Lekon
19.02.08,19:04
Dobrý deň, mám otázku, čo sa týka zdanenia postúpených pohľadávok z hľadiska dane z príjmov aj DPH. FO prerušila živnosť a postúpila pohľadávky na vlastnú s.r.o., ktorú si založila. Chcem sa opýtať ako a kde to zaúčtovať v JÚ (ako to zrušiť v knihe pohľadávok, aby to nedávalo do koncoročných výkazov) a keďže bola odvedená DPH, či si ju teraz uplatniť na vstupe a potom ju u PO zase odviesť štátu? Som bezradná. :( Ďakujem. :)
Lekon
19.02.08,19:35
Poradí mi niekto? Prosím.
andrej_rv
19.02.08,19:41
Dobrý deň, mám otázku, čo sa týka zdanenia postúpených pohľadávok z hľadiska dane z príjmov aj DPH. FO prerušila živnosť a postúpila pohľadávky na vlastnú s.r.o., ktorú si založila. Chcem sa opýtať ako a kde to zaúčtovať v JÚ (ako to zrušiť v knihe pohľadávok, aby to nedávalo do koncoročných výkazov) a keďže bola odvedená DPH, či si ju teraz uplatniť na vstupe a potom ju u PO zase odviesť štátu? Som bezradná. :( Ďakujem. :)
Šlo o odplatné alebo bezodplatné postúpenie ?
V JÚ vyradíš postúpené pohľadávky zápisom v knihe pohľadávok. Zároveň pri uzávierkových účtovných operáciách musíš v zmysle § 17 ods. 12 písm. a) ZoDP (znenie do 31.12.07) upraviť (zvýšiť) základ dane o hodnotu postúpenej pohľadávky.
Z hľadiska DPH nie je postúpenie pohľadávky zdaniteľným plnením, žiadna daň sa u FO ani u PO nevyčísľuje, neodpočítava ani neodvádza.
U PO sa bezodplatne postúpená pohľadávka považuje za dar.
Lekon
24.03.08,08:38
Ďakujem pekne za odpoveď. Ide o odplatné postúpenie, pretože daná firma zaplatí uvedenú pohľadávku už sro-čke. A sro-čka fyzickej osobe. Ako teda zaúčtovať toto postúpenie u PO? U FO som to už pochopila. Vďaka.