lapajka
13.03.08,07:54
Prosím o radu,resp.skúsenosť s pestovaním popínavých jahôd "Mont Everest"
ktoré momentálne ako novinku ponúka firma Direkt Market, Nová Dubnica. Hlavne ma zaujíma, či sú odolné aj voči mrazom a prezimujú voľne v pôde, ako iné druhy jahôd.
Srdečne ďakujem a prajem všetkým pekný deň.
david93
04.04.08,20:13
prezimuju bez problemov....
Stevo83
09.04.08,19:46
Ahoj. David. ty si mal ten druh jahod?? ja niesom zahradkar a byvam v byte, preto ma zaujala reklama na nich ale nepoculi o tom ani moji znami co maju nejake tie zahradky, tak ak vies nieco blizsie, tak porad. Dik
Bionda
10.04.08,16:13
Môj otec je dovolím si povedať, že riadny pestovateľ a jahody - tie má celý rok , ešte aj cez zimu mu rodia v kvetináčoch a ten tvrdí, že je to blbosť, čo mal kvázi vyššie jahody, tak boli do výšky kolena, ale nič viac, neviem si predstaviť, tie čo tam uvádzajú, mne to príde ako riadna fotomontáž, ale rada sa dám poučiť a verím, že hodí hrdý majiteľ aj nejaké foto svojich.
durisovad
10.04.08,16:16
Jedna moja kolegyna kupila popinave jahody od Starkla. Zasadila ich podla navodu do zeme, ale urodu nemali ziadnu. No a na dalsi rok ani nevyklicili.
Stevo83
13.04.08,07:04
Ahojte.. ja sice niesom ziadny velky pestovatel, ale maju to vo viacerych internetovych obchodoch s kvetmi, takze si nemyslim, ze by si vsetci dovolili klamat zakaznikov.. nasiel som na jednej ceskej stranke-forum- ties staznosti, ale bol tam aj prispevok niekoho mudrejsieho a ten vysvetlil, ze je to dobra rastlina, len sa treba o nu spravne starat... tak neviem, asi si objednam 1-2 rastlinky a skusim to.
Kolenčík
13.04.08,07:55
Ja som pred niekoľkými rokmi na toto tiež naletel a od tých čias sa mi smeje celá dedina, susedia mi ponukali dokonca rebrík na ich oberanie a pod, ale nie že neboli popinavé, ale ani nezarodili. Možno, že za niekoľko rokov sa to vylepšilo, ale ja tomu neverím. Kto chce popínavé, môže si ich pestovať aj sám, stačí stará kuka nádoba, do ktorej treba vysekať diery a do nich vkladať odnožia, alebo niečo podobné urobiť v niečom vyvýšenom napr vedrá z UH a pod.
arizona
13.04.08,11:16
Ahojte.. ja sice niesom ziadny velky pestovatel, ale maju to vo viacerych internetovych obchodoch s kvetmi, takze si nemyslim, ze by si vsetci dovolili klamat zakaznikov.. nasiel som na jednej ceskej stranke-forum- ties staznosti, ale bol tam aj prispevok niekoho mudrejsieho a ten vysvetlil, ze je to dobra rastlina, len sa treba o nu spravne starat... tak neviem, asi si objednam 1-2 rastlinky a skusim to.
Keď si pozorne pozriete inzerát , tak min. odber je 5ks/449+pošt. Cena 59/ks je iba pri odbere 20ks/1199. To sa mi zdá veľa:(
Ja osobne by som si nič neobjednávala z firmy,ktorá uvádza iba PO Box, namiesto stálej adresy s tel.číslom...
Stevo83
13.04.08,11:18
Aj mne sa to zda dost divne.. prinajmensom este nerozsirene, ale v dnesnom case roznych genetickych uprav je skoro vsetko mozne.... prikladam odpoved toho ceskeho chlapika, co nieco vysvetloval okolo tych jahod: "Převislé jahody

V posledních létech je velmi oblíbené pěstování ,,tzv převislých"jahod.
Dá se říci že to není nic nového a že je to do jisté míry REKLAMNÍ TRIK
na podporu pěstování jahod na balkonech,pěstování něčeho jiného jak muškátu.V tomto případě je třeba si to trochu ujasnit.
1.jednouplodíci odrůdy plodí jednou a vytváří většinou velké množství šlahounů se sazenicemi, ktere do podzimu zakoření a po dormaci(musí prodělat chladové období) příští rok kvetou a plodí.Pro pěstování v truhlících nepoužitelné.
2.staleplodicí,tady se většinou zařazují odrůdy které remontují,opakují kvetení,bud s přestávkou nebo i bez ní a kvetou až do konce vegetace.
Většina novějších odrůd registrovaných u nas jsou ze Skotka a málo odnožují.V odrůdových zkouškách jsou již odrůdy mnohem kvalitnější s předpokladem brzkého uvedení na trhu
3.Vposledních několika letech byly zejména zahraničními firmami uvedeny na trh tzv .převislé jahody.V převážné většině se jedná o HYBRIDNÍ odrůdy zahraničních firem.Jsou množeny semeny a ceny sazenic jsou poměrně vysoké.Tyto vysoce výkoné hybridy by se dále množit semeny neměly ,protože v dalších generacích dochází k velké variabilitě genů a tím i vlastností.Bohužel ale je bežné a dokonce i v televizi doporučované takovéto množení.
Originál hybridní sazenice velmi dobře kvetou,vytváří velkké množství šlahounů na kterých se vytváří květy a následně plody.Takto plodí až do podzimu.Při umístění do zimní zahrady není vzácností mít čerstvé plody na vánoce.
Dokonce jsme se setkal s odrůdami které žádný zimní klid nepořebují a pokud se vytvoří příznivé podminky jsou schopny plodit celou zimu a na jaře opět pokračovat.
U takto pěstovaných rostlin ovšem dochází k tomu že následujíci rok neudělají žádné šlahouny a odnože.
V běžných podmínkách balkonů a běžných pěstitelů je nutné se vyvarovat nejčastějších chyb.ASI NEJVĚTŠÍ JE PŘELITÍ.Jahodník sesnáší trvale zamokřený substrát a často mnoho sazenic uhnije ještě před kvetením a plodností.Tvorba plodů vyžaduje hnojení,nejlépe KRISTALON JAHODA a podobné speciální hnojiva na jahody.Bez obav z chemie,radej každou zálivku a malo než vůbec nebo nárazově.
Na podzim je nutno umístit sazenice na zahony ,bud z truhlíkem nebo bez,volně na balkoně mrazy většinou nepřežijí.
Pokud je někdo chce pěstovat ze SEMEN,doporučuji je nejprve otestovat na záhonech a vybrat si pro následující rok mladé sazeničky do truhlíků.Vyvarujete se sklamání,pokud totiž včely přenesly pyl z jednouplodících odrůd ,tak další rok při pěstování ze semen budete mít většinou jahody plodici jednou a velké množství šlahounů bez květů a plodů.
Problémů bývá často více ,pokud budu mít čas mohu tady postupně na některé dotazy odpovědět. Miroslav Chovanec "
Tak uz fakt neviem.. ja to risknem a obetujem tu stovku-dve a uvidime ..
Stevo83
13.04.08,11:20
Keď si pozorne pozriete inzerát , tak min. odber je 5ks/449+pošt. Cena 59/ks je iba pri odbere 20ks/1199. To sa mi zdá veľa:(
Ja osobne by som si nič neobjednávala z firmy,ktorá uvádza iba PO Box, namiesto stálej adresy s tel.číslom...
Ahoj. Ano.. je to tak, ale chcem objednat od firmy, co predava cez online obchod kvety a pod... napr sieberz sk
arizona
13.04.08,11:35
Ahoj. Ano.. je to tak, ale chcem objednat od firmy, co predava cez online obchod kvety a pod... napr sieberz sk
...to je už iné, ja som narážala skôr na ten Direkt Market.
Napíšte potom ako sa jahôdkám darí, a pošlite foto ;) pre nás "neveriacich"
veľa úspechov!
Stevo83
13.04.08,11:40
...to je už iné, ja som narážala skôr na ten Direkt Market.
Napíšte potom ako sa jahôdkám darí, a pošlite foto ;) pre nás "neveriacich"
veľa úspechov!
Dik. Aj ja som pozeral na nete o tej firme a nevidel som ziaden tovar, co sa rastlin tyka, mali tam iba nejake vitaminy a pod pre ludi... tak je to dost divne.. ale maju to skoro v kazdom online "kvetovom" obchode..aj strkl a ostatny vecsi dodavatelia, len Starkl je dost drahy...
tak sa majte idem to objednat..
Norman03
03.05.08,13:02
UZ TO NIEKOMU DOSLO ?????..........ALEBO TO UZ NIEKTO MA ZASADENé ????
janka a danka
03.05.08,16:56
no super ze som natrafila na tuto temu, rodicia sa nechali zblbnut tou reklamou a dosli im rastliny, nerastu nejak extra moc ale ten navod, boze to budem musiet skopirovat aby ste to videli, stava sa to do takej pyramidy, alebo viac nadob nad seeba a tak prevysa jedna jahoda cez druhu, nieje to jedna rastlina od vrchu az po spod, a este ked to zacne rodit tak som zvedava ci to bude mat take obrovske plody, je to jeden velky podvod, nasi sa poucili za 500 sk, dufam ze na ine kraviny nenaletia, keby to bola taka super odrota meter a pol vysoka a mala take obrovske plody tak to asize maju vsetky zahradnictva a nie len ten pochybny pobox
capitalservice
03.05.08,19:33
Neviem koľkí z vás si pamätajú rok 1993. Vtedy to tiež ponúkali zásielkové obchody. Poznal som jedného "blázna", čo vyklčoval svoju aj rodičovskú záhradu, len aby mohol pestovať túto super odrodu. A už kalkuloval koľkokrát vyšší bude mať výnos na takej ploche, než keby tam mal bežnú odrodu. A že tým pádom nižšie náklady a vysoký zisk.
Čo z toho sa naplnilo? ...teraz je to už jedno, ale stále je na túto tému háklivý:D
Pri takomto spôsobe predaja a primeranej reklame, sa nájde dostatok zákazníkov. Ak rastlinka nesplní vaše očakávania, tak v podstate je nemožné niečo dosiahnuť reklamáciou, pretože ste "určite nedodržali pestovateľský postup".:D
Firma ponúka produkt, ktorý nie je nákladný. Cena základného dodávaného množstva je nastavená tak, že aj keď sa nájde nespokojný zákazník, tak ostane len pri hromžení, lebo za tých pár stovák, ktoré na to vyhodil sa mu neoplatí sa naťahovať s firmou. No a keď obdržané sadenice aj u nikoho nesplnia propagované vlastnosti, firma predsa negarantuje, že sa dokážete o ne správne starať.;)
Len tak naokraj. Firma z Novej Dubnice a ľudia z nej profitujúci... Pamätám si na roky keď ste tu rozbehli jednu super hru. Volala sa ForYou. Pre ostatných na vysvetlenie, finančná pyramidka zo začiatku 90tych rokov. A teraz im pár rokov slušne vynáša zásielkový predaj zaručene super produktov. Od šťastných čísiel, cez osobné horoskopy a amulety, cez zaručené výhry (len si treba niečo objednať), cez špeciálne zdravotné pomôcky, či pomôcky do domácnosti, až po tieto superjahody.
Keď som ten celostránkový inzerát na jahody pred pár týždňami zbadal v jednom časopise s TV programom, polovička sa až zľakla keď som si pleskol po čele a povedal nahlas: ..."boha, už zase... ...som zvedaví koľko ludí im teraz naletí"..., vyrušiac tak našu popoludňajšiu siestu;)
est
14.05.08,10:26
Tiež sa čudujem, že táto "úžasná" firma sa dala na predaj jahôd, asi už sa ľudia nechytajú na horoskopy a chudnutie. Môj manžel sa na fazuľové tabletky na chudnutie chytil, na obranu firmy musím povedať, že sme sa pri reklamácii vôbec nemuseli naťahovať, po vrátení necelej krabičky s tabletkami nám vrátili peniaze. Takže ak si jahody objednáte a nebudete spokojní, odporúčam s kľudným svedomím žiadať peniaze späť, (dokonca sa môže reklamovať do 24 mesiacov a bez vráenia rastlín), prídete len o poštovné a pripravte sa na to, že od ich občas dostanete nejaké ponuky. Ten inzerát celú našu rodinu tiež pobavil, nechala som si ho, aby som sa ním občas pobavila: každý deň budete s djatím hladieť, ako sa úponky šphajú vyššie a pokrývajú sa listami,...odteraz sa už nebudete ohýbať, aby ste si na zemi naoberali jahody, ktoré sa váľali v blate...
v.balogova
08.03.09,18:05
Zdravím, no už niekto oberal v minulom roku úrodu tých úžasných jahôd? Inzeráty sú v časopisoch zase a tak som trošku zvedavá ako dopadol minulý rok u pestovateľov.
wabi
11.03.09,05:51
Chcel by som vás upozorniť na túto nemeckú stránku
www.poetschke.de (http://www.poetschke.de/)Podľa všetkého tam majú zásielkový predaj aj jahôd, pričom na kus to vychádza pod 1 euro. Má to len jeden háčik ako to objednať, keď na Slovensko neposielajú. Bolo by možné to poslať do Rakúska, len nikoho tam nepoznám...:(
Majú v ponuke aj do hora sa ťahajúce aj previslé, ale mňa najviac oslovila odroda Meize Schindler, stará nemecká odroda, veľmi zvláštna,
má len samičie kvety, preto potrebuje opeľovača, veľmi chutná, chutí
ako lesné jahody mala by to byť najchutnejšia jahoda, len neznáša prepravu plodov, preto sa nedá kúpiť v obchode ale si ju treba vypestovať a hneď aj zjesť.
Len ako ju objednať? Ak by ste mali záujem pridať sa a zásielku rozdeliť, budem rád, prípadne nápad ako ju objednať. Nemám problém ísť do Rakúska, len na sever Nemecka by som kvôli tomu nešiel...
wabi
22.03.09,02:44
Poraďáci nenapadá vás niekoho ako sa dostať k tým nemeckým superjahodám? Na tej stránke www.poetschke.de (http://www.poetschke.de/) to vypadá ako seriozne záhradníctvo a cena je tiež dobrá.
Len ako sa k nim dostať? Objednať niečo predražené na Slovensku je oveľa jednoduchšie...:rolleyes:
Hrdzoska
22.03.09,17:01
Wabi a nevedia to poslať dobierkou? To by nemal byť až taký problém.
mareko
23.03.09,09:31
Keď si pozorne pozriete inzerát , tak min. odber je 5ks/449+pošt. Cena 59/ks je iba pri odbere 20ks/1199. To sa mi zdá veľa:(
Ja osobne by som si nič neobjednávala z firmy,ktorá uvádza iba PO Box, namiesto stálej adresy s tel.číslom...
Najmä, keď je to firma, ktorá ponúka o. i. zázračné produkty na chudnutie (jedzte koľko chcete, aj tak schudnete), zaručenú výhru auta, milióna (vtedy Sk) a pod. Momentálne ma nenapadá čo všetko v minulosti ponúkali, no bolo obdobie, že týždeň čo týždeň išla v tlači dvojstránka "zaručene fungujúceho produktu", fotodokumentácia bola vždy iba upravená digi foto. Od tejto firmy by som ani ja osobne nič nekupovala. :(
osky
24.03.09,09:29
Jedna moja kolegyna kupila popinave jahody od Starkla. Zasadila ich podla navodu do zeme, ale urodu nemali ziadnu. No a na dalsi rok ani nevyklicili.
moji rodicia kupili tiez zo Starkla-drahe a malinke sadenicky-10 kusov.najprv sme sa bali ze sa ani neuchytia ,take malinke boli,ale o dva roky su z nich normalne zdrave a krasne rastlinky a v lete sme uz zberali prve jahodky.
ci sa budu tahat tak ako tvrdia ,to uvidime este za par rokov.....
wabi
27.03.09,05:13
Wabi a nevedia to poslať dobierkou? To by nemal byť až taký problém.
Na Slovensko neposielajú, iba do Nemecka a Rakúska.

www.poetschke.de (http://www.poetschke.de/)Podľa všetkého tam majú zásielkový predaj aj jahôd, pričom na kus to vychádza pod 1 euro. Má to len jeden háčik ako to objednať, keď na Slovensko neposielajú. Bolo by možné to poslať do Rakúska, len nikoho tam nepoznám...:(
Majú v ponuke aj do hora sa ťahajúce aj previslé, ale mňa najviac oslovila odroda Meize Schindler, stará nemecká odroda, veľmi zvláštna.
Mieze Schindler - renesancia pralinkovej jahody
Odroda jahody, ktorá bola vyšľachtená v roku 1925 v Drážďanoch a bola pomenovaná podľa manželky šľachtiteľa, prežíva renesanciu v domácich záhradkách. Aromatická jahoda je menšia ako bežné odrody a vzhľadom pripomína skôr malinu alebo černicu. Milovníci ju však označujú ako "pralinku" medzi jahodami. Je veľmi sladká, aromatická, s pevnou dužinou. Mimoriadne dôležitá je kombinácia s inou odrodou, pretože Mieze Schindler má len samičie kvety, ktoré sa nemôžu samé oplodniť. Nie je vhodná pre tržnú produkciu.
karino
07.04.09,09:31
ahojte , moje syn ma 12 rokov a tiez som mal problem aby som mu vysvetlil aky je to podvod s jahodkami . Odrodu ELSANTA pestujeme uz asi 20 rokov /ked sme nemali este ani licenciu ale neviem ci ju uz mame /.Je to super jahoda netrpi chorobami aspom na netkanej textilii a jej plody su pevne a chutne .Samozrejme ze odrod je vela a velke peniaze davat za sadenice je nezmysel.V genoch jahod je pud zebazachovi cize odnozovania ,poplazy je najlepsie zbierat a vysadzat v auguste aby na druhy rok na jar uz bola uroda.Nic sa nestane ani ked ich zasadime prave teraz ,robi to prave aj moj syn , az sa nemylim ma este "sengu sengana" a "hoeny" ale on ich sadi a mnozi vsade , sadi ich do teglika od jogurova a pod...
wabi
14.04.09,10:40
ahojte , moje syn ma 12 rokov a tiez som mal problem aby som mu vysvetlil aky je to podvod s jahodkami . Odrodu ELSANTA pestujeme uz asi 20 rokov /ked sme nemali este ani licenciu ale neviem ci ju uz mame /.Je to super jahoda netrpi chorobami aspom na netkanej textilii a jej plody su pevne a chutne .Samozrejme ze odrod je vela a velke peniaze davat za sadenice je nezmysel.V genoch jahod je pud zebazachovi cize odnozovania ,poplazy je najlepsie zbierat a vysadzat v auguste aby na druhy rok na jar uz bola uroda.Nic sa nestane ani ked ich zasadime prave teraz ,robi to prave aj moj syn , az sa nemylim ma este "sengu sengana" a "hoeny" ale on ich sadi a mnozi vsade , sadi ich do teglika od jogurova a pod...

Gratulujem máte šikovného syna.:)
Jedol ste ale niekedy lesné jahody?
karino
01.05.09,19:36
noooo asi az sa dobre pametam tak som mal Rujany a to boli lesne jahody ale kedze mam viacero pozemkov tak v Lukavici mam aj lesne jahodky
tetrisss
01.05.09,20:27
Minuly rok som si zakupila tahave jahody v zahradnictve, neviem aka to je odroda, niekde som ju sem aj zavesila, ako kvitne, zelenie a cervenie naraz, mala asi 30cm odnoze s tromi novymi rastlinkami, cize ako normalna jahoda, plody boli male a nic moc, prezimovala dobre, v zemi, je pekna, kvitne, zatial ale ziadne odnoze nema nove,jedine , co bolo na nej zaujimave, bola jej cena a to, ze kvitne ruzovo a nie bielo, ako slusna jahoda.;)
wabi
02.05.09,23:09
Zohnal som žlté mesačné jahody, sú veľmi chutné údajne pripomínajú chuťou tie lesné. Sú ale väčšie a v zrelosti úplne žlté!:)
Mám ešte zopár v kvetináčikoch keby niekto chcel...
ajuschka
20.05.09,09:29
fiiiha, to vyzera zaujimavo, to by som celkom vyskusala.... ak chces, vymenim ti za semenace kustovnice cinskej :) mam akurat tyzdnove vyklicene. nemas cestu do BA?
wabi
23.05.09,21:13
fiiiha, to vyzera zaujimavo, to by som celkom vyskusala.... ak chces, vymenim ti za semenace kustovnice cinskej :) mam akurat tyzdnove vyklicene. nemas cestu do BA?
Predpokladám že v stredu pôjdem do BA, ak sa to nezmení a môžeme sa stretnúť a vymeniť ak chceš...
Len ako sa s tebou skontaktovať?
amoo
14.06.09,10:41
Teda sa podarilo niekomu vypestovat popinave jahody mont everest? rodia? rastu do vysky? Podla reklamy v zahradkari c.6 maju zarodit do 6 mesiacov. Zatial som na nenecital v porade kladnu recenziu, je to naozaj podvod? vdaka aj za pripadnu alternativu.
jamNicka
16.06.09,18:38
natrafila som na tuto tému a arda by som sa s Vami podelila o moje skúsenosti - ja osobne by som sa na to nebola dala nahovoriť, ale moja mama (dôchodkyňa) uverila reklame a objednala aj mne - 10 ks stálo 20Eur, je pravda, že mali krásny koreňový bal, ale rastú veľmi pomaly, úroda slabá a aj chuť nič moc, no skrátka veľké sklamanie aj napriek starostlivosti v suchom období
milan46
26.07.09,17:08
Pozdravujem všetkých pestovateľov popínavých jahôd.
Náhodou som zablúdil na túto stránku, lebo som asi nedočkavý a chcel som sa niečo dozvedieť, ako tieto jahody prosperujú u iných pestovateľov.
Tiež sme sa stali "obeťou" reklamy a chceli sme to vyskúšať, či je to pravda, čo sa uvádzalo v reklame.
Niekedy v máji manželka dostala poštou sadenice (3 ks) a rozdelili sme si ich po jednej s synom a našou priateľkou. Všetci traja ich máme v kvetináčoch na balkónoch.
Po zasadení dlho nič, ale koreň sa časom pozviechal, začal rásť, kvitnúť (pri koreni) a plodiť. Ináč nič. Žiadne snahy o popínanie, alebo prevísanie.
Manželku to hnevalo a tak ju napadlo, že odtrhla nové kvetné výhonky, či to nejako nepomôže v popínaní.
A pomohlo. Začali vyrastať nové výhony, a dnes sú vo výške 1,5 metra od zeme v kvetináči. Urobil som im rebríček, na ktorý som tie výhony postupne pripevňoval. Nakoľko hrozili víchrice, tak som ich ovinul špagátom, aby ich vietor neodtrhol. Problém je teraz v tom, že dolu opätovne normálne plodia (dnes ráno vnučka odtrhala zrelé) ale na výhonoch nie (zatiaľ). Po prečítaní debaty som ich teraz nafotil, aby ste videli, ako to máme. Asi odtrhnem výhony pri vrchu (až budú mať 2m) a možno zarodia aj v medziposchodiach a hore.
Samozrejme, že nie sú také husté ako v tej reklame, ale pekne sa šplhajú.
Dúfam, že všetko podstatné je z priložených obr. vidieť.
milan46
26.07.09,17:56
Hľadám ďalej,
tak ešte dopĺňam môj príspevok, na stránke STARKL je uvedený návod na pestovanie, tak ho sem dávam.
Priznám sa, že o tom, že treba odstrániť prvé kvety sme nevedeli, v našom prípade to bola náhoda.

"Mimoriadne bohatá úroda sladkých šťavnatých plodov. Odstráňte prvé kvety, aby sa vytvorili nové výhonky a celá rastlina spevnela. Úpony treba uchytiť na mriežku alebo inú konštrukciu. Popínavá jahoda je vhodná nielen do záhradky, ale výborne sa pestuje aj na balkóne či terase. Možete ju zasadiť aj do závesnej nádoby a výhony nechať vol'ne visieť. Pravidelná zálievka a hnojenie zvyšujú výnos. Zasielame silné, dobre prekorenené rastliny v rašelinových baloch. Doba zrelosti: od júna, stáleplodiaca".

Ináč jahody sú priemerne veľké a chuťove sú dobré. Len ich je zatiaľ málo, tá bohatá úroda sa akosi zatiaľ nekoná. Takže nechápem, ak niekto píše, že sú veľké, len ako lesné jahody. Na mojich foto je vidieť ešte nedozreté, majú priemer 3cm...
V našom prípade išlo o pokus, mať na balkóne "svoje" čerstvé jahody.
wabi
30.07.09,07:06
Takzvané mesačné jahody nie je žiadna novinka. Pestujú sa už najmenej 50 rokov, čo viem doložiť z literatúry. Tiež vyväzovanie odnožovacích fúzov - poplazov je spomínané rovnako dávno. Vlastne nič nové až na to, že obrázky a popis zásielkových spoločností vytvárajú milné predstavy o popínavých jahodách s bohatou úrodou a pritom sa jedná o úplne normálne jahody s úplne normálnou úrodou akurát teda keď si ich vyviažete smerom hore namieto aby sa plazili po záhone máte ťahavé jahody, jediné čo sa naozaj samé ťahá smerom nahor je ich cena!:D
Hrdzoska
31.07.09,17:13
Aj ja som sa nechala zlákať reklamou a kúpila som si ich. Zatiaľ som spokojná moje sú vysoké 1 m , stále kvitnú aj na vrchole, jahody sú výborné a veľké cca 2,5 cm. Neoberám ich síce na kilá ale ako občerstvenie pri prechádzke záhradou je to fajn. A dnes som zbadala, že mi už rastú aj melony a pižmová tekvica.
Silvernola
01.08.09,05:16
Aj ja som sa nechala zlákať reklamou a kúpila som si ich. Zatiaľ som spokojná moje sú vysoké 1 m , stále kvitnú aj na vrchole, jahody sú výborné a veľké cca 2,5 cm. Neoberám ich síce na kilá ale ako občerstvenie pri prechádzke záhradou je to fajn. A dnes som zbadala, že mi už rastú aj melony a pižmová tekvica.
Ani to, čo vidím na foto ma nepresvedčilo, že celý rozruch okolo popínavých jahôd je len reklamný humbug a PODVOD. Keď sa objavili prvé reklamy na túto tému, lákalo ma to, ale neverila som. sledovala som diskusie okolo nich, ale ANI RAZ som nenašla referenciu, ktorá by potvrdzovala pravdivosť reklamy. Úspechom sa nikto nepochválil. Prečo asi?! Takéto "výsledky" možno získať takmer pri každej bežnej odrode. Záleží len a spôsobe pestovania.
milan46
01.08.09,20:31
Rád by som zareagoval na tento príspevok.
Píšete: „Ani to čo vidím na foto ma nepresvedčilo...“
Foto som sem dal (a určite aj Hrdzoska) nie na presvedčovanie ľudí, ale preto, aby ste videli, čo nám na balkóne (v kvetináči) narástlo, aká je realita.
Určite uznáte, že na tak rozsiahlu debatu o pestovaní tohto druhu jahôd, tu je veľmi málo fotografií z výsledkov pestovania. V iných sekciách sa to foto len hemží. Prečo asi?
Že je to reklamný humbug a podvod, môžem súhlasiť len čiastočne. Prečo?
Sú to jahody? Sú.
Dokážu rásť po vyviazaní na oporné steny aj do výšky? Dokážu.
Dokážu tam aj plodiť jahody? Dokážu.
Dočkáte sa úrody po splnení základných podmienok (polievanie/hnojenie)? Dočkáte.
Takže dobre urobená reklama s akým takým výsledkom, v podstate závislým na pestovateľovi.
Ďalej píšete: „Ani raz som nenašla referenciu, ktorá by potvrdila pravdivosť reklamy“.
Súhlasím, ani ja.
Keď tak uvažujem, kde sme ju mali hľadať? A pokúsil sa niekto to tu urobiť s 10-20 mi koreňmi (aj keď to vyzerá ako šialenstvo, vďaka ich cene) vedľa seba a potom tu zverejniť výsledok? Nepokúsil.
Základný problém je asi v tom, že na reklamných letákoch sa prezentuje mohutná stena z jahodových listov obsypaná zrelými jahodami. Tento obraz vzbudzuje u ľudí veľkú, skoro bezhraničnú fantáziu, ako sa budú napchávať jahodami.
Uveria obrazu a za nekresťanské peniaze si sadenice jahody objednajú. Ale len 1 – 2 korene, lebo sú veľmi drahé. Výsledok je však potom žalostný (ako u mňa), mám len jeden koreň.

Napriek tomu som sa nehanbil a (asi ako prvý) som výsledok zverejnil aj obrazom.
Viem si ale predstaviť, že ak by som zasadil vedľa seba 10 – 20 koreňov, aj tá stena z listov by mohla v ideálnych podmienkach narásť. Na reklamnom letáku nie je vidieť základňu, z koľkých koreňov to vzniklo. A v neposlednej rade – robia to odborníci na reklamu a marketing.

Kdesi to tu tiež odznelo, že to je fotomontáž. Som veľmi náchylný (na 99,99999%) tomu uveriť, lebo mi tam chýbajú fázy kvitnutia a dozrievania. Pochybujem, že by to pre účely reklamnej fotografie odstránili, ale aj to je možné, aby to nekazilo výsledný dojem. V reklame nejakých 500€ nehrá rolu.

Reklama na kozmetiku (alebo na chudnutie) to predvádza už veľa rokov a nikoho to zvlášť nevzrušuje. Generácie žien do toho natláčajú obrovské peniaze. A výsledok? Radšej pomlčím.
Pochválila sa nejaká normálna, obyčajná žena, úspechom z reklamy nejakého kozmetického produktu na svojom tele, aby sa to dalo zverejniť? Nepochválila, aspoň o tom neviem.

Prečo asi? Taktiež, málo kto, to verejne označí za humbug a podvod.
Vždy sú „objektívne príčiny“ (vždy na strane používateľky), ktoré konečný očakávaný efekt skrášlenia, alebo schudnutia výrazne posunú do stratena. A pani si kúpi iný produkt, v očakávaní „zázraku“.
A s tým výrobcovia rátajú v prvom rade. Sú šťastní, ak to ženám neuškodí, čo sa tiež občas stalo a u jahôd to nehrozí.

Ďalej píšete:
Takéto „výsledky“ možno získať takmer pri každej bežnej odrode.
Zase môžem len súhlasiť. Nabudúce si donesiem sadenice od mojej mamy.

Doteraz sme sa za 38 rokov nikdy nepokúšali dopestovať jahody na balkóne. Nebyť tohto reklamného ťahu, tak určite by sme sa o to nepokúšali ani dnes.
Pre nás sa to stáva už len úsmevná epizódka s občasnou konzumáciou „balkónových“ jahôd. Každý špás, niečo stojí.
Ale som sa akosi rozbehol...:), ospravedlňujem sa.
Silvernola
02.08.09,06:47
Úplne s milan46 súhlasím. Mojim cieľom nie je odrádzať niekoho od pokusov s pestovaním (mimochodom -môj otec pestoval jahody ja balkóne už pred 45 rokmi – ibaže nie „popínavé“). Chcela som len varovať neskúsených a ľahkoverných pred praktikami často nekalej reklamy. Som presvedčená, že na podobné účely má slúžiť takéto fórum. Rada tu „listujem“, nachádzam nové inšpirácie, a ak viem niečo, čo iný postráda, rada prispejem svojou troškou. Už som sa tiež popálila na reklame a nevidím dôvod, prečo by tak mal pochodiť každý.
mvlko
05.08.09,18:46
Ahojte, pridam sa k tym co sa nechali nachytat. Pred 2ma rokmi sme si kupili 5 sadenic a v dany rok sme mali celkom peknu urodu, asi 3cm velke a sladke plody, no tento rok to bolo uz horsie. A samozrejme ziadne tahanie do vysok sa nekona.
No prave som nasiel jeden navod ako by sa mali taketo jahody pestovat, tak ich skusim tento rok spravne zazimovat a hadam dalsi rok bude z nich zase nieco.

http://jahody.unas.cz/index.php?id_kategorie_cl=18&zobrazit=clanek&id_clanek=68&ap=0
bibik007
04.09.09,14:54
My sme mali toho roku prvýkrát popínavé jahody od f. Sieberz na balkóne. takto vyzerali. Rastlinky boli pekné, no jahôdok málo a malé. Skúsim ich rozmnožiť a na budúci rok uvidíme. Inak boli veľmi chutné - ako lesné.
wabi
06.09.09,05:53
Uvažoval som prečo sú stále v kurze tie popínavé jahody: Myslím, že celý problém je v tom, že sú zámerne označené zavádzajúcim slovíčkom "popínavé". Každý predsa musí uznať, nezávysle či je zástancom, či odporcom zmieňovaných jahôd, že "popínavé" naozaj nie sú. Nepnú sa. Nemajú žiadne úponky ako napríklad vinič, či hrach ani sa neovíjajú ako napríklad Kiwi, fazula či chmel. Preto ich nemožno nazvať popínavými. Výstižný názov je previslé. Pretožeak ich pracne neprichitíte na nejakú oporu a neupevníte na ňu, budú prevísať. Poplazy má ale väčšina jahôd a ak ktorúkoľvek takúto jahodu budete pestovať v kvetináči bude vám poplazmi prevísať. Takže sa jedná o úplne obyčajné jahody z toho dôvodu ani názov "previslé" nie je vporiadku. Mali by sa skôr volať "jahody v kvetináči" alebo "balkónové jahody" hoci aj tu sa nevyhneme asociáciám. Ide totiž skôr o spôsob pestovania než o druh či odrodu...
Silvernola
06.09.09,06:03
pre wabi
viď príspevok 37
wabi
07.09.09,08:31
Vidím že máme rovnaký názor.:)
Napriek tomu môžem potvrdiť, že keď som bol na "Země živitelka" v Českých Budejoviciach a predával som okrem iného aj jahody a to stálerodiace aj klasické aj s červenými kvetmi odnožujúce ako aj neodnožujúce - "mesačné" - s červenými plodmi aj zo žltými plodmi a všetci stále chceli len "ťahavé". Darmo som im vysvetľoval, že sô to celkom obyčajné jahody, že ťahavé neexistujú. Ľudia sú tou reklamou tak zblbnutý, že si ich radšej šli kúpiť niekoľkonásobne drahšie...:confused:
milan46
12.10.09,20:36
Pozdravujem pestovateľov jahôd na balkónoch.
Pred pár mesiacmi som tu uviedol moju skúsenosť s pestovaním tzv. popínavých jahôd.
Odvtedy jahoda (mám len jeden koreň v kvetináči) sa zobudila a začala pekne rásť a plodiť. Vo výške cca 1,7 m som jej odstrihol všetky (7) vrcholov na výhonoch a začalo kvitnutie a neskôr plodenie. Nebolo to na marmeládu, ale čo by som chcel z jedneho koreňa. Akosi som nesledoval možstvo, ale dohodli sme sa z manželkou na cca 20-25 ks. výborných jahôd počas celej doby rodenia. Trvá to dodnes, stále tam je asi 15 ks. v rôznych fázach vývoja, dozrievania, aj kvety. Vnučka dnes spapkala 2 ks.

Ale k problému, čo nás ťaží.
Blíži sa zima a prišla otázka, čo s jahodou?
Ako som uviedol, je cca 1,7 m vysoká, má 7 šlahúňov krásne vyvinutých a je upevnená na pomocnej konštrukcii.
Čo by ste mi poradili, ako ju prezimovať?
Dočítal som sa o niekoľkých spôsoboch, ale nikto neuvádza, čo s tak dlhými výhonmi?
Výhony treba odstrihnúť, alebo ich nechať tak ako sú? Môže zostať na balkóne (zatepliť - ako?), alebo v garáži?
Ďakujem za rady.
wabi
12.10.09,22:21
Pozdravujem pestovateľov jahôd na balkónoch.
Pred pár mesiacmi som tu uviedol moju skúsenosť s pestovaním tzv. popínavých jahôd.
Odvtedy jahoda (mám len jeden koreň v kvetináči) sa zobudila a začala pekne rásť a plodiť. Vo výške cca 1,7 m som jej odstrihol všetky (7) vrcholov na výhonoch a začalo kvitnutie a neskôr plodenie. Nebolo to na marmeládu, ale čo by som chcel z jedneho koreňa. Akosi som nesledoval možstvo, ale dohodli sme sa z manželkou na cca 20-25 ks. výborných jahôd počas celej doby rodenia. Trvá to dodnes, stále tam je asi 15 ks. v rôznych fázach vývoja, dozrievania, aj kvety. Vnučka dnes spapkala 2 ks.

Ale k problému, čo nás ťaží.
Blíži sa zima a prišla otázka, čo s jahodou?
Ako som uviedol, je cca 1,7 m vysoká, má 7 šlahúňov krásne vyvinutých a je upevnená na pomocnej konštrukcii.
Čo by ste mi poradili, ako ju prezimovať?
Dočítal som sa o niekoľkých spôsoboch, ale nikto neuvádza, čo s tak dlhými výhonmi?
Výhony treba odstrihnúť, alebo ich nechať tak ako sú? Môže zostať na balkóne (zatepliť - ako?), alebo v garáži?
Ďakujem za rady.

V zásade sú dve možnosti. Zazimovať v teple a svetle - pričom môžu ďalej rodiť aj zime.
Alebo zimovať na studeno vtedy by mala byť okolo nuly a svetlo nie je potom tak dôležité.
Tie výhonky by sa dali zakoreniť a mali by ste ďalšie jahody. Zakorenia behom dvoch týždňov, najlepšie ale tak že ich neodstrihnete od matky skôr, než budú mať korene.
paloo
13.10.09,03:39
Pred rokmi som kúpil u Starkla:Dkeďže sa neťahali ale chutnali,vysadil som na záhon.Dodnes tam aj zimujú,rastú a plodia.
Takže prezimovať by mali bez problému.
eňuš
24.02.10,22:22
Pozdravujem všetkých pestovateľov popínavých jahôd.
Náhodou som zablúdil na túto stránku, lebo som asi nedočkavý a chcel som sa niečo dozvedieť, ako tieto jahody prosperujú u iných pestovateľov.
Tiež sme sa stali "obeťou" reklamy a chceli sme to vyskúšať, či je to pravda, čo sa uvádzalo v reklame.
Niekedy v máji manželka dostala poštou sadenice (3 ks) a rozdelili sme si ich po jednej s synom a našou priateľkou. Všetci traja ich máme v kvetináčoch na balkónoch.
Po zasadení dlho nič, ale koreň sa časom pozviechal, začal rásť, kvitnúť (pri koreni) a plodiť. Ináč nič. Žiadne snahy o popínanie, alebo prevísanie.
Manželku to hnevalo a tak ju napadlo, že odtrhla nové kvetné výhonky, či to nejako nepomôže v popínaní.
A pomohlo. Začali vyrastať nové výhony, a dnes sú vo výške 1,5 metra od zeme v kvetináči. Urobil som im rebríček, na ktorý som tie výhony postupne pripevňoval. Nakoľko hrozili víchrice, tak som ich ovinul špagátom, aby ich vietor neodtrhol. Problém je teraz v tom, že dolu opätovne normálne plodia (dnes ráno vnučka odtrhala zrelé) ale na výhonoch nie (zatiaľ). Po prečítaní debaty som ich teraz nafotil, aby ste videli, ako to máme. Asi odtrhnem výhony pri vrchu (až budú mať 2m) a možno zarodia aj v medziposchodiach a hore.
Samozrejme, že nie sú také husté ako v tej reklame, ale pekne sa šplhajú.
Dúfam, že všetko podstatné je z priložených obr. vidieť.
Objednali sme si jahodu "SUPER STAR" zo starkla. Vyšla nás vtedy na 119sk. Mala byť tiež popínavá. Nestalo sa tak. Fúzy čo popúšťala boli ako na obyčajných jahodách. Nikdy nekvitli a ani nerodili, aj koreň bol dosť slabý, pretože výhonky mu brali silu. Až ked som posadila výhonky do zeme každý samostatne bola aj úroda. Každý rodil boli aj veľké aj chutné plody. Ako sa hovorí "drž sa pri zemi"platí aj na jahody. Reklama je na to aby nás nalákala čo sa jej ako tu tak čítam aj podarilo. Čľovek sa učí na vlastných chybách.
Tabita
13.10.11,12:26
WABI, môžete to zazimovanie popísať podrobnejšie?
- kedy je vhodný čas na zazimovanie?
- je to možné v pivnici paneláku? Ako často a veľa polievať? Ostrihať?
- keď v byte, ako často a veľa polievať? Ostrihať?
wabi
24.10.11,06:11
nuž to polievanie závisí od tepla a množstva svetla.
Optimálne by bolo svetla čo najviac pretože v zime je ho nedostatok a naopak tepla radšej menej ako je izbová teplota. Optimum asi okolo 10 stupňov, ale ak sa menej nedá...
Polievať aby nebolo premokrené ale ani suché. Pri radiatore radšej nie. Výhonky sa dajú zakoreniť. Ak je v pivnici okno tak by to možno aj šlo, len potom nesmiete zabudnúť na polievanie čo ak to nemáte na očiach by sa ľahko mohlo stať...
V prípade že by bolo kolo nuly a len málo nad ňou by to zvládlo aj málo svetla či dokonca vôbec. Strihanie by mohlo podporiť ďalší rast a to najmä pri vyšších teplotách v zime nie je žiadúce.
Tabita
24.10.11,20:34
Ďakujem.
AlaNR
24.04.12,12:38
Prosím vás, neviete, kde v Nitre a okolí by sa dali zohnať popínavé jahody?

Na tržnici nemajú :(
wabi
02.05.12,02:18
V ktorejkoľve záhrade sú jahody a všetky vedia vytvárať poplazy. Kúpte si jednoducho akékoľvek jahody a pestujte ich na balkone ako "popínavé" musíte ich vyvezovať. Skutočne popínavé jahody neexistujú,ako každému súdnemu človeku vystane po prečítaní povedzme posledných 30 príspevkov... Takže ak sa už nepredávajú popínavé, je to dobre, možno už ľudia konečne dostali rozum.
Aj ja mám v záhrade "popínavé".
helpmeplease
29.05.12,09:42
ahojte, nemá niekto skusenosti s popínavými jahodami klettererdbeere z hornbachu? Dala som 4 priesady do velkeho crepníka a aj oporne tycky a cakáám... kedy zacnu rást.. ale dajak nic zatial...uz tam su asi 2 -3tyz... Narastu mi? resp. co mam robit aby narastli .?? kedy hnojit..atd dakujem za rady
wabi
29.05.12,11:08
no len čakaj, možno sa bude na paličky šplhať pupenec ale jahody ťažko...
LubosP
08.10.12,13:34
ahoj,

ja mam vybornu skusenost s pestovanim jahod v samozavlazocom kvetinaci, pestujem anglicku odrodu EVIE2, sadenice som si kupila v zahradnictve blizko bydliska aby som mala istotu ze im bude sediet klima kde ich pestujem. Tam to pestovali v kvetinacoch a boli nadherne. Je to stalerodiaca odroda = vytvara kvety a plody az do prvych mrazov. idealne pre deti, pretoze mame stale asi 10 jahod denne, pricom pestujem 12 rastlin. Teraz ich budem prvykrat zimovat, skusim to zabalit a zateplit aj s kvetinacmi na balkone kedze nemame zahradu. Obalim to textiliou a slamou alebo novinami, obcas za slnka polejem a uvidime. Dufam ze nevymrznu. :)
pmajap
12.07.13,19:28
Evie 2 pestujem v pôde, v polotieni, sú vysoké skoro 40 cm, bohato rodia, ale... bohato rodia na vlaňajších výhonkoch t.j. každý rok ich treba namnožiť, musia mať dobre vyhnojenú pôdu a hlavne nesmú preschnúť.
Ivet1954
15.02.14,10:24
Ja kupujem jahody a odporučam odrodu sweet marathon. jahody sladké stáleplodiace a dodávaju vo velmi dobrej kvalite. mne prišli v črepníkoch 11 cm už s kvetmy i, len som presadila o oberala úrodu po celý rok.
lujza.j
15.02.14,10:30
ivet ty sa tu ukľudni...dobre.... a bež robiť reklamu inam!!!!
mirko70
15.02.14,12:22
Pestujem na balkone všeličo,dokonca aj jahody ale na toto určite neverím.Prikladám článok na recenziu (http://hobby.idnes.cz/popinave-jahody-neexistuji-dpc-/hobby-zahrada.aspx?c=A120429_133830_hobby-zahrada_bma)
wabi
17.03.14,07:35
Keď je niekto idiot, tak si asi nezaslúži nič iné (http://www.porada.sk/ine#__AUTOKW) než aby vyhodil svoje peniaze za takýto nezmysel.
Keď ono je to tak lákavé, každý by chcel aby to bola pravda...
Snívajte v noci. Cez deň to nefunguje...
automat
19.03.14,08:57
Keď je niekto idiot, tak si asi nezaslúži nič iné (http://www.porada.sk/ine#__AUTOKW) než aby vyhodil svoje peniaze za takýto nezmysel.
Keď ono je to tak lákavé, každý by chcel aby to bola pravda...
Snívajte v noci. Cez deň to nefunguje...

Našťastie nie z mojej, ale zo skúseností množstva známich musím súhlasiť. Nestaňte sa ďalšími obeťami takýchto omylov.