vema
22.03.08,11:36
Má niekto tento kríček. My sme dostali 4 sadenice a dosť sme sa tešili, ale dočítala som sa, že nie vždy sú tie plody chutné. V Stárkli píšu, že je to ako čučoriedka, kde je pravda? My si to zasadíme na chate, tak ak to nebude ono, nebude to tam prekážať.
atramka
22.03.08,22:36
wema, ja som si to chcela zo Starkla objednať.....
No teraz váham....... možno sa nám niekto ohlási, kto má nejaké skúsenosti s pestovaním...
hetty
23.03.08,10:19
Aj ja som si to chcela objednať, tiež ma zaujíma, či to už niekto nepestuje.
beba13
24.03.08,09:05
Dievčence já ho mám je to zemolez a nie je ako čučoriedka, mám ho už asi 10 rokov. Z toho asi 6 rokov má už plody je to prvé jarné ovocie obsahuje veľa vitamínu C, len pri oberaní treba dávať pozor pretože plody pri lahkom dotyku opadávajú.Ked ich zberám tak dávam pod celý krík igelit, aby čo opadne zostalo na igelite potom to len zosypem do misky.
zuzik29
24.03.08,14:38
beba 13
ako chuti? a kolko plodov je na jednom kríku?
dakujem
vema
24.03.08,14:41
No Beba 13, ako chutia, to ma zaujíma? Ako tie plody konzumujete. Niečo aj z toho pripravuješ? Chcela som opraviť ten názov, naozaj je to zemolez a nie zimolez.Dá sa to ešte opraviť v názve?
beba13
24.03.08,20:33
Majú takú zvláštnu chuť trocha trpkú až sladkú, no a množstvo plodov závisí od velkosti kríka, ale z roka na rok je ich viacej, zatial ich jeme hned z kríka ostatné až ostanú dávam do koláčov, džemu miešam ich s černicami, lebo mi nikdy nezostalo tolko aby som skúsila samostatný džem ale hádam tento rok bude dosť lebo už začína kvitnúť a má veľkú násadu kvetov, ak sa mi podarí skúsim odfotiť a potom to tu prilepím.
Štefka 64
25.03.08,16:08
Ja mám zemolez už asi 2 roky. Nesmie sa strihať ani tvarovať 5 rokov. Chce veľa slnka, a prihnojovať pred kvitnutím, a po ňom. Beba 13 má pravdu, má zvláštnu chuť, ale veľa vitamínov.
beba13
11.04.08,06:24
Pridávam ten zemolez ako som sľubila len som naň celkom zabudla.
aisa
15.04.08,18:44
Ja mám takýto zemolez, len sa krúti a je naozaj krásny. či je i chutný neviem, lebo ho neprihnojujem, nestihnem zbierať plody. Mám ho pre krásu. Fakt je, že je nenáročný a nevymŕza, keďže bývam pod Tatrami. Odporúčam ho do každej záhrady, v lete robí svojim lístim a vôňou radosť.
beba13
24.05.08,14:23
Práve dozrel zemolez
arizona
24.05.08,15:31
Ja mám tri kríky už tretí rok.Minulý týždeň som konečne okúsila,ako to chutí...zjedla som dve bobulky-za celé 3 roky:mad: vždy ma predbehú drozdy:D
paloo
01.06.08,13:24
Zdravím všedkých pestovatelov tohto zdravého ovocia.Náhodou som tu objavil túto dikusiu.Vrele odporúčam pestovať sám pestujem asi 40 odrôd.
Ak máte záujem pozrite na Kamčatskú borůvku na a dozviete sa viac.
Mickey99
01.06.08,16:44
Ako už bolo povedané, jeho plody sú prvé jarné vitamíny. Majú trpkastú až nahorklú chuť, ale chutia nám. Trvá dlho, kým z neho budete mať úžitok, ale ja tie roky neľutujem.
paloo
01.06.08,17:53
Z odrezkovanej rastliny nie je problém aby už na druhý rok mala niekoĺko plodov.
durislavus
13.04.09,12:39
Zdravím všedkých pestovatelov tohto zdravého ovocia.Náhodou som tu objavil túto dikusiu.Vrele odporúčam pestovať sám pestujem asi 40 odrôd.
Ak máte záujem pozrite na Kamčatskú borůvku na a dozviete sa viac.
zdravim. tiez sa zaujimam o tuto zimovzdornu rastlinu a hoci mi tie moje este neplodia, rad by som sa opytal, ake vsetky odrody pestujete a ci ich aj rozmnozujete pre prip. zaujemcov?
paloo
14.06.09,15:35
Pridávam ten zemolez ako som sľubila len som naň celkom zabudla.
Pekné rastliny ja pestujem asi 40 odrôd,rastlina je populárnejšie v Cz pre obchodný názov Kamčatská borůvka....
Odporúčam pestovať-je to po zime prvé ovocie na zahrade.
paloo
14.06.09,15:40
Ako už bolo povedané, jeho plody sú prvé jarné vitamíny. Majú trpkastú až nahorklú chuť, ale chutia nám. Trvá dlho, kým z neho budete mať úžitok, ale ja tie roky neľutujem.
Pozor nie všetky odrody majú nahorklé plody!
Niečo mám namnožené:)
vema
15.06.09,19:42
Ja som zakladala túto tému a musím napísať, že tento rok sme mali prvé plodíky, síce málo, na troch kríčkoch bolo asi 9 kúskov. Chuť mali na moje prekvapenie veľmi dobrú. Neboli ani nahorklé, ani trpké. Vnútrajšok bol sladkastý a koža mierne kyslá. Neviem ako sa o ne starať. Kúpila som hnojivo na čučoriedky a s tým som ich teraz prihnojila, lebo je pod nimi dosť zlá zem. Uvidím, čo bude o rok.
wabi
15.06.09,22:06
Nuž na rozdiel od pravých, či veľkoplodých Kanadských čučoriedok nevyžadzje Zemolez kyslú pôdu s preto ho nire je oitrebné hnojiť hnojivami pre kyslomilné rastliny - čučoriedku či rododendróny.
Pre mnohých záhradkárov je Zemolez sklamaním, no nezúfajme, z roka na rok sú odrody kvalitnejšie, plody väčšie a chutnejšie, no jednoducho je to rastlina ktorá lepšie rastie vo vlhkejších vyšších nadmorských výškach nie na púšťach Západoslovenskej nížiny...
Pre jej skoré dozrievanie ju teda beriem na milosť a mám ju v záhradke, hoci v lete a na jeseň by neobstála pri veľkej konkurencii, na jar jej vieme prižmúriť oko.
Grandmaster
18.06.09,11:38
Ja ho mám 3-tí rok, úroda bola asi 50 ks, podľa mňa je chuť naozaj trocha podobná čučoriedke. Hneď vedľa zemolezu mám rosinenbau (muchovník), ten má okrúhle plody veľmi podobnej chuti a farby. No a 4-ročné čučoriedky nie a nie zarodiť - asi tá kyslosť pôdy. Takže vrele odporúčam.
Tamila
18.06.09,11:44
My ho máme už možno zo päť rokov. Vlani sme zobrali možno za hrsť plodov. Ale tento rok som mala asi 7 dl. Boli výborné. Možno už začal rodiť.
wabi
19.06.09,20:50
Je to príjemné spestrenie na jar mať pár plodov, ale na kilá to ani radšej nerátajte že s vám niekomu, česť výnimkám vo vlhkejšom a chladnejšom podnebí našich lesov a hôr podarí. Oproti muchovníku a veľkoplodým čučoriedkam zaostáva vo veľkosti a kvalite, ale čo by sme tak zavčasu na jar chceli že.:D
Zabúda sa na jednu lahôdku veľkoplodú "ríbezľu zlatú" nazývanú aj meruzalka. Je to prešľachtená meruzalka s dobrou úrodnosťou veľkých plodov, nie tá ktorá sa používa ako podpník na štepenie stromčekových ríbezlí a egrešov. Dá sa samozrejme tiež naštepiť aby tvorila stromček, ale ako krík je prirodzenejšia tak ako každá ríbezľa. Čo je na nej ale najlepšie je chuť, ktorá je podľa môjho názoru najlepšia s pomedzi všetkých ríbezlí a egrešov a pripomína trochu chuť čučoriedok...
Valcake
19.06.09,21:57
Ja ho mám 3-tí rok, úroda bola asi 50 ks, podľa mňa je chuť naozaj trocha podobná čučoriedke. Hneď vedľa zemolezu mám rosinenbau (muchovník), ten má okrúhle plody veľmi podobnej chuti a farby. No a 4-ročné čučoriedky nie a nie zarodiť - asi tá kyslosť pôdy. Takže vrele odporúčam.
Zdravím, na jar sme zasadili rosinenbaum,no je ešte maličký a chcem sa spýtať ako sa oň postarať a kedy bude asi rodiť. Dík
paloo
20.06.09,11:47
Je to príjemné spestrenie na jar mať pár plodov, ale na kilá to ani radšej nerátajte že s vám niekomu, česť výnimkám vo vlhkejšom a chladnejšom podnebí našich lesov a hôr podarí. Oproti muchovníku a veľkoplodým čučoriedkam zaostáva vo veľkosti a kvalite, ale čo by sme tak zavčasu na jar chceli že.:D
Zabúda sa na jednu lahôdku veľkoplodú "ríbezľu zlatú" nazývanú aj meruzalka. Je to prešľachtená meruzalka s dobrou úrodnosťou veľkých plodov, nie tá ktorá sa používa ako podpník na štepenie stromčekových ríbezlí a egrešov. Dá sa samozrejme tiež naštepiť aby tvorila stromček, ale ako krík je prirodzenejšia tak ako každá ríbezľa. Čo je na nej ale najlepšie je chuť, ktorá je podľa môjho názoru najlepšia s pomedzi všetkých ríbezlí a egrešov a pripomína trochu chuť čučoriedok...
Nechcem ti moc oponovať no ak priloží foto tak takéto plody sa ti zdajú malé???
wabi
25.06.09,11:28
Nuž slušné! Majú asi 4 cm. Ale poznáte to: "Nevadí že krátky, hlavne že je tenký.":--- :D
Záleží s čím sa porovnáva!:rolleyes:;)
Myslel som ovocie samozrejme! Ak s ríbezľami tak v pohode, ak s broskyňami a melónmi, tak nič moc...:D
Možno ešte dôležitejšia chuť než veľkosť. Tento poznáte - radšej len pointu: "Mala ho ako uhorka! Čo taký veľký? Nie taký kyslý!" :--- :D
Ale vážne, V každom prípade, zemolez veľa miesta nezaberie a na spestrenie odporúčam, veď napokon aj ja mám zopár kríčkov.:--- A melóny nepestujem... čím nechcem povedať, že veľkosť nie je dôležitá!
To, že zemolez nepovažujem za kráľovnu ovocných sadov mi ale iste nemáte za zlé. :)
paloo
09.08.09,11:01
Tak pre priaznivcov zemolezu,začalo druhé kolo dozrievania plodov na Remonte.Iste teraz na rozdiel od prvého dozrievania je hodne iného ovocia no pre spestrenie je to dobré:)
wabi
09.08.09,15:43
Tak pre priaznivcov zemolezu,začalo druhé kolo dozrievania plodov na Remonte.Iste teraz na rozdiel od prvého dozrievania je hodne iného ovocia no pre spestrenie je to dobré:)

Závidím ti tvoj optimizmus! Tie moje boli dosť trpké asi sucho. Je to zrejme naozaj hlavne do vlhších vyšších polôh.
Zato Amelanchier ako hlavný úspešnejší konkurent bol aj v našich podmienkach fantastický a oveľa úrodnejší navyše v strapcoch takže nemusíš oberať každú bobuľku zvlášť.
Prepáč nič v zlom nič proti tebe, len tie zimolezy sú pre mňa sklamaním nielen veľkosťou ale aj úrodnosťou a chuťou. Ver mi radšej by som s tebou nadšene súhlasil, pretože dobré ovocie mám rád a nikdy nie je noviniek dosť. Tým som tiež nechcel nikoho odhovoriť od pestovania zimolezov. Pár kríčkov do večšej záhrady na spestrenie nemôže zaškodiť. Pozerám na to len objektívne a taká veľkoplodá meruzalka (zlatá ríbezľa, málo známa a zriedkavá) je tiež lepšia vec po všetkých stránkach. Drieň ktorého prvé odrody už začínajú dozrievať a Slováci vedia najčastejšie iba to, že Šuster pálil drienkovicu, by podlľa môjho názoru tiež patril do každej záhradky a dá sa dobre využiť ako hustý živý plot. Plody sú veľmi cenné čo sa týka vitamínov a antioxidantov a najmä oveľa väčšie a veľmi chutné aj na priamy konzum aj na spracovanie aj na sušenie...
Mohol by som pokračovať čomu by som dal pred zimolezom ešte prednosť...
beba13
03.06.10,10:00
..práve dozrieva
deli.
03.06.10,10:20
musím sa vám pochváliť: pred tyzdnom som ochutnala svoj uplne prvy plod kamcatky... Mam dve rastlinky Modreho triumfu od starkla, maju uz par rokov /asi3/ a moja doterajsia starostlivost spocivala len v tom, ze boli zasadene a to bolo vsetko
medzitym prezili aj nasho maleho psa a uplne dolamanie, ale opat sa vzchopili. Moje male rastlinky maju dnes cca 0,5m a tohto roku len jeden z nich aj zakvitol 6 kvetmi a jeden z nich sa udrzal a vyrastol z neho maly 1,5-2 cm plodik.
Po citani diskusii som myslela, ze budem sklamana chutou kamcatky, ale na druhej strane ste mi spravne poradili, aby som nechala plod uplne dozriet. Tak som cakala a cakala a pred tyzdnom, ked som ho pozerala, odpadol, takze bol uz uplne dozrety. Dozrel tesne pred ceresnou /karesova).
chut kamcatky ma velmi prijemne prekvapila. Naozaj chutila ako cucoriedka, najviac sa podoba chuti cucoriedky, ale nie zahradnej, ale lesnej cucoriedky. Bola velmi dobra.
takze kamcatky si nechavam, zakratko im prihodim trochu konskeho hnoja, nech rastu a rastu. Asi dokupim este dalsiu rastlinu inej odrody.
paloo
03.06.10,16:22
Aj takto to dnes vypadá u niektorých pestovateľov:)
http://s1.postimage.org/IbM8S.jpg (http://www.postimage.org/image.php?v=gxIbM8S)
vicenjaro
25.12.10,21:03
Prosím o informácie o kamčatskej čučoriedke. Do akej výšky dorastá v našich podmienkach? Začínam so záhradou na Záhorí. Môžem ju zostrihávať a tvarovať do výšky cca 0,8 m? Dokedy má listy? Opadáva už v lete aj v našich podmienkach?
Aké ovocné kríky by sa mi hodili ako "živý plot", keď chcem mať oddelenú časť záhrady od trávnika. Výška tohto plota by mala byť max. 0,8 - 1 m?
vicenjaro
25.12.10,22:23
a čo , dá sa robiť z neho tzv. živý plot? A kedy opadáva?
vicenjaro
25.12.10,22:27
kedy opadávajú ôisty?
arizona
25.12.10,22:30
zaciatkom jesene opadavaju listy

zivy plot? mozno dobry napad,je to dost husty krik
paloo
26.12.10,14:48
a čo , dá sa robiť z neho tzv. živý plot? A kedy opadáva?
Niektoré odrody narastú aj do 2 metrovej výšky.
Ak chceš plot nižší a dlhšie do jesene zelený odporúčam odrodu Blue Velvet.Táto však začína dozrievať neskôr.Tento rok ešte v polovici októbra zelené listy.
Zo strihaním nie je problém,mám skúsenosti,že sa dá strihať hocikedy:)
a_je_to
26.12.10,17:12
Prosím o informácie o kamčatskej čučoriedke. Do akej výšky dorastá v našich podmienkach? Začínam so záhradou na Záhorí. Môžem ju zostrihávať a tvarovať do výšky cca 0,8 m? Dokedy má listy? Opadáva už v lete aj v našich podmienkach?
Aké ovocné kríky by sa mi hodili ako "živý plot", keď chcem mať oddelenú časť záhrady od trávnika. Výška tohto plota by mala byť max. 0,8 - 1 m?

Ty nepotrebuješ informácie o kamčatskej čučoriedke ... ale o živých plotoch. Každý ovocný krík potrebuje presvetlenú „korunu“ aby mohol kvitnúť opeliť sa a plodiť. Živý plot naopak potrebuje byť skôr hustý a nepriechodný. Väčšina kríkov plodí na jednoročných, alebo čerstvých výhonoch, ktoré u živých plotov podliehajú zostrihávaniu a tvarovaniu. Plodonosný ker a živý plot majú pre svoje poslanie úplne protichodné požiadavky. Nepoznám druh, ktorý by aj dobre plodil ovocie, aj dobre vyzeral ako živý plot. Iba Pyracantha, ale tá nie je ani jedlá, ani chutná.
Ak chceš pekný živý plot, vhodný je najmä Ligustrum – vtáčí zob. Uchováva si zelený vzhľad až do nových listov, je nenáročný na vlhkosť, oproti iným druhom dosť lacný. Ak máš problém so získaním, napíš SS ... a začiatkom apríla môžeš sadiť.
paloo
03.01.11,18:20
Ty nepotrebuješ informácie o kamčatskej čučoriedke ... ale o živých plotoch. Každý ovocný krík potrebuje presvetlenú „korunu“ aby mohol kvitnúť opeliť sa a plodiť. Živý plot naopak potrebuje byť skôr hustý a nepriechodný. Väčšina kríkov plodí na jednoročných, alebo čerstvých výhonoch, ktoré u živých plotov podliehajú zostrihávaniu a tvarovaniu. Plodonosný ker a živý plot majú pre svoje poslanie úplne protichodné požiadavky. Nepoznám druh, ktorý by aj dobre plodil ovocie, aj dobre vyzeral ako živý plot. Iba Pyracantha, ale tá nie je ani jedlá, ani chutná.
Ak chceš pekný živý plot, vhodný je najmä Ligustrum – vtáčí zob. Uchováva si zelený vzhľad až do nových listov, je nenáročný na vlhkosť, oproti iným druhom dosť lacný. Ak máš problém so získaním, napíš SS ... a začiatkom apríla môžeš sadiť.
Myslíš,že by to nebol pekný a užitočný plot?S prvým ovocím na dvore...
http://s1.postimage.org/8iu03tjfc/P1090028.jpg (http://postimage.org/image/1fm4o7dok/full/)
upload images (http://www.postimage.org/)
vicenjaro
04.01.11,21:23
Ďakujem všetkým za názory, ešte poprosím o informáciu, ktoré odrody zimolezu kamčatského sú chuťovo najlepšie a kde sa dajú získať - so zárukou kvality.
wabi
09.01.11,02:40
Zemolez je vhodný na živý plot. Dobre obrastá a aj pri reze dokáže rodiť. Živý plot predsa neznamená že musí byť ako podľa pravítka a prísne tvarovaný a strihaný ale môže byť aj voľnejší a tak si ho viem predstaviť a môže byť udržaný aj v požadovanej výške. Z ovocných kríkov nižšieho vzrastu je na tento účel asi najvhodnejší, navyše nenáročný na starostlivosť. Vo vlhkejších polohách vo vyššej nadmorskej výške často pod lesom im vyhovujú podmienky lepšie a narastú rýchlejšie a väčšie a mohutnejšie kríky. U nás v suchých nížinách rastie podstatne pomalšie. Posledná daždivá sezóna im fakt vyhovovala a bolo to vidieť.
Tiež som vysadil väčší počet odrôd a deti majú tieto novšie sladké odrody radi.
BXLmiami
09.01.11,08:39
Tuším si ma presvedčil palooo.Dakujem za tip,už 2 roky si lámem hlavu,aký živý plot.Ja ale asi nie som dnešná,pretože v záhrade chcem len jedlé veci,ktoré kvitnú a dávaju užitok s kopou kvetov,vtákov a motýľov,tak ma všelijaké tie Thuje či jedovaté cyprušteky neoslovujú.Tiež poprosím poradiť odrodu ktorá je podľa Vás najchutnejšia.Dakujem.
deli.
20.01.11,12:46
Tuším si ma presvedčil palooo.Dakujem za tip,už 2 roky si lámem hlavu,aký živý plot.Ja ale asi nie som dnešná,pretože v záhrade chcem len jedlé veci,ktoré kvitnú a dávaju užitok s kopou kvetov,vtákov a motýľov,tak ma všelijaké tie Thuje či jedovaté cyprušteky neoslovujú.Tiež poprosím poradiť odrodu ktorá je podľa Vás najchutnejšia.Dakujem.
osobne si myslím, že kamčatka do živého plota-nie, vzhľadom k tomu, že veľmi skoro "zaťahuje", ciže uz v septembri jej opadaju listy a zostanu len konariky. Ale ak Vam nevadi tato skutocnosť, tak OK. Odrody odporučam Amur, Altaj, Modry triumf. Tohto roku krasne podrastli, lebo veľa pršalo. Zrejme im vyhovuje vlhko až mokro, lebo po iné-suchšie roky - podrástli oveľa menej. Odporúčam veľa odrôd, zvyšuje to podstatne úrodu.
paloo
20.01.11,13:52
Ale sú odrody ktoré majú listy ešte aj v novembri,samozrejme ak nepríde nejaký mimoriadne silný mráz:)
Blue Velvet,Pruhonický letný.
Až mi večer vydá čas priložím foto z vlaňajška ako dôkaz:)
Odrody sú poradené dobré no sú tu už aj ruské odrody s hodne väčšími plodmi.
BXLmiami
20.01.11,14:02
Dakujem.Vidím na fotke,že okolo stromčekov všade máš foliu,ako sa ti osvedčila?Nedržia sa ti pod nou slimáky?Neplesnie to?Presne nad tým uvažujem,že niečo tam treba dať,inak sa nedorobím,alebo ak nestihnem tak rastú v tráve.
deli.
20.01.11,15:53
aj ja si chcem ešte dokúpiť aspoň dva kríčky k mojim Modrym triumfom. Uvazujem nad Amur a Altaj. Kedy ich mám objednať, aby mi včas dorazili? Treba ich sadiť v marci, alebo je možné aj vo februári- mohli by byť odolne, keď sú také otužilé, nie?
wabi
20.01.11,17:31
Zimolez sa dá sadiť kedykoľvek, keď je možné vykopať jamku, je úplne odolný, čím viac odrôd tým lepšie.
Lepšia ako fólia je netkaná textília ktorá prepúšťa aj vlahu.
Pestovanie formou živého plota je dobrý nápad v každom prípade. Opelenie je lepšie, a je to prirodzenejšie, pretože aj v prírode nikdy žiadne dreviny nerastú v pravidelných odstupoch od seba ale sa vyslovene dotýkajú a prepletajú konárikmi. Najlepšie nesadiť vedľa seba dva kríky rovnakej odrody.
paloo
20.01.11,19:36
Dakujem.Vidím na fotke,že okolo stromčekov všade máš foliu,ako sa ti osvedčila?Nedržia sa ti pod nou slimáky?Neplesnie to?Presne nad tým uvažujem,že niečo tam treba dať,inak sa nedorobím,alebo ak nestihnem tak rastú v tráve.
Je to netkaná textília,slimáci sú všade ale cez deň by ich tam asi prismažilo:DPlesnenie nie je:)Veru človek by sa bez nej mohol aj zodrieť:)
paloo
20.01.11,19:44
aj ja si chcem ešte dokúpiť aspoň dva kríčky k mojim Modrym triumfom. Uvazujem nad Amur a Altaj. Kedy ich mám objednať, aby mi včas dorazili? Treba ich sadiť v marci, alebo je možné aj vo februári- mohli by byť odolne, keď sú také otužilé, nie?
Sadiť sa dá hocikedy a hlavne aby bolo hodne vlahy.Amur jr chuťovo dobrý/ak nie najlepšíúno menej úrodný.Altaj je menej sladký no oveľa úrodnejší!
Skús Morenu,Fialku,Zolušku a tento rok mi plodil prvý raz Wojtek chuťovo zaujímavý:)Urodné sú Mailon,Maistar ale chýba im ten správny šmak.
BXLmiami
08.02.11,06:15
Pokial zasadim blizko seba muchovnik a kamcatku;neskrizia sa?
wabi
08.02.11,07:10
Pokial zasadim blizko seba muchovnik a kamcatku;neskrizia sa?
Tak to ani náhodou. Muchovník je jadrovina príbuzná napríklad s hruškou, či jarabinou a "kamčatka" je lomicera, niečo úplne iné vôbec si nerozumejú.
Ono s tým krížením je to neľahké a málo čo sa vie skrížiť. Ak sa aj niečo samovoľne skríži, musela by si vysiať semienka pochádzajúce z takéhoto skríženia aby sa to nejako prejavilo až na potomkoch ale to v tomto prípade fakt nehrozí!:D
Kedysi stačilo zjesť a nepoužívala sa splachovacia toaleta a už sme mali semenáčik ktorý bujne rastie akoby ho prihnojil!:D
Takto ma napadá len jeden prípad samovolného zdokumentovaného kríženia a to ešte v 16 storočí, kedy takto vznikla Bouleriana ako údajný kríženec hrušky a jarabiny. Ruku do ohňa by som však za to nedal...
Bouleriana je zaujímavej chuti, rovnako ako tatarka - je to starobilé ovocie ktoré takmer zaniklo a uchovalo sa len na niekoľkých miestach ako 100 ročné stromy.:)
BXLmiami
08.02.11,08:48
Tak mna napada moja neboha svokra;ktora zasadila vedla seba tekvicu,cuketu a patizon.
Zitulda
08.02.11,09:30
Podľa toho čo som čítala, tak sa asi nehodí do pôdy s vačším množstvom pisčite, suchej a dokonca teré záhrady je cca v 35 ° spáde, voda skôr aj zo spodných vrstie, (v hĺbke asi 60 cm je súvislá 2-5 cm hrubá vrstva bridlice:) Záhrada je v peknej lokalite, ale skôr na rekreačné účely ako pre jahôdky, či kvety.
paloo
08.02.11,10:32
Myslím,že sucho je menším nepriateľom pre rastliny než tieň.Skús zo dve odrody a uvidíš:)Hodne šťastia.
Pre starších trochu osvety z krajiny pôvodu tohto ovocia:
http://sad-i-ogorod.ru/sady_rossii/03_2010/index.html
BXLmiami
20.02.11,07:47
Kedy sa strihá zimolez?Na českom fore som čítala,že prvých 5 rokov nestrihať,tak si to overujem.
paloo
20.02.11,08:45
Kedy sa strihá zimolez?Na českom fore som čítala,že prvých 5 rokov nestrihať,tak si to overujem.
Aj v Ruskej literatúre sa uvádza prvých 5-6 rokov netreba strihať:)
Dobré nakolko rastliny skoro kvitnú už v tomto období prihnojiť napríklad síranom amónnym a po nejakom čase hnojivom na podporu kvitnutia.
stych
25.02.11,19:57
ako tzv. živý plot je to veľmi dobré:D, ja to skôr riešim len ako oddelenie jednej časti záhrady od druhej. Zeleninová od okrasnej-oddychovej. Len mi tých zimolezov vychádza cca 19 čo je dosť. Neviem, aká je ich úrodnosť z jedného kríka, aj keď sa uvádza je začínajú neskôr rodiť. Vie mi niekto dať ako taký obraz koľko ovocia je z jedného kríka - cca 3 ročnej rastliny: zimozelu kamčatského, aronia, amelanchier - muchovník?:rolleyes:
wabi
25.02.11,22:13
Úrodnosť bude závisieť najmä od vlhkosti, pretože od nej najmä závisí ako veľké rastliny narastú. Vo všeobecnosti práve zemolez patrí k rýchle nastupujúce rodivosťou kríčky. Už rok po vysadení sú schopné dať pár plodov. Ďalšími rokmi sa samozrejme úroda zvyšuje. Ak však máte záhradu v úrodnej nížine kde je často pomerne sucho bez závlahy, tak vám i za 3 roky porastú dosť mizerne a preto môžete aj po 3 rokoch zožať dve hrste úrody. Naopak, ak máte dobrú závlahu a prípadne je u vás ráno i v lete aj rosa, tak vám lomicery budú rásť pomerne rýchlo. I tak však na 3 rok budete vládať zjesť úrodu i z 19 kríčkov, úplne bez problémov a na zavarenie asi ešte nebude.
Pri pravokorennej kríčkovej arónii ak sa jedná o odkopok, či rezkovanec a nie semenáč, či meristémovo množenú rastlinku i tak hoci už 3 rokom iste zarodí, tak toho až tak veľa na jednom kríčku nebude. Odhadom tak pol kila, i keď to tiež závisí práve od vlhkosti. Semenáč rodí samozrejme ešte o dva tri roky neskôr a meristémové rastlinky rodia tiež o niečo neskôr, takže na 3 rok to ešte zarodiť nemusia vôbec.
Amelanchier je v tomto rovnako ako arónia.
paloo
26.02.11,07:19
Asi takto by vypadal plot z muchovníkov po troch rokoch od výsadby:)
http://postimage.org/image/33msdgukk/
Peter z Bratislavy
26.02.11,09:52
Naše pôvodné čučoriedkové kríky (náročné na kyslú rašelinu) nám postupne vykapali. tak sme ich nahradili 2 kríkmi zemolezu kamčatského. Máme ich už asi 4-5 rokov a kríky sa neuveriteľn každý rok rozrastajú, takže ich vždy na jesen vystrihám a presvetlím.
Hne´d ako sa začne čo len trocha otepľovať vyháňajú púčiky a v máji je to prvé ovocie na záharde. Treba nechať dobré vyzrieť válčekovité bobule, aby neboli moc horko trpké.
Ideálna zrelosť je, ked sa pri jemnom dotyku sami oddeľujú od stonky kríka.
Sú na slnečnom mieste a každý rok rozhadzujem po záhrade vyzretý hnoj od našich sliepok.
wabi
26.02.11,18:02
Nuž záleží iste na tom od kedy sa tie 3 roky počítajú ak sa jedná o 3 ročnú rastlinu ako bolo dotazované tak sotva začne rodiť pri amelanchiery a aronii. U zemolezu to ide s úrodou rýchlejšie s rastom naopak pomalšie o niečo. Ak sa dokonca jedná o semenáče tak ešte neskôr...
Ak ale už 3 ročnú rastlinu kúpite, tak 3 roky po vysadení bude vypadať možno tak ako dodal paloo fotku, ale to už bude mať vlastne dohromady 6 rokov. Pri štepenej 3 ročnej rastline, ktorá bola štepená v 2 roku tak ešte len bude mať ako 3 ročná prvý strapec ak vôbec, takže záleží hlavne od toho čo kúpiť, koľko ročné a aký typ rastlín to bude... (semenáč, meristémový, odkopok, rezkovanec, štepenec);)
Hnojením a stálou vlhkosťou to samozrejme značne urýchlite...
BXLmiami
27.02.11,16:56
Nemusím sa báť hnojiť každý rok hnojom alebo kompostom?Cítala som,že kompost raz za 3 roky a hnoj raz za 4 roky k stromkom.
Milas265
27.02.11,18:53
Teraz je moderný granulovaný hnoj,ten by som pridal a tiež dobre vyzretý,ale čerstvejší je veľké riziko...
stych
12.03.11,21:22
Úrodnosť bude závisieť najmä od vlhkosti, pretože od nej najmä závisí ako veľké rastliny narastú. Vo všeobecnosti práve zemolez patrí k rýchle nastupujúce rodivosťou kríčky. Už rok po vysadení sú schopné dať pár plodov. Ďalšími rokmi sa samozrejme úroda zvyšuje. Ak však máte záhradu v úrodnej nížine kde je často pomerne sucho bez závlahy, tak vám i za 3 roky porastú dosť mizerne a preto môžete aj po 3 rokoch zožať dve hrste úrody. Naopak, ak máte dobrú závlahu a prípadne je u vás ráno i v lete aj rosa, tak vám lomicery budú rásť pomerne rýchlo. I tak však na 3 rok budete vládať zjesť úrodu i z 19 kríčkov, úplne bez problémov a na zavarenie asi ešte nebude.
Pri pravokorennej kríčkovej arónii ak sa jedná o odkopok, či rezkovanec a nie semenáč, či meristémovo množenú rastlinku i tak hoci už 3 rokom iste zarodí, tak toho až tak veľa na jednom kríčku nebude. Odhadom tak pol kila, i keď to tiež závisí práve od vlhkosti. Semenáč rodí samozrejme ešte o dva tri roky neskôr a meristémové rastlinky rodia tiež o niečo neskôr, takže na 3 rok to ešte zarodiť nemusia vôbec.
Amelanchier je v tomto rovnako ako arónia.

Jáááj len keby som tak vedela , čo je pravokorenná arónia:eek:, arónia viem čo je, ale čo znamená odkopok a aký je rozdiel v ďalšom raste medzi odrezkovcom, odkopkom, či semenáčom,:eek: tož moje vedomosti sú moc chabé....ale budem sa rada učiť.;)
wabi
12.03.11,23:09
Pravokorenný strom či krík je taký ktorý ma svoje vlastné korene, teda nie tie ktoré mu zabezpečuje podpník. Môže to byť odkopok, ktorí bol odkopaný z výmladku, ktorý je možné oddeki od pôvpdne materského stromu, pričom už aj má nejaké korienky.Odrezok korene nemá a musí si ich zapustiť.
Peter z Bratislavy
21.03.11,20:09
deli.
22.03.11,07:33
mne uz zacal jeden aj kvitnúť. Neviem, či je to dobre. Včelu ani čmeliaka som ešte tohto roku nevidela.
BXLmiami
22.03.11,10:56
koľkoročné sú to kríčky?
paloo
22.03.11,18:40
Pri kvitnutí nie je dôležitý vek.Zemolez odrezkovaný kvitne už hneď na druhý rok:)Dôležité na starých kríkoch je aby narástlo čo najviac nového dreva a v jesennom alebo zimnom období nakvitlo čo najmenej...
beba13
22.03.11,23:58
zemolez kvitne vždy takto skoro ved už v máji dozrieva úroda
deli.
23.03.11,17:37
majú uź asi 4 roky, kvitnú asi tretí rok. a plody mali po prvýkrát minulý rok. Naozaj platí, že keď majú viac vody, rastú oveľa rýchlejšie. Rovnako aj keď dostanú hnojivo. Zatiaľ som dala len granulovaný konský hnoj.
beba13
07.04.11,21:59
já nehnojím a úrody je až až niekedy ani neviem čo s tým,...........tiež mi už kvitne
paloo
09.04.11,15:40
paloo
09.04.11,16:16
Ešte k tomu kedy rastliny začnú plodiť.Tu je foto vlaňajšieho odrezkovanca:)
http://s3.postimage.org/17c7upt6s/P1110632.jpg (http://postimage.org/image/17c7upt6s/)
Vlastne kvitnú všetky z vlaňajšieho množenia.
Peter z Bratislavy
13.05.11,17:30
Tak sme dnes (13.5.2011) obrali prvú časť dozretej úrody Kamčatských "čučoriedok". Je to skôr len tak pre chuť, nie na zaváranie.
http://s52.radikal.ru/i136/1105/75/364761c27815.jpg (http://www.radikal.ru)
http://s07.radikal.ru/i180/1105/87/050e42e96d0b.jpg (http://www.radikal.ru)
Cecilia
13.05.11,17:47
minulého roku sme mali nie veľa, ale prvý krát boli plody, tohto roku ani jeden, neviete prečo?
arizona
13.05.11,19:39
minulého roku sme mali nie veľa, ale prvý krát boli plody, tohto roku ani jeden, neviete prečo?
Mne sa to stalo pred 2. rokmi. Neusiel sa nam ani jeden plodik, lebo vsetko zozrali drozdi :rolleyes::D

Inak, nepises,aky stary mas krik. Prve 2-3 roky nema vela plodov. Ja mam teraz 5.rocne kriky a su doslova obsypane. V prvych rokoch bolo iba malicko.
Peter z Bratislavy
14.05.11,16:37
Atu je jedna z možností. ako upotrebiť úrodu kamčatských čučoriedok. Bublanina z nich chutí vynikajúco.
http://s004.radikal.ru/i208/1105/44/6d320935757b.jpg (http://www.radikal.ru)
http://s45.radikal.ru/i109/1105/f2/432e3ef291e7.jpg (http://www.radikal.ru)
beba13
14.05.11,21:29
my ich stíhame jesť priamo z kríka,už týžden si na nich pochutnáva celá rodina tak neviem či budem aj oberať,mám ešte v mrazáku z minulého roka,nejako sa nepodarilo minúť,tak tie budú na koláč a čerstvé sa zjedia len tak
Milas265
15.05.11,17:20
Atu je jedna z možností. ako upotrebiť úrodu kamčatských čučoriedok. Bublanina z nich chutí vynikajúco.
http://s004.radikal.ru/i208/1105/44/6d320935757b.jpg (http://www.radikal.ru)
http://s45.radikal.ru/i109/1105/f2/432e3ef291e7.jpg (http://www.radikal.ru)


To by som asi nezvládol..:D pri predstave kyslej chuti mám zimomriavky...:D ale vyzerá fajnovo...
Cecilia
18.05.11,11:06
Mne sa to stalo pred 2. rokmi. Neusiel sa nam ani jeden plodik, lebo vsetko zozrali drozdi :rolleyes::D

Inak, nepises,aky stary mas krik. Prve 2-3 roky nema vela plodov. Ja mam teraz 5.rocne kriky a su doslova obsypane. V prvych rokoch bolo iba malicko.

Keď som sa bližšie pozrela na krík, tak tam rastú také malé zelené plody. Na západnom Slovensku je o pár stupňov teplejšie, tak asi sa všetko skôr urodí.
Milas265
18.05.11,19:33
Nejde o Západné Slovensko,ale aj nadmorskú výšku a koľko sa do toho "oprie" slnko..:)

Malé zelené,myslíš takéto niečo?

http://s2.postimage.org/2hpjztv1g/CIMG0266.jpg (http://postimage.org/image/2hpjztv1g/)
Cecilia
19.05.11,08:11
Dnes som už videla aj fialové, alebo modré.
paloo
21.05.11,15:50
Peter z Bratislavy
21.05.11,16:08
Tak si to užijte, mi už v Bratislave máme po oberačke.

peter
paloo
23.05.11,19:31
paloo
01.06.11,05:22
arizona
01.06.11,05:25
My sme mali tento rok na 5 rocnych krikoch konecne velku urodu.:)
Oberanie nemalo konca, tak sme podlozili pod kriky plachty a len jemne rukami prebehli po spodnej strane konarikov. Plodiky padali sme...;)
beba13
01.06.11,20:09
tiež tak oberám ved z velkého kríka sa to inak nedá,ved pri dotyku opadávaju samé
viktororlik
02.06.11,08:24
Ja to oberám do dáždnika a je to v pohode.

Tu sú plody - odroda KARINA. Je to ešte malý krík, no plodov má neurekom
hnedoočka
02.06.11,08:55
Mne sa to stalo pred 2. rokmi. Neusiel sa nam ani jeden plodik, lebo vsetko zozrali drozdi :rolleyes::D

Inak, nepises,aky stary mas krik. Prve 2-3 roky nema vela plodov. Ja mam teraz 5.rocne kriky a su doslova obsypane. V prvych rokoch bolo iba malicko.

možno tu už bolo spomínané,ale nestíham preštudovať: aký veľký by mal byť krík? my máme náš asi tri roky,ale nejak sa nerozrastá, takže úroda tak na zjedenie /ináč mne to veľmi chutí/.Môže to byť tým, že je medzi stromami?
viktororlik
02.06.11,09:27
Mám okolo 150 kríkov, no najviac nám chutí odroda AMUR.

V každom prípade je potrebné im vybrať slnečné miesto, chránené od severu pred prudkými vetrami. Má byť dôstojné pre túto rastlinu a nesadiť ju niekde medzi stromy. To urobila aj moja suseda a veľmi sa čuduje, že jej to nerastie a postupne hynie. Sadím ich po dve rastlinky rôznych odrôd. Neskôr sa prepletú a vznikne tak jeden krík. Vytvorím z toho ako keby živý plot. Ak má rastlina slabé prírastky, tak ju zrežem na 10 -15 cm na pník. Čím častejšie ju režem, tým má nasledujúci rok väčšie prírastky. Na nových konároch sú plody oveľa väčšie.

Táto rastlina na to aby dobre plodila potrebuje stabilnú a tuhšiu zimu, veľa slnka a najme v jari vlhkú pôdu. Zdá sa, že najlepšie pre túto rastlinu je to, ak má hlavu stále na slnku, teda nemá rada časté a dlhé zmáčanie listov no pritom vlhkú, no nie premočenú pôdu.

Plody spracujeme veľmi jednoducho. Zasypeme cukrom, popučíme a trošku rozmixujeme a necháme zamraziť v malých vzduchotesných nádobách. Najlepšia lahôdka je rozmixované s cukrom a pridané do bieleho jogurtu, alebo rozmixované s cukrom na chlieb podobne ako džem.

Pomaly už nemáme chuť na jahody, lebo toto ovocie ich vo všetkom nahradí a možno aj predčí.
hnedoočka
02.06.11,09:39
Mám okolo 150 kríkov, no najviac nám chutí odroda AMUR.

V každom prípade je potrebné im vybrať slnečné miesto, chránené od severu pred prudkými vetrami. Má byť dôstojné pre túto rastlinu a nesadiť ju niekde medzi stromy. To urobila aj moja suseda a veľmi sa čuduje, že jej to nerastie a postupne hynie. Sadím ich po dve rastlinky rôznych odrôd. Neskôr sa prepletú a vznikne tak jeden krík. Vytvorím z toho ako keby živý plot. Ak má rastlina slabé prírastky, tak ju zrežem na 10 -15 cm na pník. Čím častejšie ju režem, tým má nasledujúci rok väčšie prírastky. Na nových konároch sú plody oveľa väčšie.

Táto rastlina na to aby dobre plodila potrebuje stabilnú a tuhšiu zimu, veľa slnka a najme v jari vlhkú pôdu. Zdá sa, že najlepšie pre túto rastlinu je to, ak má hlavu stále na slnku, teda nemá rada časté a dlhé zmáčanie listov no pritom vlhkú, no nie premočenú pôdu.

Plody spracujeme veľmi jednoducho. Zasypeme cukrom, popučíme a trošku rozmixujeme a necháme zamraziť v malých vzduchotesných nádobách. Najlepšia lahôdka je rozmixované s cukrom a pridané do bieleho jogurtu, alebo rozmixované s cukrom na chlieb podobne ako džem.

Pomaly už nemáme chuť na jahody, lebo toto ovocie ich vo všetkom nahradí a možno aj predčí.

díky za vyčerpávajúcu odpoveď.Len teraz predpokladám, že sa dá celé vykopať a presadiť /zrejme v jeseni/ na - ako píšeš- dôstojné miesto.
U nás je to tým, že manželovi padne do rúk katalóg, čo sa mu zapáči ,kúpi, ale ďalej sa už nestíha starať.Takže niekedy ani nevieme, čo máme v záhrade.:D Jeden stromček ešte budem musieť zistiť cez Poradu,ale až keď dozrejú plody.
No 150 kríkov....to už nie je hocijaké pestovanie.Jahody síce máme,ale i tieto plody mi veľmi chutia.
viktororlik
02.06.11,11:45
Tu by som vložil problematiku rezu s ktorou sa mnohí názorovo rozchádzajú

Rez

Pre lepšie pochopenie podstaty rezu zemolezu Kamčadského je dôležité pozorovať rozvoj rodivých púčikov. Púčiky v najnižšej časti bočných výhonkov centrálnej vetvy a na kostrových vetvách sú rastové a často jediné svojho druhu. V strednej a vrchnej časti sú rastové aj zmiešané – ktoré pri prebudení rašia kvety aj vetvičky.
V prvý rok, alebo dva roky, vrcholový púčik rastie, dávajúc zo začiatku slabý prírastok, no pri tom aj pri dobrej starostlivosti často odumrie. Pritom z púčikov nachádzajúcich sa v hornej a dolnej časti vetvičky, začnú odrastať dlhé bočné výhonky. Takto sa vyvíja rast kostrových konárov aj na celom kríku.
Po dvoch až troch rokoch rodivosti na vrcholoch vetví sa objavuje dosť silné zahustenie. V spodnej časti sa vetvy vyhoľujú a z nich vyrastajú obnovujúce vetvy. V priebehu roka dorastajú na úroveň kríka a zastavujú rast. Vo vrchnej a strednej časti týchto vetví sa zakladajú zmiešané a rastové púčiky a celkom pri zemi iba rastové. Obnovujúce výhonky rastúce na boku - bočné vetvenie, akoby sa otierali o staré vetvy a nútili ich sa nakláňať na bok.

Prvý skracujúci rez zemolezu je potrebné urobiť po výsadbe.
Po vysadení skrátime na 7-8 cm. Podporíme tým vetvenie a vytvorenie základu z výhonkov vyrastajúcich z ešte mladej rastliny. Optimálny dĺžka pníkov po reze je 7-10 cm. Bez rezu výhonky základu kríka sa objavia až v druhom roku no častejšie v treťom roku rodivosti, keď sa objavuje vyholenie konárov zo spodnej časti kríka a zahustenie periférii. Výhonky sadenice budú preto rásť veľmi pomaly. Prírastok centrálneho výhonku býva slabý. Bez optimálneho počiatočného rezu je vysoká pravdepodobnosť, že sa zväčší vetvenie hornej časti konárov s ich slabým prírastkom hmoty.
Pri optimálnom počiatočnom reze nastane rast 2-3 silných výhonkov čo spôsobí rýchle formovanie primerane veľkého kríka. Počas rodivosti stačí kontrolovať tempo rastu a zahustenia kríka, vyrezať zle rastúce výhonky, poškodené a polámané vetvy.
Doporučujem preto pravidelné za rok – dva urobiť prerezávku zemolezu. Vysokú úrodu plodov môžeme získať pri strednej dĺžke prírastku vetví nie menej ako 20 cm. Preto staré zahustené koruny vetví (8 - 10 ročné) je potrebné zrezať na pník. V nasledujúcom roku z pníka vyrastú 2-5 silných výhonov z ktorých jeden je nutné ponechať pre zámenu odrezanej vetvy a ostatné zrezať.
Spoločne s rezom na kríkoch skracujeme aj časť silných minuloročných výhonov, aby sme podporili vetvenie a v spodnej časti sa začali vyvíjať kvetné púčiky.
Ak je nevyhnutné presvetliť okrajové časti kríka, môžeme vyrezať časť rodiacich vetví. Celkový počet rôznych vetví v dobre sformovanom kríku by nemal byť viac ako 15.
Pri reze rodiaceho kríka je treba dávať pozor, aby nedošlo k silnému oholeniu dolných častí vetví a k prílišnému zahusteniu okrajových častí. Ak vidíme že dochádza k rýchlemu oholeniu, potom viac pozornosti venujeme prerezávaniu. Ak k tomu nedochádza, uprednostníme častejšie skracovanie vetví a výhonov.
Pri veľmi slabých rastlinkách počkáme so skrátením o rok. Vo všeobecnosti na mladých kríkoch je potrebné, aby prevažovalo mierne skracovanie s nepatrným prerezavaním . Na kríkoch s plnou rodivosťou – mierna prerezávka s miernym skrátením. Na starnúcich kríkoch silné prerezávanie.
Približne 1-3 rodiacich vetvičiek je nevyhnutne ponechať bez akéhokoľvek prerezávania – tie najdravšie. V nasledujúce roky ich postupne zmladíme zrežúc na pník. Naklonené výhonky sú náchylné k zahusteniu na úkor obnovujúcich výhonkov rastúcich vertikálne. Časť z týchto výhonkov rastúcich vertikálne je potrebné nakloniť a druhú časť skrátiť a tým vynútiť vetvenie. Tie výhonky, ktoré sú blízko hlavných - kostrových vetví zrežeme celkom. Skrátené vetvičky ošetrené rezom dávajú dobrú úrodu veľkých plodov a rýchlo dozrievajúcich plodov no rýchlo sa vyhoľujú. Preto ich treba využiť na dosiahnutie úrody v 2-3 roku a následne urobiť rez na dosiahnutie nových vetvičiek.
Vetvičky zemolezu sú veľmi krehké. Preto v zimnom období sa stáva pri veľkom množstve snehu, že pri topení snehu sa môžu polámať. Je preto vhodné kríčky spevniť - obviazať a tým zabrániť poškodeniu vetvičiek snehom.
paloo
03.06.11,04:12
150 kríkov je na robotu veru dosť:)Ja mám vysadené asi 50 odrôd tak teraz pri zbere neviem kde mi hlava stojí:D
viktororlik
03.06.11,10:35
To je pravda! No s tými kríkmi, ktorých plody opadávajú pri dotyku je to v pohode. No často mám "pomocníka" a tým je ľadovec. Tohto roku sa nám zatiaľ vyhol, no neviem dokedy.

Kvety zemolezu v pohode odolali jarným mrazíkom. Mrazík začínal už pred 24 hodinou a mráz bol tak silný, že zničil skoro všetko - orechy, slivky, broskyňe, marhule, čerešne, jablone, ríbezle atd. takže z ovocia neostalo skoro nič. Preto už možno niektorí tušíte, čo je to za pašák, ten zemolez. Keď nieto z ovocia už nič, tak nás zachraňuje zemolez.
viktororlik
05.06.11,10:52
Trošku som experimentoval s rezom a zdá sa, že to má nemalý vplyv na vývoj kríka. Po výsadbe dvojročnej sadenice som ju zrezal na približne 10 -15 cm na pník a nechal narásť 2 -3 silné vetvičky. Ostatné som zrezal približne na 10 cm. Trošku neskôr som aj z tých 2-3 čo som nechal narásť taktiež trošku skrátil vrchol. Keď mi na odrezaných miestach na vrcholoch začali narastať bočné vetvičky, tak som aj z týchto skrátil vrcholy. Takto som experimentoval na pár kríčkov z rôznych odrôd. Na ďalší rok na týchto centrálnych vetvičkách bola taká násada plodov, že som ich musel podopierať.

Vyzerá to tak, akoby táto rastlina reagovala na poškodzovanie napr. možno zverou, ktorá ju zdá sa vo svojej domovine často obžierala. Potom vytvára silné rastové púčiky a neskôr silnú násadu plodov.

Tieto jej vlastnosti by sa dalo využiť a uplatňovať optimálny rez k dosiahnutiu pekných veľkých plodov!

Má niekto podobné skúsenosti s rezom?


Tu je pár fotiek z odrody KARINA
BXLmiami
06.06.11,11:40
Tak s rezom skúsenosti nemám,ale na zimolez odteraz nedám dopustiť.Na jeseň som nasadila 7 kríčkov,na jar dala okolo nich tmavú netkanú textíliu a potom som sa mesiac do záhrady nedostala.Včera vyhrabávam zimolezy,len podľa kolov som ich v tej burine našla,uplne zarastené ,tešila som sa že to prežili a ajhľa-všetky zarodili,na každom za hrsť zimolezov-neviem ako sa volajú plody.Super.Odteraz to budem opakovať:)
deli.
06.06.11,12:02
Tak s rezom skúsenosti nemám,ale na zimolez odteraz nedám dopustiť.Na jeseň som nasadila 7 kríčkov,na jar dala okolo nich tmavú netkanú textíliu a potom som sa mesiac do záhrady nedostala.Včera vyhrabávam muchovníky,len podľa kolov som ich v tej burine našla,uplne zarastené ,tešila som sa že to prežili a ajhľa-všetky zarodili,na každom za hrsť muchovníkov.Super.Odteraz to budem opakovať:)

BXLmiami, zemolez kamčatský a muchovník sú dve úplne rozdielne rastliny:rolleyes:
Co vlastne máš, muchovníky alebo zemolezy?:confused:
BXLmiami
06.06.11,12:09
Pardon za chybu.Mám oboje a toto boli zimolezy.:)Ale muchovníky detto.
viktororlik
06.06.11,15:39
Tak tento rok je to s úrodou kamčatiek super. To behanie s polievačkou pri veľkom suchu aké máme tento rok stálo za to. Zatiaľ mám obraté už okolo 12 Kg a kde je ešte koniec.

Taktiež som dával pri mladých rastlinkách čiernu netkanú textíliu no neskôr, keď kríky podrástli som textíliu dal preč a teraz pri veľkom suchu dávam pokosenú trávu. Taktiež udržuje optimálnu vlhkosť zeminy pod kríkmi.

No tam, kde je vlhko sa to tu hemží medvedíkmi. Tento rok to tu mame zamorené medvedíkmi - krtonôžkami. Zem je prevŕtaná ako ementál. Idú tam, kde je vlhšie. Sú ich stovky - čo stovky tisíce. Samčeky podvečer lietajú ako nejaké veľké kobylky. Pred pár dňami podvečer mi jeden pristal na bunde. Keď som sa pohol tak odletel na krík. Keď som sa podvečer prechádzal, tak prebehovali cez cestu jedna radosť.
paloo
07.06.11,18:05
Po deviatich dňoch zberu som priniesol dnes trošku aj domov:)
http://s2.postimage.org/m0fe1rtw/P1120153.jpg (http://postimage.org/image/m0fe1rtw/)
viktororlik
07.06.11,19:13
Paráda.
To je to, čo potrebujeme dostať do našich záhrad. V poslednej dobe som zistil, že ľudia už konečne začali prichádzať na to, čo je pre nich dobré. Je totiž lepšie mať v záhrade napr, rakytník, kamčatku a pod. ako kupovať nejaké drahé vitamíny v lekárňach. Nepotrebujeme pri týchto rastlinách používať žiadne chemikálie na ochranu pred škodcami a chorobami.

Asi má na tom svoj podiel aj internet – teda väčšia informovanosť. Mám rakytník už približne 20 rokov, no keď som niekomu ponúkol plody, alebo rastliny, tak záujem bol len veľmi malý. Často som nestihol všetko obrať, tak vždy ostalo niečo pre vtáky a nikto sa do toho nehrnul aby si to pooberal. Teraz je to naopak! Hlásia sa už dopredu, aby si to mohli pooberať. Požiadavky po rastlinách je veľmi veľká.

Čo sa týka kamčatiek, tak je to obdobné. Keď to ochutnajú, tak poväčšinou to chcú mať v záhrade. Niektorí si to kúpia aj preto, aby mali v záhrade niečo netradičné a neskôr prídu na to, že je to vynikajúce.
kavka123
06.05.12,16:51
ahoj,ma niekto na podarovanie,alebo vymenu 1sadenicku zemelezu kamcatskeho?Neviete ako sa rozmnozuje?Ked pozeram katalogy tak je to neskutocne drahe na moju penazenku....a tak som si zacala stepit ribezle a egrese sama/teda ucim sa/uspesnost mam tak na 50% a velmi sa z toho tesim.Pripravujem si podpniky a zacnem si stepit aj stromceky.
paloo
06.05.12,17:43
Potrebuješ minimálne dve rastliny rôznych odrôd aby si sa dočkala úrody;)
pablito74
03.04.13,17:15
Ahoj Paloo, mam asi tretim rokom odrody Czelabinka, Duet a Atut (alebo altaj, teraz si nepamätam), celkom nam chutia, hoci citit tu horkost... Pisal si ze pestujes viacej odrôd, keby si si mal vybrat 3 najlepsie, ktore by boli urcene na konzum v cerstvom stave, ktore by to boli ?;) Planujem rozsirit sortiment ...
PS: Ake mas skusenosti so slovenskymi e-shopami ktore ponukaju zemolezy ? Doporuc, nejaky, kde maju dobry vyber a zarucenu pravost.
PS2: Spominal si ze ich aj mnozis, aka metoda je najlepsia ? Pripadne nepredavas ich ? Ked zmizne sneh, tak ja skusim klasicky potapanie.
paloo
04.04.13,18:05
Ahoj Paloo, mam asi tretim rokom odrody Czelabinka, Duet a Atut (alebo altaj, teraz si nepamätam), celkom nam chutia, hoci citit tu horkost... Pisal si ze pestujes viacej odrôd, keby si si mal vybrat 3 najlepsie, ktore by boli urcene na konzum v cerstvom stave, ktore by to boli ?;) Planujem rozsirit sortiment ...
PS: Ake mas skusenosti so slovenskymi e-shopami ktore ponukaju zemolezy ? Doporuc, nejaky, kde maju dobry vyber a zarucenu pravost.
PS2: Spominal si ze ich aj mnozis, aka metoda je najlepsia ? Pripadne nepredavas ich ? Ked zmizne sneh, tak ja skusim klasicky potapanie.
Odrody Czelabinka, Duet a Atut nie to pravé orechové.Treba skúsiť niečo nové,overené.Odrody tu písať nebudem bola by to lacná,bezpracná reklama pre šopových a iných predajcov;)
V šopách už nekupujem ušetrím si tým hodne sklamania...
Ja množím odrezkami.Potápaním sa dá asi najjednoduchšie.Mám niečo namnožené nie je problém ak to nebude v stovkách kusov:cool:
Valcake
10.05.13,00:36
Prosím vás, vedel by mi niekto povedať aké sú to odrody-názvy? Vďaka
peterslovak
10.05.13,10:27
Tak pri tomto poradiť by sa asi rovnalo malému zázraku. To ako keby som odfotil kvitnúcu čerešňu, alebo jabloň a pýtal sa, aká je to odroda.
paloo
10.05.13,18:06
Ak to máš od tetušky z Malohontu tak to prvé je Wojtek a druhé asi Fialka
pmajap
10.05.13,19:00
Ak to máš od tetušky z Malohontu tak to prvé je Wojtek a druhé asi Fialka

Deduško si dobrý, hneď vedel:D:D
Valcake
12.05.13,23:19
Díííky,;) ste dobrí:D...máte 100 bodov;):)
J500j
14.05.13,08:11
A čo vám vari doteraz spali, keď ešte len kvitnú????

Jano
viktororlik
26.05.13,17:13
Prosím vás, vedel by mi niekto povedať aké sú to odrody-názvy? Vďaka
Ten s tými okrúhlymi listami je pravdepodobne Poľský DUET. Wojtek nemá až tak okrúhle listy. Ten druhý neviem odhadnúť.
Valcake
26.05.13,18:33
..z toho s okrúhlymi listmi som práve dnes obrala pár plodov...chutili, som spokojná
viktororlik
26.05.13,19:06
Tu na prvom obrázku napravo je môj Duet a ešte má úplne zelené plody. Mám ich pár kríkov no nejak ma chuťou nenadchli hoci nemajú žiadnu horkosť. Majú dosť nevýraznú chuť na rozdiel od takého AMURU, ktorý je na druhom obrázku a je vynikajúci. Neviem či mu chuťou niektorá odrody bude konkurovať. Hoci nie je až tak úrodný ako iné odrody.
viktororlik
26.05.13,19:21
Tuje zase zatiaľ najskorší ALTAJ a neskorší WOJTEK, ktorý je síce úrodný no chuťou nevyniká. Sú už novšie odrody ako už bolo spomenuté. Altaj mi skôr chuťou pripomína černice. Plody sú špicaté a predlžené.
Valcake
26.05.13,20:11
Nestihla som ani odfotiť, lebo ich bolo málo...iba sme ochutnali, ale ešte dozrieva /dúfam, že neopadá pokiaľ pôjdeme znovu na chatu/ ..pršíííííí.....zato jahôd sme mali veľa. Aj tak je to pre nás lepšie, lebo normálnym čučoriedkam sa nijak nedarilo...ten druhý krík ešte nerodí, tak uvidíme..
Tvoje sú krásne...
ela77
27.05.13,07:48
Vali, ja mám dva kríky, jeden má menšie listy a aj plody a akonáhle je dozreté tak to padne, ten druhý je krajší väčší a má aj plody väčšie. Som s nimi spokojná. Mám ich od wabiho a skúsim potopiť konárik, lebo synátor si to chváli a hlavne je to prvé ovocie. Píšeš o jahodách naše tiež už začínajú dozrievať, ale je chladno tak to ide pomaly a ty píšeš akoby ste už mali po úrode.
viktororlik
27.05.13,20:24
Ak to chcete namnožiť, tak to napichajte 15-20 cm odrezky do kvetináčov a to čo najskôr po odkvitnutí do zmesi borovicovej hrabanky a riečneho piesku. Zakryť to pet fľašami a je to. Dať pozor aby to nespálilo slnko. Takto som začínal ich množiť a úspešne. Poprípade môžete použiť práškový stimulátor.
Valcake
08.06.13,01:25
Ela,... kdeže po úrode ....jahody mám aj celoročné. Minulý rok sme mali ešte aj v októbri...no bolo už chladno, tak nedozrievali.
Zimolez kamč. mám nasadené na rôznych miestach. Chcem ich dať spolu...kedy je najlepšie presádzať...na jeseň?...či skoro na jar.
Tento malý krík má potom červené plody...sú to brusnice????
gaspi
10.06.13,14:42
Ano, malo by ist o brusnice. Iked teda fotka je presne opacne ostrena :).
Valcake
10.06.13,16:35
Ano, malo by ist o brusnice. Iked teda fotka je presne opacne ostrena :).

..na ospravedlnenie: fotka je iba mobilom, ale vďaka...
viktororlik
15.06.13,20:19
Valcake napísal: Zimolez kamč. mám nasadené na rôznych miestach. Chcem ich dať spolu...kedy je najlepšie presádzať...na jeseň?...či skoro na jar.

Samozrejme že neskoro v jeseni. Na jar ešte je sneh a už sa zobúdzajú.
Valcake
16.06.13,00:43
...vďaka...
nefertiti7
18.06.13,14:55
ja som tento rok tiež neodolala a kúpila som si 2 kusy zemolezu, tento rok ešte bez plodov, ale na budúci rok očakávam prvú úrodu a veľmi sa teším. Jedla som ich už, chutia podobne ako čučoriedky, len máš tej chuti v ústach viac, nakoľko sú väčšie a musia byť zrelé
viktororlik
18.06.13,19:05
Pre dobré opelenie a teda aj úrodnosť je potrebných viacej odrôd, slnečné stanovištie a stabilnú zimu. Teda v zimnom období neznáša dlhé oteplenie, nakoľko vyraší a po nasledujúcich silný mrazoch môžu vetvičky omrznúť. Vnesiem trošku optimizmu do pestovania kamčatiek. Sú naozaj úrodné a oplatí sa pustiť do ich pestovania.

Tu je fotogaléria zatiaľ najúrodnejších odrôd - Wojtek , Amfora.
gaspi
19.06.13,11:01
Ja by som sa chcel spytat, v ktorom roku po vysadeni by mal zemolez plodit?
Vdaka.
J500j
19.06.13,11:09
Ja by som sa chcel spytat, v ktorom roku po vysadeni by mal zemolez plodit?
Vdaka.

Tohoto roku som kúpil v Baumaxe v BA ALTAJ a DUET v črepníkoch už s plodmi. Sú vysadené a boli vynikajúce. Čiže jednoducho povedané, podľa toho aké zoženieš. Ale aj dvojročné - jednohalúzkové rezkovance dokážu mať ukážku. Lepšie je však nevysilovať ich.
Semenáče dlhšie.
Jano
viktororlik
19.06.13,22:41
Presne tak. Minulého roka zakorenený odrezok dokáže takto zarodiť
matej_
02.03.14,10:27
Páni , paloo a viktororlik , mám 2 ks tejto rastlinky a osvedčila sa. Rád by som rozširil . Vedeli by sme sa dohodnúť na odbere zakorenených ročných rastliniek ? Cca 10 az 15 ks ? Zároveň by som Vás prosil o výber vhodnej kombinácie. Dakujem.
gaspi
25.08.14,11:00
Viete mi prosim poradit? Uz minuly rok mi bolo podozrive, ze napriek kvitnutiu sme nemali ziadnu urodu (2 kriky). Tento rok som si to odsledoval a po odkvitnuti boli kriky obsypane malickymi plodmi. Avsak postupne zacali opadavat. Maximalne narastli do 1 cm. Tak ci onak, nestihol dozriet ani jeden.
Kriky boli vysadene pred 3 rokmi a momentalne dosahuju vysku cca 1,5 m.
V com moze byt problem?
neolit
25.08.14,14:50
paloo mate aj slovenske odrody Amur a Altaj ... pripadne aj ine dobre odrody co by ste mi odporucil ?
paloo
27.08.14,07:04
paloo mate aj slovenske odrody Amur a Altaj ... pripadne aj ine dobre odrody co by ste mi odporucil ?
Áno,mám aj tieto odrody.Radiť je lepšie ak je známa lokalita pestovania.
neolit
30.08.14,18:14
Som z okolia Žiliny. Mate aj neku webovu stranku ? Mozete mi odpovedat aj na zahradka.bio@centrum.sk ... dakujem
viktororlik
23.09.14,14:09
gaspi napísal: Viete mi prosim poradit? Uz minuly rok mi bolo podozrive, ze napriek kvitnutiu sme nemali ziadnu urodu (2 kriky). Tento rok som si to odsledoval a po odkvitnuti boli kriky obsypane malickymi plodmi. Avsak postupne zacali opadavat. Maximalne narastli do 1 cm. Tak ci onak, nestihol dozriet ani jeden.
Kriky boli vysadene pred 3 rokmi a momentalne dosahuju vysku cca 1,5 m.
V com moze byt problem?
------------------------------------------
Ako opadli? Ak plody opadali nepriaznivým počasím, vetrom, krúpami, silným a hrubým dažďom, tak je to normálne. Opadnú aj keď trochu zatresiete kríkom. No nie všetky odrody sú rovnako opadavé

Dôležité je mať viacej odrôd kvôli opeleniu, slnečné stanovištie chránené od silného vetra, ak je sucho, tak v jarnom období zalievať a neokopávať, stabilnú zimu, hnojiť minerálnym a organickým hnojivom, nastieľať, aby sa ku koreňom nedostala burina.
osky
03.03.15,11:09
tak tu dumam a robim rozpis planu na jesen...
poradite mi ktore odrody zemolezu su najlepsie?
myslim chutovo,aby to nebola len kysela voda v ustach a samozrejme rezistent a nejaka ta urodnost.
mam miesto tak pre 6-8 krickov.
vdaka
pmajap
03.03.15,12:03
tak tu dumam a robim rozpis planu na jesen...
poradite mi ktore odrody zemolezu su najlepsie?
myslim chutovo,aby to nebola len kysela voda v ustach a samozrejme rezistent a nejaka ta urodnost.
mam miesto tak pre 6-8 krickov.
vdaka
Osky na to je najlepší odborník paloo, on sa ti ozve. To je jeho srdcová záležitosť.
BXLmiami
03.03.15,13:01
Poviem za seba,chutí mi Modrý triumf zo Starkla a Szinigladska-alebo tak nejak sa volá.Ale naozaj,paloo je v tomto jednička.
buchač
03.03.15,13:46
Poviem za seba, mne hento bohovô chutí, na sorte nezáleží...
Na jeseň som vysadil X konárikov.
Ak sa neujmú...niekomu že toto...oné, ciferník načnem ? ;) :D :D :D
osky
03.03.15,17:31
Poviem za seba, mne hento bohovô chutí, na sorte nezáleží...
Na jeseň som vysadil X konárikov.
Ak sa neujmú...niekomu že toto...oné, ciferník načnem ? ;) :D :D :D


Juraj ,nic ine ako ten cifernik som ani necakala :-D
ma zarazilo ze si dal aj serioznu odpoved.....
ale som si pocvicila trosku branicu haha



dakujem vsetkym,este teda pockam na dalsie vyjadrenia,vsak do jesene hadam zozeniem co bude treba .
Jarka 1
03.03.15,17:44
osky, počkám s Tebou. Mňa hento tiež už pár rokov máta. Mladí prišli s tým, že čučoriedky, ale ja mám v hlave presne toto. A poraďáci píšu, že to aj chutí.
J500j
04.03.15,11:54
Z predávaných kamčatiek bežne v obchodoch AMUR, ALTAI, MODRÝ TRIUMF, DUET, WOJTEK, AMFORA. Lepšie v obchodoch nenájdeš. To sa potom treba obrátiť na pestovateľov - špecialistov tak ako napísala pmajap.

Čučoriedky som skúšal a teraz ich už nechávam pre tých ktorí sa chcú narobiť pre ukážku pár plodov a potom vidieť postupný zánik rastliniek. Málokto má podmienky na to aby uspokojil ich náročnosť na pôdu. Kamčatky je niečo úplne iné. Vyhovuje im asi každá zem.

A ešte - nie je treba čakať zbytočne stratíte jeden rok bez okoštovania a prípadného posúdenia vhodnosti odrody.
osky
05.03.15,21:47
Z predávaných kamčatiek bežne v obchodoch AMUR, ALTAI, MODRÝ TRIUMF, DUET, WOJTEK, AMFORA. Lepšie v obchodoch nenájdeš. To sa potom treba obrátiť na pestovateľov - špecialistov tak ako napísala pmajap.

Čučoriedky som skúšal a teraz ich už nechávam pre tých ktorí sa chcú narobiť pre ukážku pár plodov a potom vidieť postupný zánik rastliniek. Málokto má podmienky na to aby uspokojil ich náročnosť na pôdu. Kamčatky je niečo úplne iné. Vyhovuje im asi každá zem.

A ešte - nie je treba čakať zbytočne stratíte jeden rok bez okoštovania a prípadného posúdenia vhodnosti odrody.

vdaka,este by ma zaujimalo ako Vela zarodi po par rokoch jeden ricek-stacia 2-3 alebo vysadim viac,zmesti sa mi cca 6-8 krickov
J500j
09.03.15,07:42
vdaka,este by ma zaujimalo ako Vela zarodi po par rokoch jeden ricek-stacia 2-3 alebo vysadim viac,zmesti sa mi cca 6-8 krickov

Pre opelenie potrebuješ aspoň dva. Je toho viac čo by bolo dobré si prečítať preto


pozri

http://www.kiwiforum.cz/forum/index.php?sid=c2a3497b06164aabcfbea4ee3fea2665

neobanuješ
BXLmiami
09.06.16,13:27
Našla som :-)