.

Prepac zalozil som Ta do suflicka s napisom "co ked, co ked":D :D :D

Ja som v tomto momente spokojná s rozsahom učiva na školách.
Ale hlavne si nechcem (ani nikomu druhému) uzatvárať dvere pred niečim iným.

Spomínala som, že ma bavilo kresliť. Chodila som na krúžok kreslenia k nie hocikomu.
Bastian
22.10.07,12:17
:D Ty vravíš, že budeš jesť celý život jablkový koláč, lebo ten ti chutí najviac. Možno ochutnáš ešte jablkové pyté, alebo podobné jablkové niečo. Tak teraz Ta uz poprosim o vysvetlenie, ako si k tomuto dosla.
Ja vravím, že najprv ochutnám všetky koláče a zákusky, ktoré mám možnosť a až potom sa rozhodnem, ktoré mám najradšej a tie budem piecť. :D
Trocha Ta opravim - nehovorime tu o papkani ale o peceni.
Ucenie, praca, zivot - to vsetko je cinnost.

Ale ked inak nedas:
Ty hovoris o tom, ze ak detom niektore kolace nechutia, tak im nacpime do pusy kolko sa da a robme to par rokov. Pocas toho (podla Teba) "ochutnavania" budu grcat a grcat a zarucene im prestanu chutit uz vsetky kolace.:eek: :eek: :eek:
Bastian
22.10.07,12:19
Ja som v tomto momente spokojná s rozsahom učiva na školách.
Ale hlavne si nechcem (ani nikomu druhému) uzatvárať dvere pred niečim iným.

Spomínala som, že ma bavilo kresliť. Chodila som na krúžok kreslenia k nie hocikomu.
To preco spominas ze nie k hocikomu???
Otvaram druhy suflik...
Gabi03
22.10.07,12:20
Vzdala som to :)
Gabi03
22.10.07,12:23
To preco spominas ze nie k hocikomu???
Otvaram druhy suflik...

Pre porozumienie: tým som chcela iba povedať, že aj mimo povinnej školskej dochádzky sa dá venovať záľubám a tomu, čo baví na vysokej úrovni.
Bastian
22.10.07,12:39
Pre porozumienie: tým som chcela iba povedať, že aj mimo povinnej školskej dochádzky sa dá venovať záľubám a tomu, čo baví na vysokej úrovni.
To som fakt nevedel, ze aj mimo skolskej dochadzky sa da venovat zalubam... to je pre mna novinka.:o
Ale preco pises, ze nie k hocikomu? Trocha od veci - zavana to niecim...
Na kazdu Tvoju otazku som Ti odpovedal, narozdiel od Teba...
Len si hudla svoje ...
Ale aj ked si precitam vsetko co si popisala, tak nenachadzam ziadny argument. Iba preco sa to neda... a co ked to ci hento...:confused: :mee:

Len by som bol zvedavy na nazory ostatnych.

Ja si myslim, ze sa to v buducnosti urcite musi zmenit. Ak je ochota a peniaze na ine nepodstatne veci, tak na zmenu k lepsiemu v skolskom systeme by mali byt tiez. :)
Danila
22.10.07,13:01
Suhlasim.

Skoda, ze skolsky system na to nemysli. Od zakladnej skoly zaplavuju ziakov mnozstvom zbytocnych faktov, ktore clovek v dospelosti moze mat v sufliku v lexikone (prip. na internete), alebo ich ani vobec nebude potrebovat. Ucivo ma podla mna prilis velky zaber a nie kazdy ma vztah ku vsetkemu. Vsetci by mohli mat potrebne zaklady a kazdy vlastnu specializaciu.
Skor by sa malo viac hladiet na ziaka - jeho zaujmy a schopnosti. Podla toho by sa malo jeho smerovanie odvijat.
Urcite by zo skol vychadzali deti s jasnejsou predstavou smerovania. Na koniec by bolo viac profesionalov a menej ludi, ktori potom hovoria: "Mna moja praca nebavi a radsej by som robil nieci ine".Zo srdca s Tebou súhlasím. Už tri hodiny študujem všetko o predmete / člen vo vete/ z jazyka slovenského, lebo pri učení s vnukom som mu nechcela veriť, že dáva na hodine pozor. Okrem toho, že mám pokazený celý deň, stojí mi rozum, kedy stihli povymýšľať okolo jedného predmetu toľko hlúpostí. Je to presne o tom, čo hovoríš. Ak chce byť niekto vedec v tejto oblasti prosím. Ale hustiť toto do detí ako všeobecný rozhľad je prinajmenšom ľahkovážnosť, ktorú by bolo rozumnejšie nahradiť prechádzkou na čerstvom vzduchu. A bolo by menej skolióz, plochých nôh, alergií a neuróz v tak mladom veku. Ale baviť sa o školstve u nás je pre mňa ďalej stratený čas, asi ako hádzať hrach na stenu.
cloe
22.10.07,13:52
Danilka, súhlasím s tebou a čo sa týka napr. slovenského jazyka, ako vidíš, učia ich kopu sprostostí ale mám taký dojem, že dnešná mladá generácia neovláda pravopis tak, ako sme ho museli ovládať my. Neviem, či sa mi to len zdá, ale veľa mladých, keď som s nimi bola v kancelárii a ma pýtalo, kde sa píše aké "i"/y/. A to sme pritom stále behali po vonku a nepamätám si, že by som sa na ZŠ nejako zvlášť dlho doma pripravovala na vyučovanie. Ale pravda je, že sme oveľa viac čítali a ten pravopis sme podchytili aj z toho.
Danila
22.10.07,13:55
Danilka, súhlasím s tebou a čo sa týka napr. slovenského jazyka, ako vidíš, učia ich kopu sprostostí ale mám taký dojem, že dnešná mladá generácia neovláda pravopis tak, ako sme ho museli ovládať my. Neviem, či sa mi to len zdá, ale veľa mladých, keď som s nimi bola v kancelárii a ma pýtalo, kde sa píše aké "i"/y/. A to sme pritom stále behali po vonku a nepamätám si, že by som sa na ZŠ nejako zvlášť dlho doma pripravovala na vyučovanie. Ale pravda je, že sme oveľa viac čítali a ten pravopis sme podchytili aj z toho.Hm, stačí počúvať dnešných mladých moderátorov, ako dávajú slovenčine na frak. Vieš, to bude asi zmenou poradia hodnôt...:)
Bastian
25.10.07,06:10
Hm, stačí počúvať dnešných mladých moderátorov, ako dávajú slovenčine na frak. Vieš, to bude asi zmenou poradia hodnôt...:)
Tomu slovenčinovi dávajú na frak aj najslovenskejší slováci - hrdinovia dnešných čias: pán Slota a pani Malíková. Niekedy mám pocit, že už Bugi lepšie hovorí. A možno nie, ale určite tá jeho reč má v sebe viac inteligencie...
dad111
25.10.07,06:34
Je smutne, ked ani vo veku ked ostatni dospeju, niekto nepochopi naco chodil do skoly. Ani u najvacsich geniov sveta nebolo jasne od malicka, comu sa v zivote budu venovat a preto sa ucili vseobecne vsetko. Specializuje sa kazdy az v zrelom veku. Zial su taki, ktori sa do neho nikdy nedostanu a staci im to malo, ktore sa im dostalo do povedomia. Su mozno skoly, kde sa ucia mnisi a im podobni naspamat cele biblie, korany a co ja viem co. Tym ich dostanu na uroven obmedzenych fanatikov. Skutocnu inteligenciu vybuduje skola inym sposobom. Ta inteligencia vlastne ani nie je objem nadobudnutych vedomosti, ale schopnost pouzit tie uz ziskane. Toto sa musi kazdy ucit. A tak nas v skole napriklad ucili na hodinach spevu rozne piesne. Naprklad Tancuj tancuj a druha zacina Nad Tatrou sa blyska. Je na kazdom cloveku a jeho inteligencii aky rozdiel pocituju pri ich pocuti. Ucili sme sa o nilskych krokodiloch, ktoreho asi v zivote nestretnem, ale vobec to nepovazujem za zbytocne. Tak aj tie matematicke funkcie nemusi kazdy v zivote potrebovat. Rozhodne si ale myslim, ze clovek vlastniaci firmu, kde sa matematika pouziva ozaj v bohatej miere, by o nich nieco vediet mal. Aj ked v praxi tie operacie vykonava technika.
renatan
25.10.07,06:43
Danilka, súhlasím s tebou a čo sa týka napr. slovenského jazyka, ako vidíš, učia ich kopu sprostostí ale mám taký dojem, že dnešná mladá generácia neovláda pravopis tak, ako sme ho museli ovládať my. Neviem, či sa mi to len zdá, ale veľa mladých, keď som s nimi bola v kancelárii a ma pýtalo, kde sa píše aké "i"/y/. A to sme pritom stále behali po vonku a nepamätám si, že by som sa na ZŠ nejako zvlášť dlho doma pripravovala na vyučovanie. Ale pravda je, že sme oveľa viac čítali a ten pravopis sme podchytili aj z toho.

Aj ja mám pocit, že to s pravopisom ide dolu kopcom. Nepamätám sa, že by som sa este za socíku stretla napr. v oficiálnych denníkoch, časopisoch, tobôž nie v knihách s nejakou pravopisnou chybou. Ak tak to boli skôr preklepy. A dnes nie je vzácnosťou hrubá chyba v textoch, ktoré píšu vysokoškolsky vzdelaní ľudia, a ktoré by mali byť navyše kontrolované nejakým textovým
Gabi03
25.10.07,06:53
A dnes nie je vzácnosťou hrubá chyba v textoch, ktoré píšu vysokoškolsky vzdelaní ľudia, a ktoré by mali byť navyše kontrolované nejakým textovým

Ešte šťastie, že tá veta nie je dokončená, lebo sa obávam, že by sa mi to nepáčilo. :)
renatan
25.10.07,07:04
Začala som si text upravovať, mal trošku pokračovania, ale potom sa mi to nejak zablokovalo. Ale už to nechám tak, chcela som vyjadriť svoj názor a nemám chuť na polemiky. Ale za napísaným si stojím, lebo mám dostatok príležitostí čítať tie úžasné výplody ľudí s titulom. Samozrejme neplatí to všeobecne, našťastie.
Bastian
25.10.07,08:03
Je smutne, ked ani vo veku ked ostatni dospeju, niekto nepochopi naco chodil do skoly. Ani u najvacsich geniov sveta nebolo jasne od malicka, comu sa v zivote budu venovat a preto sa ucili vseobecne vsetko. Specializuje sa kazdy az v zrelom veku. Zial su taki, ktori sa do neho nikdy nedostanu a staci im to malo, ktore sa im dostalo do povedomia. Su mozno skoly, kde sa ucia mnisi a im podobni naspamat cele biblie, korany a co ja viem co. Tym ich dostanu na uroven obmedzenych fanatikov. Skutocnu inteligenciu vybuduje skola inym sposobom. Ta inteligencia vlastne ani nie je objem nadobudnutych vedomosti, ale schopnost pouzit tie uz ziskane. Toto sa musi kazdy ucit. A tak nas v skole napriklad ucili na hodinach spevu rozne piesne. Naprklad Tancuj tancuj a druha zacina Nad Tatrou sa blyska. Je na kazdom cloveku a jeho inteligencii aky rozdiel pocituju pri ich pocuti. Ucili sme sa o nilskych krokodiloch, ktoreho asi v zivote nestretnem, ale vobec to nepovazujem za zbytocne. Tak aj tie matematicke funkcie nemusi kazdy v zivote potrebovat. Rozhodne si ale myslim, ze clovek vlastniaci firmu, kde sa matematika pouziva ozaj v bohatej miere, by o nich nieco vediet mal. Aj ked v praxi tie operacie vykonava technika.

dad111 je smutne ked niekto nepochopi, co su to "zakladne vedomosti". Keby si si precital, co som tu uz pisal a vysvetloval, tak by si mi tu nepisal o krokodiloch mnichoch a o pesnickach...

Co je krokodil, kde zije, co je jeho potravou atd. som vedel uz ako dieta a urcite som nebol vynimka...

K vystaveniu faktury, zratania vydavkov, zisku, dane staci vediet fakt zaklad.

Ked tu spominas najvacsich geniov, tak vedz, ze prave tento system niektorych z nich kvalifikoval ako slabych a neschopnych. Ich nadanie, pripadne mimoriadny zaujem o nieco bolo vidiet uz v mladom veku a nie ako ty pises, ze sa to ukaze az v zrelom veku. S vyberom profesie sa pravdaze netreba ponahlat.

Ci uz vedome alebo nie, takyto system ubija tych, ktory su v niecom slabsi. Pritom v urcitych oblastiach mozu byt ich schopnosti fantasticke.

A NA ZAVER: ZIADNA SKOLA TI NEVYBUDUJE INTELIGENCIU (nijakym sposobom)!
Inteligencia podla mna nie je len nieco vediet a vediet to pouzit. Podla mna to je komplex viacerych vlastnosti, medzi ktore urcite patri aj schopnost sa vyjadrovat a slusne sa spravat.
michaela25
25.10.07,08:05
Veľmi zaujímavá diskusia. Myslím, že Bastian svojimi príspevkami chcel iba povedať, že systém výučby dnes je založený na opakovaní toho, čo deťom učitelia prednesu. Chýba akákoľvek spätná väzba na praktické použitie. V školách sa nevenujú individuálnym schopnostiam žiakov. Tiež si myslím, že v dnešnom svete by sa mali deti predovšetkým učiť potrebné informácie vyhľadávať a následné naučiť sa ich aj spracovať. To, že naša generácia si pamätá kto bol Pribina je samozrejme nám to náš učiteľ vysvetlil v historických súvislostiach , že to bolo skoro ako rozprávka. Dnes to učiteľ prednesie ako holý nič nehovoriaci fakt, tak sa niet čo čudovať že to dieťa nezaujme.
Gabi03
25.10.07,08:14
Veľmi zaujímavá diskusia. Myslím, že Bastian svojimi príspevkami chcel iba povedať, že systém výučby dnes je založený na opakovaní toho, čo deťom učitelia prednesu. Chýba akákoľvek spätná väzba na praktické použitie. V školách sa nevenujú individuálnym schopnostiam žiakov. Tiež si myslím, že v dnešnom svete by sa mali deti predovšetkým učiť potrebné informácie vyhľadávať a následné naučiť sa ich aj spracovať. To, že naša generácia si pamätá kto bol Pribina je samozrejme nám to náš učiteľ vysvetlil v historických súvislostiach , že to bolo skoro ako rozprávka. Dnes to učiteľ prednesie ako holý nič nehovoriaci fakt, tak sa niet čo čudovať že to dieťa nezaujme.


Dúfam, že tvoj názor je vyformulovaný iba z teoretických vedomostí, dohadov a pod. :eek:
Bastian
25.10.07,08:21
Dúfam, že tvoj názor je vyformulovaný iba z teoretických vedomostí, dohadov a pod. :eek:

Mila Gabi03, nehnevaj sa ale ti musim nieco povedat - tvoja schopnost pisat taketo bludy je fakt neuveritelna. Ako k tomu prides, aby si ludom pisala taketo veci? Ze z teoretickych vedomosti a dohadov...
Gabi03
25.10.07,08:26
Mila Gabi03, nehnevaj sa ale ti musim nieco povedat - tvoja schopnost pisat taketo bludy je fakt neuveritelna. Ako k tomu prides, aby si ludom pisala taketo veci? Ze z teoretickych vemodomosti a dohadov...


1. Vieš mi čítať myšlienky, ako som to myslela? Asi som myslela práve na depresiu z dažďa, ak si si toto vydedukoval z môjich myšlienok a príspevku. :D
2. Berieš mi právo vyjadriť svoj názor, lebo sa tebe nepáči? :eek:
Bastian
25.10.07,08:39
1. Vieš mi čítať myšlienky, ako som to myslela? Asi som myslela práve na depresiu z dažďa, ak si si toto vydedukoval z môjich myšlienok a príspevku. :D
2. Berieš mi právo vyjadriť svoj názor, lebo sa tebe nepáči? :eek:

To by som si nedovolil.
Len prosim ta nemaj ludi za hlupakov a nepis tu taketo veci ako si teraz pisala michaele25 citujem: "Dúfam, že tvoj názor je vyformulovaný iba z teoretických vedomostí, dohadov a pod. :eek:"
Ked niekto nedovoli vyjadrit svoj nazor, tak to si prave ty. Ved si jej nepriamo povedala, ze jej nazor ani nie je jej, ale zo ho ma len tak od susedov...

Neboj sa - ked si hocikto precita tvoje reakcie v tejto teme, tak si urcite vytvori tiez svoj nazor...
kukučka
25.10.07,08:59
To, že vo výuke je veľa memorovania, deti majú málo priestoru na rozvoj, slabé vyjadrovacie schopnosti, atď, je známe.
Bastian, skús popísať, ako by to malo byť v tom školstve podľa teba, prosím, prosím :D
Skús nám vysvetliť, čo po tých štyroch rokoch podľa teba postačujúcich na všeobecnú výuku budú učitelia s deťmi robiť a hlavne ako?

mimotemy prosím prestaň používať modrú farbu a pričasté zvýrazňovanie textu, už viackrát v minulosti bola reč o tom, že to ťahá oči
JanaSys
25.10.07,09:25
Môj názor je, že je to všetko o prístupe a kvalite učiteľa a hlavne o prístupe tohto štátu a spoločnosti k učiteľom. Malé príklady.
1. moja slovenčina na ZŠ (vetné členy, slovné druhy, gramatika atď) - celý druhý stupeň sme preliezali, dobré známky, ale nejako pochopiť ... ani neviem. Až v osmičke sme dostali novú učiteľku - tá keď zistila, čo vieme pred príjímačkami na strednú školu, tak prebrala s nami celé učivo od piatej triedy. Ale ako! Tak, že doteraz s tým nemám problém (stačí oprášiť). Ani netuším, či tá pani učiteľka ešte žije, ale týmto jej znova ďakujem (p. Šperková z I.ZŠ v Považskej Bystrici).
2. synova matika na ZŠ, práve beru zjednodušovanie výrazov, mocniny atď. Stále nemal problém, až teraz. Tak som s ním sadla a s hrôzou zistila, čo nevie. Absolútne základy, pojmy ako otočiť znamienko, či vybrať niečo pred zátvorku. A to má jednotky! Všetko ich učia mechanicky, bez rozmýšľania. Bola som fakt v šoku. "Prečo si tam dal plus? Lebo aj učiteľ tam dal plus." . Nepochopené zakladné pravidlá, pri snahe o vysvetlenie odpoveď typu : ale my to takto nerobíme. Doslova trojdňový boj, kým môj ôsmak uznal, že mamin prístup je lepší, prehľadnejší a pochopiteľnejší ako to, čo sa teraz učia v škole. Na písomke, lebo iný postup mu neuznajú, to bude robiť 2x (bokom po mojom).
Bastian
25.10.07,09:28
To, že vo výuke je veľa memorovania, deti majú málo priestoru na rozvoj, slabé vyjadrovacie schopnosti, atď, je známe.
Bastian, skús popísať, ako by to malo byť v tom školstve podľa teba, prosím, prosím :D
Skús nám vysvetliť, čo po tých štyroch rokoch podľa teba postačujúcich na všeobecnú výuku budú učitelia s deťmi robiť a hlavne ako?

mimotemy prosím prestaň používať modrú farbu a pričasté zvýrazňovanie textu, už viackrát v minulosti bola reč o tom, že to ťahá oči
Tu ani tak neide o konkretne informacie ze "co" ale "ako" ide tu o pristup k ziakom. Ako? Precitaj si temu pozorne a najdes to tam. Po zvladnuti zakladnych vedomosti by sa malo zamerat na tu oblast co to dieta bavi, v com je dobre a kde dosahuje dobre vysledky. Ked je ale niekto zablokovany proti zlepseniu systemu, tak moze hladat a hladat dovody preco nie. Ale je to hlupe zmyslanie.

Prepac, ale modra farba patri medzi moje oblubene - takze zatial ked chces citat co pisem, tak si musis zvyknut na to.
A to co sa mi zda dolezite, zaujimave, smiesne... tak to aj zvyraznim. Co si moja zena alebo co? Mi chces diktovat co mam, co nemam a ako to mam robit???:D :D :D
Zita5
25.10.07,09:34
To, že vo výuke je veľa memorovania, deti majú málo priestoru na rozvoj, slabé vyjadrovacie schopnosti, atď, je známe.
Bastian, skús popísať, ako by to malo byť v tom školstve podľa teba, prosím, prosím :D
Skús nám vysvetliť, čo po tých štyroch rokoch podľa teba postačujúcich na všeobecnú výuku budú učitelia s deťmi robiť a hlavne ako?

mimotemy prosím prestaň používať modrú farbu a pričasté zvýrazňovanie textu, už viackrát v minulosti bola reč o tom, že to ťahá oči

mimotemy Modrá
Vyvoláva pocit pokoja, harmónie a bezpečia. Pôsobí pozitívne na preťaženú psychiku, pretože táto farba vyvoláva pocit absolútnej vnútornej slobody. Je to farba túžby, viery, vernosti. Je to farba idealistov s ochotou pomáhať, ktorí majú radi pokoj a poriadok. Na steny sa odporúča najmä svetlomodrá, je to farba relaxu, a preto je vhodná najmä do kúpeľne. Tmavomodrá je spojená s nedostatočnou činnosťou orgánov, znižuje výkonnosť a vyvoláva depresiu. Ak by sme použili pri maľovaní a zariaďovaní interiéru priveľa odtieňov modrej, riskujeme, že bude pôsobiť chladne a neprívetivo, a preto netreba zabúdať, že modrá farba sa výborne kombinuje s ostatnými farbami.

Aspoň niečo o modrej farbe ;) :) Betka to možno len nám 17-stkam ťahá oči ;)
kukučka
25.10.07,10:19
Tu ani tak neide o konkretne informacie ze "co" ale "ako" ide tu o pristup k ziakom. Ako? Precitaj si temu pozorne a najdes to tam. Po zvladnuti zakladnych vedomosti by sa malo zamerat na tu oblast co to dieta bavi, v com je dobre a kde dosahuje dobre vysledky. Ked je ale niekto zablokovany proti zlepseniu systemu, tak moze hladat a hladat dovody preco nie. Ale je to hlupe zmyslanie.

Prepac, ale modra farba patri medzi moje oblubene - takze zatial ked chces citat co pisem, tak si musis zvyknut na to.
A to co sa mi zda dolezite, zaujimave, smiesne... tak to aj zvyraznim. Co si moja zena alebo co? Mi chces diktovat co mam, co nemam a ako to mam robit???:D :D :D


1. Mám len ja ten pocit, že uhýbaš? Neboj, pozorne som čítala...

2. Bola to prosba a z tvojej odpovede cítim agresivitu. Nemusím si zvyknúť!
mimotemy Tvoja žena ti diktuje aj teraz? ;) :eek:
Bastian
25.10.07,15:44
1. Mám len ja ten pocit, že uhýbaš? Neboj, pozorne som čítala...

2. Bola to prosba a z tvojej odpovede cítim agresivitu. Nemusím si zvyknúť!
mimotemy Tvoja žena ti diktuje aj teraz? ;) :eek:

Asi nie, keď si tam nenašla odpoveď.
Ale ty by si asi chcela odo mňa presnú osnovu, že?
Len potrebuješ niečo z čoho by si si mohla uťahovať. Spôsob (citujem tvoje slová): "skús popísať, ako by to malo byť v tom školstve podľa teba, prosím, prosím :D" akým si to napísala jasne naznačuje o čo ti ide, tak tu nepíš o mojej agresivite. Zatiaľ som na teba milý.

Ale často je väčším vinníkom ten kto vyrýva a provokuje ako ten čo vycerí zuby! Ako napríklad toto čo si napísala (citujem): Tvoja žena ti diktuje aj teraz? ;) :eek:

Fakt si myslím, že to akou farbou píšem a že vybraný text zvýrazním, je moja vec a teba do toho nič. Mimochodom mám fajn ženu a diktuje mi len toľko, koľko si dám... zato ty diktuješ asi viac, keď aj na porade ideš meniť spôsob písania druhým!

Napíšem ti to pekne čiernym písmom, aby si to prečítala a pochopila:
Ani tak neide o konkrétne informácie že "čo" ale "ako" ide tu o prístup k žiakom. Po zvládnuti základných vedomostí by sa malo zamerať na tú oblasť čo to dieťa baví, v čom je dobré a kde dosahuje dobré výsledky. A v tom smere pokračovať v učení ďalej.
kukučka
25.10.07,18:09
Stále opakuješ to isté do okola, ale keď to nevieš aplikovať v praxi, je to utópia.

moja prosba:
mimotemy prosím prestaň používať modrú farbu a pričasté zvýrazňovanie textu, už viackrát v minulosti bola reč o tom, že to ťahá oči

Tvoja odpoveď:

Prepac, ale modra farba patri medzi moje oblubene - takze zatial ked chces citat co pisem, tak si musis zvyknut na to.
A to co sa mi zda dolezite, zaujimave, smiesne... tak to aj zvyraznim. Co si moja zena alebo co? Mi chces diktovat co mam, co nemam a ako to mam robit???:D :D :D

moja reakcia:
2. Bola to prosba a z tvojej odpovede cítim agresivitu. Nemusím si zvyknúť!
mimotemy Tvoja žena ti diktuje aj teraz? ;) :eek:
a zase ty:

Fakt si myslím, že to akou farbou píšem a že vybraný text zvýrazním, je moja vec a teba do toho nič. Mimochodom mám fajn ženu a diktuje mi len toľko, koľko si dám... zato ty diktuješ asi viac, keď aj na porade ideš meniť spôsob písania druhým!
Bastian
26.10.07,06:33
[quote=kukučka;556949]Stále opakuješ to isté do okola, ale keď to nevieš aplikovať v praxi, je to utópia.

moja prosba:
mimotemy prosím prestaň používať modrú farbu a pričasté zvýrazňovanie textu, už viackrát v minulosti bola reč o tom, že to ťahá oči

Opakujem to, lebo v tom nevidíš odpoveď.
A o tej utópii len toľko, že sa na svete už často o niečom myslelo, že to je utópia. A často keď sa to uskutočnilo, tak sa zistilo, že to bol omyl. Nie je ťažké vidieť to čo je hmatateľné. Skús ale vidieť to, k čomu nestačia iba oči a obyčajné pozeranie... Dúfam, že chápeš čo tým myslím.

Verím tomu, že tak ako sa zdokonaluje technika, tak sa musí zdokonaliť aj školský výučbový systém. Veď tam (v škole) človek prežije časť svojho života. A hlavne - tam sa formuje jeho postoj, sposob nazerania na problemy a ich riesenie.

Keď si vieme zdokonaliť matrace aby sme zdravšie spali, stoličky aby sme pohodlnejšie sedeli, autá aby sme bezpečnejšie jazdili... tak aj "úvod do života" a miesto kde si vytvárame "šablóny" miesto kde sa "formuje človiečik", treba zdokonalovať a meniť k lepšiemu.

Je to podľa mňa veľmi dôležité miesto v živote človeka na to, aby sa to nechalo len tak.
V systéme výučby by podľa mňa mali byť pozitívne zmeny (novinky) tak často, ako vidíme a počujeme v médiách o nových typoch zubnej pasty, krémov atď.

Skús mi odpovedať - prečo si myslíš že to je utópia?
michaela25
26.10.07,09:55
Dúfam, že tvoj názor je vyformulovaný iba z teoretických vedomostí, dohadov a pod. :eek:
Máš pravdu iba čiastočne. Hej určite som si niečo teoreticky pozrela, ale z praxe mám dve deti, ktoré chodia do školy. Syn má kombinovanú poruchu učenia (dnes nič výnimočné). Keď som však v škole chcela, aby v práci s ním dodržiavali postup určený špeciálnym pedagógom(dostali to od neho písomne), musela som im vysvetliť základne veci (čo sa týka hodnotenia a prístupu).Pritom je vydané usmernenie ministerstva školstva, z ktorého som si to ja rodič naštudovala a potom vysvetľovala učiteľom (mimochodom aj tak som nepochodila a opakovane chodila do školy). Možno som mala smolu na koho som natrafila, ale výsledkom je že syn ma nevýslovný odpor ku všetkému čo sa týka vzdelávania. Ja osobne nemám nič proti učiteľom. Som toho názoru, že človek sa má učiť celý život, ale výsledky prieskumov a skúsenosti rodičov si myslím, že hovoria za všetko. Nechcem sa tu s Vami hádať od toho nakoniec Porada nie je, ale ak je všetko v poriadku, prečo sa asi potom hovorí toľko o reforme školstva?
Danila
26.10.07,10:02
Máš pravdu iba čiastočne. Hej určite som si niečo teoreticky pozrela, ale z praxe mám dve deti, ktoré chodia do školy. Syn má kombinovanú poruchu učenia (dnes nič výnimočné). Keď som však v škole chcela, aby v práci s ním dodržiavali postup určený špeciálnym pedagógom(dostali to od neho písomne), musela som im vysvetliť základne veci (čo sa týka hodnotenia a prístupu).Pritom je vydané usmernenie ministerstva školstva, z ktorého som si to ja rodič naštudovala a potom vysvetľovala učiteľom (mimochodom aj tak som nepochodila a opakovane chodila do školy). Možno som mala smolu na koho som natrafila, ale výsledkom je že syn ma nevýslovný odpor ku všetkému čo sa týka vzdelávania. Ja osobne nemám nič proti učiteľom. Som toho názoru, že človek sa má učiť celý život, ale výsledky prieskumov a skúsenosti rodičov si myslím, že hovoria za všetko. Nechcem sa tu s Vami hádať od toho nakoniec Porada nie je, ale ak je všetko v poriadku, prečo sa asi potom hovorí toľko o reforme školstva?Máš samozrejme pravdu, a poskytla si aj argumenty. Tu sme tiež svedkami toho, ako sa absolvent školy neopýta, ako napísať CV a teda sa zamestnať. Tu sa opýta, čo potrebuje pri založení živnosti, s.r.o. A to je príliš veľká disproporcia medzi teóriou a potrebou praxou. Napríklad...:)
habibti
08.08.08,06:16
Asi nie, keď si tam nenašla odpoveď.
Ale ty by si asi chcela odo mňa presnú osnovu, že?
Len potrebuješ niečo z čoho by si si mohla uťahovať. Spôsob (citujem tvoje slová): "skús popísať, ako by to malo byť v tom školstve podľa teba, prosím, prosím :D" akým si to napísala jasne naznačuje o čo ti ide, tak tu nepíš o mojej agresivite. Zatiaľ som na teba milý.

Ale často je väčším vinníkom ten kto vyrýva a provokuje ako ten čo vycerí zuby! Ako napríklad toto čo si napísala (citujem): Tvoja žena ti diktuje aj teraz? ;) :eek:

Fakt si myslím, že to akou farbou píšem a že vybraný text zvýrazním, je moja vec a teba do toho nič. Mimochodom mám fajn ženu a diktuje mi len toľko, koľko si dám... zato ty diktuješ asi viac, keď aj na porade ideš meniť spôsob písania druhým!

Napíšem ti to pekne čiernym písmom, aby si to prečítala a pochopila:
Ani tak neide o konkrétne informácie že "čo" ale "ako" ide tu o prístup k žiakom. Po zvládnuti základných vedomostí by sa malo zamerať na tú oblasť čo to dieťa baví, v čom je dobré a kde dosahuje dobré výsledky. A v tom smere pokračovať v učení ďalej.


Rada by som uviedla veci na spravnu mieru...Ak si date cas a precitate si prispevky od bastiana tak pochopite
1. Som Bastian a mam vzdy pravdu
2. Aj ked nemam pravdu, je par poradakov kt sa za mna vzdy postavia a pochlebuju mi
3. Som nestastny a frustrovany a vybijam si to na vas.
4. PAci sa mi, ze tento server mi umoznuje viest quasi monology a po precitani zvyraznenych fontov sa citim este dolezitejsi a nadradenejsi
5. Tuto temu som zakladal pre habibti lebo nemam nic z toho co ona : od ochoty ukazat svoje slabe citlive miesto cez vzdelanie az po inteligenciu

see ya:)

P.S> Bastain zastavim sa zas za pol roka :)
Richard
08.08.08,09:37
habibti - napádanie členov je za žltú, najbližšie príde červená
Bastian - pre teba som spravil špeciálne bod č.20 do etikety
Bastian
08.08.08,09:53
habibti - napádanie členov je za žltú, najbližšie príde červená
Bastian - pre teba som spravil špeciálne bod č.20 do etikety
Richard ďakujem za špecialitu pripravenú pre mňa.

Za to nepekné písmo sa ospravedlňujem. Naozaj je to otrasné.
Ale život je škola... Už sa snažím formátovať čo najmenej :)
capricorn7
09.08.08,12:58
:-))
kukučka
10.08.08,07:13
Rada by som uviedla veci na spravnu mieru...Ak si date cas a precitate si prispevky od bastiana tak pochopite
1. Som Bastian a mam vzdy pravdu
2. Aj ked nemam pravdu, je par poradakov kt sa za mna vzdy postavia a pochlebuju mi
3. Som nestastny a frustrovany a vybijam si to na vas.
4. PAci sa mi, ze tento server mi umoznuje viest quasi monology a po precitani zvyraznenych fontov sa citim este dolezitejsi a nadradenejsi
5. Tuto temu som zakladal pre habibti lebo nemam nic z toho co ona : od ochoty ukazat svoje slabe citlive miesto cez vzdelanie az po inteligenciu

see ya:)

P.S> Bastain zastavim sa zas za pol roka :)

a jéjéj, že si šla práve okolo ;) radšej si nám mala napísať, ako sa ti darí :)
LukyŠ
14.08.08,17:44
Tu ani tak neide o konkretne informacie ze "co" ale "ako" ide tu o pristup k ziakom. Ako? Precitaj si temu pozorne a najdes to tam. Po zvladnuti zakladnych vedomosti by sa malo zamerat na tu oblast co to dieta bavi, v com je dobre a kde dosahuje dobre vysledky. Ked je ale niekto zablokovany proti zlepseniu systemu, tak moze hladat a hladat dovody preco nie. Ale je to hlupe zmyslanie.

Prepac, ale modra farba patri medzi moje oblubene - takze zatial ked chces citat co pisem, tak si musis zvyknut na to.
A to co sa mi zda dolezite, zaujimave, smiesne... tak to aj zvyraznim. Co si moja zena alebo co? Mi chces diktovat co mam, co nemam a ako to mam robit???:D :D :D



Je to len zlomok toho čo sa má na školách rozbehnúť a hlavne je to o tom čo hovorí Bastián,vylúčiť z učiva nepodstatné,základnou myšlienkou Milénia je deti naučiť kde informácie hľadať a týmto ich hravou formou vzdelávať,väčšina škôl už o tom rodičov aj informuje.
MILÉNIUM
Národný program výchovy a vzdelávania v Slovenskej republike

zabezpečiť právo slobodnej voľby vzdelávacej cesty
uskutočniť transformáciu obsahu vzdelávania, zvýrazniť v ňom základné učivo,
v obsahu vzdelávania zdôrazniť počítačovú a informačnú gramotnosť
predĺžiť prvý stupeň vzdelávania na 5 rokov
vypracovať celoštátne a školské výchovno-vzdelávacie programy, redukovať
v nich neefektívne požiadavky, na stredných odborných školách posilniť zložku
všeobecného vzdelávania, odstrániť úzku špecializáciu odborného vzdelávania,
Zaviesť do praxe teóriu tvorivo-humánnej výchovy ako protiklad jednostrannej

ideologizácie pedagogiky, ktorá deformovala ciele, obsah i organizáciu výchovy a
vzdelávania.
3. Zmeniť obsah učiva, redukovať ho, urobiť ho funkčnejším, kontrolovateľnejším a
životnejším, čo predpokladá vytvorenie štátneho výchovno-vzdelávacieho programu ako
rámcového základného učiva a doplňujúceho a rozvíjajúceho školského programu.
Radolus
17.08.08,22:20
V poslednej dobe pocujem (a vidim) vela ludi s fantastickym vzdelanim ako hovoria (a pisu), ze si nevedia najst pracu. Ako je to mozne? Ved by sa o nich mali bit zamestnavatelia. Ohanaju sa tu roznymi skolami, znalostami, posielaju denne 10 ponuk.... a predsa ziadna robota.

Preto,lebo v dnešnej dobe by každá Firma chcela aby vysokoškolsky vzdelaný človek,ktorý ovláda aspoň 3 jazyky,vie robyť na počítači,má včeliaké osvedčenia,V.P pracoval za 10 000 - 14 000 v čistom od rána do večera.

Keď Ti dá nejaká Firma cca 20 000-25 000 v hrubom idú Ťa tam zodrať a v kuse Ťi vyhadzujú na oči koľko zarábaš.

U nás v Šali a v okolí ak ideš niekde na pohovor (a môžeš mať školy a osvedčenia aké chceš) ak povieš že chceš nástupný plat 15 000 v čistom (a podla mňa to neni vôbec vela nakoľko v Šali stojí 2 izb. byt 1 700 000 a banka Ťi z 15 000 naň ani nedá úver) tak Ťi povedia,že také peniaze nezarába ani starý zamestnanec ktorý tam pracuje dlhé roky.

Ja osobne vysokú školu mám,dorozumiem sa ako tak po nemecky,po maďarsky,viem základy angl.jazyka,mám V.P sk. B,osvedčenie World,Excel,papiere na VZV a bol som za posledné 2 mesiace na 5 pohovoroch ( 3 v Šali a 2 v Galante) a Firmy (a to 2 z nich sú svetové Firmy) mi ponúkli plat v hrubom od 14 000 do 16 000 (a aby som neklamal + dochádzkový bonus ak nevymeškám ani jeden deň do mesiaca od 1000 do 1750 Sk).

Takže je to asi tak,že robota je ale ako je platená? Keby som nemal (tak ako každý mladý človek pôžičku na byt a na auto) stačilo by mi aj menej ale bohužial realita je taká,že si neviem nájsť robotu v Šali za cca 16 000 v čistom.
Bastian
18.08.08,08:24
V poslednej dobe pocujem (a vidim) vela ludi s fantastickym vzdelanim ako hovoria (a pisu), ze si nevedia najst pracu. Ako je to mozne? Ved by sa o nich mali bit zamestnavatelia. Ohanaju sa tu roznymi skolami, znalostami, posielaju denne 10 ponuk.... a predsa ziadna robota.

Preto,lebo v dnešnej dobe by každá Firma chcela aby vysokoškolsky vzdelaný človek,ktorý ovláda aspoň 3 jazyky,vie robyť na počítači,má včeliaké osvedčenia,V.P pracoval za 10 000 - 14 000 v čistom od rána do večera.

Keď Ti dá nejaká Firma cca 20 000-25 000 v hrubom idú Ťa tam zodrať a v kuse Ťi vyhadzujú na oči koľko zarábaš.

U nás v Šali a v okolí ak ideš niekde na pohovor (a môžeš mať školy a osvedčenia aké chceš) ak povieš že chceš nástupný plat 15 000 v čistom (a podla mňa to neni vôbec vela nakoľko v Šali stojí 2 izb. byt 1 700 000 a banka Ťi z 15 000 naň ani nedá úver) tak Ťi povedia,že také peniaze nezarába ani starý zamestnanec ktorý tam pracuje dlhé roky.

Ja osobne vysokú školu mám,dorozumiem sa ako tak po nemecky,po maďarsky,viem základy angl.jazyka,mám V.P sk. B,osvedčenie World,Excel,papiere na VZV a bol som za posledné 2 mesiace na 5 pohovoroch ( 3 v Šali a 2 v Galante) a Firmy (a to 2 z nich sú svetové Firmy) mi ponúkli plat v hrubom od 14 000 do 16 000 (a aby som neklamal + dochádzkový bonus ak nevymeškám ani jeden deň do mesiaca od 1000 do 1750 Sk).

Takže je to asi tak,že robota je ale ako je platená? Keby som nemal (tak ako každý mladý človek pôžičku na byt a na auto) stačilo by mi aj menej ale bohužial realita je taká,že si neviem nájsť robotu v Šali za cca 16 000 v čistom.

Z toho čo si tu napísal mi vychádza (a asi aj Tebe), že bude pre Teba lepšie spoľahnúť sa na seba a pustiť sa sám do niečoho.

Možno aj vďaka tomu, že si neobjavil tie fantastické firmy čo ponúkajú o pár tisíc viac časom zistíš, že Ti pomohli:). Možno zistíš, že sa dokážeš sám lepšie manažovať a aj si viac zarobiť. Nie je nič lepšie. ako byť pánom svojho času a nemať žiadny strop nad sebou... Zarobíš si toľko, koľko chceš, alebo na koľko máš;). Pre niektorých je preto lepšie sa zamestnať v nejakej veľkej firme (alebo v št. sfére), kde sa to akosi stratí...:D
vmsux
25.08.08,19:38
Suhlasim s Radolusom, najst si dobre platenu pracu po skonceni skoly moze byt tazke a tie platy ci si popisal...dost bieda.
Ale zas, chod do Bratislavy. Napriklad nastupny plat IBM/Dell a podobne firmy okolo 30K SKK a prakticky ti staci len vediet anglictinu, beru kazdeho. Po 2-3 rokoch plat 45-50K.
Ale suhlasim s Bastianom a ja tiez sam (so zenou :-) zacinam podnikat. Je to ale vzdy risk a zrejme nie kazdy ma ovahu. Z mojich skusenosti mozem povedat, ze pomerne vela ludi ma napady ale nema odvahu.
Takze tak.
m.
Bastian
25.08.08,19:45
Suhlasim s Radolusom, najst si dobre platenu pracu po skonceni skoly moze byt tazke a tie platy ci si popisal...dost bieda.
Ale zas, chod do Bratislavy. Napriklad nastupny plat IBM/Dell a podobne firmy okolo 30K SKK a prakticky ti staci len vediet anglictinu, beru kazdeho. Po 2-3 rokoch plat 45-50K.
Ale suhlasim s Bastianom a ja tiez sam (so zenou :-) zacinam podnikat. Je to ale vzdy risk a zrejme nie kazdy ma ovahu. Z mojich skusenosti mozem povedat, ze pomerne vela ludi ma napady ale nema odvahu.
Takze tak.
m.
Bohužiaľ... ale v niektorých prípadoch chvalabohu :)
Bastian
03.09.08,07:21
Stále opakuješ to isté do okola, ale keď to nevieš aplikovať v praxi, je to utópia.


Nie je to utópia... pomaly na to prichádza viac ľudí, že momentálny spôsôb výučby, ale aj celý školský systém je na prd.
Som veľmi rád, že sa nájdu ľudia, ktorí sa vedia na veci pozerať aj iným, nie starým zaužívaným spôsobom... Ja už dlho hovorím, že škola má dieťa pripraviť do života... a škola je miesto, kde sa tie deti musia „nájsť“, aby sa vedeli potom pustiť tým správnym smerom. Škola musí dávať priestor na objavovanie samých seba. Učiteľ by mal byť akýmsi pomocníkom pri tom všetkom. Každý by sa mal v štúdiu uberať smerom, ktorým chce. A to už v základnej škole. Každý nech sa učí a neskôr aj robí to, v čom je dobrý a čo mu ide. A potom je aj pravdepodobnosť vyššia, že bude v dospelosti zo svojim zamestnaním spokojný. Nie ako to je teraz – zo všetkých strán počujem ľudí ako sa sťažujú, že ich nebaví robota.

Súhlasím s tým, že čo sa týka lepšej výučby a celkového prístupu k žiakom, meniť svoj prístup musia hlavne učitelia. Mám na mysli to, že nikto (ani pani Tomanová) nemá šancu meniť prístup rodičov. To môže robiť doma iba každý sám... Zato školský systém ako taký, sa dá upraviť. A nastaviť tak, aby fungoval trocha inak - lepšie. Do školy predsa chodia živé tvory – nie roboti, ktorí sú pekne ticho, urobia iba to čo sa môže a nechajú sa naprogramovať hocičím.
Ja osobne by som uvítal zmeny v prístupe k žiakom, ako vysvetľovať učivo, ako stmelovať kolektív v triede, čo učiť, čo nie, ako riešiť krízové situácie, ako objavovať v deťoch ich dobré vlastnosti, ich talenty...

Tu je ten článok čo ma potešil (pár vecí som tam zvýraznil):

Škola má prvákom posilniť ego

3. septembra 2008 8:47
Prváčikovia, ktorí v utorok nastúpili do škôl, by sa o deväť rokov mali zmeniť na sebavedomých a tvorivých pubertiakov, čo sa nezložia pred prvou prekážkou. Aspoň taká je predstava autorov reformy školstva. Školská psychologička však tvrdí, že viac ako zmenu osnov treba zmeniť prístup učiteľov, rodičov, ale aj profesorov na pedagogických fakultách.


http://i.pravda.sk/08/061/skcl/P04237eb7_aa.jpg
Ilustračné foto
(autor: Ľuboš Pilc - Pravda (http://dennik.pravda.sk/))

"Menej sa učiť a viac vedieť," vysvetľuje hlavné heslo školskej reformy jej spoluautor Mirón Zelina. "Načo sú murárovi morfémy?" pýta sa Zelina s tým, že sa v osnovách zbavili prebytočných detailov, ktoré aj tak nemali deti šancu si zapamätať.

Ako dodáva, terajší prváci po deviatich rokoch základnej školy budú iní ako súčasná pätnásťročná mládež. "Zlepší sa schopnosť komunikovať v cudzom jazyku, budú vedieť využiť počítače vo svoj prospech na učenie a nielen na zábavu ako doteraz," tvrdí Zelina.

Oproti súčasným deviatakom budú v menších triedach, a tak učiteľ bude mať viac času na individuálny prístup. "V spojení s novými metódami učenia podporíme kritické myslenie a samostatnosť, čím budú žiaci viac sebavedomí a tvoriví," uzatvára Zelina.

Školská psychologička Mária Tóthová-Šimčáková tvrdí, že na zvýšenie sebavedomia a tvorivosti to nestačí. "Chorobou súčasných detí je, že sa okamžite vzdávajú a nevedia riešiť problémy. Raz sa naučia vzorové riešenie, a keď im to nevyjde, zložia zbrane so slovami "ja to neviem". A hotovo," tvrdí Šimčáková.

Sebavedomie a motivácia sa podľa nej neobjaví zoškrtaním osnov. "Osobnostné vlastnosti sa formujú prístupom učiteľov a rodičov," hovorí Šimčáková a dodáva, že učiteľ veľa času na venovanie sa osobnosti žiaka nemá.

Podľa nej by konečne mali začať hodnotiť deti podľa toho, čo vedia, a nie hľadať, čo nevedia. "Aj keď trikrát urobí pokus, ale s nesprávnym výsledkom, učiteľ, ale aj rodič musí oceniť, snahu a schopnosť učiť sa. Nie, že nevyšlo to, ako to mám ja, tak dostaneš automaticky zlú známku," vysvetľuje Šimčáková.

"Je to výzva najmä pre tých, čo pripravujú učiteľov na vysokých školách, lebo zmeny sa dotknú najviac učiteľov. Motivovať deti do učenia je neuveriteľne zložitá vec. Nestačí usmiaty učiteľ," poznamenáva psychologička.

Svoj diel k reforme by mali priniesť aj rodičia. "Zmeniť by sa mal aj prístup detí k učiteľovi, ktorý nie je vždy najlepší, no vychádza to z rodiny," dodáva Zelina. Doplňuje ho psychologička: "Nestačí sa opýtať na známky, ale s dieťaťom diskutovať, čo robili v škole a pochváliť ho, že robí pokroky v rámci svojich možností," uzatvára Šimčáková.
lm, Pravda
zdroj: http://spravy.pravda.sk/skola-ma-prvakom-posilnit-ego-d24-/sk_domace.asp?c=A080903_084730_sk_domace_p04
Radolus
05.09.08,22:30
Momentálne tento týždeň som bol na 7 pohovoroch (na pozície :Technik , Procesný inžinier, Údržbár,Inžinier kvality) a Firmy ako Hansol LCD Slovakia s.r.o.,Duslo Šaľa,Koam s.r.o.a podobne mi ponúkli 13 000 - 15 000 V HRUBOM a každá Firma má také požiadavky že to ani neni normálne (Vysoká škola(min.Bc.),Ang.Jazyk-min.základy,rôzne osvedčenia,prax a podobne.Keď som povedal,že viem po Anglicky len základy boli urazený ako to,že neviem komunikovať po Anglicky.

Všade berú iba Lakatošovcov a pod.,ktorý nemajú dokončenú ani základnú školu a oni sa tešia že im niekto dá 40-50 korún na hodinu(to že nevedia narátať do 3 to nikoho netrápi).

Rozmýšlal som nad podnikaním (chcel som si otovriť živnosť a robyť buď na stavbe,alebo ukladať podlahy,ťahať el.káble,malovať a podobne) ale nenašiel som nikoho kto by ma zamestnal a dal mi na živnosť aspoň 150 Sk.

Tak som bol nútený nastúpiť od pondelka do novootvorenéj Firmy a to za cca 14 000 Sk v čistom.

Načo je potom mladému človekovy Vysoká škola (aj keď iba Bc.),10 ročná prax,osvedčenia,a načo som sa učil Nemčinu a teraz sa učím Angličtinu?

Ozaj a o tom školskom systéme :mal som nastúpiť na pozíciu Majster odbornéj výchovy.Za 9 ročnú prax čo mi uznali by som dostal nástupný plat 15000 Sk v hrubom a oktem toho nič len ak by som popri robote mal nejaký krúžok.Mal by som nastarosti tretiakov,ktorý onedlho končia a učil by som ich také témy,o ktorých som ani ja v živote nepočul.
Radolus
05.09.08,23:05
Bastian.

Nechcem aby to vyznelo,že vyplakávam a podobne (to by mi aj tak nepomohlo),ale napíšem Ti ako to vydím Ja.

Ten kto začal podnikať okolo roku 1989-1995 a snažil sa má sa ako tak dobre.
Aj teraz sa dá začať nehovorím že nie,ale pokial nemáš super nápad alebo niekoho kto Ti finančne pomôže keď sa Ti nebude dariť je to strašne,strašne ťažké.

99percent mladých si berie pôžičku na byt (a to je základná vec mať strechu nad hlavou) a keď máš cca 20-23 rokou a vyrátajú Ti v banke,že budeš plaťiť 30 rokou po 9000 môžeš si to rovno hodiť (a tie fajnové úžerské úroky) a to nie ešte začať podnikať (ak sa Ti nebude dariť prídeš aj o ten Byt).

A robota :nikde to neni fúha ako super.Pokial si neni nejaký Konatel firmy alebo nemáš známeho čo Ti dohodí dobrý flek je to velmi pestré.A tie platy to je bomba.Smetiar v Nemecku,alebo v Rakúsku zarobý omoc viac ako tuto poctivý a vzdelaný človek(a to nevravým,že na Slovensku chcú od Teba aby si vedel všetko a robyl 3 veci naraz).

Ja som si tiež zobral pôžičku,spravil som si školu,rôzne osvedčenia a chcel som ísť von aby som si niečo ušetryl.Stálo ma to 100 000 a som doma nikam som nevycestoval,lebo to bol podvod a dotyčná (Firma Ireal a pani Čepelová, čo oklamala cca 650 ludí a ona môže tvrďiť čo len chce,lebo osobne som vydel a počul ako nahovára ľudí ,si teraz behá veselo po Slovensku a nikto jej nič nemôže).

Zahrabal som sa ešte viac do dlhov a teraz idem pracovať za smiešne peniaze a to len preto,aby som vedel splácať úver.A takto dopadne dnes strašne vela mladých a vzdelaných ľudí.

Bohužial je to tak.
Bastian
06.09.08,11:35
Bastian.

Nechcem aby to vyznelo,že vyplakávam a podobne (to by mi aj tak nepomohlo),ale napíšem Ti ako to vydím Ja.

Ten kto začal podnikať okolo roku 1989-1995 a snažil sa má sa ako tak dobre.
Aj teraz sa dá začať nehovorím že nie,ale pokial nemáš super nápad alebo niekoho kto Ti finančne pomôže keď sa Ti nebude dariť je to strašne,strašne ťažké.

99percent mladých si berie pôžičku na byt (a to je základná vec mať strechu nad hlavou) a keď máš cca 20-23 rokou a vyrátajú Ti v banke,že budeš plaťiť 30 rokou po 9000 môžeš si to rovno hodiť (a tie fajnové úžerské úroky) a to nie ešte začať podnikať (ak sa Ti nebude dariť prídeš aj o ten Byt).

A robota :nikde to neni fúha ako super.Pokial si neni nejaký Konatel firmy alebo nemáš známeho čo Ti dohodí dobrý flek je to velmi pestré.A tie platy to je bomba.Smetiar v Nemecku,alebo v Rakúsku zarobý omoc viac ako tuto poctivý a vzdelaný človek(a to nevravým,že na Slovensku chcú od Teba aby si vedel všetko a robyl 3 veci naraz).

Ja som si tiež zobral pôžičku,spravil som si školu,rôzne osvedčenia a chcel som ísť von aby som si niečo ušetryl.Stálo ma to 100 000 a som doma nikam som nevycestoval,lebo to bol podvod a dotyčná (Firma Ireal a pani Čepelová, čo oklamala cca 650 ludí a ona môže tvrďiť čo len chce,lebo osobne som vydel a počul ako nahovára ľudí ,si teraz behá veselo po Slovensku a nikto jej nič nemôže).

Zahrabal som sa ešte viac do dlhov a teraz idem pracovať za smiešne peniaze a to len preto,aby som vedel splácať úver.A takto dopadne dnes strašne vela mladých a vzdelaných ľudí.

Bohužial je to tak.

Tak ako som písal ešte v úplne prvom príspevku tejto témy, nevidím veľkú sebarealizáciu v nejakom takomto podniku... Máš tam jasne potiahnutú čiaru na ktorej musíš ísť... Mňa to neláka. Myslím si, že ani pre človeka nabitého rôznymi vedomosťami to nie je žiadne žúžo... Tvorivosť, vlastné nápady a vedomosti využiješ a realizuješ oveľa jednoduchšie vo vlastnom podnikaní... Píšeš, že si rozmýšľal o podnikaní, ale si nenašiel nikoho... Prečo hľadáš niekoho? Prečo chceš nájsť prostredníka čo Ti dá 150Sk/ hod. ? To je naozaj Tvoj cieť? To Ti stačí? Na to si študoval? Obdivujem Ťa za úprimnosť, ale prosím Ťa neuspokoj sa s tým. A nemám na mysli iba tie peniaze.

Nečuduj sa, že sa väčšinou v týchto fabrikách uspokoja s „Lakatošovcami“. Či už tam tú presnú/ odbornú prácu vykonajú stroje (počítače)... alebo im tam jednoducho naozaj stačia tí jednoduchý vykonávatelia jednotlivých jasne určených úkonov...

Nemám rád, keď čítam/ počujem, že bol niekto nútený nastúpiť do práce... Sám si si vybral tú cestu človeče. Tých 14.000Sk nie je ani málo ani veľa. Je to práca pre toho, komu to stačí. Prepáč, keď si tú prácu zobral, tak ti to asi stačí... Keď máš iné ambície, tak tam dlho nezostaneš. Neviem či si to naozaj neuvedomuješ, alebo čo... ale máš kopec možností. Predpokladám, že máš ruky, nohy, zrak, píšeš že si mladý, máš nejaké vedomosti, chuť... to ti nestačí? Už len ten Tvoj vek je veľká výhoda. Keď teraz začneš budovať niečo, tak o to skôr budeš môcť žať úrodu. Nepremárni to. V mojom okolí vidím veľa takých, čo svoju mladosť nevyužili na „otestovanie svojich schopností“. Ono začať podnikať sa dá aj v zrelom veku... určite to má aj výhodu – skúsenosti. Ale vyšší vek prináša aj akúsi nechuť riskovať, púšťať sa do niečoho, čo nie je isté. Človek má už pustené akési korene, a to nielen čo sa týka miesta, ale aj myslenia. Má svoje zaužívané zvyky, spôsob myslenia... a nemá už tú flexibilutu, ktorú má v sebe mladý.

Pýtaš sa na čo je človekovi vysoká škola, osvedčenia... Je to tromf v ruke – ale len pre toho, kto bral štúdium vážne... a nešlo mu len o študentský život, leňošenie, či vidinu budúcej ľahkej práce... Pre tých to bol len stratený čas a už im to slúži len na oháňanie sa... ale ani na to nestačí – človek sa prezentuje celou svojou bytosťou a skôr či neskôr sa vždy ukáže v kom čo je.

Píšeš, že ten kto začal v rokoch 89-95, ten sa má dobre. Poradím Ti – nezaoberaj sa tým... lebo už len tento názor Ťa bude dokonale brzdiť. Svoje neúspechy si budeš zdôvodňovať tak, že je to normálne, lebo žiješ v nesprávnej dobe... Hovadina. Vždy sú nejaké možnosti. Len si treba určité veci v hlave ujasniť.
1.Sám musíš mať jasno v tom, v čom si dobrý – čo rád robíš
2.Poobzeraj sa okolo, zorientuj sa, uzrejmi si kde sa nachádzaš
3.Vytíč si cieľ – kde sa chceš dostať, resp. čo chceš
4.Vedomý si svojich možností si vytýč cestu ako to TY môžeš dosiahnuť
5.Pusti sa do toho
Toto je veľmi zjednodušený návod. Ale je v tom zhrnuté to, čo môžeš lúskať z 200 stranových kníh, v ktorých sa píše na túto tému.
Na to aby si mohol úspešne podnikať, vôbec nepotrebuješ mať super nápad. A tak ako som Ti to písal vyššie, skús si vytýčiť takú cestu, ktorá bude pre Teba schodná. Aj finančne. Alebo si ľahni, zakry sa dekou a plač, že nemáš po boku nikoho, kto by Ti finančne pomohol. Len sem nepíš, že je to strašne, strašne ťažké, keď si sa do toho ešte ani nepustil. Ja podnikám a viem, že je to ťažké, ale nikde nenariekam. Prípadne si zafrflem, ale idem si svojou cestou a nenechám sa tým brzdiť.

Čo sa týka tých hypoték, áno je to tak... banka Ti požičia a chce tie peniaze späť. Umožní Ti splácať to po častiach... napr. Ti to rozráta na 30 rokov. Zdá sa Ti na tom niečo nefér? Úžerské úroky? Požičal by si Ty niekomu 2.000.000, s tým že Ti ich bude splácať 30 rokov? Za smiešnych 5-8% p.a. Ak aj áno, určite by si za to tiež chcel niečo navyše. Je to fér obchod – obojstranne.

Máš už dosť rokov na to, aby si pochopil pár vecí... tak prosím Ťa neporovnávaj Slovenské a Rakúske platy a pomery. Alebo snáď veríš na zázraky? Zmier sa s realitou a prispôsob sa podľa toho. Alebo sa naozaj schovaj niekde a nariekaj.

Píšeš o tom, že si si zobral pôžičku a že Ťa obabrala nejaká agentúra... V niektorých prípadoch si človek sám koleduje o takéto skúsenosti... A často sú aj potrebné. To je cennejšie ako v škole získané vedomosti... oveľa hlbšie sa vrývajú do pamäte. To sú tie tzv. facky, ktoré si človek dobre zapamätá vďaka tomu, že ich pocíti na vlastnej koži.

Poviem Ti o mojich skúsenostiach? Po vojenčine som si vyskúšal pár zamestnaní a zistil som, že tadiaľ moja cesta nevedie. Po prečítaní jednej starej knihy (volala sa asi Za šťastím do sveta), som si povedal, že chcem ísť do Španielska. Odišiel som do Bratislavy, našiel som si nejaké práce (také nie pre Teba :)) a našetril si 10.000Sk. Cez jednu cestovku som si kúpil lístok na autobus do Lloretu a odtiaľ som pokračoval stopom cca 500km južne (neskôr som absolvoval stopom sólo trasu Bratislava-Alicante tam aj späť 2x – to boli zážitky). Našiel som si tam kemping, kúpil si stan a začal hľadať prácu... Ale to by bolo na viac strán. Našiel som si tam rôzne práce a zažil všetko možné. Určite mi to dalo veľmi veľa. Ani nie tak čo sa týka financií, ale skôr skúseností. Tie, ako som neskôr zistil, sú oveľa cennejšie ako domov prinesených X-tisíc. Pozri, u jedného španiela mám dodnes „odložený“ mesačný plat, u druhého auto... a nariekam? Kašlem na to. Niektoré veci človek vie vyriešiť, ale sú aj také, ktoré bohužiaľ nie. Ak vieš dostať tie peniaze späť od tej podvodníčky, tak sa o to pokús... ak nie, tak sa s tým zmier a nemysli už na to. Pýtaš sa, že načo si sa učil nemecky a teraz po anglicky... ja Ti inú odpoveď nedám iba takú, že asi na to aby si ju použil a využil vo svoj prospech. Mýlim sa? Pozri ja som do Španielska odišiel s nulovou znalosťou akéhokoľvek jazyka. Viem, že to bola nehorázna drzosť, ale vidíš dá sa aj tak... Keby som ja vedel aj keby len po anglicky, neboj sa že by som ju tam využil...

Naozaj sa mi páči Tvoja úprimnosť a preto Ti tu ešte na záver niečo napíšem. Prestaň sa pozerať na veci okolo seba len na základe akýchsi faktov a nehľaď len na peniaze. Ak budeš robiť to čo Ťa baví a čo vieš, tak aj tie prídu. Ale nie samé. Začni sadiť a budeš môcť oberať :).

Bohužiaľ je to tak, ako to máš Ty v hlaveuložené, ako Ty vidíš tie veci. Ak si myslíš, že si tak dopadol... a že si zahrabaný, tak si... ide len a len o stav mysle.
Laco-monter
01.06.10,00:15
Renatan asi sme sa nepochopili... To, ze nemozu byt vsetci podnikatelia viem aj ja - to je predsa samozrejme. A tiez je samozrejme, ze ak je niekto zamestnanec, tak to neznamena, ze je menej schopny. Tiez je jasne, ze musia byt zdrav. sestry, soc. pracovnici... Ja som ale pisal o ludoch, co tu nariekaju a vypisuju ake maju skoly a kvality - napr.:
"Poradite mi prosim preco nenachadzam pracu i ked pracovat velmi chcem
Kazdu radu naozaj velmi ocenim. Dakujem.
Su veci ktore trh ziada a ja rozpisem co v kazdom smere ponukam:
Vzdelanie- MBA- vysoka skola managementu, magister, studium prebiehalo v anglictine
Aktivne prekladala a.j, n.j, tal.j,; PC cely MS Windows
Posielam v priemere 10 ziadosti na kazdy pracovny den, chodim na 2 pohovory v tyzdni a 4 mes. pracu nemam.
"mam magistru managementu a medzinarodneho obchodu, v Belevue (USA) treba ESTE???"
"poznám to, mám VSE-hospodárska ekonomia, 15 rokov aktívne účtujem,mzdy ovládam,dph tiež,stak sa DU, SP, ZP na jednotku, aktívna nemčina, VP 600 tis. bez nehody, flexibilná,organizačné schopnosti na jednotku a práca ???"
...a napriek tomu nemaju pracu. Tak nech sa skusia sami presadit a realizovat.


A čo teraz v kríze ???

Nájdeme podobné prípady ?

Téma vhodná k diskusii a k zamysleniu.
profesional
01.06.10,10:07
Zakladnym problemom je mentalita. U nas skoly a spolocnost z ludi nevychovava podnikatelov. Vychovava z ludi zamestnancov. Na skolach sa u nas deti neucia podnikat. Neucia sa narabat s peniazmi. Ucia sa ako pekne pocuvat prikazy a robit to co sa im povie.
Na skolach sa kreativne a samostatne myslenie potiera, casto krat tresta.

A hlavne nahovarame ludom ze zamestnanie.. to je istota..
Ach boze, kolli uz na vieru v tento blud doplatili..
Bastian
03.06.10,16:00
Zakladnym problemom je mentalita. U nas skoly a spolocnost z ludi nevychovava podnikatelov. Vychovava z ludi zamestnancov. Na skolach sa u nas deti neucia podnikat. Neucia sa narabat s peniazmi. Ucia sa ako pekne pocuvat prikazy a robit to co sa im povie.
Na skolach sa kreativne a samostatne myslenie potiera, casto krat tresta.

A hlavne nahovarame ludom ze zamestnanie.. to je istota..
Ach boze, kolli uz na vieru v tento blud doplatili..
Veru mentalita. Ľudia si tu navzájom všepujú do hláv hovadiny. Školy aj celá spoločnosť...

Ja vidím ako veľký problém aj v tom, že ľudia nechcú prebrať zodpovednosť za svoj osud do vlastných rúk. Radšej ho odovzdávajú takým všelijakým Ficom :o či Mečiarom :o. Myslia si, že politici sú tu na to, aby riešili ich život. Je fajn potom môcť povedať, že "opäť nás oklamali". Ani chudák Dzurinda nemal inú možnosť (keď chcel vyhrať vo voľbách), musel ľuďom nasľubovať. Tu si ľudia sami žiadajú sľubovačov. Kto málo sľúbi, toho nechceme. Preto sa už nečudujem, keď vidím že sa sľubuje a sľubuje.

Ja hovorím iba jedno, politici by mali mať v rukách čo najmenšiu moc. A štát by mal riešiť iba tie najzákladnejšie veci. Tam kde je majiteľ štát, tam nie je zodpovednosť, produktivita ani zdravý rozum. Len sa pozrite, koľko darmožráčov sedí na ministerstvách. Koľko kancelárií sa zariaďuje, koľko nezmyselných a nepotrebných úsekov je zriaďovaných. Slúži to len na to, aby bolo kde strčiť tých najneschopnejších rodinných príslušníkov... a aby sa mohol dodávať tovar a služby na tie miesta. Ročne sa takto utopia miliardy úplne zbytočne.

Potom ešte počujem aj také názory, že chcieť viac je zlé. Podľa mňa je to ale základným problémom na Slovensku. Predsa bez toho, aby sme chceli viac či už od seba, od druhých alebo celkovo od života, prežijeme život iba ako zvieratká. Väčšine slovákov dokonca nevadí ani to, keď ich predavačka či úradníčka pošle do riti. Skrátka sme úžasne skromní, stačí nám málo. Sme šťastní, keď nám predavačka iba podá to čo chceme... keď nám na úrade odpovedajú na otázku otázkou, prípadne iba pokrčením pliec. Ale čo sa týka všetkých tých blbostí, ktorých sú plné reklamy, tie musí mať doma každý. Tam už tá skromnosť nie je. Aj na úkor totálneho zadĺženia si pokúpia všetky tie tak strašne potrebné vecičky.

Podľa mňa je veľká časť slov. spoločnosti na tom dosť biedne. Asi aj finančne ale hlavne duchovne. Aj tieto voľby ukážu, v koho tu veria ľudia. Či je už na Slovensku trocha viac uvedomelosti a sebadôvery... či už vieme veriť v seba a vo vlastné schopnosti, alebo sa stále hľadá ten vyvolený... ktorý nám pomôže :rolleyes:.
Bastian
09.06.10,06:15
A čo teraz v kríze ???

Nájdeme podobné prípady ?

Téma vhodná k diskusii a k zamysleniu.

Čo teraz v kríze?
jar88
09.06.10,10:16
Čo teraz v kríze?
Bastian, ten príspevok 143 sa ti podaril. Nemá chybu.
-----------------------------------------------------
A pre ostatných, čo teraz v kríze ?
No nič, ráno treba vstať a ešte skôr, ako do kúpelne, treba zapnúť počítač a prečítať si príspevok č. 143 (pred tým môžete ísť na záchod, ale len na malú).
dogicka
09.06.10,11:09
Píšeš, že ten kto začal v rokoch 89-95, ten sa má dobre. Poradím Ti – nezaoberaj sa tým... lebo už len tento názor Ťa bude dokonale brzdiť. Svoje neúspechy si budeš zdôvodňovať tak, že je to normálne, lebo žiješ v nesprávnej dobe... Hovadina. Vždy sú nejaké možnosti. Len si treba určité veci v hlave ujasniť.
1.Sám musíš mať jasno v tom, v čom si dobrý – čo rád robíš
2.Poobzeraj sa okolo, zorientuj sa, uzrejmi si kde sa nachádzaš
3.Vytíč si cieľ – kde sa chceš dostať, resp. čo chceš
4.Vedomý si svojich možností si vytýč cestu ako to TY môžeš dosiahnuť
5.Pusti sa do toho
Toto je veľmi zjednodušený návod. Ale je v tom zhrnuté to, čo môžeš lúskať z 200 stranových kníh, v ktorých sa píše na túto tému.
Na to aby si mohol úspešne podnikať, vôbec nepotrebuješ mať super nápad. A tak ako som Ti to písal vyššie, skús si vytýčiť takú cestu, ktorá bude pre Teba schodná. Aj finančne. Alebo si ľahni, zakry sa dekou a plač, že nemáš po boku nikoho, kto by Ti finančne pomohol. Len sem nepíš, že je to strašne, strašne ťažké, keď si sa do toho ešte ani nepustil. Ja podnikám a viem, že je to ťažké, ale nikde nenariekam. Prípadne si zafrflem, ale idem si svojou cestou a nenechám sa tým brzdiť.


Máš už dosť rokov na to, aby si pochopil pár vecí... tak prosím Ťa neporovnávaj Slovenské a Rakúske platy a pomery. Alebo snáď veríš na zázraky? Zmier sa s realitou a prispôsob sa podľa toho. Alebo sa naozaj schovaj niekde a nariekaj.

Píšeš o tom, že si si zobral pôžičku a že Ťa obabrala nejaká agentúra... V niektorých prípadoch si človek sám koleduje o takéto skúsenosti... A často sú aj potrebné. To je cennejšie ako v škole získané vedomosti... oveľa hlbšie sa vrývajú do pamäte. To sú tie tzv. facky, ktoré si človek dobre zapamätá vďaka tomu, že ich pocíti na vlastnej koži.


Naozaj sa mi páči Tvoja úprimnosť a preto Ti tu ešte na záver niečo napíšem. Prestaň sa pozerať na veci okolo seba len na základe akýchsi faktov a nehľaď len na peniaze. Ak budeš robiť to čo Ťa baví a čo vieš, tak aj tie prídu. Ale nie samé. Začni sadiť a budeš môcť oberať :).

Bohužiaľ je to tak, ako to máš Ty v hlaveuložené, ako Ty vidíš tie veci. Ak si myslíš, že si tak dopadol... a že si zahrabaný, tak si... ide len a len o stav mysle.[/QUOTE]



Tak s týmto súhlasím na 100%, Bastian máš v tomto absolútnu pravdu....
Bastian
09.06.10,19:40
Som rád, že sa tu nájdu ľudia ktorí dokážu vidieť v mojich príspevkoch aj niečo viac... Lebo žiaľ, často to nie je o ničom inom, iba o blbých provokačných a akože vtipných reakciách.

Jardo, prosím prezraď prečo len na malú?:)

Inak, bolo by fajn, keby Radolus napísal, ako sa mu vodí.
Glorious
12.09.10,18:06
Bastian, co dodat k tejto celej teme,ktoru som si presiel..klobuk dole..
Vynimocny clovek..aspon pre mna.. keby bolo mozne naklonovat.. inak by sa to tu na SVK vyvijalo :cool:
Verim,ze si bol prinosom po tie roky co si tu prispieval..pre mnohych!!!
Az raz pride aj na mna,a zalozim nejaku tu politicku stranu,ozvem sa..a budem dufat,ze zasadnes tam hore,a poupratujes tu :cool:
Mimochodom, potreboval by som radu..az budesmat cas..daj mi vediet, rad by som to prejednal telefonicky skor..
Nech sa ti dari..
Laco-monter
12.09.10,18:45
Rozhodol som za zareagovať a pripojiť svoju úvahu.
Čítal som v príspevkoch o tom, že si treba vytýčiť cieľ, ísť za cieĺom,nerobiť to čo všetci ostatní a bla,bla,bla.
Realita je v tom,že človek nežije vo vzduchoprázdne a zákonite musí koexistovať z inými ľuďmi , alebo z nimi prichádzať do stretov.
Ja som sa poučil a hovorím,že spolunažívať je lepšie ako bojovať.
Prečo ?,
lebo každý k svojmu úspechu potrebuje pomoc, alebo len inšpiráciu od iných.
Od istého času si všímam , čo ROBIA ĺudia okolo mňa, nie to čo hovoria.
A zistil som,že každý jeden od ktorého si možem zobrať príklad , MÁ svoju STRATEGIU , ako byť uspešný.
Niekto má strategiu zabetonovať sa v nejakej firme a tam vegetovať,najlepšie aj zo svojim manželským partnerom, veď ako sa hovorí :babka k babce....
Iní majú strategiu, v tom,že niečo chovajú na dedine a tak si privyrobia,ďalší majú strategiu v tom, že si myslia , že keď sa im podarí presídliť sa do inej zemepisnej šírky a dlžky,že strojnasobia svoj príjem a poriešia svoje fin.problémy.
A zase niekto má strategiu získavať rozne veci a material za čo najlacnejšie ako sa dá...
Niektorí stavili na strategiu dobre sa oženiť, či vydať.
Takýchto strategií, by sme napočítali veĺmi mnoho,úspešných aj menej uspešných.
Doležité však je,že uspešní ĺudia,ktorým sa v živote darí, mali v prvom rade úspešný postoj, v tom, že si nepripúšťali neuspech a stale začínali odznova a odznova až kým nedosiahli to po čom túžili, resp.prišlo to ku nim samo.
Len jeden príklad za všetkých:
človek ,ktorého poznám mal kedysi veľmi slušné aj dobre platené zamestnanie a ak chcete aj spoločenskú prestíž, vo firme mal zodpovednosť za viac ako 200 ľudí a nad ním bol len výrobný riaditeĺ a generálny riaditeľ, no on toto zamestnanie opustil a začal budovať svoju vlastnú firmu, nejaké skusenosti už v tom mal , lebo vo voĺných chvíľach sa venoval "pridruženej výrobe" , rezal s bratom a otcom klatiky na cirkulári.
Prečo o tom hovorím, spomínam to preto, že on nenechal zamestnanie a neskočil do neznáma, mal už vybudované nejaké zázemie , nejaké stroje a aj priestory ,a aj nejaký kapitál,
jednoducho ON sa cieĺavedome PRIPRAVOVAL ,
a tak zamestnal 6 ľudí aby rezali klátiky miesto neho,potom sa venoval prevádzke občerstvenia,potom rozšíril svoju firmu na 15 ľudí,
dnes je jedným z kĺúčových zamestnavateĺov v jednom malom meste, má firmu ,kde zamestnáva okolo 100 ľudí a obchoduje s celým svetom
dokonca posiela nejaké svoje výrobky aj do Číny.
A je za vodou. Avšak trvalo mu to viac ako 20 rokov cieĺavedomej práce aby sa dostal, tam kde je.
Myslím si, že záruka uspechu neexistuje, existuje len PRÍLEŽITOSŤ , a tí ktorí sú pripravení sa jej v tej chvíli chopia.
A potom nasleduje zápas a neuspechy a pady, a ten kto vytrvá nejaký výsledok vybuduje.
To je podstata toho celého si myslím,doležité je aby človek svojim životom niekam smeroval, aby zaznamenával pokrok,keď sa obzrie dozadu, kde bol pred 2 rokmi, to je princíp úspechu.
buchač
12.09.10,18:54
Nádherná úvaha , nemá chybu ....
Aj hlava , aj päta ...
Výstižnéé
Perfiš ...
buchač
12.09.10,18:55
Bastian, co dodat k tejto celej teme,ktoru som si presiel..klobuk dole..
Vynimocny clovek..aspon pre mna.. keby bolo mozne naklonovat.. inak by sa to tu na SVK vyvijalo :cool:
Verim,ze si bol prinosom po tie roky co si tu prispieval..pre mnohych!!!
Az raz pride aj na mna,a zalozim nejaku tu politicku stranu,ozvem sa..a budem dufat,ze zasadnes tam hore,a poupratujes tu :cool:
Mimochodom, potreboval by som radu..az budesmat cas..daj mi vediet, rad by som to prejednal telefonicky skor..
Nech sa ti dari..

http://www.youtube.com/watch?v=0xv0gx3Xz7I&translated=1
Brčo
12.09.10,18:55
Myslím si, že záruka uspechu neexistuje, existuje len PRÍLEŽITOSŤ , a tí ktorí sú pripravení sa jej v tej chvíli chopia.
.
Suhlas.Vsetci v zivote dostavame prilezitosti-ale iba mizive percento z nas ich aj vyuzije....
Laco-monter
12.09.10,18:56
Lebo ja tiež uvažujem nad sebou a tiež pomaly niečo budujem ..,

hoci to zatiaľ nevidno.

Ďakujem Ti Juraj , za pochvalu.
Glorious
12.09.10,19:25
Rozhodol som za zareagovať a pripojiť svoju úvahu.
Čítal som v príspevkoch o tom, že si treba vytýčiť cieľ, ísť za cieĺom,nerobiť to čo všetci ostatní a bla,bla,bla.
Realita je v tom,že človek nežije vo vzduchoprázdne a zákonite musí koexistovať z inými ľuďmi , alebo z nimi prichádzať do stretov.
Ja som sa poučil a hovorím,že spolunažívať je lepšie ako bojovať.
Prečo ?,
lebo každý k svojmu úspechu potrebuje pomoc, alebo len inšpiráciu od iných.
Od istého času si všímam , čo ROBIA ĺudia okolo mňa, nie to čo hovoria.
A zistil som,že každý jeden od ktorého si možem zobrať príklad , MÁ svoju STRATEGIU , ako byť uspešný.
Niekto má strategiu zabetonovať sa v nejakej firme a tam vegetovať,najlepšie aj zo svojim manželským partnerom, veď ako sa hovorí :babka k babce....
Iní majú strategiu, v tom,že niečo chovajú na dedine a tak si privyrobia,ďalší majú strategiu v tom, že si myslia , že keď sa im podarí presídliť sa do inej zemepisnej šírky a dlžky,že strojnasobia svoj príjem a poriešia svoje fin.problémy.
A zase niekto má strategiu získavať rozne veci a material za čo najlacnejšie ako sa dá...
Niektorí stavili na strategiu dobre sa oženiť, či vydať.
Takýchto strategií, by sme napočítali veĺmi mnoho,úspešných aj menej uspešných.
Doležité však je,že uspešní ĺudia,ktorým sa v živote darí, mali v prvom rade úspešný postoj, v tom, že si nepripúšťali neuspech a stale začínali odznova a odznova až kým nedosiahli to po čom túžili, resp.prišlo to ku nim samo.
Len jeden príklad za všetkých:
človek ,ktorého poznám mal kedysi veľmi slušné aj dobre platené zamestnanie a ak chcete aj spoločenskú prestíž, vo firme mal zodpovednosť za viac ako 200 ľudí a nad ním bol len výrobný riaditeĺ a generálny riaditeľ, no on toto zamestnanie opustil a začal budovať svoju vlastnú firmu, nejaké skusenosti už v tom mal , lebo vo voĺných chvíľach sa venoval "pridruženej výrobe" , rezal s bratom a otcom klatiky na cirkulári.
Prečo o tom hovorím, spomínam to preto, že on nenechal zamestnanie a neskočil do neznáma, mal už vybudované nejaké zázemie , nejaké stroje a aj priestory ,a aj nejaký kapitál,
jednoducho ON sa cieĺavedome PRIPRAVOVAL ,
a tak zamestnal 6 ľudí aby rezali klátiky miesto neho,potom sa venoval prevádzke občerstvenia,potom rozšíril svoju firmu na 15 ľudí,
dnes je jedným z kĺúčových zamestnavateĺov v jednom malom meste, má firmu ,kde zamestnáva okolo 100 ľudí a obchoduje s celým svetom
dokonca posiela nejaké svoje výrobky aj do Číny.
A je za vodou. Avšak trvalo mu to viac ako 20 rokov cieĺavedomej práce aby sa dostal, tam kde je.
Myslím si, že záruka uspechu neexistuje, existuje len PRÍLEŽITOSŤ , a tí ktorí sú pripravení sa jej v tej chvíli chopia.
A potom nasleduje zápas a neuspechy a pady, a ten kto vytrvá nejaký výsledok vybuduje.
To je podstata toho celého si myslím,doležité je aby človek svojim životom niekam smeroval, aby zaznamenával pokrok,keď sa obzrie dozadu, kde bol pred 2 rokmi, to je princíp úspechu.




:rolleyes: Dalsi kandidat do tej mojej strany :cool:
Klobuk dole!!!
Petra Nová
13.09.10,02:42
Bastian, co dodat k tejto celej teme,ktoru som si presiel..klobuk dole..
Vynimocny clovek..aspon pre mna.. keby bolo mozne naklonovat.. inak by sa to tu na SVK vyvijalo :cool:
Verim,ze si bol prinosom po tie roky co si tu prispieval..pre mnohych!!!
Az raz pride aj na mna,a zalozim nejaku tu politicku stranu,..........:cool:



:rolleyes: Dalsi kandidat do tej mojej strany :cool:

Keď sa lepšie rozhliadneš po Porade, garantujem Ti, že podobné klony tu určite nájdeš, ani nemusíš vedieť klonovať.;):D
Bastian
13.09.10,18:44
Bastian, co dodat k tejto celej teme,ktoru som si presiel..klobuk dole..
Vynimocny clovek..aspon pre mna.. keby bolo mozne naklonovat.. inak by sa to tu na SVK vyvijalo :cool:
:)


Verim,ze si bol prinosom po tie roky co si tu prispieval..pre mnohych!!!
Výnimočný? To hej. Ale že by som tu bol prínosom? Našlo by sa na porade pár ľudí, čo by asi iné povedali...:)


Az raz pride aj na mna,a zalozim nejaku tu politicku stranu,ozvem sa..a budem dufat,ze zasadnes tam hore,a poupratujes tu :cool:
Možno raz, keď už budem mať všetkého plné zuby... alebo sa budem nudiť.


Mimochodom, potreboval by som radu..az budesmat cas..daj mi vediet, rad by som to prejednal telefonicky skor..
Nech sa ti dari..
Máš pocit, že by som Ti vedel poradiť? Však sa mi ozvi.
Nech sa darí aj Tebe, potešil si ma ;).
Glorious
13.09.10,19:22
Pekny podvecer prajem,

este jeden prispevok aby som s Bastian mohol pouzit sukromne spravy...cize co by som tak mohol povedat..
Podla slov Petra Nová

"Keď sa lepšie rozhliadneš po Porade, garantujem Ti, že podobné klony tu určite nájdeš, ani nemusíš vedieť klonovať.;):D"

Neviem,tak dlho tu na niesom registrovany..ale za tych par dni som si to prebehol..a najviac (ak nie jediny) ma jednoznacne "ohuril" Bastian..
Ma nielen v hlave, ale to vsetko okolo toho..neponizuje sa..nevyvysuje sa..je sam sebou..to mnohym tzv. "poradakom" chyba vazeny!
Viete,poznam mnoho pravnikov..ale jeden,len jeden je vynomocny..p.Janko..alias ludovy pravnik..pride na zabijacku, je sam sebou..nestratil sa..vypije,vypocuje si svojich aj nesvojich..ludia ho beru aky je...a preto moji mili...ma najviac sympatizantov,a ja s nim ratam..
(a verim,ze aj ten tam hore s nim rata,az sa raz pominie,ale to je o inom)

Takze myslim si,ze ci tak alebo onak..ten co sa nepovysuje,neponizuje,je sam sebou,ma odvahu a kvapku strachu,nieje mudry resp. mudro hlupy..vie ale nemysli si ze vie vela..

Pekny podvecer prajem..
misomiso
13.09.10,19:34
:)


Výnimočný? To hej. Ale že by som tu bol prínosom? Našlo by sa na porade pár ľudí, čo by asi iné povedali...:)


Možno raz, keď už budem mať všetkého plné zuby... alebo sa budem nudiť.


Máš pocit, že by som Ti vedel poradiť? Však sa mi ozvi.
Nech sa darí aj Tebe, potešil si ma ;).

Bastian, chcel som ti odpovedat na SS, ale vyhodilo mi, ze mas plnu schranku nezmyslov, vraj si to mas vymazat, inak nebudes moct prijlat SS.
Bastian
13.09.10,19:36
Bastian, chcel som ti odpovedat na SS, ale vyhodilo mi, ze mas plnu schranku nezmyslov, vraj si to mas vymazat, inak nebudes moct prijlat SS.
:):):) už, prepáč
Petra Nová
13.09.10,19:44
Pekny podvecer prajem,

este jeden prispevok aby som s Bastian mohol pouzit sukromne spravy...cize co by som tak mohol povedat..
Podla slov Petra Nová

"Keď sa lepšie rozhliadneš po Porade, garantujem Ti, že podobné klony tu určite nájdeš, ani nemusíš vedieť klonovať.;):D"

Neviem,tak dlho tu na niesom registrovany..ale za tych par dni som si to prebehol..a najviac (ak nie jediny) ma jednoznacne "ohuril" Bastian..
Ma nielen v hlave, ale to vsetko okolo toho..neponizuje sa..nevyvysuje sa..je sam sebou..to mnohym tzv. "poradakom" chyba vazeny!
Viete,poznam mnoho pravnikov..ale jeden,len jeden je vynomocny..p.Janko..alias ludovy pravnik..pride na zabijacku, je sam sebou..nestratil sa..vypije,vypocuje si svojich aj nesvojich..ludia ho beru aky je...a preto moji mili...ma najviac sympatizantov,a ja s nim ratam..
(a verim,ze aj ten tam hore s nim rata,az sa raz pominie,ale to je o inom)

Takze myslim si,ze ci tak alebo onak..ten co sa nepovysuje,neponizuje,je sam sebou,ma odvahu a kvapku strachu,nieje mudry resp. mudro hlupy..vie ale nemysli si ze vie vela..

Pekny podvecer prajem..
Je skvelé, že si zavítal medzi nás. A Tvoj názor je pre mňa veľmi prínosný. Bude z Teba dobrý politik, vo všetkom máš jasno za veľmi krátky čas. Poradu si zmapoval za jeden deň, a to je raketová rýchlosť. Máš sebavedomie a guráž , a viež rozlíšiť zrno od plevelu. A si veľmi skromný,keď si sa aj Ty nezaradil rovno medzi výnimočných. Tak hor sa do slovenskej politiky! Pretože výnimočné osobnosti v nej fakt chýbajú.:)
Laco-monter
13.09.10,20:02
Petra nelíškaj sa , Glorious zaradil aj teba ...
Petra Nová
13.09.10,20:34
Laco, a prečo nie? Veď výnimočnosť si zaslúži, aby bola obdivovaná, híčkaná, vážená, atď. A keď sa niekomu líškam, tak hneď mám pocit, že aspoň tieň tej výnimočnosti sa prenesie na mňa. A poviem Ti, že je to veeeľmi dobrý pocit.:D;)
neobud
12.10.10,16:58
Bastian, ale my sme na Slovensku. Toto, čo si napísal, akoby písala Alenka v ríši divov. Predstav si, že ak by toto boli kritériá pre výkon práce, tak potom celkom určite by sme boli v sľubovanom Švajčiarsku. Dnes sa netaja ani na poriadne vysokých stoličkách, že na nich sedia vďaka známosti,či kamarátstvu. A ešte občas úspešnosť závisí od toho, ako hlboko je človek ochotný siahnúť do kešene. A to naozaj nie som pesimista. Som realista ako remeň.:)

...si pesimista ako remeň a myslím si že ľudia s takýmto názorom tu na PORADE nemajú čo hľadať...!!!
Petra Nová
12.10.10,17:17
...si pesimista ako remeň a myslím si že ľudia s takýmto názorom tu na PORADE nemajú čo hľadať...!!!

Chcela by som sa opýtať: ty si optimista? Tak fajn, mám rada optimizmus aj v príspevkoch.;) Ale podľa toho tvojho jediného príspevku by sa dalo skôr usudzovať, že si sockádrovčík. Len preboha, nezačni svoju púť na Porade mentorovaním, kto tu má čo robiť a kto nie.:rolleyes:
danushka
12.10.10,18:17
Chcela by som sa opýtať: ty si optimista? Tak fajn, mám rada optimizmus aj v príspevkoch.;) Ale podľa toho tvojho jediného príspevku by sa dalo skôr usudzovať, že si sockádrovčík. Len preboha, nezačni svoju púť na Porade mentorovaním, kto tu má čo robiť a kto nie.:rolleyes:
mimotemy
Niektoré témičky sú na Porade jednoducho čarovné...
Niekto, s jedným a niekto s tromi príspevkami príde akurát sem - do témy starej tri rôčky.
Ešteže na mňa lezie viróza a môj čuch je značne mimo, inak by som tu kadečo zacítila;).
marjankaj
12.10.10,18:43
...si pesimista ako remeň a myslím si že ľudia s takýmto názorom tu na PORADE nemajú čo hľadať...!!!

Tak preto si tu doteraz ani neťukol?:confused: Mohol si si aj tento príspevok odpustiť:rolleyes:
duves
21.10.10,09:15
.....že ten kto začal v rokoch 89-95, ten sa má dobre. Poradím Ti – nezaoberaj sa tým... lebo už len tento názor Ťa bude dokonale brzdiť. Svoje neúspechy si budeš zdôvodňovať tak, že je to normálne, lebo žiješ v nesprávnej dobe... Hovadina. Vždy sú nejaké možnosti. Len si treba určité veci v hlave ujasniť.
1.Sám musíš mať jasno v tom, v čom si dobrý – čo rád robíš
2.Poobzeraj sa okolo, zorientuj sa, uzrejmi si kde sa nachádzaš
3.Vytíč si cieľ – kde sa chceš dostať, resp. čo chceš....
atd atd.....

Trochu neskoro, ale predsa.
Ano. Su to naše predstavy a bloky, ktore nas brzdia. Každy s tym zapasime. Ved to pozname - "to nezvladnem"...alebo "to nikto nebude potrebovať"...
Bastian
21.10.10,19:43
Trochu neskoro, ale predsa.
Ano. Su to naše predstavy a bloky, ktore nas brzdia. Každy s tym zapasime. Ved to pozname - "to nezvladnem"...alebo "to nikto nebude potrebovať"...
Človek dokáže toľko, koľko si verí.
:)
Hranice svojich možností si v drvivej väčšine vytvára každý sám.
emik
22.10.10,06:11
Bastian, preco len v drvivej? :) (srandujem, len podpichujem :P)

Len nebo je nasou hranicou. Vsetko je v nasej mysli. Nase myslienky nas vedu tam kam (ne)chceme.
jar88
22.10.10,06:47
V poslednej dobe pocujem (a vidim) vela ludi s fantastickym vzdelanim ako hovoria (a pisu), ze si nevedia najst pracu. Ako je to mozne? Ved by sa o nich mali bit zamestnavatelia. Ohanaju sa tu roznymi skolami, znalostami, posielaju denne 10 ponuk.... a predsa ziadna robota.
Nemyslíte si, že ta posledná doba trvá už trochu dlho ? (už končí rok 2010)
--------------
Je to naše vzdelanie, trebárs aj univerzitné, vôbec vzdelaním?
--------------
Ak sa zamyslíme nad činnosťami, ktoré v poslednej dobe vykonávame v zamestnaní, alebo v podnikaní - na ktorú z nich vlastne využívame vedomosti získané na VŠ ???
(len tak na okraj; včera som zablúdil do témy z roku 2006 - niečo ako kurz Excel, Word) je to zábavné a zároveň smutné čítanie, ak si uvedomíme súvislosť s našim školstvom. Ak si k tomu pridáme aj súčasnú úroveň právneho vedomia ľudí, tak sa nemáme čomu čudovať.
Dokonca už poznáme, či skôr máme, aj výraz finančná negramotnosť.
Petra Nová
22.10.10,08:25
Nemyslíte si, že ta posledná doba trvá už trochu dlho ? (už končí rok 2010)
--------------
Je to naše vzdelanie, trebárs aj univerzitné, vôbec vzdelaním?
--------------
Ak sa zamyslíme nad činnosťami, ktoré v poslednej dobe vykonávame v zamestnaní, alebo v podnikaní - na ktorú z nich vlastne využívame vedomosti získané na VŠ ???
(len tak na okraj; včera som zablúdil do témy z roku 2006 - niečo ako kurz Excel, Word) je to zábavné a zároveň smutné čítanie, ak si uvedomíme súvislosť s našim školstvom. Ak si k tomu pridáme aj súčasnú úroveň právneho vedomia ľudí, tak sa nemáme čomu čudovať.
Dokonca už poznáme, či skôr máme, aj výraz finančná negramotnosť.
Tak je, pravdu máš Jar88 ! Radosť je čítať tvoje úvahy. :) Vieš, čo je dobré v tej našej školskej mizérii? Jednoducho to, že naše školstvo vychovalo toľko múdrych ľudí, ktorí píšu aj v tejto téme. A presne vedia, čo by kto mal a nemal, a čo by sa malo a čo nie. Je fajn sa o tom apoň porozprávať.:---
misomiso
22.10.10,08:38
My tu trepeme dve na tri v Bastianovej teme, zatial co Bastian uz sem skoro nechodi. Ako som sa dozvedel, vysukal si rukavy a zacal pracovat na realnych projektoch, takze na taketo dristy uz ani nema cas. Tak to ma byt. :):)
Petra Nová
22.10.10,08:46
My tu trepeme dve na tri v Bastianovej teme, zatial co Bastian uz sem skoro nechodi. Ako som sa dozvedel, vysukal si rukavy a zacal pracovat na realnych projektoch, takze na taketo dristy uz ani nema cas. Tak to ma byt. :):)
Ako vždy máš pravdu. :) Takže odkaz bastiana : ľudia, vyhrnte si rukávy, prestante všetci drístať a pracujte na reálnych projektoch! :)
danushka
22.10.10,09:07
My tu trepeme dve na tri v Bastianovej teme, zatial co Bastian uz sem skoro nechodi. Ako som sa dozvedel, vysukal si rukavy a zacal pracovat na realnych projektoch, takze na taketo dristy uz ani nema cas. Tak to ma byt. :):)
Ani na Porade sa nezaháľalo, prebiehal tu jeden nádherný projekt a zapojilo sa doň veľa úžasných ľudí.
A neboli to veru drísty, dnes sú tu už konkrétne výsledky :).
Kuk tu :
http://www.porada.sk/t147657-bezpecne-hniezdo.html
misomiso
22.10.10,09:12
Ani na Porade sa nezaháľalo, prebiehal tu jeden nádherný projekt a zapojilo sa doň veľa úžasných ľudí.
A neboli to veru drísty, dnes sú tu už konkrétne výsledky :).
Kuk tu :
http://www.porada.sk/t147657-bezpecne-hniezdo.html

Tak potom je to super. To si zasluzi pochvalu.
Composite
23.10.10,07:26
Vieš, ak si absolvent, tak v niektorých firmách nemáš šancu a musíš začať od spodu a postupne získavať prax a ísť hore, ak si to nezískala počas školy.

ďalej mám nadupaného kamaráta, ale podnikať nechce, aj ked mohol, nemá na to hlavu, povahu,... ani predispozície.
Bastian
24.10.10,11:10
Ako vždy máš pravdu. :) Takže odkaz bastiana : ľudia, vyhrnte si rukávy, prestante všetci drístať a pracujte na reálnych projektoch! :)
Keď ja chcem niekomu niečo povedať, poviem mu to. Neodkazujem.

Práve to, čo píšeš a ako to píšeš, robí z teba to čo si...
danushka
24.10.10,11:32
Keď ja chcem niekomu niečo povedať, poviem mu to. Neodkazujem.

Práve to, čo píšeš a ako to píšeš, robí z teba to čo si...

No ja neviem.
Pochopila som to vcelku pozitívne, že Mišo spomenul Tvoje projekty a aj to, že kým tu my dristáme, inde sa realizuje a nerozpráva.
A tak to má byť, menej dristať, viac makať. Veď Peťa to pekne napísala :).
Petra Nová
24.10.10,12:11
Keď ja chcem niekomu niečo povedať, poviem mu to. Neodkazujem.

Práve to, čo píšeš a ako to píšeš, robí z teba to čo si...

A vieš, že mi je ľahostajné, čo " Keď ty chceš...".

Predpokladám, že vieš, čo je "zovšeobecnenie"? Preto nerozumiem. Ledaže by si začal nové ťaženie?:confused:

S tým, čo píšem a ako píšem, som spokojná. A som rada, že písanie zo mňa nerobí, kto som, ale z toho, kto som, vyplýva moje písanie.