hafnium
26.02.08,15:31
Uctovnicka mi urobila danove priznanie. Uplatnila som si pausalne vydavky a zo zakladu dane mi este odratala okrem odpocitatelnej polozky aj poistne na zivotne poistenie. Mohla to poistne odratat? Nie je to uz zahrnute v tych pausalnych vydavkoch? Dakujem
Ninina
26.02.08,14:34
ano platby na zivotne poistenie sa mozu zahrnut do odpocitatelnej polozky najviac vsak do vysky 12 000 Sk za rok. skus trochu uctovnikom verit :)
katkaj
26.02.08,14:34
Uctovnicka mi urobila danove priznanie. Uplatnila som si pausalne vydavky a zo zakladu dane mi este odratala okrem odpocitatelnej polozky aj poistne na zivotne poistenie. Mohla to poistne odratat? Nie je to uz zahrnute v tych pausalnych vydavkoch? Dakujem


k paušálnym výdavkom si ešte do výdavkom môžeš dať poistné ktoré sa platí zdravotnej a sociálnej poisťovni. To čo si platíš na životné poistenie sa dá uplatniť ako samostatná odpočítateľná položka maximálne však vo výške 12.000,- Sk

takže je to správne
leabacova
26.02.08,14:38
Áno mohla, životné poistenie nie je v paušálnych výdavkoch, odpočítava sa od základu dane.
bambulka2552
26.02.08,15:37
Účtovníčka to urobila správne, ty však nezabudni, že keď uplatníš ako nezdaniteľnú položku aj životné poistenie, dohodnutá doba platenia tohto poistného musí byť min. 10 rokov, pričom ti plnenie nemôže byť vyplatené počas tejto lehoty a plnenie z tohot sporenia nastane najskôr v 55 roku života. Inač by si to musel spätne vracať.
Milan Benka
26.02.08,15:45
Účtovníčka to urobila správne, ty však nezabudni, že keď uplatníš ako nezdaniteľnú položku aj životné poistenie, dohodnutá doba platenia tohto poistného musí byť min. 10 rokov, pričom ti plnenie nemôže byť vyplatené počas tejto lehoty a plnenie z tohot sporenia nastane najskôr v 55 roku života. Inač by si to musel spätne vracať.

Doplním:
V prípade zrušenia takéhoto poistenia je daňový subjekt povinný v priebehu 3 zdaňovacích období od obdobia, v ktorom k tomuto porušeniu došlo, prirátať k základu dane takto uplatnenú odpočítateľnú položku.
bambulka2552
26.02.08,16:14
Nemýliš sa, máš pravdu.