mlaco
12.03.08,08:55
Zdravim,

chystame sa stavat podkrovny RD, zastavana plocha do 96m2. JZ Slovenska. Plynove kurenie (radiatory).

Snazim sa spravit si nazor na potrebnost zateplenia. Z doterajsich prispevkov som vycital ze ludia tu casto odporucaniu 25cm tehlu + 15-20cm zateplenie.

Pytam sa, lebo architekt s ktorym komunikujeme (starsi pan, ma vela skusenosti) nie je fanusikom zateplovania novostavieb.

Je mozne suplovat zateplenie RD hrubsou tehlou a kvalitnou omietkou?

(Chcem sa vydat strednou cestou - ani draha vystavba ani nie velka spotreba energii).

- Vie niekto poradit, kolko cca stoji zateplenie (300m2) a zvlast montaz.
- O kolko viac by stali hrubsie tehly, lepsia omietka?
r.galovic
12.03.08,08:45
Ja som tiež neni zástanca extrémneho zatepľovania novostavieb. Aj tak jedna z najväčšiích strát tepla je oknami a vetraním. Ak zateplíte obvodové múry a strechu hrubšou izoáciou, síce zmenšíte tepelné straty obvodovými múrmi a strechou, ale percentuálne potom vyskočia napr. straty vetraním. Takže nastúpi rekuperačná jednotka, aby sa znížili. Je to večný kolobeh.

Napr. Ytong P2-400 hr. 375 mm má R=3,75 , norma požaduje 3,00. Podľa mňa úplne postačuje bez zateplenia.

Samozrejme pokiaľ sa nerozprávame o nízkoenergetickom dome. Tam je to o niečom inom.
AndrejG
12.03.08,09:11
Straty na vetranie niesu take velke. Ja mam napr. tepelne straty domu okolo 5kW, z toho vetranim iba 0.5kW, kedze ale budem mat rekuperaciu, tak je to este menej. Rekuperaciu by to chcelo aj v dome bez zateplenia, to je jedno, cerstvy vzduch je cerstvy vzduch, spoliehat sa na vetranie 5cm dierami medzi oknom a murom sa dnes uz neda.
r.galovic
12.03.08,09:50
Straty na vetranie niesu take velke. Ja mam napr. tepelne straty domu okolo 5kW, z toho vetranim iba 0.5kW, kedze ale budem mat rekuperaciu, tak je to este menej. Rekuperaciu by to chcelo aj v dome bez zateplenia, to je jedno, cerstvy vzduch je cerstvy vzduch, spoliehat sa na vetranie 5cm dierami medzi oknom a murom sa dnes uz neda.

5kW je dosť málo. Gratulujem. Ináč tú vetu o tých 5cm som vôbec nepochopil.
jojkoz
12.03.08,10:53
Vetra sa kvoli LUDOM !

Myslite ze ked nedate polystyren ale "LEN" 375 YTONG tak to budete mat priedusnejsie ? o kolko ?

Kolko by ste vydrzali dychat v POLYSTYRENOVEJ a kolko v YTONGOVEJ kocke ?

Pokial sa clovek boji izolovat kvoli plesniam - tak to nemusite mat z polystyrenu ziadnu obavu - on to nerobi.
Je to kvoli tomu ze sa napr. vymenia okna, ktore su tesne a cez ne nefuci.
Je jedno ci je potom polystyren alebo suvisli murovaci material - tadial vzduch von nedostanete.
Potom ma polystyren vyhodu hlavne tom ze izoluje lepsie - tym je vacsia povrchova teplota steny vnutri a tym je mensie riziko plesni. Kazdopadne treba vhodnu hrubku aby sa rosny bod dostal mimo muriva.

Samozrejme ked niekto nevetra a slabo kuri ( pozor na tepelne mosty ...) - tak sa nic ine ako plesne ocakavat neda - a je jedno ci je to mur stary, novy, zatepleny alebo nie.


Naspat k otazke.

Je fakt ze nemusite pouzit tenky mur + izolaciu.
Jediny rozdiel je v tom, ze napriklad tepelný odpor R=2,0 m2.K/W
dosiahnete s 8 cm polystyrenu.

Ale nemusite ho davat - mozete kludne stavat ako kedysi ti stary majstri z plnej teply (zdravy to prirodny material :D ) - a to iste R dosiahnete hrubkou "len" 1,72 metra. ;)
jojkoz
12.03.08,10:59
Napr. Ytong P2-400 hr. 375 mm má R=3,75 , norma požaduje 3,00. Podľa mňa úplne postačuje bez zateplenia.



Ano postacuje - z hladiska normy.
Ale preco nemat viac a tym viac usetrit ? Vsetko je to len o vstupnych nakladoch a naslednych usporach - TO si treba prepocitat.

Ked norma povie ze vyhovuje osobne auto ktore ma spotrebu 8l/100km - kupim si take za 400 000,- alebo za 450 000,- si kupim take co ma spotrebu 5l/100km ?

Pokial jazdim malo je mozne ze sa mi tych 50 000,- vrati velmi pomaly (pripadne vobec).
Ale pokial jazdim vela - viem ze sa mi to vrati velmi rychlo a uz len ziskavam.

To iste plati aj o izolovani budov a pod.
Je jasne ze pokial kurim vlastnym drevom a nemam problem si ho nachystat a kurit s nim - tak je zbytocne vrazat do zateplovania.
Pokial vsak platim napr. PLYNOM, ktory pojde s cenou stale len hore - tak je velmi vhodne si prepocitat ake vstupne naklady mi kolko usetria v buducnosti. (nehladiac na normu , ktora sa takztiez bude do buducna len zvysovat)
r.galovic
12.03.08,11:06
Vetra sa kvoli LUDOM !

Myslite ze ked nedate polystyren ale "LEN" 375 YTONG tak to budete mat priedusnejsie ? o kolko ?

Kolko by ste vydrzali dychat v POLYSTYRENOVEJ a kolko v YTONGOVEJ kocke ?

Pokial sa clovek boji izolovat kvoli plesniam - tak to nemusite mat z polystyrenu ziadnu obavu - on to nerobi.
Je to kvoli tomu ze sa napr. vymenia okna, ktore su tesne a cez ne nefuci.
Je jedno ci je potom polystyren alebo suvisli murovaci material - tadial vzduch von nedostanete.
Potom ma polystyren vyhodu hlavne tom ze izoluje lepsie - tym je vacsia povrchova teplota steny vnutri a tym je mensie riziko plesni. Kazdopadne treba vhodnu hrubku aby sa rosny bod dostal mimo muriva.

Samozrejme ked niekto nevetra a slabo kuri ( pozor na tepelne mosty ...) - tak sa nic ine ako plesne ocakavat neda - a je jedno ci je to mur stary, novy, zatepleny alebo nie.


Naspat k otazke.

Je fakt ze nemusite pouzit tenky mur + izolaciu.
Jediny rozdiel je v tom, ze napriklad tepelný odpor R=2,0 m2.K/W
dosiahnete s 8 cm polystyrenu.

Ale nemusite ho davat - mozete kludne stavat ako kedysi ti stary majstri z plnej teply (zdravy to prirodny material :D ) - a to iste R dosiahnete hrubkou "len" 1,72 metra. ;)

Celé som to akosi nepochopil. Tento príspevok nemá hlavu ani pätu. Možno je to ale vo mne. Kto hovoril o "priedušnosti". Otázka znela, že investor chce ísť strednou cestou. Takže podľa mňa zateplovanie materiálu, ktorý vyhovuje požiadavkám normy je zbytočné. Howg.
jojkoz
12.03.08,11:10
Celé som to akosi nepochopil. Tento príspevok nemá hlavu ani pätu. Možno je to ale vo mne. Kto hovoril o "priedušnosti". Otázka znela, že investor chce ísť strednou cestou. Takže podľa mňa zateplovanie materiálu, ktorý vyhovuje požiadavkám normy je zbytočné. Howg.

A vy si myslite ze stena s 375 YTONGU je lacnejsia ako napr. 250 YTONG + 10cm polystyrenu (ktory ma daleko lepsiu izolaciu a tym aj uspory do buducna) ?

(len tak pomimo YTONG 375 P2-400 (pokial nieje LAMBA) ma R = 3,32 m2.K/W a aj to len s malou vlhkostou v laboratornych podmienkach.
Cize v skutocnosti to bude tesne na hranici normy.)
mlaco
12.03.08,11:14
Je fakt ze nemusite pouzit tenky mur + izolaciu.
Jediny rozdiel je v tom, ze napriklad tepelný odpor R=2,0 m2.K/W
dosiahnete s 8 cm polystyrenu.


- niektori odporucaju tenky tehlovy mur 25 + izolacia
- vraj podobne tepelne vlastnosti ma hruby mur (tehla 44) a netreba uz izolaciu. Ini vsak vravia ze takyto mur bez izolacie "premrza", co nie je vhodne.

Ako argument proti izolacii som pocul to, ze zimy su stale teplejsie, staci pouzit dobru omietku a izolacia je zbytocne draha.


Moja otazka preto: existuju take "specialne" omietky, ktore by suplovali izolaciu? A ich pouzitie (pripadne aj s hrubsim murom) by bolo lacnejsie ako izolovanie tenkeho muru? (pri zachovani tepelneho odporu)
jojkoz
12.03.08,11:26
- niektori odporucaju tenky tehlovy mur 25 + izolacia
- vraj podobne tepelne vlastnosti ma hruby mur (tehla 44) a netreba uz izolaciu. Ini vsak vravia ze takyto mur bez izolacie "premrza", co nie je vhodne.

Ako argument proti izolacii som pocul to, ze zimy su stale teplejsie, staci pouzit dobru omietku a izolacia je zbytocne draha.


Moja otazka preto: existuju take "specialne" omietky, ktore by suplovali izolaciu? A ich pouzitie (pripadne aj s hrubsim murom) by bolo lacnejsie ako izolovanie tenkeho muru? (pri zachovani tepelneho odporu)

mur 25 cm + izolacia - podstatne AKA ?

Napriklad 10 cm polystyrenu ma zrejme vacsi tepelny odpor ako cela 44 tehla.
Cize pri prvej skladbe stale mate k dobru viac ako polovizu tej 44 - cize 25 tehlu.

Ono si treba hlavne uvedomit ( A PREPOCITAT !) ze cena izolacie (povedzme polystyrenu) je hodne nizka oproti celkovym nakladom na fasadu.
njdrahsia je hadam robota + lesenie. Omietka a farba tam musi ist v obidvoch pripadoch.
Cize cena naviac je len samotny izolacny material + jeho upevnenie.
Taktiez je rozdiel ci dam na izolaciu tenku vrstvu zo sietkou. Alebo napr. priamo na tehlu hrubu vrstvu omietky.


Ze zimy su stale teplejsie :) - a co leta ? su chladnejsie ? - lebo izolacia funguje obidvoma smermy ;)
To ze par zim bolo miernych neznamena ze to tak bude aj v buducnosti. - a ako som pisal vyssie - cena fasady je daleko vyssia ako samotneho izolantu.
mlaco
12.03.08,12:04
Taktiez je rozdiel ci dam na izolaciu tenku vrstvu zo sietkou. Alebo napr. priamo na tehlu hrubu vrstvu omietky.


Aky je tam rozdiel z hladiska ceny a z hladiska tepelnej izolacie? (prip. ine rozdiely?)
Peter Briatka
12.03.08,12:07
Ja doporučujem TEPELNE IZOLOVAŤ. Pozor, tu sa často zamieňajú pojmy "Zateplenie" a "Tepelné izolovanie"... Keďže ste z JZ Slovenska... zateplenie nie je také nutné... Ako dôležitejšie sa mi javí - tepelná izolácia proti letnému prehrievaniu interiéru v kombinácii s vhodnou reflexnou úpravou skiel.
r.galovic
12.03.08,13:02
Ale veď ja som nepovedal, že dodatočná izolácia je zlá, alebo že to je nezmyysel robiť. Je to vec výborná, ba priam úžasná. Eliminuje sa tým dosť nepriaznivých záležitostí, napr. niektoré tepelné mosty. Všetko je ale vec priorít. Treba si prepočítať návratnosť investície. Ale keď poviete investorovi, že za cenu zateplenia môže mať perfektnú kuchynskú linku, tak si myslím že každý začne trochu uvažovať iným smerom. Hovorím len o tom dodatočnom polystyréne, lepidle, kotvách, práce a zničených vrtákov. Za predpokladu, že sieťkovanie a finálna omietka je taká istá v obidvoch prípadoch.

PS. Trvám na tom že výpočtový súčinitel tepelnej vodivosti lambda Ytongu P2-400 pri 0% vlhkosti je 0,09 W/m.K. Pri 6% je to 0,11

Ak môže obsahovať vlhkosť pórobetón, tak ju môže obsahovať aj polystyrén.
Všetko je relatívne, ale aj tak nejaké kritérium pre porovnávanie musí byť. Podľa mňa je to tých 0% vlhkosti v laboratórnych podmienkach.
AndrejG
12.03.08,15:28
5kW je dosť málo. Gratulujem. Ináč tú vetu o tých 5cm som vôbec nepochopil.

To som myslel obrazne, byvam momentalne v 15-20 rocnom dome, ktory sa staval tak ako sa kedysi stavalo, vsetko vyzera poctivo urobene, ale ked fuka poriadny vietor, tak citim ako popri oknach fuka, takze v takom dome samozrejme netreba vela vetrat, pochybujem, ze je tu vlhkost nad 50%. :)
AndrejG
12.03.08,15:33
Treba si prepočítať návratnosť investície. Ale keď poviete investorovi, že za cenu zateplenia môže mať perfektnú kuchynskú linku, tak si myslím že každý začne trochu uvažovať iným smerom. Hovorím len o tom dodatočnom polystyréne, lepidle, kotvách, práce a zničených vrtákov. Za predpokladu, že sieťkovanie a finálna omietka je taká istá v obidvoch prípadoch.

Mne vychadza eps na nejakych 20tis. a lepiaca malta na nejakych 6tis. Sietku a maltu na stierku by bolo treba aj keby sa robila iba omietka. Takze fasada bez zateplenia by bola lacnejsia o 26 tisic. Naklady na kurenie by boli bez zateplenia 5-6 tis. mesacne(mam 24-30 tehlu), s izolaciou cakam okolo 1-2 tis. Teraz som v trosku mensom dome, kde je kvader, tusim 30-40tka a plyn stoji tych 5tis.+-, takze podla toho som to odhadoval. Takze absolutne nieje o com!
AndrejG
12.03.08,15:33
Perfektna kuchynska linka, to je pre mna osobne ekvivalent 300tis. a viac.
r.galovic
12.03.08,16:12
Mne to vyšlo cca 100.000,- Sk

Plocha fasády 180 m2 (stredne veľký rodinný dom)
Polystyrén EPS 8cm 108 Sk/m2
Lepidlo 40 Sk/m2
Rozperné kotvy 4 ks/m2 - 3 Sk/ks
Práca 350 Sk/m2 (lepenie, vŕtanie, kotvenie, brúsenie)
Soklová lišta 40 m - 60 Sk/m
Rohovníky - 70 m - 15 Sk/m

Spotreba plynu na kúrenie v dome vyhovujúcom teplotechnickým normám - cca 2000 Sk/mes

Úspora cca 20 % - 400 Sk/mes = 4800 Sk/rok

Návratnosť investície - 20,3 roka

Výpočet má informatívny charakter, ceny sa môžu líšiť podľa regiónu.
Neberte to ako návod a presný výpočet pre každú stavbu.
Materiály a ceny ú použité z certifikovaného zatepľovacieho systému.

Nie je zohľadnená stúpajúca cena energií.
AndrejG
12.03.08,18:09
Mne to vyšlo cca 100.000,- Sk

Plocha fasády 180 m2 (stredne veľký rodinný dom)
Polystyrén EPS 8cm 108 Sk/m2
Lepidlo 40 Sk/m2
Rozperné kotvy 4 ks/m2 - 3 Sk/ks
Práca 350 Sk/m2 (lepenie, vŕtanie, kotvenie, brúsenie)
Soklová lišta 40 m - 60 Sk/m
Rohovníky - 70 m - 15 Sk/m

Ale napocitaj aj fasadu bez zateplenia. Soklovu listu netreba, ja nedavam, kotvy takisto. Rohovniky snad budes davat aj bez zateplenia, aby tie rohy pekne vyzerali. Z tej ceny 350/m2, keby si nedaval zateplenie, aj tak vypytaju 200/m2 za sietku, stierku a omietku, ked nie viac.(Ja mam cenu 300/m2, v tom je zateplenie aj s omietkou).
mlaco
13.03.08,06:56
Spotreba plynu na kúrenie v dome vyhovujúcom teplotechnickým normám - cca 2000 Sk/mes

Úspora cca 20 % - 400 Sk/mes = 4800 Sk/rok

Návratnosť investície - 20,3 roka

Výpočet má informatívny charakter, ceny sa môžu líšiť podľa regiónu.
Neberte to ako návod a presný výpočet pre každú stavbu.
Materiály a ceny ú použité z certifikovaného zatepľovacieho systému.



dakujem za info!
jojkoz
13.03.08,07:34
dakujem za info!


Lenze ked z jeho vypoctu vynechame to co treba aj na klasicku fasadu bez zateplenia - tak ta navratnost bude polovicna.

Ked si zoberiem ze BEZ MATERIALU - cisto len robota na fasade bude 200 sk/m2 tak pri 180 m2 to je 36000,- ktore (okrem ineho) v tom vypocte nemaju co robit.

Cize NAVYSEna cena izolovanim je v takomto pripade 67 000,- kde je ta navratnost uz len 14 rokov.

A to ako som uz pisal pocitam pri klasickej omietke LEN s CENOU ROBOTY ! - tam tiez cosi stoji material - a tym padom navratnost ide este dalej dolu
r.galovic
13.03.08,08:19
Však jasné. Cena práce môže byť rozdielna. Som ale presvedčený, že v Bratislave a okolí je cena práce za m2 komplet zateplenia 500 až 600 Sk. Takže keď odrátame prácu za omietanie a naťahovanie sieťky s lepidlom tak tá cena 350 Sk/m2 môže byť reálna (nie som cenár). Hovorím o certifikovanej firme na realizáciu komplexného zateplovacieho systému. Jasné že hociktorý šikovný živnostník má ceny nižšie. Soklovú lištu a rozperné kotvy odporúčam použiť. S tými rohovníkmi je to pravda.

Ale každý nech si konkrétne vo svojom prípade spočíta ako to vychádza.

Prípadne nech dá spraviť presnejšiu cenovú ponuku konkrétnej firme pre porovnanie cena bez tepelnej izolácie a cena s tepelnou izoláciou.

A ešte chcem pripomenúť, že píšem o stavebnom systéme Ytong. Viem že pri priečne dierovaných tehlách je trochu iná situácia, a z hľadiska pracnosti je výhodnejšia tepelná izolácia.

Uvítal by som keby tu niekto napísal praktické skúsenosti, aký cenový rozdiel vznikol dodatočnou izoáciou fasády novostavby.
AndrejG
13.03.08,09:58
Však jasné. Cena práce môže byť rozdielna. Som ale presvedčený, že v Bratislave a okolí je cena práce za m2 komplet zateplenia 500 až 600 Sk. Takže keď odrátame prácu za omietanie a naťahovanie sieťky s lepidlom tak tá cena 350 Sk/m2 môže byť reálna (nie som cenár). Hovorím o certifikovanej firme na realizáciu komplexného zateplovacieho systému. Jasné že hociktorý šikovný živnostník má ceny nižšie. Soklovú lištu a rozperné kotvy odporúčam použiť. S tými rohovníkmi je to pravda.

Ale každý nech si konkrétne vo svojom prípade spočíta ako to vychádza.

Prípadne nech dá spraviť presnejšiu cenovú ponuku konkrétnej firme pre porovnanie cena bez tepelnej izolácie a cena s tepelnou izoláciou.

A ešte chcem pripomenúť, že píšem o stavebnom systéme Ytong. Viem že pri priečne dierovaných tehlách je trochu iná situácia, a z hľadiska pracnosti je výhodnejšia tepelná izolácia.

Uvítal by som keby tu niekto napísal praktické skúsenosti, aký cenový rozdiel vznikol dodatočnou izoáciou fasády novostavby.

Ja staviam v BA, viem, ze firmy tu pytaju aj viac ako 600, ale najcastejsie su to pasaci ktori dohadzuju pracu zivnostnikom. Nim das potom 600, oni daju robotnikom 300-400 a zvysok si nechaju. Takze pasaka som obisiel a platit budem priamo ludom, tych 300.

Keby to bolo bez zateplenia, pochybujem, ze cena by sa velmi zmenila, nalepit polystyren je najmenej, najtazsia je prave stierka so sietkou a omietka. Bez zateplenia by som usetril mozno 100/m2, takze mne vychadza navratnost pri mojej hrubke tehly mozno na 1-2 roky.

Dalsia vec je rosny bod, ten budem mat v zatepleni, takze murivo bude pekne chranene od vonkajsich vplyvov a zivotnost domu prakticky "nekonecna". Bude stacit menit zateplenie kazdych 20-30 rokov a murivo bude stale ako nove.
AndrejG
13.03.08,09:58
Navyse, mozno najvacsia polozka na fasade je lesenie, to je ale treba bez ohladu na to ci sa zatepluje alebo nie.
mlaco
13.03.08,11:59
A to ako som uz pisal pocitam pri klasickej omietke LEN s CENOU ROBOTY ! - tam tiez cosi stoji material - a tym padom navratnost ide este dalej dolu

(som laik, pardon za primitivne otazky, este som ani necital knihy o tomto)

Rozumiem tomu spravne - ze ak sa nepouzije zateplenie, tak sa pouzije "klasicka" omietka. A tato "klasicka omietka" to je nieco ine (a je to drahsie) ako to "nieco" co sa dava na vrstvu zateplenia namiesto tejto "klasickej" omietky?
r.galovic
13.03.08,12:31
Na fasádu môžeš použiť obidve omietky, klasickú ale aj tenkovrstvovú ušľachtilú. Na tepelnú izoláciu sa dáva iba tá druhá. Všeobecne existujú tri druhy. Akrylátová, silikátová a silikónová. Práve najdrahšia materiálová položka pri tepelnoizolačnom systéme býva finálna povrchová úrava. Napr. Silikátová omietka škrabaná 2mm z Baumit-u stojí cez 250 Sk/m2 s DPH. Jednovrstvová vápennocementová omietka hr. 15 mm je zhruba o viac ako polovicu lacnejšia.
diry
13.03.08,16:07
Na túto otázku neexistuje priama odpoveď, ale iba preštudovanie rôznych fór a hlavne odpovede konkrétnych ľudí. Až po vyjasnení si všetkých problémov prichádza na radu rozhodnutie a zadanie podmienok architektovi (projektant), pretože keď je hotový projekt je pozde niečo meniť. Vo všeobecnosti ale platí, že je zbytočné ťahať múr 37 YTONG, alebo 44 poroterm. Praktickejšie je 25 (30) YTONG a k tomu zateplenie 10-15 EPS. Rozhodnutie je ale na Tebe!!! Skús sa pozrieť napr. na toto fórum (aj niekoľko stránok naspäť) :pošli mi tvoj email, dám ti stránku (salak@extel.sk)
Nezabudni, že keď je už projekt, tak nový stojí 30000 a viac!!! Rozhodni sa pred zadaním prác.
Stanley.P
15.03.08,20:01
Mozno som naivny, ale akosi nedoverujem stavbe s hrubkou mura cca 25cm + izolacia.... Predsa ulohou obvodoveho muru nie je len izolacia, ale predovsetkym aj nosna funkcia (drzi hmotnost: betonova deka, podkrovie krov, stresna krytina). Co spolu s kvalitnym zakladom a poriadnou strechou urcuje aj zivotnost domu.

Mam nedokoncenu stavbu z tehly termobricku 38cm a na nu este dam asi 5cm polystyren. Aj ked ako chemik som velmi skepticky k zivotnosti polystyrenu... tehlova stavba s poctivimi zakladmu musi vydrzat niekolko generacii, ale co s polystyrenom? Bude sa po 20-30 rokoch stale pevnej doskovitej konzistencie???
AndrejG
15.03.08,22:15
Mozno som naivny, ale akosi nedoverujem stavbe s hrubkou mura cca 25cm + izolacia.... Predsa ulohou obvodoveho muru nie je len izolacia, ale predovsetkym aj nosna funkcia (drzi hmotnost: betonova deka, podkrovie krov, stresna krytina). Co spolu s kvalitnym zakladom a poriadnou strechou urcuje aj zivotnost domu.

Mam nedokoncenu stavbu z tehly termobricku 38cm a na nu este dam asi 5cm polystyren. Aj ked ako chemik som velmi skepticky k zivotnosti polystyrenu... tehlova stavba s poctivimi zakladmu musi vydrzat niekolko generacii, ale co s polystyrenom? Bude sa po 20-30 rokoch stale pevnej doskovitej konzistencie???

Na bezny RD staci zo statickeho hladiska 15cm tehla, 25 je uz slusna rezerva, vsetko navyse je zbytocne a nevyuzitelne. Polystyren mozno vydrzi dlhsie ako 20-30 rokov, ale fasada urcite nie, po takej dobe ju bude treba trochu skultivovat a rovno sa uz moze aj polystyren vymenit, ked to bude treba.
ARCHIZA
17.03.08,22:00
Odvodový múr z 25 cm hr. tehly nie je veľmi vhodný. Pri takejto stene vznikne slabý veniec a nie je možné použiť napr. vencovú tehlu. Takýto veniec aj napr. pre uchytenie krovu by bol podimenzovaný. Všetky železobetónové končtrukcie je potrebné ochrániť pomocou prídavnej tepelnej izolácie. Princíp je v tom - eliminovať tepelné mosty a vytvoriť čo možno teplotechnicky najhomogénnejší plášť.

Prikláňam sa k názoru že použitie 30 cm hr. keramická tehla + 8 až 10 cm polystyrén je v súčasnosti najefektívnejšie.
AndrejG
17.03.08,23:45
Odvodový múr z 25 cm hr. tehly nie je veľmi vhodný. Pri takejto stene vznikne slabý veniec a nie je možné použiť napr. vencovú tehlu. Takýto veniec aj napr. pre uchytenie krovu by bol podimenzovaný. Všetky železobetónové končtrukcie je potrebné ochrániť pomocou prídavnej tepelnej izolácie. Princíp je v tom - eliminovať tepelné mosty a vytvoriť čo možno teplotechnicky najhomogénnejší plášť.

Prikláňam sa k názoru že použitie 30 cm hr. keramická tehla + 8 až 10 cm polystyrén je v súčasnosti najefektívnejšie.

Ake tepelne mosty? Ved tie sa riesia zateplenim, nie murivom. Na 24-ku tehlu moze ist veniec, bohate staci nechat odskok 2-3cm pre eps, ale je to zbytocne. Lebo potom sa da 15-20cm eps na fasadu a tepelne mosty razom zmiznu.
mlaco
18.03.08,07:22
Ake tepelne mosty? Ved tie sa riesia zateplenim, nie murivom. Na 24-ku tehlu moze ist veniec, bohate staci nechat odskok 2-3cm pre eps, ale je to zbytocne. Lebo potom sa da 15-20cm eps na fasadu a tepelne mosty razom zmiznu.


Ok, posledne 2 prispevky hovorili o cca tychto moznostiach:

25 tehla + 15 cm eps: stena je 40+ cm
30 tehla + 10 cm eps: stena je 40+ cm

Rad si vypocujem nazory, argumenty.

To ze v RD bude pivnica (a stena pivnice z mojho laickeho pohladu musi "uniest" teda viac), to je argument pre 30 cm tehlu?
AndrejG
18.03.08,10:29
Ok, posledne 2 prispevky hovorili o cca tychto moznostiach:

25 tehla + 15 cm eps: stena je 40+ cm
30 tehla + 10 cm eps: stena je 40+ cm

Rad si vypocujem nazory, argumenty.

To ze v RD bude pivnica (a stena pivnice z mojho laickeho pohladu musi "uniest" teda viac), to je argument pre 30 cm tehlu?

To zavisi aky dom to bude. Napr. nasi idu stavat dvojdom, pivnica + 3 podlazia a tam im uz statik povedal, ze maju davat 30-tku tehlu, porotherm, ta ma najlepsie pevnostne hodnoty. Keby chceli pouzit lacnejsiu tehlu, musi to byt 38. Ja som vzdy pri hrubkach hovoril o porotherme. Takze ked na taky obrovsky dom staci 30-tka, na obycajny RD urcite postaci 25-tka. Ale pre pokoj na dusi to mozete nechat prepocitat statikovi.
kargo
18.03.08,11:25
V roku 2002 som platil za kubík plynu 4.40 Sk
2003 6.50 Sk
2004 9.27 Sk
2005 10.38 Sk
2006 13.80 Sk
2007 14.14 Sk
Trúfate si odhadnúť cenu plynu za 5 alebo 15 rokov? Cenu dreva ? Aké budú platiť predpisy pre ťažbu palivového dreva ?
Na akom základe chcete aspoň približne prepočítať návratnosť zateplenia ?
Zimy sú čoraz teplejšie-túto informáciu by som vôbec nebral do úvahy. Už o pár rokov môže byť opak pravdou.
Kuchynskú linku môžem za luxusnejšiu vymeniť kedykoľvek. Dodatočne zatepliť nový dom ???
Composite
18.03.08,17:45
plyn pôjde vždy hore o nejaké percentá, ale nie asi každí rok, ale nechajú si to naraz.
Plynu je zatiaľ dosť narodiel od ropy.
Drevo tiež pôjde hore a možno rýchlejšie, tak súdim podľa toho ako sa to tu vyrubuje a ako viac a viac ľudia drevo kradnú.
AndrejG
18.03.08,18:50
plyn pôjde vždy hore o nejaké percentá, ale nie asi každí rok, ale nechajú si to naraz.
Plynu je zatiaľ dosť narodiel od ropy.
Drevo tiež pôjde hore a možno rýchlejšie, tak súdim podľa toho ako sa to tu vyrubuje a ako viac a viac ľudia drevo kradnú.

Drevo by ani nemalo ist velmi hre, mame priliz velke zasoby a priliz malo sa spotrebuje. Niekde som cital, ze keby cela Europa zacala stavat iba drevostavby, stale by viac stromov pribudalo ako sa spotrebovalo, prave to aj niekto navrhoval, ze by sa malo drevo viac vyuzivat, lebo sa da lahko prirodzene obnovovat. Plyn/ropa za chvilu nebudu, to je ina kapitola.
Composite
21.03.08,16:43
no hej, ale tony dreva sa dajú "vyrúbať" za pár dní, ale pokiaľ tam budú "dospelé" stromy to trvá pol storočia ;), jedine, že by boli niečim natlačené na rýchli rast.

Plynu je dosť min. na 250 rokov, takže tento problém by som neriešil. A to sú megaobrovské pooceánske ložiská. Pri určitej cene ropy a plynu sa začne ťažiť aj tam, cena kedy sa to oplatí pri rope (väčšinou je tam aj plyn) je 130-150 dolárov za barel (ak to nieje umelo navyšovane ako hypokrízou v USA,...). Pri plyne je jediný problém, že ho nemáme "doma" ale dovážame a dovozca+ďalší baliči určujú jeho cenu.

Ale drevo a alebo uhlie sú stále lacnejšie.
Vo firme kde pracujem je horák na viac druhov paliva, hodina horenia na plyn firmu stojí 50-60 tis, na uhlie (po zarataní dovozu, uložení, mletia) to vychádza na 25-30 tis. + ešte menej stoja alternatívne palivá, kedy si nám firmy platili za spálovanie dnes my im, ale stále je to len v rámci symbolickej ceny. Ale treba štartovať na plyn, či ako záloha.
AndrejG
21.03.08,18:42
Ja som niekde cital, ze plynu nebude dost za 50 rokov...
Composite
22.03.08,10:28
ropy a nie plynu ;), ja som mal z toho skúšku :rolleyes:
a to ropy na pevnine v mory je ropy ešte na 100-200 rokov, ale samozrejme cena za barel musí byť od 130-150 USD, teraz možno aj viac, ked dolár výrazne stratil na cene, aby sa im oplativ výskum, vývoj a nakoniec realizácia.

Plyn je vždy spolu s ropou + samotné dutiny s plynom, ktoré sú 10-krát väčšie.

mimotemy napr. automobilový priemysel má už technologie na hybridné a plne Emission Zero, ale nedá ich do obehu, pokiaľ dobre zarábajú. Keby to dali do obehu cena ropy by šľa dole ;) aj cena aút na ropné palivá ;). Ked sa im začne výrazne znižovať predaj pre drahé pohonné hmoty, potom to dajú na trh.mimotemy
AndrejG
22.03.08,14:04
mimotemy napr. automobilový priemysel má už technologie na hybridné a plne Emission Zero, ale nedá ich do obehu, pokiaľ dobre zarábajú. Keby to dali do obehu cena ropy by šľa dole ;) aj cena aút na ropné palivá ;). Ked sa im začne výrazne znižovať predaj pre drahé pohonné hmoty, potom to dajú na trh.mimotemy

No ved mat firmu ktora sa v tom hybe urobis to inak? Povies si, ze podme zarabat ovela menej, hlavne ze urobime ludom radost? Ved to by museli byt na hlavu. :)


p.s. Dik za vysvetlenie ohladom ropy/plynu.
beba13
24.03.08,08:46
Dom sme zateplili pred 5 timi rokmi, v zime menej kúrime stačí na najslabšie, všade je teplo žiadne úniky, no a v lete je príjemne chladno aj napriek tomu, že na dom celý deň svieti slnko. To je moja osobná skúsenosť.
NInive
26.03.08,13:55
Ja som fanúšikom zatepľovania. Stavime z 30 Ytongu+20 polystyrén. K tomu rekuperátor, teplovzdušné a samozrejme ZR. Vo vašich príspevkoch sa písalo mnohé, ale výhodou správneho zateplenia je aj rosný bod mimo steny, ale v izolante. Ďalšia vec, čo ma zaujala, je cena práce. Tá ak nerátam váš čas, spočitku nervy) tak by mala byť minimálna (jedlo). Predpoklad,že si to spravíte sami. A až tak zložité to zasa nieje.
Ďalšou vecou, s čím súhlasím je návratnosť.Na všetko som dostala perfektné ceny, návratnosť ani nemusím rátať.
A ešte čosi- Kuchynská linka za 300 000sk. HMMM. Aj ja by som chcela, ale podstatnejší je zdravý rozum. Tých 200-300 tis. vrazím do rekuperátora, ktorý si na seba zarobí ( a určite to nebude ani 200 tis). A pre začiatok mi postačí aj nejaká za 12 tis, podľa toho, koľko zvýši:cool:.
Hrubé múry netreba, teda aspoň mne nie. Ale ko má helikoptéru a chce pristávať na streche, tak tomu ich ja určite schvaľujem:rolleyes:
krvaj
27.03.08,09:26
Však jasné. Cena práce môže byť rozdielna. Som ale presvedčený, že v Bratislave a okolí je cena práce za m2 komplet zateplenia 500 až 600 Sk. Takže keď odrátame prácu za omietanie a naťahovanie sieťky s lepidlom tak tá cena 350 Sk/m2 môže byť reálna (nie som cenár). Hovorím o certifikovanej firme na realizáciu komplexného zateplovacieho systému. Jasné že hociktorý šikovný živnostník má ceny nižšie. Soklovú lištu a rozperné kotvy odporúčam použiť. S tými rohovníkmi je to pravda.

Ale každý nech si konkrétne vo svojom prípade spočíta ako to vychádza.

Prípadne nech dá spraviť presnejšiu cenovú ponuku konkrétnej firme pre porovnanie cena bez tepelnej izolácie a cena s tepelnou izoláciou.

A ešte chcem pripomenúť, že píšem o stavebnom systéme Ytong. Viem že pri priečne dierovaných tehlách je trochu iná situácia, a z hľadiska pracnosti je výhodnejšia tepelná izolácia.

Uvítal by som keby tu niekto napísal praktické skúsenosti, aký cenový rozdiel vznikol dodatočnou izoáciou fasády novostavby.


Pracujem vo firme, ktorá sa zaoberá predajom a aplikáciou zateplovacích systémov a cenu za prácu máme cca 380 Sk/m2 pri polystyréne a 450 Sk/m2 pri minerálnej vlne. Cena za materiál je napr pri 5 cm polystyréne komplet systému - lepidlo, izolant, tan. hmoždinky, arm. sieťka + arm. hmota, penetrák, silikónová omietka - cca 450 Sk/m2.
charonme
27.03.08,14:25
...cena práce. Tá ak nerátam váš čas, spočitku nervy) tak by mala byť minimálna (jedlo). Predpoklad,že si to spravíte sami...

v takom pripade by som cenu prace pocital ako mzdu, ktoru by ten clovek zarobil za rovnaky cas, keby nezateploval ale si robil svoju normalnu robotu co robi bezne. pri urcitych profesiach uz vyjde lacnejsie zaplatit skusenych a svedomitych profikov a to ani nemusim pocitat ze profici to spravia rychlejsie a kvalitnejsie.
NInive
27.03.08,19:26
v takom pripade by som cenu prace pocital ako mzdu, ktoru by ten clovek zarobil za rovnaky cas, keby nezateploval ale si robil svoju normalnu robotu co robi bezne. pri urcitych profesiach uz vyjde lacnejsie zaplatit skusenych a svedomitych profikov a to ani nemusim pocitat ze profici to spravia rychlejsie a kvalitnejsie.

Ja poznám i takých, ktorí to robia len po víkendoch. A tí, ktorí nerobia cez víkend (zamestnanie) je to, o čom som hovorila. V opačnom prípade s tebou súhlasím.
Ešte sa treba zamerať napr. na lešenie a iné potrebné veci. Tí, ktorí majú a prácu si vedia zaručiť lacno, resp. s minimálnymi nákladmi, u tých je návratnosť omnoho lepšia. Preto si to každdý musí zrátať, či áno, alebo nie. Ale do karát pre zateplenie hrá už mnou spomínaný rosný bod......
AndrejG
27.03.08,19:32
Ja poznám i takých, ktorí to robia len po víkendoch. A tí, ktorí nerobia cez víkend (zamestnanie) je to, o čom som hovorila.

No to je este horsie, ked uz robit, pracu namiesto inej prace...ale robit pocas volneho casu, ten sa cloveku uz nikdy nevrati, takze sa neda ani vycislit. Niektori ludia plytvaju casom ako keby sme tu boli aspon 1000 rokov kazdy, ja si vazim kazdu minutu.
mPeto
27.03.08,19:56
zdravim, len sa pridam s mojim nazorom. Prave zaciname stavat, materialova skladba int->ext SDK+5EPS+20BST+25EPS, R nejakych 8, izolovany zakladovy pas Styrodur 80 mm do hlbky 1m, toto cele je niekde na cene za tehly 38PD :), zda sa to divne ale je to tak, parametre su vsak niekde uplne inde. Podlahy planujeme 20 cm, samozrejme rekuperacia a pod..

Treba si uvedomit, ze napr. cena EPS nie je v celej skladbe zateplenia podstatná suma, ktorá sa zvysovanim objemu za m3 este viac znizuje (zlava predajcu, ja som si dohodol cenu 1200 SK/m3, bezna je 2000 Sk/m3 bez DPH)

BTW nebudem setrit na veciach, ktore budu setrit :D
AndrejG
27.03.08,20:05
zdravim, len sa pridam s mojim nazorom. Prave zaciname stavat, materialova skladba int->ext SDK+5EPS+20BST+25EPS, R nejakych 8, izolovany zakladovy pas Styrodur 80 mm do hlbky 1m, toto cele je niekde na cene za tehly 38PD :), zda sa to divne ale je to tak, parametre su vsak niekde uplne inde. Podlahy planujeme 20 cm, samozrejme rekuperacia a pod..

Naco je tych 5cm eps v interieri? Budem hadat, kvoli rozvodom. Takze si ulahcite robotu ktora sa bude robit par dni alebo tyzdnov a potom budete v dome citit taky trochu neprijemny pach mozno 50 rokov. Ked pride navsteva, verte mi, ze hned uciti, ze nemate normalne omietky, ale ze je tam nieco ine...Aj ked sa bude vetrat rekuperaciou.
AndrejG
27.03.08,20:07
Ked uz, obmuroval by som to z ytongu, alebo tenkej tehly. Jedine ze ten dom staviate na biznis. :)
day
28.07.10,06:08
...mozno pomoze pri rozhodovani
andiablo
28.07.10,06:45
...mozno pomoze pri rozhodovani
hm, akosi je to malinké
chandler
28.07.10,07:29
"Pytam sa, lebo architekt s ktorym komunikujeme (starsi pan, ma vela skusenosti) nie je fanusikom zateplovania novostavieb."

vacsina ludi co ma vela skusenosti nie je fanusikom zateplovania, ale ked to investor tak velmi chce tak co maju ine robit ako zateplovat :) ak zateplovat tak mineralnou vlnou.
day
28.07.10,08:24
hm, akosi je to malinké


:D musis stiahnut do PC a zvacsit :D
day
03.08.10,12:00
... mozno pomoze, uchytenie na zateplenu stenu
dracul
04.08.10,18:58
co by ste odporucali na ytong 37,5 aby sa rosny bd dostal do polystyrenu?
niekde som nasiel vzorec na vypocet rosneho bodu a vyslo mi 12cm EPS.
mal som v plane davat 10cm EPS ale teraz trochu vaham. poradite??
katka8880
04.08.10,21:49
ahoj niesom zastanca zateplovania kedze si stavam tiez rd o nieco vetsi ako tvoj aj s podkrovim pouzila som tehlu 45 cm plus omietka a fasada to robi okolo 50 cm no a myslim ze uz ani zateplovat nepotrebujem pretoze v zime nam dost dlho drzalo teplo a teraz v lete neprepusti vela tepla myslim tak akurat aby nebola zima. ale ked ti mam poradit vsetko je o tom aku izolaciu das na strechu pretoze teplo unika cez strechu dam ti aj priklad kedze chces mat obyvane izby v podkrovi daj si lepsiu izolaciu suseda ma mensiu kvalitu a teraz v lete ma problem sa zdrziavat v hornych izbach pretoze je tam velmi dusno ja mam tu kvalitnejsiu a je pravda ze mam teplejsie nez na dolnom poschodi ale je tam rozdil tak asi 5 stupnov vobec nie dusno. mozno moja rada pomoze.ahoj
pivko
26.08.10,02:54
V septembri sa chystám zateplovať tehlovu novostavbu Nobasilom FKD 120mm
1, Aké lepidlo/lepidlá/ je najlepšie ,alebo sa s ním najlepšie robí ?/lepia dosky na steny/
1, -,,- -,,- je najlepšie na sieťkovanie pri zateplovaní vatou?/vraj je rozdiel medzi lepidlom na sieťkovanie EPS a vaty/
3. Aké hmoždinky su najvhodnejšie /hr. zateplenia 120mm vata/?
4, ktorá sieťka je kvalitná?
5, Aké rohovníky /kovové alebo plastove?/
Vopred ďakujem za rady.
pivko
26.08.10,12:54
V septembri sa chystám zateplovať tehlovu novostavbu Nobasilom FKD 120mm
1, Aké lepidlo/lepidlá/ je najlepšie ,alebo sa s ním najlepšie robí ?/lepia dosky na steny/
1, -,,- -,,- je najlepšie na sieťkovanie pri zateplovaní vatou?/vraj je rozdiel medzi lepidlom na sieťkovanie EPS a vaty/
3. Aké hmoždinky su najvhodnejšie /hr. zateplenia 120mm vata/?
4, ktorá sieťka je kvalitná?
5, Aké rohovníky /kovové alebo plastove?/
Vopred ďakujem za rady.
To sa tu nenájde odborník na zateplenie:mee:
Posúvam......
ciners
26.08.10,13:36
V septembri sa chystám zateplovať tehlovu novostavbu Nobasilom FKD 120mm
1, Aké lepidlo/lepidlá/ je najlepšie ,alebo sa s ním najlepšie robí ?/lepia dosky na steny/
1, -,,- -,,- je najlepšie na sieťkovanie pri zateplovaní vatou?/vraj je rozdiel medzi lepidlom na sieťkovanie EPS a vaty/
3. Aké hmoždinky su najvhodnejšie /hr. zateplenia 120mm vata/?
4, ktorá sieťka je kvalitná?
5, Aké rohovníky /kovové alebo plastove?/
Vopred ďakujem za rady.

Treba popozerat listy vyrobcov, to sa neda povedat,co je najlepsie, kazdy system ma svoje lepidla a podobne.
Hmozdinky nezavisia od hrubkyzateplenia, prenasaju vylucne sanie od vetra. Ja pouzivam Ejotherm alebo Hliti, Ejotherm su asi na RD lepsie a lacnejsie. Rohovniky kovove.
Pozri napr. technicke listy Baumitu a tam si najdes tie lepidla, potom mozes hladat lacnejsie alternativy.
pivko
26.08.10,13:50
Treba popozerat listy vyrobcov, to sa neda povedat,co je najlepsie, kazdy system ma svoje lepidla a podobne.
Hmozdinky nezavisia od hrubkyzateplenia, prenasaju vylucne sanie od vetra. Ja pouzivam Ejotherm alebo Hliti, Ejotherm su asi na RD lepsie a lacnejsie. Rohovniky kovove.
Pozri napr. technicke listy Baumitu a tam si najdes tie lepidla, potom mozes hladat lacnejsie alternativy.
Mne sa nejedna o cenu že lacné ,ale osobnú skúsenosť odborníka na zateplovanie že ktoré lepidlo sa dobre murárom naťahuje na Nobasil. Baumit bude asi len na EPS:mee:Hmoždinky vraj jednoznačne kovový hrot/ale aké? aký tanier a aká dĺžka pri FKD 120mm?/
Rohovníky murári tvrdia že plastové, /Merkury má vraj dobré lepidlo - Poľské , vraj sa s ním dobre robí:confused:/
Tak že asi počkáme na 220870;)
jarkel
26.08.10,14:14
Ja sa chcem spýtať:čím odporúčate zatepliť stavbu z Porfixu30?Ďakujem
ciners
26.08.10,14:42
http://www.ejot.cz/produkty/stavebni-upevnovani/zateplovaci-systemy-wdvs/talirove-hmozdinky-ejotherm/
tieto kotvy su ok, dlzka 200mm do dierovanej tehly, t.j. 120 izolant a 80mm kotvenie
ciners
26.08.10,14:44
Ja sa chcem spýtať:čím odporúčate zatepliť stavbu z Porfixu30?Ďakujem

Mineralna vlna 12cm. Nevravim, ze nie su ine moznosti,pytate sa na odporucanie.
220870
26.08.10,16:44
Hmoždinky určite 200mm s kovovým hrotom.Rohovníky plastové.Nepoznám to lepidlo z merkury.Na lepenie dosiek by som odporučil kombinovať cementové lepidlo napr http://www.baumit.sk/upload/Technicke_listy/DuoContact.pdf
http://www.weber-terranova.sk/kontaktne-zateplovacie-systemy-etics/poradca-weber/produkty/lepiace-a-stierkove-hmoty/webertherm-exclusive.html
s "pur penou" napr. peri bond je to pracnejšie ,ale total.Sieť len s popisom.Vertex,Valmeira Glass.Bez popisu nekupovať radšej konzultovať.
pivko
26.08.10,17:07
Hmoždinky určite 200mm s kovovým hrotom.Rohovníky plastové.Nepoznám to lepidlo z merkury.Na lepenie dosiek by som odporučil kombinovať cementové lepidlo napr http://www.baumit.sk/upload/Technicke_listy/DuoContact.pdf
http://www.weber-terranova.sk/kontaktne-zateplovacie-systemy-etics/poradca-weber/produkty/lepiace-a-stierkove-hmoty/webertherm-exclusive.html
s "pur penou" napr. peri bond je to pracnejšie ,ale total.Sieť len s popisom.Vertex,Valmeira Glass.Bez popisu nekupovať radšej konzultovať.
O.K.dik preštudoval som ten weber , čo keby som to všetko urobil od lepidla až po fasádnu omietku výrobkami weber. alebo radšej baumit?
Za dobru radu bude TRAVARICA:D
220870
26.08.10,17:09
To je jedno čo bude lacnejšie .
pivko
27.08.10,06:41
To je jedno čo bude lacnejšie .
Jeden odborník mi poradil toto lepidlo :http://www.extherm.cz/extherm/index.php?obsah=zobraz&id_clanku=5438
možem ho mať za cca 6 Evri:D
može byť?
220870
27.08.10,13:10
Nepoznám.
pivko
27.08.10,15:49
Ktore lepidlo a stierka je z týchto najvhodnejšia na vatu?

http://www.baumit.sk/front_content.php?idcat=3407
ciners
27.08.10,16:05
http://www.baumit.sk/front_content.php?idart=5927
tie ostatne su podla vyrobcu na polystyren alebo iny ako tehlovy podklad
ciners
27.08.10,16:07
lienocka001
27.08.10,16:20
Dobry den,

poradaci poradte ako zateplit poschodovy rodinny dom / bude to novostavba/ tehla 290 porotherm kolko polystyrenu alebo kolko tej mineralnej vaty? rozmyslam nad oboma variantami.. viac som naklonena tej vate...
day
27.08.10,18:14
Dobry den,

poradaci poradte ako zateplit poschodovy rodinny dom / bude to novostavba/ tehla 290 porotherm kolko polystyrenu alebo kolko tej mineralnej vaty? rozmyslam nad oboma variantami.. viac som naklonena tej vate...

lienocka vyskusaj www.ehb.sk, mozno poradia
moja rada od 15cm hore
220870
27.08.10,19:28
150 mm u polystyrénu je hranica rentabilnosti.U vaty nosnosti.
pivko
28.08.10,03:23
Hmoždinky určite 200mm s kovovým hrotom.Rohovníky plastové.Nepoznám to lepidlo z merkury.Na lepenie dosiek by som odporučil kombinovať cementové lepidlo napr http://www.baumit.sk/upload/Technicke_listy/DuoContact.pdf
http://www.weber-terranova.sk/kontaktne-zateplovacie-systemy-etics/poradca-weber/produkty/lepiace-a-stierkove-hmoty/webertherm-exclusive.html
s "pur penou" napr. peri bond je to pracnejšie ,ale total.Sieť len s popisom.Vertex,Valmeira Glass.Bez popisu nekupovať radšej konzultovať.
Má zmysel investovať do hmoždiniek od Baumitu STR U http://www.baumit.sk/front_content.php?idart=5934alebo použiť len obyčajné TID-T-L :confused: lepidlo zostanem pri duokontakte , rohovníky + sieťku už viem .Ďalem ma zaujíma /len stručne /postup prác aby som vedel odkontrolovať majstrov :D + aký je postup prác pred nanášaním omietky na fasádu/treba to niečim napenetrovať?/a akáje najvhodnejšia omietka :confused:/samozrejme že od Baumitu ,nieje vraj vhodné meniť produkty iných výrobcov vo vrstvách zateplenia/
220870
28.08.10,05:31
nieje vraj vhodné meniť produkty iných výrobcov vo vrstvách zateplenia/
toto je sprostosť.Kľudne môžeš použiť aj omietku od iných výrobcov.Dôležité je len to aby bol použitý penetračný náter od toho istého výrobcu a dodržané technologické postupy a prestávky.U vaty je dôležité aby bola suchá,aby nezmokla,a s tým je problém celý tento rok..
hmoždinky str u sú výborná vec ale hľadal by som ich u iného výrobcu baumit bude v tomto neskutočne predražený
pivko
28.08.10,05:41
nieje vraj vhodné meniť produkty iných výrobcov vo vrstvách zateplenia/
toto je sprostosť.Kľudne môžeš použiť aj omietku od iných výrobcov.Dôležité je len to aby bol použitý penetračný náter od toho istého výrobcu a dodržané technologické postupy a prestávky.U vaty je dôležité aby bola suchá,aby nezmokla,a s tým je problém celý tento rok..
hmoždinky str u sú výborná vec ale hľadal by som ich u iného výrobcu baumit bude v tomto neskutočne predražený
Tak že asi tieto čo mi poradil Ciners http://www.ejot.cz/produkty/stavebni-upevnovani/zateplovaci-systemy-wdvs/talirove-hmozdinky-ejotherm/
ale tie sú ževraj fest drahé:mee:
220870
28.08.10,05:54
pivko
28.08.10,08:36
nieje vraj vhodné meniť produkty iných výrobcov vo vrstvách zateplenia/
toto je sprostosť.Kľudne môžeš použiť aj omietku od iných výrobcov.Dôležité je len to aby bol použitý penetračný náter od toho istého výrobcu a dodržané technologické postupy a prestávky.U vaty je dôležité aby bola suchá,aby nezmokla,a s tým je problém celý tento rok..
hmoždinky str u sú výborná vec ale hľadal by som ich u iného výrobcu baumit bude v tomto neskutočne predražený
A na dosky FKD sa dáva koľko krát lepidlo? iba raz?so sieťkou?
Na OSB dosky je aké najlepšie lepidlo na presieťkovanie?Ktorá omietka ,weber teranova /možem mať s 35% zľavou/je najkvalitnejšia?
220870
28.08.10,10:38
Na OSB sa lepi a prichytáva skrutkami polystyren.Dôležitejšie je to skrutkovanie ako lepenie.Na vatu min 2 vrstvy lepidla.
pivko
28.08.10,11:19
A omietka teranova je ktorá najlepšia , lebo je ich veľa druhov a vobec neviem aky je rozdiel medzi silakatovou,silikonovou atd...http://www.weber-terranova.sk/povrchove-upravy-stien-exterier-interier/poradca-weber/produkty.html
A ktorá štruktúra je najlepšia? http://www.weber-terranova.sk/services/struktury-omietok.html
ciners
28.08.10,12:48
Ja by som tie kotvy az tak neriesil, kludne nakup tie najobycajnejsie. Radsej nech maju poriadnu kotevnu dlzku ako znacku. Na zemskom povrchu je zatazenie vetrom nula nula prd. Na najnamahanejsie casti bytoviek cloveku vidu 3-4 kotvy a aj to je uz predimenzovane. Takze, ked das na RD 4 az 6 kotiev na m2, tak ako pise vyrobca,kludne mozu byt tie najsitnejsie.
220870
28.08.10,14:12
Ja by som tie kotvy az tak neriesil, kludne nakup tie najobycajnejsie. Radsej nech maju poriadnu kotevnu dlzku ako znacku. Na zemskom povrchu je zatazenie vetrom nula nula prd. Na najnamahanejsie casti bytoviek cloveku vidu 3-4 kotvy a aj to je uz predimenzovane. Takze, ked das na RD 4 az 6 kotiev na m2, tak ako pise vyrobca,kludne mozu byt tie najsitnejsie.
S týmto by som súhlasil ale nie na Wienerberger tehlu,tam nič nedrží okrem tých ocelových hrotov.Použiť polské hmoždinky tiež neodporúčam z čisto ekonomického hladiska pri montáži do wienerbergeru je 50% odpad.Sú mäkké,lámavé(to dokážu len poliaci) ľahko sa vyťahujú nedržia majú tenký strmeň .Navyše to vyrábajú z nejakého recyklovaného plastu po pár rokoch sú krehké ako by boli zo skla ,dolámete ich aj v prstoch ruky.:mee:
pivko
28.08.10,16:03
A omietka teranova je ktorá najlepšia , lebo je ich veľa druhov a vobec neviem aky je rozdiel medzi silakatovou,silikonovou atd...http://www.weber-terranova.sk/povrchove-upravy-stien-exterier-interier/poradca-weber/produkty.html
A ktorá štruktúra je najlepšia? http://www.weber-terranova.sk/services/struktury-omietok.html
Posúvam ....
Tak že predbežne som rozhodnutý ,lepidlo DuoContact alebo WeberTherm exclusive, hmoždinky TID-T-L, sieťka s popisom, rohovníky :confused::confused::confused:/niekto radi plastové niekto kovove 50:50/podkladný náter Weber 700,omietka weber.pas exclusive/ akú štruktúru:confused::confused::confused:/
220870
28.08.10,16:11
Ak môžem kecať do štruktúry.Mne sa najviac osvedčila Terranova .rozotieraná 2mm alebo 1,5mm
http://www.weber-terranova.sk/services/struktury-omietok.html
Výborná spracovateľnosť, perfektná farbostálosť.
Netvrdím ,že iné sú zlé.
pivko
28.08.10,16:18
Ak môžem kecať do štruktúry.Mne sa najviac osvedčila Terranova .rozotieraná 2mm alebo 1,5mm
http://www.weber-terranova.sk/services/struktury-omietok.html
Výborná spracovateľnosť, perfektná farbostálosť.
Netvrdím ,že iné sú zlé.
Presne tá 2mm roztieratelná sa páči aj mne;) A čo tie rohovníky
Na plast vraj viac posobia poveternostné vplyvy.:confused:
pivko
29.08.10,05:02
Akú výhodu a akú nevýhodu ma použitie plastových VS kovových rohovníkov?
A taká podotázočka , v ktorej fáze zateplovacich prác sa montuju vonkajšie parapety?
220870
29.08.10,05:30
Presne tá 2mm roztieratelná sa páči aj mne;) A čo tie rohovníky
Na plast vraj viac posobia poveternostné vplyvy.:confused:
Nieje pravda.
Výhody plastu .Má takmer tú istú tepelnú rozťažnosť čo ostatné materiály na fasáde.Je hrubší ,čo znamená že ak sa osadí na roh bude viac vyčnievať z roviny ,plochy fasády.Hliník je tenký.Rozdiel je cca 1-1,5mm.A to je ta miera ktorú potrebujem na dosiahnutie roviny plochy.Ak si vezmeš do úvahy ,že na sklennú vatu dávaš min dve vrstvy lepidla, väčšinou tri vrstvy.Výrobcovia v postupoch odporúčaju od 4-5mm hrúbky lepidla a viac.Tak je nutné potrebné ,lepšie ak tá rohová lišta vyčnieva nad plochu roviny 2-3mm,čo je u hliníku horšie dosiahnuteľné.Hliníková nieje ani zďaleka taká pevná a odolná voči nárazu.
Nedokážem to lepšie vysvetliť ,ale u mňa jednoznačne plastová.
Parapety sa montujú po montáži vaty,pred sieťkovanim.Je dobré najmä vatu pred položením parapetu pod parapetom vystužiť plastovou rohovou lištou.
pivko
11.09.10,11:27
Koľko hmoždiniek ?aké dlhé? ako ich rozmiestniť pri zateplení steny vysokej 4,5m Nobasilom 120mm FKD?
Tu sa mi to zdá prehnané:
http://www.knaufinsulation.sk/files/ki_sk/upload/documents/Obvodove_steny_screen.pdf
koľko ks vychádza na m2 pri tomto sposobe?
A ešte sa opýtam akú širokú lištu pri 120mm FKD?
Mám ponuku na sieťku Baumit 0,95/m2 a Den Braven 0,45/m2 ktorú kúpiť?
pivko
12.09.10,04:39
Koľko hmoždiniek ?aké dlhé? ako ich rozmiestniť pri zateplení steny vysokej 4,5m Nobasilom 120mm FKD?
Tu sa mi to zdá prehnané:
http://www.knaufinsulation.sk/files/ki_sk/upload/documents/Obvodove_steny_screen.pdf
koľko ks vychádza na m2 pri tomto sposobe?
A ešte sa opýtam akú širokú lištu pri 120mm FKD?
Mám ponuku na sieťku Baumit 0,95/m2 a Den Braven 0,45/m2 ktorú kúpiť?
Posúvam.................
220870
12.09.10,07:28
Baumit neskutočne predražený.Den braven v žiadnom prípade neodporúčam je to čistý Čínsky šmejd.
http://www.bauweb.sk/product/vertex-sklovlaknita-armovacia-mriezka-50/
asi najlepšia s akou som zatiaľ robil
http://www.google.sk/search?hl=&q=armovacia+sie%C5%A5+valmiera&sourceid=navclient-ff&rlz=1B3GGGL_csSK365SK375&ie=UTF-8
0,35€
S tými hmoždinkami by som nešetril.Lištu 120 ku.
pivko
12.09.10,17:32
Teraz som volal z murármi čo mi budú robiť zateplenie. Upozornil som ich že do dierovanej tehly sa nesmie vrtať diera príklepom;)Odpoveď :D Ta do dajaka novinka, o takom sme ešťe ňečuli:D:D:D Ako potom a akým vrtákom treba vŕtať diery pre hmoždinky od Baumitu TID T-L/ vraj sú to EJOT/ aký priemer?80mm, akou dĺžkou vrtáka pri hmoždinke 195mm? akou vrtačkou?
:confused::confused::confused::confused::confused: :confused::confused:
Idem nazad do Tučepov lebo ma je...:eek:
220870
12.09.10,18:53
S príklepom bez sa to nedá.10 dieru sme vrtali 8 -9-ou vrtakom,alebo riadne zodratou 10-nou.
pivko
13.09.10,14:00
V stavebninách mi ponúkli sieťku OMFA 57cent/m2 , vraj je taká jemná ako od/ Baumitu/ 95cent/m2 / a cca skoro o 50% lacnejšia.
Mám kúpiť?
vladoziak
13.09.10,15:26
V stavebninách mi ponúkli sieťku OMFA 57cent/m2 , vraj je taká jemná ako od/ Baumitu/ 95cent/m2 / a cca skoro o 50% lacnejšia.
Mám kúpiť?
rozhodni sa podla hmotnosti na m2,je uvadzana v gramoch ak je rovnaka tak nevahaj a ber lacnejsiu ale pozor na zaruku aby nemal v podmienkach od baumitu pouzitie vsetkych casti od nich
pivko
13.09.10,15:39
rozhodni sa podla hmotnosti na m2,je uvadzana v gramoch ak je rovnaka tak nevahaj a ber lacnejsiu ale pozor na zaruku aby nemal v podmienkach od baumitu pouzitie vsetkych casti od nich
Neviem či to je iba jedna podmienka kvality nakoľko Den Braven ma 145gr čo je už dosť a vraj je to shit:eek:
Tá Omfa je vraj fajna maka vraj sa s nou dobre robí.
Tu som ju našiel na nete:http://www.online-stavebniny.sk/Tepelne-izolacie/Sklolaminat-sietka-Omfa-ID265
http://www.jjj.sk/sk/E-shop/Doplnkovy-sortiment/Prislusenstvo-k-zateplovaciemu-systemu.alej
220870
13.09.10,16:55
Nepoznám omfa.
TomasHC
14.09.10,06:05
Ja som pouzil OMFA na fasadu a chalani co s nou robili si celkom pochvalovali.
pivko
14.09.10,09:44
Kúpil som teraz nakoniec Vertex , vraj je to na vonkajšiu fasádu špica zjednal som cenu na 0,97/m2 cenníkova cca 1,41 EUR/m2
Na plastové lišty si treba dávať tiež pozor ake? mám ponuku po á 0,80 EUR
220870
14.09.10,16:06
Treba dávať pozor aby boli rovné.Krivé nekupovať.Plastový roh bez sieťky cca 0,33€ /mb.plastový zo sieťkou cca 0,6€/mb.Vertex cca 0,8.
pivko
14.09.10,16:57
Treba dávať pozor aby boli rovné.Krivé nekupovať.Plastový roh bez sieťky cca 0,33€ /mb.plastový zo sieťkou cca 0,6€/mb.Vertex cca 0,8.
Tu som našiel tie Vertex za dobrú cenu. Ktorá je najvhodnejšia? lebo sú rozne rozmery. http://dektrade.sk/docs/dektrade_sk/dokumenty/cennik/cennik_DEKTRADE_2010_s154-155.pdf
a ten parapetný profil to je na vonkajšiu hranu pod parapet???
220870
14.09.10,17:22
Neviem či som presne pochopil ten plastový roh čo som odporúčal je v mojom príspevku (obrázok)č.87.Nerozumiem tým rozmerom v zadanom http
pivko
14.09.10,17:32
Neviem či som presne pochopil ten plastový roh čo som odporúčal je v mojom príspevku (obrázok)č.87.Nerozumiem tým rozmerom v zadanom http
A to kde predávajú:Da ako sa to odborne nazýva:mee:aby mi tí odborníci:mee:v obchode rozumeli čo chcem.
a tie rozmery tak tam je rozna dĺžka sieťky 100x100, 120x 100 ,150x100.
220870
14.09.10,18:13
Niekedy mám v tom hokej aj ja .Spôsobov ako oje.. zákazníka je na slovensku nepreberné množstvo.100 x100 je asi šírka sieťky,100 x 100 stačí.
pivko
15.09.10,03:05
Niekedy mám v tom hokej aj ja .Spôsobov ako oje.. zákazníka je na slovensku nepreberné množstvo.100 x100 je asi šírka sieťky,100 x 100 stačí.
A ten plastový profil pod parapet kde kúpim?
220870
15.09.10,05:40
V každých stavebninách.
pivko
16.09.10,13:46
V každých stavebninách.
Nevedel som im to vysvetiť , tak zajtra zoberiem notebook a im to ukážem.Na olepenie okien som kúpil tie začisťovacie profili so sieťkou/dilatácie/ na ktorých sa len stiahne páska a lepí fólia.super vecička.
Ten profil pod parapet je nutný?:confused:ako sa volá tá tepelno izoláčná pena na vypenenie tej medzeri čo mi vznikne medzi vatou a rámom okná?/peribond???/
pivko
16.09.10,13:49
Nieje pravda.
Výhody plastu .Má takmer tú istú tepelnú rozťažnosť čo ostatné materiály na fasáde.Je hrubší ,čo znamená že ak sa osadí na roh bude viac vyčnievať z roviny ,plochy fasády.Hliník je tenký.Rozdiel je cca 1-1,5mm.A to je ta miera ktorú potrebujem na dosiahnutie roviny plochy.Ak si vezmeš do úvahy ,že na sklennú vatu dávaš min dve vrstvy lepidla, väčšinou tri vrstvy.Výrobcovia v postupoch odporúčaju od 4-5mm hrúbky lepidla a viac.Tak je nutné potrebné ,lepšie ak tá rohová lišta vyčnieva nad plochu roviny 2-3mm,čo je u hliníku horšie dosiahnuteľné.Hliníková nieje ani zďaleka taká pevná a odolná voči nárazu.
Nedokážem to lepšie vysvetliť ,ale u mňa jednoznačne plastová.
Parapety sa montujú po montáži vaty,pred sieťkovanim.Je dobré najmä vatu pred položením parapetu pod parapetom vystužiť plastovou rohovou lištou.
Tá lišta to je normálna lišta ako na rohy? dnes som kúpil 100ks vertexi.
pivko
16.09.10,14:13
Kedy a ako osadiť vonkajšie parapety? pred sieťkovaním?po? a ako ? na penu?
220870
16.09.10,16:15
Tá lišta to je normálna lišta ako na rohy? dnes som kúpil 100ks vertexi.
áno,je to obyčajná lišta
220870
16.09.10,16:18
Kedy a ako osadiť vonkajšie parapety? pred sieťkovaním?po? a ako ? na penu?
Parapety sa osádzájú pred sieťkovaním.Na penu.Pena na vate bohvie ako nedrží,lepšie je tú vatu predtým "zababrať "lepidlom.
pivko
16.09.10,17:22
Nieje pravda.
Výhody plastu .Má takmer tú istú tepelnú rozťažnosť čo ostatné materiály na fasáde.Je hrubší ,čo znamená že ak sa osadí na roh bude viac vyčnievať z roviny ,plochy fasády.Hliník je tenký.Rozdiel je cca 1-1,5mm.A to je ta miera ktorú potrebujem na dosiahnutie roviny plochy.Ak si vezmeš do úvahy ,že na sklennú vatu dávaš min dve vrstvy lepidla, väčšinou tri vrstvy.Výrobcovia v postupoch odporúčaju od 4-5mm hrúbky lepidla a viac.Tak je nutné potrebné ,lepšie ak tá rohová lišta vyčnieva nad plochu roviny 2-3mm,čo je u hliníku horšie dosiahnuteľné.Hliníková nieje ani zďaleka taká pevná a odolná voči nárazu.
Nedokážem to lepšie vysvetliť ,ale u mňa jednoznačne plastová.
Parapety sa montujú po montáži vaty,pred sieťkovanim.Je dobré najmä vatu pred položením parapetu pod parapetom vystužiť plastovou rohovou lištou.
Čo je to tá biela fólia nad rohovníkom?potom tá čierna pod parapetom?:confused:
220870
16.09.10,17:59
Je to tepelnoodrazná fólia .používa sa na takéto účely.Pod tou foliou je pefektne zrovnaá rovina pod parapet ,v tomto prípade fasádne lepidlo na polystyrén.Tá folia odspodu slúži ako ochranná páska( mastný papier ) aby sa hmota pásu ktorá je namotaná na cievke nepolepila .Ak máš skúsenosť s obojstrannou lepiacou páskou tak podobný systém.
Zloženie pásky osdpodu laicky,mastný papier ,nosná hmota niečo ako asfalt,na tom alobal.Niečo veľmi podobné ako tu:
http://www.soudal.cz/cz/product-detail.php?evc=4500100
pivko
17.09.10,09:40
nieje vraj vhodné meniť produkty iných výrobcov vo vrstvách zateplenia/
toto je sprostosť.Kľudne môžeš použiť aj omietku od iných výrobcov.Dôležité je len to aby bol použitý penetračný náter od toho istého výrobcu a dodržané technologické postupy a prestávky.U vaty je dôležité aby bola suchá,aby nezmokla,a s tým je problém celý tento rok..
hmoždinky str u sú výborná vec ale hľadal by som ich u iného výrobcu baumit bude v tomto neskutočne predražený
Dnes mi bolo povedané vo firme Izola že nieje vhodné kombinovať lepidlo a omietku iného výrobcu /mali už reklamácie že po natiahnutí omietky Weber Teranova s použitím penetráku od Teranovy na lepidlo od Baumitu/ objavili sa na fasáde Fleky:mee:Tak že nakoľko sieťkujem s Baumit HaftMortel sa chcem opýtať ktorá omietka od Baumitu je najlepšia???:confused:
Silikonova je najdrahšia ,ale je aj najlepšia
Mám ponuku na Baumit silikonovu 2mm škrabanú 54EUR/ 30kg cenníkova cena 74,97EUR/30kg:eek:
Brať?
Opravujem :Najdrahšia Je Nanopor, je aj najlepšia?
pivko
17.09.10,12:15
Mňa už porazí,zase jeden názor odborníka na zateplovanie že vraj je to jedno aké lepidlo a že len penetrák a omietka by mali byť rovnaké a ešte k tomu mi vie zabezpečiť Weber teranova s 35% zľavou. Doporučil mi omietku weber pas clean NANO/samočistiaca a dá sa vraj kľudne umyť aj vapkou:D/ vraj šupa:D roztieraná 2mm zrno cenníkova cena 83,90 po zľave 35% 54,53 EUR/vedro
brať:confused::rolleyes:;)
220870
17.09.10,16:09
Môj názor.Nezáleží na tom či použiješ lepidlo od teranovy a farbu od baumitu,je to jeden a ten istý čert.Iné by bolo použiť lepidlo z číny a pod.Len dodržať lepidlo a penetrák od jedného výrobcu.Všetky omietky sa dajú umývať vapkou.Na samočistiace účinky verím asi ako na Fantomasa.54€ za silikon je slušná cena.Medzi silikon a silikat je rozdiel len v tom že silkon obsehuje určíté malé percento prírodných živíc.Silikkat je čisto ropný produkt.Čo sa týka vlastností nevidím rozdiel.
pivko
17.09.10,16:44
Dnes celý deň pršalo trochu vata zmokla od vody ktorá sa odrážala od lešenia,ale len mierne;), potom to murári pred odchodom ešte pozakrývali . Vata musí byť úplne súchá pred sieťkovaním ,alebo može sa sieťkovať na mierne vlhkú a potom musí byť úplne suché lepidlo?
Rozhodol som sa nakoniec pre túto omietku:
http://www.weber-terranova.sk/povrchove-upravy-stien-exterier-interier/poradca-weber/produkty/tenkovrstve-omietky-exterierove/weberpas-clean.html
Hornbach surovo:mad::mee: cenníkova cena 85 EUR/vedro ja ju budem mať po 54 EUR;):eek:
220870
17.09.10,16:53
Na vlhkú ,alebo mokrú vatu sa lepidlo nedá naťahovať,je to technicky prakticky nemožné.
lapejko
17.09.10,17:51
Pre pivka: skús pozrieť Nanopor Baumit v Poľsku napr. vo firme Sigma alebo Budomat, Terranova má dosť nekvalitné zmesi. A k tej kompatibilite systému: ak je stierkovacie lepidlo vytvrdnuté, je to iba cementová vrstva a až na tú potrebuješ ucelený systém povrchovej úpravy.
pivko
18.09.10,03:08
Aké hrubé OSB dosky použiť na štablon?/podbitie/ ,akú hrúbku EPS?akú hrúbku EPS na balkón?
A pre lapejka: Je pravda že nanopor je akrylátová omietka a nie silikonova? Vraj počas nanášania akrylátovej omietky musí byť stále rovnaká vlhkosť vzduchu , nesmie byť na začiatku slnko a pri konci dážď lebo vzniknú na fasáde fľaky. Pri silikónovej vraj taký problém nieje.
220870
18.09.10,03:35
Počasie musí byť rovnaké pri tej aj tej.Ak na fasádu zasvieti slnko alebo začne fúkať vietor tak tam budú flaky.Na podbitie väčšinou 15-18mm (záleží od vzdialenosti krokiev koníkov) na pozdľžnych krokvách stačí aj 10-12 mm.Na to 2 cm polystyrén.Akrylát rýchlejšie schne ,ale je lepšie spracovatelný .Ideálne počasie na fasádnu omietku je hmla.
pivko
18.09.10,16:00
Počasie musí byť rovnaké pri tej aj tej.Ak na fasádu zasvieti slnko alebo začne fúkať vietor tak tam budú flaky.Na podbitie väčšinou 15-18mm (záleží od vzdialenosti krokiev koníkov) na pozdľžnych krokvách stačí aj 10-12 mm.Na to 2 cm polystyrén.Akrylát rýchlejšie schne ,ale je lepšie spracovatelný .Ideálne počasie na fasádnu omietku je hmla.
Aké sú to pozdĺžne , tie na bočnej strane domu?krokvy mám od seba cca 80cm ,ale tam vlastne problém nieje , problém je predná a zadná časť domu a ten tenký pásik medzi krokvou a okapovým plechom.
pivko
19.09.10,10:19
Ešte k tej téme ostenia lebo som ju už uzavrel.Nalepiť najprv kameň a tak omietka ,alebo može byť aj naopak? samozrejme omietku pod kameň naťahovať nebudem.vypáskuje sa presne čo chcem obložiť kameňom.
220870
19.09.10,10:53
Najskôr kameň.
pivko
19.09.10,13:16
Najskôr kameň.
Medzi rám dverí a kameň ,/alebo obklad/ sa dáva nejaká lišta?a tak isto na stene nejaká ukončovacia?
pivko
22.09.10,03:09
Treba vynechávať špáry pri lepení kameňa na zateplenú fasádu?
220870
22.09.10,03:20
Medzi rám dverí a kameň ,/alebo obklad/ sa dáva nejaká lišta?a tak isto na stene nejaká ukončovacia?
Nije nutná.
220870
22.09.10,03:21
Treba vynechávať špáry pri lepení kameňa na zateplenú fasádu?
Nerozumiem.Kde by mali byť tie špáry.
pivko
22.09.10,03:24
Nerozumiem.Kde by mali byť tie špáry.
Už som sa aj dočítal že bez špár.Tuto chcem použiť
http://www.vaspo.sk/p_skala.html
akala zvrásnená. Keď mi treba okolo dveri len jeden kus tak použiť krajovky?
220870
22.09.10,03:33
Netreba .Najlepšíe je si to priložiť na špaletu ,aby si videl ako to vyzerá.Dá sa to aj píliť a rohy zrezať pod 45° uhlom. Na strane kde sa bude nanášať lepidlo ich treba pred lepením poriadne očistiť ocelovým kartáčom,niektoré bývajú riadne zanesené cementovým plakom.
pivko
05.10.10,03:12
Aká je min.doba schnutia/vyzretia /druhej vrstvy/tenšia!/ po nanesení na prvú /hrubšiu ktorá už schne 10 dní/? pred nanášaním omietky?:confused:
220870
05.10.10,03:40
Taká istá ,ako prvá.10 dní.Prečo to neurobili v jednom kroku?:confused: