Monika C.
21.02.08,21:55
Ahojte poradáci chcela by som sa s Vami podeliť o výsledkoch daňového úradu : riešila som s nimi občianske združenie dvoch právnických osôb či sa majú stať platcom DPH či nie.Dve právnické osoby Min. hospodárstava a Tech. univerzita vytvorili spolu združenie / tretí sektor / za základe Zakladateľskej zmluvy - záujmové združenie práv. osôb podľa ust. § 20 f a nasl. OZ. Nakoľko príslušný daňový úrad poradiť mi nevedel riešilo sa to na dańovom riaditeľstve. Výsledok : nakoľko združenie začalo až teraz fungovať a máme len 2 faktúry dohodli sme sa tak že ked prekročíme limit 1 500 000,- tak znova prídem na DÚ a rozhodnú sa či budeme platcovia či nie podľa toho aké faktúry budeme vystavovať. Robíme veci koré sú oslobodené od dane čiže nie podnikateľskú - ekonomickú činnosť, tak na nás nevzťahuje zákon § 4 odst. 2. Nakoľko by sme mali nadmerné odpočty DÚ sa rozhodne aby sme neboli platcami DPH. To isté platí aj pri s.r.o. Tiež mám firmu ktorá má obraty okolo 6 milionov ale robia príjmy ktoré nepodliehajú dani / Europske fondy, kurzy cez ÚP tiež sa nestávajú platiteľmi DPH. Môžno tá správa napísané v skratke dakomu pomôže takto nenechávam pre seba. Pekný večer všetkým.
b.breza
22.02.08,08:58
cit: "tak znova prídem na DÚ a rozhodnú sa či budeme platcovia či nie podľa toho aké faktúry budeme vystavovať. Robíme veci koré sú oslobodené od dane čiže nie podnikateľskú - ekonomickú činnosť, tak na nás nevzťahuje zákon § 4 odst. 2. Nakoľko by sme mali nadmerné odpočty DÚ sa rozhodne aby sme neboli platcami DPH. To isté platí aj pri s.r.o. Tiež mám firmu ktorá má obraty okolo 6 milionov ale robia príjmy ktoré nepodliehajú dani / Europske fondy, kurzy cez ÚP tiež sa nestávajú platiteľmi DPH."

Tak tomu vôbec nerozumiem. Daňový úrad rozhoduje, či sa niekto stane platiteľom alebo nie ? A čo zákon o DPH ?
Ekonomickou činnosťou (§ 3 ods. 2) je každá činnosť, z ktorej sa dosahuje príjem, ide hlavne o výrobcov .. duševná tvorivá činnosť. Je rozdiel v činnostiach oslobodených od dane a v činnostiach, ktoré nie sú predmetom dane - predmet dane § 2. Ak robíte niektorú z činností oslobodených od dane podľa § 28 až § 41, treba si pozrieť § 4 ods. 9 čo sa počíta do obratu pre účel registrácie.
Nadmerné odpočty tiež nie sú jednoznačné, pretože podľa § 49 ods. 3 si nebudete môcť odpočítať daň z tovarov a služieb, ktoré použijete na dodávky tovarov a služiež oslobodených od dane podľa § 28 až 41 okrem uvedenej výnimky.
Monika C.
22.02.08,13:41
Pekný deň poradáci ja som bola tiež zaskočená nakoľko som rozmýšlala ako vy . Nehovoriac o tom že združenie - vytvorili 2 právn. osoby , ktorí sú platiteľmi DPH . Bolo mi vysvetlené takto ako som Vám odpísala a hlavne môžte mať obrat aj 10 millionov ale nemusíte sa stať platitelom DPH nakoľko vykonávame len činnosti oslobodené od dane a to musíme použiť § 4 ods. 9 čiže obrat vlastne nemáme žiadný na registráciu DPH. Týka sa to združení, ktorí robia len veci oslobodené od dane. Tak mi to bolo vysvetlené. Ide tu hlavne činnosti cez Európske fody, vzdelávacie činnosti atd. Sedeli na tom aj kontrolóri aj daňový poradcovia rozhodli sa takto. Na začiatku som zle napísala o tých nadmerných odpočtov takže oprava ospravedľnujem sa nadmerák nevzniká.
Chcela som Vám pomôcť a nakoniec som to napísala zle.Ešte raz sa ospraveľňujem.
carla
20.10.09,04:49
Dobrý den,

práve s týmto máme problém.
Otvárame Stacionár pre dôchodcov a nebudeme vyvíjať ekonomickú činnosť smerujúcu k zisku.Budeme O.z-ko ktoré to bude robiť v spolupráci z BSK.Boli sme sa informovať na DU a tam nám povedali úplný opak. Ráb by som sa opýtala či náhodou nemáte písomné vyjadrenie z DU.Aby som sa o niečo mojla oprieť.
DAkujem