_zuzana_
23.02.08,21:26
Časť roka som pracovala v Rakúsku. Potvrdenie o mzde mám, ale neviem či v daňovom priznaní na riadok 32 mám uviesť hrubý príjem alebo hrubý príjem znížený o odpočítateľné položky.
Napr. HP = 8000 EUR, odpočít. položky v Rakúsku = 1000 EUR. Na riadok 32 uvediem sumu 8000 alebo 7000.
Viem, že sumy musia byť prepočítané na SK.
Ďakujem za pomoc.
Marína
23.02.08,20:32
Časť roka som pracovala v Rakúsku. Potvrdenie o mzde mám, ale neviem či v daňovom priznaní na riadok 32 mám uviesť hrubý príjem alebo hrubý príjem znížený o odpočítateľné položky.
Napr. HP = 8000 EUR, odpočít. položky v Rakúsku = 1000 EUR. Na riadok 32 uvediem sumu 8000 alebo 7000.
Viem, že sumy musia byť prepočítané na SK.
Ďakujem za pomoc.
32/ príjem(hrubý) 8000 x kurz podľa § 31 ZoDP
33/ odvody x kurz
34/ hrubý príjem mínus odvody
Nezdaniteľnú(odpočítateľnú) časť základu dane, ak máš na ňu nárok, uvádzaš na r.37(95616 Sk).
_zuzana_
23.02.08,20:46
Mala som na mysli odpočítateľnú položku resp. nezdaniteľnú časť základu dane podľa zákonov platných v Rakúsku. Napr. vianočný plat sa v rakúsku nezdaňuje, ale v hrubom príjme je.
Johanka
23.02.08,20:58
Z poučenia na vyplnenie DP typ A
Riadky č. 32, 33, 34 – vyplní sa podľa údajov uvedených v potvrdeniach o všetkých príjmoch zo závislej činnosti zo zdrojov na území Slovenskej republiky ako aj zo zdrojov v zahraničí, o zaplatenom povinnom poistnom (na zdravotné poistenie, na sociálne poistenie) za zdaňovacie obdobie, za ktoré sa podáva priznanie. Príjmy zo závislej činnosti zo zdrojov v zahraničí, v brutto výške, bez odpočítateľných položiek, resp. nezdaniteľných častí základu dane podľa zákonov platných v zahraničí (uvedené v úhrne príjmov na r. 32) a poistné, charakteru povinného poistného a príspevkov, preukázateľne zaplatené v zahraničí (uvedené v úhrne povinného poistného na r. 33), uvedie sa v prepočte na slovenské koruny podľa § 31 ods. 2 zákona. Do úhrnu príjmov v riadku 32 sa uvedú aj nepeňažné príjmy podľa § 5, z ktorých nebolo možné v zdaňovacom období zraziť preddavok na daň [§ 35 ods. 3 písm. a) zákona], vrátené poistné, o ktoré si daňovník znížil základ dane z príjmov zo závislej činnosti podľa § 5 ods. 8 zákona, príjmy, z ktorých bola daň vybraná zrážkou v prípade, ak sa daňovník rozhodol daň vybranú zrážkou z týchto príjmov považovať za preddavok podľa § 43 ods. 7 zákona.
Poznámka (prepočítací kurz podľa § 31 ods. 2 zákona) - pri príjmoch zo závislej činnosti, plynúcich zo zdrojov v zahraničí na prepočet cudzej meny na slovenskú korunu sa použije kurz:
- priemerný, za kalendárny mesiac, v ktorom bol poskytnutý príjem alebo
- platný v deň, v ktorom bol prijatý príjem v cudzej mene alebo bol pripísaný bankou alebo
- priemerný ročný za zdaňovacie obdobie, za ktoré sa podáva daňové priznanie alebo aj
- priemer z priemerných mesačných kurzov za kalendárne mesiace, v ktorých daňovník poberal príjmy, za ktoré podáva daňové priznanie.
_zuzana_
24.02.08,09:20
Ďakujem za odpoveď. Poučenie som si prečítala, ale nie je mi celkom jasná veta: Príjmy zo závislej činnosti zo zdrojov v zahraničí, v brutto výške, bez odpočítateľných položiek, resp. nezdaniteľných častí základu dane podľa zákonov platných v zahraničí (uvedené v úhrne príjmov na r. 32).
Má to byť brutto príjem alebo brutto príjem mínus odpočítateľné položky v Rakúsku?
_zuzana_
24.02.08,09:26
Ďakujem za odpoveď. Poučenie som si prečítala, ale nie je mi celkom jasná veta: Príjmy zo závislej činnosti zo zdrojov v zahraničí v brutto výške bez odpočítateľných položiek, resp. nezdaniteľných častí platných v zahraničí.
Na r. 32 má byť teda hrubý príjem alebo hrubý príjem mínus odpočítateľné položky v Rakúsku? Ešte raz moc ĎAKUJEM
ego.mc
24.02.08,15:09
Niekedy treba čítať aj čiarku v súvetí:D.
Má tam byť hrubý príjem.