stefan07
26.02.08,09:33
Mili poradovnici,

vie mi niekto poradit, aku ciastku DPH si ako pravnicka osoba mozem narokovat na vratenie z meascnej leasingovej splatky, ked budem leasovat auto vo verzii N1? Percentualne? Cena auta cca.1 mio.Sk.

Dakujem za odoved

Stefan
andrej_rv
26.02.08,10:29
Mili poradovnici,
vie mi niekto poradit, aku ciastku DPH si ako pravnicka osoba mozem narokovat na vratenie z meascnej leasingovej splatky, ked budem leasovat auto vo verzii N1? Percentualne? Cena auta cca.1 mio.Sk.
Dakujem za odoved
Stefan
Pri autách kategórie N1 pri dodržaní vecných a formálnych podmienok uvedených v § 49 ZDPH vzniká nárok na odpočet DPH v celej sume DPH vyčíslenej na príslušnej faktúre - daňovom doklade. (Faktúrou sa pre účely DPH rozumie aj splátkový kalendár, pokiaľ obsahuje náležitosti uvedené v § 72 ods. 2 ZDPH).
Pomerné odpočítanie dane by pripadalo v úvahu len pri súbežnom používaní auta na podnikateľské a zároveň súkromné účely (§ 49 ods. 5 ZDPH).
stefan07
26.02.08,11:16
Dakujem za odpoved Andrej_rv, u mna ide o auto, ktore mam k dispozicii aj na sukromne ucely. Su leasingove splatky splatkovym kalendarom? Majitelom auta sa stava leasingovka.
Zoltán Kovács
26.02.08,11:19
Pomerné odpočítanie dane by pripadalo v úvahu len pri súbežnom používaní auta na podnikateľské a zároveň súkromné účely (§ 49 ods. 5 ZDPH).

mimotemy Ruku na srdce, kto to tak robí? :D
andrej_rv
26.02.08,11:44
Dakujem za odpoved Andrej_rv, u mna ide o auto, ktore mam k dispozicii aj na sukromne ucely. Su leasingove splatky splatkovym kalendarom? Majitelom auta sa stava leasingovka.
Neviem, či dostávaš na každú splátku samostatnú faktúru alebo platíš podľa splátkového kalendára. Ale u bežných leasingových firiem obsahujú oba druhy týchto dokladov všetky náležitosti faktúry v zmysle § 72 a teda sa môžu použiť aj ako doklad pre odpočítanie DPH.
To, že majiteľom auta je leasingová spoločnosť, nemá vplyv na odpočet DPH. Leasing je finančný prenájom, teda služba. A z poskytnutej služby si nájomca na základe faktúry odpočítava DPH (ak celé plnenie použije na účely svojho podnikania, tak aj celú DPH).
andrej_rv
26.02.08,11:45
mimotemy Ruku na srdce, kto to tak robí? :D
Otázka neznela, kto to tak robí, ale ako sa to má robiť ;). A ja sa snažím odpovedať na to, na čo sa pýtajú :D
Jana Acsová
26.02.08,12:10
mimotemy Ruku na srdce, kto to tak robí? :D
Predpokladám že každý, koho sa daná problematika týka a chce to mať správne. Je to prácne, ale zaoberáme sa tým aj pri externom spracovaní agendy. Bez rozdielu.
JUDDIT
27.10.08,10:08
ako postupovať?
uzavreli sme zmluvu s leas.spol. na nákladný automobil IVECO
časť nultej - zvýšenej splátky v sume 133 994 Sk išla na účet predajcu , zaplatená bola 28.5.2008
následne prišla faktúra od predajcu na túto zálohu s rozčlenením na ZD a dph. uplatnili sme si DPH na vstupe v máji 2008.
Nákl.automobil sme prevzali 16.7.2008, dostali sme spl.kalendár, na ktorom je napísané " deň splatnosti prvej platby je dnom dodania sluzby a je totozny s dnom prevzatia predmetu leasingu " Dňa 10.7.2008 sme uhradili zvyšnú časť nultej splátky už na účet lízingovky a uplatnili sme si DPH na základe spl. kalendára / rozdiel /.myslím, že sme si nemali uplatniť DPH zo sumy zaplatenej dodávateľovi aj keď nám poslal riadny daňový doklad, ale uplatniť si celú DPH z nultej splátky na základe spl. kalendára, čo si myslíte, mám to opraviť , teda robiť dodatočné priznanie za máj , kde mi vznikne rozdiel dodaniť
21 394 Sk a za júl odpočet na sumu 21 394 Sk ?
čo mi radíte?
sway
27.10.08,10:19
ako postupovať?
uzavreli sme zmluvu s leas.spol. na nákladný automobil IVECO
časť nultej - zvýšenej splátky v sume 133 994 Sk išla na účet predajcu , zaplatená bola 28.5.2008
následne prišla faktúra od predajcu na túto zálohu s rozčlenením na ZD a dph. uplatnili sme si DPH na vstupe v máji 2008.
Nákl.automobil sme prevzali 16.7.2008, dostali sme spl.kalendár, na ktorom je napísané " deň splatnosti prvej platby je dnom dodania sluzby a je totozny s dnom prevzatia predmetu leasingu " Dňa 10.7.2008 sme uhradili zvyšnú časť nultej splátky už na účet lízingovky a uplatnili sme si DPH na základe spl. kalendára / rozdiel /.myslím, že sme si nemali uplatniť DPH zo sumy zaplatenej dodávateľovi aj keď nám poslal riadny daňový doklad, ale uplatniť si celú DPH z nultej splátky na základe spl. kalendára, čo si myslíte, mám to opraviť , teda robiť dodatočné priznanie za máj , kde mi vznikne rozdiel dodaniť
21 394 Sk a za júl odpočet na sumu 21 394 Sk ?
čo mi radíte?

Ja by som to nechala tak ako píšeš, máš doklad od dodávateľa, ten odviedol DPH v 6 mesiaci a ty si si ju podľa dokladu uplatnila v 6 mesiaci.
AHA
27.10.08,10:20
DPH ak ste išli cez leasing tak je nutné uplatniť DPH podľa leasingovej zmluvy a splátkového kalendára. Ale predajca nemal vystavovať zálohovú faktúru na Vás ale na leasingovú spol..
Johanka
27.10.08,10:26
Treba si pýtať ďalšie doklady, určite existuje nejaký "troj"zápočet medzi dodávateľom MV, leasingovou spoločnosťou a nájomcom ...
ANNAP
27.10.08,10:34
ak má ešte aj doklady medzi dodávateľom a lízingovkou : tzv: trojzápočet,
ako to mení situáciu?
JUDDIT
27.10.08,10:50
mám taký doklad o trojzápočte,
keď to nechám tak ako radí sway čo mi hrozí aký postih?
predpokladám že len sankčný úrok t.z. že za máj 2008 som mala odviesť dph o 21394 Sk viac a v juli o 21394 menej táto suma za dva mesiace na stránke www.drsr.sk podľa ich kalkulačky mi vyšlo 606 Sk, dobre rátam?
evina
27.10.08,11:00
ak má ešte aj doklady medzi dodávateľom a lízingovkou : tzv: trojzápočet,
ako to mení situáciu?

Mení to situáciu tak, že zaplatili časť splátky dodávateľovi. Ten správne na základe prijatej platby vystavil faktúru, ktorá zakladá právo na odpočet DPH - vznikla daňová povinnosť v 5. mesiaci na základe prijatej platby a pri existencii faktúry, ktorú poslal dodávateľ aj právo na odpočet DPH.
V rámci trojzápočtu už iba nastane finančné vyrovnanie medzi dodávateľom a lizingovkou, odberateľom /nájomcom/,resp. bude dokladom pre dorovnanie DPH. Podľa mojej mienky ste postupovali správne..


ako postupovať?
uzavreli sme zmluvu s leas.spol. na nákladný automobil IVECO
časť nultej - zvýšenej splátky v sume 133 994 Sk išla na účet predajcu , zaplatená bola 28.5.2008
následne prišla faktúra od predajcu na túto zálohu s rozčlenením na ZD a dph. uplatnili sme si DPH na vstupe v máji 2008.
Nákl.automobil sme prevzali 16.7.2008, dostali sme spl.kalendár, na ktorom je napísané " deň splatnosti prvej platby je dnom dodania sluzby a je totozny s dnom prevzatia predmetu leasingu " Dňa 10.7.2008 sme uhradili zvyšnú časť nultej splátky už na účet lízingovky a uplatnili sme si DPH na základe spl. kalendára / rozdiel /.myslím, že sme si nemali uplatniť DPH zo sumy zaplatenej dodávateľovi aj keď nám poslal riadny daňový doklad, ale uplatniť si celú DPH z nultej splátky na základe spl. kalendára, čo si myslíte, mám to opraviť , teda robiť dodatočné priznanie za máj , kde mi vznikne rozdiel dodaniť
21 394 Sk a za júl odpočet na sumu 21 394 Sk ?
čo mi radíte?
evina
27.10.08,11:02
DPH ak ste išli cez leasing tak je nutné uplatniť DPH podľa leasingovej zmluvy a splátkového kalendára. Ale predajca nemal vystavovať zálohovú faktúru na Vás ale na leasingovú spol..

Nemohol na leasingovú spoločnosť v tom čase, lebo platbu v danom dátume neobdržal od lizingovky, ale odberateľa. Preto nasleduje potom trojzápočet....Nie všetky lizingy sú navlas totožné....
JUDDIT
27.10.08,12:13
veľká vďaka všetkým zúčastnením...
dalilada
16.03.09,08:24
Mám otázku ohľadom DPH pri finančnom leasingu:

FO - JU obstarala automobil N1 ešte ako neplatca DPH v roku 2006 - t.j. predchádzajúca účtovníčka urobila odpisy z istiny + DPH. V roku 2007 sa stal platcom. Nechávam odpisy ako boli stanovené v roku 2006? Neriešim DPH, však?
dalilada
16.03.09,10:56
Posúvam dopredu. Vie niekto odpoveď na predchádzajúci príspevok?