SiggSauer
22.10.09,09:42
Zdravím Vás, mal by som na Vás ešte jednu otázočku ohľadom konateľov. Ako správne preformulovať vetu "Štatutárny orgán spoločnosti je konateľ, ktorý je oprávnený konať v mene spoločnosti a za ňu podpisovať samostatne." ? Na nejako tak, že za spoločnosť konajú obaja konatelia spoločne a aj podpisujú spoločne.

Myslím, že ta veta by sa potom mala objaviť aj na OR (kto a ako koná za spoločnosť).

Za odpoveď Vám ďakujem.
Bionda
22.10.09,07:50
ak nebudú konatelia konať samostatne, ale spoločne, musí to byť tak uvedené, rovnako, že je potrebný podpis oboch konateľov.
Economic
22.10.09,07:52
Zdravím Vás, mal by som na Vás ešte jednu otázočku ohľadom konateľov. Ako správne preformulovať vetu "Štatutárny orgán spoločnosti je konateľ, ktorý je oprávnený konať v mene spoločnosti a za ňu podpisovať samostatne." ? Na nejako tak, že za spoločnosť konajú obaja konatelia spoločne a aj podpisujú spoločne.

Myslím, že ta veta by sa potom mala objaviť aj na OR (kto a ako koná za spoločnosť).

Za odpoveď Vám ďakujem.

Spoločnosť má dvoch konateľov.
Za spoločnosť konajú a podpisujú konatelia a to vždy dvaja spoločne.
yukaya
22.10.09,10:48
zakladame s.r.o., kde zakladatel je ina sro (ta ma 2 konatelov) a aj v tejto novozalozenej budu títo obaja konatelia, spolocnik bude len zakladatel - cize sro.
1. otazka = moze sa to volat zakladatelska listina alebo radsej spolocenska zmluva? (alebo na nazve az tak nezalezi)?

2. otazka = na navrhnu na vklad do OR bude navrhovatel napisana sro a (vzadu)podpisani obaja konatelia alebo mozu byt uvedení obaja konatelia ako navrhovatelia (teda aj podpisani vzadu)
grammatika
22.10.09,11:01
Prosím Vás, ak má niekto splomocnenie od oboch konateľov, že môže založiť sro, tak návrh na zápis v časti navrhovateľ sa uvedie jeho meno a na konci sa overí jeho podpis? Ďakujem
Economic
22.10.09,11:36
zakladame s.r.o., kde zakladatel je ina sro (ta ma 2 konatelov) a aj v tejto novozalozenej budu títo obaja konatelia, spolocnik bude len zakladatel - cize sro.
1. otazka = moze sa to volat zakladatelska listina alebo radsej spolocenska zmluva? (alebo na nazve az tak nezalezi)?

2. otazka = na navrhnu na vklad do OR bude navrhovatel napisana sro a (vzadu)podpisani obaja konatelia alebo mozu byt uvedení obaja konatelia ako navrhovatelia (teda aj podpisani vzadu)

V novozaloženej s.r.o. nemôže byť jediným spoločníkom právnická osoba - teda s.r.o. s jedným zakladateľom. Píšeš o 2 konateľoch. Má tá pôvodná eseročka aspoň 2 spoločníkov ?

Na návrhu budú konatelia vypísaní.
Ak chceš ušetriť 50 % na súdnom poplatku, viac info v mojom profile.
Economic
22.10.09,11:45
Prosím Vás, ak má niekto splomocnenie od oboch konateľov, že môže založiť sro, tak návrh na zápis v časti navrhovateľ sa uvedie jeho meno a na konci sa overí jeho podpis? Ďakujem

Ak plnoou mocou od 2 alebo viacerých konateľov si splnomocnená napríklad Ty, tak Návrh do OR podpisuješ a overuješ Ty. A ak to podáš elektronicky všetko, môžeš ušetriť 50 % na súdnom poplatku. Na miesto 331,5 Eura a platí 165,75 Eur. V prípade záujmu viac info v mojom profile.
mlyn16
22.10.09,14:27
Na OR potrebujem predložiť Výpis zo živnostenského registra za jedného podnikateľa alebo overené živnostenske listy, ktorých je 6?
Economic
22.10.09,14:34
Na OR potrebujem predložiť Výpis zo živnostenského registra za jedného podnikateľa alebo overené živnostenske listy, ktorých je 6?

Za podnikateľa ? NIe za právnickú osobu ? Ak za PO, tak budˇ všetky, alebo výpis zo živn. registra. To ideš robiť prvozápis alebo zmenu ?
mlyn16
22.10.09,14:39
Chcem založiť s.r.o., tak pre PO. Prečítala som celú tému a mám pocit, že ktosi napísal, že stačí len výpis zo živ. registra a ušetrí sa tým. Takže pre istotu, lebo druhí písali napr. 12x ŽL. Tak naozaj stačí len ten výpis?
Economic
22.10.09,14:57
Chcem založiť s.r.o., tak pre PO. Prečítala som celú tému a mám pocit, že ktosi napísal, že stačí len výpis zo živ. registra a ušetrí sa tým. Takže pre istotu, lebo druhí písali napr. 12x ŽL. Tak naozaj stačí len ten výpis?

Naozaj stačí výpis zo živn. registra. A ak chceš ušetriť, tak podať všetko elektronicky. V prípade potreby viac info v mojom profile.
mlyn16
22.10.09,19:11
Ďakujem, zatiaľ som len na začiatku príprav a tak zbieram informácie.
mlyn16
23.10.09,06:38
Článok 11
Konateľ

1. Štatutárnym a výkonným orgánom spoločnosti sú dvaja konatelia.

2. V mene spoločnosti konajú konatelia samostatne. Konateľov menuje valné zhromaždenie na obdobie 5 rokov, pričom jeho opätovné menovanie je možné. Ak nie sú námietky zo strany spoločníka, predlžuje sa automaticky jeho funkčné obdobie.
Prvým konateľom spoločnosti je: J... M..., rodený M..., bytom...., narodený................, r. č.................
Druhým konateľom spoločnosti je: A.... M..., rodená M....., bytom, narodená .........., r. č.................

Môže byť jeden zakladateľ a zároveň spoločník a mať dvoch konateľov? Treba aj dátum narodenia aj rodné číslo? Nerada by som pohorela na OR.
Bionda
23.10.09,09:03
Môže to byť aj tak- ako uvádzaš. A môžu konať buď samostatne alebo spoločne.
mlyn16
23.10.09,09:15
Ďakujem veľmi pekne.
zalobaba
23.10.09,09:39
Článok 11
Konateľ

1. Štatutárnym a výkonným orgánom spoločnosti sú dvaja konatelia.

2. V mene spoločnosti konajú konatelia samostatne. Konateľov menuje valné zhromaždenie na obdobie 5 rokov, pričom jeho opätovné menovanie je možné. Ak nie sú námietky zo strany spoločníka, predlžuje sa automaticky jeho funkčné obdobie.
Prvým konateľom spoločnosti je: J... M..., rodený M..., bytom...., narodený................, r. č.................
Druhým konateľom spoločnosti je: A.... M..., rodená M....., bytom, narodená .........., r. č.................

Môže byť jeden zakladateľ a zároveň spoločník a mať dvoch konateľov? Treba aj dátum narodenia aj rodné číslo? Nerada by som pohorela na OR.

.....prečo si to komplikuješ 5-timi rokmi?
mlyn16
23.10.09,10:04
a kedze to bude s.r.o. manzela ako jedineho spolocnika a manzel a manzelka budu konatelia, ako by som to mala naformulovat, ze budu vlastne na dobu neurcitu?
Economic
23.10.09,10:32
a kedze to bude s.r.o. manzela ako jedineho spolocnika a manzel a manzelka budu konatelia, ako by som to mala naformulovat, ze budu vlastne na dobu neurcitu?

Spoločníka uvedieš manžela
Konateľov uvedieš dvoch a napíšeš, ako chceš aby konali, či samostatne alebo spoločne.
Samotná spoločnosť sa zakladá na dobu neurčitú, do časti konateľa už nedávaj žiadne lehoty.
To že konatelia sú manželia je súdu jedno.
mlyn16
23.10.09,10:53
Ďakujem, opravené. Ďalej pripravujeme podklady. Je možné, že ešte budem prosiť o pomoc.
Economic
23.10.09,10:56
Ďakujem, opravené. Ďalej pripravujeme podklady. Je možné, že ešte budem prosiť o pomoc.


Keď môžem rada pomôžem. Kedykoľvek.
SiggSauer
23.10.09,11:37
Zdravím Vás, kto by mi prosím vedel poradiť ? Všetky dokumenty ako Spol.zmluva, súhlas vlastníka, vzorový podpis, vyhlásenie správcu vkladu a návrh na zápis do OR stačí overiť niekde na matrike alebo je u niektorých potrebné overenie notárom. Ďakujem.
Economic
23.10.09,11:58
Zdravím Vás, kto by mi prosím vedel poradiť ? Všetky dokumenty ako Spol.zmluva, súhlas vlastníka, vzorový podpis, vyhlásenie správcu vkladu a návrh na zápis do OR stačí overiť niekde na matrike alebo je u niektorých potrebné overenie notárom. Ďakujem.

Stačí samozrejme všetko na matrike. Je to omnoho lacnejšie ako u notára. Ak to pôjde elektronicky všetko do OR, tak len spoločenskú overujte iba 3x, ostatné stačí po jednom raze. Aj tu sa šetrí.
Lenka1979
23.10.09,12:05
Neviete náhodou, či na obecných úradoch zväzujú spoločenskú zmluvu alebo len overia?
Ďakujem
Economic
23.10.09,12:11
Neviete náhodou, či na obecných úradoch zväzujú spoločenskú zmluvu alebo len overia?
Ďakujem

Počula som už, že niekde keď Ti ju zviažu, pripláca sa za viazanie. Niekde tvrdia že to musia zviazať a žiadny príplatok. Tak sama neviem. Ak budeš robiť elektronické podanie do OR, kde sa šetrí 50 % na súdnom poplatku, nemusíš ju dávať zväzovať, /ak nebudú trvať oni na tom, že to musia urobiť/ lepšie sa to skenuje.
SiggSauer
23.10.09,12:14
Prosím Vás spoločenskú zmluvu treba mať zviazanú ?? Nepostačuje len tak ako to robia na matrike, že prehnú roh a všetko je ok ? Ďakujem
Economic
23.10.09,12:16
Prosím Vás spoločenskú zmluvu treba mať zviazanú ?? Nepostačuje len tak ako to robia na matrike, že prehnú roh a všetko je ok ? Ďakujem

Stačí samozrejme aj tak. Nie je podmienka mať to zviazané.
jana987
26.10.09,08:00
ahojte.viem,ze som sa uz pytala v inej teme,ale nedostala som odpoved.neviete nahodou niekto ,ci taxikara moze robit aj clovek co ma ulozeny podmienecny trest?
Economic
26.10.09,08:16
ahojte.viem,ze som sa uz pytala v inej teme,ale nedostala som odpoved.neviete nahodou niekto ,ci taxikara moze robit aj clovek co ma ulozeny podmienecny trest?

Ak to chce robiť na svoje triko teda cez koncesiu - záleží na tom aký § mal. Ako zamestnanca by ho to netrápilo. Paragraf bude najdôležitejší. Bude musieť ísť na živnosť s rozsudkom, aby to vyhodnotili. Ak to bolo za nejakú bitku, tak pohoda, ale ak to bude ekonomický trestný čin, môže byť problém. Najdôležitejší je teda rozsudok. Pozri oddiel bezúhonnosti v živnostenskom zákone.
jana987
26.10.09,16:03
islo o pytliactvo a marenie sudneho rozhodnutia.
Economic
26.10.09,16:10
islo o pytliactvo a marenie sudneho rozhodnutia.

Z môjho pohľadu, by teda nemusel mať problém s vybavením koncesie. No keď pôjde o ňu žiadať, nech si vezme sebou rozsudok. Oni na živnostenskom presne vedia, ktoré § nesmú byť, aby mu register trestov prešiel. No pytliactvo by mohlo prejsť. Bo uplynutí tej podmienky by mal otom požiadať o výmaz záznamu z RT, aby ho mal čistý.
jana987
26.10.09,17:11
on ale teraz dostane dalsi trest,za ine marenie sudneho rozhodnutia.no a mozno ho aj uznaju vinnym vo veci neplnenia si vyzivovacej povinnosti.
Economic
26.10.09,17:14
on ale teraz dostane dalsi trest,za ine marenie sudneho rozhodnutia.no a mozno ho aj uznaju vinnym vo veci neplnenia si vyzivovacej povinnosti.

Ani to nie je pre nejakú ekonomickú činnosť, podľa mňa by "prešiel sitkom"
ale ako hovorím, treba možno rýchlo na živnostenské, kým sa mu toho nenazbiera ešte viac a nebodaj § taký, ktorý sa nepripúšťa.
zuzanask
27.10.09,14:00
Kamarat ma poprosil o pomoc pri založení sro. Konkrétne ide o zriadenie živnosti a zápis do ORSR. Potrebujem k tomu vytvoriť plnu moc. Neviete, ci ako splnomocniteľa mám dať budúcu firmu, alebo jeho ako konateľa. Nemáte niekto vzor? Stačí ak napíšem, že udeľuje plnú moc na zastupovanie vo veci založenia obchodnej spoločnosti.
Economic
27.10.09,14:05
Kamarat ma poprosil o pomoc pri založení sro. Konkrétne ide o zriadenie živnosti a zápis do ORSR. Potrebujem k tomu vytvoriť plnu moc. Neviete, ci ako splnomocniteľa mám dať budúcu firmu, alebo jeho ako konateľa. Nemáte niekto vzor? Stačí ak napíšem, že udeľuje plnú moc na zastupovanie vo veci založenia obchodnej spoločnosti.

Splnomocňuje ťa už nová spoločnosť v zastúpení konateľov. Do textu vypíš : ....na všetky úkony spojené so založením s.r.o., vybavenie živnostenských oprávnení, vzdania sa práva odvolania, podania návrhu na zápis spoločnosti do OR a prevzatie dokumentov z obchodného registra ako Potvrdenie o vykonaní zápisu, resp. Odmietnutia. Ak chceš ušetriť 50 % na súdnom poplatku, viac info v mojom profile. Doladili by sme to spolu. Ja to mávam pre všetkých takto a je to v poriadku.
recete
02.11.09,20:10
Tak som sa pustil do firmy, ze som sa Vam aj zabudol podakovat! Este raz vsetkym, ktory ste mi pomohli, DAKUJEM! :D
tomassch
04.11.09,11:29
Ahojte,

potrebujem poradit: zakladám jednoosobovú s.r.o. so sídlom na adrese môjho trvalého bydliska. Bohužiaľ, na liste vlastníctva mám neaktuálnu informáciu - mám tam uvedené iné trvalé bydlisko ako v občianskom preukaze.

Bude to pri registrácii sro-čky vadiť? Mám najskôr urobiť zmenu na LV na katastri?

Ďakujem za všetky rady!
zalobaba
04.11.09,12:54
Ahojte,

potrebujem poradit: zakladám jednoosobovú s.r.o. so sídlom na adrese môjho trvalého bydliska. Bohužiaľ, na liste vlastníctva mám neaktuálnu informáciu - mám tam uvedené iné trvalé bydlisko ako v občianskom preukaze.

Bude to pri registrácii sro-čky vadiť? Mám najskôr urobiť zmenu na LV na katastri?

Ďakujem za všetky rady!

ktorý OR?
Economic
04.11.09,13:05
Ahojte,

potrebujem poradit: zakladám jednoosobovú s.r.o. so sídlom na adrese môjho trvalého bydliska. Bohužiaľ, na liste vlastníctva mám neaktuálnu informáciu - mám tam uvedené iné trvalé bydlisko ako v občianskom preukaze.

Bude to pri registrácii sro-čky vadiť? Mám najskôr urobiť zmenu na LV na katastri?

Ďakujem za všetky rady!

Myslím že nie. No v krátkej dobe by som na kataster oznámila aj správnu adresu, aby to všetko ladilo. Ideš to podávať klasicky, alebo chceš 50 % ušetriť na súdnom poplatku ?
tomassch
05.11.09,06:26
Bude to OR v Bratislave.
zalobaba
05.11.09,06:56
Bude to OR v Bratislave.

Pre OR BA LV nepotrebuješ, blžšie info ti viem poskytnúť cez SS.
Economic
05.11.09,17:13
Bude to OR v Bratislave.

List vlastníctve nie je potrebný dokladať, keď je písomný súhlas všetkých vlastníkov. V prípade záujmu o elektronické podanie, viac v SS.
SiggSauer
10.11.09,07:26
Zdravím Vás, vedel by mi prosím niekto povedať, do koľkých dní od vydania ŽL treba požiadať o zapísanie sro do OR ? Ďakujem
Economic
10.11.09,08:52
Zdravím Vás, vedel by mi prosím niekto povedať, do koľkých dní od vydania ŽL treba požiadať o zapísanie sro do OR ? Ďakujem

Do 90 dní, potom strácajú platnosť a sú nepoužiteľné.
monikad
11.11.09,09:11
A tych 90 dni na zapis do orsr plati aj pri rozsirovani predmetov v uz existujucej s.r.o. alebo len pri vzniku novej s.r.o.?
dakujem.
domenico.office
11.11.09,09:48
Tých 90 dní platia živnostenské listy, takže je to jedno či existujúca, alebo novovzniknutá. Ak nepodáš na zápis do OR, stratia platnosť
mi_ke
11.11.09,11:20
Tých 90 dní platia živnostenské listy, takže je to jedno či existujúca, alebo novovzniknutá. Ak nepodáš na zápis do OR, stratia platnosť

Zaujimalo odkial mas tu 90 dnovu lehotu platnosti zivnostenskych listov? Pokial viem, tak platnost ZU je bud obmedzena na urcity cas alebo objektivna lehota 2 roky na zacatie vykonavania zivnosti od vydania zivnosti...
Economic
11.11.09,11:50
Zaujimalo odkial mas tu 90 dnovu lehotu platnosti zivnostenskych listov? Pokial viem, tak platnost ZU je bud obmedzena na urcity cas alebo objektivna lehota 2 roky na zacatie vykonavania zivnosti od vydania zivnosti...

Zo živnostenského zákona. Týka sa to právnických osôb. Keď nepodá do 90 dní návrh na zápis spoločnosti do OR, zanikajú.
riccado
11.11.09,12:13
Zo živnostenského zákona. Týka sa to právnických osôb. Keď nepodá do 90 dní návrh na zápis spoločnosti do OR, zanikajú.

poprosim ta uviest konkretny § zakona o zivnostenskom podnikani, kde je to takto upravene...
Economic
11.11.09,15:23
poprosim ta uviest konkretny § zakona o zivnostenskom podnikani, kde je to takto upravene...

V § 62 ods. 1 druhá veta zákona o obchodnom registri znie :
„Návrh na zápis do obchodného registra sa musí podať
do 90 dní od založenia spoločnosti (§ 57) alebo od doručenia
listiny, ktorou sa preukazuje živnostenské alebo
iné podnikateľské oprávnenie.“ na základe informácií od 2 nezávislých živn. úradov, ktoré sledujú 90-dennú lehotu, či spoločnosť po vydaní ŽL bola zapísaná do O.R.
V minulosti táto informácia bola uvádzaná aj priamo na ŽL. :)
riccado
11.11.09,17:51
V § 62 ods. 1 druhá veta zákona o obchodnom registri znie :
„Návrh na zápis do obchodného registra sa musí podať
do 90 dní od založenia spoločnosti (§ 57) alebo od doručenia
listiny, ktorou sa preukazuje živnostenské alebo
iné podnikateľské oprávnenie.“ na základe informácií od 2 nezávislých živn. úradov, ktoré sledujú 90-dennú lehotu, či spoločnosť po vydaní ŽL bola zapísaná do O.R.
V minulosti táto informácia bola uvádzaná aj priamo na ŽL. :)

ok, ale tu bola polozene uplne ina otazka, nez na aku odpovedas.
takze v zivnostenskom zakone to nie je, je to v Obchodnom zakonniku a len pri zalozeni spolocnosti.
z uvedeneho je zrejme, ze je to tak len pri prvozapise a nie aj pri rozsireni dalsich predmetov podnikania a naslednom navrhu na zapis zmien o s.r.o. v obchodnom registri...
Economic
11.11.09,18:09
ok, ale tu bola polozene uplne ina otazka, nez na aku odpovedas.
takze v zivnostenskom zakone to nie je, je to v Obchodnom zakonniku a len pri zalozeni spolocnosti.
z uvedeneho je zrejme, ze je to tak len pri prvozapise a nie aj pri rozsireni dalsich predmetov podnikania a naslednom navrhu na zapis zmien o s.r.o. v obchodnom registri...

Odpovedala som na túto otázku :
"Zdravím Vás, vedel by mi prosím niekto povedať, do koľkých dní od vydania ŽL treba požiadať o zapísanie sro do OR ? Ďakujem"

A mimochodom správne. Jasná otázka, jasná odpoveď.
riccado
11.11.09,18:34
Odpovedala som na túto otázku :
"Zdravím Vás, vedel by mi prosím niekto povedať, do koľkých dní od vydania ŽL treba požiadať o zapísanie sro do OR ? Ďakujem"

A mimochodom správne. Jasná otázka, jasná odpoveď.

na tuto otazku bola odpoved odpovedana,

potom bola polozena otazka
"A tych 90 dni na zapis do orsr plati aj pri rozsirovani predmetov v uz existujucej s.r.o. alebo len pri vzniku novej s.r.o.?
dakujem."
a to uz bolo o inom...

mimotemy ta jasna odpoved bola s tym zivnostenskym zakonom fakt uchvatna...
mi_ke
11.11.09,18:37
Odpovedala som na túto otázku :
"Zdravím Vás, vedel by mi prosím niekto povedať, do koľkých dní od vydania ŽL treba požiadať o zapísanie sro do OR ? Ďakujem"

A mimochodom správne. Jasná otázka, jasná odpoveď.

:D Economic ty napises blbost a este sa tym aj chvalis:D Tak najskor si si pomylilla zivnostensky zakon s obchodnym zakonnikom, potom obchodny zakonnik s obchodnym registrom...uslo ti, ze zivnostensky zakon tuto lehotu viac ako pred rokom vypustil, a napokom sa ohradzas 90 dnovou lehotou v OBZ, no nechapes, ze tato lehota je procesna a zakon s nou nespaja ziadne nasledky, a preto jej existencia v zakone je uplne zbytocna. A preto odpoved je, ze ZU nema co skumat ci bola dodrzana 90 dnova lehota!
domenico.office
11.11.09,19:50
Tých 90 dní platia živnostenské listy, takže je to jedno či existujúca, alebo novovzniknutá. Ak nepodáš na zápis do OR, stratia platnosť...tak tento text som tu napísal ja vážení páni. Uviedol som svoj poznatok z postoja úradníčky zo ŽÚ. Ako by sa postavil k tomu registrový súd? Viete z vlastnej skúsenosti? ......Takže popol na moju hlavu. Apropo, myslím si (neberte mi môj názor, ten je môj a nenechám si ho vziať), že táto otázka nebola jasná ani vám páni, ak by bola, neboli by ste sa pýtali na to, v ktorom je to zákone a jednoducho opravili, že to je inak. Dobre som si prečítal odpoveď Economic, kde hovorí o živnostenskom zákone a potom o zákone o obchodnom registri, ale zdá sa mi to celkom jedno (aj keď nie je), dôležité je, že také niečo existuje tak som to uviedol.
riccado
11.11.09,21:22
Tých 90 dní platia živnostenské listy, takže je to jedno či existujúca, alebo novovzniknutá. Ak nepodáš na zápis do OR, stratia platnosť...tak tento text som tu napísal ja vážení páni. Uviedol som svoj poznatok z postoja úradníčky zo ŽÚ. Ako by sa postavil k tomu registrový súd? Viete z vlastnej skúsenosti? ......Takže popol na moju hlavu. Apropo, myslím si (neberte mi môj názor, ten je môj a nenechám si ho vziať), že táto otázka nebola jasná ani vám páni, ak by bola, neboli by ste sa pýtali na to, v ktorom je to zákone a jednoducho opravili, že to je inak. Dobre som si prečítal odpoveď Economic, kde hovorí o živnostenskom zákone a potom o zákone o obchodnom registri, ale zdá sa mi to celkom jedno (aj keď nie je), dôležité je, že také niečo existuje tak som to uviedol.

ok, beriem to, aj ked si mylis lehotu na podanie navrhu na zapis do or novozalozenej sro s navrhom na zapis zmien. a ono to potom vobec nie je jedno...
Economic
12.11.09,13:12
ok, beriem to, aj ked si mylis lehotu na podanie navrhu na zapis do or novozalozenej sro s navrhom na zapis zmien. a ono to potom vobec nie je jedno...


Na margo všetkého už tu popísaného si všetkých poraďákov dovoľujem upozorniť na 30 dennú lehotu od Uznesenia VZ, do ktorej je každý subjekt zapísaný do OR povinný podať do OR návrh na zápis všetkých zmien v spoločnosti podliehajúcich zápisu do OR. To isté platí aj o zápise nového predmetu podnikania. Je pravda, že pokiaľ to subjekt nestihne, nič sa neudeje, aj keď v konečnom dôsledku keby pracovníci obchodných registrov boli tak dôslední ako nie sú, nakoľko sú zavalení robotou, hrozili by za to nemalé pokuty. Čo je zatiaľ pre veľa subjektov len výhoda. Predpokladám, že nemusím písať v akom je to zákone.
Economic
12.11.09,13:18
na tuto otazku bola odpoved odpovedana,

potom bola polozena otazka
"A tych 90 dni na zapis do orsr plati aj pri rozsirovani predmetov v uz existujucej s.r.o. alebo len pri vzniku novej s.r.o.?
dakujem."
a to uz bolo o inom...

mimotemy ta jasna odpoved bola s tym zivnostenskym zakonom fakt uchvatna...

Moja prvá odpoveď vychádzala z dlhoročnej praxe.
Pôvodne to v živnostenskom zákone bolo. No od tiaľ to medzičasom vypadlo z praktického dôvodu rušenia ŽL. Pôvodne živnostenské oddelenia mohli zrušiť len tie ŽL u spoločností nezapísaných do OR, ktoré sa im od takýchto subjektov vrátili. No teraz ich už môžu zrušiť aj bez ich vrátenia. "Pod palec" si to to zobral po novom Zákon o obchodnom registri. Živnostenský úrad je týmto zákonom z viazaný. :)
riccado
12.11.09,13:31
Moja prvá odpoveď vychádzala z dlhoročnej praxe.
Pôvodne to v živnostenskom zákone bolo. No od tiaľ to medzičasom vypadlo z praktického dôvodu rušenia ŽL. Pôvodne živnostenské oddelenia mohli zrušiť len tie ŽL u spoločností nezapísaných do OR, ktoré sa im od takýchto subjektov vrátili. No teraz ich už môžu zrušiť aj bez ich vrátenia. "Pod palec" si to to zobral po novom Zákon o obchodnom registri. Živnostenský úrad je týmto zákonom z viazaný. :)

mimotemy ktore ustanovenie ZAKONA O OBCHODNOM REGISTRI toto upravuje?

info pre ostatnych: mam v tom jasno a preto sa teda nepytam :D
feronovak
19.11.09,23:30
Zdravim,

mam 6 zivnostenskych listov a este nepodanu ziadost o zapis do OR. Rozhodol som sa ze poziadam este o 6 dalsich predmetov a napisem dodatok pre Zivnostensky Urad. Chcem sa ale spytat po precitani tohoto fora som doplnil zmluvu aj on 3 body a to sice rezervny fond, naklady na zalozenie a vyhody spolocnikov. Cize zmluva ktoru odnesiem na OR je v podstate ina ako tu co maju na ZR.

Co teda s tym? Da sa dat nove znenie zmluvy na ZR s tym ze ju dolozia k existujucej zmluve? Musim dopisat dodatok o tieto 3 nove body? Ak ano co potom s precislovanim vsetkych bodov uvedenych za tymito bodmi?

Kontroluje si OR zmluvu s ZR ?

Vdaka
Economic
20.11.09,07:26
Zdravim,

mam 6 zivnostenskych listov a este nepodanu ziadost o zapis do OR. Rozhodol som sa ze poziadam este o 6 dalsich predmetov a napisem dodatok pre Zivnostensky Urad. Chcem sa ale spytat po precitani tohoto fora som doplnil zmluvu aj on 3 body a to sice rezervny fond, naklady na zalozenie a vyhody spolocnikov. Cize zmluva ktoru odnesiem na OR je v podstate ina ako tu co maju na ZR.

Co teda s tym? Da sa dat nove znenie zmluvy na ZR s tym ze ju dolozia k existujucej zmluve? Musim dopisat dodatok o tieto 3 nove body? Ak ano co potom s precislovanim vsetkych bodov uvedenych za tymito bodmi?

Kontroluje si OR zmluvu s ZR ?

Vdaka

1. Z právneho hľadiska bude najlepšie, keď ozaj urobíš Dodatok č. 1. k Spoločenskej zmluve alebo k zakladateľskej listine.
2. Vybavíš ešte potrebné živn. oprávnenia.
3. Do OR budeš dokladať okrem ostatných všetkých povinných dokumentov pôvodné znenie zmluvy, dodatok č. 1 a vyhotovíš aj úplné znenie zmluvy + si vyžiadaj zo ŽR vyhotoviť za 3.- Eurá po vybavení ďalších ŽL Výpis zo živn. registra - kde musí byť napísané : STAV ROZHODNUTIA.
4. No a ak chceš ušetriť 50 % na súdnom poplatku pri prvozápise do OR, viac v mojom profile.
5. Z akého dátumu máš tie vybavené živnostenské listy ? Pozor na 90 dňovú lehotu.
Lulu99
21.11.09,16:35
Zdravim Vas poradaci, presla so tuto temu, ale nenasla som vzor spolocenskej zmluvy - dvaja spolocnici. Neviete poradit?
Economic
21.11.09,16:40
Zdravim Vas poradaci, presla so tuto temu, ale nenasla som vzor spolocenskej zmluvy - dvaja spolocnici. Neviete poradit?


Pri všetkej úcte, takýto dokument sa neposkytuje len tak zadarmo.
jozefm30
22.11.09,09:29
co tak si dat do googla: "spoločenská zmluva" vzor sro
zalobaba
22.11.09,12:07
Pri všetkej úcte, takýto dokument sa neposkytuje len tak zadarmo.

Súhlasím aj preto, že každý subjekt je individuálny a v spoločenskej zmluve SRO sú často uvedené údaje (napr. hlasovanie, dedenie OP a pod.), na ktoré môžu byť pri inej SRO už úplne iné požiadavky. Osobne som mnohokrát bola svedkom situácie "stiahol som si vzor z internetu, "prepracoval" ho na vlastnú SRO (bez toho, aby mal s tým skúsenosti alebo aby som otvoril a naštudoval Obch. zák.), a keď OR zamietol, čudoval som sa prečo...... nuž lebo napr. vzor z internetu bol starý a nebol v súlase s platným znením OZ. A úbožiak novopečený spoločník, ktorý si SZ "vypracoval", potom nevedel čo s tým.....:o
ajacik
28.11.09,17:34
Dobrý deň

Je to už dávnejšie, čo som zakladala s.r.o., teraz potrebujem dalšiu. Chcem sa len spýtať: prikladá sa k návrhu na vklad aj

- vyyhlásenie podľa §105a OZ (že nie je jediný zakladateľ a spoločník v inej s.r.o.) ?? a
- vyyhlásenie podľa §136 OZ ( o zákaze konkurencie) ??

Podľa aktuálnych info, čo so sa dočítala, tak asi nie.

Len by som sa potrebovala uistiť.

Dakujem krásne za pomoc
Economic
28.11.09,17:37
Dobrý deň

Je to už dávnejšie, čo som zakladala s.r.o., teraz potrebujem dalšiu. Chcem sa len spýtať: prikladá sa k návrhu na vklad aj

- vyyhlásenie podľa §105a OZ (že nie je jediný zakladateľ a spoločník v inej s.r.o.) ?? a
- vyyhlásenie podľa §136 OZ ( o zákaze konkurencie) ??

Podľa aktuálnych info, čo so sa dočítala, tak asi nie.

Len by som sa potrebovala uistiť.

Dakujem krásne za pomoc

Vyhlásenie, že nie je jediným spoločníkom vo viac.... sa dokladá stále.
mlyn16
01.12.09,21:03
Prosím o pomoc, vypisujem tlačivo Návrh na závis spoločnosti s ručením obmedzeným do obchodného registra. Neviem, či treba aj pri sídle v kolonke c) názov obce napísať napr. Dúbrava aj okr. Liptovský Mikuláš?
Alebo keď sa nepýtajú, nevypisovať?
Economic
02.12.09,05:55
Prosím o pomoc, vypisujem tlačivo Návrh na závis spoločnosti s ručením obmedzeným do obchodného registra. Neviem, či treba aj pri sídle v kolonke c) názov obce napísať napr. Dúbrava aj okr. Liptovský Mikuláš?
Alebo keď sa nepýtajú, nevypisovať?

Kľudne môže byť aj Dúbrava a jej PSČ. Nemusí to byť okres. No nech to ladí buď s OP, alebo s ostatnými dokumentami. Myslite aj na možnosť, že stačí na súdny poplatok 50 % v prípade elektronického podania.
NEILOS
02.12.09,09:33
zdravim kolegovci :o). Otazka:
pri zakladani s.r.o. treba povolenie na sidlo potvrdene uradne alebo staci len podpisane ???
dik dik
Economic
02.12.09,11:06
zdravim kolegovci :o). Otazka:
pri zakladani s.r.o. treba povolenie na sidlo potvrdene uradne alebo staci len podpisane ???
dik dik


Overovať netreba, stačí podpísať !!!
NEILOS
02.12.09,17:08
Ďakujem :o)...
viktorvezir
07.12.09,13:54
ahoj dokumenty kt. tu zdieľaš sú aj premňa darčekom na Vianoce ďakujem ... ešte by som sa ale rád opytať ...totiž nedisponujem potrebným obnosom na založenie s.r.o. ale pokial viem stači len Vyhlásenie správcu v kladu a nie vklad samotný... stačí ak napíšem že ku tomu a tomu dňu tie peniaze na vklad MAM aj keď ich fyzicky nemam lebo som ako aj ty SAMpartia ... teda nemam žiadnych inych spoločnikov. A ak to teda stačí tak ako by to malo vyzerať?
Economic
07.12.09,14:39
ahoj dokumenty kt. tu zdieľaš sú aj premňa darčekom na Vianoce ďakujem ... ešte by som sa ale rád opytať ...totiž nedisponujem potrebným obnosom na založenie s.r.o. ale pokial viem stači len Vyhlásenie správcu v kladu a nie vklad samotný... stačí ak napíšem že ku tomu a tomu dňu tie peniaze na vklad MAM aj keď ich fyzicky nemam lebo som ako aj ty SAMpartia ... teda nemam žiadnych inych spoločnikov. A ak to teda stačí tak ako by to malo vyzerať?

Áno vo vyhlásení správu sa uvádza : Ja, Jožko Mrkvička, r.č. bydlisko ako ustanovený správca vyhlasujem, že jediný spoločník Jožko Mrkvička splatil ešte zápisom spoločnosti do OR vklad vo výške 5 000.- Eur.
Na základné imanie spoločnosti je splatené základné imanie v celej výške.

No a môžeš využiť 50 % zľavu na súdnom poplatku v prípade záujmu pri elektronickom podaní.
viktorvezir
08.12.09,08:10
dakujem :) ultra rychly update teda mate musim povedat :)
ivan999
08.12.09,20:20
Dobry vecer,
SRO mame zapisanu aj vdaka poradakom a ich pomoci... Dakujem
Chcem sa opytat ci sro ma nejaku ohlasovaciu povinnost voci zdravotnej resp. socialnej poistovni. Sme dvaja konatelia, ziadny iny zamestnanci a ako konatelia nepoberame ziadnu mzdu ale mame podiel na zisku ako zaroven aj vlastnici.
Economic
09.12.09,06:22
Dobry vecer,
SRO mame zapisanu aj vdaka poradakom a ich pomoci... Dakujem
Chcem sa opytat ci sro ma nejaku ohlasovaciu povinnost voci zdravotnej resp. socialnej poistovni. Sme dvaja konatelia, ziadny iny zamestnanci a ako konatelia nepoberame ziadnu mzdu ale mame podiel na zisku ako zaroven aj vlastnici.

Zatiaľ nie. Len keď budú zamestnanci, tak sa sro prihlasuje za zamestnávateľa a potom sa prihlasujú aj zamestnanci. Zatiaľ žiadna iná povinnosť, okrem DÚ. Prídu Vám zloženky z BA na platenie z Registra živnosti - to nie je povinnosť platiť.
mlyn16
02.01.10,12:26
Vyjadrujem úprimnú vďaku všetkým, ktorí pomáhajú svojimi skúsenosťami v tejto téme. Vďaka Vám všetkým je na svete od 1.1. ďalšia s.r.o. A že samotný zápis bol jednoduchý, za to môžeme vďačiť poraďáčke Economic. Využili sme jej služby a zápis je na svete. Doporučujem.
Všetko dobré v roku 2010, nech aj naďalej si vzájomne pomáhame a človek tak nie je sám.
Economic
02.01.10,12:31
Vyjadrujem úprimnú vďaku všetkým, ktorí pomáhajú svojimi skúsenosťami v tejto téme. Vďaka Vám všetkým je na svete od 1.1. ďalšia s.r.o. A že samotný zápis bol jednoduchý, za to môžeme vďačiť poraďáčke Economic. Využili sme jej služby a zápis je na svete. Doporučujem.
Všetko dobré v roku 2010, nech aj naďalej si vzájomne pomáhame a človek tak nie je sám.

Ďakujem. Prídu Vám dve zloženky z registra živností a neviem ešte od kiaľ, budú chcieť od Vás platiť za zverejnenie v akomsi zozname... Nič im netreba platiť... To čo zo zákona bolo treba platiť bolo zaplatené. Všetko dobré Vám želám.
motosega
02.01.10,17:58
Dobrý deň
Chcem sa spýtať Ked zakladáme s.r.o. viacerí tak či si musíme najskôr všetci urobiť živnostenské listy alebo ako to vlastne je Ďakujem za odpoveď
Economic
02.01.10,18:39
Dobrý deň
Chcem sa spýtať Ked zakladáme s.r.o. viacerí tak či si musíme najskôr všetci urobiť živnostenské listy alebo ako to vlastne je Ďakujem za odpoveď

Eseročka je právnická osoba. Živn. oprávnenia sa vybavujú teda už na meno spoločnosti, ktorá sa zakladá. Podkladom na ich vydanie je spoločenská zmluva a vyplnená žiadosť /formulár/o vydanie ŽL. Potom sa ide na zápis do OR s ďalšíme nevyhnutnými listinnými prílohami. No a môžete ušetriť 50 % na súdnom poplatku, keď chcete.
motosega
02.01.10,18:58
Eseročka je právnická osoba. Živn. oprávnenia sa vybavujú teda už na meno spoločnosti, ktorá sa zakladá. Podkladom na ich vydanie je spoločenská zmluva a vyplnená žiadosť /formulár/o vydanie ŽL. Potom sa ide na zápis do OR s ďalšíme nevyhnutnými listinnými prílohami. No a môžete ušetriť 50 % na súdnom poplatku, keď chcete.
Ďakujem za odpoved Čiže živností si budeme robiť všetci spoločníci ale ako právnicke osoby a so spoločenskou zmluvou
Ako teda ušetrím na súdnom poplatku? a kolko je vlastne tento poplatok?
Economic
02.01.10,19:02
Ďakujem za odpoved Čiže živností si budeme robiť všetci spoločníci ale ako právnicke osoby a so spoločenskou zmluvou
Ako teda ušetrím na súdnom poplatku? a kolko je vlastne tento poplatok?

O vydanie ŽL požiadajú konatelia spoločnosti. Súdny poplatok za zápis štandardne je 331,50 Eur platí sa v kolkoch, pri kompletnom elektronickom podaní je to 165,75 Eur - platí sa na účet štátnej pokladnice na výzvu.
motosega
02.01.10,19:13
O vydanie ŽL požiadajú konatelia spoločnosti. Súdny poplatok za zápis štandardne je 331,50 Eur platí sa v kolkoch, pri kompletnom elektronickom podaní je to 165,75 Eur - platí sa na účet štátnej pokladnice na výzvu.
Moc vám dakujem A budem vám ešte vdačnejší ak mi poradíte ešte s elektronickým podaním Určite nestači len poslať to ako prílohu v emaili alebo ano?
Economic
02.01.10,19:20
Moc vám dakujem A budem vám ešte vdačnejší ak mi poradíte ešte s elektronickým podaním Určite nestači len poslať to ako prílohu v emaili alebo ano?

Presne tak. :) Všetky dokumenty musia byť v predpísanom formáte oskenované a podpísané všetky zaručeným elektronickým podpisom. No ten nemusíte vlastniť práve Vy, ale môžete splnomocniť osobu, ktorá ho má. Aj návrh sa podáva v predpísanom formáte, nie vo worde.
betulka
04.01.10,16:32
Overovať netreba, stačí podpísať !!!


no ja som musela aj overovat - a to som ich mala 4 vlastníkov
Economic
04.01.10,16:38
no ja som musela aj overovat - a to som ich mala 4 vlastníkov

Čo si musela overovať u 4 vlastníkov ? Neviem k čomu to patrí...
motosega
06.01.10,11:17
Presne tak. :) Všetky dokumenty musia byť v predpísanom formáte oskenované a podpísané všetky zaručeným elektronickým podpisom. No ten nemusíte vlastniť práve Vy, ale môžete splnomocniť osobu, ktorá ho má. Aj návrh sa podáva v predpísanom formáte, nie vo worde.
práve sa registrujem na zaručený elektronický podpis a je tam na výber buď ako právnická osoba alebo fyzická osoba Potrebujem ho na elektronické založenie s.r.o. Viete mi poradiť? Dakujem
domenico.office
06.01.10,11:22
Ak máš na mysli registráciu cez web, jedná sa o Osobný certifikát a tým nevytvoríš ZEP. Ten mechanizmus je iný.
motosega
06.01.10,11:23
Ak máš na mysli registráciu cez web, jedná sa o Osobný certifikát a tým nevytvoríš ZEP. Ten mechanizmus je iný.
Tak poprosím o radu v tomto smere
domenico.office
06.01.10,11:29
http://www.disig.sk/index.php?id=40&L=0 tu si nájdeš najbližšiu Registračnú autoritu tvojmu sídlu, či bydlisku, dohodni si to s nimi. Kvalifikovaný certifikát sa vystavuje online len Registračnou autoritou, alebo samotnou Certifikačnou autoritou. K tomu, aby si založil s.r.o. elektronicky, potrebuješ aj program na podpisovanie dokumentov ZEP-om, registráciu na Portál GOV, poznať formáty podaní.... Ak to chceš len pre seba, zváž, či sa ti to oplatí..
motosega
08.01.10,22:58
Dobrý večer
Potreboval by som poradiť v tejto veci. Ideme zakladať s.r.o., a chcem vedieť či sa dá pribrať spoločník a konatel aj napríklad o tri mesiace po založeni firmy
Dakujem
andrea palcova
08.01.10,23:13
konateľ do už fungujúcej s.r.o. sa dá pribrať kedykoľvek počas trvania s.r.o.
PersonalTrend
08.01.10,23:22
ako aj spoločníka takisto! Vlastne tam sa potom upraví, podiel vlastníkov.
JarkaL
08.01.10,23:25
Znamená to nové zmluvy, overené podpisy, kolky na súd - zdá sa mi to zbytočné, ak už teraz viete o tom, že chcete ďalšieho spoločníka.
motosega
09.01.10,01:27
Znamená to nové zmluvy, overené podpisy, kolky na súd - zdá sa mi to zbytočné, ak už teraz viete o tom, že chcete ďalšieho spoločníka.
Tak povedzme že by bol spoločník hned pri založení firmy a že by bol konatel až neskôr to by sa tiež platilo všetko odznova?
Economic
09.01.10,05:53
Dobrý večer
Potreboval by som poradiť v tejto veci. Ideme zakladať s.r.o., a chcem vedieť či sa dá pribrať spoločník a konatel aj napríklad o tri mesiace po založeni firmy
Dakujem

Určite to má svoj význam, keď takto chcete postupovať. Všetko sa dá. A dá sa aj na súdnom poplatku pri dopisovaní nových spoločníkov či konateľov ušetriť 50 %, a aj pri samotnom prvozápise spoločnosti do OR sa dá tiež ušetriť 50 % na súdnom poplatku.
Economic
09.01.10,05:54
Tak povedzme že by bol spoločník hned pri založení firmy a že by bol konatel až neskôr to by sa tiež platilo všetko odznova?

Aj zápis konateľa je zmena. Za štandardnú zmenu sa pri klasickom podaní platí 66.- Eur /elektronické podanie 33.- Eur/
motosega
09.01.10,07:43
Kde by som zohnal program na podpisovanie ZEP-om? a kolko by ma stál? A aké sú tie formáty podaní?
Dakujem
Economic
09.01.10,07:52
Kde by som zohnal program na podpisovanie ZEP-om? a kolko by ma stál? A aké sú tie formáty podaní?
Dakujem

Najprv musíš požiadať registračnú autoritu najbližšiu k Tvojmu bydlisku, resp. pracovisku, môže byť aj mobilná, o vystavenie kvalifikovaného certifikátu, ktorý umožňuje podpisovať ZEP-om. Na korešpondenciu /teda podávanie návrhov do OR/ a čítanie správ prijatých z portálgovu budeš potrebovať program umožňujúci prečítanie takýchto správ a aj podpisovanie dokumentov. Je to program Qsign, teda program, vystavenie certifikátu a bezpečné zariadenie je cca 130.- Eur. Je dôležité si naštudovať veci okolo toho a sú nevyhnutné určité kroky zvládnuť, aby sa dalo komunikovať tak ako treba. No pokiaľ sa v Tvojom prípade bude jednať o jednorazové podanie do OR, neviem či investícia vložená do ZEP-u sa Ti vráti späť tak skoro. Aj keď pravda je taká, že elektronizácia napreduje stále dopredu a aj ZEP bude mať stále širšie využitie a stále pribúda inštitúcií verejnej správy, s ktorou sa takto dá komunikovať už teraz.
BLINDSIDE
09.01.10,18:29
ušetriť 50 %, a aj pri samotnom prvozápise spoločnosti do OR sa dá tiež ušetriť 50 % na súdnom poplatku.Človeče, Ty sa možnosti skrytej reklamy nikdy nevzdáš
motosega
10.01.10,13:52
Dobrý deň
Chcem sa spýtať Zakladáme s.r.o. ktorá sa bude zaoberať stavebnou činnosťou Je nutné aby niekto zo spoločníkov alebo kanatelov bol z oboru murár alebo tak?
Economic
10.01.10,14:00
Dobrý deň
Chcem sa spýtať Zakladáme s.r.o. ktorá sa bude zaoberať stavebnou činnosťou Je nutné aby niekto zo spoločníkov alebo kanatelov bol z oboru murár alebo tak?

Uskutočňovanie stavieb a ich zmien je voľný predmet podnikania.
Murárstvo je však remeselný predmet. Doporočujem si kuknúť živnostenský zákon, alebo info priamo na živnostenskom pred vyhotovením SZ.
motosega
12.01.10,14:56
Dobrý deň
Prosím vás ako je to vlastne pri zuakladaní s.r.o.? Kto si má urobiť živnostenský list? akebo treba tam vlastne živnosť?
Aký je vlastne postup pri zakladaní s.r.o.?
ďakujem
mlyn16
12.01.10,15:09
Odpoviem krátko, možno ma niekto aj zkritizuje, ale viem o čom píšem. Keď som pred tromi mesiacmi sama stála na začiatku vzniku s.r.o., najprv som si prečítala podstatné články z tejto témy. S.r.o. vznikla aj vďaka ľuďom, ktorý tu prispeli. Môžem ťa ubezpečiť, že sú tu odpovede na tvoje otázky. Veľmi rada odpoviem na konkrétne otázky, ale najprv začni sám resp. sama študovať.
motosega
12.01.10,15:22
Odpoviem krátko, možno ma niekto aj zkritizuje, ale viem o čom píšem. Keď som pred tromi mesiacmi sama stála na začiatku vzniku s.r.o., najprv som si prečítala podstatné články z tejto témy. S.r.o. vznikla aj vďaka ľuďom, ktorý tu prispeli. Môžem ťa ubezpečiť, že sú tu odpovede na tvoje otázky. Veľmi rada odpoviem na konkrétne otázky, ale najprv začni sám resp. sama študovať.
Tak ti pekne dakujem Chcel som stručný postup a nie radu typu Prečítaj si 61 stránok Tak mi snád poradí niekto iný
motosega
12.01.10,15:54
Odpoviem krátko, možno ma niekto aj zkritizuje, ale viem o čom píšem. Keď som pred tromi mesiacmi sama stála na začiatku vzniku s.r.o., najprv som si prečítala podstatné články z tejto témy. S.r.o. vznikla aj vďaka ľuďom, ktorý tu prispeli. Môžem ťa ubezpečiť, že sú tu odpovede na tvoje otázky. Veľmi rada odpoviem na konkrétne otázky, ale najprv začni sám resp. sama študovať.
Pre tých ktorý budú potrebovať podobnú radu ako som potreboval ja tu dávam to čo som nenašiel tu ale niekde inde


Postup

Vynechame podnikatelsku pripravu (teda co budeme robit, ako, zaco) a budeme sa sustredit len na pravnu a byrokraticku cast.

V texte nespominam, ale obciansky preukaz je pri vsetkych ukonoch samozrejmostou.

1. Vyberieme si meno firmy. Dostupnost kontrolujte na OSRS.sk, Google a sk-nic.sk

2. Najdeme buduce sidlo a zacneme vybavovat suhlas majitela ku pouzitiu nehnutelnosti pre sidlo firmy. (Povinna novinka pri podani navrhu na zapis na sud, suhlas dolozeny listom vlastnictva majitela, pri prenajimanych kancelariach teda majitela priestorov). Vzor najdete na Google, pripadne ho ma majitel kancelarskych priestorov, ak to nerobi prvykrat.

3. Vyber cinnosti podnikania - predmetov na zivnostenskom liste. Prestudujte si nasledovny dokument resp aktualizacie. Pre istotu skonzultujte nazivo na Zivnostenskom urade.

4. Spiste spolocensku zmluvu alebo zakladelsku listinu, ak ste jediny spolocnik. Vzory zase na Google, pre istotu ale riadne prejdite aktualnost a kvalitu formulacii v rizikovych bodoch - likvidacia sro, predaj podielov, delenie zisku atd.

5. Vyplnte podpisovy vzor konatela (konatelov).

6. Urcite spravcu vkladu a vyplnte prislusny dokument.

7. Ak sro zaklada jediny spolocnik, treba vyhlasenie, ze nie je jedinym spolocnikom v inej spolocnosti.

8. Najdite notara. Doneste ku nemu minimalne 4x spolocensku zmluvu, 3 x ostatne dokumenty. Na mieste sa podpisete, overite podpisy, zaplatite.

9. S vyplnenym tlacivom pojdete na prislusny Zivnostensky urad, pod ktory spada sidlo firmy. Budete potrebovat tlacivo, overenu spolocensku zmluvu a kolky - 100 Sk za kazdy predmet volnej zivnosti (najcastejsi pripad).

10. Pridite si pre vystavene ZL, musia prist vsetci spolocnici / zastupeny plnou mocou.

11. Hned na mieste (ak uz mate ZL zapisane v systeme uradu) si vyziadajte Opis zo zivnostenskeho registra pre Vasu sro. Na hlavicke papiera je sice Vypis, ale je podrobnejsi a nutny pre zapis do ORSR. Stoji 100 Sk. Alternativou je overit u notara kopiu kazdeho ZL (vydava sa jeden na predmet cinnosti), pri vacsom pocte zivnosti su to ale zbytocne vyhodene peniaze. Sud podla zakona berie aj Vypis.

12. Vyplnte Navrh na zapis do obchodneho registra, odkaz najdete na ORSR.sk. Tento navrh pojdete dat overit ku notarovi. Kupte 10 000 Sk kolok.

13. Na prislusnom Obvodnom sude podate vsetky dokumenty spolu s Navrhom, tu staci uz len jeden spolocnik.

14. Cakate. Ak ste neurobili ziadnu chybu a dokumenty sudca schvali, spolocnost bude zapisana. Kazdy spolocnik o tom dostane vyrozumenie zo sudu a rovnako dostanete jeden Vypis z ORSR. Cely proces doteraz sa dal zvladnut vo velkom meste priblizne za 3 tyzdne, zvacsa je to ale menej.

15. Dnom zapisu spolocnost zacala existovat a moze podnikat.

16. Vase dalsie kroky budu smerovat do banky. Zalozite podnikatelsky ucet.

17. S vyplnenou Prihlaskou k registracii danovnika zajdete na prislusny danovy urad. Na uvod sa musite zaregistrovat k dani prijmu, DPH je do zakonom stanoveneho obratu za casovy usek dobrovolna.



Tak, a tym sa Vase podnikanie moze zacat:)
Budem velmi rad, ak sa podelite o dalsie konkretne rady a postupy, ktore postup ulahcia a zarucia bezproblemovy priebeh.
motosega
12.01.10,19:34
Viete mi povedať kolko más bude stáť kompletné založenie s.r.o.? ked nás bude 8 spoločníkov a budeme mat napr. 5 predmetov podnikania vramci volnej živnosti
Jeden náš spoločník sa dopočul že to komplat bude stáť 40 tisíc bývalých SK
A ešte mi to nieje jasné kto si má robiť živnosť či všetci spoločníci Počul som už aj to že nikto tak už som z toho dopletený
Ďakujem
Economic
12.01.10,19:38
Viete mi povedať kolko más bude stáť kompletné založenie s.r.o.? ked nás bude 8 spoločníkov a budeme mat napr. 5 predmetov podnikania vramci volnej živnosti
Jeden náš spoločník sa dopočul že to komplat bude stáť 40 tisíc bývalých SK
A ešte mi to nieje jasné kto si má robiť živnosť či všetci spoločníci Počul som už aj to že nikto tak už som z toho dopletený
Ďakujem

U serióznej firmy nie je u odmeny pri založení s.r.o. dôležitý počet spoločníkov. Viac spoločníkov znamená jedine vyšší výdavok pri overení podpisov.
ludex
12.01.10,19:44
Viete mi povedať kolko más bude stáť kompletné založenie s.r.o.? ked nás bude 8 spoločníkov a budeme mat napr. 5 predmetov podnikania vramci volnej živnosti
Jeden náš spoločník sa dopočul že to komplat bude stáť 40 tisíc bývalých SK
A ešte mi to nieje jasné kto si má robiť živnosť či všetci spoločníci Počul som už aj to že nikto tak už som z toho dopletený
Ďakujem


Na nete si najdeš firmy,ktoré sa zaoberajú zakladaním s.r.o. Mne jedna taká zakladala s.r.o. v novembri a stálo ma to komplet 511 Eur. Založili firmu od A po Z.
motosega
12.01.10,19:46
U serióznej firmy nie je u odmeny pri založení s.r.o. dôležitý počet spoločníkov. Viac spoločníkov znamená jedine vyšší výdavok pri overení podpisov.
Ano ale všetko čo som sa dočítal mi dáva dokopy 10 000 sk za zápis a potom iba za overovanie podpisov a za zakladanie živnosti A to sa podla mňa nevyšplhá ani na 15 000 sk alebo je tam ešte niečo?
motosega
12.01.10,19:51
Na nete si najdeš firmy,ktoré sa zaoberajú zakladaním s.r.o. Mne jedna taká zakladala s.r.o. v novembri a stálo ma to komplet 511 Eur. Založili firmu od A po Z.
A ešte sa chcem opýtať že kto si má zakladať živnostenský list Niektorý už živnosť máme Budeme potom platit odvody aj ako živnostnici?
Economic
12.01.10,19:52
Ano ale všetko čo som sa dočítal mi dáva dokopy 10 000 sk za zápis a potom iba za overovanie podpisov a za zakladanie živnosti A to sa podla mňa nevyšplhá ani na 15 000 sk alebo je tam ešte niečo?

Nie. Vždy je tam súdny poplatok /pri štandardnom podaní 331,5 Eur/, správne poplatky 3.- Eurá za 1 voľný predmet, notárske poplatky a služba od A-Z alebo podobná služba, to je rôzne... A sú aj spoločnosti, ktoré takúto službu poskytujú v rámci balíka služieb cca za 400.- Eur. Treba trochu pogúgliť.
Dixxinka
15.01.10,11:03
Dobrý deň,

rozhodla som si založiť účtovnú firmu v zriadení s.r.o., s použitím elektronického podpisu. Mám všetky komponenty potrebné k nerušenému fungovaniu zaručeného elektronického podpisu - teda tokken aj software, ešte si musím vybaviť notársku zápisnicu a zaregistrovať si konto.

Ak to správne chápem tak:

Notár mi overuje:
2x zakladateľskú listinu
1x vyhlásenie správcu vkladu
1x súhlas majiteľa nehnuteľnosti s priloženým výpisom z katastra - toto môže byť len stiahnuté z internetu, alebo musí byť originál?
1x ustanovenie do funkcie konateľky a podpisový vzor
1x čestné vyhlásenie zakladateľky že nemám viac ako 2 jednoosobové sro
1x návrh - ten formulár na zápis sro
1x ten formulár na vybavenie živnostenských listov

Živnostenský úrad
- odovzdám 1ks zakladateľskú listinu
- odovzdám formulár na vybavenie živnostenských listov
nakoľko zakladám sro, tak živnostenské listy tiež dostanem najskôr za 7 dní alebo hneď?

Obchodný register - teda digitálny podpis:
- nascanujem si úplne všetko vrátane živnostenských listov
- podpíšem to elektronickým podpisom
- pošlem to mailom na súd

Akým spôsobom sa platí notársky poplatok 165,5 Eur a ako to preukazujem mailovou formou digitálneho podpisu?

Ďakujem
motosega
16.01.10,12:58
Dobrý deň
Viete mi povedať ako často sa delí zisk v s.r.o. medzi spoločníkmi? Iste to nebude kedy sa im zachce alebo ano?
JarkaL
16.01.10,13:22
Po zostavení účtovnej závierky a jej schválení by mali spoločníci na valnom zhromaždení rozhodnúť o rozdelení hosp.výsledku. Takže odpoveď je raz ročne.
motosega
17.01.10,07:29
Po zostavení účtovnej závierky a jej schválení by mali spoločníci na valnom zhromaždení rozhodnúť o rozdelení hosp.výsledku. Takže odpoveď je raz ročne.
A nedá sa to v nijakom prípade? ani ked sa platí daň štvrťročne?
Tak nám asi nezostane iná možnosť ako iba sa zamestnať
__________________________________________________ _____
Ale no tak Ja niesom bohatý Keby som mal vela penazí tak by mi bolo jedno či peniaze dostanem teraz alebo až o rok
Economic
17.01.10,10:24
Dobrý deň
Viete mi povedať ako často sa delí zisk v s.r.o. medzi spoločníkmi? Iste to nebude kedy sa im zachce alebo ano?

Mal by si to mať ošetrené spoločenskou zmluvou alebo zakladateľskou listinou. Inak platí ako napísala JarkaL 1x ročne po schválení ročnej účtovnej závierky. Rozhoduje VZ.
mlyn16
18.01.10,07:24
Zisk si môžu rozdeliť aj viackrát do roka. Musí byť o tom ale zápis z valného zhromaždenia o rozdelení zisku. Rozdeľovať sa ale môže len zisk z predchádzajúcich resp. minulých období, nikdy nie zisk z bežného obdobia. Píšem to preto, lebo som sa stretla aj s tým, že "vyzerá", že firma dosiahne zisk, či by si ho dopredu nemohli aspoň čiastočne vyplatiť. To naozaj nie je možné.
DANUTA
20.01.10,17:59
Sme spoločnosť s rakúskou účasťou - spoločník a konateľ. Za založenie spoločnosti si naša pani advokátka vypýtala 2500 Eur. Nehorázne náročné právne služby ??!!!!
Economic
20.01.10,18:18
Sme spoločnosť s rakúskou účasťou - spoločník a konateľ. Za založenie spoločnosti si naša pani advokátka vypýtala 2500 Eur. Nehorázne náročné právne služby ??!!!!


No a naša spoločnosť berie za založenie 400.- Eur vrátane súdneho poplatku. Dobrý kontrast...
riccado
21.01.10,03:00
Tých 90 dní platia živnostenské listy, takže je to jedno či existujúca, alebo novovzniknutá. Ak nepodáš na zápis do OR, stratia platnosť...tak tento text som tu napísal ja vážení páni. Uviedol som svoj poznatok z postoja úradníčky zo ŽÚ. Ako by sa postavil k tomu registrový súd? Viete z vlastnej skúsenosti? ......Takže popol na moju hlavu. Apropo, myslím si (neberte mi môj názor, ten je môj a nenechám si ho vziať), že táto otázka nebola jasná ani vám páni, ak by bola, neboli by ste sa pýtali na to, v ktorom je to zákone a jednoducho opravili, že to je inak. Dobre som si prečítal odpoveď Economic, kde hovorí o živnostenskom zákone a potom o zákone o obchodnom registri, ale zdá sa mi to celkom jedno (aj keď nie je), dôležité je, že také niečo existuje tak som to uviedol.

prisiel za mnou expert, ktory mal skoro rok vydanu koncesnu listinu, avsak nemal zapisany tento predmet podnikania v OR.

podal som navrh na zapis zmeny a OR PO to bez problemov zapisal...
Economic
21.01.10,06:07
prisiel za mnou expert, ktory mal skoro rok vydanu koncesnu listinu, avsak nemal zapisany tento predmet podnikania v OR.

podal som navrh na zapis zmeny a OR PO to bez problemov zapisal...

Ja som sa stretla v praxi aj s tým, keď si klient sám podal návrh do OR a bolo 95 dní po právoplatnosti živnostenských. Zápis bol odmietnutý iba z tohto dôvodu. Takže klient musel vybavovať všetkých cca 15 živnostenských ks oprávnení na novo a rýchlo podať Námietky s platnými ŽL.
riccado
21.01.10,06:39
Ja som sa stretla v praxi aj s tým, keď si klient sám podal návrh do OR a bolo 95 dní po právoplatnosti živnostenských. Zápis bol odmietnutý iba z tohto dôvodu. Takže klient musel vybavovať všetkých cca 15 živnostenských ks oprávnení na novo a rýchlo podať Námietky s platnými ŽL.

pri prvozapise alebo pri zmene ?
Economic
21.01.10,06:57
pri prvozapise alebo pri zmene ?

V tom spomínanom prípade to bolo pri prvozápise. No inak pri zápise zmeny do OR zas platí lehota podať zmenu do OR do 30 dní od uskutočnenia VZ.
riccado
21.01.10,08:49
V tom spomínanom prípade to bolo pri prvozápise. No inak pri zápise zmeny do OR zas platí lehota podať zmenu do OR do 30 dní od uskutočnenia VZ.

mimotemy to sme tu rozoberali v septembri, moj dnesny prispevok bol reakciou na tvoje tvrdenie, ze je to jedno, ci je prvozapis, alebo zapis zmien. Ja som stale tvrdil, ze to nie je jedno, lebo lehota 90 dni od ziskania opravneni na podnikanie plati len pri vzniku spolocnosti, ty si tvrdila, ze aj pri zmenach. Evidentne tomu rozdielu nerozumies, ale hlavne je, ze to mas za 50% sudny poplatok, na to nezabudaj...:D
formulka
21.01.10,09:20
mimotemy to sme tu rozoberali v septembri, moj dnesny prispevok bol reakciou na tvoje tvrdenie, ze je to jedno, ci je prvozapis, alebo zapis zmien. Ja som stale tvrdil, ze to nie je jedno, lebo lehota 90 dni od ziskania opravneni na podnikanie plati len pri vzniku spolocnosti, ty si tvrdila, ze aj pri zmenach. Evidentne tomu rozdielu nerozumies, ale hlavne je, ze to mas za 50% sudny poplatok, na to nezabudaj...:D

mimotemy Ty máš nejaký problém s Economic ? Alebo Ťa trápi, že ako som sa tu dočítal, že už pomohol veľa ľuďom, ktorí práve tu hľadali pomoc a našli ju práve vďaka Economic. Máš málo roboty, alebo málo klientely, že takto rýpeš do ľudí ? Aj iná zábava predsa existuje, ako rýpanie a urážanie.
riccado
21.01.10,09:47
mimotemy Ty máš nejaký problém s Economic ? Alebo Ťa trápi, že ako som sa tu dočítal, že už pomohol veľa ľuďom, ktorí práve tu hľadali pomoc a našli ju práve vďaka Economic. Máš málo roboty, alebo málo klientely, že takto rýpeš do ľudí ? Aj iná zábava predsa existuje, ako rýpanie a urážanie.

mimotemy nechaj tak a o mna sa nestaraj... hodnot svoje zasluhy, kolkym ludom si tu pomohol ty, lebo za teba zatial ziadne skutky nehovoria, len slova...
zalobaba
21.01.10,09:55
mimotemy Ty máš nejaký problém s Economic ? Alebo Ťa trápi, že ako som sa tu dočítal, že už pomohol veľa ľuďom, ktorí práve tu hľadali pomoc a našli ju práve vďaka Economic. Máš málo roboty, alebo málo klientely, že takto rýpeš do ľudí ? Aj iná zábava predsa existuje, ako rýpanie a urážanie.


....ja mám napr. tiež problém, ale s tým že niekedy radí blbiny. ;)
domenico.office
21.01.10,11:34
Áno, obaja majú ten istý problém, že na Economic sa priamo obracajú ľudia a na nich nie, neviem však, prečo stále dobiedzajú do Economic, keď som to napísal ja vo svojom mene. Mrzí ma, že neustále musím túto vec vysvetľovať, že to nenapísala Economic, ale ja ako domenico.office a takto porušovať svoju zásadu nereagovať na hlúposti iných. Nemôžem to inak nazvať, ako hlúposť, pretože to už tu raz bolo prebraté a opätovne sa to vyťahuje. Nič nebráni tomu, aby aj Riccado, aj Žalobaba podávali svoje návrhy do OR s 50% výškou súdneho poplatku, prípadne komunikovali s obyčajnými súdmi prostredníctvom ZEP a nič nebráni tomu, aby to tu aj napísali, že to takto vedia a robia. A keď to aj robia, nepovedia svojim klientom..... Nech si obrázok urobí každý sám.
formulka
21.01.10,13:54
....ja mám napr. tiež problém, ale s tým že niekedy radí blbiny. ;)


Keď si pozerám Tvoje príspevky ako reakcie na Economic, tak si myslím o tom svoje.... Ak máš s Economic problém, napíš jej SS a nepíš hovadiny mimo témy a sem, aby to čítali tí, ktorých to vôbec nezujíma. To je Tvoj problém... Asi si potrebuješ kompenzovať niečo ? Je to maximálne trápne a úbohé, nehnevaj sa na mňa.
riccado
21.01.10,14:00
Áno, obaja majú ten istý problém, že na Economic sa priamo obracajú ľudia a na nich nie, neviem však, prečo stále dobiedzajú do Economic, keď som to napísal ja vo svojom mene. Mrzí ma, že neustále musím túto vec vysvetľovať, že to nenapísala Economic, ale ja ako domenico.office a takto porušovať svoju zásadu nereagovať na hlúposti iných. Nemôžem to inak nazvať, ako hlúposť, pretože to už tu raz bolo prebraté a opätovne sa to vyťahuje. Nič nebráni tomu, aby aj Riccado, aj Žalobaba podávali svoje návrhy do OR s 50% výškou súdneho poplatku, prípadne komunikovali s obyčajnými súdmi prostredníctvom ZEP a nič nebráni tomu, aby to tu aj napísali, že to takto vedia a robia. A keď to aj robia, nepovedia svojim klientom..... Nech si obrázok urobí každý sám.

o pokutnictve si uz niekedy pocul?
certik
21.01.10,16:45
Vrátim sa k problematike. SRO ktorá ma dvoch konateľov bude jedným z troch spoločníkov v novozakladanej sro (spoločníci=1xsro, 2xFO). Dostala som otázky:
1. či môže sro ktorá je jedným zo spoločníkov byť správcom vkladu (predpokladám, že ním bude jeden zo spoločníkov tejto sro)
2. a či vklady jednotlivých zakladateľov novej sro môže uložiť na svoj podnikateľský účet táto existujúca sročka pred založením novej.
Doteraz som účtovala len klasicky cez pokladňu, ale teraz tie peniaze budú reálne na účte a neviem aj ako účtovať tieto peniaze.
bobekoad
24.01.10,10:55
Economic si proste super! Vela som sa od teba poducil ako si zalozit sro-cku. Este mi neda sa opytat ta, buduci tyzden si idem po ZEP a program na komunikaciu s ORSR, kataster,..., a teda moja otazka na teba: Pri kontakte s ORSR v elekt. forme so ZEP podpisujem vsetky listiny ako cely jeden dokument, napr. v .tif, a ake listiny je potrebne overovat, teda aby som neoveril nieco zbytocne a mne by to zvysilo naklady. Chcem zalozit sro s co najmensimi vydavkami. Poradis mi prosim?
Economic
24.01.10,11:09
Economic si proste super! Vela som sa od teba poducil ako si zalozit sro-cku. Este mi neda sa opytat ta, buduci tyzden si idem po ZEP a program na komunikaciu s ORSR, kataster,..., a teda moja otazka na teba: Pri kontakte s ORSR v elekt. forme so ZEP podpisujem vsetky listiny ako cely jeden dokument, napr. v .tif, a ake listiny je potrebne overovat, teda aby som neoveril nieco zbytocne a mne by to zvysilo naklady. Chcem zalozit sro s co najmensimi vydavkami. Poradis mi prosim?

Ďakujem.
Každý dokument je jeden tiff, alebo multiff podľa toho koľko má strán. Každý jeden dokument podpíšeš svojim ZEP-om. Iba spoločenskú alebo zakladateľskú overíš 2x /1x na živnosť a 1x do OR čo zoskenuješ/ ostatné dokumenty po jednom. Súhlas k sídlu nemusíš overovať.
bobekoad
24.01.10,12:45
Srdecna vdaka este raz Economic. Este posledna otazka- Vzorove podpisy konatelov ak prikladam k navrhu na zapis treba overit?
Economic
24.01.10,13:47
Srdecna vdaka este raz Economic. Este posledna otazka- Vzorove podpisy konatelov ak prikladam k navrhu na zapis treba overit?

Áno, ja ich dávam overiť /veď iba 1x Ti to treba/
books
26.01.10,08:56
Dobrý deň,potrebujem poradiť.
Naša firma s.r.o. zmenila zodpovedných zástupcov a vymenovala nových.Chcem sa spýtať,čo všetko mám spraviť,aby som na niečo nezabudla.
1.konateľ donesie oznámenie na ŽÚ,kde nahlási zmenu zodpovedných zástupcov
2.treba potom poslať nové živnostenské listy na OR?
3.treba zmeniť spoločenskú zmluvu?
4.spraviť valné zhromaždenie,kde sa odsúhlasia zmeny zodpovedných zástupcov?
5.čo všetko spraviť a aké doklady vypísať a poslať na OR?
6.prosím Vás o nejaký postup.

Ja viem možno je to pre niekoho banalita,ale šéf mi to nakázal,aby som to spravila a dala dokopy a ja neviem z čoho sa mám odpichnúť. Za všetky rady a poradenia budem veľmi vďačná.

Ďakujem.
books
26.01.10,10:17
Dobrý deň,potrebujem poradiť.
Naša firma s.r.o. zmenila zodpovedných zástupcov a vymenovala nových.Chcem sa spýtať,čo všetko mám spraviť,aby som na niečo nezabudla.
1.konateľ donesie oznámenie na ŽÚ,kde nahlási zmenu zodpovedných zástupcov
2.treba potom poslať nové živnostenské listy na OR?
3.treba zmeniť spoločenskú zmluvu?
4.spraviť valné zhromaždenie,kde sa odsúhlasia zmeny zodpovedných zástupcov?
5.čo všetko spraviť a aké doklady vypísať a poslať na OR?
6.prosím Vás o nejaký postup.

Ja viem možno je to pre niekoho banalita,ale šéf mi to nakázal,aby som to spravila a dala dokopy a ja neviem z čoho sa mám odpichnúť. Za všetky rady a poradenia budem veľmi vďačná.

Ďakujem.

Posúvam.
Economic
26.01.10,10:19
Dobrý deň,potrebujem poradiť.
Naša firma s.r.o. zmenila zodpovedných zástupcov a vymenovala nových.Chcem sa spýtať,čo všetko mám spraviť,aby som na niečo nezabudla.
1.konateľ donesie oznámenie na ŽÚ,kde nahlási zmenu zodpovedných zástupcov
2.treba potom poslať nové živnostenské listy na OR?
3.treba zmeniť spoločenskú zmluvu?
4.spraviť valné zhromaždenie,kde sa odsúhlasia zmeny zodpovedných zástupcov?
5.čo všetko spraviť a aké doklady vypísať a poslať na OR?
6.prosím Vás o nejaký postup.

Ja viem možno je to pre niekoho banalita,ale šéf mi to nakázal,aby som to spravila a dala dokopy a ja neviem z čoho sa mám odpichnúť. Za všetky rady a poradenia budem veľmi vďačná.

Ďakujem.

Po prvé : čo sa myslí zodpovedným zástupcom ? Konateľ spoločnosti alebo zodpovedná osoba za nejaký viazaný alebo remeselný predmet ?
Ak je to osoba zodpovedná za nejaký predmet, tak sa to len ohlási na živnostenský. Zruší sa predchádzajúci a vymenuje nový. Na nového si vyžiadajú VRT.
2. Nové ŽL nie sú. To je len úradný záznam, o tom do OR nič netreba.
3. spoločenskú zmenu pri zodpovedných zástupcoch nie je potrebné meniť.

Ak sa však jedná o konateľov spoločnosti, tak potom musí byť VZ, kde sa odvolá konateľ, menuje konateľ a podá sa to do OR. Do 15 od VZ sa ohlási na živnosť, aj keď ešte nie je zmena zapísaná do OR. A podá sa to do OR. Pri podaní do OR môžeš ušetriť, ako už vieš z mojich predchádzajúcich príspevkov.
Economic
26.01.10,10:22
Posúvam.

Ak by bolo treba robiť komplet servis v prípade zmeny konateľov, je jasné, že môžem pomôcť. Netráp sa s tým, s čím nemusíš....
books
26.01.10,11:01
Po prvé : čo sa myslí zodpovedným zástupcom ? Konateľ spoločnosti alebo zodpovedná osoba za nejaký viazaný alebo remeselný predmet ?
Ak je to osoba zodpovedná za nejaký predmet, tak sa to len ohlási na živnostenský. Zruší sa predchádzajúci a vymenuje nový. Na nového si vyžiadajú VRT.
2. Nové ŽL nie sú. To je len úradný záznam, o tom do OR nič netreba.
3. spoločenskú zmenu pri zodpovedných zástupcoch nie je potrebné meniť.

Ak sa však jedná o konateľov spoločnosti, tak potom musí byť VZ, kde sa odvolá konateľ, menuje konateľ a podá sa to do OR. Do 15 od VZ sa ohlási na živnosť, aj keď ešte nie je zmena zapísaná do OR. A podá sa to do OR. Pri podaní do OR môžeš ušetriť, ako už vieš z mojich predchádzajúcich príspevkov.

Je to zodpovedná osoba za remeselnú činnosť a dve remeselné činnosti nám aj vypadnú z našej živnosti,už ich nebudeme vykonávať.
Ďakujem.
Economic
26.01.10,11:06
Je to zodpovedná osoba za remeselnú činnosť a dve remeselné činnosti nám aj vypadnú z našej živnosti,už ich nebudeme vykonávať.
Ďakujem.

A už sme doma. :)

Takže, ak sa rušia predmety podnikania, musí byť zvolané VZ, kde sa rozhodne o zrušení konkrétnych predmetov podnikania, v takto prípade sa vyhotovuje aj úplné znenie SZ. Do OR sa dokladá zápisnica, úplné znenie a kópia potvrdeného oznámenia, ktoré sa podá na živnostenskom oddelení - tlačivo vyplniť teda 2x.

Nezabudnúť potom zmenu po zápise do OR ohlásiť aj správcovi dane.
books
26.01.10,11:17
A už sme doma. :)

Takže, ak sa rušia predmety podnikania, musí byť zvolané VZ, kde sa rozhodne o zrušení konkrétnych predmetov podnikania, v takto prípade sa vyhotovuje aj úplné znenie SZ. Do OR sa dokladá zápisnica, úplné znenie a kópia potvrdeného oznámenia, ktoré sa podá na živnostenskom oddelení - tlačivo vyplniť teda 2x.

Nezabudnúť potom zmenu po zápise do OR ohlásiť aj správcovi dane.

Tie dva predmety čo sa rušia,tak sa ruší aj zodpovedný zástupca a v iných predmetoch (asi v štyroch)sa len menia zodpovední zástupcovia.
Takto som to pochopila:
- zvolá VZ,kde sa rozhodne o zrušení predmetov podnikania
- na OR sa potom pošle nová overená SZ (2x), kópia potvrdeného oznámenia zo živn.úradu a ešte sa vypisuje aj nejaké tlačivo na OR?

Ďakujem.
Economic
26.01.10,11:50
Tie dva predmety čo sa rušia,tak sa ruší aj zodpovedný zástupca a v iných predmetoch (asi v štyroch)sa len menia zodpovední zástupcovia.
Takto som to pochopila:
- zvolá VZ,kde sa rozhodne o zrušení predmetov podnikania
- na OR sa potom pošle nová overená SZ (2x), kópia potvrdeného oznámenia zo živn.úradu a ešte sa vypisuje aj nejaké tlačivo na OR?

Ďakujem.

VZ bude teda o zrušení 2 predmetov podnikania.
Pri ohlásení na ŽR sa oznámi aj zmena zodpovedných osôb.
Úplné znenie spoločenskej zmluvy dávané do OR netreba overovať, dokladá sa v papierovej forme 2x.
No jasné do OR sa podáva tlačivo P/8 - na ňom sa podpis overuje.
books
26.01.10,12:00
VZ bude teda o zrušení 2 predmetov podnikania.
Pri ohlásení na ŽR sa oznámi aj zmena zodpovedných osôb.
Úplné znenie spoločenskej zmluvy dávané do OR netreba overovať, dokladá sa v papierovej forme 2x.
No jasné do OR sa podáva tlačivo P/8 - na ňom sa podpis overuje.

Ďakujem,ste poklad.
Ak nebudem ešte niečo vedieť,môžem sa na Vás obrátiť o radu?
Economic
26.01.10,12:21
Ďakujem,ste poklad.
Ak nebudem ešte niečo vedieť,môžem sa na Vás obrátiť o radu?

Samozrejme, kedykoľvek. ;)
books
26.01.10,13:08
Samozrejme, kedykoľvek. ;)

Ďakujem.
mia693
26.01.10,19:20
Ahojte.. Cem sa spýtat koľko teda presne zaplatím pri vzniku s.r.o.? Všetky súdne a iné poplatky? Ďakujem...
Economic
26.01.10,19:26
Ahojte.. Cem sa spýtat koľko teda presne zaplatím pri vzniku s.r.o.? Všetky súdne a iné poplatky? Ďakujem...

Klasický papierový zápis do OR 331,50 Eur. Na ŽL pri každom voľnom predmete 3.- Eurá, za remeselný alebo viazaný tiež za každý 16,50 Eur, + nejaké overenie podpisu, to za predpokladu, že si papiere urobíš a nepočítaš svoju robotu. Možno aj tu na porade nájdeš niečo okolo možnosti platenia poplatkov. Pokukaj.
bobekoad
27.01.10,18:50
Economic prosím Ťa, v prípade ak spolocnost má sídlo kancelárie odlišné od sídla spoločnosti, je potrebné uviesť v spoločenskej zmluve aj sídlo kancelárie ako prevádzkarne, resp. či to je prevádzkareň, a kde v návrhu na zápis obchodnej spoločnosti do OR SR to uviesť /na strane kde sa vyplňujú údaje o organizačnej zložke?/?
Economic
27.01.10,18:56
Economic prosím Ťa, v prípade ak spolocnost má sídlo kancelárie odlišné od sídla spoločnosti, je potrebné uviesť v spoločenskej zmluve aj sídlo kancelárie ako prevádzkarne, resp. či to je prevádzkareň, a kde v návrhu na zápis obchodnej spoločnosti do OR SR to uviesť /na strane kde sa vyplňujú údaje o organizačnej zložke?/?

Nie v spoločenskej zmluve sa uvádza iba sídlo. Kde bude kancelária to je len Vaša záležitosť, to je potom ohlásenie prevádzky v súvislosti so živnostenským úradom a správcom dane. Do návrhu na zápis zmien do OR sa to neuvádza vôbec.
bobekoad
27.01.10,19:20
Ďakujem krásne. Ideme to podať na OR, snáď sa podarí.-)
Economic
27.01.10,19:23
Ďakujem krásne. Ideme to podať na OR, snáď sa podarí.-)

Držím palce, keby sa náhodou vyskytol problém, dajte vedieť....
rybar24
29.01.10,13:17
AML BY SOM JEDNU OTAZKU,CHCEME ZALOZIT SRO S TYM ZE NANEJ NESKOR CHCEME OTVORIT POHOSTINSTVO.JE POTREBNE ABY SOM PRI ZAKLADANI SRO ZDOKLADOVAL ZODPOVEDNU OSOBU KTORA MA VYUCNY LIST + 2 ROKY PRAXE ALEBO NIE?
Economic
29.01.10,14:24
AML BY SOM JEDNU OTAZKU,CHCEME ZALOZIT SRO S TYM ZE NANEJ NESKOR CHCEME OTVORIT POHOSTINSTVO.JE POTREBNE ABY SOM PRI ZAKLADANI SRO ZDOKLADOVAL ZODPOVEDNU OSOBU KTORA MA VYUCNY LIST + 2 ROKY PRAXE ALEBO NIE?

Nie. Dokladovať bude treba, až v čase, keď sa bude vybavovať na to oprávnenie. Zodpovedná osoba tu musí byť.
rybar24
29.01.10,16:42
ESTE JEDNA OTAZOCKA IDEM PODNIKAT CEZ SRO ALE MAM MOZNOST SI POPRITOM VYBRAT AJ 4000 EURO PRISPEVOK AK SI PRV AKO SRO ZALOZIM ZIVNOST MOMENTALNE.

KAMARATI MI RADIA NECH SI JU OTVORIM AJ V PRIPADE ZE NANEJ NEBUDEM NIC ROBIT A ASPON SI Z PRISPEVKU MOZEM ZAPLATIT NA 2 ROKY ZDRAVOTNE A SOCIALNE ODVODY.

JE TO DOBRY NAPAD?ALEBO AK SI JU OTVORIM TAK VZNIKA NEJAKA KOMPLIKACIA O KTOREJ NEVIEM?
mia693
30.01.10,15:47
Ahojte.. Ak som správne pochopila podľa všetkých článkov, mohla by som založenie s.r.o. účtovať takto?
353/411 Pohľadávka za upísané ZI na základe Zakladatelskej zmluvy
042/353 Splatenie nepenazneho vkladu
221/353 splatenie penazneho vkladu
a ked chcem dat peniaze aj do pokladne tak mam uctovat aj 211/353 ci to uz ne?a mám účtovat aj splatenie vkladu správcovi? napr 378/353?
419/411 zapisanie spoločnosti do OR
Môze to byť tak? alebo?
A čo všetko môžem zahrnúť do zriadovacich nákladov??

Ďakujem krasne..
lachiM
31.01.10,12:21
Pekný deň poraďáci.
Potreboval by som poradiť so založením aj vznikom sro. Prešiel som si niekoľko tém na Porade a internete ale predsa si len nechám poradiť.
Ako obč. združenie (PO) sme 18. januára spísali zakladateľskú listinu o založení jednoosobovej sro, kde obč. združenie je zakladateľom i 100% spoločníkom sro s 5 konateľmi,z ktorých každý koná samostatne. Overili sme podpis štatutára zakladateľa na 3 listinách a podali ohlásenie na živn. odbor ObÚ. Tam nám vystavili ŽL a požiadali sme o 2 opisy ŽL.
Teraz chceme urobiť zmenu v sro ešte pred zápisom na OR. Ide o zmenu spoločníkov a to na 5 spoločníkov FO a zároveň konateľov (boli uvedení ako konatelia v pôvodnej zaklad. listine) a 1 spoločníka PO (zakladateľ - teda obč.združenie)všetci s rovnakým obchodným podielom.

Je možné uskutočniť prevod obchodného podielu a zmenu spoločníkov ešte teraz pred zápisom do OR? Alebo musíme najskôr zapísať sro podľa pôvodnej Zakl.listiny do OR a potom zapísať zmeny?

Poraďte mi prosím v postupe, ktorý by mohol byť priechodný pred zápisom do OR (chceme využiť možnosť elektronického podania cez vlastníka ZEP)
1. zakladateľ - obč.združ (o.z.) - Rozhodne o prevode obchodného podielu na ďalších 5 spoločníkov a o zmene zakladateľskej listiny (*bude niesť stále názov zakladateľská listina, alebo ju máme premenovať na spoločenskú zmluvu?). /podpisuje štatutár zakladateľa, podpis neoverujeme;vyhotovíme 2x,(1xpre OR)/
2.Vyhotovíme Zmluvu o prevode obchodného podielu sro/podpisuje štatutár za obč.združ ako 100% vlastník podielu a 5 nových spoločníkov ako nadobúdatelia, všetky podpisy sa overujú; vyhotovíme 2x (1x s overenými podpismi pre OR)/
3.Vyhotovíme Doplnok k zakladateľskej listine/podpisuje jeden z konateľov alebo viacerí či všetci konatelia sro, podpis neoverujeme;vyhotovíme 1x pre seba/
4.Vyhotovíme novú Zakladateľskú listinu so zmenami podľa Doplnku/podpisujú všetci spoločníci sro, podpisy overujeme; vyhotovíme 2x (1x s overenými podpismi pre OR)/
5.Vyplníme Návrh na zápis do OR /podpisujú všetci konatelia, podpisy sa overujú; vyhotovíme 1x pre OR/
6.Vyhotovíme Zmluvu o nájme nehnuteľnosti ( alebo stačí súhlas vlastníka nehnuteľnosti so sídlom sro na jeho adrese?) /za sro podpisuje jeden z konateľov; podpisy na zmluve sa overujú;2x, 1x s overenými podpismi pre OR/
7.Vyberieme výpis z LV na KN pre právnické účely - nie starší ako 1 mesiac/1x pre OR/
8.Vyhotovíme Vyhlásenie správcu vkladu o splatení povinnej výšky (v našom prípade peňažného ) vkladu u jednotlivých spoločníkov /overíme podpis; vyhotovíme 1x pre OR/
9.Vyhotovíme Podpisové vzory konateľov spoločnosti/overíme podpisy;vyhotovíme 1xpre OR/
10.Vyhotovíme Splnomocnenie osoby so ZEP na podanie Návrhu na zápis /podpisuje konateľ za sro, podpisy sa overujú; vyhotovíme 2x,1xs overenými podpismi pre OR/
11.K návrhu na zápis do OR priložíme aj pôvodnú Zakladateľskú listinu
12.Splnomocnená osoba so ZEP to podá aj s prílohami
Zároveň uhradíme registračný poplatok 166 Eur bankovým prevodom

Pozrite sa nato a poraďte ak máte skúsenosti. Vďaka za každú pripomienku.

Michal S.
lachiM
01.02.10,17:15
ESTE JEDNA OTAZOCKA IDEM PODNIKAT CEZ SRO ALE MAM MOZNOST SI POPRITOM VYBRAT AJ 4000 EURO PRISPEVOK AK SI PRV AKO SRO ZALOZIM ZIVNOST MOMENTALNE.

KAMARATI MI RADIA NECH SI JU OTVORIM AJ V PRIPADE ZE NANEJ NEBUDEM NIC ROBIT A ASPON SI Z PRISPEVKU MOZEM ZAPLATIT NA 2 ROKY ZDRAVOTNE A SOCIALNE ODVODY.

JE TO DOBRY NAPAD?ALEBO AK SI JU OTVORIM TAK VZNIKA NEJAKA KOMPLIKACIA O KTOREJ NEVIEM?

Je to dobrý nápad. Nevidím v tom žiadnu komplikáciu. Musíte však zvážiť čo obnáša sro a čo SZČO, príspevok z ÚPSVR a aké máte možnosti Vy.
SRO - prvotné náklady so založením a vznikom sro sa môžu pohybovať cca od 200 do 400 Eur a vyššie v závislosti od možnosti podať návrh na zápis do OR osobou so Zaručeným elektronickým podpisom, či si dokumenty viete vyhotoviť sám od počtu živností atď. Z pohľadu minimalizácie odvodových a daňových povinnosti je najvýhodnejšie byť konateľom a spoločníkom bez odmeny a pracovného vzťahu k sro. Vtedy takáto osoba neodvádza odvody do poisťovní. Spoločník má podiel na zisku sro po zdanení. Tento príjem sa spoločníkovi ďalej nezdaňuje (nie je predmetom dane) ani sa z neho neodvádzajú odvody. Za každú osobu s trv. pobytom v SR tečie poistné do zdravotného poistenia, či už za ňu platí štát, zamestnávateľ, alebo si platí sám ako SZČO či ako dobrovoľný platca. Ak by ste ako spoločník a konateľ sro robil len v rámci činností sro bez odmeny a prac. pomeru, museli by ste si platiť iba zdravotné poistenie. Keďže budete zároveň SZČO, tam si odvodové povinnosti splníte a ako spoločníka a konateľa sa Vás už odvody netýkajú.

Neviem ako časovo u Vás nadväzujú činnosť SZČO a sro, preto by ste nemali zabudnúť, že schválenie príspevku na podnikanie z ÚPSVR , podpis dohody a nakoniec aj poukázanie dotácie na Váš účet (u nás v posledný možný deň uvedený v dohode tuším 30. deň večer) čosi trvá a to aj v závislosti od konkrétneho ÚPSVR. Vychádzam z informácií z tunajšieho Úradu práce.
books
05.02.10,13:41
VZ bude teda o zrušení 2 predmetov podnikania.
Pri ohlásení na ŽR sa oznámi aj zmena zodpovedných osôb.
Úplné znenie spoločenskej zmluvy dávané do OR netreba overovať, dokladá sa v papierovej forme 2x.
No jasné do OR sa podáva tlačivo P/8 - na ňom sa podpis overuje.

Ďakujem,ste poklad.
Ak nebudem ešte niečo vedieť,môžem sa na Vás obrátiť o radu?

Potrebujem od Vás radu.
Zo ŽÚ už máme úradný záznam o zmene zodpovedného zástupcu a tri nové živnostenské listy.
Teraz by som to mala poslať na OR do 30 dní?
Čo budem podávať na OR?
- úplné znenie spoločenskej zmluvy, kde zapíšem všetky zmeny(zmena zodpovedného zástupcu, nové živnosti, zmenu ZI) - 2x
- tlačivo P/8 - podpisy treba overiť - 2x
- sprievodný list - 1x
- treba aj nejaké kolky a v akej sume?
Prosím Vás o postup, ako budem postupovať.
Chcem sa spýtať, zmenu ZI nám robil jeden šéfov známy, ale nám nedal žiadne doklady o zmene ZI, ale na OR je to už prepísané. Čo s tým?
V spoločenskej zmluve máme všetko ešte v SKK, takže keď ju budem prepisovať, tak musím prepočítať rezervný fond a ZI napíšem také aké máme zmenené na OR?
Ďakujem.
Economic
05.02.10,17:16
Ďakujem,ste poklad.
Ak nebudem ešte niečo vedieť,môžem sa na Vás obrátiť o radu?

Potrebujem od Vás radu.
Zo ŽÚ už máme úradný záznam o zmene zodpovedného zástupcu a tri nové živnostenské listy.
Teraz by som to mala poslať na OR do 30 dní?
Čo budem podávať na OR?
- úplné znenie spoločenskej zmluvy, kde zapíšem všetky zmeny(zmena zodpovedného zástupcu, nové živnosti, zmenu ZI) - 2x
- tlačivo P/8 - podpisy treba overiť - 2x
- sprievodný list - 1x
- treba aj nejaké kolky a v akej sume?
Prosím Vás o postup, ako budem postupovať.
Chcem sa spýtať, zmenu ZI nám robil jeden šéfov známy, ale nám nedal žiadne doklady o zmene ZI, ale na OR je to už prepísané. Čo s tým?
V spoločenskej zmluve máme všetko ešte v SKK, takže keď ju budem prepisovať, tak musím prepočítať rezervný fond a ZI napíšem také aké máme zmenené na OR?
Ďakujem.

Áno k návrhu /ak konajú konatelia samostatne, tak stačí keď jeden overí podpis, k nemu doložiť úradne overené ŽL po 1 ks a 1x stačia neoverené, Zápisnica z VZ, úplné znenie SZ. V úplnom znení nemusí byť zmienka o zodpovednom zástupcovi. Neviem ako ju máte formulovanú... Kolky pri klasickom podaní sú 66.- Eur. V úplnom znení samozrejme upraviť ceny na Euro.
books
05.02.10,17:36
Áno k návrhu /ak konajú konatelia samostatne, tak stačí keď jeden overí podpis, k nemu doložiť úradne overené ŽL po 1 ks a 1x stačia neoverené, Zápisnica z VZ, úplné znenie SZ. V úplnom znení nemusí byť zmienka o zodpovednom zástupcovi. Neviem ako ju máte formulovanú... Kolky pri klasickom podaní sú 66.- Eur. V úplnom znení samozrejme upraviť ceny na Euro.

Ďakujem a keď to zhrniem:
- tlačivo P/8 - podpisy treba overiť - 2x
- ŽL 2x (1x overený a 1x neoverený, môžeme ich obidva overiť?)
- zápisnica z VZ - 1
- úplné znenie SZ (je len jeden konateľ) - 2x overiť podpis?
- sprievodný list

Ďakujem za Vašu trpezlivosť. Dostala som to za úlohu a tak sa trápim.
Zmeny na OR sa nahlasujú do 30 dní?
Economic
05.02.10,17:41
Ďakujem a keď to zhrniem:
- tlačivo P/8 - podpisy treba overiť - 2x
- ŽL 2x (1x overený a 1x neoverený, môžeme ich obidva overiť?)
- zápisnica z VZ - 1
- úplné znenie SZ (je len jeden konateľ) - 2x overiť podpis?
- sprievodný list

Ďakujem za Vašu trpezlivosť. Dostala som to za úlohu a tak sa trápim.
Zmeny na OR sa nahlasujú do 30 dní?

Návrh iba 1x sa robí
Keď chcete ŽL obe kôpky môžte overiť
zápisnica 2x - netreba overovať
úplné znenie stačí konateľ podpísať, nemusí overovať, áno do 30 dní.
Potom ešte do 15 dní na DÚ. :)
books
05.02.10,18:02
Návrh iba 1x sa robí
Keď chcete ŽL obe kôpky môžte overiť
zápisnica 2x - netreba overovať
úplné znenie stačí konateľ podpísať, nemusí overovať, áno do 30 dní.
Potom ešte do 15 dní na DÚ. :)

Na DÚ, až potom keď to bude zapísané na OR?
Pýtam sa,aby som si všetko ujasnila a dúfam,že to dobre nachystám a spravím.
Ste poklad,že máte trpezlivosť.
Ďakujem.
Economic
05.02.10,18:11
Na DÚ, až potom keď to bude zapísané na OR?
Pýtam sa,aby som si všetko ujasnila a dúfam,že to dobre nachystám a spravím.
Ste poklad,že máte trpezlivosť.
Ďakujem.

Áno na DÚ potom, keď bude na svete nový výpis z OR.
books
05.02.10,18:41
Áno na DÚ potom, keď bude na svete nový výpis z OR.

Ďakujem.
Zatiaľ si to idem nachystať,vypísať a ujasniť a isto Vás budem ešte otravovať.
Ď.
NITRIX
05.02.10,22:18
preco staci ten druhy ZL neovereny? Jeden ide registru a druhy do zbierky listin?
jiminow
07.02.10,18:53
zdravím vás,
potreboval by som poradiť, chceme založiť s.r.o., spracuvávam spoločenskú zmluvu a neviem či je treba uviesť do predmetu činnosti konkrétne vymenovanie činnosti alebo stačí napr.:
-veľkoobchodná a maloobchodná činnosť v rozsahu voľných živností
- čistiace a upratovacie služby v rozsahu voľných živností
- údržba motorových vozidiel bez zásahu do motorickej časti vozidla


ďalšia vec,

spoločník vkladá nehnutelnosť, kde bude aj sídlo s.r.o. , (v rovnakej hodnote ako je môj vklad)

treba previesť nehnutelnosť do vlastníctva s.r.o. len nevieme kedy a akým spôsobom by to bolo najlepšie a najvýhodnejšie?, (predpokladám, že najprv musí vzniknúť s.r.o a až potom môže vlastniť nehnuteľnosť, aká je forma prevodu vlastníctva nehnutelnosti v tomto prípade?)


Ďakujem,
mi_ke
08.02.10,12:04
[QUOTE=jiminow;1287958]zdravím vás,
potreboval by som poradiť, chceme založiť s.r.o., spracuvávam spoločenskú zmluvu a neviem či je treba uviesť do predmetu činnosti konkrétne vymenovanie činnosti alebo stačí napr.:
-veľkoobchodná a maloobchodná činnosť v rozsahu voľných živností
- čistiace a upratovacie služby v rozsahu voľných živností
- údržba motorových vozidiel bez zásahu do motorickej časti vozidla


ďalšia vec,

spoločník vkladá nehnutelnosť, kde bude aj sídlo s.r.o. , (v rovnakej hodnote ako je môj vklad)

treba previesť nehnutelnosť do vlastníctva s.r.o. len nevieme kedy a akým spôsobom by to bolo najlepšie a najvýhodnejšie?, (predpokladám, že najprv musí vzniknúť s.r.o a až potom môže vlastniť nehnuteľnosť, aká je forma prevodu vlastníctva nehnutelnosti v tomto prípade?)


Ďakujem,


Nehnuteľnosť musíš určite nechať oceniť znalcom, ktorý presne určí jej peňažnú hodnotu, predstavujúcu Tvoj budúci vklad. Je to povinny udaj spolocenskej zmluvy. Pred vznikom sro este splatis tento svoj nepenazny vklad, a to cestnym prehlasenim o vklade nehnuteľnosti do spoločnosti a súhlasom s prevodom vlastníckeho práva k nehnuteľnosti. Do 15 dní od vzniku spoločnosti potom statutar spolocnosti podava návrh na povolenie vkladu nehnuteľnosti do katastra, ktorého prílohou je spomenute cestne prehlasenie.
jiminow
08.02.10,12:28
a ako to je stým vyznačovaním predmtov činnosti?
stačí všeobecne alebo musí byť uvedené konkrétne vymedzenie,
(velkoobchodná a maloobchodná činnosť s náhradnými dielmi pre mot.voz. ,...)?
mi_ke
08.02.10,13:59
a ako to je stým vyznačovaním predmtov činnosti?
stačí všeobecne alebo musí byť uvedené konkrétne vymedzenie,
(velkoobchodná a maloobchodná činnosť s náhradnými dielmi pre mot.voz. ,...)?

Pri vacsine plati, ze vseobecne, no niekde musis dat konkretnu cinnost...je to lepsie najskor konzultovat so ZU.
bobekoad
10.02.10,23:57
Chcem sa opytat jednu otazocku. V navrhu, spol. zmluve, atd. sme uviedli meno a priezvisko s titulom, vsetko overene a nechceme to uz prepisovat. Na ZU nam teta povedala ze staci jej vidiet diplom k vydaniu ZL, ale co na OR,myslite ze im staci k navrhu prilozit diplom overeny alebo to cele prepisat?? Mate podobnu skusenost s OR ako postupuju?? Dakujem
bobekoad
10.02.10,23:59
sorry, podstatna vec: OP je vydany bez titulu.
Economic
11.02.10,06:16
sorry, podstatna vec: OP je vydany bez titulu.

Buď aj tam doložiť kópiu diplomu, alebu nech konateľ urobí čestné vyhlásenie v zmysle platnej legislatívy.
books
11.02.10,06:54
VZ bude teda o zrušení 2 predmetov podnikania.
Pri ohlásení na ŽR sa oznámi aj zmena zodpovedných osôb.
Úplné znenie spoločenskej zmluvy dávané do OR netreba overovať, dokladá sa v papierovej forme 2x.
No jasné do OR sa podáva tlačivo P/8 - na ňom sa podpis overuje.

Mám otázku:
Keď sa zakladala firma mala 2 konateľov a spoločníkov,mali vyhotovenú spoločenskú zmluvu. Neskôr jeden konateľ aj spoločník vystúpil a tiež nám právnička spravila spoločenskú zmluvu.
Teraz keď idem meniť predmety podnikania(ŽL už máme),tak prepíšem zase spoločenskú zmluvu,alebo mám vyhotoviť zakladateľskú listinu?
Ďakujem.
Economic
11.02.10,07:23
Mám otázku:
Keď sa zakladala firma mala 2 konateľov a spoločníkov,mali vyhotovenú spoločenskú zmluvu. Neskôr jeden konateľ aj spoločník vystúpil a tiež nám právnička spravila spoločenskú zmluvu.
Teraz keď idem meniť predmety podnikania(ŽL už máme),tak prepíšem zase spoločenskú zmluvu,alebo mám vyhotoviť zakladateľskú listinu?
Ďakujem.

Ak je aktuálne jeden spoločník, môže byť vyhotovené úplné znenie zakladateľskej listiny, ktoré musí byť schválené samozrejme, ak sú aspoň dvaja spoločníci prepísať spoločenskú zmluvu a aktualizovať obsah na súčasný stav, Euro, súčasní spoločníci, súčasní konatelia.
books
11.02.10,07:26
Ak je aktuálne jeden spoločník, môže byť vyhotovené úplné znenie zakladateľskej listiny, ktoré musí byť schválené samozrejme, ak sú aspoň dvaja spoločníci prepísať spoločenskú zmluvu a aktualizovať obsah na súčasný stav, Euro, súčasní spoločníci, súčasní konatelia.

Zostal len 1 konateľ aj spoločník. Tak môžem napísať zakladateľskú listinu, alebo môžem nechať a len zmením v pôvodnej spoločenskej zmluve náležitosti (zmena ZI, doplnenie živností)?
Ja sa pýtam preto,aby som čosi nepokazila a nebolo z toho zle.

Ďakujem za trpezlivosť.
Economic
11.02.10,07:52
Zostal len 1 konateľ aj spoločník. Tak môžem napísať zakladateľskú listinu, alebo môžem nechať a len zmením v pôvodnej spoločenskej zmluve náležitosti (zmena ZI, doplnenie živností)?
Ja sa pýtam preto,aby som čosi nepokazila a nebolo z toho zle.

Ďakujem za trpezlivosť.

Oboje môže byť. Aj spoločenská s jedným spoločníkom, no môže byť aj nová zakladateľská listina - urobte čo je pre Vás jednoduchšie. Ani jedným, ani druhým nič nepokazíte, pokiaľ budú mať dokumenty všetky potrebné náležitosti.
books
11.02.10,07:56
Oboje môže byť. Aj spoločenská s jedným spoločníkom, no môže byť aj nová zakladateľská listina - urobte čo je pre Vás jednoduchšie. Ani jedným, ani druhým nič nepokazíte, pokiaľ budú mať dokumenty všetky potrebné náležitosti.


Ďakujem.
books
12.02.10,12:41
Oboje môže byť. Aj spoločenská s jedným spoločníkom, no môže byť aj nová zakladateľská listina - urobte čo je pre Vás jednoduchšie. Ani jedným, ani druhým nič nepokazíte, pokiaľ budú mať dokumenty všetky potrebné náležitosti.

Už som čosi napísala a chcela by som od Vás radu, či to tak môžem poslať na OR s týmito prílohami ?
-zápisnicu z VZ - 2x (netreba overovať podpis)
-ŽL - (overiť) 2x
-oznámenie o zmene údajov uvedených v ohlásení živnosti - 2x(kópie)
-oznámenie o ukončení podnikania u ohlasovacej živnosti - 2x(kópie)
-úradný záznam,ktoré potvrdzujú zmenu - 2x(kópie)
-zakladateľská listina - 2x (netreba overovať podpis)
-vyplnené tlačivo P/8 - 1x(overiť podpis).
Ešte Vás prosím aký kolok mám priložiť?

Ďakujem.
Economic
12.02.10,13:21
Už som čosi napísala a chcela by som od Vás radu, či to tak môžem poslať na OR s týmito prílohami ?
-zápisnicu z VZ - 2x (netreba overovať podpis)
-ŽL - (overiť) 2x
-oznámenie o zmene údajov uvedených v ohlásení živnosti - 2x(kópie)
-oznámenie o ukončení podnikania u ohlasovacej živnosti - 2x(kópie)
-úradný záznam,ktoré potvrdzujú zmenu - 2x(kópie)
-zakladateľská listina - 2x (netreba overovať podpis)
-vyplnené tlačivo P/8 - 1x(overiť podpis).
Ešte Vás prosím aký kolok mám priložiť?

Ďakujem.


KOlky 66.- Eur nalepiť na vrch prvej strany, kde je vyznačené miesto.
books
12.02.10,17:24
KOlky 66.- Eur nalepiť na vrch prvej strany, kde je vyznačené miesto.

Takže to mám dobre?

Ďakujem za rady.

Chcem sa spýtať ešte jednu vec. Predtým som písala,že bola spoločenská zmluva a teraz som napísala zakladateľskú listinu(je len jeden konateľ a spoločník),tak na OR nebude problém,že tam dáme teraz ZL? Netreba uvádzať,že je to zakladateľská listina,ktorá nahrádza spoločenskú zmluvu?

Ešte raz ďakujem za trpezlivosť,Váš čas a hlavne rady.
Economic
12.02.10,19:22
Takže to mám dobre?

Ďakujem za rady.

Chcem sa spýtať ešte jednu vec. Predtým som písala,že bola spoločenská zmluva a teraz som napísala zakladateľskú listinu(je len jeden konateľ a spoločník),tak na OR nebude problém,že tam dáme teraz ZL? Netreba uvádzať,že je to zakladateľská listina,ktorá nahrádza spoločenskú zmluvu?

Ešte raz ďakujem za trpezlivosť,Váš čas a hlavne rady.


Áno, zoznam dokladov je v poriadku, snáď aj textovo a obsahovo. :)
books
13.02.10,12:31
Áno, zoznam dokladov je v poriadku, snáď aj textovo a obsahovo. :)


Chcem sa spýtať ešte jednu vec. Predtým som písala,že bola spoločenská zmluva a teraz som napísala zakladateľskú listinu(je len jeden konateľ a spoločník),tak na OR nebude problém,že tam dáme teraz ZL? Netreba uvádzať,že je to zakladateľská listina,ktorá nahrádza spoločenskú zmluvu?


Ďakujem.
Economic
13.02.10,13:46
[QUOTE=books;1295892]Chcem sa spýtať ešte jednu vec. Predtým som písala,že bola spoločenská zmluva a teraz som napísala zakladateľskú listinu(je len jeden konateľ a spoločník),tak na OR nebude problém,že tam dáme teraz ZL? Netreba uvádzať,že je to zakladateľská listina,ktorá nahrádza spoločenskú zmluvu?


Táto textácia by mala byť obsiahnutá okrem iných povinných vecí v Zápisnici z MVZ a to tým spôsobom, že by to malo byť aj v Uznesení VZ, ktoré schvaľuje úplné znenie zakladateľkej listiny, ktorá nahrádza pôvodnú spoločenskú zmluvu. V návrhu to netreba špeciálne opisovať. Dôležitý dokument tohto podania je práve zápisnica z VZ.
books
15.02.10,06:16
[QUOTE=books;1295892]Chcem sa spýtať ešte jednu vec. Predtým som písala,že bola spoločenská zmluva a teraz som napísala zakladateľskú listinu(je len jeden konateľ a spoločník),tak na OR nebude problém,že tam dáme teraz ZL? Netreba uvádzať,že je to zakladateľská listina,ktorá nahrádza spoločenskú zmluvu?


Táto textácia by mala byť obsiahnutá okrem iných povinných vecí v Zápisnici z MVZ a to tým spôsobom, že by to malo byť aj v Uznesení VZ, ktoré schvaľuje úplné znenie zakladateľkej listiny, ktorá nahrádza pôvodnú spoločenskú zmluvu. V návrhu to netreba špeciálne opisovať. Dôležitý dokument tohto podania je práve zápisnica z VZ.

Ďakujem.
Potom sa ozvem,ako som dopadla na OR.
lachiM
15.02.10,09:45
Vedel by mi niekto pomôcť s mojim problémom ohľadom založenia sro? Prosím o radu. Pýtal som sa na to v príspevku č. #658 na strane 66. Je to dlhšie, preto to nechcem hádzať aj na túto stranu.

lachiM
jiminow
15.02.10,21:06
Pri vacsine plati, ze vseobecne, no niekde musis dat konkretnu cinnost...je to lepsie najskor konzultovat so ZU.


ĎAkujem vám za rady, ...:)
Economic
15.02.10,21:54
a ako to je stým vyznačovaním predmtov činnosti?
stačí všeobecne alebo musí byť uvedené konkrétne vymedzenie,
(velkoobchodná a maloobchodná činnosť s náhradnými dielmi pre mot.voz. ,...)?

Na stránke Ministerstva vnútra sekcia verejnej správy odbor živnostenského podnikania je presne uvedený zoznam voľných predmetov podnikania, nie je treba to chodiť špeciálne konzultovať na ŽÚ, len v prípade nejakých odlišností od vydaného zoznamu voľných predmetov podnikania. To je veľmi dobrá pomôcka pre všetkých, ktorí zakladajú s.r.o.
lachiM
16.02.10,05:34
Pripájam Zoznam odporúčaných označení voľných živností
Tento zoznam je aj na porade v rubrike Dokumenty a tlačivá .
lachiM
16.02.10,07:17
Prosím vás o radu. Snáď sa niekto odhodlá mi pomôcť.
Ako jendoosobová sro ktorá ešte nie je zapísaná v OR ale má už vystavené ŽL, chceme urobiť zmeny v počte spoločníkov. Podľa toho čo som čítal na Porade to možné je.
Chcem sa opýtať, ako naformulovať novú spoločenskú zmluvu po prevode 2/6 obchodných podielov? Budú všetci aj noví spoločníci zakladateľmi? Ak nie , má sa za to, že spoločnosť je už založená a zakladateľom je len prvá osoba, ktorá je uvedená v pôvodnej Zakladateľskej listine? V novej teraz už Spoločenskej zmluve v časti vklady mám písať o výške splatených vkladov a znovu stanoviť správcu vkladu?

Ďakujem za každú radu

Michal
mi_ke
16.02.10,15:25
Prosím vás o radu. Snáď sa niekto odhodlá mi pomôcť.
Ako jendoosobová sro ktorá ešte nie je zapísaná v OR ale má už vystavené ŽL, chceme urobiť zmeny v počte spoločníkov. Podľa toho čo som čítal na Porade to možné je.
Chcem sa opýtať, ako naformulovať novú spoločenskú zmluvu po prevode 2/6 obchodných podielov? Budú všetci aj noví spoločníci zakladateľmi? Ak nie , má sa za to, že spoločnosť je už založená a zakladateľom je len prvá osoba, ktorá je uvedená v pôvodnej Zakladateľskej listine? V novej teraz už Spoločenskej zmluve v časti vklady mám písať o výške splatených vkladov a znovu stanoviť správcu vkladu?

Ďakujem za každú radu

Michal

Ja som sice toto este nerobil, ale da sa to... a to dodatkom k spolocenskej zmluve. Netreba zmluvy o prevode obchodnych podielov, staci dodatok podpisat overenymi podpismi vsetkych novych spolocnikov, ale aj prevadzajuceho spolocnika! K uplnemu zneniu SZ das potom nove (aktualne) znenie, to znamena vsetkych spolocnikov, vysky ich splatenych vkladov a ak sa zmenil spravca vkladov, tak aj jeho.
lachiM
17.02.10,11:28
Mohlo by to vyzerať takto?
1. Vyhotovíme Dodatok k Zakladateľskej listine. V Dodatku formulujeme:
XX, ako jediný spoločník YYYY,s.r.o. podľa Zakladateľskej listiny o založení sro zo dňa 18. januára 2010 dopĺňa a mení so súhlasom nových spoločníkov Zakladateľskú listinu takto:
Názov Zakladateľská listina sa mení na Spoločenská zmluva.
(ďalej uvedieme zmeny jednotlivých článkov)
Podpisujú ho doterajší jediný spoločník a noví spoločníci. Podpisy overíme.
2. Vyhotovíme úplné znenie teraz už Spoločenskej zmluvy v znení Dodatku. Podpisujú ho všetci spoločníci podľa zmluvy. Podpisy overujeme aj tu?
3. K Návrhu na zápis do OR prikladáme :

pôvodnú Zakladateľskú listinu
Dodatok k Zakladateľskej list.
úplné znenie Spoločenskej zmluvy
Vyhlásenie správcu vkladu - overujeme podpis
Súhlas vlastníka nehnuteľnosti so sídlom spoločnosti - neoverujeme+ LV na práv. účely
Popisové vzory konateľov - overené podpisy
Výpis zo živnost. registra
Splnomocnenie osoby so ZEP na podanie návrhu overíme podpisy všetkých konateľov, aj keď konajú každý samostatne.


Bolo by to v poriadku?

Ďakujem za rady.

Michal
mi_ke
17.02.10,15:09
Mohlo by to vyzerať takto?
1. Vyhotovíme Dodatok k Zakladateľskej listine. V Dodatku formulujeme:
XX, ako jediný spoločník YYYY,s.r.o. podľa Zakladateľskej listiny o založení sro zo dňa 18. januára 2010 dopĺňa a mení so súhlasom nových spoločníkov Zakladateľskú listinu takto:
Názov Zakladateľská listina sa mení na Spoločenská zmluva.
(ďalej uvedieme zmeny jednotlivých článkov)
Podpisujú ho doterajší jediný spoločník a noví spoločníci. Podpisy overíme.
2. Vyhotovíme úplné znenie teraz už Spoločenskej zmluvy v znení Dodatku. Podpisujú ho všetci spoločníci podľa zmluvy. Podpisy overujeme aj tu?


3. K Návrhu na zápis do OR prikladáme :
pôvodnú Zakladateľskú listinu
Dodatok k Zakladateľskej list.
úplné znenie Spoločenskej zmluvy
Vyhlásenie správcu vkladu - overujeme podpis
Súhlas vlastníka nehnuteľnosti so sídlom spoločnosti - neoverujeme+ LV na práv. účely
Popisové vzory konateľov - overené podpisy
Výpis zo živnost. registra
Splnomocnenie osoby so ZEP na podanie návrhu overíme podpisy všetkých konateľov, aj keď konajú každý samostatne.
Bolo by to v poriadku?

Ďakujem za rady.

Michal

Uplne znenie SZ podpisuju konatelia - netreba overit, vyhlasenie spravcu netreba podpis overit, podpisove vzory konatelov tiez nie, ale radsej si ich daj overit. Inak vsetko okay...
lachiM
18.02.10,09:31
mi_ke,

ďakujem.

Michal S.
bobekoad
21.02.10,10:46
Mám jednu otázku. Zakladám kamarátovi sro elektronicky, musí byť plnomocenstvo podpísané úradne overeným podpisom? z vyššie uvedených príspevkov vypúlývy zrejme áno, ale určite?
bobekoad
21.02.10,10:52
A este jedna:-) Súdny poplatok za zápis elektronicky môže zaplatiť prevodom aj osoba, ktorá nemá ZEP? Zrejme sa výpis z internetbankingu pripojí ako príloha k návrhu, však? Ďakujem
Economic
21.02.10,11:13
A este jedna:-) Súdny poplatok za zápis elektronicky môže zaplatiť prevodom aj osoba, ktorá nemá ZEP? Zrejme sa výpis z internetbankingu pripojí ako príloha k návrhu, však? Ďakujem

Plná moc úradne overená. Súdny poplatok môže uhradiť ktokoľvek. Doklad o úhrade SP sa nikam neprikladá.
bobekoad
21.02.10,13:04
Plná moc úradne overená. Súdny poplatok môže uhradiť ktokoľvek. Doklad o úhrade SP sa nikam neprikladá.
Hmm... potom teda ako preukážem súdu, že je poplatok uhradený?
Economic
21.02.10,13:09
Hmm... potom teda ako preukážem súdu, že je poplatok uhradený?

Nič nepotrebuješ preukazovať. Oni si to podľa VS a ŠS správne pridelia a následne je podanie pridelené sudcovi, resp. vyššiemu súdnemu ....
riccado
21.02.10,13:20
Mám jednu otázku. Zakladám kamarátovi sro elektronicky, musí byť plnomocenstvo podpísané úradne overeným podpisom? z vyššie uvedených príspevkov vypúlývy zrejme áno, ale určite?

urcite nemusi...

§ 5a (osobitne ustanovenia pre elektronicke podanie) ods. 4 zákona č. 530/2003 o obchodnom registri v platnom zneni: Osvedčenie pravosti podpisu navrhovateľa a pravosti podpisu splnomocniteľa, ak ide o zastúpenie na základe plnomocenstva, sa nevyžaduje.
bobekoad
21.02.10,14:03
Nič nepotrebuješ preukazovať. Oni si to podľa VS a ŠS správne pridelia a následne je podanie pridelené sudcovi, resp. vyššiemu súdnemu ....
Aha, postup je teda takýto: podam navrh, zo sudu pride zaplat SP s ŠS a VS a ten potom zaplatím prevodom. Správne??
riccado
21.02.10,15:49
Aha, postup je teda takýto: podam navrh, zo sudu pride zaplat SP s ŠS a VS a ten potom zaplatím prevodom. Správne??

ano, odosles podanie, zacne overovanie tvojho podpisu (co trva zvycajne tak do 24. hod). ak bude podpis ok, tak ti pride informacia so vsetkymi platobnymi udajmi na zaplatenie sudneho poplatku. ked ho zaplatis a oni zaregistruju uhraadu, poslu podanie na prislusny registrovy sud a tebe pride sprava, komu bolo podanie pridelene. a uz len cakas na vysledok....
bubusko
21.02.10,15:55
Dobry poradacikovia,
prosim o radu: jedna s.r.o. je spolocnikom v inej s.r.o.
ako mam zauctovat uhradu ZI v 1. firme, ktora to previedla do druhej cez BU?
Dakujem vsetkym
bobekoad
21.02.10,16:20
Este jedna vec. Poprosim tych co maju ZEP, ako posielate navrh, vypisete, podpisete, vytlacite a prescanujete a podpisete ZEPom alebo len vypisat do vzoru/bez podpisu/ a podpisat ZEP??? A v pripade ak mam viac predmetov podnikania ajko umoznuje navrh, tak len zduplikujem tu stranu navrhu o predmete podnikania srocky? A posledny problem, chceme aby sro vznikla k 1.3.2010, ale navrh pojde buduci tyzden az v stredu, je mozne takyto datum do navrhu uviest, alebo to reg. sud odmietne?/su uz podpisane faktury na najom, a dalsie s obch. menom srocky/.
Economic
21.02.10,16:37
Este jedna vec. Poprosim tych co maju ZEP, ako posielate navrh, vypisete, podpisete, vytlacite a prescanujete a podpisete ZEPom alebo len vypisat do vzoru/bez podpisu/ a podpisat ZEP??? A v pripade ak mam viac predmetov podnikania ajko umoznuje navrh, tak len zduplikujem tu stranu navrhu o predmete podnikania srocky? A posledny problem, chceme aby sro vznikla k 1.3.2010, ale navrh pojde buduci tyzden az v stredu, je mozne takyto datum do navrhu uviest, alebo to reg. sud odmietne?/su uz podpisane faktury na najom, a dalsie s obch. menom srocky/.

Všetko potrebné máš v úvode pri podaniach na portali.... Treba si trošku počítať okolo toho. Bez toho to nejde. Čo sa týka predmetov podnikania, zdupľuješ konkrétnu stranu. Do návrhu dať zapísať dátum k 1. 3. 2010. No dátum môžeš dať len budúci, minulý určite nie. To znamená, ak to podáš po 1. 3. 2010, nemôžš chcieť, aby Ti to zapísali so spätným dátumom. Budúci týždeň v stredu je predsa 3. 3. !!!! A ešte niečo : Faktúru nemôže niekto vystaviť na neexistujúcu firmu !!!
bobekoad
21.02.10,19:55
Všetko potrebné máš v úvode pri podaniach na portali.... Treba si trošku počítať okolo toho. Bez toho to nejde. Čo sa týka predmetov podnikania, zdupľuješ konkrétnu stranu. Do návrhu dať zapísať dátum k 1. 3. 2010. No dátum môžeš dať len budúci, minulý určite nie. To znamená, ak to podáš po 1. 3. 2010, nemôžš chcieť, aby Ti to zapísali so spätným dátumom. Budúci týždeň v stredu je predsa 3. 3. !!!! A ešte niečo : Faktúru nemôže niekto vystaviť na neexistujúcu firmu !!!
Takto, navrh pojde este 24.2., takze mozme napisat ako den vzniku sro 1.3. a podpisovat najomnu zmluvu k 1.3. ako sro- najomca?Ďakujem. Posledna otazka, co sa tyka sposobu akym konaju konatelia, je potrebne v navrhu uviest presne to co je v spol. zmluve, mam tam ze kona kazdy samostatne, ...pripoja svoje podpisy, ale aj obmedzenia v prípade uzatvarania zmluv, prevodov,..... nad 15OOOEur potrebny suhlas valneho zhromazdenia. Teda treba to uviest totozne so spol. zmluvou?? Vďaka.
bobekoad
21.02.10,20:45
Prepáčte, že stále otravujem, ale chcem aby nedoslo k odmietnutiu navrhu, nakolko sro musi ficat od 1.3. V navrhu pod č. X - spoluvlastnictvo obchodneho podielu, treba vyplnit kolonku spolocny obchodny podiel, spolocny zastupca, spoluvlastnici, resp. kedy to treba vyplnit?
bobekoad
23.02.10,19:11
Prosiiiim.....
Economic
23.02.10,19:17
Prosiiiim.....

Za spoločnosť koná a podpisuje konateľ samostatne. K tomu viac netreba, ak konajú ozaj každý samostatne.
Spoluvlastníctvo nevypisuješ. To sa Teba netýka, iba spoločník FO, čo sa týka vkladov keď ste FO spoločníci.
bobekoad
23.02.10,20:09
Za spoločnosť koná a podpisuje konateľ samostatne. K tomu viac netreba, ak konajú ozaj každý samostatne.
Spoluvlastníctvo nevypisuješ. To sa Teba netýka, iba spoločník FO, čo sa týka vkladov keď ste FO spoločníci.
Zhrniem. Ak maju v spol. zmluve, ze konatelia konaju samostatne,netreba uz pisat do navrhu napr. ze zmluvy nad XXXEur podpisuju obaja/ vznikne ale nesulad navrhu so spol.zmluvou./ a v navrhu časť X nezapisujem ziadne udaje /spolocny obchodny podiel, spolocny zastupca FO,PO, spoluvlastnici FO,PO- v akom pripade to treba vyplnit?/. A este- zajtra podam navrh so ZEPom, v navrhu spolocnost ma vzniknut 1.3., registr. sud zapise vznik ku 1.3 aj ked rozhodol o zapise neskor? Vďaka
domenico.office
23.02.10,20:25
A este jedna:-) Súdny poplatok za zápis elektronicky môže zaplatiť prevodom aj osoba, ktorá nemá ZEP? Zrejme sa výpis z internetbankingu pripojí ako príloha k návrhu, však? Ďakujem

Snáď nejdeš aj návrh do OR podávať mailom?????
bobekoad
23.02.10,20:34
Snáď nejdeš aj návrh do OR podávať mailom?????
Preco nie? navrh sa nepodava tiez elektronicky?
domenico.office
23.02.10,20:39
Podáva sa prostredníctvom epodateľne portálu GOV.... samozrejme elektronicky.
bobekoad
23.02.10,21:23
Podáva sa prostredníctvom epodateľne portálu GOV.... samozrejme elektronicky.
Prosim porad s vyssie uvedenym prispevkom / Zhrniem.../
Economic
23.02.10,22:01
Prosim porad s vyssie uvedenym prispevkom / Zhrniem.../

Ťažko odpovedať na Tvoje hypotetické otázky, čo keď, keby a podobne... Nemôžem vedieť rozmýšľať za vyšších súdnych tajomníkov. Môžem poradiť iba z praxe a z dlhoročných skúseností. Odpovedala som na Tvoje dôležité a zodpovedateľné otázky, no stále točíš o niečom na čo nedokážem odpovedať, dostal si viac konkrétnych odpovedí a postupov... čítaj pozorne...čo Ti radia....
domenico.office
24.02.10,06:26
Zvládnuť techniku vyhotovenia dokumentov je jedna vec a zvládnuť techniku podávania podania je vec druhá. Samozrejme, každý kdesi raz začínal, ale moja otázka, či to ideš poslať mailom, ma presvedčila, že nie len prvú časť nezvládaš, ale ani druhú, techniku podania nemáš naštudovanú. Myslím, že ťa Economic odporučila na portál GOV, kde sú popísané techniky podania veľmi dobre, ale musíš si to naštudovať. Ak odpovieš z nasledujúcich otázok len na jednu nie, buď si istý, že s.r.o. do 1.3 nezaložíš:
Máš registráciu na portáli GOV?
Máš priradený ceretifikát do systému portálu?
Máš schválený certifikát portálom?
bobekoad
26.02.10,07:53
Zvládnuť techniku vyhotovenia dokumentov je jedna vec a zvládnuť techniku podávania podania je vec druhá. Samozrejme, každý kdesi raz začínal, ale moja otázka, či to ideš poslať mailom, ma presvedčila, že nie len prvú časť nezvládaš, ale ani druhú, techniku podania nemáš naštudovanú. Myslím, že ťa Economic odporučila na portál GOV, kde sú popísané techniky podania veľmi dobre, ale musíš si to naštudovať. Ak odpovieš z nasledujúcich otázok len na jednu nie, buď si istý, že s.r.o. do 1.3 nezaložíš:
Máš registráciu na portáli GOV?
Máš priradený ceretifikát do systému portálu?
Máš schválený certifikát portálom?
Domenico na vsetky otazky- odpoved ano, ano, ano. Vcera som posielal v noci, ale prisla mi odpoved ze chyba- nekorektny format pri vsetkych prilohach. Nechapem, vsetko mam v .tif, alebo .rtf, resp. spakovane v .rar, neviete mi prosim poradit v com je problem? Aj scanovane dokumenty majú max 200dpi, ciernobiele,...som zufaly, kedze musi to ist najneskor dnes :-((. Dakujem
bobekoad
26.02.10,07:54
Este jedna vec, netreba pripojit casovu peciatku ku kazdemu dokumentu?
riccado
26.02.10,08:06
Domenico na vsetky otazky- odpoved ano, ano, ano. Vcera som posielal v noci, ale prisla mi odpoved ze chyba- nekorektny format pri vsetkych prilohach. Nechapem, vsetko mam v .tif, alebo .rtf, resp. spakovane v .rar, neviete mi prosim poradit v com je problem? Aj scanovane dokumenty majú max 200dpi, ciernobiele,...som zufaly, kedze musi to ist najneskor dnes :-((. Dakujem

prilohy sa prikladaju vo formate .zep, vobec nie vo formate . rar.

casovu peciatku netreba
bobekoad
26.02.10,08:28
prilohy sa prikladaju vo formate .zep, vobec nie vo formate . rar.

casovu peciatku netreba

Prosim porad mi ako to mam dat do .zep Cez Qsign som to podpisal ale stale to neni v zepe, vypisalo mi ze je dokument podpisany, ale nechce ho aj tak overit/neda sa na ikonu overit kliknut/, neviem ci som zvolil spravny postup hoci som navod viackrat precital :-(
riccado
26.02.10,08:35
Prosim porad mi ako to mam dat do .zep Cez Qsign som to podpisal ale stale to neni v zepe, vypisalo mi ze je dokument podpisany, ale nechce ho aj tak overit/neda sa na ikonu overit kliknut/, neviem ci som zvolil spravny postup hoci som navod viackrat precital :-(

zavolaj na hotline do ardaca, oni ti cez telefon poradia, co mas zle nastavene
domenico.office
26.02.10,13:53
Este jedna vec, netreba pripojit casovu peciatku ku kazdemu dokumentu?

Ku každému podpisovanému dokumentu je nutné mať aj časovú pečiatku, CA ti mala dať odkaz na server časových pečiatok a do Qsignu si si ju mal zapísať.
domenico.office
26.02.10,13:57
Prosim porad mi ako to mam dat do .zep Cez Qsign som to podpisal ale stale to neni v zepe, vypisalo mi ze je dokument podpisany, ale nechce ho aj tak overit/neda sa na ikonu overit kliknut/, neviem ci som zvolil spravny postup hoci som navod viackrat precital :-(

Možno nemáš nainštalovanú podpisovú politiku na rok 2010, možno nemáš aktivovaný Qsign, tých chybičiek by tam moholo byť viac. Názov súboru musí byť bez diakritiky.....
riccado
26.02.10,20:05
casova peciatka na podania cez upvs vobec nemusi byt vlozena a Q.sign 3.4 uz automaticky nastavuje podpisovu politiku
bobekoad
26.02.10,21:31
casova peciatka na podania cez upvs vobec nemusi byt vlozena a Q.sign 3.4 uz automaticky nastavuje podpisovu politiku
Mam Qsign 3.4, vsetko fajn. A ked podpisujete dokument, zmeni sa ikona /napr. textoveho dokumentu?/ ze tam bude napr. kluc? resp. ako zistim ze je to podpisane ked to nie je mozne overit?
Economic
26.02.10,21:37
Mam Qsign 3.4, vsetko fajn. A ked podpisujete dokument, zmeni sa ikona /napr. textoveho dokumentu?/ ze tam bude napr. kluc? resp. ako zistim ze je to podpisane ked to nie je mozne overit?

Malo by Ti to dať pri jednotlivom podpísaní listiny hlášku : dokument úspešne podpísaný a potom v zložke, kde máš uložené podpísané dokumenty vidíš podpísané dokumenty také s kľúčikom /zazepované/
bobekoad
26.02.10,22:03
Malo by Ti to dať pri jednotlivom podpísaní listiny hlášku : dokument úspešne podpísaný a potom v zložke, kde máš uložené podpísané dokumenty vidíš podpísané dokumenty také s kľúčikom /zazepované/
Tak toto pomohlo. Problem bol, ze pocitac ukladal zapovane dokumenty uplne inam ako boli povodne. Podal som to a cakam na reakciu UPVS. Moja vdaka patri vsetkym.
bobekoad
26.02.10,22:09
Jednotlive oscannovane strany spol zmluvy som kazdu podpisal a zabalil do .rar, urobil som dobre?, nakolko pri pridavani prilohy mozno pridat len 1 subor
domenico.office
27.02.10,07:15
Jednotlivé strany si mal skenovať do jedného miltitifu a ten podpísať. Uvidíš, čo ti napíšu.
Economic
27.02.10,08:08
Jednotlive oscannovane strany spol zmluvy som kazdu podpisal a zabalil do .rar, urobil som dobre?, nakolko pri pridavani prilohy mozno pridat len 1 subor

Pokiaľ Ti nestačia kolonky formulára na gove pri podávaní návrhu do OR jednoducho si pridáš podľa potreby nové a tie si aj pomenuješ. Každý tiff alebo multitiff jedna príloha.
bobekoad
27.02.10,21:05
Pokiaľ Ti nestačia kolonky formulára na gove pri podávaní návrhu do OR jednoducho si pridáš podľa potreby nové a tie si aj pomenuješ. Každý tiff alebo multitiff jedna príloha.
Multififf? Ako ho vytvorim? Je mozne pridat aj 7 koloniek pod nazvom spolocenska zmluva 1,2,3...7?bude asi lepsie 1 kolonka a ten multitiff, len ako ho vytvorim?
domenico.office
27.02.10,21:12
Multitif si vytvoríš cez Irfanwiev, je to free program, nájdi si ho v nete. Je v slovenčine. Ten vie skenovať do multitif, alebo z jednotlivých tifov vytvoríš jeden súbor. Dokument, ktorý má viac strán, podávaš jedným multitifom. Nijak inak.
bobekoad
28.02.10,08:12
Multitif si vytvoríš cez Irfanwiev, je to free program, nájdi si ho v nete. Je v slovenčine. Ten vie skenovať do multitif, alebo z jednotlivých tifov vytvoríš jeden súbor. Dokument, ktorý má viac strán, podávaš jedným multitifom. Nijak inak.
Ako mam prosim ta vytvorit multitiff, k mam uz naskenovane obrazky/nemam orig. ani tlaciaren/. Hram sa s tym programom ale nejde mi to:-(
Economic
28.02.10,08:19
Ako mam prosim ta vytvorit multitiff, k mam uz naskenovane obrazky/nemam orig. ani tlaciaren/. Hram sa s tym programom ale nejde mi to:-(

Je to o programe, ako už bolo spomenuté vyššie domenicom a v nastavení pri skenovaní. Multitiff = jeden dokument s viacerými stranami. A ešte neviem, aký máš skener, veľmi dobre sa to robí v HP a to nechcem robiť žiadnu reklamu.
domenico.office
28.02.10,08:23
V irfanwiev: Zobraziť...viacstranové obrázky...vytvoriť viacstránkový tiff.... načítaš si tvoje tify a na spodu je tlačidlo vytvoriť tif obrázok.
bobekoad
28.02.10,08:26
Je to o programe, ako už bolo spomenuté vyššie domenicom a v nastavení pri skenovaní. Multitiff = jeden dokument s viacerými stranami. A ešte neviem, aký máš skener, veľmi dobre sa to robí v HP a to nechcem robiť žiadnu reklamu.
Economic ano, ale ja som v opacnej pozicii, mam sedem tifov v adresari a chcem z nich 1 multitiff.
Economic
28.02.10,08:35
Economic ano, ale ja som v opacnej pozicii, mam sedem tifov v adresari a chcem z nich 1 multitiff.

Takže už ich len pospájať tie jednotlivé tiffy.
bobekoad
28.02.10,09:43
Takže už ich len pospájať tie jednotlivé tiffy.
Dakujem krasne za cenne rady. Poslal som to, dufam ze to uz prejde. /podpisal som vysledny .tiff, nakolko ked som podpisal jednotlive, neslo to dat do multitiffu, snad to bude ok./ Pekny slnecny vikend zelam...
Economic
28.02.10,09:48
Dakujem krasne za cenne rady. Poslal som to, dufam ze to uz prejde. /podpisal som vysledny .tiff, nakolko ked som podpisal jednotlive, neslo to dat do multitiffu, snad to bude ok./ Pekny slnecny vikend zelam...

Aj Tebe pekný víkend ! Držím palce, a daj vedieť výsledok.
pistoa
01.03.10,14:47
Zdravim,

v sucasnosti si davam dokopy vsetky dokumenty potrebne pre zalozenie jednoosobovej sro. Predpokladam ze do konca tohto tyzdna budem mat kompletne pripravene: zakladatelsku listinu, prehlasenia + podpisovy vzor konatela, vyhlasenie spravcu vkladu.
Docital som sa tu, ze je moznost poslat navrh na zapis do obchodneho registra aj elektronicky, pricom sa da usetrit 1/2 s poplatku.
Chcem sa spytat, ci je tu niekto, co sa zaobera zakladanim sro a ma tuto moznost. Som ochotny zaplatit celu sumu poplatku za: kontrolu, pripadne opravu ak bude treba, mnou vypracovanych dokumentov + podanie navrhu elektronicky, od kontroly samozrejme ocakam bezproblemove prijatie navrhu sudom a zapisanie sro do registra.
Blizsie detaily mailom, ak je tu niekto co mi vie pomoct a je to pre niekoho zaujimave prosim poslite mail.
dakujem
mi_ke
01.03.10,16:45
[QUOTE=pistoa;1317865]Zdravim,

v sucasnosti si davam dokopy vsetky dokumenty potrebne pre zalozenie jednoosobovej sro. Predpokladam ze do konca tohto tyzdna budem mat kompletne pripravene: zakladatelsku listinu, prehlasenia + podpisovy vzor konatela, vyhlasenie spravcu vkladu.
Docital som sa tu, ze je moznost poslat navrh na zapis do obchodneho registra aj elektronicky, pricom sa da usetrit 1/2 s poplatku.
Chcem sa spytat, ci je tu niekto, co sa zaobera zakladanim sro a ma tuto moznost. Som ochotny zaplatit celu sumu poplatku za: kontrolu, pripadne opravu ak bude treba, mnou vypracovanych dokumentov + podanie navrhu elektronicky, od kontroly samozrejme ocakam bezproblemove prijatie navrhu sudom a zapisanie sro do registra.
Blizsie detaily mailom, ak je tu niekto co mi vie pomoct a je to pre niekoho zaujimave prosim poslite mail.


Neni problem...Posleme to do aj za Teba a popritom vsetko odkontrolujeme. Nezabudni, ze v takom pripade Ti vsetky listiny, ktore potrebujes na zapis do OR stacia v jednom vyhotoveni (okrem ZL, ktoru potrebujes aj na Zivn. urad). Usetris tak na poplatkoch za overovanie dokumentov.
pistoa
02.03.10,12:52
ok mi_ke, prosim posli mi do posty kontakt na teba a ozvem sa, dik
formulka
02.03.10,15:10
ok mi_ke, prosim posli mi do posty kontakt na teba a ozvem sa, dik

Určite tu nájdeš viacerých, ktorí Ti budú vedieť poradiť, len majú rôzne ceny. Takže vyhodnoť pre Teba zaujímavú ponuku. Jedna vec je ušetriť polovicu súdneho poplatku a druhá vec je výška odmeny za elektronické podanie. Viem, že niektorí praktizujú odmenu z polovice súdneho poplatku polovicu, niektorí aj menej. Popozeraj aj na porade, nájdeš podľa príspevkov.
books
03.03.10,09:07
Už som čosi napísala a chcela by som od Vás radu, či to tak môžem poslať na OR s týmito prílohami ?
-zápisnicu z VZ - 2x (netreba overovať podpis)
-ŽL - (overiť) 2x
-oznámenie o zmene údajov uvedených v ohlásení živnosti - 2x(kópie)
-oznámenie o ukončení podnikania u ohlasovacej živnosti - 2x(kópie)
-úradný záznam,ktoré potvrdzujú zmenu - 2x(kópie)
-zakladateľská listina - 2x (netreba overovať podpis)
-vyplnené tlačivo P/8 - 1x(overiť podpis).
Ešte Vás prosím aký kolok mám priložiť?

Ďakujem.


Takže všetko bolo OK a už aj máme nový výpis z OR so všetkými zmenami.

Chcem sa poďakovať "Economic", keby tejto dobrej víly nebolo tak by som to tak nezvládla a hneď na prvý raz. Ešte raz ďakujem.
A ešte mám jednu otázku: Teraz poslať na DÚ nejaké oznámenie,alebo nový výpis z OR?
Ďakujem.
Economic
03.03.10,09:14
Takže všetko bolo OK a už aj máme nový výpis z OR so všetkými zmenami.

Chcem sa poďakovať "Economic", keby tejto dobrej víly nebolo tak by som to tak nezvládla a hneď na prvý raz. Ešte raz ďakujem.
A ešte mám jednu otázku: Teraz poslať na DÚ nejaké oznámenie,alebo nový výpis z OR?
Ďakujem.

Ďakujem. Želám veľa šťastia v ďalších aktivitách, keď bude treba opäť pomôcť, pomôžem. Na DÚ do 15 dní ohlásiť zmeny.
Economic
03.03.10,09:15
Ďakujem. Želám veľa šťastia v ďalších aktivitách, keď bude treba opäť pomôcť, pomôžem. Na DÚ do 15 dní ohlásiť zmeny. + kópiu výpisu z OR
books
03.03.10,09:20
+ kópiu výpisu z OR

Stačí napísať sprievodný list, že sme rušili nejaké živnosti a zakladali nové + kópiu výpisu z OR? Treba aj zakladateľskú listinu poslať?
Ďakujem.
pistoa
04.03.10,09:10
Zdravim,

prosim o radu ako spravne zapisat do zakladatelskej listiny, medzi predmety podnikania, ked jeden z bodov bude - pohostinska cinnost a budem mat zodpovedneho zastupcu, kedze je to remeselna zivnost a nemam vyucny list na kuchara. Ide mi o spravnu formu zapisu. Predmety ponikania budu nasledovne:
a) Kúpa tovaru na účely jeho predaja konečnému spotrebiteľovi (maloobchod) alebo iným prevádzkovateľom živnosti (veľkoobchod)
b) pohostinska cinnost /a teraz ako spravne poznacit zodp.zast./ - ???
c) Sprostredkovateľská činnosť v oblasti služieb
.
.
.

dakujem vopred za vsetky rady
Economic
04.03.10,09:35
Zdravim,

prosim o radu ako spravne zapisat do zakladatelskej listiny, medzi predmety podnikania, ked jeden z bodov bude - pohostinska cinnost a budem mat zodpovedneho zastupcu, kedze je to remeselna zivnost a nemam vyucny list na kuchara. Ide mi o spravnu formu zapisu. Predmety ponikania budu nasledovne:
a) Kúpa tovaru na účely jeho predaja konečnému spotrebiteľovi (maloobchod) alebo iným prevádzkovateľom živnosti (veľkoobchod)
b) pohostinska cinnost /a teraz ako spravne poznacit zodp.zast./ - ???
c) Sprostredkovateľská činnosť v oblasti služieb
.
.
.

dakujem vopred za vsetky rady

To že na niektorý predmet predmet podnikania je ustanovený zodpovedný zástupca sa nezapisuje do spoločenskej zmluvy. Tento údaj je treba len na živnostenský úrad nahlásiť, a jeho všetky osobné údaje a jeho písomný súhlas je súčasťou Formulára - žiadosti o vydanie živnostenského oprávnenia. Tak isto si na neho vyžiadajú priamo na ŽÚ výpis z RT elektronicky priamo z GP.
A ešte niečo, v spoločenskej môžeš mať predmet uvedený aj taký, na ktorý ešte hneď v počiatku nemáš oprávnenie. Je možné dať ho zapísať neskôr, keď splníš zákonné podmienky. V prípade, že nemáš Ty patričné vzdelanie, postačí to urobiť formou Zodpovedného zástupcu. Tento však musí byť v pracovnom pomere v Tvojej spoločnosti v zmysle živnost. zákona.