PORADA.sk
PORADA.sk

Klikne pre zoradenie od najlepšej odpovede: : Rozpočtovky prenájom priestorov - živnosť



Iška
08.10.07, 13:17
Dobrý deň, potrebovala by som poradiť. Sme ZŠ s MŠ zriaďovateľ obec. Dopočula som sa o novele zákona č. 595/2003 Z.z. o dani z príjmov v z.n . p. - zákon č. 688/2006 s účinnosťou od 1.1.2007 - týkajúci sa oslobodenia príjmov z činností. Na základe zmlúv prenajímame telocvičňu a príjem odvádzame z príjmového účtu na účet zriaďovateľa, ktorý nám ho pošle na výdavkový účet s úpravou rozpočtu na položke 236 212003. Minulý rok sme mali príjem z prenájmu vo výške 33.000,-Sk, ktorý sme mali zahrnutý v rozpočte od zriaďovateľa. V novele zákona som si prečítala, že rozpočtové organizácie majú príjmy z prenájmu majetku oslobodené podľa § 13 ods. 1 písm. a)ZDP. Musí si naša škola zriadiť živnosť, aby mohla prenajímať priestor telocvične?
Ďakujem za odpoveď a prajem pekný deň!

Iška
11.10.07, 08:33
Prosím, mohol by mi niekto z "poraďákov" poradiť - musíme mať živnosť, keď prenajímame priestor telocvične a príjem nedosahuje výšku ani 40.000,-Sk?
Ďakujem Iška

Vanka
11.10.07, 10:35
Pozrite si živnostenský zákon 455/1991 a tam v § 4 je riešený prenájom nehnuteľností, takže, ak poskytujete len základné služby spojené s prenájmom, nemusíte mať živnosť, ale neviem presne čo sa myslí pod základnými službami.

Iška
11.10.07, 11:27
:) Ďakujem za odpoveď....

adi11
24.10.07, 13:11
Nemusíte si zriadiť živnosť na prenájom telocvične.Sú to Vaše nahodné príjmy, ktoré idú do štátneho rozpočtu a zriadovatel Vám navýši o tú sumu výdavky, čiže to robíte dobre. My sme tiež RO a tiež to u nás takto funguje . Prenajímame zasedačku len náhodne na základe požiadavky klientov a následne im faktúrujeme dohodnutú sumu za prenájom.

Iška
24.10.07, 20:26
Adi - ďakujem za radu....