dalilada
21.02.08,10:15
Ako zaúčtujem faktúru od dodávateľa za zložený preddavok na obstaranie DHM? Faktúra je len za poskytnutý preddavok, dodávka sa ešte neuskutočnila. Ide mi hlavne o DPH - je teraz nárok na odpočet, keďže po dodávke dôjde k zníženiu DPH? Ide o mesačného platcu, tak mi to súri, lebo neviem, čo s DPH..:eek:
´
Poskytnutý preddavok 052/221
Došlá fa na zálohu 343/052
Zvyšok fa bez DPH zaúčtujem na 321 alebo 314?


Neviem si s tým rady:confused::confused::confused:
evina
21.02.08,09:40
Ako zaúčtujem faktúru od dodávateľa za zložený preddavok na obstaranie DHM? Faktúra je len za poskytnutý preddavok, dodávka sa ešte neuskutočnila. Ide mi hlavne o DPH - je teraz nárok na odpočet, keďže po dodávke dôjde k zníženiu DPH? Ide o mesačného platcu, tak mi to súri, lebo neviem, čo s DPH..:eek:
´
Poskytnutý preddavok 052/221
Došlá fa na zálohu 343/052
Zvyšok fa bez DPH zaúčtujem na 321 alebo 314?


Neviem si s tým rady:confused::confused::confused:

Ide o zálohovú faktúru / dodávka sa nerealizovala/ v účtovníctve o nej neúčtuješ.
Na základe tejto faktúry máš nárok na odpočet, pri realizácii dodávky si uplatníš rozdiel.
Pre účely zavedenia DPH do záznamovej evidencie účtuješ ako si písala , teda len o zaplatenom preddavku a DPH. Ako dostaneš základ do evidencie DPH je už v možnostiach toho-ktorého softu.
dalilada
21.02.08,09:59
Ide o zálohovú faktúru / dodávka sa nerealizovala/ v účtovníctve o nej neúčtuješ.
Na základe tejto faktúry máš nárok na odpočet, pri realizácii dodávky si uplatníš rozdiel.
Pre účely zavedenia DPH do záznamovej evidencie účtuješ ako si písala , teda len o zaplatenom preddavku a DPH. Ako dostaneš základ do evidencie DPH je už v možnostiach toho-ktorého softu.

Práveže nejde o zálohovú faktúru. Dodávateľ odoslal zálohovú fa v celej sume bez DPH., na základe kt. naša spoločnosť zálohu uhradila. Po úhrade sme dostali riadnu fa aj s rozpísaným DPH. Faktúra zneje: Záloha za dodanie 1 ks vozidla.... Neviem, či je to štandardné.
evina
21.02.08,10:14
Práveže nejde o zálohovú faktúru. Dodávateľ odoslal zálohovú fa v celej sume bez DPH., na základe kt. naša spoločnosť zálohu uhradila. Po úhrade sme dostali riadnu fa aj s rozpísaným DPH. Faktúra zneje: Záloha za dodanie 1 ks vozidla.... Neviem, či je to štandardné.

Je to presne v zmysle zákona.
Obdržali ste preddavkovú faktúru a zaplatili ste ju.
Dodávateľ bol v zmysle zákona o DPH povinný vystaviť faktúru, čo aj urobil. Nejde o riadnu faktúru, ale i o faktúru pre účely DPH na základe prijatej platby, ktorá je z hľadiska účtovného stále zálohovou faktúrou /preto aj ich text vo faktúre/.
Po dodaní vystaví súhrnnú /riadnu/ faktúru, na ktorej vykoná odpočet už spomínanej uhradenej zálohy v ntto a DPH a k odpočtu a úhrade bude nula, nakoľko zálohová faktúra bola vystavená na celú výšku dodávky.
azla
21.02.08,10:15
Ako zaúčtujem faktúru od dodávateľa za zložený preddavok na obstaranie DHM? Faktúra je len za poskytnutý preddavok, dodávka sa ešte neuskutočnila. Ide mi hlavne o DPH - je teraz nárok na odpočet, keďže po dodávke dôjde k zníženiu DPH? Ide o mesačného platcu, tak mi to súri, lebo neviem, čo s DPH..:eek:
´
Poskytnutý preddavok 052/221
Došlá fa na zálohu 343/052
Zvyšok fa bez DPH zaúčtujem na 321 alebo 314?


Neviem si s tým rady:confused::confused::confused:

v takých prípadoch máme to vyriešené takto.

1. poskytnutá záloha napr. 119.000,-
052 xx,/ / 221
2. prijata zalohova fa daňova od dodávateľa k prijatej platbe na čiastku 100.000,- + 19.000,- likvidujeme iba vo výške Dph 19.000,-
343 10 / 052 yy - učet 052 yy= zaloha ku obdržanej fa za
zaplatenú dph
3. prijatá ostrá fa napr. 200.000,- + 38.000,-
042 200.000
343/ 321 38.000
4. vyučtovanie zálohy
a/ 321/ 052xx 119.000,-
b/ 343 10/ 052 yy -19.000,-

5. na uplatnenie Vám ostane neuplatnená Dph zostatok /druhá polovica
napr. 19.000,-/
dalilada
21.02.08,12:14
Ďakujem strašne za pomoc. Na účtovníctvo netreba VŠ, stačí stráviť hodiny pri Porade. Ste úžasní.
Daduci
21.02.08,12:22
treba zaúčtovať nemocenské dávky SZĆO a či je to ovplyvniteľná položka základu dane prosím o radu Daduci
dalilada
21.02.08,12:48
mimotemy
treba zaúčtovať nemocenské dávky SZĆO a či je to ovplyvniteľná položka základu dane prosím o radu Daduci

účtovať ako neovplyvňujúci príjem.