ssandra-123
23.01.08,12:55
caute poradaci, mame moznost kupit hrubu stavbu mezonetoveho bytu,
teraz si robime predbeznu kalkulaciu, kolko by nas vyslo dokoncenie, a zvazujeme, co je lepsie urobit kurenie aj ohrev vody na plyn, alebo elektrina, vie mi niekto poradit co je lacnejsie aj vratane vstupnych nakladov(kotol, vyhrievacie teleso atd) aj vratane mesacnych nakladov.Dakujem
jojkoz
23.01.08,12:31
Podla tepelnych strat.

Ak su male je lepsia elektrika.
Ak su velke tak plyn.
ssandra-123
23.01.08,13:08
podla coho sa mam orientovat, ake su tepelne straty.Je to byt na 3.poschodi a vlastne ho budeme zateplovat, na streche.Z vonku je stavba zateplena, myslim, ze mury z vnutra nie je potrebne zateplovat, len strechu a samozrejme podlahu na poschodi planujeme tiez odizolovat nobasilom(kvoli odhlucneniu), co nam vlastne zaizoluje poschodie aj tepelne.
alabut
24.01.08,05:02
EL. energia je jednoduchsia, avsak je nutne zistit u dodavatela el. energie, ci ma k dispozicii dostatocny vykon v danom mieste a umiestnenie merania el. energie. Dalej je potrebne preverit u prevadzkovatela domu, ci stavajuce el. vedenie tento vykon prenesie do bytu.
legolas
24.01.08,09:47
Môj názor: jednoznačne plyn. Ak si porovnáš náklady na el. kotol s plyn. kotlom sú na jednakej úrovní , aj u jedného a druhého musíš mať obehové čerpadlo, a pritom pri el. vykurovaní si napojený na takzvané HDO (hromadné diaľkové ovládanie) kde Ťa vypnú práve vtedy keď to najviac potrebuješ. Potom ešte platíš stály plat za istič, elektrárne Ti ho namontujú na základe výkonu Tvojho kotla. Odpovedám tak preto, lebo už som takéto vykurovanie mal a prešiel som na plyn. Pri pozeraní na elektromer myslíš, že Ti odletí tak sa krúti. Plynové kotle sú veľmi praktické, môžeš si ho napoiť priamo v kuchyni, alebo v kúpľke, majú zabudovaný trojcestný ventíl pre prednostný ohrev teplej úžitkovej vody. Je to veľmi praktické.
jojkoz
24.01.08,11:48
Elekticky nemusi byt len ustredne kurenie a kotol ako plyn.
Taktiez netreba KOMIN - ked nie vobec mat a stavat tak vyvlozkovat.
Elektricky sa da aj priamo ohrievat miestnost - alebo este lepsie - podlahovo - a ked sa to dobre spravi ma to akumulacnu schopnost a nevadi ked to aj na chvilu vypnu.

Co sa tyka platenia za istis - za plyn NEPLATIS PAUSAL ? ;)
A to zapojeni plyn. kotla hocikde tiez nieje az take jednoduche.
Pokial ide o atmosfericky kotol tak musi byt miestnost dost velka alebo mat zabezpecene dostatocne privod vzduchu.
Ak ide o TURBO si zase limitovany vyskou komina .... .....
legolas
25.01.08,07:03
Elekticky nemusi byt len ustredne kurenie a kotol ako plyn.
Taktiez netreba KOMIN - ked nie vobec mat a stavat tak vyvlozkovat.
Elektricky sa da aj priamo ohrievat miestnost - alebo este lepsie - podlahovo - a ked sa to dobre spravi ma to akumulacnu schopnost a nevadi ked to aj na chvilu vypnu.

Co sa tyka platenia za istis - za plyn NEPLATIS PAUSAL ? ;)
A to zapojeni plyn. kotla hocikde tiez nieje az take jednoduche.
Pokial ide o atmosfericky kotol tak musi byt miestnost dost velka alebo mat zabezpecene dostatocne privod vzduchu.
Ak ide o TURBO si zase limitovany vyskou komina .... .....

Predpokladám, že má v novostavbe komín , vyvložkovanie nestojí veľa a na TURBO stačí vývod cez stenu a vonkajšia ochrana cca 30-40 cm. Tie el kotle majú vmontované zásobníky vody na 10 l a to vypnutie nie je na chvíľu to Ti môžem potvrdiť. To už nie je tak ako predtým že si mal nastavenie v el. hodine, teraz ťa vypnú centrálne.Ak by to bolo dobré tak by som to nechal aj ja . A ešte jedna pripomienka: náklady boli hodne vysoké, el. kotol musí mať samostatné pripojenie 380 V aj s patričným ističom podľa výkonu kotla. Nakoniec som kotol s ťažkosťami predal za 5000.- Sk, bolo to pred 8 rokmi.
jojkoz
25.01.08,08:50
Predpokladám, že má v novostavbe komín , vyvložkovanie nestojí veľa a na TURBO stačí vývod cez stenu a vonkajšia ochrana cca 30-40 cm. Tie el kotle majú vmontované zásobníky vody na 10 l a to vypnutie nie je na chvíľu to Ti môžem potvrdiť. To už nie je tak ako predtým že si mal nastavenie v el. hodine, teraz ťa vypnú centrálne.Ak by to bolo dobré tak by som to nechal aj ja . A ešte jedna pripomienka: náklady boli hodne vysoké, el. kotol musí mať samostatné pripojenie 380 V aj s patričným ističom podľa výkonu kotla. Nakoniec som kotol s ťažkosťami predal za 5000.- Sk, bolo to pred 8 rokmi.

Vyvod spalin cez stenu UZ nieje dovoleny - pre koltle !
(iba pre malovykonove priamotopy - napr. GAMAT)

Kazdopadne keby som siel do elektoriky tak ja isto davam podlahovku (asi nevies co je to akumulacia tepla - a hlavne v betone) a elektricky boiler - isto nie 10 l ;)

Kazdopadne nevravim ze elektrina je to najlepsie - sam mam vykurovanie na plyn. Zalezi to na viacerych faktoroch - a hlavne na tom co som pisal hore.
legolas
25.01.08,14:20
Vyvod spalin cez stenu UZ nieje dovoleny - pre koltle !
(iba pre malovykonove priamotopy - napr. GAMAT)

Kazdopadne keby som siel do elektoriky tak ja isto davam podlahovku (asi nevies co je to akumulacia tepla - a hlavne v betone) a elektricky boiler - isto nie 10 l ;)

Kazdopadne nevravim ze elektrina je to najlepsie - sam mam vykurovanie na plyn. Zalezi to na viacerych faktoroch - a hlavne na tom co som pisal hore.

O tom zásobníku si to zle pochopil, aj plynové, elektrické a kotle na tuhé palivo predsa majú v plášti určité množstvo vody, ktorá sa ohrieva a tak odchádza do radiátorov, a TURBO je nielen do komína, ale aj cez stenu !!!!:D
jojkoz
25.01.08,14:51
O tom zásobníku si to zle pochopil, aj plynové, elektrické a kotle na tuhé palivo predsa majú v plášti určité množstvo vody, ktorá sa ohrieva a tak odchádza do radiátorov, a TURBO je nielen do komína, ale aj cez stenu !!!!:D

Jj myslel som ide o zasobnik na TUV.

Ale co sa tyka druhej veci tak ti zopakujem ze VYVOD SPALIN CEZ STENU (ci uz ide o turbo) UZ NIEJE NORMOU DOVOLENE ! - (je to dovolene len do urcitej hranice vyhrevnosti 5 alebo 10 KW (pre gamaty.. ) - ale kotle na TUV sa tam uz nezmestia)
Zoltán Kovács
25.01.08,15:46
Jj myslel som ide o zasobnik na TUV.

Ale co sa tyka druhej veci tak ti zopakujem ze VYVOD SPALIN CEZ STENU (ci uz ide o turbo) UZ NIEJE NORMOU DOVOLENE ! - (je to dovolene len do urcitej hranice vyhrevnosti 5 alebo 10 KW (pre gamaty.. ) - ale kotle na TUV sa tam uz nezmestia)

Môžem len potvrdiť. Vývod z kotla jedine cez strechu. V novembri nám montovali kotol, a revízny technik to potvrdil. Totiž jednoduchšie by bolo urobiť vývod cez stenu ako cez strechu, ale nie je to dovolené.
legolas
25.01.08,16:37
Jj myslel som ide o zasobnik na TUV.

Ale co sa tyka druhej veci tak ti zopakujem ze VYVOD SPALIN CEZ STENU (ci uz ide o turbo) UZ NIEJE NORMOU DOVOLENE ! - (je to dovolene len do urcitej hranice vyhrevnosti 5 alebo 10 KW (pre gamaty.. ) - ale kotle na TUV sa tam uz nezmestia)


Nie žeby som nechcel ustúpiť, ale normy platia pre celu republiku a znova Ti hovorím , že TURBO kotle sú nielen do komína, ale aj priamo cez stenu. Dôkaz: moja dcéra sa teraz budovala a má TURBO kotol cez stenu namontovaný priamo v kuchynskej linke!!!!:D
badoga
27.01.08,16:38
podla coho sa mam orientovat, ake su tepelne straty.Je to byt na 3.poschodi a vlastne ho budeme zateplovat, na streche.Z vonku je stavba zateplena, myslim, ze mury z vnutra nie je potrebne zateplovat, len strechu a samozrejme podlahu na poschodi planujeme tiez odizolovat nobasilom(kvoli odhlucneniu), co nam vlastne zaizoluje poschodie aj tepelne.
Tepelné straty vypočíta tepelný technik, väčšinou sú to ľudia čo projektujú kúrenie. Tí vedia aj poradiť, aké hrúbky tepelnej izolácie treba pri zatepľovaní použiť.
Pri malých tepelných stratách by som ti odporučila (pokiaľ je v bytovke na to kapacita) použiť elektrické kúrenie akumulačné alebo priamovýhrevné. Priamovýhrevné má nižšie vstupné náklady. Keď kúriš elektrikou, máš nižšiu sadzbu... a aj svietiš lacnejšie.
Ak sú straty vysoké, lepšie sa oplatí plyn.
ssandra-123
28.01.08,06:30
Ja som zatial rozhodnuta pre elektrinu, kedze tam nie je komin,
zda sa mi to momentalne jednoduchsie, urcite podlahove kurenie,
urcite na spodnom podlazi.Neviem, ci to bude mozne aj hore, lebo musime
urobit podlazie(mezonet), ktore nebude mat betonovy spodok, je tam uz urobena nosna konstrukcia na podlazie, polozi sa na nu drevo zo spodu aj
z vrchu, vypln nobasil, kvoli izolacii, potom na to pojde podlaha- laminat,
takze v tomto pripade tam nemame ako dat podlahove kurenie, kedze na podlazi nie je betonovy spodok, asi budeme musiet hore dat konvektory alebo ma niekto lepsi napad?
vladdrakul
03.02.08,12:27
Stredoslovenská energetika má v ponuke akumulačné pece s 30% zľavou. Tiež sa rozhodujem či si dať plynovú prípojku a kúriť plynom alebo len elektrinu. Nič ste o tom nepočuli? Poraďte ak máte dáku informáciu resp. radu.
AndrejG
03.02.08,14:25
Môj názor: jednoznačne plyn. Ak si porovnáš náklady na el. kotol s plyn. kotlom sú na jednakej úrovní , aj u jedného a druhého musíš mať obehové čerpadlo, a pritom pri el. vykurovaní si napojený na takzvané HDO (hromadné diaľkové ovládanie) kde Ťa vypnú práve vtedy keď to najviac potrebuješ. Potom ešte platíš stály plat za istič, elektrárne Ti ho namontujú na základe výkonu Tvojho kotla. Odpovedám tak preto, lebo už som takéto vykurovanie mal a prešiel som na plyn. Pri pozeraní na elektromer myslíš, že Ti odletí tak sa krúti. Plynové kotle sú veľmi praktické, môžeš si ho napoiť priamo v kuchyni, alebo v kúpľke, majú zabudovaný trojcestný ventíl pre prednostný ohrev teplej úžitkovej vody. Je to veľmi praktické.

Kvalitny el. kotol stoji 15tis., kvalitny kondenzacny 60-80tis., navyse potrebujes odvod spalin. Mne to nepride ako rovnake naklady. Do bytu jednoznacne elektriku, zateplene byty, novostavby, maju velmi male tepelne straty, tam sa investicia do plynu nezaplati. Navyse nechcel by som mat v obytnej casti non-stop horiaci plynovy kotol.
AndrejG
03.02.08,14:27
kedze na podlazi nie je betonovy spodok, asi budeme musiet hore dat konvektory alebo ma niekto lepsi napad?

Ako sme sa uz bavili, "sucha" podlahovka, ale tomu neveris? :)
AndrejG
03.02.08,14:34
ssandra-123: Tu to mas, od firmy REVEL napr.

http://img88.imageshack.us/img88/96/image1lf8.jpg

pozri katalog zo stranky podlahovekurenie.sk
PeterDr
04.02.08,07:31
Možno by nebolo od veci vedieť, aká je perspektýva cien plynu a el.energie do budúcna.
PeterDr
04.02.08,07:33
Pardón preklep. Chcel som povedať: Perspektíva...
borbi
04.02.08,14:56
ak ti možem poradiť ja sa touto otazkou zaoberam uz dost dlho a mozem ti povedat len tolko ze napr.kolega postavil dom(zhruba 120m2) a ma vnom el kurenie.je kompletne cely napojeny na el.za co elektrarne uctuju najnizsiu tarifu D7(nesmies vsak prekrocit 35000 KW za rok inac mas za hod najvys tarifu co je ale podla mna nedeosiahnutelna spotrba zvlast v byte).mesacnu zalohu ma 3800 pricom preplatok za minuly rok mal nieco vyse 20000.kuril sice aj drevom(kozub)ale ked to porovnas(priblizne 2000,- mes za el.a mas vsetko a 1500,-az2000,- mes za plyn"stryko plati za 70m2" + elektr. min.1000,-)tak je to vyhodnejsie ako plyn.a to nehovorim o vstupnych nakladoch(cena kotla ,rozvody atd) a o stratach pri kureni.v tom dome ma na prízemi podlahove na poschodi konvektory.co sa tyka elektriny mas po zapnuti okamzite teplo pri minimalnych stratach oproti plynu ktory musi nahriat prv vodu na priblizne 60 - 70 stup.pri el podlahovke je to asi iba 32 stup celz.kedze salave teplo stupa rovnomerne rovnomerne vyhreje aj podkrovie tam uz drobnu pracu doťukaju konvektory.poznam viac ludi s tymto systemom a pochvaluju si.najlepsie vsak bude ak zajdes do elektrarni alebo myslim ze wustenrot ponuka energ. poradenstvo.vypocitavaju to myslim na zaklade kubikov.a este tak na okraj ,plyn je palivo fosilne co pri obmedzenom mnozstve fosilnych paliv na nasej planete znamena jednoznacne rast ceny.ale urcite sa este porad.
AndrejG
04.02.08,19:05
Možno by nebolo od veci vedieť, aká je perspektýva cien plynu a el.energie do budúcna.

Hore pojde aj jedno aj druhe a podla mna podobne rychlo, navyse plyn ma obmedzene zasoby, teda by mal teoreticky rast rychlejsie. Ale pre tuto generaciu este zasoby su, takze skor to pociti ta dalsia.
PeterDr
05.02.08,07:36
Takže nakoniec bude asi najlepšia nejaká tretia alternatíva. Napr. bioplyn...
Škoda len, že je to tak drahé....:(
AndrejG
05.02.08,15:06
Takže nakoniec bude asi najlepšia nejaká tretia alternatíva. Napr. bioplyn...
Škoda len, že je to tak drahé....:(

Nikdy nebudes kurit zadarmo, je jedno co si vyberies. A je zbytocne zaoberat sa cely zivot vecami, ktore nevies ovplyvnit, jednu vec treba vybrat a potom sa zaoberat inymi vecami.
PeterDr
06.02.08,08:23
Tak to je pravda. Nezaoberám sa tým, nemám na to. Kúrim plynom.
lemro
06.02.08,12:09
Môj názor: jednoznačne plyn. Ak si porovnáš náklady na el. kotol s plyn. kotlom sú na jednakej úrovní , aj u jedného a druhého musíš mať obehové čerpadlo, a pritom pri el. vykurovaní si napojený na takzvané HDO (hromadné diaľkové ovládanie) kde Ťa vypnú práve vtedy keď to najviac potrebuješ. Potom ešte platíš stály plat za istič, elektrárne Ti ho namontujú na základe výkonu Tvojho kotla. Odpovedám tak preto, lebo už som takéto vykurovanie mal a prešiel som na plyn. Pri pozeraní na elektromer myslíš, že Ti odletí tak sa krúti. Plynové kotle sú veľmi praktické, môžeš si ho napoiť priamo v kuchyni, alebo v kúpľke, majú zabudovaný trojcestný ventíl pre prednostný ohrev teplej úžitkovej vody. Je to veľmi praktické.
S tým HDO tak úplne nesúhlasím. Pretože systém HDO slúži v prvom rade na prekonanie zákmitov a výkonových špíc. Pri riadení systémom HDO ani nezbadá. že bol odpojený keďže na 99% ide o minimálny čas v ktorom je odpojený od siete. Max 15 min. a to na poklese priestorového tepla ani nezbadá.
lemro
06.02.08,12:12
Podľa reakcii ľudí čo poznám tak sa väčšina ľudí prikláňa ku plynovým kondenzačným kotlom. Tak ako všetko, aj plyn a elektrika na kúrenie ma svoje výhody a aj nevýhody. Treba porovnať ceny plynu, elektriky a mesačné platby za odberne miesto.
Jergnov
05.05.09,07:20
elektriku si v budúcnisti budeme môcť snáď aj vyrobiť (fotovoltické články, veterné ba aj vodné domáce elektrárne)

no neviem si dosť dobre predstaviť ako si niekto doma vyrába plyn na kúrenie :D:D:D

ja som začal stavať dom a dal som si do projektu el. kúrenie s kotlom dole teplovodné podlahové kúrenie hore radiátory na 144 m2 mi stačí 18 kW a dvojtarifné hodiny. v zálohe mám ešte dvojpláštovú teplovodnú krbovú vložku 11kW do vody. a ešte pre prípad núdze prípravu pre alternatívne kúrenie (kolektory, teplý vrt) všetko je zaklincované pasívnym kúrením veľké okná na slnečnej strane.

to najdôležitejšie pre mňa a moju rodinu je že el. kúrenie ma nikdy nebude otravovať a nikdy neotrávi ;)
brumteles
06.05.09,14:32
Elektricke kurenie mam, povazujem ho pri malych tepelnych stratach za vyhodne, niektori jeho zastancovia tu vsak siria povery:
- "ked mas el. sazdbu na kurenie tak aj svietis lacnejsie"
Na slovensku prave naopak - sadzby su nastavene tak, ze nap. 20 hod. mas nizku sadzbu, 4 hodiny mas ale taku vysoku, ze spotrebic ktory ide stale (napr. chladnicka) ta stoji uplne rovnako ako ked mas obycajnu sadzbu D2. Svietis ale najviac vecer, kedy je zvycajne vysoka tarifa takze na svietenie minies viac ako pri normalnej sadzbe D2. Opacna situacia je u spotrebicov ktore sa daju casovat: pracka, umyvacka riadu - tam si to nacasujes do nizkej tarify a setris (niekdey ta to ale obmedzuje ked ti ten cas nevyhovuje). Je to ale pardox ktory plati na slovensku (elektrarne dostali na taketo cenniky politicke pozehnanie) - ked si pozries sadzby na kurenie napr. v cechach, tak je situacia uplne ina, tam usetris aj na svieteni.
Mne to napr. vychadza ze aj ked kurim a aj zohrievam vodu elektrinou tak tarifa D11 na vykurovanie ma vychadza skoro rovnako ako keby som mal obycajnu D2 (lebo nenormalne vysoky mesacny pausal musim platit aj v lete ked ho nevyuzijem). Ked dam solarne panely tak sa to uz vobec neolati - D2 ma vyjde lacnejsie ako D11. Treba si zobrat Excel a vypocitat si kolko ta stoji kWh ked do toho zaratas aj mesacny pausal.
- "kolega kuri elektrinou, trochu dokuri drevom a ma vysoky preplatok - tak je to vyhodnejsie ako plyn"
To urcite nie, ak dokuruje drevom a za elektrinu na kurenie minie malo, tak za plyn by minul este menej. Napriek tomu ja mam elektrinu pretoze je to pohodlnejsie a oplati sa to len vtedy ak mas vysoke vstupne naklady na plyn (napr. drahu pripojku). S tymi informaciami od kolegov a pod. treba narabat opatrne - niektori ludia zo zasady tvrdia ze to co maju oni je najvyhodnejsie (aj keby to tak nebolo). Napr. dokurovanie krbom je super, je to velmi prijemne teplo, ale urcite sa to neoplati ak do toho zaratas aj cenu prace.
jojkoz
06.05.09,17:09
- "kolega kuri elektrinou, trochu dokuri drevom a ma vysoky preplatok - tak je to vyhodnejsie ako plyn"


Inac to s tymi preplatkami sa paci aj mne :D

O com to hovori ? ze sa kuri menej ? ze je miernejsia zima ? ze mam nastavenny vysoky preddavok ? :D

Napr. mne vyslo teraz cca 70 EUR na mesiac - ked si zvolim preddavkove platby 100 EUR tak budem mat na konci kraaaasny preplatok 360 EUR :D - to je kurenie cooo - JESTE NA TOM VYDELAAAM :D
anonym222
06.05.09,18:47
S tým HDO tak úplne nesúhlasím. Pretože systém HDO slúži v prvom rade na prekonanie zákmitov a výkonových špíc. Pri riadení systémom HDO ani nezbadá. že bol odpojený keďže na 99% ide o minimálny čas v ktorom je odpojený od siete. Max 15 min. a to na poklese priestorového tepla ani nezbadá.
Nie je to pravda. HDO sa v podstate vôbec nevyužíva na dispečerské riadenie zaťaženia sústavy. Časy platnosti jednotlivých tarif sú pevne stanovené, pripadajú samozrejme na čas, kedy je najvyššie zaťaženie siete a dajú sa ľahko zistiť. Vo vysokej tarife ideš tuším 4 hodiny a max. na 2 krát.
jelen077@azet.sk
09.05.09,20:24
Tiež sa rozhodujem či plyn alebo elektrina. Ale rozmýšlam skôr nad elektrinou Iked plynom by vyšlo kurenie možno narovnako, ale tie vstupné náklady su fakt vysoké. Treba si to všetko dobre prerátat. Rozmýšlal som aj nad infra kurením, ale vraj to neni moc dobré. Prednedávnom som sa dozvedel o elekt. kurení z kamena, nemáte niekto otom nejaké info?????????? Dik.
janobuzo
18.05.09,06:30
Dobrý deň ! Aký typ vykurovania by sa hodil do 3 -izb. bytu na prízemí obytnej bytovky, ktorá nie je napojená na tepláreň.
Bytovka nie je zateplená. Plánujem urobiť kompletnu rekonštrukciu bytu vrátane vykurovania a plastových okien.

Vopred ďakuejm
Iveta5678
03.08.09,13:24
dobrý je aj plynový krb, tam môže ísť odťah cez stenu, má teplovzdušný rozvod a vykúri cca 100 m2, nepretrebuješ médium, lebo vyhrieva priamo vzduch, je regulovateľný klasickým stenovým regulátorom.
alltracboy
01.06.11,09:08
no ked dvihnu plyn o 40% ako strasia, tak to bude zaujimave. Mozno nasledne vyleti aj elektrina. Kazdopadne plan uz mam zavedeny na pozemok.. ale este stale mam moznost volby. Straty by som mal mat tak okolo 5-6kW
mendo933
01.06.11,10:49
Ceyn plynu drzi len tranzit, ktovie dokedy. S elektrikou ktovie tiez ako bude , kedze 50% energie ide z jadra a vsetkym naokolo uz ztoho harasi. Najschodnejsia cesta je investovat do izolacii. Skoda ze aj tam ceny riadne sli hore oproti "krizovym" cenam. Sa mi panenky prekrucaju ked nieco dokopujem.
alltracboy
01.06.11,11:46
no ja som teraz kupil 140mm nobasil za 79 eur za kubik. Radsej som priplatitl za hrubsiu, aj ked boli tie dva cm navyse bez navratnosti
TomasHC
02.06.11,06:08
Cenu plynu drzi na tejto urovni URSO a vcera sa Miskov buchal do prs, ze sa zrusi nevyhodny vykup elektriny z FVE ;) Takze ak SPP zatlaci (zaplati), tak plyn pojde hore a elektrina dole. Pekny sen, nie? ;)
mendo933
02.06.11,08:04
mimotemy Elektrina pôjde dole, lebo Miskov dostal elektromobil:D
dadika22
18.06.11,13:39
Oplatí sa podľa vás do prízemného bungalovu 129 m2 pri tepelných stratách 6 kw a podlahovom teplovodnom kúrení zaviesť elektrický kotol? Nemáte niekto podobný prípad?
TomasHC
20.06.11,06:10
Oplatí sa podľa vás do prízemného bungalovu 129 m2 pri tepelných stratách 6 kw a podlahovom teplovodnom kúrení zaviesť elektrický kotol? Nemáte niekto podobný prípad?

6kW je dost vela na elektricke kurenie. Ja mam 4kW (pri 21° vnutri a -15° vonku) a nie som z tej spotreby nadseny.
dadika22
20.06.11,06:19
6kW je dost vela na elektricke kurenie. Ja mam 4kW (pri 21° vnutri a -15° vonku) a nie som z tej spotreby nadseny.

máte dom aj zateplený? toto je bez zateplenia (materiál Ytong Lambda)...ak by sme to zateplili, zrejme by sa tie tepelné straty o niečo znížili...totižto nemáme možnosť plynu,ten tam nie je vôbec vedený...ak sa môžem spýtať aké máte mesačné platby za elektrinu?
TomasHC
20.06.11,07:00
máte dom aj zateplený? toto je bez zateplenia (materiál Ytong Lambda)...ak by sme to zateplili, zrejme by sa tie tepelné straty o niečo znížili...totižto nemáme možnosť plynu,ten tam nie je vôbec vedený...ak sa môžem spýtať aké máte mesačné platby za elektrinu?

Ja mam Ytong 25cm + EPS 12cm, 180m2 zastavana plocha. Z toho co som nameral a dopocital prepokladam spotrebu na kurenie a TUV cca 1200 eur rocne.

Ale okrem zateplenia stien treba brat do uvahy aj zateplenie stropu, podlah, kvalitu okien...
Rech25
20.06.11,07:47
Plyn
Rech25
20.06.11,07:47
Naozaj mame aj elektricke vykurovanie a velky dom, takze kym to vykuri rak to trva.
dadika22
20.06.11,08:07
Ja mam Ytong 25cm + EPS 12cm, 180m2 zastavana plocha. Z toho co som nameral a dopocital prepokladam spotrebu na kurenie a TUV cca 1200 eur rocne.

Ale okrem zateplenia stien treba brat do uvahy aj zateplenie stropu, podlah, kvalitu okien...

tých predpokladaných 1200 € zahŕňa aj spotrebu elektiny na ostatné spotrebiče (1 rebrinový radiátor v kúpeľni, sporák, TV, PC, mikrovlnka, umývačka riadu a iné kuchynské spotrebičke, svietenie...) ? Máte zníženú sadzbu od elektrární?
dadika22
20.06.11,08:12
Plyn

nemáme možnosť plynu...preto zvažujeme elektrinu alebo tuhé palivo...z hľadiska pohodlnosti prevažuje elektrina, preto sa pokúšam zistiť skúsenosti s elektrickým vykurovaním a hlavne finančnú náročnosť....
Rech25
20.06.11,08:17
Z hľadiska pohodlnosti áno. My máme tiež na tuhé palivo a elektrinu.
Ak vykurujeme elektrinou tak spálime za zimu približne 1 500 eur.
TomasHC
20.06.11,08:46
tých predpokladaných 1200 € zahŕňa aj spotrebu elektiny na ostatné spotrebiče (1 rebrinový radiátor v kúpeľni, sporák, TV, PC, mikrovlnka, umývačka riadu a iné kuchynské spotrebičke, svietenie...) ? Máte zníženú sadzbu od elektrární?

Nie, ved som pisal na kurenie a TUV (len). Na zbytok domacnosti vychadza mesacne cca 250kWh NT a 30-40kWh VT.
dadika22
20.06.11,10:51
Z hľadiska pohodlnosti áno. My máme tiež na tuhé palivo a elektrinu.
Ak vykurujeme elektrinou tak spálime za zimu približne 1 500 eur.

akú veľkú plochu vykurujete? tých 1500 € za elektrinu + ešte aj tuhé palivo na zimu?