anmary
01.10.07,12:41
Vie mi niekto poradiť ako vybrať poistku voči škode spôsobenej zamestnávateľovi - poistku "na blbosť".
Ide o vodiča LKW jazdiaceho do EÚ. V akej výške /krytie/ a čo by mala obsahovať? Resp. konkrétna poisťovňa. :confused:
dad111
01.10.07,11:53
Ja mam poistku v KOOPERATIVA. Poistnu sumu treba zvolit podla vysky svojho prijmu. Tusim sa to teraz meni, ale ak zamestnavatel ma pravo od zamestnanca pozadovat nahradu skody do vysky trojmesacneho prijmu, tak sumu krytio treba zvolit podla toho, viac platit je zbytocne, vyssie plnenie nedosiahnes. Ak sa jedna o skodu pri vedeni motoveho vozidla, treba to pri uzatvarani PZ uviest, Poistne je potom ale tusim az dvojnasobne. Nie su kryte napriklad pokuty ani penale a este ine veci, to si ale zisti v poistovni. Je to poistka zodpovednosti za skody sposobene zamestnavatelovi, toho treba uviest a nahlasit kazdu zmenu. Nepreplatia napriklad ani skodu na prepravovanom materiali a pod, len na majetku zamestnavatela. Auta byvaju zvacsa na leasing, teda aj poistene, naklad ma poisteny majitel v poistke CMR. Plnenie majetkovej skody z dvoch poistiek nie je mozne. Tych prilezitosti na plnenie by nemuselo byt zas az tolko. Soferi obycajne maju na papieri minimalnu mzdu. Aj majitel si rozmysli, ci skodu prehnat cez HP alebo sofera. V kazdom pripade to nie je na zahodenie.
anmary
02.10.07,06:31
Manžel nastúpil do nového zamestnania a na počudovanie nemá ako vodič na papieri min. mzdu. Podpísal dohodu o hmotnej zodpovednosti, v ktorej má zamestnávateľ právo vymáhať ním spôsobenú škodu do výšky 3-násobku priemernej mzdy /podľa ZP/. Avšak píše sa tam aj o tom, že zodpovedá za škodu v plnej výške ak ju spôsobí úmyselne. Toto ma máta - kto to ako posúdi. Preto si chce uzatvoriť takúto poistku. Pýtam sa Poraďákov na ich skúsenosti, pretože poisťovňa ponúkne čokoľvek, len aby človek platil. :o
sgm
02.10.07,07:51
Manžel nastúpil do nového zamestnania a na počudovanie nemá ako vodič na papieri min. mzdu. Podpísal dohodu o hmotnej zodpovednosti, v ktorej má zamestnávateľ právo vymáhať ním spôsobenú škodu do výšky 3-násobku priemernej mzdy /podľa ZP/. Avšak píše sa tam aj o tom, že zodpovedá za škodu v plnej výške ak ju spôsobí úmyselne. Toto ma máta - kto to ako posúdi. Preto si chce uzatvoriť takúto poistku. Pýtam sa Poraďákov na ich skúsenosti, pretože poisťovňa ponúkne čokoľvek, len aby človek platil. :o
Neviem, aký je to zamestnávateľ, ale u nás hneď pri nástupe vyžadujeme mať uzatvorené poistenie zodpovednosti za škodu spôsobenú pri výkone povolania. A dokazovať úmysel? Neviem, neviem, ako by to nakoniec celé dopadlo... Veď firma by mala mať svoj majetok (v tomto prípade predpokladám nejaké motorové vozidlo ) - poistené, alebo sa mýlim?:rolleyes: A aby som nezabudla, existuje dokonca aj poistenie prepravovaného tovaru, ktoré by prepravca mal mať uzatvorené :rolleyes:
Bea
dad111
02.10.07,07:55
Netvrdim, ze vsetci soferi maju minimalnu mzdu, ale velka cast. A dokonca im to aj vyhovuje. K tej skode. Ak niekto inemu sposobi ujmu zanedbanim svojich povinnosti, z nedbalosti, alebo dokanca umyselne dopusta sa trestneho cinu. To uz je ale ina kapitola a nie pracovnopravny vztah. Nahradu takejto skody prejednavaju sudy. Bez ohladu na to, ci to ma podpisane, alebo nie. Bolo by to prilis jednoduche mysliet si, ze cokolvek vyvedieme v zamestnani, zaplatime len tri platy a je to vybavene.Tato poistka ale riesi len skody, ktorych nahradu si uplatnuje zamestnavatel v zmysle ZP, nie po podani zaloby a odsudeni. Su to drobne skody neumyselne. Ak by priznal umysel, aj pri mensej skode poistovna by s velkou pravdepodobnostou neplnila. Je len dobre, ak si kazdy zamestnanec tuto poistku uzavrie. Aj uctovnik moze nedopatrenim zhodit napriklad monitor zo stola. Ani to nemusi zamestnavatel platit zo svojho.
Este raz pripominam. Je to poistka voci skode sposobenej zamestnavatelovi a to nie je prepravovany tovar. Na to je poistka CMR.
anmary
02.10.07,10:41
Tato poistka ale riesi len skody, ktorych nahradu si uplatnuje zamestnavatel v zmysle ZP, nie po podani zaloby a odsudeni. Su to drobne skody neumyselne. Ak by priznal umysel, aj pri mensej skode poistovna by s velkou pravdepodobnostou neplnila. Je len dobre, ak si kazdy zamestnanec tuto poistku uzavrie. Aj uctovnik moze nedopatrenim zhodit napriklad monitor zo stola. Ani to nemusi zamestnavatel platit zo svojho.
Este raz pripominam. Je to poistka voci skode sposobenej zamestnavatelovi a to nie je prepravovany tovar. Na to je poistka CMR.



:) No veď práve o takúto poistku ide - poistku "na blbosť". Len neviem podľa čoho vyberať. Napríklad prerazí pneumatiku na obrubníku,..... /nič ma momentálne nenapadá/.
Varmag
04.10.07,09:09
Poisťovňa Allianz, teraz v septembri obnovil produkt na poistenie zodpovednosti za škodu - je to lepšie ako bolo
martinhh
30.10.07,12:04
je vela moznosti..... uniqa.. allianz... kooperativa.. otazka je ci vam ide o kvalitu cenu pripoistenia atd.
anmary
31.10.07,05:44
je vela moznosti..... uniqa.. allianz... kooperativa.. otazka je ci vam ide o kvalitu cenu pripoistenia atd.



Samozrejme, že ide hlavne o to, aby tá poistka dokázala "pokryť" prípadnú škodu. Viem, že tá poistka nestojí veľa /ročne okolo 1.000,- /, takže závisí hlavne od pokrytia.
mandula
31.10.07,06:34
Samozrejme, že ide hlavne o to, aby tá poistka dokázala "pokryť" prípadnú škodu. Viem, že tá poistka nestojí veľa /ročne okolo 1.000,- /, takže závisí hlavne od pokrytia.

Poistka rozhodne stojí viac ako tisícku. Aspoň v poisťovni Allianz. Čo som sa informovala, tak poistenie vodiča, jazdiaceho kamiónom, územie Európy, plat okolo 12 000 mesačne (samozrejme bez stravného), pri takýchto kritérií je poistka okolo 5 000 Sk ročne. Krytie do štvornásobku mesačnej mzdy.
anmary
31.10.07,06:58
Orientačná cena vypočítaná v Kooperative je okolo 1.100,- Sk pri poistnom plnení 75.000,-. Ak by poistenie zahŕňalo aj poistnenie tovaru tak by sa to pohybovalo okolo 8.000,- - majiteľ má však tovar pri preprave poistený.