mio11
14.12.07,13:54
chcel by som sa opytat ohladom vodomerov na studenu vodu ako je to ?? ja mam pocit ze platim ovela viac za studenu vodu ako miniem. chcel by som si namontovat vodomer ale spravca bytovky nesuhlasi stym ze aj tak by som musel platit tak ako sa vyrata ma bytovku a rozrata medzi najmonikov. a este jedna otazka podla coho sa znizuje platenie za kurenie na bytoch na kraji bytovky??? su na to nejake normy???? dakujem poradte prosim nekdo :mee:
zsolt69
15.12.07,13:06
Skúste sa dohodnúť, aby do každého bytu namontovali vodomery. Potom už zaplatíš podľa skutočného odberu+koeficient.
Heni
15.12.07,15:36
... a este jedna otazka podla coho sa znizuje platenie za kurenie na bytoch na kraji bytovky??? su na to nejake normy???? dakujem poradte prosim nekdo :mee:
toto "znižovanie platenia na bytoch na okraji bytovky" sa deje na základe Vyhlášky URSO č. 630/2005, ktorou sa ustanovuje teplota teplej úžitovej vody na odbernom mieste, pravidlá rozpočítavania množstva tepla dodaného na prípravu teplej úžitkovej vody a rozpočítavania množstva dodaného tepla,
v tejto vyhláške v prílohe č. 2 sú doporučené koeficienty zohľadňujúce nepriaznivú polohu miestnosti v objekte, podľa toho, či je to miestnosť rohová alebo prízemná a pod.
vyhlášku prikladám:
Heni
15.12.07,15:41
ešte dodám, že ako sa vo vyhláške píše, tieto koeficienty sú len doporučené pokiaľ sa vlastníci nedohodnú inak.
Halli
15.12.07,22:59
Na tieto otázky si stačí kliknut na "SVB" a dozviete sa aj to čo nechcete vedieť :D

Len v skratke

pre Mio11 : nemať merače na teplo to pochopím, ale nemať merače na vodu, to sa mi ani nechce veriť, že ste tak pozadu...

pre Denisku: ked si to v tých našich SVBčkach prečitaš, tak sa budeš čudovať ešte viac :D;)
Elena Navrátilová
16.12.07,04:49
Moja svokra má merače aj na vodu aj na radiátoroch a keď sa na poslednej schôdzke s predsedom úradu čo im dodáva teplo pýtala prečo aj keď má merače veľa dopláca za vodu jej povedal že to neznamená že keď si dajú ľudia plastové okná a zateplia činžiak budú menej platiť. A tak sa pýtam oplatí sa vôbec dávať nejaké merače keď aj tak od Vás dostanú všetci to svoje? A o plastových oknách a miliónoch za zateplenie ani nehovorím. Neviem čo majú plastové okná spoločné s vodou? Alebo zateplenie činžiaka s nákladmi za vodu? Deniska píšeš, že majú merače. Majú aj termostatické ventily a vyregulovanú sústavu? Dôležité je používanie termostatických ventilov pri kúrení, takisto aj ich správne používanie. Vodomery majú platné ciachovanie? To sú všetko veci veľmi dôležité pre náklady spojené s bývaním.
zivan
17.12.07,17:36
Aké máte skúsenosti s výmenou vodomerov v bytoch?

1) Za akú priemernú cenu realizujete v súčasnosti samotnú výmenu 1ks vodomeru?

2) Sú dodávatelia ochotní realizovať výmenu aj vo večerných hodinách alebo v sobotu t.j. v čase keď je väčšina bytov prístupných?

3) Požadujete pri montáži vodomeru pre TÚV aj montáž plastovej spätnej klapky?

4) Vyžadujete aby dodávateľ týchto prác splňoval podmienku registrácie pre montáž vodomerov na ÚNMS podľa § 26 zákona č. 142/2000 Z. z. o metrológii (v znení zákona č. 431/2004 Z. z.)
http://www.normoff.gov.sk/201/registracia
http://www.normoff.gov.sk/203/zoznam-registrovanych-osob

Viacerí vlastníci bytov si často montujú do prívodu vody v byte za vodomer rôzne "často vraj zázračné" zariadenia na úpravu resp. filtráciu vody (napr. magnetické, elektrické). Ich účelom je zlepšenie kvality vody a zníženie usadzovania vodného kameňa na spotrebičoch, potrubí a pod. Nemáte nejaké skúsenosti s takouto úpravou vody realizovanou centrálne t.j. na päte domu? Nie je to efektívnejšie, ako keď si to káždý rieši individuálne sám?
Orim
18.12.07,02:10
Vymieňali sme vlani vodomery na TUV.
Výmena jedného vrátane plombovania 100.- bez DPH.
Kúpa jedného 350.- aj s DPH. (antimagnetický, suchobežný, trieda presnosti B 2-5%. Následná výmena sľúbili za 220.- jeden
Ten čo to robil nám dal fotokópiu certifikátu na výmenu vodomerov.
Montáž plastovej spätnej klapky sme nepožadovali.
Spolu za jeden okolo 470- aj s jeho kúpením.
U nás majú niektorí filtre na mechanickú nečistotu. Centrálny filter zatiaľ nemáme.
Chceme si dať centrálnu úpravu vody vrátane filtra ale zdá sa nám to drahé (to čo si chceme dať zatiaľ).
Stačí toľko?
svojar
18.12.07,07:04
My sme menili v tomto roku za celkovú sumu 618,- Sk za kus.
Halli
18.12.07,09:20
Ja som zohnala preciachované s komplet vymenou a plombou na jeden byt za 420,-sk
Chobot
18.12.07,10:20
Nás vyšli repasované na teplú vodu 408,- SKK aj s výmenou. Dávali sme montovať aj studené (predtým sme ich nemali), ale tam to vyšlo aj s montážou na 1200,- / ks. Neviem, koľko z toho bol vodomer a koľko práca.
ivangabris
02.01.08,13:26
Nás vyšli repasované na teplú vodu 408,- SKK aj s výmenou. Dávali sme montovať aj studené (predtým sme ich nemali), ale tam to vyšlo aj s montážou na 1200,- / ks. Neviem, koľko z toho bol vodomer a koľko práca.
máte znčku výrobcu toho vodomeru?
Počul som, že sú viacerí výrobcovia, viaceré kvality. Napr. taký Yzamer, ktorý robí perfektné merače tepla, vraj má aj vodomery, ktoré sú chránené proti magnetom, ktoré ľudia používajú aby merače buď nemerali alebo merali menej vody. Potom to platia ostatní vlastníci. My máme merače v bytovke od roku postavenia 2000. A už sme ich mali meniť, ale nikomu sa nechce do toho ísť. ľudia nemajú motiváciu. Nevieme či merajú zle alebo nie. Predtým sme merali vodu 4x za rok. Tento posledný rok len 2x. Aj tak osoba, ktorá odpisuje vodu by musela ísť odmerať najskôr prívod ako som tu niekde čítal a ten máme v šachte pred bytovkou vyše meter hlboko. Tam to majú vodári umiestnené na potrubí ku nám. a potom by mala odčítavať jednotlivé merače po bytoch a kedže niekedy nie sú všetci doma, nemáme presnú odchylku.:mad:
svojar
02.01.08,18:04
Pokiaľ to máte naozaj tak, tak ich nemôžete používať na rozpočítavanie nákladov. Doba životnosti pri SV je 6 rokov, pri TV 4 roky. Musíte rozrátávať podľa počtu osôb. Keby dakto totiž podal sťažnosť - prehráte.
Orim
02.01.08,19:36
Vo väčšine sú už všetky vodomery antimagnetické.
lubica_02
02.01.08,20:39
Obdobie pre výmenu vodomerov by sa malo dodržiavať, nakoľko po uplynutí doby ciachovania by namal mať vlastník bytu požadovať ani reklamáciu spotreby vody, po tejto lehote nie je záruka správnej funkčnosti - teda nameranej spotreby vody.
Vodomery by mali byť vymenené za nové alebo repasované :
S.V. : každých 6 rokov
TÚV : každé 4 roky
Výmenu vodomerov by som zapracovala do zmluvy o výkone správy alebo do zmluvy o spoločenstve. Výmena vodomerov by mala byť hradená každým vlastníkom bytov, nakoľko vodomer je vo vlastníctve bytu, niektoré domy si ale výmenu hradia z FO.
svojar
03.01.08,07:34
My výmeny hradíme z FO.
zivan
03.01.08,13:00
máte znčku výrobcu toho vodomeru?
Počul som, že sú viacerí výrobcovia, viaceré kvality. Napr. taký Yzamer, ktorý robí perfektné merače tepla, vraj má aj vodomery, ktoré sú chránené proti magnetom, ktoré ľudia používajú aby merače buď nemerali alebo merali menej vody. Potom to platia ostatní vlastníci. My máme merače v bytovke od roku postavenia 2000. A už sme ich mali meniť, ale nikomu sa nechce do toho ísť. ľudia nemajú motiváciu. Nevieme či merajú zle alebo nie. Predtým sme merali vodu 4x za rok. Tento posledný rok len 2x. Aj tak osoba, ktorá odpisuje vodu by musela ísť odmerať najskôr prívod ako som tu niekde čítal a ten máme v šachte pred bytovkou vyše meter hlboko. Tam to majú vodári umiestnené na potrubí ku nám. a potom by mala odčítavať jednotlivé merače po bytoch a kedže niekedy nie sú všetci doma, nemáme presnú odchylku.:mad:
Dovolím si niekoľko upresnení k vášmu príspevku :

1) Pri výbere typu bytových vodomerov je treba okrem porovnávania ich deklarovaných parametrov dbať na to, aby mali tzv. schválenie typu - certifikát, vydaný akreditovanou skúšobňou. Jedno porovnanie viacerých typov vodomerov je aj na stránke :
http://www.bonega.cz/vodomery/index.htm

2) Firmy, ktoré realizujú montáž vodomerov alebo pomerových rozdeľovačov vykurovacích nákladov spravidla nie sú ich výrobcami. Pri výmene vodomerov sa z ekonomických dôvodov často namiesto nových používajú vodomery repasované. Vodomery so zvýšenou odolnosťou voči magnetickým poliam majú v ponuke viacerí výrobcovia.

3) Odpočet vodomerov v bytoch je nutné vykonať najmenej 1x ročne - obvykle na prelome rokov. Samozrejme v tom čase je treba urobiť aj odpočet na päte domu. Tento zabezpečuje dodávateľ vody, ale vy si môžete dohodnúť aby to robil za vašej spoluúčasti. V našom SVB máme hlavný vodomer na päte domu umiestnený v suteréne a jeho odpočet si pre kontrolu robíme vždy posledný deň v mesiaci.

4) Ak nedodržujete predpísané lehoty overovania vodomerov, tak vlastne nemôžete ich údaje použiť pre účely rozpočítania nákladov na vodu
Orim
04.01.08,15:11
U nás to robíme podobne. 1x ročne na prelome roku je oficiálny odpočet, ktorý si osobne skontrolujem. Priebežne ročne skoro každý mesiac nepravidelne robíme taký orientačný odpočet kde nám to hlásia majitelia bytov, to nekontrolujem koľko nahlási. Je mi to jedno pretože to mám len na overenie, že to funguje pretože potom na konci odpočítam to čo sa bude platiť. Takže aj keby mi hlásili niečo iné bude to na konci zrátané. Ale za tú dobu to čo robím mám pomerne presnú štatistiku, ktorá sa u jednotlivých rodín nemení. Ti čo mávajú veľkú spotrebu ju majú stále veľkú, tí čo mávajú malú spotrebu ju majú stále malú.
Už som rozmýšľal o automatickom meraní vody aj tepla ale stále je to ešte drahé. Dáta sa prenášajú 4x denne do spoločného modulu nezávisle od nikoho. Musí tam byť iba dobrá batéria. Nič sa nedeje ak sa vybije pretože to ukazuje aj manuálne takže sa to dá v pohode odčítať a naviac po výmene batérie sa to znovu dá zladiť aby to ukazovalo tak ako to ukazovať má.
Z modulu sa to natiahne do počítača kde to urobí excelovskú tabuľku.
Julian
04.01.08,21:38
Dovolím si niekoľko upresnení k vášmu príspevku :

1) Pri výbere typu bytových vodomerov je treba okrem porovnávania ich deklarovaných parametrov dbať na to, aby mali tzv. schválenie typu - certifikát, vydaný akreditovanou skúšobňou. Jedno porovnanie viacerých typov vodomerov je aj na stránke :
http://www.bonega.cz/vodomery/index.htm

Tento bod je nepresne interpretovaný. O tom všetkom hovorí § 9,10 a 11 zák. 142/2000 Z.z. ako aj § 9 a 10 Zák. 264/1999 Z.z. Zjednodušene povedané za typové schválenie respektíve za vyhlásenie o zhode zodpovedá výrobca, alebo dovozca určeného meradla. Typové schválenie vydáva Úrad pre normalizáciu, metrológiu a skúšobníctvo. Za vyhlásenie o zhode zodpovedá výrobca, alebo dovozca.To žeby meradlo nemalo typové schválenie je dnes veľmi nepravdepodobné.
Pre uživateľa je dôležité, aby meradlo bolo úradne overené. Za to už zodpovedá uživateľ ako aj oprávnená organizácia, ktorá vykonáva montáž určených meradiel.
Predajca nemá dôvod overovať, lebo to niečo stojí a doba overenia plynie aj keď je meradlo na sklade.
ivangabris
16.01.08,12:08
Obdobie pre výmenu vodomerov by sa malo dodržiavať, nakoľko po uplynutí doby ciachovania by namal mať vlastník bytu požadovať ani reklamáciu spotreby vody, po tejto lehote nie je záruka správnej funkčnosti - teda nameranej spotreby vody.
Vodomery by mali byť vymenené za nové alebo repasované :
S.V. : každých 6 rokov
TÚV : každé 4 roky
Výmenu vodomerov by som zapracovala do zmluvy o výkone správy alebo do zmluvy o spoločenstve. Výmena vodomerov by mala byť hradená každým vlastníkom bytov, nakoľko vodomer je vo vlastníctve bytu, niektoré domy si ale výmenu hradia z FO.
suhlasim s tebou. len ludia u nas v bytovke si stale myslia,ze s tym problem nie je a ze to meria aj tal dobre. Ale bol som upozorneny ze nesiem za to zodpovednost ja a mozeme pripadne prehrat aj sud s niekym kto by nesuhlasil s rozuctovanim. Preto na najblizsej schodzi dam odsuhlasit ich vymenu.
My sme dostali ponuku za tieto ceny:
SV 425 SK
TV 450 SK
mon+demnotaz 120 SK/ks
ivangabris
16.01.08,12:09
este by som pridal, ze ci je to treba odsuhlasit alebo nie na zhromazdeni?
mamina h.
16.01.08,12:44
chcel by som sa opytat ohladom vodomerov na studenu vodu ako je to ?? ja mam pocit ze platim ovela viac za studenu vodu ako miniem. chcel by som si namontovat vodomer ale spravca bytovky nesuhlasi stym ze aj tak by som musel platit tak ako sa vyrata ma bytovku a rozrata medzi najmonikov......

mame byt v bratislave, po dohode so spravcom sme si dali namontovat samostatny vodomer ako jedini v dome, spravca teraz vyuctovanie studenej vody robi tak, ze najprv odcita nasu spotrebu a potom zbytok rozdeli medzi ostatne byty (tie nemaju vodomery), je pravda ze odvtedy platime menej, a aj ostatni susedia si ho dali namontovat :)
svojar
16.01.08,13:12
mame byt v bratislave, po dohode so spravcom sme si dali namontovat samostatny vodomer ako jedini v dome, spravca teraz vyuctovanie studenej vody robi tak, ze najprv odcita nasu spotrebu a potom zbytok rozdeli medzi ostatne byty (tie nemaju vodomery), je pravda ze odvtedy platime menej, a aj ostatni susedia si ho dali namontovat :)
No neviem, či správca postupuje dobre. Ak odpočítá vašu nameranú spotrebu a zvyšok ostaným, tak medzi nich rozdelí aj prípadné ztraty. Vždy platila zásada - keď merať tak všetci alebo nikto, a podľa toho aj rozpočítavať.
peton
16.01.08,15:46
Svojar - preco tak opatrne? Spravca jednoznacne nepostupuje v rozuctovani nakladov spravne. Naklady musia byt rozuctovane vsetkym rovnako, teda bud podla meracov (ktore su u vsetkych rovnake t.j. jeden typ,vyrobca) alebo podla osobomesiacov (pripadne ineho kriteria dohodnuteho na zhromazdeni -neviem sice akeho ineho :-)). Za inych okolnosti moze mat spravca problem, samozrejme ak to niekto napadne.

Vy Mamina.h mate tieto moznosti:
1. drzat jazyk za zubami a vytesovat sa z nespravodlivosti, ktora je pachana mozno aj na Vas (v pripade, ze rozuctovanie niekto napadne a budete musiet nieco doplatit).
2. podebatovat so spravcom o adekvatnosti resp. neadekvatnosti Vasho dohovoru ohladom meraca a sposobom rozuctovania (pravdepodobne netusi, ze pochybil) a najst najbezbolestnejsie riesenie.
3. v pripade, ze spravca trva na svojom (co nepredpokladam, kedze islo o dohodu s Vami), informovat o "krivde" vsetkych vlastnikov (ak chcete poriadok v dome) a ziadat od spravcu bud montaz vodomerov, alebo aspon minimalne o spravne rozuctovavanie nakladov.
4. ak Vas nieco napadne-dopiste :-)

Odpoved pre Mio11 - dostal si ju hned v prvom prispevku.Len doplnam,ze v kazdom pripade a celkom urcite tlacte spravcu do montaze vodomerov, najma ak ste z tych co poctivo setria.Inak budete stale len a len doplacat na "kupacov". Tot vsjo.
Elena Navrátilová
16.01.08,15:55
Peťo, ja sa nedivím, že odpoveď znie opatrne. :D;) O tom ako sa konkrétne v ktorom dome rozpočítava voda, či podľa osobomesiacov alebo podľa vodomerov je v zmluve, resp. dodatku SVB. Tak ako všetky ostatné špecifiká. Zákon 182/1993 umožňuje jeden alebo druhý spôsob.
ivangabris
16.01.08,16:12
a treba to odsúhlasiť na schôdzi alebo nie? stačí, keď to ja sám objednám alebo nie ?
Elena Navrátilová
16.01.08,16:19
Keď sa dohodnú rozpočítavať podľa osobomesiacov aj keď napr. majú vodomery a sú s neplatným ciachovaním... napr. ale ak chcú všetci podľa osobomesiacov aj keď majú vodomery... je to všetko o dohode a o uznesení zo schôdze. Dúfam, že tá dohoda zas nebude pre niekoho problém,lebo to je naozaj tak. Zákon nedáva na výber v jednom dome viacerými spôsobmi, ale jednoznačne určuje, že celý dom buď na osobomesiace alebo podľa meračov. A to je dané aj typom služby, resp. spotreby.
lubica_02
16.01.08,17:12
K Vašej téme, ak je voda meraná len v jednom byte z celého domu : ja by som sa neobávala povedať ostatným obyvateľom domu - ako správca, ža v tomto byte je náklad na spotrebu nižší, naopak by som ich oboznámila o možnosti montáže aj v ostatných bytoch, len treba dodržať rozúčtovanie spotreby vody v dome, teda ten, kto má namontovaný vodomer by mal mať vyúčtovanú spotrebu nameranú vodomerom krat koeficient 1,1 / ak to tak nie je tak ma opravte / ostatní zbytok na osobomesiace. Ak by sa o nižších nákladoch dozvvedeli ostatní určite by uvažovali o montáži tiež a tí čo míňali na úkor ostatných by sa naučili sporiť.
lubica_02
16.01.08,17:16
suhlasim s tebou. len ludia u nas v bytovke si stale myslia,ze s tym problem nie je a ze to meria aj tal dobre. Ale bol som upozorneny ze nesiem za to zodpovednost ja a mozeme pripadne prehrat aj sud s niekym kto by nesuhlasil s rozuctovanim. Preto na najblizsej schodzi dam odsuhlasit ich vymenu.
My sme dostali ponuku za tieto ceny:
SV 425 SK
TV 450 SK
mon+demnotaz 120 SK/ks
Myslím, že cena za vodomer je dobrá,aj za montáž, tak nie je o čom uvažovať. Na výmene trvaj a daj si určite do programu schôdze odsúhlasenie výmeny vodomerov . Ak nebudú súhlasiť, tak ich upozorni, že nemôžete nameranú hodnotu brať ako podklad k vyúčtovaniu, ale budete náklady rozúčtovávať na osobomesiace .
Julian
16.01.08,19:24
este by som pridal, ze ci je to treba odsuhlasit alebo nie na zhromazdeni?
Ak ste si už raz odsúhlasili, alebo to dokonca máte v zmluve uvedené, že budete vodu rozúčtovávať na základe údajov z meradiel, tak už nie je potrebné žiadne odsúhlasovanie, pretože je to už vaša zákonná povinnosť. Odsúhlasovať by ste mohli akurát tak tú, alebo onú firmu, ktorá to prevedie.
peton
16.01.08,19:25
ľubka, prosím odkiaľ ten koeficient? Rád sa priučím.
svojar
16.01.08,20:05
Asi ráta s 10% "paušálnym" únikom, ale to sa predsa tak nedá.
lubica_02
16.01.08,20:40
Bolo to už síce dávnejšie,ale takto to bolo vo vyhláške , preverím a napíšem - preto som tam dala poznámku, ak to už tak nie je nech ma opraví.
Nechcem tu dávať nesprávne info.
zivan
17.01.08,09:17
Svojar - preco tak opatrne? Spravca jednoznacne nepostupuje v rozuctovani nakladov spravne. Naklady musia byt rozuctovane vsetkym rovnako, teda bud podla meracov (ktore su u vsetkych rovnake t.j. jeden typ,vyrobca) alebo podla osobomesiacov (pripadne ineho kriteria dohodnuteho na zhromazdeni -neviem sice akeho ineho :-)). Za inych okolnosti moze mat spravca problem, samozrejme ak to niekto napadne.

Neviem o tom, že by v nejakom legislatívnom predpise bolo určené, že vodomery majú byť presne rovnaké t.j. rovnaký typ a výrobca.
Skôr by som povedal, že je to vhodné, ale nevidím v tom žiadny problém ak sú vodomery v tom istom dome napr. od dvoch výrobcov. Hlavne, že majú zhodné parametre - predovšetkým presnosť.
Samozrejme dodržanie predpísanej polohy montáže a vyhovujúca stavebná dĺžka vodomerov je nevyhnutné.
peton
17.01.08,20:00
Zivan, nehadam sa, samozrejme mas aj Ty pravdu. Spravnejsie by moja poznamka v zatvorke mohla zniet (spravidla jeden typ, vyrobca). Je jasne, ze tymto sa rozumeju rovnake parametre. To iste, inymi slovami. ;-)
janot
21.01.08,13:50
Re: vodomery na studenú vodu
Keď sa dohodnú rozpočítavať podľa osobomesiacov aj keď napr. majú vodomery a sú s neplatným ciachovaním... napr. ale ak chcú všetci podľa osobomesiacov aj keď majú vodomery... je to všetko o dohode a o uznesení zo schôdze. Dúfam, že tá dohoda zas nebude pre niekoho problém,lebo to je naozaj tak. Zákon nedáva na výber v jednom dome viacerými spôsobmi, ale jednoznačne určuje, že celý dom buď na osobomesiace alebo podľa meračov. A to je dané aj typom služby, resp. spotreby.

Prosím, ktorý paragraf stanovuje, že zákon určuje jednoznačne len jednu možnosť? Ďakujem za odpoveď
ivangabris
22.01.08,06:52
včera sme mali zhromaždenie a ľudia nechcú nové merače aj keď som sa ich snažil presvedčiť, že každý predsa nájde 1115SK na ich výmenu. Chcú ešte previesť kontrolné merania na hlavnom merači a stým, že budú v dohodnutý čas odčítavať hodnoty na meračoch, tie mi potom hodia do schránky. Ale aspoň mám v suchu to ,že nie som za to zodpovedný ja. to je fakt len robota :-(
hanka kralova
05.04.08,15:11
dobry den, mam jednu otazku:
moze bytove druzstvo nutit majitelov bytov, aby k spotrebe vody podla vodomerov platili povinne dalsich 10% na pripadne straty?
Orim
05.04.08,15:34
Musíš si uvedomiť jednu vec a to, že voda sa platí podľa fakturačného vodomeru a ten nemusí sedieť so spotrebou, ktorá je na všetkých vodomeroch (ešte som to v živote nevidel, žeby sa to trafilo do rovnakého čísla) :). Musí však byť splnená podmienka, že má platný certifikát. Tento sa vždy vydáva pri jeho kalibrácii. U studenej vody má platnosť 6 rokov.
A môže vzniknúť aj viac než 10%-tný rozdiel.
sthruska
07.04.08,06:19
//moze bytove druzstvo nutit majitelov bytov, aby k spotrebe vody podla vodomerov platili povinne dalsich 10% na pripadne straty?
Toho by som sa neobával. Pri vyúčtovaní buď máš menší nedoplatok, alebo väčší preplatok. V konečnom dôsledku Ti peniaze nezoberú.
Julian
07.04.08,08:57
. Musí však byť splnená podmienka, že má platný certifikát. Tento sa vždy vydáva pri jeho kalibrácii.

Tieto vety príspevku sú metúce.

Podľa zákona 142/2000 meradlá používané v obchodnom styku sú zaradené do skupiny "určených meradiel" a tieto meradlá musia splňať požiadavky §8 až §18 tohto zákona alebo požiadavky §12 a §13 zák.264/1999 (vyhlásenie o zhode).
Stručne povedané:
-Určené meradlo musí mať "typové schválenie" alebo "vyhlásenie o zhode". Túto podmienku si uživateľ meradlá nemusí všímať nakoľko sa týka hlavne výrobcov a distribútorov.
-Určené meradlo používané v obchodnom styku musí mať "platné overenie" (prvotné alebo následné). Teda určené meradlá sa overujú a neurčené meradlá sa kalibrujú (napr. tlakomer, meter-pasmo, posuv. meradlo atď.).
Pri overení sa vydá (ale nemusí) overovací list a meradlo sa označí overovacou značku (plomba -klasická alebo nálepka) a pri kalibrácii kalibračný list a označí sa (ale nemusí) kalibračnou značkou.

Overovanie je zákonná povinnosť a overovať meradlá môže iba oprávnená organizácia.

Na overovacej značke je štátny znak (alebo M) a rok overenia.
hanka kralova
08.04.08,10:20
Musíš si uvedomiť jednu vec a to, že voda sa platí podľa fakturačného vodomeru a ten nemusí sedieť so spotrebou, ktorá je na všetkých vodomeroch (ešte som to v živote nevidel, žeby sa to trafilo do rovnakého čísla) :). Musí však byť splnená podmienka, že má platný certifikát. Tento sa vždy vydáva pri jeho kalibrácii. U studenej vody má platnosť 6 rokov.
A môže vzniknúť aj viac než 10%-tný rozdiel.


//moze bytove druzstvo nutit majitelov bytov, aby k spotrebe vody podla vodomerov platili povinne dalsich 10% na pripadne straty?
Toho by som sa neobával. Pri vyúčtovaní buď máš menší nedoplatok, alebo väčší preplatok. V konečnom dôsledku Ti peniaze nezoberú.

ide o to, ze u nas v dome mame vsetci vodomer okrem jedneho bytu, bytove druzstvo nam navrhlo, aby sme my, co mame vodomery, zaplatili vodu podla konkretnej spotreby plus 10% na pripadne straty a zvysok zaplati byt, ktory nema vodomer. co si o tom myslite?

podla mna to nie je v poriadku, moze sa stat ze:

1 - straty budu takmer nulove a my ostatni obyvatelia domu budeme v podstate platit vodu bytu, ktory nema vodomer

2 - straty budu napriklad 30% a byt bez vodomeru sa nedoplati

ako by ste to riesili vy? dakujem za nazor.
Elena Navrátilová
08.04.08,10:41
Myslím, že to nie je zlý návrh. Celkom korektný. Veď dajte si podmienku, že Vám predložia celkom fakturované m3 spotrebovanej vody.
Julian
08.04.08,12:14
To všetko čo píše hanka kralova sa môže stať, hoci ošemetnejší ten druhý prípad. Ak sa minie veľa vody tak BD môže bytu bez vodomeru narátať podľa zákona max. 1,5 násobok priemernej spotreby a tých 10% ich nemusí pokryť. Neviem či by BD dokázalo obhájiť to, že by im naúčtovalo viac ako 1,5 násobok.
Ak priemer bude 40 m3, BD mu môže naúčtovať max 60 m3, ale oni kľudne môžu spotrebovať aj 100 m3.
hanka kralova
09.04.08,15:56
To všetko čo píše hanka kralova sa môže stať, hoci ošemetnejší ten druhý prípad. Ak sa minie veľa vody tak BD môže bytu bez vodomeru narátať podľa zákona max. 1,5 násobok priemernej spotreby a tých 10% ich nemusí pokryť. Neviem či by BD dokázalo obhájiť to, že by im naúčtovalo viac ako 1,5 násobok.
Ak priemer bude 40 m3, BD mu môže naúčtovať max 60 m3, ale oni kľudne môžu spotrebovať aj 100 m3.

je jasne, ze najlepsie by bolo, keby sme mali vsetci vodomer, nie je mozne dat tomu jednemu bytu (co vodomer nema) podmienku, ze nech si ho da namontovat alebo bude platit vsetky straty? myslim, ze by sa potom spamatal :)

napriklad nie je mozne to odhlasovat 2/3 vacsinou majitelov bytov?
Elena Navrátilová
10.04.08,04:33
V zmysle zákona nato máte právo... vlastníkom meračov podľa meračov a zbytok naúčtovať tomu čo merač nemá. Nie ste povinní akceptovať 10% straty. To máš ako s teplom... kto má PRVN podľa PRVN a kto nemá do výšky 1,5 násobku.
hanka kralova
10.04.08,07:55
V zmysle zákona nato máte právo... vlastníkom meračov podľa meračov a zbytok naúčtovať tomu čo merač nemá. Nie ste povinní akceptovať 10% straty. To máš ako s teplom... kto má PRVN podľa PRVN a kto nemá do výšky 1,5 násobku.
ahoj elena, zaujimave, to som nevedela, prosim ta, mohla by si sem supnut cislo toho zakona? srdecna vdada, pekny den :)
Julian
10.04.08,15:06
je jasne, ze najlepsie by bolo, keby sme mali vsetci vodomer, nie je mozne dat tomu jednemu bytu (co vodomer nema) podmienku, ze nech si ho da namontovat alebo bude platit vsetky straty? myslim, ze by sa potom spamatal :)

napriklad nie je mozne to odhlasovat 2/3 vacsinou majitelov bytov?

Asi sa dá.
Pojem 1,5 násobok pri nemeranej spotrebe sa vyskytuje v zák. 630/2005 ktorý hovorí o rozpočítani množstva tepla na kurenie a prípravu teplej vody.

Takže množstva vody sa netýka a preto mali by ste to urobiť (samozrejme bez tých 10%).
Môj predchádzajúci príspevok beriem späť.
mamina h.
12.04.08,15:39
V zmysle zákona nato máte právo... vlastníkom meračov podľa meračov a zbytok naúčtovať tomu čo merač nemá. Nie ste povinní akceptovať 10% straty. To máš ako s teplom... kto má PRVN podľa PRVN a kto nemá do výšky 1,5 násobku.


ahoj elena, zaujimave, to som nevedela, prosim ta, mohla by si sem supnut cislo toho zakona? srdecna vdada, pekny den :)
pripajam sa, aj mna by to zaujimalo, ako je to teda?
Elena Navrátilová
12.04.08,15:46
Asi sa dá.
Pojem 1,5 násobok pri nemeranej spotrebe sa vyskytuje v zák. 630/2005 ktorý hovorí o rozpočítani množstva tepla na kurenie a prípravu teplej vody.

Takže množstva vody sa netýka a preto mali by ste to urobiť (samozrejme bez tých 10%).
Môj predchádzajúci príspevok beriem späť.
A nepozreli ste si tú Vyhlášku 630/2005? Aj v spoločenskej zmluve (ak ste SVB, resp. v zmluve o výkone správy ak ste pod správou alebo v nájme OSBD) je pojednávané ako sa postupuje v tomto prípade. Aj to ako sa rozúčtujú náklady za služby spojené s bývaním. Tak za UK ako aj za SV, resp. TUV.
Halli
12.04.08,18:54
je jasne, ze najlepsie by bolo, keby sme mali vsetci vodomer, nie je mozne dat tomu jednemu bytu (co vodomer nema) podmienku, ze nech si ho da namontovat alebo bude platit vsetky straty? myslim, ze by sa potom spamatal :)

napriklad nie je mozne to odhlasovat 2/3 vacsinou majitelov bytov?

V jednom SVB mám prípad, že nemajú štyria vlastníci vodomery na SV. Vyučtovanie robím tak, že tým čo majú merače sa rozpočíta to čo majú namerané a tým, ktorí vodomery ignorujú sa rozpočíta ten zostatok ako nemeraná spotreba na osobomesiace.
Takto si to dohodli na zhromaždení a ja to akceptujem a plne s tým súhlasím. Ak niekto nevie dokázať svoju spotrebu nebudem mu robiť žiadne ústupky..Na to nieje určená či 1/2 či 2/3iny vlastníkov. Určite všetci čo majú vodomery a nie sú špekulanti odsúhlasia toto rozučtovanie. Koeficient majú tým padom 1,00 a proti možu byť len tí čo nemajú vodomer a možu si len dať otázku či sa im to takto oplatí :eek: Im sa to jednoducho nesmie oplatiť!
Julian
13.04.08,20:05
A nepozreli ste si tú Vyhlášku 630/2005? Aj v spoločenskej zmluve (ak ste SVB, resp. v zmluve o výkone správy ak ste pod správou alebo v nájme OSBD) je pojednávané ako sa postupuje v tomto prípade. Aj to ako sa rozúčtujú náklady za služby spojené s bývaním. Tak za UK ako aj za SV, resp. TUV.

Ak je o studenej vode resp. TÚV vo vyhláške 630/2005 zmienka, tak ma na to naväď (ušetrí mi čas).
Zmluva sa prípravuje, už to idem vsunúť.
Vďaka.
Elena Navrátilová
14.04.08,04:42
Ak je o studenej vode resp. TÚV vo vyhláške 630/2005 zmienka, tak ma na to naväeď (ušetrí mi čas).
Zmluva sa prípravuje, už to idem vsunúť.
Vďaka.
Ešte by to rozpočítanie mohli mať aj v spoločenskej zmluve. Ak je v jednom dome niekoho spotreba SV na osobomesiace, mali by mať uznesenie zo zhromaždenia akým spôsobom sa im bude rozpočítavať voda. To je presne ten istý prípad ako aj s rozpočítavaním UK. Aj keď je vo vyhláške 630/2005 daný 1,5 násobok.... ale na zhromaždení sa môže schváliť menší alebo vyšší násobok spotreby. Ak sú spravovaný bytovým družstvami (nie sú SVB), správca zvykne mať vyhlášky alebo smernice kde to majú uvedené ako sa v jednotlivých prípadoch rozpočítavajú náklady na služby spojené s bývaním. Môže to byť úplne individuálne. Nemusí to byť rovnaké, totožné so žiadnou vyhláškou. Mýlim sa snáď? Najlepšie ak sa zadávateľka informuje ohľadom tohto problému priamo u správcu alebo predsedu nakoľko neviem akú formu správy majú.
http://www.porada.sk/t61268-vyuctovanie-sv.html Tu sme to už tiež riešili a ostalo to bez znenia vyhlášky... ale ja ešte pohľadám niečo čoho by sa dalo "chytiť" a legislatívne trošku obhájiť aj pre tých rozúčtovanie SV čo nemajú merače.
peton
16.04.08,04:16
Na rozpočítavanie SV nejestvuje žiadna právna norma. Je to o dohode medzi vlastníkmi. Je však akýmsi zvykom rozúčtovávať u toho vlastníka, ktorý má vodomer podľa vodomera (keďže je /mal by byť/ pravidelne kalibrovaný) a u tých vlastníkov, ktorí vodomer nemajú podľa počtu osob. Samozrejme pripomínam - ak sa nedohodli inak.
Ja osobne nie som s takýmto rozpočítavaním stotožnený, pretože si myslím, že by sa malo postupovať jednotne a to, ak vodomer tak vo všetkých bytoch (príp. spoloč. priestoroch) alebo v žiadnom byte. Je jasné na základe vyššie spomenutých príspevkov, nie vždy je to možné (pretože sa vždy niekto nájde čo musí byť "in" iný) tak súhlasím s tým nech sa rozpočítava ako je zaužívaným zvykom (vodomer, počet osôb).
Každopádne ak by som bol v situácii, že ja mám vodomer a iní vlastníci nie, a správca resp. spoločenstvo by mi chcelo rozúčtovávať náklad podľa počtu osôb, tak by som sa bránil (opäť, ak by nebol spôsob rozpočítavania uvedený v zmluve o spoločenstve, či stanovách). Už len z toho dôvodu, že správca (spoločenstvo) je povinný zabezpečiť kalibráciu vodomera, ktorý je v zmysle zákona o metrológii určeným meradlom.
IVEB
22.10.09,16:09
V jednej bytovke , ktorú spravujeme v roku 1996 si dali namontovať merače studenej vody do bytov , nakoľko u spodných susedov bolo veľa ľudí ale nahlásený boli len dvaja. Všetci ostatní na nich doplácali. A tak sa stalo , že všetci vlastníci bytov si dali namontovať merače len ten spodný sused nie. Roky nevznikal s tým žiadny problém , spodní susedia si namontovali vodomer niekedy v roku 2005. Až v roku 2007 sa zistil veľký rozdiel v stave vodomeru v dome a v jednotlivých bytov. Vlastníci bytov sa na schôdzi dohodli , že sa urobí kontrolný odpočet vodomerov . U spodného suseda sa zistil nepomer a to tak , že pokiaľ roky predtým mal spotrebu vody cca napr.120 m3 tak v roku 2007 len 23. Kontrolou bolo zistené , že roky hlásil spotrebu vody len z jedného vodomera / kúpelna, WC/ a druhý vodomer , ktorý mal v kuchyni bol zamurovaný a nikdy nebol vykonaný odpočet. Vlastníci bytov boli rozhorčený tak sa na schôdzi dohodli , že oni nebudú platiť za vodu za niekoho iného a v zápisnici uviedli , že všetka spotreba -rozdiel sa naúčtuje tomuto susedovi. On s tým súhlasil a aj to zaplatil. V ďalšom roku sa vychádzalo z konečného stavu vodomeru roku 2007 . A tu vznikol problém . Tvrdil , že sme mu 2x vyúčtovali ten nedoplatok, čo nie je pravda , nakoľko v roku 2007 len doplatil to čo odtajil v minulých rokoch. V roku 2008 bol východiskový stav , stav vodomeru , ktorý nahlásil v roku 2007 a konečný stav vodomeru zodpovedal približnej spotrebe vody za minulé roky. Nebol s tým spokojný , a tak poslal na správcu kontrolu z Obchodnej inšpekcie. Správca sa vždy riadil rozhodnutím vlastníkov bytov.
Moja otázka znie: Vlastníci bytov si nezabezpečovali pravidelne každých 6 rokov ciachovanie resp. výmenu vodomerov a tým pravdepodobne došlo k porušeniu zákona a správca nemal vykonať ročné zúčtovanie podľa meračov ale na osobomesiace. Akú pokutu za to môže správca dostať?
Je rozhodnutie vlastníkov bytov pre správcu záväzné ? Skúste poradiť ako z toho vykľučkovať.
Julian
22.10.09,17:10
Ak spravujete dom, tak za overovanie meradiel zodpovedáte vlastne vy (iba ak by vlastníci odmietli overenie ktoré ste chceli vykonať) a nie vlastníci. Ak ste pri rozpočítani použili údaj neovereného meradla tak ste porušili zákon o metrológii. Pokutu môžte dostať od metrologického inšpektorátu. Od SOI asi nie (ak je problém iba neoverené vodomery).

Protizákonné konanie vlastníkov asi nemôže byť záväzné.
Ak máte písomne doložené, že vlastníci odmietli overenie, tak by ste mali z toho vyjsť dobre.

Čakajte metrologickú kontrolu! Podľa tohto zákona užívateľ určeného meradla je povinný viesť evidenciu určených meradiel s dátumom posledného overenia. Tak si urobte aspoň túto evidenciu ak ju nemáte.
sito
22.10.09,17:40
Zamotané, chaotické.

Aký bol stav v roku 1996? Myslím vlastnícky, komu patril dom a koľko bytov bolo v osobnom vlastníctve?

Logické, desiati míňajú, ale platia za dvoch. Z tých osem to musí niekto zaplatiť. Kto? Ostatný nahlásení v dome.

Rok 1996 a 2005, rozdiel 9 rokov. Prečo neboli v roku 2002 overené, prípadne vymenené vodomery v bytoch? neboli peniaze, nesúhlasili vlastníci? Veľký rozdiel vody? Aký?

Namontovali mu dva vodomery. Kto a kedy mu jeden zamuroval?

Koľko m3 vody mu bolo napočítané?

Správca musí rešpektovať rozhodnutie vlastníkov, ak nie je v rozpore so zákonom. Ak je, má ich na to upozorniť a požadovať zmenu ich rozhodnutia. Ak nezmenia svoje rozhodnutie, ma ich požiadať o písomné odsúhlasenie, že nemenia svoje rozhodnutie a správca má konať v rozpore so zákonom na ich príkaz. Ak nemá písomný príkaz vlastníkov a koná v rozpore so zákonom, potom nesie za to zodpovednosť správca, nie vlastníci.
peton
23.10.09,04:28
Iveb, robíte jednu nešťastnú vec. A to tú, že nechávate vlastníkov nahlasovať stavy meračov. Takéto konanie z Vašej strany správcu nechápem a nepochopím ani u ďalších, ak tak vykonávajú a ktorí takto postupujú. Odporúčam, ako aj sám vidíš aké problémy ľahko môžu vzniknúť, vykonávať odpisy osobne a to u všetkých meračov, aj keď to stojí čas a aj nervy. Ale budete krytý.
Taký stav, si môže dovoliť akurát Slavica, ktorá si ľudí naučila "zobať z ruky" a má dôveru vlastníkov a dôveruje vlastníkom. :-)

Poznám aj taký prípad, keď správca poveril "zástupcu" vlastníkov o vykonanie odpisov, a to si mal vidieť tie odpisy. Človek nerozumejúci veci, čo videl to odpísal - u jedného vlastníka číslo za desatinnou čiarkou, u druhého len pred desatinnou čiarkou, u tretieho len jeden merač, u štvrtého neodpísal.... takže guláš. A správca? Čo dostal, to rozúčtoval. Korektné?
lubica_02
23.10.09,04:40
A ešte doplním trochu - zásahy do vodomerov - poškodenie plomby, našla som aj navŕtaný vodomer, aby nenatočil spotrebu celú ... Ľudia sú nevyspytateľný a treba sa vyhnúť zbytočne vysokým koeficientom spotreby.
IVEB
23.10.09,05:39
Možno nechápate naše konanie , ale v tom dome je 8 bytov a z toho všetky sú v osobnom vlastníctve , takže dá sa povedať , že sú tam ako rodina. Byty sú odkúpené ešte od roku 1993. A že sa nedali ciachovať , to už žiaľ neviem povedať , že prečo. Správca to sú len 3 osoby+ ekonomka , je to malé družstvo , takže si odpočty robia v domoch sami vlastníci a aký spôsob si zvolia ten rešpektujeme. A tak aj bolo , že si tí susedia dali namontovať merače sami. Merače sa neplatili z fondu opráv , ale každý si ich platil sám . A žiaľ ekonomka a tie pred ňou jednoducho na to , že vodomery nie sú ciachované neupozornili štatutárov. Samozrejme po tomto poučení správca zvolá schôdzu vlastníkov domu a upozorní ich , že za rok 2009 im nebude vyúčtovanie vykonané podľa meračov. Ako tu píšete SOI nepreveruje či merače boli ciachované , ale vykonáva len kontrolu správnosti vyúčtovania a ceny . Môže teraz správca vykonať za roky 2002-2008 opravné vyúčtovanie na osobomesiace , nezávisle od kontroly SOI,alebo je potrebné počkať na ich rozhodnutie. ? Paradoxom celej situácie je to , že práve s tými susedmi , ktorí podali podnet na SOI majú vo vchode problémy , kde nerešpektujú žiadne rozhodnutie vlastníkov bytov / uzamykanie vchodu , pes a pod./ , ale to už je na inú tému.
sito
23.10.09,17:17
Možno nechápate naše konanie , ale v tom dome je 8 bytov a z toho všetky sú v osobnom vlastníctve , takže dá sa povedať , že sú tam ako rodina. Byty sú odkúpené ešte od roku 1993. A že sa nedali ciachovať , to už žiaľ neviem povedať , že prečo. Správca to sú len 3 osoby+ ekonomka , je to malé družstvo , takže si odpočty robia v domoch sami vlastníci a aký spôsob si zvolia ten rešpektujeme. A tak aj bolo , že si tí susedia dali namontovať merače sami. Merače sa neplatili z fondu opráv , ale každý si ich platil sám . A žiaľ ekonomka a tie pred ňou jednoducho na to , že vodomery nie sú ciachované neupozornili štatutárov. Samozrejme po tomto poučení správca zvolá schôdzu vlastníkov domu a upozorní ich , že za rok 2009 im nebude vyúčtovanie vykonané podľa meračov. Ako tu píšete SOI nepreveruje či merače boli ciachované , ale vykonáva len kontrolu správnosti vyúčtovania a ceny . Môže teraz správca vykonať za roky 2002-2008 opravné vyúčtovanie na osobomesiace , nezávisle od kontroly SOI,alebo je potrebné počkať na ich rozhodnutie. ? Paradoxom celej situácie je to , že práve s tými susedmi , ktorí podali podnet na SOI majú vo vchode problémy , kde nerešpektujú žiadne rozhodnutie vlastníkov bytov / uzamykanie vchodu , pes a pod./ , ale to už je na inú tému.


Ale chápem. Osem bytov, ako rodina, vydarená! Čím menší dom, tým väčšie problémy.

Trocha sa to utriaslo.

Podstatné je to, čo je dohodnuté v zmluve o výkone správy? Ako s toho vykľučkovať? Ak správca dostane pokutu, dostane ju kvôli vlastníkom bytov, ktorí nepoznali svoje práva a povinnosti. Správca tiež! Zvyčajne to býva tak, že zlodej kričí, chyťte zlodeja? Ale za to, čo sa deje v dome sú zodpovední všetci ôsmi vlastníci bytov, domu. Stojí Vám za to spravovať taký rizikový dom?

Osobne by som postupoval, dal by som im návrh, odvolať sťažnosť a dohodnúť si novú zmluvu o výkone správy s jasnými pravidlami správy domu. V prípade že správca dostane pokutu, pokutu zaplatia vlastníci, ak sa nedohodnete, doporučujem rozviazať s vlastníkmi zmluvu o výkone správy. Tých osem bytov vás nespasí.

No, potom je tu ešte možnosť, ako napísal peton. Naučiť ich, aby Vám zobali z ruky, tak ako zobu slaviciní, klienti z jej ruky.

Zákon nehovorí, že vodomery na studenú vodu sú povinné, ale ani nebránia sa dohodnúť vlastníkom na tom, že si namontujú pomerové vodomery spotreby fakturačného merača vody v dome a spôsob rozdelenia nákladov za spotrebovanú vodu v dome.

Ak sa dohodnú vlastníci, že nebudú ciachovať vodomery, je to v poriadku. Ušetria. Ale, ak jeden vyskakuje, sťažuje sa, je prúser. Pre všetkých v dome, aj správcu. Keď nie je žalobcu, nie je ani sudcu.
IVEB
23.10.09,17:52
A je možné odvolať sťažnosť podanú na SOI?
sito
23.10.09,20:28
Ten kto ju napísal, môže. Ale, ako sa k tomu postaví SOI, neviem. Ak pôjde SOI ku koreňu veci, tak pokutu by mal dostať sťažovateľ. On je príčinou, podľa vami uvedeného príspevku.

Ak máte v zmluve o výkone správy dohodnutý spôsob rozdelenia nákladov na studenú vodu, prípadne majú spôsob dohodnutý, písomne vlastníci medzi sebou a vy ste postupovali v súlade so spôsobom, počkajte na rozhodnutie SOI.

Je to zamotané klbko. Kde začne a ako skončí rozmotanie SOI, ťažko povedať.
sito
23.10.09,21:11
Zrnká zo zákona 182/1993

Správca
§ 8

(1) Správcom môže byť právnická osoba alebo fyzická osoba podnikateľ, ktorá má v predmete podnikania alebo v predmete činnosti správu a údržbu bytového fondu. Činnosť správcu môže byť vykonávaná len podľa tohto zákona.

(5) Správca zodpovedá vlastníkom bytov a nebytových priestorov v dome za všetky škody vzniknuté v dôsledku neplnenia alebo nedostatočného plnenia svojich povinností vyplývajúcich z tohto zákona alebo zo zmluvy o výkone správy.

§ 8a

(1) Vlastníci bytov a nebytových priestorov v dome uzatvoria so správcom písomnú zmluvu o výkone správy. Zmluva o výkone správy, jej zmena alebo jej zánik sa schvaľuje nadpolovičnou väčšinou hlasov všetkých vlastníkov bytov a nebytových priestorov v dome. Schválená zmluva o výkone správy alebo jej zmena, alebo jej zánik je záväzný pre všetkých vlastníkov bytov a nebytových priestorov v dome, ak je podpísaný nadpolovičnou väčšinou vlastníkov bytov a nebytových priestorov v dome a správcom. Správca je povinný schválenú zmluvu alebo jej zmenu doručiť každému vlastníkovi bytu a nebytového priestoru v dome. Na doručovanie sa vzťahuje osobitný predpis.12e) Zmluva o výkone správy obsahuje najmä


d) zásady platenia úhrad za plnenia a hospodárenie s nimi,

f) rozsah a obsah správy o činnosti správcu podľa odseku 2.

(2) Správca je povinný najneskôr do 31. mája nasledujúceho roka predložiť vlastníkom bytov a nebytových priestorov v dome správu o svojej činnosti za predchádzajúci rok týkajúcej sa domu, najmä o finančnom hospodárení domu, o stave spoločných častí domu a spoločných zariadení domu, ako aj o iných významných skutočnostiach, ktoré súvisia so správou domu. Zároveň je povinný vykonať vyúčtovanie použitia fondu prevádzky, údržby a opráv, úhrad za plnenia rozúčtované na jednotlivé byty a nebytové priestory v dome. Ak správca končí svoju činnosť, je povinný 30 dní pred jej skončením, najneskôr v deň skončenia činnosti, predložiť vlastníkom bytov a nebytových priestorov v dome správu o svojej činnosti týkajúcej sa tohto domu a odovzdať všetky písomné materiály, ktoré súvisia so správou domu vrátane vyúčtovania použitia fondu prevádzky, údržby a opráv a úhrad za plnenia. Zároveň je povinný previesť zostatok majetku vlastníkov na účtoch v banke na účty nového správcu alebo spoločenstva.

(7) Ak správca vypovedal zmluvu o výkone správy, nemôže ukončiť výkon správy, ak vlastníci bytov a nebytových priestorov v dome nemajú ku dňu skončenia výpovednej lehoty uzavretú zmluvu o výkone správy s iným správcom alebo nie je založené spoločenstvo. Ak do jedného roka nebudú mať vlastníci bytov a nebytových priestorov v dome uzatvorenú zmluvu o výkone správy s iným správcom alebo nie je založené spoločenstvo, správca je oprávnený previesť výkon správy na iného správcu. Právne vzťahy vlastníkov bytov a nebytových priestorov v dome a správcu po uplynutí výpovednej lehoty sa riadia ustanoveniami vypovedanej zmluvy o výkone správy.

§ 8b

(1) Správca je povinný vykonávať správu domu samostatne v mene vlastníkov bytov a nebytových priestorov v dome a na ich účet a je oprávnený konať pri správe domu za vlastníkov bytov a nebytových priestorov v dome pred súdom.

(2) Pri správe domu je správca povinný

a) hospodáriť s majetkom vlastníkov bytov a nebytových priestorov v dome s odbornou starostlivosťou v súlade s podmienkami zmluvy o výkone správy,

V tomto zákone nie je uvedený spôsob rozdelenia nákladov za studenú vodu, mal by byť v zmluve o výkone správy. A nebude sa ani také jednoduché sa zbaviť správy toho domu.

Asi bude treba problém v dome riešiť za pomoci ostatných sedem vlastníkov bytov a dohodnúť nový spôsob postupu pri rozdeľovaní nákladov, nie len za vodu.

Spôsob by mal byť vypracovaný, že vždy doplatí špekulant a nie vlastníci, ktorí si plnia povinnosti vyplývajúce zo zákona a zmluvy o výkone správy.
IVEB
24.10.09,09:44
Na stredu sme zvolali schôdzu vlastníkov bytov , tak uvidíme ako sa k tomu postavia ostatní. V zmluve o výkone správy je spôsob rozpočítavania podľa vodomerov. Zatiaľ Vám ďakujem .
Julian
24.10.09,19:37
Na stredu sme zvolali schôdzu vlastníkov bytov , tak uvidíme ako sa k tomu postavia ostatní. V zmluve o výkone správy je spôsob rozpočítavania podľa vodomerov. Zatiaľ Vám ďakujem .

Ak ste zvolali schôdzu vlastníkov, tak mali by ste sa na ňu dobre pripraviť. Z toho čo si napísal sa mi zdá, že až príliš rešpektujete vôľu vlastníkov. Dokonca až tak, že sa to obracia proti vám.

Mali by ste vlastníkom návrhnúť ďalší postup a nechať si to schváliť. Podľa mňa nie je dobrý nápad vracať sa do minulosti a prerábať to (iba ak by vám to nariadila SOI). Treba im vysvetliť čo sa dá a čo nie ( treba ich viesť).

Ak chcú rozpočítavať podľa vodomerov, tak ich musia overiť (vy by ste to mali zabezpečiť).
Ak to niekto nebude akceptovať a nedá si vodomer overiť, treba nechať odhlasovať, že v tom prípade overené vodomery budú mať koeficient 1 a zvyšok sa rozpočíta pre byty s neoverenými vodomermi (podľa počtu osôb ak bude bytov viac a celý zvyšok bytu pre prípad že bude jediný).

To že budete rozpočítavať vodu za rok 2009 na osobomesiace je asi jediná možnosť.
IVEB
29.10.09,09:39
Schôdzu máme za sebou, samozrejme , že sťažovateľ resp. vlastník bytu sa nedostavil , prišiel len jeho otec. / aj keď celý cirkus spôsobila matka vlastníka/ Všetci vlastníci sa postavili za správcu a vypočuli si aj rozhodnutie správcu , že za rok 2009 im bude vyúčtovaná voda nie podľa vodomerov ale osobomesiacov. Vlastníci sa dohodli so správcom , že určite si dajú namontovať nové merače vody , takže si dajú vypracovať cenové ponuky. Potom spoločne so správcom rozhodnú o vhodnej ponuke. Už len čakať na rozhodnutie so SOI . Zatiaľ toľko.
sito
29.10.09,10:54
Dobré. Ale aj tak, vlastníci by si mali zvoliť svojho zástupcu s ktorým sa správca dohodne na odpisovaní vodomerov, nie len, ale bude zabezpečovať lepšiu komunikáciu medzi domom a správcom a doporučil by som spísať aj novú zmluvu o výkone správy, keď 7 z 8 dokázalo pochopiť vodomery, dokážu pochopiť aj novú zmluvu, ktorá bude výhodná pre obidve strany. Od roku 1993, teda za 16 rokov sa všeličo zmenilo, ale zmluva nie, že by bola taká dokonalá?

Staré nejak doriešte a nové nejak poriešte. Spolu.
IVEB
29.10.09,12:26
Dobré. Ale aj tak, vlastníci by si mali zvoliť svojho zástupcu s ktorým sa správca dohodne na odpisovaní vodomerov, nie len, ale bude zabezpečovať lepšiu komunikáciu medzi domom a správcom a doporučil by som spísať aj novú zmluvu o výkone správy, keď 7 z 8 dokázalo pochopiť vodomery, dokážu pochopiť aj novú zmluvu, ktorá bude výhodná pre obidve strany. Od roku 1993, teda za 16 rokov sa všeličo zmenilo, ale zmluva nie, že by bola taká dokonalá?

Staré nejak doriešte a nové nejak poriešte. Spolu.


Vlastníci majú zvoleného zástupcu a tiež určených zástupcov, ktorí budú vykonávať odpočty vodomerov , takže v tom v budúcnosti nevidím problém . A Zmluva o výkone správy nie je stará , tá je z roku 2008. Ale aj ten jeden to pochopil , len si niečo chcel dokázať a žiaľ to nedomyslel. Ale čo už.
sito
29.10.09,22:05
Tak potom ako mohlo prísť k takému prešľapu z vašej strany, ohľadne overenia vodomerov? V každom stáde sa nájde kôň, ktorý kope, na toho si treba dávať pozor!
IVEB
30.10.09,07:46
Ako ? Vďaka perfektným zamestnancom družstva !!!!!
sito
30.10.09,08:31
Môžem si myslieť, že im to bude zohľadnené?
IVEB
30.10.09,19:19
No ja by som bola najradšej , ale neviem zatiaľ ako to spravím , je tam viacero aspektov s ktorými zatiaľ neviem pohnúť. Ale jedno veľké ponaučenie určite mám - už nikdy nebudem veriť a nebudem podpisovať niečo čo si najskôr trikrát nepreverím . Je to bohužiaľ tak , že každý sa učí na vlastných chybách a to stopercentne platí.
IVEB
02.11.09,10:05
Ešte predtým ako budem riešiť na SOI spomínaný problém , potrebujem mať istotu , či skutočne neexistuje zákon , vyhláška , ktorá presne určuje správcovi ako má rozpočítavať studenú vodu . Je mi jasné , že tam kde sú vodomery podľa vodomerov / samozrejme overených/ a tam kde nie sú tak podľa osobomesiacov,aké môžu byť max. koeficienty a pod. , alebo je to len na dohode vlastníkov so správcom ? Už som si prešla všetky odporúčania z porady , ale k nejakému záväznému zákonu som sa v tejto oblasti nedopracovala.
IVEB
02.11.09,17:03
To mi nikto nevie pomôcť?
Jozef I
02.11.09,17:10
Ako sa rozpočítava voda si si odpovedala sama. Ak ti ide o koeficient a jeho výšku, tak ten sa neodsúhlasuje, ani nie je v zákone, ale vyplynie z fakturácie. Vždy ide o rozdiel medzi fakturačným meračom vody a pomerovými meračmi v bytoch. Čím väčší rozdiel tým väčší koeficient. Tam niet čo iné robiť iba zistiť príčinu rozdielu a túto odstrániť.
lubica_02
02.11.09,17:36
Ešte doplním, ak budete rozúčtovavať spotrebu vody na osobomesiace, tak tam nebude žiaden koficient, lebo celý náklad podľa faktúr rozúčtuješ na osobomesiace. Koeficient spotreby je len pri meraní spotreby v bytoch na vodomeroch v bytoch a N.P.
IVEB
02.11.09,17:49
Ja toto všetko viem , len som chcela vedieť , či na to existuje nejaká vyhláška , ktorá ustanovuje , že práve takto sa má postupovať pri rozúčtovaní SV.
Halli
02.11.09,18:44
Ja toto všetko viem , len som chcela vedieť , či na to existuje nejaká vyhláška , ktorá ustanovuje , že práve takto sa má postupovať pri rozúčtovaní SV.

"Pri kontrole správnosti rozúčtovania úhrad za dodávky, pri ktorých spôsob rozúčtovania je vecou dohody medzi vlastníkmi alebo užívateľmi bytov a správcom, SOI vychádza zo skutočne vynaložených nákladov za dom, fakturovaných dodávateľom a uhradených správcom domu. Preveruje správnosť započítaných údajov z faktúr, použitých údajov z bytových meradiel, fakturovaných cien a dodržiavanie dohodnutého spôsobu rozúčtovania,“

takže ...nie, len vnútorné smernice
sito
02.11.09,18:56
Ešte predtým ako budem riešiť na SOI spomínaný problém , potrebujem mať istotu , či skutočne neexistuje zákon , vyhláška , ktorá presne určuje správcovi ako má rozpočítavať studenú vodu . Je mi jasné , že tam kde sú vodomery podľa vodomerov / samozrejme overených/ a tam kde nie sú tak podľa osobomesiacov,aké môžu byť max. koeficienty a pod. , alebo je to len na dohode vlastníkov so správcom ? Už som si prešla všetky odporúčania z porady , ale k nejakému záväznému zákonu som sa v tejto oblasti nedopracovala.


To mi nikto nevie pomôcť?


Ja toto všetko viem , len som chcela vedieť , či na to existuje nejaká vyhláška , ktorá ustanovuje , že práve takto sa má postupovať pri rozúčtovaní SV.



Prečítaj si v uvedenom zákone § 28, hlavne odsek4.

http://www.google.sk/url?sa=t&source=web&ct=res&cd=1&ved=0CAYQFjAA&url=http%3A%2F%2Fwww.bvsas.sk%2Fclanok%2Fsubor%2F1 67%2Fdefault.aspx%3Flang%3Dsk&ei=3CbvSqzjMISTsAa6tsTkCA&usg=AFQjCNEgrpoRgs3brYCOh-_JXkD_gExqlA
IVEB
02.11.09,19:45
Fajn , ďakujem
sito
02.11.09,20:25
442
Z Á K O N
z 19. júna 2002
o verejných vodovodoch a verejných kanalizáciách a o zmene a doplnení
zákona č. 276/2001 Z. z. o regulácii v sieťových odvetviach


§ 29, odsek 4

(4) Ak sa odberateľ s konečnými spotrebiteľmi nedohodne inak, odberateľ rozpočíta konečným spotrebiteľom odobraté množstvo vody podľa smerných čísel spotreby vody.
IVEB
11.11.09,08:48
Kontrola SOI je ukončená , bez pokuty, ale žiaľ to ohlásili na Metrologický inšpektorát a tam už podľa mňa bude pokuta určite. Nemáte s tým niekto skúsenosti ,že do akej výšky tú pokutu udelia ?
sito
11.11.09,11:52
Tak s tým nemám skúsenosti, ale keby boli ticho, bolo by to bez problémov. Tak to sa to aspoň v dome vyjasní. A môžno keď si prejdu podstatu sťažnosti, tiež vám pohrozia prstom.

Tak, či tak budú teraz musieť kúpiť nové najlepšie pred novým rokom a potom každých šesť rokov, buď preveriť, alebo zasa nové. Podľa toho, čo bude pre vlastníkov výhodnejšie, potom rozhodnú.
IVEB
11.11.09,12:43
No ja by som bola najradšej keby to ostalo len v rovine pohrozenia .Len ma mrzí , že kvôli jedným susedom , ktorý sa nespracú do kože, má družstvo ako správca problémy. A tie vodomery si určite dajú namontovať ešte do konca roka . A pri prerábke vyúčtovania za roky 2006,2007,2008 / SOI nám to odporučila vykonať/ doplatia na to poctivci , ktorí si šetrili vodu a nie špekulanti. Ale v našom štáte to už tak chodí.
Halli
11.11.09,14:27
No ja by som bola najradšej keby to ostalo len v rovine pohrozenia .Len ma mrzí , že kvôli jedným susedom , ktorý sa nespracú do kože, má družstvo ako správca problémy. A tie vodomery si určite dajú namontovať ešte do konca roka . A pri prerábke vyúčtovania za roky 2006,2007,2008 / SOI nám to odporučila vykonať/ doplatia na to poctivci , ktorí si šetrili vodu a nie špekulanti. Ale v našom štáte to už tak chodí.

no neviem si predstaviť prerábať RV od roku 2006, tak to bude veľká sranda...:eek:
IVEB
11.11.09,15:34
Nie je to také strašné jedná sa len o studenú vodu a 8 bytov v dome , takže až taká tragédia to nie je.
Julian
12.11.09,17:17
Kontrola SOI je ukončená , bez pokuty, ale žiaľ to ohlásili na Metrologický inšpektorát a tam už podľa mňa bude pokuta určite. Nemáte s tým niekto skúsenosti ,že do akej výšky tú pokutu udelia ?

Okolo 250 €.
IVEB
12.11.09,18:05
No ak by to malo byť len toľko tak sa to dá zniesť. Ale mám poučenia na celý život.
IVEB
16.11.09,18:44
Vlastníci sa dohodli a vybrali dodávateľa na výmenu vodomerov. Aký doklad máme požadovať od dodávateľa , že vodomer , ktorý nám ide montovať je overený a vyhovuje ?
Julian
18.11.09,21:06
Vlastníci sa dohodli a vybrali dodávateľa na výmenu vodomerov. Aký doklad máme požadovať od dodávateľa , že vodomer , ktorý nám ide montovať je overený a vyhovuje ?

Jedno je dodávateľ a druhé je montážnik určených meradiel. Ten druhý je dôležitejší. Montáž určených meradiel (vodomerov) môže vykonávať iba oprávnená osoba, ktorá má platné registračné osvedčenie (vydané ÚNMS). Ten zodpovedá za to, že meradlá budú správne namontované a budú mať aj platné overenie.
Takže ten, kto bude montovať vodomery by sa mal takýmto osvedčením preukázať.
Namontovaný vodomer by mal byť zabezpečený montážnou plombou a mal by mať nepoškodenú overovaciu značku (plombu- na nej je rok overenia a štátny znak, alebo také širšie M a v ňom číslo).
Ďalšie povinnosti viď príspevok 56.
IVEB
19.11.09,08:25
veľká vďaka
58vlasta
20.11.09,19:56
Nerozumiem ale, prečo má ten jeden majiteľ dva vodomery? A čo ak ich majú viacerí? Kto tie vodomery predtým montoval, či každý majiteľ bytu sám? A odpis vody by mal robiť jeden človek a má podľa zákona možnosť nahliadnuť na vodomer a zistiť skutkový stav. Tiež by mal byť na tlačive pri odpise vody predchádzajúci odpisovaný stav vody, podľa toho možno zistiť, či sú vodomery v poriadku. U nás sa robia odpisy vody štvrťročne a tak by nemal byť nikto oklamaný.
IVEB
24.11.09,13:36
Prosím Vás vysvetlite mi § 19 ods.2 písm.e zákona 431/2004 o metrologii , ktorý hovorí: - viesť evidenciu používaných určených meradiel s uvedením dátumov ich overenia ., čo to v praxi znamená? Pôjdem do bytu opíšem si výrobné číslo vodomera a rok výroby alebo vyčítam údaj z plomby na vodomeri, kde je uvedený rok overenia. To je tá evidencia? Alebo k tomu čo tu píšem musím mať aj ďalšie doklady t.j. montážny list + doklad o tom , že kto to montoval a ten , že má na to oprávnenie? Pýtam sa to preto , lebo po dnešnej kontrole z metrologie , už vôbec ničomu nerozumieme.
Ak je v byte namontovaný vodomer s dátumom výroby 2005 , a nemám k tomu žiadny doklad o montáži , je to overené meradlo a môžem podľa toho rozpočítavať SV ?
najag
24.11.09,14:28
IVEB, zalezi z akej pozicie riesis tento problem. K montazi predmetneho vodomera by ma zaujimalo, ci plombovanie vodomera je povodne, ktore sa urobilo pri montazi. Ak nie je, tak potom nie je co riesit. Ak je povodne, tak mozno ho riesit rozne......
Mária27
24.11.09,20:40
Nerozumiem ale, prečo má ten jeden majiteľ dva vodomery? A čo ak ich majú viacerí? Kto tie vodomery predtým montoval, či každý majiteľ bytu sám? A odpis vody by mal robiť jeden človek a má podľa zákona možnosť nahliadnuť na vodomer a zistiť skutkový stav. Tiež by mal byť na tlačive pri odpise vody predchádzajúci odpisovaný stav vody, podľa toho možno zistiť, či sú vodomery v poriadku. U nás sa robia odpisy vody štvrťročne a tak by nemal byť nikto oklamaný.

My máme tiež po dva vodomery, lebo máme po dve stupačky. Na jednej stupačke majú byty kúpelne a WC, na druhej kuchyne. To chceš vedieť?
sito
25.11.09,00:05
Tiež, ako píše Mária27, nie všetci v dome. Ale to neznamená, že niekto nemôže byť oklamaný, podvedený? To sa deje v bytovom dome vždy! Ide o to či je to v únosnej miere a či vlastníci domu, bytov s tým súhlasia? Dohodnú sa na tom!
IVEB
25.11.09,06:12
[QUOTE=najag;1217305]IVEB, zalezi z akej pozicie riesis tento problem. K montazi predmetneho vodomera by ma zaujimalo, ci plombovanie vodomera je povodne, ktore sa urobilo pri montazi. Ak nie je, tak potom nie je co riesit. Ak je povodne, tak mozno ho riesit rozne......


Prosím nerozumiem tomu vysvetli mi to , a riešim to z pozície správcu domu .
najag
25.11.09,11:52
Ak nie je porusena montazna plomba a meradlo je certifikovane na zaklade jeho udajov,uvedenych na meradle, tak je ho mozne uznat, ak ho uznat chcete, pretoze meralo vodu v stanovenej chybovej tolerancii, meranie je mozne povazovat za korektne. Ale na druhej strane mozete byt rigorozni a aj napriek tomu, ze nie je prusene montazne plombovanie, mozete ho povazovat za necertifikovane, ak k nemu nie je certifikacny protokol, montazny list......Mate na vyber, aky postoj k problemu po zvazeni zaujmete.
IVEB
25.11.09,12:20
No poviem to takto. Kontrola z metrologie , ktorú sme mali včera nám povedala , že ak je tam neporušená plomba s dátumom montáže, resp. overenia nepotrebujeme k tomu ďalšie doklady / čo sa mi zdá divné, ale budiš/ na to aby sme to mohli uznať a podľa toho rozpočítavať. Pri novej montáži musia byť samozrejme všetky doklady. Takže ich vlastne uznáme, ale .....
Máme domy v ktorých majú namontované vodomery len niektorí vlastníci, napr. v dome je 8 bytov z toho namontované meradlá na SV majú dvaja. Ostatní si ich nechcú namontovať. SOI tvrdí , že by sme mali postupovať v zmysle vyhl.MF R-1/1996 / ktorá už síce neplatí / ale taká je prax, že ak nie sú namontované v dome aspoň 80 perc. vodomerov tak všetci musia ísť podľa osobomesiacov.Ale ja nemôžem toto ľudom povedať , nakoľko sa neviem dopátrať k žiadnej platnej vyhláške resp. zákonu , ktorý toto potvrdzuje.A ani sa neviem nikde k tej vyhl. dopátrať / myslím teda k tej pôvodnej/ ona už bola mnohokrát novelizovaná , takže stále neviem ako to máme urobiť , aby sme sa ako správcovia opäť pre nejaké dobré duše nedostali do problémov. Poraďte, čo s tým .
Julian
25.11.09,14:20
Prosím Vás vysvetlite mi § 19 ods.2 písm.e zákona 431/2004 o metrologii , ktorý hovorí: - viesť evidenciu používaných určených meradiel s uvedením dátumov ich overenia ., čo to v praxi znamená? Pôjdem do bytu opíšem si výrobné číslo vodomera a rok výroby alebo vyčítam údaj z plomby na vodomeri, kde je uvedený rok overenia. To je tá evidencia? Alebo k tomu čo tu píšem musím mať aj ďalšie doklady t.j. montážny list + doklad o tom , že kto to montoval a ten , že má na to oprávnenie? Pýtam sa to preto , lebo po dnešnej kontrole z metrologie , už vôbec ničomu nerozumieme.
Ak je v byte namontovaný vodomer s dátumom výroby 2005 , a nemám k tomu žiadny doklad o montáži , je to overené meradlo a môžem podľa toho rozpočítavať SV ?

§19 Zák. 142/2000 hovorí o používaní určených meradiel. Zjednodušene povedané v praxi by to malo vyzerať nasledovne.

Pri montáži určeného meradla montážny pracovnik by mal vystaviť montážny list v ktorom by malo byť uvedené: kde meradlo namontoval, rok overenia meradla, výrobné číslo meradla (aj typ), dátum a podpis vlastníka bytu ak sa jedná napr. o vodomer.

Na základe montážnych listov by malo SVB (správca) zaviesť evidenciu týchto meradiel v zmysle zákona. V akej forme to zákon nenariaďuje tzn. že može to byť na papieri, na CD príp na diskéte.
Mohlo by to vyzerať nasledovne:

meradlo ..................výr. číslo..........byt.č.......... overenie (over. značka)
vodomer SV ZR.............34578993..........45 ..............2008 (št. znak/08)
vodomer SV ZR.............37896211..........46............... 2008 (št. znak/08)
.......mohla by tam byť uvedena aj doba platnosti overenia (6 rokov)
atd......

Doba platnosti sa počíta tak, že rok na značke sa nepočíta. Platnosť overenia 08 končí koncom roka 2014 ak je doba platnosti overenia 6 rokov.
najag
25.11.09,16:09
No poviem to takto. Kontrola z metrologie , ktorú sme mali včera nám povedala , že ak je tam neporušená plomba s dátumom montáže, resp. overenia nepotrebujeme k tomu ďalšie doklady / čo sa mi zdá divné, ale budiš/ na to aby sme to mohli uznať a podľa toho rozpočítavať. Pri novej montáži musia byť samozrejme všetky doklady. Takže ich vlastne uznáme, ale .....
Máme domy v ktorých majú namontované vodomery len niektorí vlastníci, napr. v dome je 8 bytov z toho namontované meradlá na SV majú dvaja. Ostatní si ich nechcú namontovať. SOI tvrdí , že by sme mali postupovať v zmysle vyhl.MF R-1/1996 / ktorá už síce neplatí / ale taká je prax, že ak nie sú namontované v dome aspoň 80 perc. vodomerov tak všetci musia ísť podľa osobomesiacov.Ale ja nemôžem toto ľudom povedať , nakoľko sa neviem dopátrať k žiadnej platnej vyhláške resp. zákonu , ktorý toto potvrdzuje.A ani sa neviem nikde k tej vyhl. dopátrať / myslím teda k tej pôvodnej/ ona už bola mnohokrát novelizovaná , takže stále neviem ako to máme urobiť , aby sme sa ako správcovia opäť pre nejaké dobré duše nedostali do problémov. Poraďte, čo s tým .

My sme riesili tento problem pri montazi vodomerov na studenu vodu tak, ze sme pre tych, co si nechceli dat namontovat vodomer, stanovili uznesenim spotrebu studenej vody podla nemeranej spotreby na osobu, ktoru sme stanovili na 56 m3 na osobu a rok. A presne som sa trafil do platnej ceskej normy. Takze nas nemerana spotreba studenej vody v bytovom dome netrapi, ak to netrapi tych vlastnikov bytov, ktori vodu v byte nemeraju. Alebo si nemozu dat vymenit vodomer, pretoze pri prestavbe jadra si nechali urobit tak maly otvor, ze je to nemozne. Spocitame nemeranu spotrebu v bytovom dome, odcitame od fakturacneho meradla v bytovom dome a zbytok rozratame podla pomerovych meradiel a sme vsetci ostatni spokojni. Mali sme dokonca rodinu, ktorych bolo v byte 7 , takze platili spotrebu 392 m3 vody rocne, ale 500,-Sk za vodomer s montazou neboli ochotni zaplatit. Skoda, ze sa odstahovali....:D
najag
25.11.09,17:39
Ak mas zaujem, tak tu su aj smerne cisla spotreby studenej vody. Pre SR aj CR.
IVEB
03.12.09,18:35
Takže dnes sa nám podarilo konečne namontovať nové vodomery do bytov . Tak snáď bude v dome 6 rokov kľud. Ďakujem Vám všetkým za rady.
olga88
30.12.09,20:48
Prosim o informaciu, kolko Vas stalo namontovanie vratane ciachovania jedneho vodomeru na studenu vodu.Prace a kupu vodomeru ste si zabezpecovali sami,alebo spravca? My mame vodomery namontovane od marca 2005 a spravca nam oznamil, ze v roku 2010 do marca musime si stare vymenit za nove.Je dobre si ten stary vodomer odlozit a dat ho repasovat a tak ho nasledne pouzit?
Dakujem za odpoved.
Sagemka
31.12.09,12:49
Prajem príjemný silvestrovský dobrý deň, u nás všetko ide cez správcu, tzn. že on sleduje termín výmeny vodomerov. Výmenu, ako aj prácu účtuje z GO fondu. Zatiaľ žiaden z vlastníkov neprejavil nesúhlas s takýmto systémom. Cena vodomeru je 410,-- SK a repasácia je 210,-- SK. Tieto údaje nám poskytol správca na schôdzi.
olga88
31.12.09,12:56
Dakujem za odpoved. Repasaciu Vam tiez robi spravca?
Prijemny silvester.
peton
31.12.09,13:38
To Olga88:
Neviem kde sa Váš správca ponáhľa, 6 rokov končí v marci 2011. Takže v pohode môžete fungovať na vodomeroch ešte rok.
Z Tvojho príspevku to vyznieva, ako by ste si vodomery vymieňali sami. Skús prečítať celé toto vlákno a mnohé veci pochopíš ako by to malo resp. nemalo byť.
Sagemka
31.12.09,15:18
To Olga88 - Správca to dáva firme, ktorá sa s tým zaoberá. Keď si to chcete meniť vo vlastnej réžii, zadaj si do hľadača v Zoznam.sk text:"repasovanie vodomerov" a budeš mať dostatok potrebných informácií.
olga88
01.01.10,12:35
Velmi pekne dakujem za odpovede a zelam vsetko najlepsie v Novom roku.
1sonnya1
05.02.10,09:41
som tu nova a zatial presne neviem ako to funguje, ale potrebovala by som surne poradit...
Spravca nam v planovanych cinnostiach na tento rok napisal aj vymenu meracov na SV podla zakona 142/2000 - ale tam som sa nedocitala aka je doba kedy treba vymenit merace na SV. Nam ich instalovali v auguste 2008. Prosim poradte
Halli
05.02.10,09:43
som tu nova a zatial presne neviem ako to funguje, ale potrebovala by som surne poradit...
Spravca nam v planovanych cinnostiach na tento rok napisal aj vymenu meracov na SV podla zakona 142/2000 - ale tam som sa nedocitala aka je doba kedy treba vymenit merace na SV. Nam ich instalovali v auguste 2008. Prosim poradte


studená voda každých 6 rokov
teplá voda každé 4 roky
1sonnya1
05.02.10,10:20
studená voda každých 6 rokov
teplá voda každé 4 roky

To znamena, ze ked ich mame instalovane v roku 2008 tak az v roku 2014 by sme ich mali menit? Preco teda bytovy podnik, ktory ma nas vo sprave chce od nas, aby sme to podla zakona 142/2000 menili tento rok???
A prosim kde by som nasla tie roky (v ktorom zakone alebo vyhlaske) Dakujem
svojar
05.02.10,11:25
Je Vyhláška Úradu pre normal....... atď č. 210/2000 Z.z. pr. 1, presne bod 1.3.14.
1sonnya1
05.02.10,12:14
Je Vyhláška Úradu pre normal....... atď č. 210/2000 Z.z. pr. 1, presne bod 1.3.14.

Dakujem velmi pekne, velmi ste mi pomohli :)
lubica_02
05.02.10,14:33
Vyhlaška o metrologii
svojar
05.02.10,16:45
Dakujem velmi pekne, velmi ste mi pomohli :)
Rádo sa stalo. Aj nabudúce.
1sonnya1
25.10.10,07:21
Potrebovala by som zistiť v akých cenách sa pohybujú nové a repasované merače na SV, viete poradiť?
Halli
25.10.10,09:36
Potrebovala by som zistiť v akých cenách sa pohybujú nové a repasované merače na SV, viete poradiť?

Je to rôzne , nebudem ti písať presnú cenu, lebo ju väčšinou dávajú aj s prácou. Preferujem ale nové vodomery pred repasovanými, dôvod?:

- cenový rozdiel sa rokmi znižuje /repasácia-viac starostí/
- dlhšia záručná doba
- vyššia spoľahlivosť /repasované sa často kazia/

daj si do googlu svoju otázku a nájdeš veľa porovnaní.
Chobot
25.10.10,10:18
Potrebovala by som zistiť v akých cenách sa pohybujú nové a repasované merače na SV, viete poradiť?

Tento rok sme menili vodomery na TÚV, ale ceny pre SV a TÚV sú veľmi podobné. V prílohe ti prikladám cenové ponuky, ktoré sme dostali. Aspoň si urobíš obraz ohľadne ceny montáže a rozdielu medzi novým a repasovaným.

My sme dali repasované antimagnetické. Záruka na nové aj repas je 24 mesiacov, platnosť meradla je 6 rokov pre SV, či je nový alebo repas. S repasmi máme dobré skúsenosti, z toho množstva, čo je v dome (máme ich aj na TÚV aj na SV) boli v posledných 4 rokoch pokazené len 2.
Chobot
25.10.10,10:23
Je to rôzne , nebudem ti písať presnú cenu, lebo ju väčšinou dávajú aj s prácou. Preferujem ale nové vodomery pred repasovanými, dôvod?:

1. - cenový rozdiel sa rokmi znižuje /repasácia-viac starostí/
2. - dlhšia záručná doba
3. - vyššia spoľahlivosť /repasované sa často kazia/

daj si do googlu svoju otázku a nájdeš veľa porovnaní.

ad 1 - ako myslíš, že sa znižuje? V prílohe, čo som dal, teda je rozdiel medzi novým a repasovaným. A vždy bude. Nové budú vždy drahšie.

ad 2 - záručná doba je u oboch rovnaká - 24 mesiacov

ad 3 - nemáme takú skúsenosť. Teda máme len skúsenosť s repasovanými. Od začiatku ich dávame, na TÚV sme ich menili asi 3x a na SV sme ich dívali zatiaľ len 1x, pred 5 rokmi. Neviem, či sú nové na 100% spoľahlivé, ale mali sme len pár kusov pokazených za ten čas.

Ale je to na rozhodnutí vlastníkov, či dajú nové alebo repas. Pýtal som sa tej firmy, čo dala ponuku, čo je to vlastne repas. Po skončení doby platnosti (SV - 6 rokov, TÚV - 4 roky) sa ponechá len púzdro a celé vnútro - tie kolečká a vrtuľka sa vymení za nové. Teda celé vnútro, všetky pohyblivé časti a tesnenia sú nové, pôvodné je len kovové púzdro.
Halli
25.10.10,13:07
ad 1 - ako myslíš, že sa znižuje? V prílohe, čo som dal, teda je rozdiel medzi novým a repasovaným. A vždy bude. Nové budú vždy drahšie.
repasované boli kedysi oveľa lacnejšie, postupne sa cena zvyšuje a ten rozdiel mi už nestojí za to davať repasované.

ad 2 - záručná doba je u oboch rovnaká - 24 mesiacov
to je síce pravda, ale myslela som to skôr tak, že nový mi vždy vydržal 4 alebo 6 rokov a mohla som sa spoľahnúť, repasované nie...zle som sa vyjadrila;)



ad 3 - nemáme takú skúsenosť. Teda máme len skúsenosť s repasovanými. Od začiatku ich dávame, na TÚV sme ich menili asi 3x a na SV sme ich dívali zatiaľ len 1x, pred 5 rokmi. Neviem, či sú nové na 100% spoľahlivé, ale mali sme len pár kusov pokazených za ten čas.

V poslednom čase je oveľa väčšia chybovosť repasovaných, s tým mám skúsenosti a dosť...:rolleyes:

Ale je to na rozhodnutí vlastníkov, či dajú nové alebo repas. Pýtal som sa tej firmy, čo dala ponuku, čo je to vlastne repas. Po skončení doby platnosti (SV - 6 rokov, TÚV - 4 roky) sa ponechá len púzdro a celé vnútro - tie kolečká a vrtuľka sa vymení za nové. Teda celé vnútro, všetky pohyblivé časti a tesnenia sú nové, pôvodné je len kovové púzdro.

aj ja som sa pýtala...ale určite nevydržia ako nové, zasekávajú, mnohokrát sa to ani nedozvieš...niekedy stačí pobuchať po ňom a rozbehne sa ...a to mnohí patrične využiju.:)

v texte
Halli
25.10.10,14:51
Chobot
25.10.10,15:03
pre pobavenie :D:rolleyes::cool:

http://korzar.sme.sk/c/5601663/spekulanti-predavaju-pristroj-na-zastavenie-vodomera.html

No, inak srandy bokom, ale tie neantimagnetické skutočne idú zastaviť magnetom. Preto sme v bytovke dali namontovať antimagnetické merače, aby to nikoho nepokúšalo...:cool:
Halli
25.10.10,15:24
No, inak srandy bokom, ale tie neantimagnetické skutočne idú zastaviť magnetom. Preto sme v bytovke dali namontovať antimagnetické merače, aby to nikoho nepokúšalo...:cool:


Práve preto som to tu dala, že treba vymeniť poriadne nové antimagnetické,/ale jasné môžu byť aj repas/ :D...ktoré mám ja už všade/nové/....a preto som tam dala aj smejkov, lebo ak si myslí niekto, že je to "voda zdarma" tak to zacvakajú zaňho všetci v dome, ale to sa dá zistiť a potom po "kešeni":mad:
najag
25.10.10,20:55
No, inak srandy bokom, ale tie neantimagnetické skutočne idú zastaviť magnetom. Preto sme v bytovke dali namontovať antimagnetické merače, aby to nikoho nepokúšalo...:cool:

Na antimagneticke nie je potrebny ani magnet, staci iba sedliacky rozum........a " setri " sa zase.......:D
sito
25.10.10,21:47
Tak ako píše najag, keď sa chce, všeličo sa dá. Ide o to kde človek stojí, kam, na čo sa díva a pod akým uhlom.

Skôr by ma zaujímalo, komu patrí ten pomerový vodomer, čoho je súčasť, domu, spoločného zariadenia, rozvodu vody v dome, alebo bytu v ktorom sa voda odoberá?

A kto má uhrádzať náklady spojené s výmenou? Dom cez FOaÚ, alebo vlastník bytu?

:);)
Chobot
26.10.10,07:41
A kto má uhrádzať náklady spojené s výmenou? Dom cez FOaÚ, alebo vlastník bytu?

:);)

Začnem v opačnom garde, ako si sa pýtal. Pôjdem na to sedliackym rozumom. U nás náklady spojené s výmenou hradí majiteľ bytu. Neide to cez FO, pretože sú byty, kde sú 2 vodomery na teplú a 2 vodomery na studenú vodu a iné byty majú len 1 vodomer. Takže keby sa to platilo z fondu (podľa podielu podlahovej plochy), tak by sa vlastníci podieľali na nákladoch neúmere - väčšie byty by zaplatili za 4 vodomery viac, ako menší byt čo má tiež 4 vodomery. Preto sa u nás celá faktúra za výmenu vodomerov rozúčtováva na konkrétne byty. Dokonca v niektorých bytoch je nutné napr. vymeniť aj ventil, niekde sa menia spojky - to všetko vodári uvedú vo faktúre, v ktorom byte čo robili navyše, a tieto náklady sú tiež naúčtované na konkrétny byt. Takisto cenu vodomeru zaplatí každý majiteľ osobitne, kto má 4, zaplatí za 4, kto 2, zaplatí za 2 vodomery.


Tak ako píše najag, keď sa chce, všeličo sa dá. Ide o to kde človek stojí, kam, na čo sa díva a pod akým uhlom.

Skôr by ma zaujímalo, komu patrí ten pomerový vodomer, čoho je súčasť, domu, spoločného zariadenia, rozvodu vody v dome, alebo bytu v ktorom sa voda odoberá?

Tak teraz bude ľahšie odpovedať na otázku, komu patrí vodomer. Ak si ho platil majiteľ bytu, tak patrí majiteľovi bytu. Spoločné rozvody vody sú po bytový ventil na stupačke, takže všetko čo je za ventilom, patrí majiteľovi. Vodomer je za ventilom, takže zase mi len vychádza, že vodomer patrí majiteľovi.

Ale aj keď mu patrí, určite si ho nemôže len tak odmontovať. ;):rolleyes:
sito
26.10.10,08:23
Ale aj keď mu patrí, určite si ho nemôže len tak odmontovať. ;):rolleyes:

Jednoduchšie, je jeho, ale mu nepatrí! Načo slúži pomerový vodomer? A komu? Musí byť v byte?
Halli
26.10.10,08:27
Čo si myslíte o spotrebe 9m3 za 10 mesiacov na 3 osoby a vlastník je SZČO, inštalatér, maliar, kutil a hlavne špekulant? :eek::rolleyes:... čiže priemer 8 litrov na os/deň???

Ráno som sa osprchovala, tak normálne, čiže nemočila som sa, potom sa manžel oholil a minuli sme rovných 50 litrov TUV.

Nasťahoval sa do domu, ktorý mám na starosti len pred rokom a pol, tak som ho ešte nemohla porovnávať...ale toto mu nezožeriem...:mad:
sito
26.10.10,08:56
Čo si myslíte o spotrebe 9m3 za 10 mesiacov na 3 osoby a vlastník je SZČO, inštalatér, maliar, kutil a hlavne špekulant? :eek::rolleyes:... čiže priemer 8 litrov na os/deň???

Z jeho pohľadu je to ekonomické, z tvojho špekulácia. Kto má pravdu?

Ráno som sa osprchovala, tak normálne, čiže nemočila som sa, potom sa manžel oholil a minuli sme rovných 50 litrov TUV.

Nemočila??? Oni osem litrov na deň a vy dvadsaťpäť na ráno, koľko do večera?

Nasťahoval sa do domu, ktorý mám na starosti len pred rokom a pol, tak som ho ešte nemohla porovnávať...ale toto mu nezožeriem...:mad:

V tom byte býval niekto aj pred tým, bývajú ľudia aj v ostatných bytoch. Tak že dá sa porovnať priemerom na osobu v dome, prípadne v každom byte. Nezožer mu to.

Osobná skúsenosť, Byt má dva vodomery v kúpelní a kuchyni. Nahlásený stav za plo roka žiadna spotreba. Išiel som to skontrolovať, plomby v poriadku, kryt neporušený, po spustení vody sa točil. Napustili sme liter vody do odmerky, sedelo to s vodomerom. Kde bola chyba? Vo vodomery nie. Vlastník povedal, že riady umývajú v studenej vode s jarou a ide to. Mal som mu povedať, že to nemôže! Že musí v teplej.
Halli
26.10.10,09:04
V tom byte býval niekto aj pred tým, bývajú ľudia aj v ostatných bytoch. Tak že dá sa porovnať priemerom na osobu v dome, prípadne v každom byte. Nezožer mu to.

Osobná skúsenosť, Byt má dva vodomery v kúpelní a kuchyni. Nahlásený stav za plo roka žiadna spotreba. Išiel som to skontrolovať, plomby v poriadku, kryt neporušený, po spustení vody sa točil. Napustili sme liter vody do odmerky, sedelo to s vodomerom. Kde bola chyba? Vo vodomery nie. Vlastník povedal, že riady umývajú v studenej vode s jarou a ide to. Mal som mu povedať, že to nemôže! Že musí v teplej.

čiže riady v studenej a vodu na kúpanie si tiež prihrieva? Hlavu si umýva po zohriatí v kanvici? Ten chlap chodí domov po fuškách ako prasa špinavý a manželka je tehotná...dcéra skoro pubiška...

50 litrov na moje sprchovanie, umytie hlavy-2xšampón a oholenie manžela sa ti zdá veľa? :eek::)
Chobot
26.10.10,09:08
Čo si myslíte o spotrebe 9m3 za 10 mesiacov na 3 osoby a vlastník je SZČO, inštalatér, maliar, kutil a hlavne špekulant? :eek::rolleyes:... čiže priemer 8 litrov na os/deň???

Ráno som sa osprchovala, tak normálne, čiže nemočila som sa, potom sa manžel oholil a minuli sme rovných 50 litrov TUV.

Nasťahoval sa do domu, ktorý mám na starosti len pred rokom a pol, tak som ho ešte nemohla porovnávať...ale toto mu nezožeriem...:mad:

... je to jasné...:cool:
sito
26.10.10,09:15
čiže riady v studenej a vodu na kúpanie si tiež prihrieva? Hlavu si umýva po zohriatí v kanvici? Ten chlap chodí domov po fuškách ako prasa špinavý a manželka je tehotná...dcéra skoro pubiška...

50 litrov na moje sprchovanie, umytie hlavy-2xšampón a oholenie manžela sa ti zdá veľa? :eek::)

Písal som o dvoch vodomeroch. V kúpeľni spotreba bola. Neprihrieval vodu v kanvici.


Počty, u nich, aj u vás. Päťdesiat litrov, veľa, vôbec. Však si to zaplatíš, plus rozdiely pri odpisoch a straty na rozvode vody v dome od fakturačného merača po pomerové vodomery. Že!
Halli
26.10.10,09:19
Písal som o dvoch vodomeroch. V kúpeľni spotreba bola. Neprihrieval vodu v kanvici.


Počty, u nich, aj u vás. Päťdesiat litrov, veľa, vôbec. Však si to zaplatíš, plus rozdiely pri odpisoch a straty na rozvode vody v dome od fakturačného merača po pomerové vodomery. Že!

Ja ale píšem stále o jednom vodomere na TÚV Sitečko. Aj na kúpanie aj na riady .. tak ma nepleť :D

V paneláku ma už dávno upozoňovali, že prerábka v jeho byte bola divná, podľa zvukov, tečenia vody...atď...no čo a ja teraz mám robiť policajta? Hmmm ja to vidím, nikto iný, aké sú spotreby...ja som zodpovedná za RV...bude to mať na prvý pohľad v poriadku, ale myslím, že prerábka bola premyslená.

Takže ako mu to dokázať? čo by ste robili? mám byť sudca? prezunkcia neviny? :D

alebo poprosiť celý panelák aby 5minút nepušťali TÚV a isť k hlavnému meraču a pustiť vodu len u neho?
sito
26.10.10,09:28
Ja ale píšem stále o jednom vodomere na TÚV Sitečko. Aj na kúpanie aj na riady .. tak ma nepleť :D

Nepletiem, Hallilinka. Každý nemal tak dobrého architekta, projektanta, že Ti dokázal byt navrhnúť usporiadať tak, že Ti stačí jeden vodomer. Čia je to chyba, že byty musia mať dva vodomery na teplu a dva na studenú vodu?
Halli
26.10.10,09:30
Nepletiem, Hallilinka. Každý nemal tak dobrého architekta, projektanta, že Ti dokázal byt navrhnúť usporiadať tak, že Ti stačí jeden vodomer. Čia je to chyba, že byty musia mať dva vodomery na teplu a dva na studenú vodu?

Kašli na to Sitečko, poraď ako by si to riešil, alebo dondi konečne pre tie šlabikáre :D
sito
26.10.10,09:38
Kašli na to Sitečko, poraď ako by si to riešil, alebo dondi konečne pre tie šlabikáre :D


Nevykašlem, aj to bude. Kedy??? Niekedy, keď budú hviezdy na spadnutie, naklonené.
sito
26.10.10,11:01
V dome potrubím dostávame do bytov ešte jednu vec, Plyn. To ma ale iné podmienky, dom má spoločný regulátor tlaku. V byte na prípojku si dá vlastník plynu svoj plynomer, ktorý si na vstupe zaplombuje. To je fakturačné meradlo! Za výstupom do bytu je hneď ventil, ktorým si môže vlastník bytu odstaviť odber plynu. Môže použivať na varenie elektrinu. V tom prípade môže požiadať plynárov o odstránenie plynomeru, zrušenie zmluvy o odbere plynu.


Takže bez plynu sa dá, bez vody, nie!!!

Vlastník vody má svoje fakturačné meradlo, vodomer na päte domu. Voda ktorá pretečie týmto vodomerom je už majetkom vlastníkov bytov, domu. Dom, vlastníci musí uhradiť náklady za pretečenú vodu dodávateľovi vody.

Bola doba, keď jeden m3 stál 0,60 Kčs. Takže aké starosti. Na byty podľa osôb bývajúcich v byte. Lenže, dnes keď je voda drahšia aj sto krát, čo?

Dodávateľ nie je povinný mať fakturačné vodomery v bytoch. A keď sú vlastníci pretečenej vody všetci, všetci by mali mať pomerové vodomery. Mali, ale nemusia, nie je to povinnosť zo zákona, ako pri teplej vode.

Ako to teda riešiť v bytových domoch?
Halli
26.10.10,11:23
Dodávateľ nie je povinný mať fakturačné vodomery v bytoch. A keď sú vlastníci pretečenej vody všetci, všetci by mali mať pomerové vodomery. Mali, ale nemusia, nie je to povinnosť zo zákona, ako pri teplej vode.

Ako to teda riešiť v bytových domoch?


V tomto problém nevidím, tí ktorí si merač na SV dajú dokazujú koľko spotrebovali, ale tí, ktorí si ho nedajú toto dokázať nemôžu, takže samozrejme sa im ujde ten rozdiel medzi pomerákmi a fakturačným...Nuž a ako? jedine podľa smerných čísel na osobu. A nech sa sťažujú na lampárni...a dokazujú...
sito
26.10.10,11:28
V tomto problém nevidím, tí ktorí si merač na SV dajú dokazujú koľko spotrebovali, ale tí, ktorí si ho nedajú toto dokázať nemôžu, takže samozrejme sa im ujde ten rozdiel medzi pomerákmi a fakturačným...Nuž a ako? jedine podľa smerných čísel na osobu. A nech sa sťažujú na lampárni...a dokazujú...

Pekné, ale boli časy, keď to chceli jedinci, prípadne menšina, ani na lampárni by sa im nepomohlo sťažovať.
sito
27.10.10,05:34
Ale tak to bolo so všetkými novotami, nie, nie, nie. So všetkým pohli peniaze. Studená voda, nebolo potrebné pomerové meranie, nie je potrebné, ani nebude potrebné, ale cena za vodu smerom hore to zariadi.

Poviem podľa iného, čo je povinné, teplá voda musí byť pomerovo meraná zo zákona. Teda musí byť aj na to finančné zabezpečenie. Čo je v zákone 182/1993? Vlastníci musia prispievať do FOaU podľa majetkového podielu v dome. Tie pomerové vodomery slúžia domu, všetkým bytom na objektívnejšie rozdelenia spoločných nákladov domu za teplú vodu. Podľa mňa sú pomerové vodomery ako výťah, alebo strecha, opravujú sa z FOaÚ teda prispievajú na ich opravu, výmenu všetky byty. Prečo by vodomery mali hradiť byty? Preto, ako napísal Chobot v príspevku č,128, že niektoré majú dva, teda spolu aj na studenú vodu, štyri.

Ak niektorý vlastník požiada súd, aby rozhodol, či je byt povinný uhradiť výmenu pomerového vodomeru aj napriek tomu, že je povinný zo zákona prispievať do FOaÚ. A na fonde je dostatok peňazí, ak nie tak je to niečia chyba, kto by mal vedieť o výmene a v predstihu upraviť tvorbu FOaÚ, aby boli. Predpoklad je, že dá za pravdu tomu vlastníkovi.

Keď som si previedol byt do osobného vlastníctva a bývam na prvom podlaží, v tom byte mám aj veci, ktoré slúžia všetkým vlastníkom bytov v dome. Sú to stúpacie rozvody tepla, teplej, studenej vody, plynu, ventily a regulačné ventily, termostatické hlavice na vykurovacom systéme, radiátory v prípade poruchy, havárie, pomerové meranie tepla a pomerové vodomery na teplu vodu a studenú vodu, ak sú v dome namontované.

Má to logiku. Vlastníci v prípade, že niektorý vlastník začne štrečkovať, povedia, to je naše, my to platíme a ty sa prispôsobíš nášmu rozhodnutiu ako sa bude nakladať v tvojom byte s vecami, ktoré sú majetkom nás všetkých. A nie ako napísal Chobot, pomerový vodomer majetok je bytu, ale nesmie s nim nič robiť.

Dá sa tu hodne dočítať o rozdelení FOaÚ na vchody, brány, rovnakej úhrada za byt, nie majetkového podielu a podobné problémy. Od 1.4.2011 to skončí, zo zákona je povinnosť tvoriť FOaÚ na opravy, obnovu, výmenu veci, ktoré slúžia všetkým vlastníkom v dome a sú súčasťou spoločných zariadení.

K tým ôsmim litrom na deň a osobu. Nie je predsa problém skontrolovať prerobené rozvody vody po prerobení, či pred vodomerom nie je čierny odber. Prípadne dohodnúť sa v tom byte na mesačnom, námatkovom odpise vodomerov. Správne konštatuješ, ľudia sú špekulanti.

Ako príklad, verkaz a jej pátranie po čiernom odbere elektriny, vlastne pre dom to čierny odber nebol, všetku elektrinu musel dom zaplatiť, bola legálne nameraná na fakturačnom elektromery, len v dome boli vysoké náklady na osvetlenie, prípadne výťah, podľa toho na ktorý elektromer sa byt napojil.

To je môj názor na vec, ako to v skutočnosti v domoch od 1.4.2011 bude? Neviem! Ale čas to ukáže, dočítame sa, ak sa niekto odváži napísať, požiadať o radu.

Ešte dodám jednu perličku.

Vodomery sú rovnakej triedy a presnosti. Medzi fakturačným vodomerom a pomerovými vždy vzniká rozdiel, čí už časom odpisu, čiernym odberom, ovplyvňovaným vodomerov, atď. Rozdiel sa rozdelí podľa počtu nameraných m3. Ten kto má viac namerané viac uhradí aj z rozdielu. Jeden borec presvedčil väčšinu v dome, že keď on má maximálnu spotrebu, rozdiel by sa mal a bude sa rozdeľovať rovným dielom na byt. Takže ostatní mu pomôžu a on sa môže usmievať, už nie sú vodomery rovnakej triedy a presnosti. Aj keď sú ociachované.
Llívia
27.10.10,06:19
...Tak teraz bude ľahšie odpovedať na otázku, komu patrí vodomer. Ak si ho platil majiteľ bytu, tak patrí majiteľovi bytu. Spoločné rozvody vody sú po bytový ventil na stupačke, takže všetko čo je za ventilom, patrí majiteľovi. Vodomer je za ventilom, takže zase mi len vychádza, že vodomer patrí majiteľovi.

Ale aj keď mu patrí, určite si ho nemôže len tak odmontovať. ;):rolleyes:


...Čo je v zákone 182/1993? Vlastníci musia prispievať do FOaU podľa majetkového podielu v dome. Tie pomerové vodomery slúžia domu, všetkým bytom na objektívnejšie rozdelenia spoločných nákladov domu za teplú vodu. Podľa mňa sú pomerové vodomery ako výťah, alebo strecha, opravujú sa z FOaÚ teda prispievajú na ich opravu, výmenu všetky byty. Prečo by vodomery mali hradiť byty? Preto, ako napísal Chobot v príspevku č,128, že niektoré majú dva, teda spolu aj na studenú vodu, štyri.

Ak niektorý vlastník požiada súd, aby rozhodol, či je byt povinný uhradiť výmenu pomerového vodomeru aj napriek tomu, že je povinný zo zákona prispievať do FOaÚ. A na fonde je dostatok peňazí, ak nie tak je to niečia chyba, kto by mal vedieť o výmene a v predstihu upraviť tvorbu FOaÚ, aby boli. Predpoklad je, že dá za pravdu tomu vlastníkovi...

Doteraz sme mali vlastnú studňu, teraz sa ideme napojiť na "obecnú" vodu. Vlastníci si odsúhlasili merače na SV. Chobot napísal, že by si ich mal každý platiť sám. Sito napísal, že by sa mali hradiť z FO. Takže, ak by sa vlastníci dohodli, že ich zaplatia z fondu opráv, je to možné (nebude to neoprávnené čerpanie prostriedkov z fondu opráv)? V každom byte bude len jeden merač.
Llívia
27.10.10,06:19
...Dodávateľ nie je povinný mať fakturačné vodomery v bytoch. A keď sú vlastníci pretečenej vody všetci, všetci by mali mať pomerové vodomery. Mali, ale nemusia, nie je to povinnosť zo zákona, ako pri teplej vode...
To sa dá, aby mal každý byt vlastný fakturačný merač?
Llívia
27.10.10,06:20
Čo si myslíte o spotrebe 9m3 za 10 mesiacov na 3 osoby a vlastník je SZČO, inštalatér, maliar, kutil a hlavne špekulant? :eek::rolleyes:... čiže priemer 8 litrov na os/deň???

Ráno som sa osprchovala, tak normálne, čiže nemočila som sa, potom sa manžel oholil a minuli sme rovných 50 litrov TUV.

Nasťahoval sa do domu, ktorý mám na starosti len pred rokom a pol, tak som ho ešte nemohla porovnávať...ale toto mu nezožeriem...:mad:

Ako na takýchto vychytralcov? Je možné odsúhlasiť si, že v prípade neprimerane nízkej spotreby vody sa na daný byt urobí vyúčtovanie spotreby nie podľa toho, čo je na merači, ale buď podľa predchádzajúcej spotreby daného bytu, alebo podľa spotreby bytu, v ktorom žije rovnaký počet osôb, alebo podľa prepočítanej spotreby na 1 osobu z ostatných bytov, ktoré podozrivo nízku spotrebu nemali.
Llívia
27.10.10,06:21
Píšete tu o ciachovaných vodomeroch. To sú od výroby alebo sa to robí až po ich namontovaní?
Halli
27.10.10,07:38
Doteraz sme mali vlastnú studňu, teraz sa ideme napojiť na "obecnú" vodu. Vlastníci si odsúhlasili merače na SV. Chobot napísal, že by si ich mal každý platiť sám. Sito napísal, že by sa mali hradiť z FO. Takže, ak by sa vlastníci dohodli, že ich zaplatia z fondu opráv, je to možné (nebude to neoprávnené čerpanie prostriedkov z fondu opráv)? V každom byte bude len jeden merač.


My sme sa dohodli, že budú hradené z FO, sú to naše peniaze a ak máme na to rozhodneme sa tak. Každý byt má jeden na TUV a jeden na SV.


To sa dá, aby mal každý byt vlastný fakturačný merač?

dá, ale nechcela by si to platiť :D, to nie je merač za 20 €;)


Píšete tu o ciachovaných vodomeroch. To sú od výroby alebo sa to robí až po ich namontovaní?

preciachované, alebo repasované sú tie, ktoré už boli použité. Ak sú nové netreba ich ciachovať sú od výroby ako "osvedčené" alebo určené meradlo.
Halli
27.10.10,07:43
Ako na takýchto vychytralcov? Je možné odsúhlasiť si, že v prípade neprimerane nízkej spotreby vody sa na daný byt urobí vyúčtovanie spotreby nie podľa toho, čo je na merači, ale buď podľa predchádzajúcej spotreby daného bytu, alebo podľa spotreby bytu, v ktorom žije rovnaký počet osôb, alebo podľa prepočítanej spotreby na 1 osobu z ostatných bytov, ktoré podozrivo nízku spotrebu nemali.

Livi, tak toto možné nieje, lebo to nikto v živote na zhromaždení neodsúhlasí :D...ani ja!
Chobot
27.10.10,07:46
Doteraz sme mali vlastnú studňu, teraz sa ideme napojiť na "obecnú" vodu. Vlastníci si odsúhlasili merače na SV. Chobot napísal, že by si ich mal každý platiť sám. Sito napísal, že by sa mali hradiť z FO. Takže, ak by sa vlastníci dohodli, že ich zaplatia z fondu opráv, je to možné (nebude to neoprávnené čerpanie prostriedkov z fondu opráv)? V každom byte bude len jeden merač.

AK sa tak dohodli, nevidím v tom problém. Netvrdím, že vodomery nie je možné uhradiť z FO, len som napísal, že u nás to tak prebehlo a napísal som prečo.
Llívia
27.10.10,07:47
Livi, tak toto možné nieje, lebo to nikto v živote na zhromaždení neodsúhlasí :D...ani ja!
A ako teda vyriešiš, resp. si vyriešila problém s bytom, v ktorom bola spotreba 8 l/deň?
Halli
27.10.10,07:50
A ako teda vyriešiš, resp. si vyriešila problém s bytom, v ktorom bola spotreba 8 l/deň?
Včera som tu mala dotyčného pána , volal ma hneď pozrieť domov, nevedel prečo som ho pozvala ...Malú spotrebu som zistila po výmene meračov, ďalší odpis bude na Nový rok, takže uvidím, ak bude veľký rozdiel medzi pomerákmi a fakturačným, urobím špecialnu kontrolu :D

Mám v tom istom vchode aj "pacientov" čo minuli za 10 mesiacov 2m3, ale stačí na nich pozrieť...tak ťažko si pomôžeš bez dôkazov...:rolleyes:
Llívia
27.10.10,07:51
...dá, ale nechcela by si to platiť :D, to nie je merač za 20 €;)...
Možno aj áno, a možno aj viacerí vlastníci - 7 bytov, jeden neplatič, jeden už z väčšej časti neplatič, takto by na nich nikto nedoplácal - nezaplatia, vodárne im "odstrihnú" prívod vody (a tí poctivo platiaci by nemuseli tŕpnuť, že niekomu z tých dvoch rupne v bedne, nechá len tak tiecť vodu, ktorú zaplatia všetci ostatní, len nie ten, čo to spôsobil).
Llívia
27.10.10,07:53
Včera som tu mala dotyčného pána , volal ma hneď pozrieť domov, nevedel prečo som ho pozvala ...Malú spotrebu som zistila po výmene meračov, ďalší odpis bude na Nový rok, takže uvidím, ak bude veľký rozdiel medzi pomerákmi a fakturačným, urobím špecialnu kontrolu :D
Dobre, ale čo/ako/koľko/na základe čoho mu vyúčtuješ? V predchádzajúcich príspevkoch je písané, že vždy je nejaká strata medzi pomerovými meračmi a fakturačným meračom, takže toto všetko nemôže zaplatiť ten jeden byt.
Halli
27.10.10,07:54
Možno aj áno, a možno aj viacerí vlastníci - 7 bytov, jeden neplatič, jeden už z väčšej časti neplatič, takto by na nich nikto nedoplácal - nezaplatia, vodárne im "odstrihnú" prívod vody (a tí poctivo platiaci by nemuseli tŕpnuť, že niekomu z tých dvoch rupne v bedne, nechá len tak tiecť vodu, ktorú zaplatia všetci ostatní, len nie ten, čo to spôsobil).

Lenže rozvody vody sú po odbočku vlastníctvom domu,a od nej ďalej vlastníctvom majiteľa bytu... nie vodárni...tí ti isto nebudú merať každému zvlášť...Tým som nemyslela, že ak si ho namontuješ budeš samostatná jenotka :D
Halli
27.10.10,07:57
Dobre, ale čo/ako/koľko/na základe čoho mu vyúčtuješ? V predchádzajúcich príspevkoch je písané, že vždy je nejaká strata medzi pomerovými meračmi a fakturačným meračom, takže toto všetko nemôže zaplatiť ten jeden byt.

Ak sa mu dokáže špekulácia, zaplatí to on, ak nie rozpočíta sa strata koeficientov presne tak ako u studenej vody medzi všetkých.
sito
27.10.10,08:07
Doteraz sme mali vlastnú studňu, teraz sa ideme napojiť na "obecnú" vodu. Vlastníci si odsúhlasili merače na SV. Chobot napísal, že by si ich mal každý platiť sám. Sito napísal, že by sa mali hradiť z FO. Takže, ak by sa vlastníci dohodli, že ich zaplatia z fondu opráv, je to možné (nebude to neoprávnené čerpanie prostriedkov z fondu opráv)? V každom byte bude len jeden merač.

FOaÚ z neho sa platia opravy, výmeny, obnova, modernizácia domu a jeho spoločných častí. Podľa zákona do to fondu musia prispievať všetci podľa majetkového podielu. Vodomery, pomerové nie sú povinné. Niektorý vlastník povie ja som zaplatil úhradu a už nemám. Prečo mam dávať ešte raz peniaze na niečo, na čo som už dal do FOaÚ. Je v novele zákone uvedené, že vlastníci môžu rozhodnúť inak ako určuje zákon?
sito
27.10.10,08:11
To sa dá, aby mal každý byt vlastný fakturačný merač?

Nie že by to technický nešlo, ale nie je to povinnosť dodávateľa ako u elektriny a plynu. Tak načo by si robil starosti. Dom musí, či už SVB, alebo správca, všetci za jedného jeden za všetkých.
Llívia
27.10.10,08:16
Lenže rozvody vody sú po odbočku vlastníctvom domu,a od nej ďalej vlastníctvom majiteľa bytu... nie vodárni...tí ti isto nebudú merať každému zvlášť...Tým som nemyslela, že ak si ho namontuješ budeš samostatná jenotka :D
To si ma sklamala :mee: Už som sa začala tešiť, že dopredu si poradíme s neplatičmi a spravíme z nich samostatné jednotky aspoň pri vode, a ono to nejde. :mee:
sito
27.10.10,08:19
Ako na takýchto vychytralcov? Je možné odsúhlasiť si, že v prípade neprimerane nízkej spotreby vody sa na daný byt urobí vyúčtovanie spotreby nie podľa toho, čo je na merači, ale buď podľa predchádzajúcej spotreby daného bytu, alebo podľa spotreby bytu, v ktorom žije rovnaký počet osôb, alebo podľa prepočítanej spotreby na 1 osobu z ostatných bytov, ktoré podozrivo nízku spotrebu nemali.

Každá vec sa dá využiť, ale aj zneužiť. Čo sa týka teplej vody sú doporučene spôsoby ako postupovať, keď niekto neopravnené zasahuje do vodomerov. V konečnom dôsledku dáva vyhláška možnosť zmeniť to doporučenie.

U studenej vody to nie je, ale je vecou vlastníkov, ak si dajú namontovať pomerové vodomery, dohodnúť si pravidlá rozdelenia nákladov a prípadné sankcie, tak ako pri teplej vode. všetko musí byť v súlade so zákonom 182/1993, § 14.
sito
27.10.10,08:24
Píšete tu o ciachovaných vodomeroch. To sú od výroby alebo sa to robí až po ich namontovaní?

Výrobca zaručuje, že nim vyrobené vodomery, nove zodpovedajú norme. Dajú pečiatku. Po ich dobe platnosti, je možné dať nové, alebo repasované, preverené, tiež s pečiatkou a ciachom. Takže môže slúžiť ďalšie štyri roky, prípadne šesť na studenú vodu.
sito
27.10.10,08:33
Livi, tak toto možné nieje, lebo to nikto v živote na zhromaždení neodsúhlasí :D...ani ja!

Keď sa už vlastníci dohodnú na niečom, čo nemusí byť. Sami si musia navrhnúť pravidlá rozdelenia nákladov. Čo bráni vlastníkom si dohodnúť pravidelnú mesačnú kontrolu. Pokiaľ majú podozrenie, že niekto v dome podvádza, majú možnosť to riešiť. Ale môže sa stať, že vlastníci rozhodnú, že nie! je to teda podľa nich v poriadku a zaplatia podile podľa hodnôt na vodomeroch, a tým pádom v dome nie je čierny odber, aj keď v skutočnosti niekto vodu načierno odoberá cez fakturačný merač. Tadiaľ ta voda pretečie.

Pokiaľ niekto neodsúhlasí, tak súhlasí.
sito
27.10.10,08:38
AK sa tak dohodli, nevidím v tom problém. Netvrdím, že vodomery nie je možné uhradiť z FO, len som napísal, že u nás to tak prebehlo a napísal som prečo.

To je v poriadku, predtým bolo v zákone, ak sa vlastníci dohodnú inak, dve tretiny. To je ale v novele vypustené. Prispievajú do FOaÚ podľa majetkového podielu. Prechodné ustanovenia platia do 31.3.2001. Čo potom? Na teplú je to povinnosť, na studenú dobrovoľnosť. Na teplo tiež.
sito
27.10.10,08:42
A ako teda vyriešiš, resp. si vyriešila problém s bytom, v ktorom bola spotreba 8 l/deň?

Kontrolou, ak nemá čierny odber, neovplyvňuje vodomery, a sú overené, tak potom to je v poriadku. Míňa len osem litrov na osobu a deň.
sito
27.10.10,08:50
Včera som tu mala dotyčného pána , volal ma hneď pozrieť domov, nevedel prečo som ho pozvala ...Malú spotrebu som zistila po výmene meračov, ďalší odpis bude na Nový rok, takže uvidím, ak bude veľký rozdiel medzi pomerákmi a fakturačným, urobím špecialnu kontrolu :D

Mám v tom istom vchode aj "pacientov" čo minuli za 10 mesiacov 2m3, ale stačí na nich pozrieť...tak ťažko si pomôžeš bez dôkazov...:rolleyes:

Ja som mal spravený v exceli program. Zadal som nameranú hodnotu, vypočítalo mi spotrebu a zároveň aj percentuálny rozdiel za predchádzajúci polrok, ak bol rozdiel vyšší ako +/- 15 percent, išiel som na kontrolu. a vec sa vysvetlila. Je to robota naviac pre zástupcu vlastníkov ale domu sa oplatí mať dobrého zástupcu vlastníkov, nie správcovi robiť poskoka.
sito
27.10.10,08:55
Možno aj áno, a možno aj viacerí vlastníci - 7 bytov, jeden neplatič, jeden už z väčšej časti neplatič, takto by na nich nikto nedoplácal - nezaplatia, vodárne im "odstrihnú" prívod vody (a tí poctivo platiaci by nemuseli tŕpnuť, že niekomu z tých dvoch rupne v bedne, nechá len tak tiecť vodu, ktorú zaplatia všetci ostatní, len nie ten, čo to spôsobil).

Skôr by som povedal, že čim menej bytov, tým väčšie problémy. Vo väčšom dome tých viac bytov prekryje nedostatky jedného, prípadne viacerých. Ale je aj možnosť takému bytu vyhlásiť dražbu. A dosť tu bolo písané, že to zaberá, vyrovnajú si podlžnosti. Záleží na odvahe väčšiny, alebo odvahe toho jedinca, jedincov.
sito
27.10.10,09:01
Dobre, ale čo/ako/koľko/na základe čoho mu vyúčtuješ? V predchádzajúcich príspevkoch je písané, že vždy je nejaká strata medzi pomerovými meračmi a fakturačným meračom, takže toto všetko nemôže zaplatiť ten jeden byt.

Nie strata nie je žiadna oproti fakturačnému vodomeru, ROZDIEL. A môže byť, ak nemá vodomer. je možne sa dohodnúť, že zaplatí priemer na osobu, plus dohodnutý násobok a rozdiel medzi fakturačným a pomerovými. Niekedy býva aj záporný, tak sa mu odráta.
sito
27.10.10,09:06
Lenže rozvody vody sú po odbočku vlastníctvom domu,a od nej ďalej vlastníctvom majiteľa bytu... nie vodárni...tí ti isto nebudú merať každému zvlášť...Tým som nemyslela, že ak si ho namontuješ budeš samostatná jenotka :D

Dodávateľ má na päte domu, čo, ako v dome ho netrápi. Ale môže zájsť na vodárne, a požiadať ich aby jej spravili byt ako samostatnú odbernú jednotku. Potom nech napíše ako dopadla.
sito
27.10.10,09:09
Ak sa mu dokáže špekulácia, zaplatí to on, ak nie rozpočíta sa strata koeficientov presne tak ako u studenej vody medzi všetkých.

Takže platí to ako rozhodnú vlastníci. Mali by odobratá voda je ich majetkom.
sito
27.10.10,09:26
Možno v záujme dobrých vzťahov v dome medzi vlastníkmi sa neoplatí dávať pomerové vodomery na studenú vodu. ;)
IvanPK
27.10.10,09:31
Tak tomuto sito nerozumiem, že sa neoplatí montovať pomerové merače na spotrebu SÚV?
Llívia
27.10.10,09:45
mimotemy
Skôr by som povedal, že čim menej bytov, tým väčšie problémy. Vo väčšom dome tých viac bytov prekrije nedostatky jedného, prípadne viacerých. Ale ja aj možnosť takému bytu vyhlásiť dražbu. A dosť tu bolo písané, že to zaberá, vyrovnajú si podlžnosti. Záleží na odvahe väčšiny, alebo odvahe toho jedinca, jedincov.
Do témy o dražbe bytu som tiež písala (prečo to nejde u nás) + aj do podobnej témy, ktorú založil Stanislav1975, kde iní písali, prečo to nejde.
sito
27.10.10,10:06
Tak tomuto sito nerozumiem, že sa neoplatí montovať pomerové merače na spotrebu SÚV?

Napísal som možno! Keď nie sú, rozdeľujú sa náklady podľa počtu osôb. Takže žiadna novota. Teoreticky je to pravda, ale niekto si môže nahlásiť menší počet osôb. Alebo sa do bytu chodí umývať x ľudí. A sme tam kde sme boli.

Jasné, že majú. Ale treba v spôsobe rozdelenia zabezpečiť, aby nedoplácali poctivci na špekulantov. Kto? Inak je to zlá krv v dome.

Koľko pred pomerovým meraním? Prvý rok s pomerovým meraním 4 360 m3, v roku 2009 2 500 m3, rozdiel o 1 860 m3 menej. To je pri cene 2 euro za jeden m3, 3 720 euro. V korunách 112 069 Sk. 42 bytov.
Hacman
28.10.10,20:15
Mňa táto téme zaujíma z inej stránky a to:Skúsil už niekto zriadiť odberné miesto vody v byte, to znamená, že vodomer mu namontovala vodárenská spoločnosť a jej aj za vodu platí?

Celý ten systém, fakturačný vodomer a pomerné vodomery, mi pripadá ako totálna hovadina. Ak medzi fakturačným a pomerným vodomerom nie je rozdiel v presnosti merania, tak potom by mali zostať len merače v bytoch (tzv. pomerné) a každý by mal platiť podľa spotreby nameranej na vlastnom vodomeri a nie spotreba+koeficient. Vie niekto snáď o tom, že by na nejakej ulici s rodinnými domami bol nejaký fakturačný vodomer a v domoch boli pomerné merače a voda by sa vyúčtovávala takým spôsobom ako na činžiaku? Prečo by to teda v bytovom dome malo byť ináč!!!
sito
28.10.10,21:28
Mňa táto téme zaujíma z inej stránky a to:Skúsil už niekto zriadiť odberné miesto vody v byte, to znamená, že vodomer mu namontovala vodárenská spoločnosť a jej aj za vodu platí?

Celý ten systém, fakturačný vodomer a pomerné vodomery, mi pripadá ako totálna hovadina. Ak medzi fakturačným a pomerným vodomerom nie je rozdiel v presnosti merania, tak potom by mali zostať len merače v bytoch (tzv. pomerné) a každý by mal platiť podľa spotreby nameranej na vlastnom vodomeri a nie spotreba+koeficient. Vie niekto snáď o tom, že by na nejakej ulici s rodinnými domami bol nejaký fakturačný vodomer a v domoch boli pomerné merače a voda by sa vyúčtovávala takým spôsobom ako na činžiaku? Prečo by to teda v bytovom dome malo byť ináč!!!

Teoreticky, aj prakticky je to možné. Ale je niečo také, hovoria tomu zákon. Nič také nie je, čo by to dodávateľovi studenej vody nariaďovalo! Mať prípojku v byte. Dom ako dom. Tiež v rodinnom dome, ak bývajú dve rodiny, je jeden vodomer, na úhrade sa musia dohodnúť a tiež si môžu dať namontovať pomerové vodomery. Ale, je to potom ešte rodinný dom? Aj v rodine prispieva každý člen rodiny, ktorý môže na chod domácnosti. Ak nie tak sa priživuje, ale to dnes nie je trestný čin.