DanielaSL
03.01.09,18:59
Perfektný nápad!!!!;)

Môžeš tam hneď šupnúť svoj recept na lángoše.;):)
Rozalka
03.01.09,18:02
tinaM
03.01.09,19:15
Milé pekárky.
Mám pekárničku Eta Harmony už asi 3 mesiace. Vyskúšasla som už rôzne recepty / pečiem najmä ten do Dáši/.
No ja neviem prečo, ale môj chlebík je nejaký ťažký. Pritom je dobre vypečený, keď doň ďobnem prstom, pekne mi vybehne späť, ale nožík je polepený, keď ho krájam.
Chcem sa opýtať, či to máte aj Vy také. Neviem v čom je problém.
Rozalka
03.01.09,19:27
Použila si presne ten recept? možno si dala menej múky - používaš váhu alebo len tak od oka?
Možno máš v pekárni zle nastavený program/váhu...
tinaM
03.01.09,19:44
Použila si presne ten recept? možno si dala menej múky - používaš váhu alebo len tak od oka?
Možno máš v pekárni zle nastavený program/váhu...
Rozalka, zo začiatku som presne vážila. Potom som to skúšala od oka a snažila som sa, aby malo cesto takú konzistenciu ako keď ho robím ručne.
Preto som napísala aj to,akú pekáreň mám. Možno niektorá pečie lepšie niektorá nie.
Robila som v nej aj hrozienkový koláč /od oka - cesto ako robím obyčajne/. Ten bol výborný.
cactus
03.01.09,19:55
Možno to bude fakt v pekárničke ten pes zakopaný.
Pretože ja som mala XXL a ten chlebík od Dáši nebol problém.
Druhý mesiac mám ETU, je menšia ako tá XXL, ale ešte sa mi taký dobrý zemiakový nepodaril, ako som piekla v XXL. Zo začiatku mal chlebík ušiská, teraz má síce len ušká, ale aj tak to nie je ono...
Ani dnes sa mi nepodaril. Aj som skúsila dať viacej múky, ako je v recepte (a pri ďalšom pečení dám tej múky ešte viac, pretože to cesto sa mi zdá riedke) a aj tak nie je taký, na aký som bola zvyjmutá.

Čiže z toho vyplýva poučenie, že nie je pekáreň ako pekáreň...

Každá má niečo svoje, ale môj záver je, že XXL (opravené z XXXL) je naj............
tinaM
03.01.09,20:03
Možno to bude fakt v pekárničke ten pes zakopaný.
Pretože ja som mala XXL a ten chlebík od Dáši nebol problém.
Druhý mesiac mám ETU, je menšia ako tá XXL, ale ešte sa mi taký dobrý zemiakový nepodaril, ako som piekla v XXL. Zo začiatku mal chlebík ušiská, teraz má síce len ušká, ale aj tak to nie je ono...
Ani dnes sa mi nepodaril. Aj som skúsila dať viacej múky, ako je v recepte (a pri ďalšom pečení dám tej múky ešte viac, pretože to cesto sa mi zdá riedke) a aj tak nie je taký, na aký som bola zvyjmutá.

Čiže z toho vyplýva poučenie, že nie je pekáreň ako pekáreň...

Každá má niečo svoje, ale môj záver je, že XXXL je naj............
Prepáč, že sa takto pýtam, ale aká je to XXL a XXXL?
Ja poznám ETA Harmony a menšia je ETA Siesta.
cactus
03.01.09,20:11
Prepáč, že sa takto pýtam, ale aká je to XXL a XXXL?
Ja poznám ETA Harmony a menšia je ETA Siesta.

To je iba preklep. Je to Moulinex XXL a ETA je Siesta.
DanielaSL
03.01.09,20:12
Nemá Eta nastavenie na menší chlebík ako 750 gramový?
cactus
03.01.09,20:14
Nemá Eta nastavenie na menší chlebík ako 750 gramový?

Má iba dve nastavenia.
Dnes som piekla ten menší podľa tvojho receptu a pridala som aj viacej múky, ale aj tak mál ušká.
tinaM
03.01.09,20:20
Nemá Eta nastavenie na menší chlebík ako 750 gramový?
Dá sa na nej nastaviť veľkosť I a veľkosť II. Dávam vždy II. V tom to asi nebude.
Ešte som uvažovala o múke. Či nie je rozdiel aj medzi múkou T650 a T650. Možno záleží od mlynu. Mám od ABO MILL.
Rozalka
03.01.09,20:28
Ja používam NOE
tinaM
03.01.09,20:31
Ja používam NOE
Dík, skúsim zohnať. Uvidím.
kukučka
03.01.09,20:37
Milé pekárky.
Mám pekárničku Eta Harmony už asi 3 mesiace. Vyskúšasla som už rôzne recepty / pečiem najmä ten do Dáši/.
No ja neviem prečo, ale môj chlebík je nejaký ťažký. Pritom je dobre vypečený, keď doň ďobnem prstom, pekne mi vybehne späť, ale nožík je polepený, keď ho krájam.
Chcem sa opýtať, či to máte aj Vy také. Neviem v čom je problém.

Ak dodržíš recept aj program a máš polepený nôž, chlieb nie je dopečený, tak by som asi pekáreň reklamovala.
Ja každý chlieb po upečení skúšam drevenou ihlicou a dosť často sa mi nezdá a dám ho ešte piecť na 10 minút, ak sa zabudnem aj dlhšie.
/ pečenie je na hodinu, nedá sa nastaviť na menej :mee:/
Ale v návode na kilový chlieb mám 550 g múky a to je málo, prerobila som si recept na 650 g a som spokojná.
kukučka
03.01.09,20:39
Ak má chlieb uši, tak bolo veľa droždia.
tinaM
03.01.09,20:42
Ak dodržíš recept aj program a máš polepený nôž, chlieb nie je dopečený, tak by som asi pekáreň reklamovala.
Ja každý chlieb po upečení skúšam drevenou ihlicou a dosť často sa mi nezdá a dám ho ešte piecť na 10 minút, ak sa zabudnem aj dlhšie.
/ pečenie je na hodinu, nedá sa nastaviť na menej :mee:/
Ale v návode na kilový chlieb mám 550 g múky a to je málo, prerobila som si recept na 650 g a som spokojná.
Kukučka, máš tiež takú pekárničku ako ja?
kukučka
03.01.09,20:45
mám menšiu Moulinexku na 750 a 1000 g chlieb
cactus
03.01.09,20:47
Ak má chlieb uši, tak bolo veľa droždia.

ale môže byť aj riedke cesto
Dáša_
03.01.09,20:49
Mam otazku, prečitala som si ten zakladný recept a prekvapil ma tam cukor. Ja cukor nedavam. A chlieb je podla rodiny vydarený.

Ešte poznamka k "ušatému" chlebu . obyčajne je to veľa droždia, treba trošku ubrať. Teda, zvykne to pommoct
tinaM
03.01.09,20:49
Asi to fakt bude aj v značke.
Skúsim ešte po dokončení programu dať ešte dopiecť. Uvidím.
Ďakujem všetkým za informácie.
cactus
03.01.09,20:50
Mam otazku, prečitala som si ten zakladný recept a prekvapil ma tam cukor. Ja cukor nedavam. A chlieb je podla rodiny vydarený.

Ešte poznamka k "ušatému" chlebu . obyčajne je to veľa droždia, treba trošku ubrať. Teda, zvykne to pommoct

Skúsim menej, ale v XXL som pri takom množstve mala veeeľmi vydarený chlebík.
zdenka131
04.01.09,10:53
Želám vám pohodový deň. Mám pekáreň Moulinex a neviem, ako sa nastavuje farba kôrky. Postupovala som podľa návodu- tam sa píše, že sa má rozsvietiť svetelná kontrolka. Mne sa však nič nerozsvietilo. neviem, či postupujem správne, alebo je chyba v pekárni. Prosím, poraďte mi. Ďakujem
DanielaSL
04.01.09,11:42
Pri displeji by si mala mať obrázok troch chlebíkov..je to dosť maličké..idú zhora svetlý, tmavší a celkom na tmavo vyfarbený a v displeji sa pri obrázku rozsvieti taká čiaročka. Teda aspoň ja to tak mám......aký máš typ Moulinex?
Rozalka
04.01.09,11:55
Mam otazku, prečitala som si ten zakladný recept a prekvapil ma tam cukor. Ja cukor nedavam. A chlieb je podla rodiny vydarený.

Ešte poznamka k "ušatému" chlebu . obyčajne je to veľa droždia, treba trošku ubrať. Teda, zvykne to pommoct
Dáška, ale droždie potrebuje k nakysnutiu cukor.
Aj moje prvé chlebíky boli bez cukru, no keď som si stále ťažkala na farbu kôrky, Danka (SĽ) mi našuškala, že pridaním cukru sa sfarbí aj kôrka. Odkedy pridávam med (horský), chlebík je mňam.
zdenka131
04.01.09,12:10
Ďakujem za radu, myslela som, že sa tam niečo výrazne rozsvieti. Pekáreň mám od Vianoc, nemám ešte skúsenosti s ňou. Zatiaľ som piekla len na základnom nastavenom programe a to bolo OK. Nič som nenastavovala. Uvidím, čo sa mi dnes podarí upiecť. Pečiem čokoládový chlieb , recept mám z tejto stránky. Mám Moulinex XXL
cactus
04.01.09,12:13
Dáška, ale droždie potrebuje k nakysnutiu cukor.
Aj moje prvé chlebíky boli bez cukru, no keď som si stále ťažkala na farbu kôrky, Danka (SĽ) mi našuškala, že pridaním cukru sa sfarbí aj kôrka. Odkedy pridávam med (horský), chlebík je mňam.
Ja dávam cukor, ale pravdepodobne, ako som už vyššie napísala, musím zmeniť množstvo múky. Až sa mi podarí upiecť taký, ako v XXL, dám vedieť...
A ten med, Rozalka, vyskúšam.
DanielaSL
04.01.09,13:56
Som rada, že ste pridali recepty do novej témy. Ten posledný od uska chlebík s cibuľkou robím aj ja , akurát pomiešam hladkú T650 s ražnou. Je to mimoriadne chutné a voňavé.....
Ale čo sa mi podarí upiecť teraz - tak neviem. Nutne som potrebovala dať piecť chlebík, lebo starý sa zjedol a hlásili deti príchod. No ale jeden zemiak doma nebol... :confused: Tak reku čo...dám do acidka - ktorého inak bolo tiež pomenej - vajce, pridám múku a budem sa tváriť, že pečiem sedliacky. Miesto ražnej múky som tam prisypala pomleté otruby. Takže všetko len také....co dúm dal . No a sama som zvedavá...čo napečiem.;):)
myrtus
04.01.09,14:54
zemiak nahrádzam jednou polievkovou lyžicou instatnej zemiakovej kaše, dosť často sa mi nechcelo variť jeden zemiak...
DanielaSL
04.01.09,15:09
Ďakujem za radu.... ešte som to v živote doma nemala. Kúpim to normálne bežne v potravinách? A je to adekvátna náhrada zemiakov?Inak chlebík sa mi práve dopeká,vyzerá krásne, je vysoký, má pekné sfarbenie.A voní mi celý byt. Dúfam, že aj bude chutiť dobre.
kukučka
04.01.09,15:44
zemiak nahrádzam jednou polievkovou lyžicou instatnej zemiakovej kaše, dosť často sa mi nechcelo variť jeden zemiak...

ani mne sa nechce a tak ho šupnem do mikrovlnky, len ho treba poprepichovať
misomiso
04.01.09,17:07
Tak zatial najlepsi chlebik aky som zbastlil je ryzovy. Dal som polovice spaldy a polovicu ryze natural. Namiesto polovice vody som dal "vodu" z oliv a vykompenzoval som to polovicnou davkou soli.
DanielaSL
04.01.09,17:11
Tak zatial najlepsi chlebik aky som zbastlil je ryzovy. Dal som polovice spaldy a polovicu ryze natural. Namiesto polovice vody som dal "vodu" z oliv a vykompenzoval som to polovicnou davkou soli.
Mišo upresni... špalda..máš na mysli špaldovú múku? A ryžu ? uvarenú? Hoď recept do novej témy.
misomiso
04.01.09,17:23
Mišo upresni... špalda..máš na mysli špaldovú múku? A ryžu ? uvarenú? Hoď recept do novej témy.

Nie. Ja mam mlyncek na zrno, inak by pre mna domaca pekaren nemala ziaden zmysel. (Chutny chlebik dostat aj v obchodoch, ja si peciem nie len dobry, ale aj zdravy).

Teda - tie vsetky suroviny kupujem ako zrno a meliem si ti tesne pred spracovanim, uz som tu o tom pisal.
tina1
04.01.09,17:26
Tak zatial najlepsi chlebik aky som zbastlil je ryzovy. Dal som polovice spaldy a polovicu ryze natural. Namiesto polovice vody som dal "vodu" z oliv a vykompenzoval som to polovicnou davkou soli.

das receptik na ryzovy chlebik?:D
misomiso
04.01.09,17:48
das receptik na ryzovy chlebik?:D

Velmi jednoduche - zomeliem celkovo 700 g zrna, z toho polovicu spaldy (psenice) a polovicu ryze natural.

400 ml studenej vody
2,5 kav. lyziccky soli
1,5 polievkovej lyz. cukru (ako zradlo pre kvasnice)
20g oleja (davam olivovy)
Priamo so zrnom zomeliem za hrst rasce a 10 ciernych koreni.
+ davam priamo do vody za hrst lanovych semiacok alebo sezamu.

Este poznamka - vodu treba dat naozaj studenu, lebo zrno sa mletim zohreje, takze muka je potom dost tepla. Odmerky pre kavove a polievkove lyzice mam Moulinex, pri inych vyrobcoch sa monzstva mozno mozu aj lisit?

A navrch 1/2 kocky kvasnic - nastruhat. Program - celozrnny chlieb.
myrtus
04.01.09,18:06
Zemiaková kaša v prášku je bežne v obchodoch, v časti kde bývajú polotovary na múčniky apod. Predtým, než som dostala radu o použití kaše do chleba, som tento výrobok ani ja nepoznala. Raz som kúpila namiesto obyčajnej kaše český výrobok - polotovar na "bramboráky". Chlebík bol trochu voňavejší , ale tiež dobrý. Samozrejme, je rozdiel medzi skutočným zemiakom a kašou, ale nemôžem povedať, že jeden alebo druhý je lepší alebo horší, je len trochu iný. Vyskúšam teraz ten zemiak v mikrovlnke.
misomiso
04.01.09,18:13
Baby, nebudte lenive uvarit zemiaky. Tie praskove potraviny by sa mali pouzivat iba v nevyhnutnom pripade. Keby ste vedeli, ako sa to vyraba (v podstate tecnologia, ked pri spracovani nejakych potravin vznika odpad, ten niekto kupuje, nieco z toho vyraba, jemu opat vznika nejaky odpad, ten zasa dalej predava...) - tak to radsej jest nebudete.

Mne dost unika vyznam domacej pekarne, ked su pouzite taketo suroviny, ved v obchdoch je dostat chutny chlebik, ktoreho jedinou nevyhodou je tiez len to, ze nevieme, co don dali...
tina1
04.01.09,18:27
Mišo upresni... špalda..máš na mysli špaldovú múku? A ryžu ? uvarenú? Hoď recept do novej témy.

Špalda je odroda pšenice http://www.biospotrebitel.sk/clanok/127-spalda-zazracne-obilie-ii.htm. misomiso ju melie a tak ma kvalitny chlebik. Uplne suhlasim s tym skrobom. Ked si piect chlebik, tak potom kvalitny.
bv_alexandra
05.01.09,13:13
Takže ododnes sa môžem aj ja zaradiť medzi vás majiteľov pekárni. Celé sviatky som vás tu potichúčky sledovala, a nakoniec sa mi podarilo sb-ho ukecať na tento zázrak. Kúpili sme si ECG je to vraj česká výroba a je vraj porovnateľná s Etou /prikladám foto/ tak dúfam že budem spokojná. Hned na začiatok mám jednu otázku. Hnetacie háky ostávajú počas celeho pečenia v pekárni? :)
cactus
05.01.09,13:26
Takže ododnes sa môžem aj ja zaradiť medzi vás majiteľov pekárni. Celé sviatky som vás tu potichúčky sledovala, a nakoniec sa mi podarilo sb-ho ukecať na tento zázrak. Kúpili sme si ECG je to vraj česká výroba a je vraj porovnateľná s Etou /prikladám foto/ tak dúfam že budem spokojná. Hned na začiatok mám jednu otázku. Hnetacie háky ostávajú počas celeho pečenia v pekárni? :)

áno, ostávajú, hoci niektorí, keď chcú mať chlebík relatívne bez dier, tak tie háky po domiesení vyberajú. Ale kto by už len dával pozor, kedy pekárnička domiesi. Mnohým z nás tie diery vôbec nevadia.

a prajem ti, aby ti tá tvoja dobre piekla...
Renuš
06.01.09,09:55
Ja mám tiež túto pekárničku, som s nou velmi spokojná. Chcem sa len spýtat, ked upečiem chlebík,mám ho na vrchu svetlý! Čím ho po upečení potierate? Čím to je? Poradte mi:(
DanielaSL
06.01.09,10:29
Ja mám tiež túto pekárničku, som s nou velmi spokojná. Chcem sa len spýtat, ked upečiem chlebík,mám ho na vrchu svetlý! Čím ho po upečení potierate? Čím to je? Poradte mi:(
Dávaš do chlebíku aj cukor? Ten podporuje zhnednutie. Ja dávam piecť vždy na najvyšší stupeň prepečenia a mám ho dosť tmavý na vrchu. Niekedy zvyknem pár minútiek pred koncom..alebo potom pri udržiavaní v teple potrieť po vrchu olejom.
bv_alexandra
06.01.09,14:51
Takže prvý pokus s našou pekárnou bol kmínový chlebík z Kauflandu. Bol trošku taký ťažší/tuhší/, neviem prečo.
Ale chcem sa opýtať robila som dnes knedle podľa receptu čo je tu a cesto bolo úplne ťažké a slabo nakyslo. Neviete, kvôli čomu.? Aj knedľa je strašne tuhá. :mee:
DanielaSL
06.01.09,14:54
Uff...to netuším, ja som mala super cesto aj knedlík....
cactus
06.01.09,15:19
Ja som tiež dnes robila knedlík podľa receptu na dva knedlíky a vydarili sa super, aj s varením vo vode.
A to som sa pozabudla a dala som tam aj vajce aj olej.
Dáša_
06.01.09,18:18
Takže prvý pokus s našou pekárnou bol kmínový chlebík z Kauflandu. Bol trošku taký ťažší/tuhší/, neviem prečo.
Ale chcem sa opýtať robila som dnes knedle podľa receptu čo je tu a cesto bolo úplne ťažké a slabo nakyslo. Neviete, kvôli čomu.? Aj knedľa je strašne tuhá. :mee:

aku si dala muku?
Ake mas drozdie?
Rozalka
06.01.09,18:39
Múka aj chlebík boli asi súčasťou balenia.

Veronika, aj môj prvý pokus bol z krabice, no potom som piekla už len podľa zaručeného receptu. Nemusíš sa báť, vyskúšaj a uvidíš.
kukučka
06.01.09,19:58
pred sviatkami nebola celozrná múka a tak pečiem biely chlieb. trošku som gúglila a z tohto výberu sa mi zatočila hlava

pozri: múka (http://domacipekarny.dama.cz/suroviny.php?d=5)
cactus
07.01.09,05:33
pred sviatkami nebola celozrná múka a tak pečiem biely chlieb. trošku som gúglila a z tohto výberu sa mi zatočila hlava

pozri: múka (http://domacipekarny.dama.cz/suroviny.php?d=5)

a v tom množstve mi tam ešte chýba cícerová....
bv_alexandra
07.01.09,07:39
aku si dala muku?
Ake mas drozdie?
Muku som dala polohrubú a droždie od dr. Oetkera - sušené. už keď kyslo som videla že to nie je v poriadku. No dúfam že další pokus bude lepší. Dnes idem robiť Chlebík od Dáši, tak dúfam že to bude lepšejšie. Chcem sa len opýtať, do toho chlebíka. Suroviny pridam tak ako mám písané v návode - najskôr tekutiny a potom muku a navrch droždie?;)
veronkaj
07.01.09,07:57
všetko dobré do nového roku prajem všetkým a vítam nové pekárky,

u nás pekáreň teda nezahálala, piekla chlieb, langoše, sladké aj slané.
misomiso
07.01.09,09:32
Tak po prvy raz mi nevykysol chlieb. Asi to bude kvasnicami, po prvy raz som pouzil susene. Rovnako som po prvy raz pouzil odlozeny start...
cactus
07.01.09,12:27
Chlebík od Dáši.

V menšom množstve : na 750 g

270 ml vody alebo acidofilného mlieka
1 1/2 PL oleja
1/2 PL octu
1 a pol ČL soli
1 ČL cukru
1 čl droždia
rasca, semiačka tekvicové , slnečnicové, ľanové, sezamové
1 – 2 väčší uvarený nastrúhaný zemiak
420 g múky - 300 g hladkej T 650 + 120 g ražnej, špaldovej, žitnej, celozrnnej

Tak tento chlebík sa mi konečne podaril v mojej ETE Sieste len s tým rozdielom, že som tam dala menej tekutín, ako je doporučené od Daniely.

Takže som dala iba 250 ml acidka a pozrite sa...

31329http://www.porada.sk/attachment.php?attachmentid=31330&d=1231331264
bv_alexandra
07.01.09,12:39
Chlebík od Dáši.

V menšom množstve : na 750 g

270 ml vody alebo acidofilného mlieka
1 1/2 PL oleja
1/2 PL octu
1 a pol ČL soli
1 ČL cukru
1 čl droždia
rasca, semiačka tekvicové , slnečnicové, ľanové, sezamové
1 – 2 väčší uvarený nastrúhaný zemiak
420 g múky - 300 g hladkej T 650 + 120 g ražnej, špaldovej, žitnej, celozrnnej

Tak tento chlebík sa mi konečne podaril v mojej ETE Sieste len s tým rozdielom, že som tam dala menej tekutín, ako je doporučené od Daniely.

Takže som dala iba 250 ml acidka a pozrite sa...

31329http://www.porada.sk/attachment.php?attachmentid=31330&d=1231331264
Tak ten vyzerá naozaj úžasne, ja ho mám tiež akurát v pekárni tak som zvedavá aký bude výsledok:)
jozka56
07.01.09,14:12
Cactus krásny chlebík, má aj veľa semiačok, aký chrumkavý, určite je mňamko. Ja tiež robím podľa tohto receptu, ale iba stredne zapekám.mimotemy a Ty si vyšívala ten parádny obrus??:rolleyes:j:---
cactus
07.01.09,14:26
Cactus krásny chlebík, má aj veľa semiačok, aký chrumkavý, určite je mňamko. Ja tiež robím podľa tohto receptu, ale iba stredne zapekám.mimotemy a Ty si vyšívala ten parádny obrus??:rolleyes:j:---

mimotemyale nie, nie som na vyšívanie, to je kúpený.
Ja som skôr na háčkovanie, frivolitky....a voľakedy dávno pletenie.
DanielaSL
07.01.09,14:55
Muku som dala polohrubú a droždie od dr. Oetkera - sušené. už keď kyslo som videla že to nie je v poriadku. No dúfam že další pokus bude lepší. Dnes idem robiť Chlebík od Dáši, tak dúfam že to bude lepšejšie. Chcem sa len opýtať, do toho chlebíka. Suroviny pridam tak ako mám písané v návode - najskôr tekutiny a potom muku a navrch droždie?;)

Áno tak ..prvé idú tekutiny a soľ, potom múka, do rohu zvyknem dať cukor, do druhého kmín, na vrch zemiaky a na to ešte droždie. Droždie jednu čajovú lyžičku sušeného droždia. Ja zvyknem kupovať menšie balenia, lebo pečiem tak každý tretí deň a otvorené droždie stráca na účinnosti, takže treba si dať aj na to pozor.
bv_alexandra
07.01.09,17:55
Tak toto je môj chlebík podľa receptu - Chlebík od Dáši. Chutí super, a konečne už nie je taký ťažký:)
Renuš
07.01.09,18:02
Dávaš do chlebíku aj cukor? Ten podporuje zhnednutie. Ja dávam piecť vždy na najvyšší stupeň prepečenia a mám ho dosť tmavý na vrchu. Niekedy zvyknem pár minútiek pred koncom..alebo potom pri udržiavaní v teple potrieť po vrchu olejom.

Cukor som zatial nedávala, a aké množstvo dávaš na 1 kg chlebík. a kedy potieraž tym olejom. Až po ukončení programu?
DanielaSL
07.01.09,18:59
Cukor som zatial nedávala, a aké množstvo dávaš na 1 kg chlebík. a kedy potieraž tym olejom. Až po ukončení programu?

Cukru dávam 1 čajovú lyžičku či je to 750 g alebo 1000 g chlebík. Niekedy som ho potrela kým sa ešte piekol, tak 5 minút pred koncom. Teraz nechám nech pečenie skončí, potriem ho olejom a ešte ho nechám na udržiavaní v teple tak 10 minút. A boky potom potriem olejom kým je ešte horúci, ale už je vybratý von.
Dáša_
07.01.09,19:02
neviem, či som to tu už spomínala, ja balím hotový chlebík hned po upečení do mokrej utierky. Aby kôrky neboli tak tvrdé.
Renuš
07.01.09,20:03
Ďakujem za radu, pri dalšom chlebíku sa budem riadit tvojou radou.:D
cactus
08.01.09,07:52
neviem, či som to tu už spomínala, ja balím hotový chlebík hned po upečení do mokrej utierky. Aby kôrky neboli tak tvrdé.

len aby tá utierka nebola od aviváže...:D:D:D
Dáša_
08.01.09,16:53
len aby tá utierka nebola od aviváže...:D:D:D

mimotemy sa ti priznám, ja ani doma aviváž nemám :)) Používam sušičku a vtedy fakt netreba. Maximálne občas dávam ocot.
jozka56
08.01.09,17:55
Dnes som okrem chlebíka s dyňovými semiačkami, robila aj cesto na 2knedlíky podľa betky631. Z cesta som na pare urobila 13 parených buchiet. Boli výýýýborné, nestihla som urobiť foto.
Rozalka
08.01.09,20:40
neviem, či som to tu už spomínala, ja balím hotový chlebík hned po upečení do mokrej utierky. Aby kôrky neboli tak tvrdé.
A ja ešte po upečení chlebíka spúšťam program na "dokôrkovanie" (10´na programe 14, Moulinex XXL)
DaniJay
10.01.09,23:28
ako sendvic chuti chlieb, ktory robim len z hladkej chlebovej muky t650. pridavam tam ale aj zrniecka.
0,5 l vody
5 PL oleja
1 lyzicka soli
1,5 lyzicky cukru (davam hnedy)
2 PL slnecnice, 2PL tekvicove semienka, 2 PL lanove semena
dosypem muku do 800g
navrch nasypem balicek suseneho drozdia dr oetker
program na celozrnny chleba


Prepac,ale musim reagovat!

Muka T650 nie je ziadna chlebova muka a tato muka ani nie je na vyrobu chleba vhodna a urcena, aj ked sa s nej chlieb upiect viacmenej da!

Muka T650 nie je nic ine ako klasicka muka hladka...

Na pecenie chleba su urcene muky T950, T1000 a T1050 a za chlebovu muku sa da este povazovat aj T930.

Chlieb upeceny z muky T1050 je neporovnatelne lepsi a prirodzenejsi ako z hladkej muky T650.

Este dodam,ze necakajte ze sa tieto original chlebove muky budu predavat bezne v obchodoch. je potrebne si ich kupovat priamo v mlyne. Ja kupujem raz za pol roka cca 50 kg vo vreci T1050 za 12,90,-SKK /kg a som spokojny.
DaniJay
10.01.09,23:40
neviem, či som to tu už spomínala, ja balím hotový chlebík hned po upečení do mokrej utierky. Aby kôrky neboli tak tvrdé.

Nooo, tu utierku vobec nemusis mat mokru. Staci chlieb zabalit do suchej utierky(ktora pohlti zvysenu vlhkost chleba a zabrani zasychaniu a de facto sposobi zmaknutie korky) a este aj do mikrotenoveho sacku, aby ta vlhkost neunikala prec.

Molekuly mikrotenoveho sacku su natolko velke, ze chlieb cez neho moze "dychat"
DaniJay
11.01.09,00:18
Dávaš do chlebíku aj cukor? Ten podporuje zhnednutie. Ja dávam piecť vždy na najvyšší stupeň prepečenia a mám ho dosť tmavý na vrchu. Niekedy zvyknem pár minútiek pred koncom..alebo potom pri udržiavaní v teple potrieť po vrchu olejom.

Rad by som sa vyjadril aj k tomuto. Dlho som na porade nebol, tak si to nejako musim vynahradit. :)

Cukor sa dava do cesta z dvoch dovodov:

a)

podpora kysnutia cesta pri cerstvych kvasniciach

b)

sladsieho cesta


- je naivne si mysliet, ze jedna lyzicka cukru posobi na hnednutie chleba....na to ma vplyv len vyber muky a dlzka pecenia

na tvrdost muky by sa mal chlieb v troch fazach potierach slanou vodou urobenou v pomere 1CL/0,5dcl vody

prva faza: zaciatok pecenia.

druha faza: polovica casu do skoncenia pecenia.

tretia faza: ihned po skonceni pecenia.

.................................................. ....

Este si nieco dovolim napisat na adresu vyroby PSENICNEHO chleba a kratko opisem ulohy jednotlivych surovin, ktore sa podielaju na vyrobe chleba..... Predpokladajme vyrobu chleba o hmotnosti cca 750g v domacej pekarni...

VODA: mala by byt bezchlorova, ked bude z chlorom, nema ziadnu vyznamnu ulohu v kysnuti cesta, len v kvalite chleba... Zatial pouzivam len vodu. Viem ze mlieko, acidofilne mlieko a dalsie speciality mozu byt o dost lepsie...ale zatial u mna este neprisli na rad. :)
Moja davka: 300ml

OCOT: Daval som klasicky, lacny...teraz davam jablcny...nebadam zatial rozdiel.... V chlebe je vyhradne preto, aby sa menej madlil pri krajani a mam za to, aby aj vonal ako priemyselne vyrabany chlieb.
Moja davka: 1 PL

OLEJ: Zacinal som beznym rastlinnym olejom, e uz nejaky cas davam obycajny olivovy, menej predrazeny olej... Nebadam nejaku chutovu zmenu...ale vraj je zdravsi a verim tomu ze hej.
Moja davka: 1PL

MUUUUUUUKAAAAA: najdolezitejsia komodita nasho chlebika. Peciem zatial vyhradne psenicny chlieb a zacinal som na lakho dostupnej muke T650, ktora umoznuje chlieb upiect,avsak na muku T1050 urcenu ku komercnej vyrobe sa ani zdaleka nechyta. Jednoznacne cesto z nej kvalitnejsie kysne a je o dost viac nakysnute a po upeceni kypre ako cesto z muky T650, ktora nie je urcena na pecenie chleba.

este dodam ,ze chlieb upeceny na rovnakom programe z muky T1050 je krajsie, chrumkavejsie a hnedsie upeceny ako pri rovnakom programe z muky T650.

Muka T1050 nie je vobec draha,aj napriek tomu ze je v obchodoch menej pristupna ako bezna hladka muka T650. Cena muky T1050 sa pohybuje v mlynoch od cca 12,40 do 13,50 SKK a rata sa s trvanlivostou cca 6 mesiacov pri dodrzani urcitej teplote, vlhkosti a svetle(ziaden probem nie je ju mat aj doma)

Niektore obchody predavaju aj muky z nadpisom "Psenicna muka chlebova", avsak neuvadzaju hodnotu T, co beriem ako neodostatok, pretoze co viem, tak za chlebovu muku sa da povazovat T930, T950, T1000 a T1050 a takto neviem na com som. :-/

Moja davka: 500gr

.......................................

KVASNICE/DROZDIE/KVASOK:

Zacinal som klasickymi cerstvymi kvasnicami a dosial s nimi aj pokracujem...

-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-

zvysok prispevku doplnim neskor, som unaveny. :-O
Rozalka
11.01.09,09:33
Ja som zas na stránke
http://www.pekarny.unas.cz/typy_mouky1.html
našla:
T 650 - Pšeničná mouka hladká polosvětlá, pro pečení chleba jsou vhodnější mouky s T650. T 700 - Pšeničná mouka světlá, chlebová
T 1000- Pšeničná mouka hladká tmavá (chlebová)
T 1050- Pšeničná mouka chlebová, je hladká, tmavá
T 1150- Chlebová mouka

Na chlebík používam najmenej 3 rôzne múky, 54,5 % tvorí T650, 22,75 % špaldová, zvyšok grahamová, prípadne viaczrnná a pod.
Dnes mám T650 + graham + špaldovú a je vynikajúci.
bv_alexandra
11.01.09,11:24
Pamätaám si že aj moja starká používala výhradne T650 na chleba.:)
Rozalka
11.01.09,11:29
Súhlasím s Veronikou a dodám: moja babka dala cesto do ošatky a potom sme ho odniesli k pekárovi, kde naň dali lístok s menom.
A teraz mám vlastný chlebík z vlastnej pekárničky...
Dáša_
11.01.09,11:40
Súhlasím s Veronikou a dodám: moja babka dala cesto do ošatky a potom sme ho odniesli k pekárovi, kde naň dali lístok s menom.
A teraz mám vlastný chlebík z vlastnej pekárničky...

Anechceš vzskúšať takú ošatku? Ja som si objednala a tento týžden by mala prísť. Tak som na to celkom zvedavá.
linko1
18.01.09,08:32
ahojte,
zaujímalo by ma, akú značku múky používate na pečenenie,
kde v obchodoch nakupujete?
vôbec neviem v obcodoch nájsť múku s označením T./číslo/ je tam len názov... a nie číslo,
prosím poradte
Rozalka
18.01.09,10:18
Ja použím Hladkú T650. Kupujem v kaufíku, od jedného výrobcu a ak nemám robiť reklamu, tak rovnako sa volal aj biblický hrdina s archou...

Citát:
Pôvodca textu príspevku: Deppo
Recept na lángoše :
1 kg polohrubej múky
5 lyžíc kyslej smotany / ja dávam polku zvyčajne v kľude/
vivo droždie celé - alebo celé sušené
soľ
olej

Program 13, na Molinex XXL. Čas 1:20. Po vymiesení necháme približne desať minut stáť


Chýba informácia o tekutinách, 5 lyžíc smotany je určite málo - a ak sa pridáva "v kľude", čo sa miešalo dovtedy? Máte s tým niekto skúsenosť?

Ja som včera urobila fantastické lángoše, dala som 440 g PH múky, no žiaľ, neodmerala som množstvo pridanej tekutiny (acidko + voda), tak som zas zostala v nevedomosti.

Konečne som to našla tu http://www.porada.sk/903998-post1234.html
(4,5 dl mlieka)
betka631
18.01.09,11:11
ahojte,
zaujímalo by ma, akú značku múky používate na pečenenie,
kde v obchodoch nakupujete?
vôbec neviem v obcodoch nájsť múku s označením T./číslo/ je tam len názov... a nie číslo,
prosím poradte

Ja používam múku z Kauflandu hladkú T 650 Noe alebo Abo mil. Myslím, že hladkú múku T 650 kúpiš v každom obchode...aspoň ja mám takú skúsenosť, že hladká múka, špeciál hladká 00 extra, polohrubá a hrubá je v každých potravinách.:)
betka631
18.01.09,11:17
Chýba informácia o tekutinách, 5 lyžíc smotany je určite málo - a ak sa pridáva "v kľude", čo sa miešalo dovtedy? Máte s tým niekto skúsenosť?

Ja som včera urobila fantastické lángoše, dala som 440 g PH múky, no žiaľ, neodmerala som množstvo pridanej tekutiny (acidko + voda), tak som zas zostala v nevedomosti.

Konečne som to našla tu http://www.porada.sk/903998-post1234.html
(4,5 dl mlieka)


Rozalka ja robím langoše podľa tohto receptu:

1 kg hladkej špeciál múky
2 vajíčka
400 ml mlieka
250 kyslej smotany
2 čl soli
1 čl cukru
1 droždie

Z tohto množstva mi vyjde asi 25 langošov.
Rozalka
18.01.09,12:17
Aj vajíčka?
25 langošov, preboha, koľko vás na to je?
ja som robila 440 dg polohrubej, cca 2,5 dl acidka a vody a spravila som 4 langoše, mali sme traja s tým čo robiť.
Ale je pravda, nielen pekáreň aj panvicu má XXL.
betka631
18.01.09,13:44
Aj vajíčka?
25 langošov, preboha, koľko vás na to je?
ja som robila 440 dg polohrubej, cca 2,5 dl acidka a vody a spravila som 4 langoše, mali sme traja s tým čo robiť.
Ale je pravda, nielen pekáreň aj panvicu má XXL.


:D...som sa musela zasmiať ako si sa zhrozila.No sme na to štyria. Ale zase nerobím ich na xxl panvici;).
Ak nie je manžel doma tak robím z polovičnej dávky ...to je tak akurát...12 kúskov. Ale je pravda, že synator si ich zvykne ohrievať v mikrovlnke ( ja nie...fuj):D
A dávam aj vajíčka.
DanielaSL
18.01.09,18:50
Tak nejako mám tento týždeň týždeň smoly. Jeden ušatec, jeden nepodarok...čo mala byť brioška a dnes knedlík ...no zať ho zobral, že pre psa. Chudák pes.... no ale možno mu aj chutil. Na začiatku ako začalo miešať, tak mi vyskočil jeden hák. Všimla som si to náhodne. A potom neviem, či už toto malo vplyv. Celé to cesto sa mi nevidelo, zo všetkých knedlíkov, len dva boli ako také súce na zjedenie.:confused: A to som mala prísť návšteva na obed. Tak som bola nútená zavolať návšteve, nech cestou kúpia knedlík v Lidli.:rolleyes::cool:
Deppo
18.01.09,19:00
[quote=Rozalka;920171]
Chýba informácia o tekutinách, 5 lyžíc smotany je určite málo - a ak sa pridáva "v kľude", čo sa miešalo dovtedy? Máte s tým niekto skúsenosť?

Vôbec to málo nie je, cesto je uplne perfektné, myslené sú lyžičky polievkové:) a v kľude je len kix, malo tam byť kľudne:D
Rozalka
18.01.09,19:02
Deppo, asi predsa len málo (k 1 kg múky), lebo v inom recepte si mal uvedené 4,5 dl mlieka, tak teda aký je presný recept??
DanielaSL
18.01.09,19:09
Deppo prosím ťa skontroluj ten recept a skús to v téme Recepty.... opraviť.
betka631
18.01.09,19:31
Tak nejako mám tento týždeň týždeň smoly. Jeden ušatec, jeden nepodarok...čo mala byť brioška a dnes knedlík ...no zať ho zobral, že pre psa. Chudák pes.... no ale možno mu aj chutil. Na začiatku ako začalo miešať, tak mi vyskočil jeden hák. Všimla som si to náhodne. A potom neviem, či už toto malo vplyv. Celé to cesto sa mi nevidelo, zo všetkých knedlíkov, len dva boli ako také súce na zjedenie.:confused: A to som mala prísť návšteva na obed. Tak som bola nútená zavolať návšteve, nech cestou kúpia knedlík v Lidli.:rolleyes::cool:

Daniela no teda naozaj riadna smola, ale to asi tou návštevou.;) Aspoň mne sa stava, že keď sa veľmi snažím, pretože ma prísť niekto na obed tak sa mi najmenej darí. Raz mi tak zhorela ryža...zabudla som ju vypnúť. :D Knedle preto varím deň dopredu...pre istotu. Len tak mimochodom u nás by si mala smolu, pretože nemáme markety a Milk nemá v nedeľu otvorené.
Deppo
18.01.09,19:47
ano ano ospravedľňujem sa za zmätky, má tam ešte ísť aj 4,5 dcl mlieka.,, nejak som zle skopíroval ten príspevok z jednej temy do druhej. Skúšal som aj recept , kde idú aj vajíčka - aj ten je výborny.
Akurát ho neviem upraviť.. dúfam , že ho nikto neskúšal...
Horenka
18.01.09,20:57
Všetkých Vás pozdravujem a s radosťou sa zaraďujem medzi členov klubu majiteľov domácej pekárne :D Podarilo sa mi upiecť aj 4 chlebíky, všetky boli superské. Akurát ma trápi jedna vec a zároveň prosím o radu, vrch chlebíka sa nikdy neupečie do zlatista aj keď nastavím stupeň pečenia na najvyšší. Je to tak aj u Vás alebo niečo s tým robíte. Dočítala som sa, ževraj bude zlatý ak sa prikryje alobalom, skúšal to niekdo?
Vopred vďaka za radu.
Rozalka
19.01.09,19:40
Tak toto som teda neskúšala, ja používam okrem hladkej múky aj špaldovú a grahamovú, tak je vrch chlebíka tmavší.
Horenka
19.01.09,20:37
Piekla som aj zo zmiešanej múky - T650 + celozrnná, ale vrch bol aj tak svetlý oproti bokom :(
Rozalka
19.01.09,20:46
No musí byť svetlejší, keď zvrchu nič nepečie ...
Ale aj tak je mňam ...
DanielaSL
20.01.09,09:45
Všetkých Vás pozdravujem a s radosťou sa zaraďujem medzi členov klubu majiteľov domácej pekárne :D Podarilo sa mi upiecť aj 4 chlebíky, všetky boli superské. Akurát ma trápi jedna vec a zároveň prosím o radu, vrch chlebíka sa nikdy neupečie do zlatista aj keď nastavím stupeň pečenia na najvyšší. Je to tak aj u Vás alebo niečo s tým robíte. Dočítala som sa, ževraj bude zlatý ak sa prikryje alobalom, skúšal to niekdo?
Vopred vďaka za radu.

Dávaš doň cukor alebo vajíčko? Skús pred koncom pečenia ho potrieť naolejovaným pierkom.
Horenka
20.01.09,13:11
Dávam cukor, s vajíčkom som ešte neskúšala žiadny recept.
Vyskúšam to potretie.
Inak skúšala som to potierať slanou vodou, ale nič extra sa nestalo, ale to som robila celozrnny chlebík z hotovej zmesi tak to bolo tmavšie celé od začiatku.;)
bettylou
20.01.09,17:33
Ahojte, tiež rozmýšľam nad kúpou takejto pekárničky. Chcela som sa spýtať, či suroviny kupujete bežne v potravinách alebo je na to nejaký špecializovaný obchod (napr. droždie). Rozmýšlam nad MOULINEX OW 500030, má ju niekto, ako ste spokojní? :)
my mame etu a sme s nou velmi spokojni, obsluha a cistenie jednoduché. Droždie kupujeme instantne teda sušené a na 800g chlieb uplne stačí pol 10g sáčka. Inak múku zvyknem miešať, celozrnnú alebo celozrnnú špaldovú s hladkou bielou 1:2 aby pekne vykysol a tiež dávam semienka, med, orechy, niekedy aj strúhanú mrkvu alebo vločky. Ak chcem chlebík dietnejší tak časť múky nahradím otrubami. Inak v pekárničke sa dajú piecť aj koláče alebo variť marmeláda ale to som neskúšala.
bettylou
20.01.09,17:40
Deppo súhlasím s tebou. Dnes zo školy dcéra doniesla kroisant poliaty čímsi, čo malo byť marcipán a hoci vyzeral pekný, vôbec mi nechutil, ohrdla ho aj mačka. Odkedy máme pekáreň, chlebík sme kúpili len výnimočne. Návod si treba čítať viackrát, vždy niečo objavíš. V mojom je tabuľka v ktorej mám pri jednotlivých programoch vypísané časy ako dlho pekáreň cesto miesi, nahrieva, kysne a pečie. Pred pečením ti pípne, kedy máš pridať prísady, keď ich zamieša, môžeš nádobu vybrať, vybrať cesto a háky. Ja to ale nerobím. Pečiem veľké kilové chlebíky a nemám rada veľké krajce. Keď chlebík na rošte trošku ochladne, ešte teplý ho prekrojím na polovicu. Skôr sa dá jesť aj odložiť. :D Kôrku nastavuješ pred pečením, počas behu programu sa nedá meniť nič. Pozor, ak ju vypneš a zapneš, program začne pracovať od začiatku.
Piekla som aj kváskové celozrné chleby a tam som pridávala ešte aspoň 10 minút pečenia a robím to často aj teraz. Niekedy sa zabudnem a je to aj viac. Chlebík nám tak viac chutí.
Droždie používam čerstvé a úplne stačí štvrtinka kocky aj keď dávam 630 gr miešanej múky.
Používam len maslo, bravčovú masť, alebo olej. Žiaden škodlivý margarín.

citujem:
A teď je to zajímavé…
Margarín byl původně vyroben jako krmivo, po němž měli rychle přibývat krocani. Ty ale místo toho zabíjel. Ovšem lidé, kteří předtím vložili do výzkumu všechny své peníze, chtěli aby se jim vrátily, a tak dali hlavy dohromady a uvažovali, co udělat, aby je dostali zpět.
Původně to byla bílá hmota bez chuti a zápachu, takže do ni přidali žluté barvivo a umělou příchuť, a začali to lidem prodávat místo másla.
celý článok tu:
MARGARÍNY JSOU ZDRAVOTNÍ RIZIKO (http://www.magazinluna.sk/default.aspx?p=magazinearticlepage&article=149)

naša pekáren ak ju vypnes a zapneš pokračuje v programe, treba ju vypnúť aspon na pol hodiny aby sadal prgm navoliť odzačiatku. Ak dam napriklad privela vody alebo kvasku a cesto musim potom zahustit mukou a znova dat vymiesat a vykysnut.
to s tymi margarinami som nevedela. Odteraz už budem davat synovi len cerstve maslo ziadna rama.
ulukitkan
22.01.09,16:18
vcera som uplne nahodou natrafil na tuto temu....no musim povedat ze po dvoch hodinach citania....uplne od zaciatku diskusie....som hned siel do nay a kupil som si tu moulinex xxl....

uz len zbieram recepty a uvidime....ked budem mat volaco vlastne...prispejem....

v kuchyni "kralujem" ja....takze priatelku k tomu urcite nepustim

:-)

ulukitkan
Rozalka
22.01.09,19:51
Tak teda vitaj medzi nami.
DaniJay
23.01.09,17:48
Všetkých Vás pozdravujem a s radosťou sa zaraďujem medzi členov klubu majiteľov domácej pekárne :D Podarilo sa mi upiecť aj 4 chlebíky, všetky boli superské. Akurát ma trápi jedna vec a zároveň prosím o radu, vrch chlebíka sa nikdy neupečie do zlatista aj keď nastavím stupeň pečenia na najvyšší. Je to tak aj u Vás alebo niečo s tým robíte. Dočítala som sa, ževraj bude zlatý ak sa prikryje alobalom, skúšal to niekdo?
Vopred vďaka za radu.

Nieje to nicim inym, len mukou. T650 nie je chlebova muka a vzdy to bude len lahko zohnatelna dost nevhodna alternativa za muku hladku T1050. Upecte si chlieb z tejto muky a povrch biely nebude. Kto nevyskusa, tak nebude verit. Je to obrovsky rozdiel.
calawen
23.01.09,19:02
Ahojte, aj ja mám doma pekárničku - moulinex (typ neviem), ale bola jedna z prvších. Chcem sa spýtať, máte skúsenosti s pečením chleba z celozrnnej alebo špaldovej múky - čistá, bez miešania...
Dáša_
23.01.09,19:08
Ahojte, aj ja mám doma pekárničku - moulinex (typ neviem), ale bola jedna z prvších. Chcem sa spýtať, máte skúsenosti s pečením chleba z celozrnnej alebo špaldovej múky - čistá, bez miešania...

Ja mam ocit, ze ked dam cistu spaldovu muku - teda na chleba som neskusala, ale do kolacov, tak je mi hodne tazko na zaludok. Ale mozno to je len taky pocit.

A mam pocit, ze cisto celozrny chlieb sa pecie dost tazko - moje pokusy neboli moc slávne.
marina8
23.01.09,19:20
prekvapilo ma, ze tema " domaca pekaren " je na 135 stranach:)
tak sa pridam aj ja:)
my mame doma Panasonic SD -253 a to uplne super, po vselijakych experimentoch sme sa ustalili na hotovej muke Korngold, kupujeme ju v rakusku z jedineho dovodu, maju ju v jednote, ale raz taku drahu...
davam si do pekarne vykysnut akekolvek cesto, ci uz robim skvarkove pagace, langose alebo kakaovy zavin a vzdy mi krasne nakyslo a je dobre vymiesane, vlacne a ja nemam svalovicu na ruke:)
fatikova
23.01.09,20:31
Ahojte,ja mam pekaren od Vianoc,doniesol mi ju jezisko. Stale peciem. Je to super pomocnik do domacnosti. Pecie nie len chlebik,ale aj sledke veci ako napr. vianocka,mazanec, babovka,pernik,bublanina. Davam si vymiesit do nej fantasticke kysnute cesto a potom je radost robit kolaciky. Dnes som prave robila Bratislavske rohliky.
A najlepsia vec aku ta pekaren robi je ze sa v nej da spustat mast na oskvarky.
Mam na plane skusit aj puding,krupicovu kasu,ryzovu kasu,granadir,zapekane cestoviny......
DanielaSL
23.01.09,20:38
Ahojte,ja mam pekaren od Vianoc,doniesol mi ju jezisko. Stale peciem. Je to super pomocnik do domacnosti. Pecie nie len chlebik,ale aj sledke veci ako napr. vianocka,mazanec, babovka,pernik,bublanina. Davam si vymiesit do nej fantasticke kysnute cesto a potom je radost robit kolaciky. Dnes som prave robila Bratislavske rohliky.
A najlepsia vec aku ta pekaren robi je ze sa v nej da spustat mast na oskvarky.
Mam na plane skusit aj puding,krupicovu kasu,ryzovu kasu,granadir,zapekane cestoviny......

A môžeš prezradiť ako tú masť na oškvarky v nej robíš?
misomiso
23.01.09,20:58
Ja mam ocit, ze ked dam cistu spaldovu muku - teda na chleba som neskusala, ale do kolacov, tak je mi hodne tazko na zaludok. Ale mozno to je len taky pocit.

A mam pocit, ze cisto celozrny chlieb sa pecie dost tazko - moje pokusy neboli moc slávne.

Ja peciam iba celozrnny a je upne super. Trvalo asi 2 tyzdne, kym som sa s tym naucil. Naprikad spociatku som nemal raz, a chlieb bol taky suchy - drobivy. Teraz uz nema chybu.

Dokonca som piekol aj "ekovianocku" a vsetkym chutila. Recept ten isty ako na vianocku, ibaze muku som si sam zolmem celozrnnu, Heru som nahradil olivovym olejom a cukor medom. Inak vsetko, ako je v recepte.
betrix
24.01.09,08:20
Ahoj, prosím, aký program používaš pri tej masti na oškvarky?
fatikova
24.01.09,08:34
Nakrajam si na male kocky 1 kg slaniny na spustanie,vlozim do pekarne,zapnem program Dzem. Program opakujem 2 krat. Podla toho ako ma kto rad oskvarky,nam vyhovuje 2 krat po sebe program dzem.
Dáša_
24.01.09,08:46
Nakrajam si na male kocky 1 kg slaniny na spustanie,vlozim do pekarne,zapnem program Dzem. Program opakujem 2 krat. Podla toho ako ma kto rad oskvarky,nam vyhovuje 2 krat po sebe program dzem.

a co s hnetačom, nechávaš ho tam alebo vyťahuješ?
fatikova
24.01.09,08:51
Hnetace tam ostavaju,lebo sa to miesa. Inac by sa to pripalilo.
fatikova
24.01.09,08:52
Ja peciam iba celozrnny a je upne super. Trvalo asi 2 tyzdne, kym som sa s tym naucil. Naprikad spociatku som nemal raz, a chlieb bol taky suchy - drobivy. Teraz uz nema chybu.

Dokonca som piekol aj "ekovianocku" a vsetkym chutila. Recept ten isty ako na vianocku, ibaze muku som si sam zolmem celozrnnu, Heru som nahradil olivovym olejom a cukor medom. Inak vsetko, ako je v recepte.


Mozes prezradit ten recept na celozrnny chlebik. Ja mam tiez chleba suchy a drobivy.
DanielaSL
24.01.09,19:11
Keď miesto vody použiješ acidofilné mlieko a dáš aspoň jeden zemiak, tak sa drobiť nebude, vydrží dlho čerstvý a mäkký.
misomiso
24.01.09,19:19
Mozes prezradit ten recept na celozrnny chlebik. Ja mam tiez chleba suchy a drobivy.

Ja si meliem zrno sam. Davam zomilet:

300g psenice alebo spaldy
200g raze
200g striedam bud ryzu natural, alebo jacmen alebo ovos

vsetko to zamiesam, potom zomeliem (z cistej raze sa zapchava mlyncek) do mlynceka pridam koriander a trocha rasce a niekedy aj cca 6 ciernych koreni.

Do pekarne davam:
400 ml vody
2 cajove lyz soli
1,5 polievkovej lyz. cukru
celu rascu
za hrst lanovych semiacok
30g olivoveho oleja
tu zomletu zmes - muku
na vrch postruham 1/2 kvasnic

Ako som zistil, raz je velmi dolezita, moze jej tam, byt aj viac ako 200g.
Dáša_
24.01.09,19:23
Ja si meliem zrno sam. Davam zomilet:

300g psenice alebo spaldy
200g raze
200g striedam bud ryzu natural, alebo jacmen alebo ovos

vsetko to zamiesam, potom zomeliem (z cistej raze sa zapchava mlyncek) do mlynceka pridam koriander a trocha rasce a niekedy aj cca 6 ciernych koreni.

Do pekarne davam:
400 ml vody
2 cajove lyz soli
1,5 polievkovej lyz. cukru
celu rascu
za hrst lanovych semiacok
300g olivoveho oleja
tu zomletu zmes - muku
na vrch postruham 1/2 kvasnic

Ako som zistil, raz je velmi dolezita, moze jej tam, byt aj viac ako 200g.


Tých 300g oleja je OK? Pride mi to hodne veľa.

A súhlasim stou ražou. Ja sice nemám takú super, ako ty, ale zistila som, že s ražnou múkou je chlieb oveľa lepší. U nás majú v kauflande.
misomiso
24.01.09,20:21
Tých 300g oleja je OK? Pride mi to hodne veľa.

A súhlasim stou ražou. Ja sice nemám takú super, ako ty, ale zistila som, že s ražnou múkou je chlieb oveľa lepší. U nás majú v kauflande.

Pardon - to ma byt 30g, uz to idem opravit. (Ale nemusi byt presne 30)
Matica Poradkyna
25.01.09,10:52
Ahojte, mam na vas "expertov na pekarne" :) jednu otazocku: uz ste niekde (ak ked tak kde?) zohnali SUSENY KVASOK? :confused: Ja mam doma pekaren ecg 538 (to iste co Eta siesta) a v prilozenych receptoch sa pouziva okrem ineho aj suseny kvasok. Akurat ho neviem nikde zohnat. :mee: Dik za odpoved!!!! Martina :---
nela88
25.01.09,11:04
Sušené kvasnice dostaneš takmer v každých potravinách, treba sa len opýtať.Dr. Oetker, je na ňom namaľovaná vianočka a je zelený. Je ešte viac značiek.Určite dostaneš vo všetkých marketoch.
misomiso
25.01.09,11:31
Mne sa iba dva razy nepodaril chlieb (navykysol) a aka nahoda - vzdy to bolo vtedy, ked som pouzil susene kvasnice. Sucasne musim dodat, ze tie som pouzil iba dva razy v zivote (potom ma uz presla chut skusat to znova), takze sa mi ani raz nepodarilo upiect chlieb so susenymi.
Dáša_
25.01.09,11:39
Ja mám pocit, že sušený kvások (nie kvasnice) som videla asi pred rokom v jednom obchode s bio výživou. Tak skús pozerať týmto smerom

Aha, našla som:))
http://www.planetafood.sk/catalog/product_info.php?products_id=115
Matica Poradkyna
26.01.09,18:26
Sušené kvasnice dostaneš takmer v každých potravinách, treba sa len opýtať.Dr. Oetker, je na ňom namaľovaná vianočka a je zelený. Je ešte viac značiek.Určite dostaneš vo všetkých marketoch.
Ahoj Nela88, ja som sa pytala na kvások a nie na drozdie - ked si pozries recepty k pekarnam, zistis, ze je to rozdiel. Odporucam mrknut sa stranku www.eta.cz (http://www.eta.cz) (aspon dufam, ze som to spravne napisala) a pozriet si tam recepty k dom. pekarni - napr. typ Siesta. Medzi receptami najdes aj take, kde sa ma pri peceni pouzit ako ingrediencia nielen drozdie, ale aj kvasok. Mno, a teraz mi niekto poradte - ak viete, v com je rozdiel a kde to kupit. Mimochodom, najlacnejsie susene drozdie je asi v Kauflande - "RUF" 3 ks v balicku za cca 12,- Sk. Pekny vecer! ;)
Matica Poradkyna
26.01.09,18:31
Ja mám pocit, že sušený kvások (nie kvasnice) som videla asi pred rokom v jednom obchode s bio výživou. Tak skús pozerať týmto smerom

Aha, našla som:))
http://www.planetafood.sk/catalog/product_info.php?products_id=115
Dakujem za odpoved, Dasa!! Som rada, ze to este niekto pozna :) . Nevies nahodou, ci sa to da v receptoch zamenit na susene drozdie? Skratka, aku ulohu to plni pri peceni? :confused:
Matica Poradkyna
26.01.09,18:34
Ahojte, :) este vam dnes nedam pokoj - ked pouzivate obycajne (nie susene) drozdie, ake mnozstvo ho pridavate do cesta? Napr. na 500 g muky treba dat kolko obycajneho drozdia? Vopred dakujem za odpoved a prajem pekny vecer! :D
tina1
26.01.09,18:58
Ahojte, :) este vam dnes nedam pokoj - ked pouzivate obycajne (nie susene) drozdie, ake mnozstvo ho pridavate do cesta? Napr. na 500 g muky treba dat kolko obycajneho drozdia? Vopred dakujem za odpoved a prajem pekny vecer! :D
Pouzivam 1/4 kocky cerstveho drozdia. Pri odlozenom starte je lepsie pouzivat susene
buchač
26.01.09,19:26
Millé dámy , nepečiem , ale pečte vy !!!;)


Juraj
kaps
28.01.09,09:33
Matica. Sušený kvások sa asi nedá kúpiť, ale môžeš si ho vyrobiť tak, že si odoberieš kúsok cesta z tej masy, čo si zamiesila s droždím /napr. na buchty/. Voľakedy sa to tak robilo, lebo nebolo dostať droždie a ľudia si stále odkladyli kúsok cesta z predchádzajúcej dávky. Pred použitím sa to nechá napučať vo vode a použije ako droždie.
Dáša_
28.01.09,09:45
Na tému kvások som tu tuším už raz davala odkaz na recept

http://domacipekarny.dama.cz/recept.php?r=4366
Simonab
28.01.09,10:08
Ja si meliem zrno sam. Davam zomilet:
Mišomišo ak sa smiem spýtať, aký máš mlynček na obilie? Navnadili ste ma plánujem kúpiť pekárničku, a keďže obilie máme svoje tiež by som si ho radšej mlela doma. ďakujem
ina mala
28.01.09,18:12
AHOJ
písala si, že máš pekárničku s dvomi hnetacími hákmi, prosím ta napíš mi aký dávaš pomer vody a múky na 1kl chleba a aký program
nastavuješ.Mne sa akosi nedarí, naposledy mi ostalo na vrchu dost múky.Díky ina
Štefka 64
06.02.09,09:46
Ahojte,chcela by som vedieť, či máte niekto skúsenosti s múkou,čo predáva Lidl. Je to chlebová múka,v ktorej je všetko. Len sa dá voda a múka (RIVERCOTE ). Chlebík nie je zlý,ale za každým mi trocha spľasne. Neviem či je to vodou alebo tam treba pridať trocha droždia. :rolleyes::confused:
Gabi03
06.02.09,09:54
Ahojte,chcela by som vedieť, či máte niekto skúsenosti s múkou,čo predáva Lidl. Je to chlebová múka,v ktorej je všetko. Len sa dá voda a múka (RIVERCOTE ). Chlebík nie je zlý,ale za každým mi trocha spľasne. Neviem či je to vodou alebo tam treba pridať trocha droždia. :rolleyes::confused:

Ja som z nej robila a bola dobrá.
cactus
06.02.09,10:03
Ahojte,chcela by som vedieť, či máte niekto skúsenosti s múkou,čo predáva Lidl. Je to chlebová múka,v ktorej je všetko. Len sa dá voda a múka (RIVERCOTE ). Chlebík nie je zlý,ale za každým mi trocha spľasne. Neviem či je to vodou alebo tam treba pridať trocha droždia. :rolleyes::confused:A ja dávam troška menej vody ako je predpísané a pridím ešte cca 2 PL oleja. Droždie netreba.
Pečiem v ETE Siesta na 1, nižšia váha a prepečenie stredné.

A tie zmensy so zrnami - tak tiež dávam menej vody a ešte pridám nejaké semená a tiež olej. Zvyknem miesto vody acidko...

Minule mi ciabata tiež trocha spľasol, bol ušatý, ale sa mi ulialo trocha viacej vody...;)
misomiso
06.02.09,10:16
Mišomišo ak sa smiem spýtať, aký máš mlynček na obilie? Navnadili ste ma plánujem kúpiť pekárničku, a keďže obilie máme svoje tiež by som si ho radšej mlela doma. ďakujem

Ja som zdedil este po otcovi, on si ho doviezol z Nemecka. K nam to doteraz nedorazilo. Evidentne na Slovensku zakaznici nejdu zdaleka tak do hlbky co sa tyka zaujmu o informacie a zmysel toho, co kupuju. V takom Nemecku, ak uz ludia nakupuju v reformhausoch alebo kupuju domace pekarne, tak uz si nastuduju problematiku a vedia preco to kupuju a ze bez mlynceka pekaren nema velmi zmysel. U nas z toho staci spravit modu a vsetci tie pekarne kupuju, a sypu tam kupovanu muku. Teda nepecu si chlieb ani zdravsie ani lacnejsie.

Skus vygooglit "mlyncek na obilie" alebo "na zrno", ale mam pocit, ze u nas to dostanes iba ako prislusenstvo k niektorym typom kuch. robotov.
Gabi03
06.02.09,10:23
Ja som zdedil este po otcovi, on si ho doviezol z Nemecka. K nam to doteraz nedorazilo. Evidentne na Slovensku zakaznici nejdu zdaleka tak do hlbky co sa tyka zaujmu o informacie a zmysel toho, co kupuju. V takom Nemecku, ak uz ludia nakupuju v reformhausoch alebo kupuju domace pekarne, tak uz si nastuduju problematiku a vedia preco to kupuju a ze bez mlynceka pekaren nema velmi zmysel. U nas z toho staci spravit modu a vsetci tie pekarne kupuju, a sypu tam kupovanu muku. Teda nepecu si chlieb ani zdravsie ani lacnejsie.

Skus vygooglit "mlyncek na obilie" alebo "na zrno", ale mam pocit, ze u nas to dostanes iba ako prislusenstvo k niektorym typom kuch. robotov.

Ale pekáreň nie je len na pečenie chleba. ... :rolleyes:;):)
calawen
06.02.09,11:34
misomiso, mam otazku ohladom tvojho celozrnneho chlebiku... Akú hmotnosť má tvoj chlebík? Lebo obávam sa, že moja pekáreň by mi z toho množstva surovín urobila neplechu... vie totiž upiecť max 1 kg chlieb...
misomiso
06.02.09,11:38
misomiso, mam otazku ohladom tvojho celozrnneho chlebiku... Akú hmotnosť má tvoj chlebík? Lebo obávam sa, že moja pekáreň by mi z toho množstva surovín urobila neplechu... vie totiž upiecť max 1 kg chlieb...

Ja mam sice pekaren do 1,5 kg, ale aj tak peciem iba 1 kg chlieb, aby bol vzdy cerstvy. Ide tam 700g muky, 400 ml. vody, asi sa rat as tym, ze 100 g sa odpari, takze je to nakoniec 1 kg.
DanielaSL
06.02.09,11:55
Mišomišo ak sa smiem spýtať, aký máš mlynček na obilie? Navnadili ste ma plánujem kúpiť pekárničku, a keďže obilie máme svoje tiež by som si ho radšej mlela doma. ďakujem
Simi, ja som našla niekde na nete, že sú k dostaniu aj u nás..ale je to trochu drahá vec...ale keď máš svoje obilie a držíš sa prísnych pravidiel zdravého stravovania, tak nad cenou nebudeš rozmýšľať.;)
katusskak
06.02.09,12:34
my mame Moulinex a naozaj miesi sama
Simonab
06.02.09,17:07
Simi, ja som našla niekde na nete, že sú k dostaniu aj u nás..ale je to trochu drahá vec...ale keď máš svoje obilie a držíš sa prísnych pravidiel zdravého stravovania, tak nad cenou nebudeš rozmýšľať.;)
Neviem pridať viacnásobnú citáciu, tak Vám aspoň takto obom ďakujem za reakcie. Danielka áno máme obilie svoje a tento rok plánujeme zasiať aj raž a špaldu, ešte uvidíme ako sa starký rozhodne. Tie mlynčeky sú naozaj drahé, ale pokiaľ chceš naozaj zdravý chlebík, nezostáva ti nič iné, presne ako píše mišomišo.
Mišomišo, našla som jeden celkom super mlynček ( preto som chcela vedieť aký máš ty), nie ku kuchynskému robotu tie sa mi zdajú nanič je to len umelá hmota. Tento melie cez keramické mlecie kamene. Neviem či môžem hodím sem odkaz. http://www.obchodobchodov.sk/produkty/Elektricke_mlynceky/Fidibus_Classic-729.html
misomiso
06.02.09,20:07
To je riadne drahe, urcite sa bude dat zohnat nieco okolo 150 EUR. Ten nas je tiez umelohmotny, ale pracovna cast je z nerezu. Je to nejaka znacka Jupiter, ale neviem, ci este vobec dnes existuje.

Ja by som sa umelej hmoty nebal, ved vsetky mixery su stavane rovnako. Umela hmota, motor a pracovne casti kovove. Melie super, 700g zrna melie 10 min na hladku muku, nahrubo trocha rychlejsie.
misomiso
06.02.09,20:11
Tak nasiel som ten mlyncek aani som sa nesekol v cene:

http://www.yatego.com/capelastore/p,47d98c830faaf,47d55aa61eecf2_9,jupiter-elektro-getreidem%C3%BChle-871001?sid=06Y1233950938Y0378429f55ae64651d

Toto je trocha modernejsi typ, telo je rovnake, ale mleciu cast meme z nerezu a tu je uz viac umelej hmoty (co mi nie je moc sympaticke).
misomiso
06.02.09,20:13
zuzankaanka
07.02.09,12:55
katussak, tú istú čo máš Ty, máme aj my doma, využívaš to?.....podla mna dobrý stroj, aj ked neviem prečo,ale dlho sme ho nepoužili
nakatinka
08.02.09,08:58
Prosim, dnes som sa zaregistrovala, tak este nemozem posielat sukromne spravy:( Prosila by som GABAZ-a, ked cita tuto spravu, spomenul, ze ma nejake dobre recepty na bezlepkovy chlieb na domacu pekaren a ze sa mu da napisat. Ja mam k tomu este aj intoleranciu laktozy, aj zapal zaludocnej sliznice, celiakiu mi zistili az tento tyzden, pekarnicku sme si uz kupili - prvy chlieb skoncil v kosi na odpad :o, je to teraz dost tazke zacat...prosim, ak by mal niekto skusenosti, rady, pomozte, napiste, budem velmi vdacna :)
DanielaSL
08.02.09,09:43
Prosim, dnes som sa zaregistrovala, tak este nemozem posielat sukromne spravy:( Prosila by som GABAZ-a, ked cita tuto spravu, spomenul, ze ma nejake dobre recepty na bezlepkovy chlieb na domacu pekaren a ze sa mu da napisat. Ja mam k tomu este aj intoleranciu laktozy, aj zapal zaludocnej sliznice, celiakiu mi zistili az tento tyzden, pekarnicku sme si uz kupili - prvy chlieb skoncil v kosi na odpad :o, je to teraz dost tazke zacat...prosim, ak by mal niekto skusenosti, rady, pomozte, napiste, budem velmi vdacna :)
Keďže si to nová, tak medzi nami vitaj..ja som napísala Gabovi aj Tine1 súkromnú správu, aby si skôr všimli o čo ich tu prosíš. ;):)
DanielaSL
08.02.09,15:33
Prosim, dnes som sa zaregistrovala, tak este nemozem posielat sukromne spravy:( Prosila by som GABAZ-a, ked cita tuto spravu, spomenul, ze ma nejake dobre recepty na bezlepkovy chlieb na domacu pekaren a ze sa mu da napisat. Ja mam k tomu este aj intoleranciu laktozy, aj zapal zaludocnej sliznice, celiakiu mi zistili az tento tyzden, pekarnicku sme si uz kupili - prvy chlieb skoncil v kosi na odpad :o, je to teraz dost tazke zacat...prosim, ak by mal niekto skusenosti, rady, pomozte, napiste, budem velmi vdacna :)
Nakatinka pozri si dve témy v Receptoch...je tam jedna na Recepty pre domácu pekáreň a druhá Recepty pre bezlepkovú diétu. Tinka ti dam tie recepty už dala. Takže môžeš znova skúsiť piecť.;)
GABAZ
09.02.09,07:03
Dobré ráno,

dnes ráno v práci som si zašla na poradu a vidím, že ma tu naháňate kvôli receptu na bezlepkový chlebík. Nemáme doma momentálne funkčný internet, takže píšem až teraz. Recepty na bezlepkový chlebík tu už vložila Tina1 - a musím povedať, že v začiatkoch pečenia mi veľmi pomohli jej rady na tejto stránke aj na www.celiakia.sk.
Takže priložím Ten svoj recept aj do tejto témy, človek nikdy nevie, komu sa zíde. Používam pekáreŇ Moulinex XXL, dá sa v nej piecť aj väčší chlebík, ale mne sa osvedčil skôr menší - 900 g.
Suroviny : 450 ml vody, 2 lyžice slnečnicového oleja, 450 g múky Mix B, 1/2 balíčka sušeného droždia Dr.Oetker, malá odmerka soli, malá odmerka kryštálového cukru.
Postup : Do pekárne sa naleje vlažná voda, olej, prisype sa múka, do jedného rožka sa nasype soľ, do ďalšieho cukor, do stredu múky sa urobí jamka a prisypeme droždie, ktoré zahrniem múkou. Pekárničku nastavím na bezlepkový program č. 6, stredná kôrka, hmotnosť 1000 g chlebík. (údaje platia pre piecku Moulinex XXL) Program trvá 2 hodiny a 20 minút. Zapne sa pekárnička, ktorá začne miesiť. Bezlepková múka sa správa inak ako lepková, takže pre dobré vymiesenie treba používať stierku a múku zo strán nádoby treba zhŕnúť do cesta. Potom už pracuje pekáreň samostatne. Pekáreň tesne pred skončením miesenia zapípa, vtedy možno pridať semiačka - ja používam niekedy trochu ľanových mletých semien ,slnečnicu, prípadne amarantové guľočky - ale nie veľa. Po skončení miesenia je dobré vybrať háky, ale nie je to nutné.(V časovej tabuľke k piecke, si treba nájsť kedy sa ukončí miesenie.) Chlebík je celistvejší, dole nie veľké sú diery a aj sa dole lepšie prepečie. Chlebík v piecke pomaly nakysne a začne sa piecť. Asi 15 minút pred ukončením pečenia chlebík natriem slnečnicovým olejom pomocou pierka. Po ukončení programu nechám chlebík v piecke ešte asi 10 minút - vtedy trochu stmavne povrch chlebíka - ktorý je inak z tejto piecky a hlavne z bezlepkovej múky dosť svetlý a drobivý. Hotový chlebík vyberiem z pekárne a nechám ho v nádobe asi 10 -15 minút postáť. Potom ho vyklopím na mriežku a nechám trochu vychladnúť. Ešte teplý ho pierkom zvyknem jemne natrieť slnečnicovým olejom. Keď chlebík pečiem večer, do rána ho nechám na mriežke zabalený v čistej utierke. Potom ho pokrájam vrúbkovaným nožom na plátky a v plastových nádobách ukladám do mrazničky. Čerstvý vydrží v pohode 3 dni na chladnom suchom mieste.
Múka Mix B je najlepšia, ale je veľmi drahá - dá sa na predpis kúpiť v lekárne. Chlebík z nej je biely a vyzerá aj chutí podobne ako toastový biely chlebík. Odporúčam ju začiatočníkom, lebo chlebík sa z nej podarí. Dobrý je aj z klasickej rúry.
Cez víkend som piekla chlebík z múky Promix T - je to tmavá múka s pohánkou a chlebík je tiež veľmi chutný, hlavne je trošku iný.
Veľa zdaru do pečenia, určite ešte priložím nejaký recept, ale musím ísť pracovať.
GABAZ
09.02.09,07:13
Ešte dovetok - ten postup som napísala veľmi podrobne, ale pri bezlepkovom chlebíku sú veľmi dôležité aj detaily. Bezlepkový ušiak, konkrétne aj z tejto múky je dosť drahá záležitosť. Ja som sa ho snažila pre syna trošku oživiť pridávaním inej múky, ale dosť často sa mi nepodaril, takže v poslednom čase ostávam zvyčajne pri klasike.
Dáša_
09.02.09,08:18
Ešte dovetok - ten postup som napísala veľmi podrobne, ale pri bezlepkovom chlebíku sú veľmi dôležité aj detaily. Bezlepkový ušiak, konkrétne aj z tejto múky je dosť drahá záležitosť. Ja som sa ho snažila pre syna trošku oživiť pridávaním inej múky, ale dosť často sa mi nepodaril, takže v poslednom čase ostávam zvyčajne pri klasike.

Gaba, ja nemam s bezlepkovym chlebom žiadne skúsenosti, len ma zaujalo, že v recepte nepoužívaš ocot a hovoríš, že chlieb sa hodne drobí.

Do bežného chleba proti drobivosti dávam ocot. Len samozrejme netuším, či také niečo môžu celiatici.
Zaujímavé je, že minule mama spomínala, ako kedysi piekavala chlieb babka - a aj ona davala do cesta ocot.

Len opatovne pripominam, netuším, či také niečo celiatici môžu. A hlavne ked hovoríš (a verim ti), že pokusy suv tomto pripade velmi drahe.
GABAZ
09.02.09,08:29
V niektorých receptoch pre celiatikov sa ocot, alebo citronová šťava naozaj používajú. Čo sa týka octu pre celiatikov, sú na to rôzne názory, niektorí používajú len určité druhy octu, záleží z čoho je vyrobený. Ja ocot nepoužívam, lebo z múky MIX B sa chlieb nezvykne drobiť. Ale existujú rôzne múky pre celiatikov a niektoré sa drobia viac. Inak celiatici zvyknú používať ešte iné doplnky do chleba napríklad guarová guma, psylium a pod.

(Čiste len pre zaujímavosť pre pekárky - kg tejto múky z lekárne stojí okolo 89 Sk. Ale sú aj cenovo oveľa prijateľnejšie, len môj syn má aj iné potravinové alergie, takže kupujeme len túto.) Ale vďaka za taký vynález ako je piecka, lebo upečenie chlebíka je potom radosť.
PBizi
09.02.09,10:01
GABAZ, ak má tvoj syn diagnostikovanú celiakiu, nie je problém tú múku a iné celi potraviny získavať na predpis so zľavou. Ak nevyužívaš takúto možnosť, informuj sa u lekára.
GABAZ
09.02.09,12:31
Tá cena múky, ktorú som napísala už je po príspevku zdravotnej poisťovne. Ale to je už mimo témy.
youi
09.02.09,17:42
..ak môžem poradiť, ja už roky používam chlebník Tupperware, nejde o reklamu ale radu, chlieb je z neho furt čerstvý. ;)
Tento chlebnik ma aj nasa mama no prestali sme ho pouzivat lebo sa v nom zraza vlhkost. Na vrchnaku zospodu boli kvapocky vody. Jedine ak chcete aby starsi chlieb zmekol.
kukučka
10.02.09,02:08
Ja každý chlieb prekrojím na polovicu a nechám niekoľko hodín na mriežke vychladnúť, až potom ho dám do chlebníka. Aj ja ho mám a som veľmi spokojná.
DanielaSL
10.02.09,08:00
Tento chlebnik ma aj nasa mama no prestali sme ho pouzivat lebo sa v nom zraza vlhkost. Na vrchnaku zospodu boli kvapocky vody. Jedine ak chcete aby starsi chlieb zmekol.
Trošku je to mimo témy...mimotemy, lebo sme v téme Domáca pekáreň..ale chlebík treba niekde uskladniť, takže len k tomu chlebníku z Tupperware chcem dodať . Má mama ešte ten starý..alebo nový sklápací s odvetrávaním? Lebo v tom starom modrobielom sa toto mohlo robiť, ale v tomto novom sa mi to ešte nikdy nestalo a mám ho pomaly dva roky. Chlebík v ňom vydrží dlho čerstvý a mäkký.
jozka56
15.02.09,10:57
Dnes som robila knedľu podľa betka631, cesto robené v pekárničke, knedľa je nad parou. Druhá sa ešte parí:)33368
Dáša_
15.02.09,11:03
Dnes som robila knedľu podľa betka631, cesto robené v pekárničke, knedľa je nad parou. Druhá sa ešte parí:)33368

pekne sa ti vydarila.

Ja som tuším celý týžden experimentovala s pekarnou - bagety, plnené rožky, pizza, osie hniezda a konštatujem, že je to síce fajn, ale nemôžem to robiť stále - to by sa prudko odrazilo na našej váhe :D:D
DanielaSL
15.02.09,11:18
Dnes som robila knedľu podľa betka631, cesto robené v pekárničke, knedľa je nad parou. Druhá sa ešte parí:)33368


Paráda... :). Moja dcéra teraz volala z Anglicka ako sa má robiť knedlík... dúfam, že sa tiež taký podarí..ona robí pre zmenu v rýchlokyske... Teda ona robí...priateľ jej robí..a ona mu asistuje..;):)
kukučka
26.02.09,00:16
naliať smotanu do pekárne, zakryť alobalom, lebo to dosť strieka a pustiť dvakrát na programe rezancové cesto, zliať srvátku a môžete natrieť čerstvý chlebík maslom
no neviem, ja som maslo robievala v mixéri, ale v pekárni? Asi nebudem skúšať :confused:
pamätáte: drncá, drncá, až udrncá máslo....:D
cathyc
26.02.09,22:21
naliať smotanu do pekárne, zakryť alobalom, lebo to dosť strieka a pustiť dvakrát na programe rezancové cesto, zliať srvátku a môžete natrieť čerstvý chlebík maslom
no neviem, ja som maslo robievala v mixéri, ale v pekárni? Asi nebudem skúšať :confused:
pamätáte: drncá, drncá, až udrncá máslo....:D

Aký to je program na rezancové cesto? Takýto na svojej pekárni neviem objaviť a veru by som maslo rada skúsila
kukučka
27.02.09,01:33
na mojej sa tak volá, trvá tuším 17 minút
branislavp
27.02.09,06:58
Gaba, ja nemam s bezlepkovym chlebom žiadne skúsenosti, len ma zaujalo, že v recepte nepoužívaš ocot a hovoríš, že chlieb sa hodne drobí.

Do bežného chleba proti drobivosti dávam ocot. Len samozrejme netuším, či také niečo môžu celiatici.
Zaujímavé je, že minule mama spomínala, ako kedysi piekavala chlieb babka - a aj ona davala do cesta ocot.

Len opatovne pripominam, netuším, či také niečo celiatici môžu. A hlavne ked hovoríš (a verim ti), že pokusy suv tomto pripade velmi drahe.
Pre celiatikov nie je vhodný obyčajný ocot - farbivo E 150d. Doporučuje sa používať vinný ocot, ten stojí asi 2 eurá, alebo jablčný ocot, ktorý si môžeš vyrobiť aj doma z jabĺk. Používajú sa aj do zaváranín. Aj v predajni pre celiatikov Ti poradia. Tiež si môžeš vyhľadať na internete cez "GOOGLE" rôzne rady a recepty. Mám aj takú informáciu, že pre celiatikov je veľmi dobrý chlieb z nemeckej múky, názov neviem, ale ak budeš mať záujem tak to zistím, dostať ju kúpiť v lekárni, ale že je omnoho drahšia múka.
tina1
27.02.09,07:32
Pre celiatikov nie je vhodný obyčajný ocot - farbivo E 150d. Doporučuje sa používať vinný ocot, ten stojí asi 2 eurá, alebo jablčný ocot, ktorý si môžeš vyrobiť aj doma z jabĺk. Používajú sa aj do zaváranín. Aj v predajni pre celiatikov Ti poradia. Tiež si môžeš vyhľadať na internete cez "GOOGLE" rôzne rady a recepty. Mám aj takú informáciu, že pre celiatikov je veľmi dobrý chlieb z nemeckej múky, názov neviem, ale ak budeš mať záujem tak to zistím, dostať ju kúpiť v lekárni, ale že je omnoho drahšia múka.

Pouzivam ovocne octy. Ta muka je od Scharu Mix B. Je sice drahsia, na predpis sa doplaca cca 2,96 eur. Od noveho roku mame aj muku Mantler za doplatok 10 centov.
cathyc
27.02.09,08:51
na mojej sa tak volá, trvá tuším 17 minút

Ďakujem...žiaľ taký nemám. Pekný deň
kukurička
28.02.09,13:45
Dnes ráno ma potešila vôňa čerstvého chlebíka, ktorý sme prvýkrát navolili, aby bol upečený na raňajky. Trochu som sa bála ako dopadne to hnietenie a pípanie v skorých hodinách, no podvedome som akurát vnímala, že 2x bol vypnutý prúd, no pekáreň je veľmi múdra, nenechá sa vykoľajiť a takýto malý výpadok ju nezaskočí. Ráno ma prebralo pípanie po hodinovom čakaní chlebíka na naše mlsné jazýčky a tá vôôôôôôôôôôôňa...normálne som si predstavovala, že ju cítia všetci susedia v našom vchode:D. Chlebík bol výbornýýý.
sezam
06.03.09,16:39
Ahojte, prosím poradí mi niekto prečo mám z každého chleba "ušiaka". Už som úplne zúfalá. Postupujem presne podľa receptov. Nikdy nedám ani o kvapku viac vody. S čerstvými kvasnicami som dnes už skončila nadobro a sušené semtam poslúchajú. Ale chlieb mám veľmi často v strede preliačený. Kde môžem robiť chyby? Veľmi vám ďakujem za akékoľvek rady!
linko1
06.03.09,16:55
Ahojte, prosím poradí mi niekto prečo mám z každého chleba "ušiaka". Už som úplne zúfalá. Postupujem presne podľa receptov. Nikdy nedám ani o kvapku viac vody. S čerstvými kvasnicami som dnes už skončila nadobro a sušené semtam poslúchajú. Ale chlieb mám veľmi často v strede preliačený. Kde môžem robiť chyby? Veľmi vám ďakujem za akékoľvek rady!

asi to bude tým, že ako sa dávajú ingrediencie do pekárne,
soľ by nemala prísť do kontaktu s kvasnicami, ja to preto radšej dávam takto
najskôr vodu - mlieko.olej /kvapalné / potom múku a nakoniec do jedného rohu soľ, do druhého rohu cukor a do stredu kvasinice, to je dobré dodržiavať hlavne pri odloženom štarte,
a ešte všetky ingrediencie by mali mať izbovú teplotu
betka631
06.03.09,17:23
Ahojte, prosím poradí mi niekto prečo mám z každého chleba "ušiaka". Už som úplne zúfalá. Postupujem presne podľa receptov. Nikdy nedám ani o kvapku viac vody. S čerstvými kvasnicami som dnes už skončila nadobro a sušené semtam poslúchajú. Ale chlieb mám veľmi často v strede preliačený. Kde môžem robiť chyby? Veľmi vám ďakujem za akékoľvek rady!

Koľko dávaš droždia? Ak je chlebík ušatý, tak je to tým, že si dala veľa droždia.
DanielaSL
06.03.09,17:39
Ahojte, prosím poradí mi niekto prečo mám z každého chleba "ušiaka". Už som úplne zúfalá. Postupujem presne podľa receptov. Nikdy nedám ani o kvapku viac vody. S čerstvými kvasnicami som dnes už skončila nadobro a sušené semtam poslúchajú. Ale chlieb mám veľmi často v strede preliačený. Kde môžem robiť chyby? Veľmi vám ďakujem za akékoľvek rady!

Mne sa naposledy podaril ušiak..ono sa to niekedy stane. Ale tak ako ti už vyššie písali...soľ nemá prísť do styku s droždím. Ja ju pridám do tekutiny...a droždie mám až hore na múke. A potom ako píše Betka..treba dať sušené a len jednu čajovú lyžičku. Moja svokra má napríklad Bifinett pekáreň a tam v receptoch odporúčajú veľa droždia. Takže vždy do chlebu len jednu čajovú...respektívne tú menšiu odmerku, čo bola pri pekárni.
misomiso
06.03.09,20:44
Ahojte, prosím poradí mi niekto prečo mám z každého chleba "ušiaka". Už som úplne zúfalá. Postupujem presne podľa receptov. Nikdy nedám ani o kvapku viac vody. S čerstvými kvasnicami som dnes už skončila nadobro a sušené semtam poslúchajú. Ale chlieb mám veľmi často v strede preliačený. Kde môžem robiť chyby? Veľmi vám ďakujem za akékoľvek rady!

Ja to mam (v mojich podmienkach na mojej pekarni) jedenoznacne odskusane. Usaty je vtedy, ak sa daju teple suroviny - resp. ak sa nedaju uplne studene. Pekaren hned od zaciatku prikuruje a cas kysnutia je nastaveny na prilis dlhy (bohuzial neviem do toho softu zasiahnut). Kym to zacne piect, tak uz kvasnice stracaju dych. Ked dam ladovu vodu a studenu muku, tak je uplne super bochnik. Inak kvasnice iba cerstve.
Kika69
06.03.09,20:50
Aj ja dávam iba čerstvé kvasnice. Sušené už ani nepoužívam.
sezam
07.03.09,11:10
Veľmi pekne všetkým ďakujem za rady. Vy ste tu teda riadne ženičky pekáročky, keď zvládate ešte aj so živými kvasnicami. Asi som robila chybu v tom, že som dávala moc teplú vodu. Kvasníc som dávala vždy toľko koľko bolo v recepte napísané. A nemali by teda ísť kvasnice nie do stredu, ale na druhú stranu nádoby ako dám soľ? Možno tak by sa stretli až neskôr :-). Prajem všetkým veľa chutných chlebíkov a ešte raz vďaka!
KEJKA
07.03.09,11:52
Veľmi pekne všetkým ďakujem za rady. Vy ste tu teda riadne ženičky pekáročky, keď zvládate ešte aj so živými kvasnicami. Asi som robila chybu v tom, že som dávala moc teplú vodu. Kvasníc som dávala vždy toľko koľko bolo v recepte napísané. A nemali by teda ísť kvasnice nie do stredu, ale na druhú stranu nádoby ako dám soľ? Možno tak by sa stretli až neskôr :-). Prajem všetkým veľa chutných chlebíkov a ešte raz vďaka!
soľ dávam na spodok, do vody, aj olej a cukor, potom muky- najskor ražnú, alebo celôozrnnú, potom T650
a navrch bud nasypem suché droždie, alebo v troške vody-vlažnej rozmiešané čerstvé droždie. Tak sa Droždie nestretne so soľou.
Pri čerstvom droždí použijem program, ktorý nepredhrieva, ale hned mieša.
Pri sušenom droždí si dovolím aj posun pečenia, ak mi to vyhovuje.
Štefka 64
07.03.09,18:14
Pekáreň je veľmi chúlostivá aj na zmenu teploty. Stačí keď je prievan, alebo je veľmi teplo chlebík sa prepadne. To je ten ušiačik. Počas pečenia nevetrať. Toto mám vyskúšané.
zmurka
09.03.09,08:50
Ahojte, aj my sme vcera piekli prvy krat chleba ale bol v strede nedopeceny. Dala som este 2 x 20 min. dopekat, ale ani tak to velmo nepomohlo, bol v strede taky vlhky. ako tomu predist?

Mam dat viac opiect korku, alebo menej vody (aj ked som dala presne)? Alebo len dlhsie piect?

Diky za rady
DanielaSL
09.03.09,13:56
Ahojte, aj my sme vcera piekli prvy krat chleba ale bol v strede nedopeceny. Dala som este 2 x 20 min. dopekat, ale ani tak to velmo nepomohlo, bol v strede taky vlhky. ako tomu predist?

Mam dat viac opiect korku, alebo menej vody (aj ked som dala presne)? Alebo len dlhsie piect?

Diky za rady
Akú máš pekáreň a podľa akého receptu si piekla?
kukučka
09.03.09,14:33
môžete piecť stále podľa jedného receptu a množstvo vody nemusí byť stále rovnaké, pretože ani múku nemáte stále rovnako suchú a "smädnú". Niekedy treba ešte cvrknúť trošku vody, niekedy dosypať jednu dve lyžice múky, aj semienka nejakú vypijú.
Už som to tu tuším písala, malá pekáreň Moulinex má program Rapid - skrátené pečenie, trvá dve a pol hodiny a chlebík je super. Cca 650 g miešanej múky, 3 dcl vody a ozaj úplne stačí štvrtinka droždia. Nemýľte si s programom na rýchly chlieb, tam ide veľmi veľa droždia.
Ak je droždie už mazľavé,použite ho inde a nie do chleba. Odkedy rozbalené skladujem v "taperko" nádobke, nemám problém pri kysnutí ani s poslednou štvrtinkou.
zmurka
10.03.09,06:41
Mame pekaren znacky ECG, ale hadam by mala postacovat. Piekla som z hotovej chlebovej zmesi. Uz sme piekli druhy chlieb, ten sa dopiekol dobre, ale mal taky divny tvar - uz som pochopila, co na tejto v tejto debate znamena slovo "usaty chlieb". :O))
jana007
10.03.09,06:53
Ako začínajúcej pekárne ti odporúčam rady, ktoré nájdeš na českej stránke :
domacipekarny.dama.cz/.
Tam nájdeš kopec rád a vyše 1000 receptov. Skús upiecť svoj prvý chlieb - v sekcii rady. Mne to veľmi pomohlo. Zatiaľ som mala všetky výrobky vydarené. Veľa trpezlivosti!
DanielaSL
10.03.09,07:17
Mame pekaren znacky ECG, ale hadam by mala postacovat. Piekla som z hotovej chlebovej zmesi. Uz sme piekli druhy chlieb, ten sa dopiekol dobre, ale mal taky divny tvar - uz som pochopila, co na tejto v tejto debate znamena slovo "usaty chlieb". :O))

Skús upiecť chlebík podľa receptu od Dáši. Nájdeš ho v témach recepty ..... Recepty pre domácu pekáreň. Je môj najobľúbenejší...najmä s acidofilným mliekom. Ja som piekla z hotovej zmesi len raz..po prvý krát, moc nám nechutil....
A inak už sa mi pečie , za chvíľu prevonia celý byt.:)
sezam
10.03.09,18:55
Drahí misomiso a drahá Danielka. Vam dvom patrí moja plná pochvala, lebo ste mi poradili také triky, že celá rodina vychaľuje môj chlieb a ja sa teším, že končne po dvoch mesiacoch som sa dopátrala ako na to. Studená voda (nie teplá ako som dávala dovtedy) je úplný základ no a soľ do vody je tiež perfektný nápad. Môj chlebík bol dnes po samý vrch a to je len z pol kila múky. Do nasledujúcej správy vám napíšem môj receptík, a prajem si, aby vám tak pomohol a spravil vám takú radosť ako vy mne. Ozaj srdečná vďaka!!!
sezam
10.03.09,19:03
Neviem ako pomenovať môj chlebík, ale keďže je veľmi lacný, tak môže sa volať "Lacniak"

300ml ľadovej vody (teraz som frajerka keď ste mi to vy poradili)
1 PL octu
1PL oleja (ja som dávala tekvicový; ale nemusí ísť žiaden; je to na vás, super je aj bez oleja)
2ČL soli
100 g celozrnnej ražnej múky
50 g tmavej ražnej múky
100 g tmavej pšeničnej múky (spokojne možno nahradiť T 650)
250 g T 650
2 ČL cukru
1 kopcovitá ČL sušených kvasníc
1 uvarený, nastrúhaný zemiak
a veeeľa veľa zrniečok a rasce podľa chuti

PRAJEM DOBRÚ CHUŤ a odporúčam aj začiatočníkom podľa návodu
sezam
10.03.09,19:28
Prepáčte, ešte som zabudla, že "Lacniak" dávam v pekárni (Eta Delica) na 2. program - celozrnný, aj keď je malý, nastavujem ho na väčší a kôrku tmavú.
misomiso
10.03.09,19:44
Neviem ako pomenovať môj chlebík, ale keďže je veľmi lacný, tak môže sa volať "Lacniak"

300ml ľadovej vody (teraz som frajerka keď ste mi to vy poradili)
1 PL octu
1PL oleja (ja som dávala tekvicový; ale nemusí ísť žiaden; je to na vás, super je aj bez oleja)
2ČL soli
100 g celozrnnej ražnej múky
50 g tmavej ražnej múky
100 g tmavej pšeničnej múky (spokojne možno nahradiť T 650)
250 g T 650
2 ČL cukru
1 kopcovitá ČL sušených kvasníc
1 uvarený, nastrúhaný zemiak
a veeeľa veľa zrniečok a rasce podľa chuti

PRAJEM DOBRÚ CHUŤ a odporúčam aj začiatočníkom podľa návodu

A kolko ta vyjde ten lacny chlebik? Lebo mna teraz kilovy chlieb vyjde 0,32 EUR aj so zapocitanou elektrinou.
jana007
11.03.09,06:23
A kolko ta vyjde ten lacny chlebik? Lebo mna teraz kilovy chlieb vyjde 0,32 EUR aj so zapocitanou elektrinou.
Môžem poprosiť tvoj recept? Ako si vypočítal spotrebu elektriny?
sezam
11.03.09,09:31
No musím sa priznať že som to rátala dva mesiace dozadu (ešte v SK) a všetky ingrediencie vyšli max 9Sk + elektrina max 5Sk. Upečený chlieb váži 900g. Myslím že jeto super cena. Môžeš poslať recept na tvoj chlebík ktorý spomínaš? Vďaka
misomiso
11.03.09,10:05
Spotrebu elektriny som si odmeral. Mam na to pristroj, ale ak vypnes vsetky spotrebice, aj chladnicku, zmeras to aj sama na hodinach. Myslim, ze to ale nebude potrebne, velke rozdiely medzi pekarnami nebudu. U mna to myslim vyslo 1.60 Sk, treba ratat tak do 2 Sk.

Na lacny chlieb potrebujes mlyncek. Kupis psenicu po 5 Sk/kg.

0.7 kg psenice je nejakych 3.50 Sk.
s elektrinou je to povedzme 5.10.
Kvasnice 2,50, teda spolu 7,60.
vodu neratam
lyzica octu, dve lyzice oleja, rasca, sol, cukor, kolko to moze byt? Povedzme 3 koruny.

Teda cena tesne nad 10 Kg. Chlieb o hmotnosti 1,5 kg vyjde este lacnejsie, lebo tam davam robnako 1/2 kvasnic za 2,50 Sk.
DanielaSL
11.03.09,13:20
Drahí misomiso a drahá Danielka. Vam dvom patrí moja plná pochvala, lebo ste mi poradili také triky, že celá rodina vychaľuje môj chlieb a ja sa teším, že končne po dvoch mesiacoch som sa dopátrala ako na to. Studená voda (nie teplá ako som dávala dovtedy) je úplný základ no a soľ do vody je tiež perfektný nápad. Môj chlebík bol dnes po samý vrch a to je len z pol kila múky. Do nasledujúcej správy vám napíšem môj receptík, a prajem si, aby vám tak pomohol a spravil vám takú radosť ako vy mne. Ozaj srdečná vďaka!!!

Ďakujem za pochvalu, ale ja si myslím, že všetci, čo sem prispeli so svojimi radami si pochvalu tiež zaslúžia. Som rada, že sa ti chlebík už vydaril a aj za recept. Najbližšie vyskúšam. A inak pridaj ho aj medzi recepty pre domácu pekáreň v samostatnej téme Recepty. ;):)
Meggi 1
11.03.09,23:33
Ako začínajúcej pekárne ti odporúčam rady, ktoré nájdeš na českej stránke :
domacipekarny.dama.cz/.
Tam nájdeš kopec rád a vyše 1000 receptov. Skús upiecť svoj prvý chlieb - v sekcii rady. Mne to veľmi pomohlo. Zatiaľ som mala všetky výrobky vydarené. Veľa trpezlivosti!
mimotemy ..a zabudla si na rady z Porady...;):)
Mne ako začínajúcej pekárke pomohli veľmi.
verica
15.03.09,08:46
Prosím Vás mohol by mi niekto poradiť ako sa používa pekárnička značky hausmeister. Mám iba návod Anj a Mj. Aspoň základný postup pri práce pri pečení chleba. Budem Vám všetkým veľmi vďačná ak mi poradíte. Ďakujem
DanielaSL
16.03.09,09:05
Verica keď sa začítaš do tejto témy od začiatku, tak návod nájdeš. Recepty tu sú a vlastne postupuješ vždy tak, že prvé dáš do pekárničky tekuté zložky receptu a do nich soľ, potom ide ostatné, ja dávam droždie navrch, lebo nemá prísť do styku so soľou. Odkiaľ máš tú pekáreň, keď nemáš návod v našom jazyku? Vyberieš si na pekárničke program, v ktorom chceš piecť, gramáž a stupeň prepečenia..a už len zapneš pečenie. Pred prvým ale odporúčam pekáreň vytrieť tukom a nechať len na programe pečenie asi 10 minút. Aby sa ti pekáreň vydymila.
gituša77
16.03.09,15:27
Zdravím Vás poraďáci!
Môže mi niekto pomôcť! Mám pekáreň Moulinex a nemôžem docieliť rovnomernú konzistenciu chleba po upečení. Neviem, či to dobre formulujem, ale zo spodu je hustejší ako k vrchu. Môžeme mi poradiť! Vopred srdečná vďaka!
heja3
23.03.09,08:20
naliať smotanu do pekárne, zakryť alobalom, lebo to dosť strieka a pustiť dvakrát na programe rezancové cesto, zliať srvátku a môžete natrieť čerstvý chlebík maslom
no neviem, ja som maslo robievala v mixéri, ale v pekárni? Asi nebudem skúšať :confused:
pamätáte: drncá, drncá, až udrncá máslo....:D

Ja by som to vyskúšala - mám aj program na rezancové cesto. Koľko smotany - šľahačky - 1 téglik ?
jozka56
24.03.09,13:31
Dnes som si v pekárničke zarobila cesto na rohlíky, ktoré som piekla na plechu v elektr. rúre.34737:---
Dáša_
24.03.09,13:37
Dnes som si v pekárničke zarobila cesto na rohlíky, ktoré som piekla na plechu v elektr. rúre.34737:---

dobre vyzerajú, vydarili sa.

Ja častejšie robím skôr také bagetky - sa mi zdá, že je menej roboty. Rožky robievam na sladko, s kúskom čokolady.
oravienka1
24.03.09,14:20
a to tej kôrke pomáha??? na chlebíku by to asi nebolo moc fajn. A aj mne by bodlo, keby niekto uviedol konkrétny typ pekárne s ktorou je spokojný
Možem sa pridať k spokojným zákazníkom s pečením chlebíka v domácej pekárničke. Ja osobne mám piecku ETA SIESTA, dôležité je,aby mala piecka dva miesiace háčky. Receptík mám svoj, a viac nešpekulujem, chlebík je výborný, ja vyberám aj háčky po vymiesení von, a chlebík potriem olejom a posypem sojovou múkou, má krásnu kôrku a je aj chrumkavý,len ho treba hneď po upečení vybrať z formy, aby nenavlhol. Rada poradím,,,,, pýtajte sa,,
fatikova
24.03.09,14:41
Ahoj,mozem s spytat ako vyberas tie haky?
Ja by som to tiez rada,ale neposkodi sa nakysnute cesto?
A kedy ich vyberas,az pred zacatim pecenia? Aj vypnes pekaren?
jana007
25.03.09,06:25
Ja mám tiež pekáreň ETA SIESTA, má 2 háky. Snažím sa vytiahnuť háky po miesení - mastnými rukami ľahko nadvihnem cesto a háky vyberám. No niekedy nestihnem a potom mi zostanú upečené v chlebíku. Vyťahujem ich až keď chlieb vychladne priloženým háčikom. Aby mi to ľahšie vypadlo potieram osku a háky olejom pred začiatkom prípravy cesta.
jana007
25.03.09,06:30
Dnes som si v pekárničke zarobila cesto na rohlíky, ktoré som piekla na plechu v elektr. rúre.34737:---
Jožka tie rohlíky vyzerajú pekne. Prezradíš recept? Ja som včera skúšala majolkové houstičky, boli chutné, ale moje deti stále čakajú také ako v obchode (tie sú viac nadýchané). Neviem, kde robím chybu alebo v čom to je.
jozka56
25.03.09,10:08
Jožka tie rohlíky vyzerajú pekne. Prezradíš recept? Ja som včera skúšala majolkové houstičky, boli chutné, ale moje deti stále čakajú také ako v obchode (tie sú viac nadýchané). Neviem, kde robím chybu alebo v čom to je.
Jasné, že prezradím, veď nie je môj. Vložím ho do receptov pre domácu pekáreň.:)
Dáša_
25.03.09,17:10
Jasné, že prezradím, veď nie je môj. Vložím ho do receptov pre domácu pekáreň.:)

Jožka, pozerala som tvoj recept na rozky. Mam podobny recept, ale davam trochu rozpusteného masla, mlieko a hlavne časť hladkej múky nahrádzam polohrubou - zdajú sa mi také ľahšie.
Gabriela Šurinova
21.04.09,21:47
Ahojte tu je Gabika Šurinová.
Danka ak môžem vám napísať recept na obyčajný klasický recept ktorý môžeš aj domácej pekárničke ale aj v elektrickej rúre .

Liptovský gazdovský chlebýk:

Potrebujeme:

0,7 kg hladkej múky obyčajnej / nie špecial /
0,5 l teplej vody
2 málé ČL soli
2 malé ČL cukru
1 malú ČL razce
2 PL octu
10 margarínu / slneč. oleja 1 dcl/
1 droždie sušené
1 kyslej smotany ale nemusí byť

1.Postup:

Do domácej pekárničky pridávame postupne ako budem písať.

voda
cukor
soľ
razca
kyslá smotana
ocot
múka
droždie
Všetky tieto prísady sme dali do pekárničky a zapneme na šprint
/ to je 1.58 min pečenia/ .
keď asi po 15 - 20 min ako sa začalo miešať cesto ,keď je cesto v kope nakoniec pridáme rostopený margarín alebo olej .Ono to zapípa aspon na mojej pekárničke .
Vyberiem miešiace metlyčky aby nebola taká veľká diera
Cesto upravým a už neodokrývam až kým nepípne že je už upečený .
Vypnem pekárničku a asi 15-20 min nechám postať a vyberiem chlebýk zabalým ho do plátenéj utierky a nechám vychladnúť.

2. postup

Pečiem ho už dlho aj tak lajdácky suroviny si vymiešam sama s pekárničky vyberiem metlyčky opláchnem pekárničku s teplou vodou a presuniem cesto s do pekárničky zapnem na pečenie počkám asi 10 min a vypnem počkám 20-25 min vykysne a stlačím program pečenie .
po dopečení nechám chlebýk asi 15-20 min. a potom ho vyberiem do plátenéj utierky.
Gabriela Šurinova
21.04.09,23:29
Ahojte !

Ak Vám pôžem ponúknuť recept na rožky, bagety , pletienky, žemle,.....všetko s jedného cesta.



Potrebujeme :

1 kg hladkej múky obyčajnej / zelená dakedy /
0,5 l vlažnej vody / mlieka /
100 g margarínu roztopený
30 g cukru /1-2 PL cukru /
1 droždie čerstvé alebo sušené
1 žltok
1 ČL soli.


Postup 1.:

Do pekárničky vlejeme najprv vždy vodu, cukor,soľ, droždie , žltok, múku, margarín,
A zapneme program príprava cesta



Postup 2.:

Ak nemate pekárničku tak to môžete robiť normálnym spôsobom ja to robím takto:

Do nádoby dáme najprv múku ktorú sipem cez sitko aby sa prevzdušnila potom ju dám do mikrovlky asi na 5 min zohriať .Po vybraní s mikr.rúry do muky spravým jamku a do nej vložím cukor, soľ , rozmrvým droždie /čerstvé /
a zalejem vodou necham nech sa spravý kvások ,.
Potom pridám žltok,vymiešam všetko a ked sa bude vareška tak čistiť od cesta vtedy je cesto dobre vymiešané a na záver pridáme margarín .Dobre vymiešame a necháme vykysnúť.

Po vykysnutí :
Po vykysnutí rozdelym si cesto na 4 časti .




Rožky


každú zo 4 častí vyvalkáme do kruhu asi na hrúbku 5 mm prekrojíme na 8 častí./trojuholníky/
Zoberieme si 1 diel a začneme krútiť od najširšej strany pričom taháme jednou rukou špic trojuholníka a nakrucame to na tú širšiu stranu vznikne nám rožtek.


Bageta:

kruh rozdelíme na 4 diely a nie 8 ako u rožkov inak všetko je rovnako .



Pletienky :

Zoberieme si 3 rožky a upletieme z ních vrkoč na koncoch spojíme po vrchu natrieme bielkom alebo rozšlahaným vajcom môžeme posypať sez.semienkami, makom.


Pečenie:

Natrieme plech olejom a poukladáme postupne.
Zapnem si rúru na 50 *C a vložím rožky do rúry nech nakysnú .
Neskôr pridám na 200 *C
Po vybratí zoberiem si čistú hubku /na umývanie riadu / a namočím ju do vody a potiriem tou hubkou po rožkách a prikrijem utierkou rožky a nechám vychladnúť.


Rada

To potieranie hubkou robým aj pri chlebe, buchtách....pečených potravinách.
Ak sa vám nechce babrať s rožkami môžte urobiť si gulky , necháme vykysnúť ten istý postup....


Dúfam že vám budú chutiť ahojte Gabriela .
Gabriela Šurinova
22.04.09,11:37
Tak ako každý výrobok sa musí vypaliť. Inak je to velmi dobrá vec.
Ja pečiem aj v elektr. rúre chlebýk ale toto je bez roboty.
Do pekárničky si najprv dáš vodu
/zaleží aku pekárničku máš či velkú alebo malú/,
cukor
soľ
razcu
múku
droždie / sušené /
maslo alebo olej
zavreme a dáme piecť nebojte sa pár rázi vám to zapípa a na začiatku ako zapnete program tak asi začne miešať až za 10 min .
potom vám na konci odpípa necham asi 10-15 min v pekárničke a potom vyberiem zabalím do utierky čo mám len na chlebýk a nechám vychladnúť
neviem akú máš pekárničku inak ti môžem napísať recepty ja som už nejaké aj písala recepty tak si možeš pozrieť a vyskúšať .
Ahojte Gabriela!
Gabi03
22.04.09,11:39
Tak ako každý výrobok sa musí vypaliť. Inak je to velmi dobrá vec.
Ja pečiem aj v elektr. rúre chlebýk ale toto je bez roboty.
Do pekárničky si najprv dáš vodu
/zaleží aku pekárničku máš či velkú alebo malú/,
cukor
soľ
razcu
múku
droždie / sušené /
maslo alebo olej
zavreme a dáme piecť nebojte sa pár rázi vám to zapípa a na začiatku ako zapnete program tak asi začne miešať až za 10 min .
potom vám na konci odpípa necham asi 10-15 min v pekárničke a potom vyberiem zabalím do utierky čo mám len na chlebýk a nechám vychladnúť
neviem akú máš pekárničku inak ti môžem napísať recepty ja som už nejaké aj písala recepty tak si možeš pozrieť a vyskúšať .
Ahojte Gabriela!

A múku netreba? :eek::D:D:D
Gabriela Šurinova
22.04.09,11:57
Ahojte Babenky tu je Gabriela posielam vám recept ktorý robím už dlho a je veľmi dobrý .


Lúpačky:

Potrebujeme :
1/2 kg. hl. múky
1 dcl oleja
3 dcl mlieka
1 droždie čerstvé
1 PL cukru
1 mal. Lyžičku soli

Postup:

Všetko dáme do pekárničky zapneme program - príprava cesta .
Potom vyberieme z pekárničky a vyvalkáme do kruhu rozrežeme na 4 časti a každú čas tiež vyvalkame do kruhu a ešte rozrežeme na 8 častí.
A začneme ich zakrúcať z najširšej strany po špic trojuholníka , potreme rozšlahaným bielkom alebo vajcom posypeme makom alebo semiačkom sezam, lan.
môžme ich aj naplniť s makovou plnkou , tvarohom, lekvárom nutelou, alebo len posypať sézamovým semiankom ,makom ....podla vlastnej fantázie ja som dávala aj slivky, marhule ....bolo to velmi dobre
Sú vhodné aj na desiatu detom .Viete moje deti ich oblubuju nemajú chybu!
Majte sa dobre a dobrú chuť!
Gabriela.
palma13
24.04.09,09:07
Zdravím všetkých pekárov a pekárky :-) Ja mám pekárničku už niekoľko rokov, teraz už v poradí druhú a pečenie ma stále baví.
Ak si chcete upiecť pekné bagetky, v hogamarket sk som objavila formu na pečenie do trúby. Nájdete ju v časti cukrárske potreby - plechy na pečenie.
bikam
29.04.09,13:29
Ahojte všetci!
Už vyše roka som uvažovala o kúpe domácej pekárne,a pred mesiacom som sa rozhodla kúpiť si ju. Aj vďaka PORADe som sa rozhodla pre BIfinetku z Lidlu. Piekla som už asi 10x a som spokojná.Takže PORADA - ďakujem za radu.
cactus
20.05.09,07:53
Troška oprášim túto tému.

Objednala som si rôzne múky a zmesi cez net u firmy mlyn zrno a už mi volali, že múky sú na ceste.

Som zvedavá hlavne na múku 1050, čo je vraj špeciálna na pečenia chleba.
Dáša_
20.05.09,07:59
Troška oprášim túto tému.

Objednala som si rôzne múky a zmesi cez net u firmy mlyn zrno a už mi volali, že múky sú na ceste.

Som zvedavá hlavne na múku 1050, čo je vraj špeciálna na pečenia chleba.

a čo takto rovno adresu, kde sa dajú tie múky objednať? Aj ja by som išla testovať.
cactus
20.05.09,08:01
a čo takto rovno adresu, kde sa dajú tie múky objednať? Aj ja by som išla testovať.

na tejto www som sa troška pohrala a vybrala...

http://www.mlyn-zrno.sk/page2.htm
Dáša_
20.05.09,08:10
na tejto www som sa troška pohrala a vybrala...

http://www.mlyn-zrno.sk/page2.htm

dakujem, dakuem, dakujem :)

a samozrejme čakáme na výsledky testovania.

Inak, moje skúsenosti z posledných mesiacov mi hovoria, že najlepšie nam chutí chlieb s obsahom cca 20% ražnej múky.
cactus
20.05.09,08:25
Dáša, ja experimentujem s rôznymi múkami v pomere 400/120.

400gr je tá múka 650 a teraz to bude 1050. Uvidíme. Už sa neviem dočkať, aký bude chlebík.
Dáša_
20.05.09,14:26
By ma zaujímalo, aj niekedy nejaky chlebík kúpite, alebo výhradne pečiete doma vlastné?

Ja teda pečiem výhradne vlastné, ked mám náladu a chuť, tak pečiem aj pečivo. v podstate som v obchode absolutne vynechala časť s chlebom a pečivom.
jana007
21.05.09,07:18
Ja som zo začiatku tiež piekla chlebík len doma, ale potom som sledovala nejakú reláciu, myslím že to bol receptár prima nápadov a tam o tom hovorili, že je dobré raz za čas konzumovať i chlieb klasický. Odvtedy kupujem raz do týždňa i klasický bochník v obchode.
bikam
24.05.09,11:44
Ja som zo začiatku tiež piekla chlebík len doma, ale potom som sledovala nejakú reláciu, myslím že to bol receptár prima nápadov a tam o tom hovorili, že je dobré raz za čas konzumovať i chlieb klasický. Odvtedy kupujem raz do týždňa i klasický bochník v obchode.
Aj ja som to kdesi počula. Neviete náhodou niekto,prečo je to tak?
DanielaSL
24.05.09,11:45
By ma zaujímalo, aj niekedy nejaky chlebík kúpite, alebo výhradne pečiete doma vlastné?

Ja teda pečiem výhradne vlastné, ked mám náladu a chuť, tak pečiem aj pečivo. v podstate som v obchode absolutne vynechala časť s chlebom a pečivom.

Zásadne jem len môj doma upečený..aj keď sa niekedy - veľmi zriedkavo stane, že zrovna nie je a manžel kúpi pre seba malý polkilový v obchode. Ale ja vám to nejako nemôžem jesť. Smrdí mi to kyslotou....
jozka56
24.05.09,12:10
[QUOTE=Dáša_;1048070]By ma zaujímalo, aj niekedy nejaky chlebík kúpite, alebo výhradne pečiete doma vlastné?

Hlavný konzument /tatenko/ má chlebík z pekárne veľmi rád, tak pečiem 2x do týždňa. Keď iný chlieb, tak len toustový.:---
jana007
25.05.09,07:35
Aj ja som to kdesi počula. Neviete náhodou niekto,prečo je to tak?

Našla som niečo o kváskovom chlebe :


http://www.kvaskovychleb.cz/doku.php?id=clanky:funkce_kvasku
bikam
26.05.09,06:00
Existujú aj nejaké zdravotné dôvody? Je niečo v kvásku, čo by nám mohlo pri používaní len chleba pečeného s kvasnicami chýbať?
atramka
29.05.09,08:09
Poraďáci, môžete zo skúsenosti uviesť ako sa robí džem v pekárničke a ktoré druhy pekárničiek majú túto funkciu.
Ste s výsledkom pri varení džemu spokojní???
anitram
02.06.09,19:07
po citani receptov ste ma navnadili na domacu pekaren a od vikendu ju mam doma, je to ETA Delicca. V lidli som nakupila zmesy, v kauflande muku a v Tescu dalsie zmesy od ineho vyrobcu, tak "vybavu" mam zabezpecenu. Prvy chlebik zo zmesy z Lidlu bol usaty, lebo som nevedela na aky program to nastavit, ale povedala som si, ze sa nevzdam. Moja pekaren ma program Domaci a tam si viem presne nastavit kolko minut co robit, tak som si to presne nastavila podla navodu a na druhy krat sa mi podaril,
uz sa neviem dockat kedy vyskusam vase recepty, hoci pri mojej kucharskej praxi aj caj prihori :D

som rada, ze porada sa tak rozrastla aj o ine temy a dospecenia
petra.k
04.06.09,07:19
Ahoj,neviete mi niekto prosím poradiť s domácou pekárňou? Po nekonečnom rozhodovaní som natrafila na dve: Zelmer 437011 a Zelmer 437010. Jednu z týchto dvoch pekárničiek by som kúpila, len sa neviem rozhodnúť...
ja.nus.ka34
04.06.09,08:23
Petra,preco si sa rozhodla pre Zelmer?Ja osobne s touto znackou nemam dobre skusenosti,mala som vysavac ktory sa mi kazil a moj muz neustale v praci opravuje nieco od znacky Zelmer.Ma na nu uz alergiu,tak on by ti ju urcite neodporucil este by tu pekarnicku ani nevidel.Ale podme k pekarni.Ta 437011 ma vacsiu nadobu na chlebik 1000 gr., co je urcite dobre,ale ma len 8 programov oproti tej druhej,ktora ma programov 12,ale ma zas nadobu len na chlebik 900gr.A tato nema asi ani odlozeny start,co je podla mna vyhoda,teda aspon ja tuto funkciu vyuzivam.Je super,ked mas rano cerstvy chlebik na ranajky.Skus sa popozerat este a nepozeraj len na znacky.Je to niekedy klamne a aj tovar menej znamej znacky moze byt kvalitny.Ved ono vo vela pripadoch sa priplaca za znacku.Napis ako si sa rozhodla a aky bol tvoj prvy pokus.Vela stastia.
petra.k
04.06.09,10:09
ahoj, ďakujem za radu. No pre Zelmer som sa rozhodla práve kvôli vysavaču:-D...my zrovna tento máme a je super., aj ponorný šľahač a pod....práve preto, že nemám zlé skúsenosti s touto značkou som myslela, že to bude dobrá voľba. Aj ostatní mi radili, že je dobre, ak je nádoba na 1000g, ale inak vôbec neviem. Jedni vravia že je Moulinex dobrá, iní, že je zlá, takisto aj ostatné značky. vôbec neviem, k čomu sa mám prikloniť a koho sa mám opýtať. Fakt sa neviem rozhodnúť..:-(
atramka
04.06.09,12:46
.....mňa zaujala Moulinex OW500331 Home Bread XXL Baguette, ako sú s ňou spokojní poraďáci,čo ju vlastni??? Rada si prečítam skúsenosti s pečením bagiet a roškov ale aj ako sa pripravuje džem. Poradíte....
kukučka
04.06.09,13:00
výborná stránka o pečení a a sú tam aj testy pekárni, potom nám napíšte, čo ste zistili ;):D

http://domacipekarny.dama.cz/

mimotemy Petra zbytočne si otvorila novú tému, poprosím moderátora aby je presunul k starej.
Stevo5
04.06.09,13:11
Ja používam pekárničku (ETA) asi 1,5 roka. Používame ju často.
Po skúsenostiach s ňou by som novú vyberal asi takto:

1.- myslím že na značke veľmi nezáleží (viď aj príspevky tu vyššie), je to otázka šťastnej ruky pri kúpe. Niekto má dobré skúsenosti s jednou značkou a iný s inou.
2.- Vyberal by som takú, ktorá nie je z umelej hmoty, ale z nerezu. Nerez je predsa stabilnejší pri teplotách ktoré sú pri práci pekárničky a nehrozí prehnutie vrchnáku - ako sa to stalo mne.
3.- Každá má približne rovnaké programy, ale po určitých skúsenostiach sa mi zdá že by bol lepší chlebík ak by sa tie programy dali trochu poopraviť - myslím dĺžku miesenia, kysnutia a pod. Videl som niekde na internete v ponuke pekárničku, ktorá mala bežné programy a okrem nich aj jeden, ktorý sa dal užívateľsky prispôsobiť - vytvoriť podľa seba.
4.- Či je pekáreň na väčší alebo menší chlebík, to sa dá upraviť, jednoducho dám múky toľko aby to vyhovovalo a recept (množstvá surovín) sa prispôsobí. Na vysvetlenie, sme s manželkou len dvaja a aj ak pečieme len "menší" chlebík, asi 850g, tak polovička ide do mrazničky aby bol dobrý a chrumkavý aj na druhý deň. Ale to je už individuálne podľa počtu ľudí v domácnosti a tiež podľa toho kto má aký chlebík rád. Niekto má rád ak je chlebík mäkký, iný chce chrumkavý, niekto svetlý a iný tmavší.
Po určitých skúsenostiach sa toto dá pekne ovplyvniť k spokojnosti.

Asi toľko, možno pomôže pri výbere.
ja.nus.ka34
04.06.09,16:13
ja nemam moulinex baguette a peciem rozky a zemle...pekaren mi cesto spravi a uz ich iba vytvarujem a upeciem...minimalna robota a vysledok stoji zato....
Dáša_
04.06.09,16:49
3.- Každá má približne rovnaké programy, ale po určitých skúsenostiach sa mi zdá že by bol lepší chlebík ak by sa tie programy dali trochu poopraviť - myslím dĺžku miesenia, kysnutia a pod. Videl som niekde na internete v ponuke pekárničku, ktorá mala bežné programy a okrem nich aj jeden, ktorý sa dal užívateľsky prispôsobiť - vytvoriť podľa seba.


my mame tuto http://www.mojepekarna.cz/unold-8695 pekaren a tá maaj jeden vlastný program, ktorý si možeš prisposobiť podľa seba.

robila som v nej okram chleba jogurt (nenadchlo ma to), oškvarky (boli super), slane cesto na ozdoby, nechávam si miešať cesto na pizzu. Teraz sa chystam na džem, len musím kúpiť jahody.
kukučka
04.06.09,17:10
ja som sa konečne dokopala k tomu, že som urobila v pekárni rezancové cesto
Marikaby
11.06.09,06:30
Mala som možnosť vyskúšať domácu pekáreň (s 1 lopatkou na miešanie a miesenie) a bola som spokojná. Manžel mi kúpil inú pekáreň (zn. ECG - od firmy ETA), kt. má 2 lopatky a som nadšená : nalejem vodu, nasypem suroviny a ona najskôr suroviny nahreje, potom premiesi, nechá cesto odpočinúť, znova premiesi... Výsledok je super. Pečiem v nej aj mazanec, perník a rôzne druhy chleba ( s ovsennými vločkami, rôznymi semienkami, kombinujem rôzne druhy múky...).
DanielaSL
11.06.09,06:34
ja som sa konečne dokopala k tomu, že som urobila v pekárni rezancové cesto

Bety a? Napíš viac...aké bolo, ako si to robila?:);)
Marikaby
11.06.09,06:36
PERNÍK (domáca pekáreň na chlieb)
2 hrnčeky mlieka
1 hrnček oleja (stačí aj 3/4 hrnčeka)
1 vajce
2 PL tmavého kakaa
1 škoricový cukor
1 hrnček cukru
3 hrnčeky hladkej múky
1/2 prášku do pečiva
1/2 prášku do perníka
1 až 2 PL marmelády
3 PL rumu
(PL = polievková lyžica)
POSTUP: naliať tekuté suroviny, pridať ostatné suroviny, zapnúť program CESTO, alebo RÝCHLY program. Po upečení necháme vychladnúť vo forme a potom vyklopíme.
DanielaSL
11.06.09,06:39
Marika...táto téma slúži na debatovanie o pekárňach...na recepty máme špeciálnu tému...prosím ťa, prenes ten recept tam...aby sme to mali pekne pokope. Ďakujem...:)
http://www.porada.sk/t97886-recepty-pre-domacu-pekaren.html
Marikaby
11.06.09,06:42
MAZANEC - domáca pekáreň chleba
RECEPT:
275 ml mlieka
100 g rozpusteného masla, alebo margarínu HERA
500 g polohrubej múky
5 PL cukru (z toho 2-3 lyžice vanilkového cukru)
1 lyžička soli
1 lyžička sušeného droždia
hrozienka, kandizované ovocie
POSTUP:
nalejeme tekuté suroviny, potom ostatné. Po zapípnutí vsypeme hrozienka a kandizované ovocie (ja aj to dávam už na začiatku).
Program ZÁKLADNÝ, veľkosť VEĽKÝ, farba kôrky SVETLÁ

Dobrú chuť !!!
DanielaSL
11.06.09,07:19
MAZANEC - domáca pekáreň chleba
RECEPT:
275 ml mlieka
100 g rozpusteného masla, alebo margarínu HERA
500 g polohrubej múky
5 PL cukru (z toho 2-3 lyžice vanilkového cukru)
1 lyžička soli
1 lyžička sušeného droždia
hrozienka, kandizované ovocie
POSTUP:
nalejeme tekuté suroviny, potom ostatné. Po zapípnutí vsypeme hrozienka a kandizované ovocie (ja aj to dávam už na začiatku).
Program ZÁKLADNÝ, veľkosť VEĽKÝ, farba kôrky SVETLÁ

Dobrú chuť !!!

Marika prosím ťa, môžeš tie recepty preložiť do témy, ako som ti vyššie napísala?
Zdenka 0705
25.06.09,12:17
Pridám aj sem pre pečeniachtivé :-)
momentálne je v Lidli v akcii Bifinett KH 1171 za 29,90 €. Po prečítaní všetkých príspevkov "uff" som sa rozhodla, že aj ja si takú kúpim. A dočkala som sa...
Beella
29.07.09,08:19
Dúfam, že sa neopakujem, ale nenašla som tu môj problém.

V poslednej dobe - tak posledné dva mesiace, keď pečiem chlieb, tak mi krásne nakysne, pečie sa a pečie a zrazu bác - vrch chlebíka mi padne dolu. Nemám ten vrch rovný, resp. trošku do hora. Viete mi niečo poradiť prosím, aby sa mi takto neprepadával?
cactus
29.07.09,08:31
Dúfam, že sa neopakujem, ale nenašla som tu môj problém.

V poslednej dobe - tak posledné dva mesiace, keď pečiem chlieb, tak mi krásne nakysne, pečie sa a pečie a zrazu bác - vrch chlebíka mi padne dolu. Nemám ten vrch rovný, resp. trošku do hora. Viete mi niečo poradiť prosím, aby sa mi takto neprepadával?

pravdepodobne máš riedke cesto alebo veľa droždia.
Vyskúšaj najprv menej vody a keď sa to bude opakovať, tak zníž dávku droždia...
Beella
29.07.09,08:37
pravdepodobne máš riedke cesto alebo veľa droždia.
Vyskúšaj najprv menej vody a keď sa to bude opakovať, tak zníž dávku droždia...

Vyskúšam a dám vedieť. Ďakujem.
mazanova
30.07.09,10:40
robil niekto džem v pekárničke?, ja som prvýkrát vyskúšala marhule, no neviem ako to dopadne, po týždni som fľašky radšej vysterilizovala, pre istotu..., je to veľká úspora času..., džem je krásny a robil sa výborne
JarkaL
30.07.09,10:52
Ja som robila minulý rok, nepokazil sa a ani som nesterilizovala fľašky, ale je redší ako keď ho miešam v hrnci. Ja mám radšej hustejší, takže tento rok som robila len v hrnci. Ešte mi vadí, že do pekárničky sa toho veľa nezmestí (mám pekárničku s jedným hákom). Ja keď zaváram alebo varím lekvár, tak veľa a naraz. Nerada robím jednu robotu na etapy. Moja svokra zavára po 15 pohárov uhoriek na niekoľkokrát, ja si maknem jeden deň a zavarím naraz 80 a mám pokoj.
dodinka
30.07.09,11:09
Ahoj buchač, za tento link ti veľmi pekne ďakujem

dodinka
Beella
02.08.09,20:21
Dúfam, že sa neopakujem, ale nenašla som tu môj problém.

V poslednej dobe - tak posledné dva mesiace, keď pečiem chlieb, tak mi krásne nakysne, pečie sa a pečie a zrazu bác - vrch chlebíka mi padne dolu. Nemám ten vrch rovný, resp. trošku do hora. Viete mi niečo poradiť prosím, aby sa mi takto neprepadával?


pravdepodobne máš riedke cesto alebo veľa droždia.
Vyskúšaj najprv menej vody a keď sa to bude opakovať, tak zníž dávku droždia...

Tak som vyskúšala obe varianty, aj som si kúpila tú hotovú múkovú zmes a stále sa mi vrch chlebíka prepadáva. Prosím, viete mi ešte niekto niečo poradiť? :confused:
Chutný je, len keby inak vyzeral ... :(
kukučka
02.08.09,20:29
veľa droždia = "ušatý" chlieb aké dávaš? čerstvého stačí štvrť kocky
cactus
03.08.09,07:29
Tak som vyskúšala obe varianty, aj som si kúpila tú hotovú múkovú zmes a stále sa mi vrch chlebíka prepadáva. Prosím, viete mi ešte niekto niečo poradiť? :confused:
Chutný je, len keby inak vyzeral ... :(

vieš, záleží tiež aj od typu pekárne. Ja som mala Moulinex XXL a piekla v poriadku. Potom som mala Etu Siestu a tá už nepiekla k mojej spokojnosti, hoci recept bol ten istý. Tak som sa vrátila k XXL a je všetko OK!!!!
Beella
03.08.09,07:58
Robím len z čerstvého droždia (suché nám nechutí) a dávam málo. To som so istá. Ešte som sa aj po rade Cactusu odkontrolovala, aj s vodou.

Hlavne ma zaráža, že to robí len v poslednej dobe. Už aj rozmýšľam, či tá forma nie je nejako poškodená, vypečená alebo čo. Už má roky za sebou :rolleyes:. Mám ETA Harmony. Tak ešte čo-to poskúšam a uvidím. Asi napíšem Ježiškovi za novú :D
Dáša_
03.08.09,09:00
Robím len z čerstvého droždia (suché nám nechutí) a dávam málo. To som so istá. Ešte som sa aj po rade Cactusu odkontrolovala, aj s vodou.

Hlavne ma zaráža, že to robí len v poslednej dobe. Už aj rozmýšľam, či tá forma nie je nejako poškodená, vypečená alebo čo. Už má roky za sebou :rolleyes:. Mám ETA Harmony. Tak ešte čo-to poskúšam a uvidím. Asi napíšem Ježiškovi za novú :D

raz niekto písal, že je rozdiel, či na pec svieti slnko, alebo nie.

Ak to robí iba v poslednej dobe, môže to byť práve tým teplom. Proste viac kysne.

Nemáš nejaký kratší program, aby to nemalo čas toľko kysnúť?
Beella
03.08.09,12:11
raz niekto písal, že je rozdiel, či na pec svieti slnko, alebo nie.

Ak to robí iba v poslednej dobe, môže to byť práve tým teplom. Proste viac kysne.

Nemáš nejaký kratší program, aby to nemalo čas toľko kysnúť?

Tak teraz si ma dostala .... :eek: Ja som totiž pred časom pekáreň presťahovala priamo pod okno, kde na ňu počas pečenia pečie slnko :) Že by bol v tomto pes zakopaný? Tak ju skúsim presťahovať späť, uvidíme.
Dáša_
04.08.09,06:29
Mám otázku, nestretli ste sa niekto s takymto plechom na bagety?
http://www.pekarskyraj.cz/inshop/pictures/store/bagety.jpg

Zatial som našla iba na českých stránkach.
amila
04.08.09,11:25
su pekarne chleba kde su formy na bagety uz vopred k dispozicii, t.j. mozte si upiect aj chlieb aj bagetu
amila
04.08.09,11:29
niektore pekarne maju uz vbudovanu formu na bagety t.j. mozte piect bagetu a chlebik
Dáša_
04.08.09,12:47
su pekarne chleba kde su formy na bagety uz vopred k dispozicii, t.j. mozte si upiect aj chlieb aj bagetu

to som síce videla, ale ja mám pekáren už dávno doma - potrebovala bz som iba samotný plech.
Beella
04.08.09,13:09