ajale
13.12.07,16:27
pocas pobytu v zahranici moj manze l dostal plucnu emboliu vo veku 33 rokov, jeden rok bral "comodin" na zriedenie krvi, [urcite som to nespravne napisala ale tak to znie}. Po roku mal dobre vysledky tak mu zostal len vitamin B na stale uzivanie. Hladam tymto sukromneho lekara { odbornika na tento druh choroby}, ktory by mohol poskytnut raz za cas patricne testy na kontrolu hustoty krvi aby sme mali lepsiu kontrolu nad jeho zdravotnym stavom. Dakujem
Frantisek2006
13.12.07,16:36
1.Váš manžel by mal byť vyšetrený, či nemá vrodenú poruchu hemokoagulácie
2.Nie som hematológ, on by sa mal zodpovedne vyjadriť k nutnosti liečby a sledovania, ale videl som 2 embolky, ktoré končili smrťou a keby sa to týkalo mňa, asi by som bral nejakú liečbu do konca života. Pozn. a je veľmi pravdepodobné, že na infarkt by som nezomrel.
Bionda
23.01.08,11:36
ešte k Františkovmu príspevku, chcem uviesť, že ak embolia prebehla, musí sa to naozaj pravidelne sledovať. U nás sa väčšinou používa Heparín.
Aj ja mám vo svojom blízkom okolí dve mladé baby - do 30r, ktoré prekonali pľúcnu emboliu- väčšinou ako komplikáciu po operácii (každá užívala antikoncepciu)- obe sú ešte aj v súčastnosti na invalidnom dôchodku.
Určite - podľa dnešných pravidiel treba ísť k obvodnému s dokumentáciou a ten by mal potom posielať pac. na pravidelné kontroly k hematológovi , p.p. i na pľúcne - ako to vyzerá z hľadiska predchádzajúcej embolie, event. či sa tam netvoria nejaké ďalšie malé upchatia... určite je dôležitá dispenzarizácia !
mipavtak
29.01.08,19:44
Embolia do pluc je nepredvidatelna a castokrat aj fatalna komplikacia. Vas manzel mal pri sebe stastenu ktora v pravy cas bola na spravnom mieste a vobec nezahalala ako to ma povacsine stastie vo zvyku robit. Je to raritne zazit plucnu emboliu vo veku mladsom ako 50 rokov, ale na druhej strane je aj vacsia sanca na zotavenie a na zabranenie opatovnemu relapsu. V popredi liecby okrem medikamentoznej liecby su namieste preventivno-represivne opatrenia. Neviem akym zivotnym stylom zije Vas manzel ale embolia vznika z viacerych pricin pricom najcastejsiou pricinou je ateroskleroza, vysoky krvny tlak, nadorove ochorenia, mechanicke poskodenia endotelu-vnutornej vrstvy steny ciev, vrodene alebo ziskane trombofilne stavy(zvysenie poctu a zmena funkcie krvnych dosticiek)-za cim casto stoja nadory krvotvorby a ine priciny. Preto treba dbat hlavne o odstranenie horeuvedenych vyvolavajucich faktorov a osobitnu pozornost venovat prevencii aterosklerozy. Odporucam pravidelnu fyzicku aktivitu, obmedzit privod soli a nasytenych mastnych kyselin, hlavne zivocisnych tukov, absolutny a okazmity zakaz fajcenia a relativny prijem alkoholu-to znamena ze maximalne 1dcl vina denne ako aj redukcia nadvahy a znizenie celkoveho cholesterolu-treba zbalancovat pomer v prospech "dobreho" HDL cholesterolu. Dnes uz existuju aj simplexne merace tukov pracujuce na baze merania koznej impedancie-odporu, ktore su tusim k dispozicii aj v lekarnach. Je to rychle, lacne a hlavne efektivne. Na zaklade lipidoveho profilu je mozne upravit dietny rezim a uspesne sa stranit novovzniku plucnej embolie. Netreba zabudnut ani na kvalitny denny pitny rezim a vyvarovanie sa stresom. Skratka a strucne, treba sa sustredit predovsetkym na taketo ludove formy prvej pomoci za ucelom totalnej remisie takehoto typu postihnutia. Farmakologicky sa ovplyvni nie hustota krvi-antikoagulanciam sa pejorativne nadava "zriedovace krvi" , ale zabrani sa vytvoreniu nadbytocnych krvnych zrazenin ktore by mohli znova spustit embolizaciu. Farmakologicky uzivane preparaty- najcastejsie heparinove pripravky a ich derivaty, v sucasnosti aj pentasachariny a ine, maju ustrednu ulohu ako "dozorcovia" a stabilizatory koagulacnej-zrazacej schopnosti krvi a zvacsa sa uzivaju ad finem vitae-do konca zivota. Takze co mozem na zaver dodat? Najzdravsi ludia su ti ktori vedia predchadzat chorobam a nie ich liecit.
Co sa tyka kvalitneho sukromneho strediska, to ktore Vam mozem odporucit z vlastnych skusenosti sa vola Hippokrates SZC na Sulekovej ulici, napriek tomu ze som statny zamestnanec som nadmieru spokojny s ich sukromnymi sluzbami.:)
ajale
29.01.08,21:50
Dakujem za taku dlhu odpoved. :)Co sa tyka mojho manzela, myslim, ze u neho tuto emboliu zapricinil stres, ktory suvisel s jeho pracou a asi aj tie cigarety, i ked nefajcil vela. Ako sa mu to stalo uz nefajci vobec, 2 roky. Podarilo sa mi nakontaktovat hematologa p. Mistrika, pre ktoreho sme momentalne vyziadali lekarsku spravu prelozenu aspon do anglictiny. Ked ju budeme mat hned za nim pojdeme. Viem, ze ked sa mu to stalo nasli mu zrazeniny niekde v litku a po uvolneni sa mu dostali do pluc. Ako kazdy tvrdohlavy chlap nechcel ist ani k doktorovi, na co potom nechcel verit, ze ho beru na "intenzivku". Stalo sa mu to presne v den, ked aj Arielovi Sharonovi, len jemu to zablokovalo mozok a od vtedy je v kome. Este si pamatam, ako sme v cakarni na pohotovosti pozerali spravy o tom ako ho vezu do nemocnice. Problem tejto choroby je to, ze ani nema nejake "varovne signaly" ako napriklad horucku. Urcite to nezanedbame, a dufam, ze Poradaci si zoberu z tohoto ponaucenie.