torra
26.02.08,09:13
Poprosila by som o radu. Prebrala som účtovníctvo firmy v konkurze - podvojné účtovníctvo. Doteraz účtované roky účtovala moja predchodkyňa tak, že náklady na odmenu správcu, vrátane jeho výdavkov boli vo firme v konkurze účtované na zálohách. V podstate od začiatku konkurzu sú všetky výdavky konkurzného správcu len na zálohách. Mám to chápať tak, že po ukončení konkurzu a po schválení záverečnej správy súdom, kde súd schváli aj výdavky, sa potom tie zálohy zúčtujú do nákladov? Ale akých, ak je konkurz ukončený po 5 rokoch. Do nedaňových? Je to správne? Odpoveď potrebujem do zajtra. Vopred ďakujem!
torra
05.04.08,13:24
Antonia1, musím Ti takto odpovedať, lebo ma nepustí na súkromnú poštu. Keďže som všetko mala na zálohách a bolo potrebné zaťažiť príslušné účtovné obdobie odmenou správcu, účtovalal som to ako rezervy, čiže 532 odmeny oproti 4xx (dlhodobé rzervy) teraz si nempamatám účet. Keď bude konkurz ukončený a v záverečnej správe bude vyúčtovanie potvrdené, zúčtuje 4xx/314. Dúfam, že túto správu dostaneš.
torra
08.04.08,10:39
Nerozumela som prečo na účte 378 ako pohľadávku, pohľadávka znamená, že očakávaš, že Tie niečo niekto zaplatí. Alebo to bola pohľadávka z vyplatenej zálohy? Osobne si myslím, že do daňových nákladov možeš dať len náklady týkajúce sa príslušného účtovnéhoobdobia, čo zanmená, že len ten doplatok. Ja som to preto riešila rezervami v príslušnom období. Jedeň daňový poradca sa vyjadril, že všetky náklady správcu sú nedaňové a zvyšok daňových poreadcov povedal, že sú daňovo uznané. Je to v tom asi trochu guláš. Celú legislatívu som pozrela a nikde som nenašla, že yb sa náklady spávcu nemohli účtovať do nákladov. Ahoj