adam
05.03.05,22:26
Čo variť v sobotu, aby to nezabralo veľa času? Nejak mi chýba fantázia.
Dnes som varila Hríbovú "vianočnú" a palacinky.
Polievka : za hrsť hríbov pokrájame nadrobno a dáme variť s 1 cibuľou, 5 zrniek čierneho korenia na 20min., potom pridáme pár nadrobno pokrájaných zemiakov. Urobíme zápražku. Do uvarených hríbou a zemiakov pridáme mlieko
a zápražku, necháme zovrieť.Pridáme sladkú smotanu. Môžme pridať uvarenú kyslú kapustu.
Dodrá rada : kapustu variť samostatne, do polievky ju pridať až keď nie je vriaca,mlieko sa nezrazí.
Palacinky:
1L mlieka
2dcl olej
4 vajcia
2 vanilkový cukor
cca40dkg hl.múka
štipka soli
Na panvicu netreba dávať olej, len na prvú palacinku.http://www.porada.sk/images/icons/icon11.gif
Nika
05.03.05,21:58
Ja mám obľúbenú sobotňajšiu polievku túto(môže sa volať sa rascová, zemia ková alebo vajcová):
Dám variť pokrájané zemiaky so soľou a rascou. Pridám zápražku, mletú červenú papriku a nakoniec rozšľahané vajce.

Ja do palaciniek nedávam olej, ale vyskúšam tvoj recept s olejom.
M0NIKA
06.03.05,10:04
Rýchla a dobrá hrášková polievka:

Do zásmažky z masla a hl. múky vylejem celú konzervu sterilizovaného hrášku, pridám trochu vegety a nechám prevrieť. :)

A do palaciniek odporúčam miesto trochy mlieka pridať takú istú trochu sódy - budú jemnejšie.
Olej do cesta dávam aj ja - aby sa nelepili, ale 2dcl sa mi zdá veľa... na teflónovú panvicu stačí troška.
nika123
05.04.05,14:26
ja robim palacinky takto: 1 dl oleja, 2 dl vody, 3 dl mlieka, 20 dg hl.muky,2 polievkove lyzice kryštaloveho cukru, štipka soli, 2 vajcia na panvicu dat trocha oleja iba na prvu palacinku sú výborné recept som mala uverejneny aj v eurotelevízii a mal velký úspech moje deti ich milujú s marhuľovým lekvárom , šľahačkou a posypané grankom mňam skúste neobanujete
jess
05.04.05,15:20
moje deti milujú cesnačku :

Na oleji opražím lyžicu múky, zalejem studenou vodou, pridám soľ,vegetu a rascu, keď zovrie, buchnem do nej rozmiešané vajíčko a po uvarení pretlačený cesnak, aby sa nezničili vitamíny. A tiež aj pažitku. No a do taniera opečené kocky inak nespotrebovaného chlebíka. Je to veľmi rýchle, cca 15minút.

Inak, ak nespotrebujeme doma chlebík alebo rožky normálne, tak ich nakrájam na kocočky a nechám poriadne vyschnúť, potom ich dám do nádobky a v priebehu 2 týždňov ich spotrebujem do tejto polievočky alebo do hrachovej. Mám hneď rýchly "polotovar".
DanielaSL
05.04.05,15:55
Moja obľúbená a rýchla - bryndzová polievka. Bryndzu nechám rozvariť vo vode , kto chce môže tam dať trebárs aj bobkový list.Potom vsypem strúhané cesto .Ku koncu zvlášť rozškvarím slaninku, dám trochu červenej papriky a vylejem do polievky.Prevarím a jeme.Kto má rád , môže dať na konci do nej aj trochu kôpru.:)
Paula
24.06.05,18:31
Má niekto ďalší variant na bryndzovú polievku?:)
kukučka
24.06.05,20:27
Zemiaky variť s rascou - veľa rasce, potom bryndza rozmiešaná s mliekom a troškou múky. Trolinku pepru. Omastiť maslom, alebo slaninkou. Môže byť aj cesnak. K tomu tmavý starý chlebík.
kukučka
24.06.05,20:32
naša obľúbená hrášková: slepačí bujón / Karpatia/ , hrášok a halušky z jedného vajíčka, trošku masla, vody a detská krupica, nie múka!
nana20
10.11.05,12:07
Ja v sobotu pokrájam polievkovú zeleninu na kolieska a opražím na oleji, hrniec je prikrytý.
Potom pridám zemiaky na kocky a 1 bujón zalejem vodou a varím, ku koncu pridám krupicové halušky - detská krupica, 1 vajce, troška vody, vegeta vymiešať a malou lyžičkou vykrajujem halušky.
Dobrú chuť.

Na palacinky stačí pekáč potrieť kúskom slaniny. Náplň môže byť aj kompótové ovocie na nutele uložené do trojuholníka a šľahačka.
janasv
11.11.05,11:48
Ja uz varim v predstihu dnes, lebo zajtra to bude u nas s casom nahusto. Varim borsc - kapusta, korenova zelenina /mrkva, zeler, petrzlen, pastrnak,../ cibula, cvikla /kto chce - pusti peknu farbu/, leco /moze byt aj cerstva paprika a paradajky alebo paradajkovy pretlak/, zemiaky. Od masa - bud bravcove odrezky alebo pliecko alebo - ja kupujem kare alebo krkovicku s kostou. Kost obrezem nechavam na nej aj masko a davam do mrazaku. Potom, ked na mna pride borsc alebo gulas, tak ich len vyberiem a varim. Takze - nakrajam vsetku zeleninu. Na cibulke opeciem masko /kosti/, pridam vsetku zeleninu okrem zemiakov, zalejem vodou a varim. Po case pridam leco /to uz je vlastne uvarene, tak treba odhadnut cas, aby sa nerozvarilo. Zemiaky varim osobitne, lebo by po pridani paradajok /pretlaku/ stvrdli. Potom vsetko zmiesam. Kosti povyberam, masko by malo samo od nich odpadnut. Servirujem v tanieri s lyzicou kyslej smotany na vrchu polievky. Este som chcela spravit rezance alebo halusky z tvarohom, ale narobili ste mi chute s palacinkami, tak neviem....

Ale mam aj napad na super rychly obed - Svieckova s knedlou vid obrazok
Oľa
25.11.05,09:46
Bryndzová polievka
Do trochu vody dám variť na kocky pokrájané zemiaky a strúhané cesto (len aby boli zakryté vodou). Keď sú zemiaky uvarené, vlejem do hrnca bryndzu rozmiešanú s troškou mlieka (dávam hodne bryndze) a dolejem mliekom podľa potreby, robím ju takú ani nie hustú ani nie riedku. Nechám prevariť a na koniec dám to polievky trochu pažítky a podľa potreby osolím. Moja 1/2 sa jej nevie dojesť.
Dobrú chuť.
Tweety
25.11.05,09:49
Bryndzová polievka
Do trochu vody dám variť na kocky pokrájané zemiaky a strúhané cesto (len aby boli zakryté vodou). Keď sú zemiaky uvarené, vlejem do hrnca bryndzu rozmiešanú s troškou mlieka (dávam hodne bryndze) a dolejem mliekom podľa potreby, robím ju takú ani nie hustú ani nie riedku. Nechám prevariť a na koniec dám to polievky trochu pažítky a podľa potreby osolím. Moja 1/2 sa jej nevie dojesť.
Dobrú chuť.
Je fakt dobrá, ja zbožňujem demikát, ale robím si ju sama pre seba, lebo nik iný z domácich ju nesce. Nevedia o čo prichádzajú, ale tak im treba. :rolleyes: :cool: :o
pavel9
01.05.06,21:49
No a ešte môj recept na byndzovú polievku.
Suroviny: cca 1,5 l vody, nadrobno pokrájaná cibuľa (ja dávam aspoň 3 tak stredné), cca 25 dkg bryndze,2 zemiaky, trošku mlieka.
Postup: Do studenej vody dáme nadrobno pokrájanú cibuľu a dáme variť. Varíme aspoň 10 minút, potom pridáme očistené na drobné kocky pokrájané zemiaky a varíme, kým zemiaky nie sú mäkké. Ja to nazývam potom vývar. Medzi tým si rozmiešam v miske bryndzu aj s troškou mlieka, asi tak na redšiu kašu. Túto zalejem cibuľovo-zemiakovým vývarom, dobre rozmiešam a vlejem naspäť do vývaru, premiešam a podávam. Túto polievku už nezohrievam . Mne je chutná je aj studená. Ak niekomu je obsah málo hustý, môže si priadať ako závarku cestovinu.
vema
02.05.06,07:03
Ja by som poprosila,kto vie, ako sa varí melencová polievka s hríbikmi.Včera sme našli zopár májoviek.Túto polievku som ešte nevarila,tak by som rada.Ďakujem..
LubicaN
02.05.06,08:49
melence = čo???

Čosi ako halušky alebo mrvenička?

Ja by som si na oleji spenila nakrájanú cibuľu, prihodila nakrájané obvarené hríbiky, ochutila dľa zvykov rodiny (soľ, vegeta, rasca, korenie) a dusila. Podľa potreby podlievala vodou. Keď to bude tak na 1/2 až 3/4 hotové, prihodila by som nakrájané zemiaky a varila... Potom papriková zápražka. Keď to prevrie, nasypala by som dnu mrveničku (cesto z polohrubej múky, štipky soli a vajca ako na rezance ale oveľa tuhšie nastrúhať na hrubom strúhadle a nechať vysušiť). No a potom dovariť, dochutiť.

Je to to, čo si chcela??? Ak nie, beriem späť...

vema
02.05.06,09:14
Myslím,že je to to, čo som chcela.Melence=mrvenička na hrubom strúhadle.Ďakujem pekne.
Zita5
02.05.06,09:50
Ja by som poprosila,kto vie, ako sa varí melencová polievka s hríbikmi.Včera sme našli zopár májoviek.Túto polievku som ešte nevarila,tak by som rada.Ďakujem..

Ja pridám " Šampiónovú polievku" :


1 krabičku balených šampiónov
5 zemiakov väčších
olej
cibuľka
červená paprika,soľ,vegeta,korenie
mrvenička z 1 vajíčka/alebo nahradiť malými haluškami/
petržlenová vňaťka

Na spepenú cibuľku dám dusiť očistené a na mesiačiky nakrájané šampióny ,pridám soľ, vegetu, korenie. Podlejem troškou vody .Dusím do zmäknutia , pridám červenú papriku a nakrájané zemiaky ,zalejem vodou a varím do zmäknutia zemiakov .
Ak sú zemiačiky uvarené , pridám mrveničku , alebo cez sítko prepasírujem normálne malé halušky . Nechám znovu zovrieť , aby sa mrvenička alebo halušky uvarili , nakrájam petržlenovú vňatku vložím do polievky , prichutím ešte vegetou .

Je výborná a takto postupujem celkovo pri hríbovej polievke .
liduska
17.05.06,16:35
Keď chcem veľmi rýchlo navariť tak robím tútú polievku. Do hrnca dám olej , spravím zápražku ale z hrubej múky a dám jej viac ako bežne na zápražku , popražím do toho pridám 2 vajcia , rýchlo zamiešam / urobia sa z toho vlastne halušky/ a zalejem vodou, pridám soľ , vegetu , korenie, nastrúhanú mrkvu, petržlen , a povarím, pridám ešte petrž. vňať. Je to rýchla a dobrá polievka.
rems
17.05.06,17:18
No a já jako valaška dám k dobru naši oblíbenou valašskou kyselicu (když byla dcera malá, tak tomu říkala kyselina). Nemusíte v podstatě už nic jiného vařit, protože se jí s pečivem a je sama o sobě hodně sytá. Prý se v minulosti vařila rolníkům na pole na celý den, aby měli dostatek energie:
Zvlášť dáte vařit kysané zelí (+sůl,kmín,celé korenie,bobk.list,nové korenie), zvlášť nakrájené brambory. Až zelí trošku změkne, přidáte nakrájenou dobrou klobásu, nebo uzené, nebo oboje, na co budete mít chuť. Za nějakých 10 minut, k tomu přidáte uvařené brambory a všechno zatřepete sladkou smetanou s hladkou moukou. Možná už jste se s tím setkali, mám moc ráda slovenskou kapustnicu, ale toto je něco trošku jiného. Tak vyzkoušejte.