profi
24.01.08,10:13
Prosím Vás o radu : má s.r.o. povinnosť zasielať na potvrdenie inventarizáciu záväzkov dodávateľovi. Inventarizáciu pohľadávok zasialeme, ale musíme mať potvrdené aj záväzky? ďakujem
xmatisova
24.01.08,09:18
Pokiaľ viem, zákon o účtovníctve neustanovuje formu odsúhlasovanie pohľadávok a záväzkov medzi obchodnými partnermi, čiže odsúhlasenie nemusí byť písomné.
Zoltán Kovács
24.01.08,09:26
Pokiaľ viem, zákon o účtovníctve neustanovuje formu odsúhlasovanie pohľadávok a záväzkov medzi obchodnými partnermi, čiže odsúhlasenie nemusí byť písomné.

Ako potom aplikuješ nasledovné:
§ 30

(1) Skutočný stav majetku, záväzkov a rozdielu majetku a záväzkov sa zisťuje inventúrou. Pri majetku hmotnej povahy a nehmotnej povahy sa skutočný stav zisťuje fyzickou inventúrou; pri záväzkoch, rozdiele majetku a záväzkov a pri tých druhoch majetku, pri ktorých nemožno vykonať fyzickú inventúru, sa skutočný stav zisťuje dokladovou inventúrou; ak je to možné, používa sa kombinácia fyzickej a dokladovej inventúry.

(2) Inventúrny súpis je účtovný záznam, ktorý zabezpečuje preukázateľnosť účtovníctva (§ 8 ods. 4). Inventúrny súpis musí obsahovať tieto údaje:

a) obchodné meno alebo názov účtovnej jednotky; právnické osoby uvedú sídlo, fyzické osoby bydlisko a miesto podnikania, ak sa líši od miesta bydliska,
b) deň začatia inventúry, deň, ku ktorému bola inventúra vykonaná, a deň skončenia inventúry,
c) stav majetku s uvedením jednotiek množstva a ceny podľa § 25,
d) miesto uloženia majetku,
e) meno, priezvisko a podpisový záznam hmotne zodpovednej osoby za príslušný druh majetku,
f) zoznam záväzkov a ich ocenenie podľa § 25,
g) zoznam skutočného stavu rozdielu majetku a záväzkov,
h) odporúčania na posúdenie reálnosti ocenenia majetku a záväzkov k dátumu, ku ktorému sa účtovná závierka zostavuje, zistené pri vykonávaní inventúry na účely úpravy ocenenia majetku a záväzkov podľa § 26 a 27, ak sú takéto skutočnosti známe osobám, ktoré vykonali inventúru,
i) meno, priezvisko a podpisový záznam osôb zodpovedných za zistenie skutočného stavu majetku, záväzkov a rozdielu majetku a záväzkov,
j) poznámky.

AK nebudeš mať odsúhlsaené písomne svoje záväzky od dodávateľov, ako vieš dokázať, že tá hodnota je správna?
renatan
24.01.08,09:34
Svoj záväzok predsa dokladujem faktúrov-daňovým dokladom.
JAJA11
24.01.08,09:34
Prosím Vás o radu : má s.r.o. povinnosť zasielať na potvrdenie inventarizáciu záväzkov dodávateľovi. Inventarizáciu pohľadávok zasialeme, ale musíme mať potvrdené aj záväzky? ďakujem

Inventarizáciu je povinný robiť každý, kto má povinnosť auditu. Ja robím len inventarizáciu pohľadávok, záväzky mi vo veľkej miere posielajú dodávatelia, takže im ich len potvrdím a u seba založím. ;) Je to však veľmi dobré, lebo sa tak vyhneme chybám z nesprávneho zaúčtovania, alebo nájdeme aj chýbajúce doklady a nemusíme robiť opravné alebo dodatočné daňové priznania.
xmatisova
24.01.08,09:35
Môžem si to predsa odsúhlasiť telefonicky či nie? Kde sa tu píše o povinnosti na písomné odsúhlasie?

Môže sa k tomuto ešte niekto vyjadriť?
xmatisova
24.01.08,09:39
Inventarizáciu je povinný robiť každý, kto má povinnosť auditu. Ja robím len inventarizáciu pohľadávok, záväzky mi vo veľkej miere posielajú dodávatelia, takže im ich len potvrdím a u seba založím. ;) Je to však veľmi dobré, lebo sa tak vyhneme chybám z nesprávneho zaúčtovania, alebo nájdeme aj chýbajúce doklady a nemusíme robiť opravné alebo dodatočné daňové priznania.

A toto máš odkiaľ?:confused:
Zoltán Kovács
24.01.08,09:40
Inventarizovať musí každá účtovná jednotka, nie len účt.jednotka s povinnosťou auditu.
JAJA11
24.01.08,09:52
A toto máš odkiaľ?:confused:

Ospravedlňujem sa, ale zle som to napísala. Myslela som tým povinnosť mať to potvrdené písomne. Pravdaže inventarizáciu je povinní robiť každý. :o
xmatisova
24.01.08,10:01
Ospravedlňujem sa, ale zle som to napísala. Myslela som tým povinnosť mať to potvrdené písomne. Pravdaže inventarizáciu je povinní robiť každý. :o

Dovolím si nesúhlasiť s týmto tvrdením.

Už sa to rozoberalo v jednom príspevku, neviem ako sa pripája odkaz na ten príspevok, ale nadpis bol Odsúhlasenie pohľadávok a záväzkov, zakladateľ Babyslecna z 8.12.2006.
JAJA11
24.01.08,10:10
Dovolím si nesúhlasiť s týmto tvrdením.

Už sa to rozoberalo v jednom príspevku, neviem ako sa pripája odkaz na ten príspevok, ale nadpis bol Odsúhlasenie pohľadávok a záväzkov, zakladateľ Babyslecna z 8.12.2006.

Ja mám problém z vyhľadávaním, mne vždy napíše, že nič nenašiel. Ako tomu mám rozumieť? Každý je povinný písomne robiť kontrolu záväzkov s dodávateľmi a odberateľmi, alebo nik nemusí? :o
Petra29
24.01.08,10:18
Inventarizuje každá účtovná jednotka. Inventarizuje fyzickou, dokladovou alebo kombinovanou inventúrou. Dokladová neznamená, že odberateľ/dodávateľ všetko písomne potvrdí, ale samozrejme, je to optimum. Doklady k dokladovej inventúre sú rôzne: faktúry, zmluvy, splátkové kalendáre, odpisové plány atd atd
Zoltán Kovács
24.01.08,10:20
profi
24.01.08,10:22
Ďakujem všetkým za odpoveď, nebudeme teda rozosielať každému dodávateľovi, veď fakt je, že 90% z nich si svoje pohľadávky odsúhlasuje.
Petra29
24.01.08,10:24
:) z uvedenej témy - najviac sa mi páčia osobné návštevy - so spoločným "odfajknutím" vzájomných záväzkov :)
JAJA11
24.01.08,10:53
Ja som bola presvedčená, že si musím povinne písomne odsúhlasiť pohľadávky. Takže teraz viem, že si nemusím robiť problém, ak som odsúhlasenie poslala obyčajne a oni mi neodpovedali. Zatiaľ som sa držala toho, že ak mi neposlali potvrdenie späť a ani mi uvedené pohľadávky do konca februára nezaplatili, tak som im posielala odsúhlasenie pohľadávok doporučene. mimotemy A ešte tohtotýždňová skúsenosť. Minulý týždeň sa mi vrátilo moje potvrdenie z firmy, že s ním súhlasia a tento týždeň som dostala od nich odsúhlasenie záväzkov a oni mi poslali úplne iné číslo. Hneď som im mailovala a zatiaľ sa mi neozvali, tak si asi našli chybu. Takže aj obojstranné potvrdzovanie má niekedy význam. :rolleyes: mimotemy
Zoltán Kovács
24.01.08,10:56
Ja som bola presvedčená, že si musím povinne písomne odsúhlasiť pohľadávky. Takže teraz viem, že si nemusím robiť problém, ak som odsúhlasenie poslala obyčajne a oni mi neodpovedali. Zatiaľ som sa držala toho, že ak mi neposlali potvrdenie späť a ani mi uvedené pohľadávky do konca februára nezaplatili, tak som im posielala odsúhlasenie pohľadávok doporučene. mimotemy A ešte tohtotýždňová skúsenosť. Minulý týždeň sa mi vrátilo moje potvrdenie z firmy, že s ním súhlasia a tento týždeň som dostala od nich odsúhlasenie záväzkov a oni mi poslali úplne iné číslo. Hneď som im mailovala a zatiaľ sa mi neozvali, tak si asi našli chybu. Takže aj obojstranné potvrdzovanie má niekedy význam. :rolleyes: mimotemy

Pri pohľadávkach rieším tak, že do listu dávam formulku, ak do 14 dni neozvú potom uvedený zostatok pohľadávok považujem za správny.
JAJA11
24.01.08,11:11
Pri pohľadávkach rieším tak, že do listu dávam formulku, ak do 14 dni neozvú potom uvedený zostatok pohľadávok považujem za správny.

Ja dávam tiež tento text, ale keď to nepošlem doporučene, nik nedokáže druhej strane, že to dostala a neodpovedala preto, že s tým súhlasila. Ale asi aj tento rok to nakoniec pošlem po februári doporučene, lebo na niektorých to zaberá aj ako upomienka a uhradia faktúry. ;)
cathyc
21.02.08,11:37
Pri pohľadávkach rieším tak, že do listu dávam formulku, ak do 14 dni neozvú potom uvedený zostatok pohľadávok považujem za správny.
Tento text z právneho hľadiska nemá žiadnu váhu, pokiaľ tam máš chybu a celá vec by mala dohru pred súdom, tak Ti táto formulka v ničom aj tak nepomôže.
JAJA11
21.02.08,11:44
Tento text z právneho hľadiska nemá žiadnu váhu, pokiaľ tam máš chybu a celá vec by mala dohru pred súdom, tak Ti táto formulka v ničom aj tak nepomôže.

Ale tu nejde o súdne vymáhanie, ale len o skontrolovanie zostatkov na účtoch - vlastne aj skontrolovanie svojej práce. Veľakrát sme takýmto spôsobom zabránili neskoršej chybe. Pokiaľ je to však zaslané doporučene aj s doručenkou, potom je to pred súdom dôkaz, že sú to uznané pohľadávky. Bežne keď chcem vymáhať pohľadávky, zašlem upomienku doporučene s doručenkou a následne dám návrh na súd, súd vydá rozhodnutie o povinnosti zaplatiť pohľadávky. (No, treba samozrejme doložiť aj faktúry, potvrdené dodacie listy a pod.) :rolleyes:
cathyc
21.02.08,14:33
Ale tu nejde o súdne vymáhanie, ale len o skontrolovanie zostatkov na účtoch - vlastne aj skontrolovanie svojej práce. Veľakrát sme takýmto spôsobom zabránili neskoršej chybe. Pokiaľ je to však zaslané doporučene aj s doručenkou, potom je to pred súdom dôkaz, že sú to uznané pohľadávky. Bežne keď chcem vymáhať pohľadávky, zašlem upomienku doporučene s doručenkou a následne dám návrh na súd, súd vydá rozhodnutie o povinnosti zaplatiť pohľadávky. (No, treba samozrejme doložiť aj faktúry, potvrdené dodacie listy a pod.) :rolleyes:
Jasné, to bolo len na margo toho textu, že ak do 14 dni...Proste ten text je tam z právneho hľadiska neopodstatnený...o nič viac mi nešlo. Ale aj takto sa vyjasňujú veci, nie?
JAJA11
22.02.08,06:03
Jasné, to bolo len na margo toho textu, že ak do 14 dni...Proste ten text je tam z právneho hľadiska neopodstatnený...o nič viac mi nešlo. Ale aj takto sa vyjasňujú veci, nie?

Súhlasím. :)
Kája.
23.02.08,15:35
Prosím Vás dávate si písomne odsúhlasovať aj poskytnuté a prijaté preddavky?
Eva99
28.02.08,10:05
Ak zaplatím faktúry priamo u predajcu a stratím doklad o zaplatení, je povinný mi vystaviť kópiu? Konateľ takto vyplatil niekoľko faktúr, dokladu niet a daná firma odmieta vystaviť potvrdenie o úhrade, aspoň kópiu PPD a dokonca sa vyjadrili: "no tak to potom asi nemáte zaplatené". Zaplatené to ale je! Ak nie je povinný toto urobiť, je teda vyslovene povinný odsúhlasiť pohľadávky a záväzky? Mohla by som potom na základe tohto odsúhlasenia zaúčtovať úhrady tých faktúr?
Ďakujem!
Eva99
28.02.08,10:18
posúvam...
Petra29
28.02.08,10:49
Ak zaplatím faktúry priamo u predajcu a stratím doklad o zaplatení, je povinný mi vystaviť kópiu? Konateľ takto vyplatil niekoľko faktúr, dokladu niet a daná firma odmieta vystaviť potvrdenie o úhrade, aspoň kópiu PPD a dokonca sa vyjadrili: "no tak to potom asi nemáte zaplatené". Zaplatené to ale je! Ak nie je povinný toto urobiť, je teda vyslovene povinný odsúhlasiť pohľadávky a záväzky? Mohla by som potom na základe tohto odsúhlasenia zaúčtovať úhrady tých faktúr?
Ďakujem!
Asi ťa nepoteším, ale nie je povinný ani urobiť kópiu, ani odsúhlasiť pohľ-záv., len v rámci dobrých obchod.vzťahov by to mohol urobiť...
JAJA11
28.02.08,10:58
Ak zaplatím faktúry priamo u predajcu a stratím doklad o zaplatení, je povinný mi vystaviť kópiu? Konateľ takto vyplatil niekoľko faktúr, dokladu niet a daná firma odmieta vystaviť potvrdenie o úhrade, aspoň kópiu PPD a dokonca sa vyjadrili: "no tak to potom asi nemáte zaplatené". Zaplatené to ale je! Ak nie je povinný toto urobiť, je teda vyslovene povinný odsúhlasiť pohľadávky a záväzky? Mohla by som potom na základe tohto odsúhlasenia zaúčtovať úhrady tých faktúr?
Ďakujem!

nepríjemná situácia, bolo by dobré skočiť tam s bonbonierou a poprosiť, aby boli takí láskaví a vyrobili Vám kópie dokladov. :o
Eva99
28.02.08,14:35
No to bude asi problém... :( A ak mi potvrdí naše odsúhlasenie, že neevidujeme žiadne záväzky voči jeho firme, môžem na základe toho vystaviť VPD na úhradu faktúr?
Eva99
28.02.08,15:26
No to bude asi problém... :( A ak mi potvrdí naše odsúhlasenie, že neevidujeme žiadne záväzky voči jeho firme, môžem na základe toho vystaviť VPD na úhradu faktúr?

Neviete mi niekto poradiť prosím?
azla
28.02.08,16:02
Vystaviť VPD pokladnička môže. Problém je v tom, že na VPD má byť podpis príjemcu. Ak tam nie je , taký doklad nepreukazuje, že fa boli zaplatené.
Ako bolo písané vyššie, len slušným jednaním,/ káva, bonboniera /.Viem, že je to ťažké, ak druhý partner je neseriózny. Ak by si dodávateľ uplatňoval svoje právo /trebars na súde/, naozaj sa nemáte s čím preukázať.
Platby bankou sú istejšie. Môže sa aj vypis stratiť, aj káva na neho vyliať .....
Eva99
28.02.08,16:20
Chápem, čo sa mi snažíte povedať, ale počítajme s tým, že bonboniéra ani káva to neurobí. Je potvrdené odsúhlasenie pohľ. a záväzkov dostačujúcim podkladom k vystaveniu VPD? Bude podpísané odsúhlasenie, že je všetko vyrovnané čo znamená, že platby boli prijaté...
Petra29
28.02.08,16:34
Podľa mňa, asi vychádzaš z toho, že ke´d mám odsúhlasené záväzky na 0, nič im predsa nedlžím, tak mám všetko uhradené. V tom prípade si myslím, že je to možné, pričom v pdpise príjemcu uvedieš odkaz na vysvetlenie, prečo tam nie, že sú to duplicitnée vystavené VPD z vašej strany. Faktúry máš, takže z daň.hľadiska sú výdavky preukázateľné
Eva99
28.02.08,16:39
Ďakujem veľmi pekne. Ale aby som to ešte trošku skomplikovala :): Keďže od neho nedostanem kópie jeho PPD, asi len ťažko mi zašle späť odsúhlasenie a osobne je nezastihnuteľný... Ak by som mu to poslala doporučene a bola by tam veta, že ak do 14 dní nepodá nejaké nesúhlasné stanovisko, tak sa uvedený stav bude považovať za platný, mohla by som ako podklad k VPD použiť toto odsúhlasenie a doporučenku?
Jana Acsová
28.02.08,16:40
No to bude asi problém... :( A ak mi potvrdí naše odsúhlasenie, že neevidujeme žiadne záväzky voči jeho firme, môžem na základe toho vystaviť VPD na úhradu faktúr?Podľa toho, čo hovoríte ste mali mať vyhotovené už dávno doklady na 335,364,378/211 ... podľa toho, komu ste peňažné prostriedky vydali. Lebo vydané podľa toho, čo uvádzate boli a to na účel, aby boli uhradené výdavky v mene firmy (zamestnávateľa).

Predsa Vám nemôže súhlasiť účtovný stav pokladne na fyzický.
liba2
28.02.08,16:42
Chápem, čo sa mi snažíte povedať, ale počítajme s tým, že bonboniéra ani káva to neurobí. Je potvrdené odsúhlasenie pohľ. a záväzkov dostačujúcim podkladom k vystaveniu VPD? Bude podpísané odsúhlasenie, že je všetko vyrovnané čo znamená, že platby boli prijaté...Tie peniaze predsa niekto niekomu odovzdal. Ten niekto mohol byť pokladník, konateľ (títo najčasnejšie strácajú doklady) alebo poslíček. A ten niekto musí vedieť komu-niekomu peniaze odovzdal. Takže môj názor je, že prinajmenšom - ak nedosiahnete iným lepším spôsobom úspech - ten niekto by mal napísať záznam, v ktorom uvedie kedy - komu - a koľko Sk odovzdal a za akým účelom. Aby to nezostalo len vo verbálnej rovine. No a na základe tohto záznamu je možné vystaviť VPD (lebo iste vám chýbajú peniaze v pokladni ) a týmto spôsobom uhradiť faktúry vo vašom účtovníctve.
Jana Acsová
28.02.08,16:47
Ja by som sa priklonila následne k riešeniu pohľadávky voči osobe, ktorej boli vyplatené prostriedky na úhrady faktúr. A tomu prispôsobila dokumentáciu ako aj odsúhlasenie záväzkov s dodávateľom. Na podporu tvrdenia ... A potom zvážila všetky zistené a preukázané skutočnosti.

Ale dôvod na výdaj z pokladne nastal výdajom peňazí konateľovi.
Eva99
28.02.08,16:48
Ďakujem. Viete ako to je... Robím účtovníctvo externe, konateľ bol tie faktúry zaplatiť, PPD stratil, 2 mesiace ma ubezpečoval štýlom, jasné to donesiem, je tu čas DP, zobrala som veci do vlastných rúk a zrazu sa všetci s vytreštenými očami pozerajú na mňa, že čo s tým akože urobíme, lebo doklady od tej firmy nedostaneme... No ja potrebujem účtovať. Takže ak konateľ napíše záznam, nepotrebujem ani odsúhlasenie záväzkov a môžem vystaviť VPD? To by ste ma fakt potešili... ;)
Eva99
28.02.08,16:51
Ja by som sa priklonila následne k riešeniu pohľadávky voči osobe, ktorej boli vyplatené prostriedky na úhrady faktúr. A tomu prispôsobila dokumentáciu ako aj odsúhlasenie záväzkov s dodávateľom. Na podporu tvrdenia ... A potom zvážila všetky zistené a preukázané skutočnosti.

Ale dôvod na výdaj z pokladne nastal výdajom peňazí konateľovi.

Takže ideálny stav v tomto prípade: záznam konateľa o uhradení faktúr + odsúhlasenie + doporučenka. Správne?
Jana Acsová
28.02.08,16:52
Skúste kopírovať situáciu tak ako nastala. Prvý bol výdavok - záloha na výdaje konateľa.

Následne si zabezpečte dokumentáciu - aj od dodávateľa, aj od konateľa.
Jana Acsová
28.02.08,16:54
Takže ideálny stav v tomto prípade.Ideálny nenájdeme. Chýbajú doklady preukazujúce účel výdaja peňažných prostriedkov konateľom. Ostatné je hlavne o tom, aby zodpovednosť za to, čo sa stalo ostala na tých správnych miestach.
Eva99
28.02.08,16:56
Skúste kopírovať situáciu tak ako nastala. Prvý bol výdavok - záloha na výdaje konateľa.

Následne si zabezpečte dokumentáciu - aj od dodávateľa, aj od konateľa.

Ďakujem Janka, urobím to tak. Len tá dokumentácia od dodávateľa stačí odoslané doporučene odsúhlasenie s vetičkou, že ak do 14 dní nepodá nesúhlasné stanovisko, bude sa považovať za správne? Na 100% viem, že mi to odsúhlasenie nepošle potvrdené späť... :(
Jana Acsová
29.02.08,07:10
Ďakujem Janka, urobím to tak. Len tá dokumentácia od dodávateľa stačí odoslané doporučene odsúhlasenie s vetičkou, že ak do 14 dní nepodá nesúhlasné stanovisko, bude sa považovať za správne? Na 100% viem, že mi to odsúhlasenie nepošle potvrdené späť... :(Skúste ho vyzvať na inventarizáciu jeho pohľadávok t.j. zostatku jeho pohľadávok voči Vašej firme. V prvom kroku neuvádzajte sumy. Následne sa zariaďte podľa odozvy a zašlite svoje záväzky. Potom uvidíte ...
bepo
29.02.08,07:50
Veľakrát sme takýmto spôsobom zabránili neskoršej chybe. Pokiaľ je to však zaslané doporučene aj s doručenkou, potom je to pred súdom dôkaz, že sú to uznané pohľadávky. Bežne keď chcem vymáhať pohľadávky, zašlem upomienku doporučene s doručenkou a následne dám návrh na súd, súd vydá rozhodnutie o povinnosti zaplatiť pohľadávky. (No, treba samozrejme doložiť aj faktúry, potvrdené dodacie listy a pod.) :rolleyes:
Dosť zvláštne chápanie fungovania právnych prepisov, ak vyhodím do koša nejaký zdrap papiera ktorý prišiel doporučene alebo obyčajne, nie je to a ani nebude uznanie hocijakého záväzku. ;)

Ďakujem veľmi pekne. Ale aby som to ešte trošku skomplikovala :): Keďže od neho nedostanem kópie jeho PPD, asi len ťažko mi zašle späť odsúhlasenie a osobne je nezastihnuteľný... Ak by som mu to poslala doporučene a bola by tam veta, že ak do 14 dní nepodá nejaké nesúhlasné stanovisko, tak sa uvedený stav bude považovať za platný, mohla by som ako podklad k VPD použiť toto odsúhlasenie a doporučenku?
Nech urobíte čokoľvek druhá strana môže pred súdom tvrdiť že ste mu nezaplatili a je na vás aby ste dokázali opak,pokiaľ to konateľ zaplatil bez svedkov tak to asi nedokážete.
Stefan2005
29.02.08,08:12
Ešte ma napadá jedna možnosť - čo keď aj tomuto podarenému podnikateľovi robí niekto účtovníctvo dodávateľsky - obrátiť sa na neho so žiadosťou o potvrdenie úhrad....
Mariana42
29.02.08,08:30
Platby bankou sú istejšie. Môže sa aj vypis stratiť, aj káva na neho vyliať .....

Nedávno sa mi stalo: potrebovala som duplikát výpisu z r. 2002. V banke boli ochotní, za poplatok mi urobili duplikát výpisu.
Takže môj názor: platiť cez účet!

Mariana
JAJA11
29.02.08,08:47
Re: Inventarizácia záväzkov
Citát:
Pôvodca textu príspevku: JAJA11 http://www.porada.sk/images/buttons/viewpost.gif (http://www.porada.sk/70539-inventarizacia-zavazkov-post653151.html#post653151)
Veľakrát sme takýmto spôsobom zabránili neskoršej chybe. Pokiaľ je to však zaslané doporučene aj s doručenkou, potom je to pred súdom dôkaz, že sú to uznané pohľadávky. Bežne keď chcem vymáhať pohľadávky, zašlem upomienku doporučene s doručenkou a následne dám návrh na súd, súd vydá rozhodnutie o povinnosti zaplatiť pohľadávky. (No, treba samozrejme doložiť aj faktúry, potvrdené dodacie listy a pod.) :rolleyes:

Dosť zvláštne chápanie fungovania právnych prepisov, ak vyhodím do koša nejaký zdrap papiera ktorý prišiel doporučene alebo obyčajne, nie je to a ani nebude uznanie hocijakého záväzku. ;)

Prečo zvláštne, bežne tak fungujeme, súd oznámi podnikateľovi moju požiadavku a on má zákonný čas, aby dokázal, že druhá strana nemá pravdu. Ja som totiž tými dokladmi dokázala, že tovar bol odobraný a vyfaktúrovaný, že som od neho dlžobu vymáhala. Takýmto spôsobom nám už viacerý podnikatelia zaplatili, keďže nechceli mať opletačky so súdom. (Boli to však vždy funkčné firmy, ktoré si len zľahčovali platobnú disciplínu a nerobilo im problém nezaplatiť aj rok. :o
Jana Acsová
29.02.08,09:42
Nech urobíte čokoľvek druhá strana môže pred súdom tvrdiť že ste mu nezaplatili a je na vás aby ste dokázali opak,pokiaľ to konateľ zaplatil bez svedkov tak to asi nedokážete.


Ideálny nenájdeme. Chýbajú doklady preukazujúce účel výdaja peňažných prostriedkov konateľom. Ostatné je hlavne o tom, aby zodpovednosť za to, čo sa stalo ostala na tých správnych miestach.

Určite záleží na tom ako sa situácia vyvinie a teda podľa toho je potrebné prípad aj zdokumentovať.
bepo
29.02.08,13:29
Prečo zvláštne, bežne tak fungujeme, súd oznámi podnikateľovi moju požiadavku a on má zákonný čas, aby dokázal, že druhá strana nemá pravdu. Ja som totiž tými dokladmi dokázala, že tovar bol odobraný a vyfaktúrovaný, že som od neho dlžobu vymáhala. Takýmto spôsobom nám už viacerý podnikatelia zaplatili, keďže nechceli mať opletačky so súdom. (Boli to však vždy funkčné firmy, ktoré si len zľahčovali platobnú disciplínu a nerobilo im problém nezaplatiť aj rok. :o
No to by som chcel vidieť ten súd ktorý vydá platobný rozkaz len na základe Inventarizácie pohľadávok. Kúpna zmluva alebo faktúra s potvrdením o prevzatí tovaru/služby je dôkaz, preto na jej základe vystaví súd platobný rozkaz ale ťažko budete na súde tvrdiť že odberateľ tým že neposlal naspäť Inventarizáciu dlh uznal.
JAJA11
29.02.08,13:46
No to by som chcel vidieť ten súd ktorý vydá platobný rozkaz len na základe Inventarizácie pohľadávok. Kúpna zmluva alebo faktúra s potvrdením o prevzatí tovaru/služby je dôkaz, preto na jej základe vystaví súd platobný rozkaz ale ťažko budete na súde tvrdiť že odberateľ tým že neposlal naspäť Inventarizáciu dlh uznal.

Ale potom sa nerozumieme, ja som nikdy netvrdila, že odsúhlasenie pohľadávok je dôkazom o odbere tovaru a že by súd na základe neho dal rozhodnutie. ;)
pitro
10.03.08,10:22
Ahojte,
asi od veci otazka ale neviem do ktorej temy to zaradit a novu vytvarat nechcem. Cez vikend nas system posielal mailom Odsuhlasenie pohladavok k 31/12/2007. Kedze mam par zakaznikov, ktorym tento mail budem musiet vysvetlit kedze teraz uz maju faktury poplatene chcel som sa opytat, ci je toto vysvetlenie spravne:

"ide len to to, ze ked k nam dojde auditor tak musi mat od externeho zdroja (nas zakaznik) potvrdene, ze si je vedomi toho, ze k 31,12,2007 ma voci nam nejakupohladavku ... spravne by mal zakaznik pozriet do svojho uctovnictva na stav svojich zavazkov voci nam, porovnat to s tym papierom a ak to sedi tak to podpisat ... aj ked to uz teraz uhradene je ide o uctovny stav k 31/12/2007 - nie je to ziadna upomienka ani nic podobne - ide len o inventarizaciu nasich pohladavok voci nasim odberatelom, ktoru ma robit kazda uctovna jednotka"

Mal by som tam este nieco doplnit?

Dakujem Vam
Pitro
antiny
09.02.09,12:36
prosím ešte o jednu radu:
dostala som do rúk ešte jedno odsúhlasenie - jedná sa o naše pohľadávky - naše vystavené faktúry - pre druhú firmu došlé faktúry ich záväzky - je to na tri listy ako doklad uviedli ich priradené číslo pre ich došlé faktúry - je to tak správne? - nemám šancu zistiť či som správne priradila ich úhrady nakoľko variab.s. im nič nehovorili celý rok.
mám šancu u nich uspieť ak budem od nich žiadať aby v súpise boli uvedené čísla našich VF?
Ďakujem
JAJA11
09.02.09,12:52
prosím ešte o jednu radu:
dostala som do rúk ešte jedno odsúhlasenie - jedná sa o naše pohľadávky - naše vystavené faktúry - pre druhú firmu došlé faktúry ich záväzky - je to na tri listy ako doklad uviedli ich priradené číslo pre ich došlé faktúry - je to tak správne? - nemám šancu zistiť či som správne priradila ich úhrady nakoľko variab.s. im nič nehovorili celý rok.
mám šancu u nich uspieť ak budem od nich žiadať aby v súpise boli uvedené čísla našich VF?
Ďakujem

Pri odsúhlasovaní záväzkov stačí poslať zoznam neuhradených faktúr a Vám musí súhlasiť s Vašim zostatkom. Len v prípade, že nemáte rovnakú sumu, treba hľadať v čom je rozdiel. Vy máte na tri strany neuhradených faktúr? :o
antiny
10.02.09,05:26
ano neuhradených je tu hodne - ale pri zasielateľstve je splatnosť 60 dní tak to je OK
sameika
26.02.09,08:42
Dobrý deň prajem, vrátim sa k téme. Mám problém pri odsúhlasení záväzkov z leasingovou spoločnosťou. Spýtam sa teda priamo: pre nich neplatí zákon o účtovníctve? sú síce ochotní, ale za poplatok 79€ za leasingovú zmluvu. Tak toto je teda riadna drzosť, ak mám tých zmlúv niekoľko. Vraj to je nadštandardná požiadavka. Máte podobné skúsenosti? :/ ..
sameika
26.02.09,08:48
Dobrý deň prajem, vrátim sa k téme. Mám problém pri odsúhlasení záväzkov z leasingovou spoločnosťou. Spýtam sa teda priamo: pre nich neplatí zákon o účtovníctve? sú síce ochotní, ale za poplatok 79€ za leasingovú zmluvu. Tak toto je teda riadna drzosť, ak mám tých zmlúv niekoľko. Vraj to je nadštandardná požiadavka. Máte podobné skúsenosti? :/ ..:mad:
JAJA11
26.02.09,08:50
Dobrý deň prajem, vrátim sa k téme. Mám problém pri odsúhlasení záväzkov z leasingovou spoločnosťou. Spýtam sa teda priamo: pre nich neplatí zákon o účtovníctve? sú síce ochotní, ale za poplatok 79€ za leasingovú zmluvu. Tak toto je teda riadna drzosť, ak mám tých zmlúv niekoľko. Vraj to je nadštandardná požiadavka. Máte podobné skúsenosti? :/ ..

Pri lízingovkách by som sa nebála, že to nie je v poriadku. Zostatok sa dá odkontrolovať podľa spátkového kalendára. Pokiaľ by ste mali niečo neuhradené, určite by Vás naháňali, prípadne by Vám odobrali predmet lízingu. :rolleyes:
sameika
26.02.09,08:57
Pri lízingovkách by som sa nebála, že to nie je v poriadku. Zostatok sa dá odkontrolovať podľa spátkového kalendára. Pokiaľ by ste mali niečo neuhradené, určite by Vás naháňali, prípadne by Vám odobrali predmet lízingu. :rolleyes:


Veď práve je tu tento problém, máme neuhradenú splátku ale mne nesedí výška dlhu, podľa mojich záznamov je to jedna, podľa ich je to niečo viac. Našla som rodiely z ich výpisu úhrad, kt mi za poplatok zaslali, a keď som im poslala svoje výpisy, tak ako vravím, za poplatok sú ochotní mi znova odpovedať, kde je rozdiel. :mad: tak ako sa mam dopracovať k správnej sume???:cool:
JAJA11
26.02.09,09:14
Veď práve je tu tento problém, máme neuhradenú splátku ale mne nesedí výška dlhu, podľa mojich záznamov je to jedna, podľa ich je to niečo viac. Našla som rodiely z ich výpisu úhrad, kt mi za poplatok zaslali, a keď som im poslala svoje výpisy, tak ako vravím, za poplatok sú ochotní mi znova odpovedať, kde je rozdiel. :mad: tak ako sa mam dopracovať k správnej sume???:cool:

A nechcú naspäť predmet lízingu? Nám zle zaúčtovali úhradu a po mesiaci sme už mali pristaviť auto k nim. Poslali nám síce najskôr upomienku a keď som tam volala, tak mi to pozreli a povedali, že to majú len zle spárované. Ale napriek tomu o ďalšie 2 týždne už chceli auto zobrať. :mad: (nikto to tam na poriadok nedal) Keď som sa ozvala (platili sme im dovtedy vždy všetko načas) tak sa ani neospravedlnili. :mad: Preto som si myslela, že viac ako jedna neuhradená splátka ani nemôže byť.

Inak ja by som im poslala doporučene oznámenie o výške dlhu voči nim s dodatkom, že pokiaľ Vám neodpovedia, považujete ho za správny. Bude v ich záujme, aby sa k tomu vyjadrili, ak im to nesedí.
sameika
26.02.09,09:31
A nechcú naspäť predmet lízingu? Nám zle zaúčtovali úhradu a po mesiaci sme už mali pristaviť auto k nim. Poslali nám síce najskôr upomienku a keď som tam volala, tak mi to pozreli a povedali, že to majú len zle spárované. Ale napriek tomu o ďalšie 2 týždne už chceli auto zobrať. :mad: (nikto to tam na poriadok nedal) Keď som sa ozvala (platili sme im dovtedy vždy všetko načas) tak sa ani neospravedlnili. :mad: Preto som si myslela, že viac ako jedna neuhradená splátka ani nemôže byť.

Inak ja by som im poslala doporučene oznámenie o výške dlhu voči nim s dodatkom, že pokiaľ Vám neodpovedia, považujete ho za správny. Bude v ich záujme, aby sa k tomu vyjadrili, ak im to nesedí.



SUPER AJJA - tak takto presne to spravím.. oni nám totižto zle zaúčtovali zápočet a nechcú si to priznať. Idem hneď na to, ďakujem, hádam ich takto donútim. Uvažujem ešte, či neurobia to, že síce mi odpovedia, ale pošlú zároveň aj faktúru za tuto podľa nich NADŠTANDARDNÚ službu.. :cool::mad: no vtedy by som sa teda už ozaj rozčúlila...
sameika
26.02.09,09:32
Prepáč JAJA - som Ťa premenovala.. :)) ospravedlňujem sa
JAJA11
26.02.09,09:40
Prepáč JAJA - som Ťa premenovala.. :)) ospravedlňujem sa


Ja dávam do textu takéto niečo :

Na základe zákona o účtovníctve č. 431/2002 Vás žiadame o odsúhlasenie našich záväzkov voči Vašej firme. Bližšiu špecifikáciu uvádzame v rozpise. V prípade nesúhlasu s niektorou položkou žiadame o bližšie určenie dôvodu.
Zároveň žiadame obratom potvrdenie uznania záväzku v zmysle Obchodného zákonníka, § 323 z dôvodu jednotnosti v účtovaní. Ak Vaše námietky neobdržíme do 21 dní, budeme uvedené doklady považovať za správne. :rolleyes:
sameika
26.02.09,10:22
Ja dávam do textu takéto niečo :

Na základe zákona o účtovníctve č. 431/2002 Vás žiadame o odsúhlasenie našich záväzkov voči Vašej firme. Bližšiu špecifikáciu uvádzame v rozpise. V prípade nesúhlasu s niektorou položkou žiadame o bližšie určenie dôvodu.
Zároveň žiadame obratom potvrdenie uznania záväzku v zmysle Obchodného zákonníka, § 323 z dôvodu jednotnosti v účtovaní. Ak Vaše námietky neobdržíme do 21 dní, budeme uvedené doklady považovať za správne. :rolleyes:


Ďakujem JAJA - dopnila som si predlohu podľa Tvojej, dúfam, že na to zareagujú. :)
NEILOS
04.11.10,09:35
zdravim kolegovia - pisem diplomovu pracu "inventarizáciu záväzkov"
viete mi poradit nejaku literaturu, ktoru by som mohol pouzit? dakujem
Adiks
04.11.10,11:31
Inventarizáciu záväzkov v praxi často nahrádza, ak dodávateľ, voči ktorému máme záväzok, nám zašle na odsúhlasenie inventarizáciu pohľadávok. Len neviem, či je to správne.
Lianka
04.11.10,16:03
zdravim kolegovia - pisem diplomovu pracu "inventarizáciu záväzkov"
viete mi poradit nejaku literaturu, ktoru by som mohol pouzit? dakujem

Urcite pozri zakon o uctovnictve, pripadne postupy uctovania v JU a PU.
Lianka
04.11.10,16:07
Inventarizáciu záväzkov v praxi často nahrádza, ak dodávateľ, voči ktorému máme záväzok, nám zašle na odsúhlasenie inventarizáciu pohľadávok. Len neviem, či je to správne.

A preco by to nebolo spravne? Povinnostou uctovnej jednotky je vykonat inventarizaciu pohladavok a zavazkov min. 1x rocne.

V PU porovnas zostatok na pohladavkovych uctoch, najma 311 s evidenciou pohladavok a zavazky na 321, prip. 379 s evidenciou zavazkoy. V ramci inventarizacie posielam odberatelom nami evidovane pohladavky a dodavatelom nami evidovane zavazky na odsuhlasenie.
Adiks
04.11.10,19:40
A preco by to nebolo spravne? Povinnostou uctovnej jednotky je vykonat inventarizaciu pohladavok a zavazkov min. 1x rocne.

V PU porovnas zostatok na pohladavkovych uctoch, najma 311 s evidenciou pohladavok a zavazky na 321, prip. 379 s evidenciou zavazkoy. V ramci inventarizacie posielam odberatelom nami evidovane pohladavky a dodavatelom nami evidovane zavazky na odsuhlasenie.
Ale ja neposielam dodávateľom naše záväzky na odsúhlasenie, ale naše záväzky inventarizujem nepriamo a to tak, že čakám na inventarizáciu pohľadávok, ktorú zašlú naši dodávatelia. Ak sa pohľadávky našich dodávateľov, ktorých inventarizáciu nám zaslali, zhodujú s našimi záväzkami,ďalej to neriešim. A neviem, či tento postup je správny, lebo priamo nežiadam dodávateľov o odsúhlasenie ich záväzkov. A ešte musím zdôrazniť, že ešte nikdy nás naši dodávatelia nežiadali, aby sme odsúhlasili ich záväzky, vždy chceli odsúhlasiť len ich pohľadávky, a to aj v prípade, ak títo dodávatelia k 31.decembru mali okrem pohľadávok voči našej spoločnosti aj záväzky voči našej spoločnosti.
jeso
04.11.10,19:45
Ale ja neposielam dodávateľom naše záväzky na odsúhlasenie, ale naše záväzky inventarizujem nepriamo a to tak, že čakám na inventarizáciu pohľadávok, ktorú zašlú naši dodávatelia. Ak sa pohľadávky našich dodávateľov, ktorých inventarizáciu nám zaslali, zhodujú s našimi záväzkami,ďalej to neriešim. A neviem, či tento postup je správny, lebo priamo nežiadam dodávateľov o odsúhlasenie ich záväzkov. A ešte musím zdôrazniť, že ešte nikdy nás naši dodávatelia nežiadali, aby sme odsúhlasili ich záväzky, vždy chceli odsúhlasiť len ich pohľadávky, a to aj v prípade, ak títo dodávatelia k 31.decembru mali okrem pohľadávok voči našej spoločnosti aj záväzky voči našej spoločnosti.

postupujem tak isto,
ale ved aj toto je spôsob vykonania dokladovej inventarizácie - ako dôkaz slúži žiadosť o odsúhlasenie pohľadávok, ktoré zaslal dodávateľ...
KEJKA
04.11.10,20:18
........................

V PU porovnas zostatok na pohladavkovych uctoch, najma 311 s evidenciou pohladavok a zavazky na 321, prip. 379 s evidenciou zavazkoy. V ramci inventarizacie posielam odberatelom nami evidovane pohladavky a dodavatelom nami evidovane zavazky na odsuhlasenie.
už som to tu kedysi písala - účtovníčka takto postupovala a potom mala veľké problémy so zamestnávateľom. Dodávateľ totiž uršité záväzky vôbec neevidoval a na základe "priznania" = prehľadu odberateľa začal svoje už zabudnuté pohľadávky intenzívne vymáhať.
Zamestnávateľ tejto aktívnej pracovníčky z toho vyvodil sankcie, to už nie je podstatné.
Skús si uvedomiť, že povinnosť inventarizácie má každý, tak prečo robiť robotu za niekoho iného?
každý nech inventarizuje zaslaním zoznamu svoje pohľadávky a svoje záväzky môže inventarizovať v súlade s legislatívou porovnaním knihy faktúr a účtovníctva. Dodávateľov môže písomne vyzvať, nech si splnia svoju povinnosť a pošlú súpis pohľadávok, ale bez konkrétnych údajov.
grammatika
05.11.10,07:20
Kejka, súhlasím, ale je pravda, že sa mi už stalo párkrát, že dodávateľ neinventarizoval na základe žiadosti o odsúhlasenie svojich pohľadávok a po podaní DP sa zistilo, že my nemáme nejakú faktúru - nezaslali nám ju.
tak súhlasím aj s Liankou, že niektoré záväzky inventarizujem alebo kontrolujem telefonicky, hlavne u dodávateľov, u kt.sa mi stalo, že faktúra nepríde..

Ešte doplním, že inventarizujem nielen naše pohľadávky na účte 311, ale i prijaté zálohy na 324, nakoľko ich býva veľa na rôzne stavby a aby odberateľ mal rovnaké účtovanie ako máme my, aby si niektorú faktúru napr. nedal do nákladov a nie na 314 - zle by si napr.prečítal zmluvu či faktúru k prijatej platbe..
KEJKA
05.11.10,11:41
súhlasím, je to všetko o vzťahu dodávateľ-odberateľ.
a tie zálohy samozrejme tiež treba inventarizovať.
Letko
07.01.16,10:09
Obnovujem starú tému. Mám odberateľom a dodávateľom posielať obyčajnou poštou alebo doporučene zoznam prijatých/odoslaných neuhradených faktúr kvôli inventarizácii pohľadávok a záväzkov?
Tweety
07.01.16,10:13
Ak pošleš obyčajnou, nebudeš mať doklad o tom, že si im to aj doručil.
JAJA11
07.01.16,11:31
ja posielam obyčajnou poštou, väčšina mi pošle odpoveď poštou alebo mailom.... len tých pár neporiadnikov potom oslovujem ešte raz doporučene.... dôležité je, koľko je tých listov, či sa oplatí šetriť na poštovnom..... :-)