sagitta
13.02.08,15:45
Dobry den,
chcela by som sa spytat, ci je mozne, aby nam v novej zmluve bytove druzstvo dalo podpisat splnomocnenie na pravne ukony a ci si moze urcit urok+poplatok z omeskania az na 105% p.a.? Nie je to v rozpore so zakonom? Nechali sme zmluvu prerobit, ale je tam opat to iste, iba napisane inak a nutia nas to podpisat. Ako sa branit? Byty mame v osobnom vlastnictve, bytove druzstvo je iba spravcom. Na koho sa mozno obratit?
Za odpoved vopred dakujem.
lubica_02
13.02.08,15:03
Nájdite si nového správcu, BD vedome porušuje zákon a spoplatňuje všetky - aj bežné úkony nepredstaviteľnými sumami, nehovoric o financiách domov...
zsolt69
13.02.08,15:47
Úroky za omeškanie počítame 5.- Sk za každý deň. Môže byť ešte 0,05% z dlžnej sumy. Nie je to vysoká suma ale je účinná.
Orim
13.02.08,16:47
Podľa mňa by tie poplatky z omeškania mali ísť do vášho rozpočtu. To si ešte prever.
lubica_02
13.02.08,17:04
Poplatky z omeškania sú v zmysle obchodného zákona.
peton
13.02.08,20:23
Povinnosti spravcu su uvedene v §8 a nasledovne zakona 182/93, ktory je tu prilozeny v plnom a aktualnom zneni. Doporucujem prestudovat.
Vyska uroku a poplatku z omeskania je neumerne vysoka, v pripade sudneho vymahania sud tuto vysku okamzite zamietne, resp. primerane znizi. Je vsak dolezite poznat zmluvu o vykone spravy a vyjadrenie k comu sa tieto uroky a poplatky z omeskania viazu. Vymozene uroky z omeskania su majetkom vlastnikov (idu do FO), poplatky z omeskania mozu a nemusia byt majetkom vlastnikov. Zavisi od toho co je dohodnute, za aku "neplechu" je poplatok pozadovany.
Avsak na druhej strane je tiez mozne, ze spravca takto vysokym urokom chce vytvorit akusi psychologicku hranicu, aby nedochadzalo k "mnozeniu neplatičov". Ma tak garantovanu stalost platieb a minimalne rizika pri plateni faktur od dodavatelov sluzieb. Tieto suvislosti vsak musite poznat vy vlastnici. Vy viete ako sa spravca sprava. Nie vsetko je na prvy pohlad zle.... ak vsak pristupuje k veciam arogantne a bez vysvetlenia, urcite stoji za uvahu vymena spravcu. :-)
sagitta
15.02.08,11:30
Velmi pekne vsetkym dakujem. V zmluve nam pise, ze uroky a zmluvna pokuta, ak nezaplatime vcas najom, su "prijmom spravy spravcu". Neplaticov v bytovom dome nemame. Urcite si prestudujem tie zakony. Mohla by som sa este opytat? Prave teraz mi prisla do ruk nova zmluva, lebo sme si staru kazali prerobit, podpisy sa anulovali. No zrazu nam prisla nova zmluva (takmer nezmenena) a su tam ofotene stare podpisy. Moze bytove druzstvo zmenit nejaku cast zmluvy bez nasho nasledovneho suhlasu? BD sa brani tym, ze sme to predsa uz podpisali a anulovali iba kvoli tomu, co "uz zmenili", preto dalsie podpisovanie novej zmluvy netreba.. BD zmenit nemozeme, nie vsetci maju byty v OV. Premyslame nad obratenim sa na prokuraturu alebo Ministerstvo spravodlivosti.
sthruska
15.02.08,12:12
Na každej zmluve musia byť originálne podpisy. Nimi vyrobená zmluva je obyčajný zdrap papiera.
//nie vsetci maju byty v OV.
Ak je v OV viac ako 2/3 bytov, tak BD prehlasujete. Ináč máte smolu.
Elena Navrátilová
15.02.08,12:21
Velmi pekne vsetkym dakujem. V zmluve nam pise, ze uroky a zmluvna pokuta, ak nezaplatime vcas najom, su "prijmom spravy spravcu". Neplaticov v bytovom dome nemame. Urcite si prestudujem tie zakony. Mohla by som sa este opytat? Prave teraz mi prisla do ruk nova zmluva, lebo sme si staru kazali prerobit, podpisy sa anulovali. No zrazu nam prisla nova zmluva (takmer nezmenena) a su tam ofotene stare podpisy. Moze bytove druzstvo zmenit nejaku cast zmluvy bez nasho nasledovneho suhlasu? BD sa brani tym, ze sme to predsa uz podpisali a anulovali iba kvoli tomu, co "uz zmenili", preto dalsie podpisovanie novej zmluvy netreba.. BD zmenit nemozeme, nie vsetci maju byty v OV. Premyslame nad obratenim sa na prokuraturu alebo Ministerstvo spravodlivosti.
Toto čo popisuješ je vizitkou veľkých "kvázi správcov"... nemám slov. Pozri si v zmluve možnosť vypovedania. Uplatnite výpoveď. Buď si nájdete nového správcu, alebo ak chcete ostať v správe tohto správcu, prerobte zmluvu na mandátnu zmluvu. Vy ste sami o sebe SVB jedna z foriem správy. V mandátnej zmluve presne určíte čo môže vo Vašom mene predmetný správca môže urobiť. Ale vždy len na základa poverenia, splnomocnenia od Vás. SVB je forma správy domu. A členmi sú všetci vlastníci bytov, tzn. jeden člen je u Vás BD. To je celé. Nemá žiadne iné práva ako ostatní členovia SVB. Nemáte problém prehlasovať
tohto vlastníka. Nevidím dôvod, aby mal zvláštne privilégia. Ani znenie v zmluve nie je v poriadku. Vždy má byť penále, pokuta od neplatiča príjmom FPOaU.
gabikao
15.02.08,13:07
Prosim vas, ako asi vyzera ta mandatna zmluva? Tiez ideme poverit spravovanim firmu,a keby sem niekto hodil vzor, tak by nam velmi pomohol.
Elena Navrátilová
15.02.08,13:29
gabikao
15.02.08,17:40
Elenka, velmi pekne dakujem.
Mária27
15.02.08,21:10
Aby nedošlo k omylu, nevidím, kto bude vykonávať správu bytového domu.

Ak chcete uzatvárať s družstvom mandátnu zmluvu na výkon určitých činností, musíte mať zriadenú aj správu - buď spoločenstvo alebo nejakého správcu.
svojar
16.02.08,07:35
Podľa mňa je tú zmluvu ešte raz poriadne prečítať.Ja by som BD hneď tak z brucha neosuzoval, možno sú to maximálne "pokuty". Podľa mojich výpočtov nie sú síce 105%, ale sú aj tak dosť vysoké. Rátajte : Poplatok z omeškania 2,5 promile denne x 366 dní = 91,5% za rok /toto teda bude platiť keby bol dlžník v omeškaní 1 rok/, úrok z omeškania = dvojnásobok základnej sadzby NBS /v účasnosti ZS =4,25%p.a./ = 8,5% ra rok /p.a/
Elena Navrátilová
16.02.08,07:42
Ja som pochopila, že sa hlavne jedná, že majú v zmluve určené, že penále a zmluvná pokuta sú príjmom pre správcu a nie príjmom do FPOaU.
svojar
16.02.08,11:54
Ja som pochopila, že sa hlavne jedná, že majú v zmluve určené, že penále a zmluvná pokuta sú príjmom pre správcu a nie príjmom do FPOaU.
Je to tak asi správne, pretože aj u miestneho miestneho BD , je toto penále príjmom správcu. Aj my v SVB keď dáme úrok z omeškania, alebo inú zmluvnú pokutu /neumytie chodby; pri opozdenom zaplatení - teda viacprácu pri účtovaní ai./ účtujeme po zaplatení do správy. Však spravidla s vymáhaním a dokladovaním má niekto prácu, tak je z toho za to odmenený.
Mária27
16.02.08,13:32
Podľa mňa je tú zmluvu ešte raz poriadne prečítať.Ja by som BD hneď tak z brucha neosuzoval, možno sú to maximálne "pokuty". Podľa mojich výpočtov nie sú síce 105%, ale sú aj tak dosť vysoké. Rátajte : Poplatok z omeškania 2,5 promile denne x 366 dní = 91,5% za rok /toto teda bude platiť keby bol dlžník v omeškaní 1 rok/, úrok z omeškania = dvojnásobok základnej sadzby NBS /v účasnosti ZS =4,25%p.a./ = 8,5% ra rok /p.a/


Skutočne to treba riadne prečítať a aj žiadať vysvetlenie. Niekedy sa kritizuje len z nevedomosti.

Naše družstvo na zhromaždení delegátov navrhlo, rozdebatovalo, pripomienkovalo, upravilo a prijalo pravidlá rozúčtovania všetkých platieb, s ktorými všetci delegáti súhlasili.
Niektoré poplatky z omeškania sú aj z obdobia, keď dlhy dotovalo družstvo. Najskôr bol pomer 80:20 v prospech družstva, teraz je to naopak. Za upomienky sa vyberá 50 Sk, čo je zaplatená práca + materiál + poštovné družstvu ... Ak sú v dome družstevné byty alebo nebytové priestory s neplatičmi, družstvo vždy peniaze pošle na účet domu a samo si dlh vymáha.

A ešte by som sa rada vyjadrila k debate družstvo verzus SVB : všetko je o ľuďoch.
Zhromaždenie delegátov v družstve je ako zhromaždenie v SVB. Niekde si vedia urobiť poriadok, inde nie.
Naši delegáti vymenili párkrát predstavenstvo a kontrolnú komisiu, teraz to funguje. Zo straty sme v zisku, nikoho na družstve neodbijú ani neoklamú, závažné problémy sa riešia na zhromaždení a prijímajú sa opatrenia. Orgány sú tam pre ľudí.
Elena Navrátilová
16.02.08,18:35
Je to tak asi správne, pretože aj u miestneho miestneho BD , je toto penále príjmom správcu. Aj my v SVB keď dáme úrok z omeškania, alebo inú zmluvnú pokutu /neumytie chodby; pri opozdenom zaplatení - teda viacprácu pri účtovaní ai./ účtujeme po zaplatení do správy. Však spravidla s vymáhaním a dokladovaním má niekto prácu, tak je z toho za to odmenený.

Vidíš a ja si prácu s vymáhaním nezaplatených poplatkov za služby nič neikasujem. Všetko dávam do FPOaU. A to na BD sú koľkí čo pripravujú vlastníka alebo nájomcu do dražby, ja to robím za celé SVB úplne sama. Obehávam, dokladujem, počítam...
svojar
16.02.08,18:50
Si skrátka dobrá duša a svojou prácou naviac zvyšuješ fond pre všetkých. To nie je myslené ironicky.
lubica_02
16.02.08,18:52
Nestanovil zákon, že penále sú majetkom domu a nie správcu ?
Elena Navrátilová
17.02.08,05:08
Prosim vas, ako asi vyzera ta mandatna zmluva? Tiez ideme poverit spravovanim firmu,a keby sem niekto hodil vzor, tak by nam velmi pomohol.
Túto som mala uloženú. Dúfam, že pomôže.
empaty
17.02.08,08:22
Podľa mňa je tú zmluvu ešte raz poriadne prečítať.Ja by som BD hneď tak z brucha neosuzoval, možno sú to maximálne "pokuty". Podľa mojich výpočtov nie sú síce 105%, ale sú aj tak dosť vysoké. Rátajte : Poplatok z omeškania 2,5 promile denne x 366 dní = 91,5% za rok /toto teda bude platiť keby bol dlžník v omeškaní 1 rok/, úrok z omeškania = dvojnásobok základnej sadzby NBS /v účasnosti ZS =4,25%p.a./ = 8,5% ra rok /p.a/
Úrok z omeškania je 0.25 promile denne a nie 2,5 promile denne, t.j. ročný úrok z omeškania sa musí rovnať maximálne dvojnásobku základnej sadzby NBS. V súčasnosti je dvojnásobok základnej sadzby NBS 8.5% za rok, t.j. úrok z omeškania vychádza 0,23 promile na deň!.

Úrok z omesškania vyšší ako táto hodnota, t.j. 0,23 promile/deň nie je možný a teda ani vymožiteľný. Úrok 105% ročne je nehoráznou a nereálnou úžerou, rovnako ako 91,5%.

Vymožený úrok z omeškania od dlhujúceho vlastníka bytu je zo zákona príjmom vlastníkov bytov, nesmie byt príjmom "správcu", nech je to už SVB alebo Správca na základe zmluvy o výkone správy. Tí sú honorovaní iným spôsobom.
Mária27
17.02.08,09:04
Je potrebné rozoznávať úrok z omeškania a poplatok z omeškania.

Základ je v Obč. zák. § 517 ods. 2:
"(2) Ak ide o omeškanie s plnením peňažného dlhu, má veriteľ právo požadovať od dlžníka popri plnení úroky z omeškania, ak nie je podľa tohto zákona povinný platiť poplatok z omeškania; výšku úrokov z omeškania a poplatku z omeškania ustanovuje vykonávací predpis."

Vykonávacím predpisom je Nariadenie vlády 87/1995 Z.z.:

"Omeškanie s plnením peňažného dlhu (k § 517 ods. 2)
§ 3
Výška úrokov z omeškania je dvojnásobok diskontnej sadzby určenej Národnou bankou Slovenska 2) platnej k prvému dňu omeškania s plnením peňažného dlhu.
§ 4
Poplatok z omeškania je za každý deň omeškania 2, 5 promile dlžnej sumy, najmenej však 25 Sk za každý i začatý mesiac omeškania."

Poplatok z omeškania je pri nájomnom alebo službách s používaním bytu podľa § 697 Obč.z. :
"§ 697
Ak nájomca nezaplatí nájomné alebo úhradu za plnenia poskytované s užívaním bytu do piatich dní po jej splatnosti, je povinný zaplatiť prenajímateľovi poplatok z omeškania."
empaty
17.02.08,09:21
Súhlasím, tiež si myslím, že to treba rozoznávať..:-)

V pôvodnom príspevku hovorí sagitta o bytoch v osobnom vlastníctve, teda o vlastníkoch bytov. Pre tých je relevantný úrok z omeškania a nie poplatok z omeškania. Poplatok sa uplatňuje ako si citovala § 697 Obč.z. pri nájomcoch bytov. Preto by som sa držal striktne úroku z omeškania, aby nedoslo k pomýleniu pýtajúcej sa.
Mária27
17.02.08,14:29
Aj ja súhlasím, preto píšem, ako je to všeobecne. V porade k tomuto príspevku sa už vyskytli oba pojmy, nech si každý ujasní, aký je rozdiel. V 25. piatej odpovedi sa už neradí jen pýtajúcej sa.
svojar
17.02.08,18:22
[quote=empaty;647927]Úrok z omeškania je 0.25 promile -treba pozorne čítať - ja som v tom prípade nehovoril o úroku ale poplatku a to je rozdieľ . Výšku poplatu potvrdila aj Mária 27- je to teda 0,25% a to je 2,5 promile.[/B]
svojar
17.02.08,18:29
Vymožený úrok z omeškania od dlhujúceho vlastníka bytu je zo zákona príjmom vlastníkov bytov, nesmie byt príjmom "správcu", nech je to už SVB alebo Správca na základe zmluvy o výkone správy. Tí sú honorovaní iným spôsobom.
Podľa akého zákona?
sagitta
18.02.08,13:48
Akurat som precitala tu zmluvu a aby som to uviedla na spravnu mieru dodavam:
zmluvna pokuta vo vyske 0,25% za každý deň omeškania (0,25 x 365 = 91,25% p.a.) a úrok z omeškania ( 8,5% p.a.).. a ze obidve su prijmom spravcu. Neviem, ako sa to presne pocita, ale zda sa mi to aj tak privela.
O to viac, ze spravca je podla zmluvy splnomocneny prakticky na vsetko, vratane dražieb bytov (toto sa mi zda divne, kedze su byty v OV a viem tolko, ze raz bytove urobilo chybu a po 3 mesiacoch vraj nezaplateneho najmu mi prisiel papier o drazbe bytu, ten mam este uschovany, potom som faxovala poukazky a bolo vsetko zrazu v poriadku, zaplatene vcas, ani len sa neospravedlnili a tych pripadov je viac).
Tretou vecou boli tie podpisy.. k novej, zmenenej zmluve pripojili podpisy starej zmluvy s textom: podla rozhodnutia vlastnikov, vyjadreneho pisomnym hlasovanim v dnoch (tych starych samozrejme).
svojar
18.02.08,17:58
Keď máte v dome v OV 100% bytov prečo sa nechávate spravovať BD? Založte si SVB. Alebo to je inak ?
sagitta
18.02.08,18:16
Bohuzial, tri byty nie su v OV, co je velikansky problem. Nasa jedina moznost je nejakym sposobom na zaklade zakonov bojovat proti zmluve..
sthruska
19.02.08,07:01
//Bohuzial, tri byty nie su v OV, co je velikansky problem.
Ale to len v prípade, že SVB má celkovo 8 bytov. Ináč BD prehlasujete 2/3 väčšinou.
svojar
19.02.08,10:38
Súhlasím, tiež si myslím, že to treba rozoznávať..:-)

V pôvodnom príspevku hovorí sagitta o bytoch v osobnom vlastníctve, teda o vlastníkoch bytov. Pre tých je relevantný úrok z omeškania a nie poplatok z omeškania. Poplatok sa uplatňuje ako si citovala § 697 Obč.z. pri nájomcoch bytov. Preto by som sa držal striktne úroku z omeškania, aby nedoslo k pomýleniu pýtajúcej sa.
Takže predsa len nie sú všetké byty v OV - potom je v Zmluve namieste aj poplatok z omeškania pre nájomníkov. Je potrebné aby zadávatelia témy vždy informovali pravdivo od začiatku a nie polovičato.
sagitta
19.02.08,15:27
Ono v tej zmluve nie su poplatky pre jednych aj pre druhych, je tam napisane, ze platime obidvoje vsetci bez ohladu na vlastnictvo, aj na BD nam to potvrdili, dokonca mam v platobnom vymere tuto skutocnost uvedenu. Ale mozno sme sa iba zle pochopili..
Mária27
19.02.08,17:30
Sagitta, máš tu skutočne veľa nejasností a nepresností. Rozoznávajte družstvo ako správcu a družstvo ako vlastníka bytu. V prvom rade si uvedomte, že správca má určité povinnosti zo zákona, ale môže robiť aj ďalšie veci, na ktorých sa dohodnete. Na všetky tieto veci potom musí mať také vaše splnomocnenie, aby ich mohol aj vykonávať.

Zmluva o výkone správy je pre vlastníkov, nie nájomcov bytového družstva (neprevedené byty). Za tých v dome koná aj zodpovedá družstvo ako vlastník - ale v ich vzťahu (nájomnej zmluve) môže vyžadovať od nich aj poplatky ... Na účet domu by malo družstvo platiť včas, aj keď mu nájomca neplatí (inak je sankcionované družstvo).

V zmluve o správe by ste mali mať napísané, že všetky práva a povinnosti vlastníkov sa vzťahujú aj na družstvo ako vlastníka družstevných bytov. Na váš účet v banke má povinnosť zasielať platby družstvo, aj za ne zodpovedá (aj keď plniť za neho povinnosti môžu aj nájomníci, nie sú ale zodpovední).
Nezabudnite v zmluve na zmluvnú pokutu voči správcovi, ak si riadne nesplní povinnosti!

Ak je vlastník v omeškaní s platením (je dlžníkom), zo zákona je povinný platiť úroky z omeškania. Zmluvne si však môžete dohodnúť aj iné sankcie - zmluvné pokuty. Ak máte v zmluve aj úroky z omeškania aj poplatky z omeškania, súd by bral „poplatky“ ako zmluvnú pokutu (§ 544 – 545a Obč. zák.). To by ste mali ale dobrovoľne podpísať. Úrok 8,5 % p.a. býva zneužívaný ako preklenovací úver; poplatok cez 90 % je zas hrozný (používa sa pri nájme, lebo nájom je chránený – obojstranne).

Ak je vlastník bytu dlžný, je dlžný na účet domu, ale aj za správu domu. Ako sa uhrádza správcovi? Odvádzate mu automaticky za všetky byty? Platíte za každé vymáhanie zvlášť, alebo to máte zahrnuté v sume za správu paušálne? Úrok z omeškania si môžete so správcom napr. deliť. Skúste si to všetko vysvetliť aj s družstvom – s predsedom družstva, nie s referentkou. Možno sa dozviete nové dôvody. Družstvo vie, že ak nebudete s ním spokojní, ľahko ho nahradíte.

Neradila by som automaticky dražbu bytu pri dlhu. Ak sa rozhodnete dražiť, vyberala by som dražiteľa (nemusí to robiť družstvo).
Máš toho veľa, možno som na niečo zabudla.
sagitta
19.02.08,18:37
Dakujem, uz je mi to jasnejsie. Skusime sa nejako dohodnut s BD.
erika 1
27.02.08,17:27
Ak vlastník bytu (nájomník), nezaplatí predpísané platby do 5dní po dni ich splatnosti, dostáva sa do omeškania. Poplatok z omeškania určuje nariadenie vlády č.87/1995Z.z. a jeho výška je 2,5 promile dlžnej sumy za každý deň omeškania, najmenej 25 Sk za každý, aj začatý mesiac omeškania, a to až do zaplatenia sumy.
erika1
erika 1
27.02.08,17:33
Nakoľko úhrady za služby spojené s bývaním sa uhrádzajú z fondu opráv, aj úroky z omeškania sa evidujú do FO. Nie BD alebo správcovi.Peniaze na úhrady požičali vlastníci.
erika1
svojar
28.02.08,13:03
Určite sa úhrady za služby spojené s bývaním neplatia z fondu opráv. Z toho sa dajú použiť na tento účel iba vynimočne pri momentálnom nedostatku fin. prostriedkov. A ďalšia vec. Vlastník alebo nájomník je síce v omeškaní platby napr. za 1 mesiac. Ale vzhľadom k celkovému stavu a výške svojich predchádzajúcich platieb nemusí nikomu byť nič dlžný. Teda nie je pravda, že peniaze na úhrady požičali vlastníci. Môžete platiť pravidelne, ale malé zálohy a právy vy budete tým dlžníkom. Ale kto skutočne dlží, sa zistí až pri ročnom zúčtovaní. Tým, ale nespochybňujem poplatky a úroky z omeškania. Len namietam, prečo by mali byť príjmom FO. U nás sú príjmom správy a časť z toho je vyplácaná tým, ktorí s tým majú nadprácu - upozorňovanie ústne, písomné, vedenie písomností, vedenie pohľadávok, účtovanie naviac atď.
IVEB
02.03.08,12:24
Na schôdzi vlastníkov bola v novembri schválená Zmluva o výkone správy , ktorá bola aj väčšinou vlastníkmi podpísaná. Od 01.02.2008 nastala zmena vlastníka bytu a moja otázka znie: 1. Stačí vyhotoviť dodatok k schválenej Zmluve o výkone správy , kde bude uvedené , že sa Zmluva mení len v podpisovej časti z dôvodu zmeny vlastníka a podpíše ju správca a nový vlastníci , alebo musia tento dodatok podpísať opäť všetci vlastníci. ? Ako to robíte v praxi ? V tomto prípade sa nejedná o zmenu Zmluvy o výkone správy takže by som neuplatňovala postup podľa § 14 Zákona o vlastníctve bytov .Poradíte ako na to ?
Elena Navrátilová
02.03.08,14:53
http://www.porada.sk/t27761-p3-zmena-vlastnika.html
http://www.porada.sk/348616-post48.html
Pozri, ... prispôsob si to ako pristúpenie k zmluve o výkone správy. Už sa tu o tom popísalo a určite je to ešte vo viacerých témach.
peton
31.03.08,19:24
Je potrebné rozoznávať úrok z omeškania a poplatok z omeškania.

Základ je v Obč. zák. § 517 ods. 2:
"(2) Ak ide o omeškanie s plnením peňažného dlhu, má veriteľ právo požadovať od dlžníka popri plnení úroky z omeškania, ak nie je podľa tohto zákona povinný platiť poplatok z omeškania; výšku úrokov z omeškania a poplatku z omeškania ustanovuje vykonávací predpis."

Vykonávacím predpisom je Nariadenie vlády 87/1995 Z.z.:

"Omeškanie s plnením peňažného dlhu (k § 517 ods. 2)
§ 3
Výška úrokov z omeškania je dvojnásobok diskontnej sadzby určenej Národnou bankou Slovenska 2) platnej k prvému dňu omeškania s plnením peňažného dlhu.
§ 4
Poplatok z omeškania je za každý deň omeškania 2, 5 promile dlžnej sumy, najmenej však 25 Sk za každý i začatý mesiac omeškania."

Poplatok z omeškania je pri nájomnom alebo službách s používaním bytu podľa § 697 Obč.z. :
"§ 697
Ak nájomca nezaplatí nájomné alebo úhradu za plnenia poskytované s užívaním bytu do piatich dní po jej splatnosti, je povinný zaplatiť prenajímateľovi poplatok z omeškania."


A toto pekne vysvetlené a rozpísané, prosím pekne vôbec nekorešponduje s Opatrením MRSR zo 14.11.07, ktorým sa ustanovujú podrobnosti o postupoch účtovania a účovnej osnove pre ÚJ nezaložené na podnikanie. FS 12/2007.
Viďte § 65 ods. 1 a) a b). A buďme múdri. :confused:
Mária27
31.03.08,20:15
Tak napíš tomu MRSR, že jeho opatrenie je neplatné, pretože je v rozpore s predpisom vyššej právnej sily.
Zákon a nariadenie vlády sa uverejňujú v Zbierke zákonov, nemajú čo korešpondovať s opatrením nejakého MRSR z FS.