Llívia
03.11.07,21:04
Podľa údajov, čo som našla na internete, je optimálna vlhkosť v byte 40 - 50 %. U nás je tak 68 - 78 % aj pri pravidelnom vetraní. Bývame v bytovke priamo pod rovnou strechou a máme problémy s plesňou. Myslíme si, že pleseň máme aj "vďaka" tejto vysokej vlhkosti. Na zníženie vlhkosti by sme chceli použiť Ceresit Stop vlhkosti. Má niekto z vás skúsenosti s jeho používaním? Ďakujem.
220870
09.11.07,21:16
V akom slovazmysle ceresit?Niektoré stavebné materiály ( medzi mnimy aj niektoré výrobky od fa ceresit obsahujú vodo nepripustné látky.) S čím kúrite?V bytoch je bežná vlhkosť 10-20%. v RD 30-60%.
wagner
10.11.07,16:32
Ja som kúpila ceresit a môžem potvrdiť, že vlhkosť sa zmiernila, ale neodstránila. Mám ho v miestnosti, kde je na podlahe zatiaľ iba betón a plná miestnosť kvetov. Takže vlhkosť je tam veľká. Pri pravidelnom vetraní sa mi okná rosia v noci a to menej ako doteraz.
Marianna01
10.11.07,16:41
My sme začali používať ceresit už vlani v zime - a trochu pomohol. Neviem percentuálne odhadnúť, o koľko % sa vlhkosť znížila, v každom prípade to bolo "cítiť", pretože u nás sa žiaľ, vlhkosť prejavuje aj pachom (zatuchnutý dom) aj pri pravidelnom vetraní. Pri ceresite pach trochu ustúpil. Treba vyskúšať, nie je to veľká investícia a možno u vás zaberie ešte lepšie
Llívia
12.11.07,07:08
V akom slovazmysle ceresit?Niektoré stavebné materiály ( medzi mnimy aj niektoré výrobky od fa ceresit obsahujú vodo nepripustné látky.) S čím kúrite?V bytoch je bežná vlhkosť 10-20%. v RD 30-60%.

Ďakujem za upozornenie. Nemyslela som stavebný materiál, ale Ceresit Stop vlhkosti. Doplnila som to aj do otázky.
Bastian
12.11.07,07:28
Podľa údajov, čo som našla na internete, je optimálna vlhkosť v byte 40 - 50 %. U nás je tak 68 - 78 % aj pri pravidelnom vetraní. Bývame v bytovke priamo pod rovnou strechou a máme problémy s plesňou. Myslíme si, že pleseň máme aj "vďaka" tejto vysokej vlhkosti. Na zníženie vlhkosti by sme chceli použiť Ceresit Stop vlhkosti. Má niekto z vás skúsenosti s jeho používaním? Ďakujem.

Dajte si zatepliť barák. Keď je stena studená a v miestosti je teplo, tak sa na tej chladnej stene zráža voda (ako na studenom okne). Potom tá vlhká stena začne pekne kvitnúť, zelenať sa...

Krátkodobo sa to dá riešiť Plesnistopom alebo Savom proti pliesni (len sa toho nenadýchaj pri aplikovaní, lebo rozprašovače menia tú silnú chémiu na malilinké kvapôčky, ktoré vdýchneš ani nevieš ako).
Bastian
12.11.07,07:33
Podľa údajov, čo som našla na internete, je optimálna vlhkosť v byte 40 - 50 %. U nás je tak 68 - 78 % aj pri pravidelnom vetraní. Bývame v bytovke priamo pod rovnou strechou a máme problémy s plesňou. Myslíme si, že pleseň máme aj "vďaka" tejto vysokej vlhkosti. Na zníženie vlhkosti by sme chceli použiť Ceresit Stop vlhkosti. Má niekto z vás skúsenosti s jeho používaním? Ďakujem.
Ceresit som vyskúšal a môžem povedať, že nasaje do seba vlhka toľko, koľko môže. Nerobí to zázraky...:mee: Podľa mňa - aby to účinkovalo naozaj, tak by si ich musela rozložiť v byte aspoň 10 ks. Netreba zabúdať na pravidelnú výmenu tej tablety.
220870
12.11.07,19:46
Týmto prípravkom neodstránite príčinu ale dôsledok.Takže krátkodobé riešenie.Treba odstrániť príčinu vlhkého domu.
AndrejG
12.11.07,21:33
Riadene vetranie, este usetrite aj na kureni.
Llívia
13.11.07,06:18
Ďakujem vám všetkým za rady. Vetráme pravidelne, Savo alebo Plesnistop zaberá len na chvíľu a strašne smrdia, zateplenie nie je možné, lebo bývame v bytovke a SVB nemá peniaze ani na opravu strechy, nie tak ešte na zateplenie. A zateplovať len jeden byt asi nemá zmysel.
dilnak
10.01.08,13:42
tak ked už inak nevieš s tou vlhkosťou kup si mašinu na znižovanie vlkosti. Je to na elektrinu má to spotrebu asi 150 W a da sa nastaviť požadovaná vlhkosť a čo je doležité aj pomáha. stojí tak do 7000,- Sk. Mám ju denne z nej vylejem 6 litrov vody
bobotova
10.01.08,16:28
tak ked už inak nevieš s tou vlhkosťou kup si mašinu na znižovanie vlkosti. Je to na elektrinu má to spotrebu asi 150 W a da sa nastaviť požadovaná vlhkosť a čo je doležité aj pomáha. stojí tak do 7000,- Sk. Mám ju denne z nej vylejem 6 litrov vody
a ako sa volá ten prístroj? a kde sa to dá kúpiť?
dilnak
11.01.08,05:06
tak ja mam sinqlér...či nejak tak sa to píše a kúpil som ho loj-mar trnava
jojkoz
14.01.08,08:25
Tiez pisem po vlastnej skusenosti - CERESIT je nanic - pohlcuje straaaasne malo.

Mozno keby bolo tak 10 ks v miestnosti tak by to bolo aj nejako poznat.

Najlepsie je vetrat. - kratko intenzivne.

Tiez sme mali preoblem s plesnamy- spodok vonkajsich murov asi do vysky 30 cm - logicky hlavne za nabytkom - bol hodne napadnuty. Vlhkost ale bola 60-70.
Potom sme rozumnejsie rozmiestnili nabytok - aby mohol prudit vzduch ( niekde staci na 10 cm odtiahnut nabytok od steny) A zacali sme vetrat ( cca 1x za den - asi na 10 min. otvorene obidve okna aby to prefuklo) a vlhkost sa drzi medzi 45 - 55 %.
Kedze steny a pod su zohriate - chvilu po zatvoreni je zase teplo.

A samozrejme to najdolezitejsie :) - po plesni tento rok ani naznaku :)
badoga
15.01.08,06:09
Riadene vetranie, este usetrite aj na kureni.
Súhlasím, riadené vetranie vysušuje vzduch a najmä v zime.
Dnes už dostať aj bytové rekuperačné jednotky. Ide o vetranie s výmeníkom tepla vzduchu, takže máš naraz šetrenie na kúrení + čerstvý vzduch + odstránenie vlhka + ticho v byte + žiadne komáre:D:D:D

PS: Radšej by som volila rekuperáror ako len el. vysušovač vzduchu.
Soňurka
15.01.08,07:52
Súhlasím, riadené vetranie vysušuje vzduch a najmä v zime.
Dnes už dostať aj bytové rekuperačné jednotky. Ide o vetranie s výmeníkom tepla vzduchu, takže máš naraz šetrenie na kúrení + čerstvý vzduch + odstránenie vlhka + ticho v byte + žiadne komáre:D:D:D

PS: Radšej by som volila rekuperáror ako len el. vysušovač vzduchu.


Tak toto ma zaujalo. ;) Máš prosím Ťa s bytovou rekuperačnou jednotkou aj osobnú skúsenosť, prípadne vieš doporučiť link?
Ďakujem. :)
Elka7
25.01.08,16:52
Ahojte! Kúpila som si ceresit, ale pomohlo to velmi málo. Máme aj zateplený dom, ale stále steny plesnivejú a vzduch je zatuchnuty do 2 hod. od vetrania. Neviete mi poradit neaký dobrý pristroj, aby som nemusela aj v noci dychat tu zatuchlinu?
dilnak
28.01.08,12:45
Ahojte! Kúpila som si ceresit, ale pomohlo to velmi málo. Máme aj zateplený dom, ale stále steny plesnivejú a vzduch je zatuchnuty do 2 hod. od vetrania. Neviete mi poradit neaký dobrý pristroj, aby som nemusela aj v noci dychat tu zatuchlinu?
ahoj. Prečítaj si moje predchadzajuce odporučanie...to by bolo na ten prístroj. Doležité je ale zistit prečo je tam ten stav. Skus ten svoj zateplený dom popísať.: múry, podlaha, strop, podpivničené áno či nie...skús čo najviac čo ta napadne
Elka7
29.01.08,15:36
Dom má 30 rokov. Múry sú z pálenej tehly.Pod izbou je nevykurovaná letná kuchyna. Na podlahe je lino, novy koberec, ktory je v 2 kutoch oplesnety. Strecha domu je rovná. Izba má balkón. Máme plastové okná, čím sa plesen ešte viac zhorsila a pri balkonových dverach je mokro pod kobercom. Ale i pred vymenou okien boli koberce,steni oplesneté ale morko pod kobercom nebolo.
Elka7
29.01.08,16:02
Našla som tento pristroj: Sinclair CFO-12E za 7 000 Sk.
dilnak
30.01.08,11:33
nezdá sa mi ale 30 ročný dom by nemal byť až taký mokrý...Ak bolo stany plesnivé aj pred výmenou okien tak tieto to ešte zhoršili. Ten koberec pod oknom je tomu príkladom, mne tak tečie z vchodových dverí, ale ja mám dlážkovicu. Viem odkial sa mi berie vlhkosť. Pomohlo by zaizolovať tepelne celý dom a podla toho čo píšeš 8 cm PS alebo nobasil. Hlavne treba zistiť odkial sa taká vysoká vlhkosť berie
spak
30.01.08,18:15
Ďakujem vám všetkým za rady. Vetráme pravidelne, Savo alebo Plesnistop zaberá len na chvíľu a strašne smrdia, zateplenie nie je možné, lebo bývame v bytovke a SVB nemá peniaze ani na opravu strechy, nie tak ešte na zateplenie. A zateplovať len jeden byt asi nemá zmysel.
...zateplenie jedneho bytu zmysel ma ak sa vykona systemom na zateplovanie v interieroch. Bohuzial , strata priestoru a vyššia finančná náročnosť je istá....poradiť a dodať takýto systém však viem.
jan hylak
02.02.08,16:15
Môžete sa dočítať dosť vela o ceresite a o vlchkosti na stránke fy.INTER-OKNO
jojkoz
04.02.08,08:43
Môžete sa dočítať dosť vela o ceresite a o vlchkosti na stránke fy.INTER-OKNO


Ja som tan nasiel len reklamu s textom

-------------
12 litrov vodnej pary denne vyprodukuje jedna rodina ......
-------------

kedze som ten zazrak doma mal rozmyslam kokko desiatok kusov tohto ceresitu by som musel mat aby sa v nom zachytilo 12 l
luccifuk
16.11.08,12:50
Dobrý deň,
my sme ako s prvým riešením prišli tiež s Ceresitom - potešilo ma, keď som tam ráno našla 2deci vody ale neuspokojilo ma to. Hľadali sme dlho na internete, kým sme našli bytový odvlhčovač Desa, stál asi 7000 Sk ale oplatilo sa. Púšťame ho od jesene po prvom daždi a ide až do jari, kým nevyjde prvé slniečko. Cez noc ho odstavujeme, ale denne vyzbiera 1 - 1,5 litra vody, vlhkosť v izbe je teraz tak priemerne 50 - 55%, zapína sa automaticky. Funguje už tretiu zimu a nedala by som ho za nič. Kdežto Ceresit voľačo vyzbiera ale za 3 roky by som sa tých tabletiek nedoplatila.
Milan.Žiška
17.11.08,08:46
Odvlhčovač alebo odborne dehumifikátor je zariadenie na znižovanie vlhkosti vzduchu resp. na vysušovanie priestoru bez straty tepla vetraním. Vyrábajú sa od malých mobilných/prenosných za čiastky cca do 10.000,- až po veľké za niekoľko 100.000,- ( tie sú určené do bazénovýh hál, fitness centier alebo kúpeľných miestností).
Fungujú na princípe kondenzácie vzduchu - vzduch prechádza uzariadením a voda skondenzuje vo vnútornom zberači a odteká do zásobníka. Zásobník je možné vyliať ručne alebo napojiť na odpad do kanalizácie. Percentuálnu vlhkosť určuje vhkostat, ktorý automaticky vypína a zapína zariadenie pri dosiahnutí nastavenej vlhkosti. Spotreby energie sú oproti ostatným nákladom na zníženie vlhkosti minimálne a efekt je značný. Dimenziu odvlhčovača je dobré vybrať od priestoru ktorý chceme vysušiť. Mobilné sa dajú použiť na zrýchlenie sušenia prádla v zime, vysušenie stien po maľovaní ...:)

Počul som, že sa dajú požičať aj v požičovni náradia ( možno vyskúšanie by pomohlo?)
Elinor
24.11.08,12:19
Milá Lívia nevešaj hlavu.

V NAY obchode som videla nie len zvlhčovače vzduchu ale aj odvlhčovače. Samú ma to prekvapilo že niečo také existuje.

Minule som v telke počula, že vlhkosť z pivnice sa dá riešiť postavením kýbla s vápnom - pohlcuje vlhkosť. Zaujalo ma to, lebo aj v byte sa to dá realizovať, nie však takým neestetickým sp§sobom. čo tak nejaké pekné vázičky na skrinkách naplniť vápnom...?

A ešte jedna dobrá rada. Píšeš, že bývate v podkrovnom byte. Zrejme tá vlhkosť preniká cez strop.
Neuvažovali ste o úprave-zateplení stropu sadrokartónom ? Používajú sa 3 vrstvy. 1. zateplľovacia vata
2. parozábranná fólia
3. samotný sadrokartón
Získate tým dobrú izoláciu nielen od tepla v lete, chladu v zime, ale aj prenikaniu vlhkosti zhora.

Snáď ti moje postrehy budú na niečo dobré.
Elinor
24.11.08,12:27
Ozaj a ešte jednu poznámočku. Vlhkosť dobre vplýva na pleť. Aspoň tak rýchlo nezostárneš. Nemusíš si kupovať parnú saunu na tvár.:)
chandler
24.11.08,12:29
kupte si do bytu odvlhcovac, aj ked naozaj treba odstranit pricinu vlhkosti. ale neviem co to moze byt.
odvlhcovace su toto
http://www.superklima.cz/odvlhcovace-do-domacnosti-c-182_201.html
Llívia
24.11.08,20:29
Ozaj a ešte jednu poznámočku. Vlhkosť dobre vplýva na pleť. Aspoň tak rýchlo nezostárneš. Nemusíš si kupovať parnú saunu na tvár.:)

Tak dík. Ja vyzerám ako stredoškoláčka, v buse mi predávajú polovičné lístky, ak ešte trochu omladnem, tak budem vyzerať ako kojenec :D
Llívia
24.11.08,20:34
Milá Lívia nevešaj hlavu.

V NAY obchode som videla nie len zvlhčovače vzduchu ale aj odvlhčovače. Samú ma to prekvapilo že niečo také existuje.

Minule som v telke počula, že vlhkosť z pivnice sa dá riešiť postavením kýbla s vápnom - pohlcuje vlhkosť. Zaujalo ma to, lebo aj v byte sa to dá realizovať, nie však takým neestetickým sp§sobom. čo tak nejaké pekné vázičky na skrinkách naplniť vápnom...?

A ešte jedna dobrá rada. Píšeš, že bývate v podkrovnom byte. Zrejme tá vlhkosť preniká cez strop.
Neuvažovali ste o úprave-zateplení stropu sadrokartónom ? Používajú sa 3 vrstvy. 1. zateplľovacia vata
2. parozábranná fólia
3. samotný sadrokartón
Získate tým dobrú izoláciu nielen od tepla v lete, chladu v zime, ale aj prenikaniu vlhkosti zhora.

Snáď ti moje postrehy budú na niečo dobré.

Ďakujem za radu. Problém so strechou sa nakoniec vyriešil - SVB zobralo úver a strecha sa spravila zateplená. Náš problém je skôr v tom (aspoň si myslíme), že sused pod nami nekúri (a nikto ho k tomu nemôže donútiť, nebýva tam, byt je prázdny) a pod ním sú už len pivnice. Kúrime, ale aj tak dve miestnosti s obvodovými stenami, ktoré sú zo severnej strany, sú stále chladné. A tiež bytovka nie je zateplená - nie sú peniaze. No je to "radosť" mať v izbách plesnivý nábytok, v skriniach plesnivé veci, pod kobercom vodu a pleseň všade na stenách :mee:
Tiež mi napadlo kúpiť odvlhčovač, len nie som si istá, či by to vyriešilo aj problém s plesňou. A ešte sme zavažovali aj iné riešenia: zatepliť podlahu, zatepliť tie dve miestnosti so severnými stenami zvnútra a zbiť suseda, nech kúri :D
Llívia
24.11.08,20:39
kupte si do bytu odvlhcovac, aj ked naozaj treba odstranit pricinu vlhkosti. ale neviem co to moze byt.
odvlhcovace su toto
http://www.superklima.cz/odvlhcovace-do-domacnosti-c-182_201.html

Tiež si nie sme 100-% istí, čo spôsobuje tú vlhkosť, ale tušíme. Existuje nejaký "odborník", na koho by sme sa mohli obrátiť, aby nám odborne poradil?
chandler
25.11.08,09:43
najskor nejakeho projektanta, alebo sudneho znalca na poruchy stavieb, aspon bude vediet poradit co dalej.
mirpo
25.11.08,12:45
Bývame vo viac ako 70 ročnom domčeku a máme 4 cerezity stop vlhkosti, pravidelne musíme používať aj savo... Menšiu zmenu vidím, ale nie je to dostačujúce. Pleseň sa objavuje stále, aj keď nie v takom množstve. :mee: Asi tiež začnem uvažovať nad odvlhčovačom. Doteraz som ani nevedela, že aj niečo také je. Ale nie je odvlhčovač hlučný, alebo nejako škodlivý? Aké s ním máte skúsenosti:confused:
__________________
Človek by mal byť dnes múdrejší ako včera
IgyPop
25.11.08,13:56
Nemám ten stroj doma, ale nejaký hluk to robit bude, minimálne ventilátor, ktorý nasáva vzduch.
Mna by skor zaujímalo, ci vzduch na výstupe nie je studený, resp. chladnejsí ako na vstupe. Totiz, ak som správne pochopil princíp tohto stroja, tak vnútri sa "para" zráža na chladnom povrchu (niecoho). Cize vzduch na výstupe by mal byt o nieco chladnejsí, co by nebolo zrovna ideálne.

Inak v jednej izbe máme cez zimu vlhkosť 70-76% pri 16,5-17,5;°C (taká chladnejsia izbicka;)). Nepomáha ani krátke a intenzívne vetranie. Spomínaný Ceresit prakticky nic nezmohol. Plesne sa tvorili iba za nábytkom, pomohlo odsunutie nábytku na min. 10cm od steny.
Llívia
26.11.08,04:25
Nemám ten stroj doma, ale nejaký hluk to robit bude, minimálne ventilátor, ktorý nasáva vzduch.
Mna by skor zaujímalo, ci vzduch na výstupe nie je studený, resp. chladnejsí ako na vstupe. Totiz, ak som správne pochopil princíp tohto stroja, tak vnútri sa "para" zráža na chladnom povrchu (niecoho). Cize vzduch na výstupe by mal byt o nieco chladnejsí, co by nebolo zrovna ideálne.

Inak v jednej izbe máme cez zimu vlhkosť 70-76% pri 16,5-17,5;°C (taká chladnejsia izbicka;)). Nepomáha ani krátke a intenzívne vetranie. Spomínaný Ceresit prakticky nic nezmohol. Plesne sa tvorili iba za nábytkom, pomohlo odsunutie nábytku na min. 10cm od steny.

Žiaľ, u nás sa tvoria plesne hlavne na obvodových stenách. Vetranie tiež nepomáha. Keď sme to skúšali merať, tak napr. pri 5 min. vetraní (naplno otvorené okno) klesla vlhkosť o 10 %, ale potom sa vrátila späť. Teraz mám tiež už pochybnosti o účinnosti Ceresitu. Ak máte niekto skúsenosti s odvlhčovačom, podeľte sa o ne (hlavne či po ich používaní sa prestanú tvoriť plesne).
chandler
26.11.08,06:30
Žiaľ, u nás sa tvoria plesne hlavne na obvodových stenách. Vetranie tiež nepomáha. Keď sme to skúšali merať, tak napr. pri 5 min. vetraní (naplno otvorené okno) klesla vlhkosť o 10 %, ale potom sa vrátila späť. Teraz mám tiež už pochybnosti o účinnosti Ceresitu. Ak máte niekto skúsenosti s odvlhčovačom, podeľte sa o ne (hlavne či po ich používaní sa prestanú tvoriť plesne).

proti vlhkosti treba vetrat stale, stale treba mat trocha otvorene okno
jojkoz
26.11.08,06:32
Žiaľ, u nás sa tvoria plesne hlavne na obvodových stenách. Vetranie tiež nepomáha. Keď sme to skúšali merať, tak napr. pri 5 min. vetraní (naplno otvorené okno) klesla vlhkosť o 10 %, ale potom sa vrátila späť. Teraz mám tiež už pochybnosti o účinnosti Ceresitu. Ak máte niekto skúsenosti s odvlhčovačom, podeľte sa o ne (hlavne či po ich používaní sa prestanú tvoriť plesne).

Vsetko zalezi na vlhkosti a povrchovej teplote ( u Vas tej obvodovej steny).

Myslim si ze dobry (elektricky odvlhcovac ) by Vam mohol pomoct. - Pokial kurite na normalnu teplotu - to jest 20 a viac - tak po znizeni vlhkosti na okolo 50 % - by pri beznych stenach ( neviem z coho su tie obvodove steny ) - nemalo vznikat prostredie na vznik plesni.

Kazdopadne ak je tesne pri tej stene nabytok - treba ho odtiahnut aspon na 10 cm a pripadne tam skusit fukat - zozaciatku mozte skusit klasicky ventilator - dlhodobo staci aj malicky vetracit ako su v pocitacoch.

Dalsi problem moze este byt- ak mury nie su izolovane a vlhkost ide zo zeme po nich nahor.

Inac ked sme sa nastahovali ( pred tromi rokmy) do naseho "noveho" - stareho domu :) tak cez prvu zimu sme mali tiez zaplesnene vonkajsie steny - hlavne teda rohy - to je logicke lebo tam je najchladnejsie.
Savo a pod su len take kratkodobe riesenia.
Potom som sa docital o "mudrej hube" - da sa najst info na internete - a o pripravku na steny - a musim povedat ze to naozaj zabralo - ovela dlhodobejsie ako SAVO a pod.
Kazdopadne - to je len riesenie dosledku a ako sa stale pise treba riesit hlavne pricinu. - Preto som o tom studoval dalej a ako prve som kupil vlhkomer a zistil ze mavame vlhkost aj nad 70% - so starymi kastlovymi oknami !
Preto sme zacali sledovat vlhkost - zacali viacej vetrat - velke kusy nabytku sme dali na vnutorne steny - a odvtedy aj po vymene okien za tesne - nemame uz nastastie problem :)

Steny sice su stale napustene "mudrou hubou" - ale verim ze z vacsej casti je problem vyrieseny odvetranim vlhkosti.
jojkoz
26.11.08,06:36
proti vlhkosti treba vetrat stale, stale treba mat trocha otvorene okno

Tak s tymto zasadne nesuhlasim. - malym vetranim sa len velmi malo odvetrava vlhkost ale hodne ujde tepla.

Vetrat treba - ale narazovo - to jest najlepsie vytvorit prievan tak na 10 min.
(otvorene okna na protilahlych stranach) - a toto robit tolkokrat za den ( 2-5) aby sa dostala vlhkost na danu hodnotu.

Treba ale pocitat s tym ze zo zacitaku to bude klesat menej - lebo vsetko vratane stien je navlhnute - a musi sa odvetrat aj to - nielen samotny vzduch.

Odporucam zacat rano a vecer na 10 min. otvorit okna na plno - toto tak tyzden a uvidite ci vlhkost dostatocne klesla.

Taktiez porozmyslat o zdrojoch vlhkosti (susenie pradla, kvety, varenie, kupelna ... ) - kde su a ako sa daju odvetrat ci premiestnit.
evula0
26.11.08,07:04
Pleseň potrebuje vodu, ktorá sa na studených stenách kondenzuje zo vzduchu. Ak je povrch steny dobre vetraný (pohyb vzduchu), voda sa odparuje a pleseň nemá podmienky. Vnútorná teplota v miestnosti ovplyvňuje schopnosť nasýtenia vzduchu vodou. Fyzici nech mi prepáčia zjednodušenie tohto výkladu.
Odstránením týchto podmienok môžeme pleseň zlikvidovať :
- zvýšenie teploty v miestnosti - stojí peniaze a nad napr.22 stupňov je blbosť
- vetranie - primerane, ostatné je vykurovanie nebíčka a v rohoch za nábytkom je aj tak nedostatočné
- znižovanie vlhkosti - viacmenej obchod s odvlhčovačmi
- vlhké steny prenikaním vody z vonku,zdola,zhora - to je vážne a pomôže len odstránenie príčiny
- studený povrch stien - pravdepodobne najschodnejšia cesta realizovateľná niektorým z vnútorných druhov zateplenia.
kabul
26.11.08,07:52
ceresit a dalšie pohlcovae vlhka su len marketingovy tah. účínne sú len elektronické odsávače vlhka......no idú takmer non-stop a hučia

Inač aj ja som tiež jeden z tých čo sa dal nachytať....

Ked sme nemali plastove okna vlhkosť nebola, no po osadení okien sa mi na oknách a v rohoch izby začalo rosiť a plesnivieť.... tak som to kúpil pohlcovač vlhka že s tým vybabrem a všetko bude ok no nepomohlo to vobec.
Dnes ked máme zateplený aj obvodový plášť rosenie a pleseň nieje aj ked už v noci je aj -5 .
jojkoz
26.11.08,07:59
Pleseň potrebuje vodu, ktorá sa na studených stenách kondenzuje zo vzduchu. Ak je povrch steny dobre vetraný (pohyb vzduchu), voda sa odparuje a pleseň nemá podmienky. Vnútorná teplota v miestnosti ovplyvňuje schopnosť nasýtenia vzduchu vodou. Fyzici nech mi prepáčia zjednodušenie tohto výkladu.
Odstránením týchto podmienok môžeme pleseň zlikvidovať :
- zvýšenie teploty v miestnosti - stojí peniaze a nad napr.22 stupňov je blbosť
- vetranie - primerane, ostatné je vykurovanie nebíčka a v rohoch za nábytkom je aj tak nedostatočné
- znižovanie vlhkosti - viacmenej obchod s odvlhčovačmi
- vlhké steny prenikaním vody z vonku,zdola,zhora - to je vážne a pomôže len odstránenie príčiny
- studený povrch stien - pravdepodobne najschodnejšia cesta realizovateľná niektorým z vnútorných druhov zateplenia.

Da sa suhlasit - az na posledny bod - tam je praveze najlepsie zateplenie zvonka - tym sa zvysi aj teplota na mure vnutri.
Zitulda
26.11.08,14:52
Da sa suhlasit - az na posledny bod - tam je praveze najlepsie zateplenie zvonka - tym sa zvysi aj teplota na mure vnutri.Jojkoz s Tebou súhlasím
Evula 0 - zateplenie z vnútra sa musí robiť na drevený rošt, s možnosťou vetrania pri podlahe a strope, (t.j. musí sa nechať pod stropom a pri podlahe medzera min.30mm. V žiadnom prípade sa nemá lepiť izolant priamo na stenu- určite by sa tvorila medzi stenou a izolantom pleseň a určite si vieš predstaviť, že čo to značí, okrem iného, no a potom tá vôňa v miestnosti páchnuciou potuchlinou, nie je príjemná. Okrem toho počítaj: na stenu treba pripevniť zvislý drevený rošt, hrúbky akú by si chcel mať izoláciu (uvažujem s hr.50 mm a izoláciu nesmieš prilepiť na stenu, ale medzi rošt položiť (vtlačiť tj.asi o 2 cm širšie pásy ako je vnútorný rozpon medzi hranolmi. Na rošt nastreliť sádrokartón hr. 12 mm a ani ten nesmie byť po podlahu a strop. Čiže celková hrúbka od steny je 62 mm o to zmenšíš svetlosť miestnosti a v prípade rohových musíš to urobiť na dve vonkajšia steny. Ak chceš, pozri tému "Zateplenie z vnútra".
Llívia
27.11.08,04:48
proti vlhkosti treba vetrat stale, stale treba mat trocha otvorene okno

To si neviem predstaviť spanie v miestnosti s otvoreným oknom, keď bude vonku napr. -10.
Llívia
27.11.08,04:52
Vsetko zalezi na vlhkosti a povrchovej teplote ( u Vas tej obvodovej steny).
Kazdopadne ak je tesne pri tej stene nabytok - treba ho odtiahnut aspon na 10 cm a pripadne tam skusit fukat - zozaciatku mozte skusit klasicky ventilator - dlhodobo staci aj malicky vetracit ako su v pocitacoch.

... velke kusy nabytku sme dali na vnutorne steny - a odvtedy aj po vymene okien za tesne - nemame uz nastastie problem :)
.

Ďakujem za radu. Na obvodových stenách nie je žiadny nábytok. Tie skrine sú pri stene, ktorá susedí s vedľajšou miestnosťou.
Llívia
27.11.08,05:00
Ked sme nemali plastove okna vlhkosť nebola, no po osadení okien sa mi na oknách a v rohoch izby začalo rosiť a plesnivieť....

Presne takto to bolo aj u nás. Kým sme mali staré drevené okná, problém s plesňou nebol. Potom sme však vymenili okná za plastové a pleseň sa objavila. Navyše teraz keď sused pod nami nekúri, tak je dosť ťažké vyhriať obvodové miestnosti na teplotu aspoň 20 stupňov. A vlhkosť sa zráža nielen na stenách, ale aj pod kobercom.
Llívia
27.11.08,05:10
Da sa suhlasit - az na posledny bod - tam je praveze najlepsie zateplenie zvonka - tym sa zvysi aj teplota na mure vnutri.

Žiaľ, u nás je problém v peniazoch. SVB nemá prostriedky na zaplatenie zateplenia - a pravdu povediac, ani väčsina nájomníkov nemá o to záujem, lebo u nich sa takýto problém nevyskytuje (majú postoj typu: strecha nie je moja, tak načo jej oprava a zateplenie, moje je len za mojími vchodovými dverami smerom dnu, tak načo nejaké upratovanie spoločných priestorov, umývanie sklá na vstupných dverách do budovy a pod.).
Asi je nereálna aj takéto riešeine:
- zvlolať schôdzu vlastníkov,
- dať návrh na zateplenie,
- vlastníci to zamietnu, čiže nás prehlasujú,
- obrátiť sa na súd ako prehlasovaný vlastník s tým, aby súd rozhodolo v náš prospech, t.j. pre zateplenie - ale asi by sme ťažko na súde preukázali, že nezateplené steny nám spôsobujú problémy.

Príp. ešte takéto riešenie: zatepliť steny len v takej výške, ako je byt.
gil
28.11.08,10:44
Jedine zateplit, nesušiť prádlo v byte na radiátoroch, použivať digestor, alebo si zadovážiť odsávačku vodných pár.
chandler
28.11.08,11:34
To si neviem predstaviť spanie v miestnosti s otvoreným oknom, keď bude vonku napr. -10.

je to zdrave :) a nie otvorene, staci len aby tam bola mala skara aby sa mohla vlhkost vyrovnat.
jkmk
28.11.08,11:41
z vlastnej skúsenosti pomôžu len stavebná úprava
Llívia
30.11.08,13:52
je to zdrave :) a nie otvorene, staci len aby tam bola mala skara aby sa mohla vlhkost vyrovnat.

Pri taktomto spôsobe sa možno vyvetrá teplo, ale vlhkosť určite nie. Mám zmerané, že pri vetraní 5 - 10 min. klesne vlhkosť zo 70 % na 55 %, ale dosť rýchlo sa vráti späť na 70 %.
Llívia
30.11.08,14:00
1. Existujú aj termoizolačné nátery, ktoré sa používajú na vnútorné steny. Máte s tým niekto skúsenosti, príp. aký je váš názor na ich použitie?

2. Keďže pleseň vzniká v dôsledku vlhkosti a vlhkosť vzniká asi kvôli tomu, že nie sú zaizolované steny = vo vnúti je teplo, steny sú studené, nepomohlo by aspoň trochu kúriť na nižšiu teplotu?
evula0
01.12.08,08:47
Doplňujem:
Po výmene okien vznikajú plesne, lebo sme zamedzili "prirodzenému" vetraniu netesnými oknami.Je potrebná kombinácia so zateplením stien.
Samozrejme, že vonkajšie zateplenie je to správne a môže byť kombinované s vnútornou úpravou na "teplý" povrch steny. Ak ale v dome jednoducho toto neviete presadiť a máte plesne, musíte to riešiť individuálne a to je pravdepodobne jediná možnosť vnútorného zateplenia.
S tým odvetrávaním vnútorného zateplenia by som neriskoval, lebo práve to je dobré miesto na vlhkosť a plesne.Vnútorné zateplenie má byť urobené tak, aby nemal teplý vzduch prístup na studený povrch steny. Preto je možné zatepliť normálnym systémom polystyrén uzavretý mriežkou a nejakou omietkou s presahmi na styku zateplenej steny a nezateplených susedných priečok a stropu. Alebo obklad na latách s vloženóu izoláciou a parzábranou. Je lepšie ubrať z priestoru 4-7 cm ako chovať plesne. Prejaví sa samozrejme aj efekt nižšej spotreby na kúrenie a zmizne "sálanie studených stien", čo tiež umožňuje znížiť teplotu v miestnosti o 1-2 stupne.
Všeobecne bez iných opatrení znižovanie teploty v miestnosti prispeje skôr k zvýšeniu tvorby plesní, lebo teplotu neznížite tak, aby sa na studenom nekondenzovala voda a zároveň znižujete teplotu povrchu.
chandler
01.12.08,10:46
Pri taktomto spôsobe sa možno vyvetrá teplo, ale vlhkosť určite nie. Mám zmerané, že pri vetraní 5 - 10 min. klesne vlhkosť zo 70 % na 55 %, ale dosť rýchlo sa vráti späť na 70 %.

ved prave preto treba vetrat stale :)
lebo hned ako zatvoris okno sa vlhkost vrati spat.

spravne sa ma vetrat naozaj kratko a intenzivne .... ale na odstranenie vlhkosti sa ma vetrat "nepravne" :)
chandler
01.12.08,10:48
1. Existujú aj termoizolačné nátery, ktoré sa používajú na vnútorné steny. Máte s tým niekto skúsenosti, príp. aký je váš názor na ich použitie?

2. Keďže pleseň vzniká v dôsledku vlhkosti a vlhkosť vzniká asi kvôli tomu, že nie sú zaizolované steny = vo vnúti je teplo, steny sú studené, nepomohlo by aspoň trochu kúriť na nižšiu teplotu?

1. nefunguje
2. kurit treba co najviac (teplota musi byt vyska) - ale pritom vetrat (aby bola vlhkost co najnizsia) plesen vznika tam kde sa zraza voda, a voda sa zraza na stene vtedy ak je povrch studeny a vlhkost vysoka
Llívia
01.12.08,19:07
[quote=chandler;883551]ved prave preto treba vetrat stale :)
lebo hned ako zatvoris okno sa vlhkost vrati spat.

spravne sa ma vetrat naozaj kratko a intenzivne .... ale na odstranenie vlhkosti sa ma vetrat "nepravne" :)[/quote

Omyl. Dnešné meranie: okno otvorené na mikroventiláciu 4 hod., pokles vlhkosti o 2 %, pokles teploty v miestnosti o 2 stupne = z môjhoô pohľadu nulový účinok, keďže potrebujeme zraziť tú vlhkosť asi tak o 20 %, a určite nepotrebujeme kúriť pánu bohu do okien (a to by sme mu do tých okien kúrili viac, keby sme okno otvorili na ventilačku alebo naplno).
Llívia
01.12.08,19:07
Ak máte skúsenosti s odvlhčovačmi, môžete sa o ne podeliť (značka, cena, výsledok atď.). Ďakujem.
mirpo
08.12.08,05:46
Od piatku máme doma odvlhčovač Desa. Nie je cez deň najtichší /v noci má tichý chod/, ale funguje nad moje očakávania.:--- Za prvých 24 hod. cca 4 litre vody a to bol v tej menej vlhkej miestnosti. Po víkende je doma cítiť, že sa vlhkosť znížila. Je tam teplejšie. Človek by neveril, kde sa tá voda stále berie:confused:
Inak toto bolo asi prvý raz, čo sme nemali ráno zarosené okná:)
PS: Ceresit je proti tomuto nič.
__________________
Človek by mal byť dnes múdrejší ako včera ;)
MartinkoK
08.12.08,06:11
Od piatku máme doma odvlhčovač Desa. Nie je cez deň najtichší /v noci má tichý chod/, ale funguje nad moje očakávania.:--- Za prvých 24 hod. cca 4 litre vody a to bol v tej menej vlhkej miestnosti. Po víkende je doma cítiť, že sa vlhkosť znížila. Je tam teplejšie. Človek by neveril, kde sa tá voda stále berie:confused:
Inak toto bolo asi prvý raz, čo sme nemali ráno zarosené okná:)
PS: Ceresit je proti tomuto nič.
__________________
Človek by mal byť dnes múdrejší ako včera ;)

Kde ste ho kúpili a aká bola cena? Ak môžem poprosiť. Nám by sa tiež veľmi zišiel.
mirpo
08.12.08,06:18
Kde ste ho kúpili a aká bola cena? Ak môžem poprosiť. Nám by sa tiež veľmi zišiel.
Pošlem SS, aby som nerobila reklamu;)
Martasch
08.12.08,06:43
Pošlem SS, aby som nerobila reklamu;)

Aj mne, prosím. ;)
robin78
08.12.08,06:51
Potom som sa docital o "mudrej hube" - da sa najst info na internete - a o pripravku na steny - a musim povedat ze to naozaj zabralo - ovela dlhodobejsie ako SAVO a pod.

Tiez som o tom nieco cital. Mozes prosim uviest vyrobcu pripravku, ktory si pouzival. Ak by sa malo jedna o reklamu, tak mi to prosim posli formou ss.
jojkoz
08.12.08,08:51
Tiez som o tom nieco cital. Mozes prosim uviest vyrobcu pripravku, ktory si pouzival. Ak by sa malo jedna o reklamu, tak mi to prosim posli formou ss.

Hod si do googla BIOREPEL.
sassi
08.12.08,09:31
Tiež máme vlhko v byte. Bývame v zateplenom paneláku, s platovými oknami. Byt je v prostriedku, to znamená, že z každej strany máme byt. Je to zvláštne, ale nik nemá problém so zarosenými oknami, len my. Teplota je u nás cca 23 st. Neviem či je to reálne, ale "odborník" obchoďák s oknami, sa vyjadril, že do nášho bytu prúdi vlhkosť "Medzipanelovými škárami" to znamená, že od susedou ide k nám a u nás sa zráža. Je pravda, že susedia väčšinou nekúria, alebo len minimálne. Vetráme niekoľkokrát denne nárazovo (otvoríš okno a vetráš až dovtedy, kým sa sklo neodrosí), niekedy je to aj 15 - min. Vyskúšali sme Ceresit, ale ten vôbec nepomáha. Odporúčate tu el. odvlhčovače, to je fajn, ale podľa môjho skromného názoru to problém nerieši. Myslím si, že treba hľadať odkiať sa tá vlhkosť berie. PROSÍM ak poznáte niekto odborníka, čo by vedel poradiť, dajte vedieť. :confused:
robin78
08.12.08,10:06
Hod si do googla BIOREPEL.
Dik.
Milan.Žiška
08.12.08,10:12
"SASSI" veľmi som sa pobavil tou teóriou "medzipanolevzch škárach", je v skutku zaujímavá. :D:D:D
Lepšie by bolo keby pán obchoďák povedal aký problém majú jeho sklá a aký problém je s indexom infiltrácie jeho okien. Sú jednoznačne dané podnieky pre hygienické krytériá.
Skús sa orientovať na prúdenie vzduch od radiatorov na povrch okien aby ich "sušil" a zameraj sa na potenciálne zdroje vlhkosti a obmedz ich výkon. V kuchyni pri varení sa to nedá ale ta predsa každá gazdiná použiva minimálne odsávanie digestorom alebo priame vetranie.
Spomínaný odvlhčovač je tiež riešenie, ale šandardné bytové jednitky skôr potrebujú zvlhčovať vzduch ako sušiť. Použitie odvlhčovača je možné v kúpeľniach,kuchyniach pri maľovaní bytu pri sušení prádla ...:):):)
sassi
08.12.08,10:30
"SASSI" veľmi som sa pobavil tou teóriou "medzipanolevzch škárach", je v skutku zaujímavá. :D:D:D
Lepšie by bolo keby pán obchoďák povedal aký problém majú jeho sklá a aký problém je s indexom infiltrácie jeho okien. Sú jednoznačne dané podnieky pre hygienické krytériá.
Skús sa orientovať na prúdenie vzduch od radiatorov na povrch okien aby ich "sušil" a zameraj sa na potenciálne zdroje vlhkosti a obmedz ich výkon. V kuchyni pri varení sa to nedá ale ta predsa každá gazdiná použiva minimálne odsávanie digestorom alebo priame vetranie.
Spomínaný odvlhčovač je tiež riešenie, ale šandardné bytové jednitky skôr potrebujú zvlhčovať vzduch ako sušiť. Použitie odvlhčovača je možné v kúpeľniach,kuchyniach pri maľovaní bytu pri sušení prádla ...:):):)


Tento problém máme už naozaj dlho. Riešime všetko čo sa dá: nové jadro s el. ventilátorom, nový digestor (všetko sa používa), žalúzie na oknách otvárame aby na ne prúdil vzduch (keď boli sklopené, rosili sa viac), dali sme odkontroľovať (nebola to revízia) centálne vetracie šachty v bytovke, kúrime vo všetkých izbách, vetráme, na radiatoroch prádlo nesušíme.... a sme z toho na nervy. Nič nepomáha, žiadne zlepšenie. To si máme fakt kúpiť do každej miestnosti el. odvlhčovač za cca 7.000,-. A potom načo sú nám nové okná, zateplený panelák (splácame úver), kúrime viac ako ostatní (nemajú vlhko, nemusia toľko vetrať).... Naozaj hľadáme odborníka, čo nám skutočne vie dať na papieri kde je chyba. A potom to môžem riešiť na SVB... prípadne inde.

Ale tie MEDZIPANELOVÉ ŠKÁRY pobavili aj nás!!!!!
Llívia
08.12.08,18:26
Je pravda, že susedia väčšinou nekúria, alebo len minimálne... PROSÍM ak poznáte niekto odborníka, čo by vedel poradiť, dajte vedieť. :confused:

Asi ti veľmi neporadím, ale myslím si, že tá vlhkosť môže byť skutočne spôsobená tým, že susedia nekúria. U nás nekúri sused, čo býva pod nami, v dôsledku čoho sa zráža voda na podlahe (linoleum). Je "veľmi príjemné" mať mokrý koberec :mee:
jezevcik88
09.12.08,10:57
Ja pouzivam tiez Sinclair odvlhcovac. Vystup z neho je mierne teply vzduch, lenze aj to zerie daku elektriku, okolo 300 W. Teda teraz ked kurim drevom, tak netreba pouzivat odvlhcovac lebo to vysava vlhkost najlepsie. Naviac vetrat ako vetrat. Byvam pri lese a vonku je vlhkost stale okolo 80-100% snad nikdy menej,takze v takomto pripade vetranie...
jojkoz
09.12.08,11:41
Byvam pri lese a vonku je vlhkost stale okolo 80-100% snad nikdy menej,takze v takomto pripade vetranie...

Je jedno kde byvas - odporucal by som si nieco o tej vlhkosti nastudovat - hlavne to preco sa jej vravi RELATIVNA vlhkost vzduchu ;)

Ano vonku moze mat vzduch relativnu vlhkost kludne aj 90% a aj viac - ale to je pri nizkej teplote napr. 0 st. C - ked sa vsak ten vzduch vnutri ohreje tak bude mat tu relativnu vlhkost nizsiu (lebo cim je vzduch teplejsi tym dokaze pojat viacej vlhkosti) ...........
chandler
09.12.08,11:54
sassi:
a co presne sa vam rosi? skla na oknach, alebo parapet, ram okna? je to aj niekde inde? na stenach na zemi?
ak kurite na 23stupnov tak tam mate asi dost sucho - predpokladam, ze mate radioatory.
zatial jedine co ma napada, ze v sklach nie je ten argon ci co tam ma byt aby boli izolacne. (nie som odbornik na okna) ale ak v byte nie je vlhko a su pustene radiatory pod oknami tak jedina chyba asi moze byt v sklach - teda ze nie su izolacne.
sassi
10.12.08,04:23
sassi:
a co presne sa vam rosi? skla na oknach, alebo parapet, ram okna? je to aj niekde inde? na stenach na zemi?
ak kurite na 23stupnov tak tam mate asi dost sucho - predpokladam, ze mate radioatory.
zatial jedine co ma napada, ze v sklach nie je ten argon ci co tam ma byt aby boli izolacne. (nie som odbornik na okna) ale ak v byte nie je vlhko a su pustene radiatory pod oknami tak jedina chyba asi moze byt v sklach - teda ze nie su izolacne.

Rosia sa nám sklá, tiež okolo okien hlavne na pántoch, tadiaľ steká voda a rohy stien okolo parapety sú mokré. Kúrime radiatormi. Neviem či tá vlhkosť je spôsobená oknami. V paneláku máme všetci rovnaké okná od jedného výrobcu. Menili nám ich naraz keď sme zateplovali. Na akých odborníkov sa mám teda obrátiť?
1/ Dodávateľ okien???
2/ Revízny technik na vetracie systémy???? :):-) Existuje taký???
3/ Nejaný stavebný inžinier????
4/ .......???????
jojkoz
10.12.08,06:36
Neviem či tá vlhkosť je spôsobená oknami.

Ako mozu okna sposobovat vlhkost ?

Je len jeden jediny sposob - a to sice ze ju samozrejme nevytvaraju - ale zadrzuju - tym ze su tesne - ale presne o to pri oknach ide !

Jeden zakladny fakt - mate vlhkomer ? zatial som tu nikde nevidel ziadne cislo ;) - bez toho je uplne zbytocne nieco riesit.

Vlhkost musi z niecoho vznikat - a za to okna nemozu - tam treba hladat pricinu.

Ako tu zu bolo viackran spominane zdroje vlhkosti v domacnosti hlavne su - varenie, sprchovanie ..., susenie pradla, kvety a samozrejme samotni ludia dychanim - kolko ich zije v akom objeme vzduchu ? ......
sassi
10.12.08,06:58
Riešime všetko čo sa dá: nové jadro s el. ventilátorom, nový digestor (všetko sa používa), žalúzie na oknách otvárame aby na ne prúdil vzduch (keď boli sklopené, rosili sa viac), dali sme odkontroľovať (nebola to revízia) centálne vetracie šachty v bytovke, kúrime vo všetkých izbách, vetráme, na radiatoroch prádlo nesušíme.... a sme z toho na nervy. Nič nepomáha, žiadne zlepšenie. To si máme fakt kúpiť do každej miestnosti el. odvlhčovač za cca 7.000,-. A potom načo sú nám nové okná, zateplený panelák (splácame úver), kúrime viac ako ostatní (nemajú vlhko, nemusia toľko vetrať).... Naozaj hľadáme odborníka, čo nám skutočne vie dať na papieri kde je chyba. A potom to môžem riešiť na SVB... prípadne inde.



Ako mozu okna sposobovat vlhkost ?

Je len jeden jediny sposob - a to sice ze ju samozrejme nevytvaraju - ale zadrzuju - tym ze su tesne - ale presne o to pri oknach ide !

Jeden zakladny fakt - mate vlhkomer ? zatial som tu nikde nevidel ziadne cislo ;) - bez toho je uplne zbytocne nieco riesit.

Vlhkost musi z niecoho vznikat - a za to okna nemozu - tam treba hladat pricinu.

Ako tu zu bolo viackran spominane zdroje vlhkosti v domacnosti hlavne su - varenie, sprchovanie ..., susenie pradla, kvety a samozrejme samotni ludia dychanim - kolko ich zije v akom objeme vzduchu ? ......



Je nám jasné, že plast. okná vlhkosť nespôsobujú. Vlastný vlhkomer nemáme, ale pri poslednom meraní (robil ho "okenný" obchoďák ) bola vlhkosť od 65 % až do 78%. Najviac bolo v kuchyni (normálka). Skús si prečítať všetky moje príspevky a zistíš, že sa snažíme hľadať príčinu a zamedziť vzniku nadmernej vlhkosti. Žiaľ od SVB sme sa pomoci nedočkali. Jediné čo pre nás urobili, bola kontrola tých vetracích šachiet (bez revízií). Dávajú od toho diplomaticky ruky preč. Preto hľadám pomoc tu na Porade.

"Viac hláv, viac kapusty!"
jojkoz
10.12.08,07:55
V prvom rade by som kupil ten vlhkomer - da sa zohnat od 200,-sk ;)

Nasledne zmeral v miestnostiach vlhkost - kde je najviac .... - a reakciu vlhkosti v tychto miestnostiach po vyvetrani ...
sassi
10.12.08,08:03
OK - vieš poradiť kde sa dá kúpiť???:rolleyes:
jezevcik88
10.12.08,09:26
Aj v NAY, mali za 150 korun mechanicky. Ja som taky kupil.
Jozkoz: ano relativnu vlhkost chapem, ja mam problem s vlkostou prave v lete, ked sa nekuri. Prizemie je ciastocne v zemi kde nie je odizolovane, a teplota je tam vzdy nizsia ako vonku v lete, ked tam polozis tricko za par hodin ho mas vlhke.Takze jedine odvlhcit a radsej nevetrat :-D
sassi
10.12.08,09:30
[quote=jezevcik88;891724]Aj v NAY, mali za 150 korun mechanicky.



;) Zatiaľ pekne ďakujem, kúpim, pozapisujem a priebežne budem informovať!
chandler
11.12.08,07:40
[quote=jezevcik88;891724]Aj v NAY, mali za 150 korun mechanicky.



;) Zatiaľ pekne ďakujem, kúpim, pozapisujem a priebežne budem informovať!

ten vlhomer urcite kup a nejaky cas ho sleduj, potom sa obrat na stavebneho inziniera - sudneho znalca v odbore poruchy stavieb.
tie zaluzie by som dal prec uplne, velmi vadia aj ked su otvorene.
a ak by si nahodou vedela o niekom kto ma termokameru tak nech sa na ten dom pozre a bolo by vidiet ci cez vase okno unika viac tepla ako cez ostatne.
Llívia
02.01.09,20:45
Najskôr sme pleseň zlikvidovali Savom a potom sme kúpili elektrický odvlhčovač zn. Dessa. Tak teraz čakám, kedy sa pleseň znovu objaví (tajne dúfame, že už nikdy :-)
Ferdosondo
04.01.09,07:13
Sassi, rozhodne vetraj ! Ver mi viem o čom hovorím. Ten vlhkomer Ti ukáže, že robíš dobre. Len nie je vetranie a vetranie. Pootvorené okno je nevhodné. Treba vetrať tak, že otvoríš na byte všetky okná naraz dokorán na cca. 3 minúty a toto zopakuješ niekoľko krát za deň. Ak už ani toto nepomôže, tak Ti nepomôže žiadna zázračná vodička na stenu, iba problém oddiali. Vtedy je treba hľadať zdroj vysokej vlhkosti.
sassi
05.01.09,11:01
Sassi, rozhodne vetraj ! Ver mi viem o čom hovorím. Ten vlhkomer Ti ukáže, že robíš dobre. Len nie je vetranie a vetranie. Pootvorené okno je nevhodné. Treba vetrať tak, že otvoríš na byte všetky okná naraz dokorán na cca. 3 minúty a toto zopakuješ niekoľko krát za deň. Ak už ani toto nepomôže, tak Ti nepomôže žiadna zázračná vodička na stenu, iba problém oddiali. Vtedy je treba hľadať zdroj vysokej vlhkosti.

Dík za radu, ale ver, že vetráme intenzívne (nie vetračkou) niekoľkokrát denne a vlhko je stále. Snažíme sa zistiť zdroj vlhkosti, ale márne. Preto stále hľadáme odborníka alebo firmu alebo hocikoho kto by nám vedel poradiť. :cool:
Llívia
06.01.09,16:14
Trochu mimotemy
V nedeľu v Receptári na TV Prima bola reportáž aj o plesniach v byte. A podľa tejto reportáže Savo pleseň neodstráni, iba odfarbí. Čiže steny sú pekne čisté, ale pleseň je na nich stále. Tak by ma zaujímalo, či existuje nejaký iný overený prostriedok alebo spôsob odstránenia plesní, okrem obúchania omietky až na tehlu.
wagner
06.01.09,16:16
Iný spôsob asi neexistuje. Keď nechceš aby sa tvorila znovu, obúchať omietku a odstrániť príčinu tvorenia plesne. Teda zabrániť tvorbe vlhkosti v takej miere, aby sa plieseň mohla vytvoriť.
Manual
06.01.09,19:06
Trochu mimotemy
V nedeľu v Receptári na TV Prima bola reportáž aj o plesniach v byte. A podľa tejto reportáže Savo pleseň neodstráni, iba odfarbí. Čiže steny sú pekne čisté, ale pleseň je na nich stále. Tak by ma zaujímalo, či existuje nejaký iný overený prostriedok alebo spôsob odstránenia plesní, okrem obúchania omietky až na tehlu.
Nesúhlasím s týmto tvrdením, savo ničí baktérie, ktoré spôsobujú pleseň. Preto sa steny na určitý časť vyčistia. Samozrejme ak je tam stále vlhkosť, tak sa plesne po určitom čase obnovia, pretože savo nemá schopnosť pôsobiť "do nekonečna".
Preto v prvom rade treba odstrániť vlhkosť.
Llívia
08.01.09,19:27
Nesúhlasím s týmto tvrdením, savo ničí baktérie, ktoré spôsobujú pleseň. Preto sa steny na určitý časť vyčistia. Samozrejme ak je tam stále vlhkosť, tak sa plesne po určitom čase obnovia, pretože savo nemá schopnosť pôsobiť "do nekonečna".
Preto v prvom rade treba odstrániť vlhkosť.

Tak ich odstránilo na mesiac. V tej reportáži ukazovali odber vzorky plesne, ktorú treba poslať na rozbor (robia to mikrobiologické laboratória) a podľa toho, aký je to druh, treba použiť prostriedok na jej odstránenie.
james bond
28.01.09,15:30
aj mne prosim cena,znacka;)
Llívia
28.02.09,22:26
Tentokrát mi Savo odstránilo pleseň na 3 týždne. Teraz skúsim stenu natrieť Krovsanom alebo Algicidom. Algicid pomohol s plesňami jednej známej, tak tajne dúfam, že pomôže aj mne.
Akého odborníka by som mala zavolať na posúdenie, prečo je u nás stále tak vlhko? Skúsila som vyhľadať súdnych znalcov, ale vzdala som to po prvých 5 položkách, lebo tam stále boli len nejakí zaoberajúci sa nehnuteľnosťami.
kukurička
28.02.09,23:28
Tentokrát mi Savo odstránilo pleseň na 3 týždne. Teraz skúsim stenu natrieť Krovsanom alebo Algicidom. Algicid pomohol s plesňami jednej známej, tak tajne dúfam, že pomôže aj mne.
Akého odborníka by som mala zavolať na posúdenie, prečo je u nás stále tak vlhko? Skúsila som vyhľadať súdnych znalcov, ale vzdala som to po prvých 5 položkách, lebo tam stále boli len nejakí zaoberajúci sa nehnuteľnosťami.

skús niečo použiť z tohto článku:
http://bratislava.sme.sk/c/2346211/Plesnovy-zamat-na-stenach-sposobuje-aj-astmu.html
tibik666
26.10.09,10:22
ja som skusil ceresit mam dve pochopitelne na vecsiu plochu ako je 20m2 a vysledok po mesiaci nic.je to tehlovy byt v strede bytovky.zlezaradil
anjaja
26.10.09,10:42
Máme ten istý problém a ceresit nepomohol...možno trošku.:mee: a musím povedať ,že sa to neupravilo ani po zateplení bytovky kompletne.Ja čo som sa informovala tak jednoznačne je príčinou zle urobená strecha.Tiež sme na poslednom poschodí pod rovnou stercha.Podľa jedného projektanta,by najlepším riešením bola sedlová stercha...ale na to presvedčiť všetkých nájomnikou,keď ostatný pod vami nemajú ten problém je bohužiaľ tžké.
dodo g
26.10.09,12:01
Podľa mňa je pleseň kvôli tomu že nad vami už nie je vykurovaná miestnosť.Čiže by stačilo normálne zatepliť strechu polystyrénom a máte pokoj...
Llívia
08.11.09,13:20
Podľa mňa je pleseň kvôli tomu že nad vami už nie je vykurovaná miestnosť.Čiže by stačilo normálne zatepliť strechu polystyrénom a máte pokoj...

Minulý rok v lete sa spravila zateplená strecha a pleseň sa objavila znova. Nebýva len hore pri strope, ale aj pri podlahe, strecha s tým asi nemala nič spoločné. Ani vlhkosť v byte sa po zateplení neznížila. Problém je nevykurovaný byt pod nami a to, že 2 rohové miestnosti smerujú na sever. Pleseň je aj na stene medzi kuchyňou a spoločnou chodbou. Rozmýšľala som nad zateplením podlahy termobetónom a na steny dať Q-therm.

Steny v 2 izbách sme natreli Algicidom, tak uvidíme, či to pomôže proti plesniam. A používamei odvlhčovač vzduchu.
jojkoz
08.11.09,20:46
Minulý rok v lete sa spravila zateplená strecha a pleseň sa objavila znova. Nebýva len hore pri strope, ale aj pri podlahe, strecha s tým asi nemala nič spoločné. Ani vlhkosť v byte sa po zateplení neznížila.


A preco by sa mala ? Co ma spolocne zateplenie a vlhkost ?
Vlhkost sa odvetra ! - najlepsie prudko narazovo prievan

(Zateplenie vam len o cosi zvysi povrchovu teplotu zateplenej steny a tym posunie hranicu vlhkosti pri ktorej vznikne kondenz)



Rozmýšľala som nad zateplením podlahy termobetónom a na steny dať Q-therm.

Steny v 2 izbách sme natreli Algicidom, tak uvidíme, či to pomôže proti plesniam. A používamei odvlhčovač vzduchu.

Aky odvlhcovac ? elektricky ? aku mate vlhkost ? merate ju vobec ?

Prva absolutne prva a najzakladnejsia vec je kupit si vlhkomer (stoji par korun ) a ten vam hned povie ci je problem v tom - a vlhkost treba odvetrat ( pripadne obmedzit jej tvorbu - akvaria, kvety, susenie pradla ... .. .. )
Llívia
08.11.09,21:20
V predchádzajúcich príspevkoch som písala, ako klesá vlhkosť pri vetraní = mám vlhkomer, inak by som to neodmerala. Tiež som písala, že vetráme (doplním, že pravidelne, s dokorán otvorenými oknami a minimálne 5 min., ale aj keď pri vetraní klesne vlhkosť na 50 %, veľmi rýchlo sa vráti späť na hodnotu cez 65 %) a máme elektrický odvlhčovač zn. Dessa (môj príspevok č. 80). Dnes pri jeho 2-hodinovej prevádzke klesla vlhkosť v obývačke zo 66 % na 55%, ale teraz po 1,5 hod. je vlhkosť už na 61 %. V izbe nie sú kvety, ani sa nesuší prádlo a je v nej jeden človek.
imeon
01.12.09,16:52
Mne pri podobnom probléme s vlhkosťou pomohla termovízia za 50€ -
Llívia
08.01.10,21:06
Mne pri podobnom probléme s vlhkosťou pomohla termovízia za 50€ -

Ako konkrétne ti pomohla? (Inak, tá cena je super. Informovala som sa u jednej firmy tu z okolia a termovízia na našu bytovku by stála cca 400 EUR.)
Heni
08.01.10,21:26
Ako konkrétne ti pomohla? (Inak, tá cena je super. Informovala som sa u jednej firmy tu z okolia a termovízia na našu bytovku by stála cca 400 EUR.)
mimotemy aj my sme mali termovíziu bytovky za cca 100 eur ;)
Llívia
20.03.10,01:36
Trochu mimotemyZ nášho bývalého bytového družstva mame ako bývalej domovej dôverníčke ešte stále chodia info listy. V tomto poslednom písali o plesniach, napr. že v byte by mala byť zabezpečená cirkulácia vzduchu, teda nezatvárať dvere na izbách, lebo vzduch plesne vysušuje. Kvôli vysušovaniu je dobré aj pri vetraní spraviť prievan. Bolo tam toho viac, skúsim to nájsť a pridať nejaké ich rady.
vikko
20.03.10,16:08
Môžete skúsiť použit elektrický odvlhčovač stoja okolo 160€ kdekoľvek kúpite nay elektrodom tesco a tak podobne na internete je toho mraky.
Neviem aký efekt môže mať ceresit ale určite elektrický odvlhčovač dokáže priestor odvlhčiť rýchlejšie, neviem posúdiť či lacnejšie.
Bežne za 24 hodín dokáže odvlhčovač odstrániť 8l vody neviem koľko dokáže ceresit.
Ale určite po vysušení by som sledoval kde sa vlhkosť objavuje najskôr a potom by som sa poradil s odborníkom na odstránení príčiny lebo problémy hromadenia môžu byť rôzne.
Llívia
21.03.10,14:35
Môžete skúsiť použit elektrický odvlhčovač stoja okolo 160€ kdekoľvek kúpite nay elektrodom tesco a tak podobne na internete je toho mraky.
Neviem aký efekt môže mať ceresit ale určite elektrický odvlhčovač dokáže priestor odvlhčiť rýchlejšie, neviem posúdiť či lacnejšie.
Bežne za 24 hodín dokáže odvlhčovač odstrániť 8l vody neviem koľko dokáže ceresit.
Ale určite po vysušení by som sledoval kde sa vlhkosť objavuje najskôr a potom by som sa poradil s odborníkom na odstránení príčiny lebo problémy hromadenia môžu byť rôzne.

Kto je ten odborník? Nad tým som už uvažovala, ale vôbec neviem, koho by som mala hľadať. Skúšala som cez súdnych znalcov, ale všetko, čo som vygúglila, boli len tí, čo sa zaoberali statikou a pri 15. strane ma to prestalo baviť.
jojkoz
21.03.10,17:23
Trochu mimotemyZ nášho bývalého bytového družstva mame ako bývalej domovej dôverníčke ešte stále chodia info listy. V tomto poslednom písali o plesniach, napr. že v byte by mala byť zabezpečená cirkulácia vzduchu, teda nezatvárať dvere na izbách, lebo vzduch plesne vysušuje. Kvôli vysušovaniu je dobré aj pri vetraní spraviť prievan. Bolo tam toho viac, skúsim to nájsť a pridať nejaké ich rady.

Plesne sa nevysusuju - vysusuje sa vlhkost - ktora sposobuje pri urcitej povrchovej teplote kondenz ( vodu ) a to je poda pre plesne.

Otvorene dvere maju iba ten ucinok ze nahromadena vlhkost s jednej miestnosti sa rozptyli aj do ostatnych - zase plati stare zname vetrat !

A najlespie vetrat narazovo ( prievanom ) - lebo vtedy sa za malu chvilu vymeni vzduch a neochladnu steny nabytok ...

Kazdopadne ja ako vzdy v prvom rade radim - Treba kupit VLHKOMER (hocijaky lacny) .. a podla neho clovek hned vie na com je.
Llívia
22.03.10,19:48
...Kazdopadne ja ako vzdy v prvom rade radim - Treba kupit VLHKOMER (hocijaky lacny) .. a podla neho clovek hned vie na com je.
Ale vlhkomer ti nepovie, prečo a z čoho máš vlhkosť v byte.
(Ako som písala v niekoľkých predchádzajúcich príspevkoch - máme aj odvlhčovač, aj vlhkomer, a veľkú radosť, že sa oteplilo, lebo to znamená, že zase budeme mať od plesní do zimy pokoj.) A s tým, že sa plesne nevysušujú, by som si taká istá nebola.
Biba6
22.03.10,20:55
Takí istý problém máme v našom byte s plesňou. Podotkýnam, že vetráme stále. Kúpila som Ceresit do 2 miestností, vlhkosť ustúpila, ale nezmizla. Stále sa robia mokré steny - teda v zime. Začalo sa to keď sme vymenili staré okná za plastové okná. Čiže nie je to úplne riešenie Ceresit, ale niečo pomôže.
sfinks
31.03.10,00:49
Ceresit Stop vlhkosti - pre dobry pocit si mozes kupit ... osobne odporucam kupit elektricky odstranovac vlhkosti, stoji sice kolem 4000 sk ale verte tomu ze sa vam to vrati rychlo pretoze pliesne su pliesne a tie vedia narobit vela starosti a oprava toho vas vynde viac ako ten pristroj ..
Llívia
31.03.10,14:33
Ten náš elektrický odvlhčovač stál 7.500 SKK (zn. Desa). Ale tiež nečakajte od neho zázraky v podobe zmiznutej plesne - vlhkosť dokáže znížiť aj o 20 % a viac, ale to musí bežať niekoľko hodín. Spať sa pri tom hluku určite nedá a tiež nenechávame prístroj bežať vtedy, keď nikto nie je doma. Navyše má tiež výkon na nejaké m3. Ale rozhodne je to lepšie riešenie ako Ceresit a pod. "materiály".
(V zime, keď už nebolo iné riešenie než sušiť prádlo vo vnútri, tak sme dali k nemu odvlhčovač a prádlo sa rýchlejšie uschlo a vlhkosť v miestnosti bola okolo 50 %).
sfinks
31.03.10,15:05
vlhkosť v miestnosti bola okolo 50 %).
To je ideal predsa .... od tych 40-50% pri tych 21 stupnov ... takze to ste mali uplne v pohode ... alebo este odporucam si pozicat toto elktricke zaraidenie ... nechat to bezat neikolko hodin ci dni ... funguje to na tako mprincipe ze cirkuluje vzduch v miestnosti a odsava vlhkost ... je tam ptoom taka nadobka ktora sa vylieva je ich viac druhoyuu niektore vedia pohltit denne aj 20 litrov niektore 10 ... atd ... :) napr takyto ...http://www.mechanik.sk/index.php?page_id=produkt&id=466
Llívia
31.03.10,18:40
To je ideal predsa .... od tych 40-50% pri tych 21 stupnov ... takze to ste mali uplne v pohode ... alebo este odporucam si pozicat toto elktricke zaraidenie ... nechat to bezat neikolko hodin ci dni ... funguje to na tako mprincipe ze cirkuluje vzduch v miestnosti a odsava vlhkost ... je tam ptoom taka nadobka ktora sa vylieva je ich viac druhoyuu niektore vedia pohltit denne aj 20 litrov niektore 10 ... atd ... :) napr takyto ...http://www.mechanik.sk/index.php?page_id=produkt&id=466

Áno, vlhkosť pri "bežiacom" stroji bola OK, lenže problém je v tom, že keď sa vypne, vlhkosť sa po nejakej dobe zvýši aj o tých 20 %. A konkrétne tento prístroj je lepšie používať len v jednej miestnosti, t.j. nemať otvorené všetky izby, aby odsával vlhkosť z celého bytu (rozloha cca 80 m2), lebo vtedy nemá takú účinnosť - vlhkosť neklesá tak výrazne.
sfinks
31.03.10,21:46
Áno, vlhkosť pri "bežiacom" stroji bola OK, lenže problém je v tom, že keď sa vypne, vlhkosť sa po nejakej dobe zvýši aj o tých 20 %. A konkrétne tento prístroj je lepšie používať len v jednej miestnosti, t.j. nemať otvorené všetky izby, aby odsával vlhkosť z celého bytu (rozloha cca 80 m2), lebo vtedy nemá takú účinnosť - vlhkosť neklesá tak výrazne.
Nejak sa mi to nezda .. ked je schopny pristroj za hodinu precirkulovat 150m3 preco by to nemal obyt dostatocne .. ale zas neam mosobne ksusenosti .. len sa mi to nejak nevidi ... logicky ...
Llívia
01.04.10,16:16
Konkrétne náš odvlhčovač zn. Desa má odvlhčovací výkon 10 l za deň. Z vlastného pozorovania viem, že je lepšie mať ho pustený v jednej izbe, lebo tak rýchlejšie klesne vlhkosť, než mať ho pustený pre celý byt.
sfinks
01.04.10,18:45
Konkrétne náš odvlhčovač zn. Desa má odvlhčovací výkon 10 l za deň. Z vlastného pozorovania viem, že je lepšie mať ho pustený v jednej izbe, lebo tak rýchlejšie klesne vlhkosť, než mať ho pustený pre celý byt.

No to je aj logicke ze klesne v tej jednej miestnosti rychlejsie .. kedze ciirkuluje len tu jednu miestnost :)
katalila
22.11.10,17:24
Hod si do googla BIOREPEL.
A kde sa dá kúpiť ten BIOREPEL? Na SK som sa nejako nedopátrala...
Paťo offroad 1971
22.11.10,19:00
Ceresit a odvlhčovače neriešia problem veci .Všetko su to len zberače vlhkosti.Treba sa pozreť na problem konštrukčneho riešenia stavby.Ploche strechy u nas a v europe podla europskych noriem su nevzdušne teda odvod vlhkosti z konštrukcie je skoro nulovy.Svetove normy zahrnaju materialy napríklad tekuty kaučuk s prísadami vtedy je plocha strecha vzdušna.A rôzne kryštalicke látky.Preto je problem na väčšine vrchnych bytoch.
Llívia
22.11.10,19:20
Ceresit a odvlhčovače neriešia problem veci .Všetko su to len zberače vlhkosti.Treba sa pozreť na problem konštrukčneho riešenia stavby.Ploche strechy u nas a v europe podla europskych noriem su nevzdušne teda odvod vlhkosti z konštrukcie je skoro nulovy.Svetove normy zahrnaju materialy napríklad tekuty kaučuk s prísadami vtedy je plocha strecha vzdušna.A rôzne kryštalicke látky.Preto je problem na väčšine vrchnych bytoch.
To nie je len problém striech. U nás splesnivela stena aj od podlahy.
Strecha (plochá) sa robila vlani, sú v nej komínky na odvod vlhkosti. To nestačí?
Paťo offroad 1971
22.11.10,19:39
To nie je len problém striech. U nás splesnivela stena aj od podlahy.
Strecha (plochá) sa robila vlani, sú v nej komínky na odvod vlhkosti. To nestačí?
Komínky su nutene prevetranie podla mna nedostačujuce,všetko to bude v konštrukcii ked to je aj pri podlahe vznika z obvodoveho plašťa tepelny most strop je pravdepodobne betonovy a murivo je z ineho materialu.
Llívia
22.11.10,19:42
Ten obvodový plášť cez 20 rokov nevadil (nerobil problémy). Plesnivieť začalo, až keď sa v byte pod nami prestalo kúriť, resp. sa ten byt začal len temperovať.
Paťo offroad 1971
22.11.10,19:47
Že by vzniklo 17stupnov nahoda ale može byť.
Paťo offroad 1971
22.11.10,20:02
Potrebujem aby si premerala teplotu pri podlahe a stene kde maš problem.
Llívia
22.11.10,20:08
Vykonám! (Ale až zajtra, musím nájsť vhodný teplomer.)
nika224
30.11.10,11:03
Tiež som akuráz zvažovala zakúpenie Ceresitu, ale po prečítaní príspevkov zisťujem, že to bude asi zbytočná investícia. Môj problém je tiež v nadmernej vlhkosti - zatiaľ neviem, akú presne máme vlhkosť v byte, ale už som z toho zúfalá. Akonáhle teraz klesli teploty, okamžite sa nám na oknách objavuje nakondenzovaná vlhosť. Okná sú mokré po celom obvode, nie len v spodnej časti okna. Spodná časť je orosená do výšky cca 15 cm pri dnešnej vonkajšej teplote -5 stupňov. Vetrám už ako besná... Nárazovo cca 10 min. v každej miestnosti, tak často, ako ma napadne. Každé ráno, len čo vstanem, môžem si byť istá, že idem v zimnom období okamžite utierať okná a parapety, nakoľko nakondenzovaná voda steká dole. Kúrime stále - nevypíname radiátory a teplota vzduchu sa pohybuje okolo 21,5-22,5 stupňa. Osobne si myslím, že je nadmerná vlhkosť spôsobená murovanou kúpelňou v strede bytu. Jediný únik vlhka z tejto kúpelne je riešený stále otvoreným okienkom smerom do kuchyne. Po kúpeli detí - intenzívne vyvetrám cez okno kuchyne. Ale takto riešená kúpelňa tu bola už od začiatku, ako sme sa nasťahovali. Pokiaľ sa len vymenili okná za plastové, tento problém nebol. Vznikol až následne po zateplení bytovky. Čo mi je však čudné, susedia sa na podobný problém nesťažujú. Máme rovnaké okná od tej istej firmy. Prádlo v byte nesuším, pri varení je vždy v kuchyni otvorené okno. Zvažujem teda kúpu odvlhčovača... Prosím, poradí mi niekto, v čom ešte hľadať príčinu nadmernej vlhkosti? Rada by som ju odstránila, ale kúpeľnu už asi inak neprerobím. A možno je chyba ešte niekde inde. Možno ešte môže pomôcť, že ide krajný byt - južná stena.
alltracboy
30.11.10,11:15
susedia pravdepodobne len poctivo utieraju a beru to ako je. Alebo viac kuria a vetraju. Sikovna rekuperacia by mohla pomoct nielen s vlhkostou, ale aj s vetranim.
nika224
30.11.10,12:16
Silne pochybujem, že viac kúria.:o Podľa vyhodnotení predchádzajúcich 3 rokov, čo si pamätám, tak patríme v paneláku k rodinám, čo kúria viac... Videla som tabuľky so spotrebou tepla podľa meračov za celé spoločenstvo a sme v prvej štvrtine ľudí, čo míňajú na teple najviac. Logické - máme malé dieťa, tak nebudem šetriť na nesprávnom mieste. Zo situácie som zúfalá hlavne kvôli tomu, že v tých krajných dvoch izbách sa nám začínajú objavovať plesne. V jednej izbe v rohu, ktorý je vlastne rohom bytovky a v druhej izbe je v rohu stupačka vykurovania, tak je tá pleseň presunutá - je nad oknom a balkónovými dverami.
Nemyslím si, že by susedia mali takýto problém a zatĺkali predo mnou, keď sa na to otvorene pýtam. Aj k susedom na prízemí, keď prídem na návštevu - nikdy nevidím na okne ani milimeter orosené okná, čo je u nás takmer po celý deň - závisí od vonkajšej teploty.
Paťo offroad 1971
30.11.10,18:41
Silne pochybujem, že viac kúria.:o Podľa vyhodnotení predchádzajúcich 3 rokov, čo si pamätám, tak patríme v paneláku k rodinám, čo kúria viac... Videla som tabuľky so spotrebou tepla podľa meračov za celé spoločenstvo a sme v prvej štvrtine ľudí, čo míňajú na teple najviac. Logické - máme malé dieťa, tak nebudem šetriť na nesprávnom mieste. Zo situácie som zúfalá hlavne kvôli tomu, že v tých krajných dvoch izbách sa nám začínajú objavovať plesne. V jednej izbe v rohu, ktorý je vlastne rohom bytovky a v druhej izbe je v rohu stupačka vykurovania, tak je tá pleseň presunutá - je nad oknom a balkónovými dverami.
Nemyslím si, že by susedia mali takýto problém a zatĺkali predo mnou, keď sa na to otvorene pýtam. Aj k susedom na prízemí, keď prídem na návštevu - nikdy nevidím na okne ani milimeter orosené okná, čo je u nás takmer po celý deň - závisí od vonkajšej teploty.
Ja zatepleny cely obvodovy plášť budovy?
nika224
01.12.10,06:41
Áno, celý. Polystyrénom, žiaľ neviem presne akej hrúbky.
TomasHC
01.12.10,07:05
Rosenie vznika pri vyssej vnutornej vlhkosti, tam kde je velky rozdiel teplot. Tzn. rosenie na skle je preto, lebo vonku je okolo nuly, vnutri 23 (cim viac, tym vacsi dovod na rosenie), este aj hlinikovy ramik skla je velmi dobry vodic tepla (v tomto pripade zimy z vonku) a preto na okrajoch okna vznika kondenzat.

Keby bolo v miestnosti 19C, tak sa to tolko rosit nebude ;)

Treba vetrat, narazovo.
Lotarka
01.12.10,07:55
My máme v byte v noci 20-21 stupňov a cez deň 21-22, podľa toho kde. Na sever máme dve (kuchyňa, izba) teraz už plastové okná, ktoré sa nám niekedy ráno rosia na spodku 2-3 cm. Minulý rok bolo len v izbe, v kuchymi sme menili koncom leta. Vtedy sme menali tento problém, nerosilo sa. Teraz veľmi záleží, čo sa večer deje v kuchyni a v kúpelni. Ostatné plastové okná na západ a juh sa nám nerosia a ešte jedno na juh máme drevené. Keď varím, používam digestor, no aj tak musím priotvoriť okno, lebo sa zarosí. Kúpeľňu vetráme tiež cez kuchyňu hneď po kúpaní. Terajšie rosenie nie je až také závažné, no obávam sa vzniku plesní v rohoch, ktoré stále kontrolujem. Vetráme nárazovo 2x denne. Prádlo nesušíme v byte. Činžiak je zatial nezateplený.

Podľa Vášho názoru sa naša situácia s vlhkosťou pri našom terajšom správaní (vetranie a vykurovanie) môže po zateplení zhoršiť alebo zlepšiť??
nika224
01.12.10,12:39
Máte asi úplne rovnakú situáciu ako my. Zateplením sa zhoršilo... Závisí veľa od toho, čím ten panelák zateplíte.;)
nika224
01.12.10,12:43
Rosenie vznika pri vyssej vnutornej vlhkosti, tam kde je velky rozdiel teplot. Tzn. rosenie na skle je preto, lebo vonku je okolo nuly, vnutri 23 (cim viac, tym vacsi dovod na rosenie), este aj hlinikovy ramik skla je velmi dobry vodic tepla (v tomto pripade zimy z vonku) a preto na okrajoch okna vznika kondenzat.

Keby bolo v miestnosti 19C, tak sa to tolko rosit nebude ;)

Treba vetrat, narazovo.
Tomáš, vetráme, vetráme. Nárazovo. Keď sa dá, tak na 10-15 min. urobím prievan. Vtedy pekne na oknách zbadám, že je vlhkosť vonku. Ale v noci sa to robiť nedá. Kúriť menej som skúšala.:o Ale keď som aj vypla radiátory, teplota mi klesla na 19 stupňov, aj tak to rosenie bolo možno len o 1 cm nižšie a to nie je riešenie chodiť v byte v svetroch...
mahony1
01.12.10,13:41
Pokiaľ sa len vymenili okná za plastové, tento problém nebol. Vznikol až následne po zateplení bytovky. .

Ahoj nika224. Pises, ze problem vzikol po vymene okien a zatepleni bytovky (polystyrenom...).

Vzhladom na to, ze vravis, ze susedia dany problem so zvysenym kondenzovanim vlhkosti neregistruju, vychadza mi to tak, ze ti susedia su asi pod vami a vy ste ten horny byt.

Byva nad vami este niekto? Ak ano, skuste si porovnat situaciu s nimi - predpokladam, ze to musia mat este horsie. Vychadza mi to tak, ze vlhkost zo spodnych bytov, ktora po zatepleni paro-nepriepustnym polystyrenom nedokaze uniknut cez obvodove steny, tak prechadza (tak ako teplo) do hornych bytov. Ak je vas byt posledny pod strechou, hromadi sa vlhkost u vas.

Zmena zateplenia u vas teda asi neprichadza do uvahy. Vychadza mi to potom:
a) bud na zmenu okien (na take, ktore budu vodne pary prepustat von),
b) kupu ucinneho odvlhcovaca, ktory u vas pojde non-stop celu zimu...
c) Neviem posudit, ci by nejaka nova izolacia podlahy v celom byte proti vlhkosti dokazala zabranit prieniku vlhkosti zo spodnych bytov a do akej miery by to bolo u vas zrealizovatelne. Tym by vsak (ak som uhadol pricinu) cierneho petra dostal byt pod vami.
d) montaz maleho krbu / krbovych kachli v byte - posobia ako ucinny vysavac vlhkosti z interieru (ale pochybujem, ze to je u vas realne, hoci by to bola romantika :-)

Vidim to asi na b). Bolo by vsak dobre, keby sa vyjadril nejaky odbornik...mozno bude mat lepsie riesenie.
Paťo offroad 1971
01.12.10,16:12
Zabezpečiť nútene vetranie to je napr.požiadať o zasah do obvodoveho plašťa budovy+ventilátor so spetnou klapkou a prevencia proti pliesnam ozdravujuce vyrobky s aktívnym striebrom+ kryštalizácia konštrukcie na miestach možného vzniku pliesní.
pivko
01.12.10,16:59
Áno, celý. Polystyrénom, žiaľ neviem presne akej hrúbky.
Ale asi fušerskou robotou a nekvalitnou fasádou. Ja bývam v novostavbe /blok/ zateplenej minerálnou vlnou a chvála bohu že mám všetky izby na juh /len kuchyňa na sever/ susedom oproti čo majú byt sever-východ rastú huby po stenách / a je to 7 ročná novostavba!/ vetrajú , kúria nič nepomáha. skrátka zle urobená fasáda.:mad:
kubiška
02.12.10,16:26
myslim Llívia, ze ceresit ti nepomoze, ak uz plesen mas, ceresit odstranuje vlhkost, ale zazrak neurobi. treba vela naplno vetrat a kurit. nie je na skodu oskrabat steny a nanovu ostierkovat a namalovat protiplesnovou farbou. najdolezitejsie je to, ze najdete pricinu plesne - to ze nemate zatepleny dom neznamena, ze prave preto vam byt plesnie...mozno je ta pricina inde....ale ceresit vam problem neodstrani :(
Llívia
02.12.10,20:51
Myslím, Kubiška, že keby si čítala celú tému, tak by si vedela, že o neúčinnosti Ceresitu som písala aj ja. ;) Aj to, že som od jeho kúpy odrádzala aj iných práve pre jeho neúčinnosť. ;)Aj to, že vetráme. ;) Aj to, že kúrime. ;) Aj to, že elektrický odvlhčovač máme - ten zabral najviac. ;) Aj to, že otázka bola zadaná pred 3 rokmi. ;)

Aj tak ti ďakujem za radu, lebo sa zase objavujú témy o plesniach v bytoch/domoch (a v tomto počasí sa, žiaľ, objavujú aj tie plesne :mad:), takže niekto z tvojej rady určite bude mať úžitok :) (ak si ju "vezme k srdcu").:)
Nandrolon
03.12.10,05:39
Llívia, chcem sa opýtať, či ten elektrický odvlhčovač "odstránil" u Teba už problém s vlhkosťou, alebo tie problémy ostali, akurát že sú menšieho charakteru...

Vieš aj napísať, koľko približne to zožerie elektrickej energie v praktickej prevádzke, teda nie predpísaný príkon kedy ide na plno, ale napr. o koľko sa zvýšila spotreba za mesiac a koľko hodinovú prevádzku to u Teba znamená?

Díky.
Matias.S
03.12.10,06:11
Llívia, chcem sa opýtať, či ten elektrický odvlhčovač "odstránil" u Teba už problém s vlhkosťou, alebo tie problémy ostali, akurát že sú menšieho charakteru...

Vieš aj napísať, koľko približne to zožerie elektrickej energie v praktickej prevádzke, teda nie predpísaný príkon kedy ide na plno, ale napr. o koľko sa zvýšila spotreba za mesiac a koľko hodinovú prevádzku to u Teba znamená?

Díky.

Pleseň potrebuje tri základné parametre:
- teplotu
- vlhkosť
- podmienky na rast

Podobný problém máme aj my v našom bytovom dome - 20 rokov starý
Riešenie nedostupné a neustále vyskytujúce - máme medzistrešný priestor dvojpanel - kde daná izolácia stratila svoju funkciu ... riešenie zatiaľ nedoriešené :mee:
Nandrolon
03.12.10,06:23
lenže ja som sa pýtal konkrétnu vec...
s plesňami bojujem už 10 rokov a mám ich ako-tak pod kontrolou v "určitej" miere...
takže viem čo plesne potrebujú, za ten čas by sa to naučil každý...

i tak počkám na odpoveď Llívie
Llívia
03.12.10,07:06
Llívia, chcem sa opýtať, či ten elektrický odvlhčovač "odstránil" u Teba už problém s vlhkosťou, alebo tie problémy ostali, akurát že sú menšieho charakteru...
Ak odstránením problému myslíš odstránenie vlhkosti - odvlhčovač zníži vlhkosť a dosť výrazne (napr. zo 70 % na 55 %), ale nezabráni jej vzniku. Príčiny vzniku sú iné (dýchanie, varenie, sušenie prádla, kvety, kúpeľňa...)
Ak odstránením problému myslíš, či zabránil vzniku plesní - to sa v prípade nášho bytu nedá posúdiť. Tu je problémom "ľudský faktor" - v tom zmysle, že keď niekto nie je schopný a ochotný vetrať a púšťať si v izbe pravidelne odvlhčovač, výsledky sa nedostavia.

Vieš aj napísať, koľko približne to zožerie elektrickej energie v praktickej prevádzke, teda nie predpísaný príkon kedy ide na plno, ale napr. o koľko sa zvýšila spotreba za mesiac a koľko hodinovú prevádzku to u Teba znamená?
To vôbec neviem. Spotrebu jedine tú, ktorú uvádza výrobca, by som ti mohla opísať z krabice, príp. z prístroja, ak tam je uvedená.
Zvýšenie spotreby - vôbec netuším, o koľko sa zvýšila, u nás spotrebu elektriky nesledujeme po mesiacoch, ale až pri doplatokch, príp. v lepšom prípade preplatkoch, vo vyúčtovaní.
Koľko hodín prevádzky - tiež ťažko povedať, záleží od toho, aká vysoká je počiatočná vlhkosť, na akú hodnotu ju chceš znížiť a na aký výkon prístroj zapneš (je tam asi 8-9? stupňov výkonu). A iné je to zase vtedy, keď najskôr vyvetráme, čím sa riadne zníži vlhkosť najmä v zime, a potom sa pustí odvlhčovač, aby sa vlhkosť nedostala znovu na pôvodnú vysokú hodnotu.
Díky. Nemáš za čo, asi som ti veľmi nepomohla. Určite je však odvlhčovač to najlepšie, čo sme doteraz použili na zníženie vlhkosti. U nás vyvetrať znamená znížiť vlhkosť len na chvíľu, na pol hodinu, hodinu, potom sa opäť šplhá na vysoké hodnoty. Odvlhčovač ju udrží na nižšej hodnote - (50 - 55 % - ale toto sa týka nášho bytu, lepšie povedané, niektorých izieb, kde je inak vlhkosť aj okolo tých 70 %.)

V jednej izbe (obvodový múr zo severnej (severovýchodnej) strany) je niekedy od začiatku roka spravený náter Q-Thermom. Sú tam nanesené 3 kýbliky po 5 l (to preto, že som sa pokúsila spraviť prvý náter sama a nepodarilo sa. Môj pokus ma stál 1 kýblik. Bez môjho pokusu by stačili iba 2 kýbliky.) Pred nanesením Q-Thermu som odstránila pleseň Savom, po nejakom čase som steny natrela protiplesňovým prípravkom Algicid a zase po nejakom čase som ich natrela penetračným náterom, ktorý je aj protiplesňový (A-Grund). Izba je obývaná 2 týždne, inak bola od začiatku roka prázdna. Využívali sme ju aj na sušenie prádla - ak bolo dobré počasie, tak sa sušilo pri otvorenom okne. Ak počasie bolo nanič, tak sa v izbe pustil pri sušení prádla odvlhčovač. Od začiatku roka až doteraz sa neobjavila žiadna pleseň. Teraz, keď je izba obývaná, sa drží vlhkosť do 55 %. Aspoň 3x denne riadne vyvetrám. Predtým, keď v izbe bývala sestra, tak mala plesnivé steny (obvodovú severnú (severovýchodnú) a južnú (juhovýchodnú) s oknami), a to aj od strechy,aj od spodného suseda (ten nekúri, resp. len temperuje a pod ním sú nevykurované pivnice), lenže zase ona menej vetrala a odvlhčovač sa v jej izbe používal, len ak ho tam niekto iný priniesol a pustil. Nezaručujem, že Q-Therm má nejaký podiel na znížení vlhkosti, ale faktom je, že tento rok sa v izbe ešte pleseň neobjavila, v izbe je aj teplo (radiátor mám pustený skoro stále na stupeň 3, na vyšší stupeň ho púšťam málokedy) a človek sa nemusí báť oprieť o obvodovú stenu, lebo je na dotyk teplejšia. Len akurát tento týždeň sa v rohu severnej steny a steny s oknami objavil mokrý fľak, ktorý mama vysušila fénom. (To bolo včera a do dnešného rána sa mokrý fľak zatiaľ neobjavil.)
Nandrolon
03.12.10,07:12
Zdravím.
Pomohlo mi to. Ak môžeš, opíš z krabice nejaké elektrické údaje o príkone a tak.
Ešte by som poprosil opísať presný názov a typové označenie stroja, niečo by som možno na webe výrobcu našiel.
Llívia
03.12.10,07:22
Opíšem ti to, ale až večer, keď budem doma.
Nandrolon
03.12.10,08:46
O.K. večer si to hneď od Teba prečítam... :-)))
Llívia
03.12.10,16:44
Nandrolon, toto je na odvlhčovači:
Typ: Desa DH 711
Napätie a frekvencia: 230 V - 50 Hz
Výkon a príkon: 250 W
Hlučnosť: 42 dB(A)
Paťo offroad 1971
03.12.10,18:38
Na miesta napadnute pliesnou odporučam použiť na ozdravenie muriva aktívne striebro a potom náter interierovym blokovačom vlhkosti.
Nandrolon
03.12.10,18:41
Llívia, ďakujem za ústretovosť, vzhľadom na komunikačné problémy, ktoré sme medzi sebou v minulosti mali to je O.K.,
díky, zajtra sa na to detailne pozriem...
Nandrolon
03.12.10,18:43
Na miesta napadnute pliesnou odporučam použiť na ozdravenie muriva aktívne striebro a potom náter interierovym blokovačom vlhkosti.

nehnevaj sa /nehnevajte sa/ aktívny striebrom som si pred dvoma rokmi do*ebal celú severnú vnútornú stenu, ďakujem, neprosím.

PS: aj v chladničke mám aktívne striebro a / na hovno.../.
Paťo offroad 1971
03.12.10,18:46
Ked je kupene v drogerii a nie je aktivovane a použite ako ma byť tak asi maš pravdu zaoberam sa odbornou chemiou.
Nandrolon
03.12.10,19:03
Aktívne striebro na papieri ako chemický vzorec vypadá ako perpetu-mobile ale v reále je to ojeb ávka, sorry...
Nandrolon
03.12.10,19:04
a offroad máme spoločné...
Llívia
04.12.10,13:56
Nandrolon, NZČ.:)
Paťo offroad 1971
04.12.10,16:13
Aktívne striebro aktivovane v spravnu chvílu a použite ako ma byť je prevencia,potom použitie kryštalickych látok a materialov ktore služia ako kapilárna izolácia ktorá sa formuje a vytvára nerozpustné kryštáli v kapilároch,tie su vždy aktivovane pri vzniku vlhkosti a vtedy je najväčšia možnosť vzniku pliesní ale ked vlhkosť konštrukcie je skoro minimálna napr.v lete kyštály nie su aktivovane je konštrukcia vzdušná a priedušna.
Nandrolon
04.12.10,16:31
neaktivuje sa to striebro náhodou v noci v tuneli, musí ho držať černoch a vonku spln mesiaca? :-)))))))))))))))
pripadá mi to ako niečo podobné...
aktívne striebro na stene mi spôsobilo to, že keď sa tam dala znovu pleseň, už boli fľaky po aplikácii tohto striebra a nešlo to už vybieliť ani savom...

- "aktívne striebro" znie to síce pekne, odborne a tajomne, ale u mňa doma- nikdy viac !
Paťo offroad 1971
04.12.10,17:26
Nema význam niečo písať.
TomasHC
05.12.10,08:32
mimotemy Do nedavna bola vsade kyselina hyaluronova, teraz je na rade aktivne striebro ;)
roman29
05.12.10,09:51
ved aktivne striebro si mozeme najnovsie striekat aj pod pazuchy vo forme deodorantu, ako som mal moznost vidiet v reklamach :D
tento svet je paradny, vyrobcovia vedia vymysliet zakazdym este nieco novsie, lepsie, ucinnejsie ....

btw. k vlhkosti - nam vlhol horny roh v krajnej izbe (tehlova bytovka, krajny byt na najvyssom poschodi). Pozrel som na povalu a naukladal do toho rohu polystyren (co som mal z kupy nejakeho elektra).
Vyzera to ze problem je vyrieseny, uz je vyschnuty ten roh. Okna sa rosia nadalej, ale tie je predsa najlahsie utriet a predsa na plaste/skle nehrozi plesen. Proste som ocividne vyriesil problem, ze ten roh uz ma o nieco vyssiu teplotu ako spodny ram okien, predtym tie teploty boli zrejme narovnako, teraz sa uz ale menej ochladzuje ... ty padom sa tam uz viac nezraza vlhkost.
Llívia
06.01.11,21:39
V jednej izbe (obvodový múr zo severnej (severovýchodnej) strany) je niekedy od začiatku roka spravený náter Q-Thermom. Sú tam nanesené 3 kýbliky po 5 l (to preto, že som sa pokúsila spraviť prvý náter sama a nepodarilo sa. Môj pokus ma stál 1 kýblik. Bez môjho pokusu by stačili iba 2 kýbliky.) Pred nanesením Q-Thermu som odstránila pleseň Savom, po nejakom čase som steny natrela protiplesňovým prípravkom Algicid a zase po nejakom čase som ich natrela penetračným náterom, ktorý je aj protiplesňový (A-Grund). Izba je obývaná 2 týždne, inak bola od začiatku roka prázdna. Využívali sme ju aj na sušenie prádla - ak bolo dobré počasie, tak sa sušilo pri otvorenom okne. Ak počasie bolo nanič, tak sa v izbe pustil pri sušení prádla odvlhčovač. Od začiatku roka až doteraz sa neobjavila žiadna pleseň. Teraz, keď je izba obývaná, sa drží vlhkosť do 55 %. Aspoň 3x denne riadne vyvetrám. Predtým, keď v izbe bývala sestra, tak mala plesnivé steny (obvodovú severnú (severovýchodnú) a južnú (juhovýchodnú) s oknami), a to aj od strechy,aj od spodného suseda (ten nekúri, resp. len temperuje a pod ním sú nevykurované pivnice), lenže zase ona menej vetrala a odvlhčovač sa v jej izbe používal, len ak ho tam niekto iný priniesol a pustil. Nezaručujem, že Q-Therm má nejaký podiel na znížení vlhkosti, ale faktom je, že tento rok sa v izbe ešte pleseň neobjavila, v izbe je aj teplo (radiátor mám pustený skoro stále na stupeň 3, na vyšší stupeň ho púšťam málokedy) a človek sa nemusí báť oprieť o obvodovú stenu, lebo je na dotyk teplejšia. Len akurát tento týždeň sa v rohu severnej steny a steny s oknami objavil mokrý fľak, ktorý mama vysušila fénom. (To bolo včera a do dnešného rána sa mokrý fľak zatiaľ neobjavil.)
Mokrý fľak v hornom rohu sa objavoval, keď bola vonku mínusová teplota (aspoň tak -5 C). Stačilo pustiť radiátor na stupeň č. 4 (a je takto pustený skoro stále, len málokedy ho dávam na stupeň 3, na menej ho vôbec nedávam) a mokrý fľak v hornom rohu zmizol. Odvtedy sa objavil asi tak 2x, ale to len v noci, kedy sa kúri na nižšiu teplotu (rozdiel medzi dňom a nocou je len 1,5 C) a teplota vonku bola pod -10 C.
Lenže tento týždeň som si všimla, že je mokrý roh pri podlahe a vo väčšom rozsahu, než bol mokrý kút na strope. Byt pod nami je neobývaný a pravdepodobne len temperovaný (nevieme to však naisto), pod ním sú nevykurované pivnice. Roky predtým bol ten byt určite len temperovaný (to povedal jeho vlastník mame a aj sa tam bola pozrieť). Od podlahy bola veľká zima, dokonca sa pod kobercom zrážala voda a tiež okolo obvodovej steny bolo často mokré linoleoum. Preto sme tento rok v 2 izbách, ktoré majú obvodové múry od severnej strany, urobili zateplenú podlahu. Pôvodné linolenum sa nechalo, naň sme dali "skleníkovú" fóliu, nato kamennú vlnu Rockwool Steprock 3 cm, nato OSB dosky 2,7 cm. Pod izoláciu sa mala dať hydroizolačná PE fólia, lenže tú som nikde nezohnala, resp. v stavebninách nevedeli, čo to je. Keď som im povedala o vyzrážanej vode pod kobercom, tak mi povedali, že aj keď použijem "skleníkovú" fóliu, tak voda sa bude šíriť po stene (nájde so inú cestu).
Teraz, ako je zateplená podlaha, tak v izbe, kde je obvodová stena natretá termoizolačným náterom (Q-Thermom), je mokrý roh od podlahy. Vlhkosť v izbe je max. 55 %, väčšinou sa drží na 50 % (napr. teraz je len 48 %). Vetrám tu aspoň 3x denne.
V druhej izbe, kde je zateplená podlaha, sú mokré 2 rohy od podlahy. Jeden roh je "vonkajší" (t.j. roh medzi 2 obvodovými stenami), druhý je však "vnútorný" (t.j. medzi obvodovou stenou a priečkou z kúpeľne). V tejto izbe sa objavila aj pleseň nielen v týchto rohoch, ale aj okolo podlahy. Pleseň v tejto izbe býva pravidelne (na jeseň a v zime, keď sa vonku ochladí), lenže vždy sa tvorí najskôr pri strope, dole neskôr, v menšom rozsahu alebo aj vôbec sa nevytvorí.
Dá sa nejako zistiť, či je problém s vlhnutím kútov od podlahy a plesnivením steny pri podlahe spôsobený tým, že sa chybne (?) zaizolovala podlaha, alebo je to spôsobené vlhkosťou v izbách, alebo je problém v niečom úplne inom (napr. ako písal niekto v inej téme, že steny "ťahajú" vodu)?
(Ešte k vlhkosti - čo som čítala, všade sa za optimálnu vlhkosť v bytoch považuje 40 - 50 %. U nás je to skoro stále tých cca 50 %, ale aj tak sa pri nej tvoria plesne. Kúrime na 22 C cez deň a 20,5 C v noci.)

Ešte otázka: vyriešilo by problém s vlhnutím a plesnivením stien od podlahy, keby sa okolo stien dalo kúrenie (nejaké rúry)?
monika k71
21.01.11,15:22
Vsetko zalezi na vlhkosti a povrchovej teplote ( u Vas tej obvodovej steny).

Myslim si ze dobry (elektricky odvlhcovac ) by Vam mohol pomoct. - Pokial kurite na normalnu teplotu - to jest 20 a viac - tak po znizeni vlhkosti na okolo 50 % - by pri beznych stenach ( neviem z coho su tie obvodove steny ) - nemalo vznikat prostredie na vznik plesni.

Kazdopadne ak je tesne pri tej stene nabytok - treba ho odtiahnut aspon na 10 cm a pripadne tam skusit fukat - zozaciatku mozte skusit klasicky ventilator - dlhodobo staci aj malicky vetracit ako su v pocitacoch.

Dalsi problem moze este byt- ak mury nie su izolovane a vlhkost ide zo zeme po nich nahor.

Inac ked sme sa nastahovali ( pred tromi rokmy) do naseho "noveho" - stareho domu :) tak cez prvu zimu sme mali tiez zaplesnene vonkajsie steny - hlavne teda rohy - to je logicke lebo tam je najchladnejsie.
Savo a pod su len take kratkodobe riesenia.
Potom som sa docital o "mudrej hube" - da sa najst info na internete - a o pripravku na steny - a musim povedat ze to naozaj zabralo - ovela dlhodobejsie ako SAVO a pod.
Kazdopadne - to je len riesenie dosledku a ako sa stale pise treba riesit hlavne pricinu. - Preto som o tom studoval dalej a ako prve som kupil vlhkomer a zistil ze mavame vlhkost aj nad 70% - so starymi kastlovymi oknami !
Preto sme zacali sledovat vlhkost - zacali viacej vetrat - velke kusy nabytku sme dali na vnutorne steny - a odvtedy aj po vymene okien za tesne - nemame uz nastastie problem :)

Steny sice su stale napustene "mudrou hubou" - ale verim ze z vacsej casti je problem vyrieseny odvetranim vlhkosti.

Kde zoženiem múdru hubu na steny?
alltracboy
21.01.11,16:01
Mokrý fľak v hornom rohu sa objavoval, keď bola vonku mínusová teplota (aspoň tak -5 C). Stačilo pustiť radiátor na stupeň č. 4 (a je takto pustený skoro stále, len málokedy ho dávam na stupeň 3, na menej ho vôbec nedávam) a mokrý fľak v hornom rohu zmizol. Odvtedy sa objavil asi tak 2x, ale to len v noci, kedy sa kúri na nižšiu teplotu (rozdiel medzi dňom a nocou je len 1,5 C) a teplota vonku bola pod -10 C.
Lenže tento týždeň som si všimla, že je mokrý roh pri podlahe a vo väčšom rozsahu, než bol mokrý kút na strope. Byt pod nami je neobývaný a pravdepodobne len temperovaný (nevieme to však naisto), pod ním sú nevykurované pivnice. Roky predtým bol ten byt určite len temperovaný (to povedal jeho vlastník mame a aj sa tam bola pozrieť). Od podlahy bola veľká zima, dokonca sa pod kobercom zrážala voda a tiež okolo obvodovej steny bolo často mokré linoleoum. Preto sme tento rok v 2 izbách, ktoré majú obvodové múry od severnej strany, urobili zateplenú podlahu. Pôvodné linolenum sa nechalo, naň sme dali "skleníkovú" fóliu, nato kamennú vlnu Rockwool Steprock 3 cm, nato OSB dosky 2,7 cm. Pod izoláciu sa mala dať hydroizolačná PE fólia, lenže tú som nikde nezohnala, resp. v stavebninách nevedeli, čo to je. Keď som im povedala o vyzrážanej vode pod kobercom, tak mi povedali, že aj keď použijem "skleníkovú" fóliu, tak voda sa bude šíriť po stene (nájde so inú cestu).
Teraz, ako je zateplená podlaha, tak v izbe, kde je obvodová stena natretá termoizolačným náterom (Q-Thermom), je mokrý roh od podlahy. Vlhkosť v izbe je max. 55 %, väčšinou sa drží na 50 % (napr. teraz je len 48 %). Vetrám tu aspoň 3x denne.
V druhej izbe, kde je zateplená podlaha, sú mokré 2 rohy od podlahy. Jeden roh je "vonkajší" (t.j. roh medzi 2 obvodovými stenami), druhý je však "vnútorný" (t.j. medzi obvodovou stenou a priečkou z kúpeľne). V tejto izbe sa objavila aj pleseň nielen v týchto rohoch, ale aj okolo podlahy. Pleseň v tejto izbe býva pravidelne (na jeseň a v zime, keď sa vonku ochladí), lenže vždy sa tvorí najskôr pri strope, dole neskôr, v menšom rozsahu alebo aj vôbec sa nevytvorí.
Dá sa nejako zistiť, či je problém s vlhnutím kútov od podlahy a plesnivením steny pri podlahe spôsobený tým, že sa chybne (?) zaizolovala podlaha, alebo je to spôsobené vlhkosťou v izbách, alebo je problém v niečom úplne inom (napr. ako písal niekto v inej téme, že steny "ťahajú" vodu)?
(Ešte k vlhkosti - čo som čítala, všade sa za optimálnu vlhkosť v bytoch považuje 40 - 50 %. U nás je to skoro stále tých cca 50 %, ale aj tak sa pri nej tvoria plesne. Kúrime na 22 C cez deň a 20,5 C v noci.)

Ešte otázka: vyriešilo by problém s vlhnutím a plesnivením stien od podlahy, keby sa okolo stien dalo kúrenie (nejaké rúry)?


pri podlahe ti to preto vlhne, lebo zrejme nemate zatepleny mur a teplo z radiatoru sa tam proste nedostane. mam v dome to iste
Llívia
21.01.11,20:50
pri podlahe ti to preto vlhne, lebo zrejme nemate zatepleny mur a teplo z radiatoru sa tam proste nedostane. mam v dome to iste
Stena (múr) nie je zateplená. Prekvapilo ma, že po zateplení podlahy začalo viac plesnivieť od zeme ako od strechy, preto som sa pýtala, či sme niečo nespravili zle, chybne.
papoo
22.01.11,06:08
mozno by pomohli sadrove omietky
alltracboy
22.01.11,06:44
no to bude asi tym ze fyzika hovori ze pri zemi je viac zima, tym padom sa ten mur pri podlahe neprehreje ako pri strope. ak by si spravila aj podlahove kurenie, to by bolo uz o inom.
svetlana4
26.01.11,17:27
Kde zoženiem múdru hubu na steny?
Ja som tu mudru hubu objednavala z jedneho internetoveho obchodu http://www.modelyrc.sk/22-h-ostatne, a aj u nas to zabralo.
Ferdosondo
27.01.11,06:33
Žiadne Q-termy, huby a podobné zázraky nepomôžu a ak aj, tak len krátkodobo. Sú len na to, aby vytiahli peniaze z Tvojej peňaženky.Musíš predovšetkým odstrániť príčinu a nie dôsledok.

Celý problém je v spodnom susedovi, ktorý nekúri. Podlahový panel v Tvojom byte je tým pádom studený. To že si "zateplila" si problém ešte viac priklincovala. Pred zateplením sa panel aspoň čiastočne ohrieval, zo strany Tvojho bytu. Studený panel nadväzuje na obvodové panely, ktoré sú tým pádom viac ochladzované a zráža sa na nich vodná para.
Problém sa dá vyriešiť tromi spôsobmi:

1. Donútiť suseda, aby začal kúriť.

2. Zatepliť panelák

3. Vyhádzať tzv zateplenie.(To však asi nebudeš chcieť, kôli chladu na nohy).

A ja by som sa ešte nezabudol "pekne poďakovať" tomu, čo Ti navrhol zatepliť týmto spôsobom.
Llívia
27.01.11,06:50
Žiadne Q-termy, huby a podobné zázraky nepomôžu a ak aj, tak len krátkodobo. Sú len na to, aby vytiahli peniaze z Tvojej peňaženky.Musíš predovšetkým odstrániť príčinu a nie dôsledok.

Celý problém je v spodnom susedovi, ktorý nekúri. Podlahový panel v Tvojom byte je tým pádom studený. To že si "zateplila" si problém ešte viac priklincovala. Pred zateplením sa panel aspoň čiastočne ohrieval, zo strany Tvojho bytu. Studený panel nadväzuje na obvodové panely, ktoré sú tým pádom viac ochladzované a zráža sa na nich vodná para.
Problém sa dá vyriešiť tromi spôsobmi:

1. Donútiť suseda, aby začal kúriť.

2. Zatepliť panelák

3. Vyhádzať tzv zateplenie.(To však asi nebudeš chcieť, kôli chladu na nohy).

A ja by som sa ešte nezabudol "pekne poďakovať" tomu, čo Ti navrhol zatepliť týmto spôsobom.

1. Nedonútim. Neexistuje žiadny zákonný spôsob, ako ho "donútiť" viac kúriť.
2. Je to bytovka ;) (cháp - tehly a kvádre) - v súčasnosti nemožné kvôli finančnej situácii v SVB.
3. Presne tak - radšej teplo od nôh. Pleseň tam bola aj predtým, len teraz sa mi zdá, že sa po odstránení (vybielení) Savom objavila rýchlejšie. A je len v tej jednej izbe, v druhej nie je.

Ďakujem si, že som mala taký úžasný nápad, zatepliť podlahu. :D:)


...Celý problém je v spodnom susedovi, ktorý nekúri. Podlahový panel v Tvojom byte je tým pádom studený. To že si "zateplila" si problém ešte viac priklincovala. Pred zateplením sa panel aspoň čiastočne ohrieval, zo strany Tvojho bytu. Studený panel nadväzuje na obvodové panely, ktoré sú tým pádom viac ochladzované a zráža sa na nich vodná para...
Teraz, keď sa panel neohrieva z našej strany, je možné, že začne plesnivieť susedovi od stropu?
Llívia
27.01.11,06:56
no to bude asi tym ze fyzika hovori ze pri zemi je viac zima, tym padom sa ten mur pri podlahe neprehreje ako pri strope. ak by si spravila aj podlahove kurenie, to by bolo uz o inom.
Podlahové kúrenie robiť nebudeme. Pred zateplením minerálnou vatou sme rozmýšľali aj nad touto možnosťou, ale "zavrhli" sme ju kvôli vyššej cene, vyššej prácnosti, nutnosť statického posudku...
Pomohli by tie rúry (kúrenie) okolo steny dolu pri podlahe? Alebo keby sme posunuli radiátory bližšie k vonkajším rohom?
Ferdosondo
27.01.11,11:06
Teraz, keď sa panel neohrieva z našej strany, je možné, že začne plesnivieť susedovi od stropu?
Je to dosť pravdepodobné. Pokiaľ je u neho dostatočná vlkosť, tak určite a nie len na strope.
dušana1
31.01.11,07:25
My sme minulý rok taktiež vymenili staré okna za kvalitné plastové a urobili nám aj zateplenie paneláka. Plesne sa začali objavovať nedávno, v rohoch dvoch izieb. Vystriekala som to savom a plesne zmizli. Už sa neobjavili a myslím, že sa už ani neobjavia, pretože 4 krát denne vetráme celý byt cca 10-15 minút máme pootvárané všetky okná. Dôležité je aj primerané kúrenie. Pohlcovače vlhkosti Ceresit máme v každej miestnosti, neviem povedať, či to pomáha alebo nie, ale pravidelne mením tablety a mám aj čo vylievať. Vlhkosť sme si nemerali....
:):):)
pepo30
02.07.11,10:52
Máte niekto skusenosti s tou múdrou hubou na plesne na stenách??? My máme s plesňami problem už 4 roky, odkedy sa na baraku namontovali merače a termoregulačne ventily. Celý barak ochladol a odvtedy sa toho nevieme zbaviť. Dovtedy u nás vždy bolo tak teplo, že sme chodili aj v zime v trenírkach :) a to som už aj vtedy uberal na radiatoroch lebo sa to nedalo vydržať.... Všetci hovoria že malo vetrame, lebo mame plsatové okná, ale to nie je pravda, vetrame aj 10-15x denne (vždy je niekto doma), pričom vetráme krátko a intezívne tj všetky okná na 10 min. Problem mame len v dvoch rožných izbách, pričom byt mame na prízemí. Zateplil som aj stropy na pivniciach, výsledok prakticky žiadny... Po otvorení okien, klesne vlhkosť na 45-50%, ale po zatvorení okien v problemovej izbe behom 10 min vybehne zase na 65-70%. Takto je to stale dokola. A možem kuriť ako chcem, ale v rohu izby resp. dole pri podlahe pri stene je max12-13C, pričom v izbe ako takej je 20C.
To už ani nepíšem čo všetko sme už skúšali, lebo je to nossenie dreva do lesa.
Vopred dakujem za názory a skusenosti s tou mudrou hubou.

PS: zateplenie momentálne neprichádza do uvahy, lebo sa robila strecha a vchodové dvere, čo teraz budeme splácať 10 rokov. Bytovka je tehlová, obvodové mury su 50cm hrubé.
alltracboy
03.07.11,07:17
pepo, ked vetras casto oknami, tak namontuj riadene vetranie. To ti bude prevetravat priebezne a ked je potreba. v podstate su to vstupne klapky a nejaky odtahovy ventilator v kupelni.
pepo30
04.07.11,13:30
tak namontuj riadene vetranie
Toto si na byte nedokážem dosť dobre predstaviť... Vetram dostatočne často, takže to ani nepotrebujem. Skor by som sa chcel spýatť na praktické skusenosti s tou hubou, lebo manželka do toho veškeré nádeje, tak či to vobec má zmysel to skušať...
juraj768
06.07.11,09:54
Toto si na byte nedokážem dosť dobre predstaviť... Vetram dostatočne často, takže to ani nepotrebujem. Skor by som sa chcel spýatť na praktické skusenosti s tou hubou, lebo manželka do toho veškeré nádeje, tak či to vobec má zmysel to skušať...

Ahoj Pepo. Nieco pododne som riesil na dome.
Mne pomohla sanacka omietka s izolacnymi vlasnostami a farbu som dal protiplesnou.... Sanacna omietka absorbuje nejaku vlhkost cca 10% a na tej farbe sa neobjavuju plesne ani ine neziaduce potvory. Stena je obcas vlhka najmä ked dlho prsi ale potom to same zmizne ... a nic nezostane.
alltracboy
06.07.11,11:23
ja by som na nejaku bubu teda nedal. Pokial mas problem s vlhkostou, treba zistit pricinu. Pises ze cely barak ochladol a zjavila sa vlhkost. zrejme tam nemas moc hrube steny. Tym padom by som to typoval na izolaciu steny. Pokial nieje moznost zateplenia, mozno by pomohlo podlahove vykurovanie ktore by ohrievalo stenu aj v tych kritickych miestach. Dalsie riesenie by mohol byt vykonny odvlhcovac. Ale ceresit a nejake huby, to su podla mna blbosti. Ceresit sice zbiera nejaku vodu, ale to je tak zanedbatelne, ze su to iba vyhodene prachy. A huby budu casom aj z tej plesne :D evolucia je svina.
kajaaja
10.02.12,14:17
chcem sa pridat, mame dom zatepleny ale je pravda ze sme tu prvu zimu,a mame plesen,snazim sa vetrat, pri tej zime,pravda je ze susime aj pradlo v dome, plesen riesim savom ale mi je cudne ze sa dava rada zateplit dom ked je zatepleny a okna sa rosia a tvori sa plesen je to len "nevyschnuty dom"? doporucujete len vetrat a vetrat? vyschne to do bud zimy?
Danika85
03.04.12,07:14
Ahojte skúste na to použiť prípravok BioRepel chytrá huba. Dá sa kúpiť na viacerých e-shopoch
bluejoz
03.04.12,15:19
@kajaaja: zapletenie nie je všeliek. Záleží na akú teplotu vykurujete dom a akú mate v dome vlhkosť. Pokiaľ je vysoká a sušíte prádlo a ako hovoríš "snažíte" sa vetrať, tak treba sledovať vlhkosť a vetrať viac. Nemala by byť viac ako 50%. Môžeš dať, akú máš skladbu steny?