rrtrash
23.11.10,18:52
Prosim porad mi ako to mam dat do .zep Cez Qsign som to podpisal ale stale to neni v zepe, vypisalo mi ze je dokument podpisany, ale nechce ho aj tak overit/neda sa na ikonu overit kliknut/, neviem ci som zvolil spravny postup hoci som navod viackrat precital :-(
QSign ti asi ten ZEP subor vytvoril, len ty ho hladas na nespravnom mieste.
V nastaveniach Qsign sa da zvolit, kde sa ma vytvorit subor *.zep, standardne je to v "Moje Dokumenty", ja som to prestavil na rovnaky adresar ako povodny dokument, co je praktickejsie.
rrtrash
23.11.10,18:06
transformacia FO lekara na lekarsku sro:
ak je licencia vydana na FO a nie na novu sro, predjednal by som to s vydavatelom licencie, viem ze take veci sa bezne robia, ale musi sa k tomu asi min. vyjadrit ten kdo vydal licenciu, tam by som zacal. Po pravnej stranke sa mi vidi spravny postup zapisat sro ako transformaciu zivnosti na sro, vtedy by mala licencia prejst na nastupnicku organizaciu, ale nerobil by som to bez toho, aby som mal zavazne stanovisko vydavatela licencie, ze nikto nema namietky ze licencia prejde na novu sro. Zivnostensky urad sa neda obist, na novu sro treba mat nove zivnostenske opravnenie, ale ked mohol dotycny vykonavat cinnost ako FO, urcite ma vzdelanie alebo poverenu osobu, takze to iste pouzije na ziskanie zivnostenskeho opravnenia pre sro.
Economic
23.11.10,18:31
transformacia FO lekara na lekarsku sro:
ak je licencia vydana na FO a nie na novu sro, predjednal by som to s vydavatelom licencie, viem ze take veci sa bezne robia, ale musi sa k tomu asi min. vyjadrit ten kdo vydal licenciu, tam by som zacal. Po pravnej stranke sa mi vidi spravny postup zapisat sro ako transformaciu zivnosti na sro, vtedy by mala licencia prejst na nastupnicku organizaciu, ale nerobil by som to bez toho, aby som mal zavazne stanovisko vydavatela licencie, ze nikto nema namietky ze licencia prejde na novu sro. Zivnostensky urad sa neda obist, na novu sro treba mat nove zivnostenske opravnenie, ale ked mohol dotycny vykonavat cinnost ako FO, urcite ma vzdelanie alebo poverenu osobu, takze to iste pouzije na ziskanie zivnostenskeho opravnenia pre sro.

Lekár ako FO nerobil ako FO na základe živnostenského listu, ale licencie.
Jedným z dokumentov na vydanie povolenia VÚC je aj výpis z OR na spoločnosť. Teda doporučujem okrem zdravotnej starostlivosti minimálne jeden voľný predmet podnikania a vybaviť živnosť ako prvý krok. Druhý krok zápis spoločnosti do OR. Tretí krok po vydaní povolenia alebo licencie dať zapísať predmet podnikania do OR. Samozrejme k licencii bude treba mať hygienu okrem iného.
luky133
02.01.11,00:24
Chcel by som sa spýtať ako to bude s balíkom 25 výhod pre malých a stredne veľkých podnikateľov, o ktorom dnes bol príspevok v hlavných správach na Markíze. Spomínali tam viacero výhod ako napr. založenie s.r.o. len za jedno euro či zlúčenie všetkých predmetov živností do jednej a na jej založenie bude stačiť jeden list. Nevie kedy majú začať platiť? Lebo momentálne zvažujem začatie podnikania a v prípade takýchto podmienok by som možno išiel aj do s.r.o. a nie živnosti. V príspevku uvádzali, že majú začať platiť na jar budúceho roka, ale vyzeralo to, že príspevok natáčali ešte v roku 2010 (posledné dni decembra) a odvysielali ho včera t.j. 1.1.2011. Ďakujem za odpoveď.
Economic
02.01.11,08:32
Chcel by som sa spýtať ako to bude s balíkom 25 výhod pre malých a stredne veľkých podnikateľov, o ktorom dnes bol príspevok v hlavných správach na Markíze. Spomínali tam viacero výhod ako napr. založenie s.r.o. len za jedno euro či zlúčenie všetkých predmetov živností do jednej a na jej založenie bude stačiť jeden list. Nevie kedy majú začať platiť? Lebo momentálne zvažujem začatie podnikania a v prípade takýchto podmienok by som možno išiel aj do s.r.o. a nie živnosti. V príspevku uvádzali, že majú začať platiť na jar budúceho roka, ale vyzeralo to, že príspevok natáčali ešte v roku 2010 (posledné dni decembra) a odvysielali ho včera t.j. 1.1.2011. Ďakujem za odpoveď.

Určite to nebude ešte tohto roku. Ak tak najskôr k 1. 1. 2012, ak nie 2013. To zase urobili bublinu z niečoho čo plánujú.... a chaos hlavne medzi ľuďmi. Ešte doplním tú výšku ZI čo je teraz 5 000.- Eur nemusíš vlastniť fyzicky.
KEJKA
05.01.11,19:04
Doklady overené v CZ sa akceptujú aj v OR. Netreba žiadny preklad, ani cestovať na slovensko. Kľudne to môžu overiť buď u notára, alebo na matrike. Budeš potrebovať : Zápisnicu o zmene sídla, úplné znenie spoločenskej zmluvy a nájomnú zmluvu, alebo súhlas vlastníka nehnuteľnosti. A keď chceš ušetriť na súdnom poplatku, môžeme to podať elektronicky.
podávam zmeny elektronicky, som splnomocnená, všetko podpisujem ZEPom.
Poľa mňa však mám okrem rozhodnutia spoločníka podať ako prílohu aj splnomocnnenie. Mám ho v origináli, nascanovala som ho, podpísala ZEPom, poslala takto elektronicky. Myslíš, že to bude stačiť? Tak nejako sa mi vidí, že by som mala poslať ten originál poštou, alebo netreba?
Ďakujem za usmernenie.
Pre úplnosť - ide o vstup do likvidácie, vyplnila a podpísala som ZEP
-návrh na zápis zmien /zmena obchodného mena ....v likvidácii/, vymenovanie likvidátora, ukončenie funkcie konateľa, údaje olikvidátorovi/
-rozhodnutie jediného spoločníka o všetkých zapisovaných zmenách
-splnomocnenie - s overeným podpisom konateľa sro.
Economic
05.01.11,19:07
podávam zmeny elektronicky, som splnomocnená, všetko podpisujem ZEPom.
Poľa mňa však mám okrem rozhodnutia spoločníka podať ako prílohu aj splnomocnnenie. Mám ho v origináli, nascanovala som ho, podpísala ZEPom, poslala takto elektronicky. Myslíš, že to bude stačiť? Tak nejako sa mi vidí, že by som mala poslať ten originál poštou, alebo netreba?
Ďakujem za usmernenie.
Pre úplnosť - ide o vstup do likvidácie, vyplnila a podpísala som ZEP
-návrh na zápis zmien /zmena obchodného mena ....v likvidácii/, vymenovanie likvidátora, ukončenie funkcie konateľa, údaje olikvidátorovi/
-rozhodnutie jediného spoločníka o všetkých zapisovaných zmenách
-splnomocnenie - s overeným podpisom konateľa sro.

Určite stačí. Ide tam zmena obchodného menia, vymenovanie likvidátoral
marta bodonova
10.01.11,08:40
Vie mi niekdo vysvetliť, čo to znamená nevlastniť ZI fyzicky? Ako to potom vložim do banky?
Ďakujem
Economic
10.01.11,08:49
Vie mi niekdo vysvetliť, čo to znamená nevlastniť ZI fyzicky? Ako to potom vložim do banky?
Ďakujem

Pri založení, resp. pri podaní návrhu na zápis do OR sa vyhlasuje, že je splatený do pokladne. Nie je povinnosť ho celý vložiť na účet.
KEJKA
17.01.11,19:38
Námietky môžeš podať aj poštou, 50 % SP ostáva zachovaná.
Nie som štatutár sro, ktorá vstupuje do likvidácie, ale spoločník=konateľ ma vymenoval za likvidátora. Súd zamietol zápis, lebo likvidátorom musí byť štatutár /???/
Návrh som podávala elektronicky na základe splnomocnenia.
Môžem poslať námietku?
Z návrhu stačí iba tá strana kde opravujem likvidátora?
Doložím nové rozhodnutie spoločníka - likvidátorom bude konateľ.
Ďakujem
Economic
17.01.11,19:41
Nie som štatutár sro, ktorá vstupuje do likvidácie, ale spoločník=konateľ ma vymenoval za likvidátora. Súd zamietol zápis, lebo likvidátorom musí byť štatutár /???/
Návrh som podávala elektronicky na základe splnomocnenia.
Môžem poslať námietku?
Z návrhu stačí iba tá strana kde opravujem likvidátora?
Doložím nové rozhodnutie spoločníka - likvidátorom bude konateľ.
Ďakujem

Potrebovala by som pre správnu radu vidieť Odmietačku. Trošku čudné sa mi to zdá. Určite proti odmietnutiu vykonať zápis je možné podať Námietku v 15-dennej lehote. Ja som robila viac likvidácií, bola som likvidátor = nezávislá osoba, t.z. nebola som tam predtým ani konateľ ani spoločník. Preto sa mi to zdá čudné.
KEJKA
17.01.11,20:11
odmietačka
Návrh....bol odmietnutý..........z dôvodu, že predložený návrh je nezrozumiteľný, nakoľko navrhovateľ navrhuje zapísať ako likvidátora XY, pričom táto nie je štatuitárnym orgánom sro a z §71, ods.1 vyplýva......

Potrebovala by som pre správnu radu vidieť Odmietačku. Trošku čudné sa mi to zdá. Určite proti odmietnutiu vykonať zápis je možné podať Námietku v 15-dennej lehote. Ja som robila viac likvidácií, bola som likvidátor = nezávislá osoba, t.z. nebola som tam predtým ani konateľ ani spoločník. Preto sa mi to zdá čudné.
hm potom je to čudné - je to OR Trnava, u mňa je to to isté.
Ja - prečítala som si zdôvodnenie a podľa mňa majú pravdu. Zapísala som len funkciu likvidátora, v domnení že likvidátor plní funkciu štatutára.
V odmietačke sa odvolávajú na
OZ § 71 (1) Likvidáciu vykonáva štatutárny orgán ako likvidátor, ak zákon neustanovuje alebo spoločenská zmluva, prípadne zakladateľská listina alebo stanovy neurčujú inak. Ak štatutárny orgán nie je ustanovený alebo nemá ustanoveného žiadneho člena alebo ak likvidátor nie je vymenovaný bez zbytočného odkladu, vymenuje likvidátora súd;
================pre ujasnenie
v zakl.listine je uvedené
Do právomoci Valného zhromaždenia patrí najmä /neuvádzam v plnom znení
...........................
§ vymenovanie, odvolanie a odmeňovanie konateľov a prokuristov,
§ rozhodovanie o zmenách týkajúcich sa :
- obchodného mena a sídla spoločnosti
- predmetu podnikanie spoločnosti,
- doby trvania spoločnosti,
- obchodného podielu, jeho prevodu a prechodu,
- rezervného fondu,
- určenia dôvodov zrušenia spoločnosti.
§ rozhodovanie o schválení zmluvy o predaji podniku alebo zmluvy o predaji časti podniku,
§ ďalšie otázky, ktoré do pôsobnosti valného zhromaždenia zveruje zákon.
a pre konateľa /skrátene/
Konateľ má právo vystupovať za spoločnosť, podpisovať listiny spoločnosti a zastupovať spoločnosť voči tretím osobám, ............ Do rozhodovania konateľa o všetkých otázkach spoločnosti patria skutočnosti okrem tých, ktoré sú vyhradené valnému zhromaždeniu.
================
takže ZL likvidáciu a likvidátora nerieši, tak som pochopila, že spoločník svojim rozhodnutím mohol za likvidátora vymenovať len konateľa, teda seba.
Alebo je to inak? Asi áno ale na inom súde.
Pre úplnosť - Spoločník odvolal doterajšieho konateľa, tak ten je v návrhu na zápis zmien uvedený na Výmaz.

=================
Napadlo ma, že Rozhodnutie o zrušení sro likvidáciou mohlo byť napísané inak. Spoločník mohol ODVOLAŤ súčasného konateľa /seba/, vymenovať nového konateľa /mňa/ a následne nového konateľa určiť za likvidátora.
Môžem v tomto zmysle napísať námietku a poslať nové rozhodnutie spoločníka a opravný zápis zmien do OR?.
Economic
17.01.11,20:19
odmietačka
Návrh....bol odmietnutý..........z dôvodu, že predložený návrh je nezrozumiteľný, nakoľko navrhovateľ navrhuje zapísať ako likvidátora XY, pričom táto nie je štatuitárnym orgánom sro a z §71, ods.1 vyplýva......

hm potom je to čudné - je to OR Trnava, u mňa je to to isté.
Ja - prečítala som si zdôvodnenie a podľa mňa majú pravdu. Zapísala som len funkciu likvidátora, v domnení že likvidátor plní funkciu štatutára.
V odmietačke sa odvolávajú na
OZ § 71 (1) Likvidáciu vykonáva štatutárny orgán ako likvidátor, ak zákon neustanovuje alebo spoločenská zmluva, prípadne zakladateľská listina alebo stanovy neurčujú inak. Ak štatutárny orgán nie je ustanovený alebo nemá ustanoveného žiadneho člena alebo ak likvidátor nie je vymenovaný bez zbytočného odkladu, vymenuje likvidátora súd;
================pre ujasnenie
v zakl.listine je uvedené
Do právomoci Valného zhromaždenia patrí najmä /neuvádzam v plnom znení
...........................
§ vymenovanie, odvolanie a odmeňovanie konateľov a prokuristov,
§ rozhodovanie o zmenách týkajúcich sa :
- obchodného mena a sídla spoločnosti
- predmetu podnikanie spoločnosti,
- doby trvania spoločnosti,
- obchodného podielu, jeho prevodu a prechodu,
- rezervného fondu,
- určenia dôvodov zrušenia spoločnosti.
§ rozhodovanie o schválení zmluvy o predaji podniku alebo zmluvy o predaji časti podniku,
§ ďalšie otázky, ktoré do pôsobnosti valného zhromaždenia zveruje zákon.
a pre konateľa /skrátene/
Konateľ má právo vystupovať za spoločnosť, podpisovať listiny spoločnosti a zastupovať spoločnosť voči tretím osobám, ............ Do rozhodovania konateľa o všetkých otázkach spoločnosti patria skutočnosti okrem tých, ktoré sú vyhradené valnému zhromaždeniu.
================
takže ZL likvidáciu a likvidátora nerieši, tak som pochopila, že spoločník svojim rozhodnutím mohol za likvidátora vymenovať len konateľa, teda seba.
Alebo je to inak? Asi áno ale na inom súde.
Pre úplnosť - Spoločník odvolal doterajšieho konateľa, tak ten je v návrhu na zápis zmien uvedený na Výmaz.

=================
Napadlo ma, že Rozhodnutie o zrušení sro likvidáciou mohlo byť napísané inak. Spoločník mohol ODVOLAŤ súčasného konateľa /seba/, vymenovať nového konateľa /mňa/ a následne nového konateľa určiť za likvidátora.
Môžem v tomto zmysle napísať námietku a poslať nové rozhodnutie spoločníka a opravný zápis zmien do OR?.


To mi je všetko jasné.
Likvidátora vymenuje spoločník. Musí byť určený deň vymenovania. Zároveň tam musí byť uvedené konanie menom spoločnosti podľa paragrafu 72 napríklad takto : Spoločnosť zastupuje a za ňu podpisuje likvidátor v rozsahu § 72 Obch. zákonníka, a to samostatne.
Pri likvidácii sa konateľ neodvoláva, stále ostáva konateľom. Len sa vymenuje likvidátor... tak ako som uviedla. Konateľ má po vymenovaní likvidátora obmedzené právomoci. Za spoločnosť od toho momentu koná likvidátor. A k návrhu sa mi je ťažko vyjadriť, keď neviem ako bol napísaný. Tak isto znenie rozhodnutia o vstupe do likvidácie. Ja som robila asi pred týždňom zápis likvidácie, prešlo mi to na prvý šup. Takže možno aj to rozhodnutie bolo zlé a návrh tiež.
KEJKA
17.01.11,20:37
ten §72 nie je uvedený, ale v texte chybu nevidím, až na to odvolanie konateľa..... Rozhodnutie - text má 4 boy:
1. Zrušuje ku dňu 5. 1. 2011 spoločnosť X, s.r.o. so sídlom ................. likvidáciou . Deň vtupu do likvidácie je 05.01.2011.
2. Za likvidátora spoločnosti X, s.r.o. vymenúva Ing. L.................. Likvidátor je oprávnený samostatne v mene spoločnosti konať a podpisovať v celom rozsahu tak, že k písanému alebo tlačenému obchodnému menu spoločnosti pripojí svoj vlastnoručný podpis.
3. Poveruje Ing. L... aby podala návrh na zápis zmien do Obchodného registra a vykonala všetky úkony potrebné k ukončeniu likvidácie a výmazu spoločnosti.
4. Z dôvodu vstupu spoločnosti do likvidácie odvoláva z funkcie konateľa spoločnosti, ktorým je
Funkcia zaniká dňom 04.01.2011
............................................
Kedže môžem byť likvidátorom aj ako nezávislá osoba, čo s tým spraviť?
Economic
17.01.11,20:40
To mi je všetko jasné.
Likvidátora vymenuje spoločník. Musí byť určený deň vymenovania. Zároveň tam musí byť uvedené konanie menom spoločnosti podľa paragrafu 72 napríklad takto : Spoločnosť zastupuje a za ňu podpisuje likvidátor v rozsahu § 72 Obch. zákonníka, a to samostatne.
Pri likvidácii sa konateľ neodvoláva, stále ostáva konateľom. Len sa vymenuje likvidátor... tak ako som uviedla. Konateľ má po vymenovaní likvidátora obmedzené právomoci. Za spoločnosť od toho momentu koná likvidátor. A k návrhu sa mi je ťažko vyjadriť, keď neviem ako bol napísaný. Tak isto znenie rozhodnutia o vstupe do likvidácie. Ja som robila asi pred týždňom zápis likvidácie, prešlo mi to na prvý šup. Takže možno aj to rozhodnutie bolo zlé a návrh tiež.

Ktorý súd to odmietol ? Ja som robila v Trenčíne, Nitre a v BB a tam sa nikdy neodvolával konateľ.
Do úplného znenia som zakomponovala vždy aj likvidátora a jeho právomoci. Nikdy som s tým nikde nemala problém, do konca ani u v.o.s /čo som robila teraz 1x/ nebol problém. Robila som to podľa vzoru jedného právnika, vždy mi to podľa toho prešlo.
Economic
17.01.11,20:43
ten §72 nie je uvedený, ale v texte chybu nevidím, až na to odvolanie konateľa..... Rozhodnutie - text má 4 boy:
1. Zrušuje ku dňu 5. 1. 2011 spoločnosť X, s.r.o. so sídlom ................. likvidáciou . Deň vtupu do likvidácie je 05.01.2011.
2. Za likvidátora spoločnosti X, s.r.o. vymenúva Ing. L.................. Likvidátor je oprávnený samostatne v mene spoločnosti konať a podpisovať v celom rozsahu tak, že k písanému alebo tlačenému obchodnému menu spoločnosti pripojí svoj vlastnoručný podpis.
3. Poveruje Ing. L... aby podala návrh na zápis zmien do Obchodného registra a vykonala všetky úkony potrebné k ukončeniu likvidácie a výmazu spoločnosti.
4. Z dôvodu vstupu spoločnosti do likvidácie odvoláva z funkcie konateľa spoločnosti, ktorým je
Funkcia zaniká dňom 04.01.2011
............................................
Kedže môžem byť likvidátorom aj ako nezávislá osoba, čo s tým spraviť?


Jednoznačne ako likvidátor podať námietku a napraviť vadu, čo bolo vytknuté. /Len tak na margo toho rozhodnutia podľa mňa sa nemal konateľ odvolávať/
KEJKA
17.01.11,20:45
OR Trnava - spomenula som to v príspevku 1012 - ten dlhý.........
Aké úplné znenie? lebo prílohy k zápisu na zápis zmien boli len
1. splnomocnenie
2.Rozhodnutie jediného spoločníka
mala som dať aj uplné znenie ZL?
v ZL nie je nič o likvidátorovi - to by som musela riešiť aj tým rozhodnutím spoločníka, že prijal zmeny v ZL......
KEJKA
17.01.11,20:48
áno, nemusel sa odvolávať. asi ma spoločník mal vymenovať za konateľa, ked už jedného odvolal, či?
ked bod o odvolaní konateľa zruším, a doplním do ZL aj bod, že likvidátora vymenúva Spoločník v pôsobnosti VZ? pridám úplné znenie ZL s týmto bodom?
Economic
17.01.11,20:50
OR Trnava - spomenula som to v príspevku 1012 - ten dlhý.........
Aké úplné znenie? lebo prílohy k zápisu na zápis zmien boli len
1. splnomocnenie
2.Rozhodnutie jediného spoločníka
mala som dať aj uplné znenie ZL?
v ZL nie je nič o likvidátorovi - to by som musela riešiť aj tým rozhodnutím spoločníka, že prijal zmeny v ZL......

Prepáč, nevšimla som si to tú Trnavu...
Ja som vždy dokladala aj úplné znenie ZL alebo SZ, lebo sa tam vždy zmení aj obchodné meno s dovetkom "v likvidácii" a a doplnila som tam vždy časť o likvidátorovi. Ak si bola Ty likvidátor, tak prečo splnomocnenie /alebo ako iná osoba si iba návrh podala ?/
Áno v rozhodnutí malo byť, že sa schvaľuje úplné znenie. /Úplné znenie sa robí pri každej zmene/
Economic
17.01.11,20:52
áno, nemusel sa odvolávať. asi ma spoločník mal vymenovať za konateľa, ked už jedného odvolal, či?
ked bod o odvolaní konateľa zruším, a doplním do ZL aj bod, že likvidátora vymenúva Spoločník v pôsobnosti VZ? pridám úplné znenie ZL s týmto bodom?

Prerobila by som rozhodnutie.
Konateľ by ostal. Vymenoval by sa iba likvidátor, určili by sa mu právomoci podľa 72 a schváli sa úplné znenie. Takto by to malo prejsť. No a samozrejme dobre vyplniť návrh.
KEJKA
17.01.11,20:57
áno, ja podávam návrh na základe splnomocnenia.
Dobre, oceňujem a idem urobiť úplné znenie ZL
dám tam bod, že likvidátora určí spoločník, ak rozhodne o zrušení sro likvidáciou.
dám aj bod, že ak vymenuje lilvidátora, zruší funkciu konateľa /aby som túto stranu návrhu nemusela meniť - viem už, že sa to nerobí, ale ani to nie je zakázané/
dám do ZL právomoci likvidátora
ZL bude mať v názve "sro v likvidácii"? - pripadá mi to nelogické, meniť ZL a názov sro.
Ak tam dám úplné znenie ZL, tak by som tam mala uviesť ZI v EUR a to nie je zaokrúhlené - musím riešiť aj tento bod? /obávam sa, že áno/
Economic
17.01.11,21:04
áno, ja podávam návrh na základe splnomocnenia.
Dobre, oceňujem a idem urobiť úplné znenie ZL
dám tam bod, že likvidátora určí spoločník, ak rozhodne o zrušení sro likvidáciou.
dám aj bod, že ak vymenuje lilvidátora, zruší funkciu konateľa /aby som túto stranu návrhu nemusela meniť - viem už, že sa to nerobí, ale ani to nie je zakázané/
dám do ZL právomoci likvidátora
ZL bude mať v názve "sro v likvidácii"? - pripadá mi to nelogické, meniť ZL a názov sro.
Ak tam dám úplné znenie ZL, tak by som tam mala uviesť ZI v EUR a to nie je zaokrúhlené - musím riešiť aj tento bod? /obávam sa, že áno/

To obchodné meno s dovetkom v likvidácii je podľa mňa dôležité. Podľa toho aj obchodní partneri predsa vedia, že spoločnosť sa likviduje... To sa tak štandardne robí. Dokonca po novom sa tak zapisujú aj firmy v konkurzoch a reštruktualizácii, aby bolo hneď zrejmé, že spoločnosť je v takomto stave. Určite to má svoj význam. Daj vedieť, ako si dopadla. Bude ma to zaujímať.
ZI by som nechala tak ako je. Ono sa ani nezvyšuje, ani neznižuje. Len pri prevode OP je dôležité mať vklad jedného spoločníka zaokrúhlený na celé kladné číslo. S tým raz moju klientku poslali kamsi, keď tam mala 2 desatiné miesta po prevode. Niekedy sa učím aj na cudzích chybách. To je lepšie ako a učiť na vlastných.
KEJKA
17.01.11,22:57
ja viem že do OR sa to zapíše s dovetkom. ALE do zakl.listiny neviem prečo a ani ako by som zapisala dovetok - ved zaklada sa firma X, nie X v likvidacii.
Economic
18.01.11,06:28
ja viem že do OR sa to zapíše s dovetkom. ALE do zakl.listiny neviem prečo a ani ako by som zapisala dovetok - ved zaklada sa firma X, nie X v likvidacii.

Ja vypúšťam tú stať v ZL , že spoločnosť sa zakladá. Píšem len : Zakladateľská listina - úplné znenie, pod to údaje spoločník - Jožko Mrkvička, r.č...... - jediný spoločník spoločnosti s.r.o. a nižšie dávam len obchodné meno..... a všetko ostatné. Už som večer nestihla odpovedať. :)
KEJKA
18.01.11,07:50
aha, a ešte sa vynára otázka čo s prepočtom ZI na 6 des.miest?
práve to hľadám.
ZI bolo so súhlasom konateľa len prepočítané, teraz v ZI je tých 6 desatinných miest, môžem to tak v ZL nechať aj s vetou, že bolo zaplatené v plnej výške?
Economic
18.01.11,07:54
aha, a ešte sa vynára otázka čo s prepočtom ZI na 6 des.miest?
práve to hľadám.
ZI bolo so súhlasom konateľa len prepočítané, teraz v ZI je tých 6 desatinných miest, môžem to tak v ZL nechať aj s vetou, že bolo zaplatené v plnej výške?

To môže byť.
KEJKA
19.01.11,20:27
poslala som elektronicky námietku aj s prílohami. Námietka by mala byť bez poplatku, napriek tomu mi prišla výzva....
/kde som urobila chybu?/
Pre Vašu žiadosť na zápis, zmenu údajov v obchodnom registri:
s identifikačným číslom žiadosti 2031/2011 boli vygenerované nasledujúce platobné informácie:
suma 33.00 EUR (994.16 SKK)
na účet číslo 7000148023 \ 8180 vedený v Štátnej pokladnici
Konštantný symbol: 0308
Variabilný symbol: 0000203111
Špecifický symbol: 2111900071
============================
v Námietke je uvedené č. RE, je možné, že sa dostane na správne miesto bez úhrady?
Nie je poplatok len automaticky vygenerovaný?
Alebo som to mala radšej poslať poštou?
Economic
19.01.11,20:33
poslala som elektronicky námietku aj s prílohami. Námietka by mala byť bez poplatku, napriek tomu mi prišla výzva....
/kde som urobila chybu?/
Pre Vašu žiadosť na zápis, zmenu údajov v obchodnom registri:
s identifikačným číslom žiadosti 2031/2011 boli vygenerované nasledujúce platobné informácie:
suma 33.00 EUR (994.16 SKK)
na účet číslo 7000148023 \ 8180 vedený v Štátnej pokladnici
Konštantný symbol: 0308
Variabilný symbol: 0000203111
Špecifický symbol: 2111900071
============================
v Námietke je uvedené č. RE, je možné, že sa dostane na správne miesto bez úhrady?
Nie je poplatok len automaticky vygenerovaný?
Alebo som to mala radšej poslať poštou?


Pri námietke sa SP neplatí. Mne sa to ani pri jednej nestalo.
Ako si postupovala na portáli ? Išla cez podanie Námietok ? Nie náhodou podanie zmeny ? Podľa textu, ako vidím si sa sekla. Toto neplať. A podaj námietku ešte raz. Cez kolonku
podanie Námietok !!!
KEJKA
19.01.11,20:56
no hej, ale podanie námietok som nenašla.....
toľko som to hľadala na portali - nenašla.
až teraz, ked si mi pošuškal.....podarilo sa
http://portal.gov.sk/Portal/sk/Default.aspx?CatID=23&etype=2&srvid=41&pageId=4
.................. o hodinu neskôr
už je podané, aj potvrdené podanie.
Economic
20.01.11,06:26
no hej, ale podanie námietok som nenašla.....
toľko som to hľadala na portali - nenašla.
až teraz, ked si mi pošuškal.....podarilo sa
http://portal.gov.sk/Portal/sk/Default.aspx?CatID=23&etype=2&srvid=41&pageId=4
.................. o hodinu neskôr
už je podané, aj potvrdené podanie.

Už som tu večer nebola, ale teším sa, že ti to prešlo. Držím palce.
zdendo
20.01.11,14:18
Mohol by som poprosit o vzor spolocenskej zmluvy, ktora splna vsetky nalezitosti platne tento rok?
Co vsetko je potrebne dolozit tento rok k zalozeniu sro.
Zakladali sme uz v r 2008, ale neviem ci to je este platne.
Chceme to podat so ZEP.
Economic
20.01.11,17:07
Mohol by som poprosit o vzor spolocenskej zmluvy, ktora splna vsetky nalezitosti platne tento rok?
Co vsetko je potrebne dolozit tento rok k zalozeniu sro.
Zakladali sme uz v r 2008, ale neviem ci to je este platne.
Chceme to podat so ZEP.

Pri všetkej úcte, len tak za ďakujem pekne myslíš, že Ti niekto dá svoje dobré znenie spoločenskej zmluvy ?
KEJKA
25.01.11,22:08
áno, ja podávam návrh na základe splnomocnenia.
Dobre, oceňujem a idem urobiť úplné znenie ZL
dám tam bod, že likvidátora určí spoločník, ak rozhodne o zrušení sro likvidáciou.
dám aj bod, že ak vymenuje lilvidátora, zruší funkciu konateľa /aby som túto stranu návrhu nemusela meniť - viem už, že sa to nerobí, ale ani to nie je zakázané/
dám do ZL právomoci likvidátora
ZL bude mať v názve "sro v likvidácii"? - pripadá mi to nelogické, meniť ZL a názov sro.
Ak tam dám úplné znenie ZL, tak by som tam mala uviesť ZI v EUR a to nie je zaokrúhlené - musím riešiť aj tento bod? /obávam sa, že áno/
v pondelok som si našla správu, že sro v likvidácii je zapísaná.
napokon som nemenila návrh, podala námietku s odôvodnením, že som nedopatrením nepriložila všetky prílohy.
priložila som
1. Rozhodnutie spoločníka o zmene ZL - kde som vsunula ustanovenia o likvidácii, o právomoci VZ vymenovať likvidátora.
2. úplné znenie ZL
3. dala som na dobrú radu, nič som nechcela riskovať a priložila som aj ďalšie rozhodnutie o zmene ZL a jej úplné znenie už s obchodným názvom sro v likvidácii.
obratom mi povolili zápis zmien.
ešte raz ďakujem, človek sa stále učí.
MAIKY27
01.02.11,09:19
ozvi sa, ak to je este aktualne, podam ti to so ZEP
yukaya
04.02.11,07:53
prosim Vas, pri zalozeni jednoosobovej sro sa do OR vklada aj rozhodnutie jedineho spolocnika?? nemate nejaky vzor, alebo ako by malo zniet to rozhodnutie ze zaklada sro?
KEJKA
04.02.11,08:20
potrebuješ zakladateľšskú listinu.
yukaya
04.02.11,08:43
potrebuješ zakladateľšskú listinu.
no tak tu mam... diky...
KEJKA
04.02.11,20:08
tak aké rozhodntie spoločníka?
luciana1
04.02.11,22:12
zubný lekár, ktorý ma súkromnú prax, bez zmlúv s poisťovňami /teda priama platba/, chce založiť s.r.o. kvôli manželke, ktorá má živnosť na kozmetické služby a veľmi jej to nejde. Oplatí sa mu to?
StartCompany
27.02.11,16:15
zubný lekár, ktorý ma súkromnú prax, bez zmlúv s poisťovňami /teda priama platba/, chce založiť s.r.o. kvôli manželke, ktorá má živnosť na kozmetické služby a veľmi jej to nejde. Oplatí sa mu to?
ono je to ralativne ci sa mu to oplati alebo nie. Pokial vie ako na to tak sa s.r.o. da velmi rozumne vyuzit.
sroservis
27.02.11,23:58
Nerozumiem veľmi dôvodom, prečo chcete zakladať s.r.o. Ak manželkyna časť podnikania nejde, zrejme sa to nezlepší ani zriadením s.r.o. Založenie s.r.o. má samozrejme svoje výhody (obmedzené ručenie, relatívne vyššia dôveryhodnosť, vyplácanie zisku nezaťažené odvodami, resp. od budúceho roku zdravotnými odvodmi), ale aj nevýhody - vyššie náklady pri zriadení (hoci dnes založíte s.r.o. do 300 eur), podvojné účtovníctvo, vyššia miera administrácie a pod.
Ľaľa
28.02.11,21:12
Bývalá SZČO do 28.2.2011 si od 1.3.2011 zakladá s.r.o., obrátila sa na mńa s otázkou akou formou by bolo pre neho najvhodnejšie poberať odmenu, či si má priznať odmenu za výkon funkcie konateľa, lebo s.r.o. bude jeho, čiže bude konateľom, alebo si má vyplácať odmenu ako zamestnanec to znamená, že si sám "so sebou" uzavrie pracovnú zmluvu a bude poberať pravidelne mzdu, čo by bolo pre neho najvýhodnejšie, keďže nevie, ako mu s.r.o. pôjde, uvažuje o platení odvodov len z minimálnej mzdy, priznám sa, že mu neviem poradiť...Kto máte skúsenosti prosím poradte, budem hľadať aj v iných príspevkoch. Za každú radu ďakujem.
KEJKA
28.02.11,21:22
ako konateľ si môže určiť menej ako minimálnu mzdu, bude z určenej odmeny povedzme 50 ÉUR platiť ZP,
neskôr uvidí,
Ľaľa
01.03.11,07:22
Ďakujem Kejka, teraz nemám jasno ani v tom, prečo je potom povinnosť od 1.1.2011 prihlasovať konateľa do SP či už na pravidelný príjem, alebo na nepravidelný príjem. (Mimo tohto prípadu
pracujem vo firme, kde je konateľ aj riaditeľom a prihlasovala som ho od 1.1.2001 do SP lebo v zmluve o výkone funkcie konateľa má priznanú odmenu, ktorú síce nedostáva, ale bolo mi odpovedané, že pokiaľ má v zmluve o výk.funkcie konateľa priznanú odmenu tak ho treba do SP prihlásiť aj ako konateľa).
KEJKA
01.03.11,16:51
samozrejme, že teraz už treba prihlášku aj do SP - po novom.
Ľaľa
02.03.11,06:26
Čiže keď si konateľ vyplatí akúkoľvek odmenu, tak platí aj do ZP aj do SP.
KEJKA
02.03.11,17:22
áno, ale nie všetky odvody, čo ja viem. Našťastie, nemusím riešiť takýto prípad.
rrtrash
06.03.11,07:31
RE: zubar a kozmeticka
nevyhody - naklady na zalozenie, podvojne uctovnictvo
vyhody - moznost vopchat viacero cinnosti pod jednu strechu, obmedzene rucenie ak by doslo k fatalnemu problemu

konkretny pripad - pokial neexistuje na to zavazny dovod, neodporucam tieto 2 cinnosti spajat, prax je bez rizika a je zdrojom hlavneho prijmu, kozmeticke sluzby mozu skryvat riziko (zaloba poskodeneho zakaznika) a mozu pri probleme ohrozit hlavny zdroj prijmu, co sposobi zivotnu katastrofu.
Ak kozmetika nema velke obraty, nech si zalozi zivnost na svoje meno, skoro nic to nestoji, jednoduche uctovnictvo si urobi sama a neobmedzene rucenie vacsinou pri drobnych dealeroch nie je problem, lebo zodpovedny je vyrobca produktu. Pri 2 firmach su vacsie moznosti rozlozit prijem medzi manzelov, cim sa da usetrit nejake peniaze na daniach.
Ked sa zvysia obraty tak, ze bude nevyhnutna registracia platcu DPH, moze zalozit sro len na kozmetiku (vacsi biznis - vacsie riziko problemu, takze treba obmezit rucenie). Naopak ked to nepojde, aspon to nebude strata.
rrtrash
06.03.11,07:37
Pri všetkej úcte, len tak za ďakujem pekne myslíš, že Ti niekto dá svoje dobré znenie spoločenskej zmluvy ?
nie kazdy ma dolarove okuliare a toto forum je tusim presne na to, aby si ludia pomahali za "dakujem", to dakujem znamena casto viac ako peniaze
Economic
06.03.11,11:17
nie kazdy ma dolarove okuliare a toto forum je tusim presne na to, aby si ludia pomahali za "dakujem", to dakujem znamena casto viac ako peniaze


Súhlasím s Tebou, no "pomoc" a "pomoc" je tiež niekedy rozdiel.
Ja myslím, že ja osobne som tu na porade pomohla veľmi veľa ľuďom a bolo to práve za ďakujem. No niektoré požiadavky zadané tu na porade sú nanajvýš odvážne by som povedala.
rrtrash
07.03.11,09:38
mimaemma
08.03.11,13:17
samozrejme, že teraz už treba prihlášku aj do SP - po novom.
Chcela by som sa spýtať, priihlasovanie do SP a ZP- týka sa to aj konateľa, ktorý má TPP v inej firme ako zamestananec a z s.r.o. si vypláca len zdanený zisk? Ďakujem vopred.
JAJA11
08.03.11,13:21
Chcela by som sa spýtať, priihlasovanie do SP a ZP- týka sa to aj konateľa, ktorý má TPP v inej firme ako zamestananec a z s.r.o. si vypláca len zdanený zisk? Ďakujem vopred.

Podľa mňa nie, zo zisku sa odvody do SP nerobia. :o
Economic
08.03.11,13:21
Chcela by som sa spýtať, priihlasovanie do SP a ZP- týka sa to aj konateľa, ktorý má TPP v inej firme ako zamestananec a z s.r.o. si vypláca len zdanený zisk? Ďakujem vopred.

Konateľ nie je spoločník. Podiel na zisku si vypláca spoločník a nie konateľ. Aj keď to môže byť jedna a tá istá osoba. Ale pozor na správne pomenovanie.
Za rok 2010 platia staré pravidlá.... Až za rok 2011 sa z vyplateného podielu spoločníkovi bude platiť odvod....
mimaemma
08.03.11,13:23
Jedná sa o jednoosobú sr.o. - konateľ je aj spoločník aj riaditeľ aj účtovník :-)..takže mal sa prihlásiť do SP a ZP ?
Economic
08.03.11,13:25
Jedná sa o jednoosobú sr.o. - konateľ je aj spoločník aj riaditeľ aj účtovník :-)..takže mal sa prihlásiť do SP a ZP ?

Mal príjem z tejto sro v minulom roku ?
Ak sa neprihlásil v minulom roku, už to nič, no ak bude mať čo i len nepravidelný príjem teraz, tak sa musí prihlásiť v príslušnom mesiaci na SP.
JAJA11
08.03.11,13:28
Konateľ nie je spoločník. Podiel na zisku si vypláca spoločník a nie konateľ. Aj keď to môže byť jedna a tá istá osoba. Ale pozor na správne pomenovanie.
Za rok 2010 platia staré pravidlá.... Až za rok 2011 sa z vyplateného podielu spoločníkovi bude platiť odvod....

Z vyplateného podielu na zisku sa odvod platí len do ZP :o Aspoň ja som to tak pochopila. :o
mimaemma
08.03.11,13:31
Nie, nemá príjem ako taký len si vyberie cash zo zdaneného HV.
Každý rok to robí takýmto spôsobom.
Economic
08.03.11,13:35
Nie, nemá príjem ako taký len si vyberie cash zo zdaneného HV.
Každý rok to robí takýmto spôsobom.

Do konca roku 2010 to bolo 100 % v poriadku. Uvidíme ešte ako sa to vykryštalizuje pri vyplatení podielu na zisku za rok 2011.... Do vtedy je ešte čau dosť...
mimaemma
08.03.11,13:36
Veľmi pekne ďakujem za odpoveď, nebola som si vôbec istá.
sentio
09.03.11,21:16
Ahojte Poradaci,

mam velmi urgetnu otazku, prosim o pomoc.
Registroval som na ORSR sro elektronicky. Spravil som chybu, podpisal som iba prve strany dokumentov, ostatne som iba pripojil (na to si davajte pozor pri pouzivany QSign). Zapis bol zamietnuty. Podal som odvolanie, kde som to uz podpisal spravne, sud preveril listiny a zistil, ze spravca vkladu je uvedeny nespravne. Z toho dovodu vydal uznesenie o zamietnuti namietok.

Voci tomuto uzneseniu sa da odvolat do 15 dni.

Robil to uz prosim niekto, vie mi niekto poradit ako na to?
Moj amatersky postup by bol nasledovny:
1) napisem dodatok k zakladacej listine kde uvediem ako sa meni zakladatelska listina (zmena spravcu vkladu) + overeny podpis
2) vyhotovim novu zakladaciu listinu ale s povodnym datumom + overeny podpis
3) napisem odvolanie - PROSIM MA NIEKTO NEJAKY VZOR, RESP. NAPADY AKO TO MA VYZERAT FORMALNE A VECNE ?
4) odvolanie + dodatok + novu ZL odovzdam na sude

VIETE MI PORADIT, CI JE TENTO POSTUP SPRAVNY A KOLKO CASU TO MOZE ZABRAT SUDU VYKONAT NASLEDNE ZAPIS? NAJMA, PROSIM MA NIEKTO VZOR?

Dalsia moznost by bola podat navrh na zapis od zaciatku. Mozem tak ucinit okamzite, alebo sa musi pockat pokym uplinie 15 dnova lehota na odvolanie a az nasledne podat novy navrh na zapis. V tomto pripade musim zaplatit poplatok znovu, preto by som radsej volil moznost odvolania, pokial to nebude trvat dlho, nakolko ma to naozaj suri a stoja mi zakazky ktore nedokazem vyfakturovat.
Economic
10.03.11,06:12
Ahojte Poradaci,

mam velmi urgetnu otazku, prosim o pomoc.
Registroval som na ORSR sro elektronicky. Spravil som chybu, podpisal som iba prve strany dokumentov, ostatne som iba pripojil (na to si davajte pozor pri pouzivany QSign). Zapis bol zamietnuty. Podal som odvolanie, kde som to uz podpisal spravne, sud preveril listiny a zistil, ze spravca vkladu je uvedeny nespravne. Z toho dovodu vydal uznesenie o zamietnuti namietok.

Voci tomuto uzneseniu sa da odvolat do 15 dni.

Robil to uz prosim niekto, vie mi niekto poradit ako na to?
Moj amatersky postup by bol nasledovny:
1) napisem dodatok k zakladacej listine kde uvediem ako sa meni zakladatelska listina (zmena spravcu vkladu) + overeny podpis
2) vyhotovim novu zakladaciu listinu ale s povodnym datumom + overeny podpis
3) napisem odvolanie - PROSIM MA NIEKTO NEJAKY VZOR, RESP. NAPADY AKO TO MA VYZERAT FORMALNE A VECNE ?
4) odvolanie + dodatok + novu ZL odovzdam na sude

VIETE MI PORADIT, CI JE TENTO POSTUP SPRAVNY A KOLKO CASU TO MOZE ZABRAT SUDU VYKONAT NASLEDNE ZAPIS? NAJMA, PROSIM MA NIEKTO VZOR?

Dalsia moznost by bola podat navrh na zapis od zaciatku. Mozem tak ucinit okamzite, alebo sa musi pockat pokym uplinie 15 dnova lehota na odvolanie a az nasledne podat novy navrh na zapis. V tomto pripade musim zaplatit poplatok znovu, preto by som radsej volil moznost odvolania, pokial to nebude trvat dlho, nakolko ma to naozaj suri a stoja mi zakazky ktore nedokazem vyfakturovat.

Robila som to už. Na odvolanie nie je žiadny vzor, v podstate sa tam napíše podobne ako v námietkách čo bolo chyba a čo sa napráva.
Urobiť Dodatok, úplné znenie, nové vyhlásenie správcu a podaj si to rýchlo s Odvolaním ! Snáď nie si z BA ? Pokiaľ áno, tak rýchlejšia varianta je urobiť nový návrh. Lebo by to trvalo podľa mojich skúseností dlho.
Škoda že si sa neporadil pred podaním návrhu do OR, už si mohol fakturovať.
sentio
10.03.11,15:20
Dakujem pekne Economic :)

podal som to. Som z BA, na OR mi povedali, ze do 2 tyzdnov to vybavia.

Aka je moznost vykonavat cinnost a fakturovat pred zapisom do OR, ked sro vznikne zapisom do OR?

diky moc:)
Economic
10.03.11,15:24
Dakujem pekne Economic :)

podal som to. Som z BA, na OR mi povedali, ze do 2 tyzdnov to vybavia.

Aka je moznost vykonavat cinnost a fakturovat pred zapisom do OR, ked sro vznikne zapisom do OR?

diky moc:)

Činnosť môžeš vykonávať, no s obchodnými partnermi sa dohodni, že im FA vystavíš po zápise do OR. Skôr nemôžeš, nemáš pridelené DIČ. DIČ je na FA okrem ďalších údajov povinné.
Kvietocek
15.03.11,07:11
Zivnostnik skoncil svoju zivnost k 23.12.2010 a 24.12.2010 mu vznikla sro.
Za rok 2010 podaval 2 DP za zivnost a za sro. Zivnostnik nadobudol nejaky majetok, ktory chce teraz previest na sro. Prosim Vas ako je to z majetkom pri prechode zo zivnosti na sro? Moze to byt aj symbolicka suma alebo to musia byt ZH majetku?
Economic
15.03.11,07:49
Zivnostnik skoncil svoju zivnost k 23.12.2010 a 24.12.2010 mu vznikla sro.
Za rok 2010 podaval 2 DP za zivnost a za sro. Zivnostnik nadobudol nejaky majetok, ktory chce teraz previest na sro. Prosim Vas ako je to z majetkom pri prechode zo zivnosti na sro? Moze to byt aj symbolicka suma alebo to musia byt ZH majetku?

Môže byť aj symbolická suma. To čo zdaní ako FO, je pre PO výdavok, takže doporučujem cenu zvážiť.
Kvietocek
15.03.11,08:29
To čo zdaní ako FO, je pre PO výdavok, - ako mam tomuto rozumiet?:confused:
Mas na mysli vydavok ako zriadovacie naklady?
Economic
15.03.11,09:00
To čo zdaní ako FO, je pre PO výdavok, - ako mam tomuto rozumiet?:confused:

No predsa majetok, ktorý fyzická osobe predáva právnickej osobe !!! Však o čom bola otázka ?
Kvietocek
15.03.11,09:08
No predsa majetok, ktorý fyzická osobe predáva právnickej osobe !!! Však o čom bola otázka ?

Nehnevaj sa len som tomu spravne neporozumela.

Ak zivnostnik da do sro svoj majetok vo forme darovacej zmluvy v hodnote napr. 100 € bude tato suma povazovana za dar a tym padom ako polozka zvysujuca zaklad dane?
Kvietocek
18.03.11,06:53
Prosim Vas pri vzniku s.r.o. je ZI minimalne 5000 €. Musim do 5 rokov splatit aj zvysnych 1640 € aby hodnota ZI bola 6640 € (co v prepocte na SKK je 200.000), alebo sa znizovalo ZI v s.r.o. na 5000 € ?

Teraz neviem ci staci zaplatit len tych 5 tis. a mam sro a ziaden zavazok z nesplateneho vkladu, alebo mam zavazok a musim doplatit do (na staru menu 200 000) ?
Economic
18.03.11,07:04
Prosim Vas pri vzniku s.r.o. je ZI minimalne 5000 €. Musim do 5 rokov splatit aj zvysnych 1640 € aby hodnota ZI bola 6640 € (co v prepocte na SKK je 200.000), alebo sa znizovalo ZI v s.r.o. na 5000 € ?

Teraz neviem ci staci zaplatit len tych 5 tis. a mam sro a ziaden zavazok z nesplateneho vkladu, alebo mam zavazok a musim doplatit do (na staru menu 200 000) ?

Prečo 6 640.- ? ZI nemusí byť vyššie ako 5 000.- Eur to je zákonné minimum. Môže však byť i vyššie, keď spoločnosť chce. U jedného spoločníka je po novom vklad minimum 750.- Eur.
Nič sa teda nedopláca na starú cenu. :o
Kvietocek
18.03.11,09:56
Po starom bolo ze ZI musi byt 200 000 Skk (moze byt aj vyssie) mne sa vsak jedna o tu sumu 200 000,-.
Vcera mi vsak kamarat hovoril, ze moze zalozit sro za 5000,- €.
Moze, ale do 5 rokov musi vlozit do vysky 6640 € (t.j. to vysky 200 000,-)
Alebo sa mylim?
Economic
18.03.11,12:58
Po starom bolo ze ZI musi byt 200 000 Skk (moze byt aj vyssie) mne sa vsak jedna o tu sumu 200 000,-.
Vcera mi vsak kamarat hovoril, ze moze zalozit sro za 5000,- €.
Moze, ale do 5 rokov musi vlozit do vysky 6640 € (t.j. to vysky 200 000,-)
Alebo sa mylim?


Do doby platnosti Eura bolo tak, že spoločnosť musela mať ZI 200 000.- Sk.
Po zavedení Eura, platí, že minimum ZI je 5 000.- Eur.
V Tvojom prípade sa jedná o spoločnosť založenú niekedy v roku 2005 alebo ju zakladá teraz ? Nerozumiem Tvojej otázke.
Ešte doplním, ak si zakladá teraz sro, stačí mu imanie 5 000.- a nemusí ho už zvyšovať. je to takto postačujúce.
Kvietocek
18.03.11,13:43
Ano teraz si ju chce zalozit. Takze 5000 € a vec vybavena? Takze hodnota ZI v prepocte na SKK by bola 150 000,-. Takze ZI spolocnosti islo dole z povodnych 200 000?
Economic
18.03.11,13:46
Ano teraz si ju chce zalozit. Takze 5000 € a vec vybavena? Takze hodnota ZI v prepocte na SKK by bola 150 000,-. Takze ZI spolocnosti islo dole z povodnych 200 000?


Áno presne tak. 5 000.- Eur, netreba viac.
sroservis
18.03.11,13:50
Ak máte starú spoločnosť so základným imaním 200 000 Sk, po premene cca 6.639 eur (v závislosti od počtu spoločníkov), musíte si splniť v 5 ročnej lehote pôvodnú vkladovú povinnosť, t.j. každý spoločník musí splatiť 100% svojho vkladu, tak aby do 5 rokov bolo splatené ZI v celej pôvodnej výške.
Ak túto povinnosť nesplníte hrozí Vám zrušenie spoločnosti súdom.

Ak nechcete doplácať pôvodné záväzky na vklad, môžete rozhodnúť o znížení základného imania, jeho najnižšia suma po znížení musí byť 5.000 eur.

Ak zakladáte novú spoločnosť, minimálne základné imanie je 5.000 eur.
Ak spoločnosť zakladá jediný zakladateľ musí 100% svojho vkladu (minimálne 5.000 eur) zaplatiť do podania návrhu na zápis spoločnosti do obch. registra.

Ak spoločnosť zakladajú viacerí spoločníci, minimálny vklad každého z nich je 750 Eur, každý musí splatiť minimálne 30% svojich vkladov, spolu však musia zaplatiť aspoň 2.500 Eur.
tokoska
18.03.11,15:22
Hodnota základného imania s.r.o. musí byť aspoň 5000 eur.

Pozor!!! Treba splatiť základné imanie vo výške uvedenej v spoločenskej zmluve (zakladateľskej listine). Prekontrolujte si ju.
To je podstatné.
Kvietocek
18.03.11,16:52
Dakujem vsetkym za radu :)
rrtrash
23.03.11,13:08
RE: #1070
Minimum je 5000 EUR, SKK 200000 je uz asi historia
Ako spravca vkladu urob pisomne vyhlasenie ze vklad bol splateny
vid http://www.mojepodnikanie.sk/vzory-dokumentov/Vyhlasenie-spravcu-vkladu-vzor
Fyzicky nemusis vlozit na bankovy ucet ani nic podobne...
Uctovne sa vklad povazuje za pasivum sro oproti majitelom (vkladatelom)
Economic
23.03.11,13:40
Hodnota základného imania s.r.o. musí byť aspoň 5000 eur.

Pozor!!! Treba splatiť základné imanie vo výške uvedenej v spoločenskej zmluve (zakladateľskej listine). Prekontrolujte si ju.
To je podstatné.

V praxi to rieši Vyhlásenie správcu vkladu, kde sa vyhlási, že ZI je splatené do pokladne.
maref
25.03.11,11:59
Dobrý deň, musím pri založeni s.r.o. vyberať zo výpis ŽR na každú činnosť zvlášť, alebo existuje aj niečo ako opis ŽR
maref
25.03.11,12:02
Dobrý deň, musím pri založeni s.r.o. vyberať zo výpis ŽR na každú činnosť zvlášť, alebo stačí opis ŽR
sroservis
25.03.11,12:11
Dobrý deň,
pri založení s.r.o. je potrebné vybaviť nový živnostenský list pre novozaloženú s.r.o. Zaplatíte správny poplatok 5 eur za každú voľnú a 15 EUR za každú viazanú alebo remeselnú živnosť.

Živnostenský úrad Vám vydá nové živnostenské oprávnenie pre novozaloženú s.r.o. na jednej listine.

Ak si podáte návrh do obch. registra so zaručeným elektronickým podpisom ušetríte 50%.

Všetko dobré.
Economic
25.03.11,15:52
Dobrý deň, musím pri založeni s.r.o. vyberať zo výpis ŽR na každú činnosť zvlášť, alebo stačí opis ŽR

Nie. Osvedčenie je jedno a na ňom sú všetky predmety podnikania. Pri elektronickom podaní sa šetrí na poplatkoch za overovanie a 50 % na súdnom poplatku. Nemusíte mať pritom Vy zaručený elektronický podpis, ale stačí využiť služby profesionálnych spoločností, ktorí sa poskytovaniu takýchto služieb venujú. Usmernia Vás vo všetkom... Správne poplatky sú tak ako píše sroservis
Gabi03
26.03.11,10:26
Kto mi vie povedať, koľko môže trvať založenie s.r.o.-čky vo vlastnej réžii? Od spísania spoločenskej zmluvy až po zápis do obchodného registra. Živnostenský list sa asi dá vybaviť na počkanie, ale má obchodný register nejaké lehoty od podania žiadosti? (Trenčiansky okres)
Vopred vďaka za odpovede.
sroservis
26.03.11,13:25
Dobrý deň,

obchodný register hocikde v SR zapíše s.r.o. do 5 pracovných dní od doručenia návrhu (samozrejme za predpokladu, že návrh je kompletný a správny a že priložené listiny obsahujú všetky požadované náležitosti).

Ak návrh podávate prostredníctvom zaručeného elektronického podpisu (vďaka ktorému môžete ušetriť 165,75 EUR na súdnom poplatku), zápis trvá cca 7-8 pracovných dní, nakoľko po podaní návrhu prebieha overovanie elektronických podpisov a platba súdneho poplatku sa realizuje na bankový účet v Štátnej pokladnici (nie v kolkoch).

Ak si výpis z obchodného registra nepreberiete z registrového súdu osobne, je potrebné ešte vziať do úvahy 1 až 2 týždne na doručenie výpisu poštou. Je to individuálne, niekde ho pošlú za 2 dni, niekde to trvá aj dlhšie.

Vo všeobecnosti je registrácia s.r.o. relatívne rýchla, pri dodržaní maximálnych lehôt (živnostenský úrad a obchodný register) je to cca 10 až 12 pracovných dní.

Všetko dobré.
andreaS
31.03.11,08:04
ahojte :) potrebujem potvrdit, pripadne vyvratit, ci sa nic nezmenilo pri zalozeni sro od noveho roka... som v strese, casovej tiesni a navyse este aj s anginou, tak sa bojim, aby som neurobila chybu...

potrebujem:

1. spolocensku zmluvu (2 spolocnici) - overene podpisy
2. suhlas so sidlom
3. LV k nehnutelnosti tykajucej sa sidla (byt jedneho spolocnika)
4. podpisovy vzor konatelov - overene podpisy
5. vyhlasenie spravcu vkladu


Nie som si ista, ci potrebujem pri 2 spolocnikoch aj vyhlasenie ze osoba xy nie je jedinym spolocnikom vo viac ako x firmach. Splnomocnenie mi je jasne, plus vypisane tlacivo vo worde pre zivnostensky urad, nasledne vypisane tlacivo pre zapis sro do OR.

Je to tak dobre?
ZALOŽENIE-PREDAJ-S.R.O.
31.03.11,09:31
ahojte :) potrebujem potvrdit, pripadne vyvratit, ci sa nic nezmenilo pri zalozeni sro od noveho roka... som v strese, casovej tiesni a navyse este aj s anginou, tak sa bojim, aby som neurobila chybu...

potrebujem:

1. spolocensku zmluvu (2 spolocnici) - overene podpisy
2. suhlas so sidlom
3. LV k nehnutelnosti tykajucej sa sidla (byt jedneho spolocnika)
4. podpisovy vzor konatelov - overene podpisy
5. vyhlasenie spravcu vkladu


Nie som si ista, ci potrebujem pri 2 spolocnikoch aj vyhlasenie ze osoba xy nie je jedinym spolocnikom vo viac ako x firmach. Splnomocnenie mi je jasne, plus vypisane tlacivo vo worde pre zivnostensky urad, nasledne vypisane tlacivo pre zapis sro do OR.

Je to tak dobre?

Dobry den,
Pre zalozenie s.r.o. su potrebne vsetky uvedene dokumenty, spolocensku zmluvu si dajte overit viackrat. Aj pri vyhlaseni spravcu vkladu je potrebny uradne overeny podpis. Je dolezite, aby dokumenty obsahovali vsetky nalezitosti, aby nedoslo pripadnemu zamietnutiu pri zapisani do OR. V tomto by som odporucala zalozenie s.r.o. cez spolocnosti, ktore sa tym zaoberaju a podavaju navrh na zapis elektronicky. Cely ten proces je financne menej nakladny ako pri osobnom vybavovani zakladania spolocnosti s.r.o.
andreaS
31.03.11,09:34
dakujem, mam elektronicky podpis, ale naposledy som firmu zakladala v auguste 2010... tak som vysla z cviku a v navale inej prace nemala cas prestudovat, ci sa nieco nezmenilo...
Economic
31.03.11,11:01
ahojte :) potrebujem potvrdit, pripadne vyvratit, ci sa nic nezmenilo pri zalozeni sro od noveho roka... som v strese, casovej tiesni a navyse este aj s anginou, tak sa bojim, aby som neurobila chybu...

potrebujem:

1. spolocensku zmluvu (2 spolocnici) - overene podpisy
2. suhlas so sidlom
3. LV k nehnutelnosti tykajucej sa sidla (byt jedneho spolocnika)
4. podpisovy vzor konatelov - overene podpisy
5. vyhlasenie spravcu vkladu


Nie som si ista, ci potrebujem pri 2 spolocnikoch aj vyhlasenie ze osoba xy nie je jedinym spolocnikom vo viac ako x firmach. Splnomocnenie mi je jasne, plus vypisane tlacivo vo worde pre zivnostensky urad, nasledne vypisane tlacivo pre zapis sro do OR.

Je to tak dobre?

Áno je to tak dobre. Len ešte k tomu Osvedčenie o živnostenskom oprávnení.
andreaS
31.03.11,12:12
dakujem, to som uz nepocitala, lebo to si vyzdvihnem ja, skor mi islo o to mat vsetko nachystane kvoli podpisom plus overeniu podpisov, aby som nebehala hore dole ;) este raz vdaka :)
ondrejvla
06.04.11,21:02
Prosím o radu, pri založení jednoosobovej s.r.o. je taktiež potrebná spoločenská zmluva, alebo je to iný dokument. A chcem sa ešte spýtať, koľko sú teraz poplatky v OR, potrebujem približnú sumu.
Ďakujem.
KEJKA
06.04.11,21:35
potrebuješ zakladateľskú listinu.
Zmeny = 66 EUR písomne, 33 EUR elektronicky so ZEP

pozor - neúplné, neuvedomila som si, že píšem len o zmene.
Zápis jednoosobovej sro, ako aj každej sro stojí 331,50 €, resp. 50% pri ZEP.
ondrejvla
06.04.11,21:55
Ďakujem veľmi pekne Kejka, Tvoja rada mi pomohla.
Economic
07.04.11,05:37
Prosím o radu, pri založení jednoosobovej s.r.o. je taktiež potrebná spoločenská zmluva, alebo je to iný dokument. A chcem sa ešte spýtať, koľko sú teraz poplatky v OR, potrebujem približnú sumu.
Ďakujem.

No ale pokiaľ sa jedná o založenie sro, tak súdny poplatok je klasicky 331,50 Eur, elektronicky 165,75 Eur !!!! Kejka uviedla poplatok pri zápise zmien do OR. Toľko ešte k danej problematike
KEJKA
07.04.11,05:53
och áno, jasne, upravila som príspevok.
ondrejvla
08.04.11,19:46
Ďakujem za pomoc.:)
asanny
13.04.11,12:55
Dobrý deň, chcem poprosiť o radu ohľadom podania návrhu na založenie sro elektronicky, musí byť dokument označený aj časovou pečiatkou?
Ďakujem
Economic
13.04.11,13:00
Dobrý deň, chcem poprosiť o radu ohľadom podania návrhu na založenie sro elektronicky, musí byť dokument označený aj časovou pečiatkou?
Ďakujem


Nie nemusí.
asanny
13.04.11,13:02
Ďakujem krásne. :)
asanny
13.04.11,13:04
Ešte jedna otázka, ktoré všetky dokumenty musia byť overené u notára? Zakladateľská listina, to je jasné, a čo ostatné prílohy?
KEJKA
13.04.11,14:42
okrem ZL sa overuje podpis na Návrhu na zápis, ale ved podávaš elektronicky, nie?
Economic
13.04.11,14:47
Ešte jedna otázka, ktoré všetky dokumenty musia byť overené u notára? Zakladateľská listina, to je jasné, a čo ostatné prílohy?


Ja mojim klientom dávam overovať aj : podpisový vzor, vyhlásenie správcu vkladu a vyhlásenie jediného spoločníka ak treba. V prípade potreby aj PM, nikdy nevieš na akého truhlíka úradníka vyššieho súdneho tajomníka narazíš... To hovoria moje dlhoročné skúsenosti. Listiny overiť iba po jednom exemplári to stačí.
asanny
13.04.11,15:01
Ďakujem pekne za všetko :)
Economic
13.04.11,16:01
Ďakujem pekne za všetko :)


Držím palce, nech to všetko prejde bez problémov. A keby náhodu nie, sme tu....
asanny
15.04.11,10:11
Práve nahrávam dokumenty, do úvodného formulára na stránke portalgov vypisujem svoje údaje ako registrovaného užívateľa?
Economic
15.04.11,10:17
Práve nahrávam dokumenty, do úvodného formulára na stránke portalgov vypisujem svoje údaje ako registrovaného užívateľa?


Predpokladám, že si na portálgove registrovaný. /Mám na mysli zaslal si Notársku zápisnicu ? Ak áno, tak tie údaje tam máš už vyplnené a zobrazujú sa automaticky, netreba ich vypĺňať/
asanny
15.04.11,10:21
Áno som registrovaná, takže som to poslala a teraz len dúfať, že všetko bude OK. Ďakujem za spoluprácu.
Economic
15.04.11,10:29
Áno som registrovaná, takže som to poslala a teraz len dúfať, že všetko bude OK. Ďakujem za spoluprácu.

Výborne, tak potom ozaj držím palce nech všetko prejde bez problémov. Možno už pri najbližšom podávaní, sa údaje zobrazia automaticky a možno je to iba možnosť nastavenia....
andreaS
02.05.11,10:33
za poslednych 10 sa na mna lepi vsetko mozne nemozne s technikou... co sa da to zlyha...

dnes som podala navrh na prvozapis sro so vsetkymi prilohami a prisla mi tato sprava bez ziadnej prilohy o podrobnejsom popise...

Vaše podanie zo dňa: 02.05.2011 s identifikačným číslom: xxxxx/2011, zadané na stránkach http://portal.gov.sk (http://portal.gov.sk/) nemohlo byť vybavené z dôvodu, že nenastali účinky doručenia.

Co to znamena?
Economic
02.05.11,11:06
za poslednych 10 sa na mna lepi vsetko mozne nemozne s technikou... co sa da to zlyha...

dnes som podala navrh na prvozapis sro so vsetkymi prilohami a prisla mi tato sprava bez ziadnej prilohy o podrobnejsom popise...

Vaše podanie zo dňa: 02.05.2011 s identifikačným číslom: xxxxx/2011, zadané na stránkach http://portal.gov.sk (http://portal.gov.sk/) nemohlo byť vybavené z dôvodu, že nenastali účinky doručenia.

Co to znamena?

Boli každá príloha podpísaná ZEP-om ? Bol to čiernobiely formát a TIFF ? Je urobená registrácia na stránke portálgovu ?
andreaS
02.05.11,11:10
Ano vsetko bol ciernobiely format tiff, kazdy podpisany zepom a kazdy vlozeny do prilohy uz s priponou .zep ... vsetky povinne dokumenty naplnene, plus dva doplnene... registracia urobena este minuly rok (tri sro-cky som robila uz cez tuto registraciu) ...

tak vazne neviem kde je problem...

uz si hovorim ze som zakliata ohladom technickych veci...
Economic
02.05.11,11:15
Ano vsetko bol ciernobiely format tiff, kazdy podpisany zepom a kazdy vlozeny do prilohy uz s priponou .zep ... vsetky povinne dokumenty naplnene, plus dva doplnene... registracia urobena este minuly rok (tri sro-cky som robila uz cez tuto registraciu) ...

tak vazne neviem kde je problem...

uz si hovorim ze som zakliata ohladom technickych veci...

Skús to na novo podať celé ako treba ako nové podanie. Niekde niečo možno zhaprovalo.... Však SP sa neplatil, keď nenastali účinky doručenia a KC máš platný ?
andreaS
02.05.11,11:21
akurat v piatok som si ho bola predlzit... povodny mam platny do 6.5.2011 ... podpisovala som este s nim...

a teraz ked sa prihlasim do qsign, tak mam na kluci uz dva certifikaty... s tym povodnym sa prihlasim ale zobrazi sa upozornenie ze konci... a novy mi nechce prihlasit, pyta aktivaciu programu (pritom ho mam zakupeny a aj aktivovany, ale aktivacia prva pred rokom prebehla na inom pc...) ... uz som poslala dotaz na technicku podporu spolu s print screen-om hlaseni programu, tak cakam na odpoved...

uz zacinam byt zufala, pretoze poslednych 10 dni naco siahnem to nejde na prvy sup... doma mi blbne skener, nechce mi naskenovat dokumenty do tiff... teda naskenuje ale viacstranove nie... napriklad dvojstranovy dokument mi ulozil ako dvojstranovy ale pri prezreni tam bola prva strana dva krat... na dalsi krat to urobil to iste ale opakovala sa druha strana... tak som nasla nejaky free program, ktory jednotlive strany ulozene v tiff spoji v jeden multistranovy tiff subor... dva dokumenty som tak musela urobit, inak ostatne boli jednostranove...

takze netusim na ktory z tychto zadrhelov hodit moj problem... :(
Economic
02.05.11,11:26
akurat v piatok som si ho bola predlzit... povodny mam platny do 6.5.2011 ... podpisovala som este s nim...

a teraz ked sa prihlasim do qsign, tak mam na kluci uz dva certifikaty... s tym povodnym sa prihlasim ale zobrazi sa upozornenie ze konci... a novy mi nechce prihlasit, pyta aktivaciu programu (pritom ho mam zakupeny a aj aktivovany, ale aktivacia prva pred rokom prebehla na inom pc...) ... uz som poslala dotaz na technicku podporu spolu s print screen-om hlaseni programu, tak cakam na odpoved...

uz zacinam byt zufala, pretoze poslednych 10 dni naco siahnem to nejde na prvy sup... doma mi blbne skener, nechce mi naskenovat dokumenty do tiff... teda naskenuje ale viacstranove nie... napriklad dvojstranovy dokument mi ulozil ako dvojstranovy ale pri prezreni tam bola prva strana dva krat... na dalsi krat to urobil to iste ale opakovala sa druha strana... tak som nasla nejaky free program, ktory jednotlive strany ulozene v tiff spoji v jeden multistranovy tiff subor... dva dokumenty som tak musela urobit, inak ostatne boli jednostranove...

takze netusim na ktory z tychto zadrhelov hodit moj problem... :(

Aj na QSign je licencia na rok, najprv si zakúp k novému KC novú licenciu QSignu. Tu bude háčik... Alebo skús zavolať môjmu kolegovi, on je na toto odborník 0905248157, poradí Ti, odvolaj sa na mňa....na economic, on bude vedieť....
andreaS
02.05.11,11:41
qsign mam este platny k staremu podpisu a aj stary KC mam platny... tym som to este podpisovala...


tak som telefonovala do ardaco... a nepotesili ma... sice stary podpis mi este funguje, tam problem nie je... k novemu si treba zakupit novu licenciu... ale povodny program ma stal ani neviem kolko... 50? a teraz zase tak isto cca...

to mi dako nedava zmysel... preco to nemaju tak ze si zaplatim daku aktualizaciu abo co... dokelu...
Economic
02.05.11,11:43
qsign mam este platny k staremu podpisu a aj stary KC mam platny... tym som to este podpisovala...


tak som telefonovala do ardaco... a nepotesili ma... sice stary podpis mi este funguje, tam problem nie je... k novemu si treba zakupit novu licenciu... ale povodny program ma stal ani neviem kolko... 50? a teraz zase tak isto cca...

to mi dako nedava zmysel... preco to nemaju tak ze si zaplatim daku aktualizaciu abo co... dokelu...

No vidíš tak predsa je to v tom, ako píšem.... No je to bohužiaľ tak, aj ja som si brala novú licenciu QSign k novému KC... Čo už.... Hlavná vec je, že už vieš, kde je pes zakopaný ! :)
andreaS
02.05.11,11:46
len neviem ktoru verziu zobrat... ci premium alebo profesional...

v premium je navyse v popise "elektronicke sluzby orsr" a vo formularoch formular typu "xml formular orsr" ... ale ja som sa s tym nestretla pri podavani zapisov ci zmien do orsr... potrebujem to?

dakujem
Economic
02.05.11,11:51
len neviem ktoru verziu zobrat... ci premium alebo profesional...

v premium je navyse v popise "elektronicke sluzby orsr" a vo formularoch formular typu "xml formular orsr" ... ale ja som sa s tym nestretla pri podavani zapisov ci zmien do orsr... potrebujem to?

dakujem


profesional /renewal/ /štandard nestačí/

treba 1. aktivovať Qsign
2. pridať do portálgovu nový certifikát
andreaS
02.05.11,11:56
takze staci mi profesional? super...

a znova aj notarska zapisnica? ci len sa preklikat... (nepozerala som to este)... teda ale 2x jednoduche to nie je ... ani lacne...
Economic
02.05.11,11:58
takze staci mi profesional? super...

a znova aj notarska zapisnica? ci len sa preklikat... (nepozerala som to este)... teda ale 2x jednoduche to nie je ... ani lacne...

Kým máš platný starý KC tak ešte potrebuješ pri pridaní nového KC do portálu starý... No keby bol starý po platnosti, musí byť nová NZ.
andreaS
02.05.11,12:04
tak toto ma teraz vytocilo... takze obnova ZEP = poplatok u autority... nova licencia na qsign... a znova k notarovi urobit zapisnicu... no mna porazi... takze tento tyzden to musim obehat...

pri kupe mi bolo povedane, ze obnova je len u autority a nic ine... rovnako som sa pytala pri predlzovani KC ci treba este nieco viac a pani povedala ze nie... takze "super"... "tesim sa" ze si vystojim radu u notarky ...
Economic
02.05.11,12:10
tak toto ma teraz vytocilo... takze obnova ZEP = poplatok u autority... nova licencia na qsign... a znova k notarovi urobit zapisnicu... no mna porazi... takze tento tyzden to musim obehat...

pri kupe mi bolo povedane, ze obnova je len u autority a nic ine... rovnako som sa pytala pri predlzovani KC ci treba este nieco viac a pani povedala ze nie... takze "super"... "tesim sa" ze si vystojim radu u notarky ...

Notárska zápisnica sa robí iba vtedy nová, ak už nemáš platný starý KC !!!!!

Autorita Ťa neoklamala. Na kontakt prostredníctvom ZEP-u s DÚ nepotrebuješ QSign, tam Ti stačí ozaj iba predĺženie platnosti KC a nič iné ... No my ho využívame aj na portálgov a tam je QSIgn /alebo pre iné kvalifikované podania podpísané ZEP/ nevyhnutný, aby sa dali aj podpísať dokumenty a aj prečítať...
andreaS
02.05.11,12:16
netvrdim, ze ma oklamali ;) ... ale pytala som sa konkretne pre moje potreby ci musim este kupit obnovu qsign... ale sak to nevadi, len nerada dostavam neuplne informacie, hlavne ked sa podrobne pytam ...

mne to uz prestava mysliet (rozmyslam uz nad danovym, ktore dnes musim dokoncit)... takze mam ist dat urobit novu notarsku zapisnicu k novemu KC? alebo mi ju vobec netreba?

ide o to, aby som neostala visiet ked budem potrebovat posielat na orsr nieco dalsie a stary KC uz nebude platny... tento tyzden by som isla spisat zapisnicu a v piatok-sobotu ju poslala, aby na dalsi tyzden bol novy certifikat spojazdneni na portali...
Economic
02.05.11,12:29
netvrdim, ze ma oklamali ;) ... ale pytala som sa konkretne pre moje potreby ci musim este kupit obnovu qsign... ale sak to nevadi, len nerada dostavam neuplne informacie, hlavne ked sa podrobne pytam ...

mne to uz prestava mysliet (rozmyslam uz nad danovym, ktore dnes musim dokoncit)... takze mam ist dat urobit novu notarsku zapisnicu k novemu KC? alebo mi ju vobec netreba?

ide o to, aby som neostala visiet ked budem potrebovat posielat na orsr nieco dalsie a stary KC uz nebude platny... tento tyzden by som isla spisat zapisnicu a v piatok-sobotu ju poslala, aby na dalsi tyzden bol novy certifikat spojazdneni na portali...

Dala som Ti kontakt na kolegu, ktorý by Ti zadarmo zodpovedal všetky otázky a poradil, škoda že si ho nekontaktovala, mohla si už všetko vedieť. Pozorne čítaj čo píšemˇ červeným !
M3G
24.05.11,13:12
Dobrý deň, zamietli mi návrh na zápis zmien v sro, pretože v splnomocnení som mal napísané, že spoločník mňa splnomocňuje, ako majiteľa zaručeného elektronického podpisu.

Mal som tam mať asi uvedené "konateľ", nie spoločník?


Rád by som sa ešte spýtal, keď zakladám spoločnosť a ja som jeden z dvoch konateľov, musí mi dať druhý konateľ splnomocnenie, aby som mohol zapísať spoločnosť, alebo to dokážem zapísať iba ja bez splnomocnenia?

Vďaka.
Economic
24.05.11,13:20
Dobrý deň, zamietli mi návrh na zápis zmien v sro, pretože v splnomocnení som mal napísané, že spoločník mňa splnomocňuje, ako majiteľa zaručeného elektronického podpisu.

Mal som tam mať asi uvedené "konateľ", nie spoločník?


Rád by som sa ešte spýtal, keď zakladám spoločnosť a ja som jeden z dvoch konateľov, musí mi dať druhý konateľ splnomocnenie, aby som mohol zapísať spoločnosť, alebo to dokážem zapísať iba ja bez splnomocnenia?

Vďaka.

Na podanie do OR Vás môže splnomocniť iba konateľ, nie spoločník. Návrh na prvozápis podpisujú všetci konatelia. Áno. pokiaľ sú dvaja konatelia, Vy ste jedným z nich, tak ten druhým Vám musí dať splnomocnenie.
M3G
27.05.11,09:31
Na podanie do OR Vás môže splnomocniť iba konateľ, nie spoločník. Návrh na prvozápis podpisujú všetci konatelia. Áno. pokiaľ sú dvaja konatelia, Vy ste jedným z nich, tak ten druhým Vám musí dať splnomocnenie.

Ďakujem pekne, rád by som sa ešte spýtal, ak mi prišlo rozhodnutie o nezapísaní zmeny z dôvodu uvedenej chyby z okresného súdu v písomnej forme, a ja som elektronicky zapisoval zmenu, môžem podať námietku elektronicky?
Ďakujem ešte raz za všetko.
Economic
27.05.11,11:19
Ďakujem pekne, rád by som sa ešte spýtal, ak mi prišlo rozhodnutie o nezapísaní zmeny z dôvodu uvedenej chyby z okresného súdu v písomnej forme, a ja som elektronicky zapisoval zmenu, môžem podať námietku elektronicky?
Ďakujem ešte raz za všetko.

Samozrejme môžeš.
M3G
28.05.11,11:43
V oznámení o odmietnutí zápisu zmien píšu, že osobou oprávnenou na udelenie plnomocenstva je obchodná spoločnosť, konajúca prostredníctvom svojho štatutárneho zástupcu.
Je treba napísať, že Obchodná spoločnosť, ktorá je zastúpená konateľmi xxxxx splnomocňuje, alebo mohlo by byť splnomocnenie napísané aj takto:

Dolupodpísaní

Jan xxxxx, nar. 4.1.1990, r.č. ..........., bytom ..... SR
Tomáš xxxx, nar. 3.7.1981, r.č. ............, bytom .... SR
ako konatelia spoločnosti Birkenau, s.r.o., so sídlom 999 01 Dolná Ves, ktorá vznikla dňom 24.03.2010, a ktorá je zapísaná v Obchodnom registri Okresného súdu Trenčín, v oddieli sro, vo vložke č. 24555/R,


týmto splnomocňuje



Petra xxxxxx, bytom 95501 Bytčice, nar. 20.10.1970, r.č. ......, ČOP: EB.....

na vykonávanie všetkých potrebných úkonov voči Obchodnému registru v Trenčín, vrátane podania návrhov, doručovania písomností, prijímania rozhodnutí, podávania opravných prostriedkov voči rozhodnutiam tohoto orgánu a vzdávania práva na odvolanie, ako aj vykonania ďalších úkonov, ktoré bude v súvislosti s uvedeným potrebné a vhodné vykonať, najmä tých, ktoré bude potrebné a vhodné vykonať v súvislosti s prevodom obchodného podielu Jána xxxxx, odstúpení konateľa Jána xxxx a zmenou sídla obchodnej spoločnosti Birkenau s.r.o., a to podaním návrhu na zápis zmien, ako aj prípadným vykonaním opráv a doplnení návrhu a podaní vysvetlení.

V Dolnej Vsi dňa 20.5.2011




.............................................. .............................................. .

Jan xxxx Tomáš xxxx
Economic
28.05.11,12:56
V oznámení o odmietnutí zápisu zmien píšu, že osobou oprávnenou na udelenie plnomocenstva je obchodná spoločnosť, konajúca prostredníctvom svojho štatutárneho zástupcu.
Je treba napísať, že Obchodná spoločnosť, ktorá je zastúpená konateľmi xxxxx splnomocňuje, alebo mohlo by byť splnomocnenie napísané aj takto:

Dolupodpísaní

Jan xxxxx, nar. 4.1.1990, r.č. ..........., bytom ..... SR
Tomáš xxxx, nar. 3.7.1981, r.č. ............, bytom .... SR
ako konatelia spoločnosti Birkenau, s.r.o., so sídlom 999 01 Dolná Ves, ktorá vznikla dňom 24.03.2010, a ktorá je zapísaná v Obchodnom registri Okresného súdu Trenčín, v oddieli sro, vo vložke č. 24555/R,


týmto splnomocňujeme



Petra xxxxxx, bytom 95501 Bytčice, nar. 20.10.1970, r.č. ......, ČOP: EB.....

na vyplnenie a podanie návrhu na zápis spoločnosti do OR, ako aj všetkých potrebných úkonov voči Obchodnému registru v Trenčíne, vrátane doručovania písomností, prijímania rozhodnutí, podávania opravných prostriedkov voči rozhodnutiam tohoto orgánu a vzdávania práva na odvolanie, ako aj vykonania ďalších úkonov, ktoré bude v súvislosti s uvedeným potrebné a vhodné vykonať, najmä tých, ktoré bude potrebné na zastupovanie na valnom zhromaždení ť v súvislosti s prevodom obchodného podielu Jána xxxxx, odstúpení konateľa Jána xxxx a zmenou sídla obchodnej spoločnosti Birkenau s.r.o., a to podaním návrhu na zápis zmien, ako aj prípadným vykonaním opráv a doplnení návrhu a podaní vysvetlení.

V Dolnej Vsi dňa 20.5.2011




.............................................. .............................................. .

Jan xxxx Tomáš xxxx


v texte červené opravené

čo sa týka toho zastupovania na VZ ja by som na VZ urobila druhé plnomocenstvo. Teda jedno by bolo iba na prvozápis a druhé na zastupovanie VZ. Pretože na VZ budú splnomocňovať nie ako konatelia ale ako spoločníci ! Pozor na to !
dogicka
01.06.11,07:05
Prosím o radu. SRO postavila budovu, kde bude aj nové sídlo spoločnosti. Už prebehla kolaudácia a máme pridelené súpisné číslo. Pri zmene sídla spoločnosti budem robiť zmenu v OR, musím priložiť aj list vlastníctva? Pretože ten budem mať tak o mesiac.
Economic
01.06.11,07:07
Prosím o radu. SRO postavila budovu, kde bude aj nové sídlo spoločnosti. Už prebehla kolaudácia a máme pridelené súpisné číslo. Pri zmene sídla spoločnosti budem robiť zmenu v OR, musím priložiť aj list vlastníctva? Pretože ten budem mať tak o mesiac.


V Tvojom prípade, ak budovu vlastní Vaša firma áno, aby sa to vlastníctvo vedelo preukázať. Môže to byť LV stiahnuté z kataster portálu. Doporučujem podať to elektronicky, ušetríte na SP.
azeko
01.06.11,18:56
Zdravím poraďáci,

Dnes som volal pani na živnostensky úrad s otázkou čo všetko potrebujem k vydaniu ZL právnickej osobe. Oznámila mi ze spoločenskú zmluvu, žiadosť, kolky, doklady o odbornej spôsobilosti a splnomocnenie keďže to vybavujem za otca.

Otázka je či mi nezabudla oznámiť, že potrebujem aj list vlastníctva kde bude zriadené sídlo spoločnosti. Potrebujem ho?

Za skorú radu veľmi pekne ďakujem.
KEJKA
01.06.11,19:04
LV budeš potrebovať na zápis do OR, na ŽL netreba.
Economic
02.06.11,05:39
Zdravím poraďáci,

Dnes som volal pani na živnostensky úrad s otázkou čo všetko potrebujem k vydaniu ZL právnickej osobe. Oznámila mi ze spoločenskú zmluvu, žiadosť, kolky, doklady o odbornej spôsobilosti a splnomocnenie keďže to vybavujem za otca.

Otázka je či mi nezabudla oznámiť, že potrebujem aj list vlastníctva kde bude zriadené sídlo spoločnosti. Potrebujem ho?

Za skorú radu veľmi pekne ďakujem.


Povedala správne. Živnostenský toto už nerieši. No spomenutý doklad bude treba na zápis sro do OR. Môžeš aj priamo cez JKM elektronicky žiadať podanie, ale u nich neplatí zľava na SP 50 %, preto treba zvoliť niekoho na zápis, kto má ZEP a môže byť to byť výhoda.
dogicka
02.06.11,07:25
V Tvojom prípade, ak budovu vlastní Vaša firma áno, aby sa to vlastníctvo vedelo preukázať. Môže to byť LV stiahnuté z kataster portálu. Doporučujem podať to elektronicky, ušetríte na SP.

Ďakujem, takže nemusí byť list vlastníctva s kolkom, keď stačí stiahnutý s kataster portálu?
Economic
02.06.11,07:28
Ďakujem, takže nemusí byť list vlastníctva s kolkom, keď stačí stiahnutý s kataster portálu?


Áno stačí stiahnutý z portálu. Mne taký ešte ani jeden registrový súd na území SR neodmietol akceptovať.
azeko
02.06.11,16:59
Povedala správne. Živnostenský toto už nerieši. No spomenutý doklad bude treba na zápis sro do OR. Môžeš aj priamo cez JKM elektronicky žiadať podanie, ale u nich neplatí zľava na SP 50 %, preto treba zvoliť niekoho na zápis, kto má ZEP a môže byť to byť výhoda.

Uvažujem nad tým elektronickým podaním aby som ušetril polovicu poplatku. Avšak dnes som nepochodil na živnostenskom úrade, na moje viazané činnosti:
1. Opravy, odborné prehliadky a odborné skúšky vyhradených technických zariadení tlakových.
2. Opravy, odborné prehliadky a odborné skúšky vyhradených technických zariadení plynových.
3. Bezpečnostnotechnické služby.

potrebujem dokladovať čestné prehlásenie o tom že uvedené činnosti budem vykonávať sám ako jediný konateľ v jednoosobovej sro , pretože osvedčenia na uvedené činnosti sú vystavené na moje meno a nie na právnicku osobu. Lámem si s tým hlavu ako to napísať aby mi to vzala.

Stretli ste sa s tým už niekedy? Ako by malo vyzerať do prehlásenie?

Som vdačný za každú radu.
Economic
02.06.11,18:00
Uvažujem nad tým elektronickým podaním aby som ušetril polovicu poplatku. Avšak dnes som nepochodil na živnostenskom úrade, na moje viazané činnosti:
1. Opravy, odborné prehliadky a odborné skúšky vyhradených technických zariadení tlakových.
2. Opravy, odborné prehliadky a odborné skúšky vyhradených technických zariadení plynových.
3. Bezpečnostnotechnické služby.

potrebujem dokladovať čestné prehlásenie o tom že uvedené činnosti budem vykonávať sám ako jediný konateľ v jednoosobovej sro , pretože osvedčenia na uvedené činnosti sú vystavené na moje meno a nie na právnicku osobu. Lámem si s tým hlavu ako to napísať aby mi to vzala.

Stretli ste sa s tým už niekedy? Ako by malo vyzerať do prehlásenie?

Som vdačný za každú radu.

Ja som sa síce s tým ešte nestretla, ale v záhlaví by boli tvoje údaje, meno, priezvisko, r.č. bydlisko a v samotnom texte by som dala :
čestne vyhlasujem, že činnosti : .... tie by som všetky vypísala, budem vykonávať sám, ako konateľ spoločnosti. Spoločnosť nezamestnáva na tieto činnosti žiadnu inú osobu. A napísala by som aj to, že toto vyhlásenie slúži ako poddoklad k žiadosti o vydanie Osvedčenia o živnostenskom oprávnení...... a podpis...
Podľa mňa je to maximálne postačujúce.
azeko
02.06.11,18:43
Ja som sa síce s tým ešte nestretla, ale v záhlaví by boli tvoje údaje, meno, priezvisko, r.č. bydlisko a v samotnom texte by som dala :
čestne vyhlasujem, že činnosti : .... tie by som všetky vypísala, budem vykonávať sám, ako konateľ spoločnosti. Spoločnosť nezamestnáva na tieto činnosti žiadnu inú osobu. A napísala by som aj to, že toto vyhlásenie slúži ako poddoklad k žiadosti o vydanie Osvedčenia o živnostenskom oprávnení...... a podpis...
Podľa mňa je to maximálne postačujúce.

Ďakujem veľmi mi Vaše rady pomohli, pripájam súbor môžte sa nato pozrieť a možno poslúži aj ostatným, ktorí sa s niečím podobným stretnú.

76747
bobekoad
20.06.11,19:42
Zdravim Vas. Chcem sa opytat skusenejsich, idem zakladat srocku 3 spolocnikom a sucasne aj konatelom. Kazdy z nich ma cca po 4 rozne zivnost. opravnenia. A teraz moja otazka znie: Kazdy musi ist na zivnostensky urad a poziadat o vypis ZO, samozrejme vo vypise musi byt uz uvedena zakladajuca sro, sidlo, ico,... . A co ked kazdy z konatelov ma ine ICO pre svoje zivnostenske podnikanie, bude im pridelene nove alebo ostane jedno z povodnych?? A nakoniec na zivnostensky odbor musia prist uz z vypracovanou a podpisanou spolocenskou zmluvoou?? prosim poradte
Economic
20.06.11,19:48
Zdravim Vas. Chcem sa opytat skusenejsich, idem zakladat srocku 3 spolocnikom a sucasne aj konatelom. Kazdy z nich ma cca po 4 rozne zivnost. opravnenia. A teraz moja otazka znie: Kazdy musi ist na zivnostensky urad a poziadat o vypis ZO, samozrejme vo vypise musi byt uz uvedena zakladajuca sro, sidlo, ico,... . A co ked kazdy z konatelov ma ine ICO pre svoje zivnostenske podnikanie, bude im pridelene nove alebo ostane jedno z povodnych?? A nakoniec na zivnostensky odbor musia prist uz z vypracovanou a podpisanou spolocenskou zmluvoou?? prosim poradte

Živnostenské listy vystavené na FO sú pre sro neplatné.
Eseročka si vybavuje nové Osvedčenie o živnostenskom oprávnení. Toto Vám vydajú po predložení spoločenskej zmluvy a žiadosti.
Sro má nové IČO

Spoločenská zmluva musí obsahovať všetky potrebné náležitosti, aby návrh neodmietli.
Pri elektronickom podaní sa dá ušetriť 50 % na súdnom poplatku
bobekoad
20.06.11,19:59
Takze, ak maju 3 konatelia ZO na svoje meno ako FO, aj tak musia poziadat /jeden z nich na zaklade SZ/ o Osvedcenie /alebo vypis??- pred rokom to bol vypis, asi sa to zmenilo/ so vsetkymi predmetmi podnikania ktore chcu ako sro vykonavat a zaplatit za kazde ZO prislusny spravny poplatok???
bobekoad
20.06.11,20:03
Este jedna otazka- ak by chceli co to usetrit- moze byt sro zalozena na ZO jedneho z konatelov, ktory ma v sucasnosti najviac ZO ako FO, ktore budu aj v zalozenej sro??
Economic
20.06.11,20:04
Takze, ak maju 3 konatelia ZO na svoje meno ako FO, aj tak musia poziadat /jeden z nich na zaklade SZ/ o Osvedcenie /alebo vypis??- pred rokom to bol vypis, asi sa to zmenilo/ so vsetkymi predmetmi podnikania ktore chcu ako sro vykonavat a zaplatit za kazde ZO prislusny spravny poplatok???

Žiadajú o vydanie Osvedčenia o živnostenskom oprávnení /na ňom sú všetky predmety podnikania, už sa nedokladajú výpisy/ Pred rokom bol jeden predmet = jeden ŽL. Už teraz nie.
Za každý predmet podnikania sa platí.

voľný - každý 5.- Eur
viazaný alebo remeselný každý : 15.- Eur
Prijímajú aj platby v hotovosti
konatelia už nepotrebujú ani VRT. Všetko sa vybavuje na JKM - na živnostenskom úrade
Economic
20.06.11,20:05
Este jedna otazka- ak by chceli co to usetrit- moze byt sro zalozena na ZO jedneho z konatelov, ktory ma v sucasnosti najviac ZO ako FO, ktore budu aj v zalozenej sro??


Nie ! Nemiešaj hrušky s jablkami

Eseročka má svoje Osvedčenie o živn. podnikaní !!!!

FO a PO sú dva podnikateľské subjekty !!!!

živnostenské listy vystavené na meno ktoréhokoľvek zo spoločníkov alebo konateľov sú pre sro nepoužiteľné !!!

Už zrozumiteľnejšie to naozaj neviem napísať.
bobekoad
20.06.11,20:11
no super, tekze budem musiet oplacat vsetky predmety v sro. Ozaj a teraz je to ako, ked pises ze uz neplati jeden predmet = jeden ŽL?
bobekoad
20.06.11,20:14
Velmi krasne dik za info, a nakoniec este jedna: Moze osvedcenie vybavit len jeden z konatelov a aj ho prevziat ak ostatny nemozu? alebo musi mat plnomocenstvo? V pripade tretej osoby urcite treba plnomocenstvo, ze? a ako je to s overenim- treba uradne overené plnomocenstvo v tomto pripade??
avalik
20.06.11,20:16
Este jedna otazka- ak by chceli co to usetrit- moze byt sro zalozena na ZO jedneho z konatelov, ktory ma v sucasnosti najviac ZO ako FO, ktore budu aj v zalozenej sro??


to chcu setrit na poplatkoch za jednotlive zivnosti? ved si to daju do zriadovacich vydavkov
sroservis
20.06.11,20:43
To závisí od spôsobu, akým budú v mene spoločnosti konať. Ak bude každý konať samostatne, môže ŽL vybaviť len jeden z nich, ak budú konať viacerí spoločne, mali by tak konať aj pred živ. úradom. V tom prípade však môžu viacerí konatelia splnomocniť jedného z nich alebo tretiu osobu na vybavenie ŽL.

Čo sa týka overenia, zákon ho výslovne nevyžaduje. Ja ho však pre istotu vždy odporúčam (na matrike sa platí za overenie podpisu 0,5 Eur).

Všetko dobré.
sroservis
20.06.11,20:49
Ešte mi napadlo k tým predmetom podnikania. Pokiaľ zakladatelia sú "staršími" živnostníkmi, zrejme majú množstvo živností. Postupom času však voľných živností ubúda a mnohé z nich zastrešujú celú skupinu pôvodne samostatných voľných živností. Treba si pozrieť zoznam voľných živností na stránke min. vnútra a vybrať si "zastrešujúce" živnosti.
Economic
21.06.11,05:04
Velmi krasne dik za info, a nakoniec este jedna: Moze osvedcenie vybavit len jeden z konatelov a aj ho prevziat ak ostatny nemozu? alebo musi mat plnomocenstvo? V pripade tretej osoby urcite treba plnomocenstvo, ze? a ako je to s overenim- treba uradne overené plnomocenstvo v tomto pripade??

Podľa živnostenského zákona na plnej moci nemusia byť overené podpisy. No v prípade podania do OR pozor na jednu vec, Návrh na prvý zápis podpisujú všetci konatelia /podpis musí byť úradne osvedčený - to isté platí o plnej moci/

S tými predmetmi na Osvedčení som to myslela tak, že na jednom Osvedčení môže byť aj 20 predmetov podnikania. Už neplatí že každý predmet je na novom ŽL.

A čo sa týka tej spoločenskej zmluvy, nerobila by som ju sama a nemať s tým skúsenosti, pretože v takýchto prípadoch veľmi často dochádza k častým odmietnutiam a tým sa potom celý proces zápisu do OR naťahuje a strácate čas. Doporučila by som to zveriť odborníkom, ktorí majú dobré znenie spoločenskej zmluvy, ktoré v OR bezproblémovo prechádza. Nezabúdajte, že šetrí sa čas,ale aj peniaze !!!!
alessi
12.07.11,20:31
dobrý...
túto tému som začal čítať skončil som na 11 strane, čítal som aj iné témy. zhruba postup mi je jasný len mám pár doplnujúcich otázočiek:
1. majetok sro a moj osobny je od seba oddelený že? čiže ak auto je prihlasený na spoločnosť, aj ked som spoločníkom sro, tak už nie je moje, resp. mňa ako FO? ide mi o to, že žena je zťp a sa jej pýtajú pri vybavovaní prispevku na auto, že či vlastníme iné auto. čiže takto ak by bolo písané na sro, nemohol by nikto povedať, "šak oni majú auto"?
2. Môžem do ZI dať aj noťas, ak nemám naň doklad o kúpe? resp. iné osobné veci, ktoré by takto patrili výhradne pod sro?
3. Doteraz som FO neplatca. Môžem prejsť nasro bez toho aby som menil IČO, DIČ?
4. AK by sa menilo ičo, dič, tak môžem súbežne byť aj FO aj PO, samozrejme pri vedení účtovníctva ju pre FO a PU pre PO? Alebo treba živnosť zrušiť?
5. AK budem v sro a som zároveň zamestnanec(chcem odísť zo školstva a nechcem hupnúť do vody nepripravený, chcem mať kontakty a už trochen nejaké meno), tak odvody neplatím? FO som druhý rok, zatiaľ ako FO nemám prijmy na platenie do SP a Zdr. odvody nemusím lebo som zamestnanec.
6. Môžem byť ako sro tiež neplatca? resp. zákon o dph platí pre mna rovnako ako pre FO, že?
7. ak som FO, tak už nemusím nanovo vybovať živnostenské listy, že? a môže byť sro pokračovateľom FO?
8. vraj ked som sro, tAK môžem od seba odkúpiť veci ako od FO. je to pravda?
9. môžem byť spoločníkom sro, ked som zamestnanec vo verejnom záujme(učiteľ). činnosť sro je odlišná od učiteľovania(akurát doučovanie, ale to je mimoškolská činnosť)
KEJKA
12.07.11,21:15
:)
dobrý...
túto tému som začal čítať skončil som na 11 strane, čítal som aj iné témy. zhruba postup mi je jasný len mám pár doplnujúcich otázočiek:
1. majetok sro a moj osobny je od seba oddelený že? áno
čiže ak auto je prihlasený na spoločnosť, aj ked som spoločníkom sro, tak už nie je moje, resp. mňa ako FO? ide mi o to, že žena je zťp a sa jej pýtajú pri vybavovaní prispevku na auto, že či vlastníme iné auto. čiže takto ak by bolo písané na sro, nemohol by nikto povedať, "šak oni majú auto"? nemôžu, je to cudzie auto
2. Môžem do ZI dať aj noťas, ak nemám naň doklad o kúpe? resp. iné osobné veci, ktoré by takto patrili výhradne pod sro? do ZI nie, je to omplikované riešenie, proste NB a iné veci predáš, ale pozor na cenu, aby bola do 10% ZI - pozri iné témy.
3. Doteraz som FO neplatca. Môžem prejsť nasro bez toho aby som menil IČO, DIČ? ty ako FO=SZČO máš svoje IČO, DIČ a to ti zostane, sro bude mať nove IČO aj DIČ.
4. AK by sa menilo ičo, dič, tak môžem súbežne byť aj FO aj PO,
ty nie si FO aj PO, si iba FO, sro je samostaný právny subjekt, to nie si ty.

samozrejme pri vedení účtovníctva ju pre FO a PU pre PO? ano
Alebo treba živnosť zrušiť? netreba
5. AK budem v sro a som zároveň zamestnanec(chcem odísť zo školstva a nechcem hupnúť do vody nepripravený, chcem mať kontakty a už trochen nejaké meno), tak odvody neplatím? FO som druhý rok, zatiaľ ako FO nemám prijmy na platenie do SP a Zdr. odvody nemusím lebo som zamestnanec. SRO odvody neplatí, ked nema zam-cov a ty nebudeš zam-ec, že?
6. Môžem byť ako sro tiež neplatca? resp. zákon o dph platí pre mna rovnako ako pre FO, že? áno, platí rovnako. sro bude naplatiteľ DPH, pokiaľ ju nezaregistruješ
7. ak som FO, tak už nemusím nanovo vybovať živnostenské listy, že? a môže byť sro pokračovateľom FO? toto je čo za otazka? doteraz chápeš, že SZČO a SRO su samostatné, a teraz takáto otázka? samozrejme, že pre sro musíš vybaviť ŽL nanovo, a sro sa nestane pokračovateľom FO automaticky, právne, ale len svojim podnikaním - preberie tvojich klientov apod.

8. vraj ked som sro, tAK môžem od seba odkúpiť veci ako od FO. je to pravda? viď odpoved pri 2.
9. môžem byť spoločníkom sro, ked som zamestnanec vo verejnom záujme(učiteľ). činnosť sro je odlišná od učiteľovania(akurát doučovanie, ale to je mimoškolská činnosť)
a SZČO si mohol a môžeš byť? ak je tam kolízia alebo zádrhel, tak spoločník môžeš byť isto, treba zvážiť, či môžeš byť konateľ.
alessi
12.07.11,21:55
Ďakujem za odpovede. Aj ked nie vsetky ma potešili. Ale taký je zákon.
Len rámcovo:
1. ak niečo prevádzam na sro tak to robím kupno-predajnou zmluvou kde predávajúci som ja FO a kupujúci sro? Celkový Him nesmie byť viac ako 500€ alebo jedna položka nesmie mať cenu viac ako 500€?
2. sro môže mať rovnaké meno ako dodatok obchodného mena SZCO ak nie je zapísaná v OR? Teda s prídavkom sro.
3. ako SZCO si vravela že nemusím mať súhlas šéfa a že ako konateľ sro musím. Tak teraz neviem či ako konateľ môžem byť či nie ked som zamestnaný ako učiteľ.
4. Ako spoločník si chcem nechať vyplácať zisky. Tak tie odvody budú teda nutne. Či platí aj tu že prvý rok nič neplatím a potom podľa obratu?
5. môžem si dať na sro dať povedzme obchod a kupovať tak knihy od seba ako FO s tým že sro bude dobrovoľný platca dph?

sro chcem založiť kvôli oddeleniu osobného majetku a kvôli obchodnej činnosti.
Economic
13.07.11,05:11
[QUOTE=alessi;1793428]Ďakujem za odpovede. Aj ked nie vsetky ma potešili. Ale taký je zákon.
Len rámcovo:
1. ak niečo prevádzam na sro tak to robím kupno-predajnou zmluvou kde predávajúci som ja FO a kupujúci sro? Celkový Him nesmie byť viac ako 500€ alebo jedna položka nesmie mať cenu viac ako 500€?
2. sro môže mať rovnaké meno ako dodatok obchodného mena SZCO ak nie je zapísaná v OR? Teda s prídavkom sro.
3. ako SZCO si vravela že nemusím mať súhlas šéfa a že ako konateľ sro musím. Tak teraz neviem či ako konateľ môžem byť či nie ked som zamestnaný ako učiteľ.
4. Ako spoločník si chcem nechať vyplácať zisky. Tak tie odvody budú teda nutne. Či platí aj tu že prvý rok nič neplatím a potom podľa obratu?
5. môžem si dať na sro dať povedzme obchod a kupovať tak knihy od seba ako FO s tým že sro bude dobrovoľný platca dph?

1 áno, prečo do 500.- Eur HIM ? Môže byť viac /do 1 659,70 Eur/ ak máš na mysli odpisy
2. áno
3. môžeš
4. až keď nejaký zisk vytvoríš
5. Nedoporučujem obchodovať ako sro so sám sebou ako FO k vôli DÚ. Nie je to podľa O.K.
alessi
13.07.11,05:36
Ďakujem.
1. Kejka uviedla ze 10% zo Zi pri prepise majetku na sro.
5. Ani keby slo o bezplatny prevod? Tak asi ukoncim zivnost potom po vytvorení sro. S tým že sro bude mať rovnaké predmety podnikania. Len si dám niečo iné ako hlavnú činnosť.
Economic
13.07.11,05:53
Ďakujem.
1. Kejka uviedla ze 10% zo Zi pri prepise majetku na sro.
5. Ani keby slo o bezplatny prevod? Tak asi ukoncim zivnost potom po vytvorení sro. S tým že sro bude mať rovnaké predmety podnikania. Len si dám niečo iné ako hlavnú činnosť.

Ak no napísala KEJKA, tak je to O.K. Potom prečo zbytočná otázka ?
5. Maloobchod alebo veľkoobchod ako sro môžeš prevádzkovať. Ja som myslela že by si si chcel ako PO kupovať tovar od FO. K tomuto som dala nie.
alessi
13.07.11,07:48
Ja som od Kejky nepochopil ze ci ten celkovy prevod môže byť desať percent alebo len jedna položka
avalik
13.07.11,07:56
Ja som od Kejky nepochopil ze ci ten celkovy prevod môže byť desať percent alebo len jedna položka

Kejka mala na mysli toto ustanovenie obch. zák.:
§ 59a
Na začiatok (http://www.porada.sk/t16766-obchodny-zakonnik-od-1-1-2009-a.html#hore)

(1) Ak spoločnosť nadobúda majetok na základe zmluvy uzatvorenej s jej zakladateľom alebo spoločníkom za protihodnotu vo výške najmenej 10 % hodnoty základného imania, musí byť hodnota predmetu zmluvy určená znaleckým posudkom. Táto zmluva nemôže nadobudnúť účinnosť skôr, ako bude uložená spolu so znaleckým posudkom v zbierke listín. Ak je na účinnosť zmluvy potrebný zápis do osobitnej evidencie podľa osobitného zákona, musí byť zmluva spolu so znaleckým posudkom uložená do zbierky listín pred zápisom do osobitnej evidencie.
M3G
17.07.11,15:31
Dobrý deň,

podávam elektronický návrh na zápis spoločnosti s ručením obmedzeným a zaujímalo by ma, či môžem k súhlasu vlastníka nehnuteľnosti priložiť výpis z katastra, stiahnutý z internetu, alebo je potrebné skenovať originál výpis, ktorý si vyžiadam na katastri za 8 EUR?
Economic
17.07.11,16:01
Dobrý deň,

podávam elektronický návrh na zápis spoločnosti s ručením obmedzeným a zaujímalo by ma, či môžem k súhlasu vlastníka nehnuteľnosti priložiť výpis z katastra, stiahnutý z internetu, alebo je potrebné skenovať originál výpis, ktorý si vyžiadam na katastri za 8 EUR?

Mne zatiaľ všade akceptovali LV z kataster portálu.
zvladnemto
01.08.11,11:41
Dobrý deň,

Podávam návrh na prvozápis spoločnosti, avšak trošku som sa omeškal a až teraz som prišiel nato že uplynula 90dňová lehota platnosti ZL. Spoločenskú zmluvu mám spísanú 12.04.2011 ZL vydané 20.04.2011. Je potrebné prepracovať aj spoločenskú zmluvu alebo stačí vyaviť len nové zivnostenské oprávnenie?

Ďakujem,
Economic
01.08.11,12:13
Dobrý deň,

Podávam návrh na prvozápis spoločnosti, avšak trošku som sa omeškal a až teraz som prišiel nato že uplynula 90dňová lehota platnosti ZL. Spoločenskú zmluvu mám spísanú 12.04.2011 ZL vydané 20.04.2011. Je potrebné prepracovať aj spoločenskú zmluvu alebo stačí vyaviť len nové zivnostenské oprávnenie?

Ďakujem,

Kľudne to podaj, už to vôbec nesledujú, zrejme to zo zákona vypadlo.
dogicka
02.08.11,05:26
Konateľ a spoločník zmenil trvalý pobyt. Nahlásil to na živnostenskom, máme o tom úradný záznam. Do OR posielam:
dodatok k zakladateľskej listine
úplné znenie zakladateľskej listiny
zápisnicu z valného zhromaždenia
úradný záznam o zmene trvalého pobytu

Dobre si myslím? Ďakujem za odpovede.
Economic
02.08.11,14:57
Konateľ a spoločník zmenil trvalý pobyt. Nahlásil to na živnostenskom, máme o tom úradný záznam. Do OR posielam:
dodatok k zakladateľskej listine
úplné znenie zakladateľskej listiny
zápisnicu z valného zhromaždenia
úradný záznam o zmene trvalého pobytu

Dobre si myslím? Ďakujem za odpovede.

Žiadny dodatok, iba úplné znenie, môže byť úradný záznam a Vyhlásenie o zmene trvalého pobytu.
Pri elektronickom podaní môžeš ušetriť 50 % na súdnom poplatku.
dogicka
03.08.11,05:51
Žiadny dodatok, iba úplné znenie, môže byť úradný záznam a Vyhlásenie o zmene trvalého pobytu.
Pri elektronickom podaní môžeš ušetriť 50 % na súdnom poplatku.


Ďakujem za odpoveď. A vyhlásenie o zmene trvalého pobytu musí byť priložené? Ak áno, akú má mať formu? Ešte som sa s tým nestretla.
Economic
03.08.11,09:00
Ďakujem za odpoveď. A vyhlásenie o zmene trvalého pobytu musí byť priložené? Ak áno, akú má mať formu? Ešte som sa s tým nestretla.

To Vyhlásenie je podľa § 4 ods. 5 Vyhl. 150/2007 ktorou sa dopĺňa vyhláška 25/2004.
*agatha*
09.09.11,16:38
ahojte, vedel by mi niekto poradit? kamarati boli dnes podpisat u notara spolocensku zmluvu. nasledne sli na zivnostensky urad a tam im pani vyskrtla jednu cinnost. povedala im, ze pri zapise spolocnosti do ORSR nebudumat problem, ze v spolocenskej zmluve je 11 cinnosti a na ZL ich bude len 10.
nevie niekto z vas - naozaj to nebude problem? podla mna by sa spolocenska zmluva mala zhodovat s tym, co bude zapisane v ORSR, nie? dakujem.
Economic
09.09.11,17:08
ahojte, vedel by mi niekto poradit? kamarati boli dnes podpisat u notara spolocensku zmluvu. nasledne sli na zivnostensky urad a tam im pani vyskrtla jednu cinnost. povedala im, ze pri zapise spolocnosti do ORSR nebudumat problem, ze v spolocenskej zmluve je 11 cinnosti a na ZL ich bude len 10.
nevie niekto z vas - naozaj to nebude problem? podla mna by sa spolocenska zmluva mala zhodovat s tym, co bude zapisane v ORSR, nie? dakujem.

Môže to prejsť aj bez jedného predmetu podnikania. Môže sa na poslednú stranu návrhu napísať, že predmet číslo .... sa dá do OR zapísať po nadobudnutí Povolenia na jeho vykonávanie. Len pripomeniem, že pri elektronickom podaní do OR /okrem JKM, tam ešte platí 331,50 Eur/ sa dá ušetriť 50 % na súdnom poplatku, ale to asi vieš.
*agatha*
09.09.11,17:42
dakujem. k tomu elektronickemu podaniu nie je potrebny zaruceny elektronicky podpis?
Economic
09.09.11,17:46
dakujem. k tomu elektronickemu podaniu nie je potrebny zaruceny elektronicky podpis?

Áno je potrebný, no nemusíš ho vlastniť sama, môžeš to podať prostredníctvom niekoho, kto ho má.
*agatha*
09.09.11,17:53
naozaj? tak to je super! to hned idem oznamit kamaratom :-)
pekny vecer.
Economic
09.09.11,17:56
naozaj? tak to je super! to hned idem oznamit kamaratom :-)
pekny vecer.

Aj tebe krásny večer !
*agatha*
09.09.11,18:01
economic, mozem este otazku? akym sposobom sa potom buduci konatelia podpisu na navrh, ked ZEP bude na niekoho ineho? dik.
KEJKA
09.09.11,19:08
splnomocnia toho, kto má ten ZEP. A splnomocnenec podpíše návrh ZEPom.
Economic
10.09.11,06:45
Už len doplním, že splnomocnenie musia podpísať všetci konatelia.
latka
11.09.11,13:22
Dobrý deň, môže mi prosím niekto vysvetliť ako je s viazanou živnosťou a jednoosobovou s.r.o. a zodpovedným zástupcom. Fo môže byť jediným spoločníkom a konateľom max. v troch s.r.o., ale zároveň udáva Živn. zákon že pri viazaných živnostiach musí mať PO zodpovedného zástupcu a ten môže byť max. v jednej prevádzkarni.. teda ak ma FO viazanú živnosť môže založiť len jednu s.r.o. s daným predmetom podnikania alebo aj tri s rovnakým predmetom podnikania a viazanou živnosťou...? Ďalej sa udáva že zodpovedný zástupca nemôže byť členom dozornej rady s.r.o. alebo iného kontrolného orgánu....??? ďakujem
Economic
11.09.11,13:29
Dobrý deň, môže mi prosím niekto vysvetliť ako je s viazanou živnosťou a jednoosobovou s.r.o. a zodpovedným zástupcom. Fo môže byť jediným spoločníkom a konateľom max. v troch s.r.o., ale zároveň udáva Živn. zákon že pri viazaných živnostiach musí mať PO zodpovedného zástupcu a ten môže byť max. v jednej prevádzkarni.. teda ak ma FO viazanú živnosť môže založiť len jednu s.r.o. s daným predmetom podnikania alebo aj tri s rovnakým predmetom podnikania a viazanou živnosťou...? Ďalej sa udáva že zodpovedný zástupca nemôže byť členom dozornej rady s.r.o. alebo iného kontrolného orgánu....??? ďakujem

Podľa mňa môže mať aj 3 spoločnosti s rovnakým predmetom podnikania.
Zodpovedná osoba môže byť teda spoločník a konateľ v jednej osobe.
U eseročky nemáš špeciálny kontrolný orgán /to skôr v akciovej spoločnosti/
latka
11.09.11,13:52
Myslela som na par. 11 ods. 5 - funkciu zodpovedného zástupcu nemožno vykonávať vo viacerých prevádzkarňach ako v 1.....Živn. úrad môže povoliť výnimku. Pri založení takejto s.r.o. kde je nutná viazaná živnosť musí sa nahlásiť zodpovedný zástupca .. to bude konateľ a spoločník v jednej osobe...len teraz váham či môže myť len jednú s.r.o alebo aj dve...
latka
11.09.11,13:54
Ešte tu patrí aj otázka zákazu konkurencie, resp. Ak bude konateľ zamestnaný v hl. prac. pomere v jednej takejto svojej s.r.o. - tá by mala potom písomne súhlasiť, že bude pracovať aj v inej spoločnosti s rovnakým predmetom podnikania ???
domenico.office
11.09.11,14:11
Možno nemusím chápať, ale nechápem, načo by jediný spoločník zakladal tri s.r.o. s rovnakým predmetom podnikania. Jedna s.r.o. môže mať viacero prevádzok......
Economic
11.09.11,14:11
Ešte tu patrí aj otázka zákazu konkurencie, resp. Ak bude konateľ zamestnaný v hl. prac. pomere v jednej takejto svojej s.r.o. - tá by mala potom písomne súhlasiť, že bude pracovať aj v inej spoločnosti s rovnakým predmetom podnikania ???

Keď budú jednoosobovky, jeden konateľ, jeden spoločník tak aká konkurencia ?
latka
11.09.11,14:25
jedna s.r.o. napr. bude platcom DPH a druhá nebude platcom DPH kvôli požiadavke odberateľov...napr.
latka
11.09.11,14:30
Myslela som na par. 11 ods. 5 - funkciu zodpovedného zástupcu nemožno vykonávať vo viacerých prevádzkarňach ako v 1.....Živn. úrad môže však povoliť výnimku. Pri založení takejto s.r.o. kde je nutná viazaná živnosť musí sa nahlásiť zodpovedný zástupca .. to bude konateľ a spoločník v jednej osobe...len teraz váham či môže myť len jednú s.r.o alebo aj dve...

tento paragraf ma trošku trápi..
Economic
11.09.11,14:31
jedna s.r.o. napr. bude platcom DPH a druhá nebude platcom DPH kvôli požiadavke odberateľov...napr.

Teoreticky by úplne stačili dve. Tomu dôvodu rozumiem. Predpokladám, že nemáte v pláne jedna sro fakturovať svojej druhej.... Toto nedoporučujem.
Economic
11.09.11,14:32
Myslela som na par. 11 ods. 5 - funkciu zodpovedného zástupcu nemožno vykonávať vo viacerých prevádzkarňach ako v 1.....Živn. úrad môže však povoliť výnimku. Pri založení takejto s.r.o. kde je nutná viazaná živnosť musí sa nahlásiť zodpovedný zástupca .. to bude konateľ a spoločník v jednej osobe...len teraz váham či môže myť len jednú s.r.o alebo aj dve...

tento paragraf ma trošku trápi..

Vo svojich môžeš vo dvoch úplne bez problémov !
latka
11.09.11,14:41
Som toho istého názoru...ale má to aj nejakú oporu v zákone-odvolávku .. pre istotu
latka
11.09.11,15:23
Som toho istého názoru...ale má to aj nejakú oporu v zákone-odvolávku .. pre istotu

posúvam prosím
latka
11.09.11,15:39
§ 136
Zákaz konkurencie

(1) Pokiaľ zo spoločenskej zmluvy alebo stanov nevyplývajú ďalšie obmedzenia, konateľ nesmie:

a) vo vlastnom mene alebo na vlastný účet uzavierať obchody, ktoré súvisia s podnikateľskou činnosťou spoločnosti,
b) sprostredkúvať pre iné osoby obchody spoločnosti,
c) zúčastňovať sa na podnikaní inej spoločnosti ako spoločník s neobmedzeným ručením a
d) vykonávať činnosť ako štatutárny orgán alebo člen štatutárneho alebo iného orgánu inej právnickej osoby s podobným predmetom podnikania, ibaže ide o právnickú osobu, na ktorej podnikaní sa zúčastňuje spoločnosť, v ktorej vykonáva pôsobnosť konateľa.
Economic
11.09.11,16:13
§ 136
Zákaz konkurencie

(1) Pokiaľ zo spoločenskej zmluvy alebo stanov nevyplývajú ďalšie obmedzenia, konateľ nesmie:

a) vo vlastnom mene alebo na vlastný účet uzavierať obchody, ktoré súvisia s podnikateľskou činnosťou spoločnosti,
b) sprostredkúvať pre iné osoby obchody spoločnosti,
c) zúčastňovať sa na podnikaní inej spoločnosti ako spoločník s neobmedzeným ručením a
d) vykonávať činnosť ako štatutárny orgán alebo člen štatutárneho alebo iného orgánu inej právnickej osoby s podobným predmetom podnikania, ibaže ide o právnickú osobu, na ktorej podnikaní sa zúčastňuje spoločnosť, v ktorej vykonáva pôsobnosť konateľa.

Opäť opakujem. Jeden konateľ, jeden spoločník vo dvoch svojich spoločnostiach. Komu by konkuroval ? Toto platí u sro s inými spoločníkmi a píše sa to v spoločenskej zmluve. Jednoosobová spoločnosť má zakladateľskú listinu. Predsa nebude obmedzovať sám seba ? Ešte doplním, že napríklad 4 hodiny denne môže robiť na prevádzke v jednej sro a druhé 4 hodiny denne v druhej. Toto predsa žiadny zákon nezakazuje.
sroservis
11.09.11,20:29
Dobrý deň, ako sa uvádza v ust. živ. zákona, ktoré citujete, živn. úrad môže v odôvodnených prípadoch povoliť výnimku, t.j. nemáte právny nárok, aby Vám ju živ. úrad povolil a je povolenie závisí len od úvahy živ. úradu. Ale zase živ. úrad by v záujme právnej istoty mal pri rovnakých prípadoch postupovať rovnako.

Z toho čo uvádzate - 2 firmy vlastnené rovnakým spoločníkom, ktoré vykonávajú totožný predmet podnikania, zrejme v rovnakej prevádzkárni (rozumiem tomu tak, že dôvodom založenia 2 sro majú byť účtovné a daňové dôvody), t.j pre zodpovedného zástupcu bude fyzicky možné vykonávať činnosť pre obe s.r.o., podľa môjho názoru môže zakladať dôvody pre udelenie výnimky. Osobne by som Vám však ešte pred založením s.r.o. odporúčala kontaktovať (osobne navštíviť) miestne príslušný živ. úrad podľa budúceho sídla eseročiek. Myslím, že nebudú mať problém oznámiť Vám ich stanovisko v tejto veci.

Čo sa týka zákazu konkurencie - ten má chraníť spoločníkov eseročky pred neférovým správaním konateľa (napr. ak by svoju funkciu konateľa zneužíval tak, že obchody by nedohadoval pre spoločnosť, ktorej je konateľom ale napr. pre seba a pod). Vo Vašom prípade (jediný spoločník rovná sa konateľ), to je bezpredmetné. Ako konateľ zrejme nebudete mať záujem ukracovať seba ako spoločníka, a ak náhodou z nejakých dôvodov áno, ako spoločník nebude voči sebe ako konateľovi zrejme vyvodzovať zodpovednosť. Pekný deň.
*agatha*
12.09.11,10:35
splnomocnia toho, kto má ten ZEP. A splnomocnenec podpíše návrh ZEPom.

to znamena, ze kedze su tam dvaja konatelia, tak oni napisu splnomocnenie pre toho, kto ma ZEP a podpisu to asi u notara, nie?

dakujem.
Economic
12.09.11,12:54
to znamena, ze kedze su tam dvaja konatelia, tak oni napisu splnomocnenie pre toho, kto ma ZEP a podpisu to asi u notara, nie?

dakujem.

Áno na plnej moci musia byť uvedení obaja konatelia a obaja musia splnomocniť osobu, ktorá má ZEP. Podpisy obaja overiť.
Ice dive
12.09.11,13:11
to znamena, ze kedze su tam dvaja konatelia, tak oni napisu splnomocnenie pre toho, kto ma ZEP a podpisu to asi u notara, nie?

dakujem.
ja som si nechal zakladať sro teraz v septembri a na splnomocnenie pre právnika so ZEPom som nemusel mať ani notársky overený podpis stačilo len obyčajné splnomocnenie......
Economic
12.09.11,13:21
Keďže je vo vyhláške, že návrh na zápis spoločnosti do OR podpisujú všetci konatelia a ich podpisy musia byť overené, ja ako splnomocnená osoba /neadvokát/ si na plnej moci nechávam overiť podpisy klientov. Človek nikdy nevie na akého vyššieho súdneho tajomníka narazí a aby to nebol dôvod odmietnutia, toto je ľahšia cesta. Niekedy sa stane že čo prejde u jedného, nemusí aj u druhého. To je moja dlhoročná skúsenosť.
Ice dive
12.09.11,13:26
možno máš pravdu, ja hovorím z vlastnej skúsenosti, ale ja som zakladal len jednu/svoju sro.. ty ich máš na konte určite viac:):):):)
Economic
12.09.11,13:34
Áno je to tak. Mám ich na konte pomerne veľa :-). Preto aj toľko skúseností...
riccado
12.09.11,17:50
ja som si nechal zakladať sro teraz v septembri a na splnomocnenie pre právnika so ZEPom som nemusel mať ani notársky overený podpis stačilo len obyčajné splnomocnenie......

suhlasim a doplnujem.

§ 5a (osobitne ustanovenia pre elektronicke podanie) ods. 4 zákona č. 530/2003 o obchodnom registri v platnom zneni: Osvedčenie pravosti podpisu navrhovateľa a pravosti podpisu splnomocniteľa, ak ide o zastúpenie na základe plnomocenstva, sa nevyžaduje.

na registrovych sudoch to velmi dobre vedia a ani to neziadaju...
wesna
19.09.11,15:53
Veľmi užitočné sú informácie na blogu spoločnosti, ktorá ma bohaté a viacročné skúsenosti so zakladaním spol. s.r.o. tu je link: http://www.celtic.sk/blog/postup-zalozenia-vzniku-spolocnosti-rucenim-obmedzenym/. Ja som tam nasla vsetko potrebne, resp. aj v tych dalsich clankoch. dufam , ze pomozu.
NONAME
03.10.11,11:09
Dobrý deň,

Zakladám s.r.o. ktorej jediným spoločníkom bude iná s.r.o., ktorá ma dvoch spoločníkov. Rád by som vedel kto podpisuje Zakladateľskú listinu novozaloženej s.r.o. Konatelia?
Kecal som o tom s právničkou a tá mi tvrdí že stará s.r.o. ešte predtým musí urobiť valnú hromadu na ktorej rozhodne o založení novej spoločnosti v ktorej bude jediným spoločníkom. A že táto Valná hromada sa potom prikladá do OR.
Má s tým niekto skúsenosť?
NONAME
03.10.11,11:31
Je tu niekto kto by mi vedel pomoct?
Economic
03.10.11,12:19
Je tu niekto kto by mi vedel pomoct?

Kecal si s právničkou ? Hmmmm. Ale mala pravdu. ZL podpisuje štatutár PO, ktorá je zakladateľom. Zápisnica je taktiež potrebná. A ešte jedna podmienka musí byť dodržaná, že jediný spoločník /tá PO ktorá je spoločník / musí mať viacerých spoločníkov, nemôže byť totiž jediným spoločníkom spoločnosť, ktorú vlastní jediný spoločník.
NONAME
03.10.11,12:31
Hej radil som sa. Je na tom niečo?
Rovnako ako sa radím aj s vami. A za každú radu som vďačný.
Obsahom MVZ bude teda len rozhodnutie o založení novej spoločnosti?
Toto je jediná špecifická príloha? Ďalej prikladám klasicky všetky dokumenty ako pri jednoosobovej s.r.o.? Alebo je tu ešte niečo špecifické?
NONAME
03.10.11,12:32
A táto podmienka mi je jasná. V starej s.r.o. sú dvaja spoločníci.
Economic
03.10.11,12:38
Ale to je jasné, že sa treba pýtať. Ve´d ja nič v zlom. Kto sa pýta, sa aj dozvie... Už len vyhlásenie spoločníka k tomu treba. Áno zápisnica bude len o založení novej sro. Budú v nej obsiahnuté všetky náležitosti, ktoré sa do OR zapisujú.
NONAME
03.10.11,12:46
Vyhlásením spoločníka myslíte toto: Vyhlásenie zakladateľa spoločnosti s ručenímobmedzeným (§ 105a Obchodného zákonníka)
NONAME
03.10.11,12:47
Btw: Nemôžete mi dať na vás emailový kontakt? Asi máme rovnaký predmet činnosti. Možno časom v niečom poradím aj ja Vám ak naberiem skúsenosti.
Economic
03.10.11,13:33
Áno §105a mám na mysli.
jurmiro
03.10.11,20:25
Ahojte,

takže ja som si radšej vyžiadala nový list vlastníctva na katastri. Ešte sa chcem spýtať, či pri vypĺňaní návrhu na zápis s. r. o. treba vypísať IČO, ktoré je na živnostenských listoch. V príklade na stránke Ochodného registra nie je vyplnené a je tam napísané, že IČO pridelí registrový súd. Netreba ho tam teda písať?

IČO prideľuje štatistický úrad na dožiadanie živnostenského úradu. Takže do návrhu na zápis do OR sa uvádza IČO z osvedčenia o živnostenskom oprávnení. Toto sa už meniť nebude.
Economic
04.10.11,06:40
IČO prideľuje štatistický úrad na dožiadanie živnostenského úradu. Takže do návrhu na zápis do OR sa uvádza IČO z osvedčenia o živnostenskom oprávnení. Toto sa už meniť nebude.


Do návrhu na zápis spoločnosti do OR sa musí vypísať IČO uvedené na Osvedčení o živnostenskom oprávnení. Toto sa už nebude meniť, aj keď spoločnosť zmení obchodné meno.
astensova
04.10.11,12:33
Mojej klientke zamietli zápis do OR s.r.o nakoľko nemala rodné číslo, pretože v ich krajine to nemajú. Teraz ho už má. Treba napísať dodatok k spoločenskej zmluve? Alebo čo by ste poradili? Ďakujem
Economic
04.10.11,12:40
Mojej klientke zamietli zápis do OR s.r.o nakoľko nemala rodné číslo, pretože v ich krajine to nemajú. Teraz ho už má. Treba napísať dodatok k spoločenskej zmluve? Alebo čo by ste poradili? Ďakujem

Je to prvozápis alebo zmena ? Ak prvozápis, tak treba dodatok k SZ, kde to rodné číslo bude uvedené. Treba spracovať Námietku. najlepšie by mi bolo vidieť presné znenie odmietačky. Potom sa dá presne riešiť čo je chyba a niektorí VST píšu ako vadu napraviť.
astensova
04.10.11,12:44
Je to prvo zápis a ešte som niekde čítala, že to musí prejsť valným zhromaždením čo sa mi moc nezdá. Ďakujem
Economic
04.10.11,12:50
Nebojte sa, každá vada sa dá napraviť tak, aby ste neprišli o súdny poplatok. Jediná podmienka je, aby nebolo po 15 dňoch od prevzatia Odmietnutia. To už by bolo po lehote, do kedy sa dá námietka podať.
majkatorka
17.10.11,19:49
zdravim :)

kto ste si dali zalozit s.r.o., konala firma na zaklade nejakej zmluvy? ako si vybrat serioznu spolocnost? dakujem
Economic
17.10.11,19:57
zdravim :)

kto ste si dali zalozit s.r.o., konala firma na zaklade nejakej zmluvy? ako si vybrat serioznu spolocnost? dakujem

Môže sa to robiť na základe zmluvy, alebo aj na základe ústnej dohody. Môžu poslúžiť aj refencie.... Seriózna spoločnosť je vtedy, keď jej cenník je konečný a keď nie sú tam ďalšie skryté poplatky. Nedovolila by som ani jedného klienta zavádzať alebo meniť pravidlá.
majkatorka
17.10.11,20:04
dakujem. oslovila som totiz 1 firmu, ale vystavenie faktury po par mailoch s polozkou "organizacne sluzby", bez dalsej specifikacie na mna neposobi doveryhodne...
sroservis
17.10.11,20:05
Samozrejme, že pre istotu oboch zmluvných strán je vhodné mať uzavretú zmluvu. V nej sa upravia vzájomné práva a povinnosti (klient má zvyčajne povinnosť oznámiť potrebné informácie - obchodné meno, sídlo, spoločníkov, predmet podnikania .... a zaplatiť za cenu služby, zakladateľská firma zase povinnosť pripraviť alebo skontrolovať klientom pripravenú zakladateľskú dokumentáciu podľa vzorov zakladateľskej firmy a zabezpečiť registráciu do obchodného a živnostenského registra). Naviac zo zmluvy vyplýva aj postupnosť krokov pri zakladaní a klient z nej a z komunikácie so zakladateľskou firmou vie, v akom čase môže očakávať uskutočnenie jednotlivých čiastočných krokov zakladania a registrácie obchodnej spoločnosti. Ako sa hovorí dobré zmluvy, robia dobrých priateľov, ale to platí asi všeobecne. :-)
Economic
17.10.11,20:13
dakujem. oslovila som totiz 1 firmu, ale vystavenie faktury po par mailoch s polozkou "organizacne sluzby", bez dalsej specifikacie na mna neposobi doveryhodne...

No ja vždy svojim klientom rozpíšem, čo bude súdny poplatok, správne poplatky a čo odmena za servis.... Keďže tých spoločností je veľa a niekedy ľudia chcú veľmi rýchlo službu, nie je čas veľmi robiť zmluvu, pretože sa snažím klientom vyhovieť aj časom v prípade potreby. Samozrejme vždy vysvetlím, v akom časovom horizonte bude Osvedčenie o živnostenskom oprávnení a kedy bude zápis v obchodnom registri a následné ďalšie kroky.
andreaS
25.10.11,12:39
mozno zle zaradim svoju otazku, ale skusim to v tejto teme...

Firma A si prenajala byt pre kancelarske ucely. Chce poskytovat sidlo spolocnostiam (virtualne sidlo) plus sluzby s tym spojene. Prenajimatel nema s touto skutocnostou problem.

Co by mala obsahovat zmluva o prenajme pre firmu A aby bolo co najmenej problemove dalsie prenajimanie plus suhlas so sidlom. Firma A by chcela mat v zmluve aj nieco v tom zmysle, ze keby skoncila zmluva o prenajme, tak vsetky firmy, kt. by mali sidlo na tejto adrese pojdu prec spolu s firmou A a nezostanu na danej adrese. Akasi ochrana hlavne pre prenajimatela, aby si mohol byt isty ze mu na jeho adrese nezostane obrazne povedane milion firiem.

Aku formulaciu pouzit? Alebo zakazdym, ked budu zakladat novu spolocnost, tak bude potrebny suhlas vlastnika so sidlom alebo staci ak firma A bude mat suhlas vlastnika s dalsim prenajmom za ucelom sidla a firma A uz "len" spise zmluvu o najme s touto novou spolocnostou?
Economic
26.10.11,14:13
mozno zle zaradim svoju otazku, ale skusim to v tejto teme...

Firma A si prenajala byt pre kancelarske ucely. Chce poskytovat sidlo spolocnostiam (virtualne sidlo) plus sluzby s tym spojene. Prenajimatel nema s touto skutocnostou problem.

Co by mala obsahovat zmluva o prenajme pre firmu A aby bolo co najmenej problemove dalsie prenajimanie plus suhlas so sidlom. Firma A by chcela mat v zmluve aj nieco v tom zmysle, ze keby skoncila zmluva o prenajme, tak vsetky firmy, kt. by mali sidlo na tejto adrese pojdu prec spolu s firmou A a nezostanu na danej adrese. Akasi ochrana hlavne pre prenajimatela, aby si mohol byt isty ze mu na jeho adrese nezostane obrazne povedane milion firiem.

Aku formulaciu pouzit? Alebo zakazdym, ked budu zakladat novu spolocnost, tak bude potrebny suhlas vlastnika so sidlom alebo staci ak firma A bude mat suhlas vlastnika s dalsim prenajmom za ucelom sidla a firma A uz "len" spise zmluvu o najme s touto novou spolocnostou?

Zvykne sa udeliť akýsi súhlas alebo plná moc vlastníka nehnuteľnosti k poskytovaniu sídla. Dá sa tam dať formulácia, napríklad, že ak nezaplatia odplatu, skončí poskytnutie sídla alebo že spoločnosť je povinná zmeniť si sídlo spoločnosti na základe určitých skutočností. Môže sa sídlo poskytnúť na dobu určitú... Všetko sa dá. Treba sa s tým trošku slovne pohrať, ako ja hovorím. Nepoznám nedá sa. Treba nájsť len spôsob ako to všetko tam zahrnúť.
andreaS
26.10.11,15:56
Nieco v tom duchu som preposlala firme A, aby si to dala do zmluvnych podmienok. Ze maju vlastnu pravnicku, tak ta to zakomponuje do zmluvy. Dakujem.

-----

A mam taky pripad. Mam zalozit jednu sro. Sidlo mala mat na jednej adrese, ale doslo k predaju bytu a nedohodli si papierovo sidlo (suhlas vlastnika nie je urobeny), ale medzitym boli na zivnostenskom urade a maju vydanu zivnost na tuto prvu adresu. Kedze ten suhlas vlastnika so sidlom nemam, tak sa este nepodal navrh na zapis do OR. Teraz uz viem, ze suhlas ani nebude a firma bude mat nove sidlo. Staci mi opravit im Zakladatelsku listinu na novu adresu a urobit zmenu na zivnostenskom urade?
Economic
26.10.11,16:07
Nieco v tom duchu som preposlala firme A, aby si to dala do zmluvnych podmienok. Ze maju vlastnu pravnicku, tak ta to zakomponuje do zmluvy. Dakujem.

-----

A mam taky pripad. Mam zalozit jednu sro. Sidlo mala mat na jednej adrese, ale doslo k predaju bytu a nedohodli si papierovo sidlo (suhlas vlastnika nie je urobeny), ale medzitym boli na zivnostenskom urade a maju vydanu zivnost na tuto prvu adresu. Kedze ten suhlas vlastnika so sidlom nemam, tak sa este nepodal navrh na zapis do OR. Teraz uz viem, ze suhlas ani nebude a firma bude mat nove sidlo. Staci mi opravit im Zakladatelsku listinu na novu adresu a urobit zmenu na zivnostenskom urade?

Urobiť Dodatok k ZL a ísť na živnostenský úrad, aby vydali úradný záznam a až potom do OR. K novému sídlu treba nový súhlas, alebo nájomná zmluva.
megyzah
25.11.11,10:21
Dobrý deň, prosím môžete mi poradiť? Môj manžel si otvoril živnosť, na ktorú aj dostal príspevok z úradu práce. Obaja by sme však chceli ešte založiť s.r.o., ( ja prídem od januára o prácu, tak by sme takto podnikali spoločne ), kde by predmetom podnikania bolo to isté čo on vykonáva na živnostenský list, plus by tam bolo účtovníctvo a prenájom nehnuteľnosti. Prosím je to možné riešiť takto? Nie je problém v tom, že on má živnosť s dotáciou z úradu práce? Samozrejme živnosť by mal otvorenú dva roky, tak ako sa v zmluve zaviazal. Ďakujem, veľmi mi pomôžete, lebo by sme sa do toho pustili, len si nechcem vyrobiť nejaký problém. Vopred 1000 krát ďakujem
megyzah
25.11.11,12:55
Dobrý deň, prosím môžete mi poradiť? Môj manžel si otvoril živnosť, na ktorú aj dostal príspevok z úradu práce. Obaja by sme však chceli ešte založiť s.r.o., ( ja prídem od januára o prácu, tak by sme takto podnikali spoločne ), kde by predmetom podnikania bolo to isté čo on vykonáva na živnostenský list, plus by tam bolo účtovníctvo a prenájom nehnuteľnosti. Prosím je to možné riešiť takto? Nie je problém v tom, že on má živnosť s dotáciou z úradu práce? Samozrejme živnosť by mal otvorenú dva roky, tak ako sa v zmluve zaviazal. Ďakujem, veľmi mi pomôžete, lebo by sme sa do toho pustili, len si nechcem vyrobiť nejaký problém. Vopred 1000 krát ďakujem

Prosím veľmi pekne, fakt si s tým vôbec neviem rady, prípadne aspoň nejakú radu kam sa obrátiť, aby sme sa pohli z miesta. Ďakujem
dogicka
25.11.11,13:00
Ja v tom žiadny problém nevidím.
Economic
25.11.11,15:44
Dobrý deň, prosím môžete mi poradiť? Môj manžel si otvoril živnosť, na ktorú aj dostal príspevok z úradu práce. Obaja by sme však chceli ešte založiť s.r.o., ( ja prídem od januára o prácu, tak by sme takto podnikali spoločne ), kde by predmetom podnikania bolo to isté čo on vykonáva na živnostenský list, plus by tam bolo účtovníctvo a prenájom nehnuteľnosti. Prosím je to možné riešiť takto? Nie je problém v tom, že on má živnosť s dotáciou z úradu práce? Samozrejme živnosť by mal otvorenú dva roky, tak ako sa v zmluve zaviazal. Ďakujem, veľmi mi pomôžete, lebo by sme sa do toho pustili, len si nechcem vyrobiť nejaký problém. Vopred 1000 krát ďakujem

Manžel môže mať príspevok v pohode, musí však mať otvorenú živnosť po dobu 2 rokov ako píšete.
Zároveň úplne spokojne môžete o tvoriť sro. Aj predmety podnikania môžu byť rovnaké + tie ktoré potrebujete.
Ešte Vám pripomeniem, že pri elektronickom podaní návrhu do OR môžete ušetriť 50 % na súdnom poplatku.
megyzah
26.11.11,05:05
Manžel môže mať príspevok v pohode, musí však mať otvorenú živnosť po dobu 2 rokov ako píšete.
Zároveň úplne spokojne môžete o tvoriť sro. Aj predmety podnikania môžu byť rovnaké + tie ktoré potrebujete.
Ešte Vám pripomeniem, že pri elektronickom podaní návrhu do OR môžete ušetriť 50 % na súdnom poplatku.

Economic ďakujem, a môžem sa opýtať, kde by som mohla požiadať alebo navigovať ma, ako postupovať pri tom elektronickom podaní návrhu? Ďakujem, ste poklad.
Economic
26.11.11,06:14
Economic ďakujem, a môžem sa opýtať, kde by som mohla požiadať alebo navigovať ma, ako postupovať pri tom elektronickom podaní návrhu? Ďakujem, ste poklad.

Návrh podať elektronicky do OR môžeš splnomocniť osobu, ktorá vlastní zaručený elektronický podpis. Načo platiť viac štátu,keď to nie je treba ?
KEJKA
29.11.11,15:14
prosím vás, je nejaká zmena - dá sa urobiť podanie elektronicky aj na Obv.úrad - odbor živnost. podnikania?
Inak povedané - dá sa vybaviť ŽL elektronicky?
Economic
29.11.11,15:15
prosím vás, je nejaká zmena - dá sa urobiť podanie elektronicky aj na Obv.úrad - odbor živnost. podnikania?
Inak povedané - dá sa vybaviť ŽL elektronicky?

http://www.porada.sk/t181372-zivnostensky-urad-elektronicke-podavanie-ziadosti-od-1-1-2012-a.html#post1905854
Economic
29.11.11,15:16
Zatiaľ testujú, skúšajú...
KEJKA
29.11.11,17:05
Ak plnoou mocou od 2 alebo viacerých konateľov si splnomocnená napríklad Ty, tak Návrh do OR podpisuješ a overuješ Ty. A ak to podáš elektronicky všetko, môžeš ušetriť 50 % na súdnom poplatku. Na miesto 331,5 Eura a platí 165,75 Eur. V prípade záujmu viac info v mojom profile.
ak som splnomocnená na podanie návrhu na zápis novozaloženej sro - viem že sa podpisujem ja, a uvádzam ako splnomocnená osoba svoje údaje.
Stále ma však mätie začiatok formulára
"Navrhovateľ" - nemôžem tam uviesť seba kedže som splnomocnená podaním návrhu?
Ďakujem
Economic
29.11.11,17:08
ak som splnomocnená na podanie návrhu na zápis novozaloženej sro - viem že sa podpisujem ja, a uvádzam ako splnomocnená osoba svoje údaje.
Stále ma však mätie začiatok formulára
"Navrhovateľ" - nemôžem tam uviesť seba kedže som splnomocnená podaním návrhu?
Ďakujem

Ja do 1. riadku formulára na 1. strane píšem údaje na firmu a do druhého riadku svoje.
Robím to takto od počiatku, ešte keď som návrhy podávala osobne do podateľne. Aj babám na podateľni sa to potom dobre nahadzovalo do PC...
KEJKA
29.11.11,18:25
takže navrhovateľ je

1. FIRMA,s.er.o.
2. janka mrkvičkova /ktorá ma splnomocnenie, teda nie konateľ/
takto?
ja som tam dávala konateľa spoločnosti§a uplne na konci svoje meno a podpis, tiež to prešlo.

Teraz je klient z EU a má príliš divoké meno a adresu, tak sa mi celá strana posunulaa, upravovať to nejde, kedže to mám v online režime
/to je najmenej, asi by som to upraviť vedela/, len som začala rozmýšľať, kto je navrhovateľ.

logicky by navrhovateľ mal by ťkonateľ
ja som splnomocnena na podanie so ZEP,
potom som to otočila, že kto podpisuje, ten predsa navrhuje................a už som sa zamotala.
Ospravedlňujem sa za svoje výlevy.
Economic
29.11.11,18:47
takže navrhovateľ je

1. FIRMA,s.er.o. áno
2. janka mrkvičkova /ktorá ma splnomocnenie, teda nie konateľ/
takto? áno
ja som tam dávala konateľa spoločnosti§a uplne na konci svoje meno a podpis, tiež to prešlo.

Teraz je klient z EU a má príliš divoké meno a adresu, tak sa mi celá strana posunulaa, upravovať to nejde, kedže to mám v online režime
/to je najmenej, asi by som to upraviť vedela/, len som začala rozmýšľať, kto je navrhovateľ.

logicky by navrhovateľ mal by ťkonateľ
ja som splnomocnena na podanie so ZEP,
potom som to otočila, že kto podpisuje, ten predsa navrhuje................a už som sa zamotala. Janka Mrkvičková podpisuje
Ospravedlňujem sa za svoje výlevy.

červené

Vôbec sa neospravedlňuj, to je v pohode !
KEJKA
30.11.11,18:50
ja som pochopila, že podpisujem ja ako splnomocnená osoba, teda môžem byť aj navrhovateľ. Ale tá firma na 1.strane mi nesedí, je tam vyložene meno,priezvisko,tituly - akoby vôbec nepočítali s tým, že tam môže byť uvedená firma. To mám uviesť FIRMA s.r.o. do kolonky Priezvisko? takto som pôvodne začala svoj príspevok = otázku: --------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------- "takže navrhovateľ je 1. FIRMA,s.r.o. 2. janka mrkvičkova /ktorá ma splnomocnenie, teda nie konateľ/ takto? ja som tam dávala konateľa spoločnosti a uplne na konci svoje meno a podpis, tiež to prešlo". ----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------- kebyže na prvú stranu dám navrhovateľa 1. konateľa s.r.o. a 2. seba ako splnomocnenú osobu? nejako sa neviem rozhodnúť. Mám nejaký ten deň čas, lebo čakám na ŽL.
Economic
30.11.11,18:55
ja som pochopila, že podpisujem ja ako splnomocnená osoba, teda môžem byť aj navrhovateľ. Ale tá firma na 1.strane mi nesedí, je tam vyložene meno,priezvisko,tituly - akoby vôbec nepočítali s tým, že tam môže byť uvedená firma. To mám uviesť FIRMA s.r.o. do kolonky Priezvisko? takto som pôvodne začala svoj príspevok = otázku: --------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------- "takže navrhovateľ je 1. FIRMA,s.r.o. 2. janka mrkvičkova /ktorá ma splnomocnenie, teda nie konateľ/ takto? ja som tam dávala konateľa spoločnosti a uplne na konci svoje meno a podpis, tiež to prešlo". ----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------- kebyže na prvú stranu dám navrhovateľa 1. konateľa s.r.o. a 2. seba ako splnomocnenú osobu? nejako sa neviem rozhodnúť. Mám nejaký ten deň čas, lebo čakám na ŽL.


Ja všetky moje návrhy robím tak ako som napísala. 1. riadok XX s.r.o, Sládkovičova 58/58, 965 05 Bratislava a druhý riadok moje údaje Jožko Mrkvička, bydlisko... podľa koloniek.
xx s.r.o. je v kolonke priezvisko v tomto prípade. Stačil by prvý riadok a tam Tvoje údaje ako splnomocnenej osobe. No ja mám taký zvyk od doby, ako som to podávala v papieri tak ako som uviedla.
/Zvyk je železná košeľa u mňa/ :)
KatarinaNR
12.12.11,12:40
Veľmi pekne by som poprosila skúsených o radu. Chcem vyhovieť klientovi a poslať dokumenty na zápis cez ZEP. Dokumenty mám oskenované, podpísané, som registrovaná na portal.gov. Dve veci by som ale ešte poprosila ujasniť.
Návrh na zápis vypíšem v pc (formulár je na justice.gov) a na poslednej strane klient musí mať overený podpis?
Keď to chcem už všetko oskenované poslať, ako sa to presne na portal.gov robí? (ospravedľňujem sa za takéto otázky, ale naozaj to robím prvýkrát)
Údaje pre platbu mi obratom mailom súd pošle?
vopred veľmi pekne ďakujem za rady a ochotu.
sentio
12.12.11,14:32
Ahoj Kati,

viz odpovede nizsie.




Návrh na zápis vypíšem v pc (formulár je na justice.gov) a na poslednej strane klient musí mať overený podpis?

NIE, nemusí to byť vôbec "ručne" podpísané, podpisuješ to ZEP-om.

Keď to chcem už všetko oskenované poslať, ako sa to presne na portal.gov robí? (ospravedľňujem sa za takéto otázky, ale naozaj to robím prvýkrát)

Klikneš na el. služby, potom na formulár, tam vyplníš pár údajov o zapisovanej PO, nahráš dokumenty a je to hotové.

Údaje pre platbu mi obratom mailom súd pošle?

Ano, po kontrole ZEP sa žiadosť zaeviduje a pošlú ti info o platbe.

vopred veľmi pekne ďakujem za rady a ochotu.
KatarinaNR
12.12.11,15:25
sentio, veľká vďaka za ochotu. ak sa ešte niečo vyskytne, ozvem sa :-)
Economic
12.12.11,15:26
Veľmi pekne by som poprosila skúsených o radu. Chcem vyhovieť klientovi a poslať dokumenty na zápis cez ZEP. Dokumenty mám oskenované, podpísané, som registrovaná na portal.gov. Dve veci by som ale ešte poprosila ujasniť.
Návrh na zápis vypíšem v pc (formulár je na justice.gov) a na poslednej strane klient musí mať overený podpis?
Keď to chcem už všetko oskenované poslať, ako sa to presne na portal.gov robí? (ospravedľňujem sa za takéto otázky, ale naozaj to robím prvýkrát)
Údaje pre platbu mi obratom mailom súd pošle?
vopred veľmi pekne ďakujem za rady a ochotu.


Ja už len doplním, že ak nie si konateľ, na takéto podanie musíš mať priloženú aj plnú moc od klienta. /Mali by Ti ju dať všetci konatelia/
KatarinaNR
12.12.11,15:36
áno Economic, tú mám a mám ju aj podpísanú, ďakujem za radu
ešte jedna taká vec, všetky dokumenty sú vypracované a podpísané napr. k dátum 12.12.2011 ale chceme aby sro mala dátum vzniku k 1.1.2011, toto sa ako robí, alebo kde sa to značí? myslím, že takáto otázka tu ešte nebola, a odpoveď pomôže aj iným
Economic
12.12.11,15:40
áno Economic, tú mám a mám ju aj podpísanú, ďakujem za radu
ešte jedna taká vec, všetky dokumenty sú vypracované a podpísané napr. k dátum 12.12.2011 ale chceme aby sro mala dátum vzniku k 1.1.2011, toto sa ako robí, alebo kde sa to značí? myslím, že takáto otázka tu ešte nebola, a odpoveď pomôže aj iným

V Návrhu na 13. strane hore je kolonka /3 malé okienka/ , kde napíšeš dátum 1. 1. 2012.
KatarinaNR
12.12.11,16:22
ako príloha pre súhlas vlastníka so zriadením sídla, stačí LV z katasterportalu?
Tlačivo "Návrh na zápis" používate z portalu "Justice.gov"?
ďakujem
Economic
12.12.11,16:27
ako príloha pre súhlas vlastníka so zriadením sídla, stačí LV z katasterportalu?
Tlačivo "Návrh na zápis" používate z portalu "Justice.gov"?
ďakujem

Aj aj. To znamená, že ak niekto vlastní nehnuteľnosť a je zapísaný na LV ako vlastník, musí dať písomný súhlas so zriadením sídla. LV môže byť z kataster portálu.

Tlačivo : Návrh na zápis Príloha č. 7 používam z portálu ako píšeš.
KatarinaNR
12.12.11,16:31
ďakujem Economic veľmi pekne za ochotu a rady :-)
Economic
12.12.11,16:33
Nie je za čo... Rado sa stalo. Daj potom vedieť, ako dopadol Tvoj prvý návrh do OR.