kalkulka
11.11.07,11:43
Poradíte mi niečo chutné, ale zároveň diétne na môj boľavý žalúdok? Už by som zjedla aj niečo iné ako obyčajne. Už ma tie stále rovnaké diety nebavia.
ilona
12.11.07,09:52
Čo je niečo iné ako obyčajne a aké diety? nevieme.
mysimis
12.11.07,09:56
Poradíte mi niečo chutné, ale zároveň diétne na môj boľavý žalúdok? Už by som zjedla aj niečo iné ako obyčajne. Už ma tie stále rovnaké diety nebavia.

Kalkulka, je ťažké Ti poradiť, lebo nevieme od čoho Ťa bolí žalúdok a ako sa stravuješ. Daj viac informácií.
kalkulka
12.11.07,10:10
Papám ryby, kuracie mäso skôr na prírodne, ryby na masle, dusenú zeleninu, brokolicu na masle, kurča dusené alebo pečené. Nemôžem kysnuté cestá - knedlíky, koláče. Zo zeleniny vylučujem strukoviny ako fazuľa, šošovica. Momentálne ani kapustu, cesnak vôbec, cibuľu iba v jedle, surovú vôbec, žiadnu papriku a radšej ani mletú červenú, ak nemusím. Sladké mlieko nemôžem, normálny chlieb vôbec nemôžem, od vajíčok sa vyhádžem./volské oko, na tvrdo/ Samozrejme žiadne vyprážané a neviem, čo by som ešte vymenovala. Budem rada, keď sa mi niekto ozve s nejakým dobrým receptíkom.
Rozalka
12.11.07,10:19
Papám ryby, kuracie mäso skôr na prírodne, ryby na masle, dusenú zeleninu, brokolicu na masle, kurča dusené alebo pečené. Nemôžem kysnuté cestá - knedlíky, koláče. Zo zeleniny vylučujem strukoviny ako fazuľa, šošovica. Momentálne ani kapustu, cesnak vôbec, cibuľu iba v jedle, surovú vôbec, žiadnu papriku ani mletú červenú. Sladké mlieko nemôžem, normálny chlieb vôbec nemôžem, od vajíčok sa vyhádžem./volské oko, natvrdo/ Samozrejme žiadne vyprážané a neviem, čo by som ešte vymenovala. Budem rada, keď sa mi niekto ozve s nejakým dobrým receptíkom.
Alicka, zapamätaj si, čo je chutné, je väčšinou aj nezdravé. ALe podľa rozpisu: máš ozaj veľmi obmedzené možnosti ... naozaj je jednoduchšie vymenovať, čo môžeš - asi toho je menej. Kuracie môžeš mať na rôzne spôsoby: dusené so šampiňonmi, plnené brokolicou, plnené marhuľou. Aké môžeš prílohy? Ak môžeš cestoviny, poradila by som rybacie lasagne.
kalkulka
12.11.07,10:39
Rybacie lasagne? To som nerobila, skús napísať nejaký recept. Budem ti vďačná.Prílohy - ryžu, zemiaky, cestoviny môžem, ale z opatrnosti radšej pomenej. Kuracinu plnenú brokolicou robím, zapekané mäso s broskyňou a pod.
Rozalka
12.11.07,10:56
Rybacie lasagne? To som nerobila, skús napísať nejaký recept. Budem ti vďačná.Prílohy - ryžu, zemiaky, cestoviny môžem, ale z opatrnosti radšej pomenej. Kuracinu plnenú brokolicou robím, zapekané mäso s broskyňou a pod.
http://www.porada.sk/t62180-lasagne.html
a namiesto mletého mäsa alebo zeleniny dáš varenú roztlačenú rybacinu.
kalkulka
12.11.07,12:38
Nikto viac nemá nejaký iný recept? Tie lasagne vyskúšam.
Rozalka
12.11.07,13:02
Nikto viac nemá nejaký iný recept? Tie lasagne vyskúšam.
Keď mi zostane špenát, robím zapekané cestoviny .... ale ty tuším nemôžeš cesnak, však? a špenát bez cesnaku :confused: asi tráva. Nič ma zatiaľ nenapadá, ale budem na teba myslieť.
A taký ryžový nákyp?
Marta V
12.11.07,15:32
Veľmi dobré sú lasagne s bezkostnou rybou. Neviem ako sa presne volá, myslím že panganius, stojí asi 160,- Sk/kg. Je chutná, nemá žiadne kosti. Dávajú ju aj maličkým deťom v jasliach.
wagner
12.11.07,18:47
Neviem či môžeš syry, ak áno, ja robím brokolicu na pare v mikrovlnke a posypem Niva syrom. Alebo plnené cukety - na plnku môžeš použiť buď ryžu s mäsom, ja plním tak, že nakrájam rohlíky, syr - Nivu, majoránka, trochu cibulky, oleja a aby neboli suché pridávam cmar. Naplním, dám piecť do rúry.
kalkulka
13.11.07,05:38
Neviem či môžeš syry, ak áno, ja robím brokolicu na pare v mikrovlnke a posypem Niva syrom. Alebo plnené cukety - na plnku môžeš použiť buď ryžu s mäsom, ja plním tak, že nakrájam rohlíky, syr - Nivu, majoránka, trochu cibulky, oleja a aby neboli suché pridávam cmar. Naplním, dám piecť do rúry.
Vyzerá to dobre, vyskúšam. Ďakujem.
kalkulka
13.11.07,05:39
Veľmi dobré sú lasagne s bezkostnou rybou. Neviem ako sa presne volá, myslím že panganius, stojí asi 160,- Sk/kg. Je chutná, nemá žiadne kosti. Dávajú ju aj maličkým deťom v jasliach.
A kde dostať tú rybu, niekde v hypermarketoch a ktorých?
kalkulka
13.11.07,05:43
Keď mi zostane špenát, robím zapekané cestoviny .... ale ty tuším nemôžeš cesnak, však? a špenát bez cesnaku :confused: asi tráva. Nič ma zatiaľ nenapadá, ale budem na teba myslieť.
A taký ryžový nákyp?
Ryžový nákyp áno. Skús napísať recept s tým špenátom. Občas špenát jedávam ako prívarok, alebo do mäsových plniek alebo robím špenátové halušky so syrečkom. Halušky sú super, ale teraz trocha ťažké na žalúdok.
Ale cestoviny so špenátom, to som nerobila. Vynechám cesnak a basta.
Marta V
13.11.07,05:56
A kde dostať tú rybu, niekde v hypermarketoch a ktorých?
U nás ju mávajú v markete, v hydinových predajniach a raz som ju kúpila aj v metre. Zistím presne ako sa volá a dám vedieť.
Stefan2005
13.11.07,06:16
U nás ju mávajú v markete, v hydinových predajniach a raz som ju kúpila aj v metre. Zistím presne ako sa volá a dám vedieť.

Mohol by to byť morský Sumček Pangasius (filety), ale dostať rôzne druhy sumčekov - žraločí, nílsky, ....
Mackovka
13.11.07,07:13
Cestoviny s omáčkou

2 syry Lučina, malá cibuľa, citrónová šťava, mleté biele korenie, soľ, hrnček cestovín.

Lučinu zmiešame s vodou tak, aby vznikla hustota omáčky. Cibuľu nakrájame na kocky, speníme na olivovom oleji a pridáme k Lučine. Prehrejeme, dochutíme soľou, korením a citrónovou šťavou. Cestoviny uvaríme do mäkka v osolenej vode, dáme na tanier a polejeme omáčkou.
Rozalka
13.11.07,09:02
Ryžový nákyp áno. Skús napísať recept s tým špenátom. Občas špenát jedávam ako prívarok, alebo do mäsových plniek alebo robím špenátové halušky so syrečkom. Halušky sú super, ale teraz trocha ťažké na žalúdok.
Ale cestoviny so špenátom, to som nerobila. Vynechám cesnak a basta.
Uvarené cestoviny pomiešam so špenátom (hotovým, ktorý zostal nezjedený), aj inou varenou zeleninou, strúhaným syrom, trochu masla, ak môžeš, tak aj nízkotučnej smotany (tá na varenie má len 10%) a zapiecť.
Zapekaný baklažán: plnku zo zvyškov v chladničke, podstatný je syr, aby sa to celé "zlepilo", pred dopečením ešte posypať strúhaným syrom - "pre oči"
Apropo, cesnak: mohla by si aspoň k o t á n y i mix s cesnakovou chuťou, neviem si celkom predstaviť špenát bez cesnaku.
Rozalka
13.11.07,09:04
Cestoviny s omáčkou

2 syry Lučina, malá cibuľa, citrónová šťava, mleté biele korenie, soľ, hrnček cestovín.

Lučinu zmiešame s vodou tak, aby vznikla hustota omáčky. Cibuľu nakrájame na kocky, speníme na olivovom oleji a pridáme k Lučine. Prehrejeme, dochutíme soľou, korením a citrónovou šťavou. Cestoviny uvaríme do mäkka v osolenej vode, dáme na tanier a polejeme omáčkou.

Syrová omáčka z BAMBINA - podobne ako Mackovka, občas pre zmenu pridám nasekané - nie mleté! - orechy (vlašské), na záver sekanú čerstvú bazalku.
Marta V
13.11.07,19:59
Mohol by to byť morský Sumček Pangasius (filety), ale dostať rôzne druhy sumčekov - žraločí, nílsky, ....

Áno, tá ryba je naozaj pangasius. Dá sa pripravovať na rôzne spôsoby.
katarina53
14.11.07,18:54
Od 15. 11. - 28. 11. 2007 je v predajniach COOP JEDNOTA v akcii 157 Sk za kg.(Pangasius filety, glazované)
EPk
15.11.07,09:13
Našla som zaujímavé recepty http://www.svz.szm.sk/svz12.htm. Toho zajaca chcem vyskúšať.
kalkulka
16.11.07,08:10
Od 15. 11. - 28. 11. 2007 je v predajniach COOP JEDNOTA v akcii 157 Sk za kg.(Pangasius filety, glazované)
Dík, hľadala som v Hypke, ale nemali.
kalkulka
16.11.07,08:14
Našla som zaujímavé recepty http://www.svz.szm.sk/svz12.htm. Toho zajaca chcem vyskúšať.
Ďakujem, len ten cesnak mi tam vadí.
ZlaticaB
16.11.07,08:27
Nám chutia kuracie prsia plnené brokolicou.
kalkulka
16.11.07,08:45
To som nedávno robila, aj plnené špenátovou plnkou. Sú dobré.
ZlaticaB
16.11.07,08:48
Dajú sa plniť ešte aj omeletou alebo kápiu, to je na ľubovôli, ale sú mňam...
kalkulka
16.11.07,11:20
Aj slivkové sú mňam...
veronikasad
16.11.07,11:25
Kalkulka, dostala si od poraďákov kopec receptov. Pri tvojich zdravotných problémoch by si však predsa mala nájsť odvahu a ísť na vyšetrenie na gastro. Absolovovala som ho v sept., dá sa to zvládnuť. Problém s ktorým som sa trápila viac ako 2 roky pri správnej liečbe prestal za 2 týždne.

--------
Veronika
ZlaticaB
16.11.07,12:38
Aj slivkové sú mňam...
Počula som aj o tych slivkových, že sú fajn. Vyskúšam.
kalkulka
21.11.07,05:05
Kalkulka, dostala si od poraďákov kopec receptov. Pri tvojich zdravotných problémoch by si však predsa mala nájsť odvahu a ísť na vyšetrenie na gastro. Absolovovala som ho v sept., dá sa to zvládnuť. Problém s ktorým som sa trápila viac ako 2 roky pri správnej liečbe prestal za 2 týždne.

--------
Veronika
Na gastro som bola už viackrát a tá správna liečba akosi neprichádza preto sa zlostím. Liečim sa takpovediac sama a vylučujem potraviny, ktoré mi škodia, lenže ich je čím ďalej tým viac.
Angie13
22.11.07,13:19
Ja som ako mlada slecna roky trpela so zaludkom, bola som chuda ako palica, nic nezistili, iba to, ze mam hypotonicky zaludok.Musela som si najst sama pomocky na zlepsenie situacie a pocas prveho tehotenstva sa to zmenilo k lepsiemu.Takze doporucujem hladat pre seba svoj vlastny sposob.
veronikasad
22.11.07,13:27
Na gastro som bola už viackrát a tá správna liečba akosi neprichádza preto sa zlostím. Liečim sa takpovediac sama a vylučujem potraviny, ktoré mi škodia, lenže ich je čím ďalej tým viac.
Takže vylúčené žal. vredy, celiakia či helicobakter ?

-------
Veronika
daria29
23.11.07,20:08
mavam tiez probl so zaludkom,pouzivam miesto cibule por,pekne jedlo voni, je zdr a nenaduva,posyp kuracie mesko ,daj don plat syra, stoc,mas zav,priloha rozna,daj na syr este plat sunky,skus,dob chut..
danulaaa
25.11.07,11:53
No neviem či môžeš celozrnné pečivo, ale ak áno tu je recept na zdravú žemlovku:
Suroviny:
6 celozrnný alebo sójových rožkov
1/2 l mlieka
4 jablká
400 g bieleho tofu
4 lyžice medu
škorica, vanilka
olej na potretie plechu

Postup:
Rožky nakrájaš na krúžky, namáčas do mlieka, trošku vyžmýchaš a ukladáš na olejom vymastený plech. Na to dáš postrúhané jablká zmiešané so škoricou a na to postrúhané tofu osladené medom a ochutené vanilkou alebo škoricou. Na to zase vrstvu rožkou, na to jablká, tofu a posledná vrstva sú rožky. Dáš to piecť do vyhriatej (200 stupňov) rúry asi na 30 minút. Najlepšie je nechať to v chladničke odstáť do druhého dňa a až potom papať. Ale to väčšinou nevidrží ;).
kalkulka
27.11.07,07:37
Danullaaa, vyzerá to dobre. Normálnu žemľovku robím, ale z tofu? Super spravím si.
A neviete niekto nejaký dobrý recept na tofu? Konzumujem ho, ale chcela by som zmeniť
recept. Robím väčšinou so zeleninou.
kalkulka
27.11.07,07:38
Takže vylúčené žal. vredy, celiakia či helicobakter ?

-------
Veronika
Áno, všetko toto bolo vylúčené.
zuzzkaa
27.11.07,08:05
Ahoj Kalkulka, ja som robila tofu tak trochu ako obrátené rezne, ten recept je v knihe Recepty zo života, len neviem ako sa to presne volá. Môžem doma kuknúť a zajtra napísať celý recept.
Mackovka
27.11.07,08:30
Tofu za pár minút
1 obyčajné tofu, 2 lyžičky karí korenia, lyžicu paradajkového pretlaku, 1 lyžičku vegety, trochu mletej rasce, kúsok cibuľky (nemusí byť), soľ, 1 smotanový jogurt (dal by sa nahradiť sójovým mliekom).
Na oleji spením cibuľku (ak ju znášaš), pridám na kúsky pokrájané tofu a všetky prísady okrem jogurtu (či sójového mlieka). Popražím, aby chute prešli do tofu. Pridám biely jogurt alebo sójové mlieko s trochou múky a vody. Podávam s cestovinou.

Dá sa urobiť aj trochu pracnejšia ale dobrá obmena – podusiť nastrúhaný zeler, mrkvu a petržlen (zeleru dvojnásobné množstvo ako mrkvy a petržlenu) na oleji s vegetou alebo len soľou (ak treba podliať). Pridať trochu karamelu (upáleného – rozpusteného kryštálového cukru), koreniny podobne ako keď sa robí mäso na smotane (napr. korenie, bobkový list atď.). Pridať tofu a mlieko (jogurt, sojové mlieko, mlieko – čo môžeš). Keď sa spoja chute je to hotové.
stelastela
27.11.07,08:45
Papám ryby, kuracie mäso skôr na prírodne, ryby na masle, dusenú zeleninu, brokolicu na masle, kurča dusené alebo pečené. Nemôžem kysnuté cestá - knedlíky, koláče. Zo zeleniny vylučujem strukoviny ako fazuľa, šošovica. Momentálne ani kapustu, cesnak vôbec, cibuľu iba v jedle, surovú vôbec, žiadnu papriku a radšej ani mletú červenú, ak nemusím. Sladké mlieko nemôžem, normálny chlieb vôbec nemôžem, od vajíčok sa vyhádžem./volské oko, na tvrdo/ Samozrejme žiadne vyprážané a neviem, čo by som ešte vymenovala. Budem rada, keď sa mi niekto ozve s nejakým dobrým receptíkom.

Ahoj, mám presne rovnaké problémy už asi tri roky, a tiež postupne vylučujem viac a viac zo svojho jedálnička a už ma to nebaví, doma sa to ešte dá, ale je problém, ísť von s kamarátmi a objednať si niečo fakt diétne a pozerať sa na nich ako oni papajú to svoje mňam... Väčšinou aj v šalátoch je toho tak veľa čo nemôžem, cibuľa, paprika, uhorka, no máme to ťažké... Na tých vyšetreniach som bola aj ja... A tiež nič, absolútne v poriadku, ale teraz sa chystám aj na ďalšiu hadičku (tú do zadku)... Tak by ma zaujímalo, či si na nej bola aj ty? A ešte aké mávaš bolesti, alebo ako sa tie tvoje problémy prejavujú... Moje sú asi také, že je mi zle ak zjem niečo čo nemám, som nafúknutá a mám bolesti, proste nič príjemné.... ďakujem za odpoveď. Pa pa
janasv
27.11.07,19:51
Ahoj Kalkulka:---. Keď tak čítam, čo môžeš a čo nie, napadlo ma, či máš problémy keď zješ vajíčko celé, alebo len bielok či žĺtok? Pokiaľ viem, tak bielok je alergén. Varený žĺtok sa dáva osobitne varený natvrdo aj malým deťom, bielok až po 1.roku. Skúsila si to aj osobitne? A čo sa týka receptu: zemiakové šúľance, či už nasladko /maslo, cukor, skorica/ alebo naslano /maslo, opečená cibuľka - tú možeš precediť/ s kyslým mliekom by si mohla? Cesto - varené zemiaky a detská krupica. Inak, su dobre aj s mäskom na prirodno.:--- Potom ma ešte napadli mäsovo-ryžové guličky s paradajkovou omáčkou - ak by sa tam dal prepašovať aspoň žĺtok. :)
kalkulka
28.11.07,08:03
To ma tiež napadlo to s tým vajíčkom. V bielku je vraj nejaká bielkovina, ktorá vyvoláva nežiadúce reakcie. Zatiaľ som neskúšala, keď mi bude lepšie skúsim. Ďakujem za recept.
Zuzka 335
28.11.07,10:26
Milá Alica a ostatné babenky, ja som mala veľké preoblémy so žalúdkom, bola som niekoľkokrát na gastrovyšetrení a nakoniec som si pomohla tak, že som začala jesť len riedku stravu, malé množstvá, snažila som sa piť veľa tekutín, prírodné čaje (žihľava, lipa, malina, jahoda - priamo listy, nie kupované) a čuduj sa svete, zmizli mi vyrážky aj problémy so žalúdkom. Dnes môžem jesť všetko, nie veľké množstvá, len malé na viackrát. (Niekedyto však poruším!!). My, čo veľa sedíme, tak žalúdok nemôžeme veľmi zaťažovať, nemá to rád.:):---
kalkulka
28.11.07,10:32
Snažím sa piť tekutiny a pijem aj veľa rôznych čajov /kupovaných/, ale keď som v takom stave ako teraz, tak toho teda veľa do seba nevtrepem. A ešte doplním skúsenosťou zo včera. Večer, asi okolo šiestej som si dala tofu so zeleninou a zemiakmi, upečené v rúre, chytili ma krče a začalo ma nafukovať.
Ja už vážne neviem, čo mám jesť. Podotýkam, nič nebolo pripečené, všetko bolo prikrité, takže sa iba dusilo a bolo to poliate roztopeným maslom. Iba rozpusteným. Zelenina bola mrazená brokolica, mrkva a hrášok.
Zuzka 335
28.11.07,12:16
Milá kalkulka, ja som si zvykla, že od obeda už nič nejem, iba pijem. Až ráno, dopoludnia a na obed si dám nejakú (riedku) stravu . Viem, je to kruté, ale za 3-4 dni je to už normálne. A o nafunkovaní: sú potraviny, ktoré sa nemajú radi, keď sa jedia spolu. Ovocie napr. jem tak po troch hodinách po riadnom jedle. Delená strava je dobrá vec.:):):)
janasv
28.11.07,17:20
Kalkulka -Alicka - a čo pankreas? :eek: To fakt už len všetko na vode, nemastné neslané. Poznám, máme v rodine. Veľmi prísna diéta. Naozaj len otestovať, čo jesť.
Daša
28.11.07,17:59
Kalklka aj mna napadlo, ci to nie je pankreas, ja som amla presne take iste priznaky, doktorka na gastro mi naordinovala synteticke enzymy a k tomu som vypila asi 16 litrov cisteho Aloe. Trvalao to asi rok, ale dnes som uplne v poriadku.
kalkulka
30.11.07,06:48
Vraj to žiaden pankreas nie je, ale ja tým naším lekárom už vôbec neverím. Sú to šlendriáni, ktorých poháňa iba vidina peňazí. Včera som bola zas na gastro vyšetrení a z toho všetkého si pripadám ako simulant. Všetci asi čakajú kým sa im pred očami nezložím. Česť vínimke - môjmu obvoďákovi. Ten aspoň niečo robí, samozrejme, čo môže. Mám nejaký reflux a spätne sa mi vracia žlč do žalúdka, ale lekár to všetko hovoril tak, ako keby mi vôbec nič nebolo a on nevie. A ešte jedna perlička. "Áno, pacienti sa často sťažujú, že im mlieko robí problémy, tak ho treba vylúčiť a hotovo." Týmto sa to pre odborného lekára skončilo. A ja sa pýtam, sama seba a čo tak urobiť vyšetrenie na neznášanlivosť mliečnej laktózy? Čo to je za lekára? Sprosťák a nezodpovedný hlupák. A to mu vôbec nevadilo, že dokopy figu môžem jesť. Ešte mi ani nepovedal, čo by som mala konzumovať. Super lekár!
kalkulka
30.11.07,06:53
Milá kalkulka, ja som si zvykla, že od obeda už nič nejem, iba pijem. Až ráno, dopoludnia a na obed si dám nejakú (riedku) stravu . Viem, je to kruté, ale za 3-4 dni je to už normálne. A o nafunkovaní: sú potraviny, ktoré sa nemajú radi, keď sa jedia spolu. Ovocie napr. jem tak po troch hodinách po riadnom jedle. Delená strava je dobrá vec.:):):)
To by som asi umrela od hladu. Som zvyknutá normálne sa stravovať viackrát na deň a pomenej. Večer už tiež nejem, tak maximálne do tej pol siedmej, ale musím, lebo keď som hladná, navštívi ma migréna. Proste niekedy je to hotová katastrófa, už ma len zakopať.
kalkulka
30.11.07,07:02
Ahoj Kalkulka:---. Keď tak čítam, čo môžeš a čo nie, napadlo ma, či máš problémy keď zješ vajíčko celé, alebo len bielok či žĺtok? Pokiaľ viem, tak bielok je alergén. Varený žĺtok sa dáva osobitne varený natvrdo aj malým deťom, bielok až po 1.roku. Skúsila si to aj osobitne? A čo sa týka receptu: zemiakové šúľance, či už nasladko /maslo, cukor, skorica/ alebo naslano /maslo, opečená cibuľka - tú možeš precediť/ s kyslým mliekom by si mohla? Cesto - varené zemiaky a detská krupica. Inak, su dobre aj s mäskom na prirodno.:--- Potom ma ešte napadli mäsovo-ryžové guličky s paradajkovou omáčkou - ak by sa tam dal prepašovať aspoň žĺtok. :)
Zemiakové súľance nepapám, sú mi akési ťažké na žalúdok. Tie mäsovo-ryžové guličky mám rada, ale teraz radšej nie, to je tiež vlastne vyprážané, alebo poznáš iný recept?
HUPKA64
30.11.07,19:40
Chutné, diétne a lacné

Mrkvový prívarok

Mrkvu postrúhame /strúhladlo na jaĺčka/ v kastróliku opražíme na masle, ale len trochu, aby mrkvička pustila šťavu a krásnu farbu.

Zalejeme horúcou vodou, ale len toľko, aby bola mrkva prikrytá vodou. Pridáme trocha soli, čierneho korenia, vegety. Dusíme, kým nie je mkrva mäkká.

Na troche masla speníme cibuľku pokrájanú na malé kúsky a pridáme k mrkve, necháme prejsť varom niekoľko minút.

Prívarok môžeme zahustiť dvoma spôsobmi.

Smotanou /zohriatou, teplou/ do ktorej sme pridali trochu zemiakového škrobu.

Alebo nastrúhaným, rozrajbaným surovým zemiakom, nedávať veľa, aby z toho nebola hustá kaša.

Jedlo je ľahké a má výraznú mrkvovú chuť.
Ja osobne k prívarku dávam varené zemiaky a brokolicové omeletky, alebo ak mám, tak opečenú špekáčku, klobásku, trochu mäska, ak zvýši, alebo volské oko.

Brokolica /uvarená nad parou/ roztlačená vidličkou sa primieša k rozšľahaným vajíčkam. Pridáme trocha múky, alebo strúhanky, soľ a korenie podľa vlastnej chuti. Stačí len čierne, mleté korenie.

Dobrú chuť. :)
HUPKA64
30.11.07,19:45
Pečené petržleny

Väčšie petržleny/paštrnáky, olej, kremžská horčica, cesnak

Surové, očistené petržleny prekrojíme po dĺžke. Potrieme marinádou a na omastenom plechu upečieme do mäkka. Počas pečenia stále potierame marinádou.

Marináda:

kremžská horčica, rozlisovaný, pretlačený cesnak, olej

Podávame so zemiakovou kašou a zeleninovým šalátom podľa vlastného výberu.

Recept od jednej anglickej, vychýrenej kuchárky. :)
kalkulka
06.12.07,06:28
Tak toto je niečo nové, len keby tam nebol cesnak.
janasv
06.12.07,08:33
Zemiakové súľance nepapám, sú mi akési ťažké na žalúdok. Tie mäsovo-ryžové guličky mám rada, ale teraz radšej nie, to je tiež vlastne vyprážané, alebo poznáš iný recept?
Nie su vyprážané, normálne varené. :---Ako plnená kapusta, ale bez kapusty. Len tá plnka. Urobím guličky a dám ich do mierne variacej sa vody - nie do vrelej, lebo by sa rozpadli. Uvarím, spravím omáčku /pravda, ak môžeš/ a s varenými zemiačikmi papám. Ja napríklad robím fašírky nad parou - potom je z toho diétny mletý rezeň. /Aj ten sa dá papkať s nejakou omáčkou./ Zmes na fašírky - uprav si, dochuť, aká Ti vyhovuje/ aj z kuracieho/ daj uvariť - udusiť nad paru. Sito alebo dierkovanú podložku najprv potri olejom, aby sa Ti neprichytili a par. Ja to parím dosť dlho - cca 45 min až 1 hod z jednej strany a potom 45 min z druhej. Poďľa veľkosti fašíriek. Alebo ich pečiem na teflónovej pavici, potom podlejem vodou a dusím. Pridávam aj zeleninku - mrkvu, cibuľku, tekvicu alebo cuketku. ;) Dávala som to aj malému, aj dietárom.
Viem, že to máš ťažké, poznám problémy so žalúdkom, s trávením a celou tráviacou sústavou. Skúsila si aj nejaké probiotiká? A homeopatiká /voľné-Gastrocynésiné..../? Mne pomáha detský čaj alebo myší chvostík.
Občas, keď mám pocit, že mám žalúdok akoby na vode, pomáha aj niečo na ukľudnenie. A teplá kuracia polievka.:)
Dodatok: Ešte sa u nás pri bolestiach osvedčil puškvorec - koreň. Dá sa kúpiť v lekárni. 1 ČL zaliať asi cca. 1 dcl vriacou vodou a nechať vylúhovať. Potom pomaly po dúškoch piť. Pozor - horké.:eek: Ale dá sa vydržať.:rolleyes:
Janurka
15.12.07,16:57
Manžel má veľmi prísnu dietu po prekonanej akútnej pankreatitíde. Trvá to už 3 roky a za ten čas som si vytvorila "vlastnú kuchársku knižku". Počet jedál je síce veľmi obmedzený, ale naučila som sa nahradiť koreniny čerstvými bylinkami, používam strašne veľa petržl. vňate, pažítku, rozmarín, šalviu. Keďže nesmie mať pripravené jedlo na žiadnom tuku /až do hotového jedla môžem pridať malilinké množstvo/, kúpila som titánové panvice, varí sa na nich perfektne. V rýhlosti nejaký recept:
Dietny zemiakový šalát: zemiaky uvarené v šupke nakrájame na kolieska, osolíme, pridáme hodne petr. vňate, trochu rozmarínu, nálev pripravený z vody, citrónu, cukru a možno 3 kvapky olivov. oleja.
Rybie filé obalím v cestíčku /mlieko, keď nemôžete skúste pol. lyžicu piva, citr. šťavu, trošku minerálky, vajíčko rozšľahám a použijem z neho len kúštik, múku, trošku nastúh. syra/, položím na plech vystlaný papierom na pečenie a dám do rúry piecť.
Sedliacka polievka: mrkva, petržlen, zeler nasucho opražiť, zaliať vodou, pridať trochu namočených sušených hríbov, zemiaky nakrájané na kocky, vegetu, trošku rasce, nakoniec z trošky rozšľahaného vajíčka, múky, minerálky, nasekanej petržl. vňate urobiť mrveničku, zavariť do polievky, nakoniec pridať pažítku.
Evinka73
10.01.08,18:07
Ak máš problémy s trávením, skús porozmýšľať či neide o celiakiu. Je pri tom bezlepková diéta, kde musíš vylúčiť zo stravy lepok(múka, pečivo,cestoviny a pod. pšeničné, jačmené a ražné). Povolené iba kukuričné, ryžové a sojové. Ale aj tak by som nedoporučovala začať s diétou pred navštevou gastroenter. lekára.
velvet
06.11.08,11:36
Ahoj
prečítala som si všetky príspevky, a zaujímalo by ma, ako si na tom teraz...
vlastne po prečítaní ma napadlo, či Ty nie si alergická na mliečnu bielkovinu, zemiaky, prípadne na sóju... ja som, teda okrem sóje, ale samozrejme že to nedodržujem a občas niečo čo nemám zjem. Výsledok - pocit nafúknutia, plného žalúdku, a okrem toho u mňa aj kašeľ a ekzém... možno to je u Teba podobné a jednoduché riešenie...stačí alergológ a trochu krvi ;)
osky
06.11.08,12:33
Danullaaa, vyzerá to dobre. Normálnu žemľovku robím, ale z tofu? Super spravím si.
A neviete niekto nejaký dobrý recept na tofu? Konzumujem ho, ale chcela by som zmeniť
recept. Robím väčšinou so zeleninou.

:rolleyes:presne som si myslela na to ze sojove vyrobky by boli pre teba asi super vecicka a skus aj sojove mlieko,ale nie praskove.kup si normalne v skatuliach,a mozno i ked drahsie,bude kvalitnejsie-napr.Alpro soya je super.
dobre je aj ryzove mlieko,je este jemnesie ako sojove,ale u nas som to este nevidela.
Teraz nemam vela casu, a musim porozmyslat co by ti prospelo a zaroven by si si aj pochutila,ale urcite ti poslem dobre recepty na sojove jedla z bobov,tofu aj zosojovej cerstvej drte a poslem aj navod na vyrobu praveho soj.mlieka,hoci je pracne,
ale budes musiet cca tyzden pockat.dobre?:)
osky
06.11.08,12:49
Zemiakové súľance nepapám, sú mi akési ťažké na žalúdok. Tie mäsovo-ryžové guličky mám rada, ale teraz radšej nie, to je tiež vlastne vyprážané, alebo poznáš iný recept?


neviem o akych gulickach je rec,ked su vyprazane, ale mi do paradalkovej omacky robime taketo:

uvarena ryza,
mlete mäso alebo pasteta,prip.parky,
trosku korenia-pre tych kt.nemozu je pripustne cili korenie./hoci je palive,je dobre aj na podrazdeny zaludok/,
stipku muskat.oriesku ,
nasekana petrzlenova vnat,
vajicko/ak nemozes,pridaj sojovu muku cca 2-3 polievkove lyzice./
sol

vsetko vymiesat na vlacnu masu,taku hustejsiu ale nie tvrdu,aby sa z toho dali tvarovat pekne gulky,riedit mozes vodou,zahustovat soj.mukou.

na pekac nalej vodu-cca na 2cm vysoko od dna,na to uloz gulky,prikry a pomaly dus v rure-asi na 200-220 stupnov.
Obcas skotroluj ci je este dost vody a ked su uz take dobre udusene,trva to cca 30-40 min/moze aj viac,podla toho ake pouzijes mäso/,odokryt a nechat len trosku pripiect.
ale to nie aby chytili korku,len tak aby ostali na povrchu take suchsie,nie vycivene.nemali by byt ani nahnedle,nie je to pecenie v pravom zmysle slova.

taketo gulky ti urcite neuskodia a su vyborne,aj same ,aj s par.omackou a k tomu varene zemiaky.