Bambi23
23.01.08,11:46
Ahojte,
na konci roka sme si dopocitali rozdiel v DPH na zaklade uplatnovaneho koeficientu.

Do ktoreho riadku dam sumu rozdielu - plusovy, ktory musime doplatit Danovemu uradu? ... priamo v novom tlacive takyto riadok nevidim a neviem kde spravne mam tuto sumu dopocitat ....

Treba to nejko aj hlasit na Danovy urad, ze nam vznikla povinnost odviezd rozdiel v DPH a kolko, alebo uz len dalsi rok budeme pouzivat novy koeficient a nikam sa to nehlasi?

Dakujem
HankaS
23.01.08,11:13
Dáva sa do riadku 19 buď s plusom alebo mínusom, podľa toho čo ti výjde.Koeficient nový by sa nemal už nikde hlásiť ak si už v minulosti neaký používala.
Iwett
23.01.08,11:55
Dobrý deň, chela by som sa spýtať, či postupujem správne. Čítala som tu v príspevkoch, že koeficient sa počíta ročný a celý nasledujúci rok sa používa ten istý. Ja postupujem podľa nejakej literatúry tak, že vypočítam každý štvrťrok štvrťročný koeficient a každý štvrťrok prepočítavam štvrťročným daň u vstupov, ktoré súvisia s oslobodeným plnením.
Môže byť aj takýto postup, alebo to bola stará literatúra???? :confused:Musí sa robiť aj ročný? Alebo ak to robím nesprávne ako to môžem opraviť??? Ďakujem vopred za odpovede.:rolleyes:
Benko
23.01.08,11:58
Iwett, prečítaj si §50 zák 222 o DPH.
Johanka
23.01.08,11:59
Nauč sa pracovať zo zákonmi , sleduj novely ... bez toho to naozaj nejde - teda ak chceš robiť kvalitne ;).
Zákon o DPH § 50
(3) V jednotlivých zdaňovacích obdobiach v priebehu kalendárneho roka platiteľ použije koeficient z predchádzajúceho kalendárneho roka. Ak nemožno použiť koeficient z predchádzajúceho kalendárneho roka, určí platiteľ koeficient na príslušný kalendárny rok odhadom podľa charakteru svojej činnosti so súhlasom správcu dane.
....
vikinka
23.01.08,12:01
V § 50 zák.o DPH ods.2 máš určené ako sa vypočíta Q,počíta sa za kalendárny rok,v jednotl.zdaň.obdoviach používaš Q z predchádz.kal.roku.Opravíš to na konci roku,vyporiadaš v posled.zdaň.období teda za IV.Q.
Johanka
23.01.08,12:09
V § 50 zák.o DPH ods.2 máš určené ako sa vypočíta Q,počíta sa za kalendárny rok,v jednotl.zdaň.obdoviach používaš Q z predchádz.kal.roku.Opravíš to na konci roku,vyporiadaš v posled.zdaň.období teda za IV.Q.
Chceš opravovať chyby , ktoré vznikli používaním nesprávneho koeficientu počas roka v rámci IV.Q ? To nie je správne, treba opraviť jednotlivé Q-ne DPH ...
Iwett
23.01.08,12:17
mimotemy ďakujem, aj sa snažím, a hrabem v zákonoch, ale je toho veľmi veľa... ja som len taký začiatočníček vo veľa veciach a neviem kde mám čo hľadať, napr.taký koeficient keď som hľadala, tak som nevedela že je to pomerné odpočítanie dane .... a to kým som nepoznala poradu, myslela som si aká som múdra:D:D....teraz mám skôr opačný pocit.:mee:
Iwett
23.01.08,12:21
Ináč, ešte ten koeficient som si na začiatku bola odsúhlasiť na dú....a povedali že to je v poriadku, že sa môže rátať aj takým spôsobom, tak som bola kľudná....bolo to na začiatku r. 2006...Podľa Vášho názoru musím prepočítať a opraviť každý štvrťrok????
vikinka
23.01.08,12:26
Chceš opravovať chyby , ktoré vznikli používaním nesprávneho koeficientu počas roka v rámci IV.Q ? To nie je správne, treba opraviť jednotlivé Q-ne DPH ...
Nie,súhlasím,opraviť Q-né DPH,ale už mám aj ja guláš a hlavne plné zuby DPH-čky.
KEJKA
23.01.08,13:18
ak si prišla na chybu až teraz, pozri sa hlavne, či ti správny koef.zvýši DPH povinnosť v jednotlivych štvrťrokoch.
ak áno, radšej daj dodatočné. Ak nie, vyrovnaj to v rámci IV.Q.
AltaKE
23.01.08,13:32
Ak vykonávam prepravu osôb SR-Ukrajina-SR, do výpočtu ročného koeficientu DPH mi vstupuje časť výnosov, ktoré sa týkajú prepravy na území SR?? :cool:(V samotnej fakturácii to rozdeľujem na územie SR a územie Ukrajiny).
Iwett
23.01.08,17:54
ak si prišla na chybu až teraz, pozri sa hlavne, či ti správny koef.zvýši DPH povinnosť v jednotlivych štvrťrokoch.
ak áno, radšej daj dodatočné. Ak nie, vyrovnaj to v rámci IV.Q.
ďakujem, za rady,už som sa pozrela a daň treba doplatiť...:mee:
M3G
23.01.08,19:06
Ak vykonávam prepravu osôb SR-Ukrajina-SR, do výpočtu ročného koeficientu DPH mi vstupuje časť výnosov, ktoré sa týkajú prepravy na území SR?? :cool:(V samotnej fakturácii to rozdeľujem na územie SR a územie Ukrajiny).

Celkom nechápem o čo ti ide, ale pokúsim sa:
- pri oslobodenej preprave na území ukrajiny nepočítaš koeficient(teda, ak máš iba takéto oslobodené plnenia), t.j. máš nárok na odpočet vstupe v plnej výške.

- ak koeficient počítaš z iného dôvodu(t.j. máš oslobodené plnenia podľa §27-42), tak celkové výnosy v menovateli(aj v čitateli) obsahujú aj výnosy z prepravy v SR, prípadne aj výnosy z oslobodenej prepravy
AltaKE
24.01.08,07:40
Celkom nechápem o čo ti ide, ale pokúsim sa:
- pri oslobodenej preprave na území ukrajiny nepočítaš koeficient(teda, ak máš iba takéto oslobodené plnenia), t.j. máš nárok na odpočet vstupe v plnej výške.

- ak koeficient počítaš z iného dôvodu(t.j. máš oslobodené plnenia podľa §27-42), tak celkové výnosy v menovateli(aj v čitateli) obsahujú aj výnosy z prepravy v SR, prípadne aj výnosy z oslobodenej prepravy

Koeficiet počítam kvôli nájmom. Ja by som do výpočtu koeficientu zahrnula časť výnosov, ktoré plynú z prepravy na území SR (podľa §46 je doprava osôb na území tuzemska oslobodená) a výnosy z prepravy v tretích krajinách by som tam nezahrnula. Ale nie som si tým istá.
KEJKA
24.01.08,07:42
musíš zahrnúť aj výnosy z 3.krajín
AltaKE
24.01.08,07:55
všetky výnosy z tretích krajín??
Mám aj také prípady, keď sa na území tretích krajín poskytujú služby, alebo sa tam nakupujú nejaké tovary a predávajú (bez prekročenia hraníc). Zahrnú sa do koeficientu aj tieto výnosy? (idú aj do čitateľa aj menovateľa?)
Anairda
24.01.08,09:42
V novom tlačive r.19 neslúži na tento rozdiel, v Alfe automaticky dopočíta a zohľadní ročný koeficient a výsledná suma je už po tomto vyrovnaní. ( Tiež som si to všimla len teraz)
Iwett
24.01.08,10:40
Dobrý deň chcem sa spýtať ešte ohľadom toho koeficientu:
Každý štvrťrok sa ráta koeficientom z m.r. Preráta sa tým koeficientom aj 4. štvrťrok a potvom navyše celoročným novým celý rok? alebo sa vyráta nový za rok 2007 a vysporiada sa za 4 štvrťtok daň za celý rok ??? Ďakujem
AltaKE
24.01.08,11:56
Dobrý deň chcem sa spýtať ešte ohľadom toho koeficientu:
Každý štvrťrok sa ráta koeficientom z m.r. Preráta sa tým koeficientom aj 4. štvrťrok a potvom navyše celoročným novým celý rok? alebo sa vyráta nový za rok 2007 a vysporiada sa za 4 štvrťtok daň za celý rok ??? Ďakujem

čo som v príkladoch videla, tak za 4.Q. sa prerátavalo koeficientom z roku 2006 a potom sa celý rok upravil podľa koeficientu z roku 2007.
Ale v podstate keď sa aj 4.Q bude prenásobovať už koeficientom z roku 2007, tak ten konečný výsledok na riadku 19 bude rovnaký.
Iwett
24.01.08,13:03
čo som v príkladoch videla, tak za 4.Q. sa prerátavalo koeficientom z roku 2006 a potom sa celý rok upravil podľa koeficientu z roku 2007.
Ale v podstate keď sa aj 4.Q bude prenásobovať už koeficientom z roku 2007, tak ten konečný výsledok na riadku 19 bude rovnaký.
Ďakujem za odpoveď.... pozerám, že riadok 19 je súhrnný, nieje už v novom tlačive rozdiel medzi odpočítanou daňou a daňou vypočítanou za kalendárny rok, takže suma z ročného prepočtu sa zapíše do r.19 a aj 21???:rolleyes:
Anja111
24.01.08,13:13
Ďakujem za odpoveď.... pozerám, že riadok 19 je súhrnný, nieje už v novom tlačive rozdiel medzi odpočítanou daňou a daňou vypočítanou za kalendárny rok, takže suma z ročného prepočtu sa zapíše do r.19 a aj 21???:rolleyes:
Áno.
AltaKE
24.01.08,13:20
Ďakujem za odpoveď.... pozerám, že riadok 19 je súhrnný, nieje už v novom tlačive rozdiel medzi odpočítanou daňou a daňou vypočítanou za kalendárny rok, takže suma z ročného prepočtu sa zapíše do r.19 a aj 21???:rolleyes:

to ročné zúčtovanie odpočítanej dane sa zohľadní len v r. 19.
Inak ten 4.Q. treba prepočítať ešte koeficientom z roku 2006, pretože do r. 21 pôjde len daň z tuzemských dodaní +daň prepočítaná koeficientom z r. 2006.
Iwett
24.01.08,20:29
ďakujem...:)a predsa ešte jedna otázka:
daň z nadobudnudnutých tovarov z iného členského štátu sa zapíše iba do 19???a r. 19 nieje súčtom 20-23.A takisto oslobodené dodanie služby v tuzemsku sa uvádza len na r.13,?? a nie aj v 14 a 15???
AltaKE
25.01.08,07:25
ďakujem...:)a predsa ešte jedna otázka:
daň z nadobudnudnutých tovarov z iného členského štátu sa zapíše iba do 19???a r. 19 nieje súčtom 20-23.A takisto oslobodené dodanie služby v tuzemsku sa uvádza len na r.13,?? a nie aj v 14 a 15???

Čiastočne si si odpovedala aj sama. Pri nadobudnutí tovaru z iného členského štátu je povinnosť samozdanenia a samotné odpočítanie DPH je súčasťou riadku 19 - ten nie je súčtový.
Riadok 13 obsahuje úplne všetky oslobodené plnenia bez ohľadu na nárok odpočítania dane. Do riadkov 14 a 15 sa uvedú len plnenia podľa príslušných paragrafov. Pozri aj na http://www.porada.sk/t63477-p3-vypananie-noveho-danoveho-priznania-k-dph.html - tu je o tom popísané až-až. :)
Iwett
25.01.08,08:03
Čiastočne si si odpovedala aj sama. Pri nadobudnutí tovaru z iného členského štátu je povinnosť samozdanenia a samotné odpočítanie DPH je súčasťou riadku 19 - ten nie je súčtový.
Riadok 13 obsahuje úplne všetky oslobodené plnenia bez ohľadu na nárok odpočítania dane. Do riadkov 14 a 15 sa uvedú len plnenia podľa príslušných paragrafov. Pozri aj na http://www.porada.sk/t63477-p3-vypananie-noveho-danoveho-priznania-k-dph.html - tu je o tom popísané až-až. :)
ďakujem za odpoveď, presne toto som potrebovala, lebo na du mi to nedali, asi som si mala pýtať......srdečne ďakujem, prajem príjemný deň:)
michelle84
07.02.08,12:53
Viete mi prosím poradiť ohľadom koeficientu? Alebo aj pridať link, kde sa o tom píše. Celý rok sa uplatňuje koeficient z minulého roku. A ten ročný si viem tiež vypočítať. Potom treba porovnať jednotlivé mesačné odpočty s prepočítaným koeficientom alebo akým spôsobom? A ten rozdiel potom zaúčtovať do nákladov alebo výnosov.