Magma
10.03.08,09:12
Ahoj poraďáci, objednala som z nemenovaného záhradníctva bobuľoviny - Goji- kustovnica čínska, žiaľ nemám návod na pestovanie. Máte s tým skúsenosti?
vasulka
10.03.08,11:11
Magma, pozerala si ďalej na tému Lycium-kustovnica čínska od dalida?
Prajem ti pekný deň ! :) V.
Magma
11.03.08,13:37
Ďakujem , je to vlastne to isté- rastlinka tá istá, ale nie je tam nič o pestovaní. A ja som nedostala k tomu návod na pestovanie, Ty áno?
vasulka
11.03.08,13:51
ahoj! Ja som ešte zásielku od Starkla nedostala/až po 15.3./. Mala by som dostať aj návod na pestovanie. Potom ho na Porade zverejním. :) V.
Magma
12.03.08,05:48
Som zvedavá či dostaneš, pretože mne poslali ten všeobecný návod ktorý balia ku každej zásielke a tam sa nič o goji nepíše. Asi tam zavolám alebo napíšem.
vasulka
12.03.08,08:47
Ahoj Magma. Už som Starklovi napísala/dnes/. Uvidíme,či majú návod na pestovanie.
Pekný deň:) V.
Magma
12.03.08,11:55
Tak ďakujem, nemusím ja... potom to prosím buď zverejni alebo pošli na moje súkromné správy.
vasulka
12.03.08,12:09
odpoveď od Starkla: Pri sadení použiť rašelinu kvôli lepšiemu štartu.Pri dobrom hnojení a polievaní narastie krik až 2,5 m.Návod /vraj/príde s rastlinkami.Nenáročná rastlinka.Toď Starkl. :)Ešte som zabudla: Zásadne nedávať do črepnika
siza
14.03.08,12:50
Tiez som si ich objednala - tak uvidime.
vasulka
14.03.08,13:36
ahojky! teraz som našla niečo o pestovaní GOJI.Je to na living.cz
/zadáš Diskusní forum-Zahrada a pokojové květiny a dole je Kustovnice/.Prepáčte mi, neviem to zapísať,aby sa to otvorilo odtial.:( V.
radkamal
16.03.08,21:23
ahojte kupila som susene goji , rozrezala a zasadila rastie ako z vody :)zistila som ze tych navodov na pestovanie je niekolko ale mne podobny micurin :) sa s tym nebabral normalne to vysadil na zahrade bez hnojiv a specialnych supstratov a rastie a plodi
bef
27.03.08,20:42
Všetko o Goji je na tejto stránke:
http://e-shop.studiogarden.cz/index.php?main_page=product_info&products_id=395

Pekný deň :)
Magma
28.03.08,21:56
Ozaj je tam všetko, dík aj za ostatných pestovateľov.
Valcake
25.10.09,18:02
Na jar som taktiež objednala Goji a na jeseň malo to také pekné kvietky, ale ďalej nič. Pomaly sa rozbiehal, ale teraz rastie pekne. Dúfam, že prezimuje.
Valcake
25.10.09,18:17
Bola by som rada, keby ste sa aj vy pochválili, ako sa darí vašej rastlinke:)
wabi
25.10.09,19:34
Bola by som rada, keby ste sa aj vy pochválili, ako sa darí vašej rastlinke:)
Ale pekné foto a rastlinke sa darí, ale veď to je burina! Rastie to všade len teda málo kto to pozná.:)
Hlavne teda nech vám to slúži, ja teda poznám aj chutnejšie aj liečivejšie ale zas je to dobré aj pre úplného amatéra pretože je to nenáročné a v pohode.
Silvernola
26.10.09,04:13
Wabi, je jej naozaj plno, ale teraz si uvedomujem: videl si ju niekedy plodiť? Ja si z detstva jej plody pamätám, ale teraz ich ne tom istom mieste neviem nájsť. Rastliny rastú, kvitnú, ale neplodia. Ani jedinú som s plodmi nevidela!
beba13
27.10.09,14:24
Ja mám tiež Goji od jari, ale ešte mi táto rastlina nekvitla. Ako ju treba zimovať? Stačí prikryť čečinou?
aviator
27.10.09,16:40
Netreba nič, je to reálne burina, ktorá miestami robí vážne problémy. Mali sme to na záhrade, 10 rokov sme to striekali randupom a sekali a stále to vyrastalo.
airbusy
27.10.09,16:57
Ale pekné foto a rastlinke sa darí, ale veď to je burina! Rastie to všade len teda málo kto to pozná.:)
Hlavne teda nech vám to slúži, ja teda poznám aj chutnejšie aj liečivejšie ale zas je to dobré aj pre úplného amatéra pretože je to nenáročné a v pohode.

Goji , ktore sa dovaza susene do nasich obchodov z Ciny, preslo podla mna istou selekciou rastlin a neda sa to celkom porovnat s tym, co rastie okolo zeleznic, plotov "nadivoko". Mozno je goji jeden a ten isty druh ako ta burina, mozno su to zvlast dva podobne druhy-Lycium barbatum a Lycium chinensis (goji), ale to pre bezneho cloveka nie je zaujimave. Dolezita je chut, ktora nebyva u vsetkych rastlin goji rovnaka. Dostal som mladu rastlinku od znameho, ktory vysadil semena zo susenych plodov z obchodu a poznatok po druhom roku pestovania-chut plodov u jeho rastlin a u mna sa lisi. Navyse on mal nasadenych viac rastlin, ktore sa lisia aj tvarom plodov, na niektorych boli takmer gulate, inde podlhovaste. Takze mi pride, ze u semenacov je ista variabilita vlastnosti, nie vzdy sa vsetky dobre vlastnosti prenesu aj na semenace a mozno je aj postupny trend navratu k "divokosti".

Osobne by som tie "plevelne" jedince, ktore tu plano rastu urcite nesadil do zahrady. Ked uz chcete pestovat goji, kupte si vrecusko susenych plodov, vyberte z nich semena a vypestujte si z nich vlastne rastliny, u ktorych aspon viete, ako chutnali plody a ze boli odobrate asi z nejakej plantaze. Potom si zo semenacov vyberte max. 1-2 rastliny, ktore budu mat najchutnejsie a najvacsie plody (Pripadne vysadte iba jednu rastlinu a dufajte, ze zrovna ta sa vam vydari). Ono to vyzaduje trocha usilia, ale ako sa hovori - komu sa neleni, tomu sa zeleni. Na porovnanie som si minuly rok kupil jednu rastlinu v zahradnictve, ale chut tych plodov je o nicom, velkost tiez. To len dokumentuje roznorodost rastlinneho materialu, takze nie je goji ako goji....
aviator
27.10.09,18:15
Goji , ktore sa dovaza susene do nasich obchodov z Ciny, preslo podla mna istou selekciou rastlin a neda sa to celkom porovnat s tym, co rastie okolo zeleznic, plotov "nadivoko". Mozno je goji jeden a ten isty druh ako ta burina, mozno su to zvlast dva podobne druhy-Lycium barbatum a Lycium chinensis (goji), ale to pre bezneho cloveka nie je zaujimave. Dolezita je chut, ktora nebyva u vsetkych rastlin goji rovnaka. Dostal som mladu rastlinku od znameho, ktory vysadil semena zo susenych plodov z obchodu a poznatok po druhom roku pestovania-chut plodov u jeho rastlin a u mna sa lisi. Navyse on mal nasadenych viac rastlin, ktore sa lisia aj tvarom plodov, na niektorych boli takmer gulate, inde podlhovaste. Takze mi pride, ze u semenacov je ista variabilita vlastnosti, nie vzdy sa vsetky dobre vlastnosti prenesu aj na semenace a mozno je aj postupny trend navratu k "divokosti".

Osobne by som tie "plevelne" jedince, ktore tu plano rastu urcite nesadil do zahrady. Ked uz chcete pestovat goji, kupte si vrecusko susenych plodov, vyberte z nich semena a vypestujte si z nich vlastne rastliny, u ktorych aspon viete, ako chutnali plody a ze boli odobrate asi z nejakej plantaze. Potom si zo semenacov vyberte max. 1-2 rastliny, ktore budu mat najchutnejsie a najvacsie plody (Pripadne vysadte iba jednu rastlinu a dufajte, ze zrovna ta sa vam vydari). Ono to vyzaduje trocha usilia, ale ako sa hovori - komu sa neleni, tomu sa zeleni. Na porovnanie som si minuly rok kupil jednu rastlinu v zahradnictve, ale chut tych plodov je o nicom, velkost tiez. To len dokumentuje roznorodost rastlinneho materialu, takze nie je goji ako goji....

Zaujímavé. Mám skúsenosti len s burinou Lycium barbatum a podľa webu je goji tiež Lycium barbatum.
airbusy
27.10.09,19:41
Ja som sa pri goji stretol najmae s nazvom Lycium chinensis a pri tej burine skor s menom Lycium barbatum. Aj na nete mi pre goji vyslo viac Lycium chinensis. Mozno su to len synonyma ale ako vravim, nie kazde goji mi pride rovnake,ci uz ide o plodnost, tvar plodov a chut.
aviator
28.10.09,06:22
airbusy
28.10.09,12:13
Dnes som kontroloval tie latinske nazvy, ktore som v prispevkoch pouzil a musim sa opravit- spravne je Lycium barbarum a Lycium chinense, aspon tak sa uvadza v Zozname vyssich a nizsich rastlin Slovenska.
Valcake
28.10.09,17:34
Zdravím, znamená to, že Goji ani nie je tak zdravá bobuľa /ak bude / ako sa o tom píše a reklamujú? Že vraj pomáha aspoň na 30 zdrav. ťažkostí.
airbusy
29.10.09,08:28
K zdravotnym ucinkom goji sa neviem vyjadrit, nie som lekar :-)

Len som chcel povedat, ze najistejsie je vypestovat si rastliny priamo z kupenych plodov. Povod predavanych rastlin v zahradnictvach moze byt rozny.
JOSCH
29.10.09,08:58
Zdravim.. aj moja zakonita si to objednala (rastlinu od starkla)rastie to ako blazoon,aj kvitne,ale po tom co som si precital clanky na ceskych forach tak asi na buduci rok ju zakylerujem (rastlinu).
Jarka
03.11.09,07:22
Aj mi sme si Goji kupili od Starkla, rastie kvitne ale ziadne plody.
wabi
04.11.09,19:38
Rovnako veľký rozdiel som si všimol vo veľkosti plodov aj v populácii divorastúcich Lyceí - Kustovníc - líšia sa nielen farbou kvetov ale aj veľkosťou a tvarom plodov. Je to geneticky ten istý druh a ten čínsky je zrejme len varieta. Som tiež presvedčený, že rovnako sa líšia aj tie čínske a to nielen veľkosťou plodov, ale aj zložením, takže nikto presne nevie koľko plodov je ešte pre organizmus prospešných a koľko je už škodlivých.
Sušené sú fajn ale čerstvé mi moc nechutia ani tie čínske ani plané, takže zostanem pri osvedčených novinkách a starých odrodách a druhoch ktoré viem čo obsahujú a čo môžem od nich čakať.;)
Povedzme si otvorene Číňania jedia aj rohy z nosorožca a žraločie plutvy, alebo napríklad sušené mravce, pretože tým vraj získajú silu, pretože mravec je silný!:D unesie náklad mnohonásobne ťažší ako je sám, ak by to bolo takl ale naozaj potom by už dávno vzpierači žrali mravce namiesto anabolík...:D
Tým ktorí to predávajú zas ťažko veriť, veď im ide o zvýšenie predaja...
mino2
05.11.09,14:27
Zdravím, ja som dostal odrezok Goji od kamaráta. Len tak som ho zasadil do zeme bez hnojenia. Od jari mám z toho cca 2 m krík ale musím to mať na konštrukcii lebo sa to vála, asi v septembri začalo kvitnuť, bolo samý kvet. Ateraz už zbieram plody ako Maruška. Kamarát sa čuduje vždy ked príde lebo to moje je už 3 x také ako jeho. Dal som mu odrezky nech si posadí. Je to fakt ako burina, strihám to v kuse.
MartinaZC
02.12.09,08:48
Zdravím poraďáci, kto mi poradí, čo mám robiť? Kúpila som si Goji od Starkla, v októbri som ho posadila do črepníka a dnes už má malé lístky.
Teraz som sa ale dočítala, že sa v žiadnom prípade nemá sadiť do črepníka, ale priamo von do zeme. Neviem, čo s ním. Mám ho nechať už tak, alebo ho mám posadiť do zeme ešte pokiaľ nemrzne?
beba13
02.12.09,16:15
Daj do zeme, ešte pokiaľ to ide.
wabi
02.12.09,21:37
Zdravím poraďáci, kto mi poradí, čo mám robiť? Kúpila som si Goji od Starkla, v októbri som ho posadila do črepníka a dnes už má malé lístky.
Teraz som sa ale dočítala, že sa v žiadnom prípade nemá sadiť do črepníka, ale priamo von do zeme. Neviem, čo s ním. Mám ho nechať už tak, alebo ho mám posadiť do zeme ešte pokiaľ nemrzne?

V prvom rade mi nie je jasné či ide len o to že črepník a voľná pôda, alebo si myslela, že ho máš v črepníku pri izbovej teplote, pravdepodobne je to tak.
Závisí v ktorej oblasti žiješ, či juh, či sever a aká je nadmorská výška, s tým súvisí aj teplota vonku a ranné a aj tie ostatné mrazíky. Pokiaľ viem začiatkom týždňa budúceho sa má schladiť a možný je aj sneh.
Goji je burina a len tak ľahko ju nezničíš, ale ísť z +20 do -? to nie je sranda, najmä ak má miazgu a mladučké krehké lístočky.
Ak ho predsa len chceš dať do zemi, na mráz, tak ho musíš dobre zatepliť. Vôbec nie je isté že nebude ako vlani -17 a to by nemusela mladá rastlinka rozdýchať.
Na tvojom miste by som ju dal najlepšie do miestnosti kde je čo najviac svetla a súčasne chladno ale nie chladnejšie ako 5 stupňov hoci by vonku aj mrzlo, ak takú možnosť nemáš, tak aspoň čo najviac svetla a von by som ju vysadil až na jar. Goji je rastlina, ktorá nemusí mať zimný spánok a môže preto bez úhony prezimovať aj za oknom. Ešte aj podrastie do jary!:D
Mohla by si ju možno trocha tvarovať ako kríček a zaštipovať mladé výhony aby lepšie rozvetvila. Kvetináč môže byť aj väčší a moc nehnojiť. Pozor najmä na molice a rozročov, tie by ju mohli doslova zožrať!
Inak tie moje goji rastú aj momentálne, asi ich zaštipnem aby drevo lepšie vyzrelo v skutočnosti nie som nadšencom Goji. Pochopíte o pár rokov.
ondrejvla
02.12.09,22:01
to wabbi: Prečo nie si nadšencom Goji? Ja si ju kupujem v lekárni, ak vieš niečo čo my nie, tak to tu uveď, možno nám pomôžeš, týždenne zjem jedno balenie, no ak mi má uškodiť, radšej drienky...
MartinaZC
02.12.09,22:35
Wabi, myslela som doma na kuchynskom okne. Dám ju ale radšej na chladnejšie miesto niekde na okno do garáže. Som zo stredného Slovenska a vonku začína mrznúť. Keďže nepotrebuje zimný spánok budem ju teda zaštikávať-tvarovať. Zatiaľ má iba 4 také drevnaté výhonky /tak, ako mi prišiel zo Starkla/a jeden mladučký /už je dosť vysoký/. Môžu sa zaštikávať aj tie staré aj tie nové výhonky? Ešte prosím Ťa poraď, či má radšej viac alebo menej vody. Zdá sa mi, že sa jej nejako začali krútiť listy.
wabi
04.12.09,00:49
to wabbi: Prečo nie si nadšencom Goji? Ja si ju kupujem v lekárni, ak vieš niečo čo my nie, tak to tu uveď, možno nám pomôžeš, týždenne zjem jedno balenie, no ak mi má uškodiť, radšej drienky...
To by som si nedovolil povedať, že by mohlo kupované Goji škodiť, to snáď nie. Inak je to však s pestovaným. Ak ho vysadíte zo semien má veľkú variabilitu. Geneticky nebol zistený rozdiel medzi kustovnicou Čínskou a tou našou pôvodnou, ktorá tu už zrejme nejaké to storočie v Európe rastie. Čo obsahuje Kustovnica Čínska vypestovaná v našich podmienkach, čo pred usušením ako čerstvá to zrejme nikto netuší. V obsahu látok bude iste aspoň taká variabilita ako pri veľkosti a chuti plodov a tiež pri tvare listov. Aspoň sa to dá predpokladať pri semenáčoch a hoci sú niektoré klony množené vegetatívne sú to len tiež pôvodné semenáče a nikto u nich netestoval obsah látok a zloženie u nás. Predpokladať sa dá že to nemusí byť to isté ako sušené dovážané plody. Aj chuť je iná. Je tu tiež predpoklad prepelenia tou divokou a v neposlednom rade mi pripadá zber plodov dosť náročný. Dávem prdnosť iným ovocninám, u ktorých je zloženie a priaznivý vplyv na organizmus dokázaný a žiadne predávkovanie nehrozí. U kustovnice v našich podmienkach nič podobné nie je. Iste niekto to musí odskúšať, veď aj muchzotrávku tygrovanú niekto odskúšal. Ja zas sa radšej nechám poučiť na skúsenostiach iných. Tvrdí sa že geneticky identická a aj vzhľadovo často totožná kustovnica cudzia je otrávená... Medzi liekom a jedom je často iba malý rozdiel. Aj jed kobry je v malých dávkach a pri správnom používaní liekom za iných okolností však zabíja. Tak mi to pripadá s tou kustovnicou podozrivé. Kedy je jedom a kedy je liekom? Koľko jej je zdravé jesť a koľko už je moc. Všetkého moc škodí. U kustovnice balansujeme myslím na tenkom lade. Nie som zďaleka odborníkom na kustovnicu, len je pre mňa zatiaľ trocha podozrivým kvietkom to je všetko.
MartinaZC
08.12.09,13:47
Re: Goji
Wabi, myslela som doma na kuchynskom okne. Dám ju ale radšej na chladnejšie miesto niekde na okno do garáže. Som zo stredného Slovenska a vonku začína mrznúť. Keďže nepotrebuje zimný spánok budem ju teda zaštikávať-tvarovať. Zatiaľ má iba 4 také drevnaté výhonky /tak, ako mi prišiel zo Starkla/a jeden mladučký /už je dosť vysoký/. Môžu sa zaštikávať aj tie staré aj tie nové výhonky? Ešte prosím Ťa poraď, či má radšej viac alebo menej vody. Zdá sa mi, že sa jej nejako začali krútiť listy.
wabi
09.12.09,01:53
Nuž s tými listami ak to nie je od parazitov je to tak, že je teraz dnu v byte veľmi teplo a málo svetla - krátky deň - je to pre neho to najhoršie obdobie.
Neboj sa zaštipávať ktorékoľvek výhony a môžeš ich strihnúť presne tak ako chceš aby ti rástli. Za miestom odstrihnutia či zaštonutia urobia 2-4 výhony, čím sa rozkonária. Necháš len tie, ktoré smerujú von z korunky, aby neboli prehustené a potom ich za 4-5 listom môžeš znova zaštipnúť.
Faktom ale zostáva, že teraz je na to to najnevhodnejšie obdobie kôli krátkemu dňu. Chce to fakt radšej nižšiu teplotu aby moc nevybiehali za svetlom.
MartinaZC
09.12.09,08:17
Ďakujem
airbusy
02.02.10,06:20
pridám foto plodov z minulého leta :-)

inak goji by som zimoval urcite v chlade a nie v teple. zbytocne by sa vysilovala.
Valcake
02.02.10,23:33
Zdravím, chcela by som sa spýtať, po koľkých rokoch je tá úroda? Páči sa mi:). Dík.
paloo
03.02.10,05:09
Zdravím, chcela by som sa spýtať, po koľkých rokoch je tá úroda? Páči sa mi:). Dík.
Pri množení odrezkami kvitne hneď v tom roku no plody nedozrejú.
airbusy
03.02.10,05:53
prvý rok rastlina iba rástla a druhým rokom už kvitla a dozrelo cca 50 plodov. ja ju mám na priamom slnku a dobre dozrievaju plody.
Exci73
31.07.10,09:44
Skus si pozrieť kustovnice.cz nemôžem ešte pridávať linky tak si to musíš napísať do exploreru sama
Rozalka
01.09.10,15:46
Kto užívate kustovnicu, koľko jej treba?
Názory sa rôznia:
vraj stačí 30 g (http://www.strava.sk/showdoc.do?docid=6424)
inde 30 kúskov (http://www.suncity.sk/licium-goji-kustovnica-cinska-p-9.html)
potom 10-30 g denne (http://www.biosen.sk/goji-kustovnica-cinska-100g-1128.html)
a na ďalšom mieste uvádzajú maximálne 10 g denne (http://www.goodnature.sk/index.php?sekcia=detaily_produktu&product_id=201)

Tak teda koľko je správna denná dávka?
alabut
01.09.10,16:12
Zaujimava rastlina, da sa aj vypalit.
Tweety
01.09.10,17:02
Kto užívate kustovnicu, koľko jej treba?
Názory sa rôznia:
vraj stačí 30 g (http://www.strava.sk/showdoc.do?docid=6424)
inde 30 kúskov (http://www.suncity.sk/licium-goji-kustovnica-cinska-p-9.html)
potom 10-30 g denne (http://www.biosen.sk/goji-kustovnica-cinska-100g-1128.html)
a na ďalšom mieste uvádzajú maximálne 10 g denne (http://www.goodnature.sk/index.php?sekcia=detaily_produktu&product_id=201)

Tak teda koľko je správna denná dávka?
Rozálka z toho nemôžeš zjesť veľa, ja si dám tak za hrsť denne.:)
Zdenka 0705
01.09.10,17:49
Súhlasím, potvrdila som si viac krát pri kúpe /vždy na inom mieste/, že denne stačí malá hrsť plodov.
Rozalka
01.09.10,20:26
Nie každá hrsť je rovnaká, tak povedzte, koľko asi .... nemôžete najbližšie spočítať (cca)?
;) aj 30 ks aj 30 g sa do hrsti zmestí.
Zdenka 0705
02.09.10,07:57
spočítané... cca 30-40 kúskov, záleží od veľkosti, niekedy sú aj drobnejšie, aj tak pochybujem, že budeš počítať :)
Tweety
02.09.10,16:16
Rozalka, goji môžeš zjesť menej, ale nie veľa. Takže, kto má akú hrsť, malý človek, malá hrsť, veľký veľká.
Rozalka
02.09.10,21:02
Ďakujem.:)
wabi
03.09.10,06:40
Mňa by zaujímalo, či niekomu už kustovnica rodí a či plody dozrejú.
Mám niekoľko klonov. Všetky rastú veľmi bujne ale žiadnej normálnej úrody som sa nedočkal. Rovnakú skúsenosť majú aj ďalší. Tak by ma zaujímalo či aspoň niekomu naozaj bohate rodí a je s tým spokojný.:confused:
airbusy
13.09.10,17:48
goji tento rok (3 sezóna)-najprv koncom jari opadli listy, aj napriek tomu dozrela prvá úroda cca 70 plodov začiatkom augusta. potom bola pauza, a teraz dozrievajú ďalšie plody- na fotkách. kvitne to na koncoch mladých výhonov. hodne pršalo cez sezónu,plody nie sú tak sladké ako minulý rok ale sú v pohode. veľa plodov/kvetov zoschlo, potrebuje slnečné stanovište, veľa slnka pri dozrievani a toho teraz moc neni. tento rok sa dokonca do plodov pustili osy, to som ešte nevidel. inak som spokojny :)
deerslayer
09.01.11,18:02
Mal som Goji z Nitrianskej Blatnice - záhradníctvo KRUH....ale mi vyschlo....moja chyba. ....Sušené som si kúpil v nejakej predajni zdravej výživy.....ak odhliadnem od liečivých účinkov a zoberiem do úvahy len chuť...tak nemusím...nič extra
wabi
13.01.11,12:44
goji tento rok (3 sezóna)-najprv koncom jari opadli listy, aj napriek tomu dozrela prvá úroda cca 70 plodov začiatkom augusta. potom bola pauza, a teraz dozrievajú ďalšie plody- na fotkách. kvitne to na koncoch mladých výhonov. hodne pršalo cez sezónu,plody nie sú tak sladké ako minulý rok ale sú v pohode. veľa plodov/kvetov zoschlo, potrebuje slnečné stanovište, veľa slnka pri dozrievani a toho teraz moc neni. tento rok sa dokonca do plodov pustili osy, to som ešte nevidel. inak som spokojny :)

Mal by som záujem o rezky takto rodiacej rastliny. Vieme sa dohodnúť?
milenass
17.01.11,00:46
Ahojte, ja som si goji objednala minulý rok od Starkla, no zasadila som ho do veľkého kvetináča. Dlho sa nič nedialo, potom vyrašili asi 3 konáre. Narástli 1m, začali kvitnúť ale postupne začali opadávať, takže plod som nemala ani jeden. Až tu na tejto stránke som sa dočítala, že sa nemajú sadiť do kvetináčov. Ak mi prežije túto zimu, musím mu pohľadať nejaké slušné miestečko. Sušené goji nám celkom chutí, takže rada by som mala aj nejaké domáce zásoby:)
wabi
17.01.11,12:39
Je to burina a rastie všade. Ak má vlhko bude rásť rýchlejšie, tieň jej vôbec nevadí, takže žiadne špeciálne miestečko hľadať netreba kamkoľvek ju vysadíte porastie a možno aj viac akoby ste si želali.
milenass
17.01.11,16:20
No bodaj by to bola pravda. Lebo už som sa napočúvala od muža, že kupujem hocijaké somariny :)
wabi
17.01.11,18:05
Veď ale všetkého moc škodí ak ti bude iba bujne rásť a rásť jak sprostá ako mne a nezarodí a nezarodí pretože to nie je ten "správny" klon!:eek:
durisovad
23.04.11,15:14
Aj ja som citala a pocula, ze je to vynikajuci liek na vsetko. Da sa kupit v predajni so zdravymi potravinami. Nemusime vsetko pestovat sami, zvlast ked tu citam, ze este nikomu nezarodila. Zrejme potrebuje ine klimaticke podmienky ako su u nas. Cina je predsa-len trochu ina ako Slovensko. Moj muz to doniesol domov, jeme kazdy den 20-30 bobuliek, ale ci to na nieco pomaha, neviem, pretoze ma chvala Bohu nic neboli, takze ma nema co prestat boliet. Ale vraj zlepsuje celkovy stav, tak dufam, ze ma nic zleho nepostihne.
lujza.j
23.04.11,18:26
Aj ja som citala a pocula, ze je to vynikajuci liek na vsetko. Da sa kupit v predajni so zdravymi potravinami. Nemusime vsetko pestovat sami, zvlast ked tu citam, ze este nikomu nezarodila. Zrejme potrebuje ine klimaticke podmienky ako su u nas. Cina je predsa-len trochu ina ako Slovensko. Moj muz to doniesol domov, jeme kazdy den 20-30 bobuliek, ale ci to na nieco pomaha, neviem, pretoze ma chvala Bohu nic neboli, takze ma nema co prestat boliet. Ale vraj zlepsuje celkovy stav, tak dufam, ze ma nic zleho nepostihne.

http://www.zzz.sk/?clanok=9836
durisovad
23.04.11,20:24
Ako vidim, asi budem musiet tych bobuliek zjest raz tolko ako doteraz, aby sa ucinok dostavil.
wabi
26.04.11,07:12
Uvažoval som nad tým goji a prišiel som možno na to ako to je naozaj. Je tu jedna možnosť prečo to nerodí...:cool:
Predajcovia začali množiť akonáhle sa urobila reklamná kampaň zo semienok. Je to jednoduché. Klíčia dobre. Takto získali semenáče. Potom zistili, že goji je fakt burina a veľmi ľahko sa zakoreňuje z rezkov. Tak potom ju rezkovali. Ale zasa len nejaké semenáče. Nikto sa neobťažoval zistiť či daný klon vôbec rodí a aké má plody a vlastnosti v porovnaní s in ým klonom. Pretože to by to museli najprv 2-3 roky popestovať a zistiť a na to nebol a nie je čas. Rýchlo namnožiť a predať a je úplne jedno aké to má vlastnosti. Veď je to goji tak čo...:eek:
Ľudia ktorý podlahli reklame zasa kupujú goji a ani ich nenapadne, že by to mohlo mať viacero klonov. Často ani nerozlišujú semenáče... Nechápu že nie je goji ako goji. Ak ich raz toto goji sklame sú ako rasisti, proste už neuveria že by goji mohli úspešne pestovať a možno je to škoda.:confused:
Takže šíria sa semnáče a neoverené klony. Preto je len veľkou výnimkou keď niekomu vôbec zarodí a väčšina ľudí skutočne bude za niekoľko rokov túto nerodiacu burinu zo záhrady klčovať pričom budú sklamaný že goji nestojí za to pestovať, pretože rodí zle alebo dokonca vôbec.:mee:
Je to, akoby ste šli pestovať jablone z kvôstok a potom ich ďalej množili rezkami a pritom vôbec nezisťovali aké budú mať plody a iba predávali a predávali. Ľudia by potom zistili po niekoľkých rokoch po kúpe že síce majú jabloň ale rodí maličké horké plánky...
Chce to najisť človeka, ktorému goji naozaj dobre rodí a namnožiť práve tento osvedčený klon...
Počul som zatiaľ len od 3 ľudí že im goji skutočne dobre rodí a naopak asi od 50, že im nerodí vôbec či veľmi mizerne a iba rastie a rastie...

Dajte vedieť aký máte na toto názor. A či poznáte niekoho komu fakt dobre rodí...
Silvernola
26.04.11,11:42
No, ja poznám rastlinky kustovnice, čo rastú voľne a pred pár rokmi veselo rodili. Ale asi cca 3 roky ani nekvitnú. Čo s tým?
07martinka08
08.07.12,19:44
Ahojte... tak pestujem GOJI... kúpila som si 2 kríčky aby sa opeľovali, čo sa aj podarilo... veľa plodov.. už aj zafarbené asi 2týždne... len mám otázočku, má niekto skúsenosti zo zberom? ako vlastne zistím, že je zrelé? :) lebo nové a nové sa rodia a zrejú a neviem kedy môžem teda začať zberať :) ďakujem vám za radu
lujza.j
08.07.12,20:28
Ahojte... tak pestujem GOJI... kúpila som si 2 kríčky aby sa opeľovali, čo sa aj podarilo... veľa plodov.. už aj zafarbené asi 2týždne... len mám otázočku, má niekto skúsenosti zo zberom? ako vlastne zistím, že je zrelé? :) lebo nové a nové sa rodia a zrejú a neviem kedy môžem teda začať zberať :) ďakujem vám za radu
našla som toto:Plody dozrievajú od augusta do októbra. Každý plod obsahuje 4 až 20 hnedo žltých guľatých semien s priemerom okolo 2mm
z :http://www.biokonzult.sk/na-stiahnutie/GOJI%20pestovanie.pdf
http://www.botanika.wbl.sk/Goji---Kustonicka-cinska-.html
07martinka08
09.07.12,15:27
áno áno to také som čítala aj ja a dokonca aj také že sa to nemá oberať po poliati ale pred poliatim... ale to ako dlho bude červené, však to rastie ako besné :D tak aby to nezhnilo náhodou :D preto zisťujem..
zasielam aj foto :)
wabi
09.07.12,19:28
Tak to gratulujem. Pekný úspech.
Počkajte pokiaľ to poriadne prezreje až sa to bude zvráskavovať a potom okoštujte.
Zaujímalo by ma odkiaľ pochádzajú tire rastliny. Ako sú straré, či rodia obe a tiež veľkosť plodov. Kde ich máte vysadené a v akých podmienkach klíma u vás, ak to nie je problém...
07martinka08
10.07.12,10:56
Ďakujem pekne za pochvalu ale aj radu :) ma tak teší, že to rodí a zreje... ale ako som dnes uvidela, tak osi mi to začali konzumovať :)
Rastliny som kúpila v záhradníctve :) tento rok a aj zasadila na jar a začali teraz rodiť, teda prvýkrát to mam od jary. Odrody sú dve No. 1 Lifeberry a Sweet lifeberry. Tak plody sú aj väčšie aj menšie ale je ich dosť (vidieť aj na foto). Tak zasadila som to do záhrady, svieti tomu slnko a aj to má tieň, podľa toho kde je na oblohe už slnko :) a každý večer to polievam každej plnú krhlu vody. Podmienky klímy :) tak je to tak, keď je teplo je teplo a keď chladno chladno :D a je to v okolí Nitry :)
Fero11
15.07.12,11:38
Ja som sa o tejto rastline dopocul len toho tyzdna z radia regina a zaujalo ma hlavne to, ze rastlina lieci aj chronicke ochorenia pecene (ktore ma trapia uz nejaky ten piatok).
Chcel by som si to kupit, ale zasadit by som to chcel niekde do lesa (nad dom cca 1000 mnm), alebo je to lepsie zasadit niekde do zahrady ?
Chcel by som vsak vediet nejake konkretne davkovanie s co najvacsou ucinostou na liecenie pecene (nemusim zit 256 rokov ako mnich s tibetu :) ) a ako to uzivat, susit rastlinu, jest/susit plody atd ...
lujza.j
15.07.12,11:57
Ja som sa o tejto rastline dopocul len toho tyzdna z radia regina a zaujalo ma hlavne to, ze rastlina lieci aj chronicke ochorenia pecene (ktore ma trapia uz nejaky ten piatok).
Chcel by som si to kupit, ale zasadit by som to chcel niekde do lesa (nad dom cca 1000 mnm), alebo je to lepsie zasadit niekde do zahrady ?
Chcel by som vsak vediet nejake konkretne davkovanie s co najvacsou ucinostou na liecenie pecene (nemusim zit 256 rokov ako mnich s tibetu :) ) a ako to uzivat, susit rastlinu, jest/susit plody atd ...
http://www.goji-kustovnice-cinska.cz/davkovani/
http://varecha.pravda.sk/diskusie/kustovnica-cinska-goji/435-forum.html
http://www.prozdravi.cz/goji-kustovnice-cinska-100-bio-stava.html
Tweety
15.07.12,11:58
Ja som sa o tejto rastline dopocul len toho tyzdna z radia regina a zaujalo ma hlavne to, ze rastlina lieci aj chronicke ochorenia pecene (ktore ma trapia uz nejaky ten piatok).
Chcel by som si to kupit, ale zasadit by som to chcel niekde do lesa (nad dom cca 1000 mnm), alebo je to lepsie zasadit niekde do zahrady ?
Chcel by som vsak vediet nejake konkretne davkovanie s co najvacsou ucinostou na liecenie pecene (nemusim zit 256 rokov ako mnich s tibetu :) ) a ako to uzivat, susit rastlinu, jest/susit plody atd ...
http://www.zdravyobchod.sk/zdravyobchod/eshop/3-1-BYLINY/142-4-Pecen/5/169-Goji-kustovnica-1kg
Fero11
15.07.12,13:59
vdaka damy, budem studovat
Fero11
24.07.12,16:23
Da sa to kupit niekde v okoli PP ?
Tweety
24.07.12,16:34
Da sa to kupit niekde v okoli PP ?
Kupujem to v carrefoure. Neviem, či ho tam máte. PS mimo témy, nepresvedčím ťa na zmenu avataru?
Fero11
24.07.12,19:52
mimotemy kvoli tebe som si menil avatar s fica na andreasa, tak ma nenut si menit ho zase napr. na taketo nieco :) a tym nemyslim tu dievcinu vpravo :Dhttp://www.pluska.sk/thumb/images/gallery/zahranicie/2012/07/burgas2.jpg?w=670&h=376&ip=5
Fero11
24.07.12,19:55
Kupujem to v carrefoure. Neviem, či ho tam máte. PS mimo témy, nepresvedčím ťa na zmenu avataru?

A to kupujes plody ??
Ja si to chcem zasadit.
lujza.j
24.07.12,20:42
A to kupujes plody ??
Ja si to chcem zasadit.
plody majú aj bille, ale rastliny sa popýtaj v záhradkárstve.
Tweety
25.07.12,06:20
mimotemy kvoli tebe som si menil avatar s fica na andreasa, tak ma nenut si menit ho zase napr. na taketo nieco :) a tym nemyslim tu dievcinu vpravo :Dhttp://www.pluska.sk/thumb/images/gallery/zahranicie/2012/07/burgas2.jpg?w=670&h=376&ip=5
A nebolo by najsamlepšie, ak by si dal svoju fotečku? Určite je príjemnejšia, jak tie obludy, čo ani ľudmi sa nedajú nazvať.
Ľubomír
25.07.12,07:06
kúpiš v lekárni, sintra to predáva av zdravýc potravinách
Ľubomír
25.07.12,07:08
aj v bille
Fero11
25.07.12,07:41
Nemozem si dat svoju, pretoze vsetky by ste ma potom chceli :)
Fero11
25.07.12,07:43
Ja chcem naozaj skutocnu kustovnicu cinsku priamo z tibetu, nechcem nejake klony z bili, alebo zo sintri
Tweety
25.07.12,07:46
Ja chcem naozaj skutocnu kustovnicu cinsku priamo z tibetu, nechcem nejake klony z bili, alebo zo sintri
A myslíš si, že tie kustovníce nie sú origo?
Ak áno, skús zájsť priamo do Tibetu.:)
Fero11
25.07.12,08:26
viem si predstavit nieco z bili, kde je na krabici napisane krajina povodu polsko :)
Tweety
25.07.12,08:35
viem si predstavit nieco z bili, kde je na krabici napisane krajina povodu polsko :)
Neviem aká je z Billy, tam nechodím často(je tam draho), ale napr. tú, čo som kúpila v carrefoure určite nebola z Poľska, škoda, už nemám sáčok, dala som ju do plechovej krabice. Ale pozriem pri najbližšom nákupe, súhlasíš?
Fero11
25.07.12,09:25
jj mozes, ale ja som pisal, ze chcem rastlinu (nie plody), chcem si to zasadit.

PS ak tam bude, ze povod krajiny EU, tak je to polsko :)
Tweety
25.07.12,09:27
jj mozes, ale ja som pisal, ze chcem rastlinu (nie plody), chcem si to zasadit.

PS ak tam bude, ze povod krajiny EU, tak je to polsko :)
Ak rastlinku, tak tá môže byť aj poľská, do nej nemohli dať ani zlé mäso, pokazené vajcia, ani posypovú soľ, či?
Pozri sem.:
http://www.klivia.com/netradicne-ovocie/goji-kustovnica-lycium
Fero11
25.07.12,14:03
no to ne, len ide o to ako a kde bola pestovana, poliaci potrebuju vypestovat rychlo a vela a je jedno ako to dosiahnu, dolezite je cim skor to predat.
Pozri sa ake krasne jablka a jahody a ..... su z polska. Ja ked pridem k starej mame na zahradu, ktorej stromy este nevideli nikdy ziadny postrek/chemikaliu, tak jablcka su sami cervik, ale ja zjem len okolo cervika a viem ze mam zdrave jablko.
A polske su, krasne, velke, cervene, ale je to sami pesticid
Rovnako to moze byt aj s goji, ze ??
Milas265
26.07.12,05:26
Goji sa dovaza z Ciny....
Ľubomír
26.07.12,05:28
neviem, či v našej pôde vypestuješ oridžo, má iné zloženie ako tá tibetskágo
Fero11
26.07.12,07:07
Sak prave rad by som mal tu pravu rastlinu priamo z ciny (resp. z Tibetu) nie akesy klony z polska.
Lenze ja ako laik a mozno aj odbornik, to nedokaze zistit odkial to je
Milas265
26.07.12,11:32
Tak si ju musis vypestovat. Z toho plodu vyberies semienka ,zasadis a po 14 dnoch mas male priesady....
Valcake
09.08.12,23:14
..hm, kvitne o dušu, ale plody som ešte nevidela:rolleyes:..uvidím?:confused:
Tweety
10.08.12,06:05
..hm, kvitne o dušu, ale plody som ešte nevidela:rolleyes:..uvidím?:confused:
Krásny krík, určite budú aj plody, len to chce vydržať.:)
Valcake
10.08.12,10:29
..díky, snáď sa dočkám..až by boli, tak pofotím.
ela77
24.08.12,06:39
Zkopírovala som to aj do tejto témy, lebo som reagovala na novoutvorenú:

ja som zasadila "vraj" goji predvlani, malú cintľavku asi 15 cm vysokú. Dlho bola ticho a potom sa začala rozrastať. tento rok na jar som z nej zahla prútiky do zeme, že ju rozmnožím a mám ju teraz pomaly po celej záhrade, rastie ako burina. Síce kvitne, ale plody žiadne, možno preto nie, že by sa vysilovala do tých zakoreňovaných a ďalej sa tiahnúcich??? Už mi to pripadá ako tie popri cestách, ktoré tvoria nepriechodné bariery. Tie zakorenené teraz rozmýšľam, že dám popri plote, kadiaľ k nám chodia cudzie mačky a budem ju zostrihovať, nech je z nej aspoň nejaký úžitok. Ale ako ju prinútiť k plodom neviem, aj keby to bola nejaká divočina, tak plody predsa máva každý aj voľne v prírode rastúci ker a tu nič. Zatiaľ dávam dôvod tomu, že je silená do nových výhonov. žeby zostrihovanie pomohlo?,Ale ona sa rozrástla aj na 3-4 metre, čo som musela useknúť pokiaľ sa ťahala po zemi, prichytila sa a stačilo pri polievaní alebo búrke troška nahrnutej zeminy a už sa uchytila ako nová rastlina a rástla znovu ďalej. Je to nezmar, keby sa darilo v tomto počasí každej rastlinke v záhrade tak ako jej, tak som spokojná.Mám ju väčšiu ako -Valčake- a tiež kvitne , ale to všetko opadáva bez plodu.
hrubyv
03.09.12,12:20
Goji mám už tretí rok, krik sa pekne rozrástol, no plody ešte nemal. Najviac ma zaráža že začne kvitnúť ku konci augusta až začiatkom septembra potom je zrejme že plody nemôžu dorasť.
Ale prečo začne kvitnúť prakticky v jeseni??? Má niekto podobnú skúsenosť?
wabi
04.09.12,06:23
Treba ešte rok dva vydržať či plody prídu.
Nesnažte sa ju množiť,pokiaľ neviete či vám aj zarodí...
Tým že potápate konáriky a tie zakoreňujú sa rastlina vôbec nevysiluje a nie je to dôvodom prečo plody nie sú.
Ak sa ukáže že plody ani po 4_5 rokoch od vysadenia nie sú, máte len nejaký semenáč ktorý niekto namnožil a predal bez toho aby si ovaril či je rodiaci. Žiaľ väčšina takto dopadne.
Neľutujte a vytnite dôkladne a treba zohnať najlepšie od niekoho komu naozaj rodí...
ela77
11.09.12,18:41
Asi pred dvoma týždňami som krík zostrihala, uvoľnila som aj tie potápané, lebo majú riadne korene. Dnes som však pri polievaní záhrady objavila konečne na nej niekoľko červených malých plodov. Goji mám od teba wabi. Bola to taká malá cintľavka na začiatku. Zahlásila som rodine , že ak sa mi niečo stane, tak aby vedeli čo som ochutnala. Takže môže byť aj jedovatý plod??? Malo to horkosladkú chuť, troška nevýraznú, V prvom momente to bolo ako med ale potom mi zostala v ústach skôr tá nahorkastá chuť, čakala som niečo príjemnejšie aspoň trocha do kysla. Ak už niekto s tým máte skúsenosť dajte vedieť ako vlastne chutia jedlé plody a kedy sú vlastne už dozreté. Takže dostane milosť, lebo som už bola rozhodnutá ju vyhodiť, alebo niekde ukryť do kúta záhrady, len neviem ako ju a kedy ju zastrihnúť, lebo je to ešte veľmi rozkonárené, či to už nechať na jar ako prežije??? ale určite prežije, lebo zda sa že je to nezmar. Len či je ozaj jedlá. Foto je asi spred mesiaca.
osky
12.09.12,10:12
ale fotku nezobrazuje
Pepe.d
12.09.12,14:24
Moja stvor rocna gojina pojde na jesen do kompostu, lebo aj ked ma na vysku skoro tri metre a na sirku uz skoro tiez, tak len kvitne a ked sa aj objavi niekolko plodov tak su rozneho "neforemneho" tvaru a zakrpatene...
Kupoval som ju v Kohaplante a myslim si ze to nebola dobra kupa...
Vo Vrakuni pri ceste som nasiel gojinu ktora ma uzsie listy a ma aj plody tvaru ako sa predavaju susene, pri ochutnavke bola omnoho sladsia ako moja, tak som z nej zobral par odrezkov a zakorenil. Na dvoch cca 30cm odrezkoch uz teraz po dvoch mesiacoch od zakorenovania je viac plodov ako na tej mojej trojmetrovej a postupne dozrievaju.
Je blbost ked niekto napise, ze zacinaju rodit az po tretom roku, videl som male mozno rocne sadenice ktore boli obsypane plodmi... Urcite sa nenechajte nachytat "kecmi" ako ja.
Mojej na openie nepomohla ani ina odroda, takze ked neplodi od zaciatku tak nema zmysel cakat dalsie roky...
ela77
12.09.12,15:56
už som to opravila, len foto je spred mesiaca ešte s kvetmi, len som chcela ukázať čo za burina to je, ťahalo sa to až cez plot do susedov ako v hororovom filme.
ela77
12.09.12,15:58
no ale myslíš že je tá pri ceste jedlá, ako to vlastne môžme rozlíšiť a napíš aj ako chutí.
Pepe.d
13.09.12,17:29
Hm dobra otazka ked mi zodpovies ci ta co som kupil v Kohaplante je tiez jedla... Totizto prave ta z Kohaplantu sa podoba listami na bezne "kustovnice" co rastu aj u nas... Skor ta co mam uz dlho je chutovo odporna a ta nova je nasladla...


Z Kohaplantu po 4 rokoch aj po "usmernovani" ma cca 3m
http://s17.postimage.org/iqgis2tln/IMAG0631.jpg (http://postimage.org/image/iqgis2tln/)http://s11.postimage.org/4k391ocnz/IMAG0633.jpg (http://postimage.org/image/4k391ocnz/)
Najdena pri ceste vo Vrakuni s plodmi...
http://s7.postimage.org/wdbzgtmrb/IMAG0632.jpg (http://postimage.org/image/wdbzgtmrb/)
ela77
15.09.12,08:02
Nebol si to náhodou fotiť tú veľkú kopu na prvom obrázku v mojej záhrade.????
Akoby jej z oka vypadla. Ale k tej chuti, z článkov čo som doteraz čítala by mala mať sladkokyslú chuť. Táto moja však má chuť iba sladkú ako med, to je prvý pocit v ústach a potom cítiť iba horkú chuť. Tá moja keď som ju dostala bola maličká tak snáď 10-15 cm, tak asi bola zo semiačka a toto sa z nej vykľulo za dva roky, je určite rýchlejšia ako turkmenstanský brest.
Pepe.d
15.09.12,22:05
Nebol, ale ked mas zaujem mozes si ju prist vykopat do BA, aby si mala podobnu "do serky" :-)
milan.chmola
24.02.13,20:31
Pepe d, rád by som vedel, kde vo Vrakuni sa nachádza krík Kustovnice čínskej. Môžeš mi to prezradiť?
automat
26.02.13,07:18
Veď ale všetkého moc škodí ak ti bude iba bujne rásť a rásť jak sprostá ako mne a nezarodí a nezarodí pretože to nie je ten "správny" klon!:eek:

Vážený pán, čo si hovorí WABI.

Tak načo to stále predávaš po slovensku a čechách? Načo zámerne už roky balamútiš ludí? Ja mám konkrétne od teba zakúpené dva nerodiace kríky o ktorých si na 100% tvrdil če budú plodiť sladučké a dokonca aj oproti ostatným s malými plodmi tieto mali mať oveľa večšie plody. Pri predaji si tvrdil že to niesu žiadne semenáče a k tomu aby rodili potrebujem dve rastlinky.

Skutek však utek.
paloo
26.02.13,11:43
Ja mám tiež takú čo kvitne v jeseň a nedozreje:mad:
Nedávno mi kamoš z Talianska poslal foto,že prej táto je sladká :)
http://s18.rimg.info/882ae12874e30e08210b549de38ca3e7.gif (http://smayliki.ru/smilie-1138099047.html)
Budem mu posielať nejaké zemolezy tak ju vybártrujem na Slovensko...http://lnx.amazonseeds.it/index.php?page=shop.product_details&category_id=1&flypage=flypage-ask.tpl&product_id=82&option=com_virtuemart&Itemid=55&vmcchk=1&Itemid=55
J500j
26.02.13,13:18
Ja mám tiež takú čo kvitne v jeseň a nedozreje:mad:
Nedávno mi kamoš z Talianska poslal foto,že prej táto je sladká :)
http://s18.rimg.info/882ae12874e30e08210b549de38ca3e7.gif (http://smayliki.ru/smilie-1138099047.html)
Budem mu posielať nejaké zemolezy tak ju vybártrujem na Slovensko...http://lnx.amazonseeds.it/index.php?page=shop.product_details&category_id=1&flypage=flypage-ask.tpl&product_id=82&option=com_virtuemart&Itemid=55&vmcchk=1&Itemid=55



Perfekt, ale nemajú tam preklep v cene? Tá desatinná čiarka sa mi zdá nejak ďaleko.

Jano
J500j
26.02.13,14:11
Vážený pán, čo si hovorí WABI.

Tak načo to stále predávaš po slovensku a čechách? Načo zámerne už roky balamútiš ludí? Ja mám konkrétne od teba zakúpené dva nerodiace kríky o ktorých si na 100% tvrdil če budú plodiť sladučké a dokonca aj oproti ostatným s malými plodmi tieto mali mať oveľa večšie plody. Pri predaji si tvrdil že to niesu žiadne semenáče a k tomu aby rodili potrebujem dve rastlinky.

Skutek však utek.

Nie práve naopak, skutok neutiekol.

Skutok zostal, Veď GOJI, aj keď nerodí, koniec koncov predsa len máš, ale čo podľa mňa utieklo boli zaručene tvoje euráče. Ale to sa stáva sem tam aj iným.

Jano
Milas265
27.02.13,17:49
Všetci tu hovoríme o Goji...hmmm...čo som videl fotečky tak sa mi nezdá tá šírka listov....minulý rok som zasadil semienka z Goji z Číny kúpené v Anglicku a čuduj sa svete listy sú úzké....najlepšie kúpiť rastlinu od človeka čo ukáže rodiaci krík...
tu je vysvetlené viac...http://adaptogeny.sk/plantae/lycium/druhy-rodu-kustovnice-lycium-1332.aspx
Valcake
27.02.13,19:08
...Goji,... tak čo mám s tou rastlinkou vlastne robiť :( ..viď prísp. 91...ako vidím, takmer všetci máme rovnaké. Ja som vyfotila 10.augusta krásne kvitnúce Goji, ešte pridám ako kvitla 5.9. ale dozreli tak 2-3 ks a veľmi maličké, ani sa nadali merať. Vidím, že tie úzke listy / pri Vrakuni s plodmi/ sa podobajú listom Oleandra. Naše ako ja vidím sú okrúhlejšie listy.
Otázka znie ...čo ďalej :confused:..mám nechať rastlinku, alebo nie...objednala som zo Starkla asi pred 3.,4. rokmi presne sa nepamätám. ..a tak som sa tešila:---
Pepe.d
28.02.13,15:11
jasne ze hej, je to vo Vrakuni ako su kozusiny Revay smerom na Dolne Hony este pred Malym Dunajom na pravo je postaveny "panelak" a pred nim rastie pri chodniku... este teraz su tam zamrznute odhnite plody. Ak mozete nezdecimujte ju... Gojina je plevel a na zasadenie staci max pat cca 20cm odrezkov.
Pepe.d
28.02.13,15:18
Ak ti nezavadzia a nevadi nechaj, ale ja ked uz nieco zasadim chcem mat aj uzitok... Naozaj treba prihliadat a brat odrezky len z plodiacich rastlin a nenechat si nahovorit ze to bude casom rodit...
wabi
01.03.13,04:17
Nuz mam uz asi 10 klonov, ktore maju udajne rodit velke plody a sladke. Ale ani ich nepredavam ani nemnozim. Mam siroku kolekciu roznych druhov a sort, specializujem sa na veci ktore sa daju pestovat bez postreku a na zujimave novinky alebo naopak stare sorty ktore nikto nemnozi.
Nedavno mi jeden clovek z Drazoviec tvrdil, ze ma rodiacu Goji. Schvalne som siel k nemu domov, ukazalo sa ze to bil amelanchier. Inokedy si to zas ludia pletu s zemolezmi, ktore su zaujimave prave ked su velkoplode a sladke a nie semenace...
Nuz prave preto v mojom sortimente dlhodobo goji chyba. Proste ju nemam odskusanu dostatocne aby som mohol povedat citujem:

Tak načo to stále predávaš po slovensku a čechách? Načo zámerne už roky balamútiš ludí? Ja mám konkrétne od teba zakúpené dva nerodiace kríky o ktorých si na 100% tvrdil če budú plodiť sladučké a dokonca aj oproti ostatným s malými plodmi tieto mali mať oveľa večšie plody. Pri predaji si tvrdil že to niesu žiadne semenáče a k tomu aby rodili potrebujem dve rastlinky.


Skutocne nepredavam goji ani som nikdy nepredaval a som v tomto aasi jediny, pretoze inak ich predavaju vsetci. Nie je mi to vsak luto, pretoze takto mozem zodpovedne povedat, ze bud to si "automat" automaticky zamenil goji za zemolez kamcatsky, o ktorom som mohol tvrdit, to co pises, alebo si to proste kupil niekde inde a myslis si ze som niekto iny.
Ina moznost neexistuje...
Naopak kazdemu vysvetlujem ze kupovat goji je riziko, pretoze vecsina predavanych nie je otestovana ak vobec nejake otestovane su v predaji...
Rad ponuknem nieco ine.
Je zaujimave ze som bol presvedceny ze sa vyhnem comusi podobnemu co si napisal, ked kazdeho presviedcam aby si goji nekupoval a tu to mas...
Je mi jasne automat, ze si to iste neurobil schvalne a iba doslo k omylu...
Verim ze ma nebudes presviedcat o niecom co sa v suvislosti so mnou a a predajom goji nemohlo stat a si ochotny pripustit, ze tak ako my vsetci obycajny ludia je omylny aj automat.
Proste mi nedalo a musel som zareagovat...
automat
05.03.13,13:20
Ja mám tiež takú čo kvitne v jeseň a nedozreje:mad:
Nedávno mi kamoš z Talianska poslal foto,že prej táto je sladká :)
http://s18.rimg.info/882ae12874e30e08210b549de38ca3e7.gif (http://smayliki.ru/smilie-1138099047.html)
Budem mu posielať nejaké zemolezy tak ju vybártrujem na Slovensko...http://lnx.amazonseeds.it/index.php?page=shop.product_details&category_id=1&flypage=flypage-ask.tpl&product_id=82&option=com_virtuemart&Itemid=55&vmcchk=1&Itemid=55



A ja ti ju vymením potom, ak budeš mať pravdaže záujem, za tú od p. Daneka
paloo
05.03.13,14:20
A ja ti ju vymením potom, ak budeš mať pravdaže záujem, za tú od p. Daneka
Takto vypadá tá jedlá,ak je to pravda.Nejedol som ;)Ak chceš musíš dať lepšiu ponuku :D

http://s22.postimage.org/404j2ngi5/DSC05233_Medium.jpg (http://postimage.org/image/404j2ngi5/)
automat
05.03.13,14:38
Nuz mam uz asi 10 klonov, ktore maju udajne rodit velke plody a sladke. Ale ani ich nepredavam ani nemnozim. Mam siroku kolekciu roznych druhov a sort, specializujem sa na veci ktore sa daju pestovat bez postreku a na zujimave novinky alebo naopak stare sorty ktore nikto nemnozi.
Nedavno mi jeden clovek z Drazoviec tvrdil, ze ma rodiacu Goji. Schvalne som siel k nemu domov, ukazalo sa ze to bil amelanchier. Inokedy si to zas ludia pletu s zemolezmi, ktore su zaujimave prave ked su velkoplode a sladke a nie semenace...
Nuz prave preto v mojom sortimente dlhodobo goji chyba. Proste ju nemam odskusanu dostatocne aby som mohol povedat citujem:

Tak načo to stále predávaš po slovensku a čechách? Načo zámerne už roky balamútiš ludí? Ja mám konkrétne od teba zakúpené dva nerodiace kríky o ktorých si na 100% tvrdil če budú plodiť sladučké a dokonca aj oproti ostatným s malými plodmi tieto mali mať oveľa večšie plody. Pri predaji si tvrdil že to niesu žiadne semenáče a k tomu aby rodili potrebujem dve rastlinky.


Skutocne nepredavam goji ani som nikdy nepredaval a som v tomto aasi jediny, pretoze inak ich predavaju vsetci. Nie je mi to vsak luto, pretoze takto mozem zodpovedne povedat, ze bud to si "automat" automaticky zamenil goji za zemolez kamcatsky, o ktorom som mohol tvrdit, to co pises, alebo si to proste kupil niekde inde a myslis si ze som niekto iny.
Ina moznost neexistuje...
Naopak kazdemu vysvetlujem ze kupovat goji je riziko, pretoze vecsina predavanych nie je otestovana ak vobec nejake otestovane su v predaji...
Rad ponuknem nieco ine.
Je zaujimave ze som bol presvedceny ze sa vyhnem comusi podobnemu co si napisal, ked kazdeho presviedcam aby si goji nekupoval a tu to mas...
Je mi jasne automat, ze si to iste neurobil schvalne a iba doslo k omylu...
Verim ze ma nebudes presviedcat o niecom co sa v suvislosti so mnou a a predajom goji nemohlo stat a si ochotny pripustit, ze tak ako my vsetci obycajny ludia je omylny aj automat.
Proste mi nedalo a musel som zareagovat...

automat sa mýli

Pre ozrejmenie pán wabi a usmernenie orientácie na porade si trocha zaspomínajte.

Pani ela77 píše:

21.06.11 09:15 #107 (http://www.porada.sk/t156352-p11-poznate-hurmi-kaki-ebenovnik-diospyros-tomel-datojasilva.html#post1773622)
ela77 (http://www.porada.sk/member.php?u=116875)
Senior Member
Členom od
09.02.09
Príspevky
476
Súhlasov:
439
Re: Poznáte Hurmi-Kaki, Ebenovník, Diospyros, Tomel, Datojasilva ?

som bývalý činžiakový človek
..............
Čítam tu rôzne kritiky na neho a protinázory. Divím sa však, že po tom čo som hodila tu na stránku foto nejakého problému -hurmikaki- ktorý nastal po presadení z tmavej pivnice kde muselo prezimovať u mňa, sa experti a "znalci" neozvali a neporadili, ale iba podpichujú. Poradil mi jeden pán, pretože wabi bol vtedy mimo.
..............................
. Som rada, že je na tejto porade, pretože obhajobou svojej práce, dáva rady aj ostatným. Možno je trocha rozlietaný, ako každý iný zamestnaný, ale nestalo sa mi, že by sa nebol ozval a neporadil aj k rastlinkám, ktoré nemám iba od neho. Mám od neho -goji- je paráda, hurmikaki, má hneď po prezimovaní a zasadení túto jar plody, asiminu aj napriek tomu, že som už mala dať do voľnej zeme, som neposlúchla, lebo miesto pre ňu určené, nie je ešte voľné, skončila iba vo väčšom črepníku, ale má sa k svetu a na jeseň pôjde do záhrady. Som spokojná,
..................
chcem odkázať, že na porade sa radí a nerobí reklama a nezhadzuje sa úsilie ľudí, ktorí majú toto nielen ako zamestnanie ale určite aj ako koníček.


Čo hovoríte na tento príspevok? Či, to som si vymyslel?
http://www.porada.sk/t156352-p11-poznate-hurmi-kaki-ebenovnik-diospyros-tomel-datojasilva.html#post1773622


Prepáčte ja mám asi od niekoho iného a ona má tú pravú od Vás a je spokojná. Alebo že by to bolo naopak? Len neviem ako vysvetlíte Vaše tvrdenie že GOJI ste nepredával a ani nepredávate. Alebo že by som si stále predsa len mýlil to GOJI s nejakou inou GOJI, muchovníkom alebo zimolezom, alebo sa tu niekto preriekol v čase kedy to bolo vhod? Ešte môže byť aj to že pani ju má tiež možno od niekoho iného.

Pretože som sa ale určite pomýlil teda ja pán wabi prijmite moje ospravedlnenie.
Nech sa Vám i naďalej darí.

Váš bývalý zákazník
automat
05.03.13,14:46
Takto vypadá tá jedlá,ak je to pravda.Nejedol som ;)Ak chceš musíš dať lepšiu ponuku :D

http://s22.postimage.org/404j2ngi5/DSC05233_Medium.jpg (http://postimage.org/image/404j2ngi5/)

Paloo prepáč:

Takže keďže ako sám vidíš som sa mýlil a v skutočnosti nemám GOJI ale niečo iné, s výmenou nemôže byť zatiaľ aj tak nič. Nemôžem ti predsa ponúknuť niečo čo vlastne ani nemám. Škoda.
ela77
06.03.13,19:14
automat- čo si tým chcel vlastne povedať nepochopila som dobre a neviem prečo bol vybratý práve môj komentár.
ela77
07.03.13,05:53
pre automata- neviem kedy prebehla tá vaša slovná výmena s -wabim- či pred či po mojom príspevku, ale mne ozaj wabi nepredal toto. Len ak si dobre ešte spomínam, to mi tak prihodil ku kvetináču, v ktorom bol - Pawpaw-, že nech skúsim, či to poznám, že on s tým ešte nerobil, že to skúša tiež. No a tá cintľavka cintlavela skoro rok v kvetináči a potom šla do záhrady. Plody mala také ako dal -paloo - na fotke, len málo, lebo bola vtedy už príliš hustá, nik ju na zimu neošetril,a rástla si ako chcela, možno bolo treba skracovať a nechať spevnieť, ja som iba zviazala tú kopu konárikov dokopyk zime a na jar som pre úraz do záhrady nemohla a tak sa milé góji iba rozviazalo a začalo plaziť po záhrade. Keď som sa dočítala aký je to nezmar, tak som to radšej zlikvidovala. Takže dodnes neviem či bolo pravé, či nie. Tak asi mohlo dôjsť k tomu omylu a zlému vysvetleniu môjho príspevku, ale oficiálne som od neho brala, : kiwi,zemolez kamčatský (máva prvý ovocie, ak si dobre pamätám už v máji), potom hurmikaki, je tiež v pohode, hneď prvý rok malo plody, ale ako som písala v jednom príspevku, tak mi ich výchrica raz zhodila, boli už ako veľké paradajky, tak do dlane) a ešte - Pawpaw- a to som pokazila ja , lebo som ho dlho držala v kvetináči, uvidím túto jar čo urobí. Nebola by som rada, keby kvôli môjmu príspevku došlo k nejakému omylu, alebo nedorozumeniu, nebolo ozaj ponúkané na predaj, to len tak medzi radami o ostanom kúpenom prihodil k jednému kvetináču , kde bolo Pawpaw-že to skúša, nech to skúsim aj ja. Takže goji nebola kupovaná.
wabi
07.03.13,06:41
Tak vam moji drahy dakujem za to ze sa vsetko vysvetlilo. Naozaj je to tak, ze som kustovnice len rozd8val a to len par ludom.
Osobitne dakujem Ele77, za to, ze sa ako jedna z mala neboji napisat aj nieco pozitivne, pretoze to je cenne. Vecsina ludi proste nepise, lebo su spokojny tak nemaju motivaciu. Teda az pokial ich nieco nenaserie... A tak sa moze stat, ze ze clovek pise, len ked ma problem alebo ked ma nieco negativne na srdci a ta spokojna vecsina to casto ani necita...
Velka vdaka patri aj mojemu byvalemu zakaznikovi automatovi, pretoze ozaj klobuk dolu. Malo kto je ochotny priznat si ze sa pomylil si splietol, to vyzaduje charakter a velke sebaovladanie.
Rad by som napisal viac prave o Goji a zhrnul svoje zistenia ktore s nim doposial mam, ale moj cas na nete tu na NZ je obmedzeny a ked pridem domov, bude to casovo este horsie. Zacina sezona...
Zial goji zasa nebudem mat v ponuke ako aj minule roky, hoci naozaj nekaky ten dobry klon sa uz objavil a je odskusany, videl som na vlastne oci aj kostoval, no nemam ho este namnozeny...
Tiez neviem povedat ako je to so samoopelivostou. Nakolko je ktora sorta samoopeliva a ktora vobec, ci ciastocne, pretoze kde kade sa vyskytuje plana kustovnica, s ktorou sa tato goji spolahlivo opeluje...
Ked bude viac casu napisem rad viac...
Osobne som k dispozicii na vsetkych zahradkarskych vystavach a tiez doma v Nitre, takze rad poviem viac aj osobne uz od 1. aprila a to nie je zart...
deane7
07.03.13,07:20
ašli na automata, je to nejaký rypák alebo niekto z porady čo nechce kritizovať a urážať pod svojim nickom.
deane7
07.03.13,07:28
Našiel som jedno zahradníctvo v ČR kde píšu že predávajú zaručene rodiace sadenice v našich podmienkach a keďže to mám cca 50 km tak tam budúci týždeň pôjdem. (ak dožijem)
paloo
07.03.13,07:34
Našiel som jedno zahradníctvo v ČR kde píšu že predávajú zaručene rodiace sadenice v našich podmienkach a keďže to mám cca 50 km tak tam budúci týždeň pôjdem. (ak dožijem)

Ešte si sa nepoučil,veď také záhradníctvo je skoro každé....
Až okoštuješ ber odrezky alebo kúp od dotyčného rastlinku;)
deane7
07.03.13,07:52
Paloo, mne ich doporučili na inom fóre tí, čo u nich nakupujú. A za pokus to stojí. Reklamu im robiť nebudem ale skúsim, však nebudem 3 dni fajčiť a je to. To si vždy poviem ak niečo pokusne kúpim, však vôbec nefajčím už 40 rokov.;)
Ak neskúsim tak ako sa presvedčím?
Za asiminy som dal 100€ a tiež mi zatiaľ nezarodili, tak mám čakať až ich budú predávať v Lidli?
osky
07.03.13,10:54
:-)
osky
07.03.13,10:56
mne sa vidi,ze moc spekulujeme.
radsej si nasadim poriadne jablka,slivky a hrusky...
a tieto novinky budem mat len ako bonus,ze ked sa nepodari,netrafi ma slak:-)
lebo este som ani nic nezasadila,len si kreslim planik a studujem a moj muz uz ma pomaly 4 porazky za sebou...tak ho to rozculuje.sa boji,ze sa bude musiet o to starat :-)
deane7
07.03.13,11:06
radsej si nasadim poriadne jablka,slivky a hrusky...a tieto novinky budem mat len ako bonus,ze ked sa nepodari,netrafi ma slak:-)

Ano, ja tam idem nakúpiť práve tie jablká, hrušky, slivky a tie Goji tiež vezmem ako bonus. Ak sa nepodarí tých 8 €čiek ma nezabije.
J500j
07.03.13,13:07
Ano, ja tam idem nakúpiť práve tie jablká, hrušky, slivky a tie Goji tiež vezmem ako bonus. Ak sa nepodarí tých 8 €čiek ma nezabije.


Fakt plne súhlasím s paloom, a odporúčam ti nákupy praktizovať ozaj takým spôsobom ako hovorí, ak sa to dá, čo niekedy nejde. Skúšam všelijako rozmnožovať odrezkami kiwi. Či už drevnatými alebo zelenými ale bohužiaľ sa mi to napriek mojej snahe voľajako nedarí. Ale minulý rok na jar mi kamarát dal asi metrové tri – možno štyri kusy drevnatých vyzretých halúzok GOJI. Nedával som im veľkú šancu ale rozstrihal som ich na menšie kúsky a vopchal som ich len tak do kýbla s vodou a dal do tieňa s tým že ich na druhý deň dám zakoreniť do substrátu a zakryjem sklom. Môžem povedať že som na ne zabudol čo bolo aj dobre, pretože po dvoch alebo troch týždňoch keď som si na ne spomenul, bez výmeny vody, stimulátora a čo ja viem ešte čoho som ich z toho kýbla vybral a mali korienky. Jedna halúzka bola pritom vypadnutá a zašliapnutá v zemi. Aj tá mala dokonca korienky. Do konca roka mali aj ukážku plodov ale tie boli tak maličké že som všetky ostatné zakorenené kúsky rozdal po známych a nechal som si len jeden kúsok s tým že tento rok to s ňou skúsim ešte raz a keď nie, keď to budú také krpce, tak pôjde do potoka. GOJI je ozaj jak egreš, figa alebo recek, skrátka nezmar. Toľko moja skúsenosť s GOJU. Ulom halúzku a daj zakoreniť, to je jedno ako, na 100% sa ti ujme. Over si však naozaj najprv na vlastné oči - na plodoch či to stojí za to, Prípadne ešte počkaj kto príde ozaj so skutočne veľkými. Tie prcky čo som ja videl za to skutočne nestoja pretože sú to vo vnútri len kôstky a nič viac..

Dolož radšej k 8€ ešte 1€ a kúp v obchodnom centre za 9€ hotovú broskyňu alebo niečo iné čo si vyberieš. Tam aspoň uvidíš že je to broskyňa, zimolezy, muchovníky, ...... hoc odrodu ti tam nikto nezaručí. Za 9€ to tam máš lepšie toť vsio.

Jano
J500j
07.03.13,13:37
Našiel som jedno zahradníctvo v ČR kde píšu že predávajú zaručene rodiace sadenice v našich podmienkach a keďže to mám cca 50 km tak tam budúci týždeň pôjdem. (ak dožijem)


Škoda že je zajtra už piatok. Určite by sme našli spôsob ako ti doručiť z blavy odrezky ktoré by mali ašte v tomto roku ukážku a pritom zadara. Ale tak ako píšem už vyššie, sú to krpce.

Ak máš prípadne záujem napíš SZ.

Jano
deane7
09.03.13,10:19
Ak pošleš budem rád, napíš číslo účtu do SZ, však pošta neni zadarmo. Tento týždeň žena kúpila kilo plodov (sušených samozrejme) za 10€ a to ich majú iní ešte drahšie.
osky
11.03.13,06:07
kilo za 10 eur????kde to kupila,
ved to je velmi dobra cena.
tu v AT v bio obchodoch stoji 100-150 gramov aj 3-5 eur,takze fakt drahe....
paloo
11.03.13,06:51
V SK sa ale zarába kapánek menej,nie?
osky
11.03.13,10:43
ved hej.no a?
paloo
11.03.13,15:57
Preto asi tá cena,ne?
deane7
11.03.13,16:16
V Trenčianskej Teplej smer na Teplice tak kilometer od križovatky po ľavej strane taký malý obchodík, rôzne orechy tam majú, kešu nesolené tiež v tej cene.
wabi
12.03.13,05:09
Najlacnejsie som videl v Krakove na jesen, nepametam si cenu vo velkosklade tusim po 2 kg balenie.
osky
12.03.13,08:52
to si nemyslim-ved potraviny na SK a v AT su takmer rovnako drahe,povedala by som teda ze na SK väcsina aj drahsie...
osky
11.04.13,04:28
kto ste jedli goli uz cerstve?
totiz,vazne som po tom tuzila ale som kupila susene v bio markete a musim uznat ze nam vobec nechutia.su cerstve lepsie?sladsie?
lebo ak nie,tak to ani nebudem sadit-je aj dost ineho zdraveho a napriek tomu chutneho ovocia...

podobne aronia-susena je priam hnusna,ale zasadim ju aspon koli vtackom-nech nam nechodia na ine...
Pepe.d
11.04.13,07:24
tie Goji co sme vyhodili boli nechutne aj cerstve... tie druhe co mam su sladsie...
Co sa tyka sadenia niecoho pre vtakov, tak to je najlepsi sposob, aby sa naucili chodit aj na to ostatne...
osky
11.04.13,13:56
pepe,ale oni uz chodia :-(
sme v narodnom parku,kde je odstrel zakazany-ludia sa tu chodia kochat prave na tych vtakoch,este okrem jazera.
ornitologovia to nazyvaju vtaci raj,ale my sme z nasej mladej ceresne este skoro ani neochutnali-vsetko odobu,hnusaci....
nepotesil si ma.myslela som ze by to mohlo fungovat.


ale k tej chuti goji-tak co?oplati sa ci nie?lebo ak je to akesi trpke alebo kysle,tk nam to netreba,zasadime si viac malin.
lujza.j
11.04.13,16:30
pepe,ale oni uz chodia :-(
sme v narodnom parku,kde je odstrel zakazany-ludia sa tu chodia kochat prave na tych vtakoch,este okrem jazera.
ornitologovia to nazyvaju vtaci raj,ale my sme z nasej mladej ceresne este skoro ani neochutnali-vsetko odobu,hnusaci....
nepotesil si ma.myslela som ze by to mohlo fungovat.

ale k tej chuti goji-tak co?oplati sa ci nie?lebo ak je to akesi trpke alebo kysle,tk nam to netreba,zasadime si viac malin.
osky možeš aj takto.....

http://www.bioshop.sk/obchod/nedostatok-mineralov/bio-goji-stava-100-medicura/
deane7
11.04.13,17:55
Tie čo sme kúpili my tie sú chutné. By som ich jedol furt.
osky
11.04.13,18:10
no dik-ta cena :-O
Pepe.d
12.04.13,07:23
Tak Goji ma specificku chut a je dost mozne, ze ziadna z odrod ti nebude chutit, samozrejme v cerstvych je viac citit jemnu nahorklost a triesloviny, tak potom su lepsie susene.
Urcite to nie je lahodka ako bezne ovocie co pestujeme, radsej zjem kilo chutnych cernic alebo cucoriedok, ale snad je zdraviu prospesne ako popisuju...
Co sa tyka zvery tak netreba hned vsetko kantrit, staci pouzit vadne CD - DVD alebo trblietave vianocne ozdoby, popripade na pasiky nastrihany tvrdsi alobal a vtaky sa toho boja...
Krtkov odhanam cca metrovymi zeleznymi tyckami napichanymi do zeme asi 40cm a na ne nastoknute pivove plechovky ktore prenasaju pri vetre rezonanciu do zeme a krtkovia idu k susedom :-)
osky
12.04.13,08:56
pepe ja nic kantrit nechcem.to nie.

myslis si ze ti vinohradnici ktori tu maju dlhocinske vinarske lany toto co ty spominas uz nemaju odskusane.aj lietadielkami ich plasia,lenze na tych vtakov to uz neplati-vsetko hrozno ide v lete do sieti,aby ho neodobali a tak zreje.....
takze take pasiky nesplnia svoj ucel,to uz je odskusane...skoda.
lujza.j
12.04.13,09:39
Osky...goji ti bud chuti,alebo nie...nie je to ziadna super lakocinka,mam tiez doma susene ked si robim sypaný caj par si tam hodim....kupovala som to,ze ked budem mat chut na sladke....ale nie je to ono,tak to hadzem do caju....
osky
12.04.13,09:46
a co aronia-skusala si?lebo susena je ze beeee
lujza.j
12.04.13,10:38
nie nepoznam,teraz citam a co z toho....vino,alebo susene? ty si kostovala?
lujza.j
12.04.13,10:46
bio štavu z aronie na nete som nasla za 5,50 e za 330 ml.....aha teraz vidim,ze si to kostovala...
Pepe.d
15.04.13,07:41
U nas vo Vrakuni to trblietanie este zabera... samozrejme na jesen ked sadne krdel skorcov ich nic nevyplasi...
andulka šafářová
21.02.15,15:07
Goji Sweet Lifeberry ako jediné plodí už prvým rokom. Nesmie sa strihať, lebo nebudete mať plody. Rastie pomalšie a kompaktnejšie. Chuť je sladko horká. Odporučuje sa sadiť 2 ks pre dostatočné opelenie. Odroda Big Lifeberry - má väčšie plody sú menej horkasté z príchuťou chrenu. Vynikajúce. Nechápem ľudí, ktorí všetko čo je horké, kyslé a pod. je fuj alebo odporné. Potom sa nečudujte, že vám problémy začínajú už v 40. rokoch. Máte presladený organizmus a práve horké goji vám pomôže. Je úplne jedno koľko denne zjete goji hlavne, že ho budete jesť pravideľne dlhšiu dobu - to znamená aspoň 2-3 roky aby sa ukázali výsledky. Mám doma ker, ktorý keď plodí goji je plne obsypaný obrovským množstvom. A nie je to amelanchier - ten je fialový pane-
wabi
25.02.15,06:43
Ja len na doplnenie, že ak máme vegetetývne množený krík napríklad goji, tak všetky jedince danej odrody sú identické - sú to klony a tie nie je potrebné mať 2 kusy, pretože je to to isté ako keď máte jeden kus a teda buď je odroda samoopelivá a vtedy je jedno koľko kríkov danej odrody máme alebo nie je samoopelivá a vtedy potrebujeme mať dve rôzne odrody aby sa opelili. Ešte môže byť čiastočne samoopelivá a vtedy síce máme nejakú úrodu aj akeď je krík len sám ale podstatne lepšiu ak máme viacero odrôd rovnakého druhu treba zdôrazniť. Viac kríkov rovnakej odrody ním teda nijako v opeleníé nepomôže. Pre vysvetlenie. Jerden druh znamená napríklad človek, ale každý človek je vlastne odroda ak nepočítame jednovaječné dvojičky, tie sú vlastne klony - "vegetatívne množené". Ako je známe jednovaječné dvojičky nemôžu mať spolu deti... Zato odroda Adam a odroda Eva ako je známe sa opeľujú veľmi úspešne...
bettylou
09.04.15,11:01
niekto skúsenosť s goji goliáš?
andulka šafářová
12.10.15,08:21
Tí, ktorým goji neplodí si kúpili odrodu Anny a tá len rastie ako blázon a plodov 2 a pól. Odporúčam vyhodiť a nasadiť odrodu Sweet Lifeberry tá plodí už 1. rokom a jesť ju môžete do sýta. Dorastá len 1,5-2m. Ideálne je ju vyväzovať ako hrozno. Strihať na jar - resp. prestrihať alebo len tretinu ostrihať. Podporuje imunitu, pri únave a hlavne na oči. Ideálne je ju na zimu namraziť. Ešte druhý odskúšaný druh je Big Lifeberry, ten je väčší a tá horkosť menšia. V každom dobrom záhradníctve ich majú a verím, že ochotne poradia. Prajem veľa úrody...