Orim
18.12.07,18:00
Aké sú výhody rôznych varných dosiek a skúsenosti s nimi.
- plynová
- sklokeramická s vyhrievacím telesom infra
- sklokeramická indukčná

Ide mi hlavne o vaše praktické skúsenosti s nimi.
janaGT
19.12.07,07:47
ja mám vstavanú varnú dosku plynovú, nemôžem sa zatiaľ na nič sťažovať, som s ňou maximálne spokojná. Zn. Mora, nerezová. Akurát ju stále musím umývať, na nerez je vidieť každá špinka. Myslím, že na bielej to tak nie je. Usudzujem podľa toho, že mama má bielu a zdá sa mi, že tam nie je všetko vidno tak ako na mojej nerezovej.
Gabi03
19.12.07,09:18
Ja mám doma tiež plynovú, nerezovú. Nad inou ako plynovou som v tom čase nerozmýšľala, pretože som iné ani nepoznala. Otázne bolo to prevedenie. Veľmi som chcela nerezovú. Ak ju pravidelne čistíš, je všetko v poriadku. Samozrejme nejaké škrabance sa skôr prejavia na nerezovej ako bielej. Ak máš nerezový dres, môžeš tam vidieť niečo podobné. Ale v súčasnosti začínajú znovu byť trendom biele spotrebiče. Dokonca som počula od jednej slečny, že chce kuchyňu radšej čiernu ako nerezovú, pretože je viac "teplá". Je to vec vkusu.
Ale ideme stavať dom, a do novej kuchyne veľmi vážne uvažujem o indukčnej doske. (Klasickú sklokeramickú určite nie.) Priame skúsenosti nemám, ale hovoria o viacerých výhodách. Kratší čas ohrevu, ohrev priamo pod hrncom (podľa veľkosti hrnca), nič sa nemôže chytiť (napr. utierka a pod.), do minúty chladná doska a pod. Dve snáď prekonateľné nevýhody vidím a to vysokú cenu a použitie iba špeciálnych hrncov.
Držím palce k správnemu rozhodnutiu a potom daj vedieť. ;)
janaGT
19.12.07,09:31
[quote=Gabi03;593782] Ak ju pravidelne čistíš, je všetko v poriadku. Samozrejme nejaké škrabance sa skôr prejavia na nerezovej ako bielej. Ak máš nerezový dres, môžeš tam vidieť niečo podobné.

Plne súhlasím s Gabi03
janusik07
19.12.07,19:21
Ja mam varnu dosku plynovu,ciernu a som s nou velmi spokojna. Predtym som mala tiez plynovu a nerezovu a tu som stale musela lestit. Plynovu som chcela z dovoduu aby som mala poistku ze ak nebude niekedy elektrina tak varim na plyne a opacne, nakolko mam elektricku ruru. Chvilu som pouzivala aj sklokeramicku,ale mne sa nepacila, ale to je asi sila zvyku.
Orim
19.12.07,23:46
tento príspevok je prekopírovaný od misomiso

Vyhody plynovej - vari sa tam rychlo, dost sa ale aj pripaluje. Da sa tam opekat vsetko mozne, co poskytuje detom (hlavne chlapcom) uzasne moznosti na travenie volneho casu predovsetkym v dobe, ked rodicia nie su doma. Sam som stravil v detstve vela hodin pri takychto ohnickoch (je pravda, ze vtedy este nebol Playstation).

Dalsou vyhodou je , ze plyn ide v podstate stale, vypadky su naozaj zriedkave.

nevyhody - splodiny idu do miestnosti, zhorsuje to kvalitu vzduchu, moze ta boliet hlava.

Sklokeramicka infra - super, nevyhody nepoznam, okrem toho, ze to treba obcas cistit.

Indukcna - neviem, ja som zazil iba v Japonsku na hoteloch indukcne varice, fungovalo to super, ale nie som si isty tym, ci to nie je nahodou na nejakom podobnom principe ako mikrovlnka a ci to neemituje nejake ziarenie. Snad k tomu niekto napise nieco viac.
Orim
25.12.07,19:08
Rozhodol som sa pre kombinovanú. 2x sklokeramika a 2x indukčná, uvidím čo bude lepšie.
daria29
26.12.07,15:03
Aké sú výhody rôznych varných dosiek a skúsenosti s nimi.
- plynová
- sklokeramická s vyhrievacím telesom infra
- sklokeramická indukčná

Ide mi hlavne o vaše praktické skúsenosti s nimi.
bola som na navsteve pred Vianociami u znamej ,a ukazala mi novu platnu keramicku -indukcnu,ja som to este nevidela ,cudovala som sa naco jej to je, lebo je dochodk. ma sporak, cepter nadoby, atu je koren urazu, nemoze vraj tie hrnce na to pouzivat, tam musi mat iba normalne smaltovane nadoby,cize nevidim vyhodu.?
Orim
29.12.07,23:28
Bolo mi povedané, že staré hrnce na to idú v pohode. Žiadne špeciálne vraj nebudem potrebovať.
kitky
29.12.07,23:52
Bolo mi povedané, že staré hrnce na to idú v pohode. Žiadne špeciálne vraj nebudem potrebovať.

ja mam sklokeramicku varnu dosku a hrnce ktore pouzivam musia mat uplne rovne dno.teda rozhodne by mali mat pretoze inak su dost velke uniky energie.vyhoda je zostatkove teplo kedy mozes dovarat bez elektriky.
ja ju mam pretoze sa mi pacila a hodila sa mi do interieru :) ale plyn je samozrejme rychlejsi ale zvykla som si a neriesim. udrzba je jednoduchsia, pretoze mas skrabku a nejake pripravky,
sklokeramicku mam uz 13 rokov k nej teplovzdusnu ruru s grilom a som spokojna.
Orim
30.12.07,00:01
Tie staré hrnce som myslel k indukčnej doske.
kitky
30.12.07,00:10
Tie staré hrnce som myslel k indukčnej doske.
aha a indukcna nie je rovna plocha? musim si to pozriet fakt neviem rozdiely medzi nimi.
tibor.
24.11.08,18:10
ja mam k teme par otazok:
na akych hrncoch nefunguje indukcny varic?
najbeznejsie su smaltovane a antikorove.
iny material sa pouziva uz len hlinik a mozno nejake "specialne" zliatiny.
preco potom hrnce od Tescomy s oznaceniami COMFORT a BELLY nie su vhodne na indukcne dosky ked pisu ze si vyrobene z nehrdzavejucej ocele?
a este jedna otazka - ake hrnce su najefektivnejsie pri indikcii?
- s hrubsim ci smaltovane s tensim dnom?
s hrubsim dnom sa bude asi varit rovnomernejsie ale to je dolezite skor pri smazeni ci prazeni a podla toho co som sa docital tak na to indukcia velmi vhodna nie je pre "nestabilnejsi dodavany vykon" - teda co sa tyka lacnejsich dosiek. konkretne ma zaujala tato:
KENWOOD Indukčná varná doska IH100
dakujem za rady.
220870
24.11.08,19:05
Negatívna praktická skúsenosť môjho známeho.Vykypelo mu mlieko a natieklo pod sklokeramickú dosku, následkom čoho zoskratovala. Akej značky bola neviem.Pozor aj na hrnce musia mať rovné dno.
tibor.
25.11.08,08:14
aj to by ma zaukimalo - preco by museli mat rovne dno?
pri sklokeramickom ci klasickom elektrickom je to urcite velmi podstatne ale kedze elektrika sa siri vzduchom lepsie ako teplo tak prave pri indukcii a krivom dne by mali vznikat mensie straty ako pri inom zohrievani. idealne by asi bolo keby je hrniec hlinikovy a v dne by bola spirala ale take sa asi nevyrabaju. skor to byva opacne - krniec antikorovy a v dne hlinik.
mavax
25.11.08,08:31
Stačí na varné dosky 220 V ?
Ďakujem, Marta
tibor.
25.11.08,09:01
bezna jedna cast varnej dosky ma asi 2000W - ak su 4 je to 8kW - to je 34A - na to bezna zasuvka nestaci.
Dalo by sa to zapojit aj do beznej zasuvky ale s tym ze by "v okoli" nebol spusteny iny velky spotrebic a pouzivali by sa na raz maximalne 2 platnicky.
robin78
25.11.08,09:29
Stačí na varné dosky 220 V ?
Ďakujem, Marta

220V staci ale vykon nemusi stacit ;). Obycajne je na to potrebna trojfazova el. pripojka kvoli rozdeleniu zataze medzi vsetky fazy. Takze ak mas do domacnosti jednofazovu el. pripojku, tak s vysokou pravdepodobnostou vykon nebudes mat dostatocny. Samozrejme aj v pripade trojfazovej el. pripojky je potrebne mat prisposobene vedenie do zasuvky kde bude spotrebic pripojeny.
Bionda
25.11.08,09:51
Aj mojej dcére čosi vykypelo a potieklo všade- mám esklokeramickú - elektrolux- nič nevyskratovalo a nič sa ani nestalo, poutierali sme spúšť a povytierali( dokonca teraz čo mám- nechcela som už ani tie bočné lišty- v činžáku som mala Whirpool - (nový medený kábel dodatočne spravený s vlastnou poistkou v skrinke- na 220 a išli aj všetky 4 časti plochy naraz) a za tie lišty sa strašne dostávala špina- aj ten prášok pri čistení- mne to nevyhovovalo ).
Inak plná spokojnosť, úspora energie, využívam tiež zbytkové teplo- ja by som už iný typ var. platne nechcela. Sklokeramika mne osobne veľmi vyhovuje.
Adkah
24.01.09,10:08
Ahojte, prosím Vás poradíte mi či treba pri sklokeramickej doske aj rám k doske? Chceme si ju dať zabudovať do pracovnej dosky. Potrebujem to súrne vedieť.
Ďakujem
antonia111
14.05.09,22:26
Vedel by mi niekto poradiť, či môžem umiestniť sklokeramickú dosku do roha kuchyne, lebo som niekde čítala ,že vraj musí byť nejakých 20cm ? To by bolo pre mňa dosť zle.A plati to aj pre plynovu dosku? Veľmi by to vadilo?Vďaka za každú odpoveď.
mazanova
15.05.09,08:17
netreba žiadny rám, iba vyrezať otvor v doske a založiť... robí to elektrikár...

Ahojte, prosím Vás poradíte mi či treba pri sklokeramickej doske aj rám k doske? Chceme si ju dať zabudovať do pracovnej dosky. Potrebujem to súrne vedieť.
Ďakujem
vlcica07
18.05.09,12:58
ja bych v rohu dosku varnu nechcela, dala by som od steny minimalne 40cm priestor, dvadsat je urcite malo, bude ti to pri vareni velmi vadit
Heni
23.09.09,10:42
potrebovala by som vedieť, ako má vyzerať protokol o zapojení plynovej varnej dosky... alebo akýsi záznam z tohoto úkonu či čo...
aby bolo proste zrejmé, že inštaláciu a zapojenie na plyn robil plynár a aby som teda neprišla o záruku...
od varnej dosky mám len faktúru a návod na použitie, neviem, čo mi má plynár potvrdiť, alebo teda ako sa to robí...
dík.
Gabi03
23.09.09,10:53
potrebovala by som vedieť, ako má vyzerať protokol o zapojení plynovej varnej dosky... alebo akýsi záznam z tohoto úkonu či čo...
aby bolo proste zrejmé, že inštaláciu a zapojenie na plyn robil plynár a aby som teda neprišla o záruku...
od varnej dosky mám len faktúru a návod na použitie, neviem, čo mi má plynár potvrdiť, alebo teda ako sa to robí...
dík.

Potvrdiť by mal záručný list. Ak ho nemáš, kontaktuj predajcu.
inapa1
23.09.09,10:54
Mame plne indukcnu a nikdy viac by som inu nechcela! a to som vyskusala plynovy sporak, klasicku sklokeramiku a teraz tu indukcnu. napr. voda zovrie este rychlejsie ako na plyne. ked nieco vykypi, tak sa nepripali, pretoze samotne platna je tepla, ale nie horuca, takze ani dieta sa nepopali. lahka udrzba. co sa tyka hrncov: vacsina vyrobcov uz vyraba hrnce tak, aby boli vhodne aj na indukciu (tescoma, ikea, fagor). funguju na nej aj stare smaltove hrnce - teda vlastne vsetky hrnce na ktorych drzi magnet. Jednoznacne odporucam. kolegyna kupila kombinovanu (2 indukcne a 2 obyc.) a teraz je nestastna, ze mala kupit plne indukcnu.
Heni
23.09.09,14:25
Potvrdiť by mal záručný list. Ak ho nemáš, kontaktuj predajcu.

práve to, že záručný list nemám, kúpila som to na inzerát...
preto by som potrebovala vidiet, ako asi má ten protokol vyzerať...
Gabi03
24.09.09,06:36
práve to, že záručný list nemám, kúpila som to na inzerát...
preto by som potrebovala vidiet, ako asi má ten protokol vyzerať...

Len tak teoreticky....
Ty si ho asi kúpila spod ruky.
Ak bol viac-menej nový (do dvoch rokov od zakúpenia), ten predávajúci ti mal dať pôvodný záručný.
Ak bol už starý, resp. nevieš, kedy bol zakúpený tým tvojím predajcom, tak ti je v postate jedno, kto ti ho zapojí, pretože záruka už naň nebude platiť. A v tom prípade nemusíš mať protokol. Samozrejme pre svoj kľudný spánok aj tak si zavolaj odborníka. A o zapojení budeš mať od neho doklad - pokladničný, alebo faktúru. :rolleyes:
Heni
27.09.09,18:01
Len tak teoreticky....
Ty si ho asi kúpila spod ruky.
Ak bol viac-menej nový (do dvoch rokov od zakúpenia), ten predávajúci ti mal dať pôvodný záručný.
Ak bol už starý, resp. nevieš, kedy bol zakúpený tým tvojím predajcom, tak ti je v postate jedno, kto ti ho zapojí, pretože záruka už naň nebude platiť. A v tom prípade nemusíš mať protokol. Samozrejme pre svoj kľudný spánok aj tak si zavolaj odborníka. A o zapojení budeš mať od neho doklad - pokladničný, alebo faktúru. :rolleyes:

dík.
kúpila som ho ako pártýždňový, ale pôvodným vlastníkom ešte nezapojený, v pôvodnom balení, takže u mňa bude inštalovaný prvýkrát.
dostala som len faktúru + návod + knižku whirlpoolu o predĺžení záruky na 5 rokov :cool:
ZuzuT
12.01.10,12:50
viete mi, prosim, niekto poradit a odporucit kde hladat spolahliveho plynara z okolia BA na pripojenie bezpecnostneho plynoveho ventilu k plynovej rure a na zapojenie plynovej varnej dosky
sybila3
04.04.10,13:30
aký je rozdiel medzi indukčnou a sklokeramickou doskou?
Gabi03
04.04.10,21:27
aký je rozdiel medzi indukčnou a sklokeramickou doskou?

V princípe ohrevu. :D

Sklokeramická ohrieva sklo a následne nádobu. Indukčná má tiež povrch sklokeramickej, ale ohrev je na základe tzv. studeného ohrevu, t.z. ohrieva sa priamo hrniec.
Okrem iných pozitívnych vlastností indukčná doska je oveľa účinnejšia.
sybila3
05.04.10,10:10
Takže sklokeramickú mi neodporúčate?
zdenka131
05.04.10,10:21
Takže sklokeramickú mi neodporúčate?

Želám krásne sviatočné popoludnie.

Indukčná doska je výhodnejšia. Šetrí energiou a časom stráveným varením.
sybila3
05.04.10,18:08
asi je aj drahšia, neviem, zatiaľ som pozerala len sklokeramické. Aké parametre si mám všímať?
ubka
05.04.10,22:27
Cena nemusi byt vyssia, ale odporucam Ti, aby si si zistila aky máš prikon elektriky, to Ti poradi odbornik. Ak si kupis dosku, nemusia sa dať využiť vsetky styri platnicky naraz!!! Pozor na toto, lebo to nie je dovod k vrateniu a moze byt sklamanie. Aj keď bude uvedene, ze sa da pripojit na 230, najmä v bytovkach nemusi byt siet na taketo sporaky robena. Najlepsie je urobit novy privod elektriky, samozrejme, ak je to mozne. Nezabudni si pripocitat aj potrebu na ruru, ktoru tiez asi budes chciet vyuzivat.
Na indukcnu dosku su potrebne kvalitne hrnce, tiez treba na to mysliet a precitat si pri kupe navod a odporucanie.
Urcite vsak su to platne velmi kvalitne a lahko udrziavatelne.
Gabi03
06.04.10,06:11
Cena nemusi byt vyssia, ale odporucam Ti, aby si si zistila aky máš prikon elektriky, to Ti poradi odbornik. Ak si kupis dosku, nemusia sa dať využiť vsetky styri platnicky naraz!!! Pozor na toto, lebo to nie je dovod k vrateniu a moze byt sklamanie. Aj keď bude uvedene, ze sa da pripojit na 230, najmä v bytovkach nemusi byt siet na taketo sporaky robena. Najlepsie je urobit novy privod elektriky, samozrejme, ak je to mozne. Nezabudni si pripocitat aj potrebu na ruru, ktoru tiez asi budes chciet vyuzivat.
Na indukcnu dosku su potrebne kvalitne hrnce, tiez treba na to mysliet a precitat si pri kupe navod a odporucanie.
Urcite vsak su to platne velmi kvalitne a lahko udrziavatelne.

Tie kvalitné hrnce nie sú ako kvalitné.
Taká príhoda... Raz som bola na návšteve u kamarátky na pár dní. Mali nanovo zariadenú kuchyňu, s varnou doskou 2 indukčné a 2 sklokeramické varné zóny. Keď som sa pýtala, prečo si vybrala takúto kombináciu, že však pre hrnce. Z tých na indukčnú majú len 1 - 2 kusy, ostatné staré smaltové po mame. Ja som bola na dovolenke, ale ona chodila do práce. Tak reku spravím jej radosť a uvarím dačo dobré. A hádajte čo. :D No tie staré smaltové mi krásne pasovali na tú indukciu. :rolleyes:;) Skrátka mali feromagnetické dno a dali sa použiť aj na indukciu. Potom už chúďa ľutovala, že si nekúpila celú indukciu...

A ešte tu dakto spomínal ohnuté dno. Neviem ako pri sklokeramike, ale pri indukcii je dôležité, aby to dno bolo rovné, nakoľko indukcia funguje na tom princípe, že sa ohrieva tá časť nádoby, ktorá "leží" na tej doske, aby tam prebehli isté fyzikálne zákony.
dalid
06.04.10,06:31
Nevsimol som si, ci tu uz bolo povedane, ze na indukcne varne dosky musia byt pouzite magneticky vodive hrnce!!! Takze ak Vam magnet nebude drzat na hrncoch a chcete kupit indukcnu varnu dosku, treba kupit aj nove hrnce!!!

Tym padom Vam su hlinikove panvice s teflonom a nerezove hrnce nanic, pokial nemaju v sendvicovom dne magneticky vodivu vrstvu!
sybila3
06.04.10,10:19
mám vybratú sklokeramickú, preto som sa pýtala aj na indučnú, neviem sa rozhodnúť. Keby ste mi napísali kto máte skúsenosť so sklokeramikou? Prípadne keby ste mi vedeli odporučiť typ a značku. díky moc
Gabi03
06.04.10,11:14
mám vybratú sklokeramickú, preto som sa pýtala aj na indučnú, neviem sa rozhodnúť. Keby ste mi napísali kto máte skúsenosť so sklokeramikou? Prípadne keby ste mi vedeli odporučiť typ a značku. díky moc

Okrem ceny... akú inú výhodu majú sklokeramiky? :rolleyes:
avonka1
06.04.10,11:29
Tiež máme indukčný varič, rozhodujúca pri kúpe bola o.i. aj rýchlosť chladnutia varnej plochy- neviem presné údaje, ale pár minút po dovarení je doska úplne studená, kým klasická sklokeramika chladne dlho. To je dôležité pre rodiny s malými deťmi.
dalid
06.04.10,11:35
Gabi03
06.04.10,11:53
Trochu teórie:
http://www.obchodny-dom.sk/press.phtml/1517/#z1517

http://www.e-filip.sk/default.aspx?ContentID=2364&ThreadID=148102&sortBy=lastAnswer

Rozhodnúť sa musíš sama ;)

No neviem ako Whirpool, ale inak plyn zohrieva skôr a účinejjšie, ako sklokeramika... :rolleyes:
mpca
06.04.10,12:06
Gabi03 podľa čoho usudzuješ že plyn zohrieva "účinnejšie"?
Gabi03
06.04.10,12:09
Gabi03 podľa čoho usudzuješ že plyn zohrieva "účinnejšie"?

Verím svojim kolegom. :D;)
mpca
06.04.10,12:12
Verím svojim kolegom. :D;)

Áha ,, OK :) ;)
dalid
06.04.10,12:17
Gabi03 - kolko z nich má doma indukčnú dosku?? :)

Pozri si tabuľku na spodu, hlavne si všimni účinnosť.. Myslím že potom už tu nie je čo riešiť okrem ceny dosky...

http://mojdom.zoznam.sk/cl/128054/Dosky-ktore-znamenaju-varenie

a ešte: http://byvanie.pluska.sk/pekne-byvanie/clanky/tema/nebojte-sa-nehryzu.html
posledný odsek kde sa píše: "...Na porovnanie: Na zovretie 2 litrov vody pri indukčnej doske potrebujete 5 minút, tradičná sklokeramická doska to zvládne za 8 minút a plynová za 9 minút. Spotreba energie je o 60 % nižšia než pri plynovej doske."

Takže asi tak ;)
Gabi03
06.04.10,12:22
Gabi03 - kolko z nich má doma indukčnú dosku?? :)

Pozri si tabuľku na spodu, hlavne si všimni účinnosť.. Myslím že potom už tu nie je čo riešiť okrem ceny dosky...

http://mojdom.zoznam.sk/cl/128054/Dosky-ktore-znamenaju-varenie


No veď na tejto stránke lepšie vyšla plynová ako sklokeramická... :rolleyes:
Čo týmto chcel autor povedať? :o
Gabi03
06.04.10,12:23
a ešte: http://byvanie.pluska.sk/pekne-byvanie/clanky/tema/nebojte-sa-nehryzu.html
posledný odsek kde sa píše: "...Na porovnanie: Na zovretie 2 litrov vody pri indukčnej doske potrebujete 5 minút, tradičná sklokeramická doska to zvládne za 8 minút a plynová za 9 minút. Spotreba energie je o 60 % nižšia než pri plynovej doske."

Takže asi tak ;)

Tak ja len toľko.... tým textom môžete toľko veriť, čo mne. ;) :D
Gabi03
06.04.10,12:25
Gabi03 - kolko z nich má doma indukčnú dosku??

Presne 50% zo všetkých. ;)
dalid
06.04.10,12:26
No veď na tejto stránke lepšie vyšla plynová ako sklokeramická... :rolleyes: ...

Gabi - prepáč ale kde to vidíš??? V tabuľke v 1 linku 90% účinnosť indukcie vs 50% účinnosť plynu..

A z druhého linku som kopíroval text, kde je čas potrebný na ohriatie 2l vody na indukčnej doske nižší ako pri plyne..

Kde sa stala chyba moji rádcové:confused:.
Gabi03
06.04.10,12:30
Gabi - prepáč ale kde to vidíš??? V tabuľke v 1 linku 90% účinnosť indukcie vs 50% účinnosť plynu..

A z druhého linku som kopíroval text, kde je čas potrebný na ohriatie 2l vody na indukčnej doske nižší ako pri plyne..

Kde sa stala chyba moji rádcové:confused:.

Že kritizuješ a nečítaš poriadne. :D
Ja som porovnávala klasickú sklokeramickú (nie indukčnú) s plynovou.... V predchádzajúcich príspevkoch si niekto chcel kúpiť sklokeramiku. ;)
sybila3
06.04.10,12:31
z tohoto mi vychádza plynová najhoršia, potom sklokeramika a indukcia. Vedeli by ste mi odporučiť konkrétne značky a modely indukcie aj sklokeramiky? Treba prerobiť elektrinu na silnejšiu?
Ja mám teraz plynovú nerezovú ale mám nervy na čistenie, leštenie, aj keď sa niečo vysmáža, nervy, všetko je zaprskané a čistiť a leštiť donekonečna. A ešte mi vadia gombíky na boku, vždy si opálim ruku.
dalid
06.04.10,12:33
Mea Culpa... Ale aj tak porovnania sklokeramika vs indukcia vychádzajú v prospech indukcie ;)
Gabi03
06.04.10,12:35
z tohoto mi vychádza plynová najhoršia, potom sklokeramika a indukcia. Vedeli by ste mi odporučiť konkrétne značky a modely indukcie aj sklokeramiky? Treba prerobiť elektrinu na silnejšiu?
Ja mám teraz plynovú nerezovú ale mám nervy na čistenie, leštenie, aj keď sa niečo vysmáža, nervy, všetko je zaprskané a čistiť a leštiť donekonečna. A ešte mi vadia gombíky na boku, vždy si opálim ruku.

No u mňa by to poradie bolo skôr: sklokeramika, plyn, indukcia. Od najhoršieho po najlepšie.
Podľa mňa sklokeramika okrem imidžu nemá žiadne výhody.
sybila3
06.04.10,12:43
takže nemám uvažovať nad sklokeramikou vôbec? No ale zase hrnce sa mi nechce meniť.
Gabi03
06.04.10,12:46
takže nemám uvažovať nad sklokeramikou vôbec? No ale zase hrnce sa mi nechce meniť.

Si si úplne istá, že sú nevhodné na indukciu? Chyť dajaký magnet a prilep ho k hrncu. :D
avonka1
06.04.10,20:46
S tou rýchlosťou varenia na indukcii si nie som celkom istá- varím na indukčnom variči Mora:

http://mora.totalelektro.sk/mora-mora-4506.201b_7517.html#mora-mora-4506-201b_7517.html

Nepopierateľná je výhoda hygieny pri sklokeramických povrchoch všeobecne- keď občas drhnem plynový sporák u mamy, až mi "voda tečie zo zubov"- doma len pretriem saponátovou špongiou, utriem na mokro a vyleštím- do minúty hotové.
S podtečením dosky problém nemám- je k nej dodávané tesnenie na podloženie, ale naši chlapi tesnili silikónom... :-DDD
beja
06.04.10,21:11
A ako sa Vám páči kombinácia plynových horákov na sklokeramike?
finis
07.04.10,07:49
no ja mam plyn s nerezom a prave sa odhodlavam, ze treba ist cistit:rolleyes:
je to naozaj asi najhorsi vyber, aky som mohla urobit.ale plyn v pohode.len ten nerez uplna hroza.jeden obed a vyzera to ako keby som aspon 2 tyzdne necistila.plyn so sklokeramikou by som brala.
sybila3
07.04.10,11:12
veď práve aj ja, tak by som ju chcela zmeniť, kvôli tomu čisteniu, a ešte mám jeden problém, mám ju blízko steny a z ohňa z plynu mi obhorela ochranná lišta linky, tak ju budem musieť vymeniť. Takže by ste mi jednoznačne odporúčali indukciu, skúšala som magnet, drží aj na antikorových aj na liatinových hrncoch, ale na tefal, čo mám najnovšie, tak tam nie, to sú moje najlepšie-najobľúbenejšie hrnce. Robím na nich skoro všetko.
renata
07.04.10,11:55
Ja mam plyn so sklokeramikou a je to tiež hotová katastrofa, lebo čistenie okolo plyn.horákov je nepraktické, tiež keď niečo nebodaj vytečie, tak to máš v plynových horákoch natečené a taktiež v miestach napojenia horákov na dosku je čistenie problematické, robievam to niekedy zubnou kefkou, ..no ja by som ju už nechcela.
sybila3
08.04.10,10:23
ešte som kvôli hrncom rozmýšľala nad sklokeramika v kombinácii s indukciou? Vedeli by ste mi poradiť nejaký model? díky
sybila3
12.04.10,12:13
nemáte nikto kombináciu?
elpka
12.04.10,12:20
skús pozrieť sem....
http://www.gorenje.sk/sporaky_a_varne_platne/varne_platne

je to kvalitná značka a nie je problém s ND a ani so servisom...;)
sybila3
12.04.10,13:51
Gabi03
12.04.10,14:08
ešte som kvôli hrncom rozmýšľala nad sklokeramika v kombinácii s indukciou? Vedeli by ste mi poradiť nejaký model? díky

:O A to prečo?
Keď nemáš hrnce na indukciu a nechceš dokúpiť, tak načo ti bude polovičná indukcia. Ak máš pár hrncov na indukciu, tak môžeš postupne dokupovať. :rolleyes:;)

Podľa mňa takáto kombinácia je .... zlá. :o
sybila3
12.04.10,14:37
Veď práve mám aj na indukciu, ale mám najnovšie hrnce a panvice od tescomy s nelepivým povrchom ale tie by na indukcii nefungovali, preto by som radšej takto volila, prečo je to zlá kombinácia?
Ešte keby ste mi poradili, či je nejaké obmedzenie na zabudovanie. Teraz mám varnú plynovú dosku, čiže pozerám, aby mi to sedelo na rozmer a ešte niečo treba sledovať? dík
Gabi03
13.04.10,08:06
Veď práve mám aj na indukciu, ale mám najnovšie hrnce a panvice od tescomy s nelepivým povrchom ale tie by na indukcii nefungovali, preto by som radšej takto volila, prečo je to zlá kombinácia?
Ešte keby ste mi poradili, či je nejaké obmedzenie na zabudovanie. Teraz mám varnú plynovú dosku, čiže pozerám, aby mi to sedelo na rozmer a ešte niečo treba sledovať? dík

Noooo, tak dobre. Ale ja na tvojom mieste by som sa skôr snažila aj tak predať radšej tie hrnce a kúpiť nové. :o:rolleyes:

Rozmery by sa nemali odlišovať, ale pri výbere si určite vieš zistiť rozmery aj pre zabudovanie. A čo treba sledovať. Najmä pripojenie, lebo tie na indukciu (aj sklokeramiku) idú na 380 V.
sybila3
13.04.10,08:09
No veď práve, že tie hrnce si chcem nechať, lebo sú super a nič sa v nich nelepí a neprihára, ale na indukciu nie sú vhodné.
Prečo nie je vhodná kobinácia sklokeramika a indukcia?
Gabi03
13.04.10,08:35
No veď práve, že tie hrnce si chcem nechať, lebo sú super a nič sa v nich nelepí a neprihára, ale na indukciu nie sú vhodné.
Prečo nie je vhodná kobinácia sklokeramika a indukcia?

Ja nevravím, že nie je vhodná. Ak by nebola vhodná, tak by sa takéto spotrebiče nevyrábali. :D
Ja len vravím, že by som si taktúto kombináciu nikdy nevybrala, ani za podmienok, v akých si ty teraz. Svoje dôvody som už uviedla vyššie. :)
sybila3
13.04.10,08:47
takže ty by si si vybrala len čisto indukciu?
sybila3
27.04.10,08:21
No už som toho dosť prečítala, tak už na 90 % som za indukciu.Len teraz ešte vybrať značku, akú by ste mi odporučili? dík
sybila3
06.05.10,06:19
takže už som predala plynovú, mám dieru v linke, tak potrebujem už niečo kúpiť, síce bývame na dome, ale 380 tam nie je tak som hľadala pripojenie na 230, našla som značku Amica, ale radšej mám také osvedčené ako mora a podobne, máte niekto amicu, aj vzhľadom sa mi moc nepáči. alebo mi niečo poradte. díky moc
Aňuška
06.05.10,07:52
nemáte nikto kombináciu?

Ja mám kombináciu 2 varné zóny sklokeramika a 2 varné zóny indukcia.
Ak by som sa mala znova rozhodnúť, tak určite 4 zóny indukcia. Na sklokeramike skoro vôbec nevarím. Zdá sa mi to oveľa pomalšie. Dokonca som sa kvôli miestu v linke zbavila aj hrncov, ktoré nejdú na indukcii.
mexico
06.05.10,09:11
my ked sme prerabali kuchynu v panelaku, dali sme plynovy dosku na sklokeramike (lebo sa mi nechcel cistit nerez :D a lepsie to vyzeralo),
indukcia bola vtedy strasne draha a ani elektricky prikon nepostacoval, co sa tyka cistenia plynovych horakov na sklokeramike, nikdy som s tym nemal problem

teraz prerabame dom a od zaciatku sme planovali plneindukcnu dosku aj s tym "problemom", ze hrnce ktore nepojdu, sa "posunu" mojej mame a my si kupime nove

co sa tyka vyberu indukcnej dosky, je dobre pozriet aj na ovladanie.
vacsina ma senzorove dotykove (resp. ine som ani nevidel) ale dost vela dosak ma ovladanie take, ze musis postupne prepinat (pomocou tlacidiel +/-) ze ktoru platnu chces ovladat - to sa mi zda dost neprakticke, lepsie je pozriet taku, co ma priamy vyber varnej zony
takisto ovladanie stupna vykonu je lepsie, ked sa da vykon nastavit priamo ako postupnym klikanim - to je dost otrava (znamy ma taku a dost na to nadava)
dalej napr. casovac - vela dosak ma casovac len na 1 varnu zonu
a este tzv turbo alebo boost alebo jet (kazdy vyrobca to oznacuje inak) - kratkodobo zvysi vykon varnej zony, napr. na rychle zovretie vody a pod - tiez dobra vec
my sme si na zaklade tychto poziadaviek vybrali Hotpoint Ariston KIO 642 DDZ

treba sa trocha pohrabat na internete, ceny sa lisia niekedy aj o 30%
sybila3
07.05.10,06:25
veď sa už dlho hrabem ale neviem sa rozhodnúť. a už mám dieru v linke, tak by som to dosť rýchlo potrebovala.
Načo je dobré časovanie všetkých platní?
sybila3
07.05.10,06:32
a čo by ste povedali na túto podľa parametrov: http://www.mall.sk/indukcne-varne-dosky/electrolux-ehd-60020-p-1. Alebo túto: http://www.mall.sk/indukcne-varne-dosky/mora-mit-600-fc. bola by som rada, keby ste mi poradili, čo všetko je dobré aby varná doska mala aj podľa skúseností z praxe. Lebo až pri používaní sa zistia nedostatky, ako napríklad pri kúpe šijacieho stroja, vyberiem podľa parametrov ale pri používaní zistím, že určité funkcie nepotrebujem ale niektoré mi chýbajú. ďakujem
sybila3
08.05.10,08:52
no rada by som dnes niečo objednala, viete mi poradiť niečo konkrétne? Viem, že by som si mala všímať či to má booster, aké parametre ešte pozerať? díky moc
sybila3
08.05.10,18:41
Už som na 90 % rozhodnutá na túto: http://www.mall.sk/indukcne-varne-dosky/electrolux-ehd-60020-p-1.
Ale keby ste niekto mal lepší typ, tak hodťe sem. díky moc
ubka
08.05.10,19:12
Už som na 90 % rozhodnutá na túto: http://www.mall.sk/indukcne-varne-dosky/electrolux-ehd-60020-p-1.
Ale keby ste niekto mal lepší typ, tak hodťe sem. díky moc

ak sa Ti páči niet čo riešiť, ja mám Amica, mne sa aj páči a som s nou velmi spokojná, varím na nej už 16 mesiacov..ale &Ty si písala že sa Ti Amica nepaci, tak je logické, že si ju nekupuj, Ty ju budeš mať v kuchyni. Táto čo uvádzaš má dobré parametre a zvykneš si, každý začiatok je zvláštny tým, že človek má akýsi rešpekt pred novinkou, neboj sa, nie je to nič náročné, po týždni si v starých koľajach:-)
Tak nech Ti čím skôr "varí" :)
bupi
08.05.10,22:38
sybila3
09.05.10,11:37
ubka, ďakujem tak ju dnes asi objedám. len sa chcem spýtať, keď objednávam cez internet, musí mi to zapojiť nejaký servisný technik, kvôli záruke? alebo nie?
Tá nerezová vyššie je pekná, ale nerez nechcem ani vidieť, preto aj mením nerezovú varnú dosku.
Heni
09.05.10,15:44
ubka, ďakujem tak ju dnes asi objedám. len sa chcem spýtať, keď objednávam cez internet, musí mi to zapojiť nejaký servisný technik, kvôli záruke? alebo nie?
Tá nerezová vyššie je pekná, ale nerez nechcem ani vidieť, preto aj mením nerezovú varnú dosku.

sibyla, poslala som ti ss ;)
sybila3
10.05.10,08:09
Díky Heni, prečítala som si príspevky, lenže napríklad jedni tvrdia, že nemusí byť 380, že to majú na činžiaku zapojené, druhí, že musí, aj ohľadom toho servisného technika??? a kde ho zohnať?
Ale príspevky mi pomohli vo výbere, aj keď tam neboli konkrétne typy. díky
elpka
10.05.10,08:36
Díky Heni, prečítala som si príspevky, lenže napríklad jedni tvrdia, že nemusí byť 380, že to majú na činžiaku zapojené, druhí, že musí, aj ohľadom toho servisného technika??? a kde ho zohnať?
Ale príspevky mi pomohli vo výbere, aj keď tam neboli konkrétne typy. díky

áno sú dosky, ktoré je možné zapojiť aj na 230V, ale musí to byť napísané pri popise dosky a to takto 230V/400V, ale aj keď to chceš napojiť na 230 V musíš mať na to urobenú inštaláciu rozvodov...čiže danú hrúbku kábla....a tak isto istič musí byť zodpovedný na daný výkon dosky..napr. 3,5kW výkonu by malo byť istenie 16A,
4,5kW...20A
5,5kW...25A
7kW......2x16A
9kW......2x20A
11kW....2x25A..atď

varná doska, či plynová, alebo na elektrický rozvod sú vyhradené technické zariadenia, čiže musia byť zapojené technikom, ktorý má oprávnenie na danú činnosť...najlepšie keď budeš mať doma dosku, tak treba pozrieť záručný list a tam je zoznam servisných technikov, ktorí sú oprávnení to prevádzať...
sybila3
10.05.10,08:40
aha, lebo som nevedala, kde zistím servisného technika. a ešte možno blbá otázka koľko sa zato platí? tak zhruba aby som bola v obraze. díky moc
elpka
10.05.10,08:44
aha, lebo som nevedala, kde zistím servisného technika. a ešte možno blbá otázka koľko sa zato platí? tak zhruba aby som bola v obraze. díky moc
ťažko odpovedať, závisí od danej firmy, každý má svoj cenník výkonov, ale tak približne cca do 20,-eur, aj s cestou...;)
sybila3
10.05.10,15:34
díky, vôbec som nevedala koľko, to nie je až také hrozné.
bupi
12.05.10,09:00
Na moje pocudovanie existuju aj varne dosky s velkymi platnami vzadu

http://www.renesancia.sk/keramicka-varna-doska-teka-tt-600-p-1724.html

ale netusim akej kvality
KEJKA
12.05.10,09:05
poznáte varnú dosku, kde sú tri platne v jednom rade vedľa seba - teda je užšia ako obvykle? Neviem to nikde nájsť, ale počula som o ich existencii.
bupi
12.05.10,09:10
Kejka, na tej stranke, ktoru som dala pred Tebou, som take videla.Pozri tam.

http://www.renesancia.sk/varne-dosky-sklokeramicke-c-65_56.html?page=3&sort=products_sort_order

Myslis, ze su prakticke?
KEJKA
12.05.10,16:35
ďakujem, ja som pred časom guglila a nič som nevyguglila.
Mám to tak navrhnuté do mojej novej kuchyne a kedže sa pomaly dostávam k tomu, aby sa začalo reálne na kuchyni pracovať, tak som chcela vidiet ako to vyzerá.
Navrhla mi to takto navrharka kuchyne, mne sa to praktické vidí kvôli manipulácii s hrncami v jednej rovine. Plus budem mať viac manipulačného priestoru za aj pred doskou.
Samozrejme uvítam všetky za a všetky protiargumenty.
bupi
12.05.10,17:12
Mne sa tiez pacia, ale napriklad koli detom varim na zadnej platni a ked by som mala takuto jednoradovu vpredu, tak musim varit len vpredu/ hrozi tak riziko obarenia,kedze nemozem varit vzadu.
A keby zas bola vzadu, tak niekedy potrebujem presunut ten uvareny hrniec; prec, potom by musel ist zas len dopredu. Pisem ako hotentot, ale snad si pochopila.
Ake ma klady takato doska?
sybila3
14.05.10,18:03
takže som si konečne vybrala elektrolux, celoindukčnú, dúfam, že dobre, už ju mám aj doma, len čakám na zapojenie.
sybila3
15.05.10,17:04
tak už je aj zapojená, je to super, som rada, že vďaka vám som si nevybrala kombináciu ale celoindukčnú, rýchlosť je úžasná, ale potrebujem poradiť. Prvé mi v balení chýbala obojstranná lepiaca páska, ktorá sa mala nalepiť zospodu. Dali sme to bez nej, doska je bez rámu, ale sa bojím, či nebude pod ňu zatekať voda, alebo ako to trocha utesniť aspoň z jednej strany. Potom moja otázka, či môžem na ňu položiť aj horúci plech vybratý z rúry??? a čím čistiť? treba si kúpiť aj tú škrabku?
No skúšala som pred chvíľou uvariť puding, no ale to je nezvyk a prihorel mi, na akom stupni tak bežne treba variť. díky moc
sybila3
17.05.10,11:45
nikto mi nenapíše skúsenosti? Je háklivá tá doska, napríklad keď mi tam niečo spadne? Nad ňou mám koreniny v sklenených dózach asi pre istotu vymením za umelé???
edko22
21.12.10,15:35
Plyn, sklokeramika, indukcia. Varit sa da na vsetkom...
Pyn:
+ lacny, nezavisly od ostatneho zdroja energie (elektriny) a v zime produkujuci aj teplo
- debilne sa to cisti, spaluje to kyslik (zhorsuje kvalitu vzduchu v obytnom priestore), riziko pre decka

Sklokeramika:
+ pohodlne cistenie (teda ak tam nieco nevykypy), design
- vzhladom k cene plynu a ucinnosti prenosu tepla najmenej vyhodna, doska ostava horuca

Indukcia:
+ doska nieje pocas cinnosti horuca, vyzsia uccinost prenosu energie - nedochadza k zbytocnemu uniku tepla do okolia
- drahsie ako sklokeramiky, no uz to nieje priepastne

Co je hlavna nevyhoda Sklokeramiky a Indukcie:
- potrebne zapojit na dostatosny zdroj - zaviest 3f do bytu :( v pripade zapojenia na 1f dochadza u vacsiny vyrobkov k obmedzeniu cinnosti na 2 platne, resp po zapojeni na dva obvody v byte s 1f pripojkou (povacsine 25A) k vyhadzovaniu isticov. Existuje uz ale aj Indukcna varianta na 230 V zo 4mi platnami od Amica, kde si elektronika strazi maximalny prikon na 3,5 kW co s malymi obmedzeniami staci v beznej domacnosti (nepojdu 3 platne na plny vykon...). Pri prerabke bytu mi vyslo v KE vybavenie zmeny pripojky z 1f na 3f a privedenie 3f do bytu na cca 330 E.
Odporucanie pre vsetkych co prerabaju - natiahnite si 3f kabel k sporaku bez ohladu nato ci to vyuzijete alebo nie, casom mozno zmenite nazor a bude vas to stat iba zasah v isticovej skrini.
francan.l
16.03.11,17:51
...Pri prerabke bytu mi vyslo v KE vybavenie zmeny pripojky z 1f na 3f a privedenie 3f do bytu na cca 330 E.
Odporucanie pre vsetkych co prerabaju - natiahnite si 3f kabel k sporaku bez ohladu nato ci to vyuzijete alebo nie, casom mozno zmenite nazor a bude vas to stat iba zasah v isticovej skrini.
to edko22 vedel by si aj napísať čo všetko to obnáša? Mám na mysli tá zmena prípojky z 1f na 3f. Kde podať žiadosť, aké treba mať papiere a pod. Vďaka
Vincentka
14.04.11,19:39
tiež sa chystám kúpiť varnú dosku (sklokeramiku-nie indukčnú), ale zaráža ma to ovládanie priamo na doske... Mne totiž ľúbia tekuté veci vykypieť a keď mi zalejú ten ovládací panel, čo je na hornej ploche, tak potom budem prsty strkať do horúcej vody, aby som ťukaním stiahla teplotu? Každé ťuknutie, jeden stupeň +/-... to bude rychlosť! :)
Máte s tým niekto skúsenosť?

A kvôli preliezaniu obsahu z mojich hrncov na dosku, chcem aj rám. Neviem si totiž predstaviť, že to budem utierať po celej kuchynskej linke - bŕŕ. Niekto tu spomínal, že rám sa dá dokúpiť?
koordinatoreva
10.05.11,14:56
smiem sa spýtať, ak mám starý el. sporák, mám tam prípojku na 380 V, tak tam môžem zapojiť teraz aj nový sklokeramický?:)
ajuschka
12.05.11,12:18
ja mam kombinaciu 2x sklokeramika a 2x indukcna od aristonu, a som do nej normalne zamilovana :)
keby som ale kupovala dalsiu, tak uz urcite celu indukcnu, aj tak mam najradsej oldschoolove smalovane hrnce kadejake malovane, a tie na to idu bez problemov :)
lahaina
12.05.11,12:23
smiem sa spýtať, ak mám starý el. sporák, mám tam prípojku na 380 V, tak tam môžem zapojiť teraz aj nový sklokeramický?:)

ano, budes moct zapojit
lahaina
12.05.11,12:27
takže som si konečne vybrala elektrolux, celoindukčnú, dúfam, že dobre, už ju mám aj doma, len čakám na zapojenie.

Aj ja mam doma celoindukcnu electrolux. Neviem si ju vynachvalit. Varim na nej asi mesiac. Akurat som zvedava na ucty za elektrinu :D
srska
12.05.11,12:29
ja mam kombinaciu 2x sklokeramika a 2x indukcna od aristonu, a som do nej normalne zamilovana :)
keby som ale kupovala dalsiu, tak uz urcite celu indukcnu, aj tak mam najradsej oldschoolove smalovane hrnce kadejake malovane, a tie na to idu bez problemov :)
to idú aj na obyčajnej sklokeramike "schott ceran":)
renataj
19.06.11,12:16
dobrý deň
Prečítala som si celú diskusiu na varné dosky.Názor má každy iný a hlavne je už rok starý.Tiaž zariaďujem novú kuchyňu a rada by som sa spýtala,že po rokoch užívania sklokeramiky - aký máte názor a skúsenosti po rokoch.
Za odpovede ďakujem
traveldrive
20.06.11,17:22
tiež sa chystám kúpiť varnú dosku (sklokeramiku-nie indukčnú), ale zaráža ma to ovládanie priamo na doske... Mne totiž ľúbia tekuté veci vykypieť a keď mi zalejú ten ovládací panel, čo je na hornej ploche, tak potom budem prsty strkať do horúcej vody, aby som ťukaním stiahla teplotu? Každé ťuknutie, jeden stupeň +/-... to bude rychlosť! :)
Máte s tým niekto skúsenosť?

A kvôli preliezaniu obsahu z mojich hrncov na dosku, chcem aj rám. Neviem si totiž predstaviť, že to budem utierať po celej kuchynskej linke - bŕŕ. Niekto tu spomínal, že rám sa dá dokúpiť?

Práve preto radšej klasiku. Krásna hladká doska je moderná, je pekná, ale nepraktická. Možno je to len sila zvyku, ale plyn a a okolo každého horáku "vanička" keď mi niečo vykypí, to je skrátka pre mňa ideál.
srska
20.06.11,17:39
dobrý deň
Prečítala som si celú diskusiu na varné dosky.Názor má každy iný a hlavne je už rok starý.Tiaž zariaďujem novú kuchyňu a rada by som sa spýtala,že po rokoch užívania sklokeramiky - aký máte názor a skúsenosti po rokoch.
Za odpovede ďakujem
sklokeramiku máme 3 roky a domáca kúchárka je spokojná. :) (plyn nemáme)
traveldrive
20.06.11,18:47
sklokeramiku máme 3 roky a domáca kúchárka je spokojná. :) (plyn nemáme)

Isteže, čo človek, to iný názor a iné skúsenosti. Netreba zatracovať iné riešenia, lenje prirodzené vyzdvihnúť tie svoje.
Elektrika je o čosi pomalšia, ale teraz je plno rôznych systémov, takže ani to už nemusí byť pravda.
Moji rodičia používajú ešte propán-bután z prenosných fliaš, a to je fakt večnosť varenie na tom, dáva to dosť studený plameň.
zk24
20.06.11,19:14
dobrý deň
Prečítala som si celú diskusiu na varné dosky.Názor má každy iný a hlavne je už rok starý.Tiaž zariaďujem novú kuchyňu a rada by som sa spýtala,že po rokoch užívania sklokeramiky - aký máte názor a skúsenosti po rokoch.
Za odpovede ďakujem

Prave som dozariadovala druhu kuchynu. Mam sklokeramiku. Plyn som dala vypojit.

Plusy:
+ lahka udrzba
+ estetika
+ nekrivia sa mi hrnce ako na plyne (mama mala z plyn.sporaka vzdy vydute hrnce zospodu)
+ bezpecnost (mam nejako vsugerovany pocit toho ze plyn unika a vybuchuje)

Minusy:
- asi cena elektriky voci plynu (si myslim)

Neutrálne:
+/- je dlho tepla po vypnuti. Teda hrozi popalenie sa, pripalenie sa ked nedas dole hrniec, ale zas je to aj vyhoda ze vypinam dosku v polke varenia a este z toho zbytkoveho tepla dovarim, a takisto sa tam da mat postaveny hrniec a ten vychladne pomalsie


A nemyslim si ze sklokeramika je pomalsia. Kym napocitam do troch je plne rozzeravena a krasne vyhrieva celu plochu hrnca zospodu. Ja by som si to aj stopla ci nahodou nezovrie voda rychlejsie ako na plyne...
traveldrive
20.06.11,19:21
Prave som dozariadovala druhu kuchynu. Mam sklokeramiku. Plyn som dala vypojit.

Plusy:
+ lahka udrzba
+ estetika
+ nekrivia sa mi hrnce ako na plyne (mama mala z plyn.sporaka vzdy vydute hrnce zospodu)
+ bezpecnost (mam nejako vsugerovany pocit toho ze plyn unika a vybuchuje)

Minusy:
- asi cena elektriky voci plynu (si myslim)

Neutrálne:
+/- je dlho tepla po vypnuti. Teda hrozi popalenie sa, pripalenie sa ked nedas dole hrniec, ale zas je to aj vyhoda ze vypinam dosku v polke varenia a este z toho zbytkoveho tepla dovarim, a takisto sa tam da mat postaveny hrniec a ten vychladne pomalsie


A nemyslim si ze sklokeramika je pomalsia. Kym napocitam do troch je plne rozzeravena a krasne vyhrieva celu plochu hrnca zospodu. Ja by som si to aj stopla ci nahodou nezovrie voda rychlejsie ako na plyne...

+jeden malý mínusík - ak viac vykypí, tešie aj pod ostatné hrnce a prípadne rozpálené platne, poprípade aj na drevenú dosku linky alebo na zem. Ak tá doska nemá nejaký rám alebo niečo také.
zk24
20.06.11,19:24
+jeden malý mínusík - ak viac vykypí, tešie aj pod ostatné hrnce a prípadne rozpálené platne, poprípade aj na drevenú dosku linky alebo na zem. Ak tá doska nemá nejaký rám alebo niečo také.

Ano to sa moze stat, ze vykypi. Mas pravdu. Ak mas ramik, netecie ti na zem, ale po platni ano. Ale co je zas vyhoda proti plynu, ze ked vykypi tak nevznika bezprostredne nebezpecenstvo. mame na plyne ked vykypelo, uhasilo ohen a unikal dalej plyn. Potom sme dlho vetrali a bali sa skrtnut znova, lebo sme nevedeli kolko plynu uniklo... a tak.
traveldrive
20.06.11,19:27
Ano to sa moze stat, ze vykypi. Mas pravdu. Ak mas ramik, netecie ti na zem, ale po platni ano. Ale co je zas vyhoda proti plynu, ze ked vykypi tak nevznika bezprostredne nebezpecenstvo. mame na plyne ked vykypelo, uhasilo ohen a unikal dalej plyn. Potom sme dlho vetrali a bali sa skrtnut znova, lebo sme nevedeli kolko plynu uniklo... a tak.

Všetko má svoje pre a proti a každému môže vyhovovať niečo iné.
Moja svokra napríklad za nič na svete nechce elektrickú rúru, odjakživa pečie v plynovej a inú nechce, aj novú si nedávno kúpila plynovú.
zk24
20.06.11,19:39
Všetko má svoje pre a proti a každému môže vyhovovať niečo iné.
Moja svokra napríklad za nič na svete nechce elektrickú rúru, odjakživa pečie v plynovej a inú nechce, aj novú si nedávno kúpila plynovú.

jasne je to o zvyku. aj moja mama mala dlhe roky plynovu, po case musela dat elektricku, zo strachu z plynu, a najprv nadavala velmi, ze sa nieco nedopieklo, nieco pripieklo... potom si zvykla a vravi ze by uz nemenila.

moja babka piekla a varila na rure na polienka (neviem ako sa to vola), a aj plynova sa jej zdala byt strasny "matrix"...
renataj
21.06.11,08:55
Čo príspevok to iný názor.Ano aj moja mama má plynový šporák ale v trúbe nepiekla ani raz.Má malú elektr.teplovzdušnú rúru a v nej pečie.Musím podotknúť,že je cukrárka a pečie sa aj 2x týždenne.V teplovzdušnšj sa jej všetko krásne rovnomerne upečie,či je to už koláč alebo hydina a pod.
Vincentka
24.06.11,17:30
Ano to sa moze stat, ze vykypi. Mas pravdu. Ak mas ramik, netecie ti na zem, ale po platni ano. Ale co je zas vyhoda proti plynu, ze ked vykypi tak nevznika bezprostredne nebezpecenstvo. mame na plyne ked vykypelo, uhasilo ohen a unikal dalej plyn. Potom sme dlho vetrali a bali sa skrtnut znova, lebo sme nevedeli kolko plynu uniklo... a tak.

Prave vcera mi zmontovali kuchynu aj spotrebice.
Cez vikend sa chystam vyskusat tu moju novu sklokeramiku. Mam ju pre zmenu zabudovanu, tak dufam, ze mi tak skoro nevykypi a nebudem utierat galibu po celej pracovnej doske a po zemi. (Predtym to bol samostatny sklokeramicky sporak, s ktorym som bola velmi prevelmi spokojna – na zem neprekypel. Nakoniec si ho kupila aj moja mama.) Ked sa prave nepouzival, tak sluzil ako pomocna odkladacia, resp. pracovna plocha.
Co sa tyka spominaneho vykypenia - ked to pretecie, nesmiete s hrncami hybat. Musia ostat stat na povodnom mieste a treba len odkryt hrniec a znizit teplotu a rychlo to dookola poutierat. Najlepsie svedskou utierkou (ta sa neroztopi). Horuca varna plocha sa nesmie odkryvat, aby sa tam nedostala vykypena tekutina - inak okamzite prihori. Neviem vsak, ako sa bude situacia odvijat, na rovnej zabudovanej doske. Mam tam sice ramik, ale nie taky ako na sporaku.
Po dovareni a vychladnuti varnej plochy treba nechat trosku odmocit v jarovej vode a potom to ide dolu. Mam aj specialny pripravok na cistenie, ktory obsahuje petrolej - staci len jedna mala kvapocka (netreba viac), papierova kuchynska utierka a vsetko ide dolu -ako v reklame a este to aj celu plochu vylesti. Ani sa pri tom nezapotim. A pouzivam to tak 1-2 krat do tyzdna. Takze co sa tyka udrzby – jedna basen.
zk24
24.06.11,17:43
Prave vcera mi zmontovali kuchynu aj spotrebice.
Cez vikend sa chystam vyskusat tu moju novu sklokeramiku. Mam ju pre zmenu zabudovanu, tak dufam, ze mi tak skoro nevykypi a nebudem utierat galibu po celej pracovnej doske a po zemi. (Predtym to bol samostatny sklokeramicky sporak, s ktorym som bola velmi prevelmi spokojna – na zem neprekypel. Nakoniec si ho kupila aj moja mama.) Ked sa prave nepouzival, tak sluzil ako pomocna odkladacia, resp. pracovna plocha.
Co sa tyka spominaneho vykypenia - ked to pretecie, nesmiete s hrncami hybat. Musia ostat stat na povodnom mieste a treba len odkryt hrniec a znizit teplotu a rychlo to dookola poutierat. Najlepsie svedskou utierkou (ta sa neroztopi). Horuca varna plocha sa nesmie odkryvat, aby sa tam nedostala vykypena tekutina - inak okamzite prihori. Neviem vsak, ako sa bude situacia odvijat, na rovnej zabudovanej doske. Mam tam sice ramik, ale nie taky ako na sporaku.
Po dovareni a vychladnuti varnej plochy treba nechat trosku odmocit v jarovej vode a potom to ide dolu. Mam aj specialny pripravok na cistenie, ktory obsahuje petrolej - staci len jedna mala kvapocka (netreba viac), papierova kuchynska utierka a vsetko ide dolu -ako v reklame a este to aj celu plochu vylesti. Ani sa pri tom nezapotim. A pouzivam to tak 1-2 krat do tyzdna. Takze co sa tyka udrzby – jedna basen.


Budes urcite spokojna. Okrem chladnicky mam vsetky spotrebice zabudovane, a nemozem si vynachvalit, co sa udrzby tyka. Ja pouzivam tekuty cif na cistenie a tiez som velmi spokojna :) Tak uzivaj novu kuchynu :)
Vincentka
24.06.11,17:55
Budes urcite spokojna. Okrem chladnicky mam vsetky spotrebice zabudovane, a nemozem si vynachvalit, co sa udrzby tyka. Ja pouzivam tekuty cif na cistenie a tiez som velmi spokojna :) Tak uzivaj novu kuchynu :)
Ďakujem.:)
A neostávajú Ti po cife škrábance na doske?
srska
24.06.11,18:33
zk24
24.06.11,18:44
Ďakujem.:)
A neostávajú Ti po cife škrábance na doske?

absolutne. pouzivam ten tekuty. cif pouzivam aj na vanu a na vsetko kde sa usadzuje vodny kamen. on uz nema v sebe tie "pieskove" granulky ako kedysi, co mohli poskriabat. toto je uz tekute a som velmi spokojna.

aj ako vyssie spomina srska, w5 je oblubene na tieto prace
zihlava71
24.06.11,20:03
Ja mam indukcnu a funguju mi aj zepter hrnce a hlavne je mensia spotreba elektriny, Smaltovane tiez v pohode. Len musia byt z kovu, cize sa na ich dne musi udrazat magnet. Nevyhodu nevidim, lebo plyn v dome nie je z bezpecnostnych dovodov, kedze je prepojena kuchyna s obyvackou.
DanielaSL
24.06.11,20:26
Po skúsenostiach mojich s nerezovou plynovou - už nikdy a po skúsenostiach kamarátok so sklokeramickou - všetky nadávali , keď som pred dvomi rokmi zariaďovala kuchyňu v dome..tak som si dala v obchode poradiť a vybrala som si túto - http://www.lacnyjozko.sk/biela-technika/rury-a-varne-dosky/varne-dosky-plynove/nardi-dh55gavr/
Som maximálne spokojná a za nič by som ju nemenila.
presnidavka
25.06.11,16:42
Ja som si kúpila indikčnú a som nadmieru spokojná. expresné varenie, nič sa na ňu nepripečie . A čo sa týka hrncov? Treba kupovať také, na ktorých dne drží magnet. čiž nemusia byť len staré smaltované. môžu byť nerezové ale magnetické. A to niesú všetky. Ja som kupovala nerezové Tescoma. Všetky hrnce čo na to fungujú to majú vyznačené.
traveldrive
25.06.11,20:02
Ja som si kúpila indikčnú a som nadmieru spokojná. expresné varenie, nič sa na ňu nepripečie . A čo sa týka hrncov? Treba kupovať také, na ktorých dne drží magnet. čiž nemusia byť len staré smaltované. môžu byť nerezové ale magnetické. A to niesú všetky. Ja som kupovala nerezové Tescoma. Všetky hrnce čo na to fungujú to majú vyznačené.

Takže všetky hliníkové s teflonovým povrchom by mi boli k ničomu. Neviem prečo, nemám rád obmedzenia. Akékoľvek. Aj keď ponúkané výhody môžu byť naozaj lákavé, obmedzenia predsa len obmedzujú...
traveldrive
25.06.11,20:04
Po skúsenostiach mojich s nerezovou plynovou - už nikdy a po skúsenostiach kamarátok so sklokeramickou - všetky nadávali , keď som pred dvomi rokmi zariaďovala kuchyňu v dome..tak som si dala v obchode poradiť a vybrala som si túto - http://www.lacnyjozko.sk/biela-technika/rury-a-varne-dosky/varne-dosky-plynove/nardi-dh55gavr/
Som maximálne spokojná a za nič by som ju nemenila.

O horák viac, ale vpodstate klasika. ;)
presnidavka
25.06.11,20:26
Takže všetky hliníkové s teflonovým povrchom by mi boli k ničomu. Neviem prečo, nemám rád obmedzenia. Akékoľvek. Aj keď ponúkané výhody môžu byť naozaj lákavé, obmedzenia predsa len obmedzujú...
ano, je to obmedzenie, ja tiez nemam rada obmedzenia, ale v tomto pripade mi to nevadi. a na moj zdedeny taliansky hlinikovy kavovar som si kupila malu turisticku plynovu bombu. to aj pre pripad, ze by bol vypnuty prud dlhsie (a aby som bola menej zavysla od el.pr).... lebo by Slovensko zasiahol nejaky hurikan
DanielaSL
25.06.11,20:34
O horák viac, ale vpodstate klasika. ;)

Nie je to klasika...je to zo super materiálu, na ktorom nevidieť každú kvapku ...netreba to leštiť , aby to bolo čisté.... nerez a sklokeramika sú len na zbytočnú drinu v kuchyni.... toto je uľahčenie....
Gabi03
26.06.11,08:32
Nie je to klasika...je to zo super materiálu, na ktorom nevidieť každú kvapku ...netreba to leštiť , aby to bolo čisté.... nerez a sklokeramika sú len na zbytočnú drinu v kuchyni.... toto je uľahčenie....

S nerezom je to naozaj niekedy makačka. Ale sklokeramika určite nie. Samozrejme v prípade, ak je to indukcia a nie obyčajná elektrina.
srska
26.06.11,08:41
S nerezom je to naozaj niekedy makačka. Ale sklokeramika určite nie. Samozrejme v prípade, ak je to indukcia a nie obyčajná elektrina.
prečo???
Gabi03
26.06.11,08:44
prečo???

Pretože už to niekto spomínal. Na obyčajnej sklokeramike keď niečo vykypí, ani za svet pohnúť s hrncom, pretože sa to okamžite pripáli. Ak niečo vykypí na indukcii, tak sa tam nemôže nič pripáliť, nakoľko doska nie je zohrievaná. Ide práve o ten rozdielny princíp ohrevu. Na indukcii sa môže aj počas ohrevu utierať. (Resp. ak posunieš hrniec, tak sa nič nezohrieva. :D)
srska
26.06.11,08:58
Pretože už to niekto spomínal. Na obyčajnej sklokeramike keď niečo vykypí, ani za svet pohnúť s hrncom, pretože sa to okamžite pripáli. Ak niečo vykypí na indukcii, tak sa tam nemôže nič pripáliť, nakoľko doska nie je zohrievaná. Ide práve o ten rozdielny princíp ohrevu. Na indukcii sa môže aj počas ohrevu utierať. (Resp. ak posunieš hrniec, tak sa nič nezohrieva. :D)
ďakujem za vysvetlenie. nemali sme s pripálením problém ani na obyčajnej sklokeramike. tlakový hrniec nevykypí a ostatné sa pripravuje s online dozorom:D
Gabi03
26.06.11,09:06
ďakujem za vysvetlenie. nemali sme s pripálením problém ani na obyčajnej sklokeramike. tlakový hrniec nevykypí a ostatné sa pripravuje s online dozorom:D

Jasné, samozrejme ide o "kultúru" varenia :D
zk24
26.06.11,13:25
Podla mna sa tu z toho robi zbytocna veda. Kazdy ti povie plus aj minus pre kazdy typ varenia. Ved ide len o varenie... ;)

Nezijeme preto aby sme len varili. Varime preto aby sme zili ;)
flu5ky
26.06.11,22:10
pouzivate na indukcnych doskach funkciu teploty alebo vykonu? resp. pri akom druhu varenia je co lepsie? mam indukcnu dvojplatnicku, ale zatial varim prevazne len na vykonovych programoch. zatial len v smaltovanych hrncoch, ale uz mam kupene nove nerezove so sendvicovym dnom. takze uvidime co bude lepsie.
Orim
02.03.13,00:48
Ja som si kúpil kombinovanú dosku. Vpredu indukcia vzadu infračervené varné dosky (IČ). Len kôli tomu, že máme dosť hrncov a panvíc čo nejdú na inducii. Ináč by som si kúpil celoindukčnú varnú dosku. Sklo na povrchu je vcelku odolné aj proti nárazom, zatiaľ. Môže sa naň postaviť všetko čo je teplé aj čerstvo vytiahnuté koláče z trúby na pečenie. Čo sa týka vykypenia na IČ prihorí, na indukcii je to úpne v pohode. Dá sa utrieť v priebehu varenia nie je problém. Mne sa stalo, že mi vykypelo viac indukčka sa sama vypla. Teraz to robím tak, že hodín pod hrniec utierku a ak náhodou vykypí tak len do utierky a nič sa nedeje, POZOR ide to len na indukčke. Ešte ďalšie výhody čo má indukčka okamžite reaguje a mení výkon. Je sekundový skok. Ja to vždy robím tak, že zo začiatku dám platňu na vyšší výkon a potom to znížim na optimum je to v rozsahu podľa veľkosti hrnca na 1-3 stupeň. Nastavím časovač a už sa o nič nestarám. Po nastavenom čase sa vypne aj sama ale najskôr minútu pípa.
Vladi87
02.03.13,20:43
My máme plynovú. Jednak sme nemali dobré elektrické rozvody na elektrickú a jednak ma presviedčal otec, že je dobré mať plynovú nakoľko v prípade výpadku elektrickej energie je to záložný zdroj tepla. Zvykol som si a skúsim zrhnúť výhody a nevýhody.

+ Netrvá dlho nahrievanie, ani chladnutie ako v prípade obyčajnej elektrickej. Tú bolo treba predhriať a včas vypnúť.
+ Skutočne je to dobrý zdroj tepla a v zime sa v kuchyni nemusí ani kúriť.
+ Paradoxne bezpečnosť. Dnešné plynové dosky sú také, že dieťa ich nemá šancu zapnúť. Rovnako majú už moderné tepelnú poistku, takže pri zhasnutí plameňa sa automaticky vypne plyn

- Pri menej kvalitných je potrebné dlhšie hádzať iskru aby sa dostatočne zohriala poistka a nezavrel sa plyn.
- Pri položení studeného hrnca, alebo hrnca so studeným obsahom trvá žhavenie poistky dlhšie.
- Údržba (čistenie) je náročnejšia ako pri elektrickej.

Ak by som mohol, kupujem si indukčku.
SamuelSK
06.03.13,16:40
Udrzba na plynovych je NEMOZNA!!!

To musel vymysliet nejaky dilino :)

leskne sa to sice "pekne" ale na co mi to je, ked je tam vidiet kazda kvapka vody?

tak to dokaze znervoznit a nastvat, ze by som prefackal toho, kto to vymyslel :)
bjuty smis
06.03.13,18:40
nadviažem na samuela...
vyčistiť špinavú indukčnú trvá pol minúty..
plynovú desať....
sgmirror
17.04.16,15:12
Hmmm .... a co tak brat do uvahy CENU energii???? Plyn vs elektrika? Kolko zaplatis za plyn s nizsou ucinnostou a za indukciu s vysokou ucinnostou pri rozdielnej cene? Inak existuju aj turbo plynove horaky. ......