fedora
20.02.08,13:27
Dobrý deň.
Potrebujem poradiť ako správne účtovať valutovú pokladňu.
Účtujem takto:
Výber z dev. účtu - kurz NBS v deň výberu
Vklad do pokladne v tenistý deň - kurz NBS - účet 261 vynulovaný
Prípadne - výber z SKK účtu - kurz banky
Vklad do pokladne v ten istý deň -kurz banky - nevzniká tým KR na účte 261 a na bankovom účte sa to na konci roka vyrovná.

Pri výdaji z pokladne zase kurz NBS v daný deň.
Nepoužívam metódu FIFO alebo váž.ar. priemer.

Chcem sa opýtať či je to možné takto účtovať? Či použitie uvedených metód je povinnosťou alebo jednou z možností? Viem, že veľa účtovníkov používa len kurz NBS. Obdobne účtujem aj devízové účty. Je to prípustné?

Ďakujem za pomoc.
cactus
20.02.08,12:39
pri vklade a výbere na devízový účet používam kurz NBS a nie kurz banky, ten tam ani uvedený nemám
iný kurz, napr., zmenárne, používam pri výbere z SK pokladne výmene SK na valuty a zároveň vklade do valutovej pokladne v ten istý deň na základe nákupu alebo predaja tej ktorej meny. A aj keď napr. uhrada zahraničnej fa ide v hotovosti z valutovej pokladne tak vtedy použijem kurz NBS.
fedora
20.02.08,13:11
Kurz banky mám uvedený, keď prevádzam peniaze napr. z CZK účtu na SKK účet, alebo keď priamo v banke výberám z SKK účtu valuty.

Ale ak som správne pochopila uvedené metódy nemusím používať ???

Ďakujem
emula1
28.10.08,12:06
rad by som sa pridala, mam podobny problem

takze urobila by som to:

261/221 30123 SKK
211EUR/261 100EUR len tu ma program nepusti ze strany md a d sa nerovnaju, uctujem v oberone 1.krat takuto operaciu a neviem ako na to, ako tam zadat ze sa to prepocitava kurzom
emula1
28.10.08,12:26
no uz ma to medzicasom pustilo, len nikde tam nemam spomenuty kurz, tak neviem ci je to dobre
Ziarowka
20.11.08,23:26
Uvediem jeden príklad s ktorým si neviem rady:
Príklad:

Firma A: (oceňuje valutovú pokladňu kurzom NBS)
vydala faktúru voči firme B
na 100.000,-- Sk s DPH
Firma B: (oceňuje valutovú pokladňu metódou FIFO)
Sa rozhodla, že zaplatí faktúru voči
firme A v dvoch platbách (1 v EUR,
zbytok doplatok v SKK)

Firma A:
14.9.2008 obdržala platbu 2460 EUR od firmy B a prijala do svojej valutovej pokladne kurzom NBS v sume
74.486,34Sk)

Firma B:
Dala firme A pokladničný doklad
na kt. má ale kurz 30,450 (je to ich kurz podľa metódy FIFO, za kt. nakúpili menu EUR ale ešte niekedy v marci.čiže úhradu 74.907,-- SK


Firma A:
eviduje ešte neuhradenú sumu vo výške 25.513,66SKK

Firma B:
eviduje ešte dlžnú sumu 25.093SKK


Otázky:
1. Aká je vlastne suma, ktorú treba doplatiť? Keď každá firma eviduje iný doplatok.
2. Akým kurzom treba vlastne celú úhradu urobiť?
3. Zdá sa mi nelogické, že aj keď firma B používa metódu FIFO, tak si uplatňuje na úhradu v hotovosti EURAMI kurz zo začiatku roka, ktorý je samozrejme pre firmu A nevýhodný.
4. čo s nedoplatkom, ktorý eviduje firma A