andreaS
16.03.05,13:12
Pred polrokom som sa pokusala vypestovat si doma bylinky - tymian, bazalka svetla aj tmava a medovku... radost bola obrovska ked sa coskoro objavili male zelene puciky... no za par dni mi postupne zacali vysychat az nakoniec uplne vyschli... (este podotykam ze boli na slniecku len doobeda, poobede na nich uz nesvietilo)

poradte ako si mam doma vypestovat bylinky /ako casto polievat, alebo ci len poprasit vodou, na ake miesto ich dat a tak/..

dakujeeeem
rosemary
16.03.05,12:54
Andrejka, s bylinkami mám tie isté skúsennosti, ani blbá pažitka mi nevie v kvetináči narásť, lepšie je si kúpiť už zakorenené, niektoré kvetinárstva ich predávajú.
Ak ich zasadím v záhrade, nikdy nemám problém
ajacik
16.03.05,18:07
aj ja mám presne ten istý problém.
pažítku síce mám, ale je strašne jemnučká. bazalka mi vyschla už trikrát.
ale žerucha rastie ako divá. tú si sadím ale iba na veľkú noc.
existuje nejaké využitie žeruchy po veľkej noci??
babenko1
16.03.05,18:26
žeruchu pridávam do hocijakého zeleninkového šalátiku :-)
a tie bylinky vám nevyschli preto, že sú nad radiátorom?
Viki
16.03.05,18:39
..... žerucha rastie ako divá. tú si sadím ale iba na veľkú noc.
existuje nejaké využitie žeruchy po veľkej noci?? Jasnéééé - obsahuje veľa vitamínu C
Na surovo -na chlebíčky, šaláty, nátierky... polievky a omáčky.
Nakrájať na chlieb s maslom-chutí výborne.
Žeruchový šalát - žerucha, olivový olej, soľ, cukor, čierne mleté korenie, šťava z 1 citróna, trocha horčice
-"- s rajčinou - tak isto, len namiesto horčice pridať oregano a rajčinu nakrájať a môže byť aj biely jogurt
Taktiež sa dá použiť do akéhokoľvek zeleninového šalátu
Nátierka - 200g tvaroh, 100g žerucha, mlieko, soľ - tvaroh zmixovať s mliekom cca 1dl a pridať nasekanú žeruchu
Polievka - svetlá zápražka z masla a múky, do nej nasekanú žeruchu, trochu posmažiť, pridať mleté čierne korenie, zamiešať a zaliať vývarom z bujónu. Podľa chute dosoliť, kto má rád vegetu (alebo podobné) môže prichutiť.

Tak dobrú chuť :)
Viki
JanaF
22.03.05,14:37
Bylinky netreba davat na priame slnko, iba blizko okna, na policu, kde budu mat dostatok slniecka, ale nesmie byt priame alebo ich treba umiestnit tam, kde svieti slniecko iba rano a po obede je polotien. Mozte skusit aj to , ze ich date s kvetinacom do sacku a zaviazete a nechate tak troska ako vo folii, len treba urobit dierku, aby mohli dychat.
andreaS
23.03.05,10:06
JankaF: dakujem.. skusim ich teda nasadit este raz.. len este jedna otazka.. ako casto ich polievat? mam aj take to "poprasovadlo" :)
JanaF
23.03.05,12:54
[QUOTE=andreaS]JankaF: dakujem.. skusim ich teda nasadit este raz.. len este jedna otazka.. ako casto ich polievat? mam aj take to "poprasovadlo" :)

Nemusis ich velmi casto polievat, lebo voda sa tam udrzi dlsie, kedze vlaha im ostane. Ja ich polievam raz za dva - tri dni podla toho ci mam v izbe teplo, alebo chladnejsie.
DanielaSL
23.03.05,13:35
Pred polrokom som sa pokusala vypestovat si doma bylinky - tymian, bazalka svetla aj tmava a medovku... radost bola obrovska ked sa coskoro objavili male zelene puciky... no za par dni mi postupne zacali vysychat az nakoniec uplne vyschli... (este podotykam ze boli na slniecku len doobeda, poobede na nich uz nesvietilo)

poradte ako si mam doma vypestovat bylinky /ako casto polievat, alebo ci len poprasit vodou, na ake miesto ich dat a tak/..

dakujeeeem
Ja si doma celkom úspešne pestujem bylinky. Najprv semiačka posejem do zakoreňovačov- kupujem ich v kvetinárstve. Nesmú mať priame slnko a veľmi teplo.Tiež ich zvyknem dávať pod mikroténový sáčok. Potom keď vyjdú zo zeme ich presadím do kelímkov od jogurtu a neskôr do bedničiek a už ich dávam na balkón. Tam mi už krásne rastú až do zimy. Už mám ale vytipované izby , kde sa im darí lepšie po vysiatí.
suhela
26.03.05,18:24
Ja mám balkon otočený na sever a tam mi slnko nesvieti vôbec, pestujem tam v bedničke pažitku ,cibuĺku bazalku a darí sa im celkom dobre .Priesady bazalky si pestujem v kuchyni na okne tiež na severnej strane, nie sú také ako zo záhradky ale celkom ujdu .Pažitku nechávam aj cez zimu vonku a pozerala som že už začína pučať .Teraz na jar niektorá cibuľa začina púčať ,dám ju do kvetináčov a trošku polejem podľa potreby . Aj na balkon dávam malu cibuľku už teraz ,aby som mala na zeleno.
andreaS
13.04.05,06:57
dakujem Vam za rady a chcem sa pochvaaalit - zasadila som aj bylinky ale aj kvietky.. chvilku to vyzeralo, ze mi zas vyschnu ale prisla som na to a tento vikend ich uz musim presadit .. tesim tesim... len neviem, ci ich uz mozem dat na balkon
JanaF
13.04.05,08:21
radsej este chvilku pockaj, este je troska chladno.
Evanka
13.04.05,08:35
dakujem Vam za rady a chcem sa pochvaaalit - zasadila som aj bylinky ale aj kvietky.. chvilku to vyzeralo, ze mi zas vyschnu ale prisla som na to a tento vikend ich uz musim presadit .. tesim tesim... len neviem, ci ich uz mozem dat na balkonAk mas chladnu chodbu mozes ich dat tam. Von - opatrne, radsej az po zmrzlikoch.
andreaS
19.04.05,11:37
Takze uz su aj presadane zo zakorenovacov a vsetko mi kraaasne rastie. Tahave kvietky uz môzu mat tych 20 centi!! No jedna z byliniek mi akosi schne. Mam zasadenu 2x bazalku, pazitku - tieto rozoznam. Ale sadila som este tymian a medovku a jedna z nich sa neujala vobec, tak som ju ani nepresadzala a druhu som presadila - ale ktoru? A tato schne. Ma tymian alebo medovka akesi specialne poziadavky na vysadbu?
Bionda
19.04.05,12:16
Baby, aj keď neskoro, ale chcela by som vám dať jednu veľmi dobrú radu od môjho otca, ktorý je odborník a vypestuje všetko len, aby nasr...l moju matku, že jej to nejde. Takže, ak to pestujete v črepníčku, najlepšie je, keď zasypete semienka zeminou a polejete, prikryť igelitovým sáčikom (desiatovým stačí) a nechať, kým nevyjdú prvé rastlinky. (od zakrytia,polievať už len do misky.)
Evanka
21.04.05,18:26
Takze uz su aj presadane zo zakorenovacov a vsetko mi kraaasne rastie. Tahave kvietky uz môzu mat tych 20 centi!! No jedna z byliniek mi akosi schne. Mam zasadenu 2x bazalku, pazitku - tieto rozoznam. Ale sadila som este tymian a medovku a jedna z nich sa neujala vobec, tak som ju ani nepresadzala a druhu som presadila - ale ktoru? A tato schne. Ma tymian alebo medovka akesi specialne poziadavky na vysadbu? Tiež zbožňujem bylinky. Mne to rastie ako burina. Medovkin lístoček keď zožmolíš, tak vonia po citróne. Mám to na záhrade a každý rok to musím zrezať. Rastie to ako divé. Mám tiež medovku, tymian, oregano, bazalku, rozmarín, mätu, pažítku, petržlen vňaťový (nie kučeravý) a zeler (ten tiež pestujem na balkóne na vňaťku.
andreaS
23.04.05,08:18
no a uz to tu je zas... vyschla mi tmava bazalka, aj to druhe neidentifikovane uplne a aj dvojo z kvietkov. Tie tahave kvietky rastu, uz im musim dat daku oporu, takze sa pokusim znova to setko zasadit. Alebo este lepsie vkracam do obchodu a kupim si hotove :)
mimuška
11.07.05,08:11
Trošku amatérska otázočka :

Keď mi kvitne bazalka ,mám ju nechať alebo tie kvietky odstrihnúť aby sústredila sily na rast listov ?

ďakujem
fortunka
11.07.05,08:32
nepolievas ich nahodou vela???
mne to robili bylinkz ked moja milovana mamicka nesetrila vodou na nich... Inak teraz uz na to nemam nervy a pekne som si kupila velikanske priesady v Baumaxe.
Skor ma trapi ze na listoch bazalky sa mi robia take blede flaky :( Nevie nikto nahodou z coho?
elli
11.07.05,08:41
Podla mojich skusenosti sa s bylinkami treba piplat dovtedy kym vyrastu tak do 10 cm (ak zo semienok), alebo tak 2 tyzdne, ak kupis priesady. Dovtedy trpezlivo strazim, aby vody nebolo vela ani malo (aby nevyschli, ale ani nevyhnili, aby nemali prudke slnko ale ani uplny tien.... Potom znesu akekolvek moje zaobchadzanie.
Pestujem si na balkone matu (vyborne je dat vetvicku maty do plnej mineralkovej flase, dcera to vola "zuvackova voda"), majoran, salviu, levandulu, bazalku, pamajoran........ okrem bazalky boli vsetky z tescovych nakupov, aj ked tam pisu, ze to su bylinky na okamzitu spotrebu a nie priesady.
Po kupeni som ich nechala 2-3 dni aklimatizovat na okne kde je slnko len rano, potom som ich presadila a nechala dva tyzdne na tom istom mieste, a odvtedy su na balkone - na okennom parapete, teda priclonene hornym balkonom, takze priame slnko dostanu az vtedy, ked uz nie je take prudke.
Polievam raz za dva dni, alebo ked vidim, ze si vodu pytaju, chudence (ked sa chystaju zacat vadnut).

Skusili ste uz platok rajciny, nan platok syra a na to listocek bazalky? Mnam, moje oblubene vecerne jednohubky....
mimuška
11.07.05,08:49
Skusili ste uz platok rajciny, nan platok syra a na to listocek bazalky? Mnam, moje oblubene vecerne jednohubky....
noooooooooo, ja mam najradsej syr mozzarela. MNAM
PeterNR
24.03.06,12:03
Asi reagujem dosť od veci, keďže táto diskusia je už dosť stará, ale podľa mojich skúseností bylinkám zvykne vadiť kupovaná zemina. Neviem prečo, či je pre ne moc umelá, alebo čo, ale nerastú v nej dobre, a je jedno či je z Baumaxu alebo záhradníckych potrieb.

Osvedčilo sa mi ísť dakde na lúku alebo na medzu, kde normálne rastú bylinky, zobrať si domov dva-tri krtince, a bez ďalších úprav do tejto zeminy sadeničky vysádzať. Na vysievanie sú super už spomínané zekoreňovače. Nevýhoda tejto zeminy môže byť, že sú v nej všelijaké chrobáčiky a červíky, takže je dobré ju pred použitím prebrať a nechať vonku "odstáť", aby povyliezali :)

Btw Elli ďakujem za tip na večerné jednohubky, určite vyskúšame :)

Pridám aj ja jeden recept na osviežujúci nápoj, ktorý som si doniesol z Maroka. Je to zápar z mäty, a pripravuje sa tak, že sa do skleneného pohára vložia vetvičky čerstvej mäty, zalejú sa vriacou vodou, zasypú 1-2 lyžičkami cukru, a môže sa hneď piť.
kukučka
24.03.06,12:12
Ja už len čakám, kedy vykukne pažítka,ale ešte je celá záhrada pod snehom, aj keď slniečko už krásne svieti. Sever je sever.
Idem aspoň posiať žeruchu do črepníka.
monte
24.03.06,13:36
čo sa týka žeruchy môže sa vysadiť von do záhrady a zberať priebežne. Bylinky sa všeobecne horšie pestujú zo semienka, lepšie ich kúpiť zakorenené. Nesmú mať priame slnko, lebo majú krehké lístky a to ich vysušuje. Pôda by mala byť ľahká - skôr piesková, polievať len zospodu odstátou vodou.
janasv
25.03.06,09:29
Pridám aj ja jeden recept na osviežujúci nápoj, ktorý som si doniesol z Maroka. Je to zápar z mäty, a pripravuje sa tak, že sa do skleneného pohára vložia vetvičky čerstvej mäty, zalejú sa vriacou vodou, zasypú 1-2 lyžičkami cukru, a môže sa hneď piť.

Milujem matovy caj. :p Aj moj syn. Len tak, bez cukru ci medu. Vlazny ma vzdy osviezi. Zo zahrady mam matu nasusenu na celu zimu. Ale cerstva je cerstva. Uz sa tesim.:p
janasv
25.03.06,09:35
Ja už len čakám, kedy vykukne pažítka,ale ešte je celá záhrada pod snehom, aj keď slniečko už krásne svieti. Sever je sever.
Idem aspoň posiať žeruchu do črepníka.

Aj ja cakam na pazitku. Ked uz chcem v zime velmi zmenit chut obycajnemu chlebiku s maslom, tak si dam do pohara s vodou cibulu a ona /na moju radost/ pekne vypusti zelenu vnatku. Krasne vonia a zopar zelenych bodociek spravi zazrak a moj synator spapka cele ranajky a este si pyta aj duplu!!! Velmi sa tesim na jar v zahrade.....:p:p:p:p
PeterNR
19.04.06,06:17
Ahojte, jar už prišla, ako sa vám darí s bylinkami? :)
Ja som zasial akurát žeruchu do zeme, chcem už konečne raz vidieť ako vyzerajú celé rastlinky, nie len jej klíčne listy :rolleyes:
liduska
19.04.06,20:54
Peter a kde si zasial žeruchu ? máš záhradku ?
PeterNR
20.04.06,06:09
Peter a kde si zasial žeruchu ? máš záhradku ?

Žeruchu som zasial do črepníka na okne :) Už má takých 5 cm, ale na pravé listy stále čakáme. Cez weekend sa chystáme zasiať aj mätu, medovku a bazalku :) Dúfam, že z toho niečo bude...

Záhradku zatiaľ nemáme. Chceli sme dáku na okolí kúpiť či aspoň prenajať, hlavne aby bolo kam chodiť s malou, ale zatiaľ bez úspechu... Znie to v tejto dobe asi divne, ale dosť mi tá robota na poli chýba. Aj keď som skončil PEFku, mám strednú poľnohospodársku, a odmalička som vypomáhal na poli aj v záhrade. A teraz - trčím stále len za počítačom :confused:
AlaNR
20.04.06,11:12
PeterNR, ak chceš záhradu, môžeš makať aj v tej našej... (chi-chi)...

Ja som si tento rok prvý krát kúpila na tržnici oregano, medovku, bazalku, tymián, rozmarín a ešte jedno neviem čo.
Rozmarín mi vykapal chudák už na druhý deň. Z ostatných biliniek mi povyliezali divné pahýle, takže sú to len stonky bez lístkov, som zvedavá, čo z nich bude.
Inak bylinky mám kúpené, ale čo s nimi budem robiť, to netuším. Moja mamina nad bilinkami dochuteným jedlom ohŕňa nos, tak neviem...
vema
20.04.06,14:14
Peter,len usilovne hľadaj záhradku,lebo to je fantastická vec.Človek príde na iné myšlienky, si na vzduchu a počula som, že aj kontakt so zemou je prospešný a nakoniec je aj nejaký úžitok.Ja som teraz zasiala bazalku a potom, keď už nebudú mrazíky šup sňou von.Mám bylinkovú skalku a teším sa z nej.Mám aj oregano,to pekne kvitne,pažítku,kučeravý petržlen,šalviu,medovku,yzop,štavel,echinaceu,l evandulu a materinú dúšku.Však ty najlepšie vieš, keď si od fachu.:) :) :)
veri
22.04.06,19:43
som si vedoma, ze balkonove paradajky maju trosku dalej od byliniek (btw tie milujem!), ale nevedel by mi niekto poradit ako na ne? zo semienok za oknom mi vysli uz asi 7cm rastlinky paradajok. Mam ich dost nahusto v takom mensom kochliku, takze aby sa netisli patrilo by sa ich presadit, nie?? neviem ci hned uz do vacsieho hrantika a rovno s nimi na balkon a este kedy??
no a uz len jedna otazocka: je lepsie mat hrantiky s dierkami naspodu alebo uplne staci bez...?
dakujem pekne za kazdu reakciu :)
Paula
22.04.06,21:45
som si vedoma, ze balkonove paradajky maju trosku dalej od byliniek (btw tie milujem!), ale nevedel by mi niekto poradit ako na ne? zo semienok za oknom mi vysli uz asi 7cm rastlinky paradajok. Mam ich dost nahusto v takom mensom kochliku, takze aby sa netisli patrilo by sa ich presadit, nie?? neviem ci hned uz do vacsieho hrantika -ja som ich zvykla dať do veľkého črepníka (môže byť aj vyradené veľké vedro)- aj 10-12 rastliniek. Je z nich potom krásna veľká kytica a majú navzájom oporu, nepotrebujú paličky- a rovno s nimi na balkon a este kedy -až nebuddú chladné noci, a to môže byť neviem kedy :rolleyes: .no a uz len jedna otazocka: je lepsie mat hrantiky s dierkami naspodu - áno Inak, nemusia byť ani na balkóne, darí sa im aj v byte. Niekedy, keď sú vonku, na nich vietor priveje pleseň, neviem odkiaľ a opadajú im lístky. Kvitnú a rodia však naďalej. Držím Ti palce k veľkej úrode. :)
A prajem dobrú chuť:)
veri
23.04.06,08:48
dakujem Paula!:)
skusim ich dat von az neskor
janasv
23.04.06,09:05
dakujem Paula!:)
skusim ich dat von az neskor

Ako sa medzi pospolitym ludom hovori, po sneznych muzoch - teda po Pankracovi, Servacovi a Bonifacovi. Inak, ked je cez den pekne, daj ich na balkon a v noci dnu. Nech si zvykaju. A pravidelne a dost polievat - ale nepreliat. ;)
mimotemy Vies o tom, ze paradajkove listy su dobre proti komarom? Vona listov komarov odpudzuje. Daj si ich potom na okno alebo k posteli.;)
ajacik
23.04.06,10:08
ja mám tiež za oknom krásne sadeničky cherry paradajok. už len čakám, kedy s nimi von. ale ako som sa dočítala, mám ich nechať ešte dnu.
ale mne sa zdá, že už sa dosť tlačia v tých malých kvetináčoch. Možem ich presadiť a nechať dnu?
Paula
23.04.06,10:18
ja mám tiež za oknom krásne sadeničky cherry paradajok. už len čakám, kedy s nimi von. ale ako som sa dočítala, mám ich nechať ešte dnu.
ale mne sa zdá, že už sa dosť tlačia v tých malých kvetináčoch. Možem ich presadiť a nechať dnu?
Alenka , môžeš. Bežne ich pestujem iba v kuchyni a to aj cez zimu:)
ajacik
23.04.06,10:38
:):)

Pauli, a to mi chceš povedať, že máš svoje paradajky aj v zime??

Lebo ak áno, tak si mi urobila strašnú, strašnú radosť.
PeterNR
23.04.06,11:06
Super nápad, cherry paradajky na okne, aj cez zimu :)
Pauli, pestuješ ich zo semienka, alebo kupuješ rovno sadenice?

Mne sa moc nedarí, tá moja žerucha sa ťahá bohviekam, a pravé listy stále v nedohľadne :confused:
Paula
23.04.06,11:15
Pestujem ich zo semienka, ale je fakt, že nie v každom byte je s nimi úspech (napokon, niekomu neprežije ani najnenáročnejšia rastlinka). Skúste priebežne siať nové a otestujte si. Takto nonstop sa dajú pestovať aj mini čili papričky, stále kvitnú a rodia.
janasv
23.04.06,12:51
Pestujem ich zo semienka, ale je fakt, že nie v každom byte je s nimi úspech (napokon, niekomu neprežije ani najnenáročnejšia rastlinka). Skúste priebežne siať nové a otestujte si. Takto nonstop sa dajú pestovať aj mini čili papričky, stále kvitnú a rodia.

My mame takto takmer celorocnu urodu chilli papriciek. :p:D:p:D:p
Peter Nr - Rozmyslam, ci ta zerucha ma dost svetla, ked sa tak vytiahla.:confused:
PeterNR
23.04.06,17:08
Pauli, hneď zajtra kupujem semienka cherry-tomatoes :)

Jani, neviem, myslel som si že áno, ale asi nie. Skúsim nasiať novú, len pár semienok do kvetináča, a dám ju na južné okno.
Elena Navrátilová
23.04.06,17:14
Pauli, hneď zajtra kupujem semienka cherry-tomatoes :)

Jani, neviem, myslel som si že áno, ale asi nie. Skúsim nasiať novú, len pár semienok do kvetináča, a dám ju na južné okno.
Nezabudni pozrieť sortu vhodnú na pestovanie na balkóne. Bývajú originál balkónové.
PeterNR
24.04.06,05:31
Nezabudni pozrieť sortu vhodnú na pestovanie na balkóne. Bývajú originál balkónové.

Elenka, ďakujem Ti za radu, skúsim také pohľadať :)
Hankagirl
27.04.06,17:54
No ja som si akurat dnes kupila na flore chili papricku rastlinku (len jednu na skusku) To koli priatelovi ten miluje chily. napise mi niekto co ma tato raslinka rada? ako sa o nu starat? Dakujeeeem

Co sa tyka tych cherry paradajok, pozor na ne. my sme pred dvoma rokmi kupili nahodnou zamenou namiesto normalnych, cherry paradajky a vyrastli nam az meter a pol vysoke, tak neviem kam by ste to v byte dali. Ale urodu mali nenormalnu. Jooj a este aj na dalsi rok nam same od seba vyrasili z tych co popadali,bez dakej starostlivosti okrem polievania. (ale to na zahrade.)
Elena Navrátilová
27.04.06,18:15
Hanka doporučujem raz za týždeň hnojivú zálievku /napr. cererit/ ten je aj na rast aj na plod. Polievať do misky, ale najprv prstom skúsiť vlhkosť pôdy v kvetináči, aby sa nepreliala. Najlepši slnečná strana. S tými paradajkami to je v pohode. Oni sú cherry hlavne kvôli plodu. Ten je malý. Rastlinka môže mať aj 1,5 m. Samozrejme semienko v zime nevymrzne, hlavne v nižšie položených lokalitách. Keď hnojíme na záhradke kalom a nechala by som všetky vzídené rastlinky, tak nemám na záhradke nič iné.;)
osky
04.11.09,22:10
az celkom v starych temach som tuto nasla,ale som rada,ze nemusim zakladat novu.
chcem sa spytat,robili ste uz tento rok nieco na prezimovanie byliniek?
neviem,ci ich uz mam pozakryvat alebo este pockat.vlani nedopadli dobre a prezila len pazitka,oregano a mäta.tento rok uz nechcem prepast chvilu,kedy je najvyssi cas.okrem troch spominanych mam koriander,tymian,ananasovu salviu,salviu lekarsku,medovku a yzop.
Chokma
01.02.11,11:11
Ahoj, ja by som tiez rada poradila - ako to uz tu niekto napisal - ak mas moznost, je dobre ich vysadit rovno do zahradky, vacsina byliniek ma rado slniecko (okrem takej maty), lahku podu a zaroven mierne vapenatu.
Substrat pouzit len na vysiatie a pikirovat do pripravenej pody. Skusenost je aj taka, ze vacsinou substrat vyprcha a rastlinka nema z coho zit, a tiez sa velke rastlinky v substrate nevedia zzit s podou...
Kaslite na hnusny substrat, experimentujte s podou! Zmerajte ph pody a v pripade neuspechu skusajte podu z roznych miest. :)
viktorviktor
01.02.11,11:58
ak to pomôže, tam kde rastie pastierska kapsička je vápenatá pôda
Samir
01.02.11,12:20
Bolo by celkom fajn obnoviť túto diskusiu o liečivých rastlinách. Tak bylinkári, kde ste? :)
Chokma
01.02.11,12:30
Ano, alebo este kupit v zahradkarstve ph-meter, su lacnejsie menej presnejsie aj drahsie. Ph je velmi dolezity faktor na pestovanie cohokolvek. Napr. taka magnolia ma rada kyslu podu a vo vapenatej vam bude zivorit, az odide. Okyslit poda sa da aj obycajnym octom - pridate ho do vody a polejete zem, vysledok skontrolujete tym phmetrom... Podobne sa da povapnit krmnym vapnom. To je len jedna stranka kvality pody...
A s tym substratom, nasa rodina robi uz 20 rokov priesady. Skusali sme rozne sposoby vysievania a takisto pikirovania. Neverili by ste, ake problemy vas stretnu uz pri vysievani a co vselico su schopni vyrobcovia substratov kydnut do neho... Momentalne pouzivame zmes pody, piesku a nami osvedceneho substratu na vysievanie a pikirujeme do zemovych "stuplikov", ktore si sami vyrabame. Pripajam ich foto. Odkedy ich robime, nemali sme my ani nasi zakaznici, nikdy problem s ujatim rastliniek...
Pestujeme aj bylinky a moja mamina ma sama bylinkovu zahradku. Tak som sa vlastne dostala aj k tejto teme - prave ideme vysievat rozne druhy byliniek :) Uz sa taaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaakto velmi tesime na jar, ktora u nas bude uz co-nevidiet. :):):)
Chokma
01.02.11,12:37
Tu su tie nase stupliky...:)
Takto robime hluboviny, zeler, papriku.
Bylinky, rajciny, uhorky... robime do teglikov, ktore su zospodu zrezane. ;-)

70691
Chokma
01.02.11,12:40
70692
70693
Samir
01.02.11,12:47
Tu su tie nase stupliky...:)
Takto robime hluboviny, zeler, papriku.
Bylinky, rajciny, uhorky... robime do teglikov, ktore su zospodu zrezane. ;-)

70691

Perfektné :)
LillySK
16.02.11,07:37
ahojte, pomeni niekto bylinky?:)
Samir
16.02.11,10:00
ahojte, pomeni niekto bylinky?:)

Tak ja mám v hojnej miere mätu, medovku, kostihoj, podbeľ
beba13
16.02.11,14:35
a o ktoré bylinky máš záujem?predpokladám že chceš korienky, já mám mätu,medovku,skorocel,šalviu,oregano,alchemilku, yzop lekársky,repík,materinú dúšku,prasličku, rebríček,kostihoj,ligurček lekársky,nechtík,
LillySK
17.02.11,08:01
Tak ja mám v hojnej miere mätu, medovku, kostihoj, podbeľ


Toto mam aj ja ;)
LillySK
17.02.11,08:06
a o ktoré bylinky máš záujem?predpokladám že chceš korienky, já mám mätu,medovku,skorocel,šalviu,oregano,alchemilku, yzop lekársky,repík,materinú dúšku,prasličku, rebríček,kostihoj,ligurček lekársky,nechtík,

ahojky, ano, korienky, o oregano a bazalku by som mala zaujem, len neviem co ti poslem na vymenu :rolleyes:
beba13
17.02.11,08:44
dobre na jar ti môžem poslať oregano dúfam že nevymrzlo,a bazalku mávam len jednoročky tie kupujem na trhu
LillySK
17.02.11,11:41
dobre na jar ti môžem poslať oregano dúfam že nevymrzlo,a bazalku mávam len jednoročky tie kupujem na trhu


a kde kupujes bazalku? mne sa ziadna neujme, kdekolvek kupim:-( vzdy mi uschne.. tak potom na jar sa ozves? poslem adresu,dakujem zatial:)
beba13
17.02.11,14:33
já kupujem na trhu a zasadím si do kvetináča a aj do zeme dávam,tam sa im darí najlepšie,dobre potom pošli ss
macika78
18.02.11,09:34
Ja mam najlepsiu skusenust, ked si doma vysejem zo semiacka (aj 1L kelinku od zmrzliny) vopcham do mikrotenoveho vrecka a ked mi rastlinky vyrastu na vysku 5-7cm presadim do crepniku. Vzdialenost v 20cm crepniku medzi rastlinkami je 2cm. Zvyknem zasadit aj do 2-3 crepnivkov(tolko ich mam z vysevu) a ked je po mrazoch dam na balkon, uz pekne kosatu bazalku. Davam aj mamine a ta si ju presadi na zahradu.Raz som si aj kupila v obchode(nemohla som vydrzat kym mi moja vyrastie), ale dlho mi nevydrzala....postupne mi ocernela.
beba13
19.02.11,11:40
tak určite že je dobré ked si vyseješ, ale sú tu aj priestorové dôvody,vlani mi bazalka vzišla sama v tom kvetináči kde bola predchádzajúci rok z vypadaných semienok tak dúfam že aj tento rok sa podarí
macika78
21.02.11,10:09
no veru som v piatok som aj zisla do pivnice pre zeminu a vysiala som si este, co mi zostali semiacka z predoslych rokov (su po zaruke snad mi nieco zide)zasadila som bazalku, tymian, oregano a niejake petunky co som si pozbierala na balkone z vlanajsieho rokuminuly rok mi z tymiana a oregan narastly take male tenke vlasky asi preto, ze som ich hned vysiala do velkeho crepnika no teraz som ich vysiala tak ako aj bazalku som zaciakocnik alebo lepsie povedane experiment( skusam treti rok) a mam ich z juhu v obyvacke na parapete v panelovom byte
alabut
12.03.11,01:44
Ako sa daju vyrobit zemove stupliky, ktore boli na foto o stranku spat?
Chokma
12.03.11,06:29
Ako sa daju vyrobit zemove stupliky, ktore boli na foto o stranku spat?

Ahoj, my na to mame stroj (teraz na elektriku na 25 stuplov a predtym sme mali rucny len na jeden, co bolo pri vacsom pocte namahave). Pre vas, co si sadite len pre seba uplne posluzia kelimky od jogurtov naplnene zemou. Tie my pouzivame napr. na rajciny, baklazan, bylinky - zospodu ich cele zvykneme zrezat, nasypat do polky zem, utlacit a dosypat. Do stuplikov robime hluboviny, zeler, papriku, por... ;-)
osky
12.03.11,18:42
dobre na jar ti môžem poslať oregano dúfam že nevymrzlo,a bazalku mávam len jednoročky tie kupujem na trhu

bazalka je len jednorocka a najlepsie sa pestuje v kvetinaci.vypestujes si ju velmi lahko zo semienok,daju sa kupit rozne druhy.

ak mas nahodou cestu do rakuska,v kazdom väcsom markete predavaju kvetinacove byliny,cena maximalne do 2 euro,podla toho kde.
/billa,penny market,zielpunkt,lidl..../
najcastejsie zozenies salviu,bazalku,petrzlen,pazitku,yzop,oregano,tymia n,mätu,medovku,ananasovu salviu,estragon,ligurcek,stavel,levandulu.
magda26
12.03.11,19:53
Ja som si bylinky zasadila do 1kg nadob od horcice, zatial mi pekne schadzaju tak dufam ze mi aj vydrzia.
beba13
12.03.11,22:16
bazalka je len jednorocka a najlepsie sa pestuje v kvetinaci.vypestujes si ju velmi lahko zo semienok,daju sa kupit rozne druhy.

ak mas nahodou cestu do rakuska,v kazdom väcsom markete predavaju kvetinacove byliny,cena maximalne do 2 euro,podla toho kde.
/billa,penny market,zielpunkt,lidl..../
najcastejsie zozenies salviu,bazalku,petrzlen,pazitku,yzop,oregano,tymia n,mätu,medovku,ananasovu salviu,estragon,ligurcek,stavel,levandulu.
načo by som kupovala v rakúsku, ked na trhu kúpim všetky druhy bazaliek za dobrú cenu,a mne sa nepáčia tie zvlaštne zfarbené bylinky,ktore sa predávajú v marketoch pripadajú mi ako umelé majú taku zvlštnu farbu,
arizona
12.03.11,22:32
Ja som sa tiez par krat ulakomila a kupila som v hypermarketoch krasne vyzerajuce bylinky.
Ale nemaju takmer ziadnu vonu,ani nejak vyraznu chut.Tiez mi nikdy dlho nevydrzali a vyhynuli.

Viac sa mi osvedcilo,ked si vypestujem sama, alebo kupim od babiciek na trznici.
alabut
13.03.11,07:12
Do stuplikov chcem vyskusat kapustu. Ako sa daju rucne vyrobit? Dvesto kelimkov nezozeniemm lebo jogurt si robim doma sam. To treba zlisovat hlinu? S cim? Nerozpadnu sa pri polievani? :-)
osky
13.03.11,19:31
načo by som kupovala v rakúsku, ked na trhu kúpim všetky druhy bazaliek za dobrú cenu,a mne sa nepáčia tie zvlaštne zfarbené bylinky,ktore sa predávajú v marketoch pripadajú mi ako umelé majú taku zvlštnu farbu,

ja som nevedela ze na trhu sa daju zohnat.podla dopytu som uvazila,ze asi nie su tak lahko dostupne,preto som ponukla moj napad.
ja mam vsetky bylinky z marketov,nemaju umelu farbu a vonaju nadherne.
mam ich vysadene vonku a dari sa im.uz su take rozrastene ze ich davam susit pre celu rodinu.tak neviem.
Chokma
14.03.11,18:31
Do stuplikov chcem vyskusat kapustu. Ako sa daju rucne vyrobit? Dvesto kelimkov nezozeniemm lebo jogurt si robim doma sam. To treba zlisovat hlinu? S cim? Nerozpadnu sa pri polievani? :-)

Ahoj, nepotesim ta, na tie nase stupliky je potrebny stroj. Lisujeme cistu zem, nerozpadaju sa, da sa s nimi normalne manipulovat, polievat. Rozpadnu sa az po prerasteni korenovej struktury - po vysadeni.
Hm, ak nemas tie obaly od jogurtov, asi budes musiet kupit normalne kvetinace, co predavaju v zahradkarskych centrach. Asi su to peniazky nazvys, no vyhoda je, ze ich vies pouzit aj na rok a na dalsi rok...
Chokma
14.03.11,18:42
Do stuplikov chcem vyskusat kapustu. Ako sa daju rucne vyrobit? Dvesto kelimkov nezozeniemm lebo jogurt si robim doma sam. To treba zlisovat hlinu? S cim? Nerozpadnu sa pri polievani? :-)

Pripajam aktualne fotky nasich hlubovin - najskor cerstvo zapikirovane a teraz uz maju take krasne prave listky :)

72268
72269
72270
inajana
14.03.11,21:47
Alabut,
rozrezala som pet-fľaše na pásy (výška približne ako jogurt. kelímok) a zopla spinkovačom do rúrok.
Na spodok vlhkú zem, utlačiť, dosypať, atď.
alabut
15.03.11,00:19
Dakujem za namety. Vyriesil som to inac. Zozbieral som hlinikove obaly z redbulov (nezaberu vela miesta), odstrihol vrch spodok, prestrihol napoly. Vznikne valcek, do ktoreho skusim zasadit priesadu. Kapusta na fotkach je krasna, ja idem iba teraz sadit. Dnes urobim pareniska, dvojite sklo, dufam, ze vasu dozeniem. Potrebujem natlacit pre nasich tak do 200 litrov. Vdaka za inspiraciu. :-)

Este sa chcem opytat, sadis priamo do stuplikov? Alebo sa hlubovina pikiruje? Ako hlboko? Aky je priemer stuplikov? Nemozes odfotit ten stroj? :-)
Chokma
15.03.11,06:23
Dakujem za namety. Vyriesil som to inac. Zozbieral som hlinikove obaly z redbulov (nezaberu vela miesta), odstrihol vrch spodok, prestrihol napoly. Vznikne valcek, do ktoreho skusim zasadit priesadu. Kapusta na fotkach je krasna, ja idem iba teraz sadit. Dnes urobim pareniska, dvojite sklo, dufam, ze vasu dozeniem. Potrebujem natlacit pre nasich tak do 200 litrov. Vdaka za inspiraciu. :-)

Este sa chcem opytat, sadis priamo do stuplikov? Alebo sa hlubovina pikiruje? Ako hlboko? Aky je priemer stuplikov? Nemozes odfotit ten stroj? :-)

Vsetky priesady u nas pikirujeme. :) Primerane hlboko, vidiet to na fotkach. Pri zelere davame pozor, aby boli v zemi len korienky, aby bulvovy nemal problem vytvorit bulvu. Inac vsetko normalne. Pozri sa sem http://sepo.wbl.sk/Priesady.html
Tam je aj kusok z toho stroja odfotene - cerstvo vylisovane stupliky. A vidis tam aj pribliznu velkost. Cely stroj je vyrobnym tajomstvom mojho otca. :D:)
Krasnu jar prajem!
beba13
15.03.11,11:18
ja som nevedela ze na trhu sa daju zohnat.podla dopytu som uvazila,ze asi nie su tak lahko dostupne,preto som ponukla moj napad.
ja mam vsetky bylinky z marketov,nemaju umelu farbu a vonaju nadherne.
mam ich vysadene vonku a dari sa im.uz su take rozrastene ze ich davam susit pre celu rodinu.tak neviem.
..dajú sa zohnať,myslím že v každom meste na trhu a celkom slušný výber a už aj v záhradníctvach niektorých
alabut
15.03.11,17:31
Dakujem za namety, dnes som stihol jedno parenisko a vysial 800 ks kapusty, potom ma odohnal dazd. Zajtra pokracujem, uz sa len naucit pikirovat, ci ako sa tomu nadava. :-)

Pozdrav otca, sikovny chlapik. :-)
arizona
25.03.11,07:41
mimotemy nechceli by ste sa opat vratit k povodnej teme "bylinky" ?


Posledne prispevky su o vselicom moznom, len nie o bylinkach :eek::confused::rolleyes:
arizona
25.03.11,07:44
Bylinky s budúcnosťou




Spája ich krása a pozitívny vplyv na ľudský organizmus. Vavrín, ligurček, medovku a pažítku vysádzame do záhrad ako dekoratívne rastliny a zároveň ich časti využívame aj pri príprave jedál v kuchyni.
Vavrín
Každý z nás ho pozná pod názvom bobkový list. Ako korenie sa dnes používajú iba sušené listy, ktoré majú špecifickú arómu a horkastú chuť. Obsahujú silice, glykozidy a horčiny, ktoré podporujú trávenie a chuť do jedla. Používa sa predovšetkým na konzerváciu rýb a mäsa, pri nakladaní zeleniny, do zmesí korenia pri výrobe lahôdok, pri úprave zveriny a grilovaní mäsa.
Pestovateľské rady
Tento ker môžeme vysádzať do nádob, ktoré na zimu premiestňujeme do vnútorných priestorov. Znáša teploty do -5°C. V našich podmienkach sa tvaruje na jar alebo v jeseni. Celoročne sa zberajú listy a na jeseň plody.
DOBRÁ RADA:
Vysušené listy by sa mali skladovať v pevne uzavretých koreničkách v tme. Nemali by sa skladovať dlhšie ako rok, zvlášť mleté.

Medovka
Zberáme buď list, alebo vňať s listom na začiatku kvitnutia. Po odkvitnutí ju zostrihávame, aby vyrastali nové listy, udržala si tvar a nezdrevnatela. Používa sa ako korenina pri výrobe likérov, nealkoholických nápojov, v kozmetike a pri príprave jedál. V čerstvom stave ju používame najmä do šalátov, sušenú do polievok a omáčok.
Ako ozdoba záhrad V záhrade sa pestujú odrody so zelenými, ale aj s dekoratívnymi žltými ‘Aurea’ alebo pestrými listami ‘Variegata’. Medovku vysádzame na teplé a slnečné miesto do kyprej a na živiny bohatej pôdy. Je odolná proti zime. Na jeseň odumiera nadzemná časť a na jar vyrastú opäť nové výhonky.
DOBRÁ RADA:
Proti nespavosti pomôže šálka medovkového čaju, ktorý treba vypiť pol hodiny pred spaním. Dve lyžice sušených listov medovky prelejeme 0,25 l vriacej vody, zakryjeme a necháme najmenej 10 minút vylúhovať. Ak pijeme čaj počas dňa, tlmí nervozitu, podráždenosť a upokojuje žalúdok.
Rady pre začiatočníkov
Semená vysievame do pripravenej pôdy začiatkom leta, keď nočná teplota neklesne pod 10 °C. Slnečné alebo polotienisté stanovište vyberáme veľmi starostlivo, pretože po 3 až 5 rokoch dorastá až do výšky 2 m. Aby listy ostali mladé a jemné, pravidelne ho zrezávame. Zberáme predovšetkým korene dvojročných rastlín a niekedy aj celý nadzemný výhonok, vňať.
Ligurček lekársky
Mohutná trváca bylina s voňavým koreňom sa používa proti nadúvaniu, pri chorobách močových ciest a mechúra, pri stavoch nervovej vyčerpanosti, reumatizme a nadmernom potení. Droga korenisto vonia, podporuje chuť do jedla, tvorbu žalúdočných štiav a vylučovanie žlče. Ligurček je aj vynikajúca korenina. Jeho semená sa zberajú po zhnednutí, sušia sa a uskladňujú.
ĎALŠIE BYLINKY
Nielen tieto opísané byliny sa tešia veľkej obľube pre svoje chuťové vlastnosti, ale patrí k nim aj bazalka, majorán či saturejka, ktorým sme sa venovali v minulých číslach. Všetky vymenované rastliny si opäť získavajú rešpekt. Podľa najnovších poznatkov by nás tieto koreniny a pochutiny mali v budúcnosti aj liečiť.
Pažítka (Allium)
Je skromná cibuľovina, ktorá nachádza uplatnenie v kuchyni skôr ako korenie než zelenina. Konzumnou časťou nie je cibuľa, ale čerstvé jemné listy, ktoré majú príjemnú korenistú chuť a vôňu. Obsahuje veľké množstvo vitamínu C, provitamínu A, vitamínov zo skupiny B, najmä B1 aB2, minerálnych látok, najmä vápnika a éterických olejov obsahujúcich síru, ktorá spôsobuje jej typickú chuť. Má močopudné účinky a podporuje trávenie.
beba13
25.03.11,17:11
teda vážne :eek:čo tu je všetko možné v bylinkovej téme
lujza.j
09.04.11,12:39
Kvaka
19.04.11,13:05
Kúpila som zakorenené 4 bylinky, 3 z nich potrebujem zasadiť na balkón. Medovku som zasadila priamo na záhon v záhrade, ale šalviu, saturejku a mätu chcem dať spolu do jedného 35 cm širokého a 11 cm vysokého oválneho črepníka. Môže to tak byť? Zeminu na bylinky mám špeciálnu, že vraj podporuje arómy.
Kvaka
19.04.11,14:14
Saturejku som si našla na nete, zdá sa, že mám Satureja douglasii, vyzerá, že bude previsnutá, mala by byť v závesnom kvetináči, je to indiánska mäta. Vonia krásne. Podľa všetkého musí mať polotieň. Šalviu mám takú trojfarebnú, tá sa mi asi bude hodiť do črepníka s mätou, balkón mám na juhozápad, slnka bude poobede dosť. Uvidím, ako sa im bude dariť.
Anna123
19.04.11,16:57
A už vám v záhradach rastú bylinky napr. šalvia, levanduľa? Mne asi vymrzli.
beba13
19.04.11,20:07
:eek:mne asi vymrzla šalvia,v záhrade,ale dúfam že tá v hrantíku nažije
Valcake
19.04.11,21:13
..moja levanduľa puká, takže asi bude z nej niečo. Medovka, ale najmä mäta tak veľmi rozrástla, že musím celú vykopať a zasadiť do črepníka a tak do pôdy, aby tak nerozrastala.
beba13
20.04.11,07:00
aj já planujem mätu nejako obmedziť v rozrastaní lebo je už všade
Zdenka 0705
30.04.11,15:10
Jeden rok som mala aj ja mätu, ale teraz ju neviem dopestovať ... ale bazalke a obom petržlenom sa darí :)
Samir
30.04.11,16:05
Tak sa aj ja pripojím k téme zopár fotkami (teda ak môžem :) )
bazalka, kompaktná bazalka, petržlen, jablková mäta, pažítka
Anna123
02.05.11,09:44
Vyzerá to tak, že moja šalvia už začína pučiť, čo som rada, lebo vlani som si nasušila listy a je vynikajúca pri bolesti v hrdle - ako kloktadlo.
Samir
02.05.11,10:40
ešte pripájam šalviu, saturejku a tymián :)
Chokma
02.05.11,19:46
Ja sa tiez pochvalim:bazalka citronová, červená, jemná, pravá; saturejka, tymián

74971

74972

74973

74974
Chokma
02.05.11,20:48
Dnes som trosku meditovala nad estragonom. Mame ho a zatial mi nejako zvlastne nevonia, tak som rozmyslala, na co sa vlastne pouziva. Nasla som http://www.couvarit.sk/palina-dracia-estragon-artemisia-dracunculus-l-.phtml?id3=22512&module_action__48510__id_art=10456

PALINA DRAČIA / ESTRAGON (Artemisia dracunculus L.)Je to cenná kuchynská bylina s charakteristickou korenistou vôňou a trochu horkasto štipľavou chuťou. Dávnejšie bola skoro v každom dome obľúbeným a starostlivo uschovávaným korením. Pochádza z Ázie.

Dnes znovu prichádza do módy a stále častejšie ju vyhľadávajú. Používa sa čerstvá v zelenom stave i usušená. Je zložkou šalátového korenia s osobitnou chuťou a nakladacích zmesí. Okrem toho, podobne ako petržlen, je výborná na ochutenie polievok, hydiny, rybacích a di vi nových pokrmov, pečenej baraniny a jahňaciny, prívarkov zo zelenej fazuľky, hrášku a zemiakov. Všeobecne je špeciálnym ochucovadlom okyslených jedál, a vyrába sa z nej najpríjemnejší rastlinný ocot - palinový ocot. Pripravuje sa tak, že na palinu dračiu sa naleje toľko octu, aby bola prikrytá a o niekoľko dní natoľko prevezme vôňu paliny, že po precedení môžeme ním ochutiť ktorékoľvek z vymenovaných jedál.

Palinu dračiu obľubujú aj ľudia odkázaní na diétu, ale treba ju dávkovať veľmi opatrne, lebo v opačnom prípade jej prenikavá aróma odstráni pravú chuť jedla.

Obsahuje éterický olej, ktorého vôňa pripomína bedrovník aníz. Čaj z nej (Herba dracunculi) prečistí obličky, vypudí žlč a zvýši chuť do jedenia.

Pestovanie: Rozmnožuje sa delením koreňov na jeseň a pestuje sa v stredne ťažkých pôdach. Zberajú sa nadzemné listnaté výhonky pred kvitnutím, odrezaním asi 10 cm nad zemou. Odrezanú bylinu sušíme starostlivo na vzdušnom, tienistom mieste, lebo iba tak si zachová svoju charakteristickú korenistú chuť a svetlozelenú farbu.

Poznáme niekoľko druhov. Francúzska palina má tmavšie listy, zväčša nekvitne a nevytvára semená. Jej droga je aromatickejšia, príjemnejšia, a tak aj jej éterický olej je vyhľadávanejší. U nás sa pestuje iba tento druh. Ruská palina má svetlejšie listy a na vrcholku stonky sa často vyskytuje trojitý list. Kvitne a jej semeno dozrieva každý rok, je menej aromatická a korenistá, preto sa vo veľkom nepestuje.

Pri domácom množení paliny dračej vyčkáme teplejšie jarné obdobie s dostatkom svetla (máj) a vtedy sadíme dobré korene získané zo spoľahlivého zdroja na vzdialenosť 30 až 40 cm. Je to náročná bylina na vodu a dobre sa vyvíja na teplých slnečných polohách.
Zdenka 0705
03.05.11,10:59
a toto sú všetky moje... hore medovka a dole ostrihaná pažítka, už presadená do obyčajnej zeme :)
Chokma
03.05.11,12:42
A vidim tam tusim aj Maggy-Ligurček-Vegetu :)
Zdenka 0705
03.05.11,13:02
áno, máš pravdu, tú som siala ešte vlani, bola taká chuderka, aj cez zimu, ale teraz sa mi odvďačila, že som ju "prezimovala" :)
Anna123
03.05.11,15:19
Ligurček lekársky - mám v záhrade v lete meria aj 1,5 m. Radšej ako sušený ho mám mrazený - teda v zime.
Dáša_
03.05.11,15:28
Ligurček lekársky - mám v záhrade v lete meria aj 1,5 m. Radšej ako sušený ho mám mrazený - teda v zime.

mne v zime najviac vyhovujú sušené stopky - bez listov. Výborne sa skladujú, do polievky vždy pridávam niekoľko kúskov.
Chokma
03.05.11,16:57
Kedysi sme aj my mali ligurcek taky velky a vobec sa nedal vykynozit, teraz sme si ho zasadili inam a tam - mam pocit - ze len krvaci, je tam skor chladok, predtym bol na slniecku, zeby to bolo v tom?
My zas mame vo zvyknu nastrihat si na drobno do sacku pazitku a dat na zimu zmrazit, do polievky prakticke. :)
Dáša_
04.05.11,05:30
Kedysi sme aj my mali ligurcek taky velky a vobec sa nedal vykynozit, teraz sme si ho zasadili inam a tam - mam pocit - ze len krvaci, je tam skor chladok, predtym bol na slniecku, zeby to bolo v tom?
My zas mame vo zvyknu nastrihat si na drobno do sacku pazitku a dat na zimu zmrazit, do polievky prakticke. :)

minulý rok som na jeseň som narezala pažítku a petržlenovú vňať nadrobno a natlačila do tvorítka na ľadové kocky. pridala trochu vody a to som potom mrazila. Zamrazené som tiež dala do vrecka - bolo to fajn, pridávala som aj do zemiakov, do polievok, kde bolo treba.
osky
04.05.11,19:08
kupila som si bazalku pravu aj cervenu-po vysadeni na zahradku odkvecli a tusim ze uz je po nich.preco?
Chokma
04.05.11,20:18
Bol u vas tiez taky studeny vietor ako u nas? Ak ano, tak potom je to tym. Bazalka je teplomilna. Druhou moznostou je substrat, mne kazde kvetinky, bylinky atd., ktore nerozoberiem zo substratu a zasadim do pody, odidu. ;-) Preto sadime do pody.
Teda, aby som to doplnila - priesady sadime do pody ;-)
osky
08.05.11,20:43
mne ta bazalka nevydrzala na zahrade a ani v kvetinaci.uz som kupila tri,a zakaudym odkvecli.
beba13
08.05.11,21:00
já som včera kúpila a zasadila do kvetináča bazalku veľkolistu a drobnolistú,a tiež červenu,sadím ich takto každý rok, tú červenú mám prvýkrat
Valcake
08.05.11,22:10
Mám rada bazalky. Tohto roku som zasiala zelenú aj červenú, bohužiaľ odkvecli. V zemi sme ich mávali vždy, tak skúsim kúpiť aj ja.
Chokma
09.05.11,19:22
Mám rada bazalky. Tohto roku som zasiala zelenú aj červenú, bohužiaľ odkvecli. V zemi sme ich mávali vždy, tak skúsim kúpiť aj ja.

Odkvecli este ako kliciace rastlinky? Ak hej, tak to mohlo byt padanie kliciacich rastlin - plesnove, hubove napadnutie krckov mladych rastliniek z vytrusov, ktore boli pritomne v pode.
Valcake
09.05.11,22:46
Chokma, nasiala som nielen bazalky, ale aj iné kvietky zo semena a všetky kaput. Niečo som pobabrala...:rolleyes::confused::( Quamoclit bol jediný, ktorý rástol a rástol...
katalóg
10.05.11,08:20
Kedysi sme aj my mali ligurcek taky velky a vobec sa nedal vykynozit, teraz sme si ho zasadili inam a tam - mam pocit - ze len krvaci, je tam skor chladok, predtym bol na slniecku, zeby to bolo v tom?
My zas mame vo zvyknu nastrihat si na drobno do sacku pazitku a dat na zimu zmrazit, do polievky prakticke. :)

Na trhu mali priesady ligurceka, mam 2 ks. Este su v povodnom kochlicku, vysoke asi 25 cm. Na googli nie je obr. Aka bude sirka kricka, hladam miesto kam ho zasadim. Mam vyhliadnute priame slnko od rana. V podstate ani ine miesto nemam.
osky
10.05.11,13:22
www.bylinky.sk
na tejto adrese je velmi pekne foto ligurceka priamo v zahrade
katalóg
10.05.11,14:01
www.bylinky.sk (http://www.bylinky.sk)
na tejto adrese je velmi pekne foto ligurceka priamo v zahrade
Ďakujem. Tak neviem kde si ho dám, tieň a vlhko..., problém.
Anna123
10.05.11,15:09
nemám ligurček zasadený vo vlhkom prostredí alebo v tieni a rastie krásne.
katalóg
10.05.11,15:14
nemám ligurček zasadený vo vlhkom prostredí alebo v tieni a rastie krásne.
Potešila si ma, ďakujem ti veľmi.
kukučka
10.05.11,15:39
www.bylinky.sk (http://www.bylinky.sk)
na tejto adrese je velmi pekne foto ligurceka priamo v zahrade

je tam krásny, taký veľký rástol aj mne, ale som ho odkopala a porozdávala, lebo mi nechutí, je pre mňa príliš ostrej chuti, ale jeho vôňu mám veľmi rada.

pri kliknutí na tvoj odkaz sa ukáže obrázok pamajoránu, tiež mám veľmi rada jeho vôňu aj čaj. Rastie všade okolo nás. /vľavo je levanduľa/
beba13
20.06.11,17:01
bylinky:)
Chokma
03.07.11,14:50
Prikladam foto z nasej bylinkovej zahradky...

79128

79129

79130

79131

79132

79133

79134

79135

79136

79137

79138

79139

79140

79142

79143

79144
Evanka
03.07.11,15:06
Bohatá zbierka byliniek. Na poslednom obrázku je vavrín? Ale ten u nás asi neprezimuje.... Alebo vavríovec? Ten je mrazuvzdorný
Chokma
03.07.11,15:59
Bohatá zbierka byliniek. Na poslednom obrázku je vavrín? Ale ten u nás asi neprezimuje.... Alebo vavríovec? Ten je mrazuvzdorný

ano, bobkac, je zasadeny v crepniku a spolu s nim je vysadeny von, na jesen vyberieme a sup do vnutra. :)
Evanka
03.07.11,16:03
ano, bobkac, je zasadeny v crepniku a spolu s nim je vysadeny von, na jesen vyberieme a sup do vnutra. :)
Prezimuješ ho v chladnejšej miestnosti, alebo v bežne vykurovanej?
Chokma
03.07.11,16:17
Prezimuješ ho v chladnejšej miestnosti, alebo v bežne vykurovanej?

mame jednu miestnost, kde trosku skrtime kurenie, ale nie velmi... byva tam tak 18 stupnov a zatial s tym nemal problem. mame este jeden, ten vypada ako iny druh bobkacu, je este vacsi a ten je tiez v pohode.
Evanka
03.07.11,16:20
Vďaka za info....
Danielle369
03.07.11,16:23
Pestuje tu niekto kotvičník zemný ..Tribulus terrestris...alebo má niekto skúsenosti s ním?

http://www.predajbylin.sk/kotvicnik_vnat/index.html?gclid=CJ6-ir3J5akCFVAv3wodsXt8ew
Anna123
03.07.11,16:36
Aj ja pestujem bobkový list v črepníku - v lete je von - v zime v chladnej miestnosti, je tam okolo nuly, niekedy aj slabo pod nulou a ešte mi nezamrzol.
magda26
03.07.11,19:05
Pestuje tu niekto kotvičník zemný ..Tribulus terrestris...alebo má niekto skúsenosti s ním?

http://www.predajbylin.sk/kotvicnik_vnat/index.html?gclid=CJ6-ir3J5akCFVAv3wodsXt8ew
ahoj

Ja ho síce nepestujem. Ale viem ze na nete ho predavaju aj na pestovanie...
Chokma
19.07.11,20:32
Pozrite sa http://www.utrochslnc.sk/content/bylinkova-spirala

Ked nie hned zajtra, tak na jesen a na jar nieco take urcite zmajstrujem... Uplne uzasne!!! Mate niekto bylinky do tvaru spiraly? :)
lorelei
19.07.11,20:58
Pozrite sa http://www.utrochslnc.sk/content/bylinkova-spirala

Ked nie hned zajtra, tak na jesen a na jar nieco take urcite zmajstrujem... Uplne uzasne!!! Mate niekto bylinky do tvaru spiraly? :)


NO na toto sa chysta moj manzel uz dva roky, ked som to objavila na nete, aj kamene su stale na mieste cinu, a nic doteraz. No co uz , trpezlivost ruze prinasa, ci? :)
Chokma
19.07.11,21:17
NO na toto sa chysta moj manzel uz dva roky, ked som to objavila na nete, aj kamene su stale na mieste cinu, a nic doteraz. No co uz , trpezlivost ruze prinasa, ci? :)

Ja asi rozoberiem susedov plot :D

To mas tak, co si sama nespravis... :)

Ale asi bude najlepsie to robit na jesen - presadit trvalky a na jar jednorocky, lebo teraz by sa mi tie znicili presadzanim. Hm.
Denisa Šimová
21.07.11,16:54
Dobrý deň, nedávno som začala na balkóne pestovať mätu priepornú, rastie pekne, no všimla som si, že sa na niektorých lístkoch začali robiť malé bodočky.. nie úplne biele skôr také sivé a neviem, čo s tým ďalej.. nevšimla som si, že by na nej hodovali nejaké potvorky, tak by som chcela vedieť, či by som to mala len presadiť, odtrhnúť nakazené lístky a ako často ju vlastne polievať..:)
Denisa Šimová
21.07.11,16:57
A takisto by som sa chcela opýtať na rozmarín a bazalku a zmes bylín.. Prvé dve mám na balkóne, celkom pekne rástli... až donedávna.. a znova neviem, čo s tým. A čo sa týka tej zmesi bylín, tak po zasadení vyklíčia veľmi slabé a tenké výhonky.. :-(. Nevedel by mi niekto poradiť?
Chokma
22.07.11,06:29
A takisto by som sa chcela opýtať na rozmarín a bazalku a zmes bylín.. Prvé dve mám na balkóne, celkom pekne rástli... až donedávna.. a znova neviem, čo s tým. A čo sa týka tej zmesi bylín, tak po zasadení vyklíčia veľmi slabé a tenké výhonky.. :-(. Nevedel by mi niekto poradiť?


S tymto ma problem vela ludi a aj u inych druhoch rastliniek. Jednou z pricin je osvetlenie, na parapete nebudes mat nikdy take svetlo ako napr. v skleniku. A tiez vlhkost a podobne veci...

Ake su tie rastlinky velke? Aj tie na balkone... v com su zasadene? Mozes prilozit aj foto.
Denisa Šimová
22.07.11,11:19
[QUOTE=Chokma;1802323]S tymto ma problem vela ludi a aj u inych druhoch rastliniek. Jednou z pricin je osvetlenie, na parapete nebudes mat nikdy take svetlo ako napr. v skleniku. A tiez vlhkost a podobne veci...

Ake su tie rastlinky velke? Aj tie na balkone... v com su zasadene? Mozes prilozit aj foto.[/QUOT

Všetky bylinky sú uložené na balkóne. A čo sa týka tých veľkostí, tak bazalka má 3 - 8,5 cm a rozmarín 4-7cm a sú zasadené v kvetináčoch.. umelohmotných..
alabut
29.07.11,08:23
Najskor vylezieme vysookooo, potom sa osusime, zlezieme do doliny a v susiarni pod slivkou bylinky vyviazeme do kyticiek, ktore su davkovane podla objemu nadoby, v ktorej mienime susinu sparit alebo morit varom. Pocas susenia si kratime cas vyprazdnovanim zaujimavych flasticiek, do ktorych samozrejme vyluhujeme nazbierane i zahradne bylinky. :-)
magda26
26.03.12,08:43
Obnovujem tuto temu.
Tento rok som si zasadila, medovku, matu, tymian, matu, oregano, estrogen,majoránku, aniz, asvaganda, lipia sladka, stevia, bazalka, jiogulant, šalviu, saturejka,koriander. A ešte budem mat aj rozmarín.
Nedari sa my vypestovat ligurcek, kotvicnik zemny, a levandulu.
Nepestuje to niekto? Vymenila by som to za vyhonky lipie sladkej alebo jiogulantu resp. za rastlinky asvagandy/vzislo mi skoro kazde semeno, a tolko rastliniek potrebovat nebudem.
Ešte si chcem zasadit, trebulku, echinaceu, yzop.
nefertiti7
26.03.12,17:18
Ahoj, ja mám echinaceu aj levandulu, rada vymenim za lipiu a jiogulant.
magda26
27.03.12,05:47
poslala som si ss..
magda26
27.03.12,05:48
Alebo vymením aj za iné bylinky. Dakujem. Nie je problem to aj poslať poštou.
Mackovka
12.04.12,11:13
ja jej nikdy nedopestujem dosť - mám ju rada na chlieb - so všetkým okrem lekváru
aj ja mám presne ten istý problém.
pažítku síce mám, ale je strašne jemnučká. bazalka mi vyschla už trikrát.
ale žerucha rastie ako divá. tú si sadím ale iba na veľkú noc.
existuje nejaké využitie žeruchy po veľkej noci??
deli.
15.04.12,08:44
ja sa chcem spýtať, ktoré z byliniek tu uvádzaných sú trvalky? Mám mätu, medovku, yzop, pažítku, jiaogulan, levandulu. Chcem si ich posadiť do záhrady viac. Bazalka je trvalka alebo jednoročka?
arizona
15.04.12,08:46
Bazalka je u nas jednorocka.
Levandula,mata,medovka,pazitka su trvalky
Antea
15.04.12,10:28
Zdá sami , že som sa niekde na porade už pýtala, ale nemôžem to nájsť. Vlani mi na tržnici ponúkali bylinku, vôbec neviem ako sa volá, že kari, neviete náhodu čo je to zač?
Kvaka
15.04.12,10:45
Zdá sami , že som sa niekde na porade už pýtala, ale nemôžem to nájsť. Vlani mi na tržnici ponúkali bylinku, vôbec neviem ako sa volá, že kari, neviete náhodu čo je to zač?
Ak to nie je ligurček (magi bylinka), tak pozri tu, môže to byť Smil taliansky, Helichrysum italicum, v angličtine Curry Plant http://zitzdrave.blog.cz/0805/dalsi-zelene-koreni
Antea
15.04.12,11:05
Ak to nie je ligurček (magi bylinka), tak pozri tu, môže to byť Smil taliansky, Helichrysum italicum, v angličtine Curry Plant http://zitzdrave.blog.cz/0805/dalsi-zelene-koreni

Ďakujem, vyzeralo to tak, keď to budú ešte predávať kúpim.
deli.
15.04.12,14:32
Bazalka je u nas jednorocka.
Levandula,mata,medovka,pazitka su trvalky
To mi bolo, az na tu bazalku, uplne jasne... Ktoré z ďalších tu uvádzaných byliniek (myslím v tejto téme) sú ešte trvalky, ktoré sa dajú pestovať aj v záhrade?
arizona
15.04.12,14:35
a naco sa pytas, ked ti to je uplne jasne? hmmm...
Chokma
15.04.12,18:19
Mna by celkom zaujimalo odporucane ph pody pre jednotlive bylinky, ktore maju rady kyslu podu a ktore skor vapenatu...
Chokma
15.04.12,18:24
To mi bolo, az na tu bazalku, uplne jasne... Ktoré z ďalších tu uvádzaných byliniek (myslím v tejto téme) sú ešte trvalky, ktoré sa dajú pestovať aj v záhrade?

V zahrade sa da pestovat aj spomenuta bazalka. Ja ju praveze odporucam do volnej pody. Minuly rok som mala par korenov vo velkych kvetinacoch a dalsie volne v pode a nedalo sa to porovnat. Kvietky jej treba obtrhavat - podporuje to rozkonarovanie a olistenie, nedrevnatie rychlo. Inak, existuju aj vytrvale podoby bazalky a vraj aj saturejka. Len tie treba prezimovat vo vnutri.
deli.
15.04.12,18:41
pytala som sa na ostatne trvalky
Chokma
23.04.12,18:28
113526113527 :)
Zdenka 0705
24.04.12,05:08
.. tak toto je dačo!
bettylou
11.05.12,08:21
Prosím vás vie niekto kedy kvitne lipa? Je ešte pred alebo už po? VĎaka
Chokma
11.05.12,10:20
Prosím vás vie niekto kedy kvitne lipa? Je ešte pred alebo už po? VĎaka


Pred. :) Napisem Ti, ked bude kvitnut u nas, mame ju pri plote. :) Momentalne kvitnu u nas rozkosne topole. :D
Chokma
11.05.12,10:23
A toto? :):):)

114676114677
sisima
11.05.12,10:23
aj ja chcem takéééé :)))
Zdenka 0705
11.05.12,11:37
.... Žofka, tak na toto už nemám slov :) ... to je Tvoja práca? daj návod, prosím
Chokma
05.06.12,13:44
A tu je uz momentalny stav. :) Zdenka, to sme s maminou za dva dni zmakli. Vyrovnali sme povrch, vyhlbili zaklady - spravili sme si kontury spiraly pomocou dvoch paliciek a motuza a na spodok dali strk, potom tehly a uz to islo, striedavo sme davali piesok, zem, po okrajoch strk, tak dufam, ze to vydrzi, ale zatial je to ok. :):---

116005
Zdenka 0705
05.06.12,14:57
Žofka, to je také krásne! ... díky moc
Zdenka 0705
05.06.12,14:58
na konci špirály vpravo je "bazénik" pre žabky? :D
Valcake
05.06.12,15:34
Žofka, je to veľmi pekné.;) Na nejakej stránke som to už videla a vždy sa mi to páčilo. V mojej malej záhradke už toľko miesta nemám, ale u mňa...nikdy nehovor nikdy :D
Chokma
05.06.12,15:36
ja dakujem za pochvalu. ano, to si presne trafila ten bazenik :D a aj do skar ako su spoje tehal chodia, to maju ako domceky :))
Chokma
05.06.12,15:36
dakujeeeeem. nikdy akoze teraz, co? :D
Valcake
06.06.12,19:09
...že si to miestečko predsa len nájdem..také je to pekné..
taiko
02.05.14,08:19
Zakupil som priesady byliniek a presadil som ich do kvetinacok s priemerom 19cm a vyskou as 20 cm. Nie su tam rastlinky nahusto?Je potrebne ich nejako preriedit, ci mi porastu aj takto?. Zatial mam bazalku ( ocimum basilicum) a petrzlen ( petroselinum crispum)
taiko
02.05.14,15:09
poradte mi prosim s tymi bylinkami nech mi zase nepokapu :mee:
wirgi
02.05.14,15:38
Taiko ja si pestujem zo semiačka a dávam do jedného kvetináča len 3 alebo 4 rastlinky a vrchovce odstrihnem a potom sa pekne rozkonária.
Oliwa
05.05.14,08:18
Tai, ak je to tak, že 1 priesada = 1 kvetináč, je to ok.
Vlani som strčila kúpenú bazalku z kvetináča do záhrady, krásne sa rozrástla a neskôr zakvitla. Zo zasiateho semiačka mi nevzišlo ani "ň". Toho roku som tiež kúpila "hotovú", strčila von - a zožrali mi ju slimáky - tie malé bezulitné, čo vyliezajú zo zeme skoro ráno a neskoro večer, keď nemám čas na ne striehnuť...:eek:
Musím kúpiť inú a tú nechám pre istotu na parapete. :rolleyes:
Ten petržlen je "kučeravý" - je pekný na pohľad a vhodný na dekorovanie, no nevonia ako pravý petržlen. Ak ho chceš používať do jedál, vhodnejší a aromatickejší je petržlen "vňaťový" /tak to má napísané aj na balení/ - pestuje sa vyslovene pre vňať, koreň nie je určený na konzumáciu.
lujza.j
05.05.14,08:47
Tiez si chcem pokupit hotove v kochloch...na balkon.
Žabinka
05.05.14,08:54
Tiez si chcem pokupit hotove v kochloch...na balkon.
ja som zasiala petržlen vňaťový aj kučeravý, bazalku, pažitku.. už sa tlačia zo zeme konečne.. každý deň stepujem pri okne ako blázon, a kontrolujem, či rastú..:D
lujza.j
05.05.14,09:04
U nas na na sidliskovom mini trhu....šecko mozne....som zvedava kolko mi to vydrzi...
Žabinka
06.05.14,08:24
Odfotila som moje krasotiny..:)
1. pažítka
2. petržlen vňaťový aj kučeravý, zatiaľ neviem, ktorý je ktorý..
3. a 4. bazalka
5. rozmarín
taiko
06.05.14,08:45
Taiko ja si pestujem zo semiačka a dávam do jedného kvetináča len 3 alebo 4 rastlinky a vrchovce odstrihnem a potom sa pekne rozkonária.
a to vsetky takto obstrihavas, ci len bazalku?
wirgi
06.05.14,11:56
taiko , bazalka keď narastie veľká a už chce ísť do kvetu, tak ju odstrihnem asi 10 cm nad zemou nechám a dám usušiť a do jesene ešte znovu narastie a v podstate všetky bylinky si obstrihávam, ako potrebujem do kuchyne
lujza.j
06.05.14,12:15
No mna vcera moj chlap "trenoval" lebo chcem pokupit vsetko....ze si mam narobit pesta...lebo ze to nespotrebujem...naraz,co ja akoze viem....a ze mi to pokape,vyrastie povadne...
lujza.j
06.05.14,18:12
Žabinka
08.05.14,15:39
Dnešné foto.. Tú petržlenovú vňať nemám pretrhať??
Mária27
08.05.14,16:09
Žabinka
21.05.14,10:59
ani som netušila o mojich mičurinských schopnostiach..:D
alaya1
21.05.14,11:12
zabinka, tie dozy mas na spodnej casti prederavene?
Žabinka
21.05.14,11:16
zabinka, tie dozy mas na spodnej casti prederavene?
nie, pôvodne to boli nádoby z 1kg ramy, tak mi to bolo ľúto deraviť, používala som ich ako obedáriky.. ale keďže to už teraz na iné nebudem používať, tak ich prederavím, ale to si budem musieť nájsť väčšie spodné misky..
alaya1
21.05.14,11:20
super, ja na bylinky vyuzivam dozy z 1 kg zmrzliny :), ale nedavam tak vela zeminy, aby mi hnali stonky a listy, nie korene.
Žabinka
21.05.14,11:25
zabinka, tie dozy mas na spodnej casti prederavene?
nie, pôvodne to boli nádoby z 1kg ramy, tak mi to bolo ľúto deraviť, používala som ich ako obedáriky.. ale keďže to už teraz na iné nebudem používať, tak ich prederavím, ale to si budem musieť nájsť väčšie spodné misky..
tiež som si uvedomila, že som mohla dať menej zeme.. ale to sú mičurinské začiatky, a nabudúce urobím kadečo inak..:)
alaya1
21.05.14,11:31
zabinka, tie dozy mas na spodnej casti prederavene?
nie, pôvodne to boli nádoby z 1kg ramy, tak mi to bolo ľúto deraviť, používala som ich ako obedáriky.. ale keďže to už teraz na iné nebudem používať, tak ich prederavím, ale to si budem musieť nájsť väčšie spodné misky..
tiež som si uvedomila, že som mohla dať menej zeme.. ale to sú mičurinské začiatky, a nabudúce urobím kadečo inak..:)

Chutit budu tak, ci tak,:) Ja som zaciatocnik tiez, ale kde nakuknem, tak obkukam :)
taiko
21.05.14,12:17
ani som netušila o mojich mičurinských schopnostiach..:D
velice pekne bylinky. Nezoberies do ucenia ucna? :D
taiko
21.05.14,12:18
zabinka, tie dozy mas na spodnej casti prederavene?
nie, pôvodne to boli nádoby z 1kg ramy, tak mi to bolo ľúto deraviť, používala som ich ako obedáriky.. ale keďže to už teraz na iné nebudem používať, tak ich prederavím, ale to si budem musieť nájsť väčšie spodné misky..
Juuuj, jednorazove plastove nadoby z potravin, by si asi nemala pouzivat ako obedariky :eek::eek::eek:.
http://sierraclub.typepad.com/greenlife/2012/07/hey-mr-green-plastic-food-and-drink-containers-too-toxic-to-reuse.html
http://www.superfoodsrx.com/nutrition/nutritional-research/sometimes-it-is-best-not-to-reuse.html
http://life.gaiam.com/article/are-plastic-food-containers-safe-reuse
http://web.aces.uiuc.edu/vista/pdf_pubs/FOODPACK.PDF
http://www.ava.gov.sg/FoodSector/FoodSafetyEducation/Food+Facts/SafeUsePlasticContainers/
Žabinka
21.05.14,13:24
ani som netušila o mojich mičurinských schopnostiach..:D
velice pekne bylinky. Nezoberies do ucenia ucna? :D
ale veď ja sama som zatiaľ učeň..:D môžeme byť učňami spolu..:D
Žabinka
21.05.14,13:32
zabinka, tie dozy mas na spodnej casti prederavene?
nie, pôvodne to boli nádoby z 1kg ramy, tak mi to bolo ľúto deraviť, používala som ich ako obedáriky.. ale keďže to už teraz na iné nebudem používať, tak ich prederavím, ale to si budem musieť nájsť väčšie spodné misky..
Juuuj, jednorazove plastove nadoby z potravin, by si asi nemala pouzivat ako obedariky :eek::eek::eek:.
http://sierraclub.typepad.com/greenlife/2012/07/hey-mr-green-plastic-food-and-drink-containers-too-toxic-to-reuse.html
http://www.superfoodsrx.com/nutrition/nutritional-research/sometimes-it-is-best-not-to-reuse.html
http://life.gaiam.com/article/are-plastic-food-containers-safe-reuse
http://web.aces.uiuc.edu/vista/pdf_pubs/FOODPACK.PDF
http://www.ava.gov.sg/FoodSector/FoodSafetyEducation/Food+Facts/SafeUsePlasticContainers/
obedáriky bolo myslené obrazne.. občas som si v nich nosila do práce keksíky, šalát, občas aj teplé jedlo.. inak na týchto nádobkách z ramy je aj značka, že sú vhodné do umývačky, teplota do 100 stupňov.. tak asi to s nimi nebude až také zlé..;-)
Žabinka
27.05.14,10:12
učeň taiko, čo robia tvoje bylinky??..:D obstrihala som rozmarín, a vyhnal krásne mladé stonky.. tie obstrihané už majú malé korienky..
alaya1
27.05.14,11:03
Zabinka, Micurin by sa potesil :)
wirgi
27.05.14,11:21
Žabík pekné ich máš, ja tiež posledné roky aj na terase mám miesto kvetov bylinky je to pekné a ešte aj užitočné
Žabinka
24.03.16,10:17
:)
korela
12.04.18,14:45
Mám taký zvláštny nápad, presadiť z trávy púpavy do nejakej väčšej a hlbokej nádoby kvôli jej koreňom iba z dôvodu, aby som mala istotu, že mi po nej neprejde nejaké zvieratko. Má s tým niekto skúsenosti? Čo mi poradíte?
Dostatok priestoru im okolo seba nechám.
Žihľavu mám v bývalom bazéniku v zemi, aspoň sa nerozrastá a okrem toho to nevyzerá zle. Tá je vysoká a tým pádom relatívne čistá.
kukučka
12.04.18,18:39
Prikry púpavu kvetináčom a budeš mať krehké, svetlé listy na šalát, dávno čítaná rada, ostala v pamäti.
korela
12.04.18,18:52
Prikry púpavu kvetináčom a budeš mať krehké, svetlé listy na šalát, dávno čítaná rada, ostala v pamäti.
To som už niekde čítala, asi teba, zabudla som.
arizona
13.04.18,06:00
Mám taký zvláštny nápad, presadiť z trávy púpavy do nejakej väčšej a hlbokej nádoby kvôli jej koreňom iba z dôvodu, aby som mala istotu, že mi po nej neprejde nejaké zvieratko. Má s tým niekto skúsenosti? Čo mi poradíte?
Dostatok priestoru im okolo seba nechám.
Žihľavu mám v bývalom bazéniku v zemi, aspoň sa nerozrastá a okrem toho to nevyzerá zle. Tá je vysoká a tým pádom relatívne čistá.
Trosku nechapem .-)
Ako moze korenom pupavy ublizit,ak sa po nej prejde nejake zvieratko? Ved koren je pod zemou a koren po vybrati treba dokladne umyvat kefkou pod tecucou vodou...
Žabinka
07.04.19,11:04
tohtoročné bylinky a rastlinky.. paradajky sa už žiadajú presadiť, už začínajú vyrastať kvietky, sú to baby kokteilové paradajky..