praska
19.02.08,13:48
Chcela by som sa opýtať na problematiku keď SZČO podniká v lesníctve čo môže kúpiť na základe kúpnej zmluvy od FO. Môže to byť použitá motorová píla, musí tam byť aj čestné prehlásenie od FO, je to relevantný doklad, alebo si môže kúpiť kancelársky stôl ako výbava do kancelárie, aj keď jeho predmet činnosti je iný?
Johanka
19.02.08,14:54
Chcela by som sa opýtať na problematiku keď SZČO podniká v lesníctve čo môže kúpiť na základe kúpnej zmluvy od FO. Môže to byť použitá motorová píla, musí tam byť aj čestné prehlásenie od FO, je to relevantný doklad, alebo si môže kúpiť kancelársky stôl ako výbava do kancelárie, aj keď jeho predmet činnosti je iný?
Môže si kúpiť všetko čo potrebuje :). Otázka asi smeruje k tomu, čo z toho môže byť uznané ako daňový výdavok ....
§ 2 Zákona o dani z príjmov
i) daňovým výdavkom výdavok (náklad) na dosiahnutie, zabezpečenie a udržanie príjmov preukázateľne vynaložený daňovníkom, zaúčtovaný v účtovníctve1) daňovníka alebo zaevidovaný v evidencii daňovníka podľa § 6 ods. 11, ak tento zákon neustanovuje inak,

... nie je rozumnejšie využiť možnosť uplatnenia výdavkov percentom z príjmov - 40 % ?
mata321
19.02.08,22:21
tiež sa spytam na tu kupnu zmluvu....kedysi sa robili do 10 tis. - (robili sa aj na vyššie sumy, ale vačšinou do tych 10tis)...prečo to tak bolo a ako je to dnes?
praska
27.02.08,05:06
ďakujem Johanka a ak sa ťa môžem spýtať na akú sumu môžem vystaviť kúpnu zmluvu od FO pre živnostníka, aby som tým neporušila zákon a nemusela FO odvádzať daň. Pri dôchodcov je tá suma rovnaká alebo môže byť vyššia ako FO. Ďakujem som začiatočníčka v tejto oblasti.
Vladimír Ozimý
27.02.08,06:45
tiež sa spytam na tu kupnu zmluvu....kedysi sa robili do 10 tis. - (robili sa aj na vyššie sumy, ale vačšinou do tych 10tis)...prečo to tak bolo a ako je to dnes?

v starom zákone bolo že príjem z príležitostného predaja je oslobodený do 10000 sk. Dnes to máme zadefinované trochu inak teda uplne inak. Príležitostná činnosť, príležitostná poľnohospodárska, hospodárska a vodná činnosť a prenájom hnuteľných vecí je oslobodený od dane do výšky 5 násobku živostného minima. pre rok 2007 do 24900 Sk. Zdaňuje sa suma nad túto hranicu. Predaj hnuteľných vecí ak sa nepoužívali na podnikanie sú oslobodené v plnej výške...avšak ak je nad 30000 tis Sk tak odpisujeme.
miriaml
03.03.09,07:35
Ahojte :) Chcem sa ešte k tejto téme spýtať. Môžem ja FO bez iča predať sebe ako SZČO čiže FO s IČOm napr. PC do 25000 Sk na základe kúpnej zmluvy a potom ako SŽČO to rovno dať do réžie? Ďakujem.
ego.mc
03.03.09,10:16
Ahojte :) Chcem sa ešte k tejto téme spýtať. Môžem ja FO bez iča predať sebe ako SZČO čiže FO s IČOm napr. PC do 25000 Sk na základe kúpnej zmluvy a potom ako SŽČO to rovno dať do réžie? Ďakujem.

Sám sebe si to predať nemôžeš.
miriaml
03.03.09,10:49
ďakujem :)
Joana206
04.03.09,13:56
Tiež sa chcem spýtať k tejto téme, čiže nie je zlé, ak kúpim od FO starší počítač a kancelársky nábytok v hodnote vyššej ako je 5 násobok živnostného minima a dám si to ako daňový výdavok?
nika.sum
19.03.09,21:07
Prosím Vas nemate niekto vzor kupnej zmluvy medzi s.r.o a fyzickou osobou (nepodnikatelom) na kupu drobneho hmotného majetku? Nikde som to nenasla, len na auto, nehnutelnosti.
Uľa
22.03.09,20:07
Rozumiem tomu správne, že ak ja ako fyzická osoba predám szčo pracovný nástroj vo výške nižšej ako 5-násobok ŽM, tak nemusím tento príjem zdaňovať?? Ak by som predala niečo a výška by bola vyššia ako 5-násobok ŽM, tak zdaňujem len sumu presahujúcu výšku 5-násobku ŽM?? Ďakujem
veronikasad
22.03.09,20:11
Rozumiem tomu správne, že ak ja ako fyzická osoba predám szčo pracovný nástroj vo výške nižšej ako 5-násobok ŽM, tak nemusím tento príjem zdaňovať?? Ak by som predala niečo a výška by bola vyššia ako 5-násobok ŽM, tak zdaňujem len sumu presahujúcu výšku 5-násobku ŽM?? Ďakujem
Príjem z predaja hnutelného majetku - pokial sa nejedná o majetok z podnikania do 5 rokov od skončenia podnikania - je od dane z príjmu oslobodený.
praska
16.06.09,10:13
ahojte chcem sa opytat ci SZCO a zaroven dochodca podava tlalcivo B na rocne zuctovanie ZP, vyplnaju sa oddiely III,IV,VII,IX. Ak jeho vymeriavaci zaklad v oddiely III je 31 811 tak v oddiely IV vyplna polozku B34 v sume 64 332 a splna podmienku. ci potom vyplna v oddiely VII polozku B52 97200 alebo co tam ma uviest ked nevyplnuje oddiel VI. A ak mu vyjde preddavok na poistne pre rok 2009 nizsi ako je minimalna vyska poistneho 41,37 eur, ktoru sumu ma platit. dakujem
Ing. Pavol Zúber
16.06.09,10:32
áno tlačivo B , oddiel VII nevyplňuje lebo je napísané " dni obdobia v p. 24, keď poistenec nebol poistencom štátu podľa § 11 odst. 8 písm. a) až h) , to zn. že dôchodca podľa tohto znenia je poistencom štátu podľa § 11 odst.8 písm. b) , potom B52 0, ak mu vyjde menej ako 41,37 € platí 41,37 € lebo to je stanovené minimum z min. mzdy 295,50 € .
Martina CF
24.09.09,10:29
Môže fyzická osoba - nepodnikateľ predať notebook, príp. mobilný telefón s.r.o. (bude v nej jediným konateľom a zároveň spoločníkom)?
Vyplývajú FO nejaké povinnosti? Ide mi hlavne o daňové povinnosti :)
Ďakujem.
Anja111
24.09.09,10:49
Môže fyzická osoba - nepodnikateľ predať notebook, príp. mobilný telefón s.r.o. (bude v nej jediným konateľom a zároveň spoločníkom)?
Vyplývajú FO nejaké povinnosti? Ide mi hlavne o daňové povinnosti :)
Ďakujem.
Môže. Ak nebol HM používaný na podnikanie, tak nemá žiadne daňové povinnosti...
Martina CF
24.09.09,11:33
Môže. Ak nebol HM používaný na podnikanie, tak nemá žiadne daňové povinnosti...
Ďakujem veľmi pekne za odpoveď. Doteraz nebol používaný na podnikanie, len na súkromné účely.
Existuje nejaké obmedzenie predajnej ceny? Notebook bol kúpený v apríli 2009, teraz je jeho predajná cena okolo 500 EUR, môže ho predať za 400 EUR alebo sú tam nejaké obmedzenia? Treba ku kúpno-predajnej zmluve doložiť aj faktúru o kúpe notebooku?
Lianka
24.09.09,11:39
Davam do pozornosti aj toto:

§ 59a
Na začiatok

(1) Ak spoločnosť nadobúda majetok na základe zmluvy uzatvorenej s jej zakladateľom alebo spoločníkom za protihodnotu vo výške najmenej 10 % hodnoty základného imania, musí byť hodnota predmetu zmluvy určená znaleckým posudkom. Táto zmluva nemôže nadobudnúť účinnosť skôr, ako bude uložená spolu so znaleckým posudkom v zbierke listín. Ak je na účinnosť zmluvy potrebný zápis do osobitnej evidencie podľa osobitného zákona, musí byť zmluva spolu so znaleckým posudkom uložená do zbierky listín pred zápisom do osobitnej evidencie.
http://www.porada.sk/t16766-obchodny-zakonnik-od-1-1-2009-a.html
Manual
24.09.09,11:52
Ešte doplním trošku uvedené odpovede, že ak je vykonaná platba v hotovosti a sumár platieb za rok je vyšší ako 100.000 Sk pre tú istú FO, treba vykonať oznamovaciu povinnosť na príslušný DU, viď § 32 Zákon o správe daní a poplatkov
Martina CF
24.09.09,11:53
Davam do pozornosti aj toto:

§ 59a
Na začiatok

(1) Ak spoločnosť nadobúda majetok na základe zmluvy uzatvorenej s jej zakladateľom alebo spoločníkom za protihodnotu vo výške najmenej 10 % hodnoty základného imania, musí byť hodnota predmetu zmluvy určená znaleckým posudkom. Táto zmluva nemôže nadobudnúť účinnosť skôr, ako bude uložená spolu so znaleckým posudkom v zbierke listín. Ak je na účinnosť zmluvy potrebný zápis do osobitnej evidencie podľa osobitného zákona, musí byť zmluva spolu so znaleckým posudkom uložená do zbierky listín pred zápisom do osobitnej evidencie.
http://www.porada.sk/t16766-obchodny-zakonnik-od-1-1-2009-a.html
To znamená, že môže vložiť majetok max. v hodnote 500 EUR (pri ZI 5000 EUR), tak aby nebol potrebný znalecký posudok? Týka sa to každej časti majetku jednotlivo alebo všetkého majetku, ktorý vloží? To mi nie je celkom jasné z daného paragrafu :(
Martina CF
24.09.09,11:54
Ešte doplním trošku uvedené odpovede, že ak je vykonaná platba v hotovosti a sumár platieb za rok je vyšší ako 100.000 Sk pre tú istú FO, treba vykonať oznamovaciu povinnosť na príslušný DU, viď § 32 Zákon o správe daní a poplatkov
Sumár platieb nebude určite vyšší ako 100.000 Sk, ale ďakujem za upozornenie :)
Lianka
24.09.09,11:59
To znamená, že môže vložiť majetok max. v hodnote 500 EUR (pri ZI 5000 EUR), tak aby nebol potrebný znalecký posudok? Týka sa to každej časti majetku jednotlivo alebo všetkého majetku, ktorý vloží? To mi nie je celkom jasné z daného paragrafu :(

(1) Ak spoločnosť nadobúda majetok na základe zmluvy uzatvorenej s jej zakladateľom alebo spoločníkom za protihodnotu vo výške najmenej 10 % hodnoty základného imania, musí byť hodnota predmetu zmluvy určená znaleckým posudkom.

Nie som pravnik, ale ak si to rozmenim na drobne a spravne uvazujem, tak "na zaklade zmluvy" sa mysli 1 (kupna) zmluva. Nie je tam rec o ziadnom casovom horizonte, len o "zmluve" a "hodnote predmetu".
praska
19.02.10,09:14
Ahojte
Chcem sa opytat poberam rodicovsky prispevok na 2 rocne dieta v sume 164 eur. Planujem ist do prace od septembra. chcem sa opytat ked nastupim do prace stracam rod.prispevok na dieta ked 3 roky dovrsi az v juli 2011. O dieta sa bude starat stara mama ktora je na dochodku. Do MS ho chcem dat az ked bude mat 3 roky.
slavka124
19.02.10,09:25
ak si našla na auto, prilož link- ja to nemôžem nájsť. voprad ďakujem. pekný deň