bugatkar
31.03.08,22:40
Dobrý večer, chcela by som poprosiť o radu ohľadom pracovného úrazu. Počas pracovnej doby sa mi stal úraz pri umývaní riadu, praskol mi pohár v ruke a rozrezal mi ruku na 6 stehov. Mám PN ktorá bude trvať viac ako 3 týždne (pravá ruka - šľachy). Lekár mi vypísal PN a uviedol mi to ako pracovný úraz. Vedúca mi vrátila PN aby som si to išla dať prepísať, že umývanie riadu nespadá do mojej náplne práce, že to pracovný úraz nieje. Pritom mi navrhla že sa nejak dohodneme.
Preto prosím o radu ako mám postupovať ďalej, či to spadá do pracovných úrazov alebo nie.
Ďakujem
legolas
01.04.08,06:02
Ak sa pracovníkovi stane počas pracovnej doby na pracovisku nejaké poranenie a to sa musí ošetriť u lekára, ktorý to kvalifikuje ako úraz je to "Pracovný úraz" či už bol zavinený zo strany pracovníka, alebo nie. Porušenie bezpečnostných predpisov nehrá žiadnu rolu. Ty sa v žiadnom prípade nedojednávaj s vedúcou, že sa nejak dohodnete.... . V Tvojom prípade Ti zamestnávateľ nahradí maródku v celom rozsahu a ešte lekár ohodnotí Tvoje poranenie príslušným počtom bodov a za tie tiež dostaneš peniaze. Pamätaj: čo ak budeš mať z toho následky? Čiže, "Každý úraz ktorý sa stal na pracovisku sa považuje za pracovný úraz".
bugatkar
01.04.08,06:13
Veľmi pekne ďakujem doteraz som s tým nemala žiadne skúsenosti ešte raz díky.
janaGT
01.04.08,06:17
Dobrý večer, chcela by som poprosiť o radu ohľadom pracovného úrazu. Počas pracovnej doby sa mi stal úraz pri umývaní riadu, praskol mi pohár v ruke a rozrezal mi ruku na 6 stehov. Mám PN ktorá bude trvať viac ako 3 týždne (pravá ruka - šľachy). Lekár mi vypísal PN a uviedol mi to ako pracovný úraz. Vedúca mi vrátila PN aby som si to išla dať prepísať, že umývanie riadu nespadá do mojej náplne práce, že to pracovný úraz nie je. Pritom mi navrhla že sa nejak dohodneme.
Preto prosím o radu ako mám postupovať ďalej, či to spadá do pracovných úrazov alebo nie.
Ďakujem
určite sa nedaj "odbiť", trvaj na svojom. A keď umývanie nespadá pod tvoju prac.náplň, tak prečo ti to dávajú robiť?
bugatkar
01.04.08,10:30
Ďakujem za rady, bola som vrátiť vedúcej neprepísanú PN - teda je to evidované naďalej ako pracovný úraz. Komunikovala so mnou len z povinnosti, povedala mi že aj tak mi to sociálna poisťovňa neuzná ako pracovný úraz, lebo že to je nepriamy pracovný úraz, že kôli mne má zbytočné papierovanie. Zatiaľ som ešte nepodpisovala žiadny papier ani žiadnu správu o pracovnom úraze. Ešte dodala, že bezpečákovi to nahlási tak, že mojou nepozornosťou som rozbila pohár, takže to už vôbec nieje ako pracovný úraz.
janaGT
01.04.08,11:07
Ďakujem za rady, bola som vrátiť vedúcej neprepísanú PN - teda je to evidované naďalej ako pracovný úraz. Komunikovala so mnou len z povinnosti, povedala mi že aj tak mi to sociálna poisťovňa neuzná ako pracovný úraz, lebo že to je nepriamy pracovný úraz, že kôli mne má zbytočné papierovanie. Zatiaľ som ešte nepodpisovala žiadny papier ani žiadnu správu o pracovnom úraze. Ešte dodala, že bezpečákovi to nahlási tak, že mojou nepozornosťou som rozbila pohár, takže to už vôbec nieje ako pracovný úraz.
a nemáš nejakých svedkov?A vec druhá, prečo hneď nevolala bezpečáka? Mal sa urobiť zápis.
Pri prac.úraze je teda fakt veľa papierovačiek, ale keď si v práve, tak to nie je tvoj problém.
janaGT
01.04.08,11:11
a ešte tak na odľahčenie, keď píšeš, že tvojou nepozornosťou či nešikovnosťou ... aj ja sa vždy "doťahujem" s bezpečákom, že mám prac.úraz keď si porežem prst na kanc. papieri...:) Ale n ikdy mi to neprejde ...:---
drobeceva
01.04.08,11:13
Akonáhle obdrží SP Tvoju marodku, budú pýťať Hlásenie o úraze. Len sa nedaj odbiť. Ak sa Ti to stalo v robote, tak to je PÚ. A nehovorím /verím, že Teba sa to netýka/ ak nastanú následky po úraze.
Ninna
01.04.08,15:25
Dobrý večer, chcela by som poprosiť o radu ohľadom pracovného úrazu. Počas pracovnej doby sa mi stal úraz pri umývaní riadu, praskol mi pohár v ruke a rozrezal mi ruku na 6 stehov. Mám PN ktorá bude trvať viac ako 3 týždne (pravá ruka - šľachy). Lekár mi vypísal PN a uviedol mi to ako pracovný úraz. Vedúca mi vrátila PN aby som si to išla dať prepísať, že umývanie riadu nespadá do mojej náplne práce, že to pracovný úraz nieje. Pritom mi navrhla že sa nejak dohodneme.
Preto prosím o radu ako mám postupovať ďalej, či to spadá do pracovných úrazov alebo nie.
Ďakujem
Dlho som som sa presviedčala aby som nereagovala k tejto téme. Sú tu názory, s ktorými sa nemôžem stotožniť. Všetci sa uzhodli že treba úraz ohlásiť ako pracovný - s tým súhlasím ale treba sa zamyslieť nad konaním lekára, ktorý ošetril zamestnanca - overil si pred vyplnením kolónky pracovný úraz či sa úraz ozaj stal na pracovisku? Bez správý o úraze nemá doktor právo túto kolónku zaškrtnúť. To je jedna vec a druhá vec je že nemá právo vypísať zamestnanca pri takomto type PN na 3 týždne PN, pretože zamestnanec s takýmto úrazom môže byť priradený na iný typ práce, ktorý počas úrazu nebude prekážať jeho zraneniu a vôbec nemusí byť PN. K tomuto slúži tak tu spomínaná pracovná zdravotná služba a pracovný lekár aby posúdil či je nevyhnutné byť PN v trvaní 3 týždne ako Vás hociktorý lekár vypíše a aj na viac aby ste si oddýchli.:(
Infarkt
01.04.08,15:44
Dlho som som sa presviedčala aby som nereagovala k tejto téme. Sú tu názory, s ktorými sa nemôžem stotožniť. Všetci sa uzhodli že treba úraz ohlásiť ako pracovný - s tým súhlasím ale treba sa zamyslieť nad konaním lekára, ktorý ošetril zamestnanca - overil si pred vyplnením kolónky pracovný úraz či sa úraz ozaj stal na pracovisku? Bez správý o úraze nemá doktor právo túto kolónku zaškrtnúť. To je jedna vec a druhá vec je že nemá právo vypísať zamestnanca pri takomto type PN na 3 týždne PN, pretože zamestnanec s takýmto úrazom môže byť priradený na iný typ práce, ktorý počas úrazu nebude prekážať jeho zraneniu a vôbec nemusí byť PN. K tomuto slúži tak tu spomínaná pracovná zdravotná služba a pracovný lekár aby posúdil či je nevyhnutné byť PN v trvaní 3 týždne ako Vás hociktorý lekár vypíše a aj na viac aby ste si oddýchli.:(

Myslím, že to je pritiahnuté za vlasy ;) :) :D Nezastávam sa teraz nikoho, ale podľa tvojho vyjadrenia keby mi dajme tomu odtrhlo v práci ľavú ruku, tak s ňou pod pazuchou pravej ruky si dajme tomu ešte 10-15 minút budem vypisovať Hlásenie o úraze a až potom pobežím za lekárom ? :confused: :eek: :rolleyes:

Môj záver z tvojho príspevku :

Nie si náhodou majiteľkou PZS ? :) ;) :D

mimotemy Nechcel by som byť tvojim zamestnancom, alebo pacientom...na PN-ku by som podľa teba mal nárok jedine s hlavou pod pazuchou :D mimotemy
Ninna
01.04.08,16:06
Myslím, že to je pritiahnuté za vlasy ;) :) :D Nezastávam sa teraz nikoho, ale podľa tvojho vyjadrenia keby mi dajme tomu odtrhlo v práci ľavú ruku, tak s ňou pod pazuchou pravej ruky si dajme tomu ešte 10-15 minút budem vypisovať Hlásenie o úraze a až potom pobežím za lekárom ? :confused: :eek: :rolleyes:

Môj záver z tvojho príspevku :

Nie si náhodou majiteľkou PZS ? :) ;) :D

mimotemy Nechcel by som byť tvojim zamestnancom, alebo pacientom...na PN-ku by som podľa teba mal nárok jedine s hlavou pod pazuchou :D mimotemy
A prečo by Ti mal ošetrujúci lekár vypísať PN-ku? Má ťa ošetriť!;)
P.S.: Némám PZS to mi ver. Ale som zakladateľ témy :
http://www.porada.sk/t31201-pracovna-zdravotna-sluzba.html v čase keď sa mnohým tu na Porade ešte o PZS ani nesnívalo.
Ninna
01.04.08,16:11
A čo sa týka toho že nechcel by si byť mojim zamestnancom: pôvodným zámerom vytvoriť PZS bol ochrániť zamestnávateľa pred chorobami z povolania, s ktorými sa roztrhlo vrece. Bohužiaľ sa to vymklo z podkontroly a pre mnohých sa to stal biznis.
P.S. Treba vždy pozrieť obe strany mince.
legolas
01.04.08,18:24
Prepáč Nina, ale to si riadne pohnojila. Ja som bezpečákom 15 rokov,ale s takýmto názorom som sa vo svojej praxi ešte nestretol.Apropo a vieš Ty vôbec o zošite drobných poranení, ktorý musí byť na každom pracovisku vedený?,aj na takomto podklade by sa mohol dodatočne spísať pracovný úraz ak by sa to poranenie skomplikovalo nooooo nenachádzam slov ,si proste ........
legolas
01.04.08,18:36
a ešte tak na odľahčenie, keď píšeš, že tvojou nepozornosťou či nešikovnosťou ... aj ja sa vždy "doťahujem" s bezpečákom, že mám prac.úraz keď si porežem prst na kanc. papieri...:) Ale n ikdy mi to neprejde ...:---

tak si to daj od Tvojho nadriadeného zapísať drobné poranenie do zošita drobných poranení a ak Ti to zhnisá a pôjdeš k lekárovi no a ten na základe toho zápisu Ti dá PN ako pracovný úraz:)
Ninna
01.04.08,18:43
Prepáč Nina, ale to si riadne pohnojila. Ja som bezpečákom 15 rokov,ale s takýmto názorom som sa vo svojej praxi ešte nestretol.Apropo a vieš Ty vôbec o zošite drobných poranení, ktorý musí byť na každom pracovisku vedený?,aj na takomto podklade by sa mohol dodatočne spísať pracovný úraz ak by sa to poranenie skomplikovalo nooooo nenachádzam slov ,si proste ........
čo??
čo si tam chcel napísať?
prečo by som to mala pohnojiť je to môj názor. A mňa sa nepýtaj či viem o zošite drobných úrazov. Ani tu sa vôbec nespomína.
bugatkar
01.04.08,18:44
Ďakujem za príspevok, ale musím reagovať naň s tým, že pracujem vo firme, ktorá sa zaoberá sprostredkovaním obchodu - t.j. vybavujú sa tel.objednávky. Bohužiaľ tam nieje žiadna iná práca, ktorú by som mohla vykonávať - jedine, že by sa so mnou vymenila vedúca. PN sa mi predlžila z toho dôvodu, že rana bola hlboká a zle sa hojí, mám na nej rozsiahly hematom a edem - mám poranené šľachy medzi palcom a ukazovákom na pravej ruke - som praváčka, takže čo sa týka práce nebudem ďalej rozvádzať. A verte mi, tak ako som na nič v práci tak som aj doma - som úplne odpísaná a k tomu mám 2 malé deti. Určite ma neteší byť doma, hlavne nie za takýchto okolností.
Takže díky.
Ninna
01.04.08,18:45
A môžem otázku? Keď že si bezpečákom 15 rokov koľko úrazov si šetril? A koľko závažnych?
Ninna
01.04.08,18:50
Ďakujem za príspevok, ale musím reagovať naň s tým, že pracujem vo firme, ktorá sa zaoberá sprostredkovaním obchodu - t.j. vybavujú sa tel.objednávky. Bohužiaľ tam nieje žiadna iná práca, ktorú by som mohla vykonávať - jedine, že by sa so mnou vymenila vedúca. PN sa mi predlžila z toho dôvodu, že rana bola hlboká a zle sa hojí, mám na nej rozsiahly hematom a edem - mám poranené šľachy medzi palcom a ukazovákom na pravej ruke - som praváčka, takže čo sa týka práce nebudem ďalej rozvádzať. A verte mi, tak ako som na nič v práci tak som aj doma - som úplne odpísaná a k tomu mám 2 malé deti. Určite ma neteší byť doma, hlavne nie za takýchto okolností.
Takže díky.
A oslovili Ťa so spísaním prac.úrazu?
Ninna
01.04.08,19:02
Ďakujem za príspevok, ale musím reagovať naň s tým, že pracujem vo firme, ktorá sa zaoberá sprostredkovaním obchodu - t.j. vybavujú sa tel.objednávky. Bohužiaľ tam nieje žiadna iná práca, ktorú by som mohla vykonávať - jedine, že by sa so mnou vymenila vedúca. PN sa mi predlžila z toho dôvodu, že rana bola hlboká a zle sa hojí, mám na nej rozsiahly hematom a edem - mám poranené šľachy medzi palcom a ukazovákom na pravej ruke - som praváčka, takže čo sa týka práce nebudem ďalej rozvádzať. A verte mi, tak ako som na nič v práci tak som aj doma - som úplne odpísaná a k tomu mám 2 malé deti. Určite ma neteší byť doma, hlavne nie za takýchto okolností.
Takže díky.
a kde sú teraz všetci bezpečáci? Bola som poučená či poznám knihu drobných úrazov?! Ale podľa toho čo je tu uvedené vyššie nie je to pracovný úraz aj keď sa stal na pracovisku ale ostaný úraz. Predpokladám že firma ktorá sa zaoberá sprostredkovaním obchodu - zamestnanec v nej nemá pracovnú úlohu umývať poháre. Bez urážky.;)
Ninna
01.04.08,19:27
Dobrý večer, chcela by som poprosiť o radu ohľadom pracovného úrazu. Počas pracovnej doby sa mi stal úraz pri umývaní riadu, praskol mi pohár v ruke a rozrezal mi ruku na 6 stehov. Mám PN ktorá bude trvať viac ako 3 týždne (pravá ruka - šľachy). Lekár mi vypísal PN a uviedol mi to ako pracovný úraz. Vedúca mi vrátila PN aby som si to išla dať prepísať, že umývanie riadu nespadá do mojej náplne práce, že to pracovný úraz nieje. Pritom mi navrhla že sa nejak dohodneme.
Preto prosím o radu ako mám postupovať ďalej, či to spadá do pracovných úrazov alebo nie.
Ďakujem


Prepáč Nina, ale to si riadne pohnojila. Ja som bezpečákom 15 rokov,ale s takýmto názorom som sa vo svojej praxi ešte nestretol.Apropo a vieš Ty vôbec o zošite drobných poranení, ktorý musí byť na každom pracovisku vedený?,aj na takomto podklade by sa mohol dodatočne spísať pracovný úraz ak by sa to poranenie skomplikovalo nooooo nenachádzam slov ,si proste ........


Ďakujem za príspevok, ale musím reagovať naň s tým, že pracujem vo firme, ktorá sa zaoberá sprostredkovaním obchodu - t.j. vybavujú sa tel.objednávky. Bohužiaľ tam nieje žiadna iná práca, ktorú by som mohla vykonávať - jedine, že by sa so mnou vymenila vedúca. PN sa mi predlžila z toho dôvodu, že rana bola hlboká a zle sa hojí, mám na nej rozsiahly hematom a edem - mám poranené šľachy medzi palcom a ukazovákom na pravej ruke - som praváčka, takže čo sa týka práce nebudem ďalej rozvádzať. A verte mi, tak ako som na nič v práci tak som aj doma - som úplne odpísaná a k tomu mám 2 malé deti. Určite ma neteší byť doma, hlavne nie za takýchto okolností.
Takže díky.
Na základe posledných príspevkov:

(8) Zamestnávateľ je povinný viesť evidenciu
a) pracovných úrazov, v ktorej uvedie údaje potrebné na spísanie záznamu o registrovanom pracovnom úraze, ak sa následky pracovného úrazu prejavia neskôr,
b) iných úrazov ako pracovných úrazov a nebezpečných udalostí, v ktorej uvedie údaje o príčine vzniku a o prijatých a vykonaných opatreniach na predchádzanie podobným úrazom a udalostiam,
c) priznaných chorôb z povolania23) a ohrození chorobou z povolania, v ktorej uvedie údaje o príčine vzniku, o prijatých a vykonaných opatreniach na predchádzanie tej istej alebo podobnej chorobe z povolania.

Na účely tohto ustanovenia sa vymedzuje pojem registrovaný pracovný úraz a iný úraz. Pod pojmom registrovaný pracovný úraz sa rozumie úraz, ktorým bola spôsobená pracovná neschopnosť zamestnanca trvajúca viac ako tri dni alebo smrť zamestnanca, ku ktorej došlo následkom pracovného úrazu. Pod pojmom iný úraz sa rozumie úraz (alebo smrť), ktorý utrpel zamestnanec na pracovisku pri činnosti, ktorá nesúvisí s plnením jeho pracovných úloh.
...citácia zo zákona 124/2006
Kolenčík
01.04.08,19:39
Chcel by som reagovať a nesúhlasiť s LEGOLAS-om. Nie každý úraz, ktorý sa stal vo firme musí byť pracovný úraz čo často býva v testových otázkach pri overovaní vedomostí z uvedenej oblastí /čo ak tam zamestnanec bol mimo pracovnej doby a nie za účelom vykonávania povinnosti a pod./ a o tom rozhoduje zamestnávateľ, či ho posúdi ako pracovný, nikdy nie lekár, ten rozhoduje o tom či ide o úraz závažný /nad 42 dní/. Záznam o úreze musí spísať prvý nadriadený pracovník a ten predsa najlepšie vie či poranenému dal príkaz na výkon takejto práce, alebo si to zamestnanec spôsobil svojvoľne. Treba si pozrieť zákon č. 124/2006, § 17, firma v ktorej pracuješ musí mať v zmysle tohto zákona vypracovaný vnútorný predpis pre vznik takejto udalostí. Neviem o akom zošite drobných poranení tu hovorite. Uvedený zákon jasne určuje, že zamestnávateľ musí viesť tzv. Knihu iných úrazov ako pracovných a nebezpečných udalosti, chorobe z povolania, ohrození chorobou z povolania, v tom prípade keby vznikli komplikácie by na základe týchto záznamov dal preklasifikovať.
bugatkar
01.04.08,20:10
111/1975 Zb. VYHLÁŠKA Slovenského úradu bezpečnosti práce a Slovenského banského úradu z 1.októbra 1975 o evidencii a registrácii pracovných úrazov a o hlásení prevádzkových nehôd (havárií) a porúch technických zariadení

§ 2

Pracovný úraz

(1) Za pracovný úraz sa pokladá akékoľvek poškodenie zdravia alebo smrť, spôsobené pracovníkovi nezávisle od vlastnej vôle krátkodobým, náhlym a násilným pôsobením vonkajších vplyvov pri plnení pracovných úloh alebo v priamej súvislosti s ním. 1)
(2) Za pracovný úraz podľa odseku 1 sa na účely tejto vyhlášky pokladá aj úraz, ktorý utrpel pracovník na pracovisku alebo v priestoroch organizácie pri činnosti, ktorá nesúvisí s plnením pracovných úloh, alebo iná osoba, ktorá sa s vedomím organizácie zdržiava na jej pracoviskách alebo v priestoroch, ktoré inak nie sú verejne prístupné.
(3) Pracovným úrazom nie je úraz, ktorý sa pracovníkovi prihodil na ceste do zamestnania a späť. 2)
Ninna
01.04.08,20:16
111/1975 Zb. VYHLÁŠKA Slovenského úradu bezpečnosti práce a Slovenského banského úradu z 1.októbra 1975 o evidencii a registrácii pracovných úrazov a o hlásení prevádzkových nehôd (havárií) a porúch technických zariadení

§ 2

Pracovný úraz

(1) Za pracovný úraz sa pokladá akékoľvek poškodenie zdravia alebo smrť, spôsobené pracovníkovi nezávisle od vlastnej vôle krátkodobým, náhlym a násilným pôsobením vonkajších vplyvov pri plnení pracovných úloh alebo v priamej súvislosti s ním. 1)
(2) Za pracovný úraz podľa odseku 1 sa na účely tejto vyhlášky pokladá aj úraz, ktorý utrpel pracovník na pracovisku alebo v priestoroch organizácie pri činnosti, ktorá nesúvisí s plnením pracovných úloh, alebo iná osoba, ktorá sa s vedomím organizácie zdržiava na jej pracoviskách alebo v priestoroch, ktoré inak nie sú verejne prístupné.
(3) Pracovným úrazom nie je úraz, ktorý sa pracovníkovi prihodil na ceste do zamestnania a späť. 2)
111/1975 Zb. - Vyhláška Slovenského úradu bezpečnosti práce a Slovenského banského úradu o evidencii a registrácii pracovných úrazov a o hlásení prevádzkových nehôd (havárií) a porúch technických zariadení (http://www.zakony.sk/Main/lwDefault.aspx?Template=~/Main/lwTArticles.ascx&LngID=0&phContent=~/ZzSR/lwShowPDF.ascx&RuleId=20330&Version=-1) (čiastka 26/1975)
Platnosť: od: 16. 10. 1975 do: 30. 6. 2006
Účinnosť: od: 1. 1. 1976 do: 30. 6. 2006

(zrušený 124/2006 Z. z. (javascript:fSearchRule('124/2006');))
Ninna
01.04.08,20:24
111/1975 Zb. VYHLÁŠKA Slovenského úradu bezpečnosti práce a Slovenského banského úradu z 1.októbra 1975 o evidencii a registrácii pracovných úrazov a o hlásení prevádzkových nehôd (havárií) a porúch technických zariadení

§ 2

Pracovný úraz

(1) Za pracovný úraz sa pokladá akékoľvek poškodenie zdravia alebo smrť, spôsobené pracovníkovi nezávisle od vlastnej vôle krátkodobým, náhlym a násilným pôsobením vonkajších vplyvov pri plnení pracovných úloh alebo v priamej súvislosti s ním. 1)
(2) Za pracovný úraz podľa odseku 1 sa na účely tejto vyhlášky pokladá aj úraz, ktorý utrpel pracovník na pracovisku alebo v priestoroch organizácie pri činnosti, ktorá nesúvisí s plnením pracovných úloh, alebo iná osoba, ktorá sa s vedomím organizácie zdržiava na jej pracoviskách alebo v priestoroch, ktoré inak nie sú verejne prístupné.
(3) Pracovným úrazom nie je úraz, ktorý sa pracovníkovi prihodil na ceste do zamestnania a späť. 2)
Máte prehľad tak čo sa tu radíte ako postupovať?
P.S. V inom príspevku uvádzate že Vaše deti majú 9 a 13 to už nie sú malé deti!
Ninna
01.04.08,20:31
Prepáč Nina, ale to si riadne pohnojila. Ja som bezpečákom 15 rokov,ale s takýmto názorom som sa vo svojej praxi ešte nestretol.Apropo a vieš Ty vôbec o zošite drobných poranení, ktorý musí byť na každom pracovisku vedený?,aj na takomto podklade by sa mohol dodatočne spísať pracovný úraz ak by sa to poranenie skomplikovalo nooooo nenachádzam slov ,si proste ........
ĎAKUJEM
ale tieto slvá patria niekomu inému a to zakladateľovi témy - ktorý vystupuje aj ako chlap!
predchádzajúci správca
01.01.2004 sme si zvolili SVB a do dnešného dňa som od predošlého správcu nedostal vyučtovanie za služby spojené s užívaním bytu za rok 2003. Medzitým som zmenil trvalý pobyt (bývam stále v tom istom meste) a až dnes som dostal rozhodnutie a predvolanie na súd, že do dnešného dňa som neuhradil po obdržaní vyučtovania a upomienok na zaplatenie, nedoplatok za služby spojené s užívaním bytu za rok 2003, ktorý som do dnešného dňa neobdržal. Poradí mi niekto ako mám postupovať ďalej?
http://www.porada.sk/t23964-vyuctovanie.html#post372415 príspevok č.7
Melnick
01.04.08,20:34
Odkaz pre bugatkar : nečítala som všetky príspevky , ale radu do života Ti predsa dám . Poznám človeka z blízkeho okolia ,ktorý sa "dohodol " pri úraze za pár mizerných tisícoviek /8000.- / rana stále hnisala , vyžiadala si dlhodobú PN . Stratil po čase prácu u svojho šéfa a inde sa nezamestnal.Ako nezamestnaného ho opustila manželka a dnes.................. ????????? Je bezdomovec .
bugatkar
01.04.08,20:37
Pravdaže ma oslovili so spísaním prac. úrazu, s tým že si mám ísť dať skúsiť prepísať PN a keď mi to lekár neprepíše, tak až potom sa to spíše ako nepriamy prac. úraz, som si vedomá aj toho že umývanie riadu nieje mojou pracovnou náplňou, mám ale taký malý dotaz, bez urážky: Ty si po sebe poháre cez pracovnú dobu neumývaš, počkáš kým skončí prac. doba, až by sa ti náhodou niečo stalo aby sa to neklasifikovalo ako prac. úraz?
bugatkar
01.04.08,20:39
Prepáčte, ale pre mňa sú to malé deti, zle som sa vyjadrila sú to neplnoleté deti a môj príjem je pre moju rodinu dosť dôležitý, takže pre mňa nieje prínosom PN.
Melnick
01.04.08,20:41
Chráň si svoje práva - nepoznáš dopredu , aké komplikácie ešte môžu vzniknúť .
Ninna
01.04.08,20:42
Prepáčte, ale pre mňa sú to malé deti, zle som sa vyjadrila sú to neplnoleté deti a môj príjem je pre moju rodinu dosť dôležitý, takže pre mňa nieje prínosom PN.
A vysvetli prosím Ťa či si chlap alebo žena?
bugatkar
01.04.08,20:47
Zaregistroval sa môj manžel, myslím že už z prezývky je jasné, že bugatkar je chlap, nevedela som, že je to problém, môžem sa teda zaregistrovať ako nový užívateľ "porady".
Ninna
01.04.08,20:48
Pravdaže ma oslovili so spísaním prac. úrazu, s tým že si mám ísť dať skúsiť prepísať PN a keď mi to lekár neprepíše, tak až potom sa to spíše ako nepriamy prac. úraz, som si vedomá aj toho že umývanie riadu nieje mojou pracovnou náplňou, mám ale taký malý dotaz, bez urážky: Ty si po sebe poháre cez pracovnú dobu neumývaš, počkáš kým skončí prac. doba, až by sa ti náhodou niečo stalo aby sa to neklasifikovalo ako prac. úraz?
Ale áno ako iný úraz a to je podstatný rozdiel.
Podstatnú vec si neuviedol/a/ že pracuješ vo firme ktorá sa zaoberá sprostredkovaním obchodu aj to je veľmi dôležitý fakt. Pokiaľ by si bol/a/ čašník /čka/ tak by to bola úplne iná situácia. :cool:
Ninna
01.04.08,20:50
Zaregistroval sa môj manžel, myslím že už z prezývky je jasné, že bugatkar je chlap, nevedela som, že je to problém, môžem sa teda zaregistrovať ako nový užívateľ "porady".
toto tu už bolo riešené dvaja ľudia jeden NICK a tiež to nedopadlo dobre. Odporúčam zaregistrovať sa alebo jasne napísať ako napr. VladoaKatka!;)
bugatkar
01.04.08,20:52
111/1975 Zb. - Vyhláška Slovenského úradu bezpečnosti práce a Slovenského banského úradu o evidencii a registrácii pracovných úrazov a o hlásení prevádzkových nehôd (havárií) a porúch technických zariadení (čiastka 26/1975)
Platnosť: od: 16. 10. 1975 do: 30. 6. 2006
Účinnosť: od: 1. 1. 1976 do: 30. 6. 2006

(zrušený 124/2006 Z. z.)


takže vidíte že až taký prehľad nemám, preto som žiadala o radu
Melnick
01.04.08,20:52
Zaregistroval sa môj manžel, myslím že už z prezývky je jasné, že bugatkar je chlap, nevedela som, že je to problém, môžem sa teda zaregistrovať ako nový užívateľ "porady".
Nemusíš sa registrovať nanovo , ale môžeš ak chceš .
Melnick
01.04.08,20:55
toto tu už bolo riešené dvaja ľudia jeden NICK a tiež to nedopadlo dobre. Odporúčam zaregistrovať sa alebo jasne napísať ako napr. VladoaKatka!;)
Ninka , išlo skôr o jedného človeka s dvoma nickmi.:) :):)Ale načo sa má celá rodina registrovať ,ak raz potrebuje radu jeden a raz zasa druhý z manželov.
Ninna
01.04.08,21:00
Ninka , išlo skôr o jedného človeka s dvoma nickmi.:) :):)Ale načo sa má celá rodina registrovať ,ak raz potrebuje radu jeden a raz zasa druhý z manželov.
Nebude to čudné keď si tu bude raz písať ako chlap a raz ako žena?:eek:
bugatkar
01.04.08,21:09
Uviedla som to v mojom 3 príspevku že pracujem vo firme zaoberajúcou sa sprostredkovaním obchodu. Zrejme pre rozvitejšiu diskusiu ste to prehliadli.
Ninna
01.04.08,21:15
Uviedla som to v mojom 3 príspevku že pracujem vo firme zaoberajúcou sa sprostredkovaním obchodu. Zrejme pre rozvitejšiu diskusiu ste to prehliadli.
Ja sa Tebe ospravedlňujem.
Ja som si bola vedomá že pracuješ v sprostredkovaní obchodu ale pán X,Y si neoveril skutočnosti a pritom je 15 rokov bezpečák a nazval ma ....
To ma vytočilo a preto som reagovala ako som reagovala.
Záver : treba úraz preklasifikovať ako iný úraz nie pracovný.;)
A držím palce v skoré uzdravenie :)
bugatkar
01.04.08,21:54
To je v poriadku, ďakujem za všetky príspevky (aj pre aj proti). Zmiatlo ma to že ma najskôr poslali dať si prepísať PN, potom mi navrhli dohodu, a nakoniec že až nebudem mať prepísanú PN tak sa to potom zapíše. Takže mi to nejak nedalo.
legolas
02.04.08,06:39
Odkaz pre bugatkar : nečítala som všetky príspevky , ale radu do života Ti predsa dám . Poznám človeka z blízkeho okolia ,ktorý sa "dohodol " pri úraze za pár mizerných tisícoviek /8000.- / rana stále hnisala , vyžiadala si dlhodobú PN . Stratil po čase prácu u svojho šéfa a inde sa nezamestnal.Ako nezamestnaného ho opustila manželka a dnes.................. ????????? Je bezdomovec .

Milá Maja, myslím, že Nina Tvoj odkaz bugatkár pochopila zle, čo Ty na to?;)
legolas
02.04.08,07:01
Ja sa Tebe ospravedlňujem.
Ja som si bola vedomá že pracuješ v sprostredkovaní obchodu ale pán X,Y si neoveril skutočnosti a pritom je 15 rokov bezpečák a nazval ma ....
To ma vytočilo a preto som reagovala ako som reagovala.
Záver : treba úraz preklasifikovať ako iný úraz nie pracovný.;)
A držím palce v skoré uzdravenie :)

Mne je jedno kde ta pani pracuje, ale znova jej odporúčam, aby urobila tak, ako som jej povedal: Je to" pracovný úraz" a nezáleží vôbec na tom čo kto robí. K tomu zákonu č.124/2006 Z.z. iba toľko, dodržuje zamestnávateľ "Všeobecné povinnosti zamestnávateľa " §6 ? , to len preto, ak by pracovník požiadal Inšpektorát BOZP o prešetrenie ?, som presvedčený, že nie!!! Ak chceš vedieť ako som Ťa nazval tak si b e z c i t n á a raz sa Ti to vráti aj s úrokami to si píš!!!!!
Melnick
02.04.08,07:25
Nebude to čudné keď si tu bude raz písať ako chlap a raz ako žena?:eek:
Keď bude chcieť radu môj manžel tak tu napíšem : môj manžel má nasledovný problém........ a potreboval by radu............................. :) :)
Ninna
02.04.08,09:59
Mne je jedno kde ta pani pracuje, ale znova jej odporúčam, aby urobila tak, ako som jej povedal: Je to" pracovný úraz" a nezáleží vôbec na tom čo kto robí. K tomu zákonu č.124/2006 Z.z. iba toľko, dodržuje zamestnávateľ "Všeobecné povinnosti zamestnávateľa " §6 ? , to len preto, ak by pracovník požiadal Inšpektorát BOZP o prešetrenie ?, som presvedčený, že nie!!! Ak chceš vedieť ako som Ťa nazval tak si b e z c i t n á a raz sa Ti to vráti aj s úrokami to si píš!!!!!
mimotemyPrečítajte si svoj prvý príspevok ...a zamestnávateľ ti uhrarí celú PN a ešte aj body za zranenie... a či spomínaný zamestnávateľ musí niesť zodpovednosť zato že pri umývaní praskol pohár?
Ja som fakt zvedavá ako by si to riešil -keby Tvojmu žiakovi /keďže si učiteľ /praskol pohár v škole a rozrezal by si ruku! Kto by mu zaplatil tie body? Ty,ako osoba zodpovedná za neho, alebo by si to hodil na zriaďovateľa? Alebo by si bol žiak na vine sám? :confused:
Kolenčík
02.04.08,15:02
Myslím, že by sme mali uzavrieť túto tému. Spomínate tu vyhlášku 111/1975, ktorá bola zrušená zákonom 124/2004. Ešte raz pripomínam firma, organizácia by mala mať vypracované jasné smernice a ustanovenia podľa platnej legislatívy a má zamestnancov s týmito riadne a preukázateľne oboznámiť na pravidelných školeniach z oblastí BOZP ako aj iných oblastí. Ak tak nie je navrhujem ešte jeden a myslím si najsprávnejší postup v zmysle zákona č. 125/2006 Z. z. § 2 písm. c) a požiadať Inšpektorát práce o vyriešenie problému. IP v zmysle uvedeného § sú povinné poskytovať bezplatné poradenstvo pre zamestnancov i zamestnávateľov . Informujte ich o Vašom probléme, oni prídu prešetria, zistia nedostatky, príjmu opatrenia a o týchto by nás bolo dobre potom informovať ako to dopadlo a nemusíte si na sebe vylievať zlosť, ktorá bola snáď spôsobená nesprávnym chápaním. Držím vám palce, aby sa to vyriešilo k vašej spokojnosti i vášho zamestnávateľa.
legolas
02.04.08,19:54
mimotemyPrečítajte si svoj prvý príspevok ...a zamestnávateľ ti uhrarí celú PN a ešte aj body za zranenie... a či spomínaný zamestnávateľ musí niesť zodpovednosť zato že pri umývaní praskol pohár?
Ja som fakt zvedavá ako by si to riešil -keby Tvojmu žiakovi /keďže si učiteľ /praskol pohár v škole a rozrezal by si ruku! Kto by mu zaplatil tie body? Ty,ako osoba zodpovedná za neho, alebo by si to hodil na zriaďovateľa? Alebo by si bol žiak na vine sám? :confused:


Vieš čo Ninna ? myslím, že nemá zmysel sa hádať, ale odpoviem Ti ešte na Tvoju otázku: ak by si to žiak spôsobil neumyselne, tak by som to hodil ako si Ty povedala na zriaďovateľa, no ak by som zistil, že je to opak tak by niesol následky žiak. Maj sa pekne, ale nebuď taká tvrdohlavá;)
Kolenčík
03.04.08,06:33
To by si urobil veľmi zle.
seda
24.04.08,05:59
Dobrý deň, od utorka čítam o pracovnom úraze. Kolega si porezal ruku, má jeden steh. PN nemá. Pokiaľ som sa dobre dočítala, nie je to registrovaný pracovný úraz /nespĺňa PN 3 dní a vyššie/, takže nie je povinnosť oznamovať na inšpektorát práce. Ale vychádza mi, že na SP je potrebné oznamovať každý pracovný úraz, ktorý bol ošetrený u lekára. Rozumien tomu správne? Ďakujem.
Jara
24.04.08,06:04
Ak to nebol pracovný úraz tak čo chceš oznamovať? Oznamovať je potrebné ak to lekár vyznačí na PN. Ak ste spísali zaznam o úraze a ten neni pracovný tak nevidim dôvod. Mýlim sa?
Stina
24.04.08,06:08
Pracovný úraz (menší) aj keď nie je PN by mal byť ť evidovaný v knihe drobných úrazov.
seda
24.04.08,06:30
Jedná sa mi o to, že zákon č. 461/2003 o sociálnom poistení § 231 ods. 1 písm. h/ hovorí: oznámiť písomne pobočke pracovný úraz, ktorý si vyžiadal lekárske ošetrenie alebo dočasnú pracovnú neschopnosť, najneskôr do troch dní odo dňa, keď sa o tomto pracovnom úraze dozvedel. My tento úraz evidujeme v pracovných úrazoch nepodliehajúcich registrácii /tzv.drobný úraz/. Stalo sa mu to počas výkonu zamestnania a na traumatológii je v správne napísané, že sa jedná o pracovný úraz. Takže podľa Vás to nie je potrebné hlásiť na SP?
Stina
24.04.08,07:28
pozri prílohu, kde sú uvedené povinnosti zamestnávateľa pracovnom úraze
seda
24.04.08,07:50
Ďakujem za snahu.
seda
24.04.08,09:48
Obrátila som sa na našu BOZP, tá mi povedala, že sa na SP oznamujú len pracovné úrazy s PN 3 dni a viac. Neviem, ale keď čítam ten § 231 ods.1 písm. h, tak mi stále vychádza, že je potrebné oznamovať každý jeden pracovný úraz, ktorý bol ošetrený u lekára aj keď je len tzv. drobný, bez PN-ky.
seda
25.04.08,10:52
Keďže som si nebola istá navštívila som SP v KE, tak ako píše zákon je potrebné zaslať Oznámenie poistnej udalosti aj keď zamestnanec nie PN ale podmienka je ošetrenie u lekára.