chiarca
03.02.08,21:32
Dobrý den alebo Ahojte. V roku 2006 v oktobri sme zasadili nove mladé ovocné stromy, chcela by som sa opýtat ,ak vie mi niekto poradit kedy treba strihat tieto stromy a ci vôbec strihat. Ide o jablon, čerešnu, marhule, ,hrušky,višne,orech, slivky , ringlotky, broskyne,( i ked sa nám broskyne neujali, asi nežijú) a stromové maliny a ríbezle. Jar alebo jesen ? Prípadne kedy a aký postrek použit ak je to potrebné.Bude už tochto roku nejaký plod na tychto stromoch treba aj prihnojovat ? Dakujem
danushka
03.02.08,20:52
No, my sme ovocné stromy strihali práve tento víkend. Takto nám radil jeden starší pán, že túto prácu treba robiť vo februári a držíme sa jej.
Dúfajme, že tento rok na jar neudrú mrazy, keď stromy začnú kvitnúť, lebo skončíme tak ako vlani, že marhuľky neboli ani na kompót, nieto ešte na pálenô...:(
durisovad
03.02.08,21:27
Nam zostali na strome dve marhule, ale boli dobre. Orechov asi pol kila, jablka takmer ziadne, zato ceresni sa urodilo.
Moj manzel striha stromy tiez v tejto dobe, len este tyzden pocka, kym sa trosku viac otepli. A strihat teraz treba aj hrozno.
tina1
04.02.08,09:47
Dobrý den alebo Ahojte. V roku 2006 v oktobri sme zasadili nove mladé ovocné stromy, chcela by som sa opýtat ,ak vie mi niekto poradit kedy treba strihat tieto stromy a ci vôbec strihat. Ide o jablon, čerešnu, marhule, ,hrušky,višne,orech, slivky , ringlotky, broskyne,( i ked sa nám broskyne neujali, asi nežijú) a stromové maliny a ríbezle. Jar alebo jesen ? Prípadne kedy a aký postrek použit ak je to potrebné.Bude už tochto roku nejaký plod na tychto stromoch treba aj prihnojovat ? Dakujem
Pokial mas nove mlade ovocne stromy, mozes zacat strihat jadroviny. Zalezi od tohoho co pestujes aky mas podpnik, 1. rok robis vychovny rez stromcekov. Pokial chces pestovat stihle vreteno - terminal skratis na 50-60 cm a vsetky konkurencne vyhonky odstranis. Striekat budes az tesne pred pucanim dvojzlozkovym postrekom proti skodcom a chorobam
Strihanie jadrovin mas cas az po odkvitnuti, pretoze su nachylne na mraz, ale broskyne mozes uz teraz striekat proti kuceravitosti.
anklar
04.02.08,09:53
Pokial mas nove mlade ovocne stromy, mozes zacat strihat jadroviny. Zalezi od tohoho co pestujes aky mas podpnik, 1. rok robis vychovny rez stromcekov. Pokial chces pestovat stihle vreteno - terminal skratis na 50-60 cm a vsetky konkurencne vyhonky odstranis. Striekat budes az tesne pred pucanim dvojzlozkovym postrekom proti skodcom a chorobam
Strihanie jadrovin mas cas az po odkvitnuti, pretoze su nachylne na mraz, ale broskyne mozes uz teraz striekat proti kuceravitosti.

Už teraz? Ja nikdy nevystihnem správny čas. V odbornej literatúre je, že keď vznikajú tzv. "myšie chvostíky" - tie ako vyzerajú?
VladoaKatka
04.02.08,09:56
Tiež tento víkend stríhal manžel aj ovocné stromy aj vinič. Je najvyšší čas.

mimotemyAj tak nám koncom marca alebo začiatkom apríla všetko pomrzne, ale aspoň nesedíme pri telke.:D
tina1
04.02.08,10:00
Jadroviny striekam az ked maju "myšie chvostíky". Ten spravny cas je individualny, zalezi od pocasia, tie puciky su tesne pred rozpucanim. Broskyne budem v najblizsich dnoch.
beba13
04.02.08,12:16
Broskyne sa možu striekať pri teplote 7-10 °C, marhule strihám po obratí plodov, čerešne, višne v auguste, ríbezle na jesen ak nestíham stačí na jar nechávam 5 parutiek starších a 5 mladých alebo 3 a 3
bulnova
04.02.08,18:43
Ovocné stromy sa môžu strihať v období december - marec. Niekedy, keď príde veľké oteplenie, sa už v marci nedoporučuje. Preto ovocinári to vykonávajú vo februári - vonkajšie teploty už nie sú také nízke a stromy ešte nepučia. Marhule a broskyne sa strihajú v auguste.
chiarca
05.02.08,11:04
Dakujem všetkým ktorý sa mi unúvali odpovedat. TAkže marhule a broskyne teraz radšej nechat na pokoji? A ako je to s hnojením ? bývame v panelaku vôbec nevieme čo a ako.
baniz
05.02.08,13:29
U ovocných stromov sa robí po vysadení výchovný základný rez. U kôstkovín trvá 3-4 roky, jadrovín 5-6 rokov a bobuľovín 2-3 roky.
1 rok pri vysadení sa robí zimný rez a to október až marec. Pri broskyniach nie!!!. Kôstkoviny do 10.septembra, potom cez zimu už nie, lebo vymŕzajú. Ale najlepšie by ste urobili, keďže s pestovaním začínate, zavolať si niekoho, kto so strihaním má skúsenosti, lebo si urobíte viac škody s neodborným zásahom ako úžitku. Verte že je to tak. A pritom sa môžete do budúcnosti veľa naučiť. A hnojiť je najlepšie na jeseň!!! Broskyne napučané majú skôr tvar myšieho uška:)
JaDo
06.02.08,00:25
Jadroviny sa strihajú v zime (u nás na juhu v januári - februári), pretože konárikmi ešte nepreteká miazga tak, ako je tomu na jar a neoslabuje ich to.
Striekajú sa vtedy, keď sa ukážu prvé vrcholky listov vo veľkosti "myšieho ušká".
Používa sa kombinovaný postrek proti prezimujúcim škodcom a ostatným chorobám ako je chrastavosť jabľk, hubové ochorenia...
Správny typ postreku ti presne povedia v špecializovanej predajni.
Kôstkoviny striekame približne v tom istom období, resp. ešte pred kvitnutím.
Nakoľko kučeravosť broskýň (hubové ochorenie) je veľmi rozšírená a vytrvalá choroba, postrekujú niektorí záhradkári i 2x a to na jeseň a približne v januári -februári.
Veľmi skoro na jar je dobré potrieť kmen ovocného stromu súvislým pásom lepu (predávajú v záhr.potrebách), ktorý zachytí škodcov (vyliezajú z pôdy na stromy).
Proti lietavým škodcom je dobré pripevniť do korún stromov biele lepkavé doštičky na ktorých sa zachytia.
Veľmi dôležité je mechanické odstraňovanie chorých listov a iných častí mladých stromov.
JaDo
06.02.08,11:21
Na http://www.zemesluzba.sk/index.php?start som našla:
Január
Kontrolujeme mladé stromčeky. Niekedy môžu rásť veľmi rýchlo, preto im skontrolujeme aspoň raz do roka úväzy, či sa nezarezávajú do kmeňa. Dá sa to napraviť. Kmene stromov chránime náterom z vápenného mlieka pred poškodením mrazom
Presvetľujeme aj staršie ovocné stromy, pričom vyrežeme staré a suché konáre. Staré stromy s malými plodmi zmladíme – zrežeme ich hlboko až do starého dreva.
Ak nie je sneh môžeme presvetľovať kry bobuľovín, ktoré sme nestihli presvetliť na jeseň. Pri reze odstraňujeme na jabloniach, egrešoch a čiernych ríbezliach výhonky napadnuté múčnatkou, ktoré spálime. To isté urobíme so suchými plodmi.
Ak teploty v noci už neklesajú pod -10 stupňov môžeme začať s rezom jabloní, hrušiek a drobného ovocia. Rezy kôstkovín, marhúľ a broskýň robíme v neskoršom termíne na začiatku vegetácie, kedy sa rany hoja lepšie. Ríbezle a egreše vyháňajú veľmi skoro, preto ich režeme najneskôr začiatkom februára. Ríbezľový ker by po reze nemal mať viac ako 8 - 12 silných vhodne rozložených konárov.
Kmene stromov chránime proti mrazom bielením, prípadne zatieňovaním. Mladé stromčeky chránime proti hmyzu obalením kmienkov.

Február
Za priaznivejšieho počasia vykonávame mechanickú ochranu ovocných stromov. Na kmeni a konároch starších stromov oškriabeme staršiu kôru (borku) na podložku a následne ju zlikvidujeme (napr. spálime ju). Rany vyrežeme až po staré pletivá a ošetríme štepárskym voskom alebo balzamom.
Za priaznivého počasia presvetľujeme koruny ovocných stromov a zmladzujeme staršie, slabo rodiace stromy. Pri zmladzovacom reze skracujeme hlavné konáre o jednu tretinu až polovicu, podľa veku stromu. Tým vytvárame priaznivé podmienky na dobrú úrodu kvalitného ovocia. Pri kultivaroch, ktoré vytvárajú husté parožie plodonosného dreva, robíme aj detailný zmladzovací rez. Spočíva v odstraňovaní väčšieho množstva kvetných pukov. Po ich odstránení zostáva na paroží len jeden až dva kvetné puky, ktoré prinesú kvalitné ovocie.
Priaznivé dni bez mrazov využívame na chemické ošetrenie broskýň proti kučeravosti listov. Teplota by sa mala pohybovať okolo 7 stupňov C. používame koncovku s väčším otvorom tak, aby ani jedno miesto nezostalo nepostriekané. Na postrek v čase vegetačného pokoja používame meďnaté prípravky. Postrek musíme ukončiť do začiatku nalievania pukov. Po tomto termíne je už postrek neúčinný.
chiarca
09.02.08,14:19
Dakujem pekne za rady.
Tanče
09.02.08,14:35
Jadroviny striekam az ked maju "myšie chvostíky". Ten spravny cas je individualny, zalezi od pocasia, tie puciky su tesne pred rozpucanim. Broskyne budem v najblizsich dnoch.


:D:D:D:D ináč videla som na strome už aj myší chvostík, keď sa mi myšky chodili pásť na moje jabĺčka
tina1
09.02.08,15:58
:D:D:D:D ináč videla som na strome už aj myší chvostík, keď sa mi myšky chodili pásť na moje jabĺčka
:DMyslela som uska, ale ja uz pri pomysleni slova mys vynori sa mi cela:D:D:D
Bionda
12.02.08,09:55
No skôr ešte nie je doba na strihanie, ako je. Tie silnejšie mrazy v noci, nie sú dobré. Preto všade uvádzajú termín priaznivé počasie :). My sme ešte strihali iba drienky.
beba13
12.02.08,15:49
A ako sa strihajú drienky, mám jednu má pekný tvar, ale nevyzerá nato, že by potrebovala zrezať, má už nahádzane kvetné puky. Jablone sme strihali akurát dneska.
Bionda
12.02.08,16:39
beba, ja mám to ako živý plot a potrebovala som ešte upraviť vrcholky a tak isto nám už budú kvitnúť.
Aj ty mávaš tak veľa plodov? Už si skúšala džem? Len je to "piplačka".
Jedine drienkovicu som neskúšala :)
Tanče
12.02.08,16:46
:DMyslela som uska, ale ja uz pri pomysleni slova mys vynori sa mi cela:D:D:D


a hlavne chvostík, čoooo? :D:D:D
tina1
12.02.08,17:01
a hlavne chvostík, čoooo? :D:D:D
veru dnes som strihala, ale velmi opatrne, lebo co ak nahodou :Dnejaky chvostik:D:D:D
beba13
13.02.08,08:29
beba, ja mám to ako živý plot a potrebovala som ešte upraviť vrcholky a tak isto nám už budú kvitnúť.
Aj ty mávaš tak veľa plodov? Už si skúšala džem? Len je to "piplačka".
Jedine drienkovicu som neskúšala :)
Vlani mala prvýkrát, aj to som jej pohrozila, že ak nezakvitne tak ju vyhodím.Ten stromček má asi 160cm, ale dobrých 8-10 rokov. No a teraz je tam velmi vela tých pukov tak snád už niečo vyskúšam. Tie prvé sme pojedli a boli pekne ako dekorácia.
patoma
23.02.08,20:35
Dobrý deň.
Chcel som sa opýtať na jednu vec. Kúpili sme chalupu so starým slivkovým sadom, odhadujem vek stromov na cca 40 rokov. Sú veľmi vysoké, no vo vrchole koruny stále rodia. Slivky sú zdravé a veľmi chutné.
Je ešte možnosť ich omladiť? Ak áno akým spôsobom.
Zatial som dostal len rady typu vyrezať a nasadiť nové , no radšej by som zachoval pôvodné, ak sa dá.
Za rady dakujem :-)
janko201
04.03.08,20:28
Broskyne sa neujali asi preto,lebo ste asi prihrnuli aj miesto kde je strom stepeny.To ma byt nad zemou.Ak ste dali ku korenom humus ,prihnojujte az na buducu jesen.Staci kupit vreco upravovaneho mastalneho hnoja v zahradkarstve to urcite budu mat.
legolas
20.03.08,08:11
Dobrý den alebo Ahojte. V roku 2006 v oktobri sme zasadili nove mladé ovocné stromy, chcela by som sa opýtat ,ak vie mi niekto poradit kedy treba strihat tieto stromy a ci vôbec strihat. Ide o jablon, čerešnu, marhule, ,hrušky,višne,orech, slivky , ringlotky, broskyne,( i ked sa nám broskyne neujali, asi nežijú) a stromové maliny a ríbezle. Jar alebo jesen ? Prípadne kedy a aký postrek použit ak je to potrebné.Bude už tochto roku
nejaký plod na tychto stromoch treba aj prihnojovat ? Dakujem

Pekný deň, prečítal som si Tvoj a iné príspevky na túto tému a rád by som sa tiež k tomu vyjadril a snáď aj poradil. Ja strihám stromčeky zásadne v marci keď už nie sú mrazy, taktiež preto lebo vidím čo je živé a čo odumreté, zatiaľ s tým mám veľmi dobré výsledky. Každú ranu zatriem štepárskym balzamom, alebo latexovou farbou. Apropo čerešeň, marhuľa, višňa, slivka, orech a broskyne sa strihajú v prvej polovici augusta /ak striháš v inom termíne púšťajú glejotok a rany sa zle hoja/ pri orezávaní kôstkovín ranu najprv potrieš rozriedeným octom 1:1 a potom zatrieš balzamom. Postrek: ak Tvoji susedia striekajú striekaj aj Ty, ak nie nemá to význam, ale pamätaj červivé jablko a pod., je zdravé:):):)
legolas
20.03.08,08:24
Dobrý deň.
Chcel som sa opýtať na jednu vec. Kúpili sme chalupu so starým slivkovým sadom, odhadujem vek stromov na cca 40 rokov. Sú veľmi vysoké, no vo vrchole koruny stále rodia. Slivky sú zdravé a veľmi chutné.
Je ešte možnosť ich omladiť? Ak áno akým spôsobom.
Zatial som dostal len rady typu vyrezať a nasadiť nové , no radšej by som zachoval pôvodné, ak sa dá.
Za rady dakujem :-)

Pekný deň, odpovedám: urobiť hlboký rez celej koruny zatrieť balzamom, alebo latexom, každý strom má aj na relatívne holom kmeni spiace púčiky, ktoré ožijú. V tomto roku už nerobíš nič, ale na druhý rok zrežeš kypte pri novovytvorených konárikoch, ošetríš ich znova a práve tam by sa mal vytvárať kalus /zaceľovanie rany/, bude to trvať dlho ale stojí to za to. Prajem veľa úspechov a dobrú slivovicu:):):)
VladoaKatka
20.03.08,08:32
Chcela by som sa spýtať, našla som jedlé gaštany pri jarnom upratovaní na takých miestach, kde ich nanosili myši. Časť som posadila do záhrady a jeden gaštan, ktorý už klíčil som dala do kochlíka.

Krásne rastie a čo s ním teraz?
Bude treba takýto gaštan preštepiť?

P.S.: Gaštany sú od susedov, majú 3 stromy.My sme sadili predvlani 2 stromy, ale jeden uschol, druhý je zdravý a krásne rozrastol.
legolas
21.03.08,19:21
Takýto gaštan už netreba preštepiť, zasaď ho na vytipované miesto v záhrade a je to. OK
david93
26.03.08,14:04
ja uz som tiez strihal...a strihal som vacsinou na vonkajsie ocko...tak dufam ze to dobre dopadne......
VladoaKatka
26.03.08,14:21
Takýto gaštan už netreba preštepiť, zasaď ho na vytipované miesto v záhrade a je to. OK

Ďakujem za odpoveď. Predpokladali sme, lebo takto sme sadili mandle a rodia pekne.
natascha
31.03.08,05:51
Prosím o radu ohľadom odrody broskýň. Akú by ste mi odporučili do vyšších polôch s väčším predpokladom jarných mrazíkov. Som úplný laik. Ďakujem za každú radu.
legolas
05.04.08,06:47
Prosím o radu ohľadom odrody broskýň. Akú by ste mi odporučili do vyšších polôch s väčším predpokladom jarných mrazíkov. Som úplný laik. Ďakujem za každú radu.

Ja Ti neodporúčam sadiť broskyne a najmä vo vyšších polohách z dôvodu namrzania ako aj nedozretia plodov. Broskyne sú veľmi náchylné najmä na chlad a kučeravosť. / strieka sa proti kučeravosti v jeseni a potom na jar v určitých cykloch. No je to na Tebe, ale pravdepodobne budeš sklamaný.
matohaha
06.04.08,06:35
No tak ja mám zasanené broskyne Kresthaven a rodia mi pekne. Poloha: B. STIAVNICA nadm. vyš. 600m.Mrazi zatiaľ bez problémov a aj dozrejú,zavárame ich sú výborné.
natascha
07.04.08,06:54
No tak ja mám zasanené broskyne Kresthaven a rodia mi pekne. Poloha: B. STIAVNICA nadm. vyš. 600m.Mrazi zatiaľ bez problémov a aj dozrejú,zavárame ich sú výborné.

Presne o Cresthavene som začala uvažovať po naštudovaní článkov na nete. Ešte snáď zasadím Redhaven a to z dôvodu, termínu zberu. Skôr rodí Redhaven a následne Cresthaven. Skúsim zasadiť po jednom strome z každého. Ešte jedna otázočka: Cresthaven ide od kôstky ľahko?
matohaha
08.04.08,02:37
Moje skúsenosti sú takéto:kôstka sa oddeľuje celkom dobre u dozretých plodov ked broskyňu obrežem dookola nožom,inak ju trochu pomačkáš.Na zaváranie ale používame nie celkom zrelé plody ktoré ešte nejdu tak ľahko od kôstky takže broskyňu obrežem nožom na štvrťky a tak oddelím kôstku,ide to dobre.Mne zarodili tieto broskyne už tretí rok po vysadení veľmi pekne musel som obtrhať viac ako polovicu plodov ,spokojnosť myslím že dobrá voľba.
Sharon
09.04.08,12:15
Ako to mám ostrihať? Strihať vôbec?
Mama mi doniesla mladý stromček - nektarinky na podpníku. Je to nejaká menšia odroda, vraj narastie do výšky cca 2 metre. Zasadili sme a teraz neviem, ako ho mám ostrihať a či vôbec. Má 7 vetvičiek dlhých 12-14 cm a z dvoch ešte vyrastajú také menšie asi 7 cm dlhé. Sú tak rovnomerne ďaleko od seba no nevytvárajú kruhovú korunku, ale sú akoby na priamke. A vyrastajú z toho podpníka tak zboku do šikma.
Bionda
09.04.08,12:25
Každý novozasadený stromček by sa mal skrátiť ostrihaním, nakoľko je potrebné podporiť zakorenenie a keby náhodou ešte aj kvitnúť mal, kvety treba odštipnúť, aby sa nevysilil.
dad111
09.04.08,12:45
A vyrastajú z toho podpníka tak zboku do šikma.
Ak skutocne vyrastaju z podpnika, tak tie by sa mali odtranit celkom. Uslachtila odroda je len na stepe. Tvarovanie korunky je zlozitejsie, posuvam.
VladoaKatka
09.04.08,12:55
Ako to mám ostrihať? Strihať vôbec?
Mama mi doniesla mladý stromček - nektarinky na podpníku. Je to nejaká menšia odroda, vraj narastie do výšky cca 2 metre. Zasadili sme a teraz neviem, ako ho mám ostrihať a či vôbec. Má 7 vetvičiek dlhých 12-14 cm a z dvoch ešte vyrastajú také menšie asi 7 cm dlhé. Sú tak rovnomerne ďaleko od seba no nevytvárajú kruhovú korunku, ale sú akoby na priamke. A vyrastajú z toho podpníka tak zboku do šikma.

Kazdopádne musíte sa rozhodnúť kde by mala začať sa rozvíjať korunka a všetky vetvičky pod tým môžu ísť dole. Zbytočne ten stromček dáva silu do veľa vetvičiek. Zviknú tieto stromky po celom podpníku tlačiť vetvičky, lebo ten stromček chce rásť, ak sú tie vetvičky pod tým, ako chcete mať korunku, kľudne ich môžete odlámať, ak sú nad, teda už v tej časti ako má byť korunka nechajte a na budúci rok uvidíte alebo poproste nejakého ujka na okolí, či by Vám nevedel poradiť.
matohaha
09.04.08,18:03
Tam kde si stromček kupovala si sa mala pýtať ako ho máš ostrihať po zasadení.Ja sadím stromky radšej na jeseň lepšie sa ujímajú,vtedy nestrihám.Na jar (píšem o broskyni a nektarinke) vo výške kde chcem založiť korunu odstrihnem vrchnú časť odstránim všetok obrast pod korunkou,nechám tri prúty a tie sktátim každý na dve očká. Neberte to ako návod tak to robím ja,broskyne zvyknú mať slabší koreňový systém a horšie sa chytajú preto je lepšie nechať len pár očiek bud sa chytí alebo nie.Amožno sa nájdu aj taký ktorý budú sadiť a strihať podľa lunárneho kalendára,poprípade čtepiť napíšte svoje skúsenosti. Veľa úspechov.
matohaha
09.04.08,18:08
Ešte som zabudol,strihanie stromkov nie je vôbec jednoduché a treba si niečo naštudovať popýtať sa ľudí ktorí tomu rozumejú a samozrejme učiť sa na svojich chybách:)
Sharon
10.04.08,10:01
Ako to mám ostrihať? Strihať vôbec?
Mama mi doniesla mladý stromček - nektarinky na podpníku. Je to nejaká menšia odroda, vraj narastie do výšky cca 2 metre. Zasadili sme a teraz neviem, ako ho mám ostrihať a či vôbec. Má 7 vetvičiek dlhých 12-14 cm a z dvoch ešte vyrastajú také menšie asi 7 cm dlhé. Sú tak rovnomerne ďaleko od seba no nevytvárajú kruhovú korunku, ale sú akoby na priamke. A vyrastajú z toho podpníka tak zboku do šikma.

Jablone už strihám rutinne, naučila som sa z kníh, niečo mi poradil sused (žiaľ už nežije) a na niečo som prišla sama pozorovaním, ako rastú a samozrejme aj vlastnými chybami. Aj zopár mladých stromkov som už strihala a rastú a rodia pekne. Ale táto nektarinka má taký "divný" tvar, mama mi ju kupovala a hovorila, že všetky boli také podobné. Má aj strašne veľa púčikov nahusto vedľa seba, len neviem naisto či sú kvetné alebo listové. Niekde som čítala, že listové púčiky sú pretiahnutého tvaru a kvetné do guľata. Tie na našej nektarinke sú skôr guľaté.
Bionda
10.04.08,16:34
My sme na jar min. roku sadili nektarinku a tento rok aj zakvitla, riadne sme ju ostrihali aj tento rok- keď bolo jej obdobie, aby sa začala tvoriť korunka a uvidíme.
Nie je zlé kupovať Záhradkára, je tam aspoň aký taký kalendár čo kedy robiť a tiež sa tam nájde pár vecí ako strihať a rovnako Celoročnú ochranu záhradných plodín- kvôli postrekom.
Sharon
11.04.08,07:32
Záhradkára som odoberala, ale pred pár rokmi som predplatné zrušila. Staré čísla mám a stále je v nich čo čítať. K tej chemickej ochrane rastlín si sťahujem vždy aktuálnu signalizačnú správu zo stránky www.abczahradkar.sk, je tam aj Kalendár prác čo v ktorom mesiaci robiť a na stránke www.sieberz.sk je tiež Rastlinný kalendár a okrem toho Tipy do záhrady od profesionálov.
ppaalloo
06.05.08,10:23
Sharon vďaka za uvedenie www stránok,sú OK.
letula
29.05.08,19:17
Pokial mas nove mlade ovocne stromy, mozes zacat strihat jadroviny. Zalezi od tohoho co pestujes aky mas podpnik, 1. rok robis vychovny rez stromcekov. Pokial chces pestovat stihle vreteno - terminal skratis na 50-60 cm a vsetky konkurencne vyhonky odstranis. Striekat budes az tesne pred pucanim dvojzlozkovym postrekom proti skodcom a chorobam
Strihanie jadrovin mas cas az po odkvitnuti, pretoze su nachylne na mraz, ale broskyne mozes uz teraz striekat proti kuceravitosti.
Ach jaj ,broskyňa má dosť kučer.listovnapriek tomu,že som ich striekala asi v marci.Mám ich obrať,alebo to bude aj tak pokačovať?Teraz kedy strihať?Má asi 5 rokov.
Hrdzoska
26.02.09,14:35
Chcela by som sa spýtať či môžem teraz strihať višňu má veľa suchých a lohýk konárikov. Dom sme kúpili pred 2 rokmi a ešte som ju nstrihala a neviem kedy bola naposledy strihaná.
arizona
26.02.09,16:37
Teraz ešte nie, lebo mrzne. Počkaj, pokým teplota nebude dlhšiu dobu okolo 10st. Zrež najmä poškodené a suché konáre.Dôkladnejší rez nechaj po zbere.
Presvetľovací rez robíme po zbere, čo je zväčša v auguste. Ak tento čas premeškáme, môžeme prerezávanie ešte odložiť na predjarie. Keby sme však strom neprerezávali vôbec, postupne by sa znižovala úroda i kvalita plodov a strom by bol náchylnejší k monilióze.

Pri reze postupujeme tak, že dlhé výhonky skrátime asi o tretinu, aby pod miestom rezu zostala odbočujúca vetvička. Súčasne odstraňujeme aj konkurenčné výhonky alebo vetvičky, ktoré nadmerne prevyšujú korunu. Riadime sa pravidlom, že ponechávame skôr vodorovne rastúce výhonky, zatiaľ čo vetvičky tiahnúce sa kolmo nahor odstraňujeme. Pravidelne tiež odrezávame dlhé a pokrútené vetvy vyrážajúce uprostred koruny. Pri rezaní nenechávame na vetvách žiadne pahýle, rany po reze uhladíme a natrieme štepárskym voskom.
Hrdzoska
01.03.09,13:18
Dakujem za radu ,dnes kedže bolo pekne a svietilo slniečko som ostrihala takmer všetky suché halúzky - ostali mi tam tie čo sú na vrchole stromu a nemám taký veľký rebrík ale to vyriešim ked si ho kúpim. Hned vyzerá ten strom lepšie. ešte by som chcela poradiť kedy striekať - mám višňu ,marhulu, maldé broskyne a jablone. Čítala som že minulý o tomto čase už mali všetci postriekané ako je to tento rok?? Kedy bude vhodný čas?
arizona
01.03.09,14:49
Dakujem za radu ,dnes kedže bolo pekne a svietilo slniečko som ostrihala takmer všetky suché halúzky - ostali mi tam tie čo sú na vrchole stromu a nemám taký veľký rebrík ale to vyriešim ked si ho kúpim. Hned vyzerá ten strom lepšie. ešte by som chcela poradiť kedy striekať - mám višňu ,marhulu, maldé broskyne a jablone. Čítala som že minulý o tomto čase už mali všetci postriekané ako je to tento rok?? Kedy bude vhodný čas?
Predjarný postrek robíme zjari, ak sa teplota pohybuje okolo 15 st., čo najskôr po vypučaní napr. Sulkou, alebo nejakým olejnatým prípravkom.
Čím je teplejšie, tým jednotlivé štádia škodcov intenzívnejšie dýchajú a o to výraznejšie sa prejaví ničivý účinok insekticídu s olejom. Predjarný postrek má byť výdatný a dôkladný, preto by sme ho mali urobiť za bezvetria.Ďaľší postrek sa robí pred kvitnutím.(ked rašia kvety)
Kalendára sa je ťažko držať, lebo zima je vždy iná.
Drž sa toho pučania lístkov.Príroda Ti sama napovedá,ktoré skôr a ktoré stačia neskôr.
Počas roka je dobré sledovať signalizačnú správu, kde informujú podľa jednotlivých regiónov,čo a čím odporúčajú postrekovať.
Bionda
02.03.09,16:46
teraz sa čo najskôr treba pripraviť na postrek nektariniek a broskýň zároveň môžete postriekať aj ruže . je to proti kučeravosti- robí sa najneskôr v štádiu nalievania púčikov, malo by sa urobiť bez ohľadu na počasie, ale teplota by mala byť nad 7 stupňov.- meďnaté prípravky napr. Kuprikol, event Sulka- sírnatý prípr.
Jablone idú na rad až keď majú "uško" .
Bionda
02.03.09,16:57
Ešte teraz v marci nezabudnite na postrek predjarný ríbezlí, egrešov, proti prezimujúcim škodcom :)
wabi
04.03.09,22:28
Z rezom stromov sa netreba ponáhľať. Stačí až keď už začnú byť jasne vidieť zväčšené kvetné púčiky, je to lepšie najmä pre amatérov, pretože vtedy už každý rozozná kde bude kvet...;)
Zároveň odporúčam "kaderníkom" ktorý strihajú všetky letorasty bez rozdielu "na ježka" - na 3 púčiky a nezabudnú skrátiť úplne všetky, aby to nepreháňali, pretože potom sa nemôžu čudovať, že úroda bude slabá, zato hodne dreva narastie a bude s čím kúriť!:---
Ak ale vám ide aj o ovocie nechajte niektoré slabšie letorasty aspoň nezostrihnuté, aby mal na čom v budúcnosti strom na čom kvitnúť. Najmä šikmo a horizontálne rastúce konáriky sú cenné, ak je takých málo, tak jednoducho niektorý vyviažte - ohnite smerom nadol...;)
anitram
08.03.09,18:54
poprosimniekovo ,ako a kedy strihat kivi? sused hovori ako hrozno, ale ja nieviem ani ako sa hrozno striha. Kivi to je divocina, z kazdeho ocka ide haluza. dakujem
wabi
10.03.09,13:02
To ako rýchlokurz strihania viniča a kiwi?:D
Budem naozaj čo najstručnejší. Žiaľ takýáto stručnosť znamená, že vynechám niektoré podrobnosti, ak by mal niekto námietky či pripomienky.:o

1. Stále máme na pamäti že tieto naše milé obľúbené popínavky rodia na výhonoch z minulého roka, ktoré vyrastajú z 2 ročného dreva. Teda nesmieme ostrihať všetko minuloročné drevo ak chceme mať úrodu.

2. Každý krík je dymenzovaný na určitý počet výhonov. Spočítame minuločočné výhony aspoň orientačne. Nám nejde teraz aby bolo málo dlhých ale viacej kratších výhonov, pretože tak je lepšia úroda a chceme pestovať ovocie nie drevo. Keď by sme ostrihali málo, krík sa vysilý a navyše nevyženie zo všetkých očiek. Ak veľa, vyženie zo všetkých očiek, ale zbytočne bujné a dlhé šľahúne.

3. Keď vieme koľko očiek ponechávame, určíma na ktorých výhonoch to bude a ostatné odstránime. Na niekoľkých výhonoch ponecháme len po 2-3 očká to sú čapíky, na ostatných ktoré sme vybrali ponecháme maximálne do 10 očiek v závislosti od odrody. Ponechávame stredne bujne rastúce výhony. Striháme tak aby si ponechané vetvičky nezavadzali a ohýbame ich smerom nadol. Ak ťaháme na pergolu a máme už naťahané dlhé dvojročné a staršie prúty ktoré majú obrast mladých konárikov, tieto striháme na kračie všetky zvičajne na 2 očká.

Na strihanie živých stromkov treba cit a vicročný pozorovací talent, kedy sledujeme ako reagoval strom či krík na náš zásah a podľa toho korigujeme a usmerňujeme jeho rast podľa našich predstáv a jeho možností.
Je to rozhovor medzi človekom a stromom. Otázka znie keď ťa takto ostrihám, čo urobíš? odpoveď sa dočkáme až v lete a na jeseň.
Strihať sa dá naučiť len praxou, treba mať ale dobrého učiteľa, pretože ak strihať zle, tak radšej nestrihať vôbec, častokrát.
mamcamoja
08.06.09,07:14
Broskyne sa možu striekať pri teplote 7-10 °C, marhule strihám po obratí plodov, čerešne, višne v auguste, ríbezle na jesen ak nestíham stačí na jar nechávam 5 parutiek starších a 5 mladých alebo 3 a 3
ja strihám májové čerešne hneď pri oberaní.aspoň pozberám aj tie na konci konára,ale samozrejme len skracujem.každý rok mám dosť čerešní.skúste.
karino
08.06.09,11:07
takze ja mam asi 20 rocnu ceresnu a uz ju nestriham vobec :Je to strom mojich deti.Na nej sa naucili splhat sa na strom a kazdy ma svoje miesto kde chodi na ceresne .Je pravda ze ani neviem jej nazov lebo som raz u jednej babky jedol a ceresne a zistil som ze su uuuuzasne a tak som za zelena prevrubloval jednu haluzku .je tomu asi 20 a mozno aj viac rokov.Tento tyzden bolo na nej hadam aj desat deti z ulice.Su to super chrupky.AJ som do nej dal este nejaku Karesovku aj Kordiu ale len pre lepsie opelenie ,hoci to vobec nebolo treba ,skor zo zvedavosti ci budu lepsie ako ta moja bez nazvu .Jej matersky strom uz padol za vlast ale urcite by mal sto rokov. Ceresne vobec nestriekam a ani nestriham , hoci je pravda ze asi najviac starostlivosti treba venovat stromceku pri zakladani korunky a v prvych rokoch.Potom je to uz vec prirody.Ja mam rad stromy na semenacoch ,cize cim vacsie ,tym lepsie...ale s predchadzajucim clankom sa stotoznujem.........
avv
27.03.10,05:37
Ja by som chcel napísať k tomu pestovaniu broskýň vo vyšších polohách: videl som raz v jednom dokumente, ako niekto pestoval čerešne v aplách vo výške vyše 1000 mnm: zasadil ju pred južnú skalu a pod ňou urobil jazierko. To jazierko odrážalo teplo na skalu a tá zas udržiavala teplo po západe slnka. Úrodu vraj mal.
wabi
27.03.10,23:11
Skala, alebo aj stena domu či múrik má schopnosť absorbovať teplo a možno pozorovať aj v našich podmienkach kladný vplyv najmä pri pestovaní chúlostivejších druhov ako sú figy, či Hurmi Kaki. Väčšia nádrž s vodou tiež prijíma teplo a potom zas keď je zima a zamŕza tak ho odovzdáva. Dá sa to dobre využiť najmä v skleníku kde cez deň ochladzuje a v noci zohrieva.
Robert Lihani
06.02.11,20:17
dobry vecer, kostkove stromy(ceresna,broskyna,slivky...)stryhajte po zbere plodov(ceresnu pred zimou lebo potom ma hustu miazgu) nerobte hladky strych ale nechavajte 3-4cm konceky
jablone mozte celu zimu az pokial nepucia,potom uz nie alebo robi sa aj letny stryh ale az od konca juna vtedy je nizsia reakcia stromu,ale najdite si niekoho aby vam aspon raz ukazal ako stryhat aby ste si nepokazili stromy
vela stastia
Sharon
07.02.11,08:46
Dobrý deň, chcem sa spytať, prečo nám na jabloniach rastú nové konáriky tak, že spočiatku rastú priamo a potom sa skrútia a rastú úplne opačným smerom. Stretli ste sa s tým?
wabi
07.02.11,09:18
Najčastejšie sú tomu na príčine vošky, ktoré ešte v lete, keď je konár mladý, zelený spôsobia jeho skrútenie... :confused:
Väčšinou to však až tak nevadí, pretože konár i tak odstrihneme. Niekedy to dokonca môže byť aj výhodou, pretože konár takto skrútený môže byť úrodnejší než ten ktorý rastie iba priamo nahor...:D
vvvvvv
15.02.11,15:54
Zdravím
chcem sa spýtať kedy je vhodný čas po zime na strihanie ovocných stromov-hlavne čerešne a slivky . môžem aj teraz keď sú v noci mínusové teploty, alebo radšej počkať?Kdesi som čítal že slivky až keď teplota v noci nebude klesať pod 2 stupne
terezamaria
15.02.11,16:19
pivko
27.07.11,05:12
Hľadám odborníka v Košiciach , potrebujem odborne ostrihať dve marhule .platba + dovoz odvoz nieje problém;)
pivko
29.07.11,12:30
Hľadám odborníka v Košiciach , potrebujem odborne ostrihať dve marhule .platba + dovoz odvoz nieje problém;)
posúvam...................
pivko
02.08.11,07:11
Hľadám odborníka v Košiciach , potrebujem odborne ostrihať dve marhule .platba + dovoz odvoz nieje problém;)
Posúvam ..................
buchač
02.08.11,07:30
Posúvam ..................

...jáj Milan .....:confused:

Naša firma sa zaoberá komplexnou záhradníckou činnosťou, návrhom a realizáciou sadovníckych úprav. Údržbou záhrad. Predajom rezaných kvetín, ovocných a okrastných stromov. Donáškovou službou.
Detailné informácie o firme Jaroslav Kupeček - Záhradníctvo ÁTRIUM - Košice
http://www.123dodavatel.sk/produkty/rez-stromov/kosice

Obhliadka záhrady v rámci územia Košíc je spoplatnená sumou 10 €, mimo územia Košíc dohodou podľa počtu kilometrov.
http://www.tvojzahradnik.sk/ponuka.php
gaspi
28.10.11,13:12
Rad by som sa spytal, pred 2 tyzdnami som sadil nove stromky do zahrady - stlpovite jablone, hrusku a ceresnu. Nastala otazka, ci hrusku a ceresnu treba teraz zostrihnut (obe maju tvar holeho prutu) kvoli zalozeniu koruny a lepsieho zakorenenia alebo az na jar.
Co sa tyka cerstvo vysadenych stromkov tak sa tu lisili nazory, preto sa radsej spytam znova.
Za odpoved vopred vdaka.
wabi
29.10.11,04:26
Netráp sa tým. Keď zostrihneš teraz nevadí akeď na jar tak si tiež nič nepokazil...
Ak to berieme s pohľadu stromu, tak ak ho zostrihneš teraz bude mať viac času na prípravu toho, že práve pod miestom zostrihnutia bude na jar bujne rašiť. Púčiky sa skôr pripravia a budú sa zväčšovať už počas včasnej jary, najmä v čase keď bude odmäk a teplejšie, to ale zas môže byť nevýhodou ak potom ešte udrú do narašenej časti mrazy, mohli by pletivá poškodiť. To však platí skôr pri teplomilnejších veciach než je čerešňa či hruška, hoci tá v závislosti od odrody má mierne zimy radšej. Pokiaľ si v teplejšej nížine -vinohradnícka oblasť tak to kľudne urob ihneď, ak si z hôr či mrazovej kotliny tak neskôr na jar...:)
BXLmiami
29.10.11,04:34
Pochopila som to tak,že sadil stlpovite stromy všetky.Tie by sa strihať nemali,nie?
gardenia
29.10.11,12:35
Dobrý deň, prečítala som si pár príspevkov o strihaní stromov a chcem sa spýtať - je dobré strihať ovocné stromy každý rok?
Môj manžel má mániu strihať každý rok v zime, potom sú stromy veľmi košaté, pekné, ale úroda je veľmi slabá, na mladých výhonkoch samozrejme žiadna, len v jeseni kopa lístia. Na druhý rok v zime ich znovu ostrihá, to znamená tie isté, ktoré boli v min. roku mladé a tak sa to opakuje každý rok. Keďže je na nich veľmi málo plodov, ja vidím problém v tom, že sa strihajú stromy každý rok, podľa mňa by mali mať nejakú pauzu, nie? Stále mu to hovorím, nech ich aspoň raz neostrihá a uvidí, aká bude úroda, lenže on si nedá povedať, aký je váš názor, musia sa stromy strihať každý rok? Ďakujem za vaše odpovede.
wabi
29.10.11,18:34
:D:D:D Ženská intuícia - to je šiesty zmysel.
Máš úplnú pravdu. Poznám viac takých manželov čo si nedajú povedať a dokatujú svoje stromy poctivo každý rok so zvrhlým pocitom že treba strihať! Chuďfatká stomy. Niekedy si tak rozmýšľam čo im to zlé tie stromy tak asi urobili tým "kaderníkom" že ich tak strihajú!
Ešte šťastie že nemám manžela!;)
Presne toto robil tretí sused odo mňa a keď som mu to vravel, že ak má takto strihať, tak nech radšej nestrihá tak na mňa pozeral jak na holobriadka:) (zarastený som dosť), že taktop to robí už 30 rokov a predtým jeho otec a ja ho nemám čo poučovať.
Potom ale na jar ochorel a nestihol ostrihať. Ešte nikdy nevidel takú úrodu jabĺk ako keď nestrihal. Až vtedy pochopil že niečo asi robil zle a sám potom prišiel za mnou...
Keďže váš manžel strihá poctivo všetko "na ježka" pestuje drevo a nie ovocie!:confused:
Iste je dobre strihať každý rok ale dôležité je vždy ponechať niektoré výhony neodstrihnuté a iné odstrihnúť zasa úplne až na konárový krúžok, či celý "trs" vlkov až po najspodnejší konár a ten potom radšej ohnúť než odstrihnúť.
Prečítajte si viac príspevkov o strihaní ktoré som popísal a možno pochopíte, ale či pochopí aj váš muž to ťažko povedať! Ak ho dotlačíte aby mi zavolal tak mu to možno po telefone vysvetlým ak nie, tak ho prinúťte aby jeden rok naozaj nestrihal vôbec a uvidíte tú úrodu! Potom pochopí že strihal zle. Možno je lepšie nestrihať, než strihať zle. Ide však v oboch prípadoch o extrém a najlepšia je preto zlatá stredná cesta ako vždy. Nie každý to však dokáže a to je strihať síce každý rok ale hlavne strihať dobre! To znamená s citom rpihliadnúc na to čo potrebuje jabloň a nie na to ako sa to pozdáva "kaderníkovi".:)
Držim palce, napíšte či bola vaša misia o záchranu ovocia úspešná.
Schovajte mu nožnice každý druhý rok, nech máte aspoň občas ovocie. Alebo ho pošlite strihať nepriateľovi.:rolleyes:
pablito74
30.10.11,12:26
Dobry den, vas manzel je pravdepodobne "jezkomil" (tym ze pozakracuje vsetkym mlade vyhonky, brani tomu aby vyrastlo, nove plodne drevo), poznam ja takych strihacoch, pestuju drevo namiesto ovocia, no komu niet rady, tomu niet pomoci. Odporucam vam bud dohovorit manzelovi (malopravdepodobne ze da na vase rady) alebo mu skryt noznice (kupi si nove).
A teraz vazne, ked bude chciet vas manzel najblizsie strihat, pozvite si vopred nejakeho skuseneho zahradnika z okolia a poproste ho, nech nauci vasho manzela strihat ovocne stromy. Prajem pekny den.
gardenia
30.10.11,16:27
Wabi a Pablito, ďakujem vám za rady, tušila som to. Ja mu rovno dám prečítať tieto vaše príspevky, aj keď určite viem, že sa na mňa nahnevá, lebo on sa považuje za odborníka na strihanie stromov. Nejako to prežijem, hlavná vec, že máme nádej na dobrú úrodu. Ďakujem veľmi pekne, tieto dva príspevky mi úplne stačia. Prajem pekný nedeľný večer.
wabi
30.10.11,22:20
Dobry den, vas manzel je pravdepodobne "jezkomil" (tym ze pozakracuje vsetkym mlade vyhonky, brani tomu aby vyrastlo, nove plodne drevo), poznam ja takych strihacoch, pestuju drevo namiesto ovocia, no komu niet rady, tomu niet pomoci. Odporucam vam bud dohovorit manzelovi (malopravdepodobne ze da na vase rady) alebo mu skryt noznice (kupi si nove).
A teraz vazne, ked bude chciet vas manzel najblizsie strihat, pozvite si vopred nejakeho skuseneho zahradnika z okolia a poproste ho, nech nauci vasho manzela strihat ovocne stromy. Prajem pekny den.
Milí môj Pablito ty mi pripomínaš trochu moju starú mamu tá tiež keď niečo začuje musí to zopakovať svojimi slovami a tiež ako aj ty občas trochu niečo popletie. Ale inak pekne si to napísal to máš fakt z vlastnej havy? No lepšie by som to nevystihol! Až na to, že to čo si dal do zátvorky, myslím tej najdlhšej si tam vôbec dávať nemal. citujem: (tym ze pozakracuje vsetkym mlade vyhonky, brani tomu aby vyrastlo, nove plodne drevo)
Nie práve naopak! Tým že všetko pozakracuje práve podporí rast nových výhonkov a zároveň tým odstrihne časť kvetov. Nie len to. Stromy majú zrazu veľa energie ktorú musia vtesnať do málo púčikov a tak tvoria drevo aby vyrovnali pomer konáre - korene, ktorý bol rezom narušený. Takže narastie nové potencialne v ďalšom roku možno aj plodné drevo ale toto je zas a znmova každoročne odstrihnuté...
Napadlo ma ale aj to, že tomu pánovi sme nedali šancu. Veď sme tie stromy ani nevideli. Dokonca ani nevieme o aký druh sa jedná, mám len také tušenie že ide o jabnone?
Existuje tu predsa len nejaká šanca že pán strihá dobre a jeho žene sa to nepáči že úrody je stále málo...
Ale chlapy veď to poznáme. Nech urobím hocičo... - ako to bolo v tom starom receptáři: "Šlechtím plané jablone. Furt se hrabu v záhone... Žene mé to nestačí... a je jejím koníčkem...":)
Berme to s humorom:D
pablito74
31.10.11,12:56
Milí môj Pablito ty mi pripomínaš trochu moju starú mamu tá tiež keď niečo začuje musí to zopakovať svojimi slovami a tiež ako aj ty občas trochu niečo popletie. Ale inak pekne si to napísal to máš fakt z vlastnej havy? No lepšie by som to nevystihol! Až na to, že to čo si dal do zátvorky, myslím tej najdlhšej si tam vôbec dávať nemal. citujem: (tym ze pozakracuje vsetkym mlade vyhonky, brani tomu aby vyrastlo, nove plodne drevo)
Nie práve naopak! Tým že všetko pozakracuje práve podporí rast nových výhonkov a zároveň tým odstrihne časť kvetov. Nie len to. Stromy majú zrazu veľa energie ktorú musia vtesnať do málo púčikov a tak tvoria drevo aby vyrovnali pomer konáre - korene, ktorý bol rezom narušený. Takže narastie nové potencialne v ďalšom roku možno aj plodné drevo ale toto je zas a znmova každoročne odstrihnuté...
Napadlo ma ale aj to, že tomu pánovi sme nedali šancu. Veď sme tie stromy ani nevideli. Dokonca ani nevieme o aký druh sa jedná, mám len také tušenie že ide o jabnone?
Existuje tu predsa len nejaká šanca že pán strihá dobre a jeho žene sa to nepáči že úrody je stále málo...
Ale chlapy veď to poznáme. Nech urobím hocičo... - ako to bolo v tom starom receptáři: "Šlechtím plané jablone. Furt se hrabu v záhone... Žene mé to nestačí... a je jejím koníčkem...":)
Berme to s humorom:D
Mili wabi :) Mas pravdu, trochu som sa zle vyjadril / poplietol som to :D pisanie toho co chcem povedat (vyjadrit), nieje moja silna stranka + pisal som to v rychlosti (mam malo casu). Tak sa to pokusim uviest na pravu mieru. Chcel som to povedat asi takto: Tym ze pozakracuje vsetky jednorocne (minulorocne) vyhonky brani tomu aby vzniklo (vyrastlo :D) nabuduci rok plodne drevo. Ako pisete vy:

Tým že všetko pozakracuje práve podporí rast nových výhonkov
Ano s tym suhlasim, takyto rez, podpori silny rast novych vyhonkov , ci ze zamedzi vzniku noveho plodneho dreva (ked sa tie vyhonky kazdorocne odstrihnu na jezka). Dufam ze som sa trosku lepsie vyjadril.
Inak len doplnim, ze u vas gardenia, to samozrejme nemusi presne tak vyzerat ako ja pisem. Ja len pisem to co vidim, u nas na dedine bezne kazdy rok (v jari dodam fotky). A dôvodov preco jablone (ovocne stromy) neplodia (plodia malo) moze byt vela inych. (pomohli by mozno fotky stromov, ale naidealnejsie by bolo si pozvat niekoho skuseneho).

PS: S tym ze ti pripominam tvoju staru mamu si ma urazil, som mlady ambiciozny muz ! ;)
PS2: Toto co som napisal vyzera fakt akoby som to okopiroval z nejakej knihy ? (( hm, pisal som to z hlavy (myslienky co ma akurat napadli), no moznoze to môze byt niecomu podobne co si cital, videl ... (su to zväcsa vlastne skusenosti no chodim aj na rozne zahranicne diskusne fora, citam knihy, vzdelavam sa ako viem, atd.))) Prajme ti pekny den.
wabi
31.10.11,14:41
Prepáč, neprirovnával som ťa k starej matke preto, že je stará či preto že je žena, len úplne náhodou má vlastnosť že keď niekto niečo povie zopakuje to isté svojimi slovami. Nepopieram, že čo si napísal je naozaj tak a že si sa len trocha neohrabane vyjadril a rozumiem romu.
Len proste pred tým som to isté napísal ja, tak mi to prišlo smiešne že si zopakoval to isté svojimi slovami. Ak by si bol tento svoj príspevok napísal pred tým ako som tak urobil ja, tak by som ja ten svoj vôbec nepísal, pretože by mi pripadalo smiešne zopakovať to isté, hoci by som aj mal rovnaký názor ale by som ti jednoducho odklikol asi súhlas, prípadne poopravil drobnú "neohrabanosť vo vyjadrení v zátvvorke" prípadne napísal niečo čím doplním a možno obohatím diskuziu. Prišlo mi zrazu smiešne že si sa snažil napísať to isté čo ja. Netvrdím že si ma kopíroval, hoci človeka by to napadlo.
Zrejme máš proste rovnakú skúsenosť a chcel si tým len vyjadriť podporu môjmu názoru a tiež pani ktorá s týmto probléímom prišla.
Ja som si však uvedomil ako prudko búšime obaja do toho "kaderníka" a pritom sme to na vlastné oči ani nevideli a hoci máme obaja zrejme rovnaké skúsenosti... to je jedno.
Prepáč že som sa ťa dotkol. Možno som príliš prudko zareagoval. Proste tak ako som ti vytkol tú neohrabanosť v zátvorke som ti vytkol aj tvoju rakciu ktorá bola neohrabaná s pohľadu toho že si zopakoval čo už odznelo. Ty ako mladý a abiciozny muž predsa namáš zapotreby opakovať po niekom. Mal si to proste napísať ako prvý!
Ale o nič nejde. V živote iste často ako prvý zareaguješ v oveľa dôležitejších veciach. Pripomenulo mi to keď som sa ako nefajčiar pred mnohými rokmi zúčastnil pri akomsi školení na prestávke vonku s fajčiarmi, pretože aj tak nebolo čo robiť. Bolo tam dievča s mimoriadne peknými rismi tváre. Bol tam starší muž ktorý jej otvorene polichotil a urobil to elegantne a s šarmom. Vzápätí sa o niečo podobné pokúsil mladík ale už to nebolo ono. Ten pravý okamih uplynul a bolo to tak nejak nasilu.
Dvakrát zasebou opakovaný ftip nie je už na druhý krát ftipom.
Tak sa neurážaj za to. Veď o nič nejde. S chýb sa treba poučiť. Nikdy sa po nikom neopakuj, naopak v pravú chvílu najdi odvahu použiť tie správne slová ako prvý a ak máš byť druhý tak to radšej odmietni, tým že sa zameriaš iným smerom!
A neobhajuj sa! Veď si nič zlé neurobil! Myslel si to v dobrom!
A dobrom ti to vravím aj ja.
Ak chceš, a opravíš svoj prvý príspevok tak aby neopakoval to isté čo som napísal predtým ja, tak svoje príspevky ďalšie vymažem a upravím, ale nie je to podstatné.
pablito74
31.10.11,15:22
Wabi tvoj prvy prispevok, som si precital a nasledne som napisal svoj prvy. No nejako mi vtedy nedoplo, ze som vlastne napisal skoro to iste co ty :o Uvedomil som si to, az teraz ked som vsetky prispevky precital este raz :D Mazat nic nebudem, ved o to tu ide (o diskusiu).

PS: S tym urazenim som to nemyslel vazne, ved preto som za tym dal toho smajlika. Maj sa pekne, nech sa dari.
pivko
06.11.11,06:41
Nenašiel som tu tému tak to šupnem tu:
Majú sa teraz ničim striekať marhule? lebo kamarát tvrdí že sa teraz striekajú a vraj aj broskyne.
??????????
wabi
06.11.11,08:28
Je to naozaj tak. Broskyne sa striekajú proti kučeravosti. Najlepšie v teplé neskoršie odpoludnie, otvárajú sa šupinky na púčikoch ...
Samozrejme nemalo by pršať ani fúkať silný vietor.;)
Marhule zasa podobne ale proti monilioze.
Jarné postreky to však nenahrádza tie sú samozrejme dôležitejšie...
Česť práci!:)
ela77
08.11.11,05:48
@gardenia, nemaj boj, nie si sama s tým problémom strihania, dúfam, že môj muž nechodí na poradu a nebude to čítať. My máme staré stromy, ale aj celkom nové trojročné. Keď som ich zohnala, tak všetko pozastrihoval a dokonca aj nektarinku, ktorá mala krásnu korunku nahodenú a na kmeni žiaden puk na vyrašenie konára, tak už bola ošetrená v záhradníctve a on jej odstrihol tú krásnu korunku, akože ju skrátil a tak vysichala, ale našťastie vyhnala nový kmienok zospodu, je to ešte nad miestom očkovania, takže by mohlo byť dobre. Len je stále teda v začiatku a už mohla rodiť. Tento rok ani nezakvitla. Ja by som si zavolala odborníka na strihanie a ošetrovanie, ale moja polovica by sa asi urazila a na tak dlho neodíde aby sa to mohlo urobiť v jeho neprítomnosti a pochválim sa, že je to moja práca. Ja sa ale priznám nerozumiem tomu, čo sa myslí nad očkom, pod očkom, na tri očká a pod. Či je to myslené od koreňa, či od konca konárika??? Ako rozlíšiť, plodné konáre a neplodné. Ono by to ozaj chcelo skúseného na začiatok.Napr. ako je to pri hrozne??? Mám dosť literatúry a aj na internete sa dá toho veľa najsť, ale som z toho blbá. Možno ak budem prinútená tak to pochopím, ale mali sme takú tichú dohodu, že aspoň toto by malo byť náplňou môjho mangela.
wabi
08.11.11,08:19
Aj by som sa manželov zastal, ale keď pozerám po záhradách ako sú stromy najčastejšie ostrihané tak nemôžem.:mad:
Strihanie stromov naozaj nie je ženská práca. Ženy sú často citlivé stvorenia a je im každého konárika ľúto. Muži zas to preženú často na opačnú stranu a odstrihnú aj to čo by nemali. :rolleyes:
Uvedomujem si však, že sa pohybujem na vratkej pôde. Práve som skritizoval mužov i ženy! Tak sú na mňa naratí úplne všetci okrem nevyhranených trancexuálov!:D
Ľahko sa kritizuje. Tak ako aj rastlinka kúpená u mňa môže vyhynúť, tak aj najlepšie ostrihaný strom môže aj vyschnúť, najmä keď bol čerstvo presadený a bola to nektarinka.:mee:
Máme tendenciu hladať stále vinníka. Už počujem nejakú svoju ukrivdenú nahnevanú zákazníčku - "Tak ty odmieteš svoju vinu že to vyhynulo a to chceš povedať, že som sa o to nestarala ako treba? Len málo kto si prizná svoju vinu a to aj vtedy ak ju má a neprizná si to ani sám pred sebou. Čo potom ale ak tú vinu nemá ani jedna ani druhá strana! Proste v určitom percente sa niečo nepodarí. Ja keď štepím niektoré problematické dreviny a mám len 50% ujateľnosť a som spokojný. Iste treba hľadať chybu prečo sa tých 50% neujalo, ale všetko z mierou ak by som hľadal stále chyby. Zaťažovalo by ma to a deprimovalo. Radšej myslime pozitívne. :)
Je to akoby sme vyčítali matke že porodila postihnuté dieťa. Čia je to vina? Stretol som sa s tým, že došlo k rozvodu, pretože manžel jej to vyčítal! Druhá vec že by sa zrejme rozviedli ak nie pre to tak pre niečo iné... Rozvodovosť je proste veľká na rozdiel od tolerancie.:o
V skutočnosti je veľa možností prečo sa dieťa nenarodí "zdravé a v poriadku". Nemusí byť na vine ani matka ani otec ani doktor a doknca nečakane ani svokra a sused. :DJednoducho sa v prírode všetko nepodarí a treba sa s tým zmieriť! Skôr než začneme vyčítať pouvažujme či je naozaj na 100% na vine ten vinník ktorého sme si vybrali že bude vinníkom. Lebo nielen trafená hus zagága! Prezuncia neviny - myslím že tak sa to povie.:confused:
Minulý rok mi nedalo a kúpil som si 2 broskyne, ktoré mali byť odolnejšie proti kučeravosti. Teda nie že by som tomu veril. Práve preto. Chcel som to otestovať najprv na vlastnej koži. Predstavte si aké boli odolné ani jeden jediný kučeravý lístok. Horšie je, že ani nekučeravý! Proste vyschli. :mee::D
Keď som to povedal známemu uvedomil som si že už automaticky spolu hladáme viníka. A kde si to kupoval? Už tým, že som to povedal kde som to kúpil som vlastne niekoho obvinil. Otázka je, že dotyčný to asi zas len niekde kúpil. Priateľ mi hovorí: Broskyne sa majú sadiť na jar! To je pravda ale len v prípade, že sú na jar vykopávané. Ak majú byť Vyorané na jeseň potom v zime len prihrnuté pilinami na mraze, tak to je lepšie ich kúpiť na jeseň. Preskladovávať ich niekde v pivnici! Proste ich už radšej zakopať. Povie: Vlastne na jar by si nekúpil, veď už teraz majú vypredané a polieval si? Načo hľadať vinníka. Iste človeka to naštve zaplatí... a vyschne! Najradšej by niekomu rozbyl papulu!:mad:
Je to ako v tej Papui Novej Guinei. Tam sa vždy hľadá vinník. A nie je to sranda - nerozbíjajú na Papui papule! Tam sa rovno mačetou odtne hlava! :eek:
U nás môže niekto zomrieť napríklad na infarkt. Ale nemôže niekto zomrieť na sekeru. To sa skúma ako sa do neho tá sekera dostala! Niekto môže zomrieť na nmásledky inkfartu niekto na následky prepusteného mafiana napríklad. Sekeru som vynechal, asi som ju zabudol niekde zaťatú...:D ale bol to zámer, veď ktorá pištol striela už dnes sekerky?:D
Na papui veria že človek nielenže nemôže zomrieť len tak z ničoho nič na sekeru ale ani inkfart sa na Papui nezomiera len tak. Niekto mu musel ten inkfart privodiť! Čierna mágia? Kto ho začaroval? Suseda bosorka? :confused:
U nás že sme civilizovaný tak už neupalujeme bosorky! Iba cigarety. :D
Je to logické. Dávame to za vinu cigaretám napríklad. A rituálne ich zopár na výstrahu upálime. Ale napriek tomu že zabijú veľa ľudí nezavreme ich všetky na doživotie. Iba to na ne napíšemé - pozor škodí!:confused: Zaujímavé a ľudia sa takto neoznačujú! Ale označujú hovorí sa im politici!:D
Takže nielen Slováci hľadajú vinníka. Viník sa proste vždy najde. Treba rýchlo niekoho označiť aby to neostalo na mne! Ešte že nie sme na Papui! Veru málo kto sa tam dožije 40. To už je starý dedo. Musel byť v kolektíve veľmi oblúbený, že ho nikto neoznačil. To zas u nás aj všetci vieme že na vine sú tí pri moci a zvolíme ich veselo zas! :cool:
Všetci sme pritom odsúdený! V prípade sekery asi fakt treba hľadať vinníka. V prípade rakoviny to ale sused asi nebude. Stačí sledovať správy koľko ľudí zomrie násilným spôsobom a stále má kto pozerať tú telku!:D
Vychádza mi to tak, že v reálnom živote bude asi oveľa menej tych vrážd ako v televízii a to buďme radi! Lebo v Papui je to presne naopak! Málo kto tam má televízor a tak si tie vraždy musia prežiť v realite!:D
Veru nie je jedno na ktorej strane pištole stojíte!:D
Tiež neviem kedy prestať!
pablito74
08.11.11,12:25
@gardenia, nemaj boj, nie si sama s tým problémom strihania, dúfam, že môj muž nechodí na poradu a nebude to čítať. My máme staré stromy, ale aj celkom nové trojročné. Keď som ich zohnala, tak všetko pozastrihoval a dokonca aj nektarinku, ktorá mala krásnu korunku nahodenú a na kmeni žiaden puk na vyrašenie konára, tak už bola ošetrená v záhradníctve a on jej odstrihol tú krásnu korunku, akože ju skrátil a tak vysichala, ale našťastie vyhnala nový kmienok zospodu, je to ešte nad miestom očkovania, takže by mohlo byť dobre. Len je stále teda v začiatku a už mohla rodiť. Tento rok ani nezakvitla. Ja by som si zavolala odborníka na strihanie a ošetrovanie, ale moja polovica by sa asi urazila a na tak dlho neodíde aby sa to mohlo urobiť v jeho neprítomnosti a pochválim sa, že je to moja práca. Ja sa ale priznám nerozumiem tomu, čo sa myslí nad očkom, pod očkom, na tri očká a pod. Či je to myslené od koreňa, či od konca konárika??? Ako rozlíšiť, plodné konáre a neplodné. Ono by to ozaj chcelo skúseného na začiatok.Napr. ako je to pri hrozne??? Mám dosť literatúry a aj na internete sa dá toho veľa najsť, ale som z toho blbá. Možno ak budem prinútená tak to pochopím, ale mali sme takú tichú dohodu, že aspoň toto by malo byť náplňou môjho mangela.
Pri hrozne je to v podstate takto: Ked sa pozries teraz na ker viacrocneho vinica, tak vidis drevo rôzneho veku.
jednorocne - to co vyrastlo tento rok
dvojrocne - to co vyrastlo minuly rok
starsie - to co narastlo 3 a viac rokov dozadu.
Za normalnych okolnosti, vyrastu na buduci rokv jari, plodne letorasty z jednorocneho dreva (s toho co vyrastlo tento rok), ktore vyrasta z dvojrocneho dreva.
Ked nechas jednorocne drevo, ktore vyrasta rovno zo stareho dreva, tak to drevo zarodi spravidla malo alebo vôbec. (no letorasty co z neho vyrastu uz budu o rok plodne.
Neviem ci som ti to dobre vysvetlil, no rez vinica je dost specificky a je fajn ked ti to prvy krat ukaze niekto skuseny (napr. nejaky vinohradnik). Pripadne pozri nejake clanky alebo videa na internete, no tie su zvycajne pre laika tiez dost nezrozumitelne napisane.
Pozri napr. tu: http://www.youtube.com/user/oneacrewine#p/c/2460B41E59CC5C16/1/v8GKPJUFEDY
pablito74
08.11.11,12:31
Neviem ci rozumies po anglicky, ak nie tak skus pozriet este tu : http://loskutak.nova.cz/clanek/okrasna/rez-revy-vinne.html . No tie videa treba brat len orientacne, lebo inak sa reze vo vinici, a inak ked mame pri dome zopar hlav. Prajem pekny den.
wabi
08.11.11,19:44
Si zlatý, že sa tak snažíš, ale tá pani asi naozaj strihať nebude. Ak sa mýlim nech ma ela77 opravý.
Pri strihaní v prvom rade musí človek vedieť čo vlastne chce dosiahnuť tým rezom a poznáš to:
Žena večšinou nevie celkom presne čo chce ale neprestane pokiaľ to nedostane...
To bol len ftip. Treba predstavivosť aby si človek vedel uvedomiť ako bude krík reagovať na konkrétny zásah...
pablito74
08.11.11,22:26
Si zlatý, že sa tak snažíš, ale tá pani asi naozaj strihať nebude.
Hm, tak potom som to blbo pochopil. Necital som ostatne posty, iba jej.
ela77
09.11.11,05:31
no chlapci zlatí, písala som, že keď budem veľmi prinútená tak budem musieť, lebo moja polovica, buď má čas, alebo narobí väčšiu paseku ako ja. Musím ho poslať z domu preč a zavolať si odborníka, no ale pre jeho ješitnosť mi to potom zostane na stálo, lebo on bude urazený.Ale pochopili ste to obaja dobre, každý po svojom, to aby vám nebolo ľúto. prajem pekný deň
wabi
10.11.11,10:47
No a zasa sme zbytočne mleli pántami pre zmenu obaja.:D No povedz načo to píšeme? Ona z nadhladu aby nám nebolo ľúto nás ako dvoch soplošov aby nám nebolo ľúto bohorovne nechá žiť a sprví si po svojom. To sú tie ženy! Mal by si to prečítať tan jej.
Mali by sme sa pablito naučiť čítať medzi riadkami ale medzi čím máme čítať, kaď už ani riadky nie sú?
mazanova
11.11.11,15:00
teraz pre zmenu iná žena chlapci - čítam Vás už dlho a borím sa už tiež dlho: k veci-
chalupa - Trávnica-Podhájska, cca 15 nových stromčekov mix-kôstkoviny, jadroviny zasadené pred 4-3 rokmi (Čierna Voda), študujem, aj strihám, myslela som si, že som učenlivá, navyše som vyrástla na sedliackom dvore, ale v túto jeseň som kapitulovala, po nejakých pár stromkoch - mne to strihanie jednoducho nejde do hlavy - tie jednoročné letorasty, napr. na čerešni, alebo marhuli to je hotový baobab, cez víkend nafotím, minulý som zabudla, resp. nestihla. Poradíte?
ela77
11.11.11,16:38
Som rada, že som nezostala sama a možno sa priučím. Ja mám kopu literatúry, kde sú názorné príklady a aj na internete sa dá najsť, ale i tak mám z toho mišung, tak to využijem ak sa niekto ešte prihlási a dá radu tebe. http://www.porada.sk/image/png;base64,iVBORw0KGgoAAAANSUhEUgAAABAAAAAQCAIAAAC QkWg2AAACi0lEQVQokXWSW0wSYACF/3efeqsXN3VO19xqptm6WKllVqTNec1ROGMpaWpGTfBSStM5FVB YTFLRJF2a00gcF1MQMnElwnKKSCaICjOVMPOh00uti/M8n7Nztu8Q8q/szo3+N+PlwjY2t6mzT2n7tEL2kmPZky3sSuL30KUfimTOgt7Vj EbTcYYkOoNts+2KTc0tp4vlLO0yz4YnqxC5IbCj3gKOAbSm9UB KrUZn+nvG5g2plmdDxw88B/qBAaAX6AG4Fi/fCkYH/OMEFuvvntvSIf4SqPWtFcPqGaDPs5l0774ROJZwlRCSwKzizSG 5+mvoFS4hhNgcGwyZWbKN2slJ38CgLqMx4sLluw0CK+Djs48Qc ijmUqsHhd0ISVZ9nF0hMsNssX75qQcaoG5YE3YutogvtAAmoHN h8VaDoH17R+RCsRJRhXaR1EAqu9WV79ebPZADJmAOsAATgB4YB 8aA14DIjRI1Eh9uUZn9hNOlLNU7JVsQ2OabZ2YNwCigB7SAGlA B1SbzI529dATxZVtZ7AHySjeV/XJCvAbWkM43KHgK0ABqQAEoATWw3z+gsMf8QI7InMWWHiNZcHy Jr22rHNt4AZy8Roul03XAW2AUUAAnUlNPZeRzLcgUICRJY5lfI 4SQtLL6zBZl1STadxB9805AeHh8UQGlMN/vcGgMnc2zIleKqLyF09Rnvzg4VzxhtPws8VC5FqJVcMa/0RrlNP5gufZ7jRmMNlws+ux/Xuxwev7Anp5ZDKakxbGasiVWpgwlI2CpkCtFerU7gqryjXxsnl 76/04ul/d6HtPvTOKRlJIYhuQsveMgpe7A0YKUnDqXy7vnZ91u76BCw6lp rKgRKobe7bb+BEXZpE2cMkxVAAAAAElFTkSuQmCChttp://www.porada.sk/image/png;base64,iVBORw0KGgoAAAANSUhEUgAAABAAAAAQCAIAAAC QkWg2AAACi0lEQVQokXWSW0wSYACF/3efeqsXN3VO19xqptm6WKllVqTNec1ROGMpaWpGTfBSStM5FVB YTFLRJF2a00gcF1MQMnElwnKKSCaICjOVMPOh00uti/M8n7Nztu8Q8q/szo3+N+PlwjY2t6mzT2n7tEL2kmPZky3sSuL30KUfimTOgt7Vj EbTcYYkOoNts+2KTc0tp4vlLO0yz4YnqxC5IbCj3gKOAbSm9UB KrUZn+nvG5g2plmdDxw88B/qBAaAX6AG4Fi/fCkYH/OMEFuvvntvSIf4SqPWtFcPqGaDPs5l0774ROJZwlRCSwKzizSG 5+mvoFS4hhNgcGwyZWbKN2slJ38CgLqMx4sLluw0CK+Djs48Qc ijmUqsHhd0ISVZ9nF0hMsNssX75qQcaoG5YE3YutogvtAAmoHN h8VaDoH17R+RCsRJRhXaR1EAqu9WV79ebPZADJmAOsAATgB4YB 8aA14DIjRI1Eh9uUZn9hNOlLNU7JVsQ2OabZ2YNwCigB7SAGlA B1SbzI529dATxZVtZ7AHySjeV/XJCvAbWkM43KHgK0ABqQAEoATWw3z+gsMf8QI7InMWWHiNZcHy Jr22rHNt4AZy8Roul03XAW2AUUAAnUlNPZeRzLcgUICRJY5lfI 4SQtLL6zBZl1STadxB9805AeHh8UQGlMN/vcGgMnc2zIleKqLyF09Rnvzg4VzxhtPws8VC5FqJVcMa/0RrlNP5gufZ7jRmMNlws+ux/Xuxwev7Anp5ZDKakxbGasiVWpgwlI2CpkCtFerU7gqryjXxsnl 76/04ul/d6HtPvTOKRlJIYhuQsveMgpe7A0YKUnDqXy7vnZ91u76BCw6lp rKgRKobe7bb+BEXZpE2cMkxVAAAAAElFTkSuQmCChttp://www.porada.sk/image/png;base64,iVBORw0KGgoAAAANSUhEUgAAABAAAAAQCAIAAAC QkWg2AAACi0lEQVQokXWSW0wSYACF/3efeqsXN3VO19xqptm6WKllVqTNec1ROGMpaWpGTfBSStM5FVB YTFLRJF2a00gcF1MQMnElwnKKSCaICjOVMPOh00uti/M8n7Nztu8Q8q/szo3+N+PlwjY2t6mzT2n7tEL2kmPZky3sSuL30KUfimTOgt7Vj EbTcYYkOoNts+2KTc0tp4vlLO0yz4YnqxC5IbCj3gKOAbSm9UB KrUZn+nvG5g2plmdDxw88B/qBAaAX6AG4Fi/fCkYH/OMEFuvvntvSIf4SqPWtFcPqGaDPs5l0774ROJZwlRCSwKzizSG 5+mvoFS4hhNgcGwyZWbKN2slJ38CgLqMx4sLluw0CK+Djs48Qc ijmUqsHhd0ISVZ9nF0hMsNssX75qQcaoG5YE3YutogvtAAmoHN h8VaDoH17R+RCsRJRhXaR1EAqu9WV79ebPZADJmAOsAATgB4YB 8aA14DIjRI1Eh9uUZn9hNOlLNU7JVsQ2OabZ2YNwCigB7SAGlA B1SbzI529dATxZVtZ7AHySjeV/XJCvAbWkM43KHgK0ABqQAEoATWw3z+gsMf8QI7InMWWHiNZcHy Jr22rHNt4AZy8Roul03XAW2AUUAAnUlNPZeRzLcgUICRJY5lfI 4SQtLL6zBZl1STadxB9805AeHh8UQGlMN/vcGgMnc2zIleKqLyF09Rnvzg4VzxhtPws8VC5FqJVcMa/0RrlNP5gufZ7jRmMNlws+ux/Xuxwev7Anp5ZDKakxbGasiVWpgwlI2CpkCtFerU7gqryjXxsnl 76/04ul/d6HtPvTOKRlJIYhuQsveMgpe7A0YKUnDqXy7vnZ91u76BCw6lp rKgRKobe7bb+BEXZpE2cMkxVAAAAAElFTkSuQmCC Iné je to pri kôstkovinách, iné pri jadrovinách, iné je hrozno tam som úplne mimo, hlavne keď je ešte len dvojročné, alebo dokonca jednoročné, ale nevadí. Budeme hviezdy odborníčky.http://www.porada.sk/image/png;base64,iVBORw0KGgoAAAANSUhEUgAAABAAAAAQCAIAAAC QkWg2AAACjElEQVQokXWSW0jTARjFP3oqkdLd3N929YLKNNe82 1xzarrNmU433dRCUJk4b4SMWaRCZCEq1ENGi7AI6cFALIuyLIl YMsML1TZtLhc5mzkz1CDl62GCZXSezsPv93QOwN9Z+OrpHx+ov ddQc0ff96zf4VqE/8XlWRYOCskPAzlvuLHv4o68jWMMh/p1BvCMfMeCey9tXpgivyAd/cnPQqkEZWKUHUepCOVpmBthiYfG/aMW8y4973FTxgPTUMR/nBBiiMhYy5OjRoaa9M18dnMk71Yi3yaB+gN2p2tHiH0Vm4gJvL 4YeipTcDWFzKMrfpUp8DQlmoi+kkrPYodd4IePJtHqOQAAtqVP hJ3IwkyGki3dLDiF+piLCSlD2cKnsqjWeDU2SbZVdCkn0SbbZw yccXyEm/bbPIzKQWk+qouxogSrtVhXig1abFRjQwHWKlCXgeXJ6wXUu7yu R9dAO1ZGrqLSKoLoOhZDF0JUhhCVoayaSJYuiqgKC6oMI6rDqT puQBHDX0I70V0IymGVOFWy7doaNA1lx0l/ONa8syvGKqO+WL86511zfFck593vHdhe2pKKc0Udcrhh7QuS0B FxemamsEiFiIjY3dNzvrXN10s0pZaJCUSkCZidI70w73VDOnwY szqdTrnipA/q6LhkMLT4ulKpstntzkknsMHqdgEAcHq4fJHAPjmrVpf8K2i05 dZpa5L42MG6wzs7LHpXQQXBJFZTTfMfgtHXDWfOMilsEMHnbyu 7Y7//Mg9pQCLI5ufjiGi6buq83IWIlpcWajABAphyze2907J3I6c9F/zhEJvE5HCDmawALgX8QNiS6Vld/+9nl70bQ6+fnDO1t5jaHphHPN696G/HO0D9mmrRBwAAAABJRU5ErkJggg==
pivko
11.11.11,16:43
Pre Košičanov odporúčam firmu ABC zahradkár , zobrali odo mňa za dve marhule , pol hodinová práca dvaja ľudia 6 EUR. Aj po sebe poupratovali.
KoxXxo
11.11.11,19:30
Pre samoukov odporúčam TÚTO (http://www.bux.sk/knihy/196447-rez-ovocnych-drevin.html) knihu, keď do nej moja manželka pozrela, povedala že podľa nej by ostrihala stromy aj ona. Je tam veľa detailných obrázkov od výsadby až po staré stromy.
Valcake
12.11.11,00:45
Mazanova: ... mne to strihanie jednoducho nejde do hlavy - tie jednoročné letorasty, napr. na čerešni, alebo marhuli to je hotový baobab, cez víkend nafotím, minulý som zabudla, resp. nestihla. Poradíte?

...možno ti to pomôže....ja tiež rada strihám, striekam... pritom manžel sa tomu možno viac rozumie, ale je to moja záľuba..

http://www.ovocinarstvo.gardenservices.sk/spocircsoby-rezu.html
wabi
12.11.11,09:30
Treba sa vzdelávať. To ano. Ale žiadna kniha nenahradí praktické skúsenosti ktoré každý môže získať len tak, že bude stromy strihať a zamýšľať sa nad tým ako a prečo na jeho rez reagujú práve takto...
Nebojte sa toho neexistuje iba jeden jediný správny rez.
Je to ako s kuchárskou knihou. Čítate si krásne recepty a keď niekto ide podľa receptu aj tak mu to prihorí. Ale bez receptu to nejde. Dobrý guláš môže byť ale rôzny...:)
bjuty smis
13.11.11,15:08
poprosím aj já o radu....kamarát mi doniesol hrušku, čo mu na balkone vyschla, mne sa v záhrade ujala a narástli jej listy...kúpil ju v starkl, sú to 2 odrody na 1 kmeni, teraz vysoké cca 120 cmbaz bočných konárikov....kedy a ako ju mám strihať ? nekupoval si ju niekdo v starkli tiež? aké su to odrody?, kamarát mi to nevedel povedať..
Valcake
13.11.11,15:26
...je to pravdepodobne Hruška -Duett. Jedna je Clappova-šťavnatá so sladkou,mierne korenistou dužinou.
Druhá je Williamsova, veľmi šťavnatá, sladkokyslá a jemná.

..ešte predtým, než sa mi bude niekto vysmievať:D:--- nemám to z vlastnej hlavy, ale prečítala som to zo Starkl.
..budem rada, keď dáš vedieť ako ti rastie, či rodí? Ja mám stĺpovité jablone a som nadmieru spokojná;):)
wabi
13.11.11,17:19
Na jar ju zostrihneš v miestach vo výške, kde chceš aby sa ti rozkonárila. Jedná sa o klasické odrody na dulovom podpníku. Nie je dôvod prečo by sa im nemalo dariť. Samozrejme hruška si môže myslieť niečo iné...:)
Keďže sú to dve rôzne odrody, budeš musieť mať dva kmene, alebo ju pestovať ako krík. Ten ktorý rastie bujnejšie, zostihni nižšie aby si podporila v raste ten slabší...
bjuty smis
14.12.11,15:54
dakujem, za radu, hrušku by som mal...tak vás poprosím, ako na túto marhulu....ak vás to bude baviť, pridám ešte broskynu, slivku, čerešnu a jablonky....:)
wabi
18.12.11,23:43
Ako vidím, môžeš si dovoliť normálny poriadny marhuľový strom, nemusíš robiť vreteno ani vymýšlať a znásilňovať stromček do niečoho neprirodzeného. To je dobre, pretože marhuľa je ťažšie "ovládateľná"...
Navrhujem preto klasickú kotlovitú korunu, do ktorej sa dostane slniečko aj do stredu a tak budú mať plody a výhony dobré podmienky a nebudú si vzájomne tieniť a konkurovať.
Neviem ako vysoko chceš mať korunku. Ak ti vyhovuje výška spodnejších (nie však úplne najspodnejších) konárov, nechal by som z nich 3-5 približne rovnako silných rovnomerne po obvode do všetkých strán. Mali by vyrastať približne v rovnakej výške, či v rozpätí do 20-40 cm. Vyber tak, aby boli rovnomerne po obvode a ostatné konáre odstrihni. Keďže stromček bol len nedávno vysádzaný, má iste zoslabenú koreňovú sústavu, preto treba nechať len niekoľko konárov a málo púčikov, aby bola dosiahnutá rovnováha medzi tým čo je v pekle pod zemou - koreň a tým čo je medzi nebom a zemou - konármi. Neboj sa všetky ostatné konáre okrem vybraných úplne odstrihnúť hneď pri kmeni. Ak by z kmeňa v ktorejkoľvek časti chcel na jar či v lete obrastať, ihneď odlomiť, ešte za zelena nemilosrdne hneď pri základni, nečakať kým vyrastie väčší...
Konáriky vybrané na ponechanie by mali byť podobné. Na obrázku je vidno dva vrchné ako výrazne silnejšie než ostatné. Preto musíš tieto odstrihnúť úplne a ponechať tie nižšie aby medzi nimi nebili veľké rozdiely.
Tieto základné kostrové konáre by mali vyrastať radšej v tupom uhle, aby nedochádzalo o mnoho rokov neskôr k odčenutiu zlomeniu pri veľkej úrode a silnom vetre ako sa to starším marhulám často stáva. Tým že konáre rastú z kmeňa kolmejšie a je ich viac, ale všetky sú približne rovnako vysoko a žiaden nebude dominantný je zabezpečené aby pevne držali na kmeni a neodtrhli sa.
Aby bola korunka pekná kompaktná rovnomerná, zostrihneme tieto kostrové konáre v dĺžke asi 10-40 cm tak, že najvyšší púčik bude smerovať do vonkajšej strany - nie smerom ku kmeňu. Pri všetkých kostrových konároch by mal byť tento najvyšší púčik rovnako vysoko. Ak by sa ukázalo koncom júna, že niektorý kostrový konár rastie mocnejšie, zrovnáme ho nižšie a podporíme v raste tie slabšie...

Tento "strih" urob až v apríli. Strihaj radšej viac ako menej.
V ďalších rokoch už pri marhuli nebude potrebné tak výrazné zmadzovanie či presný rez, môžeme nechať strom na voľno a iba odstraňovať konáre ktoré korunku zbytočne prehusťujú a konkurenčné konáre. Konáre budeme usmerňovať aby stred koruny bol dutý a aby nerástli kolmo hore ale aj viac do strán. No tento prvý rez je najdôležitejší pretože od neho záleží ako bude strom ďalej rásť.
Ak budeš postupovať podľa týchto zásad smelo asledovať reakcie stromu, dosiahneš pekný strom a dobrú úrodu...
bjuty smis
19.12.11,09:13
. Na obrázku je vidno dva vrchné ako výrazne silnejšie než ostatné. Preto musíš tieto odstrihnúť úplne a ponechať tie nižšie aby medzi nimi nebili veľké rozdiely.

A kde - ako vysoko od posledného nechaného konáru mám tie 2 najvačšie odstrihnuť ? hned nad posledným ? nejaký" kmienok" by tam asi nepasoval...

Dakujem za vyčerpávajúcu a iste aj odbornú radu, tak som si to približne aj predstavoval ( na základe tvojích starších príspevkov:)), ale ked som to spomenul susedovi - starému záhradkárovi, skoro skolaboval , že ho tak moc nemôžem okresať...stredník nechať...
wabi
19.12.11,16:40
Rád by som ti ppradil aj úplne presne, len nemám s fotiek priestorovú predstavu ktorý konár ide ktorým smerom. Musela by to byť fotka kolmo zhora na kmienok aby bolo vidno ktoré konáre idú do ktorej strany...
Postupuj ako som povedal, alebo si pozvi suseda, to zvykne byť odborník a ak zasadne spolu zo svokrou a švagrinou - najlepšia poradná komisia!:D
Treba vybrať 3-5 kostrových konárov. Približne rovnako hrubé rovnomerne na rôzne strany. Kmienik zakráť hneď nad najvrchnejším vybraným konárom. Takže všetko nad týmto vybraným najvrchnejším aj pod najspodnejším ide úplne preč a nedovoliť ani v lete obrážať kmieniku. Inak to už povedať neviem.
bjuty smis
19.12.11,17:53
ok - chápem - dakujem - :) čerešna, sliva a broskyna to isté ? vyzeraju približne rovnako, len broskyna má akoby tie koruny 2 nad sebou ...
wabi
19.12.11,23:13
Skús odfotiť.
Čo sa týka kotlovitej koruny dá sa naozaj aplikovať u všetkých kvôskovín podobne. Len teda u broskyne si treba dať na všetko viac pozor a aj rez treba robiť každoročne dôkladne. Nie je dobre to ponechať u broskýň na prírodu.
bjuty smis
20.12.11,12:51
ahoj, nafotil som teda kôstkoviny a ak ešte budeš mať čas a nervy, potom pridám aj jablonky...dakujem
wabi
22.12.11,12:54
U všetkých kvôstkovín môžeš postupovať podobne ako pri tej marhule.
Broskyňa má akoby 2 poschodia. Buď si vyberieš tie vrchnejšie alebo spodnejšie rozkonárenia a ponecháš len 3-5 rovnomerne do strán približne rovnakých výhonov a tie jediné nezostrihneš hneď pri kmeni ale necháš kýpeť 10 - 40 cm. Radšej kratšie s púčikom koncovým von z koruny.
Slivka tam sa ukazujú presne 3 najmocnejšie konáre v hornej časti, a ostatné preč. Len teda treba ich trochu ohnúť aby v miste s kmeňom tvorili pravý uhol. Ostrí uhol ako som už písal je rizikovejší.
U čerešne nie je dobrá korunka. Budeš musieť nechať len kmeň zostrihnutý úplne bez konárov vo výške v ktorej chceš korunku, pretože oba vyrastené konáriky sú rovnakým smerom a to je nevhodné preto pôjdu preč. Keď bujne na jar vyrastú 3-5 kostrových konárov, tak ich potom skrátiš v júni a potom vyženú ešte v tom roku konáre druhého rádu. Ide o to, aby boli rovnomerné v rovnakej výške a budeš ich formovať ešte v lete za zelena, takže ďalší rok na jar nemáš čo strihať ak to urobíš dobre v lete.
Na druhej strane sú to tvoje stromy a možno si radšej chceš vyformovať stoličku ako som to urobil pred rokmi aj ja.
Práve kvôstkoviny sú na to veľmi vhodné!
Ilistračné foto.
bjuty smis
22.12.11,13:36
no, bál som sa práve tej čerešne....neviem na čo som čumel. ked som ju vyberal...ked ju takto ostrihám, budem o rok neskôr čakať na úrodu ? kedy si bude 1. úroda ?
tie konáre sú naozaj ani nie v180 stupnov od seba, asi tak 150.
Kedže mám len 1. čerešnu, nedalo by sa - nebolo by riešenie naštepiť do protistrany inú odrodu - vyvýžila by to, aj by bol opelovač...
wabi
22.12.11,22:02
Iste dalo by sa, len teda vrúble treba vziať čo najskôr a dobre uskladniť, aby nenarašili. Čerešne sa nechytajú takto na jar moc dobre. Ďalší termín je v júni a ďalší v lete na očkovanie...
Ono čo sa týka čerešne hoci na slabšierastúcom podpníku, jednoducho pokiaľ nebude mať určitú veľkosť bohvieaká úroda nebude a potom to bude ako v tom známom dialogu s L+S.
Čo robíš?
Zaváram čerešne.
Koľko?
Dve.
Ja napríklad považujem úrodu až vtedy, keď ju celú nedokážem aj s rodinou behom 2 dní zjesť. Dovtedy je to len také zobnutie - občerstvenie a to si teda v každom prípade pár rokov ešte počkáš!;)
bjuty smis
27.12.11,14:33
dakujem, tak naposledy prikladám tu hrušku a jablone...chcel by som ich asi ako vreteno, dá sa aj na mm106 podpníku ? šampion chcem normálnu korunu...
wabi
29.12.11,13:34
Rovnako ako som písal sa postupuje aj pri vretenách len teda tam sa necháva aj stredník.
Treba si preštudovať ako má vreteno vypadať a ako ho formovať...
Čo je to "normálna" koruna? Aj na 106 (týka sa len jabloní) sa dájú pestovať všetky tvary, len teda viac a rýchlejšie rastú do väčších stromov.
bjuty smis
29.12.11,14:25
normálnu myslím takú, ako mala moja babka..:)))
čiže niečo ako tebou odborúčaná pri kôstkovinách, vreteno si ja predstavujem iba ako stredník obsypaný cca 0,5-1m dlhými konármy, preto neviem, koko ich mám nechať ...
pri tej " normálnej" si predstavujem tých 3-5 konárov , neviem ako stredník..a stredník pri vretene ako skrátiť ?
ináč, manželka ked zbadala to tvoje kreslo - hned to brala vážne a mám to tak spraviť...nedbala by komplet záhradné sedenie :))
wabi
16.01.12,17:20
Z názvoslovým sa netrráp a vytvaruj si to podľa seba. Pozoruij stromy okolo ktorých ideš...
AKo rástli, alo reagovali na určitý rez. To je ťažké sa naučiť ľahšie na to prídeš sám púhym pozorovaním...
Tak sa na to daj. Urob si záhradný nábytok. Je to trochu znásilňovanie ale ohýbanie na špalier je vlastne niečo podobné. Hovorí sa tomu prísne tvarovanie...
mazanova
17.01.12,14:56
včera som urobila tieto fotky (nie sú celkom vydarené), toto je môj sad - stromky sadené 2007-8 (Čierna Voda- Galanta), doteraz som strihala ale po tomto lete sa mi to vymklo z rúk, mám dojem, že stromy idem pestovať na drevo som z toho totálne zúfalá, niečo som v jeseni poskracovala, ale vzdala som sa - ľudkovia pomôžte, ak sa chodíte kúpať do Podhájskej môj sad je 3 km v Távnici, štúdium mi (ako akademičke) nepomáha - ja nemám odvahu niečo dokatovať :confused:...:
ps.: viem si predstaviť profíkov typu p. Hričovský, wabi a im podobní ako by si na tom zgustli, napríklad aj pri výučbe budúcich ovocinárov - ktovie či neexistujú také výskumy, praxe či seminárky v teréne ako sme za oných čias robili my, prvšejšie narodení.
1 jabloň
2 broskyňa
3 višňa
4 čerešňa
5 jabloň
6 hruška
7 a 8 jabloň
ešte mám broskyňu a marhulu ale tie nevidno
ela77
21.01.12,09:41
Prosím tiež o radu, kedy strihať stromy. Kedysi bola zima, mrzlo, tak to teraz píšem ako úplný laik, stromy stiahli miazgu a oddychovali(nesmejte sa ), ale tak sa vravelo, takže strihanie za pekného počasia v januári alebo februári bolo samozrejmé. Táto zima ale u nás je stále taká, že má človek pocit že je jar a stromy začnú pučať. Ak bol boli aj mrazy u nás v tejto zime tak najviac v noci okolo -3 st.C. Dnes je vonku v tieni 4 stupne plus.a to je polka januára. Na slniečku človek môže byť v krátkom rukáve. Takže tá stará múdrosť o oddychovaní stromov už asi neplatí, aspoň tu na dolniakoch. Takže kedy strihať? Čo ak prídu ešte mrazy????ktovie. Môže sa teda teraz strihať??? Som na tom ako -Mazanová-.
bjuty smis
25.01.12,15:23
a čo s touto fešandou ?
mám ju dať tiež úplne na kmeň a nechať nové výhonky, ale bo sa dá aj z tohto ? dakujem
wabi
26.01.12,07:36
a čo s touto fešandou ?
mám ju dať tiež úplne na kmeň a nechať nové výhonky, ale bo sa dá aj z tohto ? dakujem
Odstrihneš nad miestom odkiaľ chceš rozkonáriť. Ostatné môžeš odstrániť.
wabi
26.01.12,07:43
včera som urobila tieto fotky (nie sú celkom vydarené), toto je môj sad - stromky sadené 2007-8 (Čierna Voda- Galanta), doteraz som strihala ale po tomto lete sa mi to vymklo z rúk, mám dojem, že stromy idem pestovať na drevo som z toho totálne zúfalá, niečo som v jeseni poskracovala, ale vzdala som sa - ľudkovia pomôžte, ak sa chodíte kúpať do Podhájskej môj sad je 3 km v Távnici, štúdium mi (ako akademičke) nepomáha - ja nemám odvahu niečo dokatovať :confused:...:
ps.: viem si predstaviť profíkov typu p. Hričovský, wabi a im podobní ako by si na tom zgustli, napríklad aj pri výučbe budúcich ovocinárov - ktovie či neexistujú také výskumy, praxe či seminárky v teréne ako sme za oných čias robili my, prvšejšie narodení.
1 jabloň
2 broskyňa
3 višňa
4 čerešňa
5 jabloň
6 hruška
7 a 8 jabloň
ešte mám broskyňu a marhulu ale tie nevidno

Pekné prírastky. stromy sa dobre zakorenili a teraz majú fázu rastu. Práve teraz je dôležité aby si vedela čo chceš z nich mať.
Či kotlovitá koruna, napríklad by sa pýtala pri tej broskynke ale dá sa uplatniť aj pri iných - bez stredníka. Alebo chceš stredník a poschodovité vretreno...
Hlavná zásada preriediť. Nechať niekoľko konárov neostrihaných, či odstrihnutých nad miestom kde chceš rozkonárenie a ostatné odstrániť úplne...
wabi
26.01.12,07:53
Prosím tiež o radu, kedy strihať stromy. Kedysi bola zima, mrzlo, tak to teraz píšem ako úplný laik, stromy stiahli miazgu a oddychovali(nesmejte sa ), ale tak sa vravelo, takže strihanie za pekného počasia v januári alebo februári bolo samozrejmé. Táto zima ale u nás je stále taká, že má človek pocit že je jar a stromy začnú pučať. Ak bol boli aj mrazy u nás v tejto zime tak najviac v noci okolo -3 st.C. Dnes je vonku v tieni 4 stupne plus.a to je polka januára. Na slniečku človek môže byť v krátkom rukáve. Takže tá stará múdrosť o oddychovaní stromov už asi neplatí, aspoň tu na dolniakoch. Takže kedy strihať? Čo ak prídu ešte mrazy????ktovie. Môže sa teda teraz strihať??? Som na tom ako -Mazanová-.

To že moc nemrzne až tak nevadí. Najmä pestovateľom fíg to dobre padne...
Posledné 3 roky bolo aj v nížinách -15 až -18, takže tento rok by -10 aj stačilo. Ide skôr o tie jarné mrazíky aby tak neblbli ako v minulom roku...
Strihať sa dá kedykoľvek. Iste, namalo by veľmi mrznúť...
Ja uprednostňujem najmä pri chúlostivejších ako sú broskyne neskorý rez hoci ak chcete striekať proti kučeravosti tak pred ním...
Nič sa nestane ak budete rezať donca až koncom apríla či dokonca v máji. To už vidíte kde to kvitne a podobne.
Letný rez je však dôležitý a je škoda že naň záhradkáry zabúdajú... vtedy sa totiž rozhoduje o úrode. Jarný rez je zmlaďovací.
Ak však máte toho veľa režte kľudne aj teraz. Najkmä jadroviny to zvládnu...
mazanova
26.01.12,14:27
wabi -srdečná vďaka za rady, na vreteno si netrúfnem, potrebovala som takéto povzbudenie, to je tak ako keď neplavca učia plávať - hodia ho do vody.
Ja všetko príliš vedecky rozoberám a mám málo odvahy, viem že na to je treba čas a kľud a už aj silu.
Ak sa mi to podarí urobím fotky a poprosím o hodnotenie...
wabi akurát neviem čo s tou čerešňou a višňou, tie majú také silné a dlhé letorasty, že pred nimi stojím ako blbá..., najmä tá čerešňa, na tej fotke to tak nevidieť, ale vyrástli takmer z jedného miesta a obávam sa, že sa už medzi ne ani s pilkou nedostanem,aby som nepoškodila tie dobré, ale budem trpezlivá a nejako musím začať.
Ináč na to je treba aj dosť sily, nielen rozumu.
No čo už záľuba je záľuba, hoci výsledok nemusí byť vždy uspokojivý.
wabi
28.01.12,00:07
Možno ešte jednu drobnosť ktorú propaguje Oleg Paulen. A úplne s ním súhlasím a mám s tým dobré skúsenosti. Jarný rez na vnútorný púčik. V lete potom odstrinete najbujnejší letorast či aj dva ktoré rastú na konci a vlastne úplne nevhodne do vnútra koruny - lebo sme ich tak schválne naprogramovali, tým že najvyšší púčík bol od začiatku určený "na odsrel". Vplá sa to apikálna dominancia - najvrchnejší rastie najbujnejšie. Nám ale ide práve o tie do strán rastúce menej bujné, na ktorých je ale hlavná úroda. Možno to nafotím pre lepšie pochopenie. Proste vždy sa reže tak, aby najvrchnejší púčik smeroval dnu do koruny a potom pri najbližšom reze, idealne na jar, ale ak nie inak tak aspoň o rok na jar sa odstrihne všetko až po výhon - vbäčšinou menej bujný ktorý smeruje von s koruny. Výhon ktorý ponecháme potom zarodí v ďalšom roku a znuvu ho skracujeme tak aby strom nevyholoval a znovu na vnútorný púčik a všetko sa zopakuje... Je to dobrý spúsob abo odviesť prebytočnú energiu stromu a urýchliť a zvýšiť rodivosť...
bjuty smis
28.01.12,14:23
Odstrihneš nad miestom odkiaľ chceš rozkonáriť. Ostatné môžeš odstrániť.

vdaka, a môžem to potom ako si mi radil s tou čerešňou ? :
Keď bujne na jar vyrastú 3-5 kostrových konárov, tak ich zastrihni a vyženú konáre 2.- radu ....
wabi
31.01.12,09:17
vdaka, a môžem to potom ako si mi radil s tou čerešňou ? :
Keď bujne na jar vyrastú 3-5 kostrových konárov, tak ich zastrihni a vyženú konáre 2.- radu ....
Iste platí to aj pre čerešne. Nezabudni nechať vnútorný púčik na vrcholci ale keď vyženie potom v lete úplne odstrihneš na spodnejší slabší do strany rastúci konárik "na prevod".
bjuty smis
08.02.12,13:49
Iste platí to aj pre čerešne. Nezabudni nechať vnútorný púčik na vrcholci ale keď vyženie potom v lete úplne odstrihneš na spodnejší slabší do strany rastúci konárik "na prevod".
no, už som bol v tom, že tomu rozumiem :))
čiže :
1. môžem tak zastrihnuť aj čerušnu nepodarenú aj jablonku zlevybratú..
2.nechám holý kmen, iba zastrihnem jeho vrch..
3. v lete, zastrihnem cca 3-5 konárikov do kotlovitej koruny...ostatné preč..
4. zastrihnem ich na vnútorný, nie vonkajší púčik ?
wabi
09.02.12,19:33
no, už som bol v tom, že tomu rozumiem :))
čiže :
1. môžem tak zastrihnuť aj čerušnu nepodarenú aj jablonku zlevybratú..
2.nechám holý kmen, iba zastrihnem jeho vrch..
3. v lete, zastrihnem cca 3-5 konárikov do kotlovitej koruny...ostatné preč..
4. zastrihnem ich na vnútorný, nie vonkajší púčik ?
Veľmi dobre si to zhrnul a potom ten konárik z vnútorného púčika odstrihneš a tie pod ním skrátiš zasa na vnútorný a tak dookola...:)
bjuty smis
02.03.12,14:53
wabi,
ešte raz dakujem za ochotu,
ale môj pes ma predbehol.....čiže na " holo" pôjde čerešna, a 3 zo 4 jabloní...

p.s. nechce niekto pred kozub kožu z mladého boxera ??
legolas
03.03.12,09:15
Tvarovanie a rez čerešní Čerešne sa tvarujú ako štvrťkmene alebo zákrpky s pyramidálnou alebo pyramidálno dutou korunou v spone 6,0-8,0 x 3,5-6,0 m. Pre stromy pestované vo forme ovocných stien sa používajú slabo rastúce podpníky - Colt, P-HL-A a tie sa vysádzajú v spone 5,0-6,0 x 3,0-4,5 m a používa sa tvar voľne rastúcej palmety. Čerešne neznášajú prísne tvarovanie ani príliš hlboký rez, najmä nie ak ho robíme v nevhodnom termíne. Základné konáre majú mať uhol odklonu aspoň 45 o a majú byť v dostatočnom odstupe od seba, inak hrozí nebezpečenstvo ich vylamovania a tvorby glejotoku.

Čerešňa vytvára krátky postranný obrastspravidla dobre i bez rezu a zakladá vo väčších vzdialenostiach poschodia. Hlbší rez neznáša a reaguje naň glejotokom. Po zbere môžeme robiť odstránenie poškodených konárikov. Taktiež čo najskôr vylamujeme všetky nepotrebné letorasty rastúce vzpriamene do koruny. Ich rast tiež možno zamedziť Lorettovym rezom.
Pri zmladzovaní znižujeme staré koruny, rezom na prevod na vhodné konáre, pričom rany dôkladne ošetríme. Zmladzovanie celej koruny ako pri jadrovinách sa nerobí.

Zahnova metóda rezu

Vychádza z princípu, že bočný konár nesmie v žiadnom prípade presahovať polovicu hrúbky konára z ktorého vyrastá (v mieste rozkonárenia). Predpokladom takého stavu je dodržiavanie správnej podradenosti a nadradenosti konárov, aby bočné konáre príliš nemohutneli a neobmedzovali rozvoj materských konárov.
Pri odstraňovaní hrubších konárov niekedy musíme použiť metódu postupného zosadenia rezom na dlhý "relatívne oslabene aktívny čapík". Pri tomto postupe konár, ktorý zamýšľame odstrániť najprv skrátime rezom na prevod na nadol smerujúci konár. Ponechaný útvar rastie relatívne slabšie (hrubne pomalšie ako materský konár), nesmie byť však príliš krátky aby nezaschol. Ponechaná vetvička na "čapíku" ho udržuje natoľko aktívny, že strom tento zásah prežije bez následkov. Dĺžka "čapíka" závisí od jeho pomeru k hrúbke odstraňovaného konára. Čím hrubší a aktívnejší je odstraňovaný konár, čím kolmejšie je jeho postavenie, čím vlhkejšie je stanovište, tým dlhší "čapík" nechávame. Princíp je potom v postupnom prevedení funkcie a pomeru dĺžky na vybraný konár. Konár, ktorý chceme odstrániť najprv oslabíme skrátením, čím sa ponechávaný konár posilní a priemer nakoniec odrezaného konárika je menší ako polovica materského konára. "Čapík" potom odrežeme rezom na konárový krúžok.
Na zachovanie vhodného pomeru hrúbky konárikov treba dbať už v škôlke a silnejšie bočné letorasty treba oslabiť v raste zaštipovaním.

Voľne rastúca koruna Spon výsadby 6,0-8,0 x 5,0-6,0 m, výška kmeňa 0,9-1,1 m.
Výchovný rez voľnejších tvarov trvá 2 až 4 roky. Cieľom je zapestovať pevnú a relatívne riedku korunu s 3 až 4 kostrovými konármi a terminálom, ktorý možno neskôr zosadiť rezom na prevod na vhodný kostrový konár.
Pri výsadbe hrotiaka odmeriame výšku kmeňa a ponecháme nad ňou 6 - 10 zdravých púčikov, z ktorých zapestujeme základy kostrových konárov. Pri použití stromčeka so zapestovanou korunkov pri nepravidelnej korunke možeme konáriky zosadiť na jeden najvhodnejší, vzpriamený a postupovať ako v predchádzajúcom prípade. Ak máme korunku s dvoma bočnými konárikmi, zrežeme ich na prvý vonkajší púčik a stredník na 6 púčikov.
V prvom roku zapestujeme 4 kostrové výhonky, v lete vyštipneme nepotrebné a rastúce pod ostrým uhlom odklonu. V druhom roku pri jarnom reze výhonky kostrových konárov zrežeme do rovnováhy, v priebehu vegetácie vylomíme konkurenčné letorasty. Ak sú konáriky rovnomerne rozložené, tak sa výchovný rez končí a zasahujeme len v nevyhnutných prípadoch. Druhé poschodie sa spravidla založí samo, odporúča sa však vhodným rezom predísť tvorbe kostrových konárov blízko seba (praslenovito usporiadaných).

Dutá koruna čerešní podľa Sargerovej metódy

Spon 4,6 x 4,6 m, výška tvaru 3 m, podpník vtáčnica alebo mahalebka. Výsadba sa zakladá s použitím hrotiakov.
V prvom roku sa hrotiak skráti vo výške 0,9 m. Z hľadiska potreby oslabenia rastu sa odporúča robiť rez po napučaní púčikov. Ponechané púčiky vyprodukujú vertikálne rastúce prírastky. V ďalšom roku na jar stromček zrežeme pod týmito vertikálnymi prírastkami, čím sa podporí zmohutnenie bočných konárikov s väčším uhlom odklonu, z ktorých založíme korunku. V lete ponecháme 3 základy kostrových konárov vzdialené 0,25 m od seba. Pri jarnom reze v ďalšom roku tieto skrátime do roviny 1,2 m nad pôdou. Z vytvorených letorastov v lete ponecháme 2, ostatné úplne odstránime. Na jar 4. roka nižšie postavený, von z koruny smerujúci výhonok yviažeme do vodorovnej polohy, neskracujeme ho, horný výhonok, ktorý bude pokračovaním kostrového konára skrátime vo výške 0,7 m nad rozkonárením. Rovnako pokračujeme v ďalších rokoch do dosiahnutia výšky 3 m, kedy predlžovanie kostrových konárov ukončuejeme rezom na prevod na vhodný bočný konár.

Štíhle vreteno čerešní

Použitie štíhleho vretena aké je známe pri jabloniach je v prípade čerešní komplikované silným rastom odrôd čerešní a podpníkov a výrazným akrotonický charakter rastu. Spon 4-4,5 x 1,5-2,5 m (1000 až 1650 stromov na 1 ha), výška stromu je 2,0 až 3,0 m. Na výsadbu sa používajú hrotiaky alebo stromčeky s predčasným obrastom. Pri tomto type vretena sú vhodné sú i stredne silno rastúce až silnejšie rastúce podpníky

Odporúčané spony pre čerešne v tvare vretena podľa K.Hrotkó na rôznych podpníkoch:

- Prunus mahaleb SL 64, Dunabogdány: 4-4,5 x 2,5m
- Prunus mahaleb, PiKu 4.20: 4 x 2-2,5m
- Mahaleb x Mazzard hybrid MaxMa 14, MaxMa 97, Prob hybrid, Tabel Edabriz, Gisela 5: 4 x 1,5-2m

Základom štruktúry tohoto typu vretena sú trváce bazálne konáre a dominantný stredný konár. Konáriky rodivého obrastu sa nachádzajú na bazálnych konároch a na stredníku. Rozkonárené bazálne konáre, ktoré vyvažujú silný vrcholový rast stredníka a akrotonické rozkonárovanie.
Vyvažujúce bazálne konáre sa ohýbajú 80 až 90 o od vertikály, v prvom roku pomocou rozperiek, neskôr použitím dvojstupňového sektorového rezu počas jedného až dvoch rokov. Stredník počnúc druhým rokom zostáva bez rezu. V blízkosti vrcholového púčika sa na ňom spravidla vytvárajú silné letorasty, ktoré sa však koncom júna zaštipujú na 3 až 4 listy. Tenké, horizontálne prírastky vyrastajúce zo stredníka sú základom rodivých konárikov v nasledujúcich rokoch v prípade, že sa neodstránia ich vrcholové púčiky. Dvojstupňový sektorový rez sa na nich používa iba jeden krát, kvôli jeho dobrému vplyvu na rozkonárovanie.
legolas
03.03.12,09:19
wabi
04.03.12,00:28
Nuž s písaním si sa legolas moc nenadrel. Proste si to prekopíroval zo stránky kohaplantu a ten to zasa skopčil z článku Olega Paulena, na ktorého som sa aj ja odvolával ako na človeka s možno najväčším talentom na strihanie stromov.
Ano, treba na to talent a nie len slepé kopirovávanie postupov ako keď sa kopírujú všade rovnaké texty.
Aj špičkový šefkuchár varí podľa receptu a predsa to chutí inak ako vo vývarovni kde samozrejme tiež dodržujú normy rovnakej receptúry. A to ten "guláš" nie je živý.:D to už by bolo fakt zle!
Stromy sú živé a nie je čerešňa ako čerešňa. Nielen odroda a podpník. Záleží tiež aj do pôdy a klímatických podmienok, vlhkosti veku, vitality a podobne. To je najlepšie vidno na reakcii stromu na rez. Strihanie stromov nie je len neustále opakovanie stereotypov ako keď sa kopíruje bezmyšlienkovite text z jedného miesta na druhé...
Na porade by mali byť viac vlastné skúsenosti a postrehy... než iba kopírovanie príručky.
pmajap
05.03.12,20:12
....najdi si na nete toto : http://www.kohaplant.sk/2008070001-tvarovanie-a-rez-ovocnych-drevin

Čerešňu som zrezala, ako si v jeseň radil, výhonok vyzerá zdravý, ale aj na ostatných stromoch kde boli lepové pásy sú rany a poškodená kôra.
legolas
06.03.12,08:34
...ahoj, pošli mi naporadu fotku tej čereľne, chcem to vidieť, aby si zasa niečo nepokazila.., a ofoť aj ostatná stromy, ale daj si záležať na detailoch OK? ahoj
legolas
06.03.12,08:40
..ahoj, ale ty si tiež nemal všetko zo svojej hlavy.., vieš, každý sa učí na svojich chybách, takže teoriu si musia osvojiť a na chybách sa poučiť...
deli.
06.03.12,09:48
no, snažím sa napísané pochopiť, ale, úprimne, príliš tomu nerozumiem:
Vie niekto, čo je to
1. čapík
2."na prevod"
3. konárový krúžok
4. hrotiak
5. "konáriky zosadiť"
6. bazálne konáre
??
Mama mi hovorí, že sa majú stromy zrezať, ale kto ich zreže? Muž je zaneprázdnený, otec 100 km ďaleko, Svokor už nežije.... Je to tažšie, než som si myslela. Len sa zamýšľam nad tým, kto bude tie ovocné stromy vedieť zrezávať o takých 30 rokov? Už budeme ako na Západe: samý priemysel, počítače, ale žiadne ovocné stromy, menej zvierat... pritom je to tak krásne hobby! Aspoň pre mňa určite.
legolas
06.03.12,12:09
no, snažím sa napísané pochopiť, ale, úprimne, príliš tomu nerozumiem:
Vie niekto, čo je to
1. čapík
2."na prevod"
3. konárový krúžok
4. hrotiak
5. "konáriky zosadiť"
6. bazálne konáre
??
Mama mi hovorí, že sa majú stromy zrezať, ale kto ich zreže? Muž je zaneprázdnený, otec 100 km ďaleko, Svokor už nežije.... Je to tažšie, než som si myslela. Len sa zamýšľam nad tým, kto bude tie ovocné stromy vedieť zrezávať o takých 30 rokov? Už budeme ako na Západe: samý priemysel, počítače, ale žiadne ovocné stromy, menej zvierat... pritom je to tak krásne hobby! Aspoň pre mňa určite.



Home (http://www.ovocinarstvo.gardenservices.sk/index.html)
Biológia ovocných drevín (http://www.ovocinarstvo.gardenservices.sk/bioloacutegia-ovocnyacutech-dreviacuten.html)
Termíny rezov ovocných drevín (http://www.ovocinarstvo.gardenservices.sk/termiacuteny-rezov-ovocnyacutech-dreviacuten.html)
Spôsoby rezu (http://www.ovocinarstvo.gardenservices.sk/spocircsoby-rezu.html)
Neplodnosť a jej odstraňovanie (http://www.ovocinarstvo.gardenservices.sk/neplodnos357-a-jej-odstra328ovanie.html)
Štepenie ovocných stromov (http://www.ovocinarstvo.gardenservices.sk/scarontepenie-ovocnyacutech-stromov.html)

Jablone (http://www.ovocinarstvo.gardenservices.sk/jablone.html)
Marhule (http://www.ovocinarstvo.gardenservices.sk/marhule.html)
Broskyne (http://www.ovocinarstvo.gardenservices.sk/broskyne.html)
Slivky (http://www.ovocinarstvo.gardenservices.sk/slivky.html)
Čerešne (http://www.ovocinarstvo.gardenservices.sk/268erescaronne.html)
Višne (http://www.ovocinarstvo.gardenservices.sk/viscaronne.html)
Orech, Lieska (http://www.ovocinarstvo.gardenservices.sk/orech-lieska.html)
Ríbezle, Egreše (http://www.ovocinarstvo.gardenservices.sk/riacutebezle-egrescarone.html)

Naše úspechy (http://www.ovocinarstvo.gardenservices.sk/nascarone-uacutespechy.html)
Kontakt (http://www.ovocinarstvo.gardenservices.sk/kontakt.html)



Spôsoby rezu
Existujú určité biologické zákonitosti, ktorým je potrebné podriadiť rez jednotlivých druhov. Napríklad, každý správny ovocinár vie, že jablone a hrušky tvoria kvetné púčiky prevažne na koncoch konárikov na dvojročnom až trojročnom dreve. Kôstkoviny ( marhule, broskyne, slivky, čerešne,.....) zase kvitnú výlučne na jednoročnom ( vlaňajšom ) dreve.
Spôsoby rezu podľa ročného obdobia Letný rez uplatňujeme pri pestovaní ovocných stromov od mája až do konca septembra. Najčastejšie ho používame pri pestovaní tvarovaných stromov, pri pestovaní broskýň a marhúľ a pri výchovnom reze. Ide tu hlavne o letné zaštipovanie letorastov ( pincírovanie ) alebo vyezávanie prebytočných letorastov pri výchovnom reze.


http://www.ovocinarstvo.gardenservices.sk/uploads/5/9/3/8/5938270/8954072.jpg?585


Obr. Skracovanie a prerezávanie: A1 - skrátenie korunky , A2 - následkami skrátenia sa vytvorí veľa výmladkov bez plodonosného dreva, B1 - prerezanie korunky, B2 - vytvorí sa menej výmladkov a veľa plodonosného dreva s kvetnými púčikmi.



Zimný rez sa využíva v období vegetačného pokoja, a to od októbra do konca marca. Uplatňuje sa pri pestovaní všetkých druhov a tvarov ovocných drevín (okrem orechoov, ktoré vzime nerežeme vôbec). Kôstkoviny režeme v rámci zimného rezu v jeseni a jadroviny v predjarí. Účinok zimného rezu sa nám prejavuje v tom, že nám stromy ženie do rastu a odďaľuje plodnosť. Hovorí sa mu aj "rez na drevo"
Obr. Vplyv hĺbky zimného rezu na tvorbu výhonkov a plodonosného dreva
http://www.ovocinarstvo.gardenservices.sk/uploads/5/9/3/8/5938270/4914096.jpg?585


A - bez rezu vyrastie vysoký výhon z terminálneho púčika (1) a veľa plodonosných púčikov (2) na bočných púčikoch
B - skrátením o 1/4 vyrastie okrem predlžujúceho výhona (1) ešte jeden konkurenčný výhon (2) a z ďalších plodonosné konáriky a púčiky (3). Rez je vhodný pre stromčeky na bujnejších podpníkoch.
C - pri skrátení o 1/2 sa okrem vedúceho vhodna (1) vytvoria dva konkurenčné (2,3) a kvetné púčiky (4). Rez je vhodný pre stromčeky na slabo rastúcich podpníkoch
D -skrátením o 3/4 vyrastú len drevné výhonky (1,2,3,4) a nie plodonosné drevo. Rez je vhodný na zmladenie prestarnutých stromov



Druhy rezu podľa dĺžky
Plytký čiže dlhý rez : Z letorastu alebo z jednoročného výhonku sa odreže malá časť a väčšia časť výhonku zostáva na strome. Dlhým rezom režeme stromy, ktoré bujne rastú a neskoro rodia.

Kráky čiže hlboký rez: Pri tomto reze odrežeme väčšiu časť konára ( výhonku ) a menšiu ponecháme. krátkym rezom režeme tie stromy, ktoré chceme povzbudiť do bujného rastu a oddialiť plodnosť.

Rez na konárový krúžok : Prevádzame vtedy. ak chceme odrezať konár pri jeho základe v miestach, kde sa nachádzajú prstencovité zdureniny. Kruhu, ktorý tvoria tieto zdureniny hovoríme konárový krúžok. V tomto krúžku sa nachádzajú spiace púčiky a je tu uložených viac rezervnýh látok, ktoré umožňujú po reze na konárový krúžok rýchlejšie zahojenie reznýc rán. Rez robíme vždy tak, aby bol vedený mierne šikmo, nad konáovým krúžkm bez vytvorenia kýpťa, ale tak, aby vznikla čo najmenšia rezná plocha,

Rez nad púčikom robíme pri skracovaní letorastov a výhonkov

http://www.ovocinarstvo.gardenservices.sk/uploads/5/9/3/8/5938270/4186458.jpg?509


Obr . Rez nad púčikom - Rez D je správny


Rez na čapík sa používa v školkárstve a pri pestovaní tvarovaných stromov. Takéto veci je lepši prenechať na odborníkov.
Druhy rezu podľa účelu Výchovný rez
S výchovným , čiže základným rezom začíname už pri sadení stromčekov. Výchovný rez robíme pri bobuľovinách 2 - 3 roky po zasadení, pri kôstkovinách 3 - 4 roky a pri jadrovinách v priebehu 5 - 6 rokov. Pri orechoch výchovný rez robiť nemusíme. Cieľom výchovného rezu je vypestovať preavidelnú vzdušnú a pevnú korunu s príslušným počtom kostrových konárov a hustým trvanlivým plodonosným obrastom.
Skrátenie výhonkov stromčeka, ktorý sme zasadili v jeseni alebo na jar, robíme zásadne na jar. V korunke priestorového tvaru necháme najviac 5 výhonkov ( 4 bočné a 1 vedúci ). Ak je v korunke viac konárikov ako 5, ostatné vyrežeme na konárový krúžok. Vyrežeme najprv tie, ktoré nemajú priaznivú polohu ( napr. konkurenčné alebo smerujúce dovnútra koruny, zlomené, prípadne inak poškodené). Bočné výhonky, ktoré sme ponechli, zrežeme( skrátime ) krátkym rezom tak, aby z nich zostala iba 1/3 dĺžky (asi 5-7 očiek ). Rez urobíme nad vonkajším púčikom. Konce skrátených bočných výhonkov musia byť po reze v jednej rovine. Predlžujúci stredný výhonok skrátime asi o 15 - 20 cm vyššie. Posledný, najvrchnejší púčik nechávame nad jazvou po vlaňajšom zrezaní predlžujúceho výhonku. Týmto rezom dávame pevný základ budúcej korunke. Techniku tohto rezu ukazujú obrázky.





http://www.ovocinarstvo.gardenservices.sk/uploads/5/9/3/8/5938270/5069339_orig.jpg (http://www.ovocinarstvo.gardenservices.sk/uploads/5/9/3/8/5938270/5069339_orig.jpg) Rez korunky po presadeni stromceka : A - rez koruny s uplnym poctom vyhonkov, B - rez neuplnej koruny s dvoma vyhonkami




http://www.ovocinarstvo.gardenservices.sk/uploads/5/9/3/8/5938270/8024243_orig.jpg (http://www.ovocinarstvo.gardenservices.sk/uploads/5/9/3/8/5938270/8024243_orig.jpg) Zakladny rez konara v druhom roku po vysadeni: 1 - zahustujuce vymladky sa rezu na patku, 2 - vonkajsie dlhe sa mierne prikratia , 3 - predlzujuce kostrove sa skratia o 1/2 dlzky vyhonka




http://www.ovocinarstvo.gardenservices.sk/uploads/5/9/3/8/5938270/99861_orig.jpg (http://www.ovocinarstvo.gardenservices.sk/uploads/5/9/3/8/5938270/99861_orig.jpg) Zakladny rez konara v tretom roku po vysadeni, Spodne poschodie ( etaz) ma 4 kostrove konare s naznacenym rezom, vrchne poschodie s odstupom ma 3 kostrove konare (1,2,3) s hlbsim rezom a vacsim odklonom konarov. Konkurencky vrcholec (K) sa musi zrezat na patku








V prvom roku po vysadení a v ďalších rokoch výchovného rezu pokračujeme v skracovaní výhonkov podľa zásad buď krátkeho, stredného alebo dlhého rezu. Riadime sa zásadou, že bujne rastúce stromčeky skracujeme dlhým rezom a slabo rastúce krátkym rezom. Výchovný rez niekedy kombinujeme aj s vyrezavanim výhonkov, ktoré pokladáme za nepotrebné. Spravidla to bývajú výhonky, ktoré rastúdovnútra kororuny a zahusťujú ju. Vyrezávanie výhonkov alebo letorastov, ktoré v korune nepotrebujeme, môžeme robiť v rámci letného rezu už v júli a auguste, čo je veľmi účelné najmä pri kôstkovinách. Inak to robíme tiež pri skracovaní vedúcich výhonkov v predjarí.
Pri výchovnom reze musíme mať jasnú predstavu o korune, ktorú chceme dopestovať, a to poschodovú (1-2 poschodovú) alebo kotlovitú korunu. Pri každej z uvedených korún sa v prvých rokoch po vysadení snažíme zabezpečiť pevnosť a vzdušnosť koruny,



Udržovací rez Udržovacím rezom pokračujeme dalej v pestovaní korún, ktoré už majú vytvorený základ v pravidelnosti, pevnosti i vzdušnosti a začínajú rodiť. Úlohou tohto rezu je udržať dosiahnutý tvar koruny, udržať správny pomer medzi rastom a rodivosťou, čiže rešpektovať zákony rastu a rodivosti , aby stromy pri bohatej rodivosti dosahovali vysokýv vek. Uplatňuje sa cele desaťročia podľa ovocných druhov pri jadrovinach na semenných podpníkoch 30 - 40 rokov a na typových podpníkoch 20 - 25 rokov, pri kôstkovináxh 25 - 30 rokov, pri bobuľovinách 10 - 15 rokov. Rešpektujeme tu vývojové štádiá stromu.
Prechod od výchovného rezu k udržiavaciemu je pozvoľný, nie náhly. Obidva tieto spôsoby rezu sa ešte niekoľko rokov navzájom prelínajú, pretože konáre okrem toho skracujeme alebo podľa potreby aj odrezávame. Pri udržovacom reze predovšetkým odstraňujeme konáre, ktoré korunu zahusťujú, navzájom sa križujú, ako aj konáre, ktoré sú choré alebo poranené.
V prvých rokoch po skončení výchovného rezu stromy majú sklon ešte vytvárať veľa drevných výhonkov rastúcich dovnútra koruny a zahusťovať ju. V tomto období robíme dôsledné presvetľovanie korún. V ďalšom období období plnej rodivosti už stromy rastú menej, ale vytvárajú viac plodonosného obrastu. V tomto období robíme pre povzbudenie rastu čiastočný zmladzovací rez konárov na súčasného dodržiavanie všetkých agrotechnických zásad ( hnojenie, ošetrovania proti škodcom a pod. )
Veľa ovocných druhov vytvára v pokročilejšom životnom štádiu tzv. plodonosné oblúky, ktoré vznikajú tým, že sa konáre pod ťarchou ovocia ohnú do oblúka koncom nadol. Na najvyššom bode oblúka potom vyrastajú nové výhonky, ktoré sa neskoršie zase ohnú nadol pod ťarchou úrody. Spodné oblúky sa však dostávajú do tieňa a v dôsledku toho zasychajú. Preto tieto zatienené plodonosné oblúky postupne pri udržovacom reze odstraňujeme , aby koruna stromu bola stále presvetlená.
Zásadou pri udržovacom reze je, že ho treba robiť každoročne, aby sa nezanedbávala koruna a nevznikali príliš veľké rany. Tento cieľ môžeme dosiahnuť iba tak, že budeme podľa možnosti odstraňovať každoročne radšej tenšie konáre než zhrubnuté za niekoľko rokov naraz. Konáre odrezávame zásadne na konárový krúžok , bez robenia "kýpťov" . Všetky rezné plochy ošetríme nanesením štepárskeho vosku alebo olejovej farby. Neošetrené rany by zasychali na neskoro by sa zahojili.
Pre presvetlenie koruny v rámci udržovacieho rezu volíme ročné obdobie podľa ovocného druhu takto:
-kôstkoviny a orechy režeme štyri týždne po zbere úrody (august - september)
-jadroviny režeme od októbra do februára
Za mrazivého počasia pri teplote pod - 5 C rez nerobíme.




Zmladzovací rez Pod pojmom zmladzovacieho rezu rozumieme zrezanie ( skrátenie konárov ) na ich konci do staršieho než dvojročného dreva. Podľa toho poznáme zmladzovací rez plytký ( do 2 až 3-ročného dreva ), stredný ( do 3 až 4-ročného dreva) a hlboký ( do päťročného až viacročného dreva).
Úlohou zmladzovacieho rezu je strom povzbudiť k tvorbe nového vegetačného dreva, na ktorom sa za 2 - 3 roky vytvorí nové plodonosné drevo, ktoré bude znovu prinášať kvalitnejšie ovocie. Na stromoch, ktoré nemajú nijaké prírastky letných letorastov, ale veľa starého plodonosného obrastu, prinášajú obyčajne len drobné a nekvalitné ovoci. Zmladzovacím rezom dosiahneme obnovenie rastu, nových prírastkov letorastov a nového plodonosného obrastu.



http://www.ovocinarstvo.gardenservices.sk/uploads/5/9/3/8/5938270/7620595.jpg?212 (http://www.ovocinarstvo.gardenservices.sk/uploads/5/9/3/8/5938270/7620595_orig.jpg?212) Schematicke znazornenie zmladzovacich rezov : A - plytke zmladenie pre prestarnuty strom s velkou korunou, B - stredne zmladenie pre stredne velku korunu v strednom veku, C - hlboke zmladenie v mladom veku na typovych podpnikoch




http://www.ovocinarstvo.gardenservices.sk/uploads/5/9/3/8/5938270/9966840.jpg?291 (http://www.ovocinarstvo.gardenservices.sk/uploads/5/9/3/8/5938270/9966840_orig.jpg?291) Zmladzovaci rez stareho konara stromu. Prestarnutu cast (3) zrezeme, zmladeny konar (1) ponechame. Vlk ( 2 ) ponechame ako obnovu konara pre dalsie zmladenie








Staršie ovocné stromy niekedy samy "volajú" po zmladení tým, že vytvárajú mladé vodnaté letorasty na staršom dreve, tzv. vlky, z ktorých účelným výchovným a udržovacím rezom môžeme vytvoriť tiež nové plodonosné drevo. Zmladzujeme len stromy zdravé , a to hodnotných sort, ktorým môžeme predĺžiť obdobie rodivost. Plytké, tzv. jemné zmladzovanie robíme viackrát počas udržovacieho rezu, najmä na sortách , ktoré sa vysokou rodivosťou predčasne "vyrodili".
Hranica veku stromov pre zmladenie nie je rovnaká pri všetkých druhoch. Najväčšiu hranicu majú hrušky, ktoré môžeme zmladzovať do veku 60 až 80 rokov, ak sú štepené na semenáčoch, a do veku 25 -30 rokov, ak sú na typových podpníkoch. Jablone na plánkach môžeme zmladzovať do veku 40 až 50 rokov, na typoch 20 - 25 rokov, višne a livy do 15 - 20 rokov, broskyne znášajú hlboké zmladenie do 12 rokov, bystricke slivky do 25 rokov ( slivky treba zmladzovať prvý raz v 12. až 15. roku ). Čerešne, marhule a orechy nezmladzujeme. Kríčkové egreše a ríbezle zmladzujeme v 8. - 10. rouk a stromčekové v 6. - 8. roku po ich vysadení.
Pred zmladením musíme ovocný strom najprv ošetriť presvetľovacím rezom, starú kôru z neho oškriabať a pôdu pod celou korunou riadne skypriť a pohnojiť. Po zmladení jednotlivé zrezané konáre po vypučaní nových letorastov a výhonkov počas 2 - 3 rokov pestujeme podľa zásad výchovného a udržovacieho rezu.
Technika vlastného zmladzovacieho rezu sa riadi podľa druhov. Podľa ročného obdobia ho najskôr robíme na kôstkovinách ( v septembri - decembri ) a až potom na jadrovinách ( v novembri - decembri ). Nikdy nerobíme zmladzovací rez na starších stromoch na jar. Rezné plochy hneď natierame ochranným náterom, aby sme zabránili ich namrznutiu a zaschnutiu.
wabi
07.03.12,05:31
Ono je to skôr naopak. Je len otázkou času kedy krachne EU - rozpadne sa. Otrasy s tým spojené pri 60% nezamestnanosti - veď kto bude kupovať tie naše autá? V takej situácii a zásoby ropy sa tenšia a bude stále len drahšia a drahšia.
Máme len 40% potravinovú samostatnosť na Slovensku. 60% potravín sa dováža, pretože sú lacnejšie. EU nás oklamala. Dotácie v Rakúsku a inde na západe sú dvojnásobné pre poľnohospodárov. V takej situácii sa im nedá konkurovať. Rozpad EU ale príde nečakane rýchlo a s ním aj hlad...
Budeme musieť znova opráčiť skúsenosti našich dedov...
legolas
07.03.12,07:30
...nezmýlil si si náhodou tému? :)
pmajap
09.03.12,18:00
Legolas
Obrázky čerešne v jeseň a teraz:
(ostatné stromy umiestnim do inej témy)
legolas
10.03.12,14:25
Legolas
Obrázky čerešne v jeseň a teraz:
(ostatné stromy umiestnim do inej témy)

...zléééééé, veľmi zlé zrezanie..., zošikmiť rez na cca 45° tesne pri tom novom výhonku, natrieť zriedeným octom v pomere 1:1, chvíľu počkať a potom zatrieť stromovým balzamom..., zapamätaj si! nikdy nerežeme rovno, iba ak ideme zrezať strom :)
...ešte k tomu uviazaniu...to si nemala špagát, ale použila si drôt???, a ak sa vyväzuje tak do osmičky..., vžda kolik z južnej strany...je to zabezpečenie proti namrzaniu kmienika..., nikdy nie zo severnej strany ako sa to robí bežne... :) ahoj

...takto zrezať, aby sa rana zacelila.... D1 v druhom rade... to je správne...
http://www.ovocinarstvo.gardenservices.sk/uploads/5/9/3/8/5938270/4186458.jpg?509
pmajap
10.03.12,17:53
Zrezané na šikmo len vosk mi stuhol chladom, je na hrubo, najbližšie odhalím a ofotím, Osmička už na pevnejšie , drôt pogumovaný (obr.), kolík je na južnej strane.
wabi
10.03.12,22:06
Tu ale teraz ani tak nejde o to, či bol rez vedený o 3 milimetre šikmejšie alebo nie. Pretože to veľa neznamená pre ďalší vývoj a rast.
Treba však zvážiť niečo iné. Konárik - letorast - budúci kmienik?, vyhnal síce nad miestom štepenia, čo je pozitívne, je však príliš rastený do strany. V praxi by to v budúcnosti mohlo znamenať rozčesnutie - odlomenie v mieste zrastenia s pôvodným kmeňom a to možno ani nie hneď ale aj po rokoch toto riziko bude priveľké, než aby som odporúčal ponechať takto rastený kmeň.
Treba konár odstrihnúť na asi 2-3 cm čapík. Ide o to, aby vyhnal kolmo hore rastený bujný letorast. Z konárového krúžka v takom prípade síce vyrastie niekoľko výhonov zo spiacich pupeňov, avšak ponechať treba už pri zárodku len jeden. Ten smerujúci nahor kolmo. Bujne rastúci výhon treba upevniť o oporu už pri veľkosti asi 7 cm. Netreba sa toho báť. Stojí to zato. Získame takto stabilný dobrý kmeň, na ktorý sa dá spolahnúť, že udrží v budúcnosti bez problémov aj väčšiu úrodu...
BXLmiami
11.03.12,04:48
Asi by som zvážila novú čerešňu.Obdivujem ako pekne máš spravenú zahradku,stromy medzi kvetmi,som zbedavá či sa to niekedy aj mne podarí.
pmajap
11.03.12,08:56
Zvažujem, ale ťažko sa mi s ňou lúči. Legolas mi dal nádej zachrániť ju, tak to skúsim.
Wabi ten výhonok je v reále ešte viac do strany, nemám s tým skúsenosti, proste neviem či to zrežem správne.
Určite si videla záhrady našich pestovateľov, ktoré viac prezentujú na kiwifóre, tak chlapci klobúk dole, nielen úprava, ale tá rôznorodosť druhov a im to aj rodí:D
legolas
11.03.12,10:37
..ale načo drôt? stačí motúz...
wabi
11.03.12,10:47
Bola by škoda tento strom vyhodiť. Považoval by som to za cinizmus a nedostatok empatie voči živej prírode stromu. Mohol by to urobiť iba človek, ktorý si neváži energie ktorú investoval strom do prežitia, hoci ho proti jeho vôli presadili do úplne cudzého prostredia s osekanými koreňmi. Robil čo mohol aby vôbec prežil a podarilo sa mu to. Rovnako ako neodvrhne matka dieťa s malým telesným postihnutím - kratšia nožička napríklad.
Ak späť k tej čerešni. Len nedostatok predstavivosti a praktických skúseností môže viesť k nápadu vyhodiť tento stromček ako nepodarok. Veď je to tvárny strom, je možné ho primeť k tomu aby rástol tak ako si predstavujeme a ako mu je napokon aj prirodzené. Ľudia spôsobili presadením, že zostal takto krivý a ľudia by mali aj pomôcť napraviť túto škodu.
Táto náprava môže byť dokonalá. O niekoľko rokov nikoho ani len nenapadne, že tá krásna čerešňa vyrástla s tohoto krivého pahýlu.
Nejedná sa o zložitý zásah. Fakt ale je že ho nenajdete asi opísaný v múdrych textoch o reze drevín, pretože s ním nikto nepočíta. Počíta sa tam len s štandardnými častými prípadmi. Žiaľ väčšina "poradcov na porade" v tejto oblasti vie len to čo si prečíta a okopíruje čo už nejaká autorita napísala a ťažko vedia reagovať z vlastnej hlavy.
Ak to nevypadá ako na obrázku tak to vyhoďte a vysaďte na novo! Príroda nerastie podľa pravítka a nespráva sa vždy podľa našich predstáv a obrázkov z učebníc!
Proste chytíte nožnice a odstrihnete pod prvým vyvinutým púčikom a to je všetko. Či budete viesť rez o 2 milimetre šikmejšie, či nie, nie je podstatné. Iste najlepšie vieť rez podľa obrázka mierne šikmo ale nie je to to najdôležitejšie. Konár bude skrátený na krátky čapík a nový výhon vyrastie medzi pôvodným kmeňom a zostrihnutým šikmím letorastom. Ranu môžem zatrieť akýmkoľvek balzamom, aby sme zamedzili strate štiav a vysušenie. Ak nemáte žiaden vosk či balzam, môžete v krajnom prípade obaliť ranu do mikroténového sáčku, či lepšie do strečfolie, tak aby sme tým ale nezakryli miesto odkiaľ bude vyrastať nový výhon.
Takto donútite čerešňu vyhnať kolmo hore bujný letorast. Z konárového krúžka v takom prípade síce vyrastie niekoľko výhonov zo spiacich pupeňov, avšak ponechať treba už pri zárodku len jeden. Ten smerujúci nahor kolmo. Ostatné ešte za zelena hneď prstom vylomiť. Bujne rastúci výhon treba upevniť o oporu - kolík už pri veľkosti asi 7 cm a usmerniť ho kolmo nahor. Netreba sa toho báť. Stojí to zato. Získame takto stabilný dobrý kmeň, na ktorý sa dá spolahnúť, že udrží v budúcnosti bez problémov aj väčšiu úrodu...
Iste existuje možnosť že čerešňa už po zostrihnutí nevyženie a vyschne, to však nebude mať príčinu v zostrihnutí ale skôr v nedostatočnej životaschopnosti, či suchu ktoré nás sužuje intenzívne od jesene a zrážkový deficit nebol zatiaľ doplnený... Treba polievať, najmä mladé stromy, ktoré nie sú ešte dostatočne zakorenené do hĺbky.
pmajap
11.03.12,11:18
Ďakujem wabi, musím si dodať odvahu
verads
11.03.12,17:15
Dobry den, tému som zadávala ja, len pod menom Chiarca sa už neviem prihlasit neviem prečo. Čiže teraz sa môžu strihat už stomy ? Postrek sme ešte nikdy neskúšali, ale čerešne sa ani nedaju jest je v nich vela červíkov, ale to nie je nový strom , a tieto nové ,no bieda.
Broskyne sme síce mali krásne a asi 4 kg , ale ostatné stomy nič moc , jablka asi 8 ks :-) a iné nič, teraz na jesen som kúpila čerešnu vraj ma obrovské plody a su sladučké (srdcovky ) kedy by mali byt už na strome plody vie mi niekto poradit ? marhule sa nam neuodili, takže určíte chyba bude tam , že to jednoducho nevieme. Chodíme síce do zahradky malo, ja som tam bola vlani asi 2 x a manžel asi 4 no tento rok to bude hádam lepšie. Dakujem Vám pekne za rady .
wabi
12.03.12,08:56
Neviem ako staré stromy to sú všetko. Treba však povedať, že stromy rodia väčšinou až po 3 rokoch od vysadenia. Niektoré i neskôr...
Na červivosť čerešní existujú také žlté lepiace tabule. Mušky sadnú na žltú farbu - láka ich a prilepia sa a nemôžu naklásť vajíčka. Dá sa to urobiť aj svojpomocne ak sú vám v obchode drahé a máte čerešne radi bez červíkov. Pokiaľ nové stromy zarodia skutočne potrvá...
Stromy sa samozrejme strihať môžu...
4asť neúrody mohli zapríčiniť v minulom roku neskoré májové nočné mrazíky.
Treba sledovať, či jednotlivé druhy kvitnú aby sa dala identifikovať príčina toho že nerodia...
legolas
13.03.12,10:32
..ty ju doslova nútiš k tomu, aby to potentovala....Iste existuje možnosť že čerešňa už po zostrihnutí nevyženie a vyschne, to však nebude mať príčinu v zostrihnutí ale skôr v nedostatočnej životaschopnosti, či suchu ktoré nás sužuje intenzívne od jesene
Rumex
13.03.12,12:53
no ja som tu novy .. pozeram ze za styri roky sa tu toho nazbieralo dosť a dosť,
ja strihavam stromky (a vinič) okrem sebe este asi v styroch - piatich zahradach u kamaratov , ako stihnem
kôstkoviny spravidla po urode .. o zbere
mam velmi dobru skusenosť najmä s višňami a broskyňami
v zime už len dotvarujem a robim drobne upravy
jadroviny strihavam v romto predjarnom období, ked je už teplejšie .. neodporúča sa strihať v mraze .. (kto by aj vystaval v zime ..vonku .. no nie ?)
a co sa tyka urody nurody čerešni a višni .. okrem počasia , dažde a monilioz .. ma vplyv aj opelovanie .. niektore odrody vyslovene potrebuju mať pri sebe (alebo v susedstve opeľovača) či už čerešne alebo višne ... spravidla su to tie odrody ktore kvitnú skôr
mazanova
13.03.12,13:10
Rumex nemohol si o štyri dni skôr reagovať..., ako ďaleko si od Podhájskej, v sobotu som asi riadne dokatovala moje 4 ročné stromky na chalupe...
wabi
04.04.12,22:20
Všetky druhy stromov kladne reagujú na opelenie cudzím pelom. Yvzšuje sa tým úroda, často i veľkosť a chuť plodov. V prírode sa nestáva bežne že by niekde rástol strom tak osamelo, že by široko-ďaleko nebol strom rovnakého druhu. Niektoré druhy zvládajú osamotenie hrdinsky a neprejaví sa to výrazne.Iné druhy v šak bez opelenia cudzím peľom nerodia vôbec, či len veľmi slabo.
mazanova
10.04.12,09:24
no a takto som ich dokatovala, teraz už viem, že som to mala nechať na odborníka!!!


včera som urobila tieto fotky (nie sú celkom vydarené), toto je môj sad - stromky sadené 2007-8 (Čierna Voda- Galanta), doteraz som strihala ale po tomto lete sa mi to vymklo z rúk, mám dojem, že stromy idem pestovať na drevo som z toho totálne zúfalá, niečo som v jeseni poskracovala, ale vzdala som sa - ľudkovia pomôžte, ak sa chodíte kúpať do Podhájskej môj sad je 3 km v Távnici, štúdium mi (ako akademičke) nepomáha - ja nemám odvahu niečo dokatovať :confused:...:
ps.: viem si predstaviť profíkov typu p. Hričovský, wabi a im podobní ako by si na tom zgustli, napríklad aj pri výučbe budúcich ovocinárov - ktovie či neexistujú také výskumy, praxe či seminárky v teréne ako sme za oných čias robili my, prvšejšie narodení.
1 jabloň
2 broskyňa
3 višňa
4 čerešňa
5 jabloň
6 hruška
7 a 8 jabloň
ešte mám broskyňu a marhulu ale tie nevidno
mazanova
19.04.12,14:12
môžem ešte teraz strihať?
mazanova
19.04.12,14:14
teraz sa už nemôže očkovať stromy?
bjuty smis
06.05.12,12:32
.V ďalších rokoch už pri marhuli nebude potrebné tak výrazné zmadzovanie či presný rez, môžeme nechať strom na voľno a iba odstraňovať konáre ktoré korunku zbytočne prehusťujú a konkurenčné konáre. Konáre budeme usmerňovať aby stred koruny bol dutý a aby nerástli kolmo hore ale aj viac do strán.

zahustuje sa mi korunka konármy,( aj sliva, broskyna) ktoré rastú kolmo hore....mám ich vylamovať, alebo až v júli -auguste letný rez ?? odtrihnuť ?? mám nechávať iba dole a do boku smerujúce výhonky ?

dakujem
Rumex
08.05.12,15:36
hihi , nic sa neboj stromky sa zregeneruju,
pri strihani si uvedom aky asi bude tvar a velkost koruny kazdeho druhu ovocniny, a toho sa drz (vela zalezi na akom podpniku boli stromky ockovane)
pri reze si utvor predstavu ktore z konarov budu tzv "nosne" alebo aj "kostrove" = tie ktore budu tvorit tvar koruny a z ktorych vyrastaju konare druheho radu rsp. rodiace konare a toho sa drz ...
druha zasada snaz sa neskracovat vlanajsie vyhonky ked chces nieco "skratit tak skrat cely pri najbližšom bocnom vyhonku ...
naozaj si kup to cedecko "ovocinarstvo" tam su aj obrazky aj postup
http://obchod.uvtip.sk/

dobre skusenosti su ... kuostkovinam a ich rezu venovat viac pozornosti v lete (po zbere)
a v zime len docistujeme
jadroviny radsej v predjari
bjuty smis
20.07.12,17:19
Na jar ju zostrihneš v miestach vo výške, kde chceš aby sa ti rozkonárila. Jedná sa o klasické odrody na dulovom podpníku. Nie je dôvod prečo by sa im nemalo dariť. Samozrejme hruška si môže myslieť niečo iné...:)
Keďže sú to dve rôzne odrody, budeš musieť mať dva kmene, alebo ju pestovať ako krík. Ten ktorý rastie bujnejšie, zostihni nižšie aby si podporila v raste ten slabší...
ahojte, poprosím o radu čo s mojou hruškou-duetom..
na jar som ju zastrihol podla rady wabiho...teraz sa krásne prejavilo, že sú to 2 odrody
1.kmienok . malé, asi 15 cm výrastky, na vrchu sa ťahá iba jeden
2. kmienik z vrchola 6 asi 80 cm výrastkov..po boku dalši 4-5 a k tomu sa všetky ťahajú takmer rovnobožne s kmenom.

poprosím o radu, čo akedy dalej...či môžem hned, alebo až...
chcel by som z toho vretená

vdaka
bjuty smis
26.07.12,12:06
to mi nik neporadí ??
však já už mám nachystané flaše na hruškovicu !!! :)))
wabi
29.07.12,07:09
Ak som to správne pochopil, jedna odroda ti rastie bujne a druhá naopak.
Jednoduchšie je to urobiť -ostrihať,než o tom písať. Ak si blízko Nitry je jednoduchšie ukázať keď pojdem okolo. Inak. Bujnú odrodu treba ohýbať letorasty a preriediť ich počet. Tie ktoré budeš odstraňovať daj na konárový krúžok a tie čo ohýbať, ohneš smerom nadol. Tie ktoré striháš, odstrihneš na konárový krúžok teda úplne preč alebo k ružici listov blízko seba naspodu.
Daj pozor aby bujhnejšia odroda neclonila slabšej. Pri slabšej odrode neohneš vôbec nič ani nestzriháš aknie je prehustené a necháš rásť.
Ak ti nestačí pošli foto.
bjuty smis
30.07.12,13:40
dakujem, takže tie, dlhé, čo stanú po preriedení ohnem dole, uviažem, ale vôbec neskrátim ?
wabi
05.08.12,13:00
dakujem, takže tie, dlhé, čo stanú po preriedení ohnem dole, uviažem, ale vôbec neskrátim ?

Skus a pošli fotky.
Rumex
06.08.12,07:20
Skus a pošli fotky.

ja už som začal s letnym rezom broskyne, snažím sa nepustiť ju veľmi do výšky, dlhe tohoročne vyhonky skratim, krátke ponechávam, niekedy odstránim až "k starému drevu", skratke troška to preriedim a hlavne skrátim, lebo nastáva čas vytvárania budúcich kvetných pokov k roku a je lepsie ked sa tvoria v spodnej časti výhonov,
ak sa mi podarí pošlem aj obrázok je to odroda Suncrest, neviem prečo ale každyrok mi zle kvitne aj špatne opelí, výsledkom čoho je menej plodov a spústa zakrpatených pôôdikov, ktore potom mechanicky odstraňujem, výsledkom však sú nádherné veľké šťavnaté plody vhodné na zaváranie olúpaných poolovičiek
no a keď sa zadarí pridám ešte nejakú fotečku
;)
wabi mi sľúbil pozrieť sa na moju višňu ide čas očkovania, a v tom som totálny laik
:)

p.s.
ako kuriozitku pridávam nedávno objavený ibištek v záhrade, má mimoriadne veľké kvety, kvitne iba jeden deň, a zapáčil sa aj našej trpazličej králičici KVETKE, ktorá rada trávi tieto dni vonku
:)
wabi
06.08.12,08:00
Pekné fotky. Pekne zarodené. A aká bola otázka? Višňu tam nevidím...
Rumex
06.08.12,20:57
Pekné fotky. Pekne zarodené. A aká bola otázka? Višňu tam nevidím...

iba som chcel poradiť ci sa dá resp. ci sa oplatí niečo urobiť so starou cudzoopelivou višňou a ci by si to vedel a ci by si si našiel čas a zajsť so mno pod kalváriu na stračiu a potom eventuelne na jedno dve (slovom dvanást) pivko k trom mrtvolam :o
wabi
07.08.12,06:31
Šak zavolaj a dohodneme. Kontakty: asimina.webnode.sk
bjuty smis
24.08.12,15:36
http://www.porada.sk/images/misc/quote_icon.png Pôvodca textu príspevku: bjuty smis http://www.porada.sk/images/buttons/viewpost-right.png (http://www.porada.sk/t71582-p13-kedy-strihat-stromy.html#post1960253)
vdaka, a môžem to potom ako si mi radil s tou čerešňou ? :
Keď bujne na jar vyrastú 3-5 kostrových konárov, tak ich zastrihni a vyženú konáre 2.- radu ....
Iste platí to aj pre čerešne. Nezabudni nechať vnútorný púčik na vrcholci ale keď vyženie potom v lete úplne odstrihneš na spodnejší slabší do strany rastúci konárik "na prevod".


no, tá moja asi bujne na jar nevyrástla, dávam foto...
ten najvačší výrastok má asi 35 cm, druhý 25cm a ostatné cca 10 cm....
mám to teraz nejak zastrihnuť, alebo počkám s tým až na jar??
dakujem za rady...
bjuty smis
08.09.12,08:06
sorry, neviem to otočiť :(
pivko
09.09.12,07:57
Možem už teraz ostrihať marhule?
Tweety
09.09.12,08:00
Možem už teraz ostrihať marhule?
Milan, kuk sem:
http://www.porada.sk/t71582-p2-kedy-strihat-stromy.html
bjuty smis
07.03.13,15:03
http://www.porada.sk/images/misc/quote_icon.png Pôvodca textu príspevku: bjuty smis http://www.porada.sk/images/buttons/viewpost-right.png (http://www.porada.sk/t71582-p13-kedy-strihat-stromy.html#post1960253)
vdaka, a môžem to potom ako si mi radil s tou čerešňou ? :
Keď bujne na jar vyrastú 3-5 kostrových konárov, tak ich zastrihni a vyženú konáre 2.- radu ....
Iste platí to aj pre čerešne. Nezabudni nechať vnútorný púčik na vrcholci ale keď vyženie potom v lete úplne odstrihneš na spodnejší slabší do strany rastúci konárik "na prevod".


no, tá moja asi bujne na jar nevyrástla, dávam foto...
ten najvačší výrastok má asi 35 cm, druhý 25cm a ostatné cca 10 cm....
mám to teraz nejak zastrihnuť, alebo počkám s tým až na jar??
dakujem za rady...

nik neporadí ?
wabi
10.03.13,07:58
Vzhladom k tomu ze tie obrazky nevidim odpoviem jednoducho. Ak chces kotlovitu korunu stred by mal byt prazdny a kostrove konare 3-5 rovnomerne dookola. Mali by byt priblizne rovnake, ak nie su tak ich zastrihni aby konce boli v priblizne rovnakej vyske a aby vytvorili obrast rovnomerne dookola. Samosrejme mozes postupovat aj inak podla toho ako chces aby ti to rastlo. Nie je dolezite ako to vypada teraz ale ake chces aby to bolo potom...

hodim sem este ten text, lebo sa to sem hodi:

Odpoveď na otázku kedy a ako ostrihať svoje stromy. Či treba iba na jar alebo viac krát a podobne.
Možností je veľa. Ťažko povedať že len jedna jediná cesta je správna...
To mi pripadá ako keď sa vás žena opýta, čí je lepšie mat sex večer alebo ráno... ktorá odpoveď je správna?
Ja si myslím, že je správne strihať ovocne stromy ak je to možné, vždy v dvoch termínoch. Ale niekto iný môže mat celkom iný názor a možno nie celkom zvrátený...
Stromy majú počas sezóny minimálne 2 fázy rastu. Po každej fáze rastu je dobre strom usmerniť. Odstrihnúť, čo je prebytočné a iba zahusťuje korunu a ak by sme to ponechali rástlo a konárilo by sa to ďalej a o to viac by sme museli strihať neskôr.
Naopak vyprovokujeme strom aby v nasledujúcej fáze rastu rástol presne tak ako si predstavujeme, o to menej môžeme strihať v najbližšom termíne a strom si tak energiu ktorú by inak investoval do dreva ktoré mu i tak odstrihneme ušetrí na úrodu a to predsa ide.
Od polovice augusta až do jari strom už najčastejšie nerastie, hoci môžu byt výnimky pri mladých bujne rastúcich stromoch, pri letnom veľkom suchu bez polievania príde vlhký koniec leta, či začiatok jesene, alebo keď strom v kvetináči prenesieme na zimu do bytu a podobne...
Znamená to, že strihanie v tomto období je pred začiatkom jarného rastu a je teda jedno čí striháme koncom leta, na jeseň, v zime, čí na jar. Strom proste po tomto reze začne rast až na jar, hoci by sme ho ostrihali už koncom leta.
Toto nie je problém stihnúť, pretože je to možné robiť niekedy počas veľmi dlhého obdobia od augusta do mája teda toto obdobie môže byt dokonca až 9 mesiacov. To sa skutočne asi trafíme.
Ja doporučujem druhy menej odolne voči mrazom ako napríklad vinič, broskyne, marhule, hurmi kaki, figy, strihať už koncom augusta, ale treba to vystihnúť tak, aby sme nevyprovokovali hneď ďalší rast ale iba zacelenie rán pred zimou. Teda ak predpokladáme vlhkejšie obdobie, alebo ak ma strom bujnejší rast, alebo budeme zavlažovať, alebo bude dlhá a tepla jeseň, tak by som s tým počkal ešte do septembra, v prípade hlbšieho zmladenia až do jari. Okrem toho, koncoletným, čí jesenným rezom zabezpečíme lepšie vyzretie púčikov a tým im zvýšime mrazuodolnosť. (čo je dôležité najme pri vyšších nadmorských výškach čí horších klimatických podmienkach) V prípade že predpokladáme postrek stromov si tým tiež ušetríme striekanie konárov, ktoré odstrihneme, čo môže byt niekedy kľudne aj polovica čí dokonca i viac a teda výraznú úsporu spotreby postreku.
Naopak hlavne pri jadrovinách ale aj pri všetkých druhoch sa nemusí hlavne menej skúsený záhradkár ponáhľať so strihaním. Mal by strihať až keď už bezpečné pozná kde je kvetný puk a kde nie. Pretože pri veľkej násade kvetov, by mal robiť výraznejší rez, aby viacero kvetov odstrihol a zároveň primel strom nie len rodiť, ale aj rast, naopak pri slabej násade kvetov, by si mal zas dať pozor a strihať menej a kvetne puky ponechávať. Tak sa snažíme zabrániť nepravidelnej rodivosti, čo je najme pri nestrihaných a starších stromov pravidlom, že rodia len každý druhy rok, pričom v úrodnom roku majú veľa a preto drobného ovocia a naopak v neúrodnom často vôbec žiadne čí len niekoľko na ukážku. Ide o to aby boli plody každý rok v dostatočnom množstve a boli tak pekne vyvinuté a veľké.
Pri strihaní odstránime konáre ktoré rastu do stredu koruny, poškodené konáre. Z dvoch konkurenčných konárov rastúcich blízko seba nechávame len jeden. Na jar môžeme robiť aj výraznejšie zmladenie. Pri stromoch ktoré neboli v minulom roku čí nikdy strihane. Zmladíme na prevod na konár bližší kmeňu.
Vždy treba dodržovať zásadu buď konár odstrihneme cely, alebo vôbec. Najhoršie je strihanie na čapíky na ježka všetko rovnako.
Pri bujne rastúcich stromoch striháme menej aby sme strihaním nevyprovokovali ďalší bujný rast konárov, ktoré zas musíme len odstrihnúť a nám predsa nejde o produkciu dreva. Pravidlo čím viac strihám tým viac rastie. Ak teda rastie veľa bujných mladých konárov, ktoré na jar musím zas strihať, znamená to, že strihám moc a provokujem ďalší rast. Žiaden konár na jar nestrihajte na čapík. Buď odstrihnúť úplne cely alebo ho kludne celý ponechajte. AK nechcete aby vám rástol do nejakého smeru, tak ho ohnite do smeru kam chcete aby rástol, hoci aj o 90 stupňov čí viac. Ponechávajte najme konáre ktoré rastu horizontálne v rovine alebo trocha šikmo, ideálne nadol. Konáre ktoré rastu kolmo treba ohnúť aby smerovali nadol, alebo úplné cele odstrihnúť. V ideálnom prípade takmer všetky konáre ohnete a strihať nemusíte skoro vôbec, ak strom bujne rastie. Naopak ak ma malé prírastky mladých konárov, čí dokonca žiadne, tak ho poriadne ostrihajte, treba ho zmladiť aby bol pomer medzi rastom a úrodou optimálny. Preto mlade stromy viac ohýbame a staré zasa viac stíhame.

Druhé strihanie súvisí s tým, že sa ukončuje prvá perióda rastu a druha začne už o niekoľko týždňov. V závislosti od druhu, odrody, vlhkosti, bujnosti rastu a klimatických podmienok, môže druha fáza rastu začať aj hneď po prvej, čí dokonca niektoré bujne výhony sú schopne za dobrých podmienok rast súvisle počas oboch týchto fáz. Preto je dôležité vystihnúť tento termín, pretože sa musíme trafiť do obdobia 1 týždeň až maximálne 1 mesiac, je to však veľmi individuálne a lepšie to urobiť hneď na začiatku a neodkladať.
Prvá fáza rastu konci začiatkom leta, to poznáme podľa toho, že strom ma mlade výhony s 8 a viac listami a na niektorých výhonoch už pomaly prestávajú na končekoch pribúdať mlade listy na niektorých ešte pribúdajú ale už pomalšie a nie tak rýchlo a bujne. Vtedy je už takmer ukončená prvá fáza rastu a treba strihať. Opatrne najme pokiaľ strom ešte ma plody. Príliš tvrdým rezom by sme mu mohli uškodiť a nemusel by sa z toho už nikdy spamätať. Striháme najme s ohľadom na množstvo plodov, ak je ich veľa, vyjednotíme napríklad pri jadrovinách, kde by sme pri väčšej úrode mali nechať iba jeden plod na strapci. Musí zostať dostatok listovej plochy aby strom zvládol úrodu a zároveň necháme slniečko aby preniklo do koruny k plodom. Odstránime len konkurenčné výhony, zahusťujúce výhony, tie ktoré idú do stredu koruny. Tiež letorasty ktoré sú dlhé skrátime tak, aby bola koruna kompaktnejšia a v budúcnosti nevyhovovala, teda podľa dĺžky internodií (vzdialenosti medzi púčikmi) približne na 6-12 listov, pričom ak je na začiatku letorastu hustejšia ružica listov, tak tieto sa nepočítajú. Dôležité je, že ak konárik chceme odstrániť, odstraňujeme ho cely, aby nezostával žiadny čapík. To neplatí pri jadrovinách, kde môžeme práve v prípade že na začiatku konárika je hustejšia ružica listov, teda aj púčikov samozrejme skrátiť práve tak aby sme odstránili všetky normálne vyvinuté listy/púčiky a zostala len tato ružica nedovyvinutých púčikov husto na úplnom spodku letorastu. Tým spôsobíme, že konárik vytvorí viacero slabých výhonov na ktorých najčastejšie v nasledujúcej jari zakvitne.