Jara
11.10.07,07:40
Chcem sa obrátiť na mladé maminky alebo babinky. Keďže mám vnúčika a to mimo republiky, privítala by som nejaké modely na platenie. Po rokoch beriem opäť ihlice do ruky a štrikujem, nakoľko v predajniach sú tieto výrobky moc predražené. Vlnu sa ešte podľa mňa stále oplatí kúpiť. Na nete v slovenčine je maximálne na predaj alebo burza použitých vecí ale popisy na pletenie chýbajú. Niečo som našla na českých stránkach ale možno aj na Porade máme šikulky čo vedia nejaký fajn postup a bezplatne by ho tu prilepili. Budem vďačná, veď aspoň trošku vypadnem z účtovníctva a ekonomiky a poštrikujem si... Vnúčik je krásny, milý a tak sa rada pustím do práce. Ďakujem Vám za nápady. :---
Jara
11.10.07,06:18
Dievčence aj všetky 17-tky. Nikto nepletie? Veď tu niečo prilepte. Berte ohľad na babku... :cool: :D :D :D
VladoaKatka
11.10.07,06:29
Ja som tiež vlani po 15-tich rokoch zobrala ihlice do ruky.Donútil ma syn,kúpil priadzu aby som uplietla svetrík pre vnúčku. Nakoľko ja som predtým veľmi veľa plietla, mala som rôzne časopisy napr.DIANA, SABRINA atď. tak som ich vyhrabala, vybrala vzor, odkreslila som svetrík vnúčky, aby som vedela veľkosť a spravila som z priadze 10x10 vzorku, prerátala očká a začala. Stále som prirovnávala už upletený kus k tomu obreslenému vzoru. Svetrík sa podaril.Tento rok som už kúpila k ružovej bordovú a keď už nebudem môcť sa motať okolo záhradky začnem robiť znova.
dari1
11.10.07,06:30
strikovla som, teraz iba cez zimu sposobom jeden pulovrik za 3 roky. ale myslim, ze tam sa neda nejak moc viac vymysliet, ako sme mali kedysi vzory z doriek, knih a pod. - iba si vybrat farbu, vzor a pliest.
mozno sa mylim, lebo to t.c. nesledujem
Jara
11.10.07,06:39
Vlastne tak som plietla aj ja, teda na vzory moz ani nepotrebujem, ale skôr na veľkosti. Nemám si to ako merať a tie Dorky a Vereny som dávno vyhodila, keď som sa najedovala a plietla čosi tmavé a už mi oči neslúžili... Vtedy som vlastne aj prestala pliesť a vyšívať, lebo oči sú poškodené 30 ročnou prácou pri počítači... No teraz som dostala veľkú chuť pre toho drobčeka niečo upliesť, lebo dcéru som to nikdy nedokázala prinútiť naučiť sa a ani nemala trpezlivosť. Ona je taký knihomoľ a keďže zarába dobre tak ani neľutuje dať toľké peniaze za súpravičku, ako napr. 1800 za svetrík a čiapočku... Nehorázne. Veď to za stovku stačí vlny a možno jeden vekend posedieť. Teraz len vlastne potrebujem asi na koľko očiek a aké veľké. No ak si neporadím tak pôjdem kúpiť nejaké tričko a budem prikladať k tričku. Iné ma nenapadá. Len som myslela či nejaké mladé kočky nepletú aj ihlicami nielen jazýčkom...:---
ivky
11.10.07,06:39
VladoaKatka
11.10.07,08:09
Jara - ešte niečo a Ty si myslíš že 17-ky pletú ???(niečo môžno)- aleby si mala na mysli nás - babky?
Maruška54
11.10.07,09:33
Dievčence aj všetky 17-tky. Nikto nepletie? Veď tu niečo prilepte. Berte ohľad na babku... :cool: :D :D :D
Som prekvapená o záujem zo strany mladých mamičiek o pletené vecičky pre deti, prednedávnom sa mi donieslo že pletené veci pre deti mladé mamičky už nechcú. Som rada lebo tiež sa neviem dočkať pletenia pre potomka môjho syna. V mladosti som "štrikovala ako závodník" pre celú rodinu - netere, synovcov, čo si kto vymyslel. Sľúbili mi že sa o mňa v starobe postarajú, tak som zvedavá. Ja by som ti doporučovala tiež pliesť podľa nejakého svetríka. Mám staré Dorky a Vereny, ale teraz je vysoký dátum z hľadiska práce a okrem toho mám nový skener a ešte s tým neviem dobre robiť, takže sľubujem že po 25. oktobri sem niečo prilepím.
Maruška
Jara
11.10.07,10:12
Maruška ďakujem, aj keď po 25.10. Veď budú aj Vianoce. Ešte potom niečo stihnem uštrikovať. Ak nezabudneš...

Inak "17-tky" som myslela fakt nás babky ale ja mám opačné skúsenosti s módou čo sa týka štrikovanych vecí. Bola som u kolegyne v Prahe a tam si robia dokonca kluby báb čo sa schadzajú a pletú aj ihlicami aj jazykami :D . No a po tych butikoch je toho tiež hodne ale nehorázne ceny. Taký pulovér na 18-20 ročného chalana stál 4500 czk. Takže myslím že je to nie o nezáujme mladých obliekať to deťom ale o finančných možnostiach aké naše mladé rodiny majú. Veľa mamičiek kupuje činske oblečenie lebo iné si nemôže dovoliť. Veď taký mäkký pulovrik vlnený je aj teplý aj pekný a už nehovoriac o papučkach, rukavičkach ap.
Jara
11.10.07,10:15
Skús toto: ručné_práce (http://www.porada.sk/search.php?do=process&query=ru%E8n%E9_pr%E1ce) ;)
Ivka

Ivka, asi si sa pomýlila, lebo tie ručné práce kde ma smeruješ je len názov témy a tam je len ta jedna rubrika čo som ja otvorila. Takže sa na to pozri, lebo asi to ešte dobre nevieš keďže si nová, ale dík za snahu.


oprava: Už som to našla, len si to nemala správne podčiarknuté. Máš tam aj podčiarkovník tak ma to len smerovalo na inú stranku. Prepáč a dík
Maruška54
12.10.07,15:34
Jara pre teba aj pre ostatné pleteniachtivé 17-nástky a babičky. Neviem ale či sa mi to podarilo, ak nie tak dajte vedieť, budem maturovať ďalej.
ivky
12.10.07,17:56
Ivka, asi si sa pomýlila, lebo tie ručné práce kde ma smeruješ je len názov témy a tam je len ta jedna rubrika čo som ja otvorila. Takže sa na to pozri, lebo asi to ešte dobre nevieš keďže si nová, ale dík za snahu.


oprava: Už som to našla, len si to nemala správne podčiarknuté. Máš tam aj podčiarkovník tak ma to len smerovalo na inú stranku. Prepáč a dík

Ách jaj! Chcela som sa "pochlapiť", a takto to dopadlo. Mala som tú tému poznačenú, že keď sa ku nej budem chcieť vrátiť, len som to zle napísala. Prepáč mi Jarka, vôbec som si to nepozrela, keď som to odoslala. Videla som, že sa mi to vysvietilo, podčiarklo, a bola som z toho celá happy, že ako sa mi to podarilo. :mee: Ale ja sa to raz určite naučím, a polepším sa!!!

Inak ste tu všetci super, že si tak pomáhate. Je tu strášne veľa užitočných informácií. Len hlcem všetky príspevky, a neviem či budem mať šancu prečítať všetko, čo ma zaujíma.

Veľa dobrých príspevkov a chuť radiť:)
janasv
14.10.07,19:36
.... Takže myslím že je to nie o nezáujme mladých obliekať to deťom ale o finančných možnostiach aké naše mladé rodiny majú. Veľa mamičiek kupuje činske oblečenie lebo iné si nemôže dovoliť. Veď taký mäkký pulovrik vlnený je aj teplý aj pekný a už nehovoriac o papučkach, rukavičkach ap.

Nie je to len o čínskych obchodoch. Veľa mamičiek nakupuje v Second handoch za pár korún - často aj značkové veci. A aj pletené sa nájdu, niekedy aj za cenu /aj pod cenu/ vlny.
Pletenie má svoju romantiku. A ja som veľa plietla, ale dnešná móda sa mi zdá akási iná. Čo sa týka pletenia pre bábätko: treba zobrať nejakú vec, prerátať a stále prirovnávať - ako už niekto písal. Stačí aj obyčajné hladko, či hráškový vzor. Osobne si myslím, že čím jednoduchšie, tým lepšie a krajšie. :---
kukučka
14.10.07,19:54
VladoaKatka
15.10.07,03:09
Nie je to len o čínskych obchodoch. Veľa mamičiek nakupuje v Second handoch za pár korún - často aj značkové veci. A aj pletené sa nájdu, niekedy aj za cenu /aj pod cenu/ vlny.
Pletenie má svoju romantiku. A ja som veľa plietla, ale dnešná móda sa mi zdá akási iná. Čo sa týka pletenia pre bábätko: treba zobrať nejakú vec, prerátať a stále prirovnávať - ako už niekto písal. Stačí aj obyčajné hladko, či hráškový vzor. Osobne si myslím, že čím jednoduchšie, tým lepšie a krajšie. :---
mimotemy Ja som minulý týždeň v Bratislave v centre mesta videla vo viacerých butikoch jednodiché hladko pletené pulóvre, len boli pomaľované, mašličkami ozdobené - vyzerá to tak, že tá pletená móda úplne nevymrela, vracia sa.Trochu fantázie a za pár korún sa dá vykúzliť rovnaký ojedinelý kus a určite nebude stáť dve tisícky.

Detičkám aj prúžkové, osmičkové vzory sú veľmi pekné. Keď dokončím vnúčke svetrík tak sem prilepím.
Jara
15.10.07,09:32
Ďakujem Vám všetkym za tipy.
melbak
29.10.07,13:43
čitala som pár riadkov, zaujalo ma pletenie, tiež pletiem, chcem poradiť babkám, ktoré majú viac času, ja si kupujem v secondhande pletené pulóvre, vypáram a mám za lacný peniaz kvalitnú, aj keď páranú vlnu, ktorú vyperiem a je ako nová. Práve som dokončila pre vnuka (4 r.) melírovaný hladký pulóvrik.
VladoaKatka
02.12.07,11:49
Sľúbila som, že Vám ukážem, čo som uplietla pre moju vnúčku.Ešte jej robím čiapku aj k svetríku, takú istú prúžkovú.
Maruška54
02.12.07,12:32
Sľúbila som, že Vám ukážem, čo som uplietla pre moju vnúčku.Ešte jej robím čiapku aj k svetríku, takú istú prúžkovú.
Veľmi pekné. Ak máš popis na tú čiapočku mohla by si ho priložiť? Ďakujem.
avonka
18.05.08,12:29
Ahojte, náhodou som našla túto témy a veľmi ma potešila.Ja sa pleteniu venujem už 11 rokov.Ak sa mi to podarí tak vám pošlem pár fotiek čo som štrikovala.
vema
20.05.08,05:38
Ahojte, náhodou som našla túto témy a veľmi ma potešila.Ja sa pleteniu venujem už 11 rokov.Ak sa mi to podarí tak vám pošlem pár fotiek čo som štrikovala.Avonka, pošli na niektoré aj popis ak sa Ti bude chcieť.Ja by som potrebovala na 1,5 roka pre dievčatko. Vnučka má 9 mesiacov, tak trochu vačšie, aby ponosila. Dakujem.
avonka
20.05.08,09:45
Avonka, pošli na niektoré aj popis ak sa Ti bude chcieť.Ja by som potrebovala na 1,5 roka pre dievčatko. Vnučka má 9 mesiacov, tak trochu vačšie, aby ponosila. Dakujem.

Ja mám tých svetríkov strašne veľa, ale keď mi pošleš mail (teda ak ti ti nevadí) tak ti pošlem fotky a ktorý si vyberieš tak pošlem aj popis.

Keď napíšem moju mailovú adresu tak mi to nejde poslať.Neviete prečo?
Dav
20.05.08,13:29
Ja mám tých svetríkov strašne veľa, ale keď mi pošleš mail (teda ak ti ti nevadí) tak ti pošlem fotky a ktorý si vyberieš tak pošlem aj popis.

Keď napíšem moju mailovú adresu tak mi to nejde poslať.Neviete prečo?
Možno máš málo príspevkov. Alebo preto, aby aj ostatné zvedavé poraďáčky mohli pliesť.:)
Dcére som uplietla(dááávno) pulóvrik - biely, z oboch strán hladko a na prednom dieli modrý pásik do 3/4 šírky, cca 1 cm, o dačo vyššie červený pásik do 1/2 šírky, a do tretice žltý pásik do 1/4 šírky - a na koniec pásika som urobila brmbolec - vyzeralo to pekne, aj dieťaťu sa páčili farby.
Trigy
31.08.08,18:16
ahojte, mimotemy neviem ako to tu funguje, teda ako sa mam pripojiť k téme...
chcela by som si uštrikovať bolerko, nevie mi niekto pomôcť???
vikitino
04.09.08,11:49
ahojte prave som doma na rizikovom tehotenstve a vzala som do ruk ihlice kupila vlnu a chcela by som upliest nejaky jednoduchy svetrik prosim vas mozte mi dopodrobna opisat ako na to?? dakujem
vikitino
04.09.08,11:52
avonka mohla by si mi poslat nejaky podrobny popis na pletenie svetrika pre novorodenca som zaciatocnik tak nieco jednoduche dakujem
Dav
04.09.08,16:43
ahojte prave som doma na rizikovom tehotenstve a vzala som do ruk ihlice kupila vlnu a chcela by som upliest nejaky jednoduchy svetrik prosim vas mozte mi dopodrobna opisat ako na to?? dakujem
mimotemy Vitaj na Porade, nech sa darí Tebe aj bábätku. Ale nerob si ilúzie o pletení - ak začneš chodiť na Poradu pravidelne, tak nebudeš stíhať pliesť.:)

A k téme - vieš používať aj pomocné ihlice, farebne vypletať, upliesť "nahodiť-2 spolu", alebo len hladko - obráteno? Čo sa týka veľkosti, je dobré zobrať na vzor nejaký svetrík kúpený, uštrikovať najprv napr. 20 očiek, 20 radov a porovnať si veľkosť. Podľa toho vypočítaš počet očiek, ktoré potrebuješ z konkrétnej vlny.
vikitino
05.09.08,11:33
no nazaciatok by som asi chcela len hladko a obratene:d a to len nieco jednoduche len neviem ako mam uberat ocka ked sa dostanem k rukavom ten vrch akosi..... pustam sa do niecoho co mi asi nejde ale bavi ma to a som len amater ale tie dni doma na rizikovke su strasne dlhe
Dav
05.09.08,13:00
no nazaciatok by som asi chcela len hladko a obratene:d a to len nieco jednoduche len neviem ako mam uberat ocka ked sa dostanem k rukavom ten vrch akosi..... pustam sa do niecoho co mi asi nejde ale bavi ma to a som len amater ale tie dni doma na rizikovke su strasne dlhe
Očká uberieš, pri modelovaní rukáva - pazuchy tak, že upletieš 2 spolu. Podľa hrúbky vlny napríklad 2 x 2 spolu, o riadok vyššie 1x 2 spolu, z každej strany. Výstrih a uzavretie pliec - tam očká postupne zatváraš.
Prilož si k nejakému svetríku pleteninu, a odpočítaj, koľko potrebuješ na výstrih, koľko na plecia. Na zadnom dieli, napríklad, potrebuješ uzatvoriť 25 očiek plece, 20výstrih, 25 druhé plece. 25+20+25 = 70. Uzatvoríš 8 očiek, prídeš po 35 očko, otočíš si pletenie, uzatvoríš 5 očiek, vrátiš sa k tým uzatvoreným, uzatvoríš(25-8)znovu 8 očiek, prídeš k tej výstrihovej časti, otočíš sa, (10-5)uzavrieš 3 očká.Pokračuješ, kým máš očká.
Jasné, že počet očiek máš podľa pleteniny, uzatváraš cca na 2 - 3 x. Potom sa vrátiš k tej nedopletenej časti, pokračuješ od stredu uzatvorením očiek výstrihu. Dopletieš do konca, uzatváraš pazuchu.
Rukávik - očká uzatváraš postupne po 1 - 2, ako sa Ti ukazuje k pazuche na už upletenej časti. Alebo môžeš pliesť rovno pazuchu aj rukávik, a vymodelovať len výstrih a plecia.
Ďalšie pokračovanie, ak sa nikto iný nepridá, bude v pondelok.
vikitino
05.09.08,13:30
dakujem krasne dufam ze sasa mi bude darit
melbak
18.03.09,17:54
mile pletiarky, nemate popis na damsku pletenu vesticku s takymi malymi kratkymi rukavikmi
ak ano velmi sa potesim, uz som vselico prekukala a nic, pomohli by mi aj nejake linky
dakujem
m.
lilian949
13.12.10,12:45
Tak dámy, je mi lut že Vás sklamem, ale momentálne mám 20 rokov a pletiem odkedy mám 10 rokov, nakolko som bola vždy chorá a čo iného sa dá v nemocnici robiť:).
Samozrejme väčšina z mladých ludí nemá ani šajnu o štrikovaní, ale napríklad v našom súbore mažoretiek som tým nakazila približne polovicu dievčat, a tie teraz poctivo štrikujú, vyšívajú či háčkujú:---:---:---:):---:---
janamirka2
03.02.11,08:32
Ahojte teraz po dlhej dobe som sa dala do pletenia a potrebovala by som pomôcť, neviem či sa dakto ochotný nájde, neviem si rady skúsim priložiť foto.:mee:
janamirka2
03.02.11,13:19
ta čo šikuľky nikto mi nepomôže s tým vrchom, ako ho urobiť???
adi11
03.02.11,13:28
ta čo šikuľky nikto mi nepomôže s tým vrchom, ako ho urobiť???
mne sa zda, ze vrchna cast je robena na okruhlych ihliciach a postupne sa uberaju ocka
trisestri
03.02.11,13:41
janamirka2
04.02.11,06:01
mne sa zda, ze vrchna cast je robena na okruhlych ihliciach a postupne sa uberaju ocka
Ja viem,že hore na okrúhlych, ale neviem čo ďalej ako tu vzorku či by ste mi nepomohli ako na to:)
arizona
04.02.11,07:03
Ja viem,že hore na okrúhlych, ale neviem čo ďalej ako tu vzorku či by ste mi nepomohli ako na to:)
Ak nemas k tomu popis,tazko poradit cely postup takto na dialku.
Skus si vyhladat nejake vzory na webe-"rucne prace".

Ak nie si moc skusena, mozes ten vzor nahradit jednoduchym husacim vzorom (1hl,1obr. v dalsom rade naopak, alebo pre vyraznejsi efekt 2hl,2 obr. )
Pri tomto jednoduchom vzore nebudes mat problem s uberanim na okruhlich ihliciach. ;)
janamirka2
04.02.11,07:44
Ďakujem za radu, na nete som už hľadala, ale nič podobné nenájdeš
adi11
04.02.11,08:01
Ja viem,že hore na okrúhlych, ale neviem čo ďalej ako tu vzorku či by ste mi nepomohli ako na to:)

presne ako napisala arizona, bez navodu sa da vzorka tazko pliest..
je lepsie zvolit pri uberani ociek jednoduchsiu vzorku napr. to 1hl. a 1obr. a opacne..
Kája.
04.02.11,11:19
Ahojte teraz po dlhej dobe som sa dala do pletenia a potrebovala by som pomôcť, neviem či sa dakto ochotný nájde, neviem si rady skúsim priložiť foto.:mee:


Niečo podobné som robila minulý rok na šatách. Myslím tú vzorku na vrchu svetríka, ja som robila menšie "okienka", ale to nebude asi problém zväčšiť. Napíš mi mailovú adresu a ja ti to skúsim poslať. Tu to nedokážem prilepiť. Mám to aj v knihe vrzorov, ale pohľadám aj návod na tie šaty, tam bolo pekne rozpísané aj uberanie ku krku.
mirčiak
21.03.11,15:40
Zdravím, ja som tiež v štrikovaní začiatočník ale chcela by som sa naučiť pliesť sveter. Začala som ale skôr vestou len by som potrebovala niečo vysvetliť v návode istého časopisu. Píšu to dosť komplikovane a keďže ja sa až tak nevyznám, tak som z toho jeleň. Techniku štrikovania ovládam len by som chcela pomôcť s nasledovným: ide o zadný diel vesty a píšu už ku koncu toto "z každé strany ujmeme pro průramky 1x3, 1x2 a 1x1 oko" - tzn. že v jednom riadku spletiem na začiatku 3 oká aj na konci? druhý riadok zas spletiem na začiatku a na konci 2 oká atd? či zle chápem?
ďalej: "dopleteme rovně do celkové výšky 55 cm a ujmeme náramenice 2x3 oka" - ako to myslia tie 2x3 oka?
Ak vie niekto vysvetliť budem veľmi vďačná
Dáša_
21.03.11,15:46
Zdravím, ja som tiež v štrikovaní začiatočník ale chcela by som sa naučiť pliesť sveter. Začala som ale skôr vestou len by som potrebovala niečo vysvetliť v návode istého časopisu. Píšu to dosť komplikovane a keďže ja sa až tak nevyznám, tak som z toho jeleň. Techniku štrikovania ovládam len by som chcela pomôcť s nasledovným: ide o zadný diel vesty a píšu už ku koncu toto "z každé strany ujmeme pro průramky 1x3, 1x2 a 1x1 oko" - tzn. že v jednom riadku spletiem na začiatku 3 oká aj na konci? druhý riadok zas spletiem na začiatku a na konci 2 oká atd? či zle chápem?
ďalej: "dopleteme rovně do celkové výšky 55 cm a ujmeme náramenice 2x3 oka" - ako to myslia tie 2x3 oka?
Ak vie niekto vysvetliť budem veľmi vďačná

za začiatku riadku spetieš 3 očka, dopletieš do konca. V druhom riadku zase spletieš 3 očká,dopletieš do konca. Prídeš na to miesto, kde si s uberaním začínala a spletieš dve očka (to je 3. riadok). A takto postupuješ do konca uberania. Dopletieš do požadovanej výšky 55Cm
tam uberieš 3 očka, doštrikuješ. Z druhej strany tri očká. V treťom riadku 3 očká, v štvrtom riadku 3 očká.
mirčiak
21.03.11,15:54
za začiatku riadku spetieš 3 očka, dopletieš do konca. V druhom riadku zase spletieš 3 očká,dopletieš do konca. Prídeš na to miesto, kde si s uberaním začínala a spletieš dve očka (to je 3. riadok). A takto postupuješ do konca uberania. Dopletieš do požadovanej výšky 55Cm
tam uberieš 3 očka, doštrikuješ. Z druhej strany tri očká. V treťom riadku 3 očká, v štvrtom riadku 3 očká.

Aha ďakujem, takže to vždy len na začiatku riadku. Toto som nevedela či na začiatku a aj na konci alebo len na začiatku. Ešte som tak premýšlala na tých pleciach tam je napísané 2x3 očká uberať ako som uviedla vyššie, to sa nebude zošikmovať a zužovať tým uberaním? Lebo nejak mi to nesedí lebo potom píšu že zvyšné stredové očká ukončiť takže stred bude fajň dlhý a tie konce čo majú ísť cez plecia budú nejaké zúžené tým uberaním, neviem možno že asi to len uštrikovať a zbadám sama :) Ale neviem ako to bude vyzerať lebo to bude prvýkrát :D
Dáša_
21.03.11,16:39
no ve´d plecia potrebuješ, aby boli trochu zošikma. Nik namá rovné plecia
mirčiak
22.03.11,19:15
Ešte sa opýtam či sa rátajú do toho splietania hneď prvé očká? Lebo viem, že posledné napr. sa už neštrikuje len sa presunie na ihlicu k ostatným. A potom v druhom riadku sa ako prvé štrikuje. Ale napr. je celkom problém pri riadku, ktoré sa má začať obratko, toto presunuté oko sa ťažko tak začína.
lujza.j
22.03.11,19:25
Ešte sa opýtam či sa rátajú do toho splietania hneď prvé očká? Lebo viem, že posledné napr. sa už neštrikuje len sa presunie na ihlicu k ostatným. A potom v druhom riadku sa ako prvé štrikuje. Ale napr. je celkom problém pri riadku, ktoré sa má začať obratko, toto presunuté oko sa ťažko tak začína.

veď choď podľa rozpisu.posledné oko som robila a potom prvé len zhodila, potom ti vznikne taký pekný kraj, že keď zošívaš tak presne ti vychádzajú také dierky podľa ktorých šiješ. skús budeš spokojná;)
mirčiak
22.03.11,20:19
veď choď podľa rozpisu.posledné oko som robila a potom prvé len zhodila, potom ti vznikne taký pekný kraj, že keď zošívaš tak presne ti vychádzajú také dierky podľa ktorých šiješ. skús budeš spokojná;)

Vďaka no skúsim, len som si nie istá, či som to pochopila. Lebo s tými prvými a poslednými očkami mám mierny chaoz. A ja som v štrikovaní začiatočník, tak nie všetko chápem. :) Neviem presne, ako to myslíš zhodiť očko a či to tak robiť počas celej práce alebo len pri splietaní očiek, lebo splieta sa vždy na začiatku riadka a neviem, že či sa hned začína od prvého alebo sa splietajú až napr. od druhého očka. Ospravedlňujem sa za moju nechápavosť, ale je to ťažké sa takto sama učiť a nemá mi to kto ukázať :(.
lujza.j
22.03.11,20:22
Vďaka no skúsim, len som si nie istá, či som to pochopila. Lebo s tými prvými a poslednými očkami mám mierny chaoz. A ja som v štrikovaní začiatočník, tak nie všetko chápem. :) Neviem presne, ako to myslíš zhodiť očko a či to tak robiť počas celej práce alebo len pri splietaní očiek, lebo splieta sa vždy na začiatku riadka a neviem, že či sa hned začína od prvého alebo sa splietajú až napr. od druhého očka. Ospravedlňujem sa za moju nechápavosť, ale je to ťažké sa takto sama učiť a nemá mi to kto ukázať :(.

posledné oko spravíš vždy hladko to j jedno aké bude vychádzať no a potom ako prvé ho len dáš dolu z ihlice na druhú ihlicu. keď sa robia nejaké uberačky na rukávy tak vtedy uberáš tak si sa naučila, ale mimo toho to posledné oko skús ako ti napísala. samozrejme nie keď robíš šál, tam potrebuješ mať iný okraj taký ako si robila do teraz
mirčiak
22.03.11,20:37
posledné oko spravíš vždy hladko to j jedno aké bude vychádzať no a potom ako prvé ho len dáš dolu z ihlice na druhú ihlicu. keď sa robia nejaké uberačky na rukávy tak vtedy uberáš tak si sa naučila, ale mimo toho to posledné oko skús ako ti napísala. samozrejme nie keď robíš šál, tam potrebuješ mať iný okraj taký ako si robila do teraz

Ďakujem, už je to pre mňa zrozumitelnejšie :). To ja musím takto podrobne, lebo som si nebola istá, čo znamená "zhodiť oko". Takže pri uberačkách tie prvé očká preskakujem a začínam uberať až od druhého. Dúfam že tak som to pochopila správne. Ešte raz ďakujem a určite vyskúšam. :)
lujza.j
22.03.11,21:00
Ďakujem, už je to pre mňa zrozumitelnejšie :). To ja musím takto podrobne, lebo som si nebola istá, čo znamená "zhodiť oko". Takže pri uberačkách tie prvé očká preskakujem a začínam uberať až od druhého. Dúfam že tak som to pochopila správne. Ešte raz ďakujem a určite vyskúšam. :)

nie pri uberačkách nie:)
Kája.
23.03.11,10:49
Ahojte teraz po dlhej dobe som sa dala do pletenia a potrebovala by som pomôcť, neviem či sa dakto ochotný nájde, neviem si rady skúsim priložiť foto.:mee:


Neviem ako pokračuješ s týmto svetríkom, alebo našla som návod http://www.mimibazar.cz/navody.php
mirčiak
10.04.11,10:36
Zdravím, vie niekto poradiť, ako sa štrikuje anglické obratko? Našla som to v návode na sveter pri jednom vzore a nemám šajnu, ako sa to štrikuje. Anglické hladko viem ale obratko nie. Vie niekto poradiť? Alebo kde by som to mohla nájsť. Ďakujem
trisestri
10.04.11,10:48
mirčiak
11.04.11,06:06
http://prakticka-zena.blogspot.com/search/label/Pletieme%20pre%20deti

To je odkaz pre mňa? Lebo tam som nenašla ako sa pletie anglické obratko. Iba ak by som zle pozerala....
Zdenka 0705
11.04.11,06:26
pre mirčiak:
Tak tu som niečo našla, pozri sa na to :)
http://www.pleteniproradost.cz/index.php?option=com_content&task=category§ionid=5&id=20&Itemid=44
pre neznalé češtiny ;) je to oko obrace anglicky :---
mirčiak
11.04.11,06:45
pre mirčiak:
Tak tu som niečo našla, pozri sa na to :)
http://www.pleteniproradost.cz/index.php?option=com_content&task=category§ionid=5&id=20&Itemid=44
pre neznalé češtiny ;) je to oko obrace anglicky :---

Ahááá, takže to vypadá, že sa to pletie ako klasické obrátené očko, len sa vpichuje zľava doprava nie zprava do ľava. Ďakujeeem veľmi pekne. :)
vcielkaisr
11.04.11,07:04
hubatá
11.04.11,07:11
Jééj pletieme, pletieme dievčatá, musím sa do toho dať i ja: ešte nejakú starú bavlnu, prezriem ju čo-s čím skombinovať ......... inšpirovali ste ma. Ďakujem.mimotemy
Zdenka 0705
11.04.11,08:11
Musím povedať, že aj ja som sa tieto Vianoce dala do "oprašovania" pletenia a háčkovania. Momentálne fičím :D na háčkovaných štvorcoch, háčkujem veľký prehoz a chystám sa na háčkované kabelky, tiež zo štvorcov, no paráda.
Na nete je neuveriteľné množstvo inšpirácie.
hubatá
11.04.11,12:50
Ja som začínala nie s pletením ale s háčkovaním: ide to rýchlejšie, človek dostane "slinu" keď to rýchlo pribúda a vidí po pár riadkoch hneď výsledok. Krátke stĺpiky, prištrikovala som patenty 1/1 alebo 2/2 na ihliciach, zošilo sa a bolo. Vidím že tu spomínate "Praktickú ženu" - tak to sme sa o ňu bili v stánku, požičiavali sme si ju, obkresľovali. Boli tam veľmi dobré, zrozumiteľné popisy, už vypočítaná spotreba vlny, č. ihlíc a aj strih bol zrozumiteľný v cm a nie na štvorčekovom papieri. Najjednoduchšie sú raglánové rukávy, primeriavať podľa strihu aby sa človek nemusel vracať keď už má kus upleteného.
Normálne som pri vás znovu dostala chuť a idem pohľadať večer vlnu a ihlice .......
mirčiak
11.04.11,14:02
Mám ešte jednu otázku. Týka sa to síce háčkovania, ale možno sa to uvádza aj pri pletení. Keď mám návod na nejaký háčkovaný pulover, čo pre mňa znamená v návode uvedená hustota vzoru? Napr. je uvedená hustota vzoru: "16 ok začátku a 8,5 ř. = 10x10 cm". Mám si to vôbec všímať? A keď píšu háčik č. 5, znamená to priemer háčiku? Lebo som počula, že háčiky sú číslované inak ako ihlice. Neviem, či to môžem brať aj tak, ak je na priadzi uvedené číslo ihlice tak taký istý môžem použiť aj háčik - priemer.
Nella_2
11.04.11,14:09
Mám ešte jednu otázku. Týka sa to síce háčkovania, ale možno sa to uvádza aj pri pletení. Keď mám návod na nejaký háčkovaný pulover, čo pre mňa znamená v návode uvedená hustota vzoru? Napr. je uvedená hustota vzoru: "16 ok začátku a 8,5 ř. = 10x10 cm". Mám si to vôbec všímať? A keď píšu háčik č. 5, znamená to priemer háčiku? Lebo som počula, že háčiky sú číslované inak ako ihlice. Neviem, či to môžem brať aj tak, ak je na priadzi uvedené číslo ihlice tak taký istý môžem použiť aj háčik - priemer.
Hustota slúži na vyskúšanie, či budeš mať výsledný výrobok rovnakých rozmerov ako je v návode. Preto je dobré si na začiatok skúsiť upliesť ten "vzor" - napr. tých 16 očiek a 8,5 riadkov a to by ti malo dať 10 x 10 cm pleteniny. Podľa toho zistíš, či náhodou nemáš pridať nejaké očká a riadky alebo ubrať.
hubatá
13.04.11,04:44
Je to tam aj na to, že ak by si chcela použiť iný druh bavlny ktorá môže byť od odporúčanej o niečo tenšia alebo naopak zasa hrubšia. A keď si spravíš tento vzorník tak si aj spotrebu ľahko vypočítaš podľa kociek na strihu, ktoré tiež sú obyčajne o rozmeroch 10x10 alebo 5x5 cm. Ja som volakedy tieto vzorníky mala zošité ako knižku a slúžila mi ako katalóg keď som bola nerozhodná kde akú vzorku použiť. Škoda ..... vyhodila som ho.
katarina.j
13.04.11,05:20
Ja tiež rada pletiem, ale nie svetre a pod., ja len uplné drobnosti, napr. teraz som si plietla na vajíčka vyfuknuté čiapočky, vajíčku dala oči a ústa a je velkonočná ozdôbka. škoda len že neviem sem nahodiť fotky (resp.som to nejako neštudovala uplne ako sem niečo dať), už som aj rozmýšľala, čo by sa dalo vymyslieť napr. na vianočnú výzdobu z vlny-nemá niekto nejaké nápady. už som aj zisťovala na nete, ale stále mi dalo okenné výzdoby do okien a pletené nič.
(už som našla ako sa pridávajú prílohy, tak večer nahodim velkonočnu inšpiráciu-nejaku fotečku)
mirčiak
13.04.11,06:12
Hmmm vďaka za rady. A čo tá veľkosť háčika? Môžem použiť na priadzu taký priemer ako uvádzajú na priadzi odporúčanú hrúbku ihlíc? Alebo pri háčikoch je to inak?
Zdenka 0705
13.04.11,07:38
Myslím, že sama uvidíš, ako sa Ti s vlnou robí, ak máš vzor moc nahustený a zle sa Ti háčkuje, tak skús väčší háčik. Ak je vzor naopak riedky a očká vyťahané, tak použi menší háčik.
Ja to robím tak.
Zdenka 0705
13.04.11,07:42
Napríklad vlna Dora má napísané ihlice č. 3 - 3,5 a ja háčkujem háčikom 2,5.
A aby som vás trošku navnadila, odfotila som práve štvorčeky, ktoré teraz vyrábam a neviem sa od nich odtrhnúť :---:D.
Bude to deka alebo prehoz do spálne, alebo len tak na kreslo, zababušiť sa, keď bude chladno... ešte ma čaká kopec štvorčekov, ale už len tieto farby sa budú striedať, zháčujem nakoniec tou smotanovou
Tá tmavá farba nie je moc vidieť, je to taká baklažánová.
mirčiak
13.04.11,08:32
Napríklad vlna Dora má napísané ihlice č. 3 - 3,5 a ja háčkujem háčikom 2,5.
A aby som vás trošku navnadila, odfotila som práve štvorčeky, ktoré teraz vyrábam a neviem sa od nich odtrhnúť :---:D.
Bude to deka alebo prehoz do spálne, alebo len tak na kreslo, zababušiť sa, keď bude chladno... ešte ma čaká kopec štvorčekov, ale už len tieto farby sa budú striedať, zháčujem nakoniec tou smotanovou
Tá tmavá farba nie je moc vidieť, je to taká baklažánová.

Fúúúha veľmi pekne to vypadá, držím palce. :):--- A vďaka za rady. ;)
katarina.j
15.04.11,18:58
Ja tiež rada pletiem, ale nie svetre a pod., ja len uplné drobnosti, napr. teraz som si plietla na vajíčka vyfuknuté čiapočky, vajíčku dala oči a ústa a je velkonočná ozdôbka. škoda len že neviem sem nahodiť fotky (resp.som to nejako neštudovala uplne ako sem niečo dať), už som aj rozmýšľala, čo by sa dalo vymyslieť napr. na vianočnú výzdobu z vlny-nemá niekto nejaké nápady. už som aj zisťovala na nete, ale stále mi dalo okenné výzdoby do okien a pletené nič.
(už som našla ako sa pridávajú prílohy, tak večer nahodim velkonočnu inšpiráciu-nejaku fotečku)
Tak pripájam moje výtvory-veľkonočné vajíčka....:) (ak by to nevyšlo, ospravedlnujem sa, ale idem to nahodit po prvý krát)
jozka56
15.04.11,19:01
katarina.j tie Tvoje výtvory sú krásne, šibači budú mať radosť....alebo tvoji chlapci:)
trisestri
15.04.11,19:10
Tak pripájam moje výtvory-veľkonočné vajíčka....:) (ak by to nevyšlo, ospravedlnujem sa, ale idem to nahodit po prvý krát)

velmi pekné,ešte krajšie ako tieto http://mojerecepty.sk/vejce-s-cepickami.html
Tieto motívy sa velmi už nevyskytujú,si šikovná a zručná-možeš ist na výstavy predvadzat rozné velkonočné techniky.
katarina.j
15.04.11,19:16
velmi pekné,ešte krajšie ako tieto http://mojerecepty.sk/vejce-s-cepickami.html
Tieto motívy sa velmi už nevyskytujú,si šikovná a zručná-možeš ist na výstavy predvadzat rozné velkonočné techniky.
Dakujem...inak niekto preferuje viac papier - nie su škaredé ani tieto-vidíš dobrý nápad, ako zabaviť decká...:)len nejako im stále prasknú vajíčka:)
Práve dnes doniesol syn zo školy vajíčko čo ozdobovali- látkami - vystrihli rôzne tvary (trojuholnik, koliesko, kocku) a to nalepili na vajíčko, tiež to bolo zaujímavé...no na to, že som mu dala 3 vajíčka a doniesol AŽ jedno:mad: pochopitelne druhé vajíčko dala učitelka tomu-kto nemal a tretie to bolo také velké (na výšku cca 10cm) si vzala p.učiteľka, lebo také vajíčko este nevidela a je krásne.... no netrafí ma....ja fukam jak debil pre druhých....a to mi syn povedal, že vela detí nemalo vajíčka....tak som sa pýtala manžela, či ženy v BA nevedia, čo je to vyfuknut vajíčko....:eek:kto vie....v čom bol problém s vajičkami....
katarina.j
15.04.11,19:17
jozka56: Dakujem, tak snažila som sa trosku...to som našla na nete a prispôsobila si to po svojom...trocha....mimochodom, mojim chalanom "postačia eura" a nie vajíčka...ale nie, oni sa potešia kinderku (kinder-vajíčku) alebo čokoládke....vdaka, že mám skromné deti....
hubatá
16.04.11,04:47
Odpoveď pre katarínu j.: v lenivosti bol problém !!!
hubatá
16.04.11,04:48
Aké sú zlaté tie vajíčka s čiapkami !!! To je perfektný nápad!
Zdenka 0705
16.04.11,04:55
Katarína.j, veľmi chutné vajíčka, pekná práca :)
culinka
27.04.11,06:56
Poradí mi prosím niekto, či existuje nejaký časopis, kde sú návody na štrikovanie?
melbak
29.04.11,17:38
nepises, co konkretne potrebujes, ale jeden tip mam www.garnstudio.com
Valcake
30.04.11,12:34
culinka, skús zájsť do antikvariátu tam nájdeš určite lacnejšie, ale určite sú aj v PNS stánkoch...
babka - ježibabka
30.04.11,16:52
mimotemyVonku leje a leje a ja tu sedím a čítam. Niekedy som ponerne veľa štrikovala, ale už to nerobím. Ale vidím, že tu máte také milučké drobnôstky a pre inšpiráciu na háčkovanie Vám prihodím výtvor mojej rodiny z Moravy, ktorý som dostala majlom.
Marikaby
31.07.12,07:58
Zaujímavé modely na pletenie spolu s návodom v českom jazyku nájdeš na stránke:

http://www.garnstudio.com/

Sú to zahraničné modely - zaujímavé, inšpirujúce,....
Ja som už vytiahla ihlice a pletiem. Ďalšie modely som si vytlačila a sú v poradí....:)
Dagmar1971
31.07.12,08:05
http://maceska-forum.sux.cz/


Stránka, kde milovníčky ručných prác nájdu veľa zaujímavého. Stačí sa prihlásiť :)
Llívia
03.08.12,06:35
Zaujímavé modely na pletenie spolu s návodom v českom jazyku nájdeš na stránke:

http://www.garnstudio.com/

Sú to zahraničné modely - zaujímavé, inšpirujúce,....
Ja som už vytiahla ihlice a pletiem. Ďalšie modely som si vytlačila a sú v poradí....:)
Máš odo mňa 999x užitočné :) Návody sú perfektné!!! Pozrela som nejaké z kategórie "Baby" a celé "Hračky" - no, nejaké zvyšky vĺn doma nájdem, teraz ešte nájsť čas.

V angličtine je tam oveľa viac návodov - hladko, obratko, očko, riadok, kr. stĺpik, dl. stĺpik sa po anglicky povie...? Nič viac k tomu netreba :---

Podobné stránky: http://www.lionbrand.com/cgi-bin/patternFinder.fcgi?/ alebo http://www.knittingdaily.com/media/tags/Interweave+Free+Knitting+Pattern/default.aspx?PageIndex=1 - je nutná registrácia, ale návody by mali byť zadarmo (ale len v angličtine :-( ).
Zdenka 0705
03.08.12,06:38
je tam aj preklad, skús pohľadať, ak nie, ozvi sa, z hlavy si teraz nespomínam, kde to presne je
lujza.j
03.11.12,14:35
tak už ma to zase draplo, idem si toto "spichnúť" :D
http://static.sashe.sk/photos/b/1/0/5/1/b-1051496_25a08ecb7f.jpg
DanielaSL
03.11.12,15:22
A mňa najnovšie chytilo toto :
lujza.j
03.11.12,15:25
A mňa najnovšie chytilo toto :
fíha ..pekné-zaujímavé, ako na to?
DanielaSL
03.11.12,15:35
Lujzi jednoducho....stačí zohnať vlnu na volánkový šál..teraz ju majú všade..ale dá sa aj objednať tu :

http://www.presikovneruky.sk/ a potom už len nahodiť 8 očiek a pliesť stále hladko..... Ide to veľmi rýchlo.
Zdenka 0705
03.11.12,15:50
a ja práve dokončujem toto http://fizule71.blogspot.sk/2012/10/neco-pro-velky-holky-nakrcnik.html
...možno už aj dnes pri Avatare :)
lujza.j
03.11.12,16:09
no ja mám vlnu ešte z minulého roka, požičala som si ihlice č.12, resp. ich kamoška kúpila a požičala...a kupovala som ju na mega šál, ale mám obavu či to bude stačiť, tak možno niečo popáram a skombinujem...
lujza.j
03.11.12,16:10
fajné...
Zdenka 0705
03.11.12,16:13
hlavne vzdušné a zároveň aj teplé, Lenka tam má aj iné návodíky, šikuľka je to
avalik
03.11.12,16:13
poraďáčky, vlnu kupujete v obchode alebo cez internet? ... v BA máte osvedčenú predajňu?
Zdenka 0705
03.11.12,16:13
a sľúbila aj bezprstačky, tak čakám :)
lujza.j
03.11.12,16:17
poraďáčky, vlnu kupujete v obchode alebo cez internet? ... v BA máte osvedčenú predajňu?
ja som moju.... ..pri Justičáku, ale ona nevie čo za ňu pýtať, ale má tam takúto:eek: ja som kedysi dávno až pradávno z vlnap.cz, ale ked majú dievky lepší zdroj budem rada:)
Zdenka 0705
03.11.12,16:19
u nás je celkom dobrý výber, tak v obchode
wagner
03.11.12,16:20
a ja práve dokončujem toto http://fizule71.blogspot.sk/2012/10/neco-pro-velky-holky-nakrcnik.html
...možno už aj dnes pri Avatare :)

Ja veľmi háčkovať nemusím, aj keď viem. Radšej štrikujem.
Zdenka 0705
03.11.12,16:25
Ja veľmi háčkovať nemusím, aj keď viem. Radšej štrikujem.
ja som kedysi ozaj len štrikovala, aj keď základy háčkovania som vedela, no teraz mi čím ďalej, tým viac, to háčkovanie vyhovuje a páči sa mi, ale aby som nevyšla z cviku, idem štrikovať ponožky na dvoch ihliciach
asedma
03.11.12,16:26
tak už ma to zase draplo, idem si toto "spichnúť" :D
http://static.sashe.sk/photos/b/1/0/5/1/b-1051496_25a08ecb7f.jpg

tak toto sa aj mne paci, lui mas aj postup ?, ci len od oka ides na to..:confused:
wagner
03.11.12,16:33
ja som kedysi ozaj len štrikovala, aj keď základy háčkovania som vedela, no teraz mi čím ďalej, tým viac, to háčkovanie vyhovuje a páči sa mi, ale aby som nevyšla z cviku, idem štrikovať ponožky na dvoch ihliciach

Ponožky som ešte nerobila, môžeš mi poslať návod prosím Ťa? Pretože to čo ponúkajú na webe sa dá stiahnuť, ale nie uložiť a ja nemám funkčnú tlačiareň.
lujza.j
03.11.12,16:51
nemám...idem len od oka...
lujza.j
03.11.12,16:53
mne minulý rok v robote jedna pani uháčkovala na stromček biele snehové vločky, je to veľmi pekné...teda aspoň mne sa to ľúbi a videla som aj zvončeky.
wagner
03.11.12,16:55
mne minulý rok v robote jedna pani uháčkovala na stromček biele snehové vločky, je to veľmi pekné...teda aspoň mne sa to ľúbi a videla som aj zvončeky.

Ja už stromček nerobím - pre mňa sa to neoplatí. Nerobím si zbytočnú robotu. Dám do váze vetvičku a vôňa vianoc je zaručená.:)
lujza.j
03.11.12,16:59
Ja už stromček nerobím - pre mňa sa to neoplatí. Nerobím si zbytočnú robotu. Dám do váze vetvičku a vôňa vianoc je zaručená.:)
mimotemytento rok ani ja, stromček mi ostal od minulých vianoc:D mám ho v spálni tak mi nezavadzal ani fyzicky ani očne....vymením guľky, čo som si kúpila, trošku ometiem a hotovo....
Zdenka 0705
03.11.12,17:07
ja mávam perníčky a slamenné ozdoby, ale háčkované ozdoby sú krásne!
Rozalka
03.11.12,17:08
A mňa najnovšie chytilo toto :


tak už ma to zase draplo, idem si toto "spichnúť" :D


Jedna aj druhá ste šikuľky, klobúk dole. ...
Ja viem aj štrikovať, háčkovať, paličkovať, no na tie šály pozerám ako puk do duba, najmä ten volánkový, čumím, čumím, ale spraviť by som to asi nevedela. Ono sa to aj hovorí: "kto umí, umí, kto neumí, čumí".
lujza.j
03.11.12,17:11
Jedna aj druhá ste šikuľky, klobúk dole. ...
Ja viem aj štrikovať, háčkovať, paličkovať, no na tie šály pozerám ako puk do duba, najmä ten volánkový, čumím, čumím, ale spraviť by som to asi nevedela. Ono sa to aj hovorí: "kto umí, umí, kto neumí, čumí".
hmm...... tak to si teda iná Pani ked vieš paličkovať, krásne vecičky sú paličkované....to sa nedá porovnať;)
Rozalka
03.11.12,17:18
hmm...... tak to si teda iná Pani ked vieš paličkovať, krásne vecičky sú paličkované....to sa nedá porovnať;)
NO áno, akosi času nie je na to .... a potom to hrbenie sa nad tým, tiež neprospieva chrbtici (tak sa radšej hrbím nad PC ;))
lujza.j
03.11.12,17:30
NO áno, akosi času nie je na to .... a potom to hrbenie sa nad tým, tiež neprospieva chrbtici (tak sa radšej hrbím nad PC ;))
ked všecky tieto robotky sú o hrbení a o paprčkách:(
DanielaSL
03.11.12,20:39
Rozalka to je taká vlna..tam nerobíš nič, len pletieš stále 8 očiek hladko a vlna robí aj volániky aj tú sieťku....
Rozalka
07.11.12,14:39
A mňa najnovšie chytilo toto :
Danka, už máš poštrikované? ako sa darilo?
Premýšľam, že by som pre moje "skoro" nevestičky na vianoce dačo zbuchla (asi majú ORĽ ;) )
DanielaSL
07.11.12,20:33
Jáj tu mi píšeš ... Mám tri hotové, štvrtý robím..a 6 klbiek čakám poštou... Ide to veľmi rýchlo...popri inom ...účtovaní, prác doma sem tam posedím a porobím a za deň to mám. Na FB mám všetky tri....
DanielaSL
07.11.12,20:43
Tu je inak ,kto by chcel , celkom dobrý návod ........http://www.mimibazar.cz/navod.php?id=8130&order=1
danushka
07.11.12,21:29
S ihlicami plagiátorčím tu http://www.sashe.sk/IngK/moje/damske-pletene-svetriky, už nás to doma zas chytilo...
Samozrejme, že to nikdy nie je kópia, vždy je to niečo iné, čo sa odrazu v paprčkách a hlavičkách s ihlicami zrodí :D.
Pred dvomi rokmi som skupovala zbytkovú vlnu na bazoši, nazháňalo sa toho za tri veľké vrecia a verte-neverte, s dcérou už pomaly nemáme vlnu. A keď tak pozriem, počom IngK svoje nádherné dielka predáva a vôbec sa cene nečudujem, tak sme s dcérou už vytvorili riadnu hodnotu...
Takže milé dievčatá, pokochajte sa, je na čo pozerať :)
kukučka
07.11.12,21:39
chcela by som tie svetre vidieť po desiatich praniach...
Rozalka
08.11.12,06:57
Jáj tu mi píšeš ... Mám tri hotové, štvrtý robím..a 6 klbiek čakám poštou... Ide to veľmi rýchlo...popri inom ...účtovaní, prác doma sem tam posedím a porobím a za deň to mám. Na FB mám všetky tri....
Ja na FB nechodím .... a je to ľahké? prídem na to?
DanielaSL
08.11.12,08:43
Rozálka samozrejme..veď len nastrkáš ihlicu do tých očiek, a už len pletieš stále hladko..len treba si vždy dať vlnu dozadu, aby vpredu vytvorila volánik...
Kukni na ten návod, tam je to pekne zobrazené...
wagner
08.11.12,12:06
Rozálka samozrejme..veď len nastrkáš ihlicu do tých očiek, a už len pletieš stále hladko..len treba si vždy dať vlnu dozadu, aby vpredu vytvorila volánik...
Kukni na ten návod, tam je to pekne zobrazené...

Danielka, to sa musí pliesť zo špecialnej vlny? Alebo z hocjakej? A kde tú vlnu objednávaš a koľko to stojí?
DanielaSL
08.11.12,12:29
Áno..je to špeciálna vlna, je to taká ako keby sieťka...sú rôzne druhy. Ja som ju kúpila u nás v obchode...aj s ihlicami :), lebo mi hneď nahodili očká a ukázali prvý riadok. Kúpila som zn. Eden, Klaudie a Verona. Tu prikladám ešte raz linky, kde sa dá objednať z netu . Maruška54 odtiaľ objednala a teraz už aj ja, lebo v obchode majú prebraté....hold hit... a tiež link s návodom. Inak ja to začínam inak..jednoduchšie, urobím si na konci len uzlík a za ním potom už nastrkám ihlicu do vlny..takže vlastne mám ako keby nahodené očká a už len pletiem dookola stále hladko.
Takže štrikujte....ja mám rozrobený štvrtý....

http://www.presikovneruky.sk/
http://www.mimibazar.cz/navod.php?id=8130&order=1
DanielaSL
08.11.12,12:30
Eden stálo klbko 5,20 a ostatné niečo cez 3 €- Ale Eden je 150 g klbko.
Belanova100
08.11.12,13:17
Ahoj,
návod ti priamo nedám, ale zkúste sa pozriet na české stranky www.mimibazar.cz (http://www.mimibazar.cz) alebo na http://www.garnstudio.com Tam sa dá nájst vela dobrých návodov.
drobeceva
09.11.12,11:04
šáááálomáááánia...včerajší výtvor :)
Zdenka 0705
09.11.12,11:52
... asi je to teraz ozaj hit, včera na prime mala taký šál aj pani K. Fialová a Andersíková - ináč by som si nevšimla, ale po Danielkinom príspevku som ten šál u nich hneď zaregistrovala :)
Zdenka 0705
09.11.12,11:52
Evi, paráda
wagner
09.11.12,21:57
Pozerala som to aj ja, videla som ich
kukučka
19.11.12,21:16
Kapucňa
Videla som kapucňu robenú podobne, ako sa pletú ponožky, taká určite nebude padať z hlavy.
AlaNR
20.11.12,09:42
Jéééj, aj tu štrikujeme? Ja moju šálikovú prvotinu veselo nosím, všetky baby sa vypytujú, odkiaľ ho mám, tak hrdo hovorím, že sama som si uštrikovala :D
Teraz čakám, kedy galantérky dostanú tovar, lebo sme všetko vykúpili :D
Rozalka
20.11.12,11:51
Ja som si kúpila 2 druhy vlny, na jednej sú odporučené ihlice 8-9 a na druhej 9-10, tak som si kúpila ihlice 9, no zdá sa mi, že tá pletenina nie je taká pekná kompaktná ako na videu, ktoré som videla na "jútjub". Aké máte ihlice? mám si kúpiť menšie ihlice? doma mám max 5.

PS: balíček s vlnou prišiel včera, k vlne som sa dostala včera večer, tak cca okolo 22, nemala som možnosť viacej experimentovať.
DanielaSL
20.11.12,12:10
Rozalka aký druh vlny to máš? Ja obvykle všetky pletiem na č. 8 , ale mám aj také husté sieťky, ktoré robím na č. 5.
AlaNR
20.11.12,12:30
Ja mám frilly tá má také menšie očká, alebo aj Argentinu, t má veľké.

Obidve pletiem na 5,5 ihliciach. Podľa mňa je to jedno, hlavne, aby to z ihlice nespadlo :D
Zita5
20.11.12,12:35
Ja na FB nechodím .... a je to ľahké? prídem na to?

Rozalka , však asi v téme Nitra si prehliadla príspevok :D:)
AlaNR
20.11.12,12:42
bude názorná ukážka - vlna a ihlice tajne do tašky :D
Rozalka
20.11.12,16:42
Rozalka aký druh vlny to máš? Ja obvykle všetky pletiem na č. 8 , ale mám aj také husté sieťky, ktoré robím na č. 5.

Veronu a Klaudiu, tak to mám dať na menšie ihlice? tak načo tam píšu 8-9 resp. 9-10?
Rozalka
20.11.12,16:43
Rozalka , však asi v téme Nitra si prehliadla príspevok :D:)
Zitkáááááá, to som písala pred 12 dňami ... potom som čakala, že mi príde vlna.
Rozalka
20.11.12,20:29
Podľa videa som to zobrala na 5 očiek. Skúšali ste aj viacej? je potom ten šálik taký robustnejší?
Takto mi vznikol šál dlhý cca 180 cm, dvojmo preložený na krku robí pekné "žabó"
drobeceva
21.11.12,05:59
Rozálka, z Verony som robila na hrubých drevených ihliciach a na 8 očiek. Klaudiu nepoznám. Priložím foto...ten ružovo-fialový je priadza s malými očkami, tak ten som robila tiež na 8 očiek ale na menších ihliciach /asi 5/
Zita5
21.11.12,06:01
Evka si šikuľka , ja sa toho veru bojím :D
drobeceva
21.11.12,06:05
Zitka, ďakujem...neboj, nič strašné to nie je. Tiež som mala obavy, pokiaľ som pozerala video. Ale keď som pozháňala priadzu, zobrala ihlice, stačila mi "hot line Daniela" :D a už to šlo. Za večer jeden šálik urobíš. Je to úplne jednoduché. Akurát sa mi zle robila z TRIA, má to malé očká a prekladáš tri farby po 3-4 riadkoch, aby sa pekne farby ukladali.
Tie šáliky sú hlavne o farbách. Čo iná priadza, to iný efekt. Takže s chuťou do toho a potom sa pochváľ.
AdaMtiM
21.11.12,06:12
Evka - môžem Ti poslať objednávku?:confused: Pre začiatok také 4 - 5 ks /idú Vianoce...treba darčeky../. Ja som na toto ľavá - ak dáš dobrú cenu, rozbehnem rovno veľkoobchod .....:D.
Je to skutočne krásne, klobúk dole - len oči vyvaľujem :eek: ! Šikulka
DanielaSL
21.11.12,07:55
Keby jeden..z tých druhov ako Verona robím už za večer dva...
DanielaSL
21.11.12,08:01
Dievčatá momentálne robím trinásty... 6 šálikov už má svojho majiteľa, siedmy nosím ja...a nejaké čakajú na Vianoce. Ale dnes som práve cez net objednala iné druhy... aby som pre seba nemala všetky rovnaké. A ešte mám nejaké vyrobiť ako darček.
Rozálka .... Verona aj Klaudia sa robia na takých veľkých ihliciach, lebo majú veľké očká. Veronu rob na 8 očiek, ale Klaudiu daj viac....lebo z nej mi vyšiel dlhý a úzky šálik, keď som to robila na 8. Tie druhy ako Carmen, Trio sa robia mne horšie, lebo majú také mini očká a treba potom aj menšie ihlice na ne. Ale zase je to iná kvalita a aj ináč to vyzerá.
drobeceva
22.11.12,17:04
kolegynka si vybrala takýto :)
Rozalka
22.11.12,17:11
kolegynka si vybrala takýto :)
hmmm, krásny! si šikuľka! to máš argentínu? aký typ?
drobeceva
22.11.12,17:15
áno, Argentína...na 8 očiek, ihlice č. 6, dĺžka 123 cm.
Rozálka, prilož aj Ty ...veď aj Ty si šikulka :), viem, že si už uštrikovala
calawen
22.11.12,20:14
baby, navnadili ste ma, na nete som našla, kúpim 1-2 klbká a vyskúšam urobiť šálik :)
Rozalka
23.11.12,06:46
áno, Argentína...na 8 očiek, ihlice č. 6, dĺžka 123 cm.
Rozálka, prilož aj Ty ...veď aj Ty si šikulka :), viem, že si už uštrikovala
Ja som robila z Verony, jeden na 5 očiek vyšiel 180 cm, druhý na 8, ten má 125 cm. Teraz robím z Klaudie, hodila som na 11 očiek, zatiaľ mám tak 15 cm, priadza efektne vyzerala na nete, ale teraz sa mi už tak veľmi nepáči.
Po dokončení prihodím fotky všetkých 3.
Kam chodíte na argentínu? U nás je vypredaná.
DanielaSL
23.11.12,07:10
A budeš objednávať potom ďalšie..ako ja...
DanielaSL
23.11.12,07:54
Rozalka skús sa zaregistrovať tu : www.galanteriaivana.sk , momentálne nemajú..ale za pár dní majú dostať.
asedma
27.11.12,17:15
Ja som robila z Verony, jeden na 5 očiek vyšiel 180 cm, druhý na 8, ten má 125 cm. Teraz robím z Klaudie, hodila som na 11 očiek, zatiaľ mám tak 15 cm, priadza efektne vyzerala na nete, ale teraz sa mi už tak veľmi nepáči.
Po dokončení prihodím fotky všetkých 3.
Kam chodíte na argentínu? U nás je vypredaná.

Dnes som kupila v galanterke oproti mlynom, mali rozne farby, vatsinou jednofarebne. Predavacka mi dala k tomu navod, no ale neviem sa z toho vysomarit. Zacala som robit na ihliciach c.4, na 7 ociek, lenze som to mala malo take volankove:confused:, tak som vyparala. Pozrela som videa na nete, len moc mi nefungovali a tam to robili aj s hacikom.
Rozalka ako si robila ty ? nemozes prilozit foto :eek:
Rozalka
27.11.12,17:23
Dnes som kupila v galanterke oproti mlynom, mali rozne farby, vatsinou jednofarebne. Predavacka mi dala k tomu navod, no ale neviem sa z toho vysomarit. Zacala som robit na ihliciach c.4, na 7 ociek, lenze som to mala malo take volankove:confused:, tak som vyparala. Pozrela som videa na nete, len moc mi nefungovali a tam to robili aj s hacikom.
Rozalka ako si robila ty ? nemozes prilozit foto :eek:
Ja som ešte argentinu nemala, robila som s Veronou a Klaudiou.
Akú značku si kúpila?
To si bola v galantérke vedľa špinavca?

Ja som si najprv pozrela toto video: http://www.youtube.com/watch?v=izDH51UmWNM&feature=relmfu
wagner
27.11.12,17:49
Mala som hotový šál - asi jeden meter. A ihlica sa mi vytiahla, ja som potiahla a už je polovica šála spustená :mee: A to neviem či sa mi to podarí znovu navliecť - žiaľ je to čierny šál. Tak som to odložila a uvidím, čo sa mi podarí zajtra zachrániť niečo z neho.:eek: To bola moja dnešná robota :mee:(som chorá a iné som robiť nemohla) :confused: vlna je Argentina.
Rozalka
27.11.12,17:52
No áno, je to nešťastie tých veľkých očiek .... snáď sa ti to podarí opraviť. Držím "palčoke".
wagner
27.11.12,18:01
Ďakujem, uvidím čo sa mi po svetle podarí "chytiť"
Rozalka
27.11.12,18:15
áno, Argentína...na 8 očiek, ihlice č. 6, dĺžka 123 cm.
Rozálka, prilož aj Ty ...veď aj Ty si šikulka :), viem, že si už uštrikovala
:)
Klaudie na 11 o
Verona na 5 o
Verona na 6 o
VieraPopluharova
27.11.12,18:30
Dievčnce,

tak som sa konečne i ja pustila do pletenia volánkového šálu, ale keďže u nás mali len tú najjemnejšiu priadzu s malinkými očkami, tak mi moje očká idú už krížom.....vraj 2 za deň, som rada, že urobím pár riadkov za deň, neviem či ho budem mať do vianoc???? Ale ak by Ste zháňali priadzu tak som našla jeden netový obchod "šikovnéruky" a tam majú tieto priadze všelijaké tak som si objednala odtiaľ.
VieraPopluharova
27.11.12,18:30
Krásny...
Rozalka
27.11.12,21:22
Ja som si posledne kúpila Frilly, teraz som spravila č. 81, je to krásna farebná kombinácia.
Priložím, keď spravím aj tie ďalšie (87 a 83) ...
DanielaSL
28.11.12,07:48
Ja teraz robím z Diny...je iná..pekná, zaujímavá , ale asi sa mi robí najhoršie a pomaly pribúda...
asedma
28.11.12,12:21
Ja som ešte argentinu nemala, robila som s Veronou a Klaudiou.
Akú značku si kúpila?
To si bola v galantérke vedľa špinavca?

Ja som si najprv pozrela toto video: http://www.youtube.com/watch?v=izDH51UmWNM&feature=relmfu

Kupila som argentinu, len tu znacku dostali vedla spinavca. Fajnovo, ze aspon toto video sa mi da pozriet do konca, takze idem na to, ale zacnem robit na 8 ociek, lebo na 5 sa mi zda, ze bude dlhy a uzky..uvidim..dakujem Rozalka
asedma
28.11.12,12:23
pekna kombinacia farieb, paci sa mi, takuto som nevidela
wagner
28.11.12,13:03
Mala som hotový šál - asi jeden meter. A ihlica sa mi vytiahla, ja som potiahla a už je polovica šála spustená :mee: A to neviem či sa mi to podarí znovu navliecť - žiaľ je to čierny šál. Tak som to odložila a uvidím, čo sa mi podarí zajtra zachrániť niečo z neho.:eek: To bola moja dnešná robota :mee:(som chorá a iné som robiť nemohla) :confused: vlna je Argentina.

Tak dnes som nad tým maturovala a našťastie sa mi podarilo nabrať všetky očká - a to po dlhej úmornej pátračke kde ich mám "chytať" :confused: Pokračovať v štrikovaní budem asi až zajtra.
wagner
28.11.12,13:04
Aj ja mám Frilly kombináciu biela-šedá -čierna
Rozalka
28.11.12,13:23
Kupila som argentinu, len tu znacku dostali vedla spinavca. Fajnovo, ze aspon toto video sa mi da pozriet do konca, takze idem na to, ale zacnem robit na 8 ociek, lebo na 5 sa mi zda, ze bude dlhy a uzky..uvidim..dakujem Rozalka
Anka, keď som ťa tu čítala, hneď som vybehla, mám to len za rohom (odmerala som: 260 krokov), aj som si kúpila fialkastú s ružovými nopkami a modrú. Ešte neviem, kto bude adresát.
8 očiek asi bude veľa, daj 6, aby si to zas nemala moc krátke!
Ešte som sa v sobotu dozvedela aj "zlepšovák", na začiatku nabrať očká aj na boku (na prestrihu) a tým odpadne uzatváranie spodnej časti.
asedma
28.11.12,16:29
Anka, keď som ťa tu čítala, hneď som vybehla, mám to len za rohom (odmerala som: 260 krokov), aj som si kúpila fialkastú s ružovými nopkami a modrú. Ešte neviem, kto bude adresát.
8 očiek asi bude veľa, daj 6, aby si to zas nemala moc krátke!
Ešte som sa v sobotu dozvedela aj "zlepšovák", na začiatku nabrať očká aj na boku (na prestrihu) a tým odpadne uzatváranie spodnej časti.
Rozalka, som rada, ze si dostala. Ja som zobrala zatial len jedno klbko ciernej s modrymi dobkami na skusku a celkom dobre mi to ide, zacina sa mi to pacit, budem mat darcek pre buducu nevestu. Zacala som na 8 a ostalo mi 7, neviem asi som niekde spojila dve dokopy, mam uz polku hotovu, zajtra dokoncim a pojdem si kupit aj pre seba a druhu nevestu. Dufam, ze sa neminula.
Vdaka za zlepsovak
DanielaSL
29.11.12,07:50
A ja som mala včera návštevu....kamošku s dvomi deťmi..a neviem veru ktorému sa to podarilo, vytiahnuť mi ihlicu zo šálika....tak asi 3/4 metra z Diny....som večer párala a robila nanovo...Uff....a dnes...som si presne to isté urobila sama..takže do tretice, všetko dobré ?!?
asedma
30.11.12,20:04
Moje prve dva saliky hotove. Dufam, ze sa budu dievcatam pacit. Skoda, ze sa biela minula.
veruska
30.11.12,21:43
veľmi pekné, Anka.
Majka40
01.12.12,12:38
neviem, či to tu už nie je, ale skúsili ste volánkový šál háčkovať? je to oveľa jednoduchšie, ako s ihlicami a za 45 minút ho máte hotový ... zvládnu to naozaj aj začiatočníčky
asedma
01.12.12,12:41
dakujem veruska
wagner
01.12.12,15:55
Tak šál z Frily - bielo,čierno, šedá ja hotový. Spravila som ho včera poobede - nemala som pojazdný PC, tak som zabíjala čas. Keby nebolo internetu, tak by mi ani vlna nestačila.:D Šál je pekný, večer ho obdivovala kamarátka, dnes som sa s ním vytiahla na nákup.:D
wagner
01.12.12,15:55
Pekné
pepsikova
01.12.12,15:57
...štrikovačky, neviete náhodou niektorá tento vzor?..špekulujem nad ním už druhý deň, kedysi som mala z takého šál, ale dáávno a teraz by som si potrebovala spomenúť, ako sa to štriká-ale any za svet!..

http://www.fler.cz/zbozi/maxinakrcnik-atramentovy-3002943
wagner
01.12.12,16:01
To je háčkovaný a to nie je moja silná stránka. Ja radšej štrikujem, toto teda neviem
Zdenka 0705
01.12.12,16:34
Pozerám, že sa nám to tu pekne "rozštrikovalo" :D ... som sa dnes vrátila z liečenia, naučila som sa ponožky na 2 ihliciach, tento volánkový šál by som tiež už zvládla, ale vlna bola absolútne a beznádejne nedostatkový tovar v PD, tak som nakúpila bambuľkovú a "uháčkovala" asi 7 šálikov z tej, spolubývajúce som naučila šúľať ruličky z papiera a robiť adventené venčeky, prečítala 2 knihy, vylúštila spústu sudoku a krížoviek ... no a konečne som už doma :) ...
mimotemy... a poznáte ten vtip o tygriciach, leviciach a somáriciach v kúoeľoch? .... :D:D:D
zajtra skúsim odfotiť tie šáliky, jeden je hotový maximálne za 15 minút ;)
Antea
01.12.12,16:44
...štrikovačky, neviete náhodou niektorá tento vzor?..špekulujem nad ním už druhý deň, kedysi som mala z takého šál, ale dáávno a teraz by som si potrebovala spomenúť, ako sa to štriká-ale any za svet!..

http://www.fler.cz/zbozi/maxinakrcnik-atramentovy-3002943
Zdá sa mi hačkovaný, tuniskou technikou:dlhý háčik, nabrať potrebný počet očiek a zľava do prava hačkovať až na jedno očko, znovu naberať atď.
asedma
01.12.12,16:45
...štrikovačky, neviete náhodou niektorá tento vzor?..špekulujem nad ním už druhý deň, kedysi som mala z takého šál, ale dáávno a teraz by som si potrebovala spomenúť, ako sa to štriká-ale any za svet!..

http://www.fler.cz/zbozi/maxinakrcnik-atramentovy-3002943

pepsi nasla som video, kukni na toto, hadam je to ono..
http://www.youtube.com/watch?v=Hmo2QiOsi-A
pepsikova
01.12.12,16:46
Zdá sa mi hačkovaný, tuniskou technikou:dlhý háčik, nabrať potrebný počet očiek a zľava do prava hačkovať až na jedno očko, znovu naberať atď...

..vyskúšam..ďakujem za tip..
pepsikova
01.12.12,16:46
pepsi nasla som video, kukni na toto, hadam je to ono..
http://www.youtube.com/watch?v=Hmo2QiOsi-A

..nie, mojík, toto poznám a viem to štrikovať, ale nie je to ono..dííky..
Valcake
01.12.12,16:47
Antea
01.12.12,16:48
Moje prve dva saliky hotove. Dufam, ze sa budu dievcatam pacit. Skoda, ze sa biela minula.
Pozri v Polygóne, alebo na pešej vo dvore.
pepsikova
01.12.12,16:50
Zdá sa mi hačkovaný, tuniskou technikou:dlhý háčik, nabrať potrebný počet očiek a zľava do prava hačkovať až na jedno očko, znovu naberať atď...

..mojík, mohlo by to byť ončo!..

http://valinka.wz.cz/2010/09/tuniske-hackovani.html
Valcake
01.12.12,16:53
...Veronika, nie je to ono...;)

http://fizule71.blogspot.sk/2012/10/neco-pro-velky-holky-nakrcnik.html

..vidíš, už som ti to poslala ..asi to isté..
asedma
01.12.12,17:00
dakujem, skocim pozret aj tam
Antea
01.12.12,17:08
Antea
01.12.12,17:18
Zdenka 0705
02.12.12,13:20
Bambuľka sem, bambuľka tam ..... :)
možno sa vám zapáčia aj tieto, postup mám odtiaľto http://www.mimibazar.cz/navod.php?id=5762
je to veľmi jednoduché, rekordne uháčkované /sú to len retiazkové očká/. Tu sú moje darčeky, biely, fialový a ružový je len z 1/2 klbka.
Zdenka 0705
02.12.12,13:32
.. a ešte nákrčník /pre Majkas/
Antea
02.12.12,13:41
Bambuľka sem, bambuľka tam ..... :)
možno sa vám zapáčia aj tieto, postup mám odtiaľto http://www.mimibazar.cz/navod.php?id=5762
je to veľmi jednoduché, rekordne uháčkované /sú to len retiazkové očká/. Tu sú moje darčeky, biely, fialový a ružový je len z 1/2 klbka.

z bielej bambuľky som dnes doplietla klasický šál
ladyrs
02.12.12,13:46
waw Zdeni, krásne sú !!
kukučka
02.12.12,14:03
tu máte aj čisto bielu vlnu

http://www.youtube.com/watch?v=AW0vEZHLo6w
kukučka
02.12.12,14:05
Veronika, mne sa zdá najjednoduchšie urobiť šál technikou tzv. spúšťané očká, poznáš?
Zdenka 0705
02.12.12,14:18
ja by som ešte vyskúšala na drevených hrabličkách, videla som ho, nie je taký ubitý
lujza.j
02.12.12,15:15
Veronika, mne sa zdá najjednoduchšie urobiť šál technikou tzv. spúšťané očká, poznáš?
myslíš to akože nahodené obrátené a hladké urobené a na druhej strane opačne?
lujza.j
02.12.12,15:18
Antea
02.12.12,15:20
myslíš to akože nahodené obrátené a hladké urobené a na druhej strane opačne?

Ja robím 1 rad hladko, nahodiť, 2 rad hladko, nahodené očko spustiť a stále opakovať.
lujza.j
02.12.12,15:29
Ja robím 1 rad hladko, nahodiť, 2 rad hladko, nahodené očko spustiť a stále opakovať.
no neviem si to predstaviť ako si to takto, ale idem dať skúsiť foto,že či o tom istom;)
lujza.j
02.12.12,15:35
.
Antea
02.12.12,15:44
no neviem si to predstaviť ako si to takto, ale idem dať skúsiť foto,že či o tom istom;)

Asi som to blobo napísala: stále pletieš hladko:
1.rad hladko, nahodiť, hladko, nahodiť atď.
2.rad hladké očká hladko, nahodené spustiť
tento vzor je iný ako na foto čo si medzitým priložila, je dosť riedky.
Zdenka 0705
02.12.12,15:58
rada by som skúsila, ale hrable nemám.. ešte tak metlu :D
Majkas
02.12.12,21:08
Zdenka, velmi pekny a farba - je uplne super
kukučka
02.12.12,21:16
Návod:
Je to jednoduché. 2-3 riadky hladko, potom riadok 1 hladké, 1 obrátené očko. Hneď v druhom riadku za každým očkom nahodíme . V treťom riadku už pletieme vlastne 2 hl, 2 obr, 2 hl. Hrubé ihlice, 2-3 nite spolu, ide to rýchlo. Upletieme 30-40 cm a tie stĺpce, ktoré sú z nahodených očiek jednoducho spustíme - vypárame, "jak očko na štrimfli." /Jedno očko preložíme na druhú ihlicu, jedno necháme spadnúť./ Tým sa šál natiahne na dĺžku. Zase upletieme 2-3 hladké riadky a uzavrieme.
Pozor, nevypárajte dobré očká! :D Stane sa, aj to sa dá naspäť opraviť háčikom. :D
Zajtra vám tu dám foto. Vyskúšajte na malej vzorke.
jozka56
02.12.12,21:20
pepsikova
03.12.12,12:04
..toť to je!..http://www.garnstudio.com/lang/cz/pattern.php?id=5659&lang=cz

...ale upletený bude rýchlejší...
DanielaSL
04.12.12,06:33
Šikuľka Zdenka ...
drobeceva
04.12.12,18:05
dnes sa mi podarilo dostať k takej Argentíne :)
Zdenka 0705
04.12.12,18:11
Evi, veľmi pekné
DanielaSL
05.12.12,06:50
Pekný je..na koľko očiek si robila? Ja som včera začala robiť z Argentíny..
Valcake
05.12.12,23:53
..tak to by sa mi hodilo..krásne
AdaMtiM
06.12.12,07:13
Evka, je parádny - už sa teším .....
AdaMtiM
07.12.12,08:02
Už dorazili - sú oba naozaj krásne, veru šikovné ručičky ich robili - VĎAKA
AlaNR
07.12.12,09:25
V galantérke som naďabila na veeelikánske klbo nejakej vlny na šál, obrázok bol s takými veľkými okami. Nemáte s tým niekto skúsenosť?
Antea
07.12.12,12:12
V galantérke som naďabila na veeelikánske klbo nejakej vlny na šál, obrázok bol s takými veľkými okami. Nemáte s tým niekto skúsenosť?

myslíš bambulami? až áno som robila.
AlaNR
13.12.12,13:15
dosť skoro som si všimla... nie s bambuľkami, to bola normálna vlna, taká hrubá, ako bývala kedysi Kadet, ale oveľa mäkšia. A štrikuje sa to hádam na 10 ihliciach, lebo na fotke boli veľké oči...
Antea
13.12.12,14:34
dosť skoro som si všimla... nie s bambuľkami, to bola normálna vlna, taká hrubá, ako bývala kedysi Kadet, ale oveľa mäkšia. A štrikuje sa to hádam na 10 ihliciach, lebo na fotke boli veľké oči...
Taká by sa mi aj pozdávala, kde ju mali.
AlaNR
13.12.12,21:51
Taká by sa mi aj pozdávala, kde ju mali.


Na Polygone - galantérka dole v budove. Krásne farby boli. dávno som tam nebola, snáď ju ešte majú...
korela
05.02.13,11:24
V galantérke som naďabila na veeelikánske klbo nejakej vlny na šál, obrázok bol s takými veľkými okami. Nemáte s tým niekto skúsenosť?
Nemáš na mysli túto techniku?
Práve som to chcela sem uložiť, či sa s tým už niekto stretol. Len materiál bude asi problém.

Pletenie bez ihlíc
http://www.youtube.com/watch?v=_D2PcXyoZEE
http://www.youtube.com/watch?v=CxJXoqCXOP4
VieraPopluharova
05.02.13,16:41
Teda dievčatá,

táto technika sa môže kľudne používať i ako rozvička rúk pri artritíde....je to super....budem musieť skúsiť, no ešte som nedokončila volánkové....
korela
05.02.13,22:29
kukučka
05.02.13,23:07
Zdenka 0705
06.02.13,05:44
tak to máš teda trpezlivosť, ja strašne nerada štrikujem prvý riadok :)
VieraPopluharova
06.02.13,08:46
....uff, ale to musí byť fuška....
ajuschka
11.02.13,18:17
vy ste take sikovne! ja sa neviem naucit pocitat ocka tak mam vsetko krive kadejake
ajuschka
11.02.13,18:21
fiiiha toto sa mi paci! snad sa mi nestane ze furt pojdem do sirky :D (ako to ja zvyknem)
ajuschka
11.02.13,18:53
Mile damy, aby ste tu neboli same (ako si vy hovorite) babky tak sa pridam s prosbou o pomoc aj ja. Som intenzivny 26-rocny strikovac nepodarkovnik :D. zatial jedine co sa mi podarilo podla predstavy a nositelne su ciapky a ponozky (ale nikdy nemam 2 rovnake) a pokusam sa o sveter. Mojim prekliatim ale je, ze neviem pocitat ocka tak aby to nejak vyzeralo. cize sice upletiem napr. predny diel, ale zadny uz sa mi nepodari spravit tak aby k prednemu pasoval ani ked si vsetky vlasy vytrham. Rukav sice mam dost dlhy, ale nikdy nie tak siroky aby mi vysiel presne na otvor.
O pletenie vystrihu sa ani nepokusam, pletiem to rovno a pocitam s rolakom :D

Damy prosim poradte mi ze ako na to
lujza.j
11.02.13,19:06
Mile damy, aby ste tu neboli same (ako si vy hovorite) babky tak sa pridam s prosbou o pomoc aj ja. Som intenzivny 26-rocny strikovac nepodarkovnik :D. zatial jedine co sa mi podarilo podla predstavy a nositelne su ciapky a ponozky (ale nikdy nemam 2 rovnake) a pokusam sa o sveter. Mojim prekliatim ale je, ze neviem pocitat ocka tak aby to nejak vyzeralo. cize sice upletiem napr. predny diel, ale zadny uz sa mi nepodari spravit tak aby k prednemu pasoval ani ked si vsetky vlasy vytrham. Rukav sice mam dost dlhy, ale nikdy nie tak siroky aby mi vysiel presne na otvor.
O pletenie vystrihu sa ani nepokusam, pletiem to rovno a pocitam s rolakom :D

Damy prosim poradte mi ze ako na to
ulpne jednoduché...ale najlepšie ked máš rozpis.....ak ideš robiť výrez na krk....doštrikuješ do stredu a ukončuješ očká....jednu stranu dokončíš a potom urobíš druhú...
avalik
12.02.13,17:03
Antea
12.02.13,17:18
Antea
12.02.13,17:27
Mile damy, aby ste tu neboli same (ako si vy hovorite) babky tak sa pridam s prosbou o pomoc aj ja. Som intenzivny 26-rocny strikovac nepodarkovnik :D. zatial jedine co sa mi podarilo podla predstavy a nositelne su ciapky a ponozky (ale nikdy nemam 2 rovnake) a pokusam sa o sveter. Mojim prekliatim ale je, ze neviem pocitat ocka tak aby to nejak vyzeralo. cize sice upletiem napr. predny diel, ale zadny uz sa mi nepodari spravit tak aby k prednemu pasoval ani ked si vsetky vlasy vytrham. Rukav sice mam dost dlhy, ale nikdy nie tak siroky aby mi vysiel presne na otvor.
O pletenie vystrihu sa ani nepokusam, pletiem to rovno a pocitam s rolakom :D
Damy prosim poradte mi ze ako na to

Však normálne si prerátaj očká na ihlici a keď chceš mať presný počet riadkov tak si zapisuj, ktorý riadok si urobila a podľa toho rob ďalšie diely. Ja tak robím pri zložitej vzorke.
ajuschka
12.02.13,17:51
no asi budem musiet lebo inak sa z toho asi nevysomarim...
len ja aby som trafila tak napr. aj sveter robim na okruhlej ihlici, tak som si ista ze aspon po rukavy to mam rovnake :D
avalik
12.02.13,18:18
ajuschka, ja si zvyknem oznacovat aj kuskami vlny inej farby napr. kazdu 10. radu

uberanie si rozkreslujem na stvorcekovy papier ... a hotove si odfajkujem :)
kukučka
12.02.13,18:19
dostať aj značkovače, alebo si vyrob sama
http://x-blues.blogspot.sk/2010/05/konecne-znackovace.html
Aljona
13.02.13,17:56
Perfektny napad!
Inak ja sa pri pleteni inspirujem aj na ruskych strankach, aspon si zopakujem azbuku :)
Antea
14.02.13,15:47
Perfektny napad!
Inak ja sa pri pleteni inspirujem aj na ruskych strankach, aspon si zopakujem azbuku :)
Však pridaj nejaké linky, tu nás je viacej zo znalosťou azbuky, aj slovníky ešte máme, a keď ani to nepomôže tak PC preloží.
PETRPAN1
20.02.13,09:48
Hľadám niekoho, kto mi ručne upletie jednoduchý bez vzorky pulóver z mohérovej vlny (vlnu mám), pekný, hlavne pekne vypracovaný, aby som ho mohla vyzliecť aj na verejnosti.

(jeden už mám taký, že keď bol ako polotovar, radosť pozrieť, a po zošití, hotová pohroma, samá nitka, uzol a hrbol, ťahá ho na všetky strany, nedá sa nosiť, potrebujem nový.)
lujza.j
20.02.13,10:01
Hľadám niekoho, kto mi ručne upletie jednoduchý bez vzorky pulóver z mohérovej vlny (vlnu mám), pekný, hlavne pekne vypracovaný, aby som ho mohla vyzliecť aj na verejnosti.

(jeden už mám taký, že keď bol ako polotovar, radosť pozrieť, a po zošití, hotová pohroma, samá nitka, uzol a hrbol, ťahá ho na všetky strany, nedá sa nosiť, potrebujem nový.)
veci pletene rucne treba vediet oprat.....a sušit....ak to nevieš,novy bude vyzerať rovnako.....
IvetaH
20.02.13,10:17
Mám susedu, môžem sa spýtať, berie 15€.
lujza.j
20.02.13,11:17
Mám susedu, môžem sa spýtať, berie 15€.

Pre boha tak malo...
IvetaH
20.02.13,19:13
Je mi ľúto, má objednávky až do mája. Na SS som ti poslala kontakt.
IvetaH
20.02.13,19:14
Tak málo, pri iných cenách nemala objednávky.
KristínkaDK
10.03.13,17:03
Krása, šikovné ste baby
melbak
29.04.13,11:40
ahojte mile pletiarky, po dlhej dobe som sem zabludila, posielam vam na inspiraciu pleteny svetrik pre asi 5 rocne dievcatko, svetrik je zhackovany retiazkou, nie zosivany, vlna je samozrejme pa rana - sveter kupeny v sekaci
alaya1
20.07.13,19:23
strikuje tu niekto klasicke svetriky pre novorodenca s ciapockou?
Dáša_
21.07.13,06:45
toto http://artmama.sme.sk/hackovanie/supravicka-zelenkava je sice háčkovane, ale keď popozeráš, viem isto, že nájdeš. Napríklad http://artmama.sme.sk/pletenie/pre-babatko-0 , http://artmama.sme.sk/pletenie/tyrkysova-supravicka

alebo tam skus dat rovno dotaz
alaya1
21.07.13,07:04
Dasa- hladala som na nete uz dost vela, no nenasla som klasicky svetrik- gombiky, golierik pre novorodenca. Potrebujem len strih- kolko naberat, uberat ociek, vzor si uz vymyslim. A mas pravdu, ze som mohla hned konkretne napisat)
Dáša_
21.07.13,07:34
skus tam priamo napisat, urcite sa najde niekto, kto ti strih poskytne. ALebo ta odkáže, kde hľadať. napríklad http://www.garnstudio.com/lang/cz/category.php?id=3&word=empty&tword=0&page=3&sort=datedesc
alebo http://www.topkonicek.cz/rucni-prace/838-soupravicka/
lujza.j
21.07.13,08:01
alaya1
21.07.13,08:06
Dakujem, napisem na tie fora, anio jeden z tych co som presla nie je taky, ako myslim ja, snad niekto ma a nechcem to robit od oka, je to predsa malicke babao.-)
lujza.j
21.07.13,08:10
ja som dcére plietla od miminka...časáky som opatrovala až doteraz/21r/, nedávno som robila poriadky všetky som zahodila....že už nie je pre koho odkladať.....v trafike si nekukala, či už také nepredávajú?
Dáša_
21.07.13,08:32
ja keď som pred rokmi také štrikovala, tak som si kúpila jednu supravu v obchode a štrikovala som podľa nej. Ale bolo to moje, respektive sestrine baba, tak mi nevadilo kúpiť jednu supravu ako vzor veľkosti. nezabudni sa potom pochvaliť.