Lubos46
03.01.08,23:04
Chcem sa rozviest s manzelkou.Neviem,ako mam postupovat a aky je za to poplatok.
toria
03.01.08,22:49
Minulý rok bol za podanie žiadosti o rozvod 2000 poplatok, ktorý hradí žiadateľ. Na mestskom úrade ti túto žiadosť dajú, vypíšeš ju, pri podaní zaplatíš poplatok a ide vec na riešenie... ovšem, ak nevidíš riešenie v záchrane manželstva?!
jozka56
03.01.08,23:01
Mas na to dovod?:o
hiker
13.01.08,17:29
Konanie o rozvode sa zacina na navrh.

Z formalneho hladiska musi byt z navrhu jasne, kto ho robi, ktoremu sudu je urceny (je to sud, v obvode ktoreho mali manzelia posledne spolocne bydlisko), co sa podanim sleduje (rozvod manzelstva), musi byt podpisany a datovany. je potrebne uviest mena, bydliska a udaje o statnom obcianstve oboch ucastnikov.

Podava sa minimalne dvojmo (pri podani postou), pri osobnom trojmo (jeden ostava na sude, druhy sud zasle druhemu manzelovi a na tretom potvrdi jeho prijatie).

V navrhu je treba uviest kedy a kde bolo manzelstvo uzavrete a kde je zapisane (opisat podla sobasneho listu) no a hlavne to podstatne, dovody rozvratu manzelstva, ak su malolete deti, tak aj kto sa o ne a ako stara. Na koniec sa dava tzv. petit, t.j. ako ma sud rozhodut. Napr.:

Sud manzelstvo ucatsniko X a Y, uzavrete ......, zapisane v ......, rozvadza.

Ak z manzelstva pochadzaju aj malolete deti, je treba uviest aj komu budu zverene do starostlivosti, ake bude vyzivne, ako bude upraveny styk s nimi a druhym rodicom a kto ich bude zastupovat a spravovat majetok.

K navrhu prilozit sobasny list a rodne listy deti (staci v kopii, original rpiniest na pojednavanie).

Za navrh sa plati poplatok 2000,- Sk.

Treba sa pripravit na to, ze rozvod byva niekedy dost traumatizujuca zalezitost, casto je to o hadke oboch manzelov a vzajomnom kydani na seba, takze klud, nedat sa vyprovokovat a neskakat do reci, sudca poskytne dostatocny priestor. Treba sa pripravit na to, ze sudcovia sa pytaju naozaj velmi podrobne na manzelsky zivot.
betyna8
18.01.08,12:24
Od podania ziadosti po samotne pojednavanie mojho rozvodu ubehli takmer 4 mesiace.To,ze je to traumatizujuci zazitok mozem potvrdit, aj ked ten nas trval iba15 min. a nastastie prebiehal bez zbytocneho "spovedania".Polahcujucim bol fakt,ze sme boli bezdetni.Drzim palceky.
Beverlygirl
17.02.08,22:19
Ahojte, bohuzial uvazujem o tom istom rozhodnuti. Uz je vlastne rozhodnute. Z mojej strany, vsetko zavisi len od odkomunikovani druhej strane a jej prijati.

Zaujima ma vsak nasledovne:
- ako dlho trva prizvanie k samotnemu sudu od podania ziadosti?
- je nutne mat nejake specialny dovod, alebo je ten dovod cisto na strane podavatela?
- co s hypotekou? vyzera, ze ani jeden z nas ju neutiahne, predpokladam, ze alebo v nej budeme spolu pokracovat, alebo budeme nuteni byt predat.

Nemate niekto skusenosti i s anulaciou cirkevne uzavreteho manzelstva? Co treba kde podat, aky dovod uviest (napriklad manzelove odmietanie deti, ..) a podobne?

Budem povdacna za akekolvek informacie.
hiker
18.02.08,07:20
Ahojte, bohuzial uvazujem o tom istom rozhodnuti. Uz je vlastne rozhodnute. Z mojej strany, vsetko zavisi len od odkomunikovani druhej strane a jej prijati.

Zaujima ma vsak nasledovne:
- ako dlho trva prizvanie k samotnemu sudu od podania ziadosti?
- je nutne mat nejake specialny dovod, alebo je ten dovod cisto na strane podavatela?
- co s hypotekou? vyzera, ze ani jeden z nas ju neutiahne, predpokladam, ze alebo v nej budeme spolu pokracovat, alebo budeme nuteni byt predat.

Nemate niekto skusenosti i s anulaciou cirkevne uzavreteho manzelstva? Co treba kde podat, aky dovod uviest (napriklad manzelove odmietanie deti, ..) a podobne?

Budem povdacna za akekolvek informacie.


Ako dlho to trva... velmi individualne - zalezi od sudu ako aj od samotneho sudcu ako su vytazenie. Po novom vsak u nas rozvadzaju aj do 4 mesiacov od podania navrhu. Ono vzdy tiez dost zalezi aj od samotnych ucastnikov - ci je navrh perfektny (t.j. ci ma vsetky nalezitosti), ci je hned zapalteny sudny poplatok a pod., inak sud musi vyzyvat a o to sa to pretiahne.

Dovody na rozvod - nakolko na rozvod nie je pravny narok, je potrebne osvedcit zakonne podmienky nan.

Zo zakona o rodine:

§ 22
K zrušeniu manželstva rozvodom možno pristúpiť len v odôvodnených prípadoch.

§ 23
(1) Súd môže manželstvo na návrh niektorého z manželov rozviesť, ak sú vzťahy medzi manželmi tak vážne narušené a trvalo rozvrátené, že manželstvo nemôže plniť svoj účel a od manželov nemožno očakávať obnovenie manželského spolužitia.
(2) Súd zisťuje príčiny, ktoré viedli k vážnemu rozvratu vzťahov medzi manželmi, a pri rozhodovaní o rozvode na ne prihliada. Súd pri rozhodovaní o rozvode vždy prihliadne na záujem maloletých detí.
(3) Súd pri posudzovaní miery rozvratu vzťahov medzi manželmi prihliada na porušenie povinností manželov podľa § 18 a 19 (javascript: fZzSRInternal('29995', '3058710', '3058710', '4719212', '4719217', '0')).

Pokial ma sud za to, ze taky rozvrat tu este nie je, moze konanie prerusit a manzelov poslat do poradne.

Majetkove vztahy (a teda aj hypoteka) sa mozu vyporiadavat az po rozvode.
pravnicka
18.02.08,09:50
na konanie o rozvode je prislušný súd v obvode, ktorého mali manželia posledné spoločné býdlisko v SR - ak byva tu aspon jeden z maželov: ak takýto súd nie je, je prislušný súd odporcu. Ak taký súd nie je tak je to všeobecný súd navrhovateľa -
Zákon o rodine - č. 36/2005 upravuje rozvod v § 22 - § 26.
Rozvod sa podáva na súde na podateľni. Treba tu zdôvodniť, prečo sa manželia rozvadzajú. Návrh na rozvod môže podať jeden z manželov. Súd rozvedie manželov, ak sú už vzťahy tak narušené, že rodina už nemôže fungovať.
A poplatky si pozri v zákone o súdnych poplatkoch 71/1992

:):):):):):):):):):)
elli
18.02.08,21:29
na konanie o rozvode je prislušný súd v obvode, ktorého mali manželia posledné spoločné býdlisko v SR - ak byva tu aspon jeden z maželov: ak takýto súd nie je, je prislušný súd odporcu. Ak taký súd nie je tak je to všeobecný súd navrhovateľa -
Zákon o rodine - č. 36/2005 upravuje rozvod v § 22 - § 26.
Rozvod sa podáva na súde na podateľni. Treba tu zdôvodniť, prečo sa manželia rozvadzajú. Návrh na rozvod môže podať jeden z manželov. Súd rozvedie manželov, ak sú už vzťahy tak narušené, že rodina už nemôže fungovať.
A poplatky si pozri v zákone o súdnych poplatkoch 71/1992

:):):):):):):):):):)



Pre upresnenie:
- v podateľni na súde sa nepodáva rozvod, ale žiadosť o rozvod, alebo návrh na rozvod,
- okrem osobného podania v podateľni je možné podať ho aj poštou, odporúčam doporučenou zásielkou, na adresu súdu.
- zdôvodňovať netreba v podateľni :) ale v podaní, teda v žiadosti o rozvod (viď nižšie),
- poplatok za návrh je 2000 Sk. Ak sú na strane navrhovateľa splnené dôvody (materiálna núdza - nezamestnaný bez príjmu a pod.), je možné požiadať o oslobodenie od platenia súdneho poplatku; súčasne so žiadosťou je potrebné preukázať svoje majetkové pomery, ktoré majú tvoju žiadosť o oslobodenie od súd.poplatku preukázať



V návrhu odporúčam
- stručne opísať, kedy a ako manželstvo vzniklo (všetky údaje nájdeš v sobášnom liste)
- kde je o ňom záznam ("zapísané v knihe manželstiev MÚ v BA II roč.2002 str. 25 pod poradovým číslom 4"),
- dokedy fungovalo ako usporiadané, kedy sa to zmenilo - čím a prečo, ako to funguje (či skôr nefunguje) teraz,
- čo ťa vedie k názoru, že manželstvo je nefunkčné,neschopné plniť svoje spoločenské funkcie.

Je vhodné do návrhu napísať, koľko detí sa narodilo v manželstve, a či majú rodičia okrem vyživovacej povinnosti k spoločným deťom aj iné vyživovacie povinnosti.
V návrhu je potrebné navrhnúť aj úpravu práv k maloletým deťom po rozvode, t.j. komu navrhuješ, aby bolo dieťa "zverené" (rečou zákona "komu ho súd má zveriť do osobnej starostlivosti, aby ho zastupoval a spravoval jeho majetok"), ako sa navrhuje určiť výživné na každé z detí, a stretávanie druhého rodiča (teda toho, komu neboli deti "zverené") s deťmi.
Pre určenie výživného je užitočné predložiť potvrdenie o príjme navrhovateľa, potvrdenie odporcu si vyžiada súd priamo od neho alebo od jeho zamestnávateľa.

Prílohami návrhu na rozvod sú doklady - stačí fotokópie:
- sobášny list (NIE potvrdenie o uzavretí sobáša!)
- rodné listy spoločných detí (NIE potvrdenie o narodení!)
- ak má niektorý z rodičov vyživovaciu povinnosť aj k iným než spoločným deťom, doklad o určení a výške tejto vyživovacej povinnosti (rozsudok o určení výživného).
- doklad z mestského/obecného úradu o poslednom spoločnom bydlisku manželov
- doklad o príjme za posledných 12 mesiacov
s tým, že originály týchto listín vezmeš so sebou na prvé pojednávanie, aby sudca mohol overiť ich zhodu s fotokópiou.

Pokiaľ sa chcete rozviesť obaja, vyhlásite to aj pred súdom + zhodnete sa aj na dôvodoch tak, aby nemuseli byť vypočúvaní svedkovia, ktorí budú súdu vysvetľovať, "kde je pravda naozaj" + viete sa dohodnúť na úprave práv k deťom + trafite na chapaveho sudcu a kolizneho opatrovnika, dá zvládnuť aj na prvom pojednávaní.

Aj keď to vyzerá zložito, rozlož si to do krokov a zistíš, že je to úúplne jednoduché. A ak na niečo zabudneš, sudca Ťa vyzve, aby si to doplnil - písomne, a určí Ti na to lehotu. Alebo si to doplní z vašich výpovedí na pojednávaní.

Dôvody postačí formulovať stručne a vecne, celý návrh vrátane záverečného návrhu (viď nižšie) sa dá v pohode vpratať na dve A4-ky, aj s rezervou.

Záverečným návrhom súd žiadaš, ako má rozhodnúť, teda:
"súd manželstvo XY a MY, uzavreté dňa pred MÚ BA II, ktoré je zapísané v knihe manželstiev MÚ v BA II roč.2002 str. 25 pod poradovým číslom 4, rozvádza.
Maloleté dieťa WY, nar. ......, zveruje do osobnej starostlivosti matky, ktorá ho bude zastupovať a spravovať jeho majetok. Otec je povinný prispievať na výživu maloletej mesačne sumou .... Sk vždy do 15 dňa v mesiaci vopred k rukám matky.
Otec je oprávnený stretávať sa s maloletým dieťaťom ...................."

Pod tým nezabudni dopísať miesto a dátum (v BA, 18.2.2008) a podpísať sa.



Chcem sa rozviest s manzelkou.Neviem,ako mam postupovat a aky je za to poplatok.

Obvykle to býva s manželkou - našťastie nie sme v Amerike, kde sa už aj dieťa domáhalo "rozvodu" so svojimi rodičmi, lebo sa chcelo dať adoptovať lepšími :-)
hiker
18.02.08,21:51
Pre upresnenie:
- v podateľni na súde sa nepodáva rozvod, ale žiadosť o rozvod, alebo návrh na rozvod,
- okrem osobného podania v podateľni je možné podať ho aj poštou, odporúčam doporučenou zásielkou, na adresu súdu.
- zdôvodňovať netreba v podateľni :) ale v podaní, teda v žiadosti o rozvod (viď nižšie),
- poplatok za návrh je 2000 Sk. Ak sú na strane navrhovateľa splnené dôvody (materiálna núdza - nezamestnaný bez príjmu a pod.), je možné požiadať o oslobodenie od platenia súdneho poplatku; súčasne so žiadosťou je potrebné preukázať svoje majetkové pomery, ktoré majú tvoju žiadosť o oslobodenie od súd.poplatku preukázať



V návrhu odporúčam
- stručne opísať, kedy a ako manželstvo vzniklo (všetky údaje nájdeš v sobášnom liste)
- kde je o ňom záznam ("zapísané v knihe manželstiev MÚ v BA II roč.2002 str. 25 pod poradovým číslom 4"),
- dokedy fungovalo ako usporiadané, kedy sa to zmenilo - čím a prečo, ako to funguje (či skôr nefunguje) teraz,
- čo ťa vedie k názoru, že manželstvo je nefunkčné,neschopné plniť svoje spoločenské funkcie.

Je vhodné do návrhu napísať, koľko detí sa narodilo v manželstve, a či majú rodičia okrem vyživovacej povinnosti k spoločným deťom aj iné vyživovacie povinnosti.
V návrhu je potrebné navrhnúť aj úpravu práv k maloletým deťom po rozvode, t.j. komu navrhuješ, aby bolo dieťa "zverené" (rečou zákona "komu ho súd má zveriť do osobnej starostlivosti, aby ho zastupoval a spravoval jeho majetok"), ako sa navrhuje určiť výživné na každé z detí, a stretávanie druhého rodiča (teda toho, komu neboli deti "zverené") s deťmi.
Pre určenie výživného je užitočné predložiť potvrdenie o príjme navrhovateľa, potvrdenie odporcu si vyžiada súd priamo od neho alebo od jeho zamestnávateľa.

Prílohami návrhu na rozvod sú doklady - stačí fotokópie:
- sobášny list (NIE potvrdenie o uzavretí sobáša!)
- rodné listy spoločných detí (NIE potvrdenie o narodení!)
- ak má niektorý z rodičov vyživovaciu povinnosť aj k iným než spoločným deťom, doklad o určení a výške tejto vyživovacej povinnosti (rozsudok o určení výživného).
- doklad z mestského/obecného úradu o poslednom spoločnom bydlisku manželov
- doklad o príjme za posledných 12 mesiacov
s tým, že originály týchto listín vezmeš so sebou na prvé pojednávanie, aby sudca mohol overiť ich zhodu s fotokópiou.

Pokiaľ sa chcete rozviesť obaja, vyhlásite to aj pred súdom + zhodnete sa aj na dôvodoch tak, aby nemuseli byť vypočúvaní svedkovia, ktorí budú súdu vysvetľovať, "kde je pravda naozaj" + viete sa dohodnúť na úprave práv k deťom + trafite na chapaveho sudcu a kolizneho opatrovnika, dá zvládnuť aj na prvom pojednávaní.

Aj keď to vyzerá zložito, rozlož si to do krokov a zistíš, že je to úúplne jednoduché. A ak na niečo zabudneš, sudca Ťa vyzve, aby si to doplnil - písomne, a určí Ti na to lehotu. Alebo si to doplní z vašich výpovedí na pojednávaní.

Dôvody postačí formulovať stručne a vecne, celý návrh vrátane záverečného návrhu (viď nižšie) sa dá v pohode vpratať na dve A4-ky, aj s rezervou.

Záverečným návrhom súd žiadaš, ako má rozhodnúť, teda:
"súd manželstvo XY a MY, uzavreté dňa pred MÚ BA II, ktoré je zapísané v knihe manželstiev MÚ v BA II roč.2002 str. 25 pod poradovým číslom 4, rozvádza.
Maloleté dieťa WY, nar. ......, zveruje do osobnej starostlivosti matky, ktorá ho bude zastupovať a spravovať jeho majetok. Otec je povinný prispievať na výživu maloletej mesačne sumou .... Sk vždy do 15 dňa v mesiaci vopred k rukám matky.
Otec je oprávnený stretávať sa s maloletým dieťaťom ...................."

Pod tým nezabudni dopísať miesto a dátum (v BA, 18.2.2008) a podpísať sa.




Obvykle to býva s manželkou - našťastie nie sme v Amerike, kde sa už aj dieťa domáhalo "rozvodu" so svojimi rodičmi, lebo sa chcelo dať adoptovať lepšími :-)

Velmi pekne spracovane. Ja mam k tomu nejake otazky:

- naozaj nepostaci potvrdenie o narodeni/sobasi (neviem, doteraz som to nemusel riesit, ale myslel som, ze by to mohlo mat rovnaku relevanciu)?

- to potvrdenie o poslednom spolocnom bydlisku manzelov sa naozaj vyzaduje? Pravdupovediac s tym sa stretavam prvykrat, co som mal zatial rozvodove pojednavania, tak to nikdy nebolo vyzadovane a to ani sudcom ani este vyzvou po podani navrhu. Myslel som, ze postaci, ked to navrhovatel tvrdi a odporca nevyvracia a tym je zalozena miestna prislusnost sudu.
Na zaklade coho sa vlastne take potvrdenie vyda - napr. v anonymnom velkomeste?

Este by som na podporu tvrdeni o vyzivnom rozpisal v navrhu ake su mesacne vydavky na to-ktore dieta, kedze sud vychadza nielen z prijmovych a majetkovych pomerov rodica, ale aj potrieb dietata.

Oslobodenie od SUP - ono netreba dokladovat prijem uz s podanim ziadosti o oslobodenie, sud vzdy zasle svoje tlacivo, ktore je potrebne vyplnit a az na zaklade neho rozhodne.

A taktiez uz do navrhu nezaskodi napisat kedy sa skoncil manzelsky intimny zivot, navyse sudca sa na to bude pytat na pojednavani.

Pokial sa navrh podava osobne v podatelni, tak si ho pripravit 4x - jeden do spisu, druhy bude sud posielat manzelovi, treti koliznemu opatrovnikovi (uradu prace ktory za kolizneho opatrovnika bude v tomto konani detom ustanoveny) a stvrty ostane navrhovatelke a na nom jej sud potvrdi prijatie navrhu. Prilohy staci raz.
elli
18.02.08,22:02
[quote=hiker;649773]Velmi pekne spracovane. Ja mam k tomu nejake otazky:

- naozaj nepostaci potvrdenie o narodeni/sobasi (neviem, doteraz som to nemusel riesit, ale myslel som, ze by to mohlo mat rovnaku relevanciu)?
Nebyvaju tam obvykle este vsetky udaje (zapisane v knihe manzelstiev...) a nie je relevantnym dokladom, tym je len sobasny list.

- to potvrdenie o poslednom spolocnom bydlisku manzelov sa naozaj vyzaduje? Pravdupovediac s tym sa stretavam prvykrat, co som mal zatial rozvodove pojednavania, tak to nikdy nebolo vyzadovane a to ani sudcom ani este vyzvou po podani navrhu. Myslel som, ze postaci, ked to navrhovatel tvrdi a odporca nevyvracia a tym je zalozena miestna prislusnost sudu.
Na zaklade coho sa vlastne take potvrdenie vyda - napr. v anonymnom velkomeste?
Ohlasovna trvaleho pobytu na zaklade hlaseneho trvaleho pobytu.

Este by som na podporu tvrdeni o vyzivnom rozpisal v navrhu ake su mesacne vydavky na to-ktore dieta, kedze sud vychadza nielen z prijmovych a majetkovych pomerov rodica, ale aj potrieb dietata.
Uver, ze sudcovia (zvlast sudkyne) z C-ckovych veci maju kompletny prehlad, a pokial sa CHCU o vyzivnom dohodnut, nie je to dobre rozpitvavat do podrobnosti.

Oslobodenie od SUP - ono netreba dokladovat prijem uz s podanim ziadosti o oslobodenie, sud vzdy zasle svoje tlacivo, ktore je potrebne vyplnit a az na zaklade neho rozhodne.
..a natrafis na sudcu, ktory vyda rozhodnutie, ze nepriznava, lebo si nepreukazal - bez poslania tlaciva a mas starost s odvolanim. Tlacivo sa da vypytat v podatelni na sude.

A taktiez uz do navrhu nezaskodi napisat kedy sa skoncil manzelsky intimny zivot, navyse sudca sa na to bude pytat na pojednavani.To bolo zahrnute v tom "dokedy fungovalo a kedy prestalo" :-)
hiker
18.02.08,22:10
Na zaklade coho sa vlastne take potvrdenie vyda - napr. v anonymnom velkomeste?
Ohlasovna trvaleho pobytu na zaklade hlaseneho trvaleho pobytu.
A co pokial ma trvaly pobyt v domacnosti len manzel a manzelka napr. nie? Ale aj tak som sa s tym este nestretol :).


Este by som na podporu tvrdeni o vyzivnom rozpisal v navrhu ake su mesacne vydavky na to-ktore dieta, kedze sud vychadza nielen z prijmovych a majetkovych pomerov rodica, ale aj potrieb dietata.
Uver, ze sudcovia (zvlast sudkyne) z C-ckovych veci maju kompletny prehlad, a pokial sa CHCU o vyzivnom dohodnut, nie je to dobre rozpitvavat do podrobnosti.
Ano, pokial sa chcu dohodnut. Ja som vsak myslel pripad, ked sa dohodnut nechcu, tak radsej rozpisem aj tie naklady, aby neboli pochybnosti. Sudcovia to zvyknu vyzadovat dost presne a stalo sa mi aj, ze hoci som to dal do navrhu, tak sudkyna to potrebovala pocut este raz a priamo od ucastnicky.

Oslobodenie od SUP - ono netreba dokladovat prijem uz s podanim ziadosti o oslobodenie, sud vzdy zasle svoje tlacivo, ktore je potrebne vyplnit a az na zaklade neho rozhodne.
..a natrafis na sudcu, ktory vyda rozhodnutie, ze nepriznava, lebo si nepreukazal - bez poslania tlaciva a mas starost s odvolanim. Tlacivo sa da vypytat v podatelni na sude.
S tym som sa este nestretol, ale dik za upozornenie :). O tom, ze tlacivo je v podatelni, som nevedel. Pojdem tam zobrat za kilo, usetrim tym dost casu, ked to podam vyplnene uz s navrhom :).
elli
18.02.08,22:25
[quote=hiker;649783]Na zaklade coho sa vlastne take potvrdenie vyda - napr. v anonymnom velkomeste?
Ohlasovna trvaleho pobytu na zaklade hlaseneho trvaleho pobytu
A co pokial ma trvaly pobyt v domacnosti len manzel a manzelka napr. nie? Ale aj tak som sa s tym este nestretol :).
Tak sa urcuje miestna prislusnost podla trvaleho bydliska odporkyne. Kazdy ma nejake trvale bydlisko, je zalozene na prihlasovacom, nie odhlasovacom principe.


Este by som na podporu tvrdeni o vyzivnom rozpisal v navrhu ake su mesacne vydavky na to-ktore dieta, kedze sud vychadza nielen z prijmovych a majetkovych pomerov rodica, ale aj potrieb dietata.
Uver, ze sudcovia (zvlast sudkyne) z C-ckovych veci maju kompletny prehlad, a pokial sa CHCU o vyzivnom dohodnut, nie je to dobre rozpitvavat do podrobnosti.
Ano, pokial sa chcu dohodnut. Ja som vsak myslel pripad, ked sa dohodnut nechcu, tak radsej rozpisem aj tie naklady, aby neboli pochybnosti. Sudcovia to zvyknu vyzadovat dost presne a stalo sa mi aj, ze hoci som to dal do navrhu, tak sudkyna to potrebovala pocut este raz a priamo od ucastnicky.
S tym som sa zasa v rozvodovom nestretla ja. Iba pri zvysovackach. Ale zasa je pravda, ze do svojich klientov (bez ohladu na pohlavie) vytrvale hucim, ze sa rozvadzaju iba s manzelkou/manzelom, a deti budu ich spolocne "nafurt", tak nech sa tak aj spravaju

Oslobodenie od SUP - ono netreba dokladovat prijem uz s podanim ziadosti o oslobodenie, sud vzdy zasle svoje tlacivo, ktore je potrebne vyplnit a az na zaklade neho rozhodne.
..a natrafis na sudcu, ktory vyda rozhodnutie, ze nepriznava, lebo si nepreukazal - bez poslania tlaciva a mas starost s odvolanim. Tlacivo sa da vypytat v podatelni na sude.
S tym som sa este nestretol, ale dik za upozornenie :). O tom, ze tlacivo je v podatelni, som nevedel. Pojdem tam zobrat za kilo, usetrim tym dost casu, ked to podam vyplnene uz s navrhom :).
Dobre ze hovoris, uz ich mam len zo 5 dekov :):)
/quote]