PORADA.sk
PORADA.sk

Klikne pre zoradenie od najlepšej odpovede: : Termínovaný vklad



renka12
13.11.07, 12:04
Re: Banková záruka (kaucia)
Citát:
Pôvodca textu príspevku: DMK http://www.porada.sk/images/buttons/viewpost.gif (http://www.porada.sk/t11556-p2-bankova-zaruka-kaucia.html#post541644)
Mirka,
sama uvádzaš, že finančné prostriedky vo výške bankovej záruky budú v banke prevedené na osobitný termínovaný účet z ponikateľského účtu.
O tomto novom termínovanom účte budeš účtovať.
Účtovanie bankovej záruky je nasledovné:
prevod z podnikateľského účtu na termínovaný 261 (http://www.porada.sk/t59551-261-peniaze-na-ceste.html)/221A
otvorenie a vklad na term. účet 221A/261
takéto účtovanie naozaj stačí.
.

Uvedený citát som našla pri hľadaní odpovede na môj problém. Bolo to v téme Banková záruka/kaucia.

PROSÍM PORAĎTE, ako účtovať, keď banka nahradila Zmluvu o termínovanom vkladovom účte Potvrdením o termínovanom VKLADE.
V tomto potvrdení teda už nie je číslo bankového účtu termínovaného. Prostriedky, ktoré spoločnosť vložila do obchodu, tak odišli z bežného účtu, v tej istej výške sa ku dňu splatnosti vrátili na tento bežný účet aj s úrokom, nezabudlo sa ani na zrážkovú daň. Ale kam odišli? O tom nemám žiadny doklad - ak nerátam to Potvrdenie...
Môžu tie peniaze visieť len na 261 (http://www.porada.sk/t59551-261-peniaze-na-ceste.html)???????????? Alebo použiť podsúvahový účet? Ide o vysoké čiastky.

ĎAKUJEM VOPRED ZA RADY

KEJKA
13.11.07, 21:52
nechaj ich na 261.... sú o tom diskusie, nakoľko som sa stretla aj s účtom 378 - pohľadávky voči banke !!

hanar
13.11.07, 22:34
ja to tiez uctujem na 261 aj ked mi to tam vysi. mozno skus nejaku 249 alebo nieco podobne

KEJKA
13.11.07, 22:52
249 nie, to je iná obsahová náplň..

renka12
15.11.07, 14:01
Už ma napadol aj podsúvahový účet, ale radšej to teda nechám na 261. DAKUJEM!

3lla
18.02.08, 14:40
Neviete mi prosím Vás poradiť, na takomto účte, ktorý mi zriadila banka, sú uvedené nasledovné položky:

- predpokladaná daň z úroku xxxxx SK
- Predpokladaný úrok xxxxx Sk

Uvedené je za obdobie napr. 11.2.2008-11.2.2009

Mám tieto úroky časovo rozlišovať? T.j. mám nárok aj na čiastočný odpočet dane z úroku k 31.12.2008? Nestretol som sa s tým ešte, t.j. neviem, či mi na konci roka dôjde presnejšie vyúčtovanie, týkajúce sa roka 2008 a roka 2009.
Vďaka.

Vikt
27.02.08, 18:09
FO vedie JU - pausalne vydavky, nevedie penazny dennik. Zo svojho podnikatelskeho uctu prevadza peniaze na svoj osobny ucet a vybera peniaze na svoju osobnu spotrebu.
Pri vybere penazi vypisem PPD do pokladne a nasledne VPD ako osobnu spotrebu, ale ako mam viest tie prevody na osobny ucet?
dakujem

andrej_rv
27.02.08, 18:23
FO vedie JU - pausalne vydavky, nevedie penazny dennik.
Pri vybere penazi vypisem PPD do pokladne a nasledne VPD ako osobnu spotrebu, ale ako mam viest tie prevody na osobny ucet?
dakujem Nijako. Ani PPD, ani VPD. Platiteľ paušálnej dane nie je účtovnou jednotkou, nevedie účtovníctvo, nezostavuje účtovné výkazy. V zmysle § 6 ods. 10 ZDP musí viesť len evidenciu o príjmoch v časovom slede, o zásobách a o pohľadávkach. Prevody na osobný účet do tejto evidenčnej povinnosti nespadajú.

evica2006
07.12.11, 10:08
Mám podobný problém. S.r.o. ma terminovaný vklad - dátum obchodu:12.5.09, dátum splatnosti: 14.5.2012. Brutto úrok: 10000.-. Mám tieto úroky časovo rozlišovať? Mám
nárok na čiastočný odpočet dane z úroku ku koncu roka?
Ďakujem za odpoveď

a_je_to
12.12.11, 09:36
Mám podobný problém. S.r.o. ma terminovaný vklad - dátum obchodu:12.5.09, dátum splatnosti: 14.5.2012. Brutto úrok: 10000.-. Mám tieto úroky časovo rozlišovať? Mám
nárok na čiastočný odpočet dane z úroku ku koncu roka?
Ďakujem za odpoveď

Ak ide o termínovaný vklad, ku ktorému banka po skončení kalendárneho roka vydá výpis o prírastku, tak sa každý rok na prírastok účtuje predpis 385/662. Po vyplatení termínovaného vkladu sa pôvodný vklad vráti na bežný účet 221/261 a vyplatené úroky k nemu sa účtujú už len ako 221/385. Urok za bežný rok, vykázaný bankou na výpise k 31.12. bežného roka, alebo k ukončeniu vkladu sa účtuje vždy do bežného roka.
Ak bol dodržaný opísaný postup, tak daň z úroku na konci vkladu sa považuje za preddavok, pretože úrok bol každoročne zdaňovaný v hospodárskom výsledku.

zuzana
17.01.13, 14:54
daň z úroku sa na konci roku 2011 mala alebo nemala účtovať do roku 2011/prisluch.na to obdobie/, alebo sa táto daň zúčtuje až po vyplatení na konci viazanosti na 591 a ten úrok nemal byť upravený na riadku 240 daň.priznania?? v roku 2011, lebo bude zrazená daň, ktorá sa už podľa nového zákona nepov.za preddavok, ale je už vysporiadaná?

a_je_to
17.01.13, 16:22
daň z úroku sa na konci roku 2011 mala alebo nemala účtovať do roku 2011/prisluch.na to obdobie/, alebo sa táto daň zúčtuje až po vyplatení na konci viazanosti na 591 a ten úrok nemal byť upravený na riadku 240 daň.priznania?? v roku 2011, lebo bude zrazená daň, ktorá sa už podľa nového zákona nepov.za preddavok, ale je už vysporiadaná?

Daň z úroku sa osobitne nevyvyčísli. Iba v rámci zdanenia celého HV, do ktorého sa prírastok hodnoty vkladu bez vyčísleia úroku a dane zahrnie. Celé roky to tak robím podľa Cenigovej k účtu 385/662. Čo s duplicitným zdanením zrážkou po roku 2010 - to ešte ešte neviem, hoci to aj ja mám. Každopádne ide o duplicitnú daň s nárokom na vrátenie od správcu dane. Ale až po zrážke z pripísaného úroku. Zrejme pôjdem aj ja poradiť sa so správcom dane, ako ju získať späť, keď bude vklad splatný. Treba asi vyčísliť preplatok a vyžiadať žiadosťou, keď v rámci priznania dppo od 2011 cez preddavok niet na to priestor.

zuzana
18.01.13, 06:11
a nemôže to byť tak, že do výnosov to zaúčtujem k tomu roku ktorého sa to týka na 385/662, upravím úroky na riadku 240 DDPO-teda odpočítam, a daň z úroku, pri vyplatení úrokov na konci viazanosti zaúčtujem 591/221 a to nepôjde ro riadku 100 DDPO, lebo je to už vysporiadané.