Lion Topoľčany
22.11.07,20:06
Poprosila by som všetkých, ktorí už majú za sebou skúsenosť: chceli by sme z Číny doviesť tovar a je to pre nás tak trochu tipos-bingo. Prečo? Ak nám zákazník pošle vzorky tovaru vopred, dodrží túto kvalitu aj vo veľkej zaplatenej zásielke. Tovar by mal prísť v lodnom kontajneri, nezatečie?
Ak áno, s akou poisťovňou sa budeme vlastne naťahovať?
Vykládka v Hamburgu. Asi hlúpa otázka-nestratí sa to tam, koľko to tam môže trčať, mám tovar pripoisťiť tu na Slovensku? Podmienky dodania INCOTERMS
sú-k boku lode v Hamburgu, takže čo ďalej ? Ďakujem všetkým za skúsenosti...
Lion Topoľčany
23.11.07,06:25
Posúvam...
Petas
30.11.07,06:30
Ja som uz zopar veci doviezol z Ciny, ale len ako sukromna osoba.
Vacsinou dodrzia to co maju, kvalita, mnozstvo. :) Tovar v tom lodnom kontajneri nezatecie, je to ochranene pred vlhkom. Tovar poslany z Ciny prejde v HAMBURGU vykladkou a prevezie sa na Slovensko a tu ti ho uz danna prepravna spolocnost dovezie az do miesta urcenia.
Akonahle to pride na Slovensko, volaju ti bud z colnice alebo z prepravnej spolocnosti a ziadaju tvoje udaje aby mohli dat zasielku na preclenie. Oni to preclia a poslu ti dokumenty na uhradu a aj tovar...ked to je v HANBURGU, tak mne to trvalo cca 3-4 dni podla toho ako sa colnica rozhybala. :mad:
VladoaKatka
30.11.07,06:40
Lion Topoľčany - a neni ešte dosť čínskych brakov na Slovensku?
ivako
30.11.07,06:42
Jeden môj klient doviezol zhruba pred dvoma mesiacmi z Číny masážne postele. Vyberal si len z prospektov, nikdy nevidel žiadnu vzorku. Dokonca Číňanovi zaplatil plnú čiastku vopred. Podotýkam, že klient je mladý chlapec, vyše milióna si na to požičal. Jeho odvahu by som chcela mať. Ale nakoniec všetko dobre dopadlo. Postele prišli v poriadku, postup bol taký ako píše Petas. Kvalita-dve postele využíva každý deň na prezentáciu a zatiaľ bez problémov. A bola som prekvapená disajnom. Veľmi pekne urobené.Záruku mu dali 4roky, ale neviem si predstaviť, čo bude robiť pri reklamácii, či to odošle do Číny?
Petas
30.11.07,06:44
Lion Topoľčany - a neni ešte dosť čínskych brakov na Slovensku?

Vsetko je z Ciny....len si to nevsimame...:(
Petas
30.11.07,06:46
Jeden môj klient doviezol zhruba pred dvoma mesiacmi z Číny masážne postele. Vyberal si len z prospektov, nikdy nevidel žiadnu vzorku. Dokonca Číňanovi zaplatil plnú čiastku vopred. Podotýkam, že klient je mladý chlapec, vyše milióna si na to požičal. Jeho odvahu by som chcela mať. Ale nakoniec všetko dobre dopadlo. Postele prišli v poriadku, postup bol taký ako píše Petas. Kvalita-dve postele využíva každý deň na prezentáciu a zatiaľ bez problémov. A bola som prekvapená disajnom. Veľmi pekne urobené.Záruku mu dali 4roky, ale neviem si predstaviť, čo bude robiť pri reklamácii, či to odošle do Číny?

Pri reklamacii, mi to urobili tak ze mi poslali novu vec a staru som si nechal.

Ja som tiez platil dopredu cez Western Union. Neslo o milion, ale male ciastky to neboli.
Lion Topoľčany
30.11.07,06:46
Lion Topoľčany - a neni ešte dosť čínskych brakov na Slovensku?

No ono si človek veľmi nevyberie. Máme rozbehnutý predaj jedného druhu tovaru a dodávateľ v Európe nám po ročnej spolupráci drasticky zvýšil ceny, ak chceme prežiť, musíme hľadať nové riešenia a jednou z možností je orientácia na čínsky trh.
Filip Glasa
30.11.07,10:35
v Číne vyrábajú aj známe a kvalitné svetové spoločnosti nie len lacný brak. Polovica drahých značkových tovarov čo si kúpite je tak či tak z Číny, Indonézie a Vietnamu.
VladoaKatka
30.11.07,10:37
No ono si človek veľmi nevyberie. Máme rozbehnutý predaj jedného druhu tovaru a dodávateľ v Európe nám po ročnej spolupráci drasticky zvýšil ceny, ak chceme prežiť, musíme hľadať nové riešenia a jednou z možností je orientácia na čínsky trh.

Ja tiež chcem len prežiť.

Ja viem, že ceny sa nám stále dvíhajú, ale nemôžem si pomôcť, keď cítim ten "smrad" typický pre čínske predajne, len sa pokukám a odídem preč. Ja som výrobca detského textilu, trápime sa, naozaj bojujeme ale našťastie sú ešte solventnejší ľudia na Slovensku a kupujú slovenské výrobky.

Potom nezabudni na certifikáciu.
Lion Topoľčany
30.11.07,10:40
VladoaKatka, ďakujem za postrehy, ale certifikácia sa týka "len" oblečenia, kozmetiky a pod. resp. ktorých komodít sa netýka, trochu si ma naplašil-a?
VladoaKatka
01.12.07,12:08
VladoaKatka, ďakujem za postrehy, ale certifikácia sa týka "len" oblečenia, kozmetiky a pod. resp. ktorých komodít sa netýka, trochu si ma naplašil-a?

Ja som síce napísala certifikát, ale všetko podlieha akejsi norme. Niečo sa nazýva certifiká, atest, technické škúčky atď. Stačí sa pozrieť na www.soi.sk (http://www.soi.sk) , kde pravidelne oznamujú, predaj akých výrobkov je zakázaný, alebo aké výrobky nemáme kupovať, lebo sú nebezpečné. Niekedy aj dekoračné predmety, čo nemá nič spoločné s oblečením sa musia stiahnúť z predaja.

Preto si treba dávať pozor nato, ako sa obávaš, že vzorky Ti dodajú bezchybné - dokonca budú vyhovovať aj EU normám a na záver dovezeš tovar a nebudeš vedieť čo sním, lebo bude to niečo iné. Môžno že sa Ti zdá, že som pesimistka, ale život ma už naučil.

Petas a falap tu píšete, že aj značkové veci sa vyrábajú na východe. Súhlasím, veď aj obchodný reťazec T..., čo predáva sa vyrába cez slovenskú firmu v číne, aj zo západu sa dovážajú veci a značkové, a ich pôvod je v číne.

Ja som len chcela upozorniť na to, že koľko bolo fabrík aj na Slovensku aj Čechách, vyrábali sme dá sa povedať všetko. Jeden vyrábal a druhý kupoval. Fabriky skrachovali a zrazu všetci chcú len dovážať a predávať. Nemôžeme byť všetci len obchodníci, keby fungovali odvetvia priemyslu, poľnohospárstva nemusela by byť taká nízka kúpaschopnosť obyvateľstva, aká je. Pamätám si fabriky textilné ako Texicom, Levitex na Slovensku a iné v Čechách na začiatku 90-tich rokov. Mali aj cez 3-4 tisíc zamestnancov, robili na 3 smeny a teraz, buď už skončili úplne alebo je z nich torzo, priestory chátrajú alebo v tom lepšom prípade ich prenajímajú iným firmám, ale ich činnosť už nemá nič spoločné s činnosťou pôvodnej fabriky.

Neni mi ľúto za tým čo boli pred 89, len sme akosi prestali veriť vlastným rukám, vlastnému rozumu, prenechali sme všetko dobré zahraničným investorom. Veď ten predsa nezatvorí fabriku doma, ale nechá skrachovať tú čo kúpil, na ktorom dobre zarobil, alebo ťahá ďalej do Rumunska,na Ukrajinu, kde má lacnejšiu pracovnú silu a tým zabezpečil odbytište - trh na Slovensku.
Tak ako píše Lion Topoľčany - po ročnej spolupráci rapidne zdvihne ceny, lebo si to môže dovoliť.
zolik2001
03.12.07,15:01
Pri reklamacii, mi to urobili tak ze mi poslali novu vec a staru som si nechal.

Ja som tiez platil dopredu cez Western Union. Neslo o milion, ale male ciastky to neboli.

Ja len mimo temi: robim dovoz z Chiny ale iba v malo a platim cez Western union. smiem sa opytat kolko bola vasa suma co ste posielali??? pytam sa preto kedze pomaly zacinam vo vacsom a western union je asi najrychlejsi aj ked niesom zastancom tohto platenia.
Dakujem
Julian
7iro
03.12.07,16:22
Btw, serioznych obchodnikov poznate aj podla toho, ze primaju platby aj cez paypal. Ve to rychle (par sekund!) a bezpecnejcie, nez ine co poznam (ak neposle tovar, neriesite to len vy, ale je do toho zapojeny aj paypal)
kitky
03.12.07,16:51
Btw, serioznych obchodnikov poznate aj podla toho, ze primaju platby aj cez paypal. Ve to rychle (par sekund!) a bezpecnejcie, nez ine co poznam (ak neposle tovar, neriesite to len vy, ale je do toho zapojeny aj paypal)

Nie som si celkom ista ci to plati aj mimo e-bay.Platobny nastroj paypal je majetkom spolocnosti e-bay od roku 2002 a na e-bay platia nadstandartne sluzby.
Poznam ale cinsky velkoobchodny portal, ktory pouziva jeden z platobnych nastrojov aj paypal ale odoslanie tovaru zakaznikovy zabezpecuje tak, ze peniaze pusti predavajucemu, az ked je tovar na mieste. Cize garantuje dodavku tovaru ale nie jeho obsah.Ten sa nemusi vzdy zhodovat s tym, co ste si objednavali.
kitky
03.12.07,16:53
Ja len mimo temi: robim dovoz z Chiny ale iba v malo a platim cez Western union. smiem sa opytat kolko bola vasa suma co ste posielali??? pytam sa preto kedze pomaly zacinam vo vacsom a western union je asi najrychlejsi aj ked niesom zastancom tohto platenia.
Dakujem
Julian

Western union je dost drahy, nie? Tam to ide az do vysky niekolkych percent z posielanej sumy. Je to tak?
padro
03.12.07,16:57
ako sukromna osoba som nakupil v Hong kongu niekolko krat, peniaze vopred islo aj o 20 000,- pocet kusov, kvalita, rychlost OK, ak bol nejaky problem nebolo treba vracat spet tovar, poslali OK kus.
Filip Glasa
03.12.07,17:34
Jeden vyrábal a druhý kupoval. Fabriky skrachovali a zrazu všetci chcú len dovážať a predávať.

Pozri ak v tej Číne niekto kúpi niečo čo mu vyhovuje viac ako domáce, tak nech sa páči. Prečo nie. Ak by neexistovala chuť výrobcov vyrábať lacnejšie a lacnejšie a sťahovať výrobu do lacných štátov, tak dnes asi ani nesedíme za počítačmi. Bol by to pomerne luxusný tovar.

Ak chce niekto na Slovensku prežiť s domácou výrobou, musí tomu prispôsobiť aj marketing. Jeden príklad z textilu, konkrétne outdoorového.

Slovenský trek-sport presťahoval výrobu ruksakov do Číny. Vraj nestíhal na ceny západnej konkurencie (tiež šijú v Číne - North Face a podobne).

Naproti tomu Český Tilak ostal doma, šije doma a na výrobkoch nájdete štítok s českým levom. Veci sú drahšie, ale mnoho ľudí si ich pochvaľuje ako kvalitnejšie než západné. A hlavne vsadili na marekting zameraný na patriotizmus. Nie všetko je o cenách.

Sú extrémne drahé veci s niekoľko 100 percent maržami, ale kupujeme ich práve preto že sú drahé a že sú trebars zo Švajčiarska. Ak by bolo také Porsche vyrábané na východe, tak to značná časť ľudí prestane kupovať. Na cene tu im pri tom toľko nezáleží. Čiže Porshce si môže dovoliť monotvať u nás časť auta, ale nie celé. A už aj to niekto vidí ako problém.
Petas
03.12.07,17:43
Ja len mimo temi: robim dovoz z Chiny ale iba v malo a platim cez Western union. smiem sa opytat kolko bola vasa suma co ste posielali??? pytam sa preto kedze pomaly zacinam vo vacsom a western union je asi najrychlejsi aj ked niesom zastancom tohto platenia.
Dakujem
Julian

Ja som najviac posielal 1200USD. Western je najrychlejsi, aj ked si to musi clovek zratat co sa mu oplati viac. Do 200-300USD platim cez PAYPAL a nad 300USD Western Union.
Vsade su poplatky.
Petas
03.12.07,17:46
Western union je dost drahy, nie? Tam to ide az do vysky niekolkych percent z posielanej sumy. Je to tak?

Western nieje drahy v porovnani s bankovymi transakciami. K PAYPAL prevodu uctuju SUMA x 1,04 az 1,06.
VladoaKatka
04.12.07,05:24
Ak chce niekto na Slovensku prežiť s domácou výrobou, musí tomu prispôsobiť aj marketing. Jeden príklad z textilu, konkrétne outdoorového.

Slovenský trek-sport presťahoval výrobu ruksakov do Číny. Vraj nestíhal na ceny západnej konkurencie (tiež šijú v Číne - North Face a podobne).

Naproti tomu Český Tilak ostal doma, šije doma a na výrobkoch nájdete štítok s českým levom. Veci sú drahšie, ale mnoho ľudí si ich pochvaľuje ako kvalitnejšie než západné. A hlavne vsadili na marekting zameraný na patriotizmus. Nie všetko je o cenách.

.

Ja som neni úplne proti dovozu tovaru z číny, ale proti tuctovému, brakovému tovaru, čo sa predáva na trhoviskách, v dedinách na parkovisku pred krčmou. Toto sa mi nepáči. Ani skúšobná kabína, ani pokladňa, proste nič...

To, že veľa firiem dáva vyrábať v Číne, a na Slovensku zrušili výrobu. určite to nebolo kvôli tomu, že nestíhali, ale naši ľudia a tak ako aj Ty chcú si slušne zarobiť, aby mohli žiť a nie živoriť, a tu už s tými cenami asi by boli nepredajný, preto si zvolili spôsob, akým znížia náklady a zostanú s cenami -

čo to prinieslo:

- ako výrobná firma mala kopec zamestnancov - neviem koľko ľudí im tam šilo tie ruksaky, Teoreticky povedzme 100

- ako dovozca a veľkosklad zamestná max. 10 ľudí

To je to o čom som písala, že len všetci obchodovať nemôžeme, ale to ani ja ani Ty nezmeníme, a vôbec, škoda je sa s tým zaoberať.

Ja prajem každému aby sa mu darilo a prosperoval, ale nech robí a nečaká na sociálne dávky, nech neberie podporu v nezamestnanosti, lebo jemu sa nechce robiť (veľa je takých) ale toto už mimotemy bolo.
zolik2001
02.01.08,23:57
Western union je dost drahy, nie? Tam to ide az do vysky niekolkych percent z posielanej sumy. Je to tak?


Ja pravidelne teraz platievam do 1000 libier a poplatok jw ya to 25 libier peniaze su tam hned. Inac kamos mi odporucil este jednu spolocnost no nepamatam meno ale zistim a taktiey este neviem ci robia prevod do Ciny. Dam vediet ak budem vediet viac.
luco07
11.01.08,09:09
Co laici nezvyknu vediet o Cine

Samozrejme je toho pomerne vela, ale jedna zo zakladnych veci je, ze vsetok tovar sa v Cine moze vyvazat iba prostrednictvom spolocnosti, ktore maju vyvoznu licenciu. Aj ked podla novych zakonov platnych od marca 2007 je zisk takejto licencie mozny prakticky pre kazdeho, aplikacia cinskych zakonov do praxe, ako aj vysoke poplatky su pricinou toho, ze spolocnosti, ktore tymto povolenim disponuju nie je az tak vela. Mnoho spolocnosti, ktore tovar predavaju vystupuju zaroven ako vyrobcovia, hoci su v podstate iba obchodnymi spolocnostami a cena tovaru kupeneho cez takuto spolocnost byva zvycajne o cca 20% vyssia. Preto je najdolezitejsie pri dovoze z Ciny overit si informacie o Vasom partnerovi, co byva vsak pomerne zlozite, nakolko v Cine neexistuje jednotny obchodny register. (Niektore administrativne jednotky ho maju dostupny na nete, samozrejme v cinstine, ale nie je ich vela). Je pochopitelne, ze obchodne spolocnosti sa tlacia do popredia hlavne cez internet, zatial co vyrobcovia, ktori sa spoliehaju skor na tradicne "guanxi" ostavaju v tomto smere pozadu.

Pri dovoze z Ciny je dolezite tovar vidiet a ohmatat si ho. To vsak samozrejme nie je zarukou toho, ze Vam dojde taky isty tovar ako ste si objednali. Pomerne velkym rizikom je v tomto pripade tovar objednany cez internet. V pripade, ze Vam dojde tovar, ktory je radovo nizsej kvality, alebo dokonca uplne iny tovar. Mozte urobit dve veci: 1. obesit sa 2. zabudnut na to. Teoreticky mate moznost sa sudit. V takom pripade musite mat pravoplatnu zmluvu s podmienkami. Podla cinskeho prava je takato zmluva iba taka, ktora je pisana v cinskom jazyku. Instanciou na ktorej sa budete sudit je sud v Cine, kde ma Vas dodavatel s najvacsou pravdepodobnostou nejakeho znameho a vybudovane "guanxi" - vztahy. Pripravte sa na to, ze poplatky budu vysoke. A pravdepodobne prehrate :) Tomuto problemu sa najlepsie vyhnete tak, ze si objednate predzasielkovu inspekciu tovaru.

A na zaver: To, ze v Cine sa vyrabaju len nekvalitne veci je mytus, urban legend. V Cine sa vyrabaju rovnako kvalitne, ako aj nekvalitne veci. Mytus o nekvalite cinskych vyrobkov spociva v tom, ze dovozcovia, dovazaju najlacnejsie braky s cielom predat ich so slusnou marzou. Kvalita cinskych vyrobkov castokrat prevysuje kvalitu europskych vyrobkov, no cena je samozrejme zodpovedajuca. Stale vsak pomer kvalita/cena je na strane Cinanov.
pieces
12.01.08,12:14
Asi trochu odbočím, ale predsa len súvisí s témou:
Pracujem v prepravnej firme, ktorá sa orientuje na leteckú a námornú prepravu a môžem povedať, že 90% našich klientov prepravuje z krajín ďalekého východu a pod. Zvyšnú časť tvoria importy z USA a ostatné krajiny. Väčšina vecí okolo nás je privezená z Číny, Taiwanu, Indie a pod. Nie vždy Čína znamená lacný brak. Mnohokrát sa jedná o skutočne kvalitné výrobky a verte, že každý z Vás ich má doma plno. Oblečenie, obuv, elektronika, mobilné telefóny, počítače, darčekové predmety, keramika, misky, črepníky, sušené kvety, potraviny, športové predmety, mikroténové sáčiky, žiarovky, čokoľvek ... kamkoľvek sa človek obzrie, obklopujú nás veci z Číny. Dokonca i časť vecí dovezená napr. v rámci Európy môže mať pôvod omnoho ďalej. Stačí ak slovenský odberateľ kupuje napr. od dodávateľa z Nemecka avšak tento si svoj tovar nechá dovážať z Ázie.
Sú kvalitné veci z Číny, rovnako ako aj nekvalitné. Sú kvalitné veci zo Slovenska ako aj nekvalitné, atď. Nezáleží na krajine, ale na povedzme svedomí podnikateľa, čo privezie a rozhodne sa spotrebiteľovi predať. Ak nakúpia lacný brak (je jedno, či v Číne, alebo EU) a odvážia sa túto nekvalitu predávať je to už úplne iný problém a iná téma.
Čína? Ruky preč!!! Spoločnosť (naoko) natoľko odmieta "čínu", že samotní (svojim spôsobom poctiví) predajcovia z Číny dovezených (a môžbyť kvalitných) výrobkov ich pod tlakom spoločnosti prezentujú ako napr.európske. Sama som sa s tým osobne viackrát stretla a poviem Vám sú to skutočne zmiešané pocity, keď na jeseň priveziete klientovi 500 párov topánok zo Shanghai a v Januári ich ponúka ako dovoz z Talianska. Alebo brusička na nože - patent zo Švajčiarska. Načo spomínať, že vyrobená v Číne?
Keby niektorí ľudia, ktorí hania "čínske" výrobky vedeli koľko z nich majú vo vlastnej domácnosti, boli by pomerne prekvapení.

Lion,
odporúčam kontaktovať sa na prepravné spoločnosti, ktoré vedia poradiť najmä v spôsobe prepravy z danej destinácie, dodacej podmienky (zvoľte FOB, je najpraktickejšia), spôsobe platby (napr.akreditív) a pod. Niektorí z našich klientov si chodia osobne do Číny overiť napr. nakládku tovaru do kontajneru. Je to síce finančne náročnejšie, ale istota je istota. Najmä pri prvom odbere tovaru.

Čo sa týka samotného dodávateľa z Číny, použite internet na overenie serióznosti, hľadajte referencie, spokojných odberateľov a pod. U nás vo firme sme dokonca raz skúšali prostredníctvom našej pobočky v Číne overiť dodávateľa. Nie vždy sa to však dá, Čína je veľká :)
Prajem Vám veľa úspechov a šťastnú voľbu pri výbere dodávateľa aj prepravcu!
misomiso
12.01.08,13:01
POZOR - je velky rozdiel VYRABAT v Cine a NAKUPOVAT v Cine. Firmy, ktore VYRABAJU v Cine tam maju svoje stroje, ale hlavne dozorny - a skoliaci personal a to STALE pritomny. Platia im letenky, striedaju ich napr. po mesici, aby im z toho nezacalo hrabat, ale maju ich tam stale. Viem, o com hovorim.

Toto je Vyroba v Cine.

NAKUP v Cine je o niecom inom (o tom spominanom internete a kontaineri v Hamburgu) a preto aj kvalite je upne o niecom inom.
janusik07
12.01.08,13:36
Vie niekto ci pri dovoze oblecenia z Ciny alebi Indie staci certifikat od nich alebo sa musi dat novy certifikat vystavit u nas? Alebo to musi posudit akreditovany certifikacny organ? Hladala som aj nejaku vyhlasku alebo zakon o tom, ale som nic nenasla. Viem som trochu
mimotemy
Dakujem za rady.
luco07
13.01.08,11:49
MISIOMISO: Boli ste vobec niekedy v Cine? Z Vasich prispevkov to tak vyzera, ze asi nie. Ja som v Cine stravil 2.5 roka a na obchodne cesty tam chodievam pravidelne niekolko krat do roka a aj tento prispevok Vam pisem z Ciny. Z Ciny mi nikdy nezacalo hrabat a nikto ma po mesiaci nemusel striedat. Ak mate problem pochopit cinsku kulturu a mentalitu, tak je to len Vas osobny problem.

A co sa tyka tovaru z Ciny, 70% tovarov, ktory sa z Ciny vyvezie je tovarom, ktore vyrabaju spolocnosti so 100% ucastou cinskeho kapitalu. A o tych vsetci hovorime. Nikto nehovori o adidase, alebo nike, ktore sa tiez vyrabaju v Cine. A ten Cinsky tovar moze byt takisto kvalitny, ako nekvalitny. Tak ako vsade inde na svete. Samozrejme, ze kvalitny je drahsi, co je uplne normalne.
luco07
13.01.08,12:10
Vie niekto ci pri dovoze oblecenia z Ciny alebi Indie staci certifikat od nich alebo sa musi dat novy certifikat vystavit u nas? Alebo to musi posudit akreditovany certifikacny organ? Hladala som aj nejaku vyhlasku alebo zakon o tom, ale som nic nenasla. Viem som trochu
mimotemy
Dakujem za rady.

Nie som si presne isty, ako je to s oblecenim. Mam taky pocit, ze certifikacny organ, ktory ma na starosti tieto veci je vo Svite. Skuste si k tejto problematike prestudovat zakon c. 264/1999 Z. z. o technických požiadavkách na výrobky a o posudzovaní zhody... a zakon c. 634/1992 Z.z. O ochrane spotrebiteľa
janusik07
13.01.08,19:45
Nie som si presne isty, ako je to s oblecenim. Mam taky pocit, ze certifikacny organ, ktory ma na starosti tieto veci je vo Svite. Skuste si k tejto problematike prestudovat zakon c. 264/1999 Z. z. o technických požiadavkách na výrobky a o posudzovaní zhody... a zakon c. 634/1992 Z.z. O ochrane spotrebiteľa


Dakujem,precitam si.
rohan1112
14.01.08,22:04
Asi trochu odbočím, ale predsa len súvisí s témou:
Pracujem v prepravnej firme, ktorá sa orientuje na leteckú a námornú prepravu a môžem povedať, že 90% našich klientov prepravuje z krajín ďalekého východu a pod. Zvyšnú časť tvoria importy z USA a ostatné krajiny. Väčšina vecí okolo nás je privezená z Číny, Taiwanu, Indie a pod. Nie vždy Čína znamená lacný brak. Mnohokrát sa jedná o skutočne kvalitné výrobky a verte, že každý z Vás ich má doma plno. Oblečenie, obuv, elektronika, mobilné telefóny, počítače, darčekové predmety, keramika, misky, črepníky, sušené kvety, potraviny, športové predmety, mikroténové sáčiky, žiarovky, čokoľvek ... kamkoľvek sa človek obzrie, obklopujú nás veci z Číny. Dokonca i časť vecí dovezená napr. v rámci Európy môže mať pôvod omnoho ďalej. Stačí ak slovenský odberateľ kupuje napr. od dodávateľa z Nemecka avšak tento si svoj tovar nechá dovážať z Ázie.
Sú kvalitné veci z Číny, rovnako ako aj nekvalitné. Sú kvalitné veci zo Slovenska ako aj nekvalitné, atď. Nezáleží na krajine, ale na povedzme svedomí podnikateľa, čo privezie a rozhodne sa spotrebiteľovi predať. Ak nakúpia lacný brak (je jedno, či v Číne, alebo EU) a odvážia sa túto nekvalitu predávať je to už úplne iný problém a iná téma.
Čína? Ruky preč!!! Spoločnosť (naoko) natoľko odmieta "čínu", že samotní (svojim spôsobom poctiví) predajcovia z Číny dovezených (a môžbyť kvalitných) výrobkov ich pod tlakom spoločnosti prezentujú ako napr.európske. Sama som sa s tým osobne viackrát stretla a poviem Vám sú to skutočne zmiešané pocity, keď na jeseň priveziete klientovi 500 párov topánok zo Shanghai a v Januári ich ponúka ako dovoz z Talianska. Alebo brusička na nože - patent zo Švajčiarska. Načo spomínať, že vyrobená v Číne?
Keby niektorí ľudia, ktorí hania "čínske" výrobky vedeli koľko z nich majú vo vlastnej domácnosti, boli by pomerne prekvapení.

Lion,
odporúčam kontaktovať sa na prepravné spoločnosti, ktoré vedia poradiť najmä v spôsobe prepravy z danej destinácie, dodacej podmienky (zvoľte FOB, je najpraktickejšia), spôsobe platby (napr.akreditív) a pod. Niektorí z našich klientov si chodia osobne do Číny overiť napr. nakládku tovaru do kontajneru. Je to síce finančne náročnejšie, ale istota je istota. Najmä pri prvom odbere tovaru.

Čo sa týka samotného dodávateľa z Číny, použite internet na overenie serióznosti, hľadajte referencie, spokojných odberateľov a pod. U nás vo firme sme dokonca raz skúšali prostredníctvom našej pobočky v Číne overiť dodávateľa. Nie vždy sa to však dá, Čína je veľká :)
Prajem Vám veľa úspechov a šťastnú voľbu pri výbere dodávateľa aj prepravcu!
zdravým vedel by si mi dat kontakt na vasu firmi chcel by som si nechat doviest nejaky ten tovar z ciny a nakolko si spomenul ze pracujes v nejakej takj firme tak ma to zaujalo.
dakujem
misomiso
14.01.08,22:25
MISIOMISO: Boli ste vobec niekedy v Cine? Z Vasich prispevkov to tak vyzera, ze asi nie. Ja som v Cine stravil 2.5 roka a na obchodne cesty tam chodievam pravidelne niekolko krat do roka a aj tento prispevok Vam pisem z Ciny. Z Ciny mi nikdy nezacalo hrabat a nikto ma po mesiaci nemusel striedat. Ak mate problem pochopit cinsku kulturu a mentalitu, tak je to len Vas osobny problem.

A co sa tyka tovaru z Ciny, 70% tovarov, ktory sa z Ciny vyvezie je tovarom, ktore vyrabaju spolocnosti so 100% ucastou cinskeho kapitalu. A o tych vsetci hovorime. Nikto nehovori o adidase, alebo nike, ktore sa tiez vyrabaju v Cine. A ten Cinsky tovar moze byt takisto kvalitny, ako nekvalitny. Tak ako vsade inde na svete. Samozrejme, ze kvalitny je drahsi, co je uplne normalne.

Mozes mi kludne tykat. Bol som v Cine, aj v Indii, a v roznych krajinach vychodnej Azie som stravil tiez dost zo zivota. Ale o to tu nejde. Ja nemam problem akceptovat Cinsku mentalitu, to ale neznamena, ze si neuvedomujem odlisnosti. Ak zijes v Cine, zrejme patris medzi vynimocne prisposobivych ludi, dost mozne, ze si tam aj zenaty. Naozaj nemam nic proti inym kulturam, dufam, ze to tak nevyznelo.

Ale ako sm pisal o tom, ako to maju zorganizovane firmy, ktore v Cine VYRABAJU, tak som nepisal iba tak do vetra, ale pisal som o konkretnych firmach a ludoch. Ak poznas tamojsie prostredie, tak to asi tiez vies.

To, ze je obrovsky rozdiel v Cine vyravat a z Ciny dovazat, nie je ziadna hanba. Ved predsa to iste plati aj o Slovensku. Je mozno par dobrych produktov na Slovensku, ale nemozeme popriet, ze 95 % z hodnoty naozaj spickovych vyrobkov, ktore su exportovane zo Slovenska je tu vyrobenych zahranicnymi spolocnostami, ich strojmi, ich technologiami. (VW, KIa, Peugeot, Sony, Samsung...) Preco si VW neobjednal vyrobu aut v Bratislavskych Automobilovych zavodoch, ale si postavil hned vedla fabriku na zelenej luje so svojim riadiacim personalom? Pretoze chcel mat pod kontrolou kapacitu aj kvalitu. Pritom plati, ze obchodovat je vzdy jednoduchsie, ako priamo vyrabat, ale inak sa neda.

Toto tvrdim napriek tomu, ze som hrdy slovensky obcan, dokonca v pripade exportu nasich vyrobkov nemaskujem nasu identitu, ale naopak. Ale neda sa preskocit 50 rokov, to nie je ziadna hanba, ze Slovensko alebo Cina nedosahuje uroven Svajciarska, Finska, Japonska a.t.d.

Rovnako ako nie je vela slovenskych vyrobkov, ktore by sa dali bez akehokolvek kompromisu zaradit medzi spickovu kvalitu, tak som sa ani doteraz nestretol s vyrobkom, na ktory by bol vymysleny a vyrobeny iba Cinanmi a na ktorom by mi nieco nevadilo. Samozrejme - robia velke pokroky, potencial maju, dost mozne, ze predbehnu Japonsko a Koreu. Ja ale pisem o dnesnom stave a reagujem tymto na tvrdenia, ze - ved predsa 90% toho, co drzite v ruke (vratene spickovych produktov) je z Ciny. Ja tvrdim, ano - mate pravdu. Ale tie spickove vyrobky si musite v Cine VYROBIT, nie ich DOVIEZT.

Ale uz koncim, nie je mojim zamerom ti kazit kseft.
VladoaKatka
15.01.08,04:52
Nie som si presne isty, ako je to s oblecenim. Mam taky pocit, ze certifikacny organ, ktory ma na starosti tieto veci je vo Svite. Skuste si k tejto problematike prestudovat zakon c. 264/1999 Z. z. o technických požiadavkách na výrobky a o posudzovaní zhody... a zakon c. 634/1992 Z.z. O ochrane spotrebiteľa
Zákon o ochrane spotrebiteľa je už nový -č. 250/2007 Z.z.
http://www.porada.sk/t56207-co-hovorite-na-novy-zakon-na-ochranu-spotrebitela.html
pieces
15.01.08,18:26
zdravým vedel by si mi dat kontakt na vasu firmi chcel by som si nechat doviest nejaky ten tovar z ciny a nakolko si spomenul ze pracujes v nejakej takj firme tak ma to zaujalo.
dakujem
Dobrý,
nie som si istá, či priame zverejnenie takýchto kontaktných údajov na stránke nie je v rozpore s podmienkami užívania tohoto portálu. Rada by som poslala súkromnú správu, ale je to podmienené množstvom uverejnených príspevkov, takže to nejde. Chcela som Vám poslať mail, ale prijímanie máte blokované ..
rohan1112
16.01.08,09:09
Dobrý,
nie som si istá, či priame zverejnenie takýchto kontaktných údajov na stránke nie je v rozpore s podmienkami užívania tohoto portálu. Rada by som poslala súkromnú správu, ale je to podmienené množstvom uverejnených príspevkov, takže to nejde. Chcela som Vám poslať mail, ale prijímanie máte blokované ..
jj , tak by si mi to prosim ta mohla poslat na mail : rohan1112@azet.sk ?
dakujem
rob999
20.01.08,00:14
Osobne si myslim, ze by sme v prvom rade vramci EU mali zaviezt ochranu Europskeho trhu a tym padom limitovat mnozstvo dovazaneho tovaru z Ciny, alebo zaviezt vysoke dovozne cla.
Hlavny problem totiz vidim v znecistovani planety, kde Europa sa snazi pravidelne znizovat produkciu sklenikovych plynov, chranime si vodne zdroje a ako to vyzera o chvilu nas budu nutit jazdit na somarikoch. Nie som Greenpiece-sak, ale v Cine (ale i v USA) sa na tieto veci kasle. Nemaju dokonca ani podpisany Kiotsky protokol. Europa sa v tomto tvari, ze zachrani svet. No na to sme bohuzial velmi maly kontinent.
Z hospodarskeho hladiska Cina a krajiny Azie vykupuju strategicke suroviny (bud su obmedzene mnozstvom tazby, alebo vyroby) a tymto v nas vytvaraju zavislost.
Dalsim hladiskom by mala byt ochrana trhu kvoli problemom s nezamestnanostou. Masivne presuvame vyrobu do Azie a prepustame ludi v Europe.
Co mi z toho osobne vyplyva?
Snazime sa vsemozne zachranit planetu pre nase deti (oni ju veselo devastuju). Ak potrebujeme suroviny pre Europske firmy - bud su vykupene do Azie, alebo ak nejake su, vzhladom na dopyt maju umelo vysoku cenu. A prepustame vlastnych ludi aby sme zamestnali Aziu.
A nakoniec sa nam vsetok ten tovar vracia spat a znevyhodnuje a nici aj tych zopar patriotov (firiem) ktory sa snazia vyrabat v Europe.
luco07
20.01.08,19:40
Myslim, ze keby bola odpoved na problem, ktory ste nacrtli taka jednoducha, tak je problem uz davno vyrieseny. Odpoved je vsak daleko zlozitejsia. Skusme si predstavit dosledky, ktore by prinieslo zavedenie dovoznych ciel pre Europu:

1. Zvysenie cien v pripadoch mnohych komodit, ktore by malo za nasledok -
a) inflaciu
b) znizenie kupyschopnosti obyvatelstva, ktore by zasa sposobilo znizenie dopytu po tovaroch
2. Sudy a penale v ramci WTO za nedodrziavanie pravidiel (Cina aj EU su obe sucastou WTO, ktora ma urcite pravidla)
3. Diplomaticke napatie, ktore by posilnilo zvazky Cina-USA, alebo Cina-Rusko, resp. obe

Dalej, je velka pravda, ze v Cine je ochrana zivotneho prostredia na velmi nizkej urovni (ale lepsi sa, je dokonca zakotvena v sucasnej patrocnici, zavedenie do praxe vsak bude trvat este dlho a bude to trnista cesta), napriek tomu su vsak napriklad emisie CO2 na hlavu daleko nizsie, ako emisie na hlavu v EU, preto nutit Cinu, aby svoje emisie znizovala tempom, akym ich chce znizovat EU by bolo voci Cine nespravodlive. Hovorit o tom mozno az vtedy, ked budu emisie na hlavu vyrovnane. Tu by som skor videl priestor na diplomaticky tlak na USA, ktore emisiami na hlavu daleko prevysuje vsetky ostatne krajiny. A aby sa nieco urobilo ohladne ochrany prirodneho prostredia, musi sa prijat system, ktory bude vseobecne a medzinarodne akceptovany vsetkymi krajinami, a zaroven bude spravodlivy k rozvojovym krajinam, aby aj v nich mohlo dojst k zvyseniu zivotnej urovne. Tento problem je vsak nesmierne komplikovany a citlivy, takze som skor v tomto smere skepticky... Zial

Ze Cina skupuje suroviny - no a? Preco by jej to mal niekto zakazovt? Cina ich kupuje za trhove ceny rovnako ako kazda ina krajina, resp. dohodami o vystavbe infrastruktury v krajine (napr. nedavne zmluvy so Zairom), ktorym EU nemoze cenovo konkurovat. Toto je o ponuke a dopyte a nema spolocne nic s nizkymi cenami. Fakt, ze Vas to frustruje, vobec nechapem, zijeme predsa v globalnom svete.

A na zaver: Sucasna zapadna spolocnost je neskutocne konzumna a cinske vyrobky iba uspokojuju dopyt. Ale ako vieme, konzum je motorom ekonomiky, ktora ma zasa vplyv na zivotnu uroven. Takze ak chceme ochranovat prirodu, tak je to fajn, ale pojde to iba za cenu znizenia konzumneho levelu a teda aj zivotnej urovne. To sa vsak uz ludom nepaci. Casto nie su schopni pochopit, ze tieto zalezitosti su navzajom spojene. To sa uz ale dostavame skor do filozofickej roviny... Prijemny den
MajoMi75
20.01.08,20:20
zdravim vas, rad by som sa pridal k tejto teme. Trosku sa mi zda, ze aj napriek VELMI !!! zaujimavym nazorom a postrehom sa tato debata ubera inym smerom. Skor to ide do zemepisno, politicko, ekonomicko socialnej oblasti. Teda mne to vazne nevadi a rad si precitam vsetky prispevky, su fakt zaujimave. Akurat, ze teraz mam pocit viny, ci nebudem mimo temy ja.

Chcel by som vas poziadat o par informacii o cenach a podmienkach dovozu. Samozrejme nic konkretne, ale aspon aby som sa dostal do "obrazu"

Tekze, ak si objednam tovar z ciny, kolko sa priblizne plati za postovne. /od coho sa odvija cena??? Je to zavisle na vahe, alebo objeme???/ Pokial preclievam tovar na Slovensku, ake su colne sadzby??? /zaujima ma to len priblizne v %/. Niekde v pribuznom fore som cital, ze mi mozu balik s tovarom oznacit ako GIFT a vtedy sa necli. Plati to??? Ako dlho trva dorucenie na Slovensko.

Ja viem, niektore otazky su dost primitivne, ale su to otazky laika.
luco07
21.01.08,05:23
Co sa tyka dovozu z Ciny, je treba rozlisovat medzi kontajnerovym dovozom a kusovym dovozom, cize skor zasielkou. Zasielkovu sluzbu realizuju skor sukomne osoby a zivnostnici a cena na kus samozrejme vychadza viac, nehovoiac o preprave. Napriek tomu, da sa zarobit aj na tom, hoci nie prilis vela. Po dovoze treba zaplatit clo a DPH. Clo sa priemerne pohybuje okolo 5-10%, ale moze byt aj viac, alebo menej, je to velmi individualne. Skuste pohladat na ec.europa.eu/taxation_customs/dds/tarhome_en.htm podla popisu tovaru.

Co sa tyka postovneho, najdrahsi je kurier, lacnejsia je letecka preprava a najlacnejsia je lodna. Pri lodnej sa vacsinou jedna o kontajnerovu prepravu, kontajnery sa delia podla velkosti a ucelu (klasicke dry, open-top, mraizarenske atd., atd.) Najbeznejsia je preprava v klasickych kontajneroch oznacenych cislami podla dlzky v stopach (cize 20', 40', 40' HQ a pod.) Cena za prepravu zavisi od velkosti kontajneru a vahy, ktora je v nom nalozena a meni sa zhruba kazdy kvartal. Najvyssie ceny byvaju treti a stvrty kvartal (kvoli vianociam). V sucasnosti sa da z Ciny dopravit 20' kontajner (ktory ma objem asi 33 cbm, a hmotnostny limit myslim okolo 24 ton za priblizne 3700 USD a viac, zavisi podla spolocnosti. Doba prepravy je okolo 4-5 tyzdnov, treba si vsak radsej nechat rezervu. Dovozne podmienky su medzinarodne platne (zadajte si do googlu 'incoterms'), najcastejsie sa pouzivaju FOB a CIF.
VladoaKatka
21.01.08,06:11
Vypočujte si tento šot: nastavte si dátum 19.1.2007 - Dovoz čínskeho tovaru
http://www.stv.sk/videoarchiv/
Online videoarchív vybraných relácií Slovenskej Televízie.
MajoMi75
22.01.08,12:30
Co sa tyka dovozu z Ciny, je treba rozlisovat medzi kontajnerovym dovozom a kusovym dovozom, cize skor zasielkou. Zasielkovu sluzbu realizuju skor sukomne osoby a zivnostnici a cena na kus samozrejme vychadza viac, nehovoiac o preprave. Napriek tomu, da sa zarobit aj na tom, hoci nie prilis vela. Po dovoze treba zaplatit clo a DPH. Clo sa priemerne pohybuje okolo 5-10%, ale moze byt aj viac, alebo menej, je to velmi individualne. Skuste pohladat na ec.europa.eu/taxation_customs/dds/tarhome_en.htm podla popisu tovaru.

Co sa tyka postovneho, najdrahsi je kurier, lacnejsia je letecka preprava a najlacnejsia je lodna. Pri lodnej sa vacsinou jedna o kontajnerovu prepravu, kontajnery sa delia podla velkosti a ucelu (klasicke dry, open-top, mraizarenske atd., atd.) Najbeznejsia je preprava v klasickych kontajneroch oznacenych cislami podla dlzky v stopach (cize 20', 40', 40' HQ a pod.) Cena za prepravu zavisi od velkosti kontajneru a vahy, ktora je v nom nalozena a meni sa zhruba kazdy kvartal. Najvyssie ceny byvaju treti a stvrty kvartal (kvoli vianociam). V sucasnosti sa da z Ciny dopravit 20' kontajner (ktory ma objem asi 33 cbm, a hmotnostny limit myslim okolo 24 ton za priblizne 3700 USD a viac, zavisi podla spolocnosti. Doba prepravy je okolo 4-5 tyzdnov, treba si vsak radsej nechat rezervu. Dovozne podmienky su medzinarodne platne (zadajte si do googlu 'incoterms'), najcastejsie sa pouzivaju FOB a CIF.
dakujem pekne, je mi to uz jasnejsie, ale mal som na mysli pre zaciatok skor posielanie mensich zasielok. Mensich ako je kontajner, alebo jeho cast. Skor nejaky ten balik kurierom, alebo take nieco. Ak mate niekto skusenost s takouto zasielkou, bol by som rad.
luco07
24.01.08,16:49
dakujem pekne, je mi to uz jasnejsie, ale mal som na mysli pre zaciatok skor posielanie mensich zasielok. Mensich ako je kontajner, alebo jeho cast. Skor nejaky ten balik kurierom, alebo take nieco. Ak mate niekto skusenost s takouto zasielkou, bol by som rad.

Odpoved je pomerne jednoducha, ale jej realizacia naopak dost komplikovana: Treba si najst spolahliveho dodavatela. To moze byt v Cine niekedy (skor casto) problem...
MajoMi75
25.01.08,16:48
Odpoved je pomerne jednoducha, ale jej realizacia naopak dost komplikovana: Treba si najst spolahliveho dodavatela. To moze byt v Cine niekedy (skor casto) problem...
na skusku som urobil toto:
vytipoval som si jeden produkt cca 3.000,- Sk nasiel som si dodavatela a napisal mail. Bol som prekvapeny, ako rychlo sa mi ozvali spat /vsak ide o deal/. S dotycnou som si este preposlal asi 5 mailov, kym sme "uzavreli obchod". Aj napriek tomu, ze tovar je na ceste a ja ho este nemam v ruke, cize nepoznam kvalitu a design, mozem konstatovat, ze jednanie bolo fakt na urovni./maslim zo strany cinana/ Oslovil som pocas poslednych troch dni este dalsich dvoch dodavatelov roznych inych produktov a bolo to podobne. Boli ochotni a okrem cennikov mi dokonca v jednom pripade poslali aj kratky opis /predstavenie/ ich spolocnosti. Ja viem, ze som mozno predcasne spokojny a mozno sa nedockam ani objednaneho tovaru. Preto som to riskol iba do /3.000,- Sk/. Vsak uvidim...
Inac postovne tentokrat bolo cca $47,- kurier DHL
Filip Glasa
02.02.08,09:01
tu chlapík popisuje jak podniká s čínskymi bicyklami v USA:
http://www.podnikanivusa.com/category/xyz-bikes/
miso432
07.02.08,10:47
zdravim vsetkych, cele toto obchodovanie s Cinou vyzera na prvy pohlad tak jednoducho a "hladko" a podla toho co som sa tu v roznych prispevkoch docital je najvacsim problemom najst odvahu zaplatit vopred :)...

Velmi malo sa tu ale spominaju komplikacie/problemy/kroky co s tovarom po jeho precleni... mam znamych, ktori dovazaju znackove oblecenie z USA a co viem, trvalo im niekolko mesiacov kym dali dokopy vselijake licencie, povolenia, certifikaty a mohli zacat legalne predavat vo svojom kamennom obchode.

Neviem si predstavit davat kazdy druh tovaru na certifikaciu do statnej skusobne - ved to musi stat neskutocne peniaze a cas - to si predsa maly zacinajuci podnikatel nemoze dovolit :eek::eek::eek:
Ako sa to robi ak by som si chcel z Ciny nechat priviezt dajme tomu bicykle, sportove potreby, alebo nejake doplnky stravy (caj, zensen,...)?

Vopred diky ;)
luco07
07.02.08,11:25
Treba najst spolahliveho dodavatela, ktory ma certifikaciu hotovu. Alebo si najst sprostredkovatela, ktory pre Vas vyhlada spolahliveho dodavatela. U niektorych sprostredkovatelskych spolocnosti sa provizie pohybuju medzi 3-8%, pricom priblizne rovnake percenta usetrite tym, ze sprostredkovatel Vam vyberie dodavatela, ktory bude cenovo zodpovedat Vasim predstavam, overi jeho totoznost a po dohode vykona predzasielkovu inspekciu. Ak chcete vediet viac, tak sa kludne spytajte na konkretne zalezitosti. Niektore z najcastejsich rizik si mozte precitat v mojich predoslych prispevkoch k tejto teme.
miso432
07.02.08,11:33
aha, mozno budem posobit natvrdlo, ale som v tejto oblasti laik... takze vyberom "spravneho" dodavtela mozem tovar ihned po jeho privezeni, precleni, atd. zaradit do predaja?

co vsetko su vlastne tieto certifikacie? to mi spolu s prvou dodavkou tovaru poslu aj fascikel s potvrdeniami ze tovar splna normy EU a je ho mozne volne predavat?
luco07
08.02.08,03:20
aha, mozno budem posobit natvrdlo, ale som v tejto oblasti laik... takze vyberom "spravneho" dodavtela mozem tovar ihned po jeho privezeni, precleni, atd. zaradit do predaja?

co vsetko su vlastne tieto certifikacie? to mi spolu s prvou dodavkou tovaru poslu aj fascikel s potvrdeniami ze tovar splna normy EU a je ho mozne volne predavat?

-Ano je to tak. Pre rozne druhy tovarov je potrebne ziskat rozne druhy certifikatov a povoleni. Statisticky najcastejsie to bude asi CE certifikat.
miso432
08.02.08,09:22
Dakujem za odpovede Luco07, vzdy som obchodovanie s Cinou povazoval za velmi komplikovane a preto som tuto myslienku odsuval bokom...

Viete mi Vy, alebo niekto iny poradit aj konkretne linky na dobrych a osvedcenych sprostredkovatelov? Chel by som si pozistovat viac informacii o problematike a zorientovat sa v produktoch a moznostiach... :rolleyes:

Ak by to bolo proti pravidlam porady, poprosim poslat info na mail: miso432 "zavinac" hotmail.com (este mi to nedovoli vlozit link ;)) Diky.
radoz
13.02.08,16:30
Nemate niekto nejaky link, kde by bol zoznam najcastejsich certifikatov spolu s ich popisom?
<oci>
17.02.08,22:46
Asi trochu odbočím, ale predsa len súvisí s témou:
Pracujem v prepravnej firme, ktorá sa orientuje na leteckú a námornú prepravu a môžem povedať, že 90% našich klientov prepravuje z krajín ďalekého východu a pod. Zvyšnú časť tvoria importy z USA a ostatné krajiny. Väčšina vecí okolo nás je privezená z Číny, Taiwanu, Indie a pod. Nie vždy Čína znamená lacný brak. Mnohokrát sa jedná o skutočne kvalitné výrobky a verte, že každý z Vás ich má doma plno. Oblečenie, obuv, elektronika, mobilné telefóny, počítače, darčekové predmety, keramika, misky, črepníky, sušené kvety, potraviny, športové predmety, mikroténové sáčiky, žiarovky, čokoľvek ... kamkoľvek sa človek obzrie, obklopujú nás veci z Číny. Dokonca i časť vecí dovezená napr. v rámci Európy môže mať pôvod omnoho ďalej. Stačí ak slovenský odberateľ kupuje napr. od dodávateľa z Nemecka avšak tento si svoj tovar nechá dovážať z Ázie.
Sú kvalitné veci z Číny, rovnako ako aj nekvalitné. Sú kvalitné veci zo Slovenska ako aj nekvalitné, atď. Nezáleží na krajine, ale na povedzme svedomí podnikateľa, čo privezie a rozhodne sa spotrebiteľovi predať. Ak nakúpia lacný brak (je jedno, či v Číne, alebo EU) a odvážia sa túto nekvalitu predávať je to už úplne iný problém a iná téma.
Čína? Ruky preč!!! Spoločnosť (naoko) natoľko odmieta "čínu", že samotní (svojim spôsobom poctiví) predajcovia z Číny dovezených (a môžbyť kvalitných) výrobkov ich pod tlakom spoločnosti prezentujú ako napr.európske. Sama som sa s tým osobne viackrát stretla a poviem Vám sú to skutočne zmiešané pocity, keď na jeseň priveziete klientovi 500 párov topánok zo Shanghai a v Januári ich ponúka ako dovoz z Talianska. Alebo brusička na nože - patent zo Švajčiarska. Načo spomínať, že vyrobená v Číne?
Keby niektorí ľudia, ktorí hania "čínske" výrobky vedeli koľko z nich majú vo vlastnej domácnosti, boli by pomerne prekvapení.

Lion,
odporúčam kontaktovať sa na prepravné spoločnosti, ktoré vedia poradiť najmä v spôsobe prepravy z danej destinácie, dodacej podmienky (zvoľte FOB, je najpraktickejšia), spôsobe platby (napr.akreditív) a pod. Niektorí z našich klientov si chodia osobne do Číny overiť napr. nakládku tovaru do kontajneru. Je to síce finančne náročnejšie, ale istota je istota. Najmä pri prvom odbere tovaru.

Čo sa týka samotného dodávateľa z Číny, použite internet na overenie serióznosti, hľadajte referencie, spokojných odberateľov a pod. U nás vo firme sme dokonca raz skúšali prostredníctvom našej pobočky v Číne overiť dodávateľa. Nie vždy sa to však dá, Čína je veľká :)
Prajem Vám veľa úspechov a šťastnú voľbu pri výbere dodávateľa aj prepravcu!

Chcel by som z Ciny doviest zariadene o rozmerov zhruba 5 cbm a hmotnosti max 2 tony. Pieces, je Vasa firma schopna zariadit takyto prevoz? Pripadne vie mi niekto poradit prepravcu, s ktorym ma dobre skusenosti? Poprosim akekolvek info na adresu ockajm*zavinac*gmail.com. Dakujem
xfenix
18.02.08,15:15
Plati to aj mimo ebay :)
micheala
06.03.08,19:19
na skusku som urobil toto:
vytipoval som si jeden produkt cca 3.000,- Sk nasiel som si dodavatela a napisal mail. Bol som prekvapeny, ako rychlo sa mi ozvali spat /vsak ide o deal/. S dotycnou som si este preposlal asi 5 mailov, kym sme "uzavreli obchod". Aj napriek tomu, ze tovar je na ceste a ja ho este nemam v ruke, cize nepoznam kvalitu a design, mozem konstatovat, ze jednanie bolo fakt na urovni./maslim zo strany cinana/ Oslovil som pocas poslednych troch dni este dalsich dvoch dodavatelov roznych inych produktov a bolo to podobne. Boli ochotni a okrem cennikov mi dokonca v jednom pripade poslali aj kratky opis /predstavenie/ ich spolocnosti. Ja viem, ze som mozno predcasne spokojny a mozno sa nedockam ani objednaneho tovaru. Preto som to riskol iba do /3.000,- Sk/. Vsak uvidim...
Inac postovne tentokrat bolo cca $47,- kurier DHL

dobry vecer, zaujimalo by ma, ako dopadla ta vasa objednavka??? chcem urobit to iste , tiez objednat v malom mnozstve a netusim, nic o cle ani daniach...platili ste ich? dakujem;)
mikas
27.03.08,08:28
Co sa tyka dovozu z Ciny, je treba rozlisovat medzi kontajnerovym dovozom a kusovym dovozom, cize skor zasielkou. Zasielkovu sluzbu realizuju skor sukomne osoby a zivnostnici a cena na kus samozrejme vychadza viac, nehovoiac o preprave. Napriek tomu, da sa zarobit aj na tom, hoci nie prilis vela. Po dovoze treba zaplatit clo a DPH. Clo sa priemerne pohybuje okolo 5-10%, ale moze byt aj viac, alebo menej, je to velmi individualne. Skuste pohladat na ec.europa.eu/taxation_customs/dds/tarhome_en.htm podla popisu tovaru.

Co sa tyka postovneho, najdrahsi je kurier, lacnejsia je letecka preprava a najlacnejsia je lodna. Pri lodnej sa vacsinou jedna o kontajnerovu prepravu, kontajnery sa delia podla velkosti a ucelu (klasicke dry, open-top, mraizarenske atd., atd.) Najbeznejsia je preprava v klasickych kontajneroch oznacenych cislami podla dlzky v stopach (cize 20', 40', 40' HQ a pod.) Cena za prepravu zavisi od velkosti kontajneru a vahy, ktora je v nom nalozena a meni sa zhruba kazdy kvartal. Najvyssie ceny byvaju treti a stvrty kvartal (kvoli vianociam). V sucasnosti sa da z Ciny dopravit 20' kontajner (ktory ma objem asi 33 cbm, a hmotnostny limit myslim okolo 24 ton za priblizne 3700 USD a viac, zavisi podla spolocnosti. Doba prepravy je okolo 4-5 tyzdnov, treba si vsak radsej nechat rezervu. Dovozne podmienky su medzinarodne platne (zadajte si do googlu 'incoterms'), najcastejsie sa pouzivaju FOB a CIF.
Ahoj
tvoj prispevok mi dost pomohol, no aj tak by som potrebovala niektore spresnenia. Mam v umysle dovazat tovar z ciny, zatial by to bol ten 20 GP kontajner. Firma z ciny by mi tuto zasielku zaslala do Hamburgu, len ja neviem co s nou dalej, aj ked ta suma za dovoz tovaru z ich strany bola v porovnani s penaznou poziadavkou spedicnych spolocnosti na slovensku veeeeeeelmi lakava. Vedel by si mi poradit co zvolit? Lakavu ponuku :dovoz do Hamburgu a potom sa starat co dalej alebo vyuzit sluzby spedicnej firmy a dostat tovar az priamo domov s tym, ze (aspon sa tak zda) to bude nehorazne drahe. Vedel by si mi poradit nejakych sprostredkovatelov, resp. ako to urobit aby to dopadlo co najlepsie.
Este jedna vec, kedze ako sa zda sa v tom aj vyznas :)
Je na motorky-quady potrebny nejaky certifikat?
dakujem
luco07
29.03.08,21:11
Dobry den,

Ak chcete, napiste mi sukromnu spravu ohladne ceny za dovoz do Hamburgu, resp. na Slovensko, ktoru Vam dala cinska spolocnost, resp. spedicna spol. na Slovensku. Uvidime, ci sa v tejto veci bude dat nieco urobit. Riesit zalezitost v Hamburgu neodporucam, pokial nemate skusenosti s colnou deklaraciou a spediciou, v konecnom dosledku by Vas cela zalezitost mohla vyst ovela drahsie.

Co sa tyka certifikatu, nie som si isty, ci motorky potrebuju CE, ale v pripade, ze ich chcete prihlasit na znacky, urcite je potrebna homologizacia (EEC). Konkretne informacie by Vam mali dat kompetentni na ministerstve dopravy.

Na dovoze z Ciny je vsak v kazdom pripade najdolezitejsi dodavatel. V pripade, ze ste s nim nehovorili osobne a nevideli ste fabriku v Cine, neodporucam kontajner objednavat bez predzasielkovej inspekcie. Mohli by ste sa velmi popalit.

Na zaver: V colnom sadzobniku si skontrolujte, ake clo budete platit za tovar a takisto, ci sa nan nevztahuju ziadne antidumpingove opatrenia. Konecna suma by Vas v takom pripade mohla velmi nemilo prekvapit.
Peter G.
02.04.08,19:56
Dobrý deň!

Mohol by mi niekto poradiť? Kupujem tovar z Číny. Číňan mi to pošle loďou do Gdanska čínskou špedičnou firmou. Ako postupovať ďalej? Ako je to s prevozom z Gdanska a preclením? Musím si to zabezpečiť sám alebo ma osloví nejaká špedičná firma?

Ďakujem dovidenia.
BABIKA2008
03.04.08,17:56
suhlasim s prispevkom od LUcO
BABIKA2008
03.04.08,17:58
Dovozná obchodná operácia- prebieha v troch fázach:
1.prípravnú fázu – zahŕňa:
a)rozbor potreby dovozu– zistenie, či sa potrebný tovar nenachádza aj na trhu. Ak nie, tak sa sformulujú požiadavky na dovoz (druh, kvalita, cena tovaru, krajina , termín dovozu.....)
b)vyhľadanie možných dodávateľov – informácie možno získať zo SOPK-y, výstav, veľtrhov, odborných časopisov, obchodných zástupcov;
c) zaslanie dopytu zahraničným dodávateľom – dopyt je nezáväzný, jeho cieľom je získať informácie o podmienkach dodávky. Odpoveďou na dopyt je ponuka zo strany dodávateľa.
d)vyhodnotenie ponúk – na základe najvýhodnejšej ponuky sa vypíše objednávka.

2.fázu zmluvného (kontraktačného) zabezpečenia – zahŕňa:
a) zaslanie objednávky dodávateľovi
b) uzatvorenie kúpnej zmluvy /vychádza sa z uzancií – nepísaných obchodných pravidiel správania sa v medzinárodnom obchode/ predávajúci tu:
·môže bez výhrad potvrdiť objednávku na formulári dovozcu /v praxi je to výnimočne/
·zašle vlastnú kúpnu zmluvu so svojimi podmienkami a žiada o jej potvrdenie
·príjme objednávku dovozcu s výhradami – ide o návrh novej kúpnej zmluvy

3.realizačná fáza - zahŕňa:
a)prevzatie dodávky – ak ide o tovar z tretích krajín /mimo EU/ dovozca po prekročení tovaru cez colnú hranicu vystaví doklady pre colné konanie /JCD/
b)zaplatenie za dodaný tovar
c)výsledná kalkulácia – zistené výsledky môžu ovplyvniť rozhodnutie dovozcu o ďalšom dovoze
BABIKA2008
03.04.08,18:00
Dovozom tovaru je vstup tovaru z územia tretích krajín na územie Európskych spoločenstiev. Správcom DPH pri dovoze tovaru sú colné orgány. Povinnosť zdaniť dovoz tovaru zostáva prechodom colnej hranice spoločenstva vždy dovozcovi.
Daňová povinnosť pri dovoze tovaru vzniká dňom prijatia colného vyhlásenia na prepustenie tovaru do príslušného colného režimu, alebo dňom, v ktorom colný dlh vznikol iným spôsobom ako prijatím colného vyhlásenia. Daň je splatná v lehote pre splatnosť cla podľa colných predpisov.
Základom dane pri dovoze tovaru je hodnota určená na colné účely podľa colných predpisov. Do základu dane sa nezahŕňa zľava z ceny tovaru a zľava za skoršiu úhradu ceny tovaru. Režim dovozu tovaru z tretích krajín zostal po vstupe SR do EÚ v princípe nezmenený. Ktorá členská krajina inkasuje DPH pri dovoze, je definované v zákone určením miesta dovozu. Vo všeobecnosti je ňou tá členská krajina, v ktorej sa tovar nachádza v čase, keď vstupuje na územie EÚ. Výnimkou sú prípady, keď má dovážaný tovar na vstupe na územie Európskych spoločenstiev postavenie dočasne uskladneného tovaru, alebo ak je umiestnený do slobodného colného pásma, alebo slobodného colného skladu, alebo ak je prepustený do colného režimu uskladňovanie v colnom sklade, colného režimu aktívny zušľachťovací styk, colného režimu dočasné použitie s úplným oslobodením od dovozného cla, colného režimu vonkajší tranzit, alebo vpustený do teritoriálnych vôd. Miestom dovozu tovaru je v tomto prípade členská krajina, v ktorej sa končia tieto colné opatrenia.
luco07
05.04.08,08:12
Babika, celkom dobre naposane, este by som snad dodal niekolko faktov vzhladom na specifickost cinskej obchodnej kultury a etikety:

K bodu 1. ods. b) SOPKa ma minimalne informacie, na nu by som sa v tomto smere vobec nespoliehal. V Cine je najvyhodnejsie riesit objednavky prostrednictvom konexii, resp. odporucani, co vychadza z kulturnych tradicii. Na dalsom mieste su vystavy a veltrhy, ale hlavne caste navstevy v Cine a budovanie si personalnych vztahov, tzv. Guanxi.

Bod 2, ods. b) Akakolvek zmluva uzavreta s cinskym subjektom je platna jedine v pripade, ze splna kriteria stanovene legislativou CLR. Aj v pripade, ze zmluva v buducnosti nebude dodrzana, byva vymahanie skod velmi komplikovane a v pripade nizsieho objemu skod(do niekolko milionov Sk) prakticky nerentabilne. Ako sa zvykne hovorit v zdravotnictve - Najdolezitejsia je prevencia.
Ejkabejka
06.04.08,21:30
a co tak dovazat tovar napriklad z USA? kurz je vyhodny, tovar roznorody.mozno je to nevyhodne, nevyznam sa, len ma to napadlo.momentalne tu zijem a mozno by sa oplatilo spolupracovat.
Filip Glasa
10.04.08,12:11
http://blogy.etrend.sk/made-in-china
tu si píše blog babenka z Číny. Má firmu čo okrem iného:
"robím tiež sourcing – nakupujem všetko, čo je „Made in China“ a exportujem to do Čiech."
autobau
21.04.08,10:09
Asi trochu odbočím, ale predsa len súvisí s témou:
Pracujem v prepravnej firme, ktorá sa orientuje na leteckú a námornú prepravu a môžem povedať, že 90% našich klientov prepravuje z krajín ďalekého východu a pod. Zvyšnú časť tvoria importy z USA a ostatné krajiny. Väčšina vecí okolo nás je privezená z Číny, Taiwanu, Indie a pod. Nie vždy Čína znamená lacný brak. Mnohokrát sa jedná o skutočne kvalitné výrobky a verte, že každý z Vás ich má doma plno. Oblečenie, obuv, elektronika, mobilné telefóny, počítače, darčekové predmety, keramika, misky, črepníky, sušené kvety, potraviny, športové predmety, mikroténové sáčiky, žiarovky, čokoľvek ... kamkoľvek sa človek obzrie, obklopujú nás veci z Číny. Dokonca i časť vecí dovezená napr. v rámci Európy môže mať pôvod omnoho ďalej. Stačí ak slovenský odberateľ kupuje napr. od dodávateľa z Nemecka avšak tento si svoj tovar nechá dovážať z Ázie.
Sú kvalitné veci z Číny, rovnako ako aj nekvalitné. Sú kvalitné veci zo Slovenska ako aj nekvalitné, atď. Nezáleží na krajine, ale na povedzme svedomí podnikateľa, čo privezie a rozhodne sa spotrebiteľovi predať. Ak nakúpia lacný brak (je jedno, či v Číne, alebo EU) a odvážia sa túto nekvalitu predávať je to už úplne iný problém a iná téma.
Čína? Ruky preč!!! Spoločnosť (naoko) natoľko odmieta "čínu", že samotní (svojim spôsobom poctiví) predajcovia z Číny dovezených (a môžbyť kvalitných) výrobkov ich pod tlakom spoločnosti prezentujú ako napr.európske. Sama som sa s tým osobne viackrát stretla a poviem Vám sú to skutočne zmiešané pocity, keď na jeseň priveziete klientovi 500 párov topánok zo Shanghai a v Januári ich ponúka ako dovoz z Talianska. Alebo brusička na nože - patent zo Švajčiarska. Načo spomínať, že vyrobená v Číne?
Keby niektorí ľudia, ktorí hania "čínske" výrobky vedeli koľko z nich majú vo vlastnej domácnosti, boli by pomerne prekvapení.

Lion,
odporúčam kontaktovať sa na prepravné spoločnosti, ktoré vedia poradiť najmä v spôsobe prepravy z danej destinácie, dodacej podmienky (zvoľte FOB, je najpraktickejšia), spôsobe platby (napr.akreditív) a pod. Niektorí z našich klientov si chodia osobne do Číny overiť napr. nakládku tovaru do kontajneru. Je to síce finančne náročnejšie, ale istota je istota. Najmä pri prvom odbere tovaru.

Čo sa týka samotného dodávateľa z Číny, použite internet na overenie serióznosti, hľadajte referencie, spokojných odberateľov a pod. U nás vo firme sme dokonca raz skúšali prostredníctvom našej pobočky v Číne overiť dodávateľa. Nie vždy sa to však dá, Čína je veľká :)
Prajem Vám veľa úspechov a šťastnú voľbu pri výbere dodávateľa aj prepravcu!
Dobry den
Poprosil by som nejaky kontakt na Vasu firmu. Mam zaujem dovazat z Taiwanu
robin78
21.04.08,10:35
Z Ciny som si objednaval tovar 2x, zakazdym islo o iny tovar od inej spolocnosti. Platilo sa vopred a prislo to kurierskou sluzbou. Po prichode tovaru na Slovensko ma kurierska sluzba kontaktovala, spisal som s nimi komisionarsku zmluvu, takze zabezpecili preclenie tovaru, potom stacilo uz len zaplatit clo. Tovar ktory prisiel zodpovedal presne tomu, co dodavatel deklaroval. Komunikacia bola na urovni a bolo citit ochotu z druhej strany.
FTC
12.05.08,12:58
Ahoj Ejkabejka... A s cim by si odporucala obchodovat s Amerikou.. nieco zaujimave??
lukasp
15.05.08,09:25
Dobry den.

Tato tema ma ozaj velmi zaujala a som poteseny ochotou ludi ktory donej prispeli svojimi cennymi skusenostami.
Rad by som sa aj opytal ci by niekto nebol ochotny napisat nieco viac konkretnejsie, mozno skusenosti a kontakty na serioznych dodavatelov , prepravne spolocnosti... atd , proste nieco kde moze clovek zacat... Dakujem vopred ochotnym prispievatelom a prejem pekny den.

Ps: V pripade ak nechcete pisat odpoved na forum ale mate ochotu mi odpovedat mozte kludne na email alebo PM.

Este raz DAKUJEM. :)
joe-lv
16.05.08,19:37
Nema nahodou niekto skúsenosti z portálom alibaba.com,,a objednavaním tovaru z číny prostredníctvom nich.?

dakujem za odpoved
FTC
18.05.08,15:00
zdravim vsetkych koho zaujima dovoz z Ciny. ak by mal niekto zaujem o dovoz tovaru tak by sa mi mohol ozvat a mohli by sme doviezt nieco vo vacsom mnozstve s lepsou zaobstaracou cenou a cenou za dopravu ktora by sa rozratala na vecsie mnozstvo. Dovoz by sice trval okolo mesiaca ale bolo by to omnoho lacnejsie ako dovoz dorucovatelskou spolocnostou do tyzdna.
firsttradecompany.slovakia(zavinac)yahoo.com
marian911
23.05.08,13:24
Dobry den,
v nasej fi sme nasli na alibabe par dobrych kontaktov, s niektorymi firmami sme boli aj v jednani, tento tyzden cakame na prvu zasielku. Takisto sa tam daju najst aj europske a americke firmy. K objednavaniu - neviem ci ste registrovany riadny clen ktory si to plati. Ja som tam ako free member a po skopirovani nazvu firmy do googla ziskate priamy kontakt na firmu v cine a nemusite ist cez alibabu, nakolko oni Vam kontakt poskytnu az po zaplateni clenskeho . P.S.ale trva to dost dlho kym sa cinske firmy rozhybu :o)
Nema nahodou niekto skúsenosti z portálom alibaba.com,,a objednavaním tovaru z číny prostredníctvom nich.?

dakujem za odpoved
MarkoR
28.05.08,21:58
Dobry den
Poprosil by som nejaky kontakt na Vasu firmu. Mam zaujem dovazat z Taiwanu

Tiez by som nieco doviezol z Taiwanu.. Ak mate nejake zaujimave info, kontaktujte ma prosim. Mozno si vzajomne pomozeme a bude to lacnejsie.
Filip Glasa
02.06.08,11:32
marian911
05.06.08,05:37
Dobry den,
v nasej fi sme nasli na alibabe par dobrych kontaktov, s niektorymi firmami sme boli aj v jednani, tento tyzden cakame na prvu zasielku. Takisto sa tam daju najst aj europske a americke firmy. K objednavaniu - neviem ci ste registrovany riadny clen ktory si to plati. Ja som tam ako free member a po skopirovani nazvu firmy do googla ziskate priamy kontakt na firmu v cine a nemusite ist cez alibabu, nakolko oni Vam kontakt poskytnu az po zaplateni clenskeho . P.S.ale trva to dost dlho kym sa cinske firmy rozhybu :o)

Dobry den takze nam ten tovar uz prisiel, kvalita je super, presne podla vykresovej dokumentacie. takze skusenost - tovar objedname v cine znova :D
wifon
14.07.08,09:02
........
tu si píše blog babenka z Číny. Má firmu čo okrem iného:
"robím tiež sourcing – nakupujem všetko, čo je „Made in China“ a exportujem to do Čiech."
Zdravim Ta, mohol by si ma prosim Ta kontaktovat na jozef(bodka)chlebek(zavinac)gmail(bodka)com? Mam v plane dovazat z Ciny a zisiel by sa mi niekto , kto s tym uz ma nejake skusenosti. Velmi by si mi pomohol.
Dakujem
Fabiana
14.07.08,23:17
Len dúfam, že nebudete chcieť doviesť niečo takéto

http://www.youtube.com/watch?v=AyGuCYlYcF0
Tonno
15.07.08,15:32
Ahojte vsetci

Ak mi vie niekto poradit budem vdacny chceli by sme rozbehnut obchod s Cinou ohladom polygrafickeho materialu viete niekto ako na to?...
Dantesss
22.07.08,16:48
Zdravim,

precital som si vsetky prispevky v tomto fore a vase postrehy mi dost pomohli. Viackrat sa tu objavil pojem "predzasielkova inspekcia". Mna by zaujimalo co to je, kto ju robi, kde ju robi a kolko to stoji. Dakujem
horka
23.07.08,11:11
Mam jednu otazocku,
Klient chce uskutočniť jeden obchod a pyta sa ma, či je to možné takto: Kúpi tovar v Číne dovezú mu ho do Hamburku. Klient je platcom DPH na Slovensku. Z Hamburgu ho pošle priamo na Ukrajinu kupujúcemu. Je takýto pohyb možný? Ak je to s DPH?
militiadesa
20.08.08,11:56
Pozdravujem, chcel by som poprosit o internetove stranky alebo linky na dake CN firmy, ktore zasielaju tovar dor. sluzbou platba PayPal- pripadne dake eshop alebo podobne. Pripadne zaslite info na mime(zavinac)post.sk. Dakujem
Dantesss
11.09.08,16:11
Zdravim,

precital som si vsetky prispevky v tomto fore a vase postrehy mi dost pomohli. Viackrat sa tu objavil pojem "predzasielkova inspekcia". Mna by zaujimalo co to je, kto ju robi, kde ju robi a kolko to stoji. Dakujem

No co, neporadi nikto?
mattto
05.10.08,20:21
zdravím, môže sa mi, prosím, ozvať niekto, kto má skúsenosti s prepravou z Číny? hlavne shipping - loďou, nie expresné lietadlom ako je DHL, UPS, TNT - tie sú moc drahé, nepotrebujem tovar za 4 dní. Keby sa niekto našiel, kto prepravoval cez EMS express bolo by super.

alebo hocikto, kto v tejto oblasti podniká - môžeme sa dohodnúť :)
simka999
14.10.08,11:11
Dobrý deň.
Potrebujem radu ohľadom dovozu z Číny. neviem či sa už niekomu niečo také stalo. objenali sme tovar cez internet. Prišla nám proforma Fa torú sme zaplatili. Tovar páve došiel, ale fa došla na úplne smiešnu sumu. Nevieme čo. Či to precliť podĺa tejto fa?
zuziii
14.10.08,13:54
Treba najst spolahliveho dodavatela, ktory ma certifikaciu hotovu. Alebo si najst sprostredkovatela, ktory pre Vas vyhlada spolahliveho dodavatela. U niektorych sprostredkovatelskych spolocnosti sa provizie pohybuju medzi 3-8%, pricom priblizne rovnake percenta usetrite tym, ze sprostredkovatel Vam vyberie dodavatela, ktory bude cenovo zodpovedat Vasim predstavam, overi jeho totoznost a po dohode vykona predzasielkovu inspekciu. Ak chcete vediet viac, tak sa kludne spytajte na konkretne zalezitosti. Niektore z najcastejsich rizik si mozte precitat v mojich predoslych prispevkoch k tejto teme.
S dovozom tovaru nemam ziadne skusenosti ale tu certifikaciu je potrebne overit poriadne. Ako som sa docitala na jednom fore, znacka CE certifikatu nie je u nas ani v EU nijako chranena, ziadny patent (zamerne?). Preto niektori obchodnici/vyrobcovia znacku CE (s vacsou/mensou medzerou medzi znakmi) pouzivaju, ale znamena to Cina Export. Mozno tym predidete problemom a nebude sa o vas/vasom tovare pisat na soi.sk, ze ten a ten vyrobok treba stiahnut z predaja.
festinko
05.11.08,21:43
aj ja by som chcel doviez niaky tovar z číny...konkrétne niake mobily. Moj nazor je ze tie mobili su na ovela vyssej urovni ako znackove mobily a za prijatelne ceny.Najprv by som chcel kupit iba jeden kus aby som vedel ako to funguje a tak, ale neviem ako sa plati clo a tak. Mozem platiť clo aj ked niesom plnolety ? Vedel by mi niekto pomoct ? Konkretne mam zaujem nakupovat odtialto: fastcardtech.com

Ak by mi vedel niekto pomoct alebo poradit bol by som velmi rád. Ďakujem.
marian911
26.02.09,19:10
Ahojte uz mi pisali 2 uzivatelia, no nemohol som poslat ss nemam este 5 prispevkov "o))..tovar z ciny sme objednali uz druhy krat, mame dorbeho dodavatela na suciastky z ocele, ako som uz skor spominal nasiel som ho na alibabe..1.krat dopravu zabezpecila cinska strana, prisiel na uz len balik do firmy, vsetko zabezpecila kurierska sluzba. 2 .zasielku sme si davali kompletne doviezt door to door myslim od carga..vyzdvihli u cinanov a doniesli az k nam aj s preclenim nakomplet..usetri nam to takto cas aj energiu...myslim ze na serveri alibaba su dodavatelia v pohode..ale je dobre aj overit tu ktoru firmu na nasej ambasade v cine..normalne im poslite email a oni vam ochotne poradia, ci taku firmu maju v zoznamoch cinskych fi alebo ci nahodou nefiguruje konkretna firma na nejakom ciernom zozname..aj taky tam maju.. "o)))..viem lebo nas uz xceli cinania nachytat..tvarili sa ze pridu podpisat odberatelske zmluvy, no volali nam z ambasady ze su im podozrivi a nevyzeraju vobec ako manazeri dokonca nevedia ani cek po anglicky..takze tak treba si to overit u nasich ludi v cine..
igor111
27.02.09,13:11
Dovazali sme uz z Ciny vsetkymi sposobmi - EMS, lietadlo, lod, kurier. Zakladom je poznat ludi, alebo mat znamych, co vedia overit firmu. Podvodnici su aj v Cine, tak ako vsade inde.
Niekedy sa oplati pri dlhsie trvajucej alebo vacsej spolupraci zajst skontrolovat tovar/fabriku osobne.

Predzasielkova inspekcia: znamena, ze si skontrolujes tovar, skor ako ho odovzdaju prepravnej spolocnosti. Moze to robit:
a) dodavatel (posle ti fotky) - tam je riziko, ze to neurobi, neurobi poriadne (nie je to v jeho zaujme)
b) ty osobne - zaletis pozriet
c) niekoho si na to najmes a zaplatis - trochu mensie, ale podobne riziko ako a)
devetak
11.03.09,17:57
Ahojte poraďáci, bude to možno trochu mimo, na dovoz tovaru z Číny si veľmi netrúfam, ale že niekde v Budapešti sa dá nakúpiť lacnejšie ako na Vajnoroch. Vedel by mi niekto poradiť kde a či je to vôbec pravda. Má s tým niekto skúsenosť? Ďakujem.
devetak
13.03.09,17:51
Nikto neporadí?
Iveta Josipcukova
21.04.09,12:22
Tiez to chcem skusit cez Alibaba, ale neviem ako zacat.Nerozumiem co je to FOB Shanghaj ,alebo Ningbo.
Iveta Josipcukova
21.04.09,12:38
Mohli by ste mi zaslat blizsie info o Vasej firme.
Iveta Josipcukova
21.04.09,13:21
S akou logistickou firmou mate najlepsie skusenosti.Zaujima ma nieco ako sluzba door to door.Dik
UMg
26.04.09,20:18
Zdravím,

mám vybraného dodávateľa v Číne, od ktorého idem brať výrobky - gastro potreby pre cocktail bary. Sú to štandardné výrobky. Jediné, čo ma brzdí je to, že sa neviem dopátrať informácie o tom, aký certifikát alebo možno vyhlásenie o zhode potrebujem a keď áno, kto mi ho vystaví alebo či si to môžem vystaviť sám (niekde v tých zákonoch som to videl). Takisto neviem, ako presne takýto výrobok označiť a či potrebujem k takémuto tovaru nejaký návod, keďže sa jedná o úplne jednoduché veci a nie zariadenia. Som z toho zmätený a neviem si už rady.
Podobný problém mám z tovarom z USA. Som malý podnikateľ, ktorý sa zaoberá predajom cez e-shop a nemám prostriedky na kvalifikované konzultácie.
Poprosil by som Vás o radu.
Vďaka.
japl
29.04.09,05:40
Vyhlasenie o zhode si nemozes vystavit sam, ten vystavuje resp. potvrdzuje TÜV. tuvslovakia.sk
Benko
07.05.09,18:59
Ahoj, už som sa pýtal v inej téme, asi v nesprávnej.
Tak sa pýtam znovu v tejto téme, asi v tej správnej. Prečítal som ju od A do Z, sú tu super príspevky.
Veľmi by mi pohla informácia, ako uskutočniť reklamáciu tovaru dovezeného vlani z Číny. Číňan vymení kus za kus. Len neviem ako to fyzicky urobiť, je tam predsa DPH a clo. Alebo mi aspoň poraďte, kde sa mám pýtať.
Ďakujem všetkým aj za príspevky aj za prípadnú radu pre mňa.
Benko
13.05.09,17:10
Nikto nevie poradiť?
bart11
17.05.09,21:09
Reklamacia v Cine je najjednoduchsia ked sa to ovsem podari ze si od predavajuceho naspat vyziadate platbu ktoru ste uhradili a ked doda nahradny tovar prevediete ju naspat.Potom na jeho naklady odoslat naspat vadny. Zial po mojich dost dlhych skusenostiach cca 14 rokov s Cinanmi je to utopia. Jedine coho sa boja je ked tam mate vlastneho agenta ktory robi pre vas od inspekcii nakladov po vyjednavania. S nimi je to totiz nocna mora. Bol som tam xy krat podpisete xy papierov a dohod. Ako priletite zas tvrdia nieco ine. Ked ich tam buzeruje vas clovek nonstop vratane navstev fabrik a stoji pri testoch vyrobkov a nepohne sa odtial pokym sa kontajner nezavre tak je to ruska ruleta. Je to banda podvodnikov sorry. Detto kurzove rozdiely ich mena voci USD, EUR . Dohodne sa kupna cena zaplati dorazi k nim na ucet a vyhlasia ze to je malo lebo ich menna RMB to prepocitala inak teda banka co stanovila konverzny kurz. Cize to co stalo poviem priklad 50 000 USD napr. moze stat aj 57 000 USD a pod. Toto je vec ktoru ked mne niekto poradi ako osetrit budem vdacni.
Benko
19.05.09,17:29
Ďakujem za radu. Má to logiku, len ako dostať od neho peniaze.
Monika V.
22.06.09,08:29
Dobrý deň,

tiež by som sa chcela trochu informovať o obchode s Čínou. Môj šéf na skúšku objednal niekoľko LED žiaroviek. Najskôr prišla PROFORMA INVOICE. Je to len zálohová faktúra?..pretože iná už s tovarom neprišla a potrebovala by som vedieť ako to dať do účtovníctva. ďakujem
cekaj
26.06.09,13:05
Prosim Ta mohol by si mi napisat v skratke postup pri obxodovani s Cinou,zaujima ma ked si objednam tovar aky je postup,kto zabezpeci prepravu a kam .........alebo mi napis link kde sa o tom docitam
Dakujem pekne ,Rado- PO
copy
26.07.09,02:18
Viem ze asi mi tu zopar ludi vynada, ale musim sa zapojit do tejto debaty.

Nehnevajte sa, ale niektori, co tu pisu, alebo sa pytaju, su doslova "bozske teliatka".
Prezil som v Cine nejaky ten cas, samozrejme nielen Peking, Sanghaj a turisticke oblasti. Teraz som uz naspat na Slovensku. Import z Ciny nie je moj hlavny biznis, ale obcas nieco predsa len doveziem - dalo by sa povedat, ze skor na objednavku, nez ze by som sa sam pustal do dobrodruzstiev typu "doveziem a potom uvidim".

V prvom rade, vsetci co sa pytate, ako doviezt - najprv si odpovedzte: komu to predam? Mate vlastnu predajnu, alebo distribucny kanal, odberatelov, obchody? Mate vobec nejakych vlastnych zamestnancov na rozvoz, distribuciu, riesenie reklamacii atd.? Obcas za mnou pride nejaky znamy, alebo aj neznamy (na odporucenie znameho) - s tym, ze prisiel po radu. Kazdy s tym istym: on by chcel dovazat, on by chcel zarabat, on by chcel zbohatnut.
Ludia, myslite ze ste objavili zlatu sliepku? Ze v Cine nakupite za euro, a tu predate za desat? To ste ale mali na to prist v prvych rokoch po 1989, kedy este u nas nefungovali obchodne retazce a medzinarodne korporacie tu nemali zastupenia. Vtedy bola ta prava doba, ako z jednej koruny spravit obratom tri - nie teraz, ked je kriza, a ked si kazdy zakaznik trikrat rozmysli, ci vlastne chce kupit to, co mu ponukate.
Nechcem nikoho zhadzovat, ani sa mu vysmievat, ale prist s otazkou "chcem dovazat z Ciny, ale neviem co je to FOB" - na to sa opytam opacne: a uz si niekedy v zivote nieco doviezol/doviezla? Nie z Ciny, ale hoci len z Europy. A ako to dopadlo?
Dalsi druh otazok: "chcem doviezt jeden balik/paletu, cez DHL to nevyjde tak draho" - no to mozno naozaj nevyjde, lenze, co potom, ked vam dojde tovar, a po vybehani vsetkych formalit od colnice cez certifikaty atd. zistite, ze to iste predavaju napr. v Kauflande za rohom, a za polovicnu cenu, nez boli vase naklady? Prva a zakladna vec: NEDA SA obchodovat s Cinou spoza pocitaca, sediac niekde doma v kuchyni. Moze to vyjst raz, druhykrat - je to loteria. No a potom na treti krat poslete vsetko usetrene aj zarobene niekam do nenavratna. Opalili sa aj ini borci, dokonca taki, ktori do Ciny roky cestovali - napriklad ked sa dovazalo kuracie a morcacie maso, a do toho dosli europske dovozne kvoty a potom vtacia chripka, viem ze boli vtedy aj samovrazdy!

Nechcem, aby bol moj prispevok nejaky urazlivy, ale jeden postreh: desat a viac rokov dozadu za mnou chodili kamarati, s "lakavymi ponukami" typu: mam na ruke kamion/kontajner cigariet, whisky, cisternu benzinu, atd. - ty to len vyplatis, a vybav tie formality okolo toho , a so ziskom pojdeme pol na pol ;) prelozene do ludskej reci: daj prachy, zober na seba riziko, ked to dobre dopadne, tak mi das polovicu z toho, co si zarobil.

Tato tema mi viacerymi prispevkami pripada podobna: daj kontakty, daj overene firmy, porad kde, co a ako - hlavne aby som sa na tom nenapalil. takto to ale nefunguje, vazeni.
veka
19.08.09,22:44
Potrebujem radu. Už párkrát sme objednali tovar z číny a vždy došiel v pohode kuriérom. Teraz chceme objednať objemnejší tovar a čínsky partner nám ho chce dodať do Hamburgu. Ako sa postupuje ďalej? Tovar dorazí do prístavu a ....?
Existuje firma, ktorá ho v hamburgu prevezme a doručí až do firmy?
Ďakujem za odpoveď.
lexlutor
24.08.09,20:22
adfasda
cekaj
08.09.09,05:56
Zdravim ta ,mozem ta poprosit xcem urobit prvy nakup z thajska ,porad na koho sa mam obratit kto my s tym pomoze /nejaaka solidna fyrma / dik ,Rado
IvaIva
22.09.09,10:58
Vyhlásenie o zhode si vystaví výrobca sám na základe CE certifikátu!
marcuss333
04.11.09,08:40
no jasne, ta ista firma ktora ti to doviezla do Hamburgu ti to odvezie az k tebe, podla mojich skusenosti to vyjde priblizne rovnako ako ked si objednas kamion sam, staci im poslat ziadost o cenovu kalkulaciu
loktibrada
13.11.09,22:24
Neviete,co vsetko potrebujem na dovoz caju z Ciny? tento typ caju sa uz predava na SVK a je uz v spotrebitelskom baleni.
Netreba k predaju nejake povolenia z hygieny a testy?
predaj cez eshop

Dakujem.
jurajtenko
20.11.09,13:55
Ja sa venujem gastronomii, a nemam moc dobru skusenosť .
pri prvej dodávke vsetko OK, ale 2,3 uz bol problem z kvalitou.
Co sa tyka reklamacie je to v pohode , pošlu vam novy kus.
Je to proste risk.
Ale odporučam je vela firiem v čine ktore sa venuju logistike, par korun daj navise a mas postarane.
Oni ti to skntroluju pri nakladke a si za vodou.
konti
10.12.09,04:28
ahoj!
Mal by som na skúsenejších zopár otázok ohľadom objednávania z Číny.
1. S akým časovým horizontom treba rátať pri preprave?
2. Akým spôsobom najčastejšie prebiehajú prevody?
3. Keď rieši dopravu firma u ktorej si niečo objednávam, je to výhodnejšie, ako si zariadiť prepravu na vlastnú päsť /resp. ju objednať u nás/.
4. Keď si objednám tovar, ktorý bude napr. zabalený na palete, kde tá paleta skončí? Musím si ju vyzdvihnúť na colnici, alebo kde?
Sigurd
22.01.10,08:14
Cinania su pri dodani tovaru urcie spolahlivejsi ako slovenska colnica. Kurierom moze tovar preletiet polku sveta za 2-3 dni. Na slovenskej colnici vsak bez udania dovodu zasielka "zakvasi" dalsie dni az tyzdne. Kurier mi tvrdil, ze colnica ma vraj na colne vybavenie az 30 dni. V colnom zakone vsak som sa o tejto lehote nikde nedocital. Nevie nahodou niekto povedat, podla akeho zakona/predpisu moze colnica na Slovensku (ne)konat az 30 dni???
Dobrotka
22.01.10,22:52
Súhlasím s Vami. Je pravda, že aj na štítkoch a etiketách od Adidasu, Nike a pod. nájdete info . vyrobené v Číne, Tchaiwane a pod. Rozdiel je ale v tom, že tieto firmy do Číny dodajú kompletný balík. Materiál, galantériu, strihy, manažérov-kontrola a podobne. V Číne len využijú lacnú pracovnú silu. Preto to robia. Mimochodom, teraz už nie je top ten Čína. Najnovší trend je Pakistan, Bangladéž a India. Tí sú ešte lacnejší...... A ten smrad z čínskych obchodov....pred prepravou sa kontajnery a tovar "ošetrujú" deratizačnými prostriedkami proti hmyzu, myšiam a pod."kamarátom"...

Je na každom, aby si uvedomil, že v dielňach pracujú naozaj častokrát deti za hrsť ryže denne...
hasty
23.01.10,19:47
Zdravim,
potreboval by som poradit (neviem kde to napisat, tu sa mi to vidi vhodne...). Dali sme si v Cine vyrobit priemyselnu klavesnicu. Ide vlastne o jeden kus, neskor mozno zoberieme viac. Uvidime ako sa nam osvedcia. Idem k veci...

Chcem vykonat prevod penazi z uctu na ucet do Ciny cez internet banking. Ide o uhradenie proforma faktury (platba-prevod T/T). Suma k uhrade je v mene USD.

1. Pri povinnych transackcnych udajoch (internet bankingu) neviem ake vybrat poplatky (SHA,OUR alebo BEN). Ide o to, ze Cinska firma zahrnula do faktury aj bankove poplatky (pravdepodobne ich alebo ich banky).
Nerad by som pripadne este raz platil poplatky Cinskej banke. A tiez, nerad by som este doplacal a vybavoval dodatocne nejake dalsie papiere a poplatky. Ake mam vybrat poplatky v tom internet bankingu ? -SHA, OUR alebo BEN. Vidim to tak, ze by som mal zvolit SHA, mylim sa ?

Este jedna otazka:

2. Spomenutej firme mam napisat ked zrealizujem platbu a zaroven im mam poslat kopiu prevodu (T/T). Myslia tym avizo, ktore mi pride od mojej banky ? -tipujem, ze hej.

Za rady vopred dakujem.
luco07
07.02.10,16:05
Súhlasím s Vami. Je pravda, že aj na štítkoch a etiketách od Adidasu, Nike a pod. nájdete info . vyrobené v Číne, Tchaiwane a pod. Rozdiel je ale v tom, že tieto firmy do Číny dodajú kompletný balík. Materiál, galantériu, strihy, manažérov-kontrola a podobne. V Číne len využijú lacnú pracovnú silu. Preto to robia. Mimochodom, teraz už nie je top ten Čína. Najnovší trend je Pakistan, Bangladéž a India. Tí sú ešte lacnejší...... A ten smrad z čínskych obchodov....pred prepravou sa kontajnery a tovar "ošetrujú" deratizačnými prostriedkami proti hmyzu, myšiam a pod."kamarátom"...

Je na každom, aby si uvedomil, že v dielňach pracujú naozaj častokrát deti za hrsť ryže denne...
Vo Vasom prispevku uvadzate, ze v cinskych fabrikach pracuju deti za hrst ryze. Nie je to pravda. Cinske platy vo rozvinutych velkomestach, vzhladom k vyske spotrebitelskych cien su na tom podobne ako tie Slovenske (Napriklad plat v Shanghaji vid. http://www.sinaxis.sk/?q=sk/o-cine/provincie-a-samospravne-oblasti/shanghai V mensich mestach a na vidieku to je samozrejme ovela horsie, ale detska praca je v Cine zakonom zakazana. A za hrst ryze sa nerobi uz davno nikde, to si asi pletiete so Severnou Koreou. Skor by som povedal, ze v Bangladesi, ci v Indii je detska praca ovela vacsi problem.
harwester
21.04.10,09:59
Zdravim Vas vsetkych!

Mam taku otazku ohladom dovozu tovaru z Ciny: okrem zaplatenia DPH-cky a CLA je potrebne este niekde nieco nahlasovat?

Dakujem.
aktivnychlap
07.08.10,15:15
dobry den. dph treba zaplatit pri prevzati tovaru, alebo je na to lehota?
Mir024
15.11.10,20:00
Dobry den,mam v plane objednavat z ciny vlajocky na auta,Chcem sa spytat podla coho si vypocitam clo a co vsetko mi treba vybavit aby som to mohol predavat na Slovensku? (ake certifikaty mi treba a podobne)
drotar
02.04.11,07:08
Ak si chcete otestovat cinske obchody tu najdete zopar: lacnynakup.eu Vacsinou funguju aj ako velkoobchody.
leojozef
18.06.11,13:38
Co laici nezvyknu vediet o Cine

Samozrejme je toho pomerne vela, ale jedna zo zakladnych veci je, ze vsetok tovar sa v Cine moze vyvazat iba prostrednictvom spolocnosti, ktore maju vyvoznu licenciu. Aj ked podla novych zakonov platnych od marca 2007 je zisk takejto licencie mozny prakticky pre kazdeho, aplikacia cinskych zakonov do praxe, ako aj vysoke poplatky su pricinou toho, ze spolocnosti, ktore tymto povolenim disponuju nie je az tak vela. Mnoho spolocnosti, ktore tovar predavaju vystupuju zaroven ako vyrobcovia, hoci su v podstate iba obchodnymi spolocnostami a cena tovaru kupeneho cez takuto spolocnost byva zvycajne o cca 20% vyssia. Preto je najdolezitejsie pri dovoze z Ciny overit si informacie o Vasom partnerovi, co byva vsak pomerne zlozite, nakolko v Cine neexistuje jednotny obchodny register. (Niektore administrativne jednotky ho maju dostupny na nete, samozrejme v cinstine, ale nie je ich vela). Je pochopitelne, ze obchodne spolocnosti sa tlacia do popredia hlavne cez internet, zatial co vyrobcovia, ktori sa spoliehaju skor na tradicne "guanxi" ostavaju v tomto smere pozadu.

Pri dovoze z Ciny je dolezite tovar vidiet a ohmatat si ho. To vsak samozrejme nie je zarukou toho, ze Vam dojde taky isty tovar ako ste si objednali. Pomerne velkym rizikom je v tomto pripade tovar objednany cez internet. V pripade, ze Vam dojde tovar, ktory je radovo nizsej kvality, alebo dokonca uplne iny tovar. Mozte urobit dve veci: 1. obesit sa 2. zabudnut na to. Teoreticky mate moznost sa sudit. V takom pripade musite mat pravoplatnu zmluvu s podmienkami. Podla cinskeho prava je takato zmluva iba taka, ktora je pisana v cinskom jazyku. Instanciou na ktorej sa budete sudit je sud v Cine, kde ma Vas dodavatel s najvacsou pravdepodobnostou nejakeho znameho a vybudovane "guanxi" - vztahy. Pripravte sa na to, ze poplatky budu vysoke. A pravdepodobne prehrate :) Tomuto problemu sa najlepsie vyhnete tak, ze si objednate predzasielkovu inspekciu tovaru.

A na zaver: To, ze v Cine sa vyrabaju len nekvalitne veci je mytus, urban legend. V Cine sa vyrabaju rovnako kvalitne, ako aj nekvalitne veci. Mytus o nekvalite cinskych vyrobkov spociva v tom, ze dovozcovia, dovazaju najlacnejsie braky s cielom predat ich so slusnou marzou. Kvalita cinskych vyrobkov castokrat prevysuje kvalitu europskych vyrobkov, no cena je samozrejme zodpovedajuca. Stale vsak pomer kvalita/cena je na strane Cinanov.


Ahoj. Rad by som tiez kontakt na teba a tvoju spolocnost, ale moj mail mi nejde pridat do spravy, kedze som tu novy. Posles mi svoj? Dakujem
leojozef
21.06.11,17:04
Dobry den prajem,
vedel by ma niekto kontaktovat, kto ma skusenosti s obchodom s Cinou, s clami a dovozom tovaru? Dakujem
kabko
02.08.11,11:30
Vedeli by ste niekto poradiť dobrú, ale hlavne lacnú colno-deklaračnú spoločnosť? Vopred díky!
franco24
02.08.11,17:36
Ahojte moze mi niekto poradit? Nikde som nenasiel podobnu temu ani odpoved. Ako by sa uctoval tovar z ciny ktory by sa kupoval cez ebay a stale by bol len do sumy 20 eur. Bol by tim padom oslobodeny od dane a od cla? Platim by som len dph zo zisku? Na zauctovanie mi staci screen z ebayu + bankovy vypis + paypal? Dakujem za kazdy za kazdu odpoved.
mirec 313
28.11.11,11:56
Dobry den,
chcel by som Vas poprosit o radu alebo len podat informaciu.
Mal by som zaujem dovazat a zaroven predavat textil z ciny .A preto by som
potreboval vediet ci je na to potrebny certifikat.
Ak ano co vsetko potrebujem aby som dany certifikat dostal,kolko to trva a
co to stoji.

Dakujem pekne za pochopenie a Vasu odpoved.
Ivana Halajová
23.01.12,14:45
Dobrý deň, má niekto skúsenosti s dovozom z Číny, hlavne ohľadom overovania firiem, dovozných podmienok, na čo si treba dať pozor atď.?
Ďakujem
Borly
01.03.12,10:28
Ja len mimo temi: robim dovoz z Chiny ale iba v malo a platim cez Western union. smiem sa opytat kolko bola vasa suma co ste posielali??? pytam sa preto kedze pomaly zacinam vo vacsom a western union je asi najrychlejsi aj ked niesom zastancom tohto platenia.
Dakujem
Julian

Zdravím ťa Julian

Pracujem na rozbehnutí eshopu z dovozom z Číny. Účtovníčka mi však hovorí, že to nieje také jednoduché. Tak sa chcem informovať u človeka, ktorý s tým má praktickú skúsenosť ako si ty. Ako riešiš papierovú stránku tohoto podnikania. Napr.:

- sú potrebné nejaké povolenia pre dovoz?
- či je potrebné robiť nejaké hlásenia (známi musí robiť mesačné hlásenia ale dováža z inej krajiny tak neviem či to platí aj pre čínu)
- či sa to berie za intrakomunitárny dovoz čiže dovoz z číny cez iné krajiny a následný dovoz do SR
- ako je to z DPH musel si sa registrovať ako plátca?

Ďakujem ti za každú radu

môžeš ma kontaktovať na mail.: ondrejborlas@gmail.com

s pozdravom Ondrej Borláš
Veronika Accu
11.06.12,12:38
@Ivana Halajová: Dobrý den, pokud chcete ověřit firmu v Číně, můžete mě kontaktovat na veronika@accu.eu
lili1
18.09.12,10:37
Ahojte, chcela by som sa spýtať na účtovanie dovozu tovaru zo zahraničia. Nikde tu to neviem nájsť. Dovoz tovaru z Číny je prepravený loďou - kontajnerom do krajiny EÚ a odtial slovenskou prepravnou firmou do SR. Rieši sa tu niekde miesto vykládky, preklády alebo sa zaplatí clo a dph v SR, predtým ako sa tovar prepustí. A potom cez DP si vypýtam naspäť DPH. Ak je tovar prepravovaný v EÚ, tak sa musí sledovať kde sa tovar naloží, preloží a vyloží. A tiež dátumy. Tu to asi nemusí byť. Dôležité je JCR, cez ktoré sa tovar preclí a zaplatí dph. Rozumiem tomu správne? ďakujem za odpoveď. A ešte sa chcem spýtať, či to musím prihlasovať niekde na štatistiku? Díky
slovakdragon
20.05.13,13:08
Zdravim, nema niekto kontakt na cinske velkosklady v Nemecku so znackovym oblecenim. Dakujem.
duneha
10.10.13,19:31
Ahojte. Rozmyslam o tom, ze by som tovar v hodnote ccca 3000USD chcel doviezt na Slovensko. Mam momentalne jedneho dovozcu z Polska od ktoreho nakupujem za celkom slusne ceny, on to tiez mimochodom bere z Ciny, ale Cinania maju predsa najlepsie ceny, tak rozmyslam o tom, ze by som si to doviezol priamo od vyrobcu. Komunikujem s nejakymi vyrobcami, doprava samozrejme lodou, odpoved mi od nich prisla, zasielka: 31 kartonov, 3.12CBM,684.75KG, FOB guangzhou sea shipping fee is USD192.5.(do Hamburgu) FOB: Predávajúci umiestni tovar na palubu lode v dohodnutom prístave. Nie som si celkom isty ako funguje lodna doprava, ta cena sa mi zda celkom nizka, 192 dolarov za skoro 700kg. Otazka ale je, kto mi ten naklad vylozi z lode v Hamburgu? O vsetko sa stara spedicna firma?
alaya1
10.10.13,20:36
chod na cinsky trh do Budapesti, mas to v takej cene, akoby si priviezol z Ciny, ked pripocitas dopravu.
duneha
10.10.13,20:46
no ty si mi moc poradil, nechcem kupovat handry v Budapešti, jedna sa o tovar dost specificky - elektronika, a je to tazsie, cca 2-5kg kus, takze pochybujem ze na nejakom cinskom trhu budu toto predavat
alaya1
10.10.13,21:18
Poradila som ti, ako som chcela, ak si ten trh nevidel, ako mozes o nom kecat. je to veeelkoobchod. Tak vela zdaru. A s takou elektronikou, prevazanou lodou z Ciny ti zelam vela zdaru.-)
Bejata73
14.10.13,16:05
Ak to chceš mať bez problémov, dohodni sa s nejakou firmou na dovoze tovaru aj s preclením (naprcargo), môžu Ti to doviezť až do firmy - samozrejme za určité poplatky. Ale odpadne Ti práca s colnicou - akurát potrebuješ vedieť položky colného sadzobníka, do ktorých Tebou dovážaný tovar patrí - od toho sa odvíja výška cla + DPH. Mysli na to, že tovar loďou ide z Číny cca mesiac.
arizona
14.10.13,17:26
Ak to chceš mať bez problémov, dohodni sa s nejakou firmou na dovoze tovaru aj s preclením (naprcargo), môžu Ti to doviezť až do firmy - samozrejme za určité poplatky. Ale odpadne Ti práca s colnicou - akurát potrebuješ vedieť položky colného sadzobníka, do ktorých Tebou dovážaný tovar patrí - od toho sa odvíja výška cla + DPH. Mysli na to, že tovar loďou ide z Číny cca mesiac.
Odpovedas na temu z roku 2007.
Zadavatelka za tie roky uz urcite problem vyriesila...
Bejata73
21.10.13,11:32
Sorry, myslela som, že odpovedám na duneha z 10.10.13..
duneha
09.11.13,19:01
Diki Beata.za odpoved. Skusim pohladat nejake spedicne firmy a popytat sa na to. Vedel by mi ale niekto povedat ako funguje lodna doprava. Cinan mi napisal ze za 680g tovaru, cca 2m3 je 180 dolarov lodna doprava z Guangzou do Hamburgu (FOB - vyplatene na lod). Cinan mi povedal ze maju nejakeho forwardera - cloveka ktory mi posle papiere na preclenie, neviem ci som to pochopil spravne. Chcem sa ale spytat, ked pride lod do Hamburgu, kto vylozi tovar z lode ? A kde ho umiestnia zatial, kym nepride specicka pon?
Tomuto dobre nechapem, co mam vlastne spedicke natiktovat, datum aj ked lod pride?