martina0203
25.02.08,15:42
Dobrý deň,
chcela by som vás poprosiť o radu.Chcela by som sa Vás spýtať, čo sú to vlastne tie paušálne výdavky, kto si ich uplatňuje. Ešte len by som chcela robiť jednoduché účtovníctvo...
Zoltán Kovács
25.02.08,14:46
Dobrý deň,
chcela by som vás poprosiť o radu.Chcela by som sa Vás spýtať, čo sú to vlastne tie paušálne výdavky, kto si ich uplatňuje. Ešte len by som chcela robiť jednoduché účtovníctvo...

Ak podnikateľ - szčo si uplatňuje paušálne výdavky (60% z príjmov pri remeselných živnostiach a 40% pri voľných), tak nevedie účtovníctvo, nakoľko nie je účtovnou jednotkou. Len eviduje svoje pohľadávky a príjmy.
V tých paušálne uplatnených výdavkoch sú zahrnuté všetky výdavky okrem platenia odvodov do zdrav.poist. a soc.poist.

Bližšie si pozri § 6 ods. 10 ZoDP:

(10) Ak daňovník, ktorý nie je platiteľom dane z pridanej hodnoty, alebo daňovník, ktorý je platiteľom dane z pridanej hodnoty len časť zdaňovacieho obdobia, neuplatní preukázateľné daňové výdavky, môže uplatniť výdavky vo výške 40 % z úhrnu príjmov uvedených v odsekoch 1 a 2 okrem daňovníka, ktorý má z týchto príjmov len príjmy z vykonávania remeselných živností podľa osobitného predpisu, 33) ktorý môže uplatniť výdavky vo výške 60 %. Ak daňovník s príjmami podľa odseku 3 nie je platiteľom dane z pridanej hodnoty alebo je platiteľom dane z pridanej hodnoty len časť zdaňovacieho obdobia, neuplatní preukázateľné daňové výdavky, môže uplatniť výdavky vo výške 40 % z týchto príjmov. Ak daňovník uplatní výdavky podľa tohto odseku, v sumách výdavkov sú zahrnuté všetky daňové výdavky daňovníka okrem zaplateného poistného a príspevkov, ktoré je daňovník povinný platiť, ak toto poistné a príspevky neboli zahrnuté do základu dane v predchádzajúcich zdaňovacích obdobiach; toto poistné a príspevky si môže daňovník uplatniť vo výdavkoch v preukázanej výške. Daňovník počas uplatňovania výdavkov týmto spôsobom je povinný viesť evidenciu o príjmoch v časovom slede, o zásobách a o pohľadávkach.
martina0203
25.02.08,15:16
Takže môže mať paušálne výdavky 40%, lebo má voľnú živnosť. Ako príklad:

za rok 2008 príjem : 300000
-40% : 120000 = 180000
- 95616 = 84384 (a z tohto sa
odvádza 19% ?)

-čo si ešte môžem odpočítať? Náklady na naftu, telefón. Tak zdravotnú teda nie? Čo ešte? Dobre to počítam? Ďakujem
abel
25.02.08,15:22
Takže môže mať paušálne výdavky 40%, lebo má voľnú živnosť. Ako príklad:

za rok 2008 príjem : 300000
-40% : 120000 = 180000
- 95616 = 84384 (a z tohto sa
odvádza 19% ?)

-čo si ešte môžem odpočítať? Náklady na naftu, telefón. Tak zdravotnú teda nie? Čo ešte? Dobre to počítam? Ďakujem
Martinka, čítaj pozorne príspevok od Smitha.
V tých paušálne uplatnených výdavkoch sú zahrnuté všetky výdavky okrem platenia odvodov do zdrav.poist. a soc.poist.

V tých paušálnych výdavkoch máš zahrnuté všetky výdavky súvisiace s podnikaním t. j. aj náklady na naftu, telefón a pod. Okrem toho si môžeš uplatniť už len platby do zdravotnej, prípadne Sociálnej poisťovne. Pochopila si to presne naopak.
Čiže príjem: 300.000.-
40% výdavky: -120.000.-
zdravotné poistenie: cca -12670.- (preukázateľne zaplatené)
nezd. časť. - 95616.-
základ dane = 71714.-
daň: 13625.-
prípadne ak si mala DDS, živ. poistenie a pod., alebo zníženie na manžela...
martina0203
25.02.08,15:24
Ďakujem veľmi pekne, už som to pochopila.....
Zoltán Kovács
25.02.08,15:25
Takže môže mať paušálne výdavky 40%, lebo má voľnú živnosť. Ako príklad:

za rok 2008 príjem : 300000
-40% : 120000 = 180000
- 95616 = 84384 (a z tohto sa
odvádza 19% ?)

-čo si ešte môžem odpočítať? Náklady na naftu, telefón. Tak zdravotnú teda nie? Čo ešte? Dobre to počítam? Ďakujem

Platby odvodov do ZP a SP sa odpočítavajú.
V tomto konkrétnom prípade to bude:
Príjem 300 000
40% 120 000
- odovody do drav.poist. príp. do soc.poist.
to sa rovná čiastkový základ dane

- 95616

= základ dane z čoho sa platí 19% daň.

Ak sa uplatňujú výdavky paušálne tak žiadne iné výdavky (telefon, PHM) sa nedajú uplatniť. Písal som, že paušál zahrňá všetky výdavky okrem odvodov do pisťovní.
martina0203
25.02.08,15:47
Čo je potom lepšie, uplatňovať paušálne výdavky, alebo normálne, kde je zahrnutá nafta, aj telefón, pracovné veci, ... Ako je to v tomto prípade s naftou? Odpisuje sa z blokov alebo kilometrov?
Zoltán Kovács
25.02.08,15:50
Čo je potom lepšie, uplatňovať paušálne výdavky, alebo normálne, kde je zahrnutá nafta, aj telefón, pracovné veci, ... Ako je to v tomto prípade s naftou? Odpisuje sa z blokov alebo kilometrov?

To musiš vedieť ty čo je lepšie. Ak tvoje skutočné výdavky pri dosahovaní zdaniteľných príjmov sú nižšie ako 40% príjmov, tak jednoznačne paušál. Ak vyššie tak potom jednoduché účtovníctvo.
martina0203
25.02.08,15:58
Pri paušále sa nevedie účtovníctvo, iba nejaké záznamy?Je to aj omnoho jednoduchšie. A ako to je teda s tou naftou pri JÚ?
Zoltán Kovács
25.02.08,16:00
Pri paušále sa nevedie účtovníctvo, iba nejaké záznamy?Je to aj omnoho jednoduchšie. A ako to je teda s tou naftou pri JÚ?

Auto je alebo nie je v obchodnom majetku?
martina0203
25.02.08,16:03
Auto je v prenájme.
martina0203
25.02.08,16:11
Auto je v prenájme.
martina0203
25.02.08,17:12
Ako je to s autom? Odpisujú sa do nákladov bloky, alebo kilometre?A ako je to s kilometrami. Ďakujem
vikinka
25.02.08,17:27
Ak má SZČO auto v prenájme,do výdavkov ide nájomné a ostané dohodnuté výdavky v zmluve o prenájme,spotrebované PL.Spotrebované PL sa vypočítajú na základe ubehnutých km v knihe jázd.
martina0203
25.02.08,17:35
A ako sa to počíta?
vikinka
25.02.08,17:42
Ná základe priemernej spotreby auta,ktorá je uvedená v tech.preukaze,napr.najazdím 200km pri priemernej spotrebe auta 7l/100 km-spotreba v litroch je 14l PL x cena PL z dokladu o nákupe,to sú moje výdavky na spotrebované PL,ktoré zaúčtujem ako výdavky celkom v členení prevádzková réžia.
erika_H
01.03.08,09:01
Osobný vklad podnikateľa do pokladne účtujem plus pokladňa,príjmy neovplyvňujúce základ dane.
Musím tento vklad podnikateľovi aj z pokladne neskôr vrátiť?Keď mi to z pokladne nevyjde v r.2007,môžem aj v r.2008?
Lenže už sa mi to napočítava,aj r.2006,aj rok 2007, to si musím niekde bokom viesť evidenciu,aby som vedela,koľko mám vrátiť podnikateľovi ako vrátenie osobného vkladu?
erika_H
01.03.08,10:21
Poradíte mi prosím Vás niekto ak s tým máte skúsenosti?Ďakujem.
hanelie
01.03.08,10:36
učtovne: osobná spotreba VNZD - pred uzavierkou roka
erika_H
01.03.08,10:47
Môžeš mi to prosím Ťa vysvetliť viac polopatisticky?Prepáč,ale nerozumiem tomu..
Paula
01.03.08,11:01
Osobný vklad podnikateľa do pokladne účtujem plus pokladňa,príjmy neovplyvňujúce základ dane.
Musím tento vklad podnikateľovi aj z pokladne neskôr vrátiť?Keď mi to z pokladne nevyjde v r.2007,môžem aj v r.2008?
Lenže už sa mi to napočítava,aj r.2006,aj rok 2007, to si musím niekde bokom viesť evidenciu,aby som vedela,koľko mám vrátiť podnikateľovi ako vrátenie osobného vkladu?


Evidenciu vkladov podnikateľa máš predpokladám v peň denníku každého účtovného obdobia. Až bude z čoho, vrátiš mu (ak bude on tak chcieť) a zaúčtuješ výdavok z pokladne (alebo banky )ako osobnú spotrebu - výdavok neovpl. základ dane. Ty nič nemusíš, je na jeho rozhodnutí. Tiež zdôvodnenie, odkiaľ zobral na nekonečnú dotáciu pokladne, je na ňom.
Petra29
01.03.08,11:03
Osobný vklad podnikateľa do pokladne účtujem plus pokladňa,príjmy neovplyvňujúce základ dane.
Musím tento vklad podnikateľovi aj z pokladne neskôr vrátiť?Keď mi to z pokladne nevyjde v r.2007,môžem aj v r.2008?
Lenže už sa mi to napočítava,aj r.2006,aj rok 2007, to si musím niekde bokom viesť evidenciu,aby som vedela,koľko mám vrátiť podnikateľovi ako vrátenie osobného vkladu?
Osobný vklad nemusíš celý podnikateľovi vracať, to nie je ako v PU, nie je to pôžička. Vklad je PNZD a osobné výbery sú VNZD. Ich súhrn je zjavný z peňažného denníka, vo výkaze PaV sa to neprejaví, tam vstupujú len VOZD a POZD. Podnikateľ si teoreticky môže vybrať na osobnú spotrebu, koľko chce, len samozrejme, aby mu ostalo v pokladni a na b.ú. dostatok prostriedkov na plnenie záväzkov.
Petra29
01.03.08,11:05
učtovne: osobná spotreba VNZD - pred uzavierkou roka
Nemyslím, že len pred uzávierkou, môže napr. vybrať z b.ú. počas roka a účtovník to zaúčtuje počas roka podľa BV
luciana1
01.03.08,11:15
Keď som dobre pochopila, tak osobný vklad SZČO do pokladne alebo prevod zo súkromného účtu na podnikateľský účet je PNZD? Dám ho do ostatných príjmov neovplyvňujúcich základ dane?

Čiže sa mi nenavýši základ dane o tento príjem?
Iwett
01.03.08,11:21
Keď som dobre pochopila, tak osobný vklad SZČO do pokladne alebo prevod zo súkromného účtu na podnikateľský účet je PNZD? Dám ho do ostatných príjmov neovplyvňujúcich základ dane?

Čiže sa mi nenavýši základ dane o tento príjem?
správne,
o tento príjem sa nenavýši zdaniteľný základ dane. Sú to príjmy neovplyvnujúce ZD
luciana1
01.03.08,11:23
Pekne ďakujem.
luciana1
01.03.08,11:32
Ešte mám jednú otázočku.

SZČO si vybavil súkromný úver, ktorý potom nepotreboval. Tieto peniaze, ktoré mu banka pripísala na jeho súkromný účet previedol na podnikateľský. Aj toto sa berie ako PNZD?
Iwett
01.03.08,11:35
Ešte mám jednú otázočku.

SZČO si vybavil súkromný úver, ktorý potom nepotreboval. Tieto peniaze, ktoré mu banka pripísala na jeho súkromný účet previedol na podnikateľský. Aj toto sa berie ako PNZD?
aj toto je príjem,ktorý neovplyvnuje ZD. Je to vklad podnikateľa.
erika_H
01.03.08,11:38
Ešte mám jednú otázočku.

SZČO si vybavil súkromný úver, ktorý potom nepotreboval. Tieto peniaze, ktoré mu banka pripísala na jeho súkromný účet previedol na podnikateľský. Aj toto sa berie ako PNZD?

ja osobne si myslím,keďže sa jedná o súkromný úver,je to PNZD.Ten príjem -teda prevoz zo súkr.účtu na podnikateľský by mohol byť ako jeho osobný vklad.
Ak sa mýlim,opravte ma prosím.
Zoltán Kovács
01.03.08,11:41
ja osobne si myslím,keďže sa jedná o súkromný úver,je to PNZD.Ten príjem -teda prevoz zo súkr.účtu na podnikateľský by mohol byť ako jeho osobný vklad.
Ak sa mýlim,opravte ma prosím.

Nemýliš sa, je to osobný vklad.
erika_H
01.03.08,11:42
Evidenciu vkladov podnikateľa máš predpokladám v peň denníku každého účtovného obdobia. Až bude z čoho, vrátiš mu (ak bude on tak chcieť) a zaúčtuješ výdavok z pokladne (alebo banky )ako osobnú spotrebu - výdavok neovpl. základ dane. Ty nič nemusíš, je na jeho rozhodnutí. Tiež zdôvodnenie, odkiaľ zobral na nekonečnú dotáciu pokladne, je na ňom.

Takže môžem nechať osobný vklad tak ako je,teoreticky nikdy mu ho nemusím vrátiť,keď budem mať osobnú spotrebu,tak to bude ako naníženie osobného vkladu?
Ďakujem.
ROTI
01.03.08,15:00
Dobrý deň prosím Vás o radu,
živnostník si uplatňuje paušálne výdavky.
Faktúry mal vystavené za 1-12/07,
uhradené mal za 1-11/07.
Takže do príjmov ovplyvn.DZ som mu chcela dať iba skutočne uhradené faktúry.
Neuhradenú faktúru za 12/07 mu chcem dať do pohľadávok,
ale on sa vraj niekoho pýtal, a ten mu povedal, že v príjmoch má mať aj tú nevyplatenú faktúru.
Myslím, že postupujem správne, ale aj tak Vás prosím o Váš názor.
Johanka
01.03.08,15:04
Pozri si § 17 ods.10 a násl .8 Zákona o dani z príjmov.
ROTI
01.03.08,15:08
On ale nezmenil spôsob účtovania, aj pred rokom
si uplatňoval paušálne výdavky.
Johanka
01.03.08,15:10
Otázka je - aký spôsob bude uplatňovať v budúcom zdaňovacom období ?
ROTI
01.03.08,15:14
Tiež paušálne výdavky.
Lydka R
01.03.08,15:30
Tiež paušálne výdavky.

Tak potom sa nedaj a trvaj na tom, že faktúra za 12 mesiac uhradená v roku 2008 bude príjmom roku 2008. O výšku pohľadávok by zvyšoval základ dane v prípade, ak by budúci rok (teda 2008) viedol JÚ.
Pozri:
§17 ZDP

(8) Základ dane v zdaňovacom období, v ktorom dochádza k zrušeniu daňovníka s likvidáciou (§ 41 ods. 3) alebo v ktorom bol na daňovníka vyhlásený konkurz alebo povolené vyrovnanie(§ 41 ods. 5), alebo v ktorom dochádza k skončeniu podnikania daňovníka (§ 6) alebo k skončeniu inej samostatnej zárobkovej činnosti, alebo prenájmu (§ 6), upraví daňovník, ktorý

a) účtuje v sústave jednoduchého účtovníctva alebo ktorý vedie evidenciu podľa § 6 ods. 11, o cenu nespotrebovaných zásob, zostatky vytvorených rezerv na lesnú pestovnú činnosť a opravných položiek k nadobudnutému majetku, výšku záväzkov, ktorých úhrada sa považuje za daňový výdavok podľa § 19, avýšku pohľadávok s výnimkou pohľadávok uvedených v § 19 ods. 2 písm. h) a i) a o pomernú výšku nájomného vrátane finančného prenájmu, ktorá pripadá na príslušné zdaňovacie obdobie alebo jeho časť; pri ďalšom predaji nespotrebovaných zásob sa zahrnie do základu dane iba rozdiel, o ktorý prevyšuje cena, za ktorú boli nespotrebované zásoby predané, cenu nespotrebovaných zásob už zahrnutých do základu dane, b) účtuje v sústave podvojného účtovníctva, o zostatky vytvorených rezerv a opravných položiek, príjmov budúcich období, výnosov budúcich období, výdavkov budúcich období a nákladov budúcich období s výnimkou tých, ktoré preukázateľne súvisia s obdobím likvidácie alebo konkurzu, c) uplatňuje výdavky podľa § 6 ods. 10, o cenu nespotrebovaných zásob a o výšku pohľadávok s výnimkou pohľadávok uvedených v § 19 ods. 2 písm. h) a i).

(9) Na účely zistenia základu dane podľa odseku 8 daňovníka, ktorý je fyzickou osobou, skončením podnikania, inej samostatnej zárobkovej činnosti alebo prenájmu je zánik oprávnenia, osvedčenia alebo iného rozhodnutia na výkon činnosti, prerušenie alebo pozastavenie a neobnovenie podnikania do lehoty na podanie daňového priznania s výnimkou sezónnych činností alebo skončenie poberania príjmov z podnikania, inej samostatnej zárobkovej činnosti alebo poberania príjmov z prenájmu.

(10) Daňovník, ktorý zmenil spôsob uplatňovania výdavkov podľa § 19 na spôsob podľa § 6 ods. 10 alebo ak začal účtovať po období, v ktorom nebol účtovnou jednotkou, 1) upraví základ dane podľa odseku 8 za zdaňovacie obdobie, ktoré predchádzalo tejto zmene.
Johanka
01.03.08,15:31
Tiež paušálne výdavky.
Potom postupuješ správne :).
ROTI
01.03.08,15:35
Ďakujem pekne.Prajem Vám krásny deň.
luciana1
03.03.08,13:19
Ahojte,

mám len takú otázočku. Je niekde určené aký najväčší obnos peňazí môže mať SZČO v pokladni k 31.12.? Môže to byť aj väčšia suma, napr. Sk 300 000,--?
liba2
03.03.08,13:31
Ahojte,

mám len takú otázočku. Je niekde určené aký najväčší obnos peňazí môže mať SZČO v pokladni k 31.12.? Môže to byť aj väčšia suma, napr. Sk 300 000,--?
Nie je to určené, môže tak byť. Dôležité je, aby to tam bolo aj fyzicky :D.
luciana1
03.03.08,13:40
Takže by bolo lepšie dať niečo ako osobnú potrebu.
Tie peniaze boli za predaj os. auta, ale na účet sa nedali, SZČO ich držala u seba doma, nie v pokladni.
A či ich na niečo minula alebo nie, to už neviem, či ich ešte má.
luciana1
03.03.08,15:38
Asi som si dala sama odpoveď.
Keďže neboli v pokladni, automaticky je to výdaj z pokladne na osobnú potrebu. Však?

Ale som šikovná ;):);):cool:
luciana1
03.03.08,15:40
Nie je to určené, môže tak byť. Dôležité je, aby to tam bolo aj fyzicky :D.

Ďakujem
hanelie
03.03.08,15:45
Dôležité je, aby to tam bolo aj fyzicky
keď nie fyzicky, tak ani učtovne - čiže osobná spotreba:)